Page 97 of 98 FirstFirst ... 478795969798 LastLast
Results 2,017 to 2,037 of 2052

Thread: Parinti din toate colturile uniti-va!

  1. #2017
    senior
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    piatra neamt
    Posts
    175
    Reputatie
    1
    stie cineva ce-au facut baietii de 12 ani in prima zi la timisoara pe natiuni?

  2. #2018
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Europene 12

    Fetele au reusit sa se califice

  3. #2019
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    O intrebare retorica .Sunteti multumiti de calendarul competitional al FRT pe 2011? Eu cred ca acest calendar este unul cel putin incomplet, mai ales pentru juniorii talentati care ar fi putut sa progreseze substantial pe perioada vacantei de vara. In mod normal in aceasta perioada ar fi trebuit organizate de catre FRT cateva turnee speciale- cel putin cate unul in fiecare luna de vacanta- care sa fie punctate la acelasi nivel cu cele de afara .Astfel s-ar fi putut incerca macar, intrarea intr-o normalitate in ceea ce priveste clasamentele FRT, care acum sunt distorsionate -mai putin la 14 ani baieti- din cauza participarii in turneele de afara a acelorasi si acelorasi abonati si a punctarii exagerate a acestor concursuri externe in comparatie cu cele interne. Nu credeti ca in acelasi timp ar trebui si o limitare a numarului de turnee externe punctate pentru fiecare junior?

  4. #2020
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rebel father View Post
    O intrebare retorica .Sunteti multumiti de calendarul competitional al FRT pe 2011? Eu cred ca acest calendar este unul cel putin incomplet, mai ales pentru juniorii talentati care ar fi putut sa progreseze substantial pe perioada vacantei de vara. In mod normal in aceasta perioada ar fi trebuit organizate de catre FRT cateva turnee speciale- cel putin cate unul in fiecare luna de vacanta- care sa fie punctate la acelasi nivel cu cele de afara .Astfel s-ar fi putut incerca macar, intrarea intr-o normalitate in ceea ce priveste clasamentele FRT, care acum sunt distorsionate -mai putin la 14 ani baieti- din cauza participarii in turneele de afara a acelorasi si acelorasi abonati si a punctarii exagerate a acestor concursuri externe in comparatie cu cele interne. Nu credeti ca in acelasi timp ar trebui si o limitare a numarului de turnee externe punctate pentru fiecare junior?
    La 14 si la 16 se iau punctele din TE inmultite cu 10. Asta inseamna ca se puncteaza cele mai bune 6 concursuri. Punctele atribuite, cel putin la turnee de-a 3-a sunt comparabile cu punctele de la turneele FRT. La 12 ani punctele atribuite sunt aceleasi ca la un turneu intern de nivel A. Aici nu exista limita pentru numarul de turnee.
    Pe de alta parte cred ca, la majoritatea turneelor internationale se obtin rezultate mai greu decat la turneele interne.
    Problema calendarului intern este, dupa parerea mea, ca au fost introduse prea multe turnee mai ales in perioada de vara. Din aceasta cauza au inceput sa apara turnee de cat. A la care sunt inscrisi mai putin de 8 jucatori.

  5. 28th July 2011, 19:12
    Reason
    la urmatoarea postare de acest gen se primeste ban

  6. #2021
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Ai dreptate Pyton 55,in ceea ce priveste turneele de categoria A.Au fost prea multe si au fost neinspirat alese locurile de desfasurare,iar pentru a-i stimula pe cati mai multi sa participe ar fi trebuit sa le puncteze cu mai multe puncte in clasament .Numarul de 6 turnee externe punctate mi se pare exagerat in conditiile in care sunt copii talentati care nu au mers la mai mult de 2-3 turnee externe. Chestia cu platitul cazarii pentru cei din finala la dublu si semifinale la simplu-dar doar in locatiile agreate de organizatori- este o chestie cel putin aberanta!-nu stiu cati finalisti sau semifinalisti au beneficiat de ea-Altfel spus,actualul program impus de FRT nu incurajeaza performanta ci doar ii obliga pe parinti sa scoata din buzunar mai multi bani.Eu cred ca daca s-ar organiza-chiar si contra cost- stagii de pregatire lunare de catre Frt,urmate de acele turnee speciale punctate generos ,ar fi avut de castigat mult mai mult copiii talentati din Romania si astfel ar fi crescut nivelul tenisului autohton.

  7. #2022
    incepator
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    Rebel father scuza-ma ca te contrazic dar parerea mea este ca turneele de categoria A au avut un impact pozitiv asupra tenisului de performanta si mi se pare corect ca organizatorul de turneu sa aleaga locul cazarii pe care il va plati finalistilor si semifinalistilor, eu personal nu ash fi de acord sa platesc cazarea unui castigator al unei categorii de varsta care s-ar caza la hotel de 5 stele ca vorba aia sa fim serios in mare parte se cam stie de la inceput cine o sa castige sau cine va ajunge in fazele superioare ale turneelor, cat despre limitarea numarului de turnee externe care pot fi punctate mi se pare iar alta greseala, apoi cum incurajam participarea la turnee tenis europe daca se ia in considerare doar cele mai bune 2 turnee, eu personal nu ash impune nici o restrictie de punctare pentru turneele externe. Vedem tablouri de 8 la turnee de categoria A din cauza faptului ca au trecut nationalele si selectiile iar parintii infocati care nu vor sa cada cu n sau y la nationale din turul n sau y au luat si ei o pauza ). Ce mai pot spune este si faptul ca nush daca putem acuza federatia ca nu a ales bine locatiile de desfasurare a turneelor de categoria A fiindca nu stiu in ce masura federatia poate decide locurile de desfasurare, adika daca cluburile locale din craiova sunt fomiste si ajuta performanta doar din gura ce vina are federatia ca nu s-a organizat nimic de categoria A in craiova
    Last edited by Teniscraiova; 31st July 2011 at 17:25.

  8. #2023
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Teniscraiova View Post
    Rebel father scuza-ma ca te contrazic dar parerea mea este ca turneele de categoria A au avut un impact pozitiv asupra tenisului de performanta si mi se pare corect ca organizatorul de turneu sa aleaga locul cazarii pe care il va plati finalistilor si semifinalistilor, eu personal nu ash fi de acord sa platesc cazarea unui castigator al unei categorii de varsta care s-ar caza la hotel de 5 stele ca vorba aia sa fim serios in mare parte se cam stie de la inceput cine o sa castige sau cine va ajunge in fazele superioare ale turneelor, cat despre limitarea numarului de turnee externe care pot fi punctate mi se pare iar alta greseala, apoi cum incurajam participarea la turnee tenis europe daca se ia in considerare doar cele mai bune 2 turnee, eu personal nu ash impune nici o restrictie de punctare pentru turneele externe. Vedem tablouri de 8 la turnee de categoria A din cauza faptului ca au trecut nationalele si selectiile iar parintii infocati care nu vor sa cada cu n sau y la nationale din turul n sau y au luat si ei o pauza ). Ce mai pot spune este si faptul ca nush daca putem acuza federatia ca nu a ales bine locatiile de desfasurare a turneelor de categoria A fiindca nu stiu in ce masura federatia poate decide locurile de desfasurare, adika daca cluburile locale din craiova sunt fomiste si ajuta performanta doar din gura ce vina are federatia ca nu s-a organizat nimic de categoria A in craiova
    Parerea mea este ca pentru cazare ar trebui stabilit un barem. Daca jucatorul vrea sa stea la 5 stele sau la 1 stea e treaba lui atat timp cat isi plateste diferenta. La Oradea, in iarna, cazarea a fost intr-un hotel cu mobila din anii 80 si care era situat la peste 10 km de baza. In plus, din cauza aglomeratiei faceai aproape o ora de la hotel la teren.
    Tinand cont ca scopul final al orcarui jucator este sa fie bine clasat in clasamentele internationale si nu in cele nationale, si eu inclin sa cred ca nu ar trebui restrictionate in nici un fel participarile la aceste turnee (mai ales ca federatia nu are resursele necesare sa contribuie la cheltuielile generate de aceste participari).
    Poate la anul, in loc de cazare, la unele turnee de cat. A se va oferi ca premiu acoperirea cheltuielilor la un turneu TE. Ar fi cred mult mai atractiv pentru sportivi si nu ar fi cu mult mai scump.

  9. #2024
    incepator
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    da intr-adevar ar fi bun un barem stabilit pentru cazare. La pitesti parca s-a platit cazarea la o locatie care avea club la parter, era o galagie noaptea... erai numai bun de joc a doua zi dimineata

  10. #2025
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Echipa de fete U12 (Andreea, Georgia si Ioana) a reusit sa treaca azi, in prima zi de concurs de la faza finala a Europenelor, de echipa Portugaliei cu scorul de 3 - 0.

  11. #2026
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by pyton55 View Post
    Echipa de fete U12 (Andreea, Georgia si Ioana) a reusit sa treaca azi, in prima zi de concurs de la faza finala a Europenelor, de echipa Portugaliei cu scorul de 3 - 0.
    Ziua 2: 3 - 0 cu Serbia.

  12. #2027
    incepator
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    eu zic ca daca le bat pe rusoaice castiga cupa.... sper

  13. #2028
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    1 - 0 pentru Rusia

  14. #2029
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by pyton55 View Post
    1 - 0 pentru Rusia
    2 - 1 pentru fetele noastre. Maine finala

  15. #2030
    incepator
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    acum am aflat si eu rezultatele... s-au descurcat bine la dublu

  16. #2031
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    1 - 0 Romania in finala

  17. #2032
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    MOTTO:

    De maine nimeni nu stie
    Ce victorii o sa mai fie
    Dar azi spun intregii lumi
    Ca noi suntem CEI MAI BUNI

    Rosca, Craciun si cu Guna
    Au fost toate-n mana buna
    Si cu brio au castigat
    Meciurile ce-au jucat


    ADIK AU CASTIGAT EUROPENELE

  18. #2033
    incepator
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    presimteam eu ca vor castiga

  19. #2034
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Cine stie mai multe despre Selectiile de 11,13,15 ani,si Mastersurile Nationale? Se pare ca FRT lucreaza obscur cu aceste competitii lasand loc arbitrariului.Ma tot uit pe site-ul FRT si imi dau seama ca la ora actuala putine din promisiunile facute la inceput de catre Sefa au fost respectate.Voi ce credeti?

  20. #2035
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Pe siteul FRT scrie ca vor apare in curind convocarile la selectii si Masters,impreuna cu regulamentele lor de desfasurare.Nu vad nimic obscur in asta,sa avem rabdare!Nu cunosc prea multe despre promisiunile d-nei Dragomir,insa stiu ca anul acesta tenisul juvenil romanesc a obtinut niste rezultate remarcabile:echipele Romaniei de 14 ani baieti si 12 ani fete sint Campioane Europene,iar in clasamentul ETA la 14 ani primele doua locuri la baieti sint ocupate de romani.O avea si federatia asta atit de hulita vreun merit in asta?Eu zic ca are,asa ca motive pentru circoteli gasim mereu,mai putin puterea sa recunoastem si merite si mai ales,sa apreciem pe cei care fac cu adevarat ceva bun in tara asta ..
    Last edited by printulmiskin; 29th September 2011 at 19:09.

  21. #2036
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Criteriile de convocare trebuiau sa fie afisate la inceputul anului ,nu acum cu 1 saptamana inainte de inceperea concursurilor.Oricum de rezultate grozave la juniori nu duce Romania lipsa!Pe la seniori stam cam slabut....Dar o sa spui ca nu Sefa e de vina ,nu nicidecum FRT, ci noi parintii astia care ne dam ultimul banut pentru tenis..

  22. #2037
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Stie cineva ceva de Clasamentul Race???

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •