Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 25

Thread: Davis Cup 2023

  1. #1
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0

    Davis Cup 2023

    Thiem reuseste sa piarda cu finlandezul Ruusuvuori si nu oricum, ci luand doar 5 game-uri si astfel se face 2-2 la meciuri, iar in decisiv Novak e condus cu set de locu 700 si ceva mondial: Heliovaara, la un set de eliminare Austria in fata Finlandei in Grupa 1 mondiala!
    Last edited by Johnny D; 14th September 2019 at 20:09.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #2
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Ce grupa mondiala? E zona euro-africana I, si au castigat austriecii la dublu. Dar cred ca o sa mai auzim de Ruusuvuori asta...

  3. #3
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Pai daca nu castigau la dublu, pierdeau disputa!
    Si asa a batut Novak in partida decisiva 7-5 in tiebreak-ul decisiv pe locu 700!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Urmareste cineva competitia asta? Azi au fost meciuri si nimeni nu scrie nimic. Nici macar presa
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #5
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Pai inca nu ne-am dumirit ce dracu se-ntampla.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #6
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Asta se vrea să fie noua Cupa Davis? Aiurea de tot sistemul. Au distrus și competiția asta.

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Tribune goale si atmosfera de antrenament la duelul aprig Franta - Japonia
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  8. #8
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Pai a zis Nadal ca sunt foarte diferite conditiile fata de cele de la Londra... asta explica problemele avute de Djokovic si Thiem.
    Presupun ca datorita altitudinii conditiile sunt ultra-rapide, ceea ce nu avantajeaza pe niciunul din cei doi.

    Mi se pare nebunie curata programarea cu 2 dispute (6 meciuri) pe acelasi teren intr-o singura zi. S-au terminat meciurile si la 4AM ora locala.

    Cred ca incepand de maine o sa fie OK cu spectatorii, mi se pare si normal sa nu vina in mijlocul saptamanii sa vada niste meciuri de kkt.
    Numai sa nu fie eliminata Spania maine (desi nu cred la ce pofta de joc are Rafa).

    Nu imi dau seama ce ar putea face sa fie o competitie OK si pentru jucatori (ca sa participe numele mari) si spectatori.
    Probabil ca ar trebui sa se mai degajeze calendarul ATP si in pauze sa se joace cupa Davis.
    Cumva sa fie 2-3 etape in loc de totul intr-o saptamana si sa se joace numai in week-end.
    De exemplu sa se joace un week-end in care din 16 echipe raman 8, undeva in primavara/vara, eventual in 2 locatii in paralel.
    Apoi se joaca sferturile si semifinalele intr-un week-end din vara/toamna si finala in ultima saptamana din sezon, dar pe formatul vechi (5 meciuri de 5 seturi si acasa/deplasare).

  9. #9
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    A venit Cristi, le-a batut firma de cap si-a inchis pravalia.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #10
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Au luat masuri baietii cu meciurile tarzii, de acum incep la 19 in loc de 18 sesiunea de "dupa-amiaza"
    La vremea asta e noapte deja la 19!

  11. #11
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Numa panarame are Nadal pe langa el, daca ar mai fi o jumatate de Nadal, Spania ar bate tot 3-0! A revenit jumatatea de Nadal azi dar n-a jucat, pacat ca i-a murit tatal, altfel Spania batea tot fara probleme. Sunt curios daca bate la dublu iar Nadal, fortat de ciumetii lui sa joace si la dublu a 2-a oara la rand, daca jumatatea de Nadal pe porecla sa Agut va juca maine in finala.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #12
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,834
    Reputatie
    0
    Trebuie sa fie frustrant ptr marii jucatori, mereu sa aduca doar ei punctele, si apoi cumva sa scoata din kkt echipa si la dublu...

    oricum o mizerie noul format...
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  13. #13
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    E aiurea sistemul cu 2 din 3 meciuri. Între timp Nadal a ajuns la 30 de victorii consecutive în CD, record absolut în istoria competiției. A pierdut doar o singură partidă, de când joacă în Cupă Davis, prin 2004.

  14. #14
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Din ce am socotit eu, ieri a fost a patra sau a cincea oara anul asta cand Nadal trebuie sa joace de doua ori in aceeasi zi. Cred ca de fiecare data si-a demolat adversarul din primul meci in circa 1h.

    Deja echipa Spaniei a pierdut 2 jucatori din 5, daca nu 3 (de ce naiba nu a jucat Granollers ieri in locul lui Lopez care are 38 de ani si deja pierduse un meci mai devreme?). E posibil ca Agut sa trebuiasca sa revina, altfel intra Ferrer sau Moya la dublu cu Rafa diseara!

  15. #15
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    E aiurea sistemul cu 2 din 3 meciuri. Între timp Nadal a ajuns la 30 de victorii consecutive în CD, record absolut în istoria competiČ›iei. A pierdut doar o singură partidă, de când joacă în Cupă Davis, prin 2004.
    In SUA la Roddick sau Agassi pe hard, este?

    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    altfel intra Moya la dublu cu Rafa diseara!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #16
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    A revenit jumatatea de Nadal si finala a devenit cel mai usor meci.
    Deja meciul de dublu chiar nu mai conteaza Cristi, in timpul lui se vor pregati festivitatile!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #17
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Nadal ii mai aduce Spaniei o CD. Fără el, Spania nu trecea nici de primul meci. Au avut noroc spaniolii că au jucat acasă, că altfel nu cred că venea Nadal pe final de sezon.

  18. #18
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,834
    Reputatie
    0
    Urias inca odata si de fapt mereu Nadal !

    A cam castigat de unul singur Cupa Davis !

    Dar oricum, cu acest format, si departe de casa, si cu meciuri in fiecare zi, de multe ori si 2 pe zi, nu cred ca se vor mai inghesui vedete sa vina sezonul urmator.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  19. #19
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Practic au distrus competitia asta. De fapt asta se si dorea. Era o gaura financiara in circuit ATP care nu se mai putea tolera in epoca actuala.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #20
    go spurs go milanezu's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    3,467
    Reputatie
    1
    sa ma pis pe pique si pe mizeria asta de competitie.
    stelist

    novak djokovic nr.1 in Atp

    san antonio NBA champs 2014!!

  21. #21
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,412
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by milanezu View Post
    sa ma pis pe pique si pe mizeria asta de competitie.
    Pique are bani si shakire.

    Tu esti sarac si traiesti din malahie.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •