Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 85 to 105 of 136

Thread: Personajul preferat

  1. #85
    sport legend ioana11's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    708
    Reputatie
    1
    Nu stiu, ca eu mi-am zis ca nu o sa imi placa, mi-am propus de dinainte si tot mi-a placut. Si cand imi propun ceva de genul rar sa nu ma tin de cuvant. Dar personajul lui m-a cucerit,si cartea, chiar daca nu ma asteptam ca aceasta sa imi placa.Apoi am vazut si filmele, si mi-au placut si ele.

  2. #86
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Chiar care varianta a filmului ti-a placut mai mult?Mie mi-a placut mult varianta cu Laurence Ollivier(o data) si cea cu Keira Knightley(a doua oara).

    Eu m-am lasat cucerita de carte si recunosc ca nu ma asteptam la finalul ala si al turnura pe care aveau sa o ia lucrurile.Insa apoi am fost dezamagita de celelalte romane ale lui Austen pt ca toate seamana izbitor.

  3. #87
    sport legend ioana11's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    708
    Reputatie
    1
    Cristina, si mie mi-a placut cea din 2005,pe cea cu Laurence Ollivier nu am vazut-o. Mi-a mai placut si miniseria BBC, din 1995, pentru ca respecta fidel actiunea cartii.

  4. #88
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Si mie imi place Mister Darcy din "Mandrie si prejudecata",e unul dintre personajele masculine preferate iar versiunea cu Keira Knightley mi s-a parut f reusita, nu am vazut-o pe cea cu Laurence Ollivier.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  5. #89
    junior Florys's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    110
    Reputatie
    1
    Floris din trilogia "Floris, calaver de Petersburg", "Floris, dragostea mea", "Frumoasa din Louisiana"

  6. #90
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Paganini(Defaimarea lui Paganini)

  7. #91
    manager
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    253
    Reputatie
    1
    Jean Valjean-Mizerabilii

  8. #92
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    bun venit noilor vizitatori !!!
    floris, poti sa-mi spui si cine a scris cartile? imi pare rau pt ca nu le stiu.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  9. #93
    junior
    Join Date
    May 2010
    Posts
    59
    Reputatie
    1
    Tyler Durden "Fight Club" - Chuck Palahniuk
    Dorian Gray "Dorian Gray" - Oscar Wilde

  10. #94
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Ploiesti/Bucuresti
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    Personajul preferat: Duncan Idaho din saga SF Dune - Frank Herbert!

  11. #95
    senior Roxu's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Roman, Romania
    Posts
    165
    Reputatie
    1
    Heathcliff "La rascruce de vanturi" - Emily Bronte
    Jay Gatsby "Marele Gatsby" - F. Scott Fitzgerald
    Lavinia "Mourning Becomes Electra" - Eugene O'Neill
    Brick "Cat on a Hot Tin Roof" - Tennessee Williams (iar din versiunea 1958 a filmului, mi-a placut incredibil de mult de Elizabeth Taylor si de Paul Newman)
    This whole thing about not kicking someone when they are down is BS - Not only do you kick him - You kick him until he passes out - then beat him over the head with a baseball bat - then roll him up in an old rug - and throw him off a cliff into the pounding surf below!

  12. #96
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    pareri vizavi de aceasta lista? http://www.scribd.com/doc/26146362/1...t-Intr-o-Viata

    mersi.

  13. #97
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by relansat View Post
    pareri vizavi de aceasta lista? http://www.scribd.com/doc/26146362/1...t-Intr-o-Viata mersi.
    am ajuns pe la 200 si simt un mix de plictiseala si jena. jena pt ca sunt o gramada de carti pe care nu le-am citit si altele de care nici n-am auzit si plictiseala pt ca cele de acolo pe care le-am citit m-au cam facut sa casc.
    cand ma mai plictisesc mai incerc sa ma uit in continuare.

    dar de fapt tu ce cauti? o lista sau ai chef doar sa citesti o carte?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  14. #98
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    o lista.

  15. #99
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    pusesem si eu o lista , mai scurta si mai faina. dar habar nu mai am pe unde era.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  16. #100
    senior Roxu's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Roman, Romania
    Posts
    165
    Reputatie
    1
    Incercati si aici. E destul de bunicica lista: http://www.thebest100lists.com/best100novels/
    Mai era ceva de pe la BBC, tot top 100. O gasesc si-o urc aici!
    This whole thing about not kicking someone when they are down is BS - Not only do you kick him - You kick him until he passes out - then beat him over the head with a baseball bat - then roll him up in an old rug - and throw him off a cliff into the pounding surf below!

  17. #101
    sport legend lady_k's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    my crazy piece of world
    Posts
    5,653
    Reputatie
    1
    Eu am ajuns la 300 cu titlurile si imi dau seama cat NU am citit...
    Puiule de om, tu când visezi
    Lumea ne-o rearanjezi
    Stârnești, de vrei, păsări de foc și zmei
    Și zâmbetul tău, curat și el
    Are paradis în el.

  18. #102
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Relansat, din lista pe care o vei alcatui nu trebuie sa lipseasca Haruki Murakami.Eu sunt si mega-fan-boy al lui, dar nu are de ce sa nu-ti placa.Ca tot suntem pe un thread despre personaje preferate, pot sa spun ca cele din lui haruki sunt cele mai aproapiate de mine, mai ales Toru din Norwegian Wood.

  19. #103
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    hmm, mie haruki mi s-a parut ca uneori le nimereste si uneori nu. de exemplu, am citit dans,dans,dans ( fara sa stiu cand am luat-o de la biblioteca ca e o continuare a unei alte carti.) si mi-a placut mult. si am zis hai sa iau si cartea initiala, care nu mi-a placut deloc, intr-atat incat acum nu-mi aduc aminte nici cum se numea ( era ceva cu o oaie in titlu ).

    am gasit si eu o lista cu best 100 a ziarului Time http://www.time.com/time/specials/pa...951793,00.html.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  20. #104
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    si 2 liste pe care le aveam prin calculator.
    una e cu castigatorii premiului nobel, dar nu e la zi.
    si cealalta e de la editura random house. va lamuriti voi.
    Attached Files Attached Files
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  21. #105
    senior Roxu's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Roman, Romania
    Posts
    165
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    hmm, mie haruki mi s-a parut ca uneori le nimereste si uneori nu. de exemplu, am citit dans,dans,dans ( fara sa stiu cand am luat-o de la biblioteca ca e o continuare a unei alte carti.) si mi-a placut mult. si am zis hai sa iau si cartea initiala, care nu mi-a placut deloc, intr-atat incat acum nu-mi aduc aminte nici cum se numea ( era ceva cu o oaie in titlu ).

    am gasit si eu o lista cu best 100 a ziarului Time http://www.time.com/time/specials/pa...951793,00.html.
    In cautarea oii fantastice?
    This whole thing about not kicking someone when they are down is BS - Not only do you kick him - You kick him until he passes out - then beat him over the head with a baseball bat - then roll him up in an old rug - and throw him off a cliff into the pounding surf below!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •