Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 89

Thread: Eddie Herr 2007

  1. #1
    junior
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    94
    Reputatie
    1

    Eddie Herr 2007

    Peste o luna incepe Eddie Herr 2007. S-au facut publice listele de inscrisi pe site-ul turneului, www.eddieherr.com
    Daca am vazut bine, cred ca avem reprezentanti la fiecare din cele 4 categorii de varsta, baieti si fete, - mai putin la baieti 12 ani, daca nu gresesc - iar lor li se mai pot adauga destul de multi copii de origine romana care insa au domiciliul in Canada, Statele Unite sau alte tari.
    Anul trecut, pe cel 8 tablouri principale de simplu am avut o finalista (Carstea, U18) in rest cam putin, Luncanu in primii 16 daca nu gresesc (el in schimb a reusit mai sa castige Orange Bowl !). Previziuni pentru anul acesta?

  2. #2
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ovb View Post
    Peste o luna incepe Eddie Herr 2007. S-au facut publice listele de inscrisi pe site-ul turneului, www.eddieherr.com
    Daca am vazut bine, cred ca avem reprezentanti la fiecare din cele 4 categorii de varsta, baieti si fete, - mai putin la baieti 12 ani, daca nu gresesc - iar lor li se mai pot adauga destul de multi copii de origine romana care insa au domiciliul in Canada, Statele Unite sau alte tari.
    Anul trecut, pe cel 8 tablouri principale de simplu am avut o finalista (Carstea, U18) in rest cam putin, Luncanu in primii 16 daca nu gresesc (el in schimb a reusit mai sa castige Orange Bowl !). Previziuni pentru anul acesta?
    Participanti romani ???
    Mai e pana in noiembrie cand se desemneaza jucatorii ca sa ne dam cu pareri ...

  3. #3
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Pe site apare ca listele de inscriere s-au inchis pe 10 oct. asa ca numai pot aparea si alti jucatori .
    Sunt juniori inscrisi pe care-i stiu cum joaca de slab ,si nu inteleg parintii lor de ce se deplaseaza pana in Florida daca copii lor n-au confirmat nici macar la nationale noastre,numai spun la nivel european ...
    Cele mai tari concursuri de juniori sunt in Europa si nu cred ca merita efortul asta de-a traversa oceanul ca sa-ti verifici pozitia internationala .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  4. #4
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    POate vor sa fie remarcati de Bolletieri..

  5. #5
    junior
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ciprianned View Post
    Participanti romani ???
    Mai e pana in noiembrie cand se desemneaza jucatorii ca sa ne dam cu pareri ...
    www.eddieherr.com si de acolo mai ai un link catre fiecare grupa de varsta, baieti si fete. Ca sa te iert, astept pronosticurile tale

  6. #6
    junior
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Pe site apare ca listele de inscriere s-au inchis pe 10 oct. asa ca numai pot aparea si alti jucatori .
    Sunt juniori inscrisi pe care-i stiu cum joaca de slab ,si nu inteleg parintii lor de ce se deplaseaza pana in Florida daca copii lor n-au confirmat nici macar la nationale noastre,numai spun la nivel european ...
    Cele mai tari concursuri de juniori sunt in Europa si nu cred ca merita efortul asta de-a traversa oceanul ca sa-ti verifici pozitia internationala .
    E adevarat ca exista cateva turnee puternice in Europa la care vin delegatii ale asociatiilor continentale din America de Nord, America de Sud si Asia, dar la Eddie Herr si Orange Bowl se cam aduna tot globul

    Oricum, va fi - cred - o vesnica disputa intre europeni si ( mai ales) americani in ceea ce priveste calitatea turneelor intr-un continent vs. celalalt, fiecare parte sustinandu-si suprematia si invocand in cazul rezultatelor mai slabe in deplasare faptul ca "acolo" se joaca mai mult pe "cealalta" suprafata. Americanii vor critica zgura iar europenii hardcourt-urile. Dealtfel zguristii spanioli nu se prea inghesuie la Eddie Herr sau Orange Bowl...

  7. #7
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ovb View Post
    .... dar la Eddie Herr si Orange Bowl se cam aduna tot globul

    Oricum, va fi - cred - o vesnica disputa intre europeni si ( mai ales) americani in ceea ce priveste calitatea turneelor intr-un continent vs. celalalt, ...
    Se aduna tot globul dar nu si cei mai buni jucatori ...
    Si pe rapida si pe zgura tot europenii sunt cei mai buni - verifica clasamentele la orice nivel ,seniori sau juniori.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  8. #8
    junior
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    ...arunc din nou manusa, acum ca mai avem doar ceva mai mult de o saptamana pana la start. Si, ca sa prindeti ceva curaj, sar eu primul cu pronosticurile. Asadar, cred ca putem spera la semifinala/finala/victorie pe urmatoarele tablouri: fete 18 ani (Simona Halep, Alexandra Damaschin, Ioana Ivan), fete 12 ani (Ilinca Bercaru), baieti 14 ani (Ciprian Porumb). Am incredere ca am putea produce o surpriza si la baieti 18 ani (Robert Coman, Alin Constantin, Dragos Mirtea), cu toate ca aici vor fi jucatori extrem de puternici, enumar doar cativa: Berankis, Bhambri, Biryukov, Dimitrov, R. Harrison, Ignatik, Krajicek, Miccini, Gastao Elias, Tomic, Trombetta, Williams si, nu in ultimul rand, moldoveanul Albot. Acesta va fi, cu certitudine, un tablou extrem de puternic dar si atractiv cu cativa dintre viitori protagonisti ai circuitului ATP.
    Oricum, de pe acum, bafta tuturor romanilor !

  9. #9
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ovb View Post
    Am incredere ca am putea produce o surpriza si la baieti 18 ani (Robert Coman, Alin Constantin, Dragos Mirtea),
    Daca vreunul din astia trece de turul 2 eu ma impusc.
    Alin Constantin e inscris la saptaminile viitoare la niste Futures-uri in Spania. Ar face bine sa lase turneele de juniori, are 17 ani si 11 luni. El vrea sa joace juniori pana la 25 de ani? Nu de alta, dar niciodata nu va face mare branza la turneele alea. E alt tenis. Nu de putine ori am auzit jucatoare de tenis care se temeau mai mult de turneele de juniori decat de cele de seniori.
    You'll never walk alone

  10. #10
    junior
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Val View Post
    Daca vreunul din astia trece de turul 2 eu ma impusc.
    Alin Constantin e inscris la saptaminile viitoare la niste Futures-uri in Spania. Ar face bine sa lase turneele de juniori, are 17 ani si 11 luni. El vrea sa joace juniori pana la 25 de ani? Nu de alta, dar niciodata nu va face mare branza la turneele alea. E alt tenis. Nu de putine ori am auzit jucatoare de tenis care se temeau mai mult de turneele de juniori decat de cele de seniori.
    Val, da' esti rau, rau de tot! Si eu cred ca favoritii sunt ceilalti baieti insirati acolo, da' nu pot sa nu sper ca macar vreunul din romani se autodepaseste si da lovitura! Vorba aia, mai pierde si Federer, mai pierde si Djokovic...

  11. #11
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ovb View Post
    Asadar, cred ca putem spera la semifinala/finala/victorie pe urmatoarele tablouri: fete 18 ani (Simona Halep, Alexandra Damaschin, Ioana Ivan)
    Simona e capabila sa bata pe toata lumea, asa ca are toate sansele sa faca o figura frumoasa. Alexandra are si ea mari sanse sa faca lucruri bune acolo. Imi place foarte mult cum gandeste fata asta si cum vede lucrurile. Despre Ioana nu stiu ce sa zic, prea mare branza nu a facut anul asta.
    You'll never walk alone

  12. #12
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ovb View Post
    Val, da' esti rau, rau de tot! Si eu cred ca favoritii sunt ceilalti baieti insirati acolo, da' nu pot sa nu sper ca macar vreunul din romani se autodepaseste si da lovitura! Vorba aia, mai pierde si Federer, mai pierde si Djokovic...
    Nicio sansa, o sa fie un fiasco total turneul asta pt baieti. Sa dea Domnu sa dea lovitura, insa nu prea cred.
    Singurul care putea da lovitura era Marius Copil, insa el joaca turnee de seniori (abia a implinit 17 ani), nu sta sa frece menta si sa risipeasca banii pe la turnee de juniori.
    You'll never walk alone

  13. #13
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ovb View Post
    ...arunc din nou manusa, acum ca mai avem doar ceva mai mult de o saptamana pana la start. Si, ca sa prindeti ceva curaj, sar eu primul cu pronosticurile. Asadar, cred ca putem spera la semifinala/finala/victorie pe urmatoarele tablouri: fete 18 ani (Simona Halep, Alexandra Damaschin, Ioana Ivan), fete 12 ani (Ilinca Bercaru), baieti 14 ani (Ciprian Porumb). Am incredere ca am putea produce o surpriza si la baieti 18 ani (Robert Coman, Alin Constantin, Dragos Mirtea), cu toate ca aici vor fi jucatori extrem de puternici, enumar doar cativa: Berankis, Bhambri, Biryukov, Dimitrov, R. Harrison, Ignatik, Krajicek, Miccini, Gastao Elias, Tomic, Trombetta, Williams si, nu in ultimul rand, moldoveanul Albot. Acesta va fi, cu certitudine, un tablou extrem de puternic dar si atractiv cu cativa dintre viitori protagonisti ai circuitului ATP.
    Oricum, de pe acum, bafta tuturor romanilor !
    Hai sa te invat ceva : daca o sa vezi jucatori de peste 17 ani la turnee rezervate juniorilor de orice nivel sa sti ca acei jucatori sunt slabi si cauta sa mai prinda ce mai pot, pana vor fi fortati sa joace la seniori .
    Orice jucator de 16-17 ani care se respecta joaca in pro ,de aceea categoria de 18 ani e cea mai slaba pt. ca cei mai buni sunt de mult plecati ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  14. #14
    junior
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Eu le tin pumnii tuturor, oricum.

    Ar mai fi la baieti 16 ani Mihai Valentin (MD) si Lucian Gheorghe (Q). Nu stiu ce sa zic, in mod curios Gheorghe e doar qualifier, dar cred ca va intra pe MD. Sunt insa si aici cativa jucatori buni, Almeida, Bashilashvili, Colella, Delgado, Filin, Sablic, Sarmiento, Stucchi si, in mare forma, sarbul Krajinovic, n-or sa aiba viata usoara ai nostri.

  15. #15
    junior
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Hai sa te invat ceva : daca o sa vezi jucatori de peste 17 ani la turnee rezervate juniorilor de orice nivel sa sti ca acei jucatori sunt slabi si cauta sa mai prinda ce mai pot, pana vor fi fortati sa joace la seniori .
    Orice jucator de 16-17 ani care se respecta joaca in pro ,de aceea categoria de 18 ani e cea mai slaba pt. ca cei mai buni sunt de mult plecati ...
    In mare, cred ca trebuie sa-ti dau dreptate, dar poate totusi ar trebui luat fiecare caz in parte, Baghdatis de pilda - la repezeala doar exemplul asta imi vine in minte - a jucat juniori pana la 18 ani inclusiv si, incepand cu 15 ani, a cochetat cu futures-urile. A facut primul punct la 15 ani, la 16 ani a trecut un tur iar la 17 ani a ajuns o data in sferturi. De abia la 18 ani a reusit 4 victorii, inca o finala si trei sferturi de finala in futures-uri si primele rezultate mai bune in challenger-uri, dar asta in conditiile in care juca si juniori, cam castiga tot si asta-i dadea incredere.
    Nu cred ca e rau sa joci juniori pana in ultimul moment in care regulamentul iti permite asta, important e sa folosesti succesul de aici in atacarea fara complexe a circuitului pro. Ceea ce n-a (prea) reusit Mergea, ca tot pomeneam de "clientul" lui de pe vremea junioratului, Baghdatis.

  16. #16
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ovb View Post
    In mare, cred ca trebuie sa-ti dau dreptate, dar poate totusi ar trebui luat fiecare caz in parte, Baghdatis de pilda - la repezeala doar exemplul asta imi vine in minte - a jucat juniori pana la 18 ani inclusiv si, incepand cu 15 ani, a cochetat cu futures-urile. A facut primul punct la 15 ani, la 16 ani a trecut un tur iar la 17 ani a ajuns o data in sferturi. De abia la 18 ani a reusit 4 victorii, inca o finala si trei sferturi de finala in futures-uri si primele rezultate mai bune in challenger-uri, dar asta in conditiile in care juca si juniori, cam castiga tot si asta-i dadea incredere.
    Nu cred ca e rau sa joci juniori pana in ultimul moment in care regulamentul iti permite asta, important e sa folosesti succesul de aici in atacarea fara complexe a circuitului pro. Ceea ce n-a (prea) reusit Mergea, ca tot pomeneam de "clientul" lui de pe vremea junioratului, Baghdatis.
    Ca tot veni vorba de baieti aia trei pe care i-am atacat putin. Ia uitate, la 17-18 ani ai lor nu sunt in stare sa prinda nici tabloul futures-urilor, nici macar pe cel al calificarilor cateodata. Baghdatis o fi jucat el pana la 18 ani, insa a castigat turnee de juniori. Ai nostri, nema, canci, nimik.
    You'll never walk alone

  17. #17
    junior
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    94
    Reputatie
    1

    Wink

    Quote Originally Posted by Val View Post
    Ca tot veni vorba de baieti aia trei pe care i-am atacat putin. Ia uitate, la 17-18 ani ai lor nu sunt in stare sa prinda nici tabloul futures-urilor, nici macar pe cel al calificarilor cateodata. Baghdatis o fi jucat el pana la 18 ani, insa a castigat turnee de juniori. Ai nostri, nema, canci, nimik.
    Val, tu tii cu ursu'?

  18. #18
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Nu, e doar realist.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  19. #19
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ovb View Post
    Val, tu tii cu ursu'?
    Daca vreunu dintre ei realiza ceva cat de cat datator de speranta mai ziceam. Uite de Halep si Damaschin am vorbit foarte frumos, insa fetele astea au realizat cate ceva pana acum. E normal sa sper si sa-mi doresc ca ele sa faca treaba, mai ales ca le si cunosc cat de cat.
    Uite, ca sa vezi ca nu am nimik cu baietii, Ciprian Porumb are rezultate foarte bune la categoria lui de varsta si are un potential interesant. Cineva care sa pricepe foarte bine la tenis mi-a spus ca Porumb jr e foarte talentat si ca daca e serios poate realiza lucruri frumoase. Acea persoana a prezis acum 5 ani ca Djokovic va ajunge in primii 10. Si nu s-a inselat deloc.
    You'll never walk alone

  20. #20
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ovb View Post
    In mare, cred ca trebuie sa-ti dau dreptate, dar poate totusi ar trebui luat fiecare caz in parte, Baghdatis de pilda - la repezeala doar exemplul asta imi vine in minte - a jucat juniori pana la 18 ani inclusiv si, incepand cu 15 ani, a cochetat cu futures-urile. A facut primul punct la 15 ani, la 16 ani a trecut un tur iar la 17 ani a ajuns o data in sferturi. De abia la 18 ani a reusit 4 victorii, inca o finala si trei sferturi de finala in futures-uri si primele rezultate mai bune in challenger-uri, dar asta in conditiile in care juca si juniori, cam castiga tot si asta-i dadea incredere.
    Nu cred ca e rau sa joci juniori pana in ultimul moment in care regulamentul iti permite asta, important e sa folosesti succesul de aici in atacarea fara complexe a circuitului pro. Ceea ce n-a (prea) reusit Mergea, ca tot pomeneam de "clientul" lui de pe vremea junioratului, Baghdatis.
    Baghdatis a fost tinut la juniori pana la 18 ani pe post de reclama pt. academia lui Mourtatoglu ca sa aduca fraieri in aceasta academie , cum se intampla si cu alti juniori talentati gen Silva carora li se face reclama excesiva de la varsta de 5 ani .
    Bine ca s-a despartit in vara asta de serviciile aduse de un antrenor al acad. M. ca o luase rau la vale ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  21. #21
    junior
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Baghdatis a fost tinut la juniori pana la 18 ani pe post de reclama pt. academia lui Mourtatoglu ca sa aduca fraieri in aceasta academie , cum se intampla si cu alti juniori talentati gen Silva carora li se face reclama excesiva de la varsta de 5 ani .
    Bine ca s-a despartit in vara asta de serviciile aduse de un antrenor al acad. M. ca o luase rau la vale ...
    Nu stiam de schimbarea de antrenor. Oricum, pe site-ul Mouratoglu, tot Baghdatis ramane vioara intai. E adevarat insa ca mai apar o gramada de copii/juniori care la ce talent aveau + "slefuirea" lui Mouratoglu ar fi trebuit sa realizeze mai mult pana acum, dar asta nu s-a prea intamplat, vezi Barry, Olivo, Lavie. Pana-i merge omului numai pe imaginea lui Baghdatis...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •