PDA

View Full Version : Aranjamente in Formula 1?



Lordul
10th April 2007, 17:48
Ce parere aveti ? Exista aranjamente in formula 1 ? Au existat aranjamente in formula 1 ?
Anul trecut Alonso a declarat : ,,Formula 1 nu e sport , e politica pro Ferrari "
De asemennea cum explicati faptul ca dupa 5 sezoane dominate Ferrari nu a reusit decat o victorie in 2005 si doar locul 3 la finala .
De asemenea ordinile de echipa din Austria 2002 si nu numai cum le catalogati ?

Travis Daye
11th April 2007, 00:48
deci...... jocurile de culise din cadrul echipelor nu inteleg de ce ar trebui sa fie considerate cheating.... dar sa sustii ca ferrari e avantajata de FIA... cam greu... sa nu uitam ca regulamentul a fost schimbat tocmai pentru a-i opri din castigat

oaspetele
11th April 2007, 00:55
ordinele de echipa din Australia sint ordine "de echipa".
parerea mea e ca astfel a trecut Alonso de Hamiltom in Australia.
desi interzise, ele vor continua sa existe, intru binele echipei.

Sasuke Uchiha
11th April 2007, 01:39
Anul trecut Alonso a declarat : ,,Formula 1 nu e sport , e politica pro Ferrari "


asta doar sa se planga stie :rosu:

cipi13
11th April 2007, 03:38
jocuri de culise nu cred ca sint acelasi lucru cu aranjamentele.
Oricum nu cred ca vreo echipa s-a dus cu ploconul la FIA sa obtina un favor....

Travis Daye
11th April 2007, 08:31
cum ar fi sa se bage Becali in Formula 1? :)))) parca si aud.... eu Gigi Becali... iti dau tie bai Bernie Ecclestone... bai.... 2 milioane... da dolaaaaaari... daca ma lasi sa folosesc sistemul asta ilegal pe masina cursa urmatoare :)))))

georg40
11th April 2007, 11:55
Chestia cu "blatul" patrunde acum si in forumul de formula unu ?

Lordul
11th April 2007, 12:29
noi discutam daca au fost sau n-a fost jocuri de culise

georg40
11th April 2007, 13:18
Daca analizam concret rezultatele ultimului concurs intrebarea nici nu se pune.

Sorin Blaj
11th April 2007, 16:18
Depinde ce intelegi prin aranjamente?

Daca este vorba de strategia de echipa, sigur nu e vorba de aranjamente.
Daca vorbesti de colaborari intre echipe, eu nu am auzit de asa ceva. Cu exceptia cazurilor, cand o echipa livreaza motoare pentru alta (Toyota si Williams, anul asta) sau care au acelasi proprietar (Red Bull si Toro Rosso, tot anul asta).
Iar in ce priveste FIA, lucrurile sunt clare, doresc spectacol si lupta, iar pentru asta trebuie intervenit, din cand in cand, la regulamente.

Dar aranjamente de genul existente in fotbal, de exemplu, clar nu.

cipi13
12th April 2007, 00:10
cum ar fi sa se bage Becali in Formula 1? :)))) parca si aud.... eu Gigi Becali... iti dau tie bai Bernie Ecclestone... bai.... 2 milioane... da dolaaaaaari... daca ma lasi sa folosesc sistemul asta ilegal pe masina cursa urmatoare :)))))

Ai uitat zdreanta care esti zdreanta....sau macar hahalera :D