View Poll Results: In perioada 2009-2012, nivelul impozitelor in Romania ar trebui:

Voters
52. You may not vote on this poll
  • sa ramana la acelasi nivel.

    18 34.62%
  • sa scada.

    31 59.62%
  • sa creasca.

    3 5.77%
Page 50 of 51 FirstFirst ... 4048495051 LastLast
Results 1,030 to 1,050 of 1065

Thread: Politica fiscala a Romaniei

  1. #1030
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Nu-i firma mea, doar le-am oferit consultanta pe ici pe colo ... exemplul era doar ca ziceai ca nu am legatura cu economia reala ... ce vroiam sa arat eu mai sus era modalitatea cum ar putea fi aplicata una din metodele respective. Eu pur si simplu nu inteleg de ce zici ca ar urma sa ingroape firmele, tianand cont ca ar urma sa fie aplicate in niste situatii specifice. E clar ca pot sa apara abuzuri (mereu exista varianta asta cand vbim de ANAF) sau ca rezultatul nu va avea o acuratete de 100%, dar ce poti sa ceri in momentul in care nu ti-ai tinut contabilitatea, sau nu vrei sa prezinti documentele sau cand stai sub birou pe intuneric in timp ce iti bate fiscul la usa?

    Repet, nu am citit ultimele variante, dar proiectul initial pe care l-am vazut pentru astfel de situatii prevedea aplicarea acestor metode.

    Si PS: Nu voi fi niciodata fanatic in apararea autoritatilor noastre. Mai mult decat atat nu o sa ii apar niciodata, doar anumite idei. Observa ca am spus idei, pentru ca de la stadiul de idee pana la stadiul de lege se schimba multe.

  2. #1031
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    ady,poate esti eminenta cenusie a unui cluster!

    stii vorba aceea,cu cat un cluster este bazat mai mult pe cunostinte,cu atat factorul spatial devine mai putin important.

  3. #1032
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ady View Post
    Nu-i firma mea, doar le-am oferit consultanta pe ici pe colo ... exemplul era doar ca ziceai ca nu am legatura cu economia reala ... ce vroiam sa arat eu mai sus era modalitatea cum ar putea fi aplicata una din metodele respective. Eu pur si simplu nu inteleg de ce zici ca ar urma sa ingroape firmele, tianand cont ca ar urma sa fie aplicate in niste situatii specifice. E clar ca pot sa apara abuzuri (mereu exista varianta asta cand vbim de ANAF) sau ca rezultatul nu va avea o acuratete de 100%, dar ce poti sa ceri in momentul in care nu ti-ai tinut contabilitatea, sau nu vrei sa prezinti documentele sau cand stai sub birou pe intuneric in timp ce iti bate fiscul la usa?

    Repet, nu am citit ultimele variante, dar proiectul initial pe care l-am vazut pentru astfel de situatii prevedea aplicarea acestor metode.
    eu nu te inteleg, cum sa nu prezinti contabilitatea unui organism de control ? Daca aia au formele legale si nu prezinti, nu-i mai usor sa aplici o amenda (inteleg ca variaza pe la 40.000 RON) ?
    La noi exista multe sanse sa ocolesti fiscul, de la babele care inchiriaza cate o camera unei studente/stagiare ca nu-i ajunge pensia, la transportul clandestin de persoane cu microbuze sau autoturisme, pana la comenzi de prestari servicii cu cifre aiurea, la spaga la medici/asistente/politisti de circulatie, la bisnita cu locuinte, etc, etc.
    Nu am fost niciodata un aparator al impozitelor datorate statului (pentru ca oricum aia isi bat joc de banii care ni-i ia), dar exista sute de posibilitati de evaziune, mai mare sau mai mica si nu numai partidul la putere este vinovat ci multi alti functionari si atunci de ce vorbim ? Pentru un PM care la fiecare doua luni are cate o ordonanta sau lege respinsa de instanta ?
    O singura data traim, fara sa ne agitam atat fata de parazitii de la putere n-ar fi mai simplu ? Oricum nu suntem bagati in seama si oricat de bine/rau ne-ar fi fost in ultimii 25 de ani, de fiecare data am votat schimbarea. Nu numai legile se schimba la fiecare 4 ani, dar si toate lucrariule incepute de un guvern, neacceptate de urmatorul. Dintr-o ratiune destul de simpla nu cred ca Bou poate fi schimbat pana in 2012 (nimeni nu renunta la putere si au majoritatea in parlament, nu sunt *******i sa voteze impotriva accesului lor la putere), in 2013 vom mai vedea, desi Base este un om al surprizelor.

  4. #1033
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    eu nu te inteleg, cum sa nu prezinti contabilitatea unui organism de control ? Daca aia au formele legale si nu prezinti, nu-i mai usor sa aplici o amenda (inteleg ca variaza pe la 40.000 RON) ?
    Chiar saptamana trecuta am auzit de un cunoscut ca pentru a 3-a oara intr-o perioada scurta de timp a stat pe intuneric ascuns sub masa ca i-a venit fiscul la usa. Sa ii dai 40.000? Te multumesti cu atat daca stii ca ala ar putea sa aiba impozite mult mai mari de plata? Daca tinem cont de tva, impozit pe profit, impozit pe salarii, contributii sociale, dobanzi si penalitati de intarziere nici pentru o firma mica nu mai pare mult 40.000 pe an (3333 pe luna). Dar daca un control vine pe mai multi ani? Ii dai 40.000 ca nu a respectat legea, dar asta nu il scuteste de plata impozitelor.

    Cunosc cazul unui PFA care a incasat intr-o singura tranzactie 1.5 mil euro cu cheltuieli deductibile nesemnificative. Cred ca ar fi preferat sa plateasca 40.000 RON amenda decat 16% din profit ca impozit.


    Americanii cand aud de IRS incep sa transpire la noi cand auzi de ANAF te pregatesti cu "out of the pocket expenses" si iti vezi de treaba. Parerea mea e ca fiscul ar trebui sa aiba mai multa putere dar sa si raspunda mult mai drastic pentru abuzuri. Dar aici deja intram iar in domeniul SF, pentru ca abuzurile de dovedesc la tribunal ...

    PS: chiar nu stiu cat e amenda in caz ca nu prezinti documentele ...
    Last edited by Ady; 11th October 2010 at 10:47.

  5. #1034
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1

    Question Cota Unica redusa din 2011

    Interesting.

    Scenariile PDL cu cota unică: 12% anul viitor și 10% în 2012
    Autor: Teodora Vasâlca

    Calculele făcute în interiorul partidului aflat la guvernare arată că o reducere graduală a cotei unice ar fi posibilă în următorii doi ani, măsură care va genera o creștere economică peste estimări.

    În contextul unei creșteri economice de 2,5% anul viitor, cota unică de impozitare ar putea fi redusă de la 16% la 12%, pentru ca în 2012 să coboare la 10%, potrivit ultimelor calcule făcute în interiorul PDL, au declarat pentru EVZ surse din partid.

    Inițial, așa cum arătam la finele lunii iulie, a fost analizată reducerea cotei la 10% încă din 2011, dar impactul asupra veniturilor bugetare ar fi fost mult prea mare. Pentru a mai compensa efectul scăderii veniturilor, micșorarea cotei ar fi fost corelată cu o majorare a TVA la pragul de 25%, idee la care s-a renunțat acum.

    Cadou de Mărțișor

    "Se ia în calcul reducerea cotei unice în doi pași: la 12% în 2011 și la 10%, în 2012, în condițiile în care vom avea o creștere economică de 2,5% anul viitor și de 4,5% în 2012", susțin sursele menționate. Potrivit acestora, măsura, care s-ar putea aplica din martie, ar duce la o creștere a PIB-ului peste aceste praguri.

    Pe de altă parte, în primăvara anului viitor urmează să expire și acordul cu Fondul Monetar Internațional (FMI). Autoritățile deja discută însă despre un nou acord, astfel că o eventuală modificare a cotei unice va trebui agreată cu Fondul. "Credem că o reducere a cotei în două etape poate fi acceptată, și pentru că măsura va duce la o relansare mai rapidă a economiei", este unul dintre argumente.

    În plus, această măsură ar rezolva indirect și problema salariilor din sectorul public, care vor reveni mai rapid la nivelul anterior, prin reducerea fiscalității. Golul estimat în veniturile bugetului consolidat la o cotă de 12% ar fi, în varianta PDL, de 364 milioane lei. "Dacă se reducea la 10%, golul pe buget ar fi fost de circa 6 miliarde lei, ceea ce cu greu se putea resorbi", au explicat sursele citate.

    Pe de altă parte, calculele făcute în vară de Andreea Paul Vass, consilier al primului-ministru, arată cu totul altfel. Astfel, la o scădere a cotei la 12%, încasările s-ar contracta imediat, în 2011, cu 6,4 miliarde lei, din care 2,3 miliarde lei din impozitul pe profit, iar 4,1 miliarde lei din impozitul pe venit.


    Guvern: cota de 16% până în 2013

    Posibilitatea reducerii cotei unice de impozitare în 2011 a fost anunțată de președintele Traian Băsescu încă din noiembrie 2009, în campania electorală.

    El declara atunci că această taxă ar trebui redusă la 14% sau chiar 12%, măsură menită să stimuleze consumul și să lase mai mulți bani în buzunarele oamenilor de afaceri, care ar putea crea astfel noi locuri de muncă.

    Guvernul a eșuat până acum să reducă fiscalitatea, ba, mai mult, taxarea muncii a crescut în 2009, ajungând la un nivel similar celui din 2003-2004, după cum arată INS. Mai mult, în strategia fiscal-bugetară pentru următorii trei ani, aprobată recent de guvern, cota unică și contribuțiile la asigurările sociale nu sunt modificate până în 2013.

    "Credem că o reducere a cotei unice în două etape poate fi acceptată de Fondul Monetar Internațional. Măsura va duce la o relansare mai rapidă a economiei și la o posibilă revenire a salariilor în sectorul public.",
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/scen...12-906432.html

  6. #1035
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    iar ne fute asta la cap cu norme si normative fiscale.
    cote unice si progresive.
    taxe si impozite.
    astia sunt pentru fraieri,pentru tampitii care inca mai dau niscaiva sume la statul mafiot.

    un exemplu bun cum se p... pe legi guvernantii, aveti aici:


    Gratiela Iordache, acuzata de evaziune fiscala


    Gratiela Iordache, fost secretar de stat la Ministerul Finantelor, si Gabriel Bacaintan, fost consilier al ministrului Gheorghe Pogea, sunt cercetati intr-un dosar de evaziune fiscala.

    DNA a cerut, pentru cei doi, interdictia de a parasi tara, potrivit Romania Libera.

    Gratiela Iordache si Gabriel Bacaintan sunt acuzati ca ar fi semnat anumite derogari care l-au ajutat pe italianul Antonello Celestini, patronul "Galaxy Tabacco", fostul "Tutunul Romanesc".

    Afaceristul ar fi exportat in Italia 820 de tone de tutun in valoare de peste 40 de milioane de euro fara sa plateasca accize si TVA, cu ajutorul acestor semnaturi.


    sa-i vedeti si mutra de gasca imbuibata:
    adica de scroafa ,pentru ca la un moment dat a avut gripa porcina...

    http://www.ziare.com/stiri/proces/gr...iscala-1047870

    @ ady,sper ca atunci cand am spus cluster,ai inteles ca m-am referit la o firma- retea si nu la clusterul din pc

    apropo de fiscul tau american si de alti smecherasi care supravegheau tranzactiile bancare si bursiere americane!
    au avut o mare contributie in declansarea crizei de pe wall street.
    institutii corupte pana in maduva oaselor.

    tari in c...e numai cand este vorba de micul contribuabil...

  7. #1036
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Da, dar aici nu mai vorbim de acelasi lucru. Firmele mari in general respecta legislatia si platesc o caruta de bani pe consultanti sa se asigure sa sunt ok. Orice scandal poate dauna grav imaginii. In general evaziunea vine de la firmele mai micute.

    Ceea ce fac probabil firmele mari (si aici intra si bancile de care zici), poate e sa puna o vorba buna pe ici pe colo pentru ca legislatia sa fie cum o doresc ele (vezi slaba reglementare pe pietele financiare... nu stiu daca asta este motivul pentru care nu au fost reglementate mai strict, dar este o varianta plauzibila). Si daca legislatia e cum iti place o si respecti.

  8. #1037
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    pe dracului,platesc...

    datoria primelor 10 firme private cu capital privat mixt sau 100% strain era de peste 800.000.000 de lei in primul semestru al anului.
    iar alte firme care sunt beneficiarele privatizarilor frauduloase au clauze post atat de favorabile incat au de plata un mizilic la statul roman.

    bancherii, in frunte cu unsurosul ghetea radu gratian , fac zilele aceste un lobby incredibil de artagos pe langa parlamentarii romani,ca sa accepte modificarile la oug 50/2010,in favoarea lor.
    merg pana acolo incat propun amanarea la plata a unor rate ale parlamentarilor datori la banci.
    o noua rusine nationala.

  9. #1038
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ady View Post
    Americanii cand aud de IRS incep sa transpire la noi cand auzi de ANAF te pregatesti cu "out of the pocket expenses" si iti vezi de treaba. Parerea mea e ca fiscul ar trebui sa aiba mai multa putere dar sa si raspunda mult mai drastic pentru abuzuri. Dar aici deja intram iar in domeniul SF, pentru ca abuzurile de dovedesc la tribunal ...

    PS: chiar nu stiu cat e amenda in caz ca nu prezinti documentele ...
    USA a evoluat in 230 de ani. La ei n-o fi fost evaziune niciodata ? Noi ascultam zilnic de luptele intre hoti, ceeas ce nu este normal este ca trecem de o parte sau alta.
    Felix de unde dracu a avut bani sa-si faca trustul de presa ? A stiut el de ce-l face, ca sa dea in cap unuia mai smecher ca el (Base in zilele noastre, Nasty mai acu 6 ani). 'Senatorul Voiculescu' a facut ... Ma da cine dracu l-a ales pe nesuferitul asta senator, cu un partid de 1 % ? Tot atatia cati au votat-o pe mahalagioaica Minca. Vezi de aici ca si alegerile sunt trucate. De ce zice Base de alegeri uninominale pure ? Ar scapa de multi smecheri care intra in parlament, gen Felix, Taricelu, etc. intrati de pe locul 2 sau 3.
    Nu cred ca are niciun rost sa cerem intarirea unei institutii atat timp cat angajatii de acolo isi fac avere dand amenzi si luand spaga. Este doar un lant al slabiciunilor, dupa cum scriai, asa ca mai bine lasam capitalismul timpuriu inca vreo 20 de ani sa evolueze. Ar trebui un singur articol de lege in plus: atat timp cat nu prezinti docmentele la control, firma ta sa fie suspendata, nimeni sa nu-i vanda/cumpere, tranzactiile se pot face usor intr-un sistem electronizat in care sa apara suspendarea. Inutil sa spun ca nimeni nu este interesat de asa ceva, ca se tolereaza smecheria pentru ca astfel n-ar mai exista ANAF, etc.

  10. #1039
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0

  11. #1040
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    In focul stenogramelor, o stire importanta a ramas nebagata in seama: Tanasescu a spus clar, de mai multe ori chiar, ca Romania NU va mai vedea bani de la FMI in 2011.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  12. #1041
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    conform statisticelor trezoreriei de stat nord-americane, romania a cumparat obligatiuni de stat (bonds) in valoare de miliarde de dolari.

    http://mariusmina.blogspot.com/2010/...are-criza.html

  13. #1042
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Buna strategie de politica monetara, mai ales de cand Fed anunta peste tot ca o sa dea drumul la tiparnita si dolarul se duce de vreo trei luni la vale.
    Pe de alta parte, rezerva valutara trebuie sa fie variata pentru a face fata eventualelor riscuri. Pe langa dolari, o fi cumparat Isarescu si yeni sau franci, cine stie?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  14. #1043
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Se duce el la vale pe termen scurt, dar unii sustin ca pe termen mediu si lung e cea mai buna investitie. Unu' dintre cei trei moguli era, si cred ca inca mai este, un sustinator infocat al acestei teorii.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  15. #1044
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Delegatia Fondului Monetar International (FMI) s-a aflat ieri, 21 octombrie, la Ministerului Economiei unde a discutat, printre altele, despre strategia economica pentru 2010-2011 cu oficiali ai ministerului de resort, a declarat reprezentantul Romaniei la FMI, Mihai Tanasescu.

    De asemenea, Tanasescu a spus ca noul acord va fi cel mai probabil unul de tip precautionary stand-by.

    “Viitorul acord va fi probabil negociat la inceputul anului viitor. Pana in momentul de fata, cred ca mai curand un acord de tip precautionary stand-by o sa avem in vedere. in ce priveste suma, nu am discutat acest aspect. Probabil ca in momentul in care vom finaliza discutiile vom sti si suma care va fi convenita”, a declarat Tanasescu.
    Delegatia Fondului Monetar International (FMI) va fi prezenta in Romania pana in 1 noiembrie, pentru evaluarea acordului in derulare si demararea discutiilor pentru incheierea unei noi intelegeri, urmand sa aiba intalniri cu reprezentanti ai Ministerului Muncii, Ministerului de Finante si ai Bancii Nationale a Romaniei (BNR).
    Ultima misiune de evaluare a FMI s-a incheiat la inceputul lunii august, concluzia fiind aceea ca Romania si-a indeplinit majoritatea criteriilor de performanta, cu exceptia plafonului pentru arierate si a tintei indicative pentru cheltuielile curente.
    Boardul executiv al FMI a finalizat, la sfarsitul lunii septembrie, cea de-a cincea evaluare a Romaniei in cadrul acordului de finantare externa, in urma careia institutia a pus la dispozitie a sasea transa din imprumut, in valoare de aproximativ 884 milioane euro (769 milioane DST). Astfel, suma livrata Romaniei de catre Fondul Monetar International, in cadrul acordului de tip stand-by incheiat pe doi ani, se ridica la 11,27 miliarde euro (9,8 miliarde DST).

  16. #1045
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Si strategia economica pe 2011 cum au discutat-o, cu TVA-ul ala redus la 5% sau nu?
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  17. #1046
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1

  18. #1047
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    firmele "romanesti" mari care au primit finantare externa.

    cate au totusi capital majoritar romanesc si cate au actionari din familia baietilor cu ochii albastri?!


    printre proiectele câștigătoare se numără cele depuse de companiile Dacia, Henkel, Alumil Rom, Alro, Petrocart, etc.

    http://www.capital.ro/detalii-artico...ue-140431.html

  19. #1048
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Guvernul înființează poliția fiscală. Cei cu cheltuieli mai mari decât venitul vor fi verificați
    17 nov 2010

    Începând cu 1 ianuarie 2011, orice persoană fizică "cu un nivel de trai mult peste veniturile pe care le declară" va fi controlată de Fisc, a declarat pentru Gândul președintele ANAF, Sorin Blejnar. El a mai spus că nu știe încă cu exactitate cum vor fi selectate persoanele fizice care urmează să fie controlate.
    http://www.realitatea.net/guvernul-i...ti_773223.html
    PS Sa vedeti ce spume la gura vor mai face de'al de El Patrice, Vantulet, samd.

  20. #1049
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    da, cred ca de aia nu mai pot ei
    politia fiscala? pai si garda financiara ce dracu mai e ?
    inca o autoritate pt inca niste posturi in plus aiurea.

  21. #1050
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1

    Thumbs up Cu tunurile pe evazionisti din 2011

    ANAF dispune ca veniturile ce nu pot fi justificate sa fie impozitate cu 16%
    Guvernul a dispus infiintarea in cadrul ANAF a unui departament special pentru cercetarea cheltuielilor persoanelor care nu le pot justifica in raport cu veniturile, Codul Fiscal fiind modificat astfel incat sa permita si impozitarea veniturilor “de natura necunoscuta”.
    Prin amendarea Codului Fiscal se urmareste fiscalizarea unor venituri nedeclarate de catre o persoana fizica, venituri a caror natura nu este depistata prin control, dar dovedite prin cheltuielile efectuate de catre respectiva persoana. “Persoanele fizice care nu si-au declarat veniturile, iar in momentul controlului inspectia fiscala nu poate depista natura, acestea vor fi impozitate cu 16%”, a anuntat ministrul de Finante, Gheorghe Ialomitianu.
    Inspectorii ANAF vor utiliza metode indirecte care nu au putut fi folisite pana acum, una dintre ele fiind metoda cheltuielilor efective care porneste de la premisa ca orice cheltuiala are o sursa care trebuie, in consecinta, impozitata. Metoda fluxurilor financiare presupune impozitarea persoanelor care fac incasari si plati, dar nu declara venituri. In al treilea rand, metoda patrimoniului va fi folosita pentru persoane care nu au declarat venituri, “dar are elemente de crestere de avere”.
    http://www.legalis.ro/2010/12/23/4-a...ozitate-cu-16/
    http://codfiscal.money.ro/guvern-mod...nejustificate/

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •