PDA

View Full Version : Eurovision Song Contest-Helsinki 2007



r0bby
24th January 2007, 09:10
Indiggo sfideaza regulile de la Eurovision


Dupa imensul scandal pe care l-au provocat anul trecut la selectia nationala pentru Eurovision, cand s-au prezentat cu o piesa jenanta, compusa de unul dintre membrii formatiei Modern Talking, anul acesta, fetele au incurcat organizatorii din cauza unor presupuse concerte pe care le sustin in Statele Unite. Mai exact, gemenele nu au catadicsit sa se prezinte la sediul TVR pentru a filma videoclipul piesei cu care ele participa in concurs. Mai mult decat atat, la solicitarea lor, nestiindu-se cand vor reveni din turneu, s-a produs o modificare in listele celor doua semifinale. Astfel, New Effect si Moni-K au acceptat o rocada cu Indiggo, asa incat gemenele sa cante in a doua semifinala, iar nu in prima, cum fusese stabilit de comun acord cu organizatorii. Si acesta, cu siguranta, nu este decat inceputul problemelor create de Mihaela si Gabriela Modorcea la editia din acest an a Eurovisionului.
La filmarile pentru videoclipuri, concurentii au avut o atitudine fair-play unii fata de altii. Marcel Pavel si Marius Moga s-au cunoscut personal abia sambata, la TVR. Desi adversari pe scena, cei doi s-au imbratisat ca doi vechi
prieteni, urandu-si reciproc succes.

Ce parere aveti?Alta atitudine jenanta a celor de la Indiggo:rosu:

razwan_vs
25th January 2007, 07:00
nu au nici o sansa terminatele astea sa ne reprezinte la eurovision....

YoYoyOi
25th January 2007, 07:30
Normal ca nu au nici o sansa. Dar fac circul asta pentru ca a cam uitat lumea de ele de anul trecut. Si acum au sansa sa mai apara in presa, sa se vorbeasca despre ele.

relansat
25th January 2007, 09:53
Scandal? Me like scandalu` :evil: ... e fain, sa mai fie si ashe ceva, sa am si eu parte de oleak de distractie. Circul facut anul trecut de ele, a fost unul tare fain, le astept si anul asta cu noutati ;)

volare
26th January 2007, 17:54
nu stiu de ce le-au mai acceptat in concurs dupa circul de anu trecut, e clar ca si anul asta o sa le faca probleme organizatorilor,asta e modu lor de a-si face publicitate,si fraieri sunt cei de la tvr ca le-au picat in plasa si le promoveaza......

r0bby
26th January 2007, 18:12
Sper sa nu mai faca si anul acest circul de la eurovisionul trecut.

r0bby
3rd February 2007, 10:34
Hehe!Vestea pe care o asteptati a venit !:D

Indiggo, eliminata de la Eurovision


Trupa Indiggo a fost eliminata ieri de la selectia nationala Eurovision. Conform organizatorilor concursului, gemenele nu s-au supus prevederilor regulamentului. Ieri, interpretele au refuzat sa se prezinte la prima repetitie si nu au trimis negativul piesei cu 24 de ore inainte de aceasta.

Mai bine:lol:

TaciAcolo
3rd February 2007, 10:47
a zis cineva de piesa lor ca e un plagiat si sau suparat fetele cu mama lor :D...le-au trimis mail la tvr sa le raspunda in 15 minute cu numele persoanei care le-a contestat medlodia, care a fost compusa de un mare compozitor suedez ...mailu nu a venit si fetele sau retras;)

r0bby
11th April 2007, 10:29
Nu mai e mult pana la inceperea Eurovisionului,semifinalele vor fi pe 10 mai iar finala doua zile mai tarziu pe 12 mai.
La a 52-a editie a concursului participa 42 de tari

Mai jos sunt tarile ce vor lua parte la semifinala:



1
Bulgaria Elitsa TODOROVA & Stoyan YANKOULOV
Water
2
Israel
TEAPACKS
Push The Button
3
Cyprus Evridiki
Comme Ci, Comme Ça
4
Belarus Koldun
Work Your Magic
5 Iceland Eiríkur HAUKSSON
Valentine Lost
6
Georgia Sopho
Visionary Dream
7
Montenegro Stevan FADDY
Ajde Kroèi
8
Switzerland DJ Bobo
Vampires Are Alive
9
Moldova Natalia BARBU
Fight
10
The Netherlands Edsilia ROMBLEY
On Top Of The World
11
Albania Frederik NDOCI
Hear My Plea
12
Denmark DQ
Drama Queen
13 Croatia DRAGONFLY feat. Dado TOPIÆ
Vjerujem U Ljubav
14
Poland THE JET SET
Time To Party
15 Serbia Marija ©ERIFOVIÆ
Molitva
16
Czech Republic KABÁT Malá Dáma
17
Portugal Sabrina
Dança Comigo
18
FYR Macedonia Karolina
Mojot Svet
19
Norway Guri SCHANKE
Ven A Bailar Conmigo
20
Malta Olivia LEWIS
Vertigo
21
Andorra ANONYMOUS
Salvem El Món
22
Hungary Magdi RÚZSA
Unsubstantial Blues
23
Estonia Gerli PADAR
Partners In Crime
24 Belgium The KMG's
LovePower
25 Slovenia Alenka GOTAR
Cvet Z Juga
26 Turkey Kenan DOĞULU
Shake It Up Shekerim
27
Austria Eric PAPILAYA
Get A Life - Get Alive
28
Latvia BONAPARTI.LV
Questa Notte


Mai jos sunt tarile calificate deja in finala,printre care si Romania


1
Bosnia & Herzegovina Maria ©ESTIÆ
Rijeka Bez Imena
2
Spain D'NASH
I Love You Mi Vida
4
Ireland DERVISH
They Can't Stop The Spring
5 Finland Hanna PAKARINEN
Leave Me Alone
9
Lithuania 4FUN Love Or Leave
10
Greece Sarbel
Yassou Maria
12
Sweden THE ARK
The Worrying Kind

13 France LES FATALS PICARDS
L'amour À La Française

15 Russia SEREBRO
Song #1
16
Germany Roger CICERO
Frauen Regier'n Die Welt

18
Ukraine Verka SERDUCHKA
Dancing Lasha Tumbai
19
United Kingdom SCOOCH
Flying The Flag (For You)
20
Romania TODOMONDO
Liubi, Liubi, I Love You

23
Armenia Hayko
Anytime You Need

Are piesa noastra vreo sansa?

Geografu
11th April 2007, 10:57
De ce nu ? Eu cred ca cel putin vom fi calificati pentru finala din 2008 fara emotiile semifinalelor.Dar sa vedem,eu inca nu am ascultat melodiile concurente ! :)

r0bby
11th April 2007, 12:05
Romania va avea a 20-a melodie a finalei.Sper ca asta sa fie in favoarea noastra.

Geografu
11th April 2007, 12:58
Asa e ,e un loc bun pentru ca lumea va tine minte ( sper ) piesa noastra.
HAI TODOMONDO !!! :yeah:

Platanu
12th April 2007, 14:48
Este o piesa totusi interesanta,iar scopul versurilor multilingve este clar acela de a atrage simpatizanti din tarile in a carei limbi sunt versurile.Eu zic ca are sanse sa intre in top 10.

Geografu
12th April 2007, 19:07
Are cineva un link care sa ma trimita la un site in care sa ascult toate melodiile de mai sus ?
Multumesc anticipat ! :ok:

Lordul
12th April 2007, 19:10
TOTOMONDO RULLZZZ!putem face o figura frumoasa !

kerosene
13th April 2007, 11:34
I-am "sustinut" de la inceput si nu ma dezic nici acum.Cred ca vom fi in primii 5.

LUCKY_AMARU
14th April 2007, 12:52
Cu prostia asta de mel ne vom face sigur de ras..........nu sunt fan moga da mel aia scoasa din concurs cu dracula era cu zece case peste.......s-a vazut si la voturi ...dracula avea vreo 5000 iar tantalai astya vreo 700:d..........e romania,....magarii ..manarii...asta e....todomondo locmomdo naiba mai stye cum le zice

TaciAcolo
14th April 2007, 12:53
Are cineva un link care sa ma trimita la un site in care sa ascult toate melodiile de mai sus ?
Multumesc anticipat ! :ok:

da-mi buzz am un torrent cu toate melodiile :)

Sergio_D
27th April 2007, 15:17
BUZZ! robyyy, vreau si eu torrentul cu toate melodiile :D

Sergio_D
1st May 2007, 00:11
merci, robyyy :ras-plans:

P.S.: N-am făcut rost de ele :D

r0bby
1st May 2007, 14:09
Nu mai e mult si eu deja am inceput sa ma satur de melodia lui Todomondo,se aude peste tot.

Datenshi
10th May 2007, 23:46
Mie-mi plac mult Finlanda si Moldova. Oricum, anul asta chiar sunt cateva melodii bune.

Lordul
11th May 2007, 14:42
Cica finlandezii iau luat pe cei de la Todomondo gay :happy:

Eu sper sa ne clasam cat mai sus , pronosticul meu un loc in primele 5

Stie cineva la ce ora incepe finala Eurovision de maine 12 mai ,pe Tvr1

Gontel
11th May 2007, 16:23
La ESC incepe sa se puna accent mai mult pe coregrafii si alte briz-briz-uri pe scena... Plus ca va castiga ala care are cei mai multi vecini marinimosi sau cei mai multi compatrioti prin strainatate.
Cat despre Todomondo astia, sigur nu se vor clasa pe un loc care sa ne permita direct accesul in finala anul viitor.

Lordul
11th May 2007, 16:25
Gontel asta ramane de vazut eu pronosticez Totomondo pe locul 3!

eNt
11th May 2007, 16:32
who the F#@& is totomodo pana la urma? :-?

Iulya
11th May 2007, 16:38
om vedea cum ramane cu todomondo, eu n-am sperante mari, da m-ar bucura sa ii vad sus

M-a dezamagit semifinala, adica cei care au trekut in finala, eu as fi vrut sa treaca si Andorra.

Universal
11th May 2007, 16:39
Iata un link foarte important pt ascultarea cantecelor-


http://www.bild.t-online.de/BTO/leute/2007/05/11/eurovision-song-contest/voting-teilnehmer-sieger.html?addContent=addContent


Tarile mele de suflet, Suedia, Germania, Romania au interpreti foarte buni pot spune, Suedia cu - The Ark, Germania cu Roger Cicero si Romania cu Todomondo

Eu zic ca toate 3 au sanse :ok:

Dar Ukraina e superba :D ce ziceti :D?

In germana :ras-plans: aia e germana????? :ras-plans: si costumatia :ras-plans:

Universal
11th May 2007, 16:49
intrati pe http://www.bild.t-online.de/BTO/leute/2007/05/11/eurovision-song-contest/voting-teilnehmer-sieger.html
si votati Romania!

Daca vreti sa sustineti Romania intrati acolo, si baagti votul!

Mult noroc si succes Romaniei :ok:

Catalanul
11th May 2007, 16:57
daca o sa fim in primii 15 sa zicem merçi :| o melodie mai penala decat atat nici ca se putea :|

PS. ca deobice Spania va da Romaniei 10 puncte :D :ras-plans:

Universal
11th May 2007, 17:03
Bagati
http://www.bild.t-online.de/BTO/leut...er-sieger.html
si votati Romania ,si apoi dati click jos dreapat pe ''Abstimmen''

morometer
11th May 2007, 18:12
[deleted because of spam]

Datenshi
11th May 2007, 18:12
Dar Ukraina e superba :D ce ziceti :D?

In germana :ras-plans: aia e germana????? :ras-plans: si costumatia :ras-plans:

Am crezut ca sunt travestiti prima data. :happy

Lordul
11th May 2007, 18:17
Roger Cicero nu e asa de bun dar ma rog ,Rusia e foarte buna...

Geografu
11th May 2007, 20:53
O semifinala puternica dar rezultate surprinzatoare.Georgia,Bulgaria,Ungaria si Slovenia nu aveau ce cauta in finala.In schimb au ramas pe dinafara tari care au cantat foarte bine : Malta,Elvetia,Olanda ba chiar si Muntenegru.
Oricum Doamne Ajuta Romania si Todomondo si sper la un loc cat mai sus !!! :yes:

dede
11th May 2007, 22:14
am impresia ca o sa ne cam facem de kko :mda:
totusi, sper sa ma insel :rolleyes:

Liviu
12th May 2007, 00:55
Grecia are melodie buna. Finlanda la fel .

Ne prezentam cam slab anul asta fata de anii precedenti dar o sa ne bazam din nou pe voturile diasporei care ne voteaza oricat de prost ne-am prezenta :) si nu avem cum sa nu intram in primele 15 tari .

Geografu
12th May 2007, 11:24
Grecia are o manea ordinara ce Dumnezeu ! :mda:
In schimb Finlanda se prezinta din nou exceptional.Dupa cum m-am documentat ieri pe siteurile cu pariuri,preidictii si poll-uri despre ESC Grecia si Spania sunt favoritele !

whisper
12th May 2007, 15:23
O semifinala puternica dar rezultate surprinzatoare.Georgia,Bulgaria,Ungaria si Slovenia nu aveau ce cauta in finala.In schimb au ramas pe dinafara tari care au cantat foarte bine : Malta,Elvetia,Olanda ba chiar si Muntenegru.
Oricum Doamne Ajuta Romania si Todomondo si sper la un loc cat mai sus !!! :yes:
Si mie mi-a placut piesa din Muntenegru..si nu inteleg de ce nu au votat-o.
Si Elvetia -eu o credeam favorita,se pare ca m-am inselat foarte mult.
Nu inteleg ce cauta Bulgaria,Turcia(chiar nu mi-a placut melodia).
Dintre piesele din finala imi place :Finlanda,Letonia si bineinteles Romania :cheer: Sper sa ocupam un loc bun..desi nu prea cred pe situl ala vad ca suntem doar pe 14.
Go Totodomondo! :cheer:

Catalanul
12th May 2007, 18:52
O chestie interesanta cu melodia ce ne va reprezenta pe noi la Eurovision :) :D

http://www.youtube.com/watch?v=WN58Zj089IQ&mode=related&search=

miril
12th May 2007, 21:56
Rusia, Finlanda, Suedia si Grecia le consider printre favorite. Ai nostrii sa fie bucurosi daca vor evita semifinala anul viitor, caci piesa-i previzibila si subtire melodic.
Vecinii vor decide ca deobicei.

r0bby
12th May 2007, 22:05
A inceput finala.

r0bby
12th May 2007, 22:44
Melodii proaste pana acum.

florin_vs
12th May 2007, 23:09
foarte slab calitativ acest concurs :no:

A.k.a
12th May 2007, 23:15
Chiar ca

Liviu
12th May 2007, 23:20
Si Ucraina are sanse . Mari . :)

r0bby
12th May 2007, 23:21
Ce piesa tare are Ucraina.^:ras-plans:

r0bby
12th May 2007, 23:29
Bravo Todomondo,sa vedem cate puncte vom obtine.

Liviu
12th May 2007, 23:32
Sa zicem ca a fost bine . :ok:

misterjinx
12th May 2007, 23:36
daca o sa castige ucraina e clar ca s-a dus rau de tot concursul asta...

piesa noastra nu mi-a parut ca a starnit ceva 'urlete' la final...acum vedem noi ce va fi :(

A.k.a
12th May 2007, 23:36
Bulgaria mi-a placut

misterjinx
12th May 2007, 23:37
si daca ne mai gandim ca romania are cota 34 la castigare e clar; nu mi-a placut nici o melodie pana acum.

Hard
12th May 2007, 23:58
Bulgaria mi-a placut

seamana cu sistem.

YoYoyOi
13th May 2007, 00:04
no cum stam, ca n-am avut chef sa urmaresc concursul....

misterjinx
13th May 2007, 00:16
naspa pana acum...s-au acordat primele note, noi am primit 0 :groggy:

l.e. omg...am luat 10 puncte de la andora :happy

Hard
13th May 2007, 00:19
belarus a dat pct Moldovei,ucrainei si rusiei:happy tare

YoYoyOi
13th May 2007, 00:19
iote ca avem 10 puncte /hello

Hard
13th May 2007, 00:21
cine a facut greseala asta ?:happy

misterjinx
13th May 2007, 00:21
si inca 3 si 7 de la francezi acum...slab rau oricum. sa castige oricine, mai putin ucraina. serbia ciar merita, piesa buna :ok:

YoYoyOi
13th May 2007, 00:24
cine a facut greseala asta ?:happy

Andorra parca :groggy:

Oricum stam mai bine decat ma asteptam :evil:

misterjinx
13th May 2007, 00:25
12 puncte de la spanioli :happy istoria continua

dede
13th May 2007, 00:26
daca ajung papagalii aia de la ucraina sa castige... :headbang:

12 pct de la spanioli :happy

Romania pe 5 :ras-plans:

YoYoyOi
13th May 2007, 00:26
eu tot ma gandesc de 2 ani... in Spania mai sunt spanioli? :happy

misterjinx
13th May 2007, 00:27
pai 2 milioane sunt doar romanii...e clar

l.e. ne-a tradat israelul...doar 7 puncte :-w

Catalanul
13th May 2007, 00:41
daca nu trimiteam eu mesaj nu mai primea romania 12 pcte de la spania :ras-plans: :D

oricum penal... se voteaza vecinii intre ei :) noi ca deobicei le dam la moldoveni 12 pcte si ei ii voteaza pe rusi :happy

misterjinx
13th May 2007, 00:42
daca nu trimiteam eu mesaj nu mai primea romania oricum penal... se voteaza vecinii intre ei :) noi ca deobicei le dam la moldoveni 12 pcte si ei ii voteaza pe rusi :happy
corect :ras-plans:

faza naspa e ca atat ungurii cat si bulgarii sunt in fata noastra :-w

dan
13th May 2007, 00:53
pe cat a terminat romania?

misterjinx
13th May 2007, 00:54
nu s-a terminat inca, dar mai mult ca sigur vom fi pe 14 sau 15. castiga serbia clar.

l.e. 12 puncte de la moldova, nu ne-au tradat :P

dede
13th May 2007, 01:06
dupa cum era de asteptat, nu am terminat in primii 10 :mda:
cu melodia asta nici nu puteam spera mai mult... anul trecut, cand am terminat pe 4, aproape toate tarile ne-au dat pct, dar atunci aveam melodie... anul asta am avut ... :headbang:

12 pct de la moldoveni si 8 de la unguri :sleep: vecinii ce ne-au mai ajutat :mda:

Sergio_D
13th May 2007, 01:07
pai si pe cat am terminat ? :D

dede
13th May 2007, 01:09
pe 13 parca :sleep:

Liviu
13th May 2007, 01:10
Bulgaria mi-a placut
A fost o incercare de a o imita pe Ruslana .


pe cat a terminat romania?
Pe 13 . Previzibil . Ca sa castigi un Eurovision trebuie or sa fi ex-iugoslav ori din spatiul sovietic ori nordic ori sa ai o melodie exceptionala , ceea ce nu a fost cazul la noi anul asta si sa fim seriosi , nici Moga nu facea mare branza .


daca ajung papagalii aia de la ucraina sa castige... :headbang:
Cu ala (aia) care semana cu madam Doubtfire .:D Au facut un bun spectacol , nimeni nu o sa isi aduca aminte peste 5 ani de sarbi (decat la ei acasa) dar de ei da .
Dupa Lordi sa castige ucrainienii astia...era prea mult...:)

Sergio_D
13th May 2007, 01:11
si cine a castigat ?

Catalanul
13th May 2007, 01:13
Serbia

Adi Da Samraj
13th May 2007, 01:14
dupa cum era de asteptat, nu am terminat in primii 10 :mda:
cu melodia asta nici nu puteam spera mai mult... anul trecut, cand am terminat pe 4, aproape toate tarile ne-au dat pct, dar atunci aveam melodie... anul asta am avut ... :headbang:

12 pct de la moldoveni si 8 de la unguri :sleep: vecinii ce ne-au mai ajutat :mda:

1. Mie imi place foarte mult melodia Liubi, Liubi, I Love You
2. Nu am primit nimic de la Bulgaria , Serbia , Ucraina ne-a dat 1 sau 2 pcte

dede
13th May 2007, 01:14
hai mey Liviu, era chiar prea de tot daca ieseau maimutoii aia... demonstra cat de idioti pot fi oamenii incat sa-i voteze pe aia :mda: nici astia care au castigat nu sunt prea straluciti, dar parca au cantat ceva... aialalti mai mult s-au prostit :mda:

Sergio_D
13th May 2007, 01:15
nici mie (nu-mi place Liubi Liubi)... la anul intram in semifinala din cauza lor :mda:

dede
13th May 2007, 01:16
Nu am primit nimic de la Bulgaria , Serbia , Ucraina ne-a dat 1 sau 2 pctebulgarii ne-au dat vreo 2 pct, parca

Catalanul
13th May 2007, 01:16
eu de cand am auzit-o prima data mi-am dat seama ca a fost o mare prostie melodia noastra... insa in fine... sa speram ca la anul vom ajunge din nou in finala ( si ne vom face de ras :ras-plans: :D )

PS. in sfarsit ne-au dat moldovenii 12 pcte :happy k deh... doar am intrat in UE :D

Liviu
13th May 2007, 01:16
:P Artificiile celor de la Todomondo au fost donatia lui George Becali...:ras-plans:

Nu se lasa Gigi pana nu cumpara si Eurovisionul . :rolleyes:

Adi Da Samraj
13th May 2007, 01:18
mi-a placut reprezentantul Italiei :ok:

Catalanul
13th May 2007, 01:19
Italia a fost in concurs ? :D daca da cum de nu ne-a dat 12 pcte ? :o: :lol:

Hard
13th May 2007, 01:19
13 nr cu ghinion :D

Liviu
13th May 2007, 01:20
hai mey Liviu, era chiar prea de tot daca ieseau maimutoii aia... demonstra cat de idioti pot fi oamenii incat sa-i voteze pe aia :mda: nici astia care au castigat nu sunt prea straluciti, dar parca au cantat ceva... aialalti mai mult s-au prostit :mda:
Pai asta ziceam si eu ... era prea mult . :)


mi-a placut reprezentantul Italiei :ok:
Cred ca te referi la Ciro di Luca sau cum naiba il cheama pe ala de la Todomondo , ca Italia nu are treaba cu Eurovisionul .:)

nici mie (nu-mi place Liubi Liubi)... la anul intram in semifinala din cauza lor :mda:
Informatie : din 2009 se vor desfasura doua semifinale si nu vor mai intra direct 14 tari in finala . Dar in 2008 se va mentine actualul sistem si vom trebui sa trecem de semifinala .

Geografu
13th May 2007, 01:20
Pacat ,am urmarit Eurovizionul cu sufletul la gura,in mare mi-a placut concursul ai nostri au fost la inaltime dar se pare ca piesa chiar a lasat de dorit si....la anul suntem nevoiti sa muncim si in semifinale ! :(
Bravo Serbia eu o vedeam clar favorita de dinainte,fata asta are un mare talent.
Ne vedem deci la Belgrad in 2008 si sper in primul rand sa ne calificam in finala dupa aia mai vorbim ! :rolleyes:

Adi Da Samraj
13th May 2007, 01:21
si cine a castigat ?

Serbia – Marija ©ERIFOVIÆ – „Molitva”

Adi Da Samraj
13th May 2007, 01:22
Italia a fost in concurs ? :D daca da cum de nu ne-a dat 12 pcte ? :o: :lol:

mi-a placut Italia pentru ca ei refuza constant sa se inscrie la Eurovision

miril
13th May 2007, 01:52
Anul acesta, in opinia mea au fost melodii mult mai bune ca in alti ani, aproape nicio melodie din finala nefiind o catastrofa cum s-a intamplat in trecut, ma rog, Anglia ar intra in acesta categorie. Serbia a castigat pentru ca o tara a fost votata de fostele...regiuni, no offense, pentru ca vocea fetei este foarte buna, desi melodia este o banala balada balcanica din acea zona care se aude in mii de variante, ani dupa ani. In plus, votarea a fost si politically correct, fata fiind lezbiana, no offense, ep.2. Melodia Ucrainei a fost o parodie reusita, in opinia mea, mai de...tinut minte decat castigatoarea, iar Bulgaria s-a inspirat din...vecini, nu spun care. Melodii foarte bune, dar fara priza la public, au fost cele ale Suediei, Germaniei sau Finlandei, ele iesind din tiparele Eurovision. Rusoaicele, favoritele mele, au clacat datorita lipsei de experienta scenica, iar Grecia nu a reusit desi melodia lui Ricky Martin din Atena va fi cantata pe mai toate plajele Mediteranei, in vara acesta. In sfarsit, daca cineva mai pune la indoiala de ce Turcia trebuie sa fie integrata cat de curand in UE, va primi raspunsul din votarile ani de ani de 12 puncte din tari ca Olanda, Germania, Belgia si chiar Anglia. Cat despre gacici, in afara de rusoaice mi-au placut macedoneanca si molodoveanca de peste Prut. Despre ai nostrii, m-am pronunta deja, inainte de concurs, in plus coregrafia o faceam mai bine si eu, prin...SMS. In plus, suntem mai ceva ca...rapidistii, doar Moldova, cand isi aduce aminte si, mai nou, Ungaria, ne mai dau puncte in afara de...romani, stiti voi care. Si cu asta s-a terminat inca un concurs inutil de muzica...inutila. Noapte buna!

Hard
13th May 2007, 02:04
daca aveam si noi o gagica...urcam vreo 3 locuri :D

lucian_iasi
13th May 2007, 02:18
dupa cum era de asteptat, nu am terminat in primii 10 :mda:
cu melodia asta nici nu puteam spera mai mult... anul trecut, cand am terminat pe 4, aproape toate tarile ne-au dat pct, dar atunci aveam melodie... anul asta am avut ... :headbang:

12 pct de la moldoveni si 8 de la unguri :sleep: vecinii ce ne-au mai ajutat :mda:

Si Spania ne-a dat 12 puncte

Adi Da Samraj
13th May 2007, 02:23
Romania did not get important points from it's "dear" country neighbours, like others countries did. This melody was one of the best.

costeaa
13th May 2007, 09:06
de unde ai luat'o pe asta toraxa?

miril
13th May 2007, 09:08
Vad ca te citezi, Toraxa. Eurovision este un test de "prietenie". Ani de-a randul ne-am laudat ca suntem prietenii spatiului iugoslav, ma refer de fapt la Iugoslavia. Asa o fi fost pe vremuri, vezi celebrul meci de baraj de la CE, din 1972, daca nu ma insel, disputat intre noi si unguri la Belgrad, unde aproape tot stadionul ne-a sprijinit in zadar, noi pierzand meciul, nemeritat, cu 2-1. De atunci multe s-au schimabat nu numai pe harta, lucru oglindit si la acest festival inutil al orgoliiilor nationale, unde Serbia nu ne-a dat nici macar vreo doua-trei puncte, de pripas si asta este valabil de cand aceste tari participa la Eurovision. De bulgari stiam, de ucrainieni asisderea, ungurii ma surprind placut, luand in consideratie ca minoritatea romana nu este deloc mare ca sa influenteze cele 7-8 puncte pe care vecinii nostrii ni le-au acordat in ultimii doi ani de cand au revenit la festival. Cam atat.

YoYoyOi
13th May 2007, 09:35
trebuie sa ne gandim ca oricat ar fi vrut vecinii sa ne voteze, au gasit melodii mai bune ca a noastra..... pana acum mai faceau un efort si mai dadeau un vot, dar acum chiar n-au avut ce vota. Eu nu votam melodia asta.

Datenshi
13th May 2007, 10:59
Hmm, Finlanda si Germania nu sunt in primele 10, in schimb Ucraina e pe 2. Eu zic sa nu-i acuzam prea mult pe ai nostri, e din ce in ce mai clar ca melodia conteaza foarte putin in acordarea punctelor.

Adi Da Samraj
13th May 2007, 12:04
de unde ai luat'o pe asta toraxa?

mi-a spus-o un suedez

kerosene
13th May 2007, 12:21
Hmm, Finlanda si Germania nu sunt in primele 10, in schimb Ucraina e pe 2. Eu zic sa nu-i acuzam prea mult pe ai nostri, e din ce in ce mai clar ca melodia conteaza foarte putin in acordarea punctelor.

Corect.Se voteaza pe criterii goegrafice si politice.Si melodiile panarama,cu cantareti imbracati sorcova.
Hai poate n-a fost chiar asa tare piesa noastra,dar cel putin a fost cantata in 6 limbi,printre care 3 de mare circulatie europeana,spre deosebire de Serbia si restul din spatiul iugoslav care au cantat manele autohtone cu unele exceptii.
Mie unul nu mi-a placut melodia Serbiei.Dar ce sa faci?N-ai vecini si rude,ramai singur :(

Ce mi-a placut a fost melodia Georgiei parca,cu aia imbracata in rosu,si Turcia

r0bby
13th May 2007, 12:27
Ca deobicei iar a fost ajutorul intre vecini.Melodia Serbiei nu merita sa castige,nu era deloc deosebita.In plus nici nu tin minte vreo parte din melodie,asta spune multe.Ma credeti sau nu,vroiam sa castige Ucraina^:ras-plans:.Era totusi prea de tot,in 2006 Lordi acum maimutoii aia.In mare nu mi-a placut finala.

kerosene
13th May 2007, 12:32
Slab de tot anul asta.Daca veneam cu Tornero anul asta,maturam pe jos cu toti.
Oricum,cred ca meritam un loc cel putin in primii 10 :(

r0bby
13th May 2007, 12:36
In primii 10 meritam sa fim insa cum am mai zis,vecinii au facut diferenta.Chiar inainte de a da tarile 12 puncte,ghiceam catre ce tara vor merge.Previzibil.

Adi Da Samraj
13th May 2007, 13:07
in proportie de 95% se stie pentru fiecare tara cui va da alea 12 pcte

Lordul
13th May 2007, 13:11
Ucraina as fi vrut si eu sa castige ,Rusia a avut melodie buna ,Moldova , chiar si Turcia mi-a placut ...oricum FELICITARI SERBIA , Maria cu piesa ,,Rugaciune"

Liubi degeaba

Am trăit și-am văzut și cea de-a 52-a ediție a campionatului european de muzică – Eurovision. Ne-am crucit cu toate degetele de la mâini și de la picioare, de ceea ce ne-a fost dat să primim (de pe micul ecran).
Todomono a prins doar locul 13
La o ediție parodie a Eurovisionului, cu "Liubi, Liubi, I love you" Todomondo a primit poziția 13 în clasament.

Am trăit și-am văzut și cea de-a 52-a ediție a campionatului european de muzică – Eurovision. Ne-am crucit cu toate degetele de la mâini și de la picioare, de ceea ce ne-a fost dat să primim (de pe micul ecran). Muzică puțină, circ mult. Dacă privim în urmă la celelalte ediții ale Eurovisionului, am putea spune că cea din acest an le-a întrecut pe toate. Toate țările s-au dat în spectacol, nimic de zis. Dar unii dintre concurenți au trecut granița bunului simț, ajungând astfel în zona penibilului. Marea Britanie, Franța, Ucraina sunt doar câteva exemple. În acest context, reprezentanții noștri au fost minunați! Au oferit un spectacol original, iar de cântat au cântat excelent... refrenul, care, de fapt, era toată melodia. Și, atenție, nu s-au încurcat în limbi! Bravo!

CE TABLOU! Germania a fost cea mai bună! Ce mai contează că a fost cea mai din ediția cea mai... ciudată a Eurovisionului. Cu siguranță, Ucraina nu va fi ușor uitată. Solistul-travestit Verka Serduchka a fost o caricatură de... Om de Tinichea. Ce coșmar! Dar ce ne mai mirăm?! Totul e posibil. Mai ales după ce, anul trecut, monștrii Lordi au câștigat Eurovisionul... În rest, mult rock, multe cântărețe care au vrut să fie cântăreți și mulți cântăreți care au vrut să fie cântărețe. Cu greu îi puteai stabili sexul solistei Serbiei, Marija ©erifoviæ. Se pare că la Eurovision 2007 unisexul a dat tonul muzicii!

Așadar, la campionatul european de muzică a contat cât... piciorul furnicii ce calități vocale a avut fiecare reprezentat și cât... trompa elefantului circul pe care l-a oferit fiecare concurent.

Iar acum cireașa de pe tortul Eurovisionului: câștigătorii. Așadar, ediția din 2007 a fost adjudecată de Serbia, iar următoarele țări clasate sunt: Ucraina, Rusia, Turcia, Bulgaria.

Din păcate, la anul România nu va mai intra direct în finală, va trebui să treacă mai întâi de semifinală.


Romania locul 13, Serbia castiga
13 Mai 2007
Helsinki

Eurovision. Trupa Todomondo a ocupat aseara locul 13 la cel mai mare concurs european de muzica. VIDEO





Romania are o cadere spectaculoasa dupa locul 4 obtinut anul trecut prin Mihai Traistariu.

Concursul a fost castigat de reprezentanta Serbiei, Marija Serifovic cu piesa "Molitva". Din cauza locului obtinut, anul viitor reprezentantii Romaniei nu se vor califica direct in finala.

Concursul a fost deschis de membrii trupei Lordi, care au declarat, intr-o conferinta de presa, ca dupa castigarea Eurovisionului s-au transformat peste noapte „din rusine nationala in eroi nationali”.

Pareri impartite

„Show-ul din aceasta seara va avea un parfum de Est”, comenta ieri presa internationala, facand referire la faptul ca in finala participa foarte multe tari din fostul bloc comunist.

Ingrijorati de faptul ca niciun stat din vestul Europei nu s-a aflat printre cele zece tari care au trecut de semifinala de joi seara, occidentalii cred ca muzica lor pierde teren in fata celei din estul continentului. Exista voci care sustin ca Eurovisionul ar trebui transformat in doua competitii distincte: Eurovision Est si Eurovision Vest.

Parerile despre concurs sunt insa impartite: in timp ce unii specialisti afirma ca Eurovisionul se transforma intr-o competitie tot mai puternica, unii fani (iar acest „barometru” ar trebui luat in seama, deoarece publicul desemneaza castigatorul) cred contrariul.

„Totul s-a transformat intr-un circ”, comenta, intr-un autobuz, un fan al concursului, venit special din Grecia. „Monstri, travestiti... Nu mai stiu ce sa faca pentru a iesi in evidenta si uita de muzica. Cred ca ar fi vremea sa castige o balada. Asta nu s-a mai intamplat de zece ani”, a adaugat el. „Eu am considerat intotdeauna Eurovisionul un concurs oarecum comunist, in sensul ca e invechit. Tot ce vezi aici se intampla in showbiz acum 15 ani”, comenta un britanic.

„Le este teama si cred ca se va vota din nou regional”, spunea Dan Manoliu, seful delegatiei Romaniei, inainte de repetitia finala, care a avut loc ieri dupa-amiaza si a decurs foarte bine. „Nu mai am emotii. Chiar daca iesim pe ultimul loc, stiu ca suntem niste invingatori”, a declarat Ciro de Luca, italianul din Todomondo.

Ultimatum romanesc

Cu doar o zi inainte insa, romanii au avut din nou probleme mari la repetitii. „Grafica de pe ecrane nu s-a vazut deloc, iar decupajele si sunetul au fost proaste. A fost la fel de rau ca la prima repetitie”, a spus Dan Manoliu, care, vineri noaptea, a facut o noua sesizare scrisa la EBU (Eurovision Broadcasting Union, organizatorul), amenintand ca Romania se va retrage din concurs.

„Au justificat prin faptul ca le-au cazut serverele. Nu este acceptabila o asemenea lipsa de profesionalism, la nivelul acesta. Le-am zis: „Mai, baieti, nu ne mai sabotati, ca nu vrem sa castigam, vrem sa ocupam o pozitie onorabila””, a spus Manoliu.

Romanii nu au fost singurii care au avut probleme. Reprezentantii Marii Britanii (tara calificata automat in finala in fiecare an, deoarece cotizeaza cu sume foarte mari la EBU) nu au avut deloc sunet in primele secunde la repetitia de vineri seara, astfel ca vocile cantaretilor nu s-au auzit. Serverele televiziunii finlandeze au cazut si in timpul semifinalei de joi, motiv pentru care transmisia a fost oprita in jumatate de tara.

100 de milioane de telespectatori

Agentia de presa Reuters estima cu cateva zile inainte de marea finala ca 120.000 de persoane vor viziona show-ul de la Helsinki. Potrivit aceleiasi surse, cei mai multi telespectatori provin din tari din estul Europei.

Anul trecut, spectacolul care a avut loc la Atena a fost urmarit de aproape 100 de milioane de oameni. In acest an, in Finlanda, la Hartwall Arena, au fost prezenti 10.000 de spectatori si peste 2.000 de jurnalisti.

SIMPATIE

Todomondo, sustinuti de public

> Desi au avut probleme la repetitii, cei sase Todomondo s-au bucurat de simpatia spectatorilor adunati vineri seara in Eurovision Village din centrul orasului.

> Romanii (prezentati initial ca reprezentanti ai Ucrainei, ceea ce i-a determinat pe membrii delegatiei noastre sa afirme din nou ca finlandezii dau dovada de neprofesionalism) au cantat pe scena mare amplasata in fata mallului Kamppi, iar pe toata durata piesei cateva sute de spectatori au batut din palme, au dansat si i-au incurajat.

PLANURI

Anul viitor - film despre Eurovision

> Delegatii Eurovision Broadcasting Union (EBU) la Helsinki au organizat o conferinta de presa, in cadrul careia si-au anuntat planurile de viitor.

> EBU a semnat un contract cu o companie producatoare de film pentru realizarea unei pelicule despre Concursul Eurovision. Filmul, cel mai probabil o comedie, va fi lansat in 2008.

> Membrii EBU au anuntat ca vor organiza Eurovision Dance Contest, concurs de dans ce va avea loc in septembrie la Londra. In cadrul acestuia, vor participa concurenti din 13 tari.

ISTORIC

In ultimii ani, Romania a devenit un concurent de temut

Din 1994, cand Romania a participat pentru prima data la Eurovision, performantele artistilor nostri au fost din ce in ce mai bune. Anul trecut, piesa interpretata de Mihai Traistariu a urcat pe locul patru. Romania a participat pentru prima data la Eurovision, in 1994, la concursul care a avut loc la Dublin, in Irlanda.

Dan Bittman a reprezentat atunci Romania cu melodia „Dincolo de nori” si s-a clasat pe locul 21, cu 14 puncte. Pe 9 mai 1998, Malina Olinescu a interpretat melodia „Eu cred”. A obtinut doar 6 puncte si s-a clasat pe locul 22.

Din 2000, Romania a inceput sa urce in clasament. Formatia „Taxi” a obtinut pe 13 mai, la Stockholm (Suedia), 25 de puncte, clasandu-se pe locul 17. Pe 25 mai 2002, la Tallin (Estonia), Monica Anghel si Marcel Pavel au obtinut 71 de puncte cu melodia „Tell Me Why”.

Datorita clasarii lor pe locul opt, Romania a intrat pentru prima data direct in finala din anul urmator. Pe 23 mai 2003, la Riga, in Letonia, Nicola, care a interpretat melodia „Don’t Break My Heart”, a obtinut 73 de puncte, clasandu-se pe locul zece. Anul 2004 a fost unul mai putin norocos pentru cantareata Sanda Ladosi. Pe 15 mai, la Istanbul, aceasta a obtinut locul 18 cu melodia „I Admit”.

La Kiev, in Ucraina, pe 21 mai 2005, Luminita Anghel si Sistem au reusit cea mai buna performanta a tarii noastre in cadrul acestui concurs. Piesa „Let Me Try” a obtinut 158 de puncte si s-a clasat pe locul trei. Anul trecut, pe 20 mai, Mihai Traistariu a obtinut cu piesa „Tornero” locul patru, cu 172 de puncte. (Mihaela Dima)

dede
13th May 2007, 13:55
nu mai tot acuzati cum dau tarile pct... era de asteptat sa se ajuta vecinii intre ei, dar nu asta e cauza pt minunatul loc pe care l-am ocupat la sfarsit :mda:
in ultimii 2 ani am primit pct de la aproape toate tarile, pt ca aveam melodii bune... anul asta am avut o melodie banala cantata de 6 papagali, ce sa mai primim? noroc cu moldovenii si spaniolii...
oricum, tot concursul a fost destul de penibil :mda:

Lordul
13th May 2007, 13:59
Italia de ce nu participa la Eurovision?

praf_de_stele
13th May 2007, 14:26
nu-mi place ce piesa a castigat.
Romania de-abia pe 13...dezastru. as fi vrut sa castige Grecia cu "Yassou Maria". dar pe ce loc a ramas Grecia?

Geografu
13th May 2007, 15:22
Italia de ce nu participa la Eurovision?

Pentru ca s-au saturat de acest concurs geografo-politic si in anii 90' au renuntat si se axeaza an de an pe San Remo.
Bravo lor !

LUCKY_AMARU
13th May 2007, 15:30
Oricum show-u a fost ok......mel cam slabe......tare sarboaica desi ziceai ca e barbat:d......

Lordul
13th May 2007, 16:20
Pai italienii nici nu voteaza........................................

whisper
13th May 2007, 16:32
Nu inteleg cum s-a votat..de fapt inteleg..dar nu as vrea sa inteleg....:angry: astia voteaza doar pentru ca sunt vecini??? nu conteaza deloc ce canta? Melodia Finlandei doar pe 17...desi merita locul 1...melodia letonilor foarte buna si doar pe 16 parca.Nu e corect.
Noi nu suntem vecini astora? Doar Moldova ne o dat si noua voturi -ma mir ce le-o fi fost de ne-au dat 12 :ras-plans:
Si Ucraina???????!!!! CE cauta???? pe 2.Nici Serbia nu merita locul 1.Totusi decat Ucraina mai bine Serbia :)

P.S.: Sa nu uit sa multumesc "vecinilor" spanioli(12p) , portughezi(ne au dat 7 puncte) si Andorei.

Geografu
13th May 2007, 16:35
Nu stiu de unde ati scos ca Maria este lesbiana dar ma rog.Maria este o fata senzationala care merita alaturi de alti cativa aseara sa castige acest concurs.Nicio legatura cu alte elucubratii ! :mda:

miril
13th May 2007, 18:27
Comentatorii suedezi, foarte documentati, in general, au afirmat ca interpreta Serbiei este lezbiana, lucru care nu conteaza, si asta inca de la prezentarea preliminara.

Gontel
13th May 2007, 19:06
Meritam mai mult decat locul 13 cu Todomondo. Multe "cantece" de 2 lei au trecut in fata noastra.

Ce au cautat Ucraina, Rusia si Turcia in top? Nu inteleg de ce avem astfel de piese la ESC. Sau poate ca inteleg... Au mai fost Suedia (barbatul-femeie), Grecia (Shakira-barbat) si altele, dar nu m-am straduit sa le retin pe toate.

Pe Serbia as fi vazut-o pe locul 3. Cele mai frumoase piese din concurs au fost, fara indoiala, Slovenia si Moldova, dar publicul european prefera sa voteze vecinii, dar si circarii.

Geografu
13th May 2007, 19:26
Sa fim seriosi prietene nici cantecul Sloveniei nu avea ce cauta la acest concurs oricat mi-ar place mie Alenka Gotar si muzica ei.Moldova in schimb mi-a placut si mie dar si Turcia si Rusia pe care tu le dezavuezi.Rusoaicele au avut cantec bun dar au cam falsat si asta se pare ca le-a costat iar Turcia s-a prezentat bine cu un cantec cu ritm care le-a placut multora ! :ok:

miril
13th May 2007, 19:26
Turcia este votata de compatriotii raspanditi prin toata Europa. Rusia a avut o piesa foarte buna dar interpretarea a fost slaba, in finala. Ucraina a facut o parodie reusita, in opinia mea. Ola Salo si The Ark sunt cei mai experimentati muzicieni pop, din competitia de aseara. Sper ca multi au auzit marele lor schlager "It takes a fool to remain sane", exceptional, dupa gustul meu.

Geografu
13th May 2007, 19:28
Stiu si eu de melodia asta ,buna intr-adevar.Cat priveste Ucraina a fost doar un show bun doar atat plus si putina melodicitate de unde vine si sentimentul ca ne va ramane in memorie si peste cateva luni cum zic unii dar e fals !

GruppoApparte
13th May 2007, 19:29
eu cred ca la anul trebuie sa il trimitem pe Guta sau pe Adrian .. sa vedeti voi cum castigam :)

Platanu
13th May 2007, 19:34
Gruppo,lasa tu simpatia ta pentru manele :D.

Lordul
13th May 2007, 19:38
Cassa Locco tre sa o trimitem la anu

White Shadow
13th May 2007, 19:44
eu zic sa o trimitem la anu pe aia care-l asteapta pe Ghita la portita.....

penibile melodii...toti au fost varza in frunte cu Romania.....de o singura tipa mi-a placut...de aia din Bulgaria...........

http://www.youtube.com/watch?v=L1F9I9P8ElY&mode=related&search=

Leviss
13th May 2007, 20:38
Eu pot sa spun doar ca ai nostri au fost penibili, parca si-ar fi uitat vocile acasa.De coregrafie nici nu mai am ce spune , daca aia se poate numi coregrafie.
Mie mi-a placut cum a cantat tipa din Finlanda.

miril
13th May 2007, 21:26
Si mie si o adaug la capitolul gacici misto. In viata de zi cu zi manipuleaza... macaraua.

lucian_iasi
14th May 2007, 02:15
P.S.: Sa nu uit sa multumesc "vecinilor" spanioli(12p) , portughezi(ne au dat 7 puncte) si Andorei.

Si Ungaria ne-a dat 8 puncte

miril
14th May 2007, 13:10
Si Franta 7 puncte, daca nu ma insel.

Lordul
14th May 2007, 15:41
si Istrael 7p

carlo
14th May 2007, 17:08
Parerea mea este ca acest concurs devine din ce in ce mai penibil!

praf_de_stele
14th May 2007, 17:17
ia uitati aici articol tare:

The Sun: Cantecul Serbiei e plagiat!

"Victoria Serbiei la editia din acest an a Festivalului Eurovision ar putea fi umbrita de un scandal de proportii.

La numai cateva ore dupa ce Marija Serifovic si-a adjudecat trofeul, un utilizator de internet a postat pe site-ul oficial al concursului, un cantec vechi albanez.

"The Sun" scrie, in editia online de luni, ca cele doua cantece sunt aproape identice. "Stiu acest cantec de mai multi ani. A castigat chiar un concurs albanez, Top Fest", spune utilizatorul care dezvaluie plagiatul.

Pentru moment, oficialii Eurovision nu au comentat nimic, dar probabil ca va urma o ancheta. Editia din acest an a Eurovision-ului a fost castigata de Marija Serifovic, cu piesa "Rugaciune" (''Molitva'' in original), din partea Serbiei."

sper c-o sa se ia masuri

r0bby
14th May 2007, 18:36
Ce ar fi ca trofeul sa mearga in Ucraina^:ras-plans:

Celso
14th May 2007, 19:43
cand v`am zis eu ca seamana izbitor de bine cu o alta melodie;) ...

kerosene
14th May 2007, 19:50
Ce ar fi ca trofeul sa mearga in Ucraina^:ras-plans:

Tot la vecini ajunge.Tot cam aceeasi distanta :D

Liviu
14th May 2007, 21:05
ia uitati aici articol tare:

The Sun: Cantecul Serbiei e plagiat!
Am auzit azi acea piesa albaneza si o parte din refren e intr-adevar identica cu cea a sarbilor . Nu stiu daca se va ajunge la o descalificare , organizatorii cred ca s-ar descalifa pe ei insisi ca nu au descoperit frauda din timp .
Ce-ar fi iesit daca ieseau ai nostri castigatori ? Ce scandal era acum cu Liubi , Liubi adica "Dolly Song" si "Sur le pont d'Avignon" la un loc ...