Page 5 of 98 FirstFirst ... 345671555 ... LastLast
Results 85 to 105 of 2052

Thread: Parinti din toate colturile uniti-va!

  1. #85
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Interes

    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Optimistul,Pyton55 si alti parinti care chinuiti copii ducindu-i la tenis ,punindu-i sa joace in concursuri de mici,am o idee:Hai sa ne intilnim intr-o zi cu totii la Centrul national,sa-l invitam pe D-nul Haradau 10 minute sa ne priveasca copii jucind tenis,si sa le spuna copiilor sa treaca la mingi mai usoare,pe teren mai mic,sa nu se mai chinuie atit pe ditamai terenul,ca nu asa se ajunge campion.
    Abia acum ii intereseaza cum joaca Raluca Olaru. Si asta doar pentru a isi justifica intr-un fel prezenta la conducerea FRT. Deodata si-au adus aminte ca este o jucatoare legitimata la FRT si pe care federatia a ajutat-o "mult" in cariera.

    Asadar visati in continuare. FRT vegheaza pentru noi.

  2. #86
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Acum 2 ani,cind fiul meu a inceput sa joace tenis,l-am auzit pe Tiriac raspunzind textual la intrebarea ce trebuie sa faci sa ajungi campion in tenis:"De la 5,6 ani sa joci cel putin 4 ore tenis pe zi e prima conditie.."..Tot atunci l-am auzit si pe d-nul Haradau sustinind aceeasi teorie(cind nu exista nici o instructiune ITF) cu copii romani care joaca prea mult tenis de mici,de aia nu ajung mari campioni..Cine stie oare mai mult tenis dintre cei doi???Pe care dintre ei sa il credem?
    Pai e simplu. D-l Haradau se ocupa deja de tenis de ceva vreme. Si inca nu avea nici un campion. In schimb copii care incepusera sa joace tenis de la 6 ani avea destui. Ce ar fi putut sa spuna?

    Problema e tot la ei. Nu avem infrastructura, nu avem reguli, nu avem manageri competenti, nu avem nimic.
    Cati din afara tenisului stiu cand anume se tine un concurs pentru copii?
    Cati din afara tenisului au venit vreodata ca spectatori la un meci de copii? Poate doar daca din intamplare treceau pe acolo.
    Cate cluburi sau scoli fac initiere cu copiii pe sume modice? La fotbal te costa 2-300,000 lei pe luna. La tenis...
    Ce face FRT sa atraga jucatori, spectatori?
    Ce face FRT sa implice companii private in finantari, e.t.c.?

    De fapt: CE FAC EI? Tin clasamentele si inchiriaza terenurile de la Centrul National?
    Scuze: Am uitat ca participa la meciurile de cupa DAVIS mai ales cand acestea se joaca in strainatate.

  3. #87
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Am inteles ca d-nul Bozdog a fost la acea sedinta si a sustinut parerea noastra..Eu cred ca antrenorii ar avea mai mult succes ,ca au mai multa trecere in fata FRT.Noi parintii,sintem niste fanatici care habar n-avem ce e ala tenis,sintem niste salbatici care chinuim bietii copii(cam asa ne vede FRT)..
    Last edited by printulmiskin; 15th March 2007 at 21:32.

  4. #88
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Eu v-am spus ca va agitati degeaba. Tot ce poate face federatia e sa faca recomandari. Pe banii vostri voi dictati antrenorilor cum sa invete sau sa joace copiii. Singura diferenta va fi disparitia clasamentului.

  5. #89
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Antrenori

    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Am inteles ca d-nul Bozdog a fost la acea sedinta si a sustinut parerea noastra..Eu cred ca antrenorii ar avea mai mult succes ,ca au mai multa trecere in fata FRT.Noi parintii,sintem niste fanatici care habar n-avem ce e ala tenis,sintem niste salbatici care chinuim bietii copii(cam asa ne vede FRT)..
    E adevarat. D-l Bozdog e un om inteligent care poate sa estimeze efectul unei decizii pe termen mediu si lung. Mai mult, e un antrenor cu coloana vertebrala. Din pacate nu sunt foarte multi antrenori cu aceiasi capacitate.

    Antrenorii si cluburile vor pierde cel mai mult (financiar vorbind) dupa aceasta hotarare. Cam 50% din sportivii legitimati la FRT au maxim 10 ani.
    Cati dintre parinti sunt dispusi sa plateasca a la long 150, 200, 300 EURO pe luna pentru a isi vedea copiii jucand mini-tenis?
    Cum vor putea antrenorii sa convinga un parinte sa plateasca sumele de mai sus pentru 3-5 ani, pana cand copilul va putea arata prima data ce stie intr-un concurs?

  6. #90
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Corect..tocmai in aceasta idee antrenorii ar trebui sa ia atitudine..

  7. #91
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by pyton55 View Post
    E suficient sa ne intalnim mai multi la FRT. Restul vine de la sine.
    Crezi ca ii intereseaza cum joaca copiii nostri? Daca i-ar fi interesat nu ar mai fi inchiriat derenurile de la Centrul National. Ar fi organizat antrenamente si eventual meciuri pentru copiii legitimati. Si cand am intrat si cand am iesit terenurile din sala (terenuri pe care se laudau ca le-au facut pentru copii) erau inchiriate. Nu e asa Optimistule?
    Atunci cind i-am aratat clasamentul copiilor mei,cu toate ca sunt in fruntea clasamentului la categoria lor, lui Haradau la acea intilnire ,am observat ca nu stie si nici nu-l intereseaza ce se intimpla la nivelul juniorilor la nici-o categorie pina la 14 ani.Trist...obiectivele noastre ale parintilor, nu coincid cu cele ale FRT-ului.
    Nu stiu daca terenurile au fost inchiriate pe bani atunci ,dar in sala erau niste tipi trecuti de 40 de ani care jucau tenis -poate erau obligatiile lor...
    Poate ne explica Boboxxx care este in sistem ,care sunt obiectivele FRT-ului in urmatorii 3-5 ani.
    Last edited by Optimistul; 15th March 2007 at 23:05.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  8. #92
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    @optimistul despre ce terenuri e vorba?

    la BNR poate juca oricine poseda 35 RON ... asta era anul trecut, acum nu stiu ...

  9. #93
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    in sala de la Centrul National
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  10. #94
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Comunicatul postat pe siteul FRT este dupa parerea mea un exemplu de text agramat.Pur si simplu,l-am citit de 3 ori si tot n-am reusit sa inteleg ce se va intimpla de la anul ..Daca e cineva mai inteligent care se osteneste sa il citeasca si intelege ceva ,sa imi explice si mie..

    Intr-adevar nici eu nu inteleg mare lucru...Cititi pct.4 si 5 din Comunicatul FRT-ului .
    Poate imi traduce si mie cineva... Poate Boboxxx...


    "4. In urmatorii 3 ani, Federatia Romana de Tenis va pastra modul de organizare actual al concursurilor, urmand ca din 2010 calendarul sa elimine concursurile pe puncte si mingea normala pana la varsta de 10 ani.
    5. Din anul 2008, Campionatele la varsta de 10 si 11 ani se vor organiza pe echipe formate din 3 baieti si 3 fete. Turneele individuale vor incepe la varsta de 12 ani."
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  11. #95
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    V-am mai spus ca nu sunt "in sistem". Sincer nici nu ma intereseaza foarte tare strategia federatiei. Oricum si voi trebuie sa va bazati pe puterile voastre nu pe viziunea adanca si vizionara a federatiei.

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Lamuriri

    Am vorbit vineri cu D-l Eugen Ganescu (prin telefon). Dansul pe langa faptul ca este arbitru si este si membru al cel putin unei comisii de la FRT se ocupa si de actualizarea siteului federatiei. Dupa cateva minute de discutie referitoare la comunicat, discutie in care a recunoscut faptul ca acest comunicat este ambiguu, a sugerat sa luam direct legatura cu D-l Haradau care, in calitatea sa de autor, poate sa aduca lamuriri suplimentare.
    Pe de alta parte, D-l Ganescu a mentionat faptul ca atat concursurile cu puncte cat si clasamentele la 10 ani vor fi mentinute pana in 2010.

    In alta ordine de idei, in cazul in care raspunsul pe care il voi primi (sau nu) de la ANS pe data de 22 Martie va fi nefavorabil voi actiona FRT in justitie in cel mai scurt timp posibil. Pe langa cererea de anulare a clauzelor abuzive voi cere si o suma importanta de bani ca si despagubiri morale. E bine de stiut ca, pentru despagubiri cerute in cazuri de discriminare, nu se plateste taxa de timbru.

  13. #97
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Poate imi explicati voi, care va plangeti ca nu aveti concursuri la care sa va duceti copiii de ce au fost 13 fete si 4 baieti la 10 ani la Craiova (cat III).

  14. #98
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    Poate imi explicati voi, care va plangeti ca nu aveti concursuri la care sa va duceti copiii de ce au fost 13 fete si 4 baieti la 10 ani la Craiova (cat III).
    1.Multi copii nu au reusit sa inceapa antrenamentele pe zgura - nu sunt atit de multe baloane la nivel national.
    2.Poate si din saracie...Taxa de inscriere e 100 Ron.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Concursuri

    Poate si din aroganta FRT. Data trecuta (la Craiova) nu am putut sa particip datorita faptului ca un ilustru membru al FRT a spus:
    "Nu vrem sa creem un precedent, ati incalcat regula asa ca nu mai puteti participa." Cand l-am intrebat unde este scrisa regula despre vorbeste mi-a raspuns ca: "E o regula nescrisa pe care o cunosc toti membrii FRT".
    Cand l-am intrebat de ce nici arbitrul principal al turneului si nici organizatorul (care erau de acord cu participarea copilului meu la concurs) nu cunosteau aceasta regula nescrisa, a schimbat repede subiectul si nu a mai revenit la el oricat am insistat.

    Cu alte cuvinte: De ce sa dai 100 RON taxa de inscriere, 200 RON benzina, 300-400 RON cazare si alte cheltuieli atata timp cat poti obtine acelasi rezultat (ca numar de puncte) cu costuri mult mai mici participand la un concurs de categoria 5? Doar se puncteaza la fel.

    Din pacate, dupa noul regulament, clasamentele la 10 ani nu mai reprezinta nimic. Si de aici si interesul foarte scazut al copiilor de a participa la concursuri. Si asta este doar inceputul. Sunt curios cati copii (pana in 10 ani) vor mai face tenis (initiere sau performanta) peste 2,3 ani. Si ce sume vor mai fi dispusi parintii sa plateasca (pe luna) pentru aceste antrenamente. Parerea mea este ca, atat antrenorii cat si cluburile, vor suferi pierderi financiare importante. Dar, partea buna a lucrurilor este ca, Dl Haradau isi va putea bifa in agenda atingerea unui obiectiv foarte important:
    Din 2010 nu va mai fi o discrepanta asa de mare intre valoarea juniorilor si valoarea seniorilor. Toti vor fi tot o apa si un pamant. Adica valoare zero. Dar vor iubi cel putin tenisul si vor fi in stare sa joace si sa manance bataie pana la varste inaintate. Astfel se vor asemana perfect cu conducerea FRT: vor fi capabili sa bifeze foarte multe esecuri rezistand pe pozitiile lor foarte mult timp.

  16. #100
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Sunt doar niste experimente pe copii nostri.Ce mare lucru,e doar o alta generatie sacrificata ,traiasca scaunul si prostii care ne sponsorizeaza !!!
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  17. #101
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    e o idee f.f. buna sa facem ceva in privinta demersului de a constitui o asociatie a parintilor care sa ne reprezinte in sedintele frt.

  18. #102
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    si eu am o fetita de 8 ani, si ma gandesc cu groaza cand va trebui sa plece in concursuri. imi aduc aminte ca pe vremuri toate cheltuielile pt concurs erau suportate de federatie . nu spun sa fie si acum la fel , dar macar 50-70 % sa suporte si statul.

  19. #103
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Raspuns ANS = Bataie de joc

    Acum cateva zile am primit de la ANS raspunsul la memoriul trimis. Dupa cum puteti vedea acesta reprezinta o abureala care nu are nici o legatura cu memoriul trimis. Mai mult, din el reiese ca noul regulament aplicat de FRT de la 01/01/2007 e doar o propunere care nu a fost aprobata inca asa cum ar fi trebuit conform statutului.
    Cu alte cuvinte toate concursurile de tenis din Romania sub egida FRT se desfasoara dupa niste reguli neoficiale.

