View Poll Results: Este necesara inasprirea conditiilor de detinere a armelor de foc?

Voters
9. You may not vote on this poll
  • Da! Detinerea unei arme, e un lucru extrem de periculos!

    5 55.56%
  • Nu! Ar trebui sa fie mai lejere conditiile. Am dreptul sa ma apar!

    3 33.33%
  • Nu stiu

    1 11.11%
  • Nu ma intereseaza acest subiect.

    0 0%
Results 1 to 12 of 12

Thread: Inasprirea conditiilor de detinere a armelor de foc?

  1. #1
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1

    Inasprirea conditiilor de detinere a armelor de foc?

    Dupa crima de la Piatra Neamt, s-a vorbit despre controlul armelor.Credeti ca ar trebui inasprite conditiile de folosire a armelor(de foc sau neletale).Personal,desi traim intr-o lume nebuna, nu as vrea ca tot romanul sa aiba cate o arma prin casa.Conform unor statistici, 3 din 100 de romani, poseda o arma.Nu stiu daca e vorba de arma letala sau nu.

  2. #2
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Eu nu as fi formulat prima intrebare cu "este un lucru extrem de periculos". Altfel, se stie, violenta naste violenta.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #3
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Daca esti moderator pe aceasta sectiune,editeaza.Cand am spus "extrem de periculos",ma gandesc la cat de usor,orice roman ar avea o arma de foc.Ne-am transforma intr-o tara gen SUA,unde armele sunt precum tigarile.Ar fi un c-strike continuu.Ne-am impusca ca-n vestul salbatic.

  4. #4
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    O las asa caci este initiativa ta si acopera esentialul. Suntem de aceeasi parere.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #5
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Conditiile actuale de detinere a armelor de foc sunt ok. Din cate stiu, si pedepsele pentru detinerea fara permis sunt dure.

    Problema e la controlul traficului de arme (Granita cu Moldova si Ucraina, portul Constanta) si la aplicarea legii asa cum e ea. In acest moment, desi risca ani buni de puscarie conform legii, un "interlop" ajunge mult prea usor sa cumpere o arma de foc. Si pana n-o foloseste, nu ai cum sa i-o gasesti.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  6. #6
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    daca militia si cei de la granite si-ar face treaba...

  7. #7
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post

    Problema e la controlul traficului de arme (Granita cu Moldova si Ucraina, portul Constanta) si la aplicarea legii asa cum e ea. In acest moment, desi risca ani buni de puscarie conform legii, un "interlop" ajunge mult prea usor sa cumpere o arma de foc. Si pana n-o foloseste, nu ai cum sa i-o gasesti.
    interlopii sunt ultima grija.prin natura lor, procurarea armelor, nu e ceva dificil de realizat.problema ar fi, inarmarea fiecarui romanas...ma ingrozeste ideea ca un roman obisnuit,sa aiba o arma in casa.

  8. #8
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    ah...bine, aici ar trebui profesionalizate si examenele psihologice si umblat un pic la procedura.

  9. #9
    junior chevallier's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    50
    Reputatie
    1
    Romania nu are (inca, si cred ca nu vom avea) o problema majora cu crima organizata. Crima organizata in intelesul propriu al sintagmei. Rarele exceptii, care ingrozesc po****tia, nu... chiar nu sunt la nivelul unor tari ,, serioase" din punctul asta de vedere..(Rusia, Ucraina... ma rog fosta URSS chiar tarile Baltice sau ... Bulgaria, Serbia, Albania, ..si altele). Norocul nostru ( n-am mai pus ghilimele) este ca nu avem o traditie din punctul asta de vedere, asta in primul rand, si apoi faptul ca intrarea in UE a diminuat atractivitatea Romaniei ca loc de desfacere sau tranzit a armelor (de orice natura).
    [FONT="Arial Black"][SIZE="4"][COLOR="Navy"]Arbeit macht frei.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

  10. #10
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    poftim? cum adica intrarea in ue a diminuat atractivitatea romaniei ca loc de, desfacere sau tranzit a armelor?

  11. #11
    junior chevallier's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    50
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by St3phano View Post
    poftim? cum adica intrarea in ue a diminuat atractivitatea romaniei ca loc de, desfacere sau tranzit a armelor?
    DA..Romania nu a fost niciodata mai mult decat o tara de tranzit. Aici sunt mai multe de zis da' nu e cazul acum. Daca am fi ramas in afara UE .. asta e de neconceput pentru oricine ... care citeste un ziar sau macar are un net disponibil ... probabil am fi fost o placa turnanta pentru arme de distrugere in masa ... in niciun caz pistoale sau tampenii de genu'asta.
    [FONT="Arial Black"][SIZE="4"][COLOR="Navy"]Arbeit macht frei.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

  12. #12
    sport legend St3phano's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,580
    Reputatie
    1
    1. dupa intrarea in eu, pe langa tranzit, romanica a devenit si tara depozitatoare, chiar si temporar.
    a devenit si zona de intrare a armelor dinspre est, prin moldova si ucraina.
    2. in mod cert este ceea ce zici cu armele de genul asta (de distrugere in masa), dar cred ca intrarea in eu a sporit activitatea pe teritoriul tarii noastre, deoarece accesul celor care faciliteaza traficul armelor de uz personal e mai liber.
    3. intrarea in eu a crescut dorinta romanilor de a-si cumpara o arma, odata cu cresterea violentei verbale sau fizice si mai ales cea din media, cat si prin promovarea usurintei cu care se poate obtine pe cale legala acea arma.
    s-au infiintat mai multe societati ce comercializeaza arme dupa intrarea in eu.



    PS: de acord cu semnatura
    Last edited by St3phano; 22nd November 2010 at 17:09.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •