PDA

View Full Version : Bahrain GP: Sachir 13-15 Aprilie 2007



Sorin Blaj
8th April 2007, 19:00
2007 FORMULA 1™ Gulf Air Bahrain Grand Prix


Programul cursei:


VINERI, 13 Aprilie:

10:00 - 11:30 Antrenamente libere 1
14:00 - 15:30 Antrenamente libere 2


SAMBATA, 14 Aprilie:

11:00 - 12:00 Antrenamente libere 3
14:00 Calificari


DUMINICA, 15 Aprilie:

14:30 Cursa



Comentati al treilea mare premiu al sezonului 2007 aici.

Ne grabim cu acest thread pentru ca are loc duminica viitoare, nu ca ar fi ceva rau in asta. :) :ok:

thanathos
9th April 2007, 15:25
In conditii normale, tinand cont si de faptul ca recent s-a testat pe acel circuit, ferrari n-ar trebui sa aiba nici o problema in a obtine un 1+2.

Val
9th April 2007, 15:38
Aceasta va fi cursa lui Kimi.

RAIKKONEN
9th April 2007, 16:00
Kimi cu motor NOU,nu limitat(vezi declaratiile lui si ale echipei),va defila! nu uitati, Kimi a venit la vreo 18 sec in fata lui Massa cu un motor redus ca putere si la mai putin de 1 sec de Hamilton! cu un motor nou si pe un circuit unde au scos timpi ff. buni in teste 100% CASTIGA!

dardar_3
9th April 2007, 16:46
Castiga din nou McLaren!:ok:

1. Alonso
2. Hamilton....

:drak:

oaspetele
9th April 2007, 17:01
Kimi cu motor NOU,nu limitat(vezi declaratiile lui si ale echipei),va defila! nu uitati, Kimi a venit la vreo 18 sec in fata lui Massa cu un motor redus ca putere si la mai putin de 1 sec de Hamilton! cu un motor nou si pe un circuit unde au scos timpi ff. buni in teste 100% CASTIGA!

relaxeaza-te si nu uita ca Massa a gresit si a iesit in decor, moment in care a pierdut 2 locuri. nu prea cred faptul ca finlandezul l-ar fi depasit pe pista.
asta nu il scuza pe Massa defel...

aphelyon
9th April 2007, 21:05
la fel ca in malaysia cei de la mclaren vor face o dubla ;)...
sper sa avem spectacol ...si mai sper sa vina si cei de la BMW mai in fata...mi'a placut de Nick ieri...

AllexChyu
9th April 2007, 21:19
preconizez pentru mclaren acuma nu o dubla ... ci un dublu ... amandon :evil:

georg40
9th April 2007, 21:32
Daca e sa-i dam crezare lui Alonso, iar declaratia sa nu este una de curcumstanta, atunci in Bahrain Ferrari are prima sansa.

lucian_iasi
9th April 2007, 21:33
Castiga din nou McLaren!:ok:

1. Alonso
2. Hamilton....

:drak:

Asa sa fie :ok: :ok: :drak: :evil:

N-ar fi prea rau :drak: :drak:

aphelyon
9th April 2007, 21:38
hmm...abandon pt mclaren zici?....eu unu' nu prea il vad pe alonso in decor ...de hamilton nu stiu ce sa zic k nu'l 'cunosc' destul ...acum mclaren va sta mai mult pe pista decat anii trecuti ;)

Mishumacher
10th April 2007, 10:05
Si eu cred ca cei de la Ferrari vor ocupa locuri fruntase aici pentru ca cunosc bine circuitul.Poate va face Fisichella o surpriza si va prinde podiumul.. :rolleyes:

Elphax
10th April 2007, 10:10
mclaren castiga: 1alonso, 2hamilton, massa pe 3, kimi abandon

RAIKKONEN
10th April 2007, 10:26
mclaren castiga: 1alonso, 2hamilton, massa pe 3, kimi abandon

De ce KIMI abandon? iti e frica de el? spaniolul nu poate castiga daca Kimi e pe pista???Spre deosebire de tine ,eu avand mai multa minte, sper sa nu abandoneze nimeni(din cei 4) ca sa castige cel mai bun!! alonso nu a castigat destule curse dupa ce Kimi abandona de pe locul 1 (la 30-40 sec de spaniol), cate mai vrei! daca e asa bun sa-l bata pe pista(nu uita ca la Sepang Kimi a avut motorul limitat),dar ce sa-ti expilc eu tie ca tu tot nu intelegi! Spre deosebire de cei care au creierul NETED(nu dau exemple) , eu unul prefer o victorie a lui Kimi cu alonso pe pista ,chiar daca Kimi nu castiga decat 2 pct(10-8=2,ca poate nu intelegi la ce ma refer) decat alonso sa abandoneze de pe locul 1 cu sa zicem 20 sec in fata lui Kimi si astfel Kimi sa ia 10 pct NEMERIATATE! tu vad ca ai gandire comunista desi traiesti intr-un oras european!

resita
10th April 2007, 10:33
sa nu uitam ca alonso a castigat ultimele 2 curse aici.
eu cred ca tot alonso va iesi invingator.

CIRCIUTUL
http://img208.imageshack.us/img208/2235/capture1tw0.jpg (http://imageshack.us)

Elphax
10th April 2007, 10:36
De ce KIMI abandon? iti e frica de el? spaniolul nu poate castiga daca Kimi e pe pista???Spre deosebire de tine ,eu avand mai multa minte, sper sa nu abandoneze nimeni(din cei 4) ca sa castige cel mai bun!!

modestule!
ti-am cerut parerea?

RAIKKONEN
10th April 2007, 10:46
modestule!
ti-am cerut parerea?

NU! dar nu pot sa nu remarc ce ENORMITATI spun unii!

BMW Power
10th April 2007, 12:34
Vineri, pilotii echipei BMW, vor fi ambii a lucru (pilotii de curse, Nick si Robert). Datorita acestui fapt, vor cumula mai multi kilometri la bord, si sper ca macar un unul din ei sa urce pe podium. Ar fi cazul deja sa incepem a ataca podiumurile. Doua cuse pe locul 4...eu zic ca e de ajuns si am demostrat cat de cat constanta, cel putin Nick.

BMW Power
10th April 2007, 12:35
Se pare ca la masina lui Robert, mai un pic de lucru, sau ca polonezul e plin de ghinion.

aphelyon
10th April 2007, 16:15
Foarte probabil ca masinile Ferrari sa se comporte si in Bahrain la fel ca in Malaysia.



"Schimbarea sistemului flexibil al podelei nu le-a scazut din performante celor de la Ferrari[...] E dificil sa spunem acest lucru. Daca Ferrari ar fi fost lenti pe toata durata weekendului as fi spus ca e din cauza podelei. Insa vineri si sambata ei au fost chiar foarte rapizi. Singurul moment in care nu s-au putut ridica la nivelul lor normal a fost cursa", a declarat Fernando Alonso dupa cursa de la Sepang.


Acesta a continuat cu o prognoza: "BAHRAIN e la doar patru zile distanta dupa Malaezia, deci NIMENI NU ISI POATE SCHIMBA MASINILE FOARTE MULT. Totusi, Ferrari au fost mai buni decat noi in Bahrain in testele de iarna, astfel ca nu ne va fi usor sa ii batem".

Sursa:http://formula1.automarket.ro/

thanathos
10th April 2007, 16:28
si tu ce vrei sa spui? ca nu pricep...
Te contrazici singur prin citatele pe care le pui si concluziile pe care le tragi.
Chill out dude, and come back when you're sober ;)

Fastest laps la orezari:

1 Lewis Hamilton 22 206.355 1:36.701

2 Fernando Alonso 42 206.014 1:36.861

3 Felipe Massa Ferrari 42 205.298 1:37.199

4 Kimi Räikkönen 40 205.237 1:37.228

diferenta e cam de 0.5s. De la +1.2 sec McLaren au venit la -0.5.
O evolutie de 1.7s a masinii ar fi fost posibila probabil in Star-Trek daca lucra Data la ea.
On earth, asa ceva nu-i posibil. Pur si simplu McLaren au fost in maxim de forma si ferrari in groapa. Un pilot n-a putut forta,
celalalt a fortat mai mult decat il tineau pantalonii...
Greseala nu se va repeta la petrolisti, asta-i sigur.
Ca va fi o cursa pe cinste, iar e sigur.
Ca va fi o dubla ferrari, e foarte posibil.

Lordul
10th April 2007, 17:59
K.Raikonnen va castiga iar matadorul va fi pe 2

Travis Daye
11th April 2007, 00:50
motivul pentru care Raikkonen nu a putut sa mearga mai bine in Malaezia cred ca a fost motorul..... daca ar fi fortat era pericolul sa ii crape.... mai bine 6 puncte decat nimic nu?

Sorin Blaj
11th April 2007, 15:56
Sa nu-l uitam pe Massa.

Acesta vrea sa arate ca se poate bate la titlu. Dupa doua curse compromise pentru el, va forta la maximum sa arate ce poate.


Apropo.
Am pus si un poll. :ok:
Am fost doua zile intr-un mic concediu si m-am grabit sa deschid thread-ul si am uitat de poll. :)

Lordul
11th April 2007, 16:00
Interesant poll-ul dar ce te faci daca nu castiga un pilot dintre cei nominaliza-ti in poll

Sorin Blaj
11th April 2007, 16:02
Interesant poll-ul dar ce te faci daca nu castiga un pilot dintre cei nominaliza-ti in poll
My mistake. :) :ok:

Uite, pentru tine o sa pun si a cincea optiune: altul. :)

RAIKKONEN
11th April 2007, 17:10
Interesant poll-ul dar ce te faci daca nu castiga un pilot dintre cei nominaliza-ti in poll

Nici o grija amice! KIMI VA CASTIGA!!!

Lordul
11th April 2007, 22:43
Sa speram ! GO KIMI ! GO GO arata-i matodorului ca tu esti NR 1 , pune-l cu botul pe labe .Forzza KIMI !

lucian_iasi
11th April 2007, 22:48
Alonso :D Sa-si continue forma buna din acest inceput de sezon,dupa un loc 2 in Australia si o victorie in Malayesia:D

RAIKKONEN
12th April 2007, 11:54
Kimi va castiga si ar fi castigat si la Sepang daca nu avea motorul limitat doar la 17500 rot/min fata de cele 19000 ale lui Massa si ale celor de la MC Laren!!
astfel cu 70 CP in minus cred ca a avut cel mai "IPOTENT" motor de pe grila si totusi a venit pe 3 la sub 1 sec de Hamilton si la 18 sec in fata lui Massa! e ceva...! sper ca in Bahrain sa numai aiba iar probleme(pt a cata oara????) si sa vedem daca spaniolul(cel mai norocos pilot din istoria F1) poate sa-i faca fata(nu numai cand Kimi pleaca cu 10 pozitii mai in spate,sau cand are diferite probleme de ordin tehnic)!!!

dardar_3
12th April 2007, 11:58
Alonso castiga:ok: ... desi cred ca il va lasa pe Hamilton sa castige in cursa asta....:drak:

/OLE/

dumy84
12th April 2007, 13:14
Tinand cont ca Ferrari au dominat testele din presezon desfasurate pe Sakhir am putea asista la o noua victorie a Scuderiei, adusa de Kimi:)

aphelyon
12th April 2007, 14:11
Alonso:"Avem nevoie de mai multa viteza"

Fernando Alonso spune ca, in ciuda formei de care au dat dovada in cursa din Malaezia, masinile McLaren au nevoie de mai multa viteza pentru a se impune in Bahrain.



"In echipa e o atmosfera frumoasa si cu totii vrem sa ne batem pentru victorii si puncte. Insa stim foarte bine ca avem nevoie de viteza si muncim din greu pentru asta", spune spaniolul.



"La fel ca la Sepang, circuitul din Bahrain este foarte larg si asta ajuta la depasiri si implicit la asigurarea spectacolului. Insa circuitul se afla in mijlocul desertului si din cauza nisipului poti derapa foarte usor, astfel ca trebuie sa fii extrem de atent in fiecare moment", completeaza spaniolul.

aphelyon
12th April 2007, 17:47
Renault: "Fernando si McLaren se vor chinui in Bahrain"

Inginerii de la Renault cred ca lui Fernando Alonso si echipei sale, McLaren, le va fi greu sa castige in Bahrain. "Cred ca Ferrari au subestimat potentialul lui Fernando la Sepang. Este unul dintre circuitele sale favorite", a declarat Denis Chevrier, seful pe motoare de la Renault, care anul trecut a lucrat in echipa cu Alonso. "Din acest motiv, Ferrari au luat decizii mai putin reusite, poate chiar mai rele decat startul pilotilor echipei italiene in cursa", continua el.



Remi Taffin, unul dintre inginerii de cursa ai Renault, impartaseste opinia lui Chevrier, adaugand: "Un alt avantaj al celor de la McLaren este faptul ca sunt foarte buni pe partea aerodinamica. Insa la Sakhir exista foarte putine viraje rapide. Avem doar viraje lente. Dupa mine, acest lucru le acorda avantaj celor de la Ferrari. La Spa, Fernando ar putea fi de neinvins, insa pe circuitele care urmeaza nu ii va fi usor spaniolului", crede oficialul Renault.

Lordul
12th April 2007, 18:40
Kimi va castiga ..dar de ce-i banat Raikonnen , ,,impotent" nu e o jignire asa grava...

thanathos
12th April 2007, 21:25
Alonso castiga:ok: ... desi cred ca il va lasa pe Hamilton sa castige in cursa asta....:drak:

/OLE/

va lasa doamna educatoare pe forumuri mai nou? shiiiii:sleep: sh

Lordul
12th April 2007, 22:10
Victorie Raikonnen

Sorin Blaj
12th April 2007, 22:43
Kimi va castiga ..dar de ce-i banat Raikonnen, i"mpotent" nu e o jignire asa grava...
Problemele lui Raikkonen, i se trag de la fotbal.

oaspetele
13th April 2007, 07:56
si eu care credeam ca vodka e de vina...

dardar_3
13th April 2007, 10:28
va lasa doamna educatoare pe forumuri mai nou? shiiiii:sleep: sh

Mestere sa stii ca nu ne tragem de sireturi...

Daca nu iti place ce scriu, trage obloanele si la revedere...:cool:

Sorin Blaj
13th April 2007, 10:59
si eu care credeam ca vodka e de vina...
Este vorba de Raikkonen userul, nu pilotul de Formula 1. :)

Sorin Blaj
13th April 2007, 11:03
La 10:00 a inceput prima serie de antrenamente libere. Dupa jumatate de ora situatia se prezinta astfel:

1. Raikkonen 1:33.162 9 tururi
2. Massa 1:33.679 8 tururi
3. Alonso 1:34.634 5 tururi
4. Hamilton 1:34.638 9 tururi
5. Trulli 1:34.896 12 tururi
6. R. Schumacher 1:35.573 15 tururi

resita
13th April 2007, 11:41
Antrenamente libere - prima serie

http://img172.imageshack.us/img172/4521/capture10fx6.jpg (http://imageshack.us)

resita
13th April 2007, 11:43
sorine, tu de unde iei inf. ca difera fata de ceea ce am eu?

Sorin Blaj
13th April 2007, 11:48
Dupa ultima jumatate de ora din prima sesiune de antrenamente ordinea a ramasa aproape neschimbata, ca in prima jumatate de ora:

1. Raikkonen 1:33.162 21 tururi
2. Massa 1:33.679 17 tururi
3. Hamilton 1:34.110 17 tururi
4. Alonso 1:34.161 15 tururi
5. Trulli 1:34.896 26 tururi
6. Heidfeld 1:35.076 30 tururi

Practic s-a facut rocada intre Hamilton si Alonso, iar Heidfeld a urcat pe 6.

Sorin Blaj
13th April 2007, 11:55
sorine, tu de unde iei inf. ca difera fata de ceea ce am eu?
De la mama Formulei 1, site-ul oficial: www.formula1.com :) :ok:

Datele sunt aceleasi, vezi ca eu am postat rezultatele intermediare, dupa 30 de minute.

aphelyon
13th April 2007, 11:56
stau bine cei de la BMW...heidfeld pe 6 si kubica pe 7

Sorin Blaj
13th April 2007, 11:58
In mod normal trebuiau sa fie pe 5 si 6.

Lordul
13th April 2007, 12:03
or 6 si 7 or 5 si 6 tot aia

resita
13th April 2007, 12:04
De la mama Formulei 1, site-ul oficial: www.formula1.com :) :ok:

Datele sunt aceleasi, vezi ca eu am postat rezultatele intermediare, dupa 30 de minute.


am observat :ok:

Sorin Blaj
13th April 2007, 12:10
De fapt, aici le poti urmari live: http://www.formula1.com/race/livetiming/772.html

Trebuie doar sa te inregistrezi.

Sorin Blaj
13th April 2007, 12:32
Renault: "Fernando si McLaren se vor chinui in Bahrain"


Inginerii de la Renault cred ca lui Fernando Alonso si echipei sale, McLaren, le va fi greu sa castige in Bahrain. "Cred ca Ferrari au subestimat potentialul lui Fernando la Sepang. Este unul dintre circuitele sale favorite", a declarat Denis Chevrier, seful pe motoare de la Renault, care anul trecut a lucrat in echipa cu Alonso. "Din acest motiv, Ferrari au luat decizii mai putin reusite, poate chiar mai rele decat startul pilotilor echipei italiene in cursa", continua el.

Remi Taffin, unul dintre inginerii de cursa ai Renault, impartaseste opinia lui Chevrier, adaugand: "Un alt avantaj al celor de la McLaren este faptul ca sunt foarte buni pe partea aerodinamica. Insa la Sakhir exista foarte putine viraje rapide. Avem doar viraje lente. Dupa mine, acest lucru le acorda avantaj celor de la Ferrari. La Spa, Fernando ar putea fi de neinvins, insa pe circuitele care urmeaza nu ii va fi usor spaniolului", crede oficialul Renault.


Se pare ca pana acum au dreptate. :ok:

Sorin Blaj
13th April 2007, 14:47
Antrenamente, a doua sesiune:

La jumatatea sesiunii, surpriza este Nico Rosberg, situat pe locul al doilea, cu un timp excelent: 1:34.189.

Pe primul loc este Massa, cu 1:34.043.

aphelyon
13th April 2007, 14:52
Da e chiar o surpriza Rosberg ...la fel si Webber pe locul 5...Alonso trece primul cu 1:33:784

dardar_3
13th April 2007, 15:00
Clasamentul dupa prima jumatate de ora:P

http://img245.imageshack.us/img245/9042/f1ie2.jpg

aphelyon
13th April 2007, 15:09
Barrichello :"Vreau in primii 12"

Rubens Barrichello, pilotul celor de la Honda, spera ca va reusi sa se claseze in primii 12 in calificarile de maine de pe circuitul Sakhir.



Pilotul brazilian a declarat ca monopostul Honda RA107 nu s-a imbunatatit dupa debutul dezamagitor de la Melbourne. Barrichello si-a propus un obiectiv modest pentru Bahrain:"Daca voi fi capabil sa inping masina pana la limita in calificari atunci ar putea fi posibila o clasare in primii 12 ".



Colegul sau de echipa, Jenson Button, a avertizat ca nu va fi deloc usor ca problemele echipei japoneze sa fie rezolvate. Stim de trei luni ca monopostul nu este rapid, dar este foarte greu de reparat".

aphelyon
13th April 2007, 15:17
Superb Hamilton ...primul cu 1:33:540 urmat de Alonso (1:33:784)

AllexChyu
13th April 2007, 15:27
kimi -0,013 :P

resita
13th April 2007, 15:37
antrenamente libere - sesiunea 2

http://img214.imageshack.us/img214/4374/capture2aj2.jpg (http://imageshack.us)

thanathos
13th April 2007, 16:13
treaba-i cam limpede - in fata Kimi si Ferrari, daca masina e la 100% nu sta nimeni.

thanathos
13th April 2007, 16:18
Mestere sa stii ca nu ne tragem de sireturi...

Daca nu iti place ce scriu, trage obloanele si la revedere...:cool:

nu-sh' ce-au sireturile in discutia asta da' daca zici tu ca-i nevoie de prezenta lor, asa sa fie.
Io m-am legat de afirmatia ta, una cat se poate de ... :headbang: ... careia i-am raspuns cu o intrebare considerata de mine cam in aceeasi clasa de probabilitate.

:lmao:

Lordul
13th April 2007, 16:21
Muma lui Fernando Alonso

A Lord production by Lordul Cap de Mort


Oleu-ri spaniole
Pe o stanca neagra , intr-un vechi castel
Unde curge in vale un rau mititel
Palnge si suspina tanara domnita
Fiul ei iubit a plecat la cursa
Si n-a mai venit
Un orologiu suna noapte jumatate ...
La castel in poarta ,oare cine bate ?
-Sunt eu Fernando , fiul tau iubit
Si de la cursa ma-ntorc ranit
Dar deschide-ti portile Ferraristii ma-nconjor
Ranile ma dor ,mica mea echipa piere sfaramata
-Ce spui tu straine ? Fernando ii departe
Eu sunt a sa mama ,el ii fiul meu
De esti tu acela nu-ti sant muma eu
Dute la echipa , pentru tara mori
Si-ti va fi mormantul incoronat cu flori
Fernando se-ntoarce si din cornu-i suna
Echipa de prin vai se aduna
Lupta iar incepe ........armele inclestate
Taisurile sfaramate , de Kimi devastate
Alonso cu palosu-i se avanta
Kimi il infrunta , cu viteza avanta
Alonso fuge ,fuge
Calca totul in picioare
Iar Kimi venind ca vijelia
Il ajunge si-l inteaba :
-Unde fugi tu Fernando ?Stai sa discutam
Fernando nu-l aude
Si-si continua goana nebuna
Dara Kimi ii zice
-Fernando de ce fugi prietene?Stai doua vorbe sa-ti spun
Fernando cu un urlet nebun
Ii arunca un sapun :happy:
Insa Kimi ii happy
Si-l prinde de brat
Fernando simtindu-se incoltit
In genunchi se pune
Si-si cere iertare
Kimi ii spune
-O Fernando , Fernando fii barbat si hai sa ne luptam
Fernando cu ochii iesiti din orbite
Il implora pe Kimi :
-Kimi , Kimi esti mai bun , lasa-ma sa traiesc
-Kimi zice : As sa gandesc
Tre sa te lecuiesc
-Iti dau orice , incearca Fernando o portita de scapare
-
Voi reveni..

Travis Daye
13th April 2007, 16:22
ce sadic esti :)))

aphelyon
13th April 2007, 16:43
Ralf -primul pilot amendat pentru viteza la bahrain

Ralf Schumacher a fost primul pilot care a luat amenda pentru depasirea vitezei la standuri in weekendul de la Bahrain.



Germanul de la Toyota a fost surprins de oficialii cursei cu 67.2 km/h pe linia standurilor, cu 7.2 km/h mai mult decat prevede regulamentul. Schumacher a fost amendat cu 1400 de dolari.

Lordul
13th April 2007, 17:05
Tre sa continui povestea-n versuri

ocsi
13th April 2007, 18:22
kimi va fi de neoprit sezonul asta

ocsi
13th April 2007, 18:24
nu am fost un fan al rosilor dar kimi este un pilot prea bun si prea determinat sa piarda anu asta sansa care i s-a dat la ferrari

georg40
13th April 2007, 19:37
Dupa cele doua antrenamente de vineri, Norbert Haug (Mercedes) declara:" Va fi o lupta foarte stransa, cei mai buni piloti sunt foarte apropiati, fiecare dintre ei poate castiga. Ferrari ramane ,totusi, favorita".

Sorin Blaj
14th April 2007, 02:37
Declaratii dupa prima zi
13 aprilie


Ferrari par foarte multumiti de primele antrenamente din acest weekend, insa Fernando Alonso spune ca in nicio alta zi de vineri din 2007 McLaren n-au fost mai aproape de Scuderia.

Kimi Raikkonen (Ferrari): "E prea devreme sa spui unde se afla toata lumea in ceea ce priveste performantele, dar acestea par sa fie foarte apropiate in cazul echipelor de top. Astazi, a fost dificil sa gasim balansul masinii, in parte din cauza naturii acestui circuit, caci vantul ingreuneaza manevrabilitatea masinii. Inspre sfarsitul celei de-a doua sesiuni am gasit cateva setari bune, iar acum trebuie sa ramanem pe aceeasi directie pentru a gasi viteza necesara unui ritm mai bun decat al restului echipelor. Dar per total putem fi multumiti de munca depusa astazi."

Felipe Massa (Ferrari): "Sunt destul de multumit de manevrabilitatea masinii, lucru care mi-a permis sa fiu foarte consistent pe durata a mai multor tururi legate. Avem o baza buna de la care putem continua restul weekend-ului. In particular, avem de lucru in ceea ce priveste ritmul pe primul tur cu pneuri noi. Situatia pare foarte stransa, dar avem tot ce ne trebuie pentru un rezultat bun in calificari si cursa."

Fernando Alonso (McLaren Mercedes): "Au fost doua sesiuni fara probleme in care am progresat bine. Pista a fost foarte murdara, insa nivelul de aderenta s-a tot imbunatatit pe parcursul zilei. Am folosit cele doua sesiuni pentru pefectarea set-up-ului si evaluarea pneurilor. Am completat trei runde de mai multe tururi, iar per total cred ca suntem mai aproape de Ferrari decat am fost vreodata intr-o zi de vineri in acest sezon, dar este un weekend lung si vom vedea ce se intampla."

Lewis Hamilton (McLaren Mercedes): "A fost o zi buna. In prima sesiune pista a fost foarte murdara si alunecoasa, asa ca nu era rost sa pierzi prea mult timp incercand gasirea set-up-ului pefect. In a doua sesiune am inceput sa reglam in amanunt masina si am facut doua runde de mai multe tururi fara oprire. Cred ca am fost mai rapid si mai consistent decat pana acum, iar asta e foarte bine si cu siguranta ritmul se va imbunatati. Am adunat multe date pe care trebuie sa le analizam, dar pana acum totul e bine."

Robert Kubica (BMW Sauber): "A doua sesiune a fost mai buna, insa inca avem probleme cu balansul masinii. Am folosit masina de rezerva in a doua sesiune pentru ca am avut aceleasi probleme ca si in Malaiezia. Aceasta s-a dovedit a fi mai consistenta si trebuie sa aflam motivul. Am schimbat cate ceva la set-up-ul masinii pentru ca manevrabilitatea masinii inca nu este perfecta, dar lucrurile nu arata rau. Pista a fost foarte murdara, mai ales in sesiunea de dimineata. Cand am testat aici inainte de debutul sezonului completam turul de circuit intr-un minut si 31 de secunde, iar acum am facut-o intr-un minut si 33 de secunde, dar cu siguranta timpii se vor imbunatati, caci pista va deveni mai aderenta daca nu ploua. Daca va ploua din nou, va fi aceeasi poveste, iar daca va bate vantul vom avea nisip pe pista, si deci conditiile se pot schimba destul de mult."

Nick Heidfeld (BMW Sauber): "Pentru mine a fost o zi fara nicio problema, desi la inceput balansul masinii n-a fost atat de bun precum in testul de acum sase saptamani. A trebuit sa vedem de ce masina este supraviratoare, dar deja s-a rezolvat aceasta problema. Sunt destul de multumit. De asemenea, ritmul pe durate lungi a fost OK."

Alex Wurz (Williams Toyota): "Astazi am avut ceva de munca pentru ca n-am testat aici in presezon. Cu toatea astea, cred ca deja suntem cam la acelasi nivel cu ceilalti. Am facut o comparatie de pneuri la sfarsitul celei de-a doua sesiuni si am lucrat la set-up in ambele, iar acum am o idee destul de clara in ce directie trebuie sa mergem in calificari si cursa. Pana acum deci, ne-am dus la bun sfarsit programul."

Nico Rosberg (Williams Toyota): "Nu a fost atat de usor de dimineata, dar pista s-a imbunatatit rapid, la fel ca si performantele noastre. Am gasit cateva solutii bune pentru set-up astazi. Am mers in directia cea buna si am ajuns din urma rapid echipele care testasera aici. Conditiile pistei par sa fie foarte diferite fata de cele din testul de atunci asta ca, din acest punct de vedere, avem noroc. Ritmul nostru pe perioade lungi a fost de asemenea ok. Acum trebuie sa muncim peste noapte pentru a imbunatati ritmul de calificari si pe parcursul sesiunii de antrenamente de maine."

Heikki Kovalainen (Renault): "Pozitiile din ultima sesiune de antrenamente par mai slabe decat cele din saptamana trecuta, dar cred ca sentimentul in privinta competitivatii noastre este unul mult mai bun. Masina se piloteaza mai bine decat saptamana trecuta, iar modificarile pe care le-am facut in cele doua sesiuni au fost cu siguranta inspre bine. Ma simt de asemenea mai confortabil, asa ca per total sunt destul de multumit. Maine va fi o zi dificila, dar aceasta este situatia in care ne aflam in acest moment si vom lupta cat se poate de mult pentru a ajunge in ultima parte a calificarilor."

Giancarlo Fisichella (Renault): "Runda de mai multe tururi fara oprire din ultima sesiune a fost foarte consistenta, iar masina pare sa fie ok. Si apoi, la turul rapid din final, am iesit larg dintr-un viraj, asa ca stiu ca performantele pe un singur tur de circuit vor fi mai bune. Masina a fost mai consistenta, dar si in vinerea trecuta totul parea bine din acest punct de vedere - apoi am avut probleme in calificari. Asa ca provocarea in ceea ce ne priveste este sa avem un nivel de competitivitate bun maine. Va fi o lupta foarte stransa pentru intrarea in top ten, dar cred ca ziua de astazi a fost una buna si sa speram ca ne va ajuta sa obtinem un rezultat mai bun maine."

Rubens Barrichello (Honda): "Spre sfarsitul sesiunii de dupa-amiaza imbunatatirea ritmului a fost evidenta si chiar la sfarsitul acesteia masina a fost mai buna decat oricand in aceasta zi. Am lucrat mult cu masina in cele doua sesiuni si am facut cateva schimbari majore dar mai avem mult pentru ca nu suntem deloc aproape de balansul de care avem nevoie."

Jenson Button (Honda): "Masina este aceeasi pe care am avut-o in Malaiezia, asa ca ar fi fost nerealist sa ne asteptam la imbunatatirea ritmului de saptamana trecuta. Totusi, nu suntem atat de rapizi precum am aratat astazi pentru ca in a doua sesiune, inainte de problema cu motorul, am alergat numai cu pneuri uzate. Mai avem de munca in privinta balansului pentru a imbunatati putin masina pentru maine, dar mai avem multe de facut si va fi inca o cursa lunga si dificila."

aphelyon
14th April 2007, 11:25
Hamilton: "S-ar putea sa castig in Bahrain"
Sambata, 14.04.2007


Dupa cele doua podiumuri din primele doua curse si dupa cele doua antrenamente libere de vineri din Bahrain, Lewis Hamilton nu exclude din planurile sale o victorie in cursa de la Sakhir. Desi istoria Formulei 1 este impotriva sa - niciun pilot nu a reusit trei podiumuri in primele trei curse in intreaga istorie a Marelui Circ, Hamilton spune ca mai are de invatat de la experminetatul sau coleg de echipa insa are toate sansele sa invinga.



"Stiu ca nu pare, insa mai am multe de invatat de la Fernando si de la echipa. Vor fi multe provocari in acest an care ma pot lua prin surprindere. In acelasi timp insa as putea fi norocosul care care se va pregati pentru ele cel mai bine si in acest caz totul ar merge perfect. Trag de mine cat de mult pot. Prima victorie ar putea aparea in acest weekend, ar putea veni in ultima cursa a anului sau la anul", a declarat Hamilton.



Pe de alta parte, pilotul McLaren a fost laudat in acest weekend la Sakhir chiar de Bernie Ecclestone, boss-ul Formulei 1, care spune despre britanic ca e "al naibii de bun". "Lewis face o treaba foarte buna si s-a comportat clar mai bine decat se astepta oricine. Mi-as dori ca presa sa nu mai vobreasca despre el in contextul culorii pielii sale. Nu trebuie sa fie laudat pentru ca e de culoare. Pur si simplu e al naibii de bun. E tanar, e frumos si comunicativ. Sper sa fie viitorul superstar al Formulei 1. Are toate atuurile sa devina astfel", a afirmat Ecclestone.

Sorin Blaj
14th April 2007, 11:52
A treia sesiune de calificari;


Heidfeld s-a cocotat in fruntea clasamnetului intermediar, iar Kubica e pe doi. Sa fie BMW surpriza din Bahrain?

aphelyon
14th April 2007, 11:54
Mai e si Davidson care m'a surprins...timpul al treilea

Sorin Blaj
14th April 2007, 11:56
Raikkonen a revenit in frunte.

aphelyon
14th April 2007, 12:06
Hamilton se pare ca are planuri indraznete... primul cu 1:32:543

aphelyon
14th April 2007, 12:31
A treia sesiune de antrenamente:
1. Lewis Hamilton 1:32.543 -
2. Kimi Raikkonen 1:32.549 +0.006 -
3. Nick Heidfeld 1:32.652 +0.109 -
4. Robert Kubica 1:32.755 +0.212 -
5. Anthony Davidson 1:32.900 +0.357 -
6. Felipe Massa 1:32.950 +0.407 -
7. Fernando Alonso 1:33.235 +0.692 -
8. Mark Webber 1:33.399 +0.856 -
9. Giancarlo Fisichella 1:33.602 +1.059 -
10. Heikki Kovalainen 1:33.605 +1.062 -
11. Nico Rosberg 1:33.614 +1.071 -
12. Alexander Wurz 1:33.658 +1.115 -
13. Vitantonio Liuzzi 1:33.700 +1.157 -
14. Jarno Trulli 1:33.724 +1.181 -
15. David Coulthard 1:33.826 +1.283 -
16. Jenson Button 1:34.023 +1.480 -
17. Takuma Sato 1:34.082 +1.539 -
18. Rubens Barrichello 1:34.397 +1.854 -
19. Scott Speed 1:34.791 +2.248 -
20. Ralf Schumacher 1:35.144 +2.601 -
21. Christijan Albers 1:35.395 +2.852 -
22. Adrian Sutil 1:35.436 +2.893 -

AllexChyu
14th April 2007, 12:36
cota 8 pt hamilton la pole ... pariloto ... care se simte norocos sa se duca repede :D

aphelyon
14th April 2007, 12:38
Eu as miza pe hamilton pt un pole dar nu stiu daca il lasa kimi :D

Sorin Blaj
14th April 2007, 13:59
Incep Calificarile.

Sorin Blaj
14th April 2007, 14:19
Prima parte a calificarilor:

Sorin Blaj
14th April 2007, 14:42
A doua parte a calificarilor:

aphelyon
14th April 2007, 15:03
Maine va fi din nou un start interesant

AllexChyu
14th April 2007, 15:03
pfffff ... ce m-a scos massa ... luam 1mil si ceva

Sorin Blaj
14th April 2007, 15:06
Primele 10 locuri in calificari:

nubian
14th April 2007, 15:17
E interesant cum Hamilton a fost mai rapid decat Alonso in toate cele 3 parti ale calificarilor. Oare are Alonso mai multa benzina sau s-a descurcat Lewis mai bine? Si what's up with Kimi? O sesiune cam slabutza pentru pretentiile lui.
Iar pole-ul lui Massa nu valoreaza nimic stiind ce start-uri bune au cei de la McLaren. Hamilton e practic in pole.. :D

Adi Da Samraj
14th April 2007, 15:19
Poate Kimi e practic in pole

Lordul
14th April 2007, 15:35
Massa in pole -ne asteapta o cursa interesanta

Iulius
14th April 2007, 15:37
Se pare ca Massa are mai putina benzina decat urmatori 3,daca reuseste sa aiba un start bun si sa se mentina pe prima pozitie are sanse mari la victorie,dar clasarea pe grila de start este aproape identica cu ce din Malaysia ,Massa si Raikkonen trebuie sa lucreze impreuna daca vor sa-i tina in spate pe cei de la McLaren.

Lordul
14th April 2007, 15:40
Depinde mult startul , daca Hamilton il va depasi pe Massa atunci are prima sansa

nubian
14th April 2007, 15:40
Massa in pole -ne asteapta o cursa interesanta

Pune cineva pariu pe-un incident la start in prima curba intre Massa si Hamilton, dupa ce s-a intamplat in Malaezia? :drak:

aphelyon
14th April 2007, 16:00
Daca cei de la Mclaren au un start cel putin la fel de bun ca cel din Malaezia sunt sigur ca Alonso ii va tine pe cei de la Ferrari cat mai mult pe loc pentru ca Hamilton sa isi ia ceva avans si sa castige cursa...iar daca cei de la Ferrari vor pleca in fata cred ca se vor bate intre ei.

Sasuke Uchiha
14th April 2007, 16:26
sper sa castige kimi sau massa
go ferrari ! :ok:

aphelyon
14th April 2007, 16:55
principala disputa a calificarilor a avut loc intre Giancarlo Fisichella si Kimi Raikkonen, pilotul renault blocandu-l pe finlandez in timp ce acesta din urma se afla intr-un tur foarte rapid.

cine stie...poate kimi lua pole-ul daca giancarlo nu il bloca in virajul acela...era intr'adevar foarte rapid

AllexChyu
14th April 2007, 17:17
nu prea cred ... ala era primu viraj ... nu l-am vazut pe kimi nici macar o singura data sa faca un fastest sector

Sorin Blaj
14th April 2007, 17:47
Era in al treilea sector, cum sa fie primul viraj?

Lordul
14th April 2007, 17:51
Pune cineva pariu pe-un incident la start in prima curba intre Massa si Hamilton, dupa ce s-a intamplat in Malaezia? :drak:

hai ca ma bag ; chiar m-am gandit la asta

AllexChyu
14th April 2007, 19:28
nu am fost prea atent la faza, da am vazut un viraj de 180 de grade, un ac de par, asemanator cu primu viraj ... si cum m-am jucat saptamana asta numa pe Saktir am zis k e primu viraj ... daca am gresit shame on me :groggy:

Travis Daye
14th April 2007, 21:44
eu visez la un acrosaj Alonso - Hamilton in primul viraj.. asa din greseala... sa intre Raikkonen mai spre dreapta la start.. si Alonso sa se duca in fundul lui Hamilton :D

aphelyon
14th April 2007, 22:10
n'ai sa vezi asa ceva ... viseaza in continuare :D

lucian_iasi
14th April 2007, 22:21
eu visez la un acrosaj Alonso - Hamilton in primul viraj.. asa din greseala... sa intre Raikkonen mai spre dreapta la start.. si Alonso sa se duca in fundul lui Hamilton :D

vise placute la noapte :)

Sorin Blaj
14th April 2007, 22:33
Norbert Haug il lauda pe Massa
Sambata, 14.04.2007


Norbert Haug, seful celor de la McLaren, l-a felicitat pe Felipe Massa dupa ce pilotul Ferrari a reusit un pole position clar in calificarile Marelui Premiu al Bahrainului. "Massa a fost superb. A fost mai bun decat Kimi pe toata durata weekendului", a afirmat Haug, neuitand sa il ciupeasca pe fostul sau pilot de la McLaren.

In ceea ce priveste zvonurile legate de eventualitatea ca Hamilton sa fi obtinut al doilea loc cu un rezervor aproape gol, Haug a declarat: "Lewis are o cantitate substantiala de combustibil in rezervor. Pot sa va spun ca strategia pe care am ales-o nu e una la deruta. S-ar putea chiar sa parcurgem mai multe tururi decat Ferrari pana la prima intrare la boxe".


Sa vedem maine cum stau lucrurile maine pe pista.

Sorin Blaj
14th April 2007, 22:35
Dezamagire crunta la Renault
Sambata, 14.04.2007


Flavio Briatore afirma ca principala problema a celor de la Renault este faptul ca nu cunosc inca cauza comportamentului slab al masinilor proprii.

"Este evident ca nu suntem prea fericiti. Insa din pacate nu intelegem care e orginea problemelor noastre. Aceasta este principala grija in acest moment pentru Renault", a afirmat Briatore dupa o noua sesiune de calificari dezamagitoare.

Afirmatiile lui Briatore sunt intarite de Giancarlo Fisichella, pilotul italian spunand chiar ca Renault nu mai are nicio sansa la titlul mondial in 2007. "Nu e deloc bine. La inceputul sezonului, scopul meu era de a ma bate pentru pole position si de a castiga curse. Maine vreau doar sa castig cateva puncte. Mai rau decat atat nu se poate. Va fi o prima parte de sezon extrem de dificila. Din pacate, desi la inceput vroiam sa ma bat pentru titlul mondial, acest lucru a devenit imposibil. Sunt dezamagit, insa trebuie sa scot maximum din ceea ce am la dispozitie in acest moment", a spus Fisichella.


Se pare ca Briatore a intrat in ceata.

depends
15th April 2007, 02:03
pronostic:

1. Hamilton
2. Alonso
3. Raikkonen

lucian_iasi
15th April 2007, 02:21
"Este evident ca nu suntem prea fericiti. Insa din pacate nu intelegem care e orginea problemelor noastre.

Pai e clar..declinul celor de la Renault a inceput in momentul in care Alonso a plecat la McLaren...va mai dura ceva pana isi vor reveni :)

Sasuke Uchiha
15th April 2007, 04:47
eu visez la un acrosaj Alonso - Hamilton in primul viraj.. asa din greseala... sa intre Raikkonen mai spre dreapta la start.. si Alonso sa se duca in fundul lui Hamilton :D

asa sa fie :ok:

o dubla ferrari ar fi extraordinar

aphelyon
15th April 2007, 08:50
pronostic:

1. Hamilton
2. Alonso
3. Raikkonen

:yes: asa sa fie :ok:

Lordul
15th April 2007, 08:51
Asadar Renault depune armele

aphelyon
15th April 2007, 09:00
Lewis Hamilton nu este deloc intimidat de declaratiile lui Felipe Massa care 'ameninta' ca va fi mai agresiv la start in cursa de azi decat la Sepang.

"Nu sunt intimidat. Cred insa ca vrea sa faca un joc psihologic, dar nu-mi pasa. Stiu ce am de facut in primul viraj. Cu siguranta trebuie sa fii atent. Daca va fi putin mai agresiv ar putea fi periculos, asa ca trebuie sa fii atent. Vreau sa trec cu bine de primul viraj si sa castig cat mai multe puncte cu putinta. Voi porni insa la fel de agresiv cum o fac de obicei, dar voi fi cu siguranta cu ochii-n patru pentru a ma asigura ca agresivitatea sa nu-mi va cauza mie sau lui Fernando vreo problema."

Pare foarte hotarat Lewis.

Sorin Blaj
15th April 2007, 13:02
Declaratii dupa calificari
14 aprilie


Felipe Massa (Ferrari), locul 1: "Sunt foarte fericit ca am reusit pole-ul a doua oara consecutiv si sigur ca sper la un rezultat diferit in cursa fata ce cel de duminica trecuta. Am facut doua tururi foarte bune si vreau sa multumesc echipei pentru munca fantastica depusa si pentru ca mi-au oferit o masina cu adevarat competitiva. Sper ca maine cursa sa se desfasoare in acelasi fel ca si calificarile. Primele doua curse n-au fost asa cum ma asteptam si sper din toata inima ca aceasta tendinta sa se schimbe. Avem o masina foarte competitiva, atat pe un singur tur cronometrat, cat si in ritm de cursa: acum trebuie sa facem tot ce putem pentru a profita la maximum de potentialul pe care-l avem la dispozitie."

Lewis Hamilton (McLaren Mercedes), locul 2: "Totul e din ce in ce mai bine - este un sentiment uimitor sa plec de pe prima linie a grilei de start in numai al treilea Mare Premiu din cariera. Nu cred ca ultimul tur de calificare a fost cel mai bun din intreaga sesiune. Calificarile sunt atat de intense si trebuie sa-ti iasa totul. Vantul continua sa-si schimbe directia si asta va ingreuna situatia. Se pare ca toata munca depusa a fost rasplatita si cu siguranta ne-am apropiat de Ferrari si am facut progrese. Startul de maine va fi crucial - pana la primul viraj e mult de parcurs. Totusi, am mai pilotat aici inainte, asa ca am putin mai multa experienta decat am avut pe primele doua circuite din acest an, asa ca vom vedea ce se va intampla."

Kimi Raikkonen (Ferrari), locul 3: "Locul trei este un rezultat bun si ne ofera o pozitie rezonabila pentru cursa de maine. Bineinteles ca as prefera sa fiu in fata tuturor, dar stiu ca trebuie sa facem mai mult pentru a folosi intregul potential al masinii pe un singur tur cronometrat. Apoi, am avut ceva masini in fata in ambele tururi rapide din ultima parte a calificarilor. Conditiile in care se prezinta pista sunt mai bune decat ieri si mai apropiate de cele intalnite in testul de acum cateva saptamani."

Fernando Alonso (McLaren Mercedes), locul 4: "Linia a doua a grilei de start a fost cel mai bun rezultat pe care am putut sa-l obtinem, dar ar trebui sa fim intr-o pozitie buna pentru un finish pe podium. Acest circuit ofera o multime de oportunitati pentru depasire si asta inseamna ca poti lupta pe pista pentru castigarea de pozitii si poti oferi specatatorilor o cursa interesanta. Luptam cu Ferrari si este, mai mult sau mai putin, ceea ce ne asteptam. Amandoua monoposturile Ferrari se vor afla pe partea curata a pistei, lucru care le poate oferi un mic avantaj la start. Totusi, telul nostru este sa incercam totul. Pana acum am fost puternici pe durata a mai multor tururi fara oprire, asa ca sunt optimist in privinta cursei de maine."

Nick Heidfeld (BMW Sauber), locul 5: "Sunt foarte fericit, iar echipa a facut o treaba foarte buna. Am avut o masina excelenta, iar ultimul tur din partea finala a calificarilor a fost foarte bun. Cele doua echipe din fata noastra au fost in mod evident mai rapide. Gap-ul este semnificativ, dar am fost din nou a treia cea mai puternica echipa. Pentru un rezultat si mai bun decat acesta in cursa este neaparata nevoie ca un McLaren sau un Ferrari sa fi fost extrem usor astazi sau sa se intample ceva neprevazut."

Robert Kubica (BMW Sauber), locul 6: "Ziua de astazi a fost una buna, caci am avut prima sesiune de calificari din acest an fara nicio greseala; asa ca este un pas inainte. Am avut ceva probleme cu balansul masinii, care totusi a fost bun, si sper sa am o cursa reusita maine si sa castig primele puncte din acest sezon."

Giancarlo Fisichella (Renault), locul 7: "Cred ca am atins maximum potentialului nostru astazi. Ne e atat de greu sa reusim intrarea in top 10 in acest moment; am fost de fapt al 10-lea in a doua parte a calificarilor, la numai cateva sutimi de secunda de locul 11. Dupa asta, am profitat la maximum de posibilitatea oferita si am reusit locul 7, in fata rivalilor nostri directi. Este cel mai bun start intr-un weekend pentru noi. Dupa ce am muncit mult in antrenamente, cred ca am gasit un balans consistent pentru cursa si astept cu nerabdare sa mai castig puncte maine. Nu acesta a fost telul nostru de la inceputul sezonului, dar trebuie sa fim cat de buni putem cu ceea ce avem in acest moment. Este important sa terminam cursele, sa fructificam la maximum potentialul nostru si sa continuam sa castigam puncte. Eu am facut asta in Melbourne si Sepang, si vreau sa reusesc acelasi lucru din nou maine."

Mark Webber (Red Bull Renault), locul 8: "Mi-ar fi placut sa ma descurc putin mai bine la sfarsitul ultimei parti a calificarilor, dar aici ne aflam. Vom vedea daca vom reusi un punct sau doua in cursa de maine."

Jarno Trulli (Toyota), locul 9: "E bine sa ma aflu din nou in top 10, dar de data aceasta a fost foarte dificil. Am reusit sa ma descurc foarte bine in partea a doua a calificarilor, dar am avut in mod evident viata grea la sfarsitul ultimei parti. Este dificil pentru ca pista este alunecoasa si intregul weekend m-am chinuit cu un nivel scazut de aderenta si un balans precar al masinii. Totusi, intreaga echipa a reusit o treaba buna pana acum in weekend, unul fara nicio problema tehnica pentru mine. In mod cert, cursa va fi o poveste diferita, asa ca trebuie sa vedem ce se va intampla maine, cu strategia pe care o avem. Ne-am descurcat bine in primele doua etape si putem spera acum ca avem o baza buna pe care sa construim aici. Va fi o dupa-amiaza dificila, dar vom facem tot ce ne sta in putere pentru a mai castiga puncte."

Nico Rosberg (Williams Toyota), locul 10: "Sunt multumit de rezultat pentru nu-i asa usor sa intri in ultima parte a calificarilor. Mi-ar fi placut sa fiu mai sus, dar e posibil orice plecand de pe a 10-a pozitie a grilei. In ceea ce priveste strategia, stam bine pentru cursa, una pe care o astept cu nerabdare; masina noastra este puternica, avem un rimt de cursa competitiv si sper ca voi castiga cateva puncte."

Sorin Blaj
15th April 2007, 13:14
Felipe stie cum sa nu mai piarda
14 aprilie


Felipe Massa, castigatorul ultimelor doua pole position-uri din Formula 1, planuieste sa nu-i mai lase loc lui Hamilton in primul viraj din cursa de maine.

Brazilianul a plecat din pole position si acum o saptamana in Malaiezia, insa un start extraordinar al monoposturilor McLaren a stricat strategia Ferrari, iar Massa a terminat in cele din urma abia pe locul al cincilea. Maine, pe grila de start alaturi de Massa se va afla Lewis Hamilton, tanarul pilot McLaren avand deja un meci castigat in etapa trecuta cu brazilianul. Chiar daca partea de pista de pe care vor pleca acum monoposturile McLaren Mercedes nu anunta un avantaj pentru acestia, Felipe Massa vrea sa nu-i mai dea ocazia britanicului sa-l mai depaseasca:

"Cred ca a luat un start bun, dar si noi i-am lasat spatiu de desfasurare; de data aceasta stim de ce e capabil - asa ca nu-i vom mai oferi spatiu de manevra" a declarat Felipe Massa. "Duminica trecuta n-a fost o zi usoara pentru noi. McLaren au avut un ritm incredibil de cursa, iar noi nu l-am putut arata din cauza ca am fost mereu blocati de alte masini; ritmul nostru a fost mai bun decat cel vazut, chiar daca a fost o cursa dificila si McLaren au fost foarte, foarte puternici. Astazi am fost competitivi cu pneuri uzate si deci sper ca putem avea un ritm mult mai bun maine decat am avut in Malaiezia."


Hamilton neintimidat
14 aprilie


Lewis Hamilton a declarat reporterilor in Bahrain ca nu este deloc intimidat de declaratiile lui Felipe Massa care 'ameninta' ca va fi mai agresiv la start in cursa de maine decat la Sepang.

"Nu sunt intimidat. Cred insa ca vrea sa faca un joc psihologic, dar nu-mi pasa. Stiu ce am de facut in primul viraj. Cu siguranta trebuie sa fii atent. Daca va fi putin mai agresiv ar putea fi periculos, asa ca trebuie sa fii atent. Vreau sa trec cu bine de primul viraj si sa castig cat mai multe puncte cu putinta. Voi porni insa la fel de agresiv cum o fac de obicei, dar voi fi cu siguranta cu ochii-n patru pentru a ma asigura ca agresivitatea sa nu-mi va cauza mie sau lui Fernando vreo problema."

Lewis Hamilton are maine posibilitatea sa devina primul pilot din istoria Formulei 1 care termina pe podium primele trei curse in acest sport si crede ca McLaren sunt mult mai aproape de performantele Ferrari decat in etapa trecuta: "Atunci cand am testat aici, Ferrari erau putin mai rapizi - mai ales in privinta ritmului de cursa. Cred ca noi aveam un ritm suficient de bun pentru a tine pasul cu ei pe un singur tur cronometrat, insa nu si pe durate mai lungi. Ei reuseau atunci sa stabileasca tururi mai rapide spre sfarsitul stint-urilor. Dar cred ca maine vom vedea o schimbare. Cu siguranta suntem mai competitivi acum. Am miscorat gap-ul, si asta s-a intamplat pe de-o parte pentru ca echipa a muncit extrem de mult, si pe de alta parte datorita noua, pentru ca am lucrat bine pentru echipa."



Merita urmarit duelul celor doi. Interesant ca toata lumea se astepta la un duel Raikkonen - Alonso si cand colo lucrurile stau cu totul altfel.

Pana acum scorul este 1-0 pentru Hamilton, chiar daca Massa are doua pole position la zero, dar ceea ce conteaza sunt punctele si acolo Hamilton are avantaj clar.

aphelyon
15th April 2007, 13:27
[B]
Merita urmarit duelul celor doi. Interesant ca toata lumea se astepta la un duel Raikkonen - Alonso si cand colo lucrurile stau cu totul altfel.

va fi si un duel Raikkonen - Alonso ...ca doar pleaca de pe aceeasi linie.

Sorin Blaj
15th April 2007, 14:11
Bineinteles, dar exista posibilitatea ca locotenentii sa ia fata favoritilor, daca nu le-au luat-o deja.

Sorin Blaj
15th April 2007, 14:29
Grila de start a MP al Bahrainului:


_______________

Sorin Blaj
15th April 2007, 14:38
Start perfect al lui Massa, Hamilton a reusit sa-si pastreze locul doi in fata lui Raikkonen si Alonso.

Hamilton era mai preocupat de Alonso decat de Raikkonen.

Raikkonen dezamagitor, Alonso a reusit sa-l depaseasca la start, cei doi facand rocada.

lucian_iasi
15th April 2007, 14:41
E bine daca se termina si asa :D ar fi 3 curse pe podium ptr Mclaren cu ambii piloti...ceea ce nu e prea rau,isi vor mari si avansul la constructori :D ,Iar Fernando va ramane lider la piloti :D :evil: :drak:

Sorin Blaj
15th April 2007, 14:42
Cine viseaza acum? :)

Sorin Blaj
15th April 2007, 14:44
Hamilton franeaza la greu, iar Raikkonen se tine in apropierea lui Alonso fara probleme.

Sorin Blaj
15th April 2007, 15:08
Si se spunea ca Massa are mai putina benzina decat Hamilton.

Hamilton a intrat primul la boxe si a stat 9,9 secunde, Massa a mai stat 2 tururi si a stat la boxe in 8,5 secunde.

Pacat ca a iesit in spatele lui Kubica, dar mult in fata lui Hamilton.

Se pregateste sa intre si Alonso, a intrat si a stat 8,4 secunde.

Raikkonen este la conducere, va reusi sa treaca si de Hamilton sau numai de Alonso?

Diferenta dintre Massa si Hamilton a ajuns la 3,5 secunde de la 1,2 inainte de primul pit stop.

Intra si Raikkonen dupa numai un tur.

A intrat si Heidfeld.

Raikkonen a urcat pe 3, depasindu-l la boxe pe Alonso. Alonso neasteptat de slab:


__________________

flor
15th April 2007, 15:12
bravo kimmi!!!

Sorin Blaj
15th April 2007, 15:16
Rosberg e mai mult in afara pistei decat pe pista.

Massa s-a distantat de Hamilton, la 6,4 secunde, iar Raikkonen se apropie de britanic.

Este posibila o dubla Ferrari aici. Se pare ca au avut dreptate cei de la Renault care spuneau ca acet circuit ii avantajeaza pe cei de la Ferrari.

flor
15th April 2007, 15:26
revenire heidfeld sau probleme alonso?!

Sorin Blaj
15th April 2007, 15:27
Am spus deja ca Alonso nu "merge".

Heidfeld a trecut pe langa el ca si cum ar fi fost un pilot intarziat, la prima incercare. Cred ca va veni din urma si Kubica.

Ordinea in cursa este urmatoarea:


___________________

Sorin Blaj
15th April 2007, 15:39
Massa a intrat pentru a doua oara la boxe.

A intrat si Raikkonen.

De data asta, cei de la McLaren vor sta mai mult pe pista. Sa vedem cat?

Intra si Alonso. Sa vedem cum iese. Tot in spatele lui Heidfeld.

Este asteptat si Hamilton. Va reusi sa treaca Raikkonen de el? Probabil nu.

Depinde cat sta la boxe. Putin, 7,1, este clar pe doi, in fata lui Raikkonen, dar nu foarte mult in fata.

Ce va face Raikkonen? Va avea forta sa-l atace pe Hamilton sau va merge la siguranta?

Sorin Blaj
15th April 2007, 15:57
Hamilton recupereaza fata de Massa, dar mai sunt doar 7 tururi si 5,5 secunde.

Alonso forteaza sa-l ajunga pe Heidfeld. Va reusi sa-i faca fata Heidfeld?

aphelyon
15th April 2007, 16:12
sunt sigur ca alonso a avut probleme

nubian
15th April 2007, 16:16
Lewis Hamilton devine primul pilot din istoria formulei 1 care termina primele sale 3 curse pe podium. Din pacate n-a reusit sa castige, dar probabil va veni si momentul asta.

Sorin Blaj
15th April 2007, 16:18
sunt sigur ca alonso a avut probleme
Si va avea si mai multe, atat cu pilotii Ferrari, cat si cu Hamilton.

kain
15th April 2007, 16:20
Ferrari, good race Massa & Raikkonen /OLE/

Sorin Blaj
15th April 2007, 16:21
Lewis Hamilton devine primul pilot din istoria formulei 1 care termina primele sale 3 curse pe podium. Din pacate n-a reusit sa castige, dar probabil va veni si momentul asta.
Sigur da, dar nu curand.

mariomax
15th April 2007, 16:22
Massa: am zis ca mai astept vreo 2, 3 curse si apoi ma pronunt. deci: poate! BRAVO
Hamilton: excelent pilot, cred ca ar trebui sa fie nr. 1 la MCL.
Raikkonen: punctele au castigat lupta cu locul iarasi in capul lui...desi credeam la un moment dat ca Hamilton va fi simplu de depasit.
Heidfeld: felicitari.
Alonso: daca nu a avut ceva probleme, desi ma indoiesc ca ar fi avut, atunci, slabut. SA O TINA TOT ASA.
Renault: hahahaha

Coulthard: RESPECT!

Sorin Blaj
15th April 2007, 16:31
1. Massa: A aratat poate sa revina si sa castige curse si este clar un candidat serios la titlul de campion mondial.

2. Hamilton: Dovedeste ca are stofa de pilot si nu numai, se va bate la titlu inca de anul asta. Cu ocazia asta s-au lamurit toti de ce l-am pus intre cei patru care au sanse REALE sa castige titlul de campion mondial anul asta: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=1228777#post1228777

3. Raikkonen: Nu stie sa-si asume riscuri, este acelasi gen de pilot ca si Alonso. Prea calculati. Din acest motiv nu vor fi niciodata comparati cu un Schumacher sau Massa. Vor fi campioni si atat, pentru ca si nRaikkonen va ajunge campion la un moment dat, anul asta sau in anii urmatori.

4. Heidfeld: Surpriza placuta a acestui MP. BMW a evoluat foarte mult si incep sa emit pretentii. Daca reusesti sa treci de o seamenea maniera de Alonso, nu mai ai nevoie de laude.

5. Alonso: Dezamagitor astazi. Probabil ca vom afla ce s-a intamplat, dar cand ma gandesc ca urmeaza un nou MP cu acelasi motor, inseamna ca problemele lui sunt doar la inceput.

6. Kubica: Poate sa fie competitiv, dar inca nu poate tine pasul cu Heidfeld. Oricum, a adus puncte importante pentru BMW.

BMW Power
15th April 2007, 16:36
sunt sigur ca alonso a avut probleme

Daca te referi la probleme tehnice, sincer nu prea cred. A fost mult mai bun BMW-ul lui Nick ca McLaren-ul lui Alonso. Nu uita ca la inceputul cursei, Kimi nu l-a putut depasi, asa ca....probleme nu prea cred.

aphelyon
15th April 2007, 16:41
Ai dreptate ,Nick si BMW au fost impecabili si azi ,bravo lor... cat despre Alonso ...asteptam declaratiile

BMW Power
15th April 2007, 16:43
Respect BMW, toata viata.

thanathos
15th April 2007, 16:44
sunt sigur ca alonso a avut probleme

da, da, cu siguranta.
Problema lui e o masina ce nu-i mai rapida cu 1s/tur decat celelalte.

La fel si Renault, au mari probleme. Cu o masina ce :headbang: fara niste pneuri michelin care le asigurau avantajul in fata celorlalti. Moshu David a maturat cu renault pe pista, cu alcelasi motor. Tare cred ca Briatore are un buton de urgenta, pe care o apasat cand n-o mai putut suporta rusinea, si uite asa o abandonat si David :D

BMW Power
15th April 2007, 16:45
Coulthard, o cursa frumoasa, care ii putea ridica cota scotianului, macar ca a trecut de prima tinerete. Orcium, si-a ridicat cota. Ptr o echipa noua care ar debuta in F1 (Provide), ca pilot, Coulthard este inca super util.

aphelyon
15th April 2007, 16:51
Da, David a avut cateva depasiri frumoase ...pacat,si de el si de webber...doi piloti buni care nu au masini pentru ambitiile lor .

Sorin Blaj
15th April 2007, 16:51
Finish-ul:

Sorin Blaj
15th April 2007, 18:36
Clasamentul Cursei:

aphelyon
15th April 2007, 18:38
BMW Sauber au terminat astazi, pentru prima data in acest sezon, cu ambele masini in puncte, instalandu-se solid pe pozitia a treia in clasamentul constructorilor.

Nick Heidfeld a reusit o cursa foarte buna, fiind printre putinii piloti care si-au imbunatatit pozitia in clasamentul final fata de calificari; neamtul a reusit o depasire foarte frumoasa in defavoarea lui Fernando Alonso si a putut apoi sa se mentina in fata acestuia. Desi ritmul sau a fost mai slab decat al coechipierului, Robert Kubica a inregistrat si el un rezultat bun, caci Bahrainul a insemnat pentru polonez prima cursa cu finish in puncte din 2007. Kubica a alergat intreaga cursa avand capacul de la rezervorul de combustibil deschis.

Nick Heidfeld, locul 4: "Ma simt extraordinar. In acest moment am o masina buna, o echipa buna, pot face curse bune si imi place la nebunie. Inainte de cursa nu m-am gandit ca-l pot depasi pe Fernando, dar in al doilea stint am fost putin mai rapid decat el pentru ca am avut un set de pneuri noi in plus fata de el. Pe de alta parte, Fernando a avut o viteza de varf mai mare. A trebuit sa astept pana a facut o greseala, adica cea din virajul cu numarul 13. Pentru echipa extrem de important este faptul ca ambele masini au terminat in puncte. Cred ca aici am fost chiar mai puternici decat in Malaiezia, lucru surprinzator caci masina noastra n-a suferit modificari in ultima saptamana. In mod evident circuitul s-a potrivit masinii noastre si am avut un set-up bun."

Robert Kubica, locul 6: "Per total a fost un weekend foarte bun pentru mine si pentru echipa. E prima data in acest sezon cand termin in puncte, asa ca sunt fericit ca am castigat aceste puncte si stiu ca vom ajunge acolo unde trebuie. Din pacate capacul de la rezervorul de combustibil nu s-a inchis si pierzi multa apasare aerodinamica in aceste conditii. Pierdeam timp in virajele de mare viteza si pe perioadele de franare. S-a deschis la inceputul cursei si n-am putut sa rezolvam problema. Lucrul pozitiv este ca avem un ritm bun, fiabilitatea este aproape perfecta, iar acum vom vedea ce vom putea face in Barcelona."

Sorin Blaj
15th April 2007, 19:05
Ce ghinion poate sa aiba Kubica.

dumy84
15th April 2007, 19:33
BMW-ul a aratat un potential foarte interesant. Ar fi frumos pentru spectaculozitatea campionatului sa avem trei echipe care se bat la victorie. Daca ar fi mers bine si Renault chiar ca aveam cel mai tare campionat din ultimii 10 ani.

Sorin Blaj
15th April 2007, 19:44
Renault sunt pe nicaieri, fara cauciucurile Michelin.

aphelyon
15th April 2007, 20:12
Punctul slab al celor de la Red Bull,fiabilitatea.

Managerul Red Bull Racing, Christian Horner, dezamagit dupa un dublu abandon intr-o cursa buna pentru cei doi piloti ai team-ului.

David Coulthard a iesit din carti in turul cu numarul 37 dupa ce scotianul brazdase jumatate din pluton asigurand in mare parte spectacolul celei de-a treia etape din sezonul actual. Daca David Coulthard s-a retras la boxe din cauza unei planetare, Mark Webber, si el destul de rapid in Bahrain, a fost nevoit sa traga pe dreapta cinci tururi mai tarziu cu probleme la cutia de viteze.

Christian Horner: "Frunstrant este singurul mod de a descrie cursa de astazi. Cu o strategie agresiva, David era candidatul pentru pilotul zilei. A depasit mai mult de 10 masini si era in pozitia de a castiga puncte bune, numai ca o planetara l-a facut sa abandoneze. Mark a luat un start bun si l-a presat foarte agresiv pe Fisichella in prima parte a cursei. Din pacate a pierdut timp in al doilea stint din cauza capacului rezervorului de combustibil, iar, in cele din urma, a trebuit sa abandoneze cu probleme la cutia de viteze."

"Trebuie sa rezolvam foarte repede aceste probleme de fiabilitate, caci asa ceva nu poate fi acceptat. Totusi, se poate vedea ca am continuat sa progresam si ar fi trebuit sa avem ambele masini in puncte astazi."

aphelyon
15th April 2007, 20:16
McLaren

Pilotul debutant al McLaren Mercedes, Lewis Hamilton, a terminat de fiecare data pana acum pe podium. Alonso a fost abia al cincilea.

Monopostul castigator cu o saptamana in urma, McLaren Mercedes-ul MP4-22, n-a fost suficient de rapid astazi pentru a tine pasul cu F2007-ul celor de la Ferrari. Hamilton a terminat exact pe pozitia de pe care plecase in cursa, insa Fernando Alonso a trebuit sa se multumesca doar cu patru puncte. Chiar daca a fost egalat la puncte de Raikkonen si Hamilton, spaniolul inca detine sefia clasamentului la Piloti, asa cum se intampla si in cazul echipei sale - McLaren Mercedes mai au cinci puncte avantaj fata de Ferrari.

Lewis Hamilton, locul 2: "Sunt foarte multumit de rezultatul de astazi. E fantastic sa termini primele trei curse pe podium de fiecare data. E sigur ca am micsorat gap-ul fata de Ferrari si stiu ca toata lumea va continua sa forteze pentru a ne imbunatati si mai mult performantele pentru Marele Premiu al Spaniei. Am putut tine pasul cu Felipe in primul stint, dar am avut probleme cu balansul masinii in al doilea. Masina a fost mult subviratoare si n-am putut sa franez atat de tarziu cat mi-as fi dorit. Totusi, dupa al doilea pit stop, cand am iesit pe pista cu pneurile de specificatie hard, am putut din nou sa fortez. M-am bucurat foarte mult de cursa de astazi si daca ar mai fi fost cateva tururi in plus poate ca as fi putut sa lupt cu Felipe pentru primul loc."

Fernando Alonso, locul 5: "Intr-un fel sunt fericit ca am adus patru puncte si inca mai conducem in clasamentul Constructorilor - ceea ce e important. N-a fost o cursa grozava pentru mine, dar se mai intampla. M-am chinuit cu ritmul si lipsa de aderenta, adica n-am putut sa pilotez asa de bine cum mi-as fi dorit. Mereu incepi o cursa cu gandul ca poti castiga, dar dupa primele sase sau sapte tururi mi-am dat seama ca va fi greu. N-am tinut pasul cu Ferrari-urile si Lewis, iar in cele din urma a trebuit sa ma multumesc cu locul cinci. Am fost aproape de Heidfeld la sfarsitul cursei dar n-am putut face nimic. Acum asteptam urmatoarele doua saptamani, timp in care vom munci mult pentru a imbunatati si mai mult masina, la timp pentru cursa mea de casa, din Barcelona."

se pare ca lipsa aderentei l'a incetinit pe Alonso

Lordul
15th April 2007, 21:29
Iata parerea mea :

F.Massa -a castigat doar pentru ca a plecat primul ; nu a avut nici o problema
L.Hamilton -SUPERB ,daca ar fi avut prima oprire mai scurta avea sansa la victorie
K.Raikonnen -in nota lui ; se putea si mai bine
N.Heidfeld-l-a depasit superb pe Alonso
F.Alonso -slab ; a avut parte de o cursa sub asteptari ; se pune problema cine e Nr .1 la Mclaren
R.Kubica -mai mult nu putea ; meritoriu
J.Trulli -in nota Toyota din acest an
G.Fisichella -dezastru k, a fost depasit si de pilotii Red Bull

Williams -A.Wurz si N.Rosberg -se pare ca nici Toyota nu le poate furniza motoarele revenirii in elita
Red Bull -Culthard a mers SENZATIONAL dar mai au probleme de fiabilitate
Honda -execrabil

flor
15th April 2007, 21:41
si eu cred ca r kubica poate mai mult!

aphelyon
15th April 2007, 21:43
Iata parerea mea :

R.Kubica -mai mult nu putea ; meritoriu


eu cred ca poate mai mult

Lordul
15th April 2007, 21:50
eu cred ca poate mai mult

in aceasta cursa !

dardar_3
15th April 2007, 21:52
Felicitari Massa:ok:

Ma bucur pentru Hamilton:ok:

Lordul
15th April 2007, 21:54
Caz unic in istoria formulei 1 pe locul 1 trei piloti la egalitate de puncte :
F.Alonso , L.Hamilton ,K.Raikonnen 22p

Sasuke Uchiha
15th April 2007, 23:53
bravo kimi bravo ferrari, ma bucur pt alonso, la cat mai multe locuri 5 pt el :D

lucian_iasi
16th April 2007, 00:33
N-ai sa vezi prea curand asta te asigur :)

Peste 2 saptamani vom vedea o victorie clara a lui Fernando.Sunt convins ca se va mobiliza si va castiga :ok:

Sasuke Uchiha
16th April 2007, 02:09
urmatoare cursa va fi peste 4 saptamani, cred, si oricum nu cred ca va castiga, sper sa nu castige

thanathos
16th April 2007, 02:55
urmatoarea cursa e in 27 zile si 12 ore de la post-ul asta :yes:
Avand in vedere ca se va desfasura la Barcelona, e f f probabil ca Alonso sa faca o figura frumoasa. Asta daca Kimi si Massa ii dau voie.

Lordul
16th April 2007, 15:30
intr-adevar pe 13 mai urmatoare cursa ,apropo Miki zicea peste 3 saptamani :happy:

georg40
16th April 2007, 16:25
Absolut exact, urmatoarea intrecere va avea loc la 13 mai in Spania.

aphelyon
16th April 2007, 16:34
intr-adevar pe 13 mai urmatoare cursa ,apropo Miki zicea peste 3 saptamani :happy:

Era de asteptat din partea lui Miki sa zica niste inexactitati nu? :D :groggy:

georg40
16th April 2007, 17:14
Ramanand la cursa din Bahrain, poate este o impresie gresita, dar mie mi s-a parut absolut lineara, putin spectaculoasa, fara acel suspens pe care l-a trait la alte curse.Parca ar fi fost date clasarile inca inaintea de start. Sau ma insel eu ?

Sorin Blaj
16th April 2007, 17:24
Spune-i asta si lui Alonso. :)

Sorin Blaj
17th April 2007, 18:46
McLaren: "Daca n-am fi gresit la boxe, Hamilton castiga!"
Marti, 17.04.2007


Chiar daca a reusit sa rescrie istoria Formulei 1 terminand pe podium si a in a teria cursa a cerierei sale, Lewis Hamilton ar fi putut face mai mult decat atat. Aceasta este parerea unanima in randul celor de la McLaren, care afirma ca Hamilton ar fi putut castiga cursa din Bahrain daca echipa nu ar fi gresit la prima sa intrare la boxe.

Martin Whitmarsh, inginerul de cursa al echipei britanice, spune ca, desi a reusit sa tina pasul cu Massa dupa start, Hamilton a scazut ritmul imediat dupa prima intrare la boxe, cauza fiind presurizarea proasta a pneurilor si, foarte posibil, setarea eronata a eleronului-fata. "Echipa tehnica face cateva ajustari ale presiunii aerului in pneuri si ale aerodinamicii. Uneori, reusesti sa imbunatatesti masina, cum a fost in Malaezia, cand dupa intrarea la boxe Lewis a fost foarte, foarte puternic. Alteori insa, nu iti iese calculul. In Bahrain, tururile de dupa prima intrare la boxe au fost cele mai slabe din intreaga cursa", spune Whitmarsh.

"Lewis a primit in rezervor mai mult combustibil, strategia fiind ca el sa stea pe pista mai mult decat masinile Ferrari. Cu putin noroc si fara sa intalnim trafic, ar fi putut sa il depaseasca pe Massa. Din pacate, n-a mers, desi spre final am fost capabili sa aplicam putina presiune asupra brazilianului", incheie oficialul McLaren.


Care presiune? Poate din roti.

georg40
17th April 2007, 20:39
Spune-i asta si lui Alonso. :)

De ce lui Alonso ? Nu prea realizez...

Sorin Blaj
17th April 2007, 20:56
Inainte de start, Alonso era pe patru si a terminat pe cinci. Asa ca nu au fost date inainte de start, pentru el. :)

thanathos
17th April 2007, 23:35
McLaren: "Daca n-am fi gresit la boxe, Hamilton castiga!"
Marti, 17.04.2007

Care presiune? Poate din roti.

stai linistit, McLaren is mari mesteri in declaratii.
Ma bufneste rasul si acum cand ma gandesc la MP4-18 ... masina care va ucide spectacolul in F1... Ferrari + Renault au mai castigat 3 mondiale dup-aia :happy

georg40
18th April 2007, 12:50
Inainte de start, Alonso era pe patru si a terminat pe cinci. Asa ca nu au fost date inainte de start, pentru el. :)

Putin mai altfel. Eu sunt de parere ca in acest sezon cei cinci (clasati pe primele locuri) isi vor disputa in principiu topate clasarile pe podium. Nu prea vad din restul concurentilor piloti in stare sa provoace surprize.

Sorin Blaj
18th April 2007, 13:32
Poate doar Monaco sa ofere surprize.

Lordul
18th April 2007, 13:53
intr-adevar Monaco si Spa (tot timpul au oferit surprize) si poate Hungaroring si vremea schimbataore din Marea Britanie

Lordul
18th April 2007, 13:53
Michi zice ca Hamilton va castiga in Spania ce ziceti , mergeti pe mana lui?

Sasuke Uchiha
18th April 2007, 14:55
eu nu, si nu mai posta consecutiv :ok:

Lordul
18th April 2007, 15:05
arareori postez consecutiv

aphelyon
19th April 2007, 11:52
Cateva declaratii ale "favoritilor" sezonului dupa cursa din Bahrain

Alonso spune ca problemele sale au venit vineri seara, atunci cand un reflector a cazut pe masina sa: "Poate ca o greseala s-a facut in timp ce s-a reasamblat masina dupa acea patanie. Cert e ca masina a avut un comportament ciudat imediat dupa incident.Parca nu era nicio diferenta in aceea ce priveste aderenta indiferent de specificatia pneurilor - fie hard, fie medium." In orice caz trebuie sa isi revina pentru Spania.

Raikkonen acuza ritmul din calificari pentru rezultatul nu foarte bun din cursa:"Weekend-ul din Bahrain a fost dificil: masina n-a fost exact asa cum mi-as fi dorit si n-am facut totul perfect. Nu putem nega faptul ca principala problema o reprezinta calificarile. Ritmul nostru de cursa este bun si putem lupta cu oricine, dar pe un singur tur cronometrat inca nu e perfect."

Sorin Blaj
22nd April 2007, 13:30
Bahrain, cele mai rapide tururi
15 aprilie


Felipe Massa a avut un weekend complet: pole position, victorie si cel mai rapid tur in cursa.

Echipele principale din Formula 1 par sa nu se mai gandeasca la fiabilitate; si asta nu pentru ca acesta n-ar mai fi un aspect deosebit de important, ci pentru ca, intr-adevar, pilotii acestora nu prea isi mai iau la revedere de la spectactorii prezenti la cursa inainte de steagul in patratele. Asadar, varful clasamentului celor mai rapide tururi din cursa n-a fost 'atins' de eventuale abandonuri, dar mai mult, in acest weekend, s-ar parea ca ierahia fost exact aceea care trebuia: pana la locul al saselea, totul a coincis la o comparare a calificarilor, cursei si celor mai rapide tururi de circuit.

Set-up-ul de calificari si cel de cursa sunt diferite in Formula 1, insa s-ar parea ca de-acum fiecare echipa, din cele de top, reuseste sa scoata maximul din potentialul masinii. Asadar, daca Raikkonen si Alonso n-au putut tine pasul cu proprii coechipieri e numai vina lor. Diferenta dintre Felipe si Kimi a fost de 0.290 secunde in cursa din Bahrain, iar intre Hamilton si Alonso de o zecime jumatate. La BMW, Robert Kubica a fost mai lent cu 0.349 secunde decat Nick Heidfeld. Campionii Mondiali en-titre au un ritm de cursa cu peste o secunda mai slab decat echipa care domina startul sezonului, Ferrari.


Pilot Echipa Tur Timp Gap
1 Massa Ferrari 42 1:34.067
2 Hamilton McLaren 18 1:34.270 +0.203
3 Raikkonen Ferrari 39 1:34.357 +0.290
4 Alonso McLaren 46 1:34.420 +0.353
5 Heidfeld BMW Sauber 38 1:34.470 +0.403
6 Kubica BMW Sauber 46 1:34.819 +0.752
7 Trulli Toyota 40 1:35.153 +1.086
8 Fisichella Renault 51 1:35.200 +1.133
9 Coulthard Red Bull 34 1:35.384 +1.317
10 Kovalainen Renault 27 1:35.475 +1.408
11 Rosberg Williams 51 1:35.556 +1.489
12 Webber Red Bull 37 1:35.705 +1.638
13 Liuzzi Toro Rosso 23 1:35.723 +1.656
14 Barrichello Honda 50 1:35.842 +1.775
15 R Schumacher Toyota 50 1:35.845 +1.778
16 Wurz Williams 27 1:35.992 +1.925
17 Davidson Super Aguri 27 1:36.111 +2.044
18 Sato Super Aguri 23 1:36.359 +2.292
19 Sutil Spyker 45 1:36.772 +2.705
20 Albers Spyker 40 1:37.184 +3.117


Sursa: http://livelyf1.go.ro/stiri.htm#99