PDA

View Full Version : istoria hocheiului in romania...



mistress of ice
11th November 2005, 01:45
Cum s-a nascut hocheiul la Miercurea Ciuc...

Povestea este spusa de Ludovic Vakar caruia i se spunea baciul (Lajos) primul antrenor al echipei Meircurea Ciuc
"Patinajul se practica pe meleagurile noastre inca de la mijlocul secolului trecut.Clubul de patinaj dateaza dupa hrisoave, din anul 1870.Patinoarul se gasea amplasat in spatele sinagogii, pe strada Florilor.Era un teren plat, ingradit.Cred ca tu -Mihai Flamaropol caruia ii era povestita istoria- n-ai apucat sa-l vezi.Uneori era inundat de apa unui parau.Patinam de copil ,alaturi de altii mai in varsta.In noiembrie 1928 , pe cand ne aflam la patinoar, Doctzi -portarul de mai tarziu al echipei-ne-a adus o veste imbucuratoare: la cinematograful din oras rula un jurnal in care se prezenta desfasurarea meciului de hochei dintre echipele Canadei si Australiei, pelicula realizata la Viena.Am memorat atat cat am reusit s-o facem, felul cum era amenajat terenul, cum aratau crosele si cum darjaiau jucatorii pucul.Entuziasmul putea face si minuni la varsta noastra...aveam 18 ani.
Eram 8 tineri care patinam destul de bine :Schmidt,Doctzi,Csaka.Bedo.Loffler,Csaszar,Sprencz si subsemnatul.Am alcatuit prima echipa de hochei din oras"Clubul de patinaj -Miercurea Ciuc".Am conceput si un plan de bataie cu puncte de prioritate.Mai intati trebuia sa aflam ce este hocheiul.Am apelat la un avocat care ne-a povestit din dictionar despre hochei -joc originar din Canada - si ne-a vorbit despre puc si croasa.
La punctul doi al planului nostru figura o clauza mai dificila,procurarea echipamentului. La Brasov o crosa costa 500 lei pe atunci. Suma ni se parea exorbitanta.Salariul lunar al unui inspector financiar era de 1500 lei.Aveam venituri modeste.Sprencz era sofer.Csaszar si Loffer erau niste bieti tehnicieni.Csaka era macelar.Ceilalti erau elevi.Cu toate greutatile ,ne-am propus sa rezolvam ,cu orice pret, problema aceasta.Dar cum? Solutia era una singura:cei ce aveau cat de cat o situatie mai buna trebuia sa vanda din agoniseala lor.Asa se face ca Bedo si-a vandut vaca.Doctzi ,Schmidt si cu mine ne-am vandut cate un porc.Ne-a ajutat ca intermediar Macelarul Csaka.In aceste conditii , ne-am cumparat crose si tricouri, jambiere (de fotbal), doua porti de lemn cu plase si sarma si am inceput primele antrenamente.
...In luna ianuarie . anul 1929, am primit , telefonic, o invitatie de la "Tennis Club Roman" din Bucuresti, pentru un meci pe terenul de la Sinaia. Era si o partida de prestigiu, dar si un voiaj intr-o statiune balneoclimatica renumira. Ne-am deplasat cu trenul chiar in ziua meciului care se desfasura pe terenul de tenis, amenajat ad-hoc in patinoar cu tribune si banci din lemn.Arbitrul era Dimitrie Danielopol. Fata de echipamentul bucurestenilor al nostru stralucea prin improvizatie si prin combinatii ridicole:purtam chiloti necaptusiti, jambiere bune pt jocul cu balonul rotund, genunchiere de portar de fotbal si ghete cu patine joase din cele folosite pt patinaj artistic.Tricourile in schimb erau frumoase de culoarea albastru-inchis si erau inviorate de o dunga mai deschisa ca un crampei de cer senin(...) Echipa T.C.R.-ului era compusa din jucatori renumiti in acea vreme: Mircea Ratiu, Henry Aslan, Nicu Polizu, Constantin Tico,Alexandru Botez, Ion Cantemir, Alexandru Papana si Alexandru Perez. Bizu Cantacuzino intors de curand din cantoanele elvetiene, unde invatase sa joace hochey, cand a avazut cum suntem echipati , ca niste copii de bogdaproste, si-a zis in sinea lui" Astia nu sunt adversari, sunt victime"! Deaceea a renuntat sa joace cu "pricajitii" din Miercurea Ciuc . Atitudinea lui ne-a starnit orgoliile, vroiam sa demonstram ca nu echipamentul conteaza, ca un joc bun e mai presus de echipament. In parte am si dovedit asta adversarilor:in primele doua reprize scorul a fost egal,zero la zero.Schmidit si Csaka au facut minuni in aparare. Un zid greu de trecut. Amandoi patinau excelent,incat doua reprize, bucurestenii n-au putut sa-i depaseasca.Vazand ca se ingroasa gluma cu "echipa de carnaval" Bizu Cantacuzino a coborat din tribuna s-a echipat si a aparut in a treia repriza . El a inscris toate cele 6 goluri.Noi n-am reusit sa inscriem nici macar golul de onoare."

Continuarea maine ....

packardb
16th January 2006, 16:43
...asteptam continuarea :D

mistress of ice
16th January 2006, 22:37
Si dusa a fost....:D cartea mea e de o luna la domnu antrenor....si nu se "indura" sa mi-o dea k l-a avut ca antrenor pe Flamaropol si apare si numele lui in carte la cei mai buni elevi :D...asa k....

adysab
8th May 2006, 23:00
O istorie foarte bine detaliata gasiti pe site-ul clubului : www.sportclub.ro (mai nou chiar si pt cei care stiu doar limba romana ). Intrati la istorie - capitolul "Inceputurile".