Page 679 of 692 FirstFirst ... 179579629669677678679680681689 ... LastLast
Results 14,239 to 14,259 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #14239
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    The Vanished pe Netflix - un thriller despre o familie care merge in vacanta intr-un camping izolat unde le dispare copilul.
    Nu e capodopera insa nu e rau, are distributie buna, se deruleaza interesant si are si un twist pe final.
    Mi s-a parut cu atat mai bun cu cat in ultima vreme am avut multe tentive nereusite de a gasi un film decent pe acolo.

    A call to spy tot pe nataflix - o oda britanica in memoria femeilor spion din al doilea razboi mondial.
    Se bazeaza pe fapte reale si parea promitator insa scenariul dezlanat si slab il face extrem de plictisitor. Nu recomand.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #14240
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Hit & Run, serial israelian pe Netflix cu actorul si co-producatorul filmului, Lior Raz. Este acelasi actor si co-producator al serialului Fauda, un serial care mie mi-a placut mult. Noul serial nu este la nivelul precedentului dar merita vazut.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #14241
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Acum sunt pe Hit&Run, mai am cateva episoade.
    E ok in contextul netflix dar cu mult mai slab decat Fauda.
    Ideea e interesanta insa scenariul are foarte multe gauri.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #14242
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Sunt fan Edward Norton de pe vremea Fight Club si American history X insa nu'l vedeam facand un film asa de cool precum Motherless Brooklyn pe care tocmai l-am revazut aseara.
    In filmul asta Norton il bate pe Sergiu Nicolaescu la cumul de functii fiind producator, regizor, scenarist, actor in rol principal si participant activ la o coloana sonora remarcabila.
    In primul rand mi-a placut ce a facut ca scenarist: ia o carte cu actiunea in anii '90 si o muta in anii '50 transformand-o intr-un policier demn de Raymond Chandler si Dashiell Hammett. Scenariu care e suficient de solid ca sa te arunce in atmosfera timpului si sa te tina acolo pana la final. Bashca distributia cu Alec Baldwin, Willem Dafoe, fantoma lui Bruce Willis si multi altii mai putin cunoscuti dar de calitate ridicata.
    Este clar ca in anii aia numai jazzul putea da culoare filmului si Norton a asamblat un dream-team pentru asta adunandu-i laolalta pe Daniel Pemberton, Wynton Marsalis si Thom Yorke (Radiohead, sunt big fan al depresivului asta genial). Primul a compus mare parte din soundtrack in aprox o luna, al doilea l-a adaptat si interpretat cum numai el stie iar ultimul a compus melodia filmului, Dalily Battles, care apare in doua versiuni, una interpretata de el impreuna cu Flea (de la RHCP) si alta reorchestrata de Marsalis. Mai punem cateva melodii clasice de-ale lui Babs Gonzales, Dizzie Gillespie, Charlie Parker si Thelonious Monk si aia e. Ca sa nu mai spun ca in film apare si un baz in Harlem, d'ala cu lumina putina si trupa de meseriasi live in care as intra prin televizor.
    Cinematografia mi se pare si ea la inaltime.

    Mi s-a parut sensibil mai sus de nota de pe imedebeu'. Pentru mine e clar un film de vazut pentru cei carora le plac filmele de atmosfera si jazzul.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #14243
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Dracula 3D 2012 4/10 - Rutger Hauer! :laugh: If you want a good Rutger Hauer movie, you watch The Blood of Heroes, Blind Fury or Hobo With a Shotgun. This was a lame version of the '92 movie.

    Dracula 1992 7.5/10 - Anthony Hopkins, Gary Oldman, Keanu Reeves, Winona Ryder, Monica Bellucci, Richard E. Grant (who plays one of the Lokis in Loki), Cary Elwes (Robin Hood: Men in Tights), now that's a cast. The movie has a slight theatre air because I presume it didn't have a lot of money left after you payed the actors, but it's really well done in the rest of the settings and the scenes. Sir Hopkins sure can talk romanian, hats off to that man once again, over 95% correct pronunciation of our strange and difficult words! Oldman's efforts are admirable too. Keanu doesn't even try, no romanian line whatsoever for him, I find that funny in a way! :laugh:

    And it has one awesome title presentation, doesn't it?
    http://annyas.com/screenshots/update...-ford-coppola/
    Last edited by Johnny D; 12th September 2021 at 06:32.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #14244
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    the lincoln lawyer - 8/10, recomand.
    the walk - 5/10 cu indulgenta. cand aud engleza cu accent frantuzesc, ma iau dracii...
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  7. #14245
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #14246
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Diego Maradona 2019 9/10 - Cel mai bun documentar de sport in opinia mea dupa Senna, si nu datorita comentariilor din el care in Senna sunt cu mult superioare, si sunt convins ca si-n alte documentare il depasesc lejer, ci datorita scenelor extrem de bine si atent realizate din viata incredibila a acestui jucator, pe care daca eu nu eram sigur, acum sunt: cel mai mare jucator de fotbal din toate timpurile.

    Incredibil ce viata a avut omul asta! D10S! Cum i-a rupt kktu ala piciorul la Barcelona, bataia aia de Street Fight ce-a urmat sezonul urmator si transferul pe bani putini la un club sarac, la un oras sarac si mizer considerat fundul Italiei, o echipa cu jucatori si suporteri ca cei ai Rapidului care erau considerati mizeria Italiei, nespalatii si a facut din ei zei. Cand a venit, jur ca la cum arata echipa, nu stiu daca facea 7p in campionat, ar fi retrogradat pe ultimul loc, la distanta mare de penultimul. Dar a venit Maradona, au terminat pe 8, al 2-lea sezon pe 3 si urmatorul primul titlu din istorie in cel mai tare campionat din lume pe vremea aia unde toti jucatorii valorosi erau la Milan, Inter si Juve. Absolut incredibil.

    L-am vazut azi noapte intre 1 si 3 a.m. si am ramas atat de impresionat incat am visat azi noapte ca discut cu Maradona despre viata lui incredibila, cum l-au asteptat 85000 de oameni la sosirea de la Barcelona si cum a plecat singur inapoi in Argentina cu lacrimi in ochi, dupa ce a fost suspendat un an pentru dopaj de o tara care-l ura, il considera un demon, an anti-Crist pt c-a avut tupeul sa scoata Italia din Cupa Mondiala la ea acasa ce era considerata favorita principala si sa faca din cel mai mizer oras al ei, numarul unu! Fabulos si inegalabil la toate capitolele. D10S!
    Last edited by Johnny D; 26th September 2021 at 12:22.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #14247
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Mimata 2020 7.5/10 - If you say it really quick "Me-mata" in spanish and that's what pretty much is this movie. Made after real events, Johnny Depp is the old guy who wants to expose in pictures what happens in japanese Mimata region with mercury poisoning the fish thus the poor villagers who eat them.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #14248
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Dracula 3D 2012 4/10 - Rutger Hauer! :laugh: If you want a good Rutger Hauer movie, you watch The Blood of Heroes, Blind Fury or Hobo With a Shotgun. This was a lame version of the '92 movie.
    Si sa nu uitam de Ladyhawke, Flesh and Blood si Omega Doom daca vorbim de filmele bune ale lui.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  11. #14249
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Tocmai am vazut Dune, versiunea 2021. Nu stiu ce sa zic. Se anunta mare chestie dar dpmdv este oarecare.
    Deci l-am vazut pe Paul Atreides si e bine mersi
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  12. #14250
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Bietul Paul! Ce s-ar fi bucurat sa vada si el filmul..
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  13. #14251
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Joaca acolo si nu e banat. Pe cuvant, l-am vazut. Deci, Johnny, sa nu mai spuna ca sunt "de partea lor"
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  14. #14252
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Doamne fereste, cum sa fii de partea lor...


    Doar cand platesc bine.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #14253
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Tocmai am vazut Dune, versiunea 2021. Nu stiu ce sa zic. Se anunta mare chestie dar dpmdv este oarecare.
    Cam plictisitor. Si nu mi s-a parut nici pe departe atat de monumental pe cat il laudau unii.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  16. #14254
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    the saint (2017) - 2/10. cel mai puffy simon templar ever, scenariu subtire, actiune vai de mama ei.
    apare si aici eterna femeie fatala care kilareste cu mainile goale (mai exact cu o mana, ca aialalta ii era legata in catuse de o camioneta) o ceata de teroristi dotati cu ak-47.

    ultima aparitie pe ecrane al lui sir roger moore, cred ca s-a auto-sinucis letalo-mortal cand l-a vazut pe pufy asta...
    varza...

    revazut l.a. confidential - 9/10. a meritat!
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  17. #14255
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Cam plictisitor. Si nu mi s-a parut nici pe departe atat de monumental pe cat il laudau unii.
    Pai nu prea e, dar de un 8/10 poate c-ar fi. Peste Blade Runner insa oricand si la orice ora. Chiar atat de plictisitor n-avea cum fi. Unii il vad naspa pentru ca sunt tampiti, si-ti spun si de ce sunt tampiti. Filmul nu trebuie judecat prin ce sunt cartile sau prin ce e fostul film. Al trebuie judecat ca si cum ar fi prima data cand cineva ar auzi de el, daca il iei asa, a fost un film bun, nimic prea senzational insa. Blade Runner ramane foarte plictisitor insa, si daca n-as fi vazut un film in viata mea si tot m-as fi plictisit la el. Soldier cu Kurt Russel insa peste Blade Runner cu mult si peste Dune, si varianta trecuta si varianta prezenta.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #14256
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Am vazut cele doua Marvel proaspat produse. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings si Eternals. Evident versiunile in franceza (Shang-Chi et la Légende des Dix Anneaux si Les Éternels)

    Primul e cu chinezi si e facut de un american iar al doilea e cu americani dar facut de o chinezoaica.
    Ma asteptam la mai bine dar nu e timp pierdut sa le vezi.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #14257
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Eternals inca nici n-a aparut varianta vizionabila, cum l-ai vazut tu?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #14258
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #14259
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Eternals inca nici n-a aparut varianta vizionabila, cum l-ai vazut tu?
    A vazut varianta in Braille
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •