PDA

View Full Version : Antrenorul de tenis - personajul cheie in crearea viitorului campion



Optimistul
10th April 2007, 23:10
Daca Napoleon spunea ca in ruscacul fiecarui soldat francez se afla bastonul de maresal se poate spune si despre fiecare junior ca are in termobag-ul lui cupele de mare slem ?
Cred ca unul dintre raspunsurile la aceasta intrebare este un moto al "The American School,Chicago,Illinois":
"Quality is never an accident .It's always the result of high intention,sincere effort ,intelligent direction,and skillful execution."
Pe scurt calitatea nu este deloc intimplatoare.
Din pacate sunt atitia copii si parinti amagiti de antrenori care "vad' in viitor cariera atit de promitatoare ale elevilor sai incit am constatat de-a lungul timpului ca sunt mai multi escroci in tenisul autohton decit antrenori adevarati.Atitea vise naruite ...De ce ? Am sa dau mai jos citeva motive principale :
1.Federatia Romana de Tenis (FRT) nu vrea sa se implice in licentierea antrenorilor romani -asa cum se intimpla in orice tara civilizata-ca sa nu-si asume responsabilitati
2.Majoritatea antrenorilor buni sunt plecati
3.Parintii sau copii isi aleg de multe ori antrenorii dupa criterii gresite.

Haideti sa ne exprimam liber- macar aici - nemultumirile,indoielile si poate chiar aprecierile noastre ale parintilor si chiar ale juniorilor la adresa antrenorilor,persoanele care implinesc sau naruiesc visele noastre.
Comunicind putem invata ceva de la fiecare...