PDA

View Full Version : Recomandari TV



Tess
10th November 2005, 02:27
...de multe ori am pierdut filme pt ca nu am stiut ca vor fi transmise...
Asadar, daca ochiti vreun film/emisiune care considerati ca merita vazut/a, postati aici...

Incep eu...Joi -- "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" si "The Usual Suspects"...

In privinta filmelor...geniale...unul prin idee, concept si reprezentare, celalalt prin actiune, deznodamant si interpretarea actorilor si ambele prin scenariu :D

edit: joi adica azi :rolleyes:

Tess
25th November 2005, 03:15
cine stie daca si cand va fi retransmisa finala din `85 a CM de snooker, care a fost pe otv....este invitat sa posteze aici...

multumesc anticipat :D

Gabriel
28th November 2005, 18:53
Incep eu...Joi -- "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" si "The Usual Suspects"...

pe ce post ?

oricum...le-am vazut pe ambele, dar doream sa spun ca e bine sa specificam si posturile cand facem o recomandare. nu mai e pe vremea lu Ceausescu...cand se dadeau filme doar la bulgari :D

Tess
28th November 2005, 19:03
nu le`am specificat intentionat...cine este interesat poate cauta fie in programele virtuale,de pe net... fie`n cele din hartie si cerneala, de`acasa...

si io care credeam ca ai ochit un film care merita :(

Sharkie
28th November 2005, 19:37
1 Dec pe Pro TV - Stapanul Inelelor-Cele 2 turnuri

stefanm14
28th November 2005, 21:19
Stapanul Inelelor oricum cred ca l-a vazut mai toata lumea...probabil se bazeaza ca multa lume se va uita si a 2-a , a 3-a oara...

Mie sincer nu prea imi plac ce filme sunt pe la posturile noastre..rar ai ce vedea, pe Pro mai e din cand in cand o comedie mai bunicica, in rest ...:mda:

Tess
12th December 2005, 20:59
marti, 13/12/2005, tvr2 --ora 2.00

O zi cu Beatles
(A HARD DAY’S NIGHT-Anglia, 1964)
Nominalizare la Oscar 1965 pentru: cel mai bun scenariu original, cea mai bună muzică şi coloană sonoră

Comedie muzicală.
Erau deja celebri, dar încă nu ajunseseră simboluri culturale. O zi relativ obişnuită din viaţa celor patru magnifici: muzică, umor britanic, repetiţii, admiratori înnebuniţi, petreceri Londra anilor '60 şi iarăşi muzică. Beatlemania aşa cum a fost ea.
Cu: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr
Regia: Richard Lester

stiu ca e destul de tarziu, dar cine are vcr...poate inregistra :D

desdemona
12th December 2005, 21:21
Pai la ce ora e? :D Saptamana asta lucrez pana la 12 noaptea, deci sunt treaza la ore inaintate si cand ajung acasa... si pot vedea :P

White Shadow
12th December 2005, 21:33
Stapanul Inelelor oricum cred ca l-a vazut mai toata lumea...probabil se bazeaza ca multa lume se va uita si a 2-a , a 3-a oara...

Mie sincer nu prea imi plac ce filme sunt pe la posturile noastre..rar ai ce vedea, pe Pro mai e din cand in cand o comedie mai bunicica, in rest ...:mda:

Ai dreptate Stefanm............nu ai ce sa vezi la posturile noastre..........si daca baga si ei un film ceva mai bun o s-a vedem filmul ala de vreo zece ori pe an.............de ce nu cumpara si posturile noastre filme bune ? raspunsul e simplu............pt ca emisiunile alea tampite gen din dragoste sau ce emisiuni mai baga ei costa ceva bani.........si de unde bani de filme.........daca nu ar fi atatea emisiuni poate dar toata lumea fuge dupa audienta mai putin dupa filme.

HBO ar fi o speranta dar vad ca in ultimul timp nici astia nu prea mai dau filme ceva mai noi.

Poate nu am dreptate..........dar asta e parerea mea despre filmele pe care posturile noastre de televiziune le dau.......ce sa faci daca traim in Romania.

Scuze daca am deranjat pe cineva cu postul meu.

Tess
12th December 2005, 21:35
@desde: scuze :D...la 2 noaptea...

o sa si editez sa adaug ora...ma mir cum de`am uitat s`o scriu :(

realmadrid.com
12th December 2005, 23:27
Tess, vezi pe ce caseta inregistrezi :P, oricum s-o faci, ca merita :D

Tess
13th December 2005, 17:43
@.com: mah esti criminal...ti`am zis ca nu ma ating de caseta aia :P

desdemona
20th December 2005, 16:32
Un film care nu trebuie ratat (in caz ca nu l-ati vazut):

Hoffa (1992), biografic

marti, 27 decembrie, ora 20.00, B1 TV


:ok:

Darkslowstar
20th December 2005, 17:12
Vineri seara la 0:35 la filme soc TVR 1 da un superfilm: Traffic, cu Michael Douglas, Benicio (cum dracu s-a scrie) Del Torro si Catherina Zetha Jones. Cine nu l-a vazut sa-l vada cine da sa-l revada. Tare de tot filmul.

Tess
25th December 2005, 01:40
mah, n`am studiat io bine programul??? anul asta nu vedem It`s a wonderful life? cata superficialitate...:(

Apolini
25th December 2005, 12:14
As dori sa fac o recomandare de film, nu de post tv sau emisiune, si anume filmul "A boyfriend for Christmas". Filmul este difuzata o data la doua saptamani pe Hallmark dar nu stiu exact cand ( uitati-va in program ;))

desdemona
30th December 2005, 02:30
Ma chinui de o groaza de timp (de cate ori vad anuntul la TV) sa "dau" si pe threadul asta dar se pare ca uit mereu...

Marti, 3 ianuarie 2006 (ce fel suna, 2006... :D ), Prima TV, ora 20.00:
Vanilla Sky... merita revazut, cred :D Mie imi placuse la vremea lui :)

desdemona
31st December 2005, 06:09
Ce rau imi pare ca nu am anuntat acest film cu cateva ore mai devreme... cand ma pregateam sa vad si eu prima parte.... asa v-ati fi uitat si voi la el :)

Totusi... poate vreti sa vedeti a doua parte (in noaptea de Revelion :( )... si pentru prima... treceti pe mess sau PM sa v-o povestesc :P ... si partea a doua mi-o povestiti voi mie, la schimb cu prima.... ca eu o sa fiu la restaurant la ora aia... Sau poate plec mai repede sa vad filmul :D E chiar cute.... :)
Dar mai bine sa va povestesc pe scurt...

So: Hallmark (http://ro.hallmarkchannel.com/framework.jsp?BODY=program.jsp&CONTENT=DAM_FAM_4205030)

30 decembrie: 00:00 EET, reluare la 03:30 EET
31 decembrie: 00:00 EET, reluare la 03:30 EET

Mary Bryant (http://www.imdb.com/title/tt0428134/) 2005
Drama
Distributie: Romola Garai (Mary Broad/Bryant), Jack Davenport (Lt Ralph Clarke), Alex O'Lachlan (Will Bryant).

Povestea se desfasoara pe undeva prin secolul 18. O tanara (Mary Broad) este condamnata pentru ca a furat o boneta si nu mai stiu ce (bani sau paine) si este deportata intr-un grup de prizonieri in Australia, pentru a forma acolo o colonie englezeasca (Botany Bay). Fata este insarcinata (cu un gardian din inchisoarea in care statuse) si naste pe vas o fetitza - treaba asta o...."costa" , deoarece era tocmai pe punctul de a-i castiga admiratia (si un loc in cabina lui, nu in cala, laolalta cu prizonierii) capitanului Clarke. Printre prizonieri se afla si Will Bryant, care se cam indragosteste de fata (si ea de el). Ajung pe insula, se casatoreste cu Will Bryant - ceea ce le da posibilitatea de a-si construi o casa si de a sta impreuna, nu separat, pe sexe, ca alti prizonieri. Mai fac un baietel impreuna si, dupa cativa ani - timp in care munca era in zadar - peste nu mai prindeau, recolte nu aveau - si proviziile pe sfarsit...... se hotarasc sa evadeze si sa plece cu singura corabie disponibila, cea cu care venisera. Si de aici nu va mai spun :D .. ca nici eu nu am vazut in continuare inca.... :P

Filmul este misto realizat, chiar merita vazut :) Sper sa-l mai dea in reluare sa vad si eu partea a doua :P


P.S.
http://ro.hallmarkchannel.com/framework.jsp?BODY=program.jsp&CONTENT=DAM_FAM_4205030
http://www.imdb.com/title/tt0428134/

Tess
31st December 2005, 14:46
l`am vazut si eu aseara :D
nu stiu de ce am impresia ca mi`era cunoscut...dar nu`mi amintesc cand l`am mai vazut...de mult, in orice caz :)

desdemona
31st December 2005, 14:53
:kiss: Chiar ma gandeam la tine... dar mi-am dat seama ca la ora aia imposibila nu mai am cum sa te "anunt" sa te uiti :) Si mai devreme eram la munca si am tot uitat..... de aseara tot vroiam sa-ti spun :)

Te uiti azi la partea a doua? :cool:

Tess
31st December 2005, 15:00
`in direct` nu cred ca ma uit...dar il inregistrez si`l vad dupa...asa ca ramai la restaurant :D, nu vor fi probleme cu povestitul :)...
:kiss:

Tess
11th January 2006, 21:59
pt amatorii de ecranizari Stephen King...Varsta de aur -- partea a II-a, acum pe AXN...

desdemona
4th February 2006, 22:52
Pe cine intereseaza - "Mizerabilii" - pe National TV... a inceput acum cateva minute.

Tess
4th February 2006, 23:00
..dap...m`am uitat si eu putzintel...dar e in engleza...si credeam ca e ecranizarea aia antologica...cu jean gabin...

oricum `mizerabilii` tre` si vazut si citit :D

desdemona
4th February 2006, 23:05
Pai de aia nu ma uit nici eu, ca nu e antologicul cu Gerard Depardieu :cool:
Pentru cine nu a vazut nici o ecranizare, merge si asta... Uite, ar fi o idee pentru stefan14m, poate ca inca nu a citit nici cartea si tot nu are ce face :D Ar fi o varianta :evil:

Tess
4th February 2006, 23:46
Pai de aia nu ma uit nici eu, ca nu e antologicul cu Gerard Depardieu :cool:


de unde rezulta ca antologic este un termen relativ :rolleyes:...

desdemona
4th February 2006, 23:58
Tess! Vezi pe Prima... e un film - nu stiu cum se cheama ca l-am nimerit in trecere cu telecomanda, dar o sa-ti placa actorul :D Cred :P

Tess
5th February 2006, 00:12
am dat...reclame :(...revin cu un later edit pt impresii :D

am revenit: ah! ce`ai nimerit`o des...matthiew fox...am mai vazut bucatele de episoade din El :P...din serial, daaaa? :D
:kiss: thnks

desdemona
5th February 2006, 08:40
Da da, chiar "Jack", manca-i-as guritza lui :D Adevarul e ca imi place cum arata :rolleyes: Merita sa te uiti macar pentru el, sa-l vezi in cateva cadre :D

:kiss: - asta-i pentru tine, nu pentru el :drak:

stefanm14
5th February 2006, 09:11
Pentru cine nu a vazut nici o ecranizare, merge si asta... Uite, ar fi o idee pentru stefan14m, poate ca inca nu a citit nici cartea si tot nu are ce face :D Ar fi o varianta :evil:

Am ales varianta cu somnu :evil:

Tess
7th February 2006, 16:45
in aceasta seara, pe Prima -- ora 20.00

The Shawshank Redemption...un film multi- si pluri- laudat...
cotat cu 9.1/10

mai multe info
aici (http://www.imdb.com/title/tt0111161/)


asta`i special pt des:
Tot astazi si maine, pe Hallmark -- Mary Bryant -- ora 00.00
:kiss:

Tess
26th February 2006, 23:00
Suspecti de serviciu acum pe AXN...genial film :D
:ok:

Tess
16th April 2006, 19:57
azi, 20.30, acasa tv - da mai departe - pay it forward
am auzit ca se termina nashpa, dar la naiba, e cu kevin spacey :rolleyes:

luni, 00.20, tvr1 - teatru tv: unchiul vania - cehov

aliss
16th April 2006, 20:29
E interesant filmul, l-am vazut. Ideea mi se pare geniala :ok:

Ady
16th April 2006, 20:34
azi, 20.30, acasa tv - da mai departe - pay it forward
am auzit ca se termina nashpa, dar la naiba, e cu kevin spacey :rolleyes:

cred ca s-a mai discutat despre el pe ols , foarte mishto' filmul :)

Tess
17th April 2006, 00:11
io m`am uitat la twin peaks...din nou pe pro cinema :D

Andy1987
18th April 2006, 10:33
eu l-am vazut cand eram mic, imi este tot timpul mel. aia unica de la film...apropo....am uitat ce era...serial..film...sau ce ?:P ca de mult tare m-am uitat la el, cand nici nu stiam sa citesc la tv :)

Tess
18th April 2006, 14:49
pai din moment ce ti`a intrat in cap atat de adanc melodia aia, inseamna ca ai ascultat`o de mai multe ori...cum zici ca de cand erai mic nu l`ai mai vazut...inseamna ca era serial :P

Andy1987
18th April 2006, 19:10
crezi ca mai stiu ?:P
ps. dar mai e pe procinema sau s-a terminat?

Kyara
19th April 2006, 13:31
pe procinema a fost filmu` ...nu tess?
in fine pe procineva deseara de la 20:00 Friends :D

hihi 4 episoade...oh...thank you god:)))

Tess
20th April 2006, 04:12
dap, pe procinema este...in week-end...abia a inceput serialul, daca nu ma insel, pana acum au fost ep pilot si ep 1 :)

Tess
23rd April 2006, 20:20
peste putzin timp, pe acasa, un evergreen Sunetul Muzicii...
maria si familia von trapp... :rolleyes: