PDA

View Full Version : Intrebari despre orice referitor la Golf



Dorin
10th November 2005, 14:08
Poftiti si puneti intrebarile!

Tess
17th November 2005, 21:13
Cum ai convinge un neinitiat intr`ale golfului, ca este un sport care merita mai multa atentie? cu alte cuvinte...care este regulamentul jocului de golf si sistemul de calcul al punctajului? (am vazut pe unul dintre linkurile de pe threadurile anterioare un clasament...negativ :D)

Dorin
18th November 2005, 02:10
Mediul de desfasurare este un parc superb .Terenurile sint in principiu asemanatoare dar absolut diferite ca aspect. O partida ia ca 4 ore pe un teren complet de 18 gauri si distanta mearsa este cam de 7-8 km ! Si la amatori iti trebuiesc in jur de 100 de lovituri. Toate varstele si ambele sexe pot juca. Este un sistem de handicap ce face ca tu ca incepator sa poti concura contra unuia mai bun si cu sanse de castig.
Ca incepator ai de exemplu 54 extra lovituri fata de unul foarte bun care are handicap 0. In meci cu respectivul trebuie sa te bata cu 54 sau mai multe lovituri diferenta ca sa castige altfel castigi tu. Cinstit!Sau daca eu am 14 in handicap si tu ai 23 trebuie sa te bat cu cel putin 9 lovituri diferenta altfel castigi tu. Si pentru juniori si femei se scurteaza terenul , pot trage de la un "tee" plasat mai in fata. Si si la indemanare diferita se plaseaza locul de unde incepi ,"tee" , diferit.
Handicapul se imbunatateste in timp , prin rezultate in diverse intreceri si tinta este 0.La inceput merge repede dar sub 20 doar 25% din amatori ajung si si mai putin sub 10.
Profesionistii joaca toti pe 0.
Un teren are trei tipuri de terenuri in functie de lungime.In functie de asta se socoteste nr ideal de lovituri pentru a ajunge la gaura. 100-200 m , 3 lovituri, 200-400m 4 lovituri.,400-550 m , 5 lovituri. Faci nr ideal se numeste "par",o lovitura mai putin devine "birdie" (-1), 2 lovituri mai putin ,"eagle"(-2).,etc. O lovitura mai mult devine"bogey"(+1) etc.De aceea la concursuri conduc cei cu minus mai mare.
Un tren normal are 72 nr ideal de lovituri. La handicap 23 inseamna ca idealul tau este 95.Mai este si un sistem cu puncte dar e prea complicat ca sa-l explic acum.Faci 92 de lovituri inseamna ca ai imbunatatit handicapul la 20. Simplu , nu ?
In vest sint foarte multe terenuri.Vin oamenii mai mult ca la biserica , seara dupa munca , weekend, in zilele libere. Fiecare club are club house cu restaurant, magazin de golf, posibilitati de antrenament. Lumea nu striga , se rade , este foarte civilizat. Se mai infurie lumea pe lovituri gresite dar se trece repede peste asta. Si o iei de la inceput a doua zi. Si de obicei concurezi intai si intai cu tine. Sti ca poti mai bine si vrei sa-ti demonstrezi asta de fiecare data.
Imbunatatesti enorm relatiile sociale.Si cind ajungi sa joci mai bine poti sa calatoresti si sa joci pe orice teren celebru chiar ca amator.28 in handicap ajunge cam peste tot ca sa fi admis. Ce fotbalist de la un club amator poate juca pe San Siro de exemplu ? Dar ca golfer amator poti juca acolo unde Tiger Woods a jucat ziua anterioara! :yeah: Dorin

Tess
18th November 2005, 21:00
....foarte interesant sistem, prin faptul ca nu dezavantajeaza incepatorii :ok:

inca o intrebare:
care`i chestia cu crosele? cate tipuri sunt? cand se folosesc?

Dorin
18th November 2005, 23:50
OK .Driver= crosa cea mai mare care se face din materiale composite si tragi numai de pe "tee" si de pe un mic betisor(peg) pe care sta mingea. Poti atinge pina la aproape 300m daca esti bun. Foarte grea lovitura.
3 crose de carbon(lemn inainte ) care sint ca niste driver-e mai mici si cu care tragi de pe iarba si atingi in jur de 200 de m.
9 crose de metal numerotate de la 1 la 9.Cifra mica vinclu mic si cifra mare vinclu mare. Cu vinclu mic tragi la distanta mai mare iar cu vinclu mare la distanta mica si inalt.Tehnica e sa sti cam cit tragi cu fiecare crosa si sa o folosesti in functie de asta. Esti aproape de terenul de tinta (green) iei o cluba cu vinclu mare , tragi pina la 100m si mingea merge mult in sus si cade si sta repede.Ca pe green se rostogoleste altfel f. usor.Iar pe green doar un putter cu care lovesti mingea usor(tip biliard ) si o rostogolesti in gaura.Mai sint si unele crose cu vinclu mare cu care dai cind esti in nisip(bunker).Ca incepator folosesti mai putin crose si aproape deloc driver. :yeah: D
PS Majoritatea jucatorilor de biliard sint foarte buni la golf si joaca adesea si cu pasiune.Hendry are handicap 0!

Tess
20th November 2005, 16:11
Tehnica e sa sti cam cit tragi cu fiecare crosa si sa o folosesti in functie de asta.
interesant :ok:
s`ar putea face o paralela, pe plan tehnic, cu folosirea efectelor in snooker sau a prelungitoarelor de tac...

deocamdata o ultima intrebare:
cam ce suprafata are un teren de golf?

Dorin
20th November 2005, 20:23
Un teren complet are 18 terenuri mici pe care unele au par 3 unele par 4 si unele au par 5.Deci si lungimi diferite . Puse cap la cap ies in jur de 5500-6500 m. Cum am mai spus amatorii trag ceva mai din fata de pe "tee" , femeile si mai dinfata , iar profesionistii din spate de tot. Uite un exemplu de teren.Link: apasa pe una din cifrele de pe terenul de 18 gauri si ai model.Alb e distanta cea mai mare si rosu cea mai mica.http://www.trollhattansgk.se/banguide.php Deci se joaca pe acelasi teren cu avantaj de distanta pentru diverse handicape plus diferenta extra de lovituri. Pare complicat dar inveti usor la primele jocuri. La inceput faci si un fel de scoala cu antrenor si apoi joci deasemenea cu un experimentat care sa te invete si mai bine regulile. :yeah: D

Tavi24
16th September 2006, 12:22
Buna ziua,
Sint un jucator de golf nelegitimat la vreun club. Am inceput practicarea (mai serioasa) a acestui sport in 1999 cu niste mingi din cauciuc slefuite si crose din otel realizate tot de mine. Din 2001 am procurat si niste mingi actuale si citeva crose la mina a 2-a. M-am antrenat si ma antrenez in parc si pe diferite cimpuri din apropierea Craiovei, pt. swing-ul de distanta.
As dori sa va intreb urmatoarele:
1. Stiti care este taxa de legitimare ca jucator amator la clubul de la Pianu de Jos ? Am aflat ca la un club din Suceva taxa este de 50 euro (cea mai mica).
2. Care sint pasii necesari pt. un jucator amator din Romania sa ajunga profesionist ? Ce turnee de calificare se desfasoara si ce conditii mai sint necesare ?
3. In Romania exista vreun magazin de crose la mina a 2-a ? Intreb de magazin gindindu-ma ca respectivii importatori sint capabili sa indice caracteristicile exacte ale croselor vindute. As avea nevoie de 5 crose cu rigiditatea barei "shaft flex-ul" stiff sau Xstiff.
Va mai spun despre mine ca luna aceasta (09.2006) am reusit sa joc primele runde pe un teren amenajat la Clubul Diplomatic parcurgind cele 6 gauri cu par 23 din 34 resp. 30 de lovituri, cu niste crose inchiriate.

Dorin
18th September 2006, 20:47
Cu asa entusiasm poti ajunge departe. Felicitari. Eu sint in Suedia si nu stiu costurile la terenuri sau ale materialului de joc in Romania. www.lacdeverde.ro are raspunsuri bune. Acolo este si federatia de golf si poti primi informatii suficiente.:yeah: D

Catu
2nd October 2006, 17:11
Salutare,

tot stau de cateva zile si ma benoclez pe forum si pe google, poate poate gasesc ceva ceva despre cum se construieste un teren de golf; unul din partenerii mei de afaceri are un teren foarte bun si disponibilitatea si pana la urma si nebunia de a se apuca sa "construiasca" un complex "turistic" care sa se "invarta" in jurul unui teren de golf; terenul se afla undeva pe la 30Km de Bucuresti spre Dunare; ideea este ca am nevoie de fff multe informatii deoarece eu o sa fiu proiectantul general al complexului respectiv
orice informatie este fff bine venita

Dorin
2nd October 2006, 21:22
http://www.arthurhills.com/ Link la un super designer de terenuri de golf. Navigheaza pe acolo si vezi ce gasesti. Vezi aici pe online articole despre golf resort Cobadin si acolo poti sa te interesezi in amanunt. D:yeah:

costelos
16th January 2007, 19:47
Poftiti si puneti intrebarile!

Se pare ca esti mare fan al golfului. De unde aceasta atractie?
Eu am fost caddie si golf instructor la clubul din Breaza, asa am inceput acum 6 ani. profesor mi-a fost mrs. Ronald Castillo din Hawaii, fost vice campion al US PGA. De atunci mai dau cate o minge din cand in cand. Acum lucrez in domeniul IT, nu prea mai am timp pt golf. Tare as vrea sa mai fac un teren cap-coada.

Dorin
16th January 2007, 20:33
Da sint foarte pasionat! Joc in Suedia (avem cam 500 de terenuri). Iarna cam pauza dar mai ies prin cate o insula. Azi m-am intors din Madeira si am jucat pe un teren super frumos si spectaculos, Santo Da Serra.
Ma mir ca poti sa rezisti sa nu mergi la golf des... Lipsa terenurilor e marea problema a Romaniei.:yeah: D

SorinIor
2nd February 2007, 07:28
Hello la toata lumea.

Ma bucur ca nu sunt singurul mosneag pe aici (conform spuselor prietenilor ca golful e sport de bosorogi). Am 23 de ani si ma bucur ca am gasit un forum despre golf.

Sa trec la subiect :) de unde pot sa cumpar si eu niste crose de golf din Romania ca in afara de un set de la wilson nu am alternativa.

Help

Dorin
2nd February 2007, 11:42
Cel mai usor te interesezi la clubul deja existent la Breaza. Ei stiu! www.lacdeverde.ro D:yeah:

Dorin
2nd February 2007, 11:45
Hello la toata lumea.

Ma bucur ca nu sunt singurul mosneag pe aici (conform spuselor prietenilor ca golful e sport de bosorogi). Am 23 de ani si ma bucur ca am gasit un forum despre golf.

Sa trec la subiect :) de unde pot sa cumpar si eu niste crose de golf din Romania ca in afara de un set de la wilson nu am alternativa.

Help

Golful este singurul sport care se poate practica de la 2-3 ani pina la adinci batranete si cu asta la un nivel bun! Numai cine nu joaca nu stie adevarul! E fenomenal!:yeah: D

Iotzo
3rd February 2007, 20:51
pai... depinde de pe unde eshti... eu sunt din Tm shi am cumparat cam 2 seturi de crose cu tot cu bag-uri din retzeaua de magazine TCM (din Timisoara shi Arad). Tee-uri am luat de pe Calea Moshilor (Bucureshti). Manusha, un bag mai mic (pentru cateva crose) shi tee-uri lungi (adecvate driver-ului meu de incepator, de 10,5 grade) am luat de la un magazin din retzeaua Golf Lowe din Viena), un putter shi nishte mingi regasite am cumparat de la Paris, din Port Maillot.
Mai imi trebuie un loft wedge sau... macar un gap wedge .. nu pentru ca ar fi trendy, dar resimt nevoia unei crose pentru loviturile corespunzatoare... ma poate sfatui cineve dintre voi in acest sens??? :)

Dorin
3rd February 2007, 21:27
Mai imi trebuie un loft wedge sau... macar un gap wedge .. nu pentru ca ar fi trendy, dar resimt nevoia unei crose pentru loviturile corespunzatoare... ma poate sfatui cineve dintre voi in acest sens??? :)
Pai daca tot calatoresti gasesti sigur la orice magazin de profil ce doresti. Si ei sint bine instruiti si te pot ghida la ce-ti trebuie. Cel mai corect este sa fi cu un antrenor si el poate sa-ti recomande ce ti se potriveste. Desi la urma urmei tu trebuie sa exersezi si sa hotarasti ce ti se potriveste mai bine.:yeah: D

Iotzo
3rd February 2007, 22:36
Antrenoooor ??? :) pai... eu deocamdata exersez pe un teren viran de langa Timisoara (Sag), cand imi permit oitzele care pasc pe acolo. Mai ma duc shi prin Parcul Rozelor, in groapa cu cainii (timishorenii stiu de ce :) ), dar rad curioshii trecatori de mine, ca de un alien. Cam asta e deocamdata statutul celor infectatzi cu virusul golfului, in Romania.
M-ash duce pe la Recas, dar ... asta-i alt subiect. (dc vretzi va spun in prv. dar nu stiu daca am voie sa pun adresa mea de mail pe forum??!!)
P.s.: stie cineva de ce nu se mai poate accesa site-ul Federatiei Romane de Golf? (m-ar fi interesat programul competitziilor pe 2007)

SorinIor
3rd February 2007, 23:37
Iotzo, daca afli de ce nu merge pagina de net a deferatiei sau daca si-au schimbat adresa si o gasesti cumva as ramane recunoscator daca ai posta-o si aici pe forum.

M-ai facut chiar curios cu Recas. De ce nu poti sa te duci ? Nu toata lumea are acces acolo sau trebuie sa fii membru si implicit sa platesti vreo 2000 lei pe an?

Eu abia astept sa se incalzeasca vremea sa pot sa ma duc la Club Diplomatic din bucuresti sau chiar mai bine la Breaza.

Inca o intrebare si gata nu va mai stresez: Se pot pune poze aici pe forum? ca ma gandeam poate posteaza cineva cateva poze su terenul de la Recas.

Dorin
4th February 2007, 00:57
http://www.titegolfresort.home.ro/main.html? Aici e Recas , Tite resort.... Problema este ca este absurd de scump pentru ce se ofera. Si asa nu se atrag interesatii!!! La clubul meu suedez platesc 400 euro pe an si este teren complet de 18 gauri , superb, cu clubhouse , dusuri si prosoape gratuite , teren de antrenament si alte facilitati. Si sigur ca sintem peste 1000 de membrii. http://www.trollhattansgk.com/banguide.php (click pe nr si vezi cum arata fiecare gaura, si vezi mai ales nr 16) D

Dorin
4th February 2007, 01:09
Antrenoooor ??? :) Mai ma duc shi prin Parcul Rozelor, in groapa cu cainii (timishorenii stiu de ce :) ), dar rad curioshii trecatori de mine, ca de un alien.
Mi-aduc aminte cum radeau unii de mine in Bucuresti prin 1982 cand faceam jogging....

SorinIor
4th February 2007, 01:17
E frumos sa ai de unde alege.

Problema in romania e ca acest sport e abia la inceput si nu sunt asa de multi interesati in acest sport. Si cum e un sport (destul de) scump nici nu se ingramadeste lumea sa incerce. De aici rezulta ca nu se merita o investitie serioasa intr-un teren de golf.

Se punea problema sa se faca un teren de golf in Constanta pe langa Neptun Jupiter dar s-au facut unele calcule si afacerea era neprofitabila avand in considerare numarul mic de jucatori, faptul ca vreme frumoasa si buna de golf pe litoral se rezuma numai la 3-4 luni.

Trebuie sa ne multumim cu ce avem deocamdata. De exemplu eu nu as deschide un teren de golf decat daca as avea destul bani incat sa nu simt lipsa in aceasta investitie.

I rest my case :)

relansat
4th February 2007, 01:23
am si eu 10 intrebari legate despre acest sport pe care-l practicati sau nu, dar ma rezum la una: cand dracu se termina duelul intre doi participanti la 72 de gauri? ca am pus un pariu si au trecut doua zile deja ... mai dureaza mult? era un duel intre Ames si nush cine, poate va suna cunoscuti ... in fine, sunt sanse sa se termine anul asta acest duel ... USA PGA Tour parca ashe se chema. Astept un raspuns, ms fain :D

Dorin
4th February 2007, 02:40
Nu inteleg la ce te referi ca nu recunosc tipul de competitie.
La un concurs obisnuit pe un teren de 18 gauri participa cam 150-160 de jucatori. Se joaca terenul 4 zile conscutive.Joi pina duminica. Intotdeauna. Dupa 2 zile se aleg doar jumatate. Daca pe ultimul loc de calificare sint mai multi egali merg toti mai departe. Cind dupa 4 zile sau jucat total 72 de gauri se intampla ca 2-3 sa fie la egalitate. Atnci se joaca un baraj , de obicei ultima gaura. Cine castiga ,castiga concursul individual.totdeauna trebuie sa fie doar unul.Cate odata se rejoaca ultima gaura si de 4-5 ori pina se castiga.... Ceilalti egali de pe la mijlocl clasamentului impart locul si banii (tied=impartit) . De aceea se vede in clasamente, de ex T20(mai multi impart locul 20).Mai sint si alte sisteme, match play, in care doi joaca impotriva pe 18 gauri . Se joaca gaura cu gaura si cine castiga mai multe...a castigat meciul.:yeah: D

relansat
4th February 2007, 02:43
Cu alte cuvinte, se poate ca meciul pus la pariuri sa se valideze anul acesta? :D

Dorin
4th February 2007, 02:50
Repet , nu stiu ce pariu si ce conditii de joc sint .:yeah: D

Iotzo
4th February 2007, 11:17
N-am idee de ce nu merge site-ul federatziei romane (mesajul de intampinare este ca "nu am dreptul sa accesez serverul" ).
Despre conditziile de la Recas pot sa spun doar ca apreciez intentzia D-lui doctor Tite, care, pe baza unui hobby puternic, a investit shi investeshte in continuare intr-o idee nu prea rentabila (ca afacere nu pot sa o numesc).
S-a organizat cel putzhin un tournament, anul trecut... a fost un fel de ambiantza de pionierat, s-a depus tot efortul ca participantzii sa se simta bine, insa... de atunci, aparent, totul a fost lasat totul in paragina.
Sper ca anul acesta vom asista la o redresare spectaculoasa...

Geodor
26th April 2007, 15:47
Poftiti si puneti intrebarile!

Salut Dorin,
daca poti spune-mi cum pot obtine un regulament de golf (ar fi de preferat in limba romana, ca sa nu fac deloc confuzii)
Am cumparat un bag cu citeva crose, citeva mingi, am un mic teren pe care vreau sa-l amenajez pentru familie si citiva prieteni si ar fi interesant sa cunoastem si regulile.
multumesc anticipat
Dorin Pop/Baia Mare

Dorin
27th April 2007, 01:43
Delicata intrebarea. Federatia ar trebui sa aiba asa ceva la dispozitia tuturor. Eu nu am asa ceva in limba romana ci doar suedeza. Ca sa incepi sa joci sau sa amenajezi chiar si un mic teren nu cred ca ajunge doar sa citesti ci si sa vorbesti cu cineva care stie ce anume trebuie si cum se face. Prin contact direct. La Breaza sint oameni care te-ar putea ajuta. www.lacdeverde.ro :yeah:

Geodor
27th April 2007, 11:25
OK , merci, am sa incerc pe site ul federatiei.
Oricum, am sa urmaresc continuu sfaturile pe care le dai celor mai avizati decit mine si incet incet sper sa fac citiva pasi, iar pe juniorul meu (pe care l-a prins deja pasiunea) sper sa-l fac jucator.
Dorin Pop

Dorin
27th April 2007, 14:13
Cu cat mai devreme cu atat mai bine. Ca in orice sport. Se formeaza atunci un swing natural care este extrem de pretios.D:yeah:

danq67
3rd May 2007, 08:17
Am citit citeva lamuriri pt cei care nu cunosc regulile de golf,terenurile,etc.
As vrea sa precizez ca exista pt amatori si normale 6(nu doar 5),sunt intradevar monstruoase-peste 600 m.
In al doilea rind,nu stiu cum e regula in Europa,tot citesc ca anumite terenuri nu poti sa le folosesti fara sa ai un handicap sub 28 sau 26,sau 24,etc.Aici,in America de Nord,toate cluburile au bineinteles membri,dar pe linga aceasta,anumite cluburi sunt deschise pt oricine,indiferent de nivelul de joc,altele sunt deschise doar membrilor inscrisi,iar cele mai exclusiviste sunt destinate doar anumitor persoane(conteaza $$$$).Depinde doar cit iti permiti sa platesti,pretul merge de la citiva dolari la peste 1000 $ pt anumite terenuri.

andy_beb
18th June 2008, 17:09
salut! Am 24 de ani si sunt interesat daca se pot face cursuri pt instructor de golf,si unde anume???multumesc!

andy_beb
19th June 2008, 13:02
Poftiti si puneti intrebarile!

La noi in Romania se pot face cursuri pt instructor de golf?si unde anume???

Dorin
23rd June 2008, 11:20
Am fost o saptamana plecat, de aici intarzierea. Ca sa devi antrenor de golf trebuie si tu sa fi un bun jucator de golf. De preferat cu handicap sub 10. Ca doar trebuie sa arati elevilor lovitura si sa o poti executa cum trebuie. Nu sint "scoli" in Romania de instructori.La clubul de la Breaza sint , presupun , ceva informatii suplimentare. Dar in primul rand trebuie tu sa sti golf foarte bine!
Eu am gasit un antrenor suedez care ar veni in Romania sa lucreze ca antrenor dar deocamdata e interesul de la clubul din Bucuresti destul de restrans. Totul este in fasa!
D