    CĂTRE

    Domnul IONUȚ ROȘCA


    La memoriul dumneavoastră prin care ne supuneți atenției o serie de aspecte legate de Regulamentul de organizare a turneelor de tenis din România, vă comunicăm următoarele :
    -În conformitate cu prevederile statutului FR Tenis , aprobarea Regulamentului de organizare a activității tenisului în România , aprobarea sistemului competițional național precum si modificările acestuia sunt de competența Adunării generale a FR Tenis care va avea loc în luna mai; aprobarea acestor materiale va figura pe ordinea de zi a Adunării generale a FR Tenis; federația urmează să întreprindă măsurile necesare pentru convocarea si organizarea adunării generale în conformitate cu prevederile statutului propriu.
    - Regulamentul de organizare a turneelor de tenis din România în anul 2007,care va fi supus aprobării Adunării generale, a fost aprobat de Comitetul Director al FR Tenis din data de 03.03.2007, în baza propunerilor Comisiei de Competiții si Colegiului Antrenorilor , comisii de lucru care, conform reglementărilor interne, au competența de a elabora si de a face propuneri cu privire la această problematică . Menționăm faptul că în elaborarea Regulamentul de organizare a turneelor de tenis din România în anul 2007 s-a urmărit si corelarea acestuia cu prevederile Federației Internaționale si a Federației Europene de Tenis în ceea ce privește restricțiile privind participarea la turneele internaționale , pe categorii de vârstă.

    Cu considerație,
    Președinte
    Octavian BELLU

  20. #104
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1

    Antrenorul de tenis in Romania - un fiasco

    La intilnirea pe care am avut-o alaturi de @ pyton cu dl.Haradau ,am intrebat si eu de ce daca tot cautam sa ne integram in CE cu tenisul romanesc , de ce FRT-ul nu acrediteaza antrenorii dindu-le licente in functie de nivelul lor de pregatire asa cum o face cu arbitrii si cum se intimpla si in CE .Cum poate sa-si dea seama un parinte atunci cind isi duce copilul la tenis de nivelul de pregatire al antrenorului ?
    Bineinteles ca dl.manager general al FRT-ului ne-a promis ca federatia se va implica si in aceasta privinta efectuind cursuri de pregatire pt. antrenori sau instructori ,cit despre licente nimic concret.
    Dupa aceea am inteles de ce ... Sa-si asume FRT-ul raspunderea asupra atitor excroci ,care-si zic antrenori,pt. a fi luata la intrebari si chiar data in judecata pt.niste licente -care sa fim seriosi majoritatea vor fi luate ori cu pile ori cu spaga-date aiurea ?
    Domnilor de la FRT daca tot vreti sa imitam pe cei din CE faceti-o in intregime si nu preferential ! Daca nu, lasati-ne in pace ca in loc 'sa ne ajutati' ,mai mult ne incurcati cu shimbarile pe care voi vreti sa le faceti pe o infrastructura tenisistica 100% romaneasca !
    Last edited by Optimistul; 8th April 2007 at 13:54.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  21. #105
    incepator catamari's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Resita
    Posts
    35
    Reputatie
    1

    Caut antrenor pentru copii in Resita

    Buan ziua,

    M-ar interesa daca stiti ce antrenori de tenis, exista in Resita. Daca aveti date de contact ar fi super. Ce tarife se practica ? Cum pot contribui la promovarea tenisului in Resita. Eu sunt hotarat sa invat foarte bine acest sport cel putin la nivel de amator si m-as bucura enorm sa ajut tineretul din Resita sa se apropie mai mult de acest sport.

    Am o fetita de 5 ani si 7 luni si efectiv ma chinui sa gasesc o racheta de tenis pentru ea. Toate sunt la distanta mare de mine si la preturi .. mari.

    Acum am ceva promisiuni si astept sa vad ce primesc.

    Mai putem discuta pe aceasta tema, deocamdata ma gandesc de unde sa fac rost de bani sa mai joc. .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •