PDA

View Full Version : Stiri si noutati la Otelul Galati



Pages : 1 2 3 [4] 5

mihai_alex
11th April 2008, 23:50
Mai bine dona unui spital din India,ei ar fi avut nevoie mai mare decat englezii.
Fi-ti multumiti ca ne dau inca f multi bani,fara nici o obligatie fata de club.Nu doar ei ar trebui sa sprijine clubul,dar s-a mai discutat mult pe problema asta.

dcp100168
12th April 2008, 17:20
Soția lui Petre Grigoraș a suferit o semipareză
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=1333

dcp100168
12th April 2008, 19:35
Universitatea Craiova - Oțelul Galați 1-1
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=1334

dcp100168
15th April 2008, 18:19
Marius Stan: M-aș bucura să încurcăm Steaua și să decidem soarta titlului
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=1363

Cristian
15th April 2008, 23:02
Domnule patron, vedeti-va de echipa dvs.!


Saptamana premergatoare meciului FC Otelul - FC Steaua a debutat conform asteptarilor, patronul clubului bucurestean, Gigi Becali, intrecandu-se de unul singur in declaratii aberante care, evident, s-au transformat in subiecte "sportive".

"Vom spulbera Galatiul cu 3-0!", "CFR-ul va stimula Otelul cu un milion de euro ca sa ne bata!" si alte enormitati - acesta este arsenalul cu care domnul Becali si-a inceput campania de intimidare a urmatorului adversar in cursa pentru titlul de campion "promis" de Dumnezeu. Tinde sa devina inadmisibila omisiunea latifundiarului de a anunta ca intentioneaza sa cumpere doi-trei jucatori de la FC Otelul. Discursul si l-a upgradat, nu si naravul.

Conducatorii FC Otelul au tinut sa-i raspunda oficialului stelist:

Marius Stan (director general): "Recunosc ca domnul Gigi Becali a invatat foarte bine sa faca presiuni pe adversar, dar il anunt ca asemenea tertipuri nu tin cu noi. Sunt foarte deranjat de afirmatiile facute de patronul Stelei si-i recomand sa-si vada numai de echipa dumnealui! Otelul n-a vorbit niciodata in numele vreunui adversar si nu permitem nimanui, nici domnului Becali, sa inventeze subiecte menite a destabiliza un vestiar."

Petre Grigoras (antrenor principal): "Domnul Becali a spus ca ne va bate cu 3-0? Inseamna ca stie el ceva, probabil ca se asteapta sa se arunce vreo bricheta din tribuna sau vreo sticla de apa. Sincer, aceste declaratii nu-si au rostul, fiecare trebuie sa-si vada de treaba lui."

Sursa: www.otelul-galati.ro

dcp100168
17th April 2008, 17:49
Oțelul îl vrea pe Rădoi și încă vreo zece steliști :D
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=1381

Hard
17th April 2008, 17:49
super :D vii si tu cu o stire dupa 3 ore de la aparitia ei pe gsp .esti tare :D

Cristian
17th April 2008, 18:35
super :D vii si tu cu o stire dupa 3 ore de la aparitia ei pe gsp .esti tare :D

Iar tu cu comentarii la fel de penibile...:happy

fl0o
17th April 2008, 19:24
Am inteles ca Marius Stan si-a retras memoriul impotrvia lui poli cand acesti au declarat ca il vor transfera pe Szekely. Eu nu cred, iar daca e asa... foarte rau. Asta inseamna ca il incurajam si pe becali sa faca speculatii legate de jucatori. Cineva trebuie sa puna acapat acestor declaratii.

dcp100168
18th April 2008, 14:25
Avancronica meciului cu Steaua
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=1400

dcp100168
21st April 2008, 17:26
Stan despre Becali: "Un bou care vorbește vrute și nevrute"
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=1428

dcp100168
22nd April 2008, 14:23
Avancronica meciului Gloria Buzău - Oțelul Galați
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=1438
Ne arbitrează Alexandru Tudor!

dcp100168
23rd April 2008, 21:00
Oțelul a câștigat cu 4-0 la Buzău
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=1466

cata_dinamo
23rd April 2008, 21:03
Oțelul a câștigat cu 4-0 la Buzău
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=1466

bravo otelul...o victorie impotriva stelutei...si cu 4-0:ok:
ps:nu sunt din galati si nici nu tin cu otelul...dar merita felicitari:great:/hello

dcp100168
25th April 2008, 16:21
Avancronica meciului Oțelul - Ceahlăul
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=1498

Patriots
25th April 2008, 18:02
Tocmai am fost la stadion si am vazut ca au venit tricourile cu Otelul !:yeah:
Daca vreti sa cumparati duceti-va la gardianul de la poarta de la intrare in parcarea stadionului , dar pacat ca nu au adus prea multe , dar eu un inceput bun :D.aaa...si pretul e de 30 de RON.

valy_no
26th April 2008, 14:10
Stim patriots:)

SORINULTRA
26th April 2008, 22:19
mai sunt?

Hard
26th April 2008, 22:21
daca iau 2,mi se face reducere ?

Cristian
26th April 2008, 22:32
2 peste bot ? Da iei 2 si a 3-a e gratuita :cry:

Hard
26th April 2008, 22:34
2 tricouri,chiar sunt interesat.

Patriots
26th April 2008, 22:46
daca iau 2,mi se face reducere ?

eu am luat 3 si nu mi s-a facut reducere...poate daca prestezi unele servicii primesti si tu o reducere :lol: , doar asa ca altfel nu vad cum :D

Cristian
26th April 2008, 22:56
Da trebuie sa presteze pe la WC-urile din incinta stadionului, are experienta dobandita in Anglia :happy

Hard
26th April 2008, 23:39
eu am luat 3 si nu mi s-a facut reducere...poate daca prestezi unele servicii primesti si tu o reducere :lol: , doar asa ca altfel nu vad cum :D

pustiule , nu ai arta negociatului



cristian,termina cu jignirile ca ne suparam. sa-ti spun o treaba,ai fi fost mult mai mandru sa fii in locul meu ,sa fi lucrat in anglia ,sa cunosti alta lume,si sa realizezi ceva,decat sa fi ajuns la varsta de 23 de ani si sa iti dai seama ca nu ai facut nimic pana la varsta asta si ca tot parintii te intretin. degeaba vrei sa ma contrazici acum,sufletul tau spune altceva.

Cristian
26th April 2008, 23:47
De unde stii tu ce si cat am dobandit eu pana la varsta asta ??? Iar ce am dobandit am dobandit prin munca cinstita, nu am dat in cap, da problema mea e ca sunt cam lenes si recunosc...

Hard
26th April 2008, 23:56
dar tu de unde stii ce am facut eu ? asta am si vrut de fapt,sa vezi ce gandesc atunci cand iti dai cu parerea despre persoana mea.ia atitudine asupra comportamentului tau daca esti nemultumit.eu iti doresc succes :ok:

bada_otelul
27th April 2008, 00:14
Paste fericit tuturor suporterilor Otelului!
Paste fericit sebastiane(tie de 2 ori ca esti stelist)!

Patriots
27th April 2008, 11:18
pustiule , nu ai arta negociatului



cristian,termina cu jignirile ca ne suparam. sa-ti spun o treaba,ai fi fost mult mai mandru sa fii in locul meu ,sa fi lucrat in anglia ,sa cunosti alta lume,si sa realizezi ceva,decat sa fi ajuns la varsta de 23 de ani si sa iti dai seama ca nu ai facut nimic pana la varsta asta si ca tot parintii te intretin. degeaba vrei sa ma contrazici acum,sufletul tau spune altceva.

Ce arta a negociatului hard , daca pana si jucatorilor tot cu 30 de RON le vindea tricoul.Si nu cred ca esti mai important ca jucatorii ca sa iti faca tie o reducere , ca nu ducea omu' lipsa de cumparatori.
Sarbatori fericite tuturor otelarilor si nu numai!

Cristian
27th April 2008, 12:51
Nu ai ce sa negociezi, asta e pretul tricourilor si cu asta basta. PUNCT.

dcp100168
6th May 2008, 18:26
FC Vaslui a câștigat la masa verde partida cu Oțelul
Reacția lui Marius Stan
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=1613

Szekely pleacă la Steaua
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=1614

Doctor_Satan
7th May 2008, 20:31
Grozav! In ultima zi s-a hotarat sa pierdem la masa verde, pentru ca domnul Porumboiu sa vada si el Europa, chiar daca pentru un singur meci.
Si cu 2 goluri anulate in meci, nu prea mai ai ce sa faci.
Felicitari FRF! Va meritati din plin cotizatia domnului Porumboiu!

Cristian
18th May 2008, 22:36
Lucrările la instalația de nocturnă vor începe la 2 iunie

Conducerea clubului Oțelul Galați a semnat un contract pentru montarea instalației de nocturnă pe stadionul Oțelul, lucrările urmând să înceapă la 2 iunie și să se finalizeze în luna noiembrie, informează site-ul oficial al formației de la malul Dunării.

Lucrările de montare a instalației de nocturnă vor demara la 2 iunie și se vor desfășura pe durata a 111 zile lucrătoare. Astfel, în cazul în care lucrările vor decurge normal, Oțelul va putea evolua în nocturnă din luna noiembrie a acestui an.

Costul total a lucrărilor este de 962.590 de euro la care se adaugă TVA. Plata va fi efectuată în trei tranșe: 50% din suma până la finalizarea lucrărilor, 25% până pe 15 decembrie 2008 și restul de 25% până la data de 31 martie 2009.

Oțelul Galați va deveni cea de-a 12-a formație din primul eșalon care dispune de instalație de nocturnă după Steaua, Dinamo, Rapid, Poli Timișoara, Universitatea Craiova, CFR Cluj, Farul Constanța, Pandurii Târgu Jiu, FC Vaslui, Politehnica Iași, Unirea Urziceni. Acestora li se va adăuga și FC Argeș Pitești, formație promovată din liga secundă.

Sursa: www.gsp.ro

Aceeasi stire e si pe www.otelul-galati.ro

Doctor_Satan
21st May 2008, 17:41
Din cate am inteles, s-a luat decizia finala ca noi sa pierdem la masa verde si stiuletii sa mearga in Intertoto!
RUSINE!

Doctor_Satan
4th September 2008, 10:20
Ieri (3 Septembrie) am vazut pe aici prin Tirgu Mures steaguri cu culorile Otelului si cu "Forza Galati".
Stie cineva ce a fost pe aici?

valy_no
7th September 2008, 21:24
Nu aveai din greseala pe la tine un aparat ceva?Sau putea sa intri in vba cu acele persoane.

Doctor_Satan
18th September 2008, 10:56
Din pacate i-am vazut din autobuz in drum spre servici. Si aparatul nu-l port dupa mine.

valy_no
19th September 2008, 22:34
bine ...

mihai_alex
8th October 2008, 12:54
Oțelul vrea timp mai mult pentru a pregăti meciul cu Steaua

După ce Steaua și-a mutat meciul de Cupă pentru marți, 14 octombrie, cu începere de la ora 14:30, Oțelul dorește același privilegiu.

Marius Stan a făcut o adresă către FRF, cerând devansarea datei de disputare cu Tricolorul Breaza, pentru a putea pregăti mai bine meciul din campionat, cu Steaua.

prosport

Fotbal / "Cupa României" se suprapune cu ziua orașului de pe Valea Prahovei


OȚELUL TULBURĂ... BREAZA!


* Clubul gălățean nu poate juca miercurea viitoare în cea de‑a doua întrecere fotbalistică internă din cauza unei programări neașteptate a Ligii Profesioniste * Partida cu formația Tricolorul va avea loc ori marți, 14 octombrie, când sunt programate serbările localității Breaza, ori o săptămână mai târziu

Sarabanda hotărârilor

Miercuri, 15 octombrie. Atunci ar fi trebuit să joace formația de prim eșalon a Galațiului în șaisprezecimile de finală ale "Cupei României". Federația stabilise și ora de start a meciului cu Tricolorul Breaza, o trupă din Liga a III‑a: 14.30! Cum însă în România o hotărâre trebuie neapărat să‑i dea în cap alteia, Liga Profesionistă a decis luni seară ca partida Oțelul � Steaua București, din etapa a XI‑a a campionatului, să aibă loc vineri, 17 octombrie, de la ora 15.00, ținând cont de faptul că gruparea din Ghencea va avea în săptămâna imediat următoare drum prin Liga Campionilor. O lege nescrisă spune însă că o echipă nu trebuie să joace două meciuri în decurs de 48 de ore!

"Stadionul va fi în plină festivitate"

Șefii Oțelului au strâmbat din nas când au auzit că le‑au fost date planurile peste cap. "Nu putem juca miercuri la Breaza, apoi vineri cu Steaua. Federația trebuie să rezolve problema", a reacționat directorul general Marius Stan, care l‑a și anunțat pe Ionuț Lupescu, unul dintre oficialii FRF, pentru descurcarea ițelor. "Din păcate, știu că nu se va putea juca nici marți, deoarece inițial am vrut să disputăm atunci meciul de Cupă. La Breaza vor avea loc atunci zilele orașului, iar stadionul va fi afectat cu această festivitate. Sperăm totuși să se rezolve după ce Federația va lua legătura cu clubul prahovean", a adăugat Stan. Dacă pică și această variantă, întâlnirea dintre Tricolorul și Oțelul ar putea fi mutată tocmai pe 21 octombrie, adică tot într‑o zi de marți.

Ce se‑ntâmplă cu Bourceanu?

Există totuși un mare inconvenient în cazul în care "oțelarii" nu vor bifa meciul de Cupă înaintea confruntării cu Steaua. Mijlocașul gălățean Alexandru Bourceanu, eliminat în urmă cu o săptămână și jumătate, ar putea primi două etape de suspendare, situație care l‑ar obliga să rateze și duelul cu steliștii, după ce a urmărit CFR‑ul din tribună. "Sperăm s‑o rezolvăm într‑un fel. Ori să primească Bourceanu numai o rundă de suspendare, așa cum ar fi normal, ori să jucăm mai întâi cu echipa de Liga a III‑a", a mai spus Marius Stan. Ambele decizii vor fi luate cel târziu astăzi.

"Oțelarul" Costin nu tânjește după banderolă...

Fundașul central Sergiu Costin, de la Oțelul Galați, a fost căpitanul formației dunărene în partida cu CFR Cluj, scor 1‑1, din etapa a X‑a a Ligii I de fotbal. El a purtat banderola în lipsa lui Gabriel Paraschiv, care se accidentase cu o etapă înainte. "Am purtat la acest joc banderola, dar nu mă mai întrebați nimic despre acest lucru, pentru că singurul căpitan al echipei este Paraschiv. Eu pot fi cel mult un vice‑căpitan și nimic mai mult! Îl așteptăm cât mai curând pe Para pe teren, alături de noi", a declarat căpitanul de conjunctură al �oțelarilor�.

VLG

Si un articol de rahat,marca prosport:

Vâtcă, uitat de Steaua

Portarul Andrei Vâtcă se întâlnește cu mingea doar la antrenamentele Stelei

Transferat de la Oțelul în 2007, goalkeeperul nu a apărat decât în Cupa României pentru roș-albaștri. Steaua are în lot trei portari, dar numai unul dintre ei, Zapata, reușește să prindă primul „11“. Ceilalți doi, Vâtcă și Cernea, fac cu rândul pentru un loc pe bancă în meciurile din campionat pentru a intra în „prime“ . Interesant e cazul lui Andrei Vâtcă, un portar care s-a transferat în luna mai a anului trecut la Steaua, dar care încă nu a apucat să debuteze în campionat pentru formația din Ghencea! Cumpărat în schimbul sumei de 450.000 de euro de la Oțelul Galați, goalkeeperul originar din Oradea nu a fost utilizat decât de câteva ori în Cupa României, el nefiind inclus în ultimele două sezoane nici măcar pe lista Stelei înaintată la UEFA pentru Champions League. Acordându-i-se foarte puține șanse, portarul stelist ar putea părăsi la iarnă Steaua.


Oțelul l-ar putea răscumpăra


Fosta sa echipă, Oțelul Galați, l-ar reprimi, chiar dacă a mai avut o tentativă de a-l împrumuta pe Vâtcă în iarna trecută, dar cele două cluburi nu s-au înțeles la bani. „La finalul turului o să vorbesc cu Grigoraș și o să încercăm să vedem dacă îl putem răscumpăra de la Steaua. E un portar cu reale calități. Noi i-am dat drumul să plece la Steaua pentru că era disperat să se transfere la echipa la care el credea că va avea un viitor. Lucrurile nu au stat însă așa. Recunosc, noi am obținut bani frumoși de pe urma sa“, a declarat pentru ProSport Marius Stan, președintele Oțelului Galați. Legendarul portar al Stelei, Helmuth Duckadam, a precizat la rândul său: „Nu înțeleg de ce Vâtcă acceptă acest statut. Dacă mai stă șase luni fără să apere, se poate spune că se termină ca portar“.
În prezent, Vâtcă este creditat cu șanse mari să apere marți în meciul de Cupă cu Sportul Studențesc. Stelistul nu a mai evoluat titular din 6 decembrie 2007, într-un meci pierdut cu Unirea Urziceni.

Cristian
8th October 2008, 13:04
Oțelul vrea timp mai mult pentru a pregăti meciul cu Steaua

După ce Steaua și-a mutat meciul de Cupă pentru marți, 14 octombrie, cu începere de la ora 14:30, Oțelul dorește același privilegiu.

Marius Stan a făcut o adresă către FRF, cerând devansarea datei de disputare cu Tricolorul Breaza, pentru a putea pregăti mai bine meciul din campionat, cu Steaua.

prosport

Fotbal / "Cupa României" se suprapune cu ziua orașului de pe Valea Prahovei


OȚELUL TULBURĂ... BREAZA!


* Clubul gălățean nu poate juca miercurea viitoare în cea de‑a doua întrecere fotbalistică internă din cauza unei programări neașteptate a Ligii Profesioniste * Partida cu formația Tricolorul va avea loc ori marți, 14 octombrie, când sunt programate serbările localității Breaza, ori o săptămână mai târziu

Sarabanda hotărârilor

Miercuri, 15 octombrie. Atunci ar fi trebuit să joace formația de prim eșalon a Galațiului în șaisprezecimile de finală ale "Cupei României". Federația stabilise și ora de start a meciului cu Tricolorul Breaza, o trupă din Liga a III‑a: 14.30! Cum însă în România o hotărâre trebuie neapărat să‑i dea în cap alteia, Liga Profesionistă a decis luni seară ca partida Oțelul � Steaua București, din etapa a XI‑a a campionatului, să aibă loc vineri, 17 octombrie, de la ora 15.00, ținând cont de faptul că gruparea din Ghencea va avea în săptămâna imediat următoare drum prin Liga Campionilor. O lege nescrisă spune însă că o echipă nu trebuie să joace două meciuri în decurs de 48 de ore!

"Stadionul va fi în plină festivitate"

Șefii Oțelului au strâmbat din nas când au auzit că le‑au fost date planurile peste cap. "Nu putem juca miercuri la Breaza, apoi vineri cu Steaua. Federația trebuie să rezolve problema", a reacționat directorul general Marius Stan, care l‑a și anunțat pe Ionuț Lupescu, unul dintre oficialii FRF, pentru descurcarea ițelor. "Din păcate, știu că nu se va putea juca nici marți, deoarece inițial am vrut să disputăm atunci meciul de Cupă. La Breaza vor avea loc atunci zilele orașului, iar stadionul va fi afectat cu această festivitate. Sperăm totuși să se rezolve după ce Federația va lua legătura cu clubul prahovean", a adăugat Stan. Dacă pică și această variantă, întâlnirea dintre Tricolorul și Oțelul ar putea fi mutată tocmai pe 21 octombrie, adică tot într‑o zi de marți.

Ce se‑ntâmplă cu Bourceanu?

Există totuși un mare inconvenient în cazul în care "oțelarii" nu vor bifa meciul de Cupă înaintea confruntării cu Steaua. Mijlocașul gălățean Alexandru Bourceanu, eliminat în urmă cu o săptămână și jumătate, ar putea primi două etape de suspendare, situație care l‑ar obliga să rateze și duelul cu steliștii, după ce a urmărit CFR‑ul din tribună. "Sperăm s‑o rezolvăm într‑un fel. Ori să primească Bourceanu numai o rundă de suspendare, așa cum ar fi normal, ori să jucăm mai întâi cu echipa de Liga a III‑a", a mai spus Marius Stan. Ambele decizii vor fi luate cel târziu astăzi.

"Oțelarul" Costin nu tânjește după banderolă...

Fundașul central Sergiu Costin, de la Oțelul Galați, a fost căpitanul formației dunărene în partida cu CFR Cluj, scor 1‑1, din etapa a X‑a a Ligii I de fotbal. El a purtat banderola în lipsa lui Gabriel Paraschiv, care se accidentase cu o etapă înainte. "Am purtat la acest joc banderola, dar nu mă mai întrebați nimic despre acest lucru, pentru că singurul căpitan al echipei este Paraschiv. Eu pot fi cel mult un vice‑căpitan și nimic mai mult! Îl așteptăm cât mai curând pe Para pe teren, alături de noi", a declarat căpitanul de conjunctură al �oțelarilor�.

VLG

Si un articol de rahat,marca prosport:

Vâtcă, uitat de Steaua

Portarul Andrei Vâtcă se întâlnește cu mingea doar la antrenamentele Stelei

Transferat de la Oțelul în 2007, goalkeeperul nu a apărat decât în Cupa României pentru roș-albaștri. Steaua are în lot trei portari, dar numai unul dintre ei, Zapata, reușește să prindă primul „11“. Ceilalți doi, Vâtcă și Cernea, fac cu rândul pentru un loc pe bancă în meciurile din campionat pentru a intra în „prime“ . Interesant e cazul lui Andrei Vâtcă, un portar care s-a transferat în luna mai a anului trecut la Steaua, dar care încă nu a apucat să debuteze în campionat pentru formația din Ghencea! Cumpărat în schimbul sumei de 450.000 de euro de la Oțelul Galați, goalkeeperul originar din Oradea nu a fost utilizat decât de câteva ori în Cupa României, el nefiind inclus în ultimele două sezoane nici măcar pe lista Stelei înaintată la UEFA pentru Champions League. Acordându-i-se foarte puține șanse, portarul stelist ar putea părăsi la iarnă Steaua.


Oțelul l-ar putea răscumpăra


Fosta sa echipă, Oțelul Galați, l-ar reprimi, chiar dacă a mai avut o tentativă de a-l împrumuta pe Vâtcă în iarna trecută, dar cele două cluburi nu s-au înțeles la bani. „La finalul turului o să vorbesc cu Grigoraș și o să încercăm să vedem dacă îl putem răscumpăra de la Steaua. E un portar cu reale calități. Noi i-am dat drumul să plece la Steaua pentru că era disperat să se transfere la echipa la care el credea că va avea un viitor. Lucrurile nu au stat însă așa. Recunosc, noi am obținut bani frumoși de pe urma sa“, a declarat pentru ProSport Marius Stan, președintele Oțelului Galați. Legendarul portar al Stelei, Helmuth Duckadam, a precizat la rândul său: „Nu înțeleg de ce Vâtcă acceptă acest statut. Dacă mai stă șase luni fără să apere, se poate spune că se termină ca portar“.
În prezent, Vâtcă este creditat cu șanse mari să apere marți în meciul de Cupă cu Sportul Studențesc. Stelistul nu a mai evoluat titular din 6 decembrie 2007, într-un meci pierdut cu Unirea Urziceni.


Dupa ce au fost inscriptionate zidurile stadionului cu mesaje impotriva lui Vatca, a declarat ca nici nu mai vrea sa revina :cry:

mihai_alex
8th October 2008, 13:05
Dar prosport ce stie?scriu articole sa umple golurile.

Citeaza te rog stirile.

Cristian
9th October 2008, 00:21
Jucam la Breaza marti, 14 octombrie!


Federatia Romana de Fotbal a stabilit astazi ca meciul dintre CS Tricolorul Breaza si FC Otelul Galati, din saisprezecimile de finala ale Cupei Romaniei "Timisoreana", sa se desfasoare marti, 14 octombrie, si nu miercuri, cum hotarase initial.

Partida care va avea loc in localitatea prahoveana va incepe la ora 14.30.

Sursa: site oficial :ok:

mihai_alex
9th October 2008, 11:37
FOTBAL/ Oțelul intenționează să dea lovitura în pauza de iarnă

Marius Stan:
ÎL VREM PE CERNAT!


* Unul dintre cele mai bune produse ale fotbalului gălățean este aproape de a reveni în fauna autohtonă * Florin Cernat va putea semna, la iarnă, cu orice altă echipă în afară de Dinamo Kiev, iar Oțelul ar putea fi o variantă * Clubul dunărean admite că și‑l dorește în vestiar!


Bine că scapă de Ucraina!

Nu mai este o surpriză pentru nimeni că Florin Cernat, unul dintre cei mai talentați fotbaliști gălățeni din toate timpurile, mai are doar câteva luni până la �divorțul� de Dinamo Kiev. După șapte ani petrecuți la formația ucraineană (n.n. � a făcut și o �escală�, de un sezon, la Hajduk Split ‑ în Croația), mijlocașul în vârstă de 28 de ani se gândește tot mai serios să revină în țară. Evident, conducerea grupării din capitala Ucrainei i‑a făcut o ofertă de prelungirea contractului, însă Cernat nu mai este tentat să rămână în locul în care a câștigat foarte mulți bani, nu și ocazii de a juca în prima echipă. Din acest motiv, �Diamantul� (așa cum i se zicea atunci când a scos capul în fotbalul mare) se pregătește cu a doua formație a lui Dinamo Kiev.

�E prea devreme pentru a spune ce voi face�

Cu toate că este o fire deschisă, Florin preferă misterul când vine vorba despre următoarea perioadă a carierei sale. �În iarnă voi intra în ultimele șase luni de contract cu Kievul și voi putea semna cu oricine. Evident, îmi doresc să revin în țară, deoarece am stat foarte multă vreme în străinătate. Aș fi mai aproape de soție, de copil� Până atunci mai este, și încă nu pot vorbi despre o viitoare destinație�, a declarat fotbalistul care și‑a început drumul la Oțelul Galați. L‑am întrebat dacă se gândește la o eventuală revenire în tricoul trupei roș‑alb‑albastre și n‑a zis nu, dar nici n‑a confirmat. A încercat eschiva: �Ar putea fi o variantă, de ce nu? Oțelul rămâne echipa la care m‑am lansat, aici aș fi la mine acasă. Repet însă, n‑am nicio ofertă și este prea devreme să vorbim despre așa ceva.�

�Cum să nu‑l vrem?�

Marius Stan, directorul general al Oțelului, confirmă faptul că Florin Cernat este o pistă pe care ar vrea să demareze în forță în campania de transferuri din iarnă. �Cum să nu ni‑l dorim? Este un fotbalist foarte bun, a ajuns la o vârstă la care fotbalul nu mai are niciun secret. Asta nu înseamnă și că suntem aproape de a‑l readuce acasă. Vom vedea în ce măsură va dori să se întoarcă la Oțelul, apoi și Dinamo Kiev va avea unele pretenții dacă va fi să‑l luăm la iarnă. Încă este devreme pentru a discuta acest subiect�, a precizat șeful clubului dunărean. Cernat constituie o �marfă� de calitate pentru Liga I � se zvonește că și alte grupări și l‑ar dori grabnic pe stângaciul de la Kiev: Steaua, Dinamo, CFR Cluj și chiar Unirea Urziceni, unde manager este nașul său de cununie, Mihai Stoica.

VLG

mihai_alex
10th October 2008, 10:50
Fotbal / Jucătorii lui Grigoraș și-au reluat pregătirile


"OȚELARII" ȘI CALABREAZA


* Până la duelul cu Steaua București, de vinerea viitoare, roș-alb-albaștrii gălățeni se gândesc cum să le strice cheful de festival indivizilor de la Tricolorul Breaza, care vor intra în sărbătoare peste câteva zile

"Să fim profesioniști!"

Pauza de după meciul cu CFR Cluj, din etapa a X-a a Ligii I, s-a scurs neașteptat de repede, iar pentru formația Oțelul se arată la orizont partida de la Breaza, din Cupa României. Miercuri seară, roș-alb-albaștrii și-au reluat alergările și vor "beneficia" de un weekend încărcat, săptămâna viitoare rezervându-le două jocuri foarte importante. Cu toate că, în mod normal, n-ar trebui să-și pună problema victoriei în disputa cu Tricolorul, grupare care activează în Liga a III-a, elevii lui Petre Grigoraș resimt presiunea specifică întrecerii în care surprizele pândesc la tot pasul. "Niciun meci nu este dinainte câștigat, așa că trebuie să fim profesioniști indiferent de adversar. Am încredere că băieții mi-au înțeles mesajul", a afirmat antrenorul Grigoraș.

Prahovenii, încă neîmpăcați

"Oțelarii" au sesizat și faptul că tabăra prahoveană încearcă să ducă un război psihologic înaintea duelului de marți după-amiază, situație care s-ar putea întoarce ca un bumerang împotriva "tricolorilor" de la poalele Carpaților. "Deși știm că partida se va juca marți, de la ora 14.30, am înțeles că adversarii contestă acest lucru și solicită expres mutarea meciului în altă zi. Am înțeles că au zilele orașului atunci și că ar avea alte planuri", a comentat tehnicianul Oțelului. Într-adevăr, la Breaza se desfășoară, în primele zile ale lunii octombrie, Festivalul "Calabreaza" ajuns la cea de-a patra ediție, un melanj de muzică po****ră, târg al meșterilor po****ri ș.a.m.d.

Para aleargă din nou

Căpitanul Gabriel Paraschiv se pregătește individual după accidentarea suferită în deplasarea de la Constanța, din runda a IX-a, și va rata și meciul din șaisprezecimile de finală ale Cupei. "Face doar alergări și abia săptămâna viitoare, în funcție de cum va rezista zona cu probleme, va intra în programul normal al echipei. Sper să-l avem la partida cu Steaua, de vinerea viitoare", a mai spus Grigoraș, el urmând să-și facă strategia pentru întâlnirea cu Tricolorul și fără Alexandru Bourceanu, suspendat de Comisia de Disciplină a Federației.

Marius Stan, contrazis de Tricolorul

Conducerea clubului de Liga a III-a Tricolorul Breaza n-a rămas datoare în urma afirmației făcute de directorul general al Oțelului, Marius Stan, după tragerea la sorți a șaisprezecimilor de finală ale Cupei României. "Breaza este cel mai accesibil adversar, toată lumea și-a dorit să joace cu această echipă", a declarat oficialul gălățean, stârnindu-i astfel pe capii Brezei. "Sper ca jucătorii noștri să fie conștienți că se află în fața unei performanțe istorice. Am putea să-i dăm un răspuns concret, pe gazon, lui Marius Stan. Sper ca noi să ne calificăm mai departe", a replicat Constantin Anghelache, președintele Tricolorului, în presa prahoveană.

VLG

mihai_alex
11th October 2008, 10:31
Meciul de la Breaza s‑ar putea să nu mai aibă loc

OȚELUL, CALIFICAT DIN OFICIU?


* Partida roș‑alb‑albaștrilor cu Tricolorul, din �Cupa României�, este la un pas de anulare, formația de Liga
a III‑a părând dispusă să renunțe * Prahovenilor nu le convine faptul că disputa din șaisprezecimile de finală ale întrecerii va avea loc marți, 14 octombrie, odată cu serbările orașului


Unde‑i alcool nu poate fi și fotbal

Veștile dinspre zona �Cupei României� se succed cu repeziciune. Conducerea Clubului Tricolorul Breaza a anunțat și ieri Federația Română de Fotbal că nu este de acord cu disputarea meciului cu Oțelul, din șaisprezecimile de finală ale �Cupei României�, în ziua de 14 octombrie. Oficialii prahoveni invocă același motiv: partida de fotbal patronată de FRF nu se poate desfășura concomitent cu sărbătorile orașului. Concret, Jandarmeria Română refuză să asigure securitatea disputei de pe Stadionul �Parc� în condițiile în care se încalcă o normă fundamentală a fenomenului fotbalistic. Conform așa‑zisei Legi a lui Mitică, este interzis consumul de alcool în jurul arenelor sportive cu ocazia meciurilor oficiale.

�Sper să nu se mai schimbe ceva�

Cum Festivalul �Calabreaza� din Stațiunea de pe Valea Prahovei presupune și alcool din belșug, ca la orice serbare câmpenească, stadionul formației Tricolorul va fi expus total � este situat chiar în parcul din centrul localității! �Ne‑au informat și pe noi că nu vor să joace marți, dar noi n‑avem ce face, doar n‑o să jucăm miercuri, cu numai 48 de ore înaintea duelului din campionat, cu Steaua. Depinde de Federație, deși Comitetul Executiv a luat decizia definitivă ca partida să aibă loc pe 14 octombrie. Sper să nu se mai schimbe ceva, deoarece echipa noastră și‑a stabilit clar programul pentru toată săptămâna care urmează�, a precizat directorul general al Oțelului, Marius Stan.

Primarul din Breaza poate lua decizia finală

Interesant este faptul că gruparea de Liga a III‑a ar putea decide chiar să renunțe la competiția K.O.! Responsabilii clubului din Breaza ar urma să mai aibă o discuție cu primarul urbei prahovene cu privire la vizita Oțelului, dar există zvonuri că edilul‑șef pune sărbătorile locale pe primul plan. �Am auzit că este posibil să renunțe la acest joc și să piardă cu 3‑0, la masa verde. Ne‑ar conveni o asemenea variantă, dar asta nu înseamnă că ne‑am bucura de situația echipei prahovene. Tricolorul Breaza a ajuns până în această fază a Cupei pentru a‑și încerca șansele și în fața unei formații de prim eșalon�, a mai spus Marius Stan.

VLG

mihai_alex
14th October 2008, 10:46
Fotbal / Echipa lui Grigoraș joacă, astăzi, pentru calificarea în "optimile" Cupei


OȚELUL, LA OXIGENARE!


* Jucătorii formației gălățene trag aer de munte în piept pentru disputa de vineri, cu Steaua București * Partida de Cupă, cu Tricolorul Breaza, va începe la ora 14.30

Tricolorul, o formație tânără

Breaza, stațiune turistică și balneoclimaterică situată în dreapta râului Prahova, constituie un bun prilej de relaxare pentru "oțelari" înaintea marelui duel cu Steaua, de vineri. Ajunși ieri după-amiază în localitatea subcarpatică, jucătorii pregătiți de Petre Grigoraș au dat de un aer de munte odihnitor, însă nu pentru trândăveală s-au deplasat aici roș-alb-albaștrii, ci pentru a bifa o victorie (sperăm, facilă) în partida cu formația Tricolorul, din șaisprezecimile de finală ale "Cupei României". Gruparea prahoveană, prezentă și anul trecut în această fază a întrecerii, activează în Seria a III-a a Ligii a III-a: ocupă locul al optulea în clasament, cu patru victorii, o remiză și trei înfrângeri (golaveraj 14-10). Antrenată de mai bine de doi ani de Florin Stăncioiu, echipa din Breaza este alcătuită în principal de jucători tineri și are în căpitanul Vasilescu o piesă urmărită de echipele de prim eșalon.

Grig a pățit-o când era la Farul

Petre Grigoraș, antrenorul Oțelului, nu părea relaxat înaintea plecării spre stațiunea de pe Valea Prahovei. Știe că meciurile cu formațiile mult mai slab cotate au o doză de imprevizibil. El însuși a trăit pe pielea sa un asemenea eveniment la începutul carierei de antrenor: "Eram secund la Farul, cu Zahiu principal, și am avut în Cupă o deplasare la Petrolul Berca. Am dominat meciul, dar am primit un gol neașteptat, am ratat mult și în minutul 88 am reușit să egalăm. Pe atunci funcționa regula golului de aur, iar în prelungiri am încasat-o. Un jucător al gazdelor, care avea o sută de kile, ne-a dat un gol de la 25 de metri, direct în vinclu! Așa că nu am numai amintiri plăcute din această competiție."

"Să fim profesioniști!"

Tehnicianul formației gălățene nu poate miza nici astăzi pe Bourceanu, aflat la a doua etapă de suspendare, în timp ce Ilie și Cojoc sunt în continuare accidentați. N-a făcut deplasarea la Breaza nici Nogo, rămas să se pregătească la echipa a doua, dar nici Gribauskas, aflat la lotul național al Lituaniei. În schimb, Paraschiv, care se antrenează normal de câteva zile, a prins lotul. "Para nu va juca din prima, voi încerca să-l folosesc măcar 30 de minute pentru a-și reintra în ritm. Sper ca băieții să conștientizeze că nu trebuie să ne jucăm cu faptul că suntem favoriți. Trebuie să fim profesioniști și să ne calificăm fără probleme", a mai spus Petre Grigoraș. Jocul de astăzi, de pe Arena "Parc" din Breaza, va începe la ora 14.30.

Tricolorul Breaza - Oțelul Galați

Șaisprezecimile de finală ale �Cupei României� la fotbal;
Meciul va avea loc astăzi, de la ora 14.30;
Echipele probabile:
TRICOLORUL: Anghelache - Tudor, N. Ghiță, Petcu, Olteanu - Negoței, Turiac, G. Ghiță, Topală - Vasilescu, Vișan. Antrenor: Florin Stăncioiu;
OȚELUL: Kolev - Sârghi, Costin, Jelev, Sălăgean - Vitaici, Iorga, Viglianti - Cârjă, Tănasă, Pena. Antrenor: Petre Grigoraș.
Arbitri: Radu Petrescu (București) - Florin Stănescu (București), Bogdan Medrea (Rm. Vâlcea) - Ionuț Neagu (Ploiești).

Astăzi, în "Cupa României"
"Șaisprezecimile"

Po****ra competiție fotbalistică "Cupa României", a ajuns în faza "șaisprezecimilor", în care debutează și echipele din primul eșalon, alături de cele din eșaloanele inferioare, care au luptat pentru calificare (și supremație) de mai multe luni.
În această fază sunt prezente și două echipe gălățene: OȚELUL - care va evolua astăzi, la Breaza, și FCM DUNĂREA - revelația acestui sezon - care va juca mâine, pe teren propriu, cu Gaz Metan Mediaș.
Dar iată programul complet al celor 16 partide: marți, 14 octombrie: "U" Cluj - CFR Cluj, Tricolorul Breaza - OȚELUL, CSM Ploiești - Unviersitatea Craiova, FC Botoșani - Gloria Buzău, CSM Rm. Vâlcea CS Otopeni, FCM Tg. Mureș - Dinamo (ora 14,45 - Antena 1), Sportul Studențesc - Steaua (ora 16,45 - Antena 1), CFR II Cluj - FC Timișoara; miercuri: CFR Timișoara - Gloria Bistrița, Minerul Lupeni - Unirea Urziceni, Internațional Pitești - FC Argeș, FCM DUNĂREA - Gaz Metan (ora 14,30 - Stadionul "Dunărea"), Farul Constanța - FC Brașov și FCM Bacău - Pandurii Tg. Jiu; joi: Petrolul Ploiești - Rapid (ora 20,30 - Antena 1). Partida FC Vaslui - Poli Iași se va juca peste două săptămâni - pe 29 octombrie.
Meciurile se dispută pe terenurile echipelor de categorie inferioară, cu excepția celui dintre Sportul și Steaua, găzduit de Stadionul "Tineretului", din Urziceni. Dacă egalitatea se menține la finele celor 90 de minute se va proceda la prelungiri. (Gh. Arsenie)

VLG

Fără galeria Oțelului


FANII GĂLĂȚENI N-AU VOIE LA BREAZA!?


Situație inedită și, deopotrivă, neplăcută pentru cei mai fanatici suporteri ai Oțelului. Fanii roș-alb-albaștrilor au fost informați de conducerea clubului gălățean că li se interzice deplasarea la jocul de astăzi, din "Cupa României", deoarece organizatorii vor avea un număr restrâns de forțe de ordine. "Din păcate, gazdele au pe cap zilele orașului, iar Jandarmeria nu poate asigura siguranța pe stadion. Prin urmare, ni s-a sugerat să nu venim cu galeria pentru a se evita orice urmă de conflict. Ne pare rău că fanii nu ne pot fi alături, dar sperăm să fie ultima dată când li se întâmplă o asemenea neplăcere", a declarat directorul general al Oțelului, Marius Stan.

VLG

mihai_alex
15th October 2008, 10:35
"Cupa României"/ Oțelul a pus târziu sare și piper: 2‑1 cu Tricoloru


CALIFICARE CU DEGETE FRIPTE


* Formația gălățeană a fost nevoită să lupte cu mirosul de mititei și cu ardoarea modestei echipe din Breaza pentru calificarea în optimile de finală ale �Cupei României�* În plină sărbătoare a orașului prahovean, roș‑alb‑albaștri au făcut un chinuit 2‑1 * Golul desprinderii fiind, de fapt, un autogol...


Muștar, frate!

În spatele lui Kolev ‑ mici sfârâind, în dreapta lui Sârghi ‑ o fanfară foarte zgomotoasă, iar în stânga lui Sălăgean ‑ cârnăciori de‑ți lăsa gura apă. Fumul de grătar a ajuns până la mijlocul terenului, punându‑le piedică tuturor jucătorilor puși pe treabă. În tribune ‑ oameni cu chef, doar erau zilele orașului Breaza. Pentru că nu există o masă a presei, am stat printre microbiștii de rând, iar unul dintre ei, ghiftuit cu cele tradiționale, a lăsat să‑i iasă din cavitatea bucală ditamai izul de carne friptă cu muștar � acestea au fost datele �stelare� ale meciului jucat ieri, la o altitudine de 300‑400 de metri, în stațiunea balneoclimaterică Breaza. Zilele orașului prahovean au eclipsat clar întâlnirea dintre �oțelarii� lui Petre Grigoraș și cvasianonimii de la Tricolorul.

Fanii gazdelor, în stare de petrecere

Slăbuți din punct de vedere tehnic, fotbaliștii de Liga a III‑a au încercat să elimine diferența prin devotament, astfel încât multe baloane au deranjat coșmeliile cu bunătăți din jurul stadionului. Primele ocazii au apărut însă la buturile gazdelor, Cârjă lovind bara dintr‑un unghi închis (12�), iar Tănasă, scăpat singur grație unor gafe ale fundașilor brezeni, a �plantant� mingea în pomi (17�). Formația de eșalon inferior a replicat prin viteza foarte bună a atacanților Vișan și Vasilescu � probabil le fusese promisă o masă pe cinste după joc, fir‑ar el să fie de fum! Atât le‑au trebuit chibiților din tribună, care au gesticulat, comentat și înjurat de la primul până la ultimul... mic cu muștar.

Câte emoții!...

Oțelul lui Grig a avut până la urmă destule probleme în localitatea de pe Valea Prahovei, acolo unde credeau că este pomul lăudat. După avertismentele lui Vișan (47� � bară transversală și 51�!) și Vasilescu (59�), acesta din urmă a deschis scorul, punctând din marginea careului de 6 metri, spre delirul participanților la serbare câmpenească de la Breaza. Treziți din șoc, roș‑alb‑albaștrii s‑au frecat la ochi și au redresat până la urmă ceea ce părea o mare și gogonată surpriză. Paraschiv a lovit transversala (64�), iar Viglianti a umblat la tabelă, cu o reluare de pe linia porții (66�). Pentru un 2‑1 chinuit, Gado a adus o minge din tușă și l‑a obligat pe Tudor să‑și trimită în propria poartă!


TRICOLORUL BREAZA ‑ OȚELUL GALAȚI 1‑2 (0‑0)

Meci disputat ieri la Breaza;
Stadionul �Parc� � 1.500 spectatori;
Șaisprezecimile de finală ale �Cupei României� la fotbal;
Au marcat: Vasilescu 61� / Viglianti 66�, Tudor 85� ‑ autogol;
Cartonașe galbene: Tudor 24�, Vasilescu 70� / Viglianti 55�, Kolev 71�;
TRICOLORUL: Anghelache � Tudor (88� Negoței), N. Ghiță, Petcu, Filip � G. Ghiță, Turiac (68� Simion), Topală, Olteanu � Vișan, Vasilescu (81� Șandru). Antrenor: Florin Stăncioiu;
OȚELUL: Kolev � Sârghi (53� Gado), Costin, Jelev, Sălăgean � Vitaici (75� Nikolici), Iorga, Viglianti � Cârjă, Tănasă, Pena. Antrenor: Petre Grigoraș;
Au arbitrat: Radu Petrescu (București) � Adrian Stănescu, Bogdan Medrea.


MARIUS STAN: �APROAPE NEMERITAT�!


Nemulțumit de jocul submediocru al formației sale, directorul general al Oțelului a declarat după meciul de la Breaza că s‑a temut de o mare rușine. �Mi‑a tremurat haina pe mine, am avut mari emoții și până la urmă calificarea este aproape nemeritată, adversarii au jucat mai bine decât noi și am scăpat cu mare noroc�, a afirmat Marius Stan, după victoria cu Tricolorul, scor 2‑1, din șaisprezecimile �Cupei României�.


VLG

mihai_alex
15th October 2008, 12:00
Stan: "Ne-am prezentat rusinos!"

Directorul general al FC Otelul Galati, Marius Stan (foto), a tinut sa declare dupa meciul din saisprezecimile de finala ale Cupei Romaniei "Timisoreana", 2-1 cu CS Tricolorul Breaza, ca se astepta la o alta atitudine din partea ros-alb-albastrilor:

"Aproape ca nu am meritat calificarea, deoarece ne-am prezentat rusinos! Am fost cu capul in nori, am lasat adversarul sa ne puna probleme si pot spune ca ne-a trecut glontul pe la ureche. Sper ca jucatorii sa se trezeasca la timp pentru ca vineri ne viziteaza Steaua si, daca vom avea aceeasi atitudine, riscam sa luam multe goluri! Sper ca jocul de astazi sa fi fost influentat si de atmosfera de sarbatoare campeneasca din Breaza, nu-mi pot explica de ce am jucat asa."

www.otelul-galati.ro

mihai_alex
16th October 2008, 11:06
Un articol comandat de stan:mda::

Cum va fi primit la Galați ultimul jucător vândut la Steaua?


SZEKELY A SCOS OȚELUL DIN FOAME!


* Jucătorul mutat în vară la gruparea din Ghencea merită aplauzele publicului gălățean - aceasta este părerea lui Petre Grigoraș și Marius Stan, responsabilii Clubului Oțelul * Janos se va afla pe teren în meciul de mâine, de la malul Dunării

Vâtcă n‑a fost bine primit

Cedat Stelei în vara lui 2007, portarul Andrei Vâtcă a devenit în timp record dușmanul suporterilor "oțelari". Declarațiile sale, cum că visa de mic să ajungă în curtea grupării din Ghencea, i‑au iritat subit pe fanaticii din peluzele arenei gălățene. Ca atare, la ultima vizită a bucureștenilor pe malul Dunării, goalkeeperul în schimbul căreia Oțelul a încasat jumătate de milion de euro și‑a trecut în cont zeci, poate sute de înjurături. În vara acestui an, un alt "transport" a luat calea formației din Capitală, mijlocașul dreapta Janos Szekely fiind vândut pentru 1,5 milioane de euro. Mâine, în disputa Oțelul � Steaua, din etapa a XI‑a a Ligii I, fosta vedetă a Galațiului ar putea fi chiar titular. Cum va fi primit el de public? � iată o întrebare care‑și va găsi răspunsul abia la ora jocului.

Grig ține legătura cu Janos

Petre Grigoraș, antrenorul sub comanda căruia Szekely a avut cele mai bune rezultate, este de părere că microbiștii dunăreni îl vor aplauda. "Țin legătura telefonic cu el, dar n‑am mai vorbit de vreo două săptămâni și ceva. Despre partida de vineri n‑am discutat, însă sper să fie primit bine. Până la urmă, la Oțelul și‑a făcut foarte bine treaba", susține tehnicianul Oțelului, actualul "șeptar" al Stelei fiind unul dintre favoriți săi în perioada în care a activat în trupa roș‑alb‑albastră. Am încercat să iau și părerea ex‑�oțelarului�, însă el ne‑a informat respectuos că niciun jucător stelist n‑are voie să acorde interviuri telefonice fără acordul conducerii clubului.

"Fără banii luați pe el nu puteam începe campionatul"

Șeful grupării locale, Marius Stan, este vehement când în discuție se află numele lui Janos. "Szekely va fi primit fără nicio problemă, așa trebuie să fie, publicul gălățean trebuie să‑l aplaude. Să nu uităm că am primit pe el o sumă foarte importantă în vară! Fără acei bani n‑am fi putut începe campionatul, o spun cu toată responsabilitatea, așa că Szekely merită tot respectul deoarece grație valorii sale a fost transferat la Steaua", a precizat directorul general al Oțelului.

Biletele la meciul cu Steaua - 50 de lei

Așa cum anunțase în urmă cu mai bine de o lună de zile, conducerea Clubului de Fotbal Oțelul a confirmat, ieri, că biletele la meciul cu Steaua, de mâine, vor costa 50 de lei. �Nu este un preț exagerat și chiar mă aștept la un stadion plin la ora jocului. Steaua rămâne cea mai titrată formație din România, are mulți suporteri în toată țara, așa că‑i invităm la bilete. Fanii Oțelului au avut mai de mult varianta achiziționării unui abonament�, a declarat directorul general al Oțelului, Marius Stan.

VLG


Sa nu-si faca griji,poate va fi aplaudat inainte de meci,dar in timpul meciului si dupa meci va avea parte de acelasi lucru ca si colegii sai de echipa.

mihai_alex
17th October 2008, 10:47
Meci interesant cu steaua, astăzi de la ora 15.00



OȚELUL, ÎN VINEREA MARE!


* Este poate cea mai importantă zi de vineri din acest sfârșit de an pentru formația pregătită de Petre Grigoraș * După CFR Cluj, Galațiul trebuie să reziste azi și în fața echipei din Ghencea, un rezultat pozitiv urmând să-i dea elan și pentru următoarele jocuri, la fel de tari: cu Dinamo, Timișoara și Urziceni

Revine �Gattuso�!

Cea mai bună veste din tabăra gălățeană este revenirea lui Alexandru Bourceanu, piesa fără de care Oțelul scârțâie din toate încheieturile. S-a resimțit acest lucru și cu CFR-ul, dar și marți, la Breaza, în �Cupa României�. Mijlocașul în vârstă de 23 de ani a fost nevoit să stea pe bară două etape după un cartonaș roșu primit într-o partidă disputată la Constanța. �Alex este un jucător de bază, și-a câștigat pe propriile forțe acest statut și mă bucur că revine în echipă�, l-a lăudat antrenorul Petre Grigoraș, care crede că �Gattuso� poate bloca multe dintre acțiunile ofensive ale Stelei. Bourceanu se află la Oțelul de numai trei luni de zile, el fiind transferat de la concitadina FCM Dunărea!

�Putem scoate măcar un punct�

Oficialii dunăreni au urmărit partida Stelei din Cupă, 0-2 cu Sportul Studențesc, însă sunt convinși că niciunul dintre jucătorii folosiți marți de Marius Lăcătuș nu va intra în duelul de astăzi. �Nu suntem naivi să credem că acea formulă, una mai puțin folosită, se va afla și în fața noastră. Steaua este o echipă puternică, ne poate pune multe probleme, dar asta nu înseamnă că ne temem de ea. Cu o concentrare dusă la extrem și un dram de noroc, putem scoate cel puțin un punct, poate chiar o victorie�, a comentat Grigoraș, menționând că le va ține pumnii bucureștenilor. Nu astăzi, ci marți, în Liga Campionilor, în partida cu Olympique Lyon.

Para, și el din primul minut

�Îmi doresc enorm cel puțin un rezultat de egalitate�, l-a completat pe Grig directorul general Marius Stan. �Steaua este cea mai titrată formație din România, deci este firesc s-o învingi. Orice meci cu această formație este un test adevărat, iar echipa noastră, mult întinerită în ultimul an, are nevoie de un asemenea examen. Sunt convins că putem câștiga, dar trebuie să jucăm cum n-am făcut-o niciodată�, a mai spus șeful grupării roș-alb-albastre. În jocul de astăzi revine și Gabriel Paraschiv, încă din primul minut, dar și Ramses Gado, cel mai probabil în repriza secundă.


OȚELUL GALAȚI - STEAUA

Etapa a XI-a a Ligii I de fotbal;
Meciul va avea loc astăzi, de la ora 15.00 (GSPTV);
Echipele probabile:
OȚELUL: Kolev � Sârghi, Costin, Jelev, Sălăgean � Viglianti, Bourceanu, Paraschiv � Iorga, Pena, Vitaici. Antrenor: Petre Grigoraș;
STEAUA: Zapata � Ogăraru, Goian, Ghionea, Marin � Lovin, Ov. Petre � Szekely, Stancu, Semedo � Arthuro. Antrenor: Marius Lăcătuș.

VLG

mihai_alex
18th October 2008, 02:01
Fotbal Liga I / Ieri, la Galați, s-a jucat


STEAUA FĂRĂ NUME


* Nu este vorba despre emisiunea TV demult apusă, ci despre o reprezentație jenantă a celei mai titrate echipe de fotbal din România în fața formației fanion a Galațiului * Oțelul a călcat în picioare clubul bucureștean, cu scorul de 2-0, prin golurile atacanților aduși în vară, din Liga a II-a - Pena și Tănasă

Paraschiv, pierdut din start

Biletul de intrare la meci, 50 de lei. Abonamentul la partidele din această toamnă ale Oțelului, tot 50 de lei. Bucuria de a trăi o victorie împotriva Stelei este însă neprețuită, cea mai galonată echipă din țară trăind ieri momente groaznice sub crampoanele nemiloase ale gălățenilor. Trupa lui Petre Grigoraș a reușit un 2-0 de vis, după un meci de basm, cu toate că se compară cu Steaua, ca buget și valori individuale, precum buturuga mică și Maybach-ul mare (al lui Gigi Becali, evident!). Mai mult decât atât, neexperimentata mână de oameni a Galațiului și-a pierdut și căpitanul mai devreme ca niciodată: Gabriel Paraschiv a suferit o ruptură musculară în minutul 8 și a încercat în zadar, timp de patru-cinci minute, să reintre pe gazon.

Pena - gol surprinzător!

Oțelul s-a făcut că nu vede ­că-și pierde jumătate din forța ofensivă și a încercat să fie cât mai surprinzător cu putință în fața unei constelații de nume. Jelev a șutat de la 45 de metri pentru un Zapata adormit, dar protejat de șansă (9'), apoi Pena a reușit un gol rarisim! Angajat la 25 de metri de buturile adverse, fostul vârf al Concordiei Chiajna și-a închis de tot unghiul în stânga și a șutat năprasnic în colțul scurt al lui Zapata, zguduind cartierul Țiglina III în care se află Stadionul "Oțelul". Reușita lui Pena venise, e adevărat, după o lovitură în plin a lui Tiago, scoasă greu de Kolev (19'), pentru ca Rădoi să trimită ulterior cu capul lângă "vinclu" (35').

Oaspeții au lovit de două ori "transversala"

După pauză, Steaua a încercat să-și dreagă vocea, dar același Rădoi a bubuit o minge în "transversală" (47'), iar Ghionea a nimerit peluza din sânul careului �oțelar� (54�). Și Nicoliță s-a aflat în fața plasei lui Kolev, dar a înălțat zmeul din 6 metri (57'), pentru ca Ovidiu Petre, intrat pe final, să scuture și el bara de sus a formației locale (80')! După această mare ocazie am asistat la o lecție de luptă ca-n Legiunea Franceză, roș-alb-albaștrii transformându-se într-un scut viu în fața ofensivei oarbe a bucureștenilor. Implicit, a venit și recompensa. Pe un contraatac, Iorga l-a găsit pe Pena la marginea careului, acesta a șutat tare la poartă, Zapata a respins'�)! Finalul a fost realmente încântător, gălățenii jucând "măgărușul" cu o echipă de Liga Campionilor redusă ieri la condiția de sparring-partner.

Szekely n-a fost prezent la meci!

Poate cel mai așteptat om al zilei, mijlocașul dreapta Janos Szekely, n-a fost prezent la partida dintre Oțelul și Steaua, jucătorul plecat în vară de la Galați accidentându-se zilele trecute. Szekely a suferit o leziune la coapsa piciorului drept și a fost nevoit să abandoneze acțiunea de la malul Dunării. Totuși, fosta extremă a "oțelarilor" n-a fost prezentă nici măcar în tribunele arenei pe care a jucat timp de un an și jumătate. "N-avea rost să mai facă deplasarea de vreme ce era accidentat", a comentat antrenorul grupării bucureștene, Marius Lăcătuș.

OȚELUL GALAȚI - STEAUA 2-0 (1-0)

Meci disputat ieri în etapa a XI-a a Ligii I de fotbal;
Stadionul �Oțelul� - 7.000 spectatori;
Au marcat: Pena 23', Tănasă 81';
Cartonașe galbene: Tănasă 67', Kolev 78' / Tiago 87', Semedo 91';
OȚELUL: Kolev - Sârghi (59' Cârjă), Costin, Jelev, Sălăgean - Viglianti, Bourceanu, Vitaici - Iorga, Pena, Paraschiv (13' Ioviță / 65' Tănasă). Antrenor: Petre Grigoraș;
STEAUA: Zapata - Ogăraru, Goian, Ghionea, Marin - Rădoi (73' Ov. Petre) - Nicoliță, Tiago, Lovin (62' Ionescu), Semedo - Arthuro (73' Pedriel). Antrenor: Marius Lăcătuș;
Au arbitrat: Cristian Balaj (Baia Mare) - Ionel Popa (Pașcani), Ioan Onicaș (Zalău).

VLG

mihai_alex
20th October 2008, 10:54
Trebuia sa dea el cu calcaiul,stiind ca are probleme la glezna,e numai vina lui.Poate il forteaza Troaca asta si-l scoate din circuit pe restul sezonului..

FOTBAL/Echipa Galațiului ar putea termina anul fără căpitanul‑golgeter


OȚELUL RÂDE, PARA PLÂNGE


* Formația roș‑alb‑albastră este pe cai mari după ce a învins Steaua (scor 2‑0), dar nu se poate bucura corespunzător * Gabriel Paraschiv, cel mai important om din tabăra lui Petre Grigoraș, a suferit o ruptură fibrilară și va lipsi de pe teren până la finalul lunii următoare * Tot atunci se va încheia însă și turul campionatului


Ce start a avut numărul 30!

Până la meciul cu Steaua, poate și parțial la jocul cu CFR Cluj, Oțelul n‑a putut să râdă fără aportul fotbalistului de 30 de ani cu banderolă. Două goluri la Mediaș, două cu CS Otopeni, alte două la Buzău și unul în poarta Rapidului � așa a �gâdilat� Gabriel Paraschiv orgoliul echipei gălățene și pe cel al fanilor în startul acestui campionat. Au urmat și alte puncte obținute pe cârca lui Para și a colegilor săi, iar jucătorul adus la Dunăre în urmă cu aproape trei ani de zile a spart ‑ în ciuda vârstei ‑ și bariera naționalei. Inevitabil, mijlocașul �oțelar� s‑a accidentat într‑o partidă cu Farul, a ratat duelul cu CFR și a revenit în repriza secundă a jocului de Cupă, cu Tricolorul Breaza. Sâmbătă, cu Steaua, era din nou titular, iar banderola de căpitan îi revenea pe brațul stâng.

A plâns ca un copil

În minutul 8 al întâlnirii de vineri după‑amiază, Paraschiv a reușit o pasă superbă cu călcâiul, punându‑și colegii într‑o bună situație de a asedia poarta bucureștenilor. Acțiunea s‑a derulat pe partea stângă și tot acolo a și dispărut numărul 30 din tabăra roș‑alb‑albastră. Rămas câteva zeci de secunde la pământ, golgeterul campionatului a alertat staff‑ul medical, a primit îngrijirile de rigoare și a lăsat senzația că va rămâne în joc. Piciorul drept îi fusese �înjunghiat� de o durere insuportabilă și, practic, nici nu putea călca. Văzându‑l că se chinuiește degeaba, medicul Oțelului i‑a cerut antrenorului Petre Grigoraș să pregătească schimbarea. Distrus, Para și‑a dus mâinile la ochi și a plâns ca un copil! În pauza meciului, el a fost transportat la spital pentru a face un RMN.

Medicul este optimist: Va mai juca anul acesta

Diagnosticul nu‑l ajută deloc.Este vorba despre o ruptură fibrilară la piciorul drept și nu la cel care avusese probleme de curând, a anunțat medicul Mihail Troacă. Deși antrenorul Grigoraș spusese că pentru mijlocașul său va urma o lună de stat pe margine, medicul Oțelului este mai optimist. Depinde în primul rând de organismul jucătorului. Se poate reface mai repede și în trei săptămâni ar putea juca din nou. Cert este că timp de zece zile va face tratament și repaus, apoi își va relua ușor activitatea�, a adăugat doctorul Troacă. Ultimele două partide ale echipei gălățene pe 2008 vor avea loc la finele lunii următoare: pe 22 cu FC Argeș, în deplasare, și pe 29, cu Pandurii Tg. Jiu, acasă.

VLG

Cristian
20th October 2008, 17:59
Faza aia a iesit cum trebuie. :( Pacat de ceea ce a urmat :(

mihai_alex
21st October 2008, 10:17
Antrenorul Oțelului este într-al nouălea cer după ultimele rezultate


GRIGORAȘ: �O PERIOADĂ DE VIS�!


* Omul de pe banca tehnică a echipei gălățene de Liga I savurează momentele de după jocurile cu Rapid, CFR și Steaua și spune că nu orice formație din România poate realiza o serie similară * �Dar gata cu sărbătoarea! Urmează meciul de la Dinamo�, ne-a spus Petre Grigoraș cu ocazia unui interviu


Șapte puncte �fierbinți� din nouă posibile

L-am prins ieri, la telefon, pe antrenorul Oțelului. Se afla încă acasă, la Constanța, dar își făcea bagajele pentru a reveni la Galați, locul în care amestecă agonia și extazul de aproape trei ani de zile. Ce-i drept, în actualul sezon îl încearcă mai mult extazul, Petre Grigoraș fiind unul dintre puținii tehnicieni din Liga I care se poate lăuda că în același campionat a bătut Rapidul și Steaua și a scos un punct din confruntarea cu CFR Cluj.

�Știam că vom bate Steaua�

- Cum ați petrecut weekendul după victoria contra Stelei?
- A fost foarte bine! (râde relaxat) A fost așa, ca după suflet, știi doar că nu sunt un tip rău (râde zgomotos). M-am relaxat în familie, dar deja este prea mult și trebuie să ne apucăm din nou de treabă. În fotbal n-ai timp să petreci.
- Vă reamintesc că ați învins Steaua�
- Chiar și așa, nu putem să prelungim la infinit sărbătoarea. Ne așteaptă un joc la fel de greu, dacă nu și mai dificil, la Dinamo, sâmbătă după-amiază. Mă așteptam să învingem Steaua, dar avertizam dinainte că trebuie să alergăm mai mult decât adversarul și să fim de două ori mai atenți. Este o victorie mare și încă o dată îmi felicit echipa.

Se bucură pentru Pena și Tănasă

- Rapid, Steaua și CFR (pe jumătate) sunt victimele cu nume ale Oțelului în acest sezon. Cu alte cuvinte, ați obținut șapte puncte din nouă posibile în compania a trei formații care se bat la titlu. Care-i secretul?
- Este de vis! Nu oricine se poate lăuda că va scoate atâtea puncte din asemenea partide și nu știu dacă există un secret anume. Echipa a jucat așa cum i-am cerut, însă recunosc că nu mă așteptam să obținem aceste rezultate. Unde am fi fost dacă nu câștigat aceste puncte? Eram la minus în clasamentul adevărului, undeva în zona delicată a clasamentului. Să nu uităm că în vară ne-au plecat toți oamenii din linia ofensivă și, în primele etape, depindeam în atac doar de Paraschiv. Treptat, însă, am ajuns la poarta adversă și cu ceilalți oameni din atac - Pena și Tănasă. Mă bucur foarte mult pentru cei doi că au marcat cu Steaua, asta le poate da încredere mare pe viitor.
- Cât de mult vă va lipsi Para?
- Asta-i partea proastă a meciului cu Steaua, că l-am pierdut pe Paraschiv. Are ruptură, dar sper să se refacă repede, deoarece cu toții știm cât de luptător este. Sperăm ca între timp să mai adunăm niște puncte pentru a avea o vacanță de iarnă cât mai liniștită.
- Detonați bomba și în Șoseaua Ștefan cel Mare?
- Am mare încredere în echipă și cred că putem face un meci bun și la Dinamo. Nu fac pronosticuri, dar sunt convins că ne vom prezenta bine și cu această ocazie.




GADO RESIMTE DURERI DUPĂ MECIUL DE CUPĂ

Așteptat să joace din primul minut cu Steaua, mijlocașul dreapta al Oțelului, Ramses Gado, n-a prins nici măcar lotul de 18 jucători. După ce a bifat o jumătate de oră în partida de la Breaza, din Cupa României, �oțelarul� de 26 de ani a resimțit dureri la genunchiul operat în primăvară și l-a anunțat pe tehnicianul Petre Grigoraș că nu este în stare să înfrunte Steaua. �Este firesc să mai simtă dureri, mai ales că nu mai jucase de aproape un an, iar după o operație la genunchi îți trebuie o anumită perioadă de refacere. Sperăm ca Ramses să revină cât mai repede, poate chiar în jocul cu Dinamo�, a apreciat secundul lui Grigoraș, Marian Dinu.




ANONIMII OȚELULUI, PESTE VEDETELE DE ANUL TRECUT


* Formația lui Grigoraș, lipsită de jucătorii �cu nume� plecați în vară, are rezultate mai bune în această toamnă


Locul VI, o clasare neașteptată

Bourceanu, Iorga, Vitaici, Cârjă, Pena și lista poate continua. Este vorba despre jucători fără cotă în Liga I, fotbaliști care nu spun nimic la prima vedere. Opinia publică asimila numele acestor băieți cu soluțiile de avarie după plecările în masă din vara acestui an din vestiarul Oțelului. Szekely, Jula, Daniel Stan, Deac, Semeghin, Giurgiu � iată tot atâtea vedete care au părăsit curtea roș-alb-albastră la finele sezonului precedent. Poate și de aceea, echipa Galațiului era dată drept �candidată� la retrogradare în acest an. Rezultatele sunt, însă, peste așteptările tuturor, trupa lui Petre Grigoraș ocupând locul al șaselea în clasament după 11 etape. Are 18 puncte și golaveraj pozitiv.

�În 2007 am avut și ghinion�

Anul trecut, în aceeași perioadă, Oțelul se afla pe poziția a zecea, cu 12 puncte și un golaveraj dezastruos, iar gruparea dunăreană număra destule vedete. �Atunci am avut și mult ghinion, dar știam că ne vom reveni. Mai mult decât atât, să nu uităm că ne confruntam cu problema portarilor. Acum, cu așa-ziși anonimi, putem face treabă, am demonstrat-o, dar importantă este continuitatea. Sper ca băieții să înțeleagă că numai prin muncă se poate progresa. Suntem pe locul șase în condițiile în care anumite echipe au investit peste zece milioane de euro în această vară�, a comentat Grigoraș, aducându-și aminte de rezultatele negative ale toamnei precedente: 2-4 la Rapid, 1-6 la Dinamo, 1-4 la Timișoara�



www.viata-libera.ro

mihai_alex
23rd October 2008, 12:57
Cine poate uita performanța de acum doi ani și jumătate?


A FOST ODATĂ DINAMO - OȚELUL 0-3...


* Formația lui Grigoraș se va afla, sâmbătă seară, la �locul faptei� din martie 2006, acolo unde reușea să umilească trupa �câinilor roșii� prin trei goluri marcate de vârful Daniel Stan * Din acea echipă au mai rămas, la Galați doar câțiva oameni, însă numai Sergiu Costin va juca sigur în disputa de poimâine


Rămâne o partidă istorică

Gruparea roș-alb-albastră, înființată în anul 1964, are câteva momente de referință în istoria sa, iar victoria de pe 11 martie 2006 (3-0 în fieful lui Dinamo) ar rămâne în picioare și în cazul în care Oțelul ar cuceri Liga Campionilor. Venită din postura de formație ca și retrogradată � formația gălățeană avea numai nouă puncte după turul campionatului! � trupa lui Petre Grigoraș, aflat atunci la primul său meci pe banca �oțelară�, reușea să uluiască fotbalul românesc. Cu optsprezece jucători noi, adunați în iarnă, Oțelul �electrocuta� liderul campionatului cu atacantul Daniel Stan în rolul �killer�-ului: trei goluri superbe! La Dinamo jucau atunci Cristi Munteanu, Florentin Petre, Bărcăuan, Mărgăritescu, Alexa, Zicu, Claudiu Niculescu, Vlad Munteanu� O adevărată mare de vedete.

Anul trecut a fost măcel la poarta Galațiului

La aproape doi ani și jumătate de la acel eveniment, formația lui Grigoraș se pregătește de o nouă vizită în �Groapa� din Șoseaua Ștefan cel Mare. Din acea formulă irezistibilă doar Sergiu Costin va fi titular și sâmbătă, cu mențiunea că ex-bistrițeanul, acum fundaș central permanent, își făcea atunci meseria pe postul de mijlocaș defensiv. În schimb, tabăra bucureșteană îi mai are ca martori ai umilinței pe Pulhac, Dănciulescu, Bratu și Adrian Cristea. Între timp, echipa dunăreană a mai trecut prin curtea lui Dinamo și a plătit cu vârf și îndesat pentru nebunia din primăvara lui 2006: a fost surclasată cu 3-0, pe 11 noiembrie 2006, și cu 6-1, pe 7 octombrie 2007!

�Vrem să batem și acum!�

�Ne-am dori mult de tot să batem și pe Dinamo după rezultatele foarte bune din ultima perioadă. Ar fi extraordinar! Totuși, trebuie să ne uităm unde este și cine este Dinamo. E liderul campionatului, în ciuda faptului că se spune că nu joacă foarte bine. Vine după o partidă grea la CFR Cluj și va dori să se reabiliteze în fața propriilor fani. Sper să le punem probleme, dar nu trebuie să ne batem cu pumnul în piept că am scos patru puncte din meciurile cu echipele românești din Liga Campionilor�, a comentat tehnicianul Grigoraș înaintea duelului de sâmbătă seară.


Unde-i �comandoul� din martie 2006?

Andrei Vâtcă � rezervă eternă la Steaua București
Cristian Crăciun � fără contract, aproape de retragere
Salif Nogo � retrogradat la Oțelul II, în Liga a III-a
Marius Baciu � director sportiv la Gaz Metan Mediaș
Dorin Semeghin � joacă la Gaz Metan Mediaș
Ramses Gado � a rămas la Oțelul, revine după o accidentare serioasă
Sergiu Costin � titular la Oțelul
Gabriel Paraschiv � căpitanul Oțelului, momentan accidentat
Sergiu Brujan � activează la CSM Ploiești, în Liga a II-a
Viorel Tănase � antrenor principal la Oțelul II, în Liga a III-a
Daniel Stan � transferat la Unirea Urziceni, are probleme medicale
Marius Macare � titular la Oțelul II, în Liga a III-a
Paul Șomodean � titular la Oțelul II, în Liga a III-a
Ionuț Bădescu � om de bază la Ceahlăul Piatra Neamț, în Liga a II-a


OȚELARII, ÎNGRIJORAȚI DE CRIZA MONDIALĂ


Directorul general al Oțelului, Marius Stan, susține că nu poate fi relaxat câtă vreme se vorbește despre criza economică mondială. �Ne tragem 80 la sută din seva anuală de la Combinatul ArcelorMittal, iar dacă recesiunea va afecta această mare companie - deși sper să nu se întâmple acest lucru - implicit vom fi și noi atinși. Este posibil orice, dar sperăm ca această criză mondială să fie doar o problemă de moment�, comentează șeful clubului gălățean de fotbal. Oțelul încasează anual trei milioane de euro de la ArcelorMittal.


www.viata-libera.ro





As dori sa comentez ultima stire,cum se face ca avem buget doar de 5,5 milioane de euro cand noi primim 3 milioane de euro de la combinat,am mai primit 1.9 mil pentru televizari,si inca 2,5 milioane obtinute din transfeuri?plus ca mai sunt si alti sponsori,si venituri gen bilete/abonamente.

mihai_alex
27th October 2008, 19:46
Fotbal � Liga I / Repriză "beton", eșec "de carton": 0-1 cu Dinamo


OȚELUL, DULCE-AMĂRUI


* Cu toate că a jucat spectaculos preț de 45 de minute, echipa Galațiului a pierdut toate punctele din confruntarea cu formația bucureșteană * Pe final, bulgarul Jivko Jelev a ratat o lovitură de la 11 metri, șutând balonul peste transversală!

Unde dai și unde crapă

Să ai șase ocazii de gol în decurs de numai 45 de minute, practic să ascunzi mingea, iar la final, ca după un hocus-pocus preparatus, să pierzi toate punctele este o chestiune care ține de paranormal. SF, nu alta! De mult n-am mai văzut Oțelul să joace cu o așa dezinvoltură în fața unei echipe care se bate anual la titlul de campioană! Parcă nici la acel cutremurător 3-0 din martie 2006 n-am văzut o asemenea prestație aproape fără cusur. Sâmbătă seara, în Șoseaua Ștefan cel Mare, echipa lui Petre Grigoraș a fost atât de savuroasă, atât de dulce în exprimare (cu precădere în prima repriză), că ni s-a aplecat pe final, atunci când am și constatat că o partidă - dominată imperial - se scursese prostește... printre degete.

Mușcați de cei dresați

Roș-alb-albaștrii, o gașcă nebună în devenire, s-au distrat în repriza întâi. Au dresat "câinii roșii", Viglianti (17', 40�), Tănasă (19�), Pena (38�, 42�) și Iorga (45�) fiind blocați de excelentul Lobonț, dar au sfârșit prin a fi mușcați cu toate că "patrupedele" păreau să dea din coadă fericite că n-au încasat prea multe. După pauză s-a întâmplat nenorocirea. Dinamo s-a repezit altfel, știa că-i arde coada în caz de înfrângere, și un șut anonim al lui Torje, de pe partea dreaptă, a proiectat mingea în colțul lung al porții lui Jelev (60�). Miranda, de două ori, și Dănciulescu au încercat să echilibreze balanța ocaziilor, iar în minutul 81 ar fi trebuit să se facă egalitate și pe tabela de marcaj.

De ce n-ai marcat, Jivko?

Tănasă a scos un penalti deștept, obligându-l pe Blay să-l faulteze, ca Păcală, în suprafața de pedeapsă, însă Paraschiv și Viglianti, principalii executanți de la punctul cu var nu se aflau pe teren � primul era accidentat, cel de-al doilea scos din joc cu opt minute mai devreme. Cine să bată lovitura de la 11 metri?, s-a întrebat Grigoraș, și l-a desemnat pe Jelev, omul care în Bulgaria transformase multe faze de acest gen. Fundașul de fier al Galațiului, un forțos și nicidecum un fin, a pus mingea jos și a șutat ca din tun, la un metru de bara transversală! Remiza sărea din schemă� Și atunci, dar și-n minutul 87, când Tismănaru, abia trimis pe gazon, a bubuit mingea în colegul său Tănasă, aflat la câțiva pași de buturile norocoase ale gazdelor. Ce amar poate fi uneori fotbalul!

DINAMO - OȚELUL GALAȚI 1-0 (0-0)

Meci disputat sâmbătă, în etapa a XII-a a Ligii I de fotbal;
Stadionul "Dinamo" � 2.000 spectatori;
A marcat: Torje 60';
Cartonaș galben: Blay 81';
DINAMO: Lobonț � Blay, Tamaș, J. Cesar, Diabate (10' Izvoranu) � Torje, Ropotan, Ad. Cristea, Mitea (46� Boștină) � Dănciulescu (86' L. Goian), Miranda. Antrenor: Mircea Rednic;
OȚELUL: Kolev � Cârjă, Costin, Jelev, Sălăgean � Viglianti (72� Ilie), Bourceanu, Vitaici � Iorga (85' Tismănaru), Pena (75� Nikolici), Tănasă. Antrenor: Petre Grigoraș;
Au arbitrat: Marius Martiș (Focșani) � Sebastian Stoianof (Constanța) și Daniel Demetrescu (Rm. Vâlcea).

*

Oțelul și Dunărea, cu ochii pe Cupă

Cele două formații gălățene de fotbal calificate în optimile de finală ale "Cupei României" își vor afla astăzi următorii adversari din competiție. Oțelul Galați a ajuns aici după o victorie chinuită cu Tricolorul Breaza, scor 2-1, în timp ce FC Dunărea și-a obținut dreptul de a merge mai departe învingând la lovituri de departajare pe Gaz Metan Mediaș (scor 4-2). Conform regulamentului stabilit de Federație, Oțelul și Dunărea nu pot fi împerecheate împreună, formația antrenată de Dănuț Oprea urmând să întâlnească una dintre cele mai bine clasate echipe de Liga I din stagiunea 2007-2008. Evenimentul de astăzi, de la Casa Fotbalului din București, va începe la ora 13.00.

*

Grigoraș:
"Nu sunt supărat pe Jelev"

Tehnicianul Oțelului și-a lăudat elevii după înfrângerea de pe terenul lui Dinamo, Petre Grigoraș considerând că trupa sa a făcut tot posibilul pentru victorie. "Acesta-i fotbalul! Dacă altă dată am jucat prost și am luat cel puțin un punct, la Dinamo am jucat bine în prima repriză, am pus probleme și în cea de-a doua parte, dar am pierdut. N-am ce să le reproșez băieților, s-au dăruit, dar cred că am avut și mult ghinion. Nu sunt supărat pe Jelev că a ratat penaltiul, orice fotbalist poate irosi o asemenea șansă de gol", a comentat Grigoraș.

www.viata-libera.ro

mihai_alex
28th October 2008, 09:31
FOTBAL/De ce a căzut Oțelul în partea secundă a meciului cu Dinamo?



GRIGORAȘ: �LIPSĂ DE EXPERIENȚĂ�


* Petre Grigoraș susține că oboseala �i‑a curățat� linia mediană în repriza a doua a disputei din Șoseaua Ștefan cel Mare * În opinia sa, acuzele de blat aduse de o parte a opiniei publice sunt jigniri fără margini


�I‑am avut în mână�

Antrenorului roș‑alb‑albaștrilor încă nu‑i vine să creadă că n‑a smuls niciun punct din deplasarea de la Dinamo. �Am avut prima repriză în mână, i‑am ținut la respect pe dinamoviști, dar iată că am plecat învinși�, a îngăimat Petre Grigoraș, după ce trupa sa a fost învinsă cu 1‑0 în Șoseaua Ștefan cel Mare. Tehnicianul Oțelului s‑a enervat când l‑am întrebat despre suspiciunile de non‑combat cu care o parte a opiniei publice s‑a grăbit să‑i califice reprezentația. �Am rămas perplex când am auzit că suntem suspectați de blat. Eu sunt convins că suporterii Oțelului n‑au putut gândi o asemenea enormitate. Este o jignire profundă adusă de așa‑ziși cunoscători care vor să murdărească activitatea noastră de zi cu zi. Pur și simplu, este un subiect de doi lei și‑l tratez ca atare. Cel care mă acuză să vină în față să mi‑o spună�, a replicat Grigoraș.

Viglianti și Iorga ‑ la limita rezistenței

Diferența de atitudine dintre prima și cea de‑a doua repriză � marele semn de întrebare după partida de sâmbătă seară � este explicată astfel de omul de pe banca formației dunărene. �Știam de la pauză că vom avea o cădere în repriza a doua. Eram obligat să fac două înlocuiri, ambele în linia mediană. Viglianti, care n‑a lipsit nicio zi de când au început pregătirile în luna iulie, pur și simplu nu mai putea din punct de vedere fizic. Ar fi culmea să nu‑l înțeleg, iar Iorga, care a stat din cauza unei pubalgii, avea și el o acumulare de oboseală ieșită din comun. Așadar, linia mediană nu mai avea forța din prima repriză, iar Dinamo, imediat după pauză, l‑a aruncat pe Boștină, care știe să țină foarte bine de minge�, susține Grig.

�Cu Para și Gado nu ne băteau�

Tehnicianul �oțelar� consideră că absențele lui Gabriel Paraschiv și Ramses Gado s‑au dovedit a fi capitale. �Am ratat destule ocazii în prima repriză, pentru că acolo avem doi jucători de câte 23 de ani aduși din Liga a II‑a, fotbaliști fără experiență. Dacă, de pildă, l‑am fi avut noi pe Dănciulescu în atac, intram la pauză cu avantaj de 3‑0. În plus ne‑au lipsit Para și Gado, două mari soluții la mijloc. Cu ei pe teren, nu ne bătea Dinamo nici dacă juca cinci zile cu noi!�, a conchis Petre Grigoraș.


www.viata-libera.ro

mihai_alex
29th October 2008, 11:01
O stire importanta:

FOTBAL/ Meciul cu FC Timișoara a fost în pericol de a se juca fără spectatori



OȚELUL - PĂSUIT DE LIGĂ ȘI JANDARMERIE


* 25 octombrie era data-limită de montare a turnichetelor la porțile arenei din Țiglina III, însă ritmul lucrărilor nu garanta evitarea rușinii � a existat posibilitatea ca partida de duminică să se dispute cu porțile închise! * Clubul gălățean are, mai nou, ocazia de a rezolva problema până la 15 noiembrie


Avertisment serios


Sistemul informatizat care ar trebui să însoțească intrările de la Arena �Oțelul� se lasă în continuare așteptat și o mare rușine era să lovească gruparea gălățeană de Liga I. �Dacă nu veți avea turnichete la porți până pe 25 octombrie, nu mai intră nimeni pe stadion!�, a sunat avertismentul șefilor Jandarmeriei, care nu face altceva decât să pună în practică regulamentele Ligii Profesioniste de Fotbal cu privire la securitatea meciurilor din campionatul intern. Pe 25, echipa dunăreană a avut meci în deplasare, la Dinamo, și prin urmare a câștigat câteva zile în plus pentru montarea barelor în cruce la căile de acces ale stadionului. �Le vom monta, trebuie să le montăm�, a sunat răspunsul dubitativ al conducerii Oțelului.

�Mai durează puțin�

Marius Stan, directorul general al grupării roș-alb-albastre, se temea, luni după-amiază, că partida cu FC Timișoara, de duminică, 2 noiembrie, s-ar putea desfășura fără spectatori! �Încă nu este gata această lucrare, mai durează câteva zile din cauză că trăim în România. S-a tot întârziat cu emiterea de către Primărie a unor autorizații de ridicare a �prăvăliilor� din jurul arenei și, implicit, au fost date peste cap toate planurile noastre de modernizare a căilor de acces. Nu exclud varianta ca duminică să jucăm fără public, din păcate�, afirma șeful clubului local de Liga I, care în paralel demarase, însă, negocierile cu Liga Profesionistă și Jandarmerie pentru prelungirea termenului de montare a turnichetelor.

�Până pe 15 scăpăm de povară�

Ieri-dimineață, situația s-a mai relaxat, Clubul Oțelul obținând permisiunea de a organiza în condiții normale și întâlnirea cu formația de pe Bega. �Liga și Jandarmeria au înțeles că avem argumente solide pentru a cere o păsuire și le mulțumim, altfel am fi jucat cu porțile închise, ceea ce ar fi fost de-a dreptul rușinos. Data-limită de instalare a turnichetelor este acum 15 noiembrie și cred că până atunci vom scăpa de această povară�, a precizat Marius Stan. Pe 15 noiembrie, Oțelul va juca pe teren propriu cu FC Brașov, iar ultima partidă de acasă pe anul 2008 se va disputa două săptămâni mai târziu, cu Pandurii Tg. Jiu.


N-A ȚINUT MINUNEA LA PARASCHIV!

Căpitanul Oțelului, care părea să bată toate recordurile în materie de recuperare medicală, a revenit, ieri, cu picioarele pe pământ. După ruptura musculară suferită în meciul cu Steaua, Gabriel Paraschiv a urmat un tratament la Belgrad, iar la revenirea la Galați părea să se simtă excelent. După ce luni s-a antrenat cot la cot cu colegii săi, ieri Para a resimțit dureri puternice la picior, leziunea sa părând să fi recidivat. �Va face un RMN, însă este clar că nu va putea juca duminică, în meciul cu FC Timișoara�, a precizat antrenorul Oțelului, Petre Grigoraș, mâhnit că nu se va putea baza pe serviciile golgeterului Ligii I.

www.viata-libera.ro

mihai_alex
30th October 2008, 09:16
Un ******* pe nume NOGO in actiune,cel mai rudimentar jucator care l-am vazut vreodata la Otelul,ii urez succes la noua sa echipa,poate o prinde banca de rezerve.

Fotbal / Africanul de la Oțelul ne‑a pârât la Radio France Internationale


"ÎN ROMÂNIA NU REZIȘTI ORICUM!"


* Vizitat la Galați de un reporter RFI, Salif Nogo s‑a destăinuit după cei trei ani petrecuți departe de casă
* A spus și bune și rele, așa cum se întâmplă atunci când oferi un interviu în limba maternă * Ziariștilor români le spusese până acum numai politețuri

Un "armăsar" dezinhibat

Mai are o lună de zile de stat în România și și‑a dat drumul la gură mai mult decât a făcut‑o în cei trei ani petrecuți în sud‑estul Europei. Cu toate că în ultimele luni a intrat în anonimat din punct de vedere fotbalistic, africanul Salif Nogo, transferat de Oțelul în iarna 2005‑2006, a devenit un nume în diaspora continentului negru. Prin urmare, el a fost vizitat acum două săptămâni de o echipă Radio France Internationale și, astfel, a avut ocazia de a spune exact ce‑i trece prin cap despre perioada în care a trebuit să muncească printre români. În fața unui reporter autohton s‑ar fi autocenzurat, ar fi folosit multe politețuri... Ca străin, atunci când vorbești aceeași limbă cu interlocutorul, scapi de orice inhibiție. Așa a făcut și "armăsarul" (așa sunt supranumiți în țara de baștină jucătorii de națională) din Ouagadougou.

"Străinilor li se cer prea multe"

Salif, puștiul venit la 18 ani "într‑un oraș care păstrează încă urmele comunismului, un oraș cenușiu, dominat de fumul colosului numit combinat", după cum descrie trimisul RFI pe meleagurile noastre, povestește că nu poate uita această experiență. "Mă simt călit după acești ani petrecuți în România, dar este momentul să mă gândesc mai sus, cred că sunt pregătit pentru un fotbal mai puternic", se laudă fundașul central din Burkina Faso. El consideră că nu oricine poate rezista în acest colț de lume: "Au venit mulți străini la Oțelul, dar foarte puțini au rezistat. În România dacă ești străin ți se cer prea multe lucruri, presiunea psihică este foarte mare și, dacă nu ești tare din punct de vedere psihic, clachezi." Are și un sfat pentru conaționalii săi cărora le‑ar trece prin cap să vină aici: "Dacă nu sunteți tari, mai bine stați acasă!"

E dezamăgit de cultura mioritică

Și totuși, Nogo nu anatemizează țara în care, practic, a făcut ochi în fotbal, el repetând de câteva ori în interviul acordat postului francez de radio că "România a fost o trambulină pentru mine și rămâne o amintire plăcută � au fost mai multe aspecte pozitive decât negative".
Curioasă rămâne însă afirmația sa, a unui originar din Ouagadougou, că țara noastră este foarte săracă din punct de vedere cultural și ca împrejurimi. "Am fost în mai multe țări europene și asta‑i impresia pe care mi‑a lăsat‑o România", își argumentează sportivul afirmația. Poate l‑or fi speriat blocurile comuniste, în schimb știu că în vestiarul Oțelului nu se ascultă manele. Iată cât de mult contează un interviu acordat în limba natală!

A învățat că aici totul e posibil

"Oțelarul" de culoare nu uită rezultatele obținute sub comanda lui Petre Grigoraș. Spune că‑i va rămâne mereu în cap acel 3‑0 de pe terenul lui Dinamo (primul său meci în tricoul echipei dunărene!), că l‑a impresionat publicul gălățean, dar și că n‑a câștigat niciun trofeu cu Oțelul. "Au fost unele oferte pentru mine de la echipele mari din România, dar conducerea clubului nu mi‑a dat voie să mă transfer", adaugă tânărul african. Nogo își amintește, zâmbind, că ai săi nu‑i dădeau voie să vină în Europa. "Mama plângea că o să mă pierd, dar eu am vrut să iau viața pe cont propriu. Când am venit prima dată în România, era frig, zăpadă și am întrebat dacă ne vom antrena în aceste condiții. Antrenorul mi‑a spus atunci că în România totul este posibil. Asta a fost prima mea lecție aici", conchide fotbalistul care din iarnă se va muta în liga secundă a Franței. Aici a fost posibil, printre altele, ca Nogo să joace chiar și când nu era deloc în formă. Trebuia să‑l încurajeze cineva, n'est pas?


www.viata-libera.ro

Cristian
30th October 2008, 09:37
Duca-se invartindu-se...

acmilan_nutu
30th October 2008, 10:16
Cine s-a gasit sa comenteze: cel mai prost fundas central din ultimii 10 ani pe care l-a avut Otelul Galati!!!

Dregan
30th October 2008, 11:06
Pe mine ma face sa rad Salif asta... Mereu a avut impresia despre el ca e nu stiu ce jucator si el e un ciuruc :)))

Doctor_Satan
30th October 2008, 12:34
:cry:
Ce cretin Nogo asta!
Auzi la el: "mă gândesc mai sus, cred că sunt pregătit pentru un fotbal mai puternic". Poate mai puternic daca joaca cu taurii sa dea cap in cap, ca la altceva nu e bun.
Penal om!

mihai_alex
1st November 2008, 09:25
Fotbal / Meci cu scântei pe arena din Țiglina III (mâine, de la ora 14.00)


WESTERN, CU OȚELUL ȘI TIMIȘOARA!


* "Gălățenii au lăsat‑o moale la Dinamo!", a spus patronul bănățenilor, în timp ce oficialii dunăreni i‑au dat peste nas: "Vezi‑ți de treaba ta, că și data trecută ai făcut la fel!" * Partida de duminică face parte din etapa a XIII‑a a Ligii I


Scandalul vine de unde nu te aștepți

S‑a întors lumea cu fundul în sus! Dacă până mai ieri avanpremierele partidelor cu Rapid și Steaua veneau "la pachet" cu tot felul de afirmații belicoase, acum "grenadele" sar din alte tranșee. În această toamnă, meciurile Oțelului cu formațiile bucureștene s‑au desfășurat într‑un climat de fair‑play, conducătorii din Capitală lăsând baltă strategii ieftine de genul "mă interesează cutare de la Galați, îl transferăm pe X‑ulescu". Partida cu FC Timișoara are, însă, destul "explozibil", oficialii dunăreni luând foc în urma unor concluzii obraznice ale patronului bănățean, Marian Iancu. Prin urmare, duelul de mâine după‑amiază a îndoit deja bariera sportivității.

"Galațiul a pierdut dubios"

Iancu, aflat zilele trecute la emisiunea "Fanatik", de la Telesport, a comentat malițios prestația Oțelului de pe terenul lui Dinamo, aruncând săgeți otrăvite în curtea roș‑alb‑albaștrilor. "Galațiul a pierdut dubios în Șoseaua Ștefan cel Mare, cred că a lăsat‑o mai moale după pauză. Acesta nu este Oțelul pe care‑l știu. Veți vedea că duminică va fi o altă formație - una care ne va pune probleme serioase", a nuanțat capul grupării de pe Bega. În replică, Marius Stan, directorul general al trupei dunărene, a evitat să‑i pronunțe numele lui Marian Iancu și a dat de înțeles că nu‑l așteaptă cu brațele pline de flori.

"Neaveniții să tacă!"

"Anul trecut, după ce am pierdut acasă cu Buzăul (n.r. � scor 2‑3) și cu Steaua (1‑3), același finanțator a făcut unele remarci nelalocul lor. A spus că nu crede în victoria Buzăului și nici în cea a Stelei, acuzând astfel și echipa noastră. Am avut un singur răspuns pentru acest domn: formația lui a pierdut și la Buzău, dar și la Galați, iar acum îmi doresc să se întâmple la fel. I‑aș mai transmite să‑și vadă de echipa lui. M‑am săturat să văd cum tot felul de neaveniți vorbesc despre alții", s‑a răstit conducătorul Oțelului.
Un bilet la duelul dintre "oțelari" și timișoreni, care se anunță mai tare decât de obicei, costă 10 lei.

OȚELUL GALAȚI ‑ FC TIMIȘOARA

Etapa a XIII‑a a Ligii I de fotbal;
Meciul va avea loc duminică, de la ora 14.00 (GSP TV);
Echipele probabile:
OȚELUL: Kolev � Cârjă, Costin, Jelev, Sălăgean � Viglianti, Bourceanu, Vitaici � Iorga, Pena, Tănasă. Antrenor: Petre Grigoraș;
TIMIȘOARA: Pantilimon � Stancu, Brezinsky, Cisovsky, Milhazes � Bădoi, Borbely, Alexa, Art. Karamyan � Parks, Bucur. Antrenor: Dușan Uhrin Jr.


Grigoraș are statistica de partea sa

Tehnicianul Oțelului speră ca trendul ultimilor ani să se păstreze, iar FC Timișoara să piardă meciul de duminică. "De când sunt eu la Oțelul n‑am pierdut niciodată pe teren propriu împotriva acestei formații. Pot spune că gruparea de pe Bega are un complex față de echipa noastră. Mi‑aș dori enorm de mult ca acest complex să se păstreze, dar asta nu înseamnă că trebuie să așteptăm de undeva rezolvarea meciului. Trebuie să luptăm foarte mult pentru a câștiga", a declarat Petre Grigoraș. În ultimele două vizite la Galați, bănățenii au fost depășiți: 1‑0 (septembrie 2006) și 3‑1 (aprilie 2008).


www.viata-libera.ro

Cristian
1st November 2008, 12:36
Se putea sa nu se bage in seama si balena de Iancu ???

mihai_alex
3rd November 2008, 19:44
FOTBAL � Liga I/ Final groaznic de meci pentru gălățeni: 2‑2 cu FC Timișoara



OȚELUL, CUPRINS DE HALLOWEEN!


* În ciuda startului, când au și încasat un gol, jucătorii lui Petre Grigoraș au reușit ieri o partidă foarte bună în compania echipei cu cele mai multe puncte din Liga I (inclusiv cele șase cu care a fost penalizată) * Neatenția i‑a privat pe roș‑alb‑albaștri de o mare victorie, trupa Banatului egalând în minutul 93, spre oroarea tribunelor!


La început n‑a mirosit a bine

Părăsiți de galeria de la Peluza Nord, care în locul sutelor de glasuri a plasat o pânză neagră cu inscripția �E mai bine fără noi?�, și cu un public ușor iritabil, �oțelarii� lui Petre Grigoraș s‑au trezit străini pe propriul teren! Pe fondul încurajărilor fanilor bănățeni, roș‑alb‑albaștrii s‑au și trezit cu un pumn în bărbie, unul dintre gemenii Karamyan, decarul Artavazd, trimițând în ațe o minge pasată de Bucur la 10 metri de țintă (6�). Nicio pasă nu mergea, unii dintre elevii lui Grig parcă abia stăteau în picioare � domnea stupoarea și ne aduceam aminte de acel paralizant 0‑7 cu Rapid. Nimeni și nimic nu anunța revirimentul echipei care bătuse Rapidul și pe Steaua.

Viglianti a sunat trezirea

Și totuși, o pasă îndrăzneață a lui Viglianti pentru Cârjă, pe dreapta, l‑a obligat pe acesta din urmă să dea centrarea vieții: �Bubuită� ca lumea, mingea s‑a făcut ovală și, din vârful bocancului lui Brezinsky, a intrat în poarta bănățeană, făcând inutil plonjonul lui Pantilimon (18�). A fost cheia descătușării, Oțelul transformându‑se ca‑n poveștile cu feți frumoși și ilene cosânzene. Vitaici (20�) și Karamyan (21�) au punctat pe rând la capitolul impresie artistică, iar Viglianti a adus miere și lapte în sufletele suporterilor. Argentinianul, angajat cu un balon din tușă, a șutat de la 22 de metri, iar goalkeeperul Timișoarei a fost mai spectator decât toți plătitorii de bilete: 2‑1 (26�)!

De două ori singuri cu portarul...

A urmat un fotbal de mare calitate, ambele trupe încercând să lovească unde‑i mai greu voinicului. Iorga (29�), Bucur (37�), Magera (45�) și Pena (49�) au ratat spre disperarea băncilor tehnice, dar meciul se putea încheia în minutul 54, când Iorga, lansat singur cu portarul, a șutat prea slab pentru a‑l învinge. Gado, revenit după o mare absență, l‑a imitat ceva mai târziu (67�), iar Pena l‑a întins pe Pantilimon cu o torpilă de la marginea careului (76�). Era ziua Galațiului, în ciuda peluzei goale‑goluțe dinspre Spitalul de Pediatrie� Finalul a fost însă de groază, oribil! După un șut al lui Cisovsky, fundașul trimis special în atac, care a fost blocat excelent de Kolev (87�), o bâlbâială în suprafața de pedeapsă a dunărenilor i‑a permis lui Bucur să împingă �chișca� în plasă de pe linia porții! Noaptea de Halloween, care se serbează între 31 octombrie și 1 noiembrie, a fost de data asta în toiul zilei�


Oțelul Galați ‑ FC Timișoara 2‑2 (2‑1)
Meci disputat ieri în etapa a XIII‑a a Ligii I de fotbal;
Stadionul �Oțelul� � 6.000 spectatori;
Cartonașe galbene: Bourceanu 53�, Cârjă 80�;
Au marcat: Brezinsky 18� (autogol), Viglianti 26� / Art. Karamyan 6�, Bucur 93�;
OȚELUL: Kolev � Cârjă, Costin, Jelev, Sălăgean � Viglianti, Bourceanu, Iorga (92� Sârghi) � Tănasă (81� Ilie), Pena, Vitaici (63� Gado). Antrenor: Petre Grigoraș;
TIMIȘOARA: Pantilimon � Bădoi, Cisovsky, Brezinsky, Milhazes � Stancu (46� Goga), Borbely, Magera (80� Arm. Karamyan), Art. Karamyan � Bucur, Rusici (60� Parks). Antrenor: Dușan Uhrin Jr.;
Au arbitrat: Augustus Constantin (Rm. Vâlcea) � Nicolae Marodin, Adrian Vidan (București).


www.viata-libera.ro

mihai_alex
4th November 2008, 11:08
Fotbal / "Oțelarii" încearcă să scape de umbra meciului cu Timișoara


PREA CRUZI SAU GHINIONIȘTI?


* Jucătorii Oțelului, majoritatea tineri, nu‑și pot explica eșecul din finalul partidei cu formația din Banat * Antrenorul Petre Grigoraș crede că de vină ar fi lipsa lor de experiență, dar și neșansa * Urmează o dublă Cupă‑campionat cu Unirea Urziceni

Șapte inși sub 23 de ani!

Cârjă (21 de ani), Ilie (20), Iorga (20), Bourceanu (23), Pena (23), Tănasă (23), Sârghi (22). Iată șapte nume din distribuția Oțelului pentru meciul cu FC Timișoara, de duminică, șapte tineri pe umerii cărora apasă remiza uluitoare pecetluită în momentul în care tramvaiul oprise în stația de la Spitalul de Pediatrie pentru a‑și face plinul de microbiști. Mulți dintre ei plângeau la finalul partidei, Sălăgean, unul dintre "veterani" (are doar 25 de ani!), fiind cu greu înduplecat să se ridice de pe gazon. "De ce a trebuit să se întâmple asta? A fost meciul nostru", se tânguiau roș‑alb‑albaștrii cu mâhnirea copilului la care Moș Crăciun vine o dată la doi ani.

"Jucătorii mei nu‑s șulfe"

"Am o echipă foarte tânără, o formație care nu știe să păcălească fotbalul! Băieții mei nu știu să se pună cu fundul în poartă, cum fac alții, nu sunt destul de șulfe pentru a păstra un rezultat. Dar nu pot să‑i condamn pentru asta, merită tot respectul!", i‑a lăudat antrenorul Petre Grigoraș, după teribilul 2‑2 cu gruparea de pe Bega. "N‑am văzut pe teren nicio diferență între bugetele celor două cluburi, nicio diferență între investițiile făcute de ei și ale noastre. Inventăm jucători și facem fotbal de calitate, dar nu poți câștiga de fiecare dată. Suntem o echipă neexperimentată, crudă, dar în ultimele partide am senzația că ne‑a și părăsit norocul", a mai spus tehnicianul "oțelarilor2.

"Să ne ridicăm moralul!"

Distruși psihic după ce au scăpat victoria printre degete, dunărenii n‑au timp să plângă unul pe umărul celuilalt. Vineri seară și miercurea viitoare sunt programate două dueluri foarte tari cu Unirea Urziceni, primul în etapa a XIV‑a a Ligii I, iar cel de‑al doilea în Cupa României. "Voi încerca să le ridic moralul băieților mei, sunt convins că le este greu, dar trebuie să mai scoatem câteva puncte până la final. Avem și duelul foarte tare din Cupă pe care vreau să ni‑l adjudecăm. Totuși, vom întâlni o formație care‑și permite ca vineri să folosească o echipă, iar miercuri o alta schimbată total", a comentat Grigoraș, cu câteva zile înaintea dublei confruntări cu ialomițenii lui Dan Petrescu și Mihai Stoica.


www.viata-libera.ro

mihai_alex
5th November 2008, 08:55
Sper sa nu mai avem ghinionul sezoanelor trecute,cand am fost eliminati doar la penaltiuri,poate editia asta ni se schimba norocul,si razbunam acele eliminari prin castigarea cupei:D

FOTBAL/Oțelul va juca în Cupă într-un oraș familiar, dar perfect neutru

BUZĂUL - A ȘAPTEA OARĂ...


* De trei ori a pierdut, în alte trei rânduri s-a calificat mai departe - iată statistica tuturor meciurilor jucate de Oțelul Galați la Buzău, în Cupa României * Marțea viitoare este programată a șaptea partidă a formației dunărene în această localitate: cu Unirea Urziceni, în optimile de finală ale întrecerii care se desfășoară în sistem eliminatoriu * Jocul va începe la ora 14.45 și va fi transmis în direct de Antena 1


Destinația, mai aproape de Urziceni

Conducerea Clubului Oțelul și-a dorit Constanța ca oraș neutru pentru disputarea �optimii� de Cupă cu Unirea Urziceni. Oficialii grupării ialomițene își dăduseră inițial acordul pentru a juca pe Arena �Farul�, de lângă Marea Neagră, însă pe parcurs au survenit modificări neașteptate, luni seară sosind verdictul Federației Române de Fotbal: partida va avea loc pe Stadionul �Municipal� din Buzău, marți (11 noiembrie), de la ora 14.45! În mod normal, echipele care-și dispută un meci pe teren neutru trebuie să aleagă o destinație aflată la o distanță aproximativ egală de localitățile din care provin taberele implicate. Or Constanța ar fi respectat acest principiu: Oțelul ar fi avut de parcurs 259 de kilometri, iar Unirea 205 km.

�Ne interesează doar calificarea�

Soluția aleasă de FRF și Antena 1, canal care va transmite evenimentul fotbalistic, face ca echipa antrenată de Dan Petrescu (și condusă de gălățeanul Mihai Stoica) să se afle la numai o aruncătură de băț de locul faptei � 59 de kilometri, adică maxim trei sferturi de oră de mers lejer cu autocarul! Asta înseamnă că Unirea ar putea face deplasarea chiar în ziua meciului, în timp ce �oțelarii� lui Petre Grigoraș și Marius Stan se află totuși la 139 km. �N-are rost să comentez această decizie a Federației, nu căutăm motive, chiar nu ne interesează unde se va juca. Că Buzăul este mai aproape de Urziceni decât de Galați, cred că ține doar de detalii. Important este să ne calificăm mai departe�, a preferat să spună directorul general al Oțelului, Marius Stan.

Ultimul joc, în toamna lui 2003

Buzăul este localitatea cel mai des vizitată de Oțelul în Cupa României! Statistica spune că în acest oraș au avut loc șase partide eliminatorii din competiția K.O. cu gruparea roș-alb-albastră în prim-plan. De trei ori le-a ieșit pasiența gălățenilor, iar în alte trei rânduri aici s-au semnat eșecuri - toate la limită. Este vorba despre înfrângerile cu FC Național (0-1, după prelungiri, pe 15 martie 1995), Dinamo (0-1, pe 25 februarie 1998) și Sportul Studențesc (3-4, la penaltiuri, pe 29 noiembrie 2000). Amintirile plăcute din Buzău sunt mai recente: 1-0 cu Sportul Studențesc (18 noiembrie 1998), 2-1 cu Astra Ploiești, după prelungiri (13 octombrie 1999) și 3-2 cu FC Național, grație �golului de aur� (22 octombrie 2003), regulă eliminată între timp.


KOLEV, DIN NOU LA NAȚIONALA BULGARIEI

Portarul titular al Oțelului primește o nouă recompensă pentru prestațiile sale foarte bune din acest campionat. Stoian Kolev, în vârstă de 32 de ani, a primit ieri o telegramă de convocare la lotul naționalei Bulgariei pentru meciul amical cu Serbia, programat pe 19 noiembrie, la Belgrad. �Nu mai surprinde pe nimeni forma foarte bună a lui Kolev, așa că era firesc să fie chemat în continuare la prima reprezentativă a statului vecin�, a comentat directorul general adjunct al Oțelului, Cătălin Tofan.

www.viata-libera.ro

mihai_alex
6th November 2008, 14:24
Se strânge robinetul și la echipa gălățeană de Liga I



OȚELUL, ÎN CRIZĂ!


* Situația economică a întregii planete atinge și fenomenul cu mingea rotundă, clubul dunărean condus de Marius Stan pregătindu-se să ia măsuri pentru a depăși perioada de austeritate * �Sper să nu ne retragem din campionat sau să renunțăm la anumiți jucători�, spune, îngrijorat, directorul general al grupării locale

�N-avem datorii la fotbaliști�

Ironia sorții face că grupării Oțelul nu-i trebuia un context economic mondial pentru a vorbi despre criza financiară. Și acum un an era la fel � clubul gălățean avea unul dintre cele mai reduse bugete de venituri și cheltuieli din campionatul intern. Acum, însă, situația pare mult mai dificilă în condițiile în care previziunile economice sunt dintre cele mai sumbre. �Slavă Domnului, n-avem datorii la jucători, iar acesta este cel mai important lucru�, a declarat ieri Marius Stan, directorul general al echipei roș-alb-albastre. �Asta implică totuși eforturi foarte mari, pentru că avem destule datorii în alte părți, la diverși prestatori de servicii�, a adăugat conducătorul gălățean.

Până unde poate duce criza?

Avertizat de restrângerea cel puțin temporară a activității ArcelorMittal, principalul sponsor al clubului, Stan susține că se așteaptă la orice, dar rămâne optimist. �În condițiile în care Combinatul este principala noastră sursă de finanțare, depindem de acest colos. Oricum, sper să nu ajungem la o nedorită retragere din campionat, așa cum s-a întâmplat de curând la Liga a II-a (n.r. � Forex Brașov), însă ne așteptăm la orice. Ne vom reevalua situația financiară și vom încerca să mai strângem robinetul acolo unde putem face acest lucru. Sperăm să nu ajungem să reziliem anumite contracte ale unor jucători din cauza faptului că nu le-am mai putea onora. Am scădea foarte mult în plan fotbalistic�, a mai spus oficialul formației dunărene, vădit îngrijorat.

Adio, turnichete în 2008!

Și din acest motiv, montarea turnichetelor la porțile Stadionului �Oțelul� se va amâna pentru la primăvară! Anunțată în dese rânduri în această toamnă, operațiunea de informatizare a căilor de acces ale arenei din Țiglina III nu se va putea încheia până pe 15 noiembrie, ultimul termen de grație acordat de Liga Profesionistă de Fotbal și Jandarmeria Română. �Ce nu s-a făcut în douăzeci de ani, nu se poate realiza chiar peste noapte! În acest moment nu putem monta turnichetele, deci suntem în situația de a juca ultimele două jocuri din acest tur cu porțile închise. Noi sperăm însă ca LPF și Jandarmeria să ne înțeleagă și să ne putem desfășura activitatea în mod normal până la iarnă�, a conchis Marius Stan, șeful unui club care resimte din plin criza mondială.

TRUPA LUI GRIG S-A ANTRENAT ÎN NOCTURNĂ


Pentru a se acomoda mai repede la condițiile partidei de vineri seară, de la Urziceni, formația antrenată de Petre Grigoraș s-a pregătit în ultimele două zile la lumina reflectoarelor de pe terenul al doilea al propriei baze sportive. Instalație de nocturnă? Este prea mult spus. �S-a văzut binișor mingea, au fost două antrenamente destul de bune�, a apreciat secundul lui Grig, Marian Dinu, înainte de plecarea echipei spre localitatea ialomițeană. Oțelul va face astăzi deplasarea la Urziceni, acolo unde mâine seară, de la ora 20.30, va juca în etapa a XIV-a a Ligii I.

www.viata-libera.ro

mihai_alex
7th November 2008, 10:43
OȚELUL, "ACASĂ" LA MEME

20:30
* Formația gălățeană întâlnește, astăzi, unul dintre cei mai incomozi adversari din Liga I, Unirea Urziceni * Gruparea ialomițeană este condusă de gălățeanul Mihai Stoica, iar partidele împotriva acestuia au fost de fiecare dată foarte încinse * Disputa din Câmpia Bărăganului va fi transmisă de GSP TV

Unirea, "organizată și disciplinată"

Ne dorim să trecem de ei atât în campionat, cât și în "Cupa României". Aceasta-i lozinca afișată de "oțelari" înaintea dublei cu Unirea Urziceni, una dintre formațiile care au câștigat foarte mult la capitolul imagine în ultimele stagiuni. "Este o echipă foarte valoroasă, cu jucători experimentați", a lăudat-o secundul lui Petre Grigoraș, Marian Dinu, în timp ce Marius Stan, directorul general al Oțelului, vorbește despre o disciplină și o organizare ireproșabile la clubul ialomițean. "Urziceniul joacă un fotbal de calitate, este greu de depășit, dar mizăm pe faptul că pe teren propriu nu prea reușește să câștige, cel puțin în actualul sezon", a adăugat conducătorul roș-alb-albaștrilor.

Stan nu va sta ca Stoica, pe bancă

Înainte de toate, Oțelul joacă astăzi în fieful lui Mihai Stoica, fost conducător al clubului gălățean în perioada 1991-2002. Subiectul duelului dintre Meme, cum i se spune gălățeanului de la cârma Unirii, și Marius Stan � cei doi au colaborat la Galați timp de șapte ani � pare desuet, însă niciunul dintre ei nu va avea o seară liniștită în cazul unui eșec. De o bună perioadă, Stoica asistă numai de pe banca tehnică la jocurile Urziceniului, nu și Stan, care susține că-și dorește o viață mai lungă. "Locul conducătorului este în tribună. Pe bancă aș muri cu siguranță, nu știu dacă aș mai apuca vreun campionat. Dacă m-ați vedea pe mine pe marginea terenului v-ați da seama că oficialii Unirii Urziceni (n.r. � Mihai Stoica și Dan Petrescu) sunt mici copii, aș fi de nerecunoscut. Acolo trăirile sunt mult mai intense, statul pe bancă te scoate din minți", s-a justificat șeful Oțelului.

"Am trecut peste șocul din etapa precedentă"

Semieșecul din partida cu FC Timișoara este de domeniul trecutului, anunță responsabilii cu pregătirea fotbaliștilor gălățeni. "I-am simțit pe jucători ceva mai încrezători în forțele proprii după acel șoc din finalul meciului cu Timișoara. Nu cred că mai sunt probleme de ordin psihic și ne bazăm în primul rând pe cei mai experimentați, mă refer la Costin, Jelev sau Kolev, să pună piciorul în prag și să le ridice moralul celor mai tineri. Mergem la Urziceni pentru a câștiga, asta e sigur", a anunțat antrenorul secund Marian Dinu. După disputa de astă-seară, cele două formații se vor întâlni în optimile de finală ale "Cupei României" � marți după-amiază, la Buzău.

UNIREA URZICENI - OȚELUL GALAȚI

Etapa a XIV-a a Ligii I de fotbal;
Meciul va avea loc astăzi, de la ora 20.30 (GSP TV);
Echipele probabile:
UNIREA: Arlauskis � Nicu, Galamaz, Fernandes, Bordeanu � Mara, Gomez, Pădurețu, Apostol � Onofraș, Bilașco. Antrenor: Dan Petrescu;
OȚELUL: Kolev � Cârjă, Costin, Jelev, Sălăgean � Viglianti, Bourceanu, Iorga � Tănasă, Pena, Vitaici. Antrenor: Petre Grigoraș;
Arbitri: Robert Dumitru (Brașov) � Nicolae Megheșan (Târnăveni), Dan Roșu (București) � Mihai Ianovschi (Pitești).

*

Încă un junior printre seniorii "oțelari"

Talentele de la echipa a doua a Clubului de Fotbal Oțelul dau pe-afară! După ce în ultimii ani a promovat o sumedenie de juniori din propria pepinieră, antrenorul Petre Grigoraș a apelat și pentru meciul de astăzi de la Urziceni la o soluție "fragedă". Mijlocașul stânga Ionuț Miron (18 ani) face parte din lotul roș-alb-albaștrilor pentru partida cu Unirea, el fiind cooptat după ce Silviu Ilie a suferit o contractură musculară la un antrenament. "Grig va decide dacă Miron va juca sau nu în disputa de la Urziceni, el trebuie să fie pregătit pentru a dovedi că nu a fost ales întâmplător pentru această acțiune", a declarat antrenorul secund al Oțelului, Marian Dinu.


www.viata-libera.ro

mihai_alex
10th November 2008, 09:04
Fotbal - Liga I / Eșecul de la Urziceni este explicat de antrenorul Petre Grigoraș



"OȚELARII", RUPȚI LA MIJLOC


* Partida de vineri seară, pierdută cu 1-3 în fieful Unirii, a fost decisă de linia mediană mult mai valoroasă a ialomițenilor - este de părere tehnicianul Oțelului * "Urziceniul are cel mai bun mijloc din Liga I", afirmă Grigoraș, care se gândește cum să-și ia revanșa în duelul de mâine, din Cupă


Nu taie capete

S-a consolat cu gândul că l-a depășit o formație mai tehnică, mai bine așezată, mai agresivă, mai valoroasă. Petre Grigoraș susține că și-a avertizat elevii de pericolul ialomițean, dar consideră că n-are ce să le reproșeze: "La mijloc ne-au dominat total în repriza secundă. Acolo am pierdut meciul, pentru că n-am avut variante de rezervă cu care să ducem lupta până la final. Avem și noi limitele noastre, suntem o echipă tânără, cu jucători neexperimentați. I-am avertizat pe băieți că linia lor mediană este cea mai bună din campionat, știam că pe respingere vor veni piticii lor spre poartă, dar dacă nu le-am putut ține piept, n-o să tai capete. Urziceniul are o echipă foarte bună, ce mai!"

N-a clipit de la 0-1 la 2-1

Chiar și așa, Oțelul a avut 1-0 pe terenul grupării pregătite de Dan Petrescu. Tehnicianul roș-alb-albaștrilor afirmă că n-a avut timp nici să clipească după golul marcat de Marius Pena � replica adversarului a fost una blitz: două "boabe" în următoarele patru minute! "Știam că Unirea este capabilă de a lovi atunci când nu te aștepți, dar văzusem totodată că pierdusem lupta de la mijlocul terenului", adaugă Grigoraș, care speră ca mâine să-și ia revanșa, în partida din optimile de finală ale Cupei României. "Ne va fi la fel de greu, pentru că Urziceniul are foarte mulți jucători în lot, în timp ce noi ne bazăm pe vreo 13-14. Vom încerca să ne calificăm mai departe, dar prima șansă o are clar formația lui Petrescu", admite omul de pe banca Oțelului.

"Sper să ne revanșăm"

Și Marius Stan, directorul general al clubului dunărean, se așteaptă ca Bourceanu și compania să răzbune mâine eșecul de vineri seară. "N-am avut timp nici să ne pupăm după golul lui Pena că am și luat două. După cum am jucat, n-am fi meritat niciun punct, asta este clar, dar sper ca marți să jucăm altfel și să eliminăm Urziceniul din Cupă. Este un obiectiv mult mai accesibil decât campionatul. Din câțiva pași se poate ajunge în finală, iar o calificare în cupele europene s-ar obține mult mai ușor", este de părere oficialul gălățean.


Probleme mari de lot înaintea jocului de Cupă


FĂRĂ PENA ȘI KOLEV!


* Oțelul merge la "războiul" de la Buzău fără două arme importante, portarul și principalul atacant având nevoie de repaus

Gado, abia de la iarnă

Marius Pena, cel mai bun atacant al roș-alb-albaștrilor în actuala stagiune (a marcat trei goluri), a fost înlocuit în repriza secundă a partidei de la Urziceni. Are serioase probleme lombare și nu mai putea continua, dar nici mâine nu va putea juca. �Nu putem risca să-l folosim marți, în Cupă, deoarece i s-ar putea agrava problema. Sperăm să se refacă până la meciul cu FC Brașov, din etapa următoare a Ligii I�, comentează antrenorul Petre Grigoraș, care în continuare nu poate miza pe Gabi Paraschiv și Ramses Gado, acesta din urmă resimțind dureri puternice după întâlnirea cu FC Timișoara. "Gado va fi cu adevărat apt abia după pauza de iarnă. Genunchiul lui încă mai cere repaus", explică tehnicianul.

Apără lituanianul Gribauskas

Nici Stoian Kolev, omul numărul 1 dintre buturile Oțelului, nu se va afla mâine pe teren! Portarul bulgar a început un tratament pe bază de antibiotice din cauza unui furuncul și va fi doar rezervă la jocul cu Urziceniul de la Buzău. "N-am pe cine să chem la echipă pentru a figura ca rezervă, așa că Stoian va fi pe bancă. Evident, va apăra Gribauskas, care trebuie să demonstreze că nu degeaba este la Galați", adaugă Petre Grigoraș. El urmează să decidă astăzi dacă va apela la serviciile unor juniori de la echipa a doua pentru a-și completa lotul.


www.viata-libera.ro



Asa stane,tine-l pe troaca si pana cand va fi intre 4 scanduri...

mihai_alex
11th November 2008, 09:11
Fotbal / Azi ar trebui să vină revanșa: meci cu Urziceniul, în Cupă (14.45)


"OȚELARII", PREGĂTIȚI DE PENALTIURI!


* Cu toate că nu‑și doresc prelungiri în disputa de după‑amiază cu Unirea, din "optimile" Cupei României, jucătorii Oțelului s‑au pus la punct ieri cu executarea loviturilor de departajare * "Avem șansa a doua, dar vrem să ne calificăm", a afirmat antrenorul Petre Grigoraș [ Meciul, programat la Buzău, va fi transmis în direct de canalul Antena 1

"Să le‑o plătim!"

Trupa lui Petre Grigoraș jură că a uitat de eșecul de vineri seară, acel copleșitor 1‑3 de la Urziceni, și spune că astăzi va încerca să‑și răscumpere greșeala. "Dacă‑i scoatem din Cupă, le‑o plătim! Este mai dureros să pierzi aici decât în campionat", își făceau ieri curaj roș‑alb‑albaștrii după antrenamentul care a premers plecarea spre Buzău, acolo unde se va disputa jocul cu Unirea, din optimile de finală ale întrecerii eliminatorii. Grigoraș are însă destule probleme de lot, portarul Kolev, atacantul Pena, Silviu Ilie și căpitanul Paraschiv fiind indisponibili. Și din acest motiv, antrenorul "oțelarilor" admite că prima șansă o are formația ialomițeană: �Adversarii au lot mai bun decât al nostru și își permit să folosească o formulă de rezervă. Bilașco și Onofraș, de pildă, au lipsit vineri din cauza cartonașelor, dar acum pot intra.�

Gribauskas, după mai bine de 300 de zile

Buturile Oțelului vor fi păzite astăzi, la Buzău, de lituanianul Paulius Gribauskas, individ care n‑a mai jucat într‑un meci oficial de 331 de zile! Ultima dată, Griba s‑a aflat în poarta echipei gălățene pe 15 decembrie 2007, la înfrângerea de pe terenul lui CFR Cluj, scor 1‑3. "Mă simt pregătit să intru, îmi doresc să‑mi ajut echipa pentru a învinge", ne‑a declarat balticul înainte de a urca în autocar. Paulius nu poate uita că tot anul trecut, pe 6 decembrie, a parat două penaltiuri în meciul de infarct cu FC Brașov, joc decis la loviturile de departajare (n.r. - 6‑7). "Poate nu vom ajunge acolo, îmi doresc să ne calificăm în timpul regulamentar", a adăugat sportivul venit în urmă cu aproape doi ani la Oțelul.

Jelev chiar e bun la 11 metri

Elevii lui Grig s‑au pregătit însă pentru o partidă �extra� și au bătut ieri lovituri de pe punctul cu var. Din două serii a câte zece penaltiuri, au fost irosite patru execuții, cei mai buni fiind Viglianti, Jelev (omul care a ratat în partida cu Dinamo), Costin, Cârjă și Romeo Stancu. "Aș prefera să nu ajungem la loviturile de departajare, și‑așa dispunem de puține variante pentru primul unsprezece, mai ales că duminică ne așteaptă un meci la fel de greu cu Brașovul. Totuși, ne interesează să ne calificăm mai departe, iar o victorie în Cupă, oricum s‑ar obține, rămâne foarte importantă", a conchis tehnicianul grupării locale.

UNIREA URZICENI ‑ OȚELUL GALAȚI

Stadionul "Municipal" din Buzău;
Optimile de finală ale Cupei României la fotbal;
Meciul va avea loc astăzi, de la ora 14.45 (Antena 1);
Echipele probabile:
UNIREA: Arlauskis ‑ Nicu, Galamaz, Fernandes, Bordeanu ‑ Mara, Gomez, Brandan, Frunză ‑ Onofraș, Bilașco. Antrenor: Dan Petrescu;
OȚELUL: Gribauskas ‑ Cârjă, Costin, Jelev, Sălăgean ‑ Viglianti, Bourceanu, Iorga ‑ Vitaici, Tănasă, Nikolici. Antrenor: Petre Grigoraș;
Arbitri: Aurelian Bogaciu ‑ Adrian Vidan, Cornel Fecioru (tustrei din București) ‑ Georgian Ionescu (Buzău).

Grigoraș: "Încă șase puncte și ne felicităm"

Antrenorul Oțelului susține că este mulțumit de bilanțul meciurilor cu CFR Cluj, Steaua, Dinamo, FC Timișoara și Urziceni. "Am scos cinci puncte din niște partide foarte dificile, ba chiar puteam obține încă vreo trei dacă nu pierdeam în Șoseaua Ștefan cel Mare și învingeam pe Timișoara", afirmă Petre Grigoraș, care se gândește și la finalul turului de campionat. "Mai avem trei jocuri grele, cu Brașovul, Argeșul și Pandurii. Dacă mai scoatem măcar șase puncte ne putem felicita, iar la iarnă va trebui să ne întărim lotul", adaugă tehnicianul formației roș‑alb‑albastre.


www.viata-libera.ro

Dregan
11th November 2008, 23:47
"URZICATI DIN NOU: Unirea Urziceni - Otelul Galati 1-0 (0-0)

Galațiul a rămas fără ambele echipe calificate în Cupă după ce, în decurs de doar trei ore și jumătate, atât Dunărea cât și Oțelul au fost eliminate la limită din a doua competiție fotbalistică a României. Mai întâi divizionara secundă, Dunărea, a pierdut onorabil în fața puternicei FC Timișoara, cu scorul de 2-1, pentru ca imediat “oțelarii” să fie înfrânți (pentru a doua oară în doar 4 zile) de către Unirea Urziceni, în urma unui meci anost, care a semănat pe tot parcursul lui cu prima repriză de vineri împotriva ialomițenilor. Nu putem trece însă peste faptul că trupa lui Grigoraș a fost eliminată și cu ajutorul arbitrului Bogaciu care a inventat un penalty în favoarea echipei lui Dan Petrescu pe final de meci.

Oțelul a început cu o formulă improvizată, având în același timp în teren trei jucători care în mod normal evoluează pe postul de fundaș dreapta (Cârjă, Sârghi și Cojoc), însă din păcate asta s-a văzut și în teren, ultimii doi nereușind să se acomodeze cu noua postură de mijlocași. Prima ocazie de gol a meciului a apărut în minutul 10 la șutul în forță expediat de Jivko Jelev, care a trecut însă puțin peste poartă. Ialomițenii au ripostat prin Mara, care scăpat singur a fost blocat excelent de Gribauskas, în minutul 16. Portarul lituanian al Oțelului a parat foarte bine apoi “capul” trimis de Galamaz din doi metri, pentru ca repriza să se încheie cu o mare ocazie a echipei noastre: Sălăgean a centrat de pe stânga, iar Viglianti, singur în careul de 6 metri, a lovit balonul cu tibia, mingea scurgându-se în afara cadrului porții.

Ca și în partida de campionat, Unirea a ieșit mai motivată de la cabine și a dominat steril restul partidei. Oțelarii s-au mulțumit să se apere și să mizeze pe cartea contraatacului, însă rare au fost ocaziile când gălățenii au reușit să lege mai mult de trei pase în jumătatea adversarilor. În minutul 77, Dănălache a reluat cu capul în bară, în urma unei lovituri libere, mingea a revenit în teren, de unde Todoran a înscris, dar golul a fost anulat în urma unei poziții clare de ofsaid.

Meciul se îndrepta spre o remiză chinuită, urmată de prelungiri, dar arbitrul Bogaciu nu a fost de acord! Același arbitru care inventase un penalty împotriva Oțelului în campionat, la meciul din deplasare cu Poli Iași, a ieșit din nou la rampă, acordând lovitură de pedeapsă în favoarea ialomițenilor, în urma unei mingi respinse cu umărul de către Jelev. A executat Dănălache, Gribauskas a apărat din nou, dovedind că rămâne oricând cea mai bună soluție de rezervă pentru postul de goalkeeper, dar atacantul Unirii a revenit și profitând de apatia fundașilor noștri a înscris lejer . Pe final Oțelul a mai avut o ocazie prin Laurențiu Iorga (șut respins în față de Grigore), dar din păcate era mult prea târziu.

Astfel echipa noastră părăsește “competiția surprizelor” și contabilizează cel de al patrulea meci fără victorie consecutiv. Din păcate nu rezultatele, cât jocul echipei stârnesc îngrijorarea în rândul suporterilor gălățeni, mai ales că urmează un nou meci foarte dificil în campionat, contra celor de la FC Brașov, echipă care sosește duminică la Galați după o serie incredibilă de 7 egaluri la rând. www.dunareabatrana.com

Caseta tehnică

UNIREA URZICENI – OȚELUL GALAȚI 1-0 (0-0)
Cupa României "Timișoreana";
Stadion "Municipal" Buzău; Spectatori: 1000
A marcat: Dănălache 83';
Cartonașe galbene: Burns 22' / Bourceanu 29', Cârjă 61', Jelev 76';

UNIREA: Grigore – Nicu, Galamaz, Mehmedovici, Brandan – Todoran (88' Rusescu), Burns (46' Pădurețu), Gomez, Frunză – Dănălache, Mara (77' Onofraș). Antrenor: Dan Petrescu
OȚELUL: Gribauskas 8 – Cârjă 4, Costin 6, Jelev 5.5, Sălăgean 4.5 (85' Vitaici) – Sârghi 5 (79' Stancu), Bourceanu 5, Viglianti 5 – Cojoc 4.5 (86' Nikolici), Tănasă 4, Iorga 5.5. Antrenor: Petre Grigoraș 5;

Au arbitrat: Aurelian Bogaciu – Adrian Vidan, Corneliu Fecioru – Georgian Ionescu.

mihai_alex
13th November 2008, 09:42
Fotbal / "Oțelarii" n-au mai câștigat de aproape o lună


AU UITAT GUSTUL VICTORIEI


* 17 octombrie 2008 este data ultimei bucurii a formației pregătite de Petre Grigoraș, roș-alb-albaștrii depășind în acea zi pe Steaua cu 2-0 * Au urmat trei înfrângeri și un egal cu gust de eșec, poziția din clasament s-a înrăutățit, iar Cupa României a devenit istorie pentru sezonul în curs * Duminică, la Galați, va avea loc partida cu FC Brașov

"Nu suntem Real Madrid"

0-1 la Dinamo, 2-2 cu Timișoara, 1-3 și 0-1 cu Urziceniul. Care va să zică, după victoria cu Steaua, acel copleșitor 2-0 din etapa a XI-a a Ligii I, s-a golit rubrica de succese din dreptul formației gălățene. Echipa considerată de unii arbitrul luptei la titlu șchiopătează și, după ce s-a aflat și pe prima poziție a clasamentului, este nevoită să respire acum tocmai de pe locul 11. La doar șapte lungimi de prima treaptă retrogradabilă! "Unii credeau că suntem Real Madrid. Ei bine, iată că se întâmplă să și pierdem multe puncte. Avem o echipă tânără, fără experiență și avem de-a face și cu unele sincope. Îmi pare rău că am ratat unele puncte care păreau ca și rezolvate: în Șoseaua Ștefan cel Mare și cu timișorenii, acasă", comentează directorul general al Oțelului, Marius Stan.

Stan se teme de retrogradare!

Șeful clubului roș-alb-albastru susține că este vizitat de gânduri mai mult decât sumbre. "Știu cu ce probleme ne confruntăm și o spun cu maximă seriozitate: încă mă tem de retrogradare! Dacă Oțelul ar fi reușit să țină ritmul cu marile echipe, acum nu eram pe locul zece sau unsprezece, ci ne băteam la prima poziție. Avem și noi limitele noastre", a adăugat conducătorul gălățean. Pentru a avea o iarnă cât de cât liniștită, oficialii dunăreni și-au stabilit prioritățile pentru ultimele trei runde ale toamnei: cel puțin două victorii din meciurile cu FC Brașov (acasă), FC Argeș (deplasare) și Pandurii Tg. Jiu (acasă). "Toate sunt echipe în vârf de formă și trebuie să le tratăm ca atare", a avertizat și antrenorul Petre Grigoraș.

Kolev revine sigur,
ceilalți au dubii

Duminică, atunci când este programat jocul cu FC Brașov, se va împlini exact o lună de la ultima victorie a Oțelului, iar problemele de lot îl chinuiesc în continuare pe tehnicianul dunărean. Gabriel Paraschiv, despre accidentările căruia și posibilitățile de a reveni mai devreme am tot scris, are șanse aproape nule de a intra pe teren, iar Silviu Ilie își va relua abia astăzi programul normal de antrenament. Ramses Gado se pregătește cot la cot cu ceilalți "oțelari", dar se pare că nu va risca să joace din cauza durerilor de la genunchi, și nici Marius Pena nu este sigur sută la sută că va fi apt la ora meciului. Portarul Stoian Kolev este singurul dintre accidentații din ultimele săptămâni care știe, cu siguranță, că va îmbrăca duminică tricoul de titular. Totuși, nici Gribauskas nu mai este de lepădat după ultima prestație...

Oțelul n-a mai bătut Brașovul de patru ani!

Formația FC Brașov, antrenată de Răzvan Lucescu, a ajuns la șapte remize consecutive în actuala stagiune a Ligii I și speră la mai multe de vreme ce statistica îi dă o mână de ajutor. Gruparea de sub Tâmpa a făcut egal și la ultima vizită făcută la Galați, 1-1 pe 3 aprilie 2005! Oțelul n-a mai învins echipa ardeleană de pe 28 martie 2004 (1-0, în fieful adversarului), iar pe teren propriu a înregistrat ultimul succes pe 23 aprilie 2003 (scor 2-1).

mihai_alex
14th November 2008, 10:34
FOTBAL/ Meciul Oțelul � FC Brașov va fi plin de suspans



GRIGORAȘ SCOATE SABIA ȘI PUȘCA!


* Antrenorul formației gălățene nu se poate lăuda cu mari realizări în meciurile directe cu echipele pregătite de Răzvan Lucescu * �M-a învins aproape de fiecare dată. Acum aș scoate sabia și pușca, pe care le țin în cameră, dar totuși suntem la fotbal�, glumește Grig înaintea confruntării cu Luce jr.


�Stelea are meciuri cât toți jucătorii noștri�

Numai mâine nu-i poimâine, zi în care echipa remizelor din Liga I � șapte consecutive, plus un al optulea petrecut miercuri în Cupa României � se va afla la Galați. Antrenorul Oțelului are destule motive să fie circumspect înaintea duelului cu FC Brașov, mai ales că gruparea de sub masivul Tâmpa, deși cu statut de nou-promovată, are în lot jucători cu mai multe meciuri în prima divizie decât �materia primă� din propriul vestiar. �Stelea, Măldărășanu, Buga, Ilyeș, Nae Constantin� Și lista poate continua. Numai Stelea cred că are meciuri în Liga I cât toți oamenii noștri�, apreciază Petre Grigoraș înaintea disputei de duminică după-amiază (ora 14.00).

A scos o remiză cu goluri la Răzvan acasă

Duelul de la distanță dintre Grig și Răzvan Lucescu, �principalul� brașovenilor, nu este un subiect confortabil pentru constănțeanul care lucrează la Galați din decembrie 2005. �Ce duel cu Răzvan? M-a învins mai de fiecare dată, mai ales că ne-am întâlnit mai des atunci când antrena Rapidul. O singură dată am scos un punct (un 3-3 în Giulești), în rest a avut câștig de cauză. Dar nu mă voi duela eu cu el, ci numai echipele, și ambele țintesc victoria. Dacă ar fi să ne batem amândoi, aș scoate sabia pe care mi-a făcut-o cadou echipa. O țin în cameră și vă spun că am și pușcă, dar nu le folosesc la fotbal�, glumește tehnicianul roș-alb-albaștrilor.

Nu va fi cu porțile închise

Marea dilemă a microbistului gălățean � se va juca sau nu cu porțile închise? � a fost risipită ieri de directorul general adjunct al Oțelului, Cătălin Tofan. �Deși nu am montat încă turnichetele, am primit o derogare din partea Comisiei de Licențiere din cadrul Federației Române de Fotbal și duminică vom putea organiza partida în condiții normale. De altfel, și jocul cu Pandurii, din ultima etapă a turului, va beneficia de același regim, pentru ca termenul-limită să fie prelungit până pe 28 februarie 2009, dată la care va începe returul campionatului�, a precizat Tofan. Tot el a ținut să spună că tabela de marcaj, care a �pâlpâit� în regim de avarie la partida cu Timișoara, va fi din nou sută la sută funcțională, clubul achitându-și datoria către prestatorul de servicii aferent. ]


TOFAN: BOGACIU SE VA EXCLUDE SINGUR


Cătălin Tofan, directorul general adjunct al Oțelului, a comentat ieri prestațiile arbitrului bucureștean Aurelian Bogaciu din meciurile roș-alb-albaștrilor cu Poli Iași și Unirea Urziceni. �Eu am încredere în acest arbitru. Este tânăr și de mare viitor�, l-a ironizat oficialul gălățean, adăugând că se așteaptă ca �fluierașul� din Capitală s-o ia pe urmele craioveanului Sebastian Colțescu!� �Dacă va mai comite asemenea greșeli, se va exclude singur din acest sistem. Este inadmisibil să greșești de o asemenea manieră în două meciuri la rând împotriva aceleiași echipe�, a mai spus Tofan. Bogaciu a inventat două penaltiuri în dauna Oțelului, ambele dovedindu-se decisive.

mihai_alex
14th November 2008, 11:15
"Cei de la LPF au înțeles că la noi la stadion se derulează mai multe lucrări de modernizare a stadionului și în jurul acestuia și că nu este ușor să fim gata la timp, astfel că ne-au dat un nou termen, până pe 29 februarie, pentru montarea turnicheților.

Până atunci totul va fi în regula, important este că putem juca cu spectatori ultimele partide de acasă din acest an", a declarat Cătălin Tofan.

Oficialul clubului gălățean a adăugat că viitorul clubului depinde decisiv de negocierea unui nou contract de publicitate cu cei din combinatul Arcelor Mittal.

"Zilele următoare vom începe negocierea contractului pentru anul viitor. Chiar dacă activitatea combinatului pare să fie afectată de criza economică la nivel mondial, sper să obținem măcar aceeași bani ca la contactul de anul acesta, altfel va fi crunt.

Partea română din conducerea Arcelor Mittal ne sprijină total, sper ca și partea indiană să înțeleagă importanța aspectului social din activitatea noastră și măcar pentru angajații lor să ne sprijine. Pe lângă cheltuielile obișnuite cu echipa mai este nevoie de investiții în infrastructură, sperăm ca pe lângă banii avuți de anul acesta să avem parte și de sprijin din combinat pentru nocturnă și turnicheți.

Poate până la urmă vom fi ajutați și de autoritățile locale, dacă vom avea susținere financiară și de aici, am putea avea un buget care să ne permită să ne derulăm activitatea măcar la aceleași standarde ca și până acum în ceea ce privește performanța sportivă, chiar am putea să nu mai fim obligați să vindem jucători și să obținem rezultate și mai bune", a mai spus Tofan.

mihai_alex
15th November 2008, 14:48
La multi ani Grig:D,sper ca jucatorii sa-i faca maine cadou o victorie:)
-------------------------------------------------------------------

Fotbal / "Oțelarii" joacă mâine și pentru a‑și serba antrenorul


CADOU PENTRU GRIG?


* Petre Grigoraș împlinește astăzi 44 de ani, argument beton pentru jucătorii Oțelului să lupte duminică pentru o victorie * "O merită cu prisosință, sper ca băieții să se gândească numai la acest aspect", apreciază Cătălin Tofan, directorul general adjunct al grupării gălățene * Meciul cu FC Brașov este antepenultimul din turul campionatului curent


Ziua antrenorului

"Cel mai tare din oraș", așa cum i se spunea atunci când antrena pe Farul Constanța, împlinește astăzi 44 de ani. Petre Grigoraș bifează a treia aniversare de când lucrează la Oțelul și, poate mai mult ca niciodată, așteaptă o victorie‑cadou din partea trupei sale. Modest din fire, tehnicianul roș‑alb‑albaștrilor n‑ar fi aruncat nicio vorbă despre acest eveniment, însă l‑a dat de gol directorul general adjunct Cătălin Tofan la ultima întâlnire cu presa. "Așteptăm ca echipa să‑i facă un cadou domnului antrenor. Va fi ziua lui în ajunul meciului și ce dar poate fi mai frumos decât o victorie? Sper ca băieții să se gândească numai la acest aspect și sigur vor câștiga", a plusat oficialul gălățean.

"Aș aniversa de Revelion"

Grigoraș susține însă că aniversarea sa trece în plan secund. "Lăsați astea, dacă echipa bate duminică pot să‑mi fac ziua și pe 31 decembrie, când va fi Revelionul! Eu nu prea pun bază pe aniversări, onomastici... Tot ce‑mi doresc este să câștigăm în fața Brașovului și nimic altceva. Iar dacă este să vorbesc despre mine, cel puțin la aniversare, îmi doresc să fiu sănătos", a replicat omul de pe banca dunăreană. De când se află la Oțelul, lui Grig i‑a ieșit numai o dată pasiența în preajma zilei de naștere. Pe 17 noiembrie 2006 s‑a pomenit numai cu o remiză, 1‑1 cu Gloria Bistrița pe teren propriu, iar pe 11 noiembrie 2007 cu o victorie la Piatra Neamț: 1‑0 cu Ceahlăul.

Revine Pena

Tehnicianul "oțelarilor" este mulțumit că jucătorii accidentați par să‑și fi revenit, cu excepția căpitanului Gabriel Paraschiv. "Kolev, Pena, Ilie, Gado s‑au antrenat normal în ultimele zile și sper să nu mai apară vreo surpriză, pentru că am mare nevoie de ei. Unii dintre ei, chiar dacă nu ne pot ajuta tot meciul, o pot face măcar 50‑60 de minute � ar fi foarte bine și atât", a mai spus Petre Grigoraș, dar se pare că nu va modifica primul unsprezece cu care s‑a prezentat în deplasarea de la Urziceni. Partida de mâine, programată pe Arena "Oțelul", va începe la ora 14.00.

OȚELUL GALAȚI ‑ FC BRAȘOV
Etapa a XV‑a a Ligii I de fotbal;

Meciul va avea loc duminică, de la ora 14.00 (GSP TV);
Echipele probabile:
OȚELUL: Kolev ‑ Cârjă, Costin, Jelev, Sălăgean ‑ Viglianti, Bourceanu, Iorga ‑ Tănasă, Pena, Vitaici. Antrenor: Petre Grigoraș;
BRAȘOV: Stelea ‑ Rui Duarte, Abrudan, Oros, Ionescu ‑ Roman, Măldărășanu, Ilyeș, Munteanu ‑ Hadnagy, Zaharia. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Fotbal "ca‑n versurile lui Bacovia"

Antrenorul Oțelului a declarat că are emoții în privința obținerii de către clubul gălățean a licenței de participare în campionatul următor al Ligii I. Petre Grigoraș a reacționat astfel după ce a fost întrebat dacă vede gruparea bucureșteană Rapid în colaps financiar. "De Rapid ne pasă nouă? Ar trebui să avem emoții în privința Oțelului � situația nu este deloc roz, ba chiar este ca‑n versurile lui Bacovia! Nocturnă nu avem și nu știu când va fi ridicată, avem nevoie și de alți jucători în iarnă, pentru că am pierdut destule valori în vară, așa că avem noi destule probleme ca să ne mai facem griji pentru alții", a spus Grigoraș.

mihai_alex
17th November 2008, 16:13
FOTBAL � Liga I/ Victorie argentiniană cu FC Brașov: 2‑1



OȚELUL-TANGO!


* Două execuții magnifice ale sud‑americanului Gabriel Viglianti ‑ una cu dreptul, cealaltă cu stângul ‑ și multă sudoare, au dus la un succes în pași de dans, eroul �oțelarilor� celebrând cele două capodopere prin mișcări ritmice * Astfel, antrenorul Petre Grigoraș, aniversat sâmbătă, a primit un superb cadou


Nu reușise să‑i bată niciodată

Cine credea că �oțelarii� vor dansa la finalul unui meci acoperit de un cer plumburiu, și în fața unui antrenor pe care Grigoraș nu reușise să‑l bată niciodată? Răzvan Lucescu a scos și ieri din joben o formație drăcoasă, care nu arată deloc a nou‑promovată: nu degeaba a scos puncte cu CFR‑ul și Rapidul, ca să dăm doar două exemple la întâmplare. Mai mult decât atât, trupa de sub masivul Tâmpa a deschis scorul fără să anunțe în prealabil. Cristescu a fost blocat în careu de Cojoc (20�), iar la faza următoare o centrare a lui Rui Duarte, de pe dreapta, l‑a adus pe Dedu în situația de a puncta în stil de mare atacant: șut de la 7 metri la colțul lung al lui Kolev.

Parcă mai văzusem filmul

Cu Timișoara începuse la fel, iar ceața și temperatura scăzută a aerului făceau ca zgribuliții din tribune să degere de‑a dreptul. Era greu de văzut acel 0‑1 pe tabelă după ce Jelev (7�) și Vitaici (8�) trecuseră pe lângă gol. Colac peste pupăză, ardelenii puteau închide meciul în minutul 26, un șut năprasnic al veteranului Ilyeș, de la 16 metri, fiind respins de �pantera� dintre buturile Oțelului. A fost poate momentul în care elevii lui Grigoraș, intrați pe teren pentru a‑i face �profesorului� cadoul mult‑așteptat, și‑au dat seama că este necesar să tragă la unghie. Marile succese se realizează după rețeta 99 la sută transpirație și unu la sută inspirație, iar acel bob de magie i‑a revenit argentinianului Viglianti, un fotbalist de nota... douăzeci.

Viglianti, tonul la dans!

Sud‑americanul, cu o bentiță de indian pe frunte, a egalat cu o execuție de mare finețe: lob de la 18 metri peste un Stelea înmărmurit (32�)! Iorga îl putea urma, însă trasorul său a fost deviat în corner de o apărare brașoveană speriată de lovitura lui Viglianti (33�). Fostul portar al Oțelului, care n‑a apărat însă niciun minut în partidele oficiale, a fost aproape să scape �săpunul� în repriza secundă, iar la cel de‑al doilea gol al argentinianului a rămas stană de piatră. O centrare a lui Silviu Ilie, de pe stânga, l‑a adus pe �latino‑indian� în ipostaza de a trimite cu stângul în ațe de la 7 metri (75�). Delir, dansuri pe teren, dans și în tribune. Dar a mai fost și o bună doză de tremurici, Ilyeș (82�, 91�) și Zaharia (92�) având motive serioase de a‑l blestema pe Kolev, celălalt mare erou de ieri al Galațiului.


Oțelul Galați ‑ FC Brașov 2‑1 (1‑1)

Meci disputat ieri în etapa a XV‑a a Ligii I de fotbal;
Stadionul �Oțelul� � 4.000 spectatori;
Au marcat: Viglianti 32�, 75� / Dedu 21�;
Cartonașe galbene: Cojoc 55�, Ilie 59�, Sălăgean 92� / Cristescu 53�, Abrudan 92�;
OȚELUL: Kolev � Cârjă, Costin, Jelev, Sălăgean � Viglianti, Bourceanu, Iorga � Cojoc (58� Ilie), Pena (58� Nikolici), Vitaici (69� Stancu). Antrenor: Petre Grigoraș;
BRAȘOV: Stelea � Rui Duarte, Abrudan, Constantin, Ionescu � Cristescu, Ilyeș, Măldărășanu (79� Senin), Munteanu (55� Roman) � Hadnagy (72� Zaharia), Dedu. Antrenor: Răzvan Lucescu;
Au arbitrat: Alexandru Deaconu (București) � Florin Ungureanu (București) și Daniel Demetrescu (Rm. Vâlcea).


GRIGORAȘ : GABRIEL ÎMI PROMISESE UN GOL


Antrenorul Oțelului, primit la conferința de presă cu ropote de aplauze de jurnaliști, care i‑au urat și �La mulți ani!�, a declarat că se aștepta ca argentinianul Gabriel Viglianti să puncteze în duelul cu FC Brașov. �Cu româna lui stâlcită, mi‑a spus înainte de meci că va marca un gol pentru mine. A zis că după joc vom cânta în cinstea golului. Iată că au fost două, am și cântat un pic, dar trebuie să revenim cu picioarele pe pământ. Mai avem două meciuri până la vacanța de iarnă și trebuie să le tratăm ca atare. Oricum, am obținut o victorie mare de tot�, a spus Petre Grigoraș.

Denis
19th December 2008, 13:29
transferuri ceva?

Dregan
19th December 2008, 15:36
Nimic deocamdata... Probabil dupa reunirea lotului pe 12 ianuarie.

Denis
21st December 2008, 12:33
app....ce sa intamplat cu situl "www.otelul-galati.ro" de nu mai merge accesat?

Dregan
21st December 2008, 20:32
Niste probleme administrative din cate am inteles.

Denis
25th December 2008, 11:45
Ai vreo idee cand va fi reparat, si cand vom putea intra din nou pe el?

Denis
26th December 2008, 13:38
Cica nimeni nu-l vrea pe Dica. Eu zic ca ar fi venit la Galati daca iam oferi salariul care si-l doreste, si totodata ar fi un "transfer bomba". Joaca pe postul lui Vitaic, si daca Vitaic pleaca + Nikolic + Iovita ar fi deajuns pentru a plati salariul lui Dica. Restul locurilor le-ar umple jucatorii tineri ai Otelului de la echipa a II-a sau alti jucatori fara contract din Romania.

Dregan
26th December 2008, 15:00
Poti gasi cele mai noi stiri despre Otelul; pe "Dunarea Batrana". In rest... sa fim seriosi cu Dica. Nu se stie ce bani vom mai avea noi daca cei din Combinat nu mai sponsorizeaza echipa cum se aude.

Denis
27th December 2008, 09:05
Eu vorbeam despre un eventual transfer al lui Dica in cazul in care vor pleca Vitaic, Nikolic, si Iovita. Am fi avut destui bani de pe urma lor sa platim salariul lui Dica.

Hard
5th February 2009, 16:32
Printre cele mai sancționate cluburi de fotbal pentru nerespectarea prevederilor legislației în vigoare se află Oțelul Galați cu 13 sancțiuni aplicate (2 amenzi în valoare de 3000 lei fiecare și 11 avertismente scrise), urmat de clubul Dinamo București 5 sancțiuni în valoare de 129000 lei, Rapid București 5 sancțiuni în valoare de 80000 lei și Steaua București cu 2 sancțiuni în valoare de 60000 lei, cu precizarea că pentru cluburile bucureștene aceste sancțiuni au fost aplicate și cu ocazia disputării meciurilor din cadrul cupelor europene.

Bravo , e si Otelul pe primul loc la ceva .

mihai_alex
5th February 2009, 16:54
Printre cele mai sancționate cluburi de fotbal pentru nerespectarea prevederilor legislației în vigoare se află Oțelul Galați cu 13 sancțiuni aplicate (2 amenzi în valoare de 3000 lei fiecare și 11 avertismente scrise), urmat de clubul Dinamo București 5 sancțiuni în valoare de 129000 lei, Rapid București 5 sancțiuni în valoare de 80000 lei și Steaua București cu 2 sancțiuni în valoare de 60000 lei, cu precizarea că pentru cluburile bucureștene aceste sancțiuni au fost aplicate și cu ocazia disputării meciurilor din cadrul cupelor europene.

Bravo , e si Otelul pe primul loc la ceva .
A se observa diferenta foarte mare intre valoarea amenzilor a urmatoarelor clasate.

Mai suntem la ceva,sezonul trecut am castigat trofeul pentru clasamentul fairplay,iar sez asta suntem pe primul loc;)

Denis
6th February 2009, 14:04
Sa intors si Giurgiu! /hello

ce mijloc vom avea!!! Paraschiv-Bourceanu-Giurgiu (Viglianti, Iorga,..) ... Iorga, si Para pot juca si pe postul de atacant lateral.... Dar revenirea lui Giurgiu, convocarea lui Bourceanu la Nationala si revenirea in forma a lui Paraschiv vor insemna mult pentru Otelul in inceputul returului de campionat. Eu sper la o urcare de vreo 3-4 locuri pana la sfarsitul campionatlui. Un loc 5 ar fi superb!!!

mihai_alex
7th February 2009, 09:34
Un loc mai sus de 8 pare imposibil in momentul de fata.
Interesanta a devenit concurenta pe postul de mijlocas,in afara de cei mentionati de tine mai sunt si Vitaici,Cojoc,Silviu Ilie si Ibeh,noul transferat care e de meserie mijlocas,insa la UTA era "folosit" ca atacant.Paraschiv va fi probabil reprofilat ca atacant si se va continua cu Bourceanu-Viglianti,Giurgiu nu cred ca va fi folosit pe postul care l-a consacrat,adica mijlocas defensiv,dar il va forta pe lateral undeva insa nu stiu daca va rezista ca titular.
Mai trebuie sa revina si Gado care ne-ar putea ajuta foarte mult,problema ramane disproportia dintre mijloc si atac,ca ocazii ne vom crea,dar ne trebuie si un om de gol si nu vad asta in Pena ori Tanase...poate si-o reveni Paraschiv la forma din toamna.

mihai_alex
7th February 2009, 13:42
Un loc mai sus de 8 pare imposibil in momentul de fata.
Interesanta a devenit concurenta pe postul de mijlocas,in afara de cei mentionati de tine mai sunt si Vitaici,Cojoc,Silviu Ilie si Ibeh,noul transferat care e de meserie mijlocas,insa la UTA era "folosit" ca atacant.Paraschiv va fi probabil reprofilat ca atacant si se va continua cu Bourceanu-Viglianti,Giurgiu nu cred ca va fi folosit pe postul care l-a consacrat,adica mijlocas defensiv,dar il va forta pe lateral undeva insa nu stiu daca va rezista ca titular.
Mai trebuie sa revina si Gado care ne-ar putea ajuta foarte mult,problema ramane disproportia dintre mijloc si atac,ca ocazii ne vom crea,dar ne trebuie si un om de gol si nu vad asta in Pena ori Tanase...poate si-o reveni Paraschiv la forma din toamna.

Cojoc sare din schema:

Samuel Cojoc, indisponibil noua luni
Fotbalistul Samuel Cojoc, de la echipa Oțelul Galați, va lipsi de pe gazon o perioadă de 9 luni, după o accidentare gravă la genunchiul piciorului drept, a anunțat clubul de la Dunăre pe site-ul său oficial.

Fundașul dreapta gălățean (19 ani) a suportat o intervenție chirurgicală la clinica "Isokinetic" de la Bologna, fiind supus unui transplant de cartilaj la genunchiul drept, iar medicii italieni au declarat că recuperarea fizică se va derula până în luna noiembrie.

"Ne pare foarte rău de Samuel Cojoc, este unul dintre cei mai buni tineri ai noștri, cu o ascensiune extraordinară. Mizăm pe tăria sa de caracter și-l așteptăm cu brațele deschise înapoi. Important este ca el să scape de această problemă", a declarat directorul general al clubului, Marius Stan.

Denis
7th February 2009, 14:30
m`ai spart cu cele postari negative mihai. in primul rand de ce crezi tu ca e imposibil sa urcam mai sus de locul 8? in al doilea rand vorbeam de postul de mijlocas central....otelul ba joaca 4-2-3-1 ba joaca 4-4-2 ba 4-3-3....eu il vad pe grigoras folosind urmatoarea formula: kolev - salagean costin jelev carja - viglianti bourceanu giurgiu - paraschiv pena iorga .... si pt faptul ca viglianti, paraschiv si iorga pot juca pe aproape orice post ii va muta in functie de alte indisponibilitati. vitaici nu a dat randament la bacau...poate in antalya isi va intra in forma. oricum mai e destul timp pt jucatori sa isi intre in forma inainte de reluarea campionatului.

iar cojoc din cate stiu eu era fundas central si fundas dreapta.

mihai_alex
7th February 2009, 15:16
Nu te-am citat decat la locul din clasament nimic mai mult,de ce nu e posibil?tu nu vezi ce echipe avem in fata si cate puncte-s de recuperat?
Cojoc n-a jucat niciodata fundas central,doar fundas si mijlocas pe partea dreapta,dar el e mai bun ca mjlocas.
Cand revine Gado va fi direct titular.

Denis
7th February 2009, 15:50
FC Otelul va sustine astazi a doua partida de verificare din Antalya, adversar fiindu-i clubul Lokomotiv Astana (Kazakhstan), proaspat fondat (ianuarie 2009). Partida va avea loc in Antalya, de la ora 17.00.

FC Lokomotiv va activa din luna martie in prima liga a Kazakhstanului dupa fuzionarea cluburilor FC Alma-Ata si FC Megasport, noua grupare urmand sa functioneze in capitala statului, Astana.

ii "dezvirginam" pe astia cu un 4-0?:D ce ziceti?:D

mihai_alex
7th February 2009, 15:54
Misto amicale...ce facem?ajungem la forma necesara prin etapa a 20-a ?

mateiasi
7th February 2009, 16:14
eu il vad pe grigoras folosind urmatoarea formula: kolev - salagean costin jelev carja - ....
Carja mi se pare veriga slaba in defensiva. Sa speram ca Sarghi isi va reveni la forma de acum 2 ani, altfel vom avea probleme. In ultima instanta, si Giurgiu ar putea juca fundas dreapta, solutie care mi se pare chiar buna: capacitatea lui de efort (la fel de mare ca a lui Bourceanu) i-ar permite sa urce des in ofensiva.

Denis
8th February 2009, 09:11
Asa zic si eu; sper ca Sarghi sa`si revina la forma care evolua pentru Nationala de tineret. Din cauza accidentarilor dezvoltarea sa ca jucator a incetinit considerabil. Lafel si Giurgiu; trebuie sa isi revina la forma care evolua inainte de a fi transferta la Rubin Kazan.

Doctor_Satan
24th February 2009, 13:26
Doresc sa felicit initiatorii protestului de sambata. As fi curios (daca nu e secret) cine a initiat aceasta miscare?
Ar trebui sa faceti in fiecare saptamana cate un astfel de protest si sa adunati cat mai multi oameni, poate aveti o sansa sa-l sensibilizati si pe hoitul ala de primar.
Felicitari inca o data!

mihai_alex
24th February 2009, 15:30
Dunarea Batrana si Peluza Sud au organizat Doctore.

Doctor_Satan
24th February 2009, 17:59
Bun atunci! Felicitari echipei de organizatori!
Dar daca va opriti aici, nu rezolvati nimic. Trebuie sa-l strangeti cu usa pe Tutankamon!

mateiasi
1st March 2009, 13:38
UN GRUP DE INVESTITORI ISRAELIENI POARTA TRATATIVE PENTRU PRELUAREA OTELULUI (http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/nati-meir-am-vorbit-cu-gigi-de-20-de-milioane-de-e-pentru-50-din-actiuni-daca-accepta-miine-platim-126197.html). O fi o stire reala sau o "bomba de presa"?

Cristian
1st March 2009, 15:27
In mai multe ziare online am vazut stirea asta. :ok:

Doctor_Satan
2nd March 2009, 10:32
O fi acelasi gen de stire ca la Steaua?

mihai_alex
2nd March 2009, 10:50
UN GRUP DE INVESTITORI ISRAELIENI POARTA TRATATIVE PENTRU PRELUAREA OTELULUI (http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/nati-meir-am-vorbit-cu-gigi-de-20-de-milioane-de-e-pentru-50-din-actiuni-daca-accepta-miine-platim-126197.html). O fi o stire reala sau o "bomba de presa"?

Oare e acelasi israelian care vroia sa ne ofere o ncturna in urma cu cativa ani la vreo 500 de mii de euro,dar nu s-a putut din cauza dferentelor fiscale din cele 2 tari,pentru ca trebuia platit tva-ul si la ei si la noi.
Pe la inceputul lui Decembrie se vorbea prin combinat ca ne-ar putea prelua un israelian,ma intreb daca este vorba de aceeasi persoana.

Doctor_Satan
2nd March 2009, 11:04
Deci cum ziceam:
"Dacă ne înțelegem, mîine dăm banii! În cazul în care tranzacția pică, iau în calcul o eventuală preluare a Oțelului. Mîine am o întîlnire la biroul meu cu Marius Stan și vom vedea ce se întîmplă, a spus Meir pentru gsp.ro."
Poate ca asa e mai bine, daca individul are de gand sa investeasca. Pe Mittal il doare-n cot de fotbal.
Totusi, in locul lui, l-as pastra pe Stan ca manager pentru ca e destul de priceput la a face bani.

Doctor_Satan
2nd March 2009, 11:06
"Nu știu dacă Benayoun ar veni în România avînd în vedere nivelul la care joacă, dar pot să vă dau un alt nume: Robbie Keane. Deja s-a vorbit cu el, iar răspunsul pe care l-a dat a fost unul pozitiv. Avem planuri mari dacă luăm clubul! a spus Meir pentru gsp.ro."
Cum Becali nu mai vrea sa vanda Steaua, sa speram ca vor negocia pentru Otelul. Promisiuni foarte mari, care pe mine ma fac sa visez la un titlu in palmaresul echipei.

mihai_alex
2nd March 2009, 14:54
Doamne-ajuta!ar fi ceva de vis.

Doctor_Satan
2nd March 2009, 15:36
Stii cum e: daca nu visezi, nu se indeplineste!
Eu zic ca se va concretiza daca Meir nu a mancat rahat. Vanzarea stelei e doar un fiasco a ciobanului.

Doctor_Satan
17th March 2009, 14:28
Ce se mai aude cu Nati Meir? Steluta vad ca nu e cumparata, deci, din declaratiile lui, ar trebui deja sa negocieze cumpararea Otelului?
Are careva noutati sau au fost alte vorbe aruncate in vant si vise spulberate?

Cristian
17th March 2009, 14:34
Citez din ceea ce a spus Marius Stan legat de Nati Meir saptamana trecuta la UltraSport, emisiune locala sportiva: "Subiectul Nati Meir e un subiect inchis pentru noi"

Doctor_Satan
17th March 2009, 15:43
Sa-mi bag! De ce oare? Ai ceva detalii?

mihai_alex
17th March 2009, 15:51
De ce?pentru ca Stan si Bors n-or sa vrea vreodata un investitor la Otelul,cum adica?sa nu mai faca ei ce vor?de-asta ei vor doar sponsori.

Doctor_Satan
17th March 2009, 15:54
Niste porci! Din ce promitea Meir, mi se parea solutia ideala pentru o echipa care are tot ce-i trebuie, mai putin bani si conducatori cu caracter.

Denis
24th March 2009, 08:14
http://www.otelul-galati.ro/files/stiri/e769ac9fa5e60e418873eef22de9b722_big.jpg

Mijlocasul FC Otelul Galati Alexandru Bourceanu (foto) a primit duminica vestea ca va face parte din reprezentativa de seniori a Romaniei pentru partidele cu Serbia si Austria, din preliminariile CM 2010 din Africa de Sud.

"Este un adevarat eveniment pentru clubul nostru, pentru fotbalul galatean. Jucatori de-ai nostri la echipa nationala au mai fost de-a lungul timpului, insa a fost vorba exclusiv despre meciuri amicale sau trialuri. La o partida oficiala a nationalei de seniori n-am mai avut jucatori de prin 1987, atunci cand o facea Claudiu Vaiscovici. Ne bucuram mult pentru Alex", a declarat directorul general al FC Otelul, Marius Stan.

mihai_alex
24th March 2009, 11:04
Ca de obicei numai prostii ies din gura nemernicului astuia,am mai avut 2 jucatori care au jucat in meciuri oficiale,amandoi in 1997,si se numesc Vali Stefan si Ion Viorel,si culmea e ca el era la echipa,CUM SA NU-SI ADUCA AMINTE?nesimtitul.

Denis
24th March 2009, 11:07
si au jucat intr-un meci oficial? .... sigur nu era meci de verificare, nu?

mihai_alex
24th March 2009, 11:13
Da,au jucat in meciuri oficiale,Vali Stefan cu Liechtenstein in deplasare in min 65(la 0-7,1-8 final) ,si Ion Viorel cu Macedonia tot in deplasare in min 88(la 0-2,0-3 final).

Dregan
24th March 2009, 13:54
Tin minte debuturile amandurora. In meciul cu Liechtenstein imediat dupa intrarea lui Vali Stefan am fost prinsi pe picior gresit si am luat golul, iar in meciul cu Macedonia Viorel a jucat 5 minute dar a fost foarte aproape de a marca.

Denis
24th March 2009, 21:03
Eu stiam doar de Ion Viorel ca a fost convocat la nationala, dar nu eram sigur daca a fost intr-un meci oficial, sau amical. Iar de Vali Stefan, parca-parca imi amintesc ceva vorbindu-se despre el la nationala. Aveam 9 ani; nu-mi amintesc foarte bine. Cert e ca a fost o generatie foarte mare pentru Otelul, cand Bordeianu si Dorin Arcanu aparau in poarta Otelului si Vali Stefan, Tofan, Pelin, Males erau jucatori de camp. :rolleyes: Aceea a fost generatia mea preferata.

VILI
25th March 2009, 09:30
Si cu Simi antrenor, banuiesc...:D

Denis
25th March 2009, 10:00
exact:ok:

Steel Jar
25th March 2009, 12:02
incep sa am nostalgii ,cand ma gandesc la echipa pe care o pomeniti voi mai sus.aveam cam 9 ani si abia incepeam sa inteleg cu adevarat jocul de fotbal.ne duceam cam 10 baieti la fiecare meci si incurajam cum puteam noi mai bine echipa care, la randul ei, ne rasplatea oferindu-ne spectacol etapa de etapa.

Denis
25th March 2009, 13:46
impartasesc acelasi sentiment ca si tine......ma trec fiori cand ma gandesc ce vremuri erau:) Ion Viorel ne era pe atunci prieten de familie dar nu am mai reusit sa tinem legatura. am si un fanion de la el cu sematura sa, si imi amintesc multe lucruri de atunci...mai ales faptul ca eram inebunit dupa fiica lui Diana:D

Denis
24th April 2009, 23:56
http://images.gsp.ro/zoom/110885/603-91313-ms_5262bourceanu.jpg

Cel mai laudat jucator al FC Otelul Galati din acest sezon de campionat are ocazia de a face cinste. Alexandru Bourceanu (foto) implineste astazi 24 de ani, ocazie cu care ii dorim sanatate, bafta si La multi ani!

Denis
22nd May 2009, 12:34
Evoluţii slabe, meciuri puţine şi accidentări dese. Acesta este bilanţul lui Szekely de când a venit la Steaua.

Dorit la un moment dat de toţi „granzii” României, Janos Szekely este dorit în momentul de faţă doar de Timişoara şi Galaţi, iar preţul oferit de Marian Iancu, 500.000 de euro pentru un transfer definitiv, nu îl satisface pe Gigi Becali, care ar agrea un împrumut la Galaţi. Considerat „tunul” dat de Steaua în vară, Janos Szekely a dezamăgit profund la Steaua. Transferat perntru 1, 5 milioane euro, fotbalistul are şanse mari să se întoarcă la Galaţi. Soluţia agreată de cele două părţi este împrumutul mijlocaşului, mai ales că Petre Grigoraş, tehnicianul Oţelului, pare cel mai indicat pentru a-l revigora. Singurul impediment este salariul jucătorului, care ajunge la 150.000 de euro pe sezon, iar clubul gălăţean va trebui să suporte un parte din venit.

O altă variantă ar include cedarea mijlocaşului la schimb cu Bourceanu, care este dorit de Steaua plus, probabil, o sumă de bani dată de „roş-albaştri”. Contactat de ProSport, Grigoraş s-a rezumat să spună că îşi doreşte să colaboreze cu mijlocaşul stelist: „Oricând aş vrea să am sub comanda mea un jucător de valoarea lui Szekely”.

„Nu ştiu dacă ne putem permite să suportăm salariul jucătorului”
Marius Stan, preşedinte Oţelul

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/4436116/1/szekely-cap85.jpg?width=450

Doctor_Satan
22nd May 2009, 13:20
Daca il dau pe Bourceanu la schimb cu bozgorul, eu imi bag picioarele!

Hard
22nd May 2009, 13:26
unde ? :cry:
bourceanu ar fi bun pentru Steaua, se cauta fundasi de valoare.
Totusi, Szekely are in prezent valoare peste media Stelei,in niciun caz nu e de lepadat.

Dregan
22nd May 2009, 14:42
unde ? :cry:
bourceanu ar fi bun pentru Steaua, se cauta fundasi de valoare.
Totusi, Szekely are in prezent valoare peste media Stelei,in niciun caz nu e de lepadat.

Mai *... Bourceanu nu e fundas, e mijlocas la inchidere.

effect
22nd May 2009, 14:45
unde ? :cry:
bourceanu ar fi bun pentru Steaua, se cauta fundasi de valoare.
Totusi, Szekely are in prezent valoare peste media Stelei,in niciun caz nu e de lepadat.

Are contract mare si trebuie sa-i asiguram locul de titular lui Banel cand revine, altfel suntem rasisti

Hard
22nd May 2009, 15:06
Mai *... Bourceanu nu e fundas, e mijlocas la inchidere.

bine ma *,m-am exprimat eu aiurea. in defensiva suna mai bine pentru tine?

Doctor_Satan
22nd May 2009, 22:57
Bourceanu a demonstrat azi ca este un pic cam dur pentru domnisoarele din Divizia A. Ar trebui sa fie mai finut!

Denis
6th June 2009, 09:56
Victorie la un scor incredibil, acesta este deznodamantul ultimului meci jucat de FC Otelul II Galati in stagiunea 2008-2009 a Ligii a III-a, Seria I. Formatia pregatita de Viorel Tanase si Tudorel Pelin a dispus cu 7-1 (2-0) de Pambac Bacau, meciul fiind decisiv pentru locul secund care garanta prezenta la baraj.

Golurile partidei de pe arena "Siderurgistul" au fost marcate de Elek (9’, 18’, 73’), Tismanaru (67’, 79’), Miron (70’) si Dragos (85’), respectiv Pintilie (56’).

Otelul II a terminat cu un bilant ucigator acest sezon 2008/2009:

34 - Partide
23 - Victorii
5 - Egaluri
6 - Infrangeri
97 - Goluri marcate
29 - Goluri primite
74 - Puncte

Felicitari OTELUL II, felicitari Viorel TANASE!!! /hello

Denis
10th June 2009, 01:51
http://www.otelul-galati.ro/files/stiri/67b028f9f7a68c470e1aec113ff24e8f_big.jpg

Delegatia FC Otelul Galati care pregateste meciul cu CS Pandurii Lignitul Tg. Jiu, din ultima etapa a Ligii I, editia 2008-2009, a plecat luni dimineata spre destinatie. Plecarea ros-alb-albastrilor de la stadionul "Otelul" s-a petrecut la ora 08.30.

Antrenorul Petre Grigoras va avea la dispozitie cu aceasta ocazie doar 15 fotbalisti: 2 portari si 13 jucatori de camp. Este vorba despre: Alexandru Bourceanu, Marian Carja, Petrica Dragos, Ramses Gado, Gabriel Giurgiu, Paulius Gribauskas, Jivko Jelev, John Ibeh, Silviu Ilie, Stoian Kolev, Gabriel Paraschiv, Cornel Rapa, Adrian Salageanu, Cristian Sarghi, Frane Vitaici.

Partida CS Pandurii Lignitul Tg. Jiu - FC Otelul Galati, din etapa a XXXIV-a a Ligii I, va avea loc miercuri, de la ora 20.00.

Cristian
10th June 2009, 10:27
unde ? :cry:
bourceanu ar fi bun pentru Steaua, se cauta fundasi de valoare.
Totusi, Szekely are in prezent valoare peste media Stelei,in niciun caz nu e de lepadat.

Degeaba vine la steaua... Orice jucator vine la steaua, se rateaza din punct de vedere sportiv.:evil:

mihai_alex
10th July 2009, 15:04
S-a stins din viață Nicolae Burcea… (http://www.dunareabatrana.com/component/content/article/34/434.html)
Dumnezeu sa-l odihneasca!

Denis
10th July 2009, 15:50
Dumnezeu sa-l ierte!

Denis
14th July 2009, 21:31
2-2 cu Leczna. Dupa parerea mea un egal convingator, meci dupa care cred ca in sfarsit avem un atacant adevarat dupa plecarea lui Jula. Matei a reusit 2 goluri la interval de 3 minute.


'31 - GOOOOOL OTELUL! Antal centreaza dintr-o lovitura libera de pe dreapta, Giertl respinge in fata si MATEI, speculant, trimite langa bara: 1-0!!!
'34 - GOOOOOL OTELUL! MATEI recupereaza o minge la mijlocul terenului, combina cu Ibeh si scapa singur la 30 m. La marginea careului reuseste sa-l execute pe goalkeeperul advers, trimitand in coltul opus: 2-0!!!

Echipa poloneza a marcat si ea doua goluri norocoase. Unul din penalty exact pe finalul primei reprize cand in poarta apara Baotic, iar al doilea gol pe final de meci cu 2 minute inainte sfarsitul partidei cand in poarta apara Abraham. Eu unul sunt foarte multumit de al doilea meci de verificare.

**Para, Jelev, si Kolev, au privit de pe margine aceasta partida fiind menajati de Munti'.

mateiasi
20th July 2009, 22:09
Otelul - Slask Wroclaw: 0-2.

mihai_alex
20th July 2009, 22:15
O da,Europa League,here we come :D

mateiasi
20th July 2009, 23:47
Dracu' s-ar putea sa nu fie chiar atat de negru: desi ai nostri abia se mai tin pe picioare, la cat ii alearga Munteanu, tot au dominat clar in prima parte (site-ul oficial al polonezilor indica un raport al ocaziilor de 6-3 pentru ai nostri in prima repriza). In repriza a doua s-ar parea ca n-am avut decat 2 sanse de gol - imense, ce-i drept. Ingrijorator e faptul ca n-am inscris nici un gol din 8 ocazii.

Denis
21st July 2009, 06:19
Oricum un gol l-au dat din penalty. A fost frumos celalalt?

STEELMAN
23rd July 2009, 20:46
din 11 metri cu capul!

Denis
26th July 2009, 09:59
Ne-ar trebui cel putin 56-57 de puncte pentru a ne atinge obiectivul. Asta ar insemna egalarea performantei din sezonul 2006/2007 cand am terminat pe locul 5 cu 56 de puncte. Deci daca am reusi sa castigam jumatate din meciurile care le avem la dispozitie am avea sanse foarte mari de a ne califica in Europa League la anul.

BBB
26th July 2009, 17:22
Ne-ar trebui cel putin 56-57 de puncte pentru a ne atinge obiectivul. Asta ar insemna egalarea performantei din sezonul 2006/2007 cand am terminat pe locul 5 cu 56 de puncte. Deci daca am reusi sa castigam jumatate din meciurile care le avem la dispozitie am avea sanse foarte mari de a ne califica in Europa League la anul.

Stai linistit, te poti salva de la retrogradare si cu 40 de puncte. Sau aveti alt obiectiv? :o:

Denis
26th July 2009, 20:54
Ce ironici sunt unii! Eu zic sa-ti vezi de "U" Clujul tau si de Liga II. Mai e pana ajungeti voi la nivelul nostru. Otelul are ca obicetiv calificarea in Europa League, si nu mi se pare un lucru imposibil de realizat.

mihai_alex
27th July 2009, 17:59
Stai linistit, te poti salva de la retrogradare si cu 40 de puncte. Sau aveti alt obiectiv? :o:

N-am mai avut obiectivul ala din primavara lui 2006.Mananca ***** in alta parte.

Doctor_Satan
31st July 2009, 10:00
Pana la urma s-a deschis vreun magazin oficial?
Intr-o vreme aparusera niste imagini cu produse, dar pe site-ul oficial magazinul online nu e disponibil si nu zice nimic de vreo locatie.

mihai_alex
31st July 2009, 10:33
N-a aparut nimic,Ghiuta trebuie batut.Iti dai seama ca suntem un club de 2 bani din moment ce angajam persoane ca Ghiuta si Tofan care joaca solitaire toata ziua,iar Stan ne minte cu nerusinare.

Doctor_Satan
31st July 2009, 10:47
Mie deja mi-e scarba de omul asta! Nici macar un amarat de magazin oficial nu poate deschide? Intr-adevar, sansele sa-i aduca profit sunt foarte mici.
Dar un magazin oficial poate trezi interesul locuitorilor si ar atrage mai multi oameni la stadion.
Ideea mea e ca suporterii ar trebui sa afiseze bannere la fiecare meci in care sa-l intrebe pe domnul Stan cand vom primi nocturna si magazinul oficial promise de cativa ani buni?

Doctor_Satan
12th August 2009, 10:29
Am si eu o nelamurire: am observat la meciul cu Ceahlaul ca printre reclamele de pe marginea terenului erau si cu Primaria Municipiului Galati si parca mai era Consiliul Local.
Pai daca bosorogul ala senil nu da bani la Otelul, noi de ce ii afisam bannerele? :thinkso:

Si inca o chestie: n-am reusit sa citesc in intregime mesajul galeriei afisat prin bannerul negru. Ma lamureste cineva?

Cristian
12th August 2009, 10:36
Vezi Doctore daca nu citesti Dunarea Batrana ???
http://www.dunareabatrana.com/home/34-stiri/509-suporteri-exilati.html

mihai_alex
12th August 2009, 11:34
Am si eu o nelamurire: am observat la meciul cu Ceahlaul ca printre reclamele de pe marginea terenului erau si cu Primaria Municipiului Galati si parca mai era Consiliul Local.
Pai daca bosorogul ala senil nu da bani la Otelul, noi de ce ii afisam bannerele? :thinkso:

Si inca o chestie: n-am reusit sa citesc in intregime mesajul galeriei afisat prin bannerul negru. Ma lamureste cineva?

Pai a alocat 500 de mii de euro clubului pe anul asta.
Cum a spus si Cristian,baga Dunarea Batrana la bookmarks;)

Doctor_Satan
12th August 2009, 11:42
Da, m-ati prins! Nu am mai citit de mult timp presa. :D

Denis
22nd August 2009, 09:46
http://otelul-galati.ro/files/stiri/cc55ea4c8023d98b3c4a19ddc8dbcfb0_big.jpg
Spectatorii meciului FC Otelul Galati - FC Steaua Bucuresti, de duminica, sunt rugati sa aiba mare grija in momentul in care vor dori sa acceada pe stadionul "Otelul". Este foarte important sa intrati pe poarta aferenta tribunei pentru care ati cumparat biletul sau abonamentul!

Iata caile de acces la stadionul "Otelul":

1. Pentru Tribunele 0 si I: pe porţile situate in coltul de nord-vest al stadionului, la intersectia strazilor Gh. Asachi si Anghel Saligny;
2. Pentru Tribuna a II-a: pe poarta situata in partea de nord-est a stadionului, vizavi de Spitalul de Pediatrie;
3. Pentru Peluza Nord: pe poarta de langa statia de tramvai din fata Spitalului de Pediatrie;
4. Pentru Peluza Sud: pe poarta situata de-a lungul aleii din vecinatatea blocului PS1D si stadion.
5. Suporterii echipei oaspete: accesul acestora se va face prin strada Prelungirea Brailei, la intrarea de la terenul II al bazei sportive.

Cand trebuie sa veniti la stadion?

Sunteti rugati sa veniti la arena "Otelul" in jurul orei 15.30 (cu o ora si jumatate inainte de start) pentru a evita imbulzeala! Sistemul de turnichete permite accesul a 700-800 de persoane pe ora (per turnichet), astfel ca este imperios necesara deplasarea din timp catre stadion.

FOARTE IMPORTANT:

1. Copiii si femeile nu vor beneficia de gratuitate la aceasta partida. Reglementarile Jandarmeriei nu permit momentan acest lucru, dar conducerea FC Otelul va cauta o rezolvare in perioada urmatoare;

2. Este obligatoriu sa ocupati locul precizat pe biletul sau abonamentul de intrare!

Va multumim!

In sfarsit nu vom mai avea probleme cand venim cu prietenii la meci in ceea ce priveste gasirea a 3, 4, 5 locuri unul langa altul. Am facut un pas inainte catre un stadion civilizat.:D Mai urmeaza nocturna si magazinul oficial.

Doctor_Satan
31st August 2009, 10:15
Eu consider ca e cam clara treaba cu Munteanu.
Chiar era necesar sa ne convingem si noi ca-i varza ca antrenor?

Denis
1st September 2009, 20:44
http://otelul-galati.ro/files/stiri/bca1b44f8604163dc1f833119135a161_big.jpg

Nikolici se va prezenta incepand de astazi, la ora 17.00, la antrenamentele ROS ALB ALBASTRILOR , dupa ce in ultimele luni s-a pregatit cu echipa-satelit. Nikolici si-a renegociat si contractul si va ramane la FC Otelul pana in vara anului 2012.



Oare va schimba Munteanu formula intr-un 4-4-2 in sfarsit?? Ori este prea suparat pe atacantii Axente si Matei pentru evolutiile recente de sub nivelul echipei, si a decis sa-i mai acorde o sansa Bosniacului? Oricum, avem 5 atacanti in lotul largit, si inca pornim cu unul singur. Sper sa se reintegreze si sa evolueze la nivelul care evolua in Bosnia inainte de a fi transfarat la Otelul.

mateiasi
1st September 2009, 21:47
Asta chiar e o veste foarte buna! Slava Domnului ca le-a venit mintea la cap celor din conducere. Am dat 150.000 € pentru a-l transfera si i s-a platit salariul integral timp de 1 an (probabil inca vreo 100.000), si n-a jucat nici macar la Otelul II. Una peste alta, incapatinarea lui Grigoras (care n-a vrut sa auda de el nici macar atunci cand nu aveam cu ce sa completam foaia de joc) ne-a costat cam un sfert de milion - o suma foarte mare pentru noi.

Nu-i va fi usor sa revina la forma care l-a consacrat (a fost golgeterul Bosniei acum 2 ani, iar acum 1 an a fost declarat MVP-ul campionatului bosniac), dar sa speram ca o va face cat mai curand. Pacat ca a fost reprimit in lot atat de tarziu - a pierdut mai bine de 2 luni de pregatire cu echipa.

Denis
2nd September 2009, 01:53
El are nevoie de increderea lui Munteanu, dar mai ales incredere in sine. Un gol impotriva lui Dinamo ar insemna foarte mult pentru el, dar pana atunci trebuie sa castige increderea lui Dorinel.

Doctor_Satan
2nd September 2009, 10:48
Mie imi vine greu sa cred ca Grig nu l-a folosit din incapatanare. Nu cred ca un om poate fi atat de tampit incat sa-l trimita pe Pena in teren cand are in lot un jucator mai bun. Cred ca a fost ceva acolo cu Nikolici.
Sper! Ca daca se dovedeste a fi un jucator mai bun decat Pena, Grig ar merit ascuipat in ochi.

Dregan
2nd September 2009, 16:44
Mie imi vine greu sa cred ca Grig nu l-a folosit din incapatanare. Nu cred ca un om poate fi atat de tampit incat sa-l trimita pe Pena in teren cand are in lot un jucator mai bun. Cred ca a fost ceva acolo cu Nikolici.
Sper! Ca daca se dovedeste a fi un jucator mai bun decat Pena, Grig ar merit ascuipat in ochi.

Grigoras l-a dat afara pe Semeghin si de atunci avem mereu probleme pe banda stanga si la capitolul centrari. Acelasi Grigoras i-a tinut pe tusa pe Labukas, Nikolic sau R. Stancu desi era clar ca la un moment dat erau peste ce aveam in lot. Acelasi Grigoras a insistat cu rebuturi ca Elek, Nogo si Tanasa. Pe ultimii doi chiar a incercat sa-i transfere la Iasi. Deci nu m-ar mira deloc ca Nikolic sa se dovedeasca un jucator foarte bun.

Denis
11th September 2009, 03:31
Nici pe Aurel Șunda, care era antrenor la echipă în acel tur dezastruos din 2005, nu l-am dat afară, ci el s-a auto-eliminat. Nu trebuie să tăiem în carne vie după numai cinci etape, în care am jucat deja cu CFR, Steaua și Unirea Urziceni. Să nu se supere ceilalți antrenori cu care am lucrat până acum, dar tehnician mai meticulos și mai muncitor decât Dorinel n-am întâlnit până acum. Nu se poate să nu apară rezultatele. Avem destui jucători în lot, iar valoarea lor nu este aceea din primele etape, veți vedea că am dreptate. Am mare încredere în ei și nu mai aducem nimic până la iarnă.


Pai si daca promit sa fiu cel mai muncitor Galatean din lume nu ma baga pe mine in locul lui Dorniel??:thinkso: Si daca e sa ma intrebi pe mine, suporter Otelul Galati, ce prefer mai mult intre munca unui antrenor si rezultatele echipei ce crezi ca as raspunde??:mda: Cu lotul care-l avem la dispozitie am putea obtine rezultate mult mai bune cu un alt antrenor. (chiar si cel care antreneaza echipa-satelit)

Lexus.
11th September 2009, 07:43
Pai si daca promit sa fiu cel mai muncitor Galatean din lume nu ma baga pe mine in locul lui Dorniel??:thinkso: Si daca e sa ma intrebi pe mine, suporter Otelul Galati, ce prefer mai mult intre munca unui antrenor si rezultatele echipei ce crezi ca as raspunde??:mda: Cu lotul care-l avem la dispozitie am putea obtine rezultate mult mai bune cu un alt antrenor. (chiar si cel care antreneaza echipa-satelit)

Stai mai nu te enerva, dolarel/slugarel nu a aratat inca ce poate, deocamdata a jucat cu echipa lui jiji, a carei sclav este de cand a devenit antrenor si cu echipa lui petrescu (alt ghencist)...abia acum poate si el sa incerce sa joace pe bune, ca vine Dinamo...si alte echipe unde nu mai sta capra.

Denis
11th September 2009, 09:41
Eu am zis ca-l iert daca va obtine 5 rezultate pozitive de acum in colo:D Dar daca se termina turul si Otelul nu se afla in jumatatea superoara a clasamentului acest $-el trebuie dat afara!!!

treiculori
26th September 2009, 10:24
Cate mai are pana sa il ierti?

Denis
26th September 2009, 12:03
Cand Otelul o sa ajunga la cel putin 0 la adevar si pe un loc 8 sau mai sus.

treiculori
9th October 2009, 22:39
Meciul amical dintre Unirea Urziceni, echipa campioana a Romaniei , si Otelul Galati s-a terminat cu victoria otelistilor cu scorul de 2-3 .O victorie surprinzatoare , si scorul putea fi si mai mare in favoarea jucatorilor nostri, asta pentru ca in minutul 65 Otelul Galati conducea cu un incredibil 3-0 .
http://otelisti.info/stiri/amical-unirea-urziceni-otelul-galati-2-3.html

Denis
10th October 2009, 09:02
Victorie imbucuratoare, dar de mentinut faptul ca Unirea nu a putut conta pe Arlauskis si Grigore (accidentati), Galamaz, Maftei, Apostol, Varga si Balan fiind convocati la loturiele nationale.

Deci e clar:
Prima repriza: formula: 4-4-2 ... scor: 0-2
Repriza secunda: formula 4-5-1 ... scor 2-3

=> noi avem nevoie de 2 atacanti pentru a marca.

Interesant este faptul ca toti cei trei atacanti par sa-si fi revenit in forma. Fiecare dintre cei 3 au participat la cate un gol. Au marcat Pena si Matei, iar golul 3 a venit dupa ce Axente a tintit bara. Mie personal imi plac Pena si Axente, dar daca Matei se afla intr-o forma mai buna as juca cu el in locul lui Axente.


Si este clar faptul ca Paraschiv, Antal, Jelev, Kolev, si Salageanu sunt jucatori indispensabili pentru Otelul, iar lui Iorga si Ibeh ar trebui acordata mai multa atentie. Cu rabdare se poate construi ceva foarte, foarte frumos la Otelul.:)

treiculori
13th October 2009, 00:07
Cel ce pana acum cateva zile a fost antrenor la Otelul Galati II , a ajuns la un acord cu echipa de liga secunda Dunarea Galati.Miscarea prin care Brasoveanu a decis sa se inlocuiasca sambata seara de la conducerea echipei vine logic dupa ce Dunarea a pierdut cu un scor rusinos la Ploiesti ( 5-0 ) .

“M-am inteles cu Viorel Tanase, va sosi miercuri la echipa si va semna un contract valabil doi ani. El e acum la Valencia, acolo unde urmeaza mai multe cursuri PRO si de aceea va sosi doar miercuri”, a spus Brasoveanu.

Tanase , contactat telefonic de presa din Galati a declarat:
„Miercuri revin in Galati, joi este posibil sa conduc primul antrenament. In principiu m-am inteles cu cei de la Dunarea, mai răman de stabilit doar detaliile din contract. Este o provocare pentru mine si o accept pentru ca stiu jucatorii si am mare incredere in ei. In scurt timp jocul echipei va arata altfel”

http://otelisti.info/stiri/viorel-tanase-antrenor-la-dunarea.html

treiculori
14th October 2009, 19:43
Pus pe liber in iarna trecuta de clubul Otelul Galati , jucatorul Romeo Stancu sustine ca are de primit bani de la clubul nostru.Astfel, el s-a adresat catre comisiile de specialitate ale LPF.
http://otelisti.info/stiri/romeo-stancu-vs-otelul-galati.html

treiculori
24th October 2009, 09:27
Declaratie Munteanu la conferinta de presa

http://otelisti.info/media/otelul-iasi-declaratie-munteanu-la-conferinta-de-presa.html

Denis
24th October 2009, 09:37
Vom vedea in meciu cu Dinamo, iar apoi in cel cu Rapid daca ne-am revenit. Cel cu Dinamo mai putin ma intereseaza, dar cel cu Rapid si Timisoara sunt cele mai importante. Daca scoatem 2 puncte din cele 2 partide eu voi fi multumit. Chiar si un egal acasa si infrangere in deplasare ar fi ok. Oricum nu ne putem astepta la mai mult. Eu totusi sper sa nu ne-o furam cu un scor prea mare acasa cu Poli, ca tare mi-e urat sa ma gandesc la asta.:(

treiculori
28th October 2009, 07:57
Jelev si Kolev NU au depus memorii la liga.
http://otelisti.info/stiri/jelev-si-kolev-nu-au-depus-memorii-la-liga.html

Denis
28th October 2009, 08:49
Sincer, nu stiu ce sa cred. Poate doar Jelev a depus memoriu la federatie si nu si Kolev, poate nici unul, sau poate cine stie... Avem mare nevoie de ei in acest sezon si ar fi mare pacat sa-i pierdem astfel. Oricum, cel care a scris acel articol pe otelisti.info nu are stofa de scriitor.:D A mancat litere, virgulele au fost amplasate aiurea, iar gramatica nu a fost nici punctul sau forte, ceea ce ma face sa cred ca nu e o sursa chiar atat de credibila.:)

Dregan
28th October 2009, 09:12
Jelev si Kolev NU au depus memorii la liga.
http://otelisti.info/stiri/jelev-si-kolev-nu-au-depus-memorii-la-liga.html

Jelev si Kolev si-au depus memorii... Doar nu credeti ca cei din conducere vor spune adevarul in aceasta situatie.

Denis
28th October 2009, 09:27
Un lucru e cert. Unul dintre cele doua siteuri nu si-au adunat informatiile de la o sursa plauzibila.

Eu unul nu pot sa cred ca macar unul din cei doi iubeste atat de tare acest club incat sa fie de acord cu amanarea salariilor pentru atata luni de zile. Kolev, mai ales, care nu mai are atat de mult timp la Otelul, isi vrea banii cat se poate de repede.

Dregan
28th October 2009, 13:36
Declaratia mot-a-mot a lui Dorinel la conferinta de presa
Dorinel Munteanu : "Da, este adevarat ca cei doi si-au depus memorii, nu am discutat cu ei, insa ar trebui sa intrebati conducerea daca s-a primit pe adresa clubului vreo hartie. Din punctul meu de vedere, nu am discutat decat lucrurile strict profesionale , dar daca dorinta lor de a pleca este foarte mare, ma pune pe ganduri."

Denis
28th October 2009, 13:46
Pai si atunci el de unde stie ca au depus memorii, daca nu a discutat cu jucatorii, si nici nu a vazut personal hartia?:thinkso:

Oricum, daca asa zice Dorinel poate asa o fi. De ce ar vrea el sa tulbure si mai tare situatia nasoala in care suntem deja.

Dregan
28th October 2009, 13:51
Ceea ce voiam sa spun eu este ca sursa noastra era mai mult decat plauzibila (Dorinel Munteanu in cazul de fata). Daca ei asa inteleg sa comunice in cadrul clubului (antrenorul zice ceva, presedintele altceva) e clara treaba... Lipsa de comunicare nu poate aduce nimic bun.

Denis
28th October 2009, 13:56
Pacat ca nu-si vor da seama de asta pana nu vom retrograda.:( Abea atunci vor pleca, si poate abea atunci va veni cineva care tine la acest club.

treiculori
7th November 2009, 12:52
Otelul Galati ar putea pierde 600000 de euro
http://otelisti.info/articole/otelul-galati-ar-putea-pierde-600000-de-euro.html

Denis
7th November 2009, 13:03
Lasa ca vinde Stan toti jucatorii de valoare si facem bani. O sa fim bogati.:cool:

treiculori
23rd November 2009, 07:21
Marius Stan pleaca la Dinamo ?
http://otelisti.info/stiri/marius-stan-pleaca-la-dinamo.html

Doctor_Satan
23rd November 2009, 12:14
Tu pui botul la toate "strile" care le lanseaza GSP?
Mai asteptam, sa vedem daca mai confirma cineva stirea, fara sa o preia de la GSP.

Denis
23rd November 2009, 16:41
E posibil sa fie adevarat. Mai multe siteuri au confirmato, printre care si OnlineSport.:D

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/dinamo/56713/marius-stan-si-andone-la-dinamo.htm

DB, luatii interviu lu asta si intrebatil: "Este adevarat ca scapam de tine Stane?:D"

Doctor_Satan
23rd November 2009, 17:19
Si onlinesportul de unde crezi ca au copiat stirile? Trustul Antena.
Daca ar fi adevarata oferta, e posibil ca Stan sa nu vrea sa plece, chiar daca ar avea contract mai mare. Aici e rege, face ce vor muchii lui si baga o caruta de bani in buzunar, la fel cum a facut si MM.

Dregan
23rd November 2009, 17:42
Deocamdata e doar un zvon bazat pe simplul fapt ca Andone si Stan sunt foarte buni prieteni. Veti afla mai multe daca primim ceva oficial.

Denis
23rd November 2009, 17:48
Vlad, intreaba-l tu daca e adevarat ca vom scapa de el.:D:D

Doctor_Satan
24th November 2009, 09:56
Pai Vlad scrie asa: "Marius Stan s-a amuzat la rândul său la auzul știrii lansate de GSP TV, negând cu vehemență informațiile și declarând că nu vrea să comenteze prea mult pe marginea subiectului, mai ales că la Oțelul sunt probleme acute de rezolvat".
Sursa: Dunareabatrana.

Denis
25th November 2009, 09:55
Hai ba cu 3 victorii consecutive sa scapam de griji inainte de Craciun. E chiar asa greu????????

Victorie acasa cu Astra, in deplasare la Vaslui, si acasa cu Craiova, sa aratam si noi a echipa de Liga 1.

Doctor_Satan
25th November 2009, 10:50
Astra ne rupe din start ca a batut Steluta, la Vaslui o sa castigam cum au castigat si turcii, eventual poate-i batem pe olteni daca se accidenteaza Costea si Badea. Si sunt optimist! :D
Eu mizez pe inspiratia lui Stan in campania de transferuri din iarna. :rolleyes:

Denis
25th November 2009, 10:59
Daca mai aduce un Bourceanu, un Jelev si un Jula, si daca mai promovam un Cernat, inca mai avem sanse la ceva european, dar altfel n-ai cum sa faci performanta de Liga I cu jucatori de Liga II. Poate doar daca te cheama Petrescu.:D:P:P Glumesc.

Doctor_Satan
25th November 2009, 13:28
Mai, nu stiu de ce ti s-a parut asa grozav Jula. Era lent si rata mult. Mie Iacob mi s-a parut cel mai bun atacant care l-am avut de ceva vreme, chiar mai bun si decat Gurita (ma refer la prcentajul de goluri pe meci, nu caracter si dedicare pentru echipa).
Si daca mai prindem si un Munteanu, Bostina, Mozacu si Tanase, luam si titlul. Dar sa ne trezim la realitate si sa continuam sa speram ca nu intram in faliment sau in B. Daca picam in B, de acolo pana la desfiintare va fi un drum foarte scurt, nici nu vom sti ce ne-a lovit.

Denis
25th November 2009, 14:10
E jucator bun Jula orice-ai zice. A jucat titular in toate cele 13 partide pentru Cottbus in acest sezon marcand 5 goluri. Este cel mai bine cotat atacant de la club urmat de Sergiu Radu.:D Adevaru-i ca era si servit bine Jula si a avut multe ocazii pe care unele le rata, dar a si inscris multe goluri iesind pe locul 2 in clasamentul golgeterilor cu vreo 17 reusite...in 2007 parca.

Pt astfel de atacanti, gen pivot sau varf singur, conteaza mult sa ai jucatori care pot da pasa decisiva.

Denis
11th December 2009, 11:01
Sipovici, promovat!

http://otelul-galati.ro/files/stiri/05b4cf2c957e3a1229c61c2122aaea6d_big.jpg

Fundasul central Enes Sipovici (foto), transferat la inceputul acestui an de la FK Zeljeznicar Sarajevo, a fost promovat in lotul de seniori al FC Otelul Galati pentru meciul cu FC Universitatea Craiova, de sambata. Bosniacul (19 ani, 1.95 metri), piesa de baza la Otelul II, va fi rezerva la acest joc dupa ce Cristian Sarghi a devenit inutilizabil din cauza cartonaselor galbene.

"Copilul are calitati foarte bune, se pregateste de ceva vreme cu noi si demonstreaza ca merita sa faca pasul la echipa mare. Am mare incredere in Sipovici", a declarat antrenorul Dorinel Munteanu.



Sa speram ca va capata curaj, iar in scurt timp evolutiile sale sa ajunga lafel de bune ca ale lui Jelev. Nu cred ca este imposibil avand in vedere ca il ajuta mult si fizicul. De cand a fost transferat la Otelul a fost desemnat o speranta pentru noi iar acum a sosit momentul adevarului.

Denis
30th January 2010, 13:20
Lotul pentru Antalya

Antrenorul Dorinel Munteanu a stabilit lotul de jucatori pentru cantonamentul de la malul Marii Mediterane care va incepe maine. Tehnicianul FC Otelul a decis sa pastreze intacta configuratia lotului luat in stagiul din Poiana Brasov. Il recapitulam:

Portari: Gabriel Abraham, Zdenko Baotici, Branko Grahovac;
Fundasi: Marian Carja, Samoel Cojoc, Sergiu Costin, Milan Perendija, Cornel Rapa, Adrian Salageanu, Cristian Sarghi, Gabriel Siminic, Enes Sipovici;
Mijlocasi: Liviu Antal, Alexandru Avram, Gabriel Giurgiu, Njegos Golocevac, John Ibeh, Silviu Ilie, Laurentiu Iorga, Ionut Neagu, Iulian Negoescu, Razvan Ochirosii, Gabriel Paraschiv, Florin Stoica, Alejandro Viglianti;
Atacanti: Mircea Axente, Laurentiu Bus, Stevo Nikolici, Marius Pena.

http://otelul-galati.ro/files/stiri/a4f27e2072394437e661169a2a9eaf84_big.jpg

Denis
7th May 2010, 17:15
Noua la nationala!

Selectionerul Razvan Lucescu a stabilit astazi componenta lotului "Under 23" al Romaniei, care se va deplasa in Belgia, pentru jocul cu nationala U23 a tarii gazda, meci contand pentru editia 2009-2011 a "International Challenge Trophy". Aceasta partida este programată pe stadionul din Namur marti, 11 mai a.c., urmand sa inceapa la ora 19.00 (20.00 - ora Romaniei), informeaza siteul oficial al Federatiei Romane de Fotbal.

Printre cei 18 jucatori convocati se numara si noua ros-alb-albastri, un record absolut pentru fotbalul galatean! Este vorba despre fundasii Cornel Rapa, Samuel Cojoc, Cristian Sarghi, Silviu Ilie, mijlocasii Liviu Antal, Ionut Neagu, Laurentiu Iorga, Razvan Ochirosii si atacantul Mircea Axente!

Conform www.frf.ro, decolarea spre Bruxelles este prevazuta, de pe aeroportul "Henri Coanda", luni, 10 mai a.c., la ora 7.20, revenirea in tara fiind programata miercuri, 12 mai a.c., la ora 14.00.


---> http://otelul-galati.ro/stiri.php?id=2407 <---

Denis
12th June 2010, 23:39
Lotul pentru munte

Antrenorul Dorinel Munteanu a stabilit astăzi lotul pe care se va baza în stagiul montan de pregătire. La o primă strigare este vorba despre 27 de jucători, dar până luni va mai ajunge în cantonamentul din Poiana Brașov al roș-alb-albaștrilor cel puțin un atacant.

Portari: Gabriel Abraham, Zdenko Baotici, Branko Grahovac;

Fundași: Marian Cârjă, Samoel Cojoc, Sergiu Costin, Sorin Cucu, Silviu Ilie, Milan Perendija, Laurențiu Petean, Cornel Râpă, Adrian Sălăgeanu, Cristian Sârghi, Enes Sipovici;

Mijlocași: Liviu Antal, Laurențiu Buș, Cosmin Gârleanu, Gabriel Giurgiu, John Ibeh, Laurențiu Iorga, Zoran Levnaici, Ionuț Neagu, Răzvan Ochiroșii, Gabriel Paraschiv, Alejandro Viglianti;

Atacanți: Robert Elek, Marius Pena.


Puncte slabe:

In aparare avem 7 jucatori de banda dar numai 4 fundasi centrali dintre care 2 vin de la echipa a II-a.

In atac avem doar 2 optiuni, Pena, un jucator neconstant, si Elek, o eterna speranta care mereu a dezamagit de cand a ajuns la Otelul.

Leo
12th June 2010, 23:48
Cum stati cu nocturna?

Lordul
13th June 2010, 00:45
si totusi Elek v-a salvat de cateva ori marcand goluri decisive....tin minte un 2-0 la timisoara parca....

Denis
13th June 2010, 08:24
Cum stati cu nocturna?

Pai inca nici nu s-au inceput lucrarile!:( Este foarte probabil sa jucam in exil meciurile de acasa din urmatorul sezon.:(

-----------------------------------

Asa-i Duarte, si eu imi amintesc, dar cu o floare nu se face primavara.

Dregan
15th June 2010, 10:41
si totusi Elek v-a salvat de cateva ori marcand goluri decisive....tin minte un 2-0 la timisoara parca....

Nu ne-a salvat niciodata:headbang: In acel meci de care zici tu a marcat cu poarta goala in minutul 90, dar Otelul conducea deja cu 1-0 si jucase mult mai bine decat Timisoara.

Denis
15th June 2010, 16:37
Lasa ca-l avem pe Csaba.:D

Nu stiu de ce dar si eu imi amintesc ca facuse un meci bun atunci la Timisoara. Si mai erau si alte meciuri, dar ramane un jucator foarte neconstant. Ajuns la Otelul ca taicasu era patron la un Galmopan din Galati parca.

Pedro1984
8th August 2010, 13:49
e bine ca si'au pastrat lotul de anu trecut ... v'or face treaba buna

Denis
8th August 2010, 13:50
Asa sa speram.

Doctor_Satan
20th September 2011, 16:04
Denis, asteptam sa ne provoci la discutii pe marginea meciurilor din Champions League, sa faci sectiuni unde baietii care au fost la meciuri sa bage niste poze etc.
Suntem campioni si jucam in cea mai importanta competitie inter-cluburi si pe aici bate vantul.
De mai bine de 2 saptamani nu s-a mai scris nimic pe sectiunea noastra.

Tim
5th December 2012, 11:50
Denis, asteptam sa ne provoci la discutii pe marginea meciurilor din Champions League, sa faci sectiuni unde baietii care au fost la meciuri sa bage niste poze etc.
Suntem campioni si jucam in cea mai importanta competitie inter-cluburi si pe aici bate vantul.
De mai bine de 2 saptamani nu s-a mai scris nimic pe sectiunea noastra.

Hai Denis, spune-le cate puncte ati facut in UCL. Spune-le si unde s-au evaporat banii din UCL . :evil:


:happy

megastar
10th January 2013, 16:03
Fotbaliștii de la Oțelul Galați au încheiat vacanța și s-au reunit astăzi în vederea pregătirii returului de campionat. În ciuda vremii geroase, aproximativ 200 de suporteri gălățeni au fost prezenți la primul antrenament al oțelarilor și le-au transmis acestora obiectivul din 2013: cîștigarea Cupei României.

Viorel Tănase a avut la dispoziție un numar 31 de jucători, noutățile din aceasta iarnă finid Cosmin Vancea, Victoraș Astafei și Alexandru Zaharia, jucători cu care Oțelul a parafat deja angajamente. Stelian Cucu și Daniel Popescu de la concitadina Dunărea vor susține probe de joc, în timp ce juniorii Mihai Adăscăliței, Alexandru Tudorie și Auraș Ghoreanu au fost promovați de la echipa secundă și se vor pregăti cu echipa mare. Un alt nou-venit, Daud Gazale, este așteptat să sosească la Galați sîmbătă, atunci cînd vor veni și Cleidimar Didi, Tadas Simaitis și Bruce inkango, toți fiind învoiți de tehnicianul gălățean.

Iată lotul prezent la reunire:

Portari: Cristian Brăneț, Branko Grahovac

Fundași: Cornel Rîpă, Marian Cîrjă, Cristian Sîrghi, Sergiu Costin, Lucian Murgoci, Milan Perendija, Alexandru Benga, Zoran Ljubinkovici, Enes Sipovici, Samoel Cojoc, Silviu Ilie, Dan Popescu (în probe de la FCM Dunărea), Stelian Cucu (în probe de la FCM Dunărea)

Mijlocași: Cătălin Iorga, Ionuț Neagu, Gabriel Giurgiu, Ioan Filip, Liviu Băjenaru, Mihai Adăscăliței (Oțelul II), Victoraș Astafei (transferat de la FCM Tg. Mureș), Alexandru Zaharia (transferat de la CS Severin), Auraș Gohoreanu (Oțelul II)

Atacanți: Jaka Stromajer, Gabriel Paraschiv, Bogdan Chipirliu, Marius Pena, Bratislav Punosevac, Alexandru Tudorie (Oțelul II), Cosmin Vancea (transferat de la FCM Tg. Mureș).

Oțelul Galați va susține în această iarnă două stagii de pregătire, unul în Poiana Brașov (17-29 ianuarie) și altul în Spania, la Sotogrande, lângă Marbella (3-21 februarie). Pe timpul cantonamentului din Peninsula Iberică, roș-alb-albaștrii vor participa la două turnee amicale care le asigură șapte meciuri cu adversari redutabili. Oțelarii au parafat una dintre partidele din Spania, cea cu FK Spartak Moscova.

Viorel Tănase : "Sînt mulțumit de transferurile realizate, este posibil să mai aducem un vîrf de atac. Sper ca noile achiziții să dea culoare jocului nostru".


http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/foto-jucatorii-otelului-asaltati-de-fani-la-reunire-lotul-complet-si-noutatile-lui-tanase-383513.html

Doctor_Satan
10th January 2013, 16:28
Un fundas central ar fi prins bine pentru ca Ljubinkovic n-are ce cauta in prima liga, tata Jean trebuie pensionat, iar Perendija da rateuri cam des.

Calandrinon
10th January 2013, 16:39
sa vina Tim :D

Doctor_Satan
10th January 2013, 16:41
Fundas? Nu cred ca mai poate.
Iar daca ti-e dor de el, cere-i numarul de telefon si dati-va intalnire undeva. Sa-ti explice cum e cu conspiratia asta impotriva Rocarului si a lui Iancu.

Tim
10th January 2013, 16:46
sa vina Tim :DTu esti un bun statistician. Ai putea sa calculezi procentul mesajelor in cara satana ( Doamne Iarta-ma) nu ma pomeneste?:rolleyes::D

megastar
10th January 2013, 16:58
Un fundas central ar fi prins bine pentru ca Ljubinkovic n-are ce cauta in prima liga, tata Jean trebuie pensionat, iar Perendija da rateuri cam des.

Juca binisor la Petrolul, Ljubinkovic. Faptul ca a stat mult pe tusa i-a influentat evolutiile. Costin joaca din experienta, si eu cred ca s-a cam dus. Perendija ne-a distrus foarte multe meciuri. Mai sunt Sipovic si Sirghi care tot centrali sunt de meserie. Sunt tineri si mai pot creste. Avem nevoie sigur de dubluri pe acest post.

Doctor_Satan
10th January 2013, 17:11
Tu esti un bun statistician. Ai putea sa calculezi procentul mesajelor in cara satana ( Doamne Iarta-ma) nu ma pomeneste?:rolleyes::D

Eu ii raspundeam prieteni tale, careia ii era dor de tine si te cauta pe sectiunea Suporter Otelul, locul unde stie sigur ca te gaseste.

Si tu cam in cate postari ai cersit post de moderator? Iar in restul de 90% ai scris despre Otelul.

Doctor_Satan
10th January 2013, 17:15
Juca binisor la Petrolul, Ljubinkovic. Faptul ca a stat mult pe tusa i-a influentat evolutiile. Costin joaca din experienta, si eu cred ca s-a cam dus. Perendija ne-a distrus foarte multe meciuri. Mai sunt Sipovic si Sirghi care tot centrali sunt de meserie. Sunt tineri si mai pot creste. Avem nevoie sigur de dubluri pe acest post.

Pai tocmai in meciul din tur cu Petrolul ne-a ingropat Ljubi.
Costin e mult prea indolent pentru cat ofera in teren. A inceput sa dea rateuri la pozitionare si din cauza ca jucam cu apararea avansata e depasit de atacantii mai rapizi cand se pornesc contraatacuri.
In privinta lui Perendija vad ca suntem de acord, desi pe la inceput promitea mult.

megastar
10th January 2013, 17:25
In privinta lui Perendija vad ca suntem de acord, desi pe la inceput promitea mult.

Eu chiar l-am acuzat ca a pierdut multe dueluri intentionat. Grupul de sarbi-bosniaci-sloveni a cam inceput sa faca legea si cum Branko nu era bagat in poarta, Perendija facea lucruri necurate. Sper sa scapam de el in curand.

delaoltenia
14th January 2013, 12:12
In ciuda saraciei de care va acuza "precenii" de la vest citesc in presa sportiva ca va permiteti transferuir pe banda rulanta,mai nou Emilian Dolha.Le faceti judetenilor in ciuda sau doar asa la shto? :D

megastar
14th January 2013, 13:04
In ciuda saraciei de care va acuza "precenii" de la vest citesc in presa sportiva ca va permiteti transferuir pe banda rulanta,mai nou Emilian Dolha.Le faceti judetenilor in ciuda sau doar asa la shto? :D

Scopul nostru nu va fi niciodata sa facem in ciuda timisorenilor. Doar frica de retrogradare ne face sa fim activi pe piata transferurilor.

Tim
14th January 2013, 14:08
Care e stirea, unde e noutatea.
Nou ar fi sa nu mai furati , dar asa ceva nu este posibil.:D


"Ema nu planje " este un blatist ordinar, se pliaza perfect pe profilul echipei.

Doctor_Satan
14th January 2013, 14:16
Ne transmit expertii.

Tim
14th January 2013, 15:55
Sa dea Bunul Dumnezeu sa va apere poarta Ema Dolha. E un capitol din B.T. :D

Doctor_Satan
14th January 2013, 16:08
Lasa, ca teapa ne-a tras si Stelea, asa ca n-ar fi prima.

megastar
14th January 2013, 16:33
Sa dea Bunul Dumnezeu sa va apere poarta Ema Dolha. E un capitol din B.T. :D

Pana una alta a iesit cel mai bun portar al turului.

Tim
14th January 2013, 17:48
Pana una alta a iesit cel mai bun portar al turului.Nu mai retin exact dar parca in meciul cu dinamo a scos din toate pozitiile si am vazut in alt meci in care isi tragea mainile ca sa intre mingea in poarta. E un portar labil, nu mi-as dori asa ceva la echipa mea.

cosmin95
14th January 2013, 17:58
Dolha ar merge, este un portar excelent, insa e destul de batran.Nu stiu cat timp poate fi folosit la capacitate maxima.Trebuie un portar cat de cat tinerel si de perspectiva.

megastar
14th January 2013, 22:39
Nu mai retin exact dar parca in meciul cu dinamo a scos din toate pozitiile si am vazut in alt meci in care isi tragea mainile ca sa intre mingea in poarta. E un portar labil, nu mi-as dori asa ceva la echipa mea.

Noua ne-a facut zile fripte in meciul direct din tur. In rest trebuie sa recunosc un lucru, nu prea m-am uitat la evolutiile lui. Sper din tot sufletul sa gresesti pentru ca un portar "labil" e cel mai aiurea lucru la o echipa.

megastar
19th January 2013, 12:07
Ziua de vineri, prima din stagiul desfășurat în Poiană, a fost completată de un antrenament tehnico-tactic pe stadionul Metrom din Brașov. Terenul, acoperit de zăpadă, nu i-a împiedicat pe jucătorii FC Oțelul Galați să caute cu poftă mingea oranj. Antrenorul Viorel Tănase a împărțit lotul în patru formații, iar cea compusă din Grahovac, Vancea, Popescu, Giurgiu, Sipovic, Gazale, Astafei și Cîrjă a fost cea mai bună.

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/25954_486571771386447_551582214_n.jpg

megastar
8th February 2013, 11:19
In urma deciziei LPF de reluare a campionatului cu o săptămână mai devreme față de programarea inițială, Oțelul urmând să joace duminică, 24 februarie, cu Petrolul în etapa a 20-a, echipa gălățeană a fost nevoită să-și schimbe programul stagiul de pregătire din Spania, Astfel, roș-alb-albaștrii se vor întoarce în țară pe 17 februarie, cu patru zile mai devreme decât își planificaseră. Meciul amical cu Lokomotiv Moscova, din 20 februarie, a fost anulat, iar pentru cel din 17 februarie, cu vicecampioana Norvegiei, Stromsgodset, se va incerca devansarea cu o zi sau găsirea unui alt adversar pentru 16 februarie.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/dragomir-i-a-dat-planurile-peste-cap-otelului-galatenii-se-zbat-acum-sa-gaseasca-u-ultim-adversar-in-marbella-10550397

Doctor_Satan
8th February 2013, 11:33
N-ar trebui topic pe Diverse. Cred ca merge mai bine la Stiri si noutati.

megastar
9th February 2013, 17:48
Otelul Galati a fost nevoita sa isi regandeasca amicalele din Spania in urma modificarilor aduse la datele de incepere a campionatului in Romania.
Astfel au picat amicalele cu Stromsgodset (Norvegia) si cu Lokomotiv Moscova (Rusia). Conducerea clublului a reusit sa bata palma pentru doua amicale puternice cu brazilienii de la Atletico Paranaense si cu rusii de la Spartak Moscova. De fapt amicalul cu Spartak Moscova a fost programat de mult, inca de la inceputul anului, dar a fost anulat la un moment dat pentru ca otelarii aveau un program prea incarcat in Spania.
Otelul Galati mai are de disputat in Spania 4 amicale dupa cum urmeaza:
Duminica, 10 februarie: FC Otelul – FC Rapid Bucuresti;
Marti, 12 februarie: FC Otelul – Atletico Paranaense;
Miercuri, 13 februarie: FC Otelul – Torpedo Kutaisi;
Vineri, 15 februarie: FC Otelul – Spartak Moscova.

http://fcotelulgalati.info/modificari-in-ceea-ce-priveste-amicalele.html

Tim
23rd April 2013, 12:24
Sunt absolut sigur ca se scrie foarte mult aici doar ca sterge moderatorul ala tot.:rolleyes:

Doctor_Satan
23rd April 2013, 13:19
Si ce noroc pe capul nostru ca avem oameni care urmaresc incontinuu sectiunea si observa orice modificare.

Tim
23rd April 2013, 18:17
Stii de ce nu mai sunt sociosi pe stadion? Sunt toti la Bariera , un local sordid care se vrea pubul oficial al saraciilor.:))



Vrei detalii?:D

cip
23rd April 2013, 19:44
vreun miel injunghiat ceva,cu steagul Otelului si tzoparlani care se bucura in jur n-avem? :o:
e clar,a fugit adamescu cu toti banii din CL...dar absolut toti :D

Doctor_Satan
23rd April 2013, 21:00
Stii de ce nu mai sunt sociosi pe stadion? Sunt toti la Bariera , un local sordid care se vrea pubul oficial al saraciilor.:))



Vrei detalii?:D
Da-ne detalii daca stii acel local atat de bine. ;)


vreun miel injunghiat ceva,cu steagul Otelului si tzoparlani care se bucura in jur n-avem? :o:
e clar,a fugit adamescu cu toti banii din CL...dar absolut toti :D
Pai mieii injunghiati ar trebui sa fie specialitatea voastra, c-am auzit ca Timisul are cele mai mari crescatorii de oi.

Doctor_Satan
4th June 2013, 17:00
Samoel Cojoc in stare grava dupa ce a fost injunghiat.
http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/exclusiv-moment-socant-un-fotbalist-din-liga-1-a-fost-injunghiat-in-abdomen-400354.html

Cei de la GSP spun ca ar fi fost impreuna cu fratii lui la club, a intrat intr-o altercatie in urma careia a fost injunghiat., dar se afla in afara oricarui pericol.
Are cineva si alte informatii?

Tim
12th June 2013, 18:40
Cand ma gandesc cat m-ati injurat ca de 2 ani solicit interventia DNA-ului sa vada unde au disparut cele 20 de milioane din UCL ........bine ca v-a venit mintea acum. Astept arestarea lui marius stan!



http://dunareabatrana.ro/components/com_jcomments/tpl/prosilver/images/jc_target.gif (http://dunareabatrana.ro/201306122689/comunicat-fc-otelul-referitor-la-problema-cu-anaf.html#comment-14182) Florin22 » 12-06-2013 13:33
Citez pe Issos:
Cel mai ciudat este faptul ca din toate echipele ANAF a ales tocmai Otelul. De ce nu s-au ales alte echipe cu salarii mai mari, pt. ca prejudiciul e proportional cu sumele achitate catre jucatori. Miroase groaznic a implicare politica aici.

Eu zic ca nu miroase a implicare politica sau chiar daca ar fi asa si ar fi bine ca CINEVA(stan) sa ii puna bete in roate lu` adamescu si sa plece dracu de aici, dar nu cred...probabil tot de la faptul ca am avut zeci de milioane in conturi si acum nu avem nimic, probabil tot de aici a inceput...sa vina si DNA sa ia toate actele si sa se uite si poate ne spun ei unde sunt banii, cel putin stim una si buna...ori la bal ori la spital






http://dunareabatrana.ro/201306122689/comunicat-fc-otelul-referitor-la-problema-cu-anaf.html#comment-14182

Mario Di Lazi
29th May 2015, 08:08
"Mult" success in Liga 2. :D:D:D Si sa mai promovati cand o sa castige ASA-ul campionatul :))

megastar
29th May 2015, 08:36
Ai fi dorit sa le dam meciul celor de la ASA?

Doctor_Satan
29th May 2015, 09:38
"Mult" success in Liga 2. :D:D:D Si sa mai promovati cand o sa castige ASA-ul campionatul :))
Otelul a demonstrat inca o data ca nu se injoseste sa faca blaturi.

Tim
29th May 2015, 11:18
otelul a demonstrat inca odata ca nu e decat o anexa a stelei !!

cimitiru' ghencea
29th May 2015, 11:44
mah,bravo lor...cred ca le-a dat jiji cat n-au vazut de la sefii lor tot campionatul...:D

dardar_3
29th May 2015, 12:03
otelul a demonstrat inca odata ca nu e decat o anexa a stelei !!

Timache poti spune ce vrei despre Otelu dar afirmatia asta nu e adevarata. Poate nu stii insa la toate meciurile care le disputa Steaua la Galati sunt primiti precum in Stefan cel Mare. Faptul ca au castigat aseara impotriva lui ASA merita respect.

Iasu-ul cum a jucat aseara? La egal binenteles. Vrajeala ieftina cu urca un loc in clasament la victorie a fost apa de ploaie. Problema in zilele noastre e ca le e cam frica de zornaitu catuselor. /hello

Nimeni insa nu a investigat victoria Pandurilor cu 5-2 in fata lui SMS Iasi. Insa nu a fost asa mediatizat ca meciul de-aseara.

megastar
29th May 2015, 14:14
mah,bravo lor...cred ca le-a dat jiji cat n-au vazut de la sefii lor tot campionatul...:D

Nu le-a dat. Meciul de la Iasi era in mana FCSB, ei erau pe primul loc, era foarte greu sa mai piarda titlul.

Doctor_Satan
29th May 2015, 17:05
otelul a demonstrat inca odata ca nu e decat o anexa a stelei !!
Daca era asa, nu bateam Fecesebeul la Bucuresti.
Logica de jabagiu.

megastar
17th August 2015, 16:45
E sigur, Otelul va juca cel putin o parte din meciurile de pe teren propriu pe stadionul "Otelul".

Tim
17th August 2015, 16:47
nu intereseaza pe nimeni.

megastar
19th August 2015, 11:53
Faptul ca ai remarcat tu e suficient.

megastar
28th August 2015, 14:22
Gata, e sigur, Otelul va disputa toate meciurile de acasa pe terenul consacrat "Otelul". Reusita ii apartine lui Cristi Munteanu care a convins conducerea combinatului sa lase echipa sa dispute meciurile pe propriul stadion. Echipa va avea voie si la un antrenament inainte de fiecare meci pe acelasi stadion.
Asta da veste buna.

megastar
7th September 2015, 07:27
Am scris pe sectiunea Ligii a 2-a. Oricum la ce liniste e in general pe OLS in ultima perioada, ce mai conteaza o stire in plus sau minus despre Otelul.

Doctor_Satan
7th September 2015, 10:07
Ce e cu linistea asta? Nu mai aveti stiri, noutati?

Ca in prima etapa ati pierdut cu 3-0 iar in a doua etapa ati pierdut cu 1-0 , astea nu sunt stiri?:D
Vezi aici: http://forum.onlinesport.ro/showthread.php?t=653649

Doctor_Satan
22nd September 2015, 16:43
Pentru omenire? Ca maine erau programati asteroizii, nu?
Vezi ca este thread pe Diverse, nu trebuie sa umpli tot forumul cu panica ta.