PDA

View Full Version : Romania-Japonia - Baraj Cupa Davis 2007



Pages : [1] 2

Ady
11th April 2007, 13:29
Exact ce isi dorea segarceanu, sa jucam iar cu o echipa asiatica, chiar daca nu jucam acasa .

Sunt curios daca vor mai avea ai nostri timp de Open Romania in toamna, sa nu cumva sa plece direct in Japonia, mai ales ca astia cred ca ne baga pe rapid ...

related thread: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=99529

Luis Garcia10
11th April 2007, 13:43
SUPER!! NE CALIFICAM ! Cine e la japonezi ? Ca eu habar nu am :D :D :D

Daniel Ovidiu
11th April 2007, 14:02
nu stiu pe nimeni de la niponi si oricum nu prea cred ca au in primii 100 nici un jr. noi avem jucatori buni chiar daca poate pavel nu va mai juca macar avem jucatori tineri si de perspectiva

Daniel Ovidiu
11th April 2007, 14:02
:mda:

resita
11th April 2007, 14:08
Romania ar trebui sa ajunga in Japonia cu cel putin o saptamana inaintea barajului pentru a se acomoda cu schimbarea de fus oral.
sigur ne calificam :ok:

Pliviu
11th April 2007, 14:14
UAU... ESTE!!! Cat noroc. Eu imi luasem adio de la grupa mondiala. M-am uitat la meciul cu Franta ca fiind ultimul pentru cel putin cativa ai in gm. ESTE!!!

In mod norma minim 4-1. Dublu nici nu concep sa nu intre Mergea/Tecau si sa nu castige. Poate reusesc mai repede, fara decisiv cu 2 cifre la nr gamurilor. Hanescu speram sa revina la forma de primii 50, macar 100 si tot trebuie sa faca 2 puncte fara prea mari probleme. Pormo oricine: Crivoi, Craciun, Ungur in functie de cine e in forma atunci poate pune probleme ca nr 2 in echipa. Sa nu il uitam desigur pe Andrei, pe care personal nu as vrea sa il vad in echipa, dar care trebuie sa faca deplasarea si sa fie alaturi de echipa.:ok:

Ady
11th April 2007, 15:04
eu cred ca as fi preferat un meci mai greu dar acasa ... Japonia e cam departe :P

dumy84
11th April 2007, 15:17
Chiar daca e departe eu cred ca nu vom avea probleme cu alde Go Soeda si Takao Suzuki. Si uite iar ne agatam de baraj pentru a ramane in Grupa Mondiala:)

Luis Garcia10
11th April 2007, 15:21
Cat timp vom mai ramane cap de serie la baraj ? :D

costeaa
11th April 2007, 15:27
oare o sa dea la tv?:D

resita
11th April 2007, 15:45
Japonia a promovat in baraj din Grupa I Asia-Oceania. In primul tur a invins China cu 4-1, pentru ca in turul dois a zdrobeasca Thailanda cu 5-0.

Principalii jucatori japonezi sunt Go Soeda 22 de ani, locul 204 in clasamentul ATP, Satoshi Iwabuchi 31 de ani, locul 304 si Takao Suzuki 30 de ani, locul 321.

Ady
11th April 2007, 16:25
pe suzuki de vreo doua ori l-am vazut eu cum i-a pus probleme serioase lui federer ...

Optimistul
11th April 2007, 18:38
Daca meciurile se tineau acasa intr-adevar eram tare baftosi. Diferenta de fus orar si faptul ca japonezi sunt " adevarati kamikaze" si pe terenul de tenis sunt inconvenintele principale ale noastre. O sa ne rugam ca baietii nostrii sa fie eliminati cit mai repede la Bucuresti ca sa se acomodeze cu fusul orar cit mai bine si va rog sa ma credeti ca nu e deloc usor ...Eu am fost pina acum in China de doua ori si sunt 5- 6 ore diferenta se fus :ma lua somnul abia la 4 dimineata ,iar la 7 trebuia sa ma scol (abia dupa o saptamina m-am obisnuit ).Pina in Japonia sunt sigur 7 ore. Bine ,ei sunt profesionisti si din cite stiu eu daca dormi f. mult primele doua zile te adaptezi repede.
Ce sa mai... e f. bine ca am picat cu Japonia.Dumnezeu iti da dar nu-ti baga si in sac.Hai Romania !

lucian_iasi
11th April 2007, 22:29
Pe japonezi cred k ii batem cu 5-0 si fara Andrei Pavel.De fapt nu cred,sunt sigur :D :D

alina_dana
12th April 2007, 13:25
Am picat bine ,am avut si putin noroc.Preferam acasa poate era una din ultimele noastre sanse sa il vedem pe Andrei jucand pt Romania .dar sper sa nu avem mai probreme .

dumy84
12th April 2007, 13:57
Cu Mergea si Tecau la dublu le luam sigur punctul de la dublu. Mai raman meciurile de simplu, unde este greu de anticipat cine va juca. Mai sunt atatea turnee de jucat: Roland Garros, Wimbledon, US Open Series, Open Romania...si se pot intampla multe. Sa speram ca Hanescu va reintra usor in ritm, iar Andrei va reusi sa se mentina la un nivel acceptabil.

lucian_iasi
12th April 2007, 22:05
In mod norma minim 4-1. :

In mod normal 5-0 de unde 4-1? :D

care e cel mai bun jucator al japonezilor si cum il cheama? :D (sincer,nu am auzit de nici unul de asta intreb).La coreeni mai era Hyung Taik-Lee,da la astia....

Optimistul
12th April 2007, 22:14
Uite-i aici:

http://www.atptennis.com/3/en/rankings/entrysystem/default.asp?RankDate=4%2F9%2F2007&range=1-50&country=Japan&image1.x=4&image1.y=4

Si ei se bucura ca au picat cu noi...Nu crezi ?

Optimistul
12th April 2007, 22:17
Nici unul nu pare periculos dupa clasament.

lucian_iasi
12th April 2007, 22:19
Si ei se bucura ca au picat cu noi...Nu crezi ?

Se poate,nu zic nu...dar oricum suntem mai buni la toate capitolele decat ei...cred k si Hanescu ii poate bate :)

Optimistul
12th April 2007, 22:25
Si eu cred la fel ,dar vorba lui @ durmy84 mai au timp suficient baietii nostrii sa joace la un nivel mai bun decit o fac acum- ma refer la Hanescu si Luncanu.

Ady
12th April 2007, 23:26
Nici unul nu pare periculos dupa clasament.

suzuki e foarte experimentat ... de doua ori l-am vazut pe federer chinuindu-se cu el ...

Optimistul
13th April 2007, 08:29
M-am uitat pe niste statistici si vad ca saracul Suzuki a facut doar 1 concurs anul trecut si 2 anul asta si are doar 30 de ani.Nu-mi amintesc @Ady sa-l fi vazut eu vreodata ...Care sunt punctele lui tari ? Intr-adevar am vazut ca i-a luat un set lui Federer in singurul lui concurs de anul trecut, in octombrie si se pare ca a fost accidentat si vrea sa revina. Trebuie sa-l luam in vizor...

Cipri
15th April 2007, 12:24
5-0 pt ROMANIA :X

Cneazul
15th April 2007, 19:03
asta e bancul anului:)) cica s-ar putea ca romanii sa nu mai aiba timp de open romania si sa plece direct in japonia! pai e 5-0 si daca mergem intr-un picior! scuzati-mi declaratia optimista dar tot a au zis si elvetienii cand au jucat cu noi: ca roger ne bate intr-un picior:D cam asta e diferenta si intre noi si japonezi cum e intre federer si romania! pai e US open-ul, apoi vor juca cu siguranta open romania si vor pleca in japonia!nush ce e cu tot tam-tam-ul asta ca vor juca hard! pai o sa joace vreo doua-trei luni, hard, cu exceptie doar open romania!

coiscif
15th April 2007, 19:14
cu elvetia a fost groasa faza...am avut sansa noastra si intalnirea a fost destul de echilibrata!

Optimistul
15th April 2007, 20:49
nush ce e cu tot tam-tam-ul asta ca vor juca hard! pai o sa joace vreo doua-trei luni, hard, cu exceptie doar open romania!

Ai incercat vreodata sa schimbi hardul cu zgura si invers sa vezi ce diferenta mare este? Dureaza sa te adaptezi vreo citeva zile.

Cneazul
15th April 2007, 20:58
pai dureaza! dar au suficiente zile! o sa joace vreo doua luni pe ciment, apoi o sa joace pe zgura o saptamana la open romania si pana vineri cand e primul meci din cupa davis o sa se readapteze la suprafata rapida

Optimistul
15th April 2007, 21:05
pai dureaza! dar au suficiente zile! o sa joace vreo doua luni pe ciment, apoi o sa joace pe zgura o saptamana la open romania si pana vineri cand e primul meci din cupa davis o sa se readapteze la suprafata rapida

In mod normal ar trebui sa ajunga in Japonia cu minimum 4 zile inaintea primelor meciuri. Ce inseamna asta pt.Open Romania, adica in ce faza a concursului trebuie sa plece baietii ? Mai trebuie pusa inca o zi pt.drum si diferenta de fus. Cine ne ajuta la calcule ?

Ady
15th April 2007, 21:28
open romania se termina duminica, in cazul ca ajunge vreunu' in finala, pleaca cel tarziu luni (poate pleca chiar de duminica seara daca are avion), marti incepe antrenamentele, vineri joaca ...

krydo
15th April 2007, 22:53
Nu e nici o problema cu timpul. Ai nostri vor avea timp suficient sa se antreneze impreuna atat la Bucuresti (chiar daca e pe zgura, dar se pot antrena impreuna), cat si in Japonia. Atat la Brasov, cat si la Bucuresti, Mergea si Tecau ar putea sa se inscrie impreuna la dublu si ar avea si ceva meciuri oficiale impreuna inaintea Cupei Davis. :)
Oricum daca te uiti peste clasamentul ATP si pe clasarea jucatorilor japonezi - cand vezi cat de multi sunt si ce slabe locuri au in clasament ai putea zice ca japonezii la tenis sunt cam anti-talente.:D

Ady
18th August 2007, 09:01
Cei opt jucatori convocati de Segarceanu sunt Andrei Pavel, Victor Hanescu, Florin Mergea, Horia Tecau, Petru Alexandru Luncanu, Catalin Gard, Dacian Craciun si Marius Copil.

"Lotul pentru meciul cu Japonia este oarecum stabilit. Am cooptat opt jucatori in lotul largit. Pe langa Andrei Pavel, Victor Hanescu, Florin Mergea si Horia Tecau mai sunt si alti jucatori mai noi ca Petru Alexandru Luncanu, care este tanara noastra speranta, Catalin Gard, care a avut o evolutie foarte buna in turneele din Romania, Dacian Craciun, care a progresat mult in ultimii ani si Marius Copil, un jucator tanar care de asemenea a progresat si investeste mult in acest sport. Dupa cum se observa, pe langa clasamentul ATP, criteriu de baza, am adus pe langa echipa si doi tineri, pe Luncanu si pe Copil, care speram sa faca trecerea necesara dupa ce Pavel va fi nevoit sa renunte la Cupa Davis", a precizat Segarceanu.

Antrenorul echipei Romaniei a adaugat ca "sansele ca tinerii sa ramana in lotul pentru meciul cu Japonia nu sunt prea mari"

rodlaver
22nd August 2007, 21:32
Se joaca in sala sau afara ? Daca ei zic hard o fi afara pe ciment ?
Sper sa nu-l auzim la TV pe Cristian Tudor Popescu.

coiscif
22nd August 2007, 23:22
hane o sa aiba probleme cu adaptarea la suprafata de joc! nu cred ca are nici 2 turnee anu asta pe hard!

Optimistul
22nd August 2007, 23:23
De obicei in Japonia se joaca in sala si pe rapida.
Cat despre CTV eu il admir ca iubitor al tenisului - are rezultate bune la veterani si practica aproape zilnic tenisul. La comentarii se cam inflacareaza uneori degeaba...

Cipri
23rd August 2007, 14:49
Batem dar greu :)

rodlaver
23rd August 2007, 22:56
Si eu cred ca punctul slab va fi Hanescu. Normal Pavel va bate 2 meciuri daca nu il baga la dublu. Are nevoie de o zi de pauza. Mergea cu Tecau sunt si ei favoriti certi.

Soulstone
28th August 2007, 12:44
Cum sa fie punctul slab Hane?? Fara el e greu!

Geografu
28th August 2007, 12:48
Atunci daca fara Hanescu e greu ce mai zici de Pavel ? :(

Optimistul
28th August 2007, 13:28
Echipa este : Pavel,Hanescu si "umplutura". Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta e adevarul... Ce se va intampla cand vom ramane numai cu umplutura ?

vassy
28th August 2007, 15:09
Echipa este : Pavel,Hanescu si "umplutura". Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta e adevarul... Ce se va intampla cand vom ramane numai cu umplutura ?

Cam asa e spus mai pe fata, nu mai avem sanse ani buni la grupa mondiala, poate mai ajungem la un baraj si o sa fim vazuti cum ne uitam noi acum la Japonia. Pe langa Hanescu avem cativa jucatori de challenge-uri care par sa nu tinteasca mai sus si Luncanu, care probabil tinteste da nu stiu daca nimereste.

Universal
28th August 2007, 15:38
Sa nu exageram, Mergea/Tecau la dublu sunt foarte buni, sunt in crestere continua, Luncanu , de asemenea, intr-un an va sparge probabil gheata, Hanescu in revenire

Optimistul
28th August 2007, 15:58
Sa dea Dumnezeu sa fie cum spui tu . Una e sa castigi futures si challenge-uri si alta e sa ramai in grupa mondiala la Cupa Davis ...
Dublul Mergea /Tecau nu-l contest,la simplu stam mai rau.
Dar pana atunci mai e si cum se spune :ajunge grija zilei de maine,de ce sa ne tot stresam pana la anul ?
Haideti sa gandim ca tenismanii :avem primul hop Japonia si dupa aceea mai vedem noi...
Hai Romania !

Soulstone
28th August 2007, 17:59
Cu Hane e o problema...

Ad3ana
28th August 2007, 18:05
Cu Hane e o problema...
ce problema e? :(

Soulstone
28th August 2007, 18:05
Si Mergea/Tecau nu sunt in cea mai buna forma (i-am batut eu si la dublu)...Eu as zice mai degraba Pavel/Tecau

Soulstone
28th August 2007, 18:06
Hane nu vrea sa joace. Eu zic ca sunt sanse foarte mari sa nu mearga
Si are dreptate intr-un fel!

Ad3ana
28th August 2007, 18:20
chiar la asta ma gandeam, k nu vrea sa joace in barajul cu japonia. serios.
probabil nu se simte pregatit...si intr-un fel nu e.
chiar vreau sa vad cum se va descurca la bcr.

Ad3ana
28th August 2007, 18:22
u cine crezi k ar intra in cazul asta la simplu in locul lui daca intr-adevar nu ar juca? :(
ce jucator e mai in forma pt meciurile de simplu ?

Soulstone
28th August 2007, 18:23
Joaca bine, e in forma. La BCR Open nu se stie daca joaca...de ce i-ar da wild card daca nu joaca la Cupa Davis? Oricum mai e timp pana atunci, sper sa se inteleaga

Ad3ana
28th August 2007, 18:32
sper k nu e conditionat sa joace in Cupa Davis pt a primi cu wild card :(
in general urmaresc tot ce se intampla in tenis, rezultate, turnee, juactori, etc... si am vazut rezultatele lui victor din ultimul timp obtinute la challenger-uri si cred k e in revenire de forma , insa e altceva sa evoluezi impotriva unor jucatori din primii 100, de aceea sper sa fie pregatit pt bcr.
cred k va juca 100% in Cupa Davis. presimt yo :P

vassy
28th August 2007, 18:45
Hanescu nici cand am jucat cu Franta nu prea s-a stresat, oricum de atunci a mai progresat si se pare ca e in forma destul de buna, ar fi pacat se nu joace in Davis mai ales ca nu prea avem rezerve

Soulstone
28th August 2007, 18:53
Normal ca nu s-a stresat avand in vedere ca la Cupa Davis s-a accidentat si de atunci are tot felul de probleme. Si se mai joaca si best of 5

Ady
28th August 2007, 19:19
intr-un fel mi se pare normal ... dar nu ar trebui sa uite nici ca in anul 2005 toate succesele lui au inceput dupa victoria cu belarusul ...

in alta ordine de idei, BCR Open trebuie sa scoata bani, ca doar e o afacere, daca nu cumva gasesc vreun doritor din top 20 (care eventual sa iasa si devreme de la uso), cred ca tot la hanescu ajunge wild card-ul, el este alternativa care ar aduce cei mai multi oameni la arene ...

Soulstone
28th August 2007, 19:32
Au gasit deja...Gasquet

Ady
28th August 2007, 19:36
Fuck :P

Ad3ana
28th August 2007, 19:46
ah...vine Gasquet la Bcr Open? naspa...
cel mai mult mi-as dori sa-l vad pe Kuerten la buc.:)

Soulstone
28th August 2007, 20:00
Deocamdata sunt in discutii, intai trebuie sa piarda la US Open

luma
28th August 2007, 20:16
Offff, pai ce sa mai zic! Las' ca sta bine acolo...eu vreau sa-l vad pe Hane al meu la Bucuresti.
Venim cu pampoane, majorete, :cheer: facem galerie...facem orice, numai sa joace. Este important sa gaseasca in el dorinta de a juca, este important sa vada ca este iubit, ca are fani carora le e dor de un Hane in zile mari.:)

Optimistul
28th August 2007, 22:50
Joaca bine, e in forma. La BCR Open nu se stie daca joaca...de ce i-ar da wild card daca nu joaca la Cupa Davis? Oricum mai e timp pana atunci, sper sa se inteleaga
Soulstone, inca nu s-a impacat Hane cu FRT-ul ?

Au gasit deja...Gasquet

Cati bani crezi c-o sa primeasca Gasquet de la organizatori ca sa participe ? Sau a intervenit Gas De France ?

Soulstone
29th August 2007, 00:41
Nu stiu daca s-a impacat. Mai devreme l-a sunat Segarcea ca aflase din diferite surse ca nu vrea sa joace, si i-a spus clar ca nu joaca. Poate reuseste sa ii bage faza aia cu "I'm gonna make you an offer you cannot refuse"
Nu stiu de Gasquet, asa am auzit si eu, dar mi se pare aiurea sa ii dea WC si un roman sa raman pe afara.

Angel66
30th August 2007, 16:45
Au gasit deja...Gasquet

:mda: mai bine nu! Tot Hanescu,roman de-al nostru!:D

vassy
30th August 2007, 22:26
se pare ca Hanescu a renuntat la cupa Davis

... si Gasquet s-a retras de la US Open din cauza unei accidentari

coiscif
30th August 2007, 22:37
cum adica a renuntat?

vassy
30th August 2007, 23:01
adica:
http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/23174/victor-hanescu-out-cu-japonia.htm
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=56251

alina_dana
31st August 2007, 00:02
Din partea lui Hanescu ma asteptam la o asemenea isprava .Pavel isi da si viata pt. Ramania iar Hane parca este pus sa traga la jug cand joaca in cupa devis .urat din partea lui .sper sa ne descurcam si fara el:(

Optimistul
31st August 2007, 00:25
E o situatie diferita intre Hanescu si Pavel... Victor a fost mai tot timpul in "sistemul federatiei" si a vazut toate mizerile locale pe cand Andrei are legatura cu "ei" numai la Cupa Davis.Mai mult Andrei era seful cu banii si cine joaca si cine nu in teren.
Stiam mai demult ca Hane nu se mai intelege bine cu federatia pt. ca nu prea a avut sprijinul lor atunci cand a avut nevoie,mai ales cand a trecut in pasa aceea proasta cu accidentarea de la spate.
Acum cand a inceput sa fie in forma il convoaca cu riscul ca Hane sa nu-si acumuleze punctele necesare pt. a numai sta la anul prin calificari la concursurile importante.
Eu cred ca Hane vrea sa joace pt. Romania dar nu pt. Federatia Romana !
A venit si vremea lui Hane sa faca pe nebunul !

Ad3ana
31st August 2007, 19:29
@optimistul :Mai mult Andrei era seful cu banii si cine joaca si cine nu in teren. ??
vrei sa zici ca andrei stabileste cine intra in teren la cupa davis? de el depinde totul? nu inteleg, pls :(

Optimistul
31st August 2007, 22:08
Imi pare rau ca uneori trebuie sa intervin eu cu niste detalii din culise cu toate ca mai sunt pe aici si jucatori profesionisti care stiu mai multe decat mine dar care ori n-au timp ori se feresc de FRT ca sa nu aibe probleme...
Nici eu nu-mi dau identitatea tocmai pt. ca ,copii mei sa n-aibe probleme cu FRT-ul...
Deci sa revin la subiect. Jucatorii nostrii care participa la Cupa Davis primesc 70 % din ce se incaseaza ,restul intrand in visteria federatiei conform unei intelegeri avuta mai demult intre conducerea federatiei si jucatori, reprezentati de Pavel.
Cum isi impart baietii banii intre ei chiar nu stiu dar stiu ca un cuvant hotarator il are Andrei, si mi se pare normal avand in vedere ca fara el echipa de Cupa Davis nu prea are valoare. Un lucru e de apreciat ,niciodata baietii nu s-au certat in public si s-au inteles destul de bine ...
Segarceanu e figurant,nu el decide cine intra in teren. De aceea au mai fost discutii din partea unor lideri ai federatiei cand Andrei tinea mortis sa joace si la dublu si intr-adevar a jucat fara sa tina cont de ei,dar din pacate a si pierdut atunci.
Eu unul consider ca fara ca Andrei sa intervina in "organizarea" Cupei Davis,Romania n-ar fi avut fi avut nici-o sansa sa joace atatia ani in grupa mondiala. Din pacate trebuia sa intervina cineva ,ca altfel FRT-ul nu avea si nici acum nu are caracterul de a avea grija de performanta indiferent daca vorbim de juniori,de seniori sau de nu stiu care Cupa...

Ad3ana
1st September 2007, 12:32
multumesc pt raspuns. sint convinsa si deloc surprinsa k asa sta situatia cu federatia . in majoritatea sporturilor relatiile federatie-jucatori in Romania sint tensionate, pt k desi acestea nu ofera sustinere in formarea sportivilor totusi in momentul cand apar rezultatele pretind pt visteria lor cota-parte din recompensele obtinute prin eforturi proprii de catre jucatori la competitiile internationale.:(

alexbucur
1st September 2007, 14:20
Hanescu are dreptate. Nu este obligat sa se prezinte la intalnirea de cupa davis si sa riste o noua accidentare care i-ar putea strica din nou clasamentul. Sa nu uitam ca se va juca pe hard si nu va fi usor cu japonezii. Hanescu vine dupa turnee in care a jucat numai pe zgura si doar meciuri de 2 maxim 3 seturi.

Optimistul
1st September 2007, 14:22
Ma bucur ca gandesti asa....Federatia n-are nici-un merit ,sa se bucure ca ia 30% nu ca da 70 % din nimic...

Ad3ana
1st September 2007, 14:50
explicatia faptului k andrei joaca foarte entuziasmat in Cupa Davis se datoreaza tocmai faptului k el nemaiavand contact cu "realitatea" din Romania, e normal, intr-un fel, k fiind roman aceasta sa o considere sansa de a mai pastra legatura cu tara in care s-a nascut...
sa progresam in orice domeniu, nu numai in sport, trebuie mai intai sa "evoluam" la nivel de mentalitate si atitudine...:(

Optimistul
4th September 2007, 08:52
Hanescu are dreptate. Nu este obligat sa se prezinte la intalnirea de cupa davis si sa riste o noua accidentare care i-ar putea strica din nou clasamentul. Sa nu uitam ca se va juca pe hard si nu va fi usor cu japonezii. Hanescu vine dupa turnee in care a jucat numai pe zgura si doar meciuri de 2 maxim 3 seturi.

Sunt sigur ca Andrei va cauta sa-l convinga pe Hane sa vina in Japonia.
Eu unul i-as spune asa ca sa-l conving : " Victore fa-o pt. mine ,stii ca poate sa fie ultima mea participare la Cupa Davis si n-as vrea sa pierdem ,numai impreuna putem sa-i batem ! "

vassy
9th September 2007, 03:02
Victor Hanescu a fost convins sa mearga în Japonia pentru barajul Cupei Davis.

Pâna mai ieri ferm pe pozitie în privinta deplasarii pentru barajul de la Osaka (21-23 septembrie), Victor Hanescu a dat înapoi si va juca pentru România contra Japoniei.

Inca neaflându-se la nivel maxim din punct de vedere fizic si cu frica unei noi accidentari, "Hane" îi refuzase în mod repetat pe antrenorii Florin Segarceanu si Adrian Marcu. "In Japonia nu vreau sa merg. As pierde o saptamâna. Din cauza problemelor medicale, nu sunt apt suta la suta si nu-mi pot asuma acest risc. Ei
încearca sa ma convinga, dar eu am spus nu", afirma Victor în urma cu patru zile. Surse din anturajul echipei de Cupa Davis au dezvaluit ieri ca Hanescu si-a dat finalmente acceptul, printre cei care au insistat fiind, se pare, si Ion Tiriac.

Universal
9th September 2007, 03:49
Victor Hanescu a fost convins sa mearga în Japonia pentru barajul Cupei Davis.

Pâna mai ieri ferm pe pozitie în privinta deplasarii pentru barajul de la Osaka (21-23 septembrie), Victor Hanescu a dat înapoi si va juca pentru România contra Japoniei.

Inca neaflându-se la nivel maxim din punct de vedere fizic si cu frica unei noi accidentari, "Hane" îi refuzase în mod repetat pe antrenorii Florin Segarceanu si Adrian Marcu. "In Japonia nu vreau sa merg. As pierde o saptamâna. Din cauza problemelor medicale, nu sunt apt suta la suta si nu-mi pot asuma acest risc. Ei
încearca sa ma convinga, dar eu am spus nu", afirma Victor în urma cu patru zile. Surse din anturajul echipei de Cupa Davis au dezvaluit ieri ca Hanescu si-a dat finalmente acceptul, printre cei care au insistat fiind, se pare, si Ion Tiriac.

Ce bine /hello

Optimistul
9th September 2007, 10:41
Ma bucur sa aud ca va juca si Hane ,nu ca ar fi intr-o forma de joc extraordinara dar macar sa castige un punct ca sa ne putem califica.

rodlaver
9th September 2007, 20:58
Mie Hanescu nu-mi inspira prea mare incredere in Cupa Davis, mai ales acum ca are probleme. El nu a fost niciodata un Daviscup-man devotat. Antrenorii ar putea acorda credit altor jucatori dornici de afirmare. Mai ales ca, avandu-l pa Pavel in echipa avem 2 puncte asigurate iar la dublu Mergea si Tecau in mod normal vor face legea.

Optimistul
17th September 2007, 08:10
Se pare ca Hane ne-a contrazis pe toti si a ajuns la BCR O unde nu s-ar fi asteptat nimeni ...
Am inteles eu bine ca de abia maine vor ajunge baietii in Japonia ? De ce n-au plecat de aseara ca sa aiba timp suficient pt. acomodari ?
Nastase intr-un interviu dat sambata spunea ca baietii au 10 zile pt. acomodare,dupa aceea a intors-o si a zis de 7 si se pare ca-n final raman cu 3.Si lui Federer i-au trebuit 4 zile cand a jucat la Bucuresti Cupa Davis dupa ce venise din Australia intr-o luni... La intrebarea unui reporter daca i-a placut Bucurestiul,elvetianul a raspuns ca n-a avut timp de asa ceva tocmai datorita acomodarii cu fusul orar,clima,suprafata. Ai nostrii sunt mai grozavi decat F...
Eu n-am inteles de ce n-a plecat tot lotul fara Hane dupa ce a pierdut Andrei ? La cate capete patrate sunt in FRT nu ma mai mira nimic ....

Val
17th September 2007, 09:11
Se pare ca Hane ne-a contrazis pe toti si a ajuns la BCR O unde nu s-ar fi asteptat nimeni ...
Am inteles eu bine ca de abia maine vor ajunge baietii in Japonia ? De ce n-au plecat de aseara ca sa aiba timp suficient pt. acomodari ?
Nastase intr-un interviu dat sambata spunea ca baietii au 10 zile pt. acomodare,dupa aceea a intors-o si a zis de 7 si se pare ca-n final raman cu 3.Si lui Federer i-au trebuit 4 zile cand a jucat la Bucuresti Cupa Davis dupa ce venise din Australia intr-o luni... La intrebarea unui reporter daca i-a placut Bucurestiul,elvetianul a raspuns ca n-a avut timp de asa ceva tocmai datorita acomodarii cu fusul orar,clima,suprafata. Ai nostrii sunt mai grozavi decat F...
Eu n-am inteles de ce n-a plecat tot lotul fara Hane dupa ce a pierdut Andrei ? La cate capete patrate sunt in FRT nu ma mai mira nimic ....

Mergea si Tecau au plecat de vineri in Japonia. Pavel ajunge odata cu Hanescu.

alina_dana
17th September 2007, 09:20
Pai si Pavel putea pleca vineri cine l-a impedicat ?Andrei trebuia sa se acomodeze pana acum .

Optimistul
17th September 2007, 09:57
Pavel ajunge odata cu Hanescu.

Cand ?
Daca nu castigam macar un meci vineri ,greu ii mai batem ....

alina_dana
17th September 2007, 09:59
Marti dimineata pleaca azi dupa-amiaza parca

raulmad
17th September 2007, 10:55
Se pare ca Hane ne-a contrazis pe toti si a ajuns la BCR O unde nu s-ar fi asteptat nimeni ...
Am inteles eu bine ca de abia maine vor ajunge baietii in Japonia ? De ce n-au plecat de aseara ca sa aiba timp suficient pt. acomodari ?
Nastase intr-un interviu dat sambata spunea ca baietii au 10 zile pt. acomodare,dupa aceea a intors-o si a zis de 7 si se pare ca-n final raman cu 3.Si lui Federer i-au trebuit 4 zile cand a jucat la Bucuresti Cupa Davis dupa ce venise din Australia intr-o luni... La intrebarea unui reporter daca i-a placut Bucurestiul,elvetianul a raspuns ca n-a avut timp de asa ceva tocmai datorita acomodarii cu fusul orar,clima,suprafata. Ai nostrii sunt mai grozavi decat F...
Eu n-am inteles de ce n-a plecat tot lotul fara Hane dupa ce a pierdut Andrei ? La cate capete patrate sunt in FRT nu ma mai mira nimic ....

Pai, ai nostri sunt mai catolici decat papa. FRT "stie" cel mai bine care-i treaba cu acomodarea.....
Atata amatorism nu cred sa mai existe in vreo alta tara din lume.

Val
17th September 2007, 11:06
Cand ?
Daca nu castigam macar un meci vineri ,greu ii mai batem ....
Hane a zis ca pleaca azi de dimineata. El a mai zis ca stie ca Pavel ajunge odata cu el in Japonia. Dar habar nu am unde e Pavel si de unde pleaca spre Japonia, am impresia ca a dat o tura pana in Germania.

alina_dana
18th September 2007, 21:51
Cine transmite meciurile din Japonia( tvr?) si la ce ora?

Ady
18th September 2007, 21:55
cred ca vor fi pe la 5 dimineata, probabil pe tvr ...

vassy
18th September 2007, 23:54
TVR
Day 1 : 06.00 local
Day 2 : 07.00 local
Day 3 : 05.00 local

Iulya
18th September 2007, 23:56
:groggy: ce devremeee http://www.millan.net/minimations/smileys/mornincoffee.gifhttp://www.millan.net/minimations/smileys/lotsocoffee.gif

Optimistul
19th September 2007, 08:28
La ora aia de la tine o sa cer o cafea .:)

Ad3ana
19th September 2007, 10:19
comparabil cu ceea ce vor face baietii pe teren , e infim efortul nostru de a ne trezi de dimi :)

Iulya
19th September 2007, 10:40
ur right;)

Universal
19th September 2007, 17:51
abia astept sa-l vad pe Andrei jucand :ok:

Hai Romania ! :yeah:

Iulya
20th September 2007, 10:55
articol prosport (http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=59376)


Partida, ce pune la bataie un loc în Grupa Mondiala a Cupei Davis 2008-2009, se va disputa pe un "taraflex" identic cu cel de la Clermont-Ferrand. "E totusi o suprafata mai iute ca în Franta, din cauza stratului de dedesubt. Nu prea îmi convine ca terenul e dur, mai solicitant din punct de vedere fizic", a remarcat Victor Hanescu. Omul numarul 2 al României la simplu a iesit la antrenament înca de marti, imediat dupa aterizarea la Osaka. Fusul orar nu l-a dat peste cap. A dormit dus din prima noapte.

http://www.prosport.ro/usr/imagini/457-62602-untitled1.jpg

Conform tragerii la sorți, Hănescu îl întâlnește vineri, 21 septembrie, pe primul jucător japonez Takao Suzuki, iar Andrei Pavel va juca cu Go Soeda.

Sâmbătă, 22 septembrie, este programată partida de dublu, unde, conform deciziei căpitanului echipei României, Adrian Marcu, dublul Horia Tecău - Florin Mergea va avea ca adversară perechea niponă Takao Suzuki - Satoshi Iwabuchi.

Duminică, 23 septembrie, în ultima zi a partidei, au loc meciurile de simplu Andrei Pavel- Takao Suzuki și Victor Hănescu - Go Soeda.

coiscif
20th September 2007, 11:51
f tare poza... andrei, cu ochii aia mititei, pare nativ japonez!

Ad3ana
20th September 2007, 12:21
andrei e super oricum...:)
in special cu racheta pe teren :P

Cipri
20th September 2007, 13:34
Daca nu va interveni cv incredibil dupa 2 zile ar tr sa castigam partida cu Japonia :)

Universal
20th September 2007, 18:47
o castigam :ok:

hai Romania :ok:

ana888
20th September 2007, 19:25
Eu maine dimneata sunt la liceu :huhu::huhu:
Hai Romania !! /OLE/
Hai Andrei ! :D

Cipri
20th September 2007, 21:23
Eu maine dimneata sunt la liceu :huhu::huhu:
Hai Romania !! /OLE/
Hai Andrei ! :D
Si eu la fel ... dar macar vad 1 set :(

coiscif
20th September 2007, 21:31
e inceput de an, nu se supara nimeni daca chiuliti si voi un pic! luati scutire de 1 zi de la parinti!

Cipri
20th September 2007, 23:01
e inceput de an, nu se supara nimeni daca chiuliti si voi un pic! luati scutire de 1 zi de la parinti!
:D
Am chiulit destul sapt asta :D

boromir
21st September 2007, 06:12
a inceput meciul? nu gasesc transmisia in direct :(

Optimistul
21st September 2007, 06:28
E pe TVR 1.
Greu meci pt. Hanescu pe suprafata asta f.rapida unde mingea se ridica prea putin pt.inaltimea sa .

Optimistul
21st September 2007, 07:03
Victor a avut sansa sa castige in tie break primul set printr-o dubla greseala a lui Suzuki dar a irosit-o si a pierdut si primul set : 6-7.

Val
21st September 2007, 07:06
Victor a avut sansa sa castige in tie break primul set printr-o dubla greseala a lui Suzuki dar a irosit-o si a pierdut si primul set : 6-7.
:headbang::headbang::headbang: La mine s-a luat cablu si stau cu ochii pironiti intr-un scoreboard.

Optimistul
21st September 2007, 07:18
Victor pierde 2 game-uri consecutive pe serviciul lui si se pare ca setul 2 e pierdut . 0-4 in setul 2.

Optimistul
21st September 2007, 07:28
Setul 2 se termina cu 1-6 pt. Romania.

boromir
21st September 2007, 07:30
Optimistule,eu nu pot sa vad meciul la tv (viteza de internet slaba), urmaresc doar scorul live; ce se intampla cu Victor? din cate stiu eu e un luptator, si nu se pierde usor cu firea, dar setul asta pare a fi fost un dezastru

Optimistul
21st September 2007, 07:30
:headbang::headbang::headbang: La mine s-a luat cablu si stau cu ochii pironiti intr-un scoreboard.

Imi pare rau pt. tine,ca si pt. cei care nu pot vedea partidele de astazi .Astept meciul lui Andrei ca asta e dus ...

luma
21st September 2007, 07:31
Offffff, eu plec la serviciu!!!!!!!!!!! :headbang:

:cheer: :cheer: Victor!!!!

dumy84
21st September 2007, 07:35
A inceput setul 3 cu Victor la serviciu. Pentru cei care nu au putut urmari meciul pana acum, trebuie spus ca acesta a curs intr-o singura directie. Dupa un prim act echilibrat, decis la tie-break (7-4), dupa ce Hanescu a avut 3-1, in setul al doilea serviciul-voleu agasant practicat de Suzuki i-a pus reale probleme unui Hanescu ce mi-a parut oarecum impacat cu soarta.

Optimistul
21st September 2007, 07:38
Optimistule,eu nu pot sa vad meciul la tv (viteza de internet slaba), urmaresc doar scorul live; ce se intampla cu Victor? din cate stiu eu e un luptator, si nu se pierde usor cu firea, dar setul asta pare a fi fost un dezastru

Mingea se misca prea rapid si prea jos pt. inaltimea lui Hane .
E luptator dar nu prea are ce face in fata unui Suzuki care serveste bine si vine la fileu .
Chiar si-n raliuri conduce japonezul . Sansa lui Hane este primul servici f. bun si sa-l paseze pe Suzuki atunci cand vine la fileu . Trebuie sa joace f. bine serviciul si returul altfel n-are nici-o sansa .

boromir
21st September 2007, 07:43
Multumesc,as aprecia daca ai mai putea comenta din cand in cand ce se intampla :)

Optimistul
21st September 2007, 07:59
OK..
E 4-3 in setul 3 pt .Ro. si Suzuki serveste ,joaca numai serviciu-voleu si e rapid si f. bine adaptat la suprafata asta.

printulmiskin
21st September 2007, 08:07
6-5 pt Hane

printulmiskin
21st September 2007, 08:08
Cine-i domle Suzuki asta?N-am auzit de el in viata mea..si il conduce cu 2-0 pe Hane..dar nu e meciul pierdut..

printulmiskin
21st September 2007, 08:11
Äbordarea japonezului este grosolana:fiecare minge serveste si vine la fileu!!" iata un exemplu de comentariu al baietasului vesel,Chican...

Optimistul
21st September 2007, 08:17
Cine-i domle Suzuki asta?N-am auzit de el in viata mea..si il conduce cu 2-0 pe Hane..dar nu e meciul pierdut..

Are 31 de ani ,mai are un pic si se retrage si n-ai auzit de el ? Eu l-am vazut de 2 ori pana acum,odata cu Federer unde i-a luat si un set maestrului in acel meci .

printulmiskin
21st September 2007, 08:20
pierde Hanescu cu 3-0..Prost inceput pt noi

Cneazul
21st September 2007, 08:26
s-a terminat?? 0-3?:( nu pot urmari meciul pt ca sunt retinut la scoala(la info)

Optimistul
21st September 2007, 08:32
Scor final : 6-7,1-6,6-7 .
Sa vedem ce stie Soeda lor care chiar ca nu l-am vazut nici eu - am inteles ca e pe locul 238.
Andrei musai trebuie sa-l bata ,altfel n-avem nicio sansa ...
Intr-un fel poate e mai bine ca a jucat primul meci Hane cu Suzuki pt. a se putea adapta mai bine pt. celalalt meci cu Soedo unde are sanse mari sa castige .

Cneazul
21st September 2007, 08:41
din nou andrei e ultima noastra speranta ! daca pierdem nu mai avem nicio sansa!
pavel o sa faca 1-1 , apoi mergea/tecau 2-1, iar tot andrei o sa duca scorul la 3-1:d
o sa vedeti ca o sa am dreptate

Cristian
21st September 2007, 09:02
http://img215.imageshack.us/img215/2972/image09210858tv187rh7.jpg (http://imageshack.us)

Optimistul
21st September 2007, 09:11
Daca juca pe zgura sigur Hanescu ar fi castigat meciul - asta a fost unul din motivele pt. care n-a vrut sa vina in Japonia ,dar n-avea cine sa-l inlocuiasca asa ca a trebuit s-o faca ...

Cristian
21st September 2007, 09:11
http://img215.imageshack.us/img215/1766/image09210910tv181wt8.jpg (http://imageshack.us)

http://img215.imageshack.us/img215/5030/image09210912tv18kq9.jpg (http://imageshack.us)

Cipri
21st September 2007, 09:14
Hane nu pera a avut ce sa ii faca lui Suzuki ... e incredibil cum a servit japonezul pe a 2 a minge ...
HAI ANDREI !

Cristian
21st September 2007, 09:18
http://img217.imageshack.us/img217/2905/image09210917tv181ug3.jpg (http://imageshack.us)

Optimistul
21st September 2007, 09:19
Uitati-va la tabela lor .... Cu toata tehnologia lor n-au reusit sa-si puna o tabela electronica ?!:happy

Cristian
21st September 2007, 09:24
http://img297.imageshack.us/img297/9171/image09210923tv183ig4.jpg (http://imageshack.us)

dumy84
21st September 2007, 09:25
Dupa aspectul jocului Andrei il termina in 3 seturi. Hai Cneazule!

Cristian
21st September 2007, 09:28
Ce constincios schimba ala scorul cu tablitele alea :happy
http://img215.imageshack.us/img215/1694/image09210926tv182ek8.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
21st September 2007, 09:33
http://img215.imageshack.us/img215/9260/image09210932tv18ho0.jpg (http://imageshack.us)

Optimistul
21st September 2007, 09:35
Ce constincios schimba ala scorul cu tablitele alea :happy


N-ai fotografiat galeria din Galati ...

Cristian
21st September 2007, 09:40
Ce galerie din Galati ma ?

Cristian
21st September 2007, 09:43
Uite aici Ultrasi Japonezi, nici macar nu mananca seminte :cry:
http://img217.imageshack.us/img217/381/image09210942tv186oi9.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
21st September 2007, 09:50
Ce fata de ROBOCOP are fata aia din spatele jucatorului :happy:happy:happy
http://img215.imageshack.us/img215/9185/image09210948tv181do5.jpg (http://imageshack.us)

Optimistul
21st September 2007, 09:54
Ce galerie din Galati ma ?

Ma,tu la ce meci te uiti ? Aparatul de fotografiat "se uita" bine ,dar tu ?
In sala erau un grup de romani cu un baner imens pe care scria "Galeria din Galati".

Cipri
21st September 2007, 09:55
Ma,tu la ce meci te uiti ? Aparatul de fotografiat "se uita" bine ,dar tu ?
In sala erau un grup de romani cu un baner imens pe care scria "Galeria din Galati".
El probabil a inteles galeria de la Galati de la fotbal :D

Cristian
21st September 2007, 09:59
Nu am vazut bannerul :) ca nu m-am uitat chiar de la inceput :P

Optimistul
21st September 2007, 10:08
El probabil a inteles galeria de la Galati de la fotbal :D

Nu e vrajeala ...Sunt singurul care a vazut asta ?

Cristian
21st September 2007, 10:13
Nu conteaza din ce localitate sunt suporterii... important e cum joaca Andrei, iar eu constat faptul ca a cam obosit cu parere de rau.

http://img440.imageshack.us/img440/7118/image09211014tv18aj8.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
21st September 2007, 10:25
Am observat si eu acum Optimistul :D

http://img292.imageshack.us/img292/5633/image09211024tv18nh2.jpg (http://imageshack.us)

printulmiskin
21st September 2007, 10:30
Tipul blond cu mustata este parinte de fata care joaca la 12 ani parca,din Galati..

printulmiskin
21st September 2007, 10:31
Pavelica si-a complicat viata cu pustanul asta nipon...Tare mi-e teama ca o pateste si el ca Hane..

Cristian
21st September 2007, 10:32
Si mie imi e frica de asa ceva, si-i stiu atitudinea lui Pavel cand arata obosit, practic refuza jocul, sper insa sa ma insel.

Cristian
21st September 2007, 10:41
http://img215.imageshack.us/img215/44/image09211040tv18ws7.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
21st September 2007, 10:46
http://img440.imageshack.us/img440/6004/image09211045tv184xf2.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
21st September 2007, 11:01
http://img215.imageshack.us/img215/5729/image09211100tv182qd7.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
21st September 2007, 11:06
http://img215.imageshack.us/img215/8299/image09211105tv181zj4.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
21st September 2007, 11:07
http://img297.imageshack.us/img297/7858/image09211106tv18hq6.jpg (http://imageshack.us)

rob_din
21st September 2007, 11:13
Fara Pavel nu existam in sportul asta. Imi pare rau dar asta e adevarul

lucian_iasi
21st September 2007, 11:23
Ai dreptate :( nu stiu ce vom face cand Andrei se va retrage :(:( ptr ca mai devreme sau mai tarziu se va intampla si asta :(:(

Sorin Blaj
21st September 2007, 11:26
Hai cu break-ul.

BRAVO ANDREI!!!

3-1

4-1 Romania, Andrei la executat pe serviciul lui.

Cristian
21st September 2007, 11:28
Bravo ANDREI... HAI ROMANIA !!!!! /OLE//OLE//OLE//OLE/

Cristian
21st September 2007, 11:32
http://img216.imageshack.us/img216/8509/image09211131tv184gm2.jpg (http://imageshack.us)

lucian_iasi
21st September 2007, 11:37
Fara Andrei,suntem Zero Barat :(:(:(

Cristian
21st September 2007, 11:40
Final 3-1 ptr Andrei.
http://img237.imageshack.us/img237/3990/image09211138tv18of0.jpg (http://imageshack.us)

Sorin Blaj
21st September 2007, 11:41
BRAVO ANDREI!!!


PS: Cristi. Cu ce faci pozele, ca sunt BESTIALE? :)

Cristian
21st September 2007, 11:43
Cu TV Tuneru :D:D si anume cu tasta SPACE :D:D:D

squirly
21st September 2007, 11:53
eu plang de-acuma k fara un reborn d &rei nu mai pupa nepotii mei cupa davis...

Cristian
21st September 2007, 11:58
Plangi ? :D Fa si tu o poza si posteaz-o sa te vedem si noi cum plangi :P

squirly
21st September 2007, 12:00
bani d ditamai magaoaia d sala si taraflex. ce-o fi ala... dar sa stai sa pui placutele cu scoru` manual... d rasu` lumii... japs astia sunt dusi cu pluta...

squirly
21st September 2007, 12:06
mi-e rusine... oricum cel mai rau am plans la meciul cu frantza... acuma sunt cat d cat ok k mai cred in tecau... hane ma dezamageste constant... are alura d looser... la noi mi s-a parut k a ajuns in finala din noroc chior...si zici k il obliga cineva sa stea p teren... nu alearga nu s apleaca nici sa-l rupi... toata lumea vb d revenirea lui dar eu cred k o sa dispara din meisaj intr-un mod blazat cum si joaca... e si o chestiune d vointa... japs astia spre exemplu mor d gatul tau dar tin d absolut orice minge... zeci d asi si tot s-a chinuit andrei cu pustiulache asta... baiat tacut dar ambitios... suzucheatul ala m-a secat la suflet k s bucura d orice minge d rahat lasata sa treaca p langa el d hane... nush dc n-are pic d orgoliu baiatu` asta al nostru... cred k scade orgoliul cu fiecare centimetru crescut... 3500 bilet d avion la clasa business k sa o faca lata din primul meci... mi-as pune sapca neagra la faza asta... si-as sta cu capu` in pamant...

Cristian
21st September 2007, 12:07
Rasplata ptr Andrei ca a castigat este ori blonda ori bruneta

http://img215.imageshack.us/img215/5392/image09211204tv25la7.jpg (http://imageshack.us)
:D:D:D

squirly
21st September 2007, 12:08
dak a inregistrat cineva meciuri sau l va inregistra si poze... sa-mi dati si mie oameni buni... sa l las mostenire urmasilor sa vada k undeva in timp prin anii 2 mii si ceva tara noastra juca in cupa davis...

Cristian
21st September 2007, 12:09
Asta e doar un baraj :D Stai sa vezi daca vom juca :P

Sorin Blaj
21st September 2007, 12:12
Ii recunoasteti?

Cristian
21st September 2007, 12:22
De ce ? Sunt urmariti general ? :happy

raulmad
21st September 2007, 12:31
Bine Andrei. Dar ce vom face fara Pavel? Nimic.
Citeam zilele trecute un articol in Prosport, parca, in care un "mare" antrenor de pe la noi (nu-i retin numele) spunea ca Luncanu e prea tanar ca sa fie aruncat in lupta.
Din cate stiu eu Luncanu are deja 18 ani, nu? E prea tanar????
Pai Nadal la 19 ani castiga RG, Djokovic la 20 joaca finala la US Open, Berdych, Gasquet, Baghdatis, toti in varsta de 21 - 22 ani, se plimba de vreo 3-4 ani prin circuit si joaca pe tablourile principale in marile turnee (GS si MS)....Astia nu sunt tineri? Sau nu erau tineri cand au inceput sa joace turnee de seniori?
Noi ce asteptam? Sa joace Pavel si la 50 de ani? Atunci hai sa-l chemam si pe Nastase si sa ne facem echipa de Cupa Davis pana Luncanu si compania va mai creste.....
Pana cand nu ne vom schimba mentalitatea asta paguboasa, caracteristica noua romanilor, nu vom face performanta.
Nadal avea 18 ani cand a jucat in finala cu SUA si impotriva lui Roddick care era mult mai cunoscut la acea vreme decat Rafa. Si noua ne e frica sa lasam pe teren un jucator tanar la un meci cu Japonia....Asa a fost si cu Mergea si Tecau (le-au "multumit" dupa meciul cu Ecuador convocandu-i sa joace impreuna dupa vreo 4 ani).
In FRT sunt numai "priceputi" si amatori. Ca in toata Romania de altfel.

Optimistul
21st September 2007, 12:34
Rasplata ptr Andrei ca a castigat este ori blonda ori bruneta



Nu ma ,el o prefera pe cea de la mijloc .


dak a inregistrat cineva meciuri sau l va inregistra si poze... sa-mi dati si mie oameni buni... sa l las mostenire urmasilor sa vada k undeva in timp prin anii 2 mii si ceva tara noastra juca in cupa davis...
Radem,radem dar cam asa e...

Ii recunoasteti?

Da ,fac parte din delegatia care a venit in Japonia pe banii federatiei ,bani care ar trebui sa plece la juniori pt. tenisul romanesc de maine .
Una dintre tipe este secretara lui Haradau .

squirly
21st September 2007, 12:43
:))

squirly
21st September 2007, 12:46
las-o sa se plimbe mai omule... macar atata sa faca si ea... sa coloreze/decoloreze peizage-ul...

dak mai pupam baraje de-amu incolo... imi vand pamantu` di imgb... ma vopsesc sieu blonda cu dungi ros-albastre`... si merg si eu la meci...

sa-l vad p crivoi prin lentilele lui alea portocalii cum da 36 d asi la 36 d ani cat o sa aiba...

:))

Optimistul
21st September 2007, 12:48
Eu n-am treaba cu secretara ci cu banii cheltuiti de FRT pt. deplasarea asta .

Optimistul
21st September 2007, 12:50
Iti dau eu o peruca ca sa nu-ti mai vinzi pamantul .... NU de alta dar la anul numai merita sa pleci pt. ca nu cred ca va mai juca Pavel.

squirly
21st September 2007, 12:52
si nu mai vand pamantu`... pe bune...

nush ce-o sa mai fie d vazut la pavel...

eu vreau sa vad in 2-3 ani macar unul la fel d bun...

cat dsp banii federatiei... tu stii mai bine...

Sorin Blaj
21st September 2007, 13:01
Nu ma ,el o prefera pe cea de la mijloc .


Radem,radem dar cam asa e...


Da ,fac parte din delegatia care a venit in Japonia pe banii federatiei ,bani care ar trebui sa plece la juniori pt. tenisul romanesc de maine .
Una dintre tipe este secretara lui Haradau .

Ai dreptate, bani cheltuiti aiurea. Si se mai plange federatia ca nu sunt bani.

Cipri
21st September 2007, 13:20
Nu inteleg ce ziceti voi ... cum ca fara Andrei suntem 0 barat ...
Pai voi ati vazut meciul lui Hane ? Suzuki a jucat la nivel de top 10 ... Hane a jucat cat a putu de bn ... si in momentele mai delicate la 30-30 Hane nu a reusit sa faca break
Oricum daca maine Mergea si Tecau vor castiga la dublu , vom lua o obtiune serioasa pt calificarea in primele 16 !

squirly
21st September 2007, 13:40
e adevarat k hane a jucat cu cel mai bun d la ei... dar asa e hane... mereu spui dsp el k s putea mai bine... dar cam niciodata nu s poate... adik nu joaca la maxim... macar cu nervii sau ambitia la maxim... a ramas cu traume... nu s omoara k sa nu moara accidentat... si cu andrei japonezoiul ala o sa fie criminal... dar hane n-are scuze parerea mea... eu zic k hanescu e looser by default... n-are pic d ambitie... park e mort p dinauntru... mai mult ar lupta copiii aia d p banca... nush d c urla lumea k n-au loc d andrei... andrei nu era d inlocuit... hane insa... ma dezamageste d fiecare data in cupa davis... eu numai asa l-am vazut... pierzand... poate cu soeda ma va contrazice dar nu cred... o sa-i rupa ficatii la cat o sa alerge... o sa s aplece pana i se rupe coloana... care metaforic vb nu prea sta dreapta... fara andrei nush cat d barat 2 zero-ul... mai sunt baietii la dublu... dak fac ei fata unuia k suzuki s poate spune k fara andrei avem doar o echipa d dublu medie k sa nu zic mediocra/modesta... dar la simplu va fi extrem d simplu cu noi in orice meci...

squirly
21st September 2007, 13:47
preferam sa-l vad p copilu` marius spre exemplu...
pierdeam pe mana lui dadeam vina p varsta si vedeam si noi cum face fata...
macar era funny meciul...
nu mai imi smulgeam parul din cap...

Geografu
21st September 2007, 13:50
Jalnic meci facut de Hanescu si iata ca din cauza lui o sa avem emotii maine mai ales dar si poimaine.Noroc ca ne-a salvat unicul Pavel si a facut 1-1.Maine mizez pe dublul nostru care ne-a facut atat de fericiti in Franta....:yes:

rob_din
21st September 2007, 13:54
Am mai spus-o si o repet: Hanescu n-are ce cauta in echipa de Cupa Davis. Cupa Davis e cu totul altceva decat un turneu ATP. Sa aducem jucatori carora chiar le pasa de aceasta competitie

Cneazul
21st September 2007, 14:14
multumim cristi pt poze

squirly
21st September 2007, 14:33
lol? o fi d bine sau d rau?

Cipri
21st September 2007, 14:47
e adevarat k hane a jucat cu cel mai bun d la ei... dar asa e hane... mereu spui dsp el k s putea mai bine... dar cam niciodata nu s poate... adik nu joaca la maxim... macar cu nervii sau ambitia la maxim... a ramas cu traume... nu s omoara k sa nu moara accidentat... si cu andrei japonezoiul ala o sa fie criminal... dar hane n-are scuze parerea mea... eu zic k hanescu e looser by default... n-are pic d ambitie... park e mort p dinauntru... mai mult ar lupta copiii aia d p banca... nush d c urla lumea k n-au loc d andrei... andrei nu era d inlocuit... hane insa... ma dezamageste d fiecare data in cupa davis... eu numai asa l-am vazut... pierzand... poate cu soeda ma va contrazice dar nu cred... o sa-i rupa ficatii la cat o sa alerge... o sa s aplece pana i se rupe coloana... care metaforic vb nu prea sta dreapta... fara andrei nush cat d barat 2 zero-ul... mai sunt baietii la dublu... dak fac ei fata unuia k suzuki s poate spune k fara andrei avem doar o echipa d dublu medie k sa nu zic mediocra/modesta... dar la simplu va fi extrem d simplu cu noi in orice meci...
Cum Hanescu n-are ambitie ? :happy
Poate nu se citeste pe fata lui , dar el vrea sa castige fiecare meci ca orice jucator care se respecta ...
Dupa mn Hane nu prea avea ce sa ii faca la japonez azi , poate daca dadea peste 40 de asi :lol:

alexbucur
21st September 2007, 14:49
eu nu stiu de unde ati aparut toti cu comentarii brusc dupa un meci de cupa davis. Daca v-ati uitat si voi la meci si cunosteti cat de putin tenis ar trebui sa nu il mai incriminati pe hanescu. A jucat cat a putut de bine, a fost pozitiv in joc dar Suzuki e specializat pe hard si sa recunostem a jucat f bine. Pe zgura nu i-ar fi pus nicio problema lui Hane.

Cipri
21st September 2007, 14:51
eu nu stiu de unde ati aparut toti cu comentarii brusc dupa un meci de cupa davis. Daca v-ati uitat si voi la meci si cunosteti cat de putin tenis ar trebui sa nu il mai incriminati pe hanescu. A jucat cat a putut de bine, a fost pozitiv in joc dar Suzuki e specializat pe hard si sa recunostem a jucat f bine. Pe zgura nu i-ar fi pus nicio problema lui Hane.
Cam toti il critica pe Hane :mda:
Ei ori nu stiu ce s-a intamplat cu Hane in trecut sau nu stiu ce ai zis u aici mai sus ...

squirly
21st September 2007, 14:55
ce e in trecut e in trecut... vreau sa-l vad castigand sau macar dandu-si duhu` s-o faca... si macar de-ar tranti o racheta din cand in cand sau ar schita vreun gest care sa-mi demonstreze k ii pasa d cupa davis... se resemneaza rapid... si nush sufleteste vb nu prea mi-l inghit la faza asta...

rob_din
21st September 2007, 14:57
Hanescu a pierdut ultimile 7 meciuri jucate in Cupa Davis. Asta spune totul despre valoarea lui. Si a pierdut pe toate suprafetele posibile asa ca scuza cu terenul hard nu tine
Andrei Pavel a castigat 6 din ultimile 8 meciuri

Cipri
21st September 2007, 15:24
ce e in trecut e in trecut... vreau sa-l vad castigand sau macar dandu-si duhu` s-o faca... si macar de-ar tranti o racheta din cand in cand sau ar schita vreun gest care sa-mi demonstreze k ii pasa d cupa davis... se resemneaza rapid... si nush sufleteste vb nu prea mi-l inghit la faza asta...
Tocmai el a declarat dupa finala cu Simon de la BCR , ca asa este temperamentul sau , nu se exteriorizeaza aproape niciodata :)

Cipri
21st September 2007, 15:24
Hanescu a pierdut ultimile 7 meciuri jucate in Cupa Davis. Asta spune totul despre valoarea lui. Si a pierdut pe toate suprafetele posibile asa ca scuza cu terenul hard nu tine
Andrei Pavel a castigat 6 din ultimile 8 meciuri
Ai si u dreptate aici :rolleyes:

coiscif
21st September 2007, 15:50
hane nu trebuie invinovatit...nu a jucat rau, dar a jucat cu frica! nu cred ca a avut mai mult de 2 meciuri pe hard anul asta si suprafata rapida il streseaza mai mult la spate!

anyway, nu cred ca se descurca nimeni mai bine ca el azi (ma refer la cei mai tineri)!
sper ca se va acomoda cu suprafata si ca va castiga meciul de duminica.

daca castigam la dublu avem toate sansele oricum!

Geografu
21st September 2007, 16:19
Eu stiu u lucru daca te nu te simti in stare mai bine te lasi spui pa si lasi pe altul mai BUN ca tine.Clar.Azi dimineata Hanescu putea fi invins de oricine atat de prost a jucat.Iar statistica pe care a prezentat-o amicul Rob_din nu admite nicio tagada !
Tare mi-e frica de un singur lucru : sa nu ajungem la 2-2 si sa joace Hanescu decisiv....:(:no::headbang:

alexbucur
21st September 2007, 16:33
propun sa va linistiti cu discutiile despre Hane. Oricum el va ramane in curand cel mai bun roman and there's nothing u can do about it. Si va demontra ca merita titulatura asta. Niciunul din cei tineri nu pot face deocamdata mai mult decat a facut Victor azi. I-am urmarit si la turneul de la brasov si la bucuresti. Mai au mult pana vor ajunge la nivelul lui Hane. Sabau, Crivoi etc, ies din discutie.

alexbucur
21st September 2007, 16:34
cat despre un decisiv cu hane la 2-2 eu zic ca il bate pe soeda mai clar decat Pavel. Sa nu uitam un alt decisiv a lui Hanescu, cel cu Belarusul.

AlexStefan
21st September 2007, 16:42
eu zic sa fiti mai optimisti si mai increzatori ca nu strica. si sa nu il mai criticati atata pe Hanescu si sa il judecati aiurea ca nu stiti voi ce e in sufletul lui cand paseste pe teren si ce motivatie are :)

squirly
21st September 2007, 16:49
daca ramane hanescu in decisiv imi zbor creierii... p bune...

Cipri
21st September 2007, 17:00
cat despre un decisiv cu hane la 2-2 eu zic ca il bate pe soeda mai clar decat Pavel. Sa nu uitam un alt decisiv a lui Hanescu, cel cu Belarusul.
Si singurul defapt :)

Val
21st September 2007, 17:03
Pana la meciul lui Hane o sa fie 3-1 pt noi.

Cipri
21st September 2007, 17:16
Pana la meciul lui Hane o sa fie 3-1 pt noi.
Sa speram !

gikanu
21st September 2007, 17:49
Eu stiu u lucru daca te nu te simti in stare mai bine te lasi spui pa si lasi pe altul mai BUN ca tine.

sa nu uitam ca victor tocmai de aceea a refuzat in prima faza sa mearga cu echipa in japonia, pt ca nu se simtea deloc pregatit. pe zgura se joaca cu totul altceva decat pe taraflex, iar turneele atp nu au nicio legatura cu cupa davis, unde "surprizele" sunt la ordinea zilei. uitati-va la meciul israel-chile: massu a piedut la sela, iar gonzalez a trebuit sa revina de la 0-1 la seturi cu okun ca sa egaleze situatia in prima zi - si vorbim aici despre doi jucatori cu cota mult mai buna decat hane. iar suzuki e cam la nivelul israelienilor, poate chiar cu un plus la capitolul experienta.

nu incerc sa va conving ca hane a jucat bine azi. nici vorba, a facut-o mai degraba prost spre foarte prost. dar principalii (daca nu singurii) vinovati sunt cei care s-au rugat de el sa vina pentru ca le-a fost lor frica sa incerce ceva nou - eu unul as fi mizat pe luncanu sau mergea, daca tot ne laudam ca ne gandim la viitorul echipei. mai rau decat "experimentul" crivoi - lee de anul trecut n-avea cum sa iasa oricum.

victor trebuia lasat sa-si continue seria buna la turneele pe zgura, sa-si consolideze pozitia in clasament si sa scape definitiv de problemele la spate. nu inteleg cum a putut sa ajunga baiatul asta cel mai hulit personaj din tenisul romanesc. si as prefera sa nu-mi explice nimeni...

Optimistul
21st September 2007, 18:31
Subscriu la cele de mai sus cu o exceptie :nici Luncanu ,nici Mergea nu faceau fata la nivelul asta daca erau in teren . Mai degraba i-as fi preferat pe Gard si Copil ,dar nici ei nu-l puteau bate pe Suzuki astazi pe suprafata asta .
O sa-l vedem si pe Pavel ce va face cu Suzuki si atunci multi dintre voi o sa va dati seama ca japonezul e f. bun pe suprafata asta si n-o sa-l blamati atata pe Hanescu .

Geografu
21st September 2007, 19:15
Nu cred ca Pavel va pierde de la Suzuki.Macar prin experienta si tot....:rolleyes::ok:

rob_din
21st September 2007, 19:21
eu zic sa fiti mai optimisti si mai increzatori ca nu strica. si sa nu il mai criticati atata pe Hanescu si sa il judecati aiurea ca nu stiti voi ce e in sufletul lui cand paseste pe teren si ce motivatie are :)

Nici nu ne intreseaza ce e in sufletul lui. Daca nu se simte in stare nu-l obliga nimeni sa joace. Ce, eu cand dadam teza la romana profesoara tinea cont de ce in sufletul meu? Imi punea nota si gata

printulmiskin
21st September 2007, 20:01
Nici nu ne intreseaza ce e in sufletul lui. Daca nu se simte in stare nu-l obliga nimeni sa joace. Ce, eu cand dadam teza la romana profesoara tinea cont de ce in sufletul meu? Imi punea nota si gata

Ce gluma buna !!!!Ce usor ar fi tenisul asta daca un meci ar insemna sa dai teze la romana...Numai ca sa joci tenis la nivel inalt inseamna mult mai mult decit sa inveti o poezioara si un comentariu luat de pe net..Daca nu te intereseaza ce e in sufletul lui,si e dreptul tau,atunci nu ii cere nimic ,ca n-ai acest drept!

Optimistul
21st September 2007, 20:07
Daca nu te intereseaza ce e in sufletul lui,si e dreptul tau,atunci nu ii cere nimic ,ca n-ai acest drept!

Frumos spus Printule ....

squirly
21st September 2007, 20:26
dar ma gandesc la sufletele tuturor care s-au uitat la meciuri... si hanescu tre` sa-si ia revansa cu soeda orice-ar fi... sa demonstreze k isi merita plasamentul in primii 110, locul in cupa davis si in "sufletele" noastre...

Val
21st September 2007, 20:33
dar ma gandesc la sufletele tuturor care s-au uitat la meciuri... si hanescu tre` sa-si ia revansa cu soeda orice-ar fi... sa demonstreze k isi merita plasamentul in primii 110, locul in cupa davis si in "sufletele" noastre...
Dar mai lasati-l pe Hane in pace! Acum cateva saptamani bazaiati pe aici ca ce ne facem fara el. Acum s-a dus saracu in Japonia(a ajuns abia marti, rupt de oboseala) si tot nu va convine. Nu mai bine statea el acasa si-si vedea de treaba lui:D si scapa si de o portie de injuraturi si critici.

Universal
21st September 2007, 20:47
Andrei are o foarte mare experienta :ok:

Bravo , Hane...mai multa munca mann :cool:

luma
21st September 2007, 20:54
Cristi :kiss:
Stiai ca muncesc cu drag si spor la ora aia!!! :D

Optimistul
21st September 2007, 21:40
Eu daca as fi capitanul echipei as miza la dublu pe Tecau cu Pavel (Mergea nu mai este de mult in forma si e prea gras pt. sportul asta).
La simplu imi este tare frica sa nu ramanem cu speranta in Hanescu... Pavel va avea un meci f. greu pt. ca numai este atat de rapid cum o cere suprafata asta .
Dupa mine e mai facila victoria lui Victor decat cea a lui Andrei .

Soulstone
21st September 2007, 21:50
Nu ma ,el o prefera pe cea de la mijloc .


Radem,radem dar cam asa e...


Da ,fac parte din delegatia care a venit in Japonia pe banii federatiei ,bani care ar trebui sa plece la juniori pt. tenisul romanesc de maine .
Una dintre tipe este secretara lui Haradau .

Aveau si oamenii de justificat ceva cheltuieli... ce sa faci.
Si trebuia sa le mai ramana si lor.
Daca ati sti...

ana888
21st September 2007, 21:54
Cristi :kiss:
Stiai ca muncesc cu drag si spor la ora aia!!! :D

Si eu ii multumesc lui Cristi pentru ca m-a tinut la curent :kiss:

squirly
22nd September 2007, 05:18
la faza asta cu mergea dolofonel e drept k nu m-am gandit... bine k m-ati bagat in sperieti la 5 dimineata... ma gandesc k &rei mai are un avantaj in ideea k sta la dublu dar suzuki joaca... poate il obosim si p el in 5 seturi... desi prefer 3...

boromir
22nd September 2007, 06:10
Daca nu se simte in stare nu-l obliga nimeni sa joace.

pai tocmai asta e....
jucand, asa cum joaca (eu sper sa castige ultimul meci) Victor se sacrifica pentru echipa de cupa davis... si voi il injurati :(

Cristian
22nd September 2007, 07:57
http://img215.imageshack.us/img215/740/image09220754tv181bc2.jpg (http://imageshack.us)

Optimistul
22nd September 2007, 08:01
Boromir tu vezi meciul asta pe undeva ?

Cristian
22nd September 2007, 08:02
Am reaparut sa va tin companie si azi la meciul de dublu :D:D:D

http://img217.imageshack.us/img217/1540/image09220803tv181wh5.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
22nd September 2007, 08:07
http://img257.imageshack.us/img257/1799/image09220806tv181ph4.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
22nd September 2007, 08:13
Constat ca sunt cam slabuti acesti 2 jucatori ai nostrii.
http://img217.imageshack.us/img217/88/image09220812tv181zg2.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
22nd September 2007, 08:15
http://img165.imageshack.us/img165/4125/image09220814tv182rf7.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
22nd September 2007, 08:24
http://img215.imageshack.us/img215/5706/image09220823tv181mh9.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
22nd September 2007, 08:35
2-0 ptr Japonia cam greu de recuperat.

Cristian
22nd September 2007, 08:45
http://img294.imageshack.us/img294/5822/image09220844tv18zg3.jpg (http://imageshack.us)

Cristian
22nd September 2007, 08:47
Cristi :kiss:
Stiai ca muncesc cu drag si spor la ora aia!!! :D


Si eu ii multumesc lui Cristi pentru ca m-a tinut la curent :kiss:

Cu multa placere :kiss::kiss:

boromir
22nd September 2007, 09:18
inca mai sunt sperante in meciurile de maine maine;
din pacate nu pot sa vad meciurile, pe tvr international nu se transmit;
astazi n-am reusit sa vad nici desfasurarea meciului, (e vineri seara aici, am iesit la o bere, mai mult din obligatie)

Cristian
22nd September 2007, 09:20
Un sec 6-4; 6-4; 6-4
http://img165.imageshack.us/img165/4015/image09220913tv1812us9.jpg (http://imageshack.us)

alina_dana
22nd September 2007, 09:23
La asa ceva nu ma asteptam .maine va fii fff greu mai ales pt. Andrei daca ramane Vicor in decisiv poate se mobilizeaza si joca mai cu inima:(

Cipri
22nd September 2007, 09:28
La asa ceva nu ma asteptam .maine va fii fff greu mai ales pt. Andrei daca ramane Vicor in decisiv poate se mobilizeaza si joca mai cu inima:(
Maine nu va fi f greu , ci extrem de greu :(

Cristian
22nd September 2007, 09:31
Intradevar Alina, nici eu nu ma asteptam, avand in vedere ca meciul incepuse cat de cat promitator. Sa speram ca va fi bine pana la urma ca ar fi pacat sa nu ne calificam.

Optimistul
22nd September 2007, 09:34
De ce mi-a fost frica n-am scapat ....

Luis Garcia10
22nd September 2007, 09:36
Un rezultat dureros! :mda:

Optimistul
22nd September 2007, 09:40
Eu zic ca altfel s-ar fi jucat Pavel-Tecau .
Atatia destepti FRT veniti acolo s-au riscat cu dublul asta ?

Geografu
22nd September 2007, 10:00
Am vazut meciul si am ramas scarbit de echipa nationala a Romaniei astazi.Imi puneam atat de mult sperantele in copii astia si binenteles ca dezamagirea a fost mare.Mai ales ca daca ii mai pui de 100 de ori sa joace cu acesti anonimi ii bat de 98 de ori.Pacat ,ai nostrii azi ,de ce sa ne ascundem dupa degete ? , au MIMAT tenisul !
Singura speranta e ca maine si Pavel si Hanescu e sa faca niste meciuri unice dar ma indoiesc....:rolleyes:

rodlaver
22nd September 2007, 10:02
Rezultate slabe cu o echipa a Japoniei mai slab cotata decat noi. Surpriza e totala la dublu unde nu aveam voie sa pierdem. Dupa cum stim cu totii, in Cupa Davis demult nu se mai respecta ierarhiile.
Maine Pavel bate sigur, cred ca problema e la Hanescu .

Cristian
22nd September 2007, 10:04
Din pacate Geografu ma simt nevoit sa-ti dau dreptate cand afirmi ca ai nostrii au mimat tenisul. Si eu ma cam indoiesc ca maine va fi mai bine. Cu parere de rau va zic ca vom rata Cupa Davis.

Optimistul
22nd September 2007, 10:05
E mai greu meciul lui Pavel decat al lui Hane .

Optimistul
22nd September 2007, 10:21
Mai fratilor, n-au mimat ,atat au putut .
Nu vedeti ca japonezii "ne-au lucrat pe calculator" de ceva timp cu suprafata si mingiile lor create special pt. meciurile astea in timp ce noi petreceam pana marti -cand au plecat Andrei si Victor in Japonia - calificarea lui Hane in finala la dublu ?
Eu tot nu inteleg de ce Andrei n-a plecat de joi iar Hane de duminica ?
Iar daca Mergea a mers prost la antrenamentele din Japonia de ce nu l-au bagat pe Pavel care e specialist la dublu ?
De fapt se dovedeste inca odata ca pe FRT n-o intereseaza decat buzunarul ei si nu performanta . Vorba lui Soulstone care este jucator profesionist si stie atatea dedesubturi ,fara sa vrea ale FRt , sunt prea multe interese...
Au luat atata gasca de amatori acolo ca sa le inchida gura la toti ,sa aibe nota grasa de plata ca sa aibe de unde sa-si traga spaga....

Patriots
22nd September 2007, 11:23
Eu zic ca altfel s-ar fi jucat Pavel-Tecau .
Atatia destepti FRT veniti acolo s-au riscat cu dublul asta ?

Eu zic ca ar fi fost prea mult pentru Andrei 3 meciuri in 3 zile.Nu cred ca ar fi facut fata , totusi are si el o varsta .Cat despre meciul de azi , dezamagitor au jucat Mergea si Tecau.Daca se va retrage Pavel echipa Romaniei se va duce de ripa.

lucian_iasi
22nd September 2007, 11:24
Pavel maine va castiga nu ma indoiesc de asta...dar daca ramanem pe mana lui hanescu nu avem sanse...

bmarian
22nd September 2007, 11:32
Era de asteptat sa piarda la dublu Mergea si Tecau nu prea sunt in forma.
Florin a pierdut la simplu in primul tur in ultimele 4 turnee pe care le-a jucat (2 pe zgura si 2 pe ciment) dar a si castigat la dublu la Brasov si au pierdut in turul 2 la Bucuresti cu o echipa experimentata.
Tecau la fel nu a reusit mare lucru la simplu anul asta.

Nu cred ca erau altii care sa joace mai binein momentul asta.
Trebuie sa acceptam ca japonezii au castigat pentru ca au fost mai buni.
Si au pregatit meciul f bine. Suprafatza pe care numai stiu sa joace, mingi mai mici, punctele castigate ushor cu ajutorul arbitrilor de linie locali.
Si desi Mergea si Tecau au ajuns de saptamana trecuta ei nu s-au putut antrena pentru ca terenul a fost amenajat de abia luni.

rob_din
22nd September 2007, 11:41
Pana la urma era timpul sa retrogradam. Si asa am rezistat destul in Grupa Mondiala cu un singur jucator. Oricum si daca maine intoarcem rezultatul cred ca va fi ultimul an in grupa mondiala

squirly
22nd September 2007, 12:48
eu tot mai cred in meciurile d maine... nu cred k a mimat nimeni nimik... c mi s-a parut facinant e k per total ne-am cam luat serviciile si ma refer la toate meciurile... dar cand s-a pus problema d break... weird... cu toti asii lui andrei a fost un meci d patru seturi park, hanescu dadea semne k rezista p serviciul lui non-stop si a pierdut greu, tecau a pierdut e-adevarat cateva game-uri dar restul le-a luat extrem d rapid, mergea uluitor p alocuri...
dar n-a fost de-ajuns...

nush cs intampla prin culise... dar japs au fost rai... in sensul extrem d bine motivati... noi speram la acest ultim baraj si ultime meciuri d cupa davis... ei au sperat la asta d zece ani...

in plus, comparativ cu franta, o echipa mare, or fi prost clasati dar au un joc imprevizibil si specific doar lor... e ft. greu sa ii citesti... cel putin la dublu... suzuki nu oboseste prea rau parerea mea... si in tenis e o problema si d moral... dupa fiecare minge mai spectaculoasa aveau ranjetul ala superios pe fetze... moral ai nostri cedasera d mult fascinati d scor probabi si d viteza, jocul si atitudinea japonezilor... p mine personal m-au stresat enorm copiii aia cu creierele spalate care cantau prohoadele alea prin sala... a fost un fel d picatura "japoneza"...

la faza cu terenul si mingiile... nimeni nu e fair-play p lumea asta... si fiecare tara are piticii ei... trebuia sa n adaptam...

nu cred k federatia nu si-a dorit sa castigam... nu sunt atat d paranoia... dak andrei bate o sa am emotii k in noaptea nuntii pentru hanescu... soeda ala nu cedeaza usor... si la schimburi lungi il cam facea si p andrei... care a avut o mana buna la serviciu... hanescu nu o sa tranteasca as dupa as, e si ft. inalt dar nu e genul sa tot urce la fileu... deci nush... suzuki nici el nu pare obosit si victoria d azi ii va da aripi...

in ciuda tuturor mai cred intr-un 3-2...

rob_din
22nd September 2007, 12:50
Eu sper sa pierdem. Poate se trezeste cineva sa faca o curatenie la Federatia de Tenis. Dar ma cam indoiesc.

MCV
22nd September 2007, 14:14
daca ramane hanescu in decisiv imi zbor creierii... p bune...

Squirly, ai sanse bune sa-ti zbori creierii maine. Atitudinea ta (si a altora)relativ la Hanescu se incadreaza in ce a spus Tiriac: cand castigi esti un erou, cand pierzi esti o mare jigodie. Sa speram ca maine Victor va fi un erou.

ciprian_medias
22nd September 2007, 14:15
japonia-romania 2-3.Am incredere in cei mai buni jucatori romani.Hai romania!!!;):yeah::ok:

rob_din
22nd September 2007, 14:21
Squirly, ai sanse bune sa-ti zbori creierii maine. Atitudinea ta (si a altora)relativ la Hanescu se incadreaza in ce a spus Tiriac: cand castigi esti un erou, cand pierzi esti o mare jigodie. Sa speram ca maine Victor va fi un erou.

Ca de obicei Tiriac spune numai tampenii. Si mai este si citat pe deaspura. Conteaza cine pierde si cum.
Daca maine Pavel va pierde nu-l va critica nimeni.

squirly
22nd September 2007, 14:23
lumea va da vina p varsta sau p obosela acumulata dpdv psihic... sa tot iti duci tara in cupa davis si baraje si sa nu t sprijine nimeni... cat sa lupti de unul singur... sau nah nici n-o sa mai conteze... o sa bage tvr1 filme d duzina si toata lumea e fericita...

rob_din
22nd September 2007, 14:25
lumea va da vina p varsta sau p obosela acumulata dpdv psihic... sa tot iti duci tara in cupa davis si baraje si sa nu t sprijine nimeni... cat sa lupti de unul singur... sau nah nici n-o sa mai conteze... o sa bage tvr1 filme d duzina si toata lumea e fericita...

data viitoare n-ar fi rau sa te exprimi mai clar fiindca eu unul n-am inteles nimic din ce-ai zis. nu poti sa duci o propozitie de la un capat la altul?

MCV
22nd September 2007, 14:40
E adevarat ca Hanescu nu are sarmul lui Pavel, dar dupa ce ca avem atat de putini jucatori buni, merita sa dam cu pietre in ei? Doar pentru ca nu se exteriorizeaza si nu stiu sa devina simpatici pentru public? Mie nu mi se pare ca Hane a pierdut lamentabil ieri si nici ca a ajuns din intamplare in finala BCR open. Atata timp cat joaca pentru Romania, chiar daca nu rupe rachete de nervi si nu injura dupa ce greseste cate o minge, trebuie sustinut si nu desfiintat.