PDA

View Full Version : CM Handbal 2005 RUSIA



Pages : [1] 2 3 4

SORENSEN
8th November 2005, 00:43
Group A
Japan
Russia
Netherlands
China
Croatia
Uruguay

Group B
Norway
Hungary
Slovenia
Angola
Korea S
Australia

Group C
Denmark
Poland
Austria
Brazil
Ivory Coast
Germany

Group D
France
Ukraine
Romania
Macedonia
Argentina
Cameroon
De pe www.ihf.info
Date: 5-18 December 2005 in orasul St Peterburg:o:

Arene :

Ice Palace : 14 000 locuri,multifunctional(tenis,box,hochei,patinaj,ba sket etc)(primul atachement)

Sports-concert complex Peterburgsky(SCC) :nespecificat exact(posibil max 25000 locuri),multifunctional (sportiv cat si alte evenimente culturale etc)( al doilea atachement)

"Yubileyny" palace of sports :6500 locuri arena principala si 3800 arena mai mica:o: (al treilea atachement)

Toate aceste arene SE AFLA in St Peterburg:ok:

Cosmin Salajan
10th November 2005, 00:27
frumoase sali pe dinafara , avem anul acesta sansa la o clasare buna , sa nu o irosim....

SORENSEN
10th November 2005, 01:09
Meciurile Romaniei:
Grupa noastra se va juca in SALA MICA(3800 locuri) din complexul Yubileyny

5/12 18:30 Rom-Arg
6/12 16:30 Cmr-Rom
7/12 16:30 Ukr-Rom
9/12 20:30 Rom-Fra
10/12 18:30 Rom-Mkd

Orele s-ar putea sa coincida cu ora Romaniei sau sa fie cu o ora in plus.

andreiush
10th November 2005, 02:31
Ceva poze mai mari nu ai gasit Cataline? Sau ceva din interior... ca alea ce le-ai pus sunt micute...

SORENSEN
10th November 2005, 11:48
Pai site-ul rusilor e inca incomplet zona cu poze e in constrcutie sau era acum cateva zile .Poate o fi gata dupa mondiale ...

Am gasit ceva dar doar pt Ice Palace
Pe aceasta Arena va juca Grupa A , a Rusiei .
Se va disputa si Grupa principala 1 unde va juca Rusia dc se va califica (fiind favorita la castigarea CM SIGUR se va califica acolo)
Si TOATE MECIURILE incepand cu clasificarea pt locurile 7-8;5-6 ,semifinale , finala mica si FINALA MARE.

Site oficial : http://www.wwhc2005.ru/main_e.htm

bob
15th November 2005, 13:09
eu zic ca ucraina ne bate. restul sunt accesibile si le putem face felul.

SORENSEN
15th November 2005, 17:20
Ucraina e tare intr-adevar dar cred ca si Franta ne poate face felul , ne-a facut-o parca in semifinala CM din '99 ..de fapt noi ne-am facut-o-la scor egal cu cateva secunde inainte de final am ratat singuri cu portaul advers si am pierdut parca in prelungiri-locul 4 atunci

Darkslowstar
15th November 2005, 17:45
Orele s-ar putea sa coincida cu ora Romaniei sau sa fie cu o ora in plus.

E sigur cu o ora in plus. Am fost acolo saptamana trecuta. Partea construita de tari este absolut superba, dar restul orasului nu este cine stie ce. Stil sovietic si nu foarte curat.

Cosmin Salajan
15th November 2005, 21:00
Steluta Luca 8, Ionela Galca 7, Valentina Neli Ardean 5, Georgeta Narcisa Lecusanu 4, Ramona Petruta Maier 3, Raluca Ivan 3, Oana Florica Soit 2, Maria Mihaela Tivadar 2
am batut pe koreea cu 34-23 in trofeul din danemarca

SORENSEN
15th November 2005, 23:20
Da e o surpriza placuta pt mine dar au venit stranierele ...
Norvegia-Ucraina 24-17
Tare Norvegia in aparare sunt aproape de netrecut (poate si pe fondul jocului de atac slab al Ucrainei)

Ucraina a facut un meci slab spre penibil mai ales in atac Vergeliuk slab parca vroia sa dea doar ea la poarta ( slab de tot )
PORTARITA e tare de tot in stilul lui Hutupan(ca masivitate dar si ca valoare)
Vom avea orium un meci greu cu ucraina pt ca a aratat potential in aparare iar pe atac o zi buna si nu ne vad prea bine.DAR CRED CA vom INVINGE UCRAINA.
Olena Reznir 3, Olena Radchenko 3, Maryna Vergelyuk 2, Olena Yatsenko 2, Iryna Shybanova 2, Nataliya Lyapina 2, Mariya Boklashchuk 2, Anastasiya Borodina 1

E f bine ca EUROSPORT transmite meciuri de la acest turneu ...WORLD CUP din pacate meciul de maine intre Danemarca si Romania de la 22 00 va fi pe EUROSPORT 2 :headbang:

RUS - FRA 32-24 (17-13)
Sabrina LEGENTY 4, Angélique SPINCER 4, Sandy DEMANGEON 3, Raphaelle TERVEL 3, Stéphanie LAMBERT 2, Paule BAUDOUIN 2, Alissa GOMIS 2, Sophie HERBRECHT 2, Isabelle WENDLING 1, Amelie GOUDJO 1

SORENSEN
15th November 2005, 23:56
Poze cu Romania la Arhus in Danemarca pt Cupa Modiala

Echipa din Danemarca:
Tamas Ludmila Tereza,Maier Ramona Petruta,Soit Oana Florica,Meirosu Adina,
Ivan Raluca,Gatzel Roxana,Cartas Carmen,Lecusanu Georgeta Narcisa,Galca
Ionela,Vaduva Ramona,Barsan Florina,Luca Steluta,Ardean Valentina Neli,Dinu
Luminita,Avadanii Elena,Tivadar Maria Mihaela.

esku
16th November 2005, 01:08
cre k ne vom clasa pe podium ...:D

dragos_popa17
16th November 2005, 10:43
Din grupa noastra principalele adversare sunt Franta si Ucraina, si ambele au arata o forma destul de slaba in turneul din Danemarca. Noi in schimb, am spulberat Coreea, vicecampioane olimpice. Sa vedem ce facem azi cu Danemarca.

Cosmin Salajan
16th November 2005, 12:51
cataline vezi ca ai gresit poze , nu are cum sa fie de acum , in poza e manea , varzaru , amariei

SORENSEN
16th November 2005, 20:40
posibil , dar am luat-o de pe site-ul oficial danez asa era acolo ...n-ar fi prima data cand am fi prezentati in vest intr-un mod imprecis sa-i spunem asa:rolleyes:

razvy
20th November 2005, 17:28
Poza asta e de la Trofeul Carpati de anul trecut cred (sau acu 2 ani??)
E la Hotelul UniversT din Cluj facuta poza :D

SORENSEN
20th November 2005, 20:14
Dupa turneul din Danemarca si din ce am mai vazut sau auzit iata care sunt favoritele mele pt campionatul mondial :

1.Rusia-de departe este cea mai buna si va castiga la pas titlul
2.Norvegia-finalista ,n-are totusi valoarea de titlul mondial
3.Korea-joaca semifinal fara discutii
4.Ungaria-este valoroasa si poate ajunge in semifinale
5.Danemarca- cred ca altfel se va prezenta la mondiale
6.Romania -are valoare(de podium dar nu cu actuala conducere tehnica)si poate ajunge sa se bata pt 5-6 sau chiar sa joace semifinala
7.Ucraina-cred ca valoarea poate duce aceasta formatie mai sus de atat dar totusi e concurenta mare si e greu de razbit
8.Franta si Austria sunt doua echipe care nu prea au aratat prea multe in ultimul timp dar potential exista .

Echipe capabile de surprize :Macedonia,Slovenia si Polonia.

krysty_b1984
21st November 2005, 01:20
catalin,eu nu as fii asa sigur in privinta rusiei,mai repede danemarca sau norvegia pot lua titlul,dupa parerea mea.

SORENSEN
21st November 2005, 10:38
Eu am vazut 2 meciuri ale Rusiei la acest turneu si parea ca se joaca cu adversarii si mai parea va avea rezrve uriase asa ca poate parea hazardat ce am "prezis":D dar eu zic ca va castiga fara probleme si sa nu uitam RUsia a castigat CM din 2001 decat dc a putut odata ce o opreste sa o faca din nou ...eu sper ca echipa Romaniei:ok:

ady51a
22nd November 2005, 10:08
Reprezentativa Romāniei a ocupat la Cupa Mondială din Danemarca locul 4, după Norvegia, Coreea de Sud şi Rusia, dar a terminat īn faţa Danemarcei, Ucrainei, Franţei sau Suediei. Pentru turneul de la Aarhus, antrenorii Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi nu au putut īnsă să folosească patru dintre handbalistele pe care şi le doreau īn lot, Paula Rădulescu, Simona Gogīrlă, Aurelia Brădeanu şi Ana Maria Lazer nefiind lăsate de echipele de club din străinătate să participe la competiţie. Acestea, plus Cristina Vărzaru, care a fost convinsă să revină la "naţională", vor pleca īnsă joi cu echipa la turneul din Ucraina, urmīnd să facă parte, după toate probabilităţile, şi din lotul pentru Campionatul Mondial din Rusia.

"După turneul de la Aarhus am stabilit să rămīnă acasă Ramona Văduva, Adina Meiroşu, Carmen Cartaş, Florina Bărsan şi Elena Avădanii. Asta nu īnseamnă că sīnt scoase din lot definitiv. Pot lua oricīnd locul uneia din primele 16, care vor face deplasarea īn Ucraina", a declarat Gheorghe Tadici.

La Sankt Petersburg, oraşul care va găzdui īntre 5 şi 13 decembrie viitorul CM, tehnicienii vor conta īn proporţie de 99 la sută pe Luminiţa Huţupan Dinu, Paula Rădulescu şi Tereza Tamaş (portari), Valentina Elisei, Ramona Maier, Cristina Vărzaru, Raluca Ivan, Ana Maria Lazer, Ionela Gīlcă, Mihaela Urcan, Roxana Gatzel, Aurelia Brădeanu, Steluţa Luca, Oana Şoit, Narcisa Lecuşanu şi Simona Gogīrlă (jucătoare de cīmp). Numai o nedorită accidentare ar putea schimba ceva īn lotul pentru Rusia.

Patru jucătoare īn afara lotului
Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi au cerut preşedintelui FRH, Cristian Gaţu, să aprobe ca pe līngă lotul de 16 handbaliste, la Sankt Petersburg să facă deplasarea alte patru jucătoare. "Domnul Gaţu a fost de acord ca federaţia să plătească cheltuielile de deplasare, cazare şi tot ce mai este necesar pentru aceste handbaliste", a declarat Tadici. Regulamentul federaţiei internaţionale permite oricărei echipe ca, după faza grupelor, să īnlocuiască două jucătoare din lotul trimis iniţial. Īn aceste condiţii, tehnicienii Romāniei vor să aibă la dispoziţie 20 de jucătoare, ei urmīnd să facă schimbări īn funcţie de randamentul acestora. Mai multe federaţii recurg la această metodă inventată de cea din Norvegia.

Amicale de cinci stele
Rulmentul Braşov, liderul Ligii Naţionale feminine, echipa pregătită de Mariana Tīrcă şi Aurelian Roşca, va susţine azi şi mīine două partide amicale de verificare īn compania campioanei Austriei, Hypo Viena (foto), cea mai galonată echipă de club din Europa, care a cucerit de opt ori Liga Campionilor. Austriecele au sosit de duminică seara īn Romānia, fiind cazate īn Poiana Braşov la hotelul Ruia, stabilimentul lui Adrian Ilie. Hypo a sosit cu toate vedetele, din lot făcīnd parte şi cele patru romānce: Paula Rădulescu, Alina Ariton, Gabriela Nagy şi Simona Popa, ultimele două fiind naturalizate şi evoluīnd acum pentru reprezentativa Austriei.

Meciurile Romāniei īn grupa D la CM
5 decembrie / Romānia-Argentina
6 decembrie / Romānia-Camerun
7 decembrie / Romānia-Ucraina
9 decembrie / Romānia-Franţa
10 decembrie / Romānia-Macedonia

GSP

SORENSEN
22nd November 2005, 13:07
Mda e bine cu cele 5 Lazer,Radulescu,Bradeanu ,Varzaru ,Gogarla dar imi pare rau si de Avadanii care e valoroasa si Barsan sau Meirosu ar fi meritat dar lotul are 16 jucatoare pt CM dar cica se mai pot aduce 4 rezerve ceeace e bine sa vedem cine va veni ca rezerve la lot.

fanhandball
22nd November 2005, 13:11
Nu prea inteleg ce vor sa faca domnii antrenori....sa duca 20 de jucatoare la CM in loc de 16,adica plus Ramona Văduva, Adina Meiroşu, Carmen Cartaş, Florina Bărsan???:jerk:
Ma gandesc ca nu are cine sa care mingile,apa,prosoapele etc etc.
Sunt foarte dezamagit de faptul ca Florina Barsan,nu face parte din lot,fiind dupa parerea mea unul dintre cei mai buni pivoti pe care ii avem.
Nu am nimic cu Raluca Ivan insa este clar ca se incearca o promovare a acestei jucatoare,deoarece nu este la valoarea Florinei :ciocan:
Hai ROMANIAAAAAA/hello

SORENSEN
22nd November 2005, 13:56
<<Tadici: "Atmosfera din lot e cel mai mare cistig inaintea Mondialelor"
Antrenorul nationalei de handbal feminin, Gheorghe Tadici, considera ca atmosfera buna din lot reprezinta cel mai mare cistig in perspectiva Campionatului Mondial din Rusia, programat intre 5 si 18 decembrie. "Cel mai mare cistig este ca le-am convins sa joace pentru echipa, sa lase deoparte orgoliile si sa fie unite, chiar si in afara terenului. Nu mai sunt bisericute, s-a eliminat concursul de aruncari la poarta in timpul unui meci, cum era pina acum, si e liniste in echipa", a declarat Tadici.

In opinia antrenorului nationalei, participarea la Cupa Mondiala de la Aarhus, de saptamina trecuta, are un bilant pozitiv, nu doar pentru ca Romania a ocupat locul patru, din cele opt formatii participante. "Am demonstrat ca avem valoare prin jocul nostru, invingind sau dominind echipe favorite la titlul mondial. Am jucat colectiv si ma declar multumit de turneu", a mai precizat tehnicianul.>>spt.ro

Poate ca Tadici nu e un mare tactician poate fi un bun antrenor care paote mobiliza si poate crea o atmosfera calma si de adevarata echipa .
Zic poate...

SlamDuck
22nd November 2005, 14:10
Eu zic ca toate echipele sunt de batut, inclusiv Ucraina...

marius135
22nd November 2005, 14:33
deci nu trebuie sa uitam ceva:
Romania are sanse imense zic eu sa se califice in semifinale
prima grupa : Franta Ucraina si Macedonia pot fi batute clar de noi
iar din cealalata grupa vin Austria si Ungaria si chiar daca ne bate Ungaria tot ne-am califica

so avem un culoar favorabil fara norvegia danemarca rusia korea poate si de aceea suntem considerati printre favoriti

Romania dupa parerea mea pare prima favorita la locul 4:):(

SlamDuck
22nd November 2005, 15:21
Ungaria cred ca pregareste ceva si de aceea nu a venit la turneele de pregatire.Franta si Ucraina sunt de batut...Daca plecam cu punctaj maxim avem avantaj pentru grupa urmatoare, unde nimic nu este imposibil.

SORENSEN
22nd November 2005, 17:50
In Ucraina la turneul de acolo participa tara gazada ,Romania,Polonia si Spania
Echipele sunt de valoare , Spania e singura care nu e calificata la Mondiale .
Iar meciurile cu Ucraina si Polonia(se afla in grupa C si probabil va trece de prima grupa dar cu greu ) sunt utile pt ca ne vom intalni aproape sigur cu Polonia si cu Ucraina suntem in grupa

Cosmin Salajan
22nd November 2005, 19:02
pana la urma merg 16 + 4 , dar am sa o sun pe barsan in seara aceasta sa fiu mai sigur , binenteles daca raspunde

stefanm14
22nd November 2005, 20:11
O intrebare : care este sistemul ? adica cate se califica din grupe , si dupa aceea cum se joaca ?

SORENSEN
22nd November 2005, 22:08
1,2,3 din Grupa A si 1,2,3 Grupa B va forma Grupa principala 1si la fel pt b si c ce vor forma Gr principala 2
Pct pe care echipele le vor lua in gr principala sunt doar cele obtinute intre cele calificate ( max locul 1 va merge cu 6p adica 3 victorii si de obicei locul 3 merge cu 0p sau 1p )

stefanm14
22nd November 2005, 22:37
Am inteles. Dupa parerea mea, cu o semifinala ar trebui sa fim multumiti. Acolo se poate intampla orice, si poate se intoare norocul din '99 parca, cand puteam intra in prelungiri in semifinale.

danikunyak
22nd November 2005, 22:39
da da in 99 eram condusi de franta la vreo 6 goluri am revenit si o dat aurlia stoica bradeanu bara in ultima secunda dupa o aruncare cu podeaua si am pierdut la un gol!!!

fanhandball
22nd November 2005, 22:43
deci nu trebuie sa uitam ceva:
Romania are sanse imense zic eu sa se califice in semifinale
prima grupa : Franta Ucraina si Macedonia pot fi batute clar de noi
iar din cealalata grupa vin Austria si Ungaria si chiar daca ne bate Ungaria tot ne-am califica

so avem un culoar favorabil fara norvegia danemarca rusia korea poate si de aceea suntem considerati printre favoriti

Romania dupa parerea mea pare prima favorita la locul 4:):(
Group A:
1.Russia with perfect record... 5 0 0
2.China
3.Holland
4.Croatia
5.Japan
6.Uruguay

Group B:
1.Korea
2.Norway
3.Hungary
4.Slovenia
5.Angola
6.Australia

Group C:
1.Denmark
2.Austria
3.Germany
4.Brazil
5.Poland
6.Ivory Coast

Group D:
1.Romania
2.Ukraine
3.Macedonia
4.France
5.Cameroun
6.Argentina

Grupa D,adica cea din care facem si noi parte se va combina cu grupa C, din cate stiu eu asa ca posibilii nostri adversari ar putea fi Danemarca,Germania si Brazilia.Noi puteam intalni Ungaria decat in semifinale :rosu:
Eu cred ca ne vom califica pe locul 1 si vom juca in semifinale cu locul 2 din primele grupe adica cu Norvegia:headbang:

SORENSEN
22nd November 2005, 23:44
...Grupa D,adica cea din care facem si noi parte se va combina cu grupa C, din cate stiu eu asa ca posibilii nostri adversari ar putea fi Danemarca,Germania si Brazilia.Noi puteam intalni Ungaria decat in semifinale :rosu:
Eu cred ca ne vom califica pe locul 1 si vom juca in semifinale cu locul 2 din primele grupe adica cu Norvegia:headbang:
Cred ca te-ai hazardat unde e Austria .... Eu vad astfel Danemarca,Austria,Germania
desi in preliminarii POL- GER 40:30, 25:31, 65:61:o: , Germania a venit dupa retragerea Taiwanului/Chinese Taipei :o:

stefanm14
23rd November 2005, 00:12
Vom vedea ce va fi, cred ca este ultima sansa a acestei generatii sa prinda vreo medalie .

P.S : Cristina Varzaru de ce nu este in lot ? (parca nu am vazut-o )

SORENSEN
23rd November 2005, 00:16
Pana la urma va veni , la inceput nu a vrut , dar se pare ca in Danemarca Tadici a vorbit cu ea si aceasta va merge cu echipa in Urcraina la ultimul turenu de pregatire inainte CM din Rusia .

In 2003 in Italia CM :
Group A:
1.Russia 7
2.China 19
3.Holland -
4.Croatia 14
5.Japan 16
6.Uruguay 24

Group B:
1.Korea 3
2.Norway6
3.Hungary 2
4.Slovenia 8
5.Angola 17
6.Australia 23

Group C:
1.Denmark 13
2.Austria 11
3.Germany 12
4.Brazil 20
5.Poland -
6.Ivory Coast 21

Group D:
1.Romania 10
2.Ukraine 4
3.Macedonia -
4.France 1
5.Cameroun-
6.Argentina22

Asadar podiumul din 2003 : 1.Franta 2.Ungaria 3.Korea

Cum vad eu : 1.Rusia 2.Norvegia 3.Korea
Surprize placute : Romania,Germania ,Slovenia,Olanda
Surprize neplacute :Danemarca(a comis-o in 2003 cred ca si acum o va face),Franta,Austria
Din lumea a treia a hanbalului surprize : Angola

marius135
23rd November 2005, 10:01
eu am fost mintit de comentatori cred:)
oricum calculul ramane acelasi:)
locul 1 in grupa D
locul 1-2 in grupa mare C D

SORENSEN
23rd November 2005, 11:35
Am inceput si eu sa cred ca aceasta echipa e capabila de o semifinala ...

fanhandball
23rd November 2005, 13:48
Cred ca te-ai hazardat unde e Austria .... Eu vad astfel Danemarca,Austria,Germania
desi in preliminarii POL- GER 40:30, 25:31, 65:61:o: , Germania a venit dupa retragerea Taiwanului/Chinese Taipei :o:
Nu m-am hazardat deloc,insa Brazilia are o super echipa....ne-am batut intr-un turneu din Ungaria.si nu m-ai stia cum sa se scoata Tadici cu declaratiile :headbang: Austria e slaba rau,o au decat pe Logvin,Spiridon si Rotis.....nu cred ca ii rezolva actele lui Ariton pana in dec.(sa ii dea nationalitatea,plus de asta ea a jucat de pare in ultimii 2 ani pe nationala Romaniei).:P
Eu zic ca de Germania ar trebui sa ne fie cam frica,deoarece au o echipa tanara cu foarte multe jucatoare talentate.
Noi suntem campioni in declaratii,fetele deja de vad cu medalia in gat....iar Gilca declara pe undeva ca ar dori sa fie cat mai stralucitoareeeeeeeeeee.....adica de AUR:sleep: ???
Eu cred intr-un rezultat bun,insaaaa nu stiu daca o sa castigam CM:happy

SORENSEN
23rd November 2005, 14:50
Nu cred ca Brazilia putea sa faca o super echipa in 2 ani in 2003 a ocupat locul 20.
Faptul ca ne-a batut (parca asa ai zis) nu cred ca e un standard de calitate pe noi ne-au pacalit si Angola parca asa ca ....
N-am auzit nimic de Brazilia la CM de juniori in ultimi 5 ani care sa permita crearea unei echiepe de top.Am auzit doar de o jucatoare -Nancimento de la Hypo Viena ...cu o floare (si arata binisor:D nu se face primavara.

In 2005 la CM junioare locul 9, Brazilia a invins Japonia pt acest loc.

La Cupa Mondiala:
golghetere :
1 Valentina Neli Ardean Rum&#230;nien 31
6 Ionela Galca Rum&#230;nien 24
7 Ramona Petruta Maier Rum&#230;nien 24
10 Narcisa Lecusanu Rum&#230;nien 23

fanhandball
24th November 2005, 14:57
Nu stiu daca este vorba despre o singura ''floare''...insa stiu ca nu cunosti multe detalii despre echipa Braziliei :rosu:
Brazilia dispune de jucatoare foarte valoroase precum: Chana Masson(Goal Keeper )- HCL Leipzig GER. , Daniela de Oliveira Piedade (pivot)- Hypo Viena , Aline da Conceicao Silva (centru/inter) - B. Elche - ESP , Lucilla Viana -BM Roquetas - ESP , Jacques Viviane Rodrigues - Vicar Goya -ESP.....iar daca o mai adaugam si pe Alexandra Priscila do Nascimento -Hypo Viena am facut de un ''buchet de flori''/hello
Romania a jucat in 12 august 2005, un meci amical cu Brazilia,la un turneu desfasurat in Ungaria(Balatonfured),si am pierdut 29-32,este adevarat ca Romania nu a aliniat cea mai buna echipa insa am avut in teren jucatoare precum: Bradeanu,Gogarla,Gatzel,Urcan,Maier,Ivan,Tamas.... ...iar dupa acest meci antrenorii nostrii declarau ca Brazilia este o echipa de perspectiva,cu jucatoare foarte talentate:ciocan:

SORENSEN
24th November 2005, 18:19
Ok cate jucatoare ai zis ...5-6 ,unde joaca in Germania,Spania,Austria ok
Eu zic ca nu are valoare totusi sa depaseasca Austria sau Germanai deci cred ca vor ramne in grupa prelimicara.
Si totusi ai enumerat brazilience si sunt vreo 5-6 dar daca ne gandim unde joaca ale noastre --ceva in gen Brazilia in fotbal daca pastram proportiile:D (Amariei la Slagelse din nefericie nu se pune:headbang: castigatoarea LC unde a jucat excelent )
La noi talent exista cat in 10-20 ani in Brazilia dar inca nimeni nu a fost capabil sa faca o echipa de podium .Cred ca acum am facut ....

Cosmin Salajan
24th November 2005, 19:10
brazilia e in handbal ca si cum este iran , costa de fildes , jamaica , trinidat&tobago si australia la fotbal
adica se califica la mondiale dar nu realizeaza nimik important

krysty_b1984
24th November 2005, 19:45
Eu am fost in sala la acel meci cu Brazilia la Balatonfured si am vazut si meciurile de la Szekesfehervar,o sa vedeti ca Brazilia va fi o surpriza placuta la aceste mondiale,in meciul cu Ungaria,au pierdut din cauza arbitrilor la acel turneu...

SORENSEN
24th November 2005, 22:39
Ok poate fi o surpriza dar eu greu de crezut ca poate pacali echipe ca Austria ,Germania,Polonia sau Danemarca .
TOtusi o echipa care s-a clasat la ultima CM pe locul 20/24 si la juniori nu a obtinut in ultimi ani un loc mai bun de 9 in 2005 daca nu ma insel e greu de crezut nu imposibil.
Si chiar as vrea sa spuneti exact ce inseamna pt voi surpriza pt ca dc esti gata sa bati Germania sau Polonia sa nu mai spun de Austria foarte usor ai ar fi posibil o semifinala ceea ce mi se pare SF .

Dar cei care cred intr-o surpriza cu Brazilia sa o spuna raspicat ce inseamna asta ca dupa aia sa stim cine a fost "profet" si cine nu...

SORENSEN
25th November 2005, 23:17
Romania-Polonia 28-24
Nationala a debutat cu o victorie la Turcin Cup, in Ucraina, invingind reprezentatva Poloniei in ultimul turneu dinaintea Campionatului Mondial.
Antrenorul Gheorghe Tadici e multumit de jocul echipei: "Scopul n-a fost un scor cit mai mare, ci sa rulam tot lotul, pentru a experimenta cit mai multe variante de joc. Fiecare handbalista a evoluat intre 20 si 40 de minute. Sintem multumiti si de felul in care s-au miscat si s-au integrat ultimele cinci fete sosite la lot din campionatele Ungariei si Austriei, chiar inaintea plecarii spre Ucraina. Mai avem de pus la punct unele probleme in joc, dar, sincer, nici nu vrem sa aratam toate artificiile tactice inaintea Mondialelor din Rusia, mai ales ca jucam in grupa cu Ucraina".

Simbata, in cea de-a doua zi a turneului de pregatire din Ucraina, nationala Romaniei va intilni formatia similara a Spaniei, iar duminica, in ultima zi, selectionata tarii gazda. spt.ro

E bine ,sa vedem ce vom face la mondiale .Cred in echipa si in forta de grup a acestei echipe .

razvy
26th November 2005, 14:24
http://www.wwhc2005.ru/main_e.htm
site-ul campionatului mondial

Cosmin Salajan
26th November 2005, 23:02
azi au batut pe spania , maine meciul cu ucraina

SORENSEN
26th November 2005, 23:40
da cu cat , ai vreun site ceva sau ai informatzii din interior:D

Cosmin Salajan
26th November 2005, 23:50
Romania - Spania 30-28 (12-8))

Romania: Maier Ramona Petruta (4), Soit Oana Florica (1), Gatzel Roxana (2), Lazer Ana Maria (2), G&#238;lca Ionela (4), Radulescu Paula Claudia, Varzaru Cristina (3), Luca Steluta (3), Ardean Elisei Valentina Neli (3), , Tivadar Maria Mihaela (1), Lecusanu Georgeta Narcisa, Stoica Aurelia (4), Ivan Raluca (2),Tamas Tereza .

SORENSEN
27th November 2005, 01:10
Se pare ca in repriza a doua am lasat-o mai usor cu apararea...

Cosmin Salajan
27th November 2005, 01:13
dap , poate a rulat tot lotul ca in celalalt meci

fanhandball
27th November 2005, 01:36
Rulat toate jucatoarele??? :sleep: ,pai sunt jucatoare de baza,toate trebuie sa evolueze la un nivel inalt...sunt scuze puerile aceste cu rulatul tuturor jucatoarelor:headbang:
Apropo stie cineva unde as putea si eu paria pentru castigatoarea Campionatului Mondial?
Exista vreo agentie de pariuri care se ocupa cu asa ceva?:no:

Cosmin Salajan
27th November 2005, 11:06
vezi prin danemarca , acolo ar putea sa fie pariuri , dar in rest , poate in anglia

SORENSEN
27th November 2005, 11:27
"Nu vom pune prea mult accent pe acest joc, mai ales că Ucraina e adversarul principal &#238;n grupă la Campionatul Mondial. Nu ne e frică de ele, dar ucrainencele au un joc deosebit de dur şi ne temem de accidentări", a declarat Gheorghe Tadici.
De fapt scorul a fost 30-20 asa ca ne-am facut griji degeaba :ok:
Am jucat bine ,scrie GSp
Oricum ar trebui sa o lasam mai moale cu Ucraina doar avem meci cu ele in grupa sa nu citeasca inainte dar ar fi bine sa nu le prindem nici frica.:ok:

Cele care au marcat sunt :Ramona Maier 5 goluri, Aurelia Brădeanu 5, Ionela G&#238;lcă 5, Roxana Gatzel 3, Cristina Vărzaru 3, Valentina Ardean Elisei 3, Simona Gog&#238;rlă 3, Steluţa Luca 2, Ana Maria Lazer 1.

razvy
27th November 2005, 19:44
Ukraina - Romania 26-25 :(
Cam aiurea rezultat. Vom vedea la Campionatul Mondial cat de "adevarat" e scorul acesta.

razvy
27th November 2005, 19:52
Au marcat:
Maier Ramona (9), Gogarla Simona Silvia (5), Lecusanu Georgeta (3), Varzaru Cristina (3), Lazer Ana Maria (2), Ardean Elisei (2), , Luca Steluta (1).

marius135
28th November 2005, 01:25
acasa la ei cu arbitrii lor fara schemele noastre sau a lor oarecum irelevant

SORENSEN
28th November 2005, 01:44
"A fost un meci disputat, in care am condus si noi, chiar pe final. Am avut 25-23, puteam sa cistigam, dar n-am putut tine de avantaj", a declarat antrenorul federal Remus Draganescu.:D Cum ar veni... :D

fanhandball
28th November 2005, 01:58
Scuze de 2 lei:headbang:
La fel au declarat antrenorii,ca ne-au furat arbitrii,ca ne-au scos mingea din poarta...oare se asteptau ca arbitrii sa tina cu noi.Kestia e ca jucam in Russia,si pe pare ca vom avea parte de acelasi tratament si la CM:jerk:

Cosmin Salajan
28th November 2005, 02:52
ganditziva la un lucru anul trecut am batut la trofeul carpatzi per germania la 10 goluri si la europene nea batut , p[oate sa fie o tactica , eu zic ca nu au jucat la capacitatea lor maxima

SORENSEN
28th November 2005, 12:34
"Nu am pus bază neapărat pe rezultate, ci mai mult pe pregătire şi pe găsirea unor formule de echipă pentru Campionatul Mondial. Fetele au luptat admirabil, dar ordinul era să c&#238;ştige Ucraina, că doar jucau acasă. Am evoluat tot timpul şapte contra nouă, am &#238;ntors rezultatul de la pauză, 12-16, am condus &#238;n final cu 24-22, &#238;n minutul 57, dar nu s-a putut mai mult", a declarat Gheorghe Tadici.

fanhandball
28th November 2005, 15:13
"Nu am pus bază neapărat pe rezultate, ci mai mult pe pregătire şi pe găsirea unor formule de echipă pentru Campionatul Mondial. Fetele au luptat admirabil, dar ordinul era să cīştige Ucraina, că doar jucau acasă. Am evoluat tot timpul şapte contra nouă, am īntors rezultatul de la pauză, 12-16, am condus īn final cu 24-22, īn minutul 57, dar nu s-a putut mai mult", a declarat Gheorghe Tadici.
Cand conduci cu 2 goluri,si mai sunt 3 minute..........dupa care iei un 4-1,e clar ca sunt povesti de ''2 lei''.
Da fapt nu inteleg pe ce s-a pus baza.........sa nu te aperi ultimile 3 minute ale meciului........sau care e faza ?:mda:
Daca era sa conduca Ucraina tot meciul,atunci se potriveau aceste scuze:ciocan:

razvy
28th November 2005, 17:34
Am avut rabdare sa studiez lista cu echipele participante la mondiale.
Nush cat sunt de exacte datele dar de DEPARTE conduce in topul golgheterilor:
Luca Steluta Meciuri:144 Goluri: 789 pt echipa nationala
Misto!

SORENSEN
28th November 2005, 20:45
Steluta Luca e o jucatoare extraordinare pe atac care face foarte bine si faza de parare.
Joaca de multi ani prin nordul europei(acolo e polul handbalului..)
Daca era mai constanta era de departe cea mai buna jucatoare din lume au spus-o de altfel multi tehniciei.

Cosmin Salajan
29th November 2005, 11:39
romania are destule jucatoare bune

SORENSEN
29th November 2005, 11:57
Relaxare la Moeciu



Reprezentativa feminină a Romāniei, care se pregăteşte pentru Campionatul Mondial din Rusia, 5-18 decembrie, a revenit luni la ora 2:00 dimineaţa din Ucraina, acolo unde a participat la turneul "Igor Turcin". Pentru a le scoate pe "tricolore" din tensiunea de dinaintea turneului final, antrenorii Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi au hotărīt să ducă lotul pentru trei zile la Moeciu, staţiune aflată la 15 kilometri de castelul Bran.

Aici programul va fi unul lejer, handbalistele avīnd de efectuat doar două antrenamente de forţă. "Vrem să lucrăm la unitatea de grup, fetele să se cunoască mai bine, să comunice īntre ele. Īn plus, trebuie să fim atenţi la recuperarea lor pentru că vor urma zece meciuri, cu foarte puţine zile de pauză", au declarat tehnicienii Romāniei.

Azi, jucătoarele vor servi la Moeciu masa de prīnz īmpreună cu soţii şi prietenii, de miercuri seara urmīnd să revină la Bucureşti. Sīmbătă va avea loc plecarea spre Sankt Petersburg.GSP.Ro

Putem face o figura frumoasa la mondialele astea ,simt vibratia :yeah: ....:D

Cosmin Salajan
29th November 2005, 19:10
La CM din Rusia vor face deplasarea urmatoarele jucatoare: Luminita Hutupan Dinu (Krim Ljubljana), Tereza Tamas (Silcotub Zalau), Paula Radulescu (Hypo Viena) - portari; Ramona Farcau Maier (Silcotub), Cristina Varzaru (Viborg), Valentina Elisei (Knaj Milos) - extreme; Ana Maria Lazer (ETO Gyor), Ionela Gilca (Nimes), Raluca Ivan (Silcotub) - pivoti; Mihaela Urcan (Rulmentul Brasov), Roxana Gatzel (Silcotub) -centri; Aurelia Bradeanu (ETO Gyor), Simona Gogirla (ETO Gyor), Narcisa Lecusanu (Aalborg), Steluta Luca (FCK Copenhaga) si Oana Soit (Elda Prestigio) - interi

SORENSEN
29th November 2005, 19:42
Sa speram ca e lotul castigator...

danikunyak
30th November 2005, 15:47
mie mi se pare cam putin numa 3 extreme!!!exista si accidentari...

stefanm14
30th November 2005, 21:57
Pt ca nu prea sunt la curent cu noutatile, in ce perioada se disputa turneul, si daca se poate si aveti datele si orele meciurilor Romaniei sa le puneti aici. Iar meciurile Romaniei sper ca sunt transmise de TVR, nu ?

andreiush
30th November 2005, 22:14
Pe prima pagina gasesti informatii :)

CM 2005 are loc intre 5-18 decembrie

Programul Romaniei
5/12 17:30 Rom-Arg
6/12 13:30 Cmr-Rom
7/12 15:30 Ukr-Rom
9/12 19:30 Rom-Fra
10/12 17:30 Rom-Mkd

Meciurile mai mult ca sigur ca sunt pe TVR :) Si mai mult ca sigur ca va comenta Radu Naum:ok:

stefanm14
30th November 2005, 22:17
Multumesc mult andreiush, chiar voiam sa adaug in postul anterior, ca s-ar putea sa fie pe aici pe threadul asta aceste stiri...dar lasa ca nu strica sa mai fie puse inca o data :P

fanhandball
1st December 2005, 15:14
mie mi se pare cam putin numa 3 extreme!!!exista si accidentari...
Daca o sa se ajunga la accidentari,solutii ar fi Soit care poate juca si extrema,iar Ramona FARCAU poate juca extrema stanga/dreapta:)
Ma surprinde totusi absenta lui Elena AVADANII,care a fost cea mai buna jucatoare a Romaniei de la CE de anul trecut(s-au facut fel si fel de speculatii ca ar fi accidentata,insa am vazut-o in meciul test Rulmentul-Hypo,si am vazut ca a jucat foarte bine.....marcand din orice pozitie....:ok:
Am inteles de asemenea ca ar face parte si ea si Cartas din lotul pentru Mondiale fiind jucatoare de rezerva ....insa acest lucru este imposibil....doar FRH poate sa viseze la asa ceva:headbang: se pare ca nici macar nu stiu regulamentul competitional la unui Campionat Mondial.:ciocan:
Obiectivul nationalei noastre este 1-6 la acest CM si o medalie la JO - Beijing2008,cred ca este devreme sa vorbim despre Olimpiada si indraznet totodata avand in vedere ca in acea perioada vom fi nevoiti sa facem si noi schimbul de generatie...avem cateva jucatoare care au depasit varsta de 30 de ani....si trebuie cautate inlocuitoare pe masura pentru aceste jucatoare care si-au facut datorie pentru tara:happy

andreiush
2nd December 2005, 02:22
Decalogul medaliei

ProSport oferă zece argumente pentru care Romānia ar trebui să urce pe podium la CM.

Reprezentativa feminină a Romāniei este īndreptăţită să spere la o medalie la CM din Rusia (5-18 decembrie), avānd una dintre cele mai valoroase selecţionate.
Culoarul īi este favorabil, mai ales că pānă īn semifinale va evita adversari precum Rusia, Norvegia, Ungaria sau Coreea de Sud. ProSport vă oferă zece motive pentru care tricolorele sunt printre favoritele la o medalie la St. Petersburg (5-18 decembrie):
1. Suntem singura ţară din lume prezentă la toate ediţiile CM şi ar fi cazul să uităm lozinca “Important e să participi, nu să cāştigi”;
2. Valoarea staff-ului tehnic şi a lotului ne recomandă īn acest sens. Antrenorii sunt constructori de echipe, iar jucătoarele sunt obişnuite să se bată pentru titluri la echipele de club;
3. E vremea ca Romānia să urce īn vārful ierarhiei mondiale şi la senioare, după ce din 1995 a dominat la nivel juvenil, cāştigānd opt medalii, dintre care cinci de aur, două de argint şi una de bronz;
4. Avem cele mai bune generaţii din istoria handbalului nostru, şi dacă nu reuşim să urcăm pe podium, s-ar putea să nu mai reuşim această performanţă;
5. Pentru prima dată din 1999 au fost selecţionate la reprezentativă cele mai īn formă jucătoare (este totuşi o excepţie, Carmen Amariei, dar cazul este arhicunoscut);
6. Dorinţa de revanşă ar trebui să ardă īn sufletul jucătoarelor din actualul lot care au ratat de puţin īn 1999 calificarea īn finala mondială, iar īn 2000 accederea īn finala Campionatului European;
7. A venit momentul ca fetele să demonstreze că pot fi o echipă pe teren şi nu o sumă de individualităţi care se remarcă pe plan personal;
8. Pentru a confirma că avem una dintre cele mai bune şcoli de handbal feminin din lume, īn ciuda condiţiilor de pregătire şi materiale mult inferioare ţărilor din Occident;
9. Generaţiile care vor urma trebuie să īnveţe că ştacheta rezultatelor e ridicată la cel mai īnalt nivel posibil. Vor avea un exemplu de urmat;
10. Să ştergem toate dezamăgirile pe care le-am adunat de-a lungul anilor. Reprezentativa feminină n-a mai luat o medalie din 1973.

fanhandball
2nd December 2005, 12:54
Decalogul medaliei

ProSport oferă zece argumente pentru care Romānia ar trebui să urce pe podium la CM.

Reprezentativa feminină a Romāniei este īndreptăţită să spere la o medalie la CM din Rusia (5-18 decembrie), avānd una dintre cele mai valoroase selecţionate.
Culoarul īi este favorabil, mai ales că pānă īn semifinale va evita adversari precum Rusia, Norvegia, Ungaria sau Coreea de Sud. ProSport vă oferă zece motive pentru care tricolorele sunt printre favoritele la o medalie la St. Petersburg (5-18 decembrie):
1. Suntem singura ţară din lume prezentă la toate ediţiile CM şi ar fi cazul să uităm lozinca “Important e să participi, nu să cāştigi”;
2. Valoarea staff-ului tehnic şi a lotului ne recomandă īn acest sens. Antrenorii sunt constructori de echipe, iar jucătoarele sunt obişnuite să se bată pentru titluri la echipele de club;
3. E vremea ca Romānia să urce īn vārful ierarhiei mondiale şi la senioare, după ce din 1995 a dominat la nivel juvenil, cāştigānd opt medalii, dintre care cinci de aur, două de argint şi una de bronz;
4. Avem cele mai bune generaţii din istoria handbalului nostru, şi dacă nu reuşim să urcăm pe podium, s-ar putea să nu mai reuşim această performanţă;
5. Pentru prima dată din 1999 au fost selecţionate la reprezentativă cele mai īn formă jucătoare (este totuşi o excepţie, Carmen Amariei, dar cazul este arhicunoscut);
6. Dorinţa de revanşă ar trebui să ardă īn sufletul jucătoarelor din actualul lot care au ratat de puţin īn 1999 calificarea īn finala mondială, iar īn 2000 accederea īn finala Campionatului European;
7. A venit momentul ca fetele să demonstreze că pot fi o echipă pe teren şi nu o sumă de individualităţi care se remarcă pe plan personal;
8. Pentru a confirma că avem una dintre cele mai bune şcoli de handbal feminin din lume, īn ciuda condiţiilor de pregătire şi materiale mult inferioare ţărilor din Occident;
9. Generaţiile care vor urma trebuie să īnveţe că ştacheta rezultatelor e ridicată la cel mai īnalt nivel posibil. Vor avea un exemplu de urmat;
10. Să ştergem toate dezamăgirile pe care le-am adunat de-a lungul anilor. Reprezentativa feminină n-a mai luat o medalie din 1973.

Ce va obositi baieti!!! copiati din ziare si postati pe forum:rosu:
Mai bine ai da decat link-ul sa citeasca cine doreste direct de la sursa...sunteti penali nu alta:sleep:

andreiush
2nd December 2005, 13:20
Si care e problema ta? Scrie clar sus "Prosport ofera...". Ce nu e bine? Eu zic ca e mai usor sa citesti aici, daca tot ai intrat decat sa mai deschizi o fereastra.

leo.mocanu
2nd December 2005, 19:19
Sunt momente in care un anume eveniment din handbal, un articol sau declaratie ne scapa, iar posturile au tocmai rolul de a le scoate in evidenta. Pe mine nu ma deranjeaza posturile cu citate din articole, mai sunt si eu la curent cu ce scriu sau gandesc altii.
Pe de alta parte, apropos de echipa actuala, dupa numele (macar ale echipelor) unde evolueaza jucatoarele noastre, ar trebui sa ne facem oarece sperante. Imi doresc sa joace handbal si sa confirme. Este o buna oportunitate si pentru faptul ca suntem intr-un an post-olimpic si multe echipe isi schimba garniturile.
Avem, insa, nevoie de succese in competitiile oficiale, pentru ca acestea se intretin unele pe altele.
Nu-l stiu pe Tadici foarte bine, am remarcat ca e coleric (putin spus). Il stiu pe Musi. Nici asta nu sta bine cu "cutiuta". Va fi greu sa se creeze o atmosfera netensionata, favorabila performantei, dar eu sper.
daca nu, punct si de la capat. Poate cu Mariana Tarca, poate...

Fair-play
2nd December 2005, 22:44
Meciurile mai mult ca sigur ca sunt pe TVR :) Si mai mult ca sigur ca va comenta Radu Naum:ok:

sper ca acest radu naum, acest "comentator" antihandbal sa nu ne "onoreze" la mondiale CU COmentariul sau neprofesionist si rautacios...


http://www.tvr.ro/forum/viewtopic.php?t=4


RADU NAUM

Radu Naum este redactor sef al Redactiei de Stiri Sportive din Televiziunea Romana. Dupa o perioada de 4 ani petrecuti in redactia ziarului "Sportul romanesc" (intre 1991 si 1994), unde s-a format ca ziarist sportiv, Radu Naum s-a indreptat spre televiziune. Din 1994 a venit la TVR, unde a fost redactor, prezentator, comentator sportiv, iar mai nou se mandreste cu participarea sa la crearea unei redactii de stiri sportive in Departamentul Sport. Tot in 1994 a obtinut Premiul pentru debut al Asociatiei Presei Sportive.

S-a nascut pe 7 octombrie in Bucuresti si este o balanta veritabila, care, spune el, se caracterizeaza, prin "echilibru-dezechilibru". Radu este tatal unui baietel de trei ani, Rares Ioan.

In copilarie isi dorea sa ajunga ciclist. Acum munca lui are foarte multa legatura cu sportul, dar nu practica aceasta disciplina. Tot in copilarie se lauda ca incerca deseori sa "chinuie o chitara". Poate pentru a se apropia mai mult de favoritii lui de la Pink Floyd.

In liceu, era poreclit Nautilius, "probabil in lipsa de altceva mai bun", spune Radu. La preferinte gastronomice, intotdeauna incepe cu "cozonacul".

Judy Dench si Daniel Day-Lewis sunt actorii lui preferati, iar veverita din Ice Age este personajul lui favorit din desene animate. Filmul autobiografic "Ghandi", una dintre cele mai impresionante reconstituiri epice din istoria cinematografiei, productie care il are in centrul sau pe Mahatma Gandhi, omul care a readus Indiei demnitatea si oamenilor acestei tari, speranta, este filmul pe care l-ar revedea ori de cate ori are timp liber.

Ii plac foarte mult animalele, dar nu are niciunul acasa pentru simplul motiv ca ii place sa le stie in libertate.

Cel mai traznit lucru pe care l-a facut a fost sa anunte intrarea lui George W. Bush in Piata Revolutiei.

Mai bine nu era....:P

andreiush
2nd December 2005, 23:00
Mie mi se pare un comentator de handbal foarte bun. Cunoaste fenomenul bine de tot, e pasionat, e informat. Chiar imi place sa aud un comentariu de-al sau :ok:

danikunyak
3rd December 2005, 01:11
bai fanclubhandnball ce ai daca se posteaza din ziar?????????!!!!!!!!!
si tu mai fair play radu naum chiar pune suflet ihn ce face si comenteaza destul de bine chiar bine!!!!!!!!asa ca ciocu mic

andreiush
3rd December 2005, 01:14
Eu am pus acel articol din ziar, in ideea ca nu stiu cati dintre cei de aici acceseaza pagina de handbal a unui ziar. De obicei aceste articole sunt mai ascunse, si nu sunt scoase in evidenta pe prima pagina. Din pacate...

Poate acum daca vor face o figura frumoasa la mondiale, sa apara si handbalul pe prima pagina!

robbertRZ
3rd December 2005, 01:25
Andrei....esti betoon...dak stam s ne luam dupa toti care se pretind hambalofili....stam mult si degeaba!!! orice info p forum e binevenit,indiferent de unde e luat. Pana si cei din Pro Sport s au documentat d undeva!!
Forza Andrei
Apropo....cine ar rebui s comenteze meciurile de handbal dak nu Naum....+ ciclism...cu Banciu????!!! probabil Miky Alexandrescu!!

andreiush
3rd December 2005, 02:31
Nu e vorba ca ocupa locul cuiva. Oricine este binevenit aici pe forum, cu atat mai mult pe subforumul de Handbal, care incepe sa se formeze. Nu suntem multi cei care postam aici, si tocmai de aceea, eu zic ca orice informatie despre handbal trebuie pusa pe tapet, sa o citeasca lumea, iar apoi sa scrie aici.


Cadou, o medalie!

Niciodată nu a avut "naţionala" Romāniei un culoar mai favorabil pentru obţinerea unei medalii la un Campionat Mondial. O echipă extrem de valoroasă, formată din jucătoare mature, care evoluează la cele mai bune echipe din Europa, pregătită de Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi, atacă la Sankt Petersburg podiumul mondial. "Vrem să aducem tuturor romānilor un cadou frumos de Sărbători. Să ne bucurăm īmpreună pentru o medalie", a declarat Gheorghe Tadici, cel care a preluat echipa īn luna martie, anul curent.

Simona Gogīrlă (30 de ani)
Ca să joace pentru Romānia, a refuzat "naţionala" Sloveniei īn 1999, īn ciuda unei oferte extraordinar de tentante. Golgeteră a Campionatului European din 2000, Simona e singura mămică din lotul Romāniei, fetiţa sa Alicia fiind cel mai preţios trofeu. Joacă la campioana Ungariei, Graboplast Gyor.

Steluţa Luca (30 de ani)
Interul dreapta al "naţionalei" e veterana lotului Romāniei, avīnd peste 150 de selecţii şi aproape 1.000 de goluri. Căpitanul Romāniei, Steluţa, joacă īn Danemarca, la FK Copenhaga. Campioana mondială de tineret acum 10 ani vrea să repete performanţa şi la senioare.

Aurelia Brădeanu (26 de ani)
Campioană europeană şi mondială de tineret, Aurelia Brădeanu e coechipieră la Gyor cu Simona Gogīrlă şi Ana Maria Lazer. La CE de anul trecut, din Ungaria, a fost desemnată de patru ori jucătoarea meciului īn cele şapte partide disputate de Romānia.

Cristina Vărzaru (26 de ani)
Considerată una dintre cele mai bune extreme dreapta din lume, Cristina joacă īn Danemarca la Viborg, echipă la care s-a transferat vara trecută. E ultima sosită īn lotul Romāniei, ea fiind la un pas să nu mai răspundă convocărilor venite de la echipa naţională.

Valentina Ardean (23 de ani)
Cea mai scundă jucătoare din lotul Romāniei (1,71 metri) are, īn schimb, cea mai bună detentă. Joacă īn Serbia-Muntenegru la Knjas Milos şi a cīştigat īn 2002 Challenge Cup cu Remin Deva. A mers o noapte īntreagă cu maşina ca să vină să joace pentru Romānia la "Trofeul Carpaţi".


"Niciodată atmosfera la lotul naţional nu a fost mai bună ca acum. Acest lucru mă face să cred că vom urca pe podium"
Steluţa Luca


Echipa Romāniei pe scurt
* Dintre cele 16 jucătoare convocate pentru CM din Rusia, doar 5 joacă la cluburi din ţară
* 11 handbaliste din lotul Romāniei evoluează cu echipele lor īn grupele Ligii Campionilor
* 11 jucătoare sīnt măritate, două sīnt divorţate, restul de trei nefăcīnd īncă acest pas
* Romānia a cīştigat titlul mondial la feminin īn 1962, iar īn 1973 a obţinut argintul. La ultima ediţie a CM, echipa noastră s-a clasat a 10-a
* la toate turneele finale de CE sau CM la care a participat, portarul Luminiţa Huţupan a marcat cīte un gol din poartă īn poartă



25 de ani şi şase luni este media de vīrstă a echipei Romāniei care va participa la CM de la Sankt Petersburg

300 de milioane va primi fiecare jucătoare din partea sponsorilor dacă Romānia va cuceri titlul mondial


Obişnuite cu trofeele
Din cele 16 jucătoare convocate de tehnicienii Romāniei pentru CM de la Sankt Petersburg, marea majoritate au jucat cu echipele lor de club cel puţin o finală importantă. Luminiţa Huţupan a cucerit cu Krim Ljubljana de trei ori Liga Campionilor, iar Narcisa Lecuşanu a cucerit īn 2004 Cupa Cupelor cu Ikast. Īn rest, Gogīrlă, Brădeanu, Vărzaru, Luca au jucat finala Cupei Cupelor cu Oltchim īn 2001, primele două disputīnd ultimul act īn Cupa EHF şi anul trecut, cu Gyor. Mai mult decīt atīt, Lecuşanu, Maier, Gatzel, Brădeanu, Gīlcă, Luca, Ardean, Gogīrlă şi Vărzaru sīnt şi campioane mondiale de tineret.

"Am īncredere īn fete!"
Gheorghe Tadici, tehnicianul Romāniei, este extrem de optimist īnaintea Mondialelor. "Sīnt foarte mulţumit de felul cum fetele am lucrat cu fetele pīnă acum. Am căutat să selecţionăm jucătoarele cele mai īn formă şi care au dat dovadă īntotdeauna de caracter. Am avut parte de un calendar competiţional foarte bun, cu şapte turnee de pregătire. Din păcate, din cauza regulamentelor, nu am putut avea īntotdeauna la dispoziţie jucătoarele din străinătate", a declarat Tadici. "Am īncredere īn fete şi sper să venim cu o medalie", a īncheiat Tadici.

Pot cīştiga jumătate de miliard
Fiecare jucătoare din echipa Romāniei va primi īn cazul cuceririi titlului mondial 300 de milioane de lei vechi din partea sponsorilor federaţiei. La aceşti bani s-ar putea adauga alţii din partea FRH, preşedintele Cristian Gaţu anunţīnd că va recompensa cu cīte 15 milioane de lei vechi fiecare victorie, dar doar īn cazul īn care se va lua o medalie. Pentru locul 2 fetele au promişi 100 de milioane, iar pentru bronz 80 de milioane. Se vor da bani şi pentru clasarea īn primii 6: 50 milioane - locul 4, 35 milioane - locul 5 şi 20 milioane locul 6.

Extremele echipei
Portarul Tereza Tamaş este cea mai īnaltă handbalistă din lotul Romāniei, golakeeperul avīnd 1,84 metri. La polul opus se află Valentina Elisei Ardean şi Roxana Gatzel, care măsoară doar 1,71 metri. Cea mai mare greutate dintre "tricolore" o are Luminiţa Huţupan Dinu, 83 de kilograme, cea mai slabă fiind tot Roxana Gatzel, 64 de kilograme. Veterana lotului este portarul Luminiţa Huţupan, 34 de ani, iar mezina formaţiei este Raluca Ivan, 22 de ani.
sursa: GSP

leo.mocanu
3rd December 2005, 05:23
Subscriu pentru Radu Naum.

dolby
3rd December 2005, 11:03
si mie mi se pare potrivit pentru job.
n-as spune despre comentariul lui ca e rautacios, cum zice fair-play.Este ironic si acid intr-adevar,dar mie personal imi place chestia asta.Plus ca tot timpul e destul de bine documentat, se vede ca e pasionat de fenomenul sportiv.Nu cred in conditiile astea poate fi acuzat de neprofesionism.

leo.mocanu
3rd December 2005, 13:01
Acuma, la drept vorbind, si avem handbal care sa nu se preteze la comentariu acid si ironic. Imi doresc din tot sufletul ca handbalistii romani sa ma contrazica.

$T3@u@
3rd December 2005, 14:05
Mon, 05/12/2005
16:30 10 - URK-CMR

18:30 11 - ROM-ARG

20:30 12 - FRA-MKD

Tue, 06/12/2005
16:30 22 - CMR-ROM

18:30 23 - MKD-UKR
20:30 24 - ARG-FRA

Wed, 07/12/2005
16:30 34 - UKR-ROM

18:30 35 - MKD-ARG

20:30 36 - FRA-CMR

Fri, 09/12/2005
16:30 46 - CMR-MKD

18:30 47 - UKR-ARG

20:30 48 - ROM-FRA
Sat, 10/12/2005
16:30 58 - ARG-CMR

18:30 59 - ROM-MKD

20:30 60 - FRA-UKR

andreiush
3rd December 2005, 14:28
Cu o precizare, asta e ora Rusiei, asadar cu o ora in plus fata de noi.
Mai bine apasa butonul EDIT, si pune ora Romaniei, daca tot ai pus asa un post frumos :)

krysty_b1984
3rd December 2005, 22:25
Mai administratorilor puteti sa-mi dati un milion de avertismente,si sa ma si blocati ca nu mi greu sa-mi fac alt nick,ca am 100 de adrese de mail,si parerea mea o spun cum vreau eu....stati linistiti.......

andreiush
3rd December 2005, 22:37
krysty_b1984, nu stiu daca ai citit PM-urile pe care ti le-am trimis. Oricum iti spun si aici. Acesta este un forum care are anumite reguli, iar acestea trebuie respectate! Nu se injura ca la usa cortului!
E de bun simt sa-ti respecti partenerii de discutie si nu sa-i injuri.
S-a mai spus pe-aici. Subforumul de Handbal are inca putini useri, de ce sa ne balacarim intre noi? Pana acum a fost unul dintre cele mai curate de pe Onlinesport. Ei, tot asa vrem sa ramana si in viitor!

Spor!:ok:

krysty_b1984
3rd December 2005, 23:38
andreiush,nu am injurat pe nimeni,i-am scris la fair-play ca radu naum e cel mai bun dintre comentatori...si la sfarsit i-am zis ca-i o petarda pt ce tot scrie....si asta drak.....a sters mesajul si apoi normal ca m-am enervat si i-am zis vreo 2 ca nu am zis nimic rau.......

leo.mocanu
3rd December 2005, 23:52
Mai mult, nu inseamna ca, daca pe forumul altor publicatii sportive se injura, trebuie sa fie si la noi la fel.
Atitudinea noastra pana acum a fost de sustinere a echipei pe care o avem la suflet (sau a unei idei), fara a face abstractie de sentimentele altora. Andreiush a acceptat ca HCM merita sa castige la Baia Mare, noi, constantenii, ne-am disociat de ineptiile unor conducatori ai clubului, am incercat sa vedem handbalul, doar cu ce este in teren si in jurul lui, facand abstractie de injuraturi, cretinatati si alea-alea debitate de tot felul de asa-zisi potentati.
Este o rusine sa auzi asa-zisa galerie a Constantei cum striga fara nici un fel de noima obscenitati la adresa altora, in special a dinamovistilor, indiferent cu cine joaca echipa. Si cand te gandesti ca Omer si Durau au facut cariera la Dinamo. Sa fie asta un semn al civilizatiei? Nu cred.
Este foarte adevarat ca respectul trebuie sa fie reciproc, iar deciziile radicale sa fie justificate. Desi nu-l cunoasc, desi are varsta baiatului meu cel mare, Andreiush imi e mai prieten decat oricine din galeria Constantei. E dreptul nostru sa suferim pentru echipa noastra: el pentru o legenda, eu pentru o trupa pe care am vazut-o crescand de la juniori, care s-a luptat cu greutatile si care acum aspira la celebritate.
Sa revenim la CM din Rusia. Si sa incercam sa fim mai indulgenti in relatiile dintre noi.
Apropos, daca nu va place de vreun comentator de handbal, vi-l recomand pe cel de la TV Sport, care este mai paralel cu fenomenu' decat sinele de tren.
Sa nu mai vorbim de cei de Telesport.
Sa ne bucuram de partea plina a paharului: putem vedea competitia la TV, iar daca nu ne place comentariul, sa dam televizorul incet si sa comentam noi insine. Prima incercare liber, apoi sa incercam sa ne inregistram si sa constatam cum a fost. Daca ne place, atunci sa-i criticam in continuare pe altii.

dolby
5th December 2005, 10:04
bine zis, leo.
toata discutia asta despre comentariu a devenit off-topic, si vad ca se ajunge si la cearta, si e pacat.
azi incepe campionatul, la 17.30 jucam cu argentina, sper ca in continuare discutiile se vor concentra mai mult pe joc, si mai putin pe comentarii, comentatori si alte subiecte adiacente.
Si-asa nu o sa apuc sa vad unele dintre meciuri, din cauza jobului, si probabil ca mai sunt si altii in situatia asta, si prefer sa citesc aici o opinie pertinenta despre un meci pe care nu l-am vazut, decat certuri la nesfarsit despre un comentator sau altul.Si cam atat cu asta, ca am deviat si eu de la topic
In rest, numai bine si succes fetelor.

marius135
5th December 2005, 12:27
meciul ar trebuii sa fie fara istoric:)
la pariuri avem cota 2,2 sa castigam grupa
ucraina are 3,8 parca si franta 9
deci pe hartie suntem clar favoriti
iar meciul de azi.............:)
speram sa vedem spectacol

Robi
5th December 2005, 14:38
http://www.wwhc2005.ru

coshulica
5th December 2005, 19:07
Group A
Japan 5
Russia 1
Netherlands 3
China 4
Croatia 2
Uruguay 6

Group B
Norway 1
Hungary 3
Slovenia 4
Angola 6
Korea S 2
Australia 5

Group C
Denmark 1
Poland 5
Austria 3
Brazil 4
Ivory Coast 6
Germany 2

Group D
France 2
Ukraine 3
Romania 1

Robi
5th December 2005, 19:20
ROM-ARG 17-7(la pauza)!

krysty_b1984
5th December 2005, 19:39
Distrugem conservele astea din america de sud.23-12 in acest mom.

danikunyak
5th December 2005, 19:49
nu va bucurati ca daca jucam tot asa o luam cu ucraina!!!!!!!!!

Robi
5th December 2005, 19:57
ROM-ARG 31-15(scor final)

SORENSEN
5th December 2005, 20:09
Romania-Argentina 31-15(17-7)
Modest in aparare,slab in ataq

URK-CMR 34:23 (18:10)

AUT:CIV 32:21 (18:7) Gr C

fanhandball
5th December 2005, 20:17
Meci slab de tot,la CM din Croatia de acum 2 ani am baut 43-13 Argentina daca imi aduc bine aminte....iar astazi cu toate ca am batut la 16 goluri,pot spune ca am evoluat destul de modest:)

GruppoApparte
5th December 2005, 21:52
Bv Romania !!!!!!!!!

Cosmin Salajan
5th December 2005, 22:18
1 *Romania W 2 1 1 0 0 31 15 16
2 *Ukraine Women 2 1 1 0 0 34 23 11
3 *France Women 2 1 1 0 0 25 22 3
4 *Macedonia (w) 0 1 0 0 1 22 25 -3
5 *Camerun (w) 0 1 0 0 1 23 34 -11
6 *Argentina (w) 0 1 0 0 1 15 31 -16

Fair-play
5th December 2005, 22:29
Mai mult, nu inseamna ca, daca pe forumul altor publicatii sportive se injura, trebuie sa fie si la noi la fel.
Atitudinea noastra pana acum a fost de sustinere a echipei pe care o avem la suflet (sau a unei idei), fara a face abstractie de sentimentele altora. Andreiush a acceptat ca HCM merita sa castige la Baia Mare, noi, constantenii, ne-am disociat de ineptiile unor conducatori ai clubului, am incercat sa vedem handbalul, doar cu ce este in teren si in jurul lui, facand abstractie de injuraturi, cretinatati si alea-alea debitate de tot felul de asa-zisi potentati.
Este o rusine sa auzi asa-zisa galerie a Constantei cum striga fara nici un fel de noima obscenitati la adresa altora, in special a dinamovistilor, indiferent cu cine joaca echipa. Si cand te gandesti ca Omer si Durau au facut cariera la Dinamo. Sa fie asta un semn al civilizatiei? Nu cred.
Este foarte adevarat ca respectul trebuie sa fie reciproc, iar deciziile radicale sa fie justificate. Desi nu-l cunoasc, desi are varsta baiatului meu cel mare, Andreiush imi e mai prieten decat oricine din galeria Constantei. E dreptul nostru sa suferim pentru echipa noastra: el pentru o legenda, eu pentru o trupa pe care am vazut-o crescand de la juniori, care s-a luptat cu greutatile si care acum aspira la celebritate.
Sa revenim la CM din Rusia. Si sa incercam sa fim mai indulgenti in relatiile dintre noi.
Apropos, daca nu va place de vreun comentator de handbal, vi-l recomand pe cel de la TV Sport, care este mai paralel cu fenomenu' decat sinele de tren.
Sa nu mai vorbim de cei de Telesport.
Sa ne bucuram de partea plina a paharului: putem vedea competitia la TV, iar daca nu ne place comentariul, sa dam televizorul incet si sa comentam noi insine. Prima incercare liber, apoi sa incercam sa ne inregistram si sa constatam cum a fost. Daca ne place, atunci sa-i criticam in continuare pe altii.


Punct ochit, punct lovit !!! Bravo leo :)

SORENSEN
5th December 2005, 22:47
POL-GER 21:33 (12:16) Gr C
Cum anticipam Germania se va califica si chiar e o echipa valoroasa.
Foarte important cred ca e si grupa C ca de acolo vom avea adversari in Grupa prinipala (asa ca eu cel putin o voi urmari cu interes)

De la noi : France (w) 25 - 22 Macedonia (w)

Ca idee, pt ca mai devreme(cam o saptama pe acelasi thread :rolleyes: ) se discuta un pic si de Korea : Slovenia 42 - 35 South Korea

later edit : Danemara-Brazilia 31 - 22(12-13) Mda in mare forma Brazilia

later edit : (12-13) la pauza asta chiar e interesant :o: :o:

leo.mocanu
6th December 2005, 06:22
Nu m-au impresionat deloc. Sau mai bine spus, m-au impresionat prin neatentie si prin modul in care au tratat individualist majoritatea fazelor. Cine are mingea, da-i cu ea la poarta. Lipsa de concentrare la finalizare.
Este adevarat ca la asemenea diferenta, iti poti permite si sa experimentezi, dar mentalitatea paguboasa risca sa se pastreze si in meciurile tari.
Multe eliminari de partea noastra, o dovada a unei lejeritati de nepermis, dublata de atitudine iresponsabila de a-ti lasa echipa in inferioritate. Doua greseli una dupa alta.
Fetele noastre chiar joaca la echipele de club care sunt inscrise in dreptul lor?
Daca da, cu ce au venit de acolo?

SORENSEN
6th December 2005, 13:37
Echipa a aratat un potential extraordinar in formula actuala dar parca iar au inceput sa joace individual .
Dar la potential maxim batem orice echipa.

SORENSEN
6th December 2005, 15:11
...Asadar podiumul din 2003 : 1.Franta 2.Ungaria 3.Korea

Cum vad eu : 1.Rusia 2.Norvegia 3.Korea
Surprize placute : Romania,Germania ,Slovenia,Olanda
Surprize neplacute :Danemarca(a comis-o in 2003 cred ca si acum o va face),Franta,Austria
Din lumea a treia a hanbalului surprize : Angola

SLO-KOR 42:35 (20:18)
NOR-ANG 36:30 (19:16)
POL-GER 21:33 (12:16)in calificari Polonia a trecut de Germania:o:
NED-CRO 29:27 (18:10)
Cel putin in pt prima zi am avut dreptate,se pare ca surprizele se tin lant .
Cineva credea ca si Brazilia poate face surprize si asa se pare ca va fi mai ales dupa cum arata rezultatul la pauza 12-13 pt sudamericane in meciul cu Danemarca.---DEN-BRA 31:22 (12:13)

JUVENTUS_1
6th December 2005, 17:11
Cum vad eu : 1.Rusia 2.Romania 3.Norvegia 4.Danemarca

lexmarkz
6th December 2005, 17:22
Campionatul asta mondial mi se pare complet aiurea. Nici un canal de sport adevarat nu transmite meciurile. Pina nici TVR2 nu transmite toate meciurile. In plus, pagina de web a campionatului denota un amatorism absolut.

CoolRain
6th December 2005, 17:46
Camerun - Romania: 16-42 in minutul 47. Aproape 1,5 goluri pe minut!!

bob
6th December 2005, 17:59
am cautat si eu si n-am gasit nici un post tv sa transmita meciurile. stiti voi vreunul?

danikunyak
6th December 2005, 18:02
50-19!!!!!!incepe sa semene a handbal!!!!

fanhandball
6th December 2005, 18:31
[B]BRAZILIA-POLONIA 34-31 /hello

unde sunteti meseriasilor care nu credeati in echipa Braziliei ?:headbang:

SORENSEN
6th December 2005, 18:34
Brazil 34 - 31 Poland :o: Pana la urma era de asteptat ,dupa meciul de ieri si din ce mai spunea cineva acum ceva timp pe forum.Progres puternic al Braziliei.:ok:

Cat despre noi.... :headbang: inca jucam prea individual ,la cateva contraatacuri Soit a rata fiind inchisa pe pozitia ei desi putea pasa la o coechipiera libera--asta e doar un exemplu.
Dar macar am jucat mai organizat ,nu am rata asa mult(si din cate credeam Camerun ar fi trebuit sa fie mai buna la Argentina dar cred ca m-am inselat :rolleyes: )
Pararea scartaie rau inca...Daca iei 19 de la Camerun cate ei de la Rusia de exemplu :headbang: (totusi Camerun a obtinut un scor mai strans cu Ucraina 34-23 :o: )
Maine primul test adevarat cu Ucraina.Succes fetelor si victorie.:ok:

later edit : Mai trebuie sa bata Austria sau Germania si poate spera la calificare Brazilia oricum chiar e un rezultat bun pt sudeamericance.Anticipat de rezultatul de ieri acum :34:31 (17:13) (17:18)

Alte rezultate :
AUS:SLO 13:41 4:19 9:22
URU:NED 8:29 4:17 4:12
Ca idee ANG:HUN 2:1 in min. 03:13
Gluma se ingroasa : ANG:HUN 8:4 11:16 H1

bob
6th December 2005, 19:25
la momentul asta angola conduce ungaria cu 8-4. jale. bine le fac. se pare ca unguroaicele au cam schimbat echipa. iar ucraina le cam batuceste pe macedonence. va fi greu maine pt. noi. daca batem, zic eu, suntem f. aproape de semifinale.

SORENSEN
6th December 2005, 19:57
MKD:UKR 29:29 12:17 17:12 :ok: /hello :ok:
ANG:HUN 17:14 la pauza :o:

bob
6th December 2005, 20:05
asta e f. bine pt. noi. as putea spune chiar o surpriza! cumau revenit macedonencele! unguroaicele au 17-18. fuck!

SORENSEN
6th December 2005, 20:17
nop , 24-23 pt Angola ,a fost 22-18 pt Angola

later edit :
CHN:RUS 20:36 9:16 11:20
GER:AUT 34:27 17:14 17:13
ANG:HUN 30:34 17:14 13:20 a trecut glontul pe langa unguroaice:rolleyes:

krysty_b1984
6th December 2005, 20:36
v-am spus eu sa fiti atenti la Brazilia ca am vazut-o jucand azi vara in Ungaria,azi a batut Polonia.ungaria bate angola dupa un meci combatut,min 59.35 si cinduc unguroiacele cu 34-30.meciurile se mai pot vedea si pe canalele din ungaria,m1 de ex..

sun
6th December 2005, 21:24
Mare surpriza si nu prea Macedonia - Ucraina egal . Franta a batut Macedonia greu in prima etapa . totul e sa nu ne impiedicam si noi de ele. :rolleyes:

Meciul de azi seamana izbitor cu Germania - Arabia Saudita de la CM 2002 , dar si cu Romania - Nigeria ( " amicalul " ) . Cu 2 eliminate , camerunezele aveau foarte putine rezerve ramase si riscau sa joace in inferioritate numerica

Asteptam primul meci la acest turneu : cel cu Ucraina . :ok:

ps: TOATE MECIURILE SE TRANSMIT PE TVR2 . maine de la 15:30 :ok:

Cosmin Salajan
6th December 2005, 21:54
s-a lansat noul site www.uhandbal.ro , putin off topic darazi din pacate a fost ocupat cu trofeul " CUPA JOLIDON" la care sunt invitate pe langa "U" jolidon cluj , HC BAIA MARE , debrecen v.s.c. si HODMEZOVASARHELY.
meine batem la 5 goluri ucraina

fanhandball
6th December 2005, 21:56
Pe noi nu ne avantajeaza deloc acest egal,al Macedoniei cu Ucraina deoarece vor merge mai mult ca sigur din grupa,Romania,Ucraina si Franta asa ca totul depinde de ceea ce facem maine cu Ucraina.
Acest egal poate sa le demoralizeze pe jucatoarele din Ucraina sau poate sa le ambitioneze pentru a scoate maine un rezultat bun in meciul cu noi.
Hai ROMANIA!!!

ady_g
6th December 2005, 22:12
noi suntem peste celelalte echipe din grupa asta.Sunt aproape sigur ca vom juca in semifinale si cu vointa prindem si finala/hello /hello

SORENSEN
7th December 2005, 01:18
Avem un potential extraorinar ,dar sa-l folosim la maxim ar fi ideal.
Parca Galca era suparata ca antrenorul tot tapa la ele si spunea ca decand e in Franta( 3 ani) nici un antrenor nu a ridicat glasul la vreo jucatoare din echipa...asta nu suna bine pt ca acest comunist nu prea le are cu vorba buna sa speram ca totusi fetele se vor concentra si vor juca ca o echipa adevarata.

KOR-NOR 30:25 (11:13) revansa:o:
CHN-RUS 20:36 (9:16)
CRO-JPN 31:30 (11:14) :no:
CIV-DEN 21:42 (9:22)
GER-AUT 34:27 (17:14) :ok:
ARG-FRA 11:33 (4:13)

Maine jucam cu Ucraina .Succes !

marius135
7th December 2005, 10:14
eu sunt foarte optimist:)
nu ar trebuii sa avem probleme in prima grupa:)

CoolRain
7th December 2005, 17:02
Conducem Ucraina cu 14-7 in minutul 23 :)

mblue
7th December 2005, 17:08
Sper doar sa nu se relaxeze prematur in repriza a doua asa cum am patit de multe ori. Din ce am vazut in meciul cu Norvegia de la Cupa Mondiala am trecut in partea cealalta , stim sa revenim. :ok:
Hai Romania /OLE/

CoolRain
7th December 2005, 17:13
E 17-10 la pauza pentru noi /OLE/

alejandro
7th December 2005, 17:13
17-10 la pauza!!!!forza romania!!!

CoolRain
7th December 2005, 17:14
Un rezultat care ma surprinde putin: Ungaria - Slovenia 3-6 in minutul 10

alejandro
7th December 2005, 17:44
se pare ca arbitrii ne cam trag de urechi...dar nici noi nu prea facem o repriza grozava...

mblue
7th December 2005, 17:49
nu se poate....vechea meteahna...tocmai cand credeam ca am scapat de boala relaxarii. Romania-Ucraina 25-24

alejandro
7th December 2005, 17:58
iata conducem cu 2 goluri diferenta!!!!mai este foarte putin de jucat!!!
later:
s-a facut 3!!!!

CoolRain
7th December 2005, 17:59
Taceti ma ca baturam... 30-27!!! Si la un moment dat conducea Ucraina...

ovi sibiu
7th December 2005, 18:01
Luminita de la capatul...terenului ne-a salvat!

alejandro
7th December 2005, 18:02
puteau sa ne scuteasca de atata suspans...

dolby
7th December 2005, 18:03
uffffffff! greu a fost, mi-a fost teama ca iar ne intoarcem la vechile obiceiuri de a pierde pe final.extraordinar cite mingi putem pierde aiurea, nefortat.mai trebuie umplat la partea mentala, e inadmisibil sa te relaxezi pe parcursul unui asemenea meci, pentru ca pana la urma de asta a fost vorba, zic eu, de relaxare prematura.excelenta steluta luca.
bine ca s-a terminat asa.

CoolRain
7th December 2005, 18:03
Foarte frustrant sa urmaresti un asemenea meci de handbal pe net... Noroc cu prietenii de pe messenger:P
HAI ROMANIA !!!

alejandro
7th December 2005, 18:08
eu l-am ascultat la radio,mey nu, pe net....da' tot e frustrant!!!!:D

CoolRain
7th December 2005, 18:19
Pentru cei interesati de evolutia scorului si statistici, click aici (http://www.ihf.info/MODULES/liveergebnisse/uploads_XVII_2005_rus/34.pdf):ok:

Ce mi se pare interesant e faptul ca ucrainiencele au transformat 27 din 55 si noi 30 din 44 :D

KPax
7th December 2005, 18:22
cum arata clasamentul acum ?
si cate loc din grupa se califica ?

SORENSEN
7th December 2005, 18:23
A jucat fff bine Luca putea fi excelenta daca nu o accidenta ucraineaca .
Hutupan ca de obicei fff bine.
Gogarla a jucat cand excelent cand facea greseli copilaresti.
Cum spuneam avem un potential extraordinar daca am juca 60 min cum am jucat in prima repriza nu cred ca am pierde semifinala...


cum arata clasamentul acum ?
si cate loc din grupa se califica ?
Merg 3 cu pct acumulate dintre primele 4 , suntem pe locul 1 cu +51

STEAUA-MANIA
7th December 2005, 18:26
Stiti si alte rez din meciurile de azi?Site-ul competitie s-a...blocat:(
34 :
UKR:ROM 27:30 10:17 17:13 : : : E

31 :
POL:AUT 17:19 14:13 3:6 : : : 45:40 H2

28 :
HUN:SLO 17:21 11:14 6:7 : : : 43:33 H2

25 :
JPN:URU 31:15 24:10 7:5 : : : 40:16 H2
Egalul ungariei.m-a facut sa pierd la pariuri:( Daca batea,scoteam banu`..asta e.

CoolRain
7th December 2005, 18:28
@KPax:
1. Romanai 6p /3 j
2. Franta 4p / 2 j
3. Ucraina 3p /3 j
4. Macedonia 1p / 2j
5. Camerun 0p / 2 j
6. Argentina 0p/ 2j

Se califica primele 3 in sferturi, unde vor fi 2 grupe de cate 6 echipe :ok:

SORENSEN
7th December 2005, 18:38
Pol:aut 25:28 14:13 11:15
Hun:slo 27:27 11:14 16:13 Interesant ,Slovenia vrea sa faca surprize dupa surprize ...Bati Korea faci egal cu Ungaria mmm spectaculos :o:

later edit:
"Favourites and outsiders of group D are also determined. Absolute favorite – Romania team, which has two victories and the best, saved –missed ball difference – 81-34.
The place of the French team in the ext round is also ensured. Who else will pass to the next round of the Championship will be decided in fight between Ukraine and Macedonia. Teams of Cameroon and Argentina have week chances." 6 dec http://www.wwhc2005.ru/news_e.htm (site-ul oficial al competitiei)

CoolRain
7th December 2005, 18:53
Din pacate Slovenia e in grupa B... Daca ar fi fost in C ne-ar fi netezit mult drumul spre semifinale...
Diseara se joaca in grupa C un meci care poate sa aibe implicatii majore in traseul nostru pe mai departe: Germania - Danemarca. Un egal acolo ar fi bine-venit :ok:

SORENSEN
7th December 2005, 19:08
Greseala sau premonitie ...Rom-Mkd 20-30 pe site-ul federatiei internationale:o:

Avem si poza poznasa :D

mblue
7th December 2005, 19:18
Fie cum o fi, dar sa batem Franta , avem o gramada de revanse de luat in francezilor. Nici acum nu pot uita acea stire din 94 "O trupa de *****i a batut Argentina":rosu: . Bon Chance Romania! (sper ca am scris bine)/OLE/

SlamDuck
7th December 2005, 19:20
:drak: nu cred ca e premonitie...nicidecum...eu zic ca batem si Franta si terminam si cu calificarea...cu 4 puncte in buzunar suntem deja in semi finale, orice ar fi...important este sa fim constante...UKR era de batut la 10 goluri diferenta :rosu: si inca un :rosu: pentru insistenta cu care e bagata Maier care m-a imbolnavit de nervi astazi :headbang:
:jerk: pentru Franta...avem noi niste socoteli!!!:drak:
P.S. Bonne Chance :)

SORENSEN
7th December 2005, 19:33
Marcatoare pt Romania: Steluta Luca (7),Simona Gogirla (7g), Ionela Gilca (5g),Valentina Ardean (4g), Ramona Maier (4g), Narcisa Lecusanu (2g),Roxana Gatzel (1g)
Hutupan bravo.

MKD:ARG 20:10 16:9 4:1 37:34
BRA:CIV 13:9 13:9 22:40
ANG:KOR 12:10 12:10 24:53 :o:
RUS:NED 14:9 14:9 23:01
JPN:URU 44:22 24:10 20:12 FINAL

dolby
7th December 2005, 19:37
::rosu: si inca un :rosu: pentru insistenta cu care e bagata Maier care m-a imbolnavit de nervi astazi

a gresit citeva mingi, e adevarat.dar a fost tinuta pentru jocul pe contraatac.
nu uita ca a inscris 2 goluri in momente delicate, cind eram in inferioritate numerica, care zic eu ca au contat foarte mult in desfasurarea jocului.si apoi, poate ca varzaru a fost accidentata, cine stie?

SORENSEN
7th December 2005, 19:41
Ar fi trebuit incercata si Varzaru ,dar si Maier a avut si evolutii bune .
Sa ne strangem , sa fim o echipa puternica si unita si vom atinge semifinala.

CoolRain
7th December 2005, 20:21
lol de lol :D
Angola-Coreea 32-32 in min 57 :))

SORENSEN
7th December 2005, 20:47
MKD:ARG 32:15 16:9 16:6
BRA:CIV 34:26 17:14 17:12
ANG:KOR 32:35 16:13 16:22
RUS:NED 34:22 16:10 18:12

FRA:CMR 6:4 min 11:18....7:4 min13:28 :D

later edit : FRA:CMR 14:9 pauza :D

fanhandball
7th December 2005, 21:25
Batem si Franta si Macedonia,normal ar trebui sa facem scor cu ele....suntem atat de aproape de semifinaleeeeeeeeeeeeeee/hello

Ramona Maier are evolutii foarte bune pana acuma.In cele 3 meciuri a marcat 16 goluri,asa ca stati linistiti nu va mai aprindeti atata:headbang:

fanhandball
7th December 2005, 22:28
DANEMARCA-GERMANIA 27-26 :rolleyes:
NORVEGIA-AUSTRALIA 47-10 :jerk:

danikunyak
7th December 2005, 22:36
oricum varzaru trebuia bagata
ii inadmisibil sa joci cu extrema dreapta de mana dreapta la nivelu asta!!!s-o si vazut!!!nu ii maier vinovata!!!de ce nu ii amariei in lot?

Neamtu
7th December 2005, 23:11
Cand am vazut ca ne conduc ucrainiencele dupa ce avuseseram 7 goluri avantaj mi-am adus aminte de meciul cu danezele de acum cativa ani cand le-am condus cu 6 goluri la pauza si ne-au batut pe final dupa ce ale noastre ratasera 7 lovituri de la 7 metri.:o:
Mi-am facut un car de draci astazi, n-am vazut o echipa mai inconstanta ca a noastra.
Sper sa le batem pe frantuzoaice, am boala pe ele si mai ales pe antrenorul lor, mare figurant.:ciocan:

fanhandball
7th December 2005, 23:26
oricum varzaru trebuia bagata
ii inadmisibil sa joci cu extrema dreapta de mana dreapta la nivelu asta!!!s-o si vazut!!!nu ii maier vinovata!!!de ce nu ii amariei in lot?
Carmen Amariei(cea mai buna jucatoare romanca,la ora actuala) lipseste de la aceasta competitie...astazi spre ex.chiar aveam nevoie de eaaa

danikunyak
7th December 2005, 23:31
da de ce lipseste?

marius135
8th December 2005, 00:04
lipseste pentru ca s-a certat cu antrenorul
dar eu zic ca nu a lipsit
hai sa nu o dam in filme
Amariei la natioanla ultimele meciuri era cam accidentata
iar LUCA SI GOGARLA au facut meciul azi Luca la inceput Gogaral la sfarsit
cu Interii si contraatacul i-am batut

Fair-play
8th December 2005, 00:08
Varzaru a intrat in teren putine minute, dar mi s-a parut total deconectata de miza meciului ...probabil suparata ca nu a intrat din primul minut....si a scos-o tadici, nu putea risca....Pt a pastra atmosfera buna la echipa, ar trebui sa fie printre titulare in meciul de vineri cu Franta.


www.uhandbal.ro

leo.mocanu
8th December 2005, 00:15
Intotdeauna trebuie sa-ti cladesti performanta ajutandu-te de cei care vor performanta. Amariei a devenit prea sensibila la critici. In Danemarca nu se tipa la ea, iar Tadici si Musi au alt temperament. Asta e. Sa ne uitam la ce avem in curte si pacatul celor care stau pe langa gard.
Pentru toata lumea: in sport (ca si in viata) nu se opereaza cu "daca". Timpul este ireversibil, iar ocazia ratata nu-ti mai da o a doua sansa. De asta sportul este frumos, pentru ca da palpitatii. Acum sunt filozof, dar la 26-27, dupa 17-10, simteam cum trece glontul (cre' ca un incarcator intreg) pe langa urechi.
Se pare ca de data aceasta ucrainencele s-au speriat de ce li s-ar putea intampla daca vor castiga. Sincer, era sa ne cam batem singure, printr-o lejeritate de neinteles in aparare si prin lipsa de inspiratie in atac. Acum, daca tot am pus popicu' in picioare, sa-l facem sa stea cat mai mult asa.
Vorba stiu eu cui: daca dam o gaura, macar sa o dam dreapta.
Iar fetele trebuie sa atinga forma maxima in ziua finalei (da, Doamne!)

mblue
8th December 2005, 01:40
Eu zic ca ziua libera de maine a picat foarte bine. Dupa meciul de azi cu Ucraina se poate analiza foarte bine evolutia echipei in acest inceput de competitie. E clar potential avem dar ne trebuie concentrare maxima pe toate durata partidei. Sper ca revenirea ucrainei din meciul de astazi va fi un semnal pentru fete si sper sa isi dea seama ce se poate intampla daca iei o partida la misto. Mare atentie la Franta, nici acum nu pot uita cum au invins Ungaria in finala campionatului mondial trecut. Ungaria avea meciul in mana, antrenorul era in delir, tin minte ca Radu Naum spunea ca s-a apucat sa organizeze galeria iar ...rezultatul il stie toata lumea, Ungaria a pierdut finala. Mult succes in continuare..

SORENSEN
8th December 2005, 01:48
Intr-adevar echipa noastra are un potential extraordinar si ar fi chiar aiurea sa-l pierdem cum am facut-o toti anii astia.
A venit timplul sa mai facem macar o semifinala mondiala .Asa sa ne ajute DUMNEZEU.Succes !

bob
8th December 2005, 15:04
m-au bagat in boala in repriza 2. deja a devenit clasic sa tremuram la sfarsitul meciurilor cu favorite,pe care le dominam.

SORENSEN
8th December 2005, 19:48
dar au castigat iar inainte nu prea faceau asta-- cadeau de tot ..acum au dat 4 goluri si nu au primit nici unul :ok:
Nici eu nu prea as mai avea nervi pt un astfel de meci :mda:

SORENSEN
9th December 2005, 00:43
Cu greu am gasit cateva poze cu Romania la acest CM asa ca iata-le pe cateva din ele...
Nu mai spun ca era de la o faza la care am luat gol ... :mda:
Ne iubesc rusii astia ...:mda:

Cosmin Salajan
9th December 2005, 13:59
asta e
la mondiale este parca umai un fotograf roman , am trimis un mail la ceva fotograf maghiar care e al mondiale si a zis ca imi da poze pentru siteul meu contra cost , atunci m-am enervat si a hotarat sa fac capturi cu tv tunerul .
azi batem frantza la scor
apropo siteul e www.Uhandbal.ro , e in constructie

SORENSEN
9th December 2005, 16:23
site-ule al tau ?
Pozele le vei pune pe el sau pe thread?
Pricum sper ca ne vom concentra la fel de bine pe durata a 60 minute si atunci vom invinge Franta .Succes!

STEAUA-MANIA
9th December 2005, 18:30
Echipa nationala de handbal feminin e precum inter milano...inaintea oricarei competitii internationale(CE,WC) cei de la federatie proclama"gata,asta e anul in care vom castiga,vom juca cel putin 1/2!Avem o generatie extraordinara,campioana mondiala la junioare" Rezultatul este unul tipic interist...nu castigam nimic!
Ce pronostic dati la urmatoarele 2 mec:Ungaria vs Korea de Sud
Norvegia vs Slovenia
Parerea mea:Ungaria si Norvegia vor castiga!

SORENSEN
9th December 2005, 18:32
Azi :
CMR:MKD 24:44 9:22 15:22
POL:CIV 31:26 13:17 18:9
AUS:ANG 8:47 5:26 3:21
NED:JPN 35:27 19:13 16:14

Later edit : alte rezultate
UKR:ARG 34:17 15:11 19:6
HUN:KOR 42:29 22:13 20:16 :o:
GER:BRA 32:24 17:9 15:15 joace ff bine Germania :ok:
RUS:CRO 29:28 18:16 11:12 cam strans scorul :rolleyes:

stefanm14
9th December 2005, 21:44
23-19 in min 48 pt romania. Prima repriza nu am vazut-o, a doua repriza am inceput-o destul de bine, insa de prin min 40 frantuzoaicele s-au apropiat treptat ... in atac am inceput sa ratam prea des, totusi nici frantuzoaicele nu se descurca mult mai bine. O evolutie extraordinara a Cristinei Varzaru pe extrema stanga :ok:

se facu 24-20.

Darkslowstar
9th December 2005, 21:54
26-25, cu greseli stupide ale fetelor. De ce nu joaca Urcan? Pt ca e de la Rulmentul. Daca pierdem CM asta pe mana lui Tadici il pierdem.

Darkslowstar
9th December 2005, 21:56
7 m pt noi. gol si avem iar 2 goluri

Darkslowstar
9th December 2005, 22:00
Am invins! Bravo Hutupan! 28-26, dar cu foarte multe emotii si greseli individuale. In stilul asta nu stiu daca aven sanse la titlu. Desi, daca asta a fost campioana mondiala, multe alte echipe au si ele sanse.

stefanm14
9th December 2005, 22:02
Se termina 28-26, cu mari emotii pe final . Devine din ce in ce mai clar ca avem potential cel putin pt o semifinala...sa speram ca asa va fi..

Paul
9th December 2005, 22:06
pai daca merg mai departe RO , Fr si Ucraina , intram in grupa semifinala cu 4 p... adik maxim posibil

Maine speram la un Franta - Ucraina X :D

Tudose
9th December 2005, 22:09
Am vazut si eu finalul meciului. Sa imi explice cineva si mie, eu nu prea ma pricep la acest sport: chiar suntem asa de dezavantajati de arbitri, ori mai exagereaza Radu Naum (un comentator pe care, de altfel, il apreciez foarte mult)?

razvy
9th December 2005, 22:09
S-a terminat cu o victorie datorita Luminitei Hutupan si Cristinei Varzaru! TADICI!!!! Unde ziceai ca e puterea echipei? In COLECTIV??? Exact! :)

grande
9th December 2005, 22:12
BRAVO ROMANIA !!! succes mai departe iar meritul este al tuturor fetelor !

razvy
9th December 2005, 22:16
Radu Naum, prietenul lui CosminU :D , ... este cam subiectiv. Dar arbitrii mai gresesc si ei ... pentru noi ... pentru ei ... Ce sa faci? Lasa ca ne facem noi arbitrii si gata! Nu gresim niciodata. Decat daca arbitram pe U ...
Cam indragostiti cameramanii rusi de Ana Maria Lazer. Defapt ca noi toti. Prea faina fata, mare necaz ca se marita.

dolby
9th December 2005, 22:22
citeva impresii la cald:
1.senzationala varzaru- de data asta chiar merita epitetul, a inscris din pozitii imposibile.
2.foarte buna apararea frantuzoaicelor, si e evident ca noi nu stim sa ne descurcam(inca, sper eu ) in fata unei aparari avansate, ne-au incurcat teribil cu 5+1- ul lor.
3.e inadmisibil ca pe final de meci sa pierzi 3 atacuri consecutive la interceptie.vad ca fetele nu vor sa ne lase sa vedem si noi un meci linistit cap-coada, trebuie sa batem tot cu emotii pe final. ce e imbucurator totusi e faptul ca in momentul in care ne ajunge cutitul la os, reusim sa ne mobilizam si sa depasim situatiile dificile(pe care din pacate tot noi singuri ni le facem asa). cred ca reprezentativa pentru jocul nostru de azi, a fost narcisa lecusanu, nemaipomenit de inconstanta in joc.
pina la urma a fost bine(din nou), dar nu cred ca putem continua sa castigam la nesfarsit in ritmul asta.

stuka
9th December 2005, 22:24
In sfarshit,am un motiv de a fi fericit,crunt de fericit,pentru victoria fetelor noastre!!
da,am zis "fericit",singura fericire fiind parte a celui mai imputzit orash din lume,ChicaGO TO HELL!!

xerix
9th December 2005, 22:30
AUT DEN 42:35 :o:

Perfect pentru noi!! Daca bate Austria si maine cu Brazilia (sau macar fac egal) si se califica Ucraina, o sa fim singura echipa cu patru puncte!!

Hai ROMANIA!!

leo.mocanu
9th December 2005, 22:37
1. Intr-adevar, asa cum a recunoscut si el, Naum a exagerat putin in comentariu (vede lucrurile in rosu, galben si albastru, e firesc), dar au fost si faze judecate dubios de arbitri.
2. Cu vreo sase-sapte meciuri ca asta sau cel cu Ucraina si cine rezista, sigur nu va muri de inima.
3. Avem, intr-adevar, lot. Varzaru care a fost ... varza miercuri, a fost exceptionala astazi. Mai avem, insa, de invatat cum sa tratam anumite stiluri de aparare, iar in defensiva, pasele adversarelor la pivot sunt "luminoase" (daca va mai amintiti de cuplul Tarca-Cosma). Ori sunt ele excelente, ori nu stim noi ce sa facem. Per ansamblu, daca avem in vedere ca aceasta competitie dureaza doua saptamani si ca nu pot fi jucate toate partidele la intensitate maxima, ba mai mult, fetele nu joaca singure, sa multumim Domnului pentru ce-a fost pana acum si sa speram ca va fi cel putin la fel si in continuare.
Ce folos anul trecut la Europene ca am avut mai putine infrangeri decat medaliata cu bronz, daca nu am stiut la cine sa pierdem si la cine sa castigam?

Neamtu
9th December 2005, 22:39
Trebuie sa ne obisnuim sa jucam pe muchie de cutit finalurile de meci. Asta ne e destinul.:mda: Bine ca am castigat.
E a doua victorie consecutiva cu Franta. Sa dea Dumnezeu sa le batem de mai multe ori la rand de cat ne-au batut ele pe noi, sa moara Crumboltz de oftica, ca si-asa ne iubeste.:evil:
Super tare Varzaru. A demonstrat ca merita sa joace mai mult. Nu stiu de ce nu a fost folosita in meciul cu Ucraina.
:kiss: Ana Maria Lazer:kiss:

leo.mocanu
9th December 2005, 22:57
Am gresit...putin.
Anul trecut am avut tot atatea victorii cate si Danemarca, am batut Danemarca, dar am iesit pe 7, iar ele pe 2. Ca lumea, nu?

Paul
9th December 2005, 23:15
Am vazut si eu finalul meciului. Sa imi explice cineva si mie, eu nu prea ma pricep la acest sport: chiar suntem asa de dezavantajati de arbitri, ori mai exagereaza Radu Naum (un comentator pe care, de altfel, il apreciez foarte mult)?

In handbal totul e subiectiv , si de obicei ne cam dezavantajeaza arbitrii...
Azi insa nu ne-au dezavantaj deloc , din contra ne-au dat 10 de 7 m , au dat eliminari la Franta...

Un pic pe final au tras cu Franta , dar in rest a fost ok...

cat despre Radu Naum :ok:

SORENSEN
10th December 2005, 00:37
Clasament
Grupa C:
1 Germany 6 4 3 0 1 125 99 26
2 Denmark 6 4 3 0 1 135 111 24
3 Austria 6 4 3 0 1 129 115 14
4 Brazil 4 4 2 0 2 114 120 -6
5 Poland 2 4 1 0 3 108 121 -13
6 Ivory Coast 0 4 0 0 4 94 139 -45

Grupa D:
1 Romania 8 4 4 0 0 139 87 52
2 France 6 4 3 0 1 117 78 39
3 Macedonia 5 4 2 1 1 127 93 34
4 Ukraine 5 4 2 1 1 124 99 25
5 Argentina 0 4 0 0 4 58 130 -72
6 Cameroon 0 4 0 0 4 83 161 -78

Grupa B:
1 Hungary 7 4 3 1 0 160 95 65
2 Norway 6 4 3 0 1 137 92 45
3 Slovenia 5 4 2 1 1 132 104 28
4 South Korea 4 4 2 0 2 129 141 -12
5 Angola 2 4 1 0 3 139 113 26
6 Australia 0 4 0 0 4 40 192 -152

Grupa A:
1 Russia 8 4 4 0 0 142 86 56
2 Netherlands 6 4 3 0 1 115 96 19
3 China 4 4 2 0 2 127 116 11
4 Croatia 4 4 2 0 2 121 117 4
5 Japan 2 4 1 0 3 128 121 7
6 Uruguay 0 4 0 0 4 64 161 -97

Trebuie sa ne concetram in continuare si sa ne dorim victoria , sa nu cedam niciodata ,sa fim uniti , SA CREDEM IN NOI .SUCCES !

SORENSEN
10th December 2005, 00:55
Am gasit si o poza cu Romania :sleep: chiar terminatzi rusii sau cei de la IHF ...:mda:

xerix
10th December 2005, 01:14
Wow, numai Romania si Rusia au cate 8 puncte!!

Ce ziceti de o finala Ro-Rusia? :)

SORENSEN
10th December 2005, 01:38
Trebuie sa castigam grupa principala ca sa putem evita Rusia in semifinala(pt Rusia SIGUR isi va castiga grupa principala) si apoi sa castigam semifinala si ca in final sa invingem Rusia in finala .
SIMPLU NU ? Asa sa dea Dumnezeu ! Succes!

leo.mocanu
10th December 2005, 07:26
Nu ca ma dau filozof, dar poate mai bine prindem principala favorita inainte de finala. Imi vin in minte mai multe exemple, dar as intreba retoric: anul trecut la "europene" oare ar fi batut Norvegia pe Ungaria la aceeasi diferenta in finala? Sau la "europenele" de fotbal din '96 ar mai fi castigat Germania cu Anglia in finala?
Este adevarat ca tocmai eu spuneam acum vreo doua zile ca in sport nu exista "daca", insa finala este meciul ultimei sanse, echipa este altfel motivata, se joaca cu medaliile pe masa, mai sunt si niste arbitri pe acolo, publicul. Ganditi-va la Argentina in '90 cand a facut un campionat dezastruos, sau la Italia in 94, sau...
Sa dea Dumnezeu sa avem posibilitatea de a alege, dar, oricum, sansele par a fi sumbre: cred ca tot intre Rusia si Norvegia (sau poate Ungaria) vom avea de ales.
As vrea sa avem o echipa a Romaniei la care sa existe urmatorul dialog:
- Cine-i?
- Ala. Intra si bate-l!
- Gata. S-a facut! Ai vazut ce simplu a fost?
Cred ca nu e vorba de valoarea individuala si de cat de bine arunca la poarta jucatoarele, ci de mentalitate. Ele nu au fost confruntate pana acum cu posibilitatea de a juca in calitate de favorite certe, de a privi o echipa de pe postura de campioane. Intotdeauna s-au impiedicat de prag. Le lipseste mentalitatea aia de "Spargem pe oricine". E clar ca putem." Firesc, dealtfel, pentru ca asta vine doar cu rezultatele. Poate doar prezenta lor in echipe mari din Europa sa fi adus un plus la capitolul mentalitate.

SORENSEN
10th December 2005, 13:17
Am vazut imbunatatiri importante la nivelul mentalitatii si cred ca aceasta echipa ne va bucura in fiecare meci pana in Finala si dupa.Succes!

Am gasit in sfarsit si din grupa noastra mai multe poze cu Romania.

SORENSEN
10th December 2005, 15:14
Am mai gasit alte poze cu Romania ,se pare ca meciul cu Franta a mai atras putin atentia ...
Pozele sunt de la un comentariu unei faze de atac a Romaniei contra Frantei care s-a concretizat cu gol./hello
Inca o data trebuie si putem sa castigam meciul cu Macedonia.Succes!

xerix
10th December 2005, 16:04
Nu am vazut meciul, dar cred ca ultimele poze nu sunt de la Ro-Fr. Noi nu suntem asa de blonde si frantuzoaicele sunt mai de culoare...:D :D

sun
10th December 2005, 16:14
cred ca nu e absolut necesar sa castigam grupa principala . Oricum vom ajunge in semifinale , si acolo trebuie sa castigam , oricare ar fi adversarul .
Am batut clar atat Ucraina cat si Franta , si asta e foarte important.

HAI ROMANIA

SORENSEN
10th December 2005, 16:16
Mda asa e, e de la Norvegia-Slovenia ...era chiar prea de tot sa gasesc asa multe poze cu Romania:headbang:
Dar cum SI la Slovenia este o romanca naturalizata :headbang: este un pic de adevar:rolleyes:
Hai ca avem meci important si trebuie sa-l castigam .Succes!

leo.mocanu
10th December 2005, 17:06
La Olimpiada de la Sydney supararea era ca regizorul le arata pe unele gimnaste necunoscute scarpinandu-se in chiloti, in loc sa prezinte exercitiile favoritelor. In final romancele au luat tot ce se putea lua.
Asta sa fie durerea ca aia de la IHF nu pun poze cu romancele si sa luam noi aurul.

leo.mocanu
10th December 2005, 17:13
Mai sunt si astea, tot pe pagina IHF, cu fetele noastre in aparare

xerix
10th December 2005, 18:33
AUT:BRA 29:32 :o: :o:

Dupa calculele mele s-a calificat Brazilia... Bravo lor!!

Paul
10th December 2005, 18:54
daca conteaza meciul direct , da s-a calificat Brazilia ;
Daca e eliminata Austria e naspa , fiindca ei au batut Danemarca.
Daca s-ar fi calificat Austria si Danemarca atunci am fi avut un avantaj , ca Danemarca intra in grupa finala cu o infrangere ...

Cine stie un site cu clasamente corecte , nu jegul ala de site oficial care e PENIBIL !

andreiush
10th December 2005, 19:10
Romania - Macedonia 18-8 la pauza.

Si da. S-a calificat Brazilia...

Nexus
10th December 2005, 19:19
Nu e rau nici asa. In loc sa jucam cu Austria o sa jucam cu Brazilia si cred ca meciul va fi unul in care pornim favorite clare. Daca Danemarca avea o infringere si te batea tot erau in fata noastra. Asa pica varianta egalului cu danemarca dar in loc de Austria avem Brazilia. 2 victorii si am rezolvat :)

andreiush
10th December 2005, 20:00
29 - 22 rezultat final Romania - Macedonia.
Excelenta e Varzaru :ok:

BlueEnergy
10th December 2005, 20:05
Am castigat cu Macedonia! Am inteles ca intram cu maxim de puncte insa de ce ne trebuie numai 2 victorii sa jucam semifinala?:o: Cate echipe o sa fie in grupa?

stefanm14
10th December 2005, 20:07
Deci o sa fie o grupa de 6...cu cele 3 echipe calificate din grupa noastra, si din alta grupa (imi scapa acum numele echipelor...). Cum noi avem deja 4 puncte, cu 2 victorii, adica cu 8 puncte, am fi 99% calificati...Mai ales daca invingem Danemarca.

razvy
10th December 2005, 20:16
Conditiile de departajare ....
If two or more teams have gained the same number of points after the group matches have been completed, placing is decided as follows:
– results in points between the teams concerned;
– goal differences in the matches between the teams concerned;
– greater number of plus goals in the matches between the teams concerned.

La ora aceasta din Gr. C 3 echipe au 6 puncte, dar Danemarca are un meci mai putin. Daca va castiga Danemarca => se califica Brazilia (meci direct catigat cu Austria). Daca va pierde Danemarca => se califica Austria + Danemarca din cele 3 la diferenta mai mare de goluri intre cele 3 echipe (Austria +4 ; Danemarca +2 ; Brazilia - 5)
Asta daca am inteles eu bine conditiile de departajare :)

a. Deci daca Danemarca va castiga meciul cu Polonia =>
1. Danemarca 8 pct. meci direct castigat cu Germania => duce 4 pct in grupa semifinala
2. Germania 8 pct. => duce 2 pct in grupa semifinala
3. Brazilia 6 pct. meci direct castigat cu Austria => duce 0 pct in grupa semifinala
4. Austria 6 pct.
=> Romania joaca cu Brazilia luni.
Romania - Germania marti.
Romania - Danemarca joi.

b. Daca pierde Danemarca
1. Germania 8 pct. => duce 2 pct in grupa semifinala
2. Austria 6 pct.- diferenta mai mare de goluri in meciurile directe cu cele 2 echipe => duce 2 pct in grupa semifinala
3. Danemarca 6 pct. => duce 2 pct in grupa semifinala
4. Brazilia 6 pct.
=> Romania - Danemarca luni.
Romania - Austria marti.
Romania - Germania joi.

/OLE/

Sper ca nu m-am chinuit degeaba si am calculat p-aici pe 10 hartii si mi s-au stricat 5 pixuri :)

razvy
10th December 2005, 21:11
Ukr - Fra 14-14 la pauza!
Eu vreau Egal!
voi? :)

razvy
10th December 2005, 21:47
Grupa A
1. Rusia 10p -> 4p gr semifinala I
2. Olanda 8p -> 2p gr semifinala I
3. Croatia 6p -> 0p gr semifinala I
--------------------
4. China 4p
5. Japonia 2p
6. Uruguai 0p

Grupa B
1.
2.
3.Koreea 6p -> 2p gr semifinala I
--------------------
4.Slovenia 5p
5.Angola 4p
6.Australia 0p

Grupa C
1.
2.
3.
--------------------
4.
5.Polonia
6.Coasta de Fildes 0p

Grupa D
1.ROMANIA 10p -> 4p gr semifinala II
2.Ukraina 7p -> 2p gr semifinala II
3.Franta 6p -> 0p gr semifinala II
--------------------
4.Macedonia 5p
5.Argentina 2p
6.Camerun 0p

Peste 1 ora restul :)

leo.mocanu
10th December 2005, 21:47
Ucraina conduce 29-22 in minutul 54,
Danemarca are 16-11 la pauza (daca livescore functioneaza corect)

leo.mocanu
10th December 2005, 21:49
S-a facut 29-24 pentru Ucraina

leo.mocanu
10th December 2005, 21:50
29-26 in minutul 57

Paul
10th December 2005, 22:09
intrebare: Rusia e o forta in handbal sau sunt tari doar ca joaca acasa?

SORENSEN
10th December 2005, 22:12
Rezultate :
FRA:UKR 27:32 14:14 13:18
ROM:MKD 29:22 18:8 11:14
ARG:CMR 21:20 10:10 11:10
CIV:GER 24:40 10:19 14:21
AUT:BRA 29:32 16:13 13:19
SLO:ANG 27:28 12:12 15:16
KOR:AUS 44:14 21:7 23:7
JPN:RUS 24:34 8:17 16:17
NED:CHN 30:27 14:16 16:11

Sunt ...tari in 2003 au castiga CM

razvy
10th December 2005, 22:16
Bai ce ma incurca meciul ala cu unguroaicele :)
Nu pot face clasamentul ca tot se schimba scorul :D
Oare cat va fi la final sa fac clasamentul grupelor ca mi-e somn!

razvy
10th December 2005, 22:22
Grupa SEMIFINALA 2

1. Danemarca 4p (+10)
2. Romania 4p (+5)
3. Germania 2p (+7)
4. Ukraina 2p (+2)
5. Franta 0p (-7)
6. Brazilia 0p (-17)

Meciuri:
Data
2C-3D Germania Franta 12.dec
3C-1D Brazilia ROMANIA 12.dec
1C-2D Danemarca Ukraina 12.dec
1D-2C ROMANIA Germania 13.dec
3D-1C Franta Danemarca 13.dec
2D-3C Ukraina Brazilia 13.dec
3C-3D Brazilia Franta 15.dec
2C-2D Germania Ukraina 15.dec
1C-1D Danemarca ROMANIA 15.dec

Darkslowstar
10th December 2005, 22:22
Pt ca avem deja 4 puncte fara sa fi jucat un meci. Raman numai victoriile cu echipele deja calificate.

SORENSEN
10th December 2005, 22:25
Grupa D
1.Romania 5 5 0 0 168-109 10p
2.Ucraina 5 3 1 1 156-125 7p
3.Franta 5 3 0 2 144-110 6p

4.Macedonia 5 2 1 2 149-122 5p
5.Argentina 5 1 0 4 79-150 2p
6.Camerun 5 0 0 5 104-182 0p

Grupa C:
1 Denmark 8 5 4 0 1 168 139
2 Germania 8 5 4 0 1 165 123
3 Brazil 6 4 3 0 2 146 149

4 Austria 6 5 2 3 0 2 158 147
5 Poland 2 4 1 0 4 136 154
6 Ivory Coast 0 5 0 0 5 118 179

Grupa B:
1 Hungary 9
2 Korea 6
3 Norvegia 6
4 Slovenia 5
5 Angola 4
6 Australia 0

Grupa A:
1 Russia 10
2 Netherlands 8
3 Croatia 6
4 China 4
5 Japan 2
6 Uruguay 0

razvy
10th December 2005, 22:39
Grupa SEMIFINALA 1

1. Rusia 4p
2. Ungaria 4p
3. Olanda 2p
4. Koreea 2p
5. Norvegia 0p
6. Croatia 0p

Meciuri:

2A-3B Olanda Norvegia 12.dec
3A-1B Croatia Ungaria 12.dec
1A-2B Rusia Koreea 12.dec
1B-2A Ungaria Olanda 13.dec
3B-1A Norvegia Rusia 13.dec
2B-3A Koreea Croatia 13.dec
3A-3B Croatia Norvegia 15.dec
2A-2B Olanda Koreea 15.dec
1A-1B Rusia Ungaria 15.dec

Ce revenire la Ungaria ... erau conduse cu 3 goluri in min 56!!!!!!!

razvy
10th December 2005, 22:40
1. Rusia 10p 4p
2. Olanda 8p 2p
3. Croatia 6p 0p
4. China 4p
5. Japonia 2p
6. Uruguai 0p


1. Ungaria 9p 4p
2. Koreea 6p 2p
3. Norvegia 6p 0p
4. Slovenia 5p
5. Angola 4p
6. Australia 0p

1. Danemarca 8p 4p
2. Germania 8p 2p
3. Brazilia 6p 0p
4. Austria 6p
5. Polonia 2p
6 . Coasta de Fildes 0p

1. ROMANIA 10p 4p
2. Ukraina 7p 2p
3. Franta 6p 0p
4. Macedonia 5p
5. Argentina 2p
6. Camerun 0p

fia
10th December 2005, 22:46
1. ROMANIA 10p 4p
2. Ukraina 7p 2p
3. Franta 6p 0p
4. Macedonia 5p
5. Argentina 2p
6. Camerun 0p
Pentru astia mai incepatori (in organizarea de CM la handbal) asa ca mine, imi explicati si mie ce e puctele alea care s-au dat deja? Ce, in grupele astea echipele de pe locul 1 pornesc din start cu 4p, alea de pe 2 cu 2p si alea de pe 3 cu 0? Dca incepem cu 4 puncte e excelent, bine ca au nesuferitele alea de frantzuzoaice 0 :evil:
Poate scrie si prin alta parti, dar nu strica sa repetati, din grupele astea semifinale, cate se califica? Si cum se joaca in continuare?

SORENSEN
10th December 2005, 22:58
Din fiecare grupa A,B C, D pleaca primele 3.
Se face un clasament intre primele 3 in grupa A apoi cu cele din B si iese :
Grupa Principala I astfel :
1.Ungaria 4p +15
2.Rusia 4p +13
3.Korea 2p -8
4.Olanda 2p -10
5.Norvegia 0p -7
6.Croatia 0p -3

Grupa Principala II astfel:
1.Danemarca 4p +10
2.Romania 4p +5
3.Germania 2p +7
4.Ucraina 2p +2
5.Franta 0p -7
6.Brazilia 0p -17

Merg primele 2 din gr. principale in semifinale:
I1 - II2
II1 - I2

Locurile 3 din principale joaca pt 5-6
Locurile 4 din principale joaca pt 7-8

SORENSEN
10th December 2005, 23:11
Meciuri se i-au in considerare pt grupele principale:

Grupa Principala I :
Gr. A:
RUS-CRO 29:28
RUS-NED 34:22
NED-CRO 29:27

Gr. B:
NOR:HUN 18:20
HUN-KOR 42:29
KOR-NOR 30:25

Sper ca acum lucrurile sunt mai clare.

Grupa Principala II :
Gr. C
GER-BRA 32:24
DEN-GER 27:26
DEN-BRA 31:22

Gr. D
FRA-UKR 27:32
ROM-FRA 28:26
UKR-ROM 27:30

SORENSEN
11th December 2005, 02:00
Singurele poze de la meciul Romania-Macedonia, mi se pare chiar neprofesionalism dar asta.
Sper ca aceasta zi de pauza sa fie bine folosita si fetele sa se rencarce pentru urmatoarele meciuri din grupa principala si demonstreze meci de meci potentialul imens pe care cu siguranta il au.Daca ne facem handbalul pecare-l stim cred ca nimeni nu ne sta in cale pana in finala si paote nici acolo .Asa sa ne ajute Dumnezeu.Succes !

fanhandball
11th December 2005, 02:39
Am prevazut cu cateva zile inainte de inceperea CM ca Brazilia va face o figura frumoasa si se va califica in grupa semifinala :happy
Dupa evolutiile fetelor noastre in primele 5 meciuri inclin sa cred ca sunt capabile sa castige medalia de aur la acest CM.....iar in urma pariului pe care l-am facut pe ele ar urma sa imi intre in buzunar cateva sute bune de $$$$$$ /hello
Sunt convins ca vom castiga cel putin 2 meciuri,din urmatoarele 3 si vom juca semifinala cu Russia deoarece cred ca Ungaria va castiga prima grupa semifinala:ok:
Hai ROMANIAAAAAAAAAAAAAAAAAA/hello /hello /hello


Cred ca te-ai hazardat unde e Austria .... Eu vad astfel Danemarca,Austria,Germania
desi in preliminarii POL- GER 40:30, 25:31, 65:61:o: , Germania a venit dupa retragerea Taiwanului/Chinese Taipei :o:

Nu m-am hazardat....am crezut in sansele Braziliei!!!
unde e Austria???:rosu: Austria inseamna Logvin&Rotis&Spiridon si un antrenor de valoare H.Muller insa nu este de ajuns sa faci minuni la un CM cu toate ca a spulberat daca puteam spune echipa Danemarcei

Paul
11th December 2005, 11:46
Pentru astia mai incepatori (in organizarea de CM la handbal) asa ca mine, imi explicati si mie ce e puctele alea care s-au dat deja? Ce, in grupele astea echipele de pe locul 1 pornesc din start cu 4p, alea de pe 2 cu 2p si alea de pe 3 cu 0? Dca incepem cu 4 puncte e excelent, bine ca au nesuferitele alea de frantzuzoaice 0 :evil:
Poate scrie si prin alta parti, dar nu strica sa repetati, din grupele astea semifinale, cate se califica? Si cum se joaca in continuare?

fia , deci se formeaza o noua grupa de 6 cu primele 3 din cate 2 grupe vecine.

Teoretic ar trebui sa plece de la 0 , si fiecare echipa sa joaca 5 meciuri.

Insa fiecare echipa a jucat o data cu 2 dintre cele 5 echipe (cazul Romaniei , ea a jucat deja cu Ucraina si Franta) ... si se pastreaza scorul obtinut in prima faza

SORENSEN
11th December 2005, 14:13
....Nu m-am hazardat....am crezut in sansele Braziliei!!!
unde e Austria???:rosu: Austria inseamna Logvin&Rotis&Spiridon si un antrenor de valoare H.Muller insa nu este de ajuns sa faci minuni la un CM cu toate ca a spulberat daca puteam spune echipa Danemarcei
Asa e, dar mai devreme dupa prima etapa si eu am mi-am pus cenusa in cap dupa ce am spus ca Brazilia nu are sanse (apoi am aflat ca in 2001 s-a calificat inca o data in grupa principala).
Brazilia se pare dupa ce m-am mai informat despre ea poate juca pt locurile 7-8 dar greu .:ok:
Sper ca pauza sa le reimprospateze pe fete si sa intre cu forte prosapete pentru faza asta a competitiei.Trebuie facut pas u pas , primul meci cu Brazilia.Succes!

krysty_b1984
11th December 2005, 14:24
Fratilor,v-am spus sa fiti atenti la Brazilia ca le-am vazut la lucru pe viu azi vara in ungaria,si nu mai stiu care dintre voi mi-ati spus ca nu au sanse,si uite...........Nu vom avea un meci usor cu ele,sunt f muncitoare pe teren dau totul pana in ultimul minut si vor sa se afirme....
Hai Romania!

SORENSEN
11th December 2005, 15:00
Iata meciurile cu data si ora de disputare :

Mon, 12/12/2005
61 I 21:10 NED-NOR
62 I 17:00 CRO-HUN
63 I 19:00 RUS-KOR
64 II 17:00 GER-FRA
65 II 19:00 BRA-ROM
66 II 21:00 DEN-UKR

Tue, 13/12/2005
67 I 19:00 HUN-NED
68 I 21:10 NOR-RUS
69 I 17:00 KOR-CRO
70 II 17:00 ROM-GER
71 II 21:00 FRA-DEN
72 II 19:00 UKR-BRA

Wed, 14/12/2005 Rest Day

Thu, 15/12/2005
73 I 21:10 CRO-NOR
74 I 17:00 NED-KOR
75 I 19:00 RUS-HUN
76 II 17:00 BRA-FRA
77 II 19:00 GER-UKR
78 II 21:00 DEN-ROM

Fri, 16/12/2005 Rest Day

SORENSEN
11th December 2005, 15:21
Clasament CM de pana acum:

13.Austria
14.Slovenia
15.Macedonia
16.Angola
17.China
18.Japonia
19.Polonia
20.Argentina
21.Coasta de Fildes
22.Camerun
23.Uruguay
24.Australia

razvy
11th December 2005, 16:36
LUNI 12.12
Romānia - Brazilia 18:00
MARTI 13.12
Romānia - Germania 16:00
JOI 15.12
Romānia - Danemarca 20:00
(ORA ROMANIEI)

toydolls
11th December 2005, 16:44
sunt superfericit de ce-au facut fetele pana acum. desi in general sunt circumspect, acum chiar cred ca avem o sansa sa castigam campionatu'. ar fi bestial. ganditi-va ca nu l-am mai castigat din 62....
sper doar sa nu nu dezumflam pe final. mi-aduc aminte de CE din 2000 de la Bucuresti cand ne-a batut ungaria in semifinale (agnes farkas a jucat bestial).
sper ca fetele sa dea tot ce e mai bun din ele pe teren
anyway, felicitari pentru cum au jucat pana acum...
Romania rules! :yeah:

SORENSEN
11th December 2005, 19:36
LUNI 12.12
Romānia - Brazilia 18:00
MARTI 13.12
Romānia - Germania 16:00
JOI 15.12
Romānia - Danemarca 20:00
(ORA ROMANIEI)
Da orele afisate de mine sunt CET adica cu +1h la ora Romaniei.Succes maine cu Brazilia.


Clasament CM de pana acum:

13.Austria
14.Slovenia
15.Macedonia
16.Angola
17.China
18.Japonia
19.Polonia
20.Argentina
21.Coasta de Fildes
22.Camerun
23.Uruguay
24.Australia

13. AUT,6 pts, 158:147 goal difference
14. SLO, 5, 159:132
15. MKD, 5, 149:122
16. ANG, 4, 167:140
17. CHN, 4, 154:146
18. JPN,2, 152:155
19. POL, 2, 136:154
20. ARG, 2, 79:150
21. CIV, 0, 118:179
22. CMR, 0, 103:182
23. URU, 0, 73:205
24. AUS, 0, 54:236

economic
11th December 2005, 20:03
Eo zic ca desi n-are sanse de locu 1, poate nici valoare ! Va avea norocul pe care nu l-a avut niciodata si va cashtiga !

danikunyak
11th December 2005, 20:44
sa dea domnu!!!ii o sansa clar mai mare ca in 99!!!!

SORENSEN
11th December 2005, 21:02
Cred ca echipa feminina de handbal a Romaniei e probabil cea mai talentata echipa din lume.Aceasta echipa e formata din CM si CE de tineret si juniori de la sfarsitul anilor '90 si inceputul deceniului asta.S-au maturizat,au in jurul varstei de 25 de ani plus cateva tinere de valoare si cateva vetereane de super valoare.ECHILIBRU.
Cred ca vom obtine ceva extraordinar .Trebuie sa credem cu totii de la suporteri la federatie,de la tehnicieni la jucatoare si vom castiga.
Avem tot ce ne trebuie .
"Nu mi-e frică. Am o armată adevărată!" Gh Tadici DA. Succes!

later edit :
Meciul de Luni cu Brazilia va fi unul greu , Brazilia in meciul decisiv cu Austria a jucat cu o defensiva extrem de "ofensiva" si agresiva de tip 1:5 ,dc am inteles eu bine ,care a fost extrem de eficienta in a incurca ofensiva adversarelor.Iata cateva poze cu aceasta aparare.
Sper ca tehnicienii au vazut meciul asta dintre Brazilia si Austria pt ca altfel vom avea o surpriza extrem de neplacuta Luni.
Se stie ca nu prea jucam bine impotriva unor aparari ofensive.

stefanm14
11th December 2005, 23:24
E destul de bine ca jucam cu Danemarca ultimul meci. Daca castigam aceste prime 2 meciuri cu Brazilia si Germania suntem calificati, iar cu Danemarca ar putea veni un bonus pt castigarea grupei. Cred ca la calificare nu vom avea probleme. Sa vedem in semifinale :ok:

SORENSEN
12th December 2005, 01:51
Tare as vrea sa fie asa , dar vom avea meciuri mult mai grele decat in grupe dar cred ca ne vom descurca si vom ajunge in semifinale .Asa sa ne ajute Dumnezeu.Succes !

Darkslowstar
12th December 2005, 10:59
Poate ne mai calificam si noi fara emotii, de data asta, dar sper ca fetel sa nu si-o ia in cap de la atatea succese. Sper ca Tadici a facut ceva cu perioada aceea eterna de cadere la mijlocul reprizei a doua. Deja devine enervant. Hai fetele!

SORENSEN
12th December 2005, 12:41
Un pic de relaxare inainte de ...castigarea Grupei Principale.

Ca idee am observat pe parcursul acestui mondial : fetele au o bucurie de a juca pe care nu credeam ca o puteau sa o aiba (asta cred ca au invatat-o acolo unde joaca si mai ales ce joaca in NORD) dar si o mobilizare extraordinara atunci cand gresesc si o sustinere reciproca .Tadici mi s-a parut un antrenor de tip rusesc dar totusi mi se pare un antrenor de calitate indiferent de ce tip este :ok:
Astazi jucam cu Brazilia sa jucam cum stim si cum putem si vom avea inca o victorie.Succes!

marius135
12th December 2005, 14:43
daca batem germania suntem ca si calificati
acolo se joaca zic eu:)

Darkslowstar
12th December 2005, 16:02
Sa nu luam Brazilia la pret de matineu, ca totusi nu e o echipa slaba. Sa le luam pe rand, un cate una.

PS am observat ca aproape nimeni nu are curajul sa spuna verde in fata: ora putem sa devenim campiona mondiala? Rezistam pana duminica sau nu?

inter
12th December 2005, 16:08
eu zic ca DA!
merita fetele ... sunt cele mai bune in momentul de fata!

SORENSEN
12th December 2005, 17:03
Sa nu luam Brazilia la pret de matineu, ca totusi nu e o echipa slaba. Sa le luam pe rand, un cate una.

PS am observat ca aproape nimeni nu are curajul sa spuna verde in fata: ora putem sa devenim campiona mondiala? Rezistam pana duminica sau nu?
Ar fi o mare greseala sa luam in batjocura formatia Braziliei, care de altfel a aratat la acest turneu o certa valoare .
Eu vad acest turneu meci dupa meci sau pas cu pas .Romania cred ca va invinge Brazlia .Succes!

SORENSEN
12th December 2005, 17:38
Rezultate la pauza:
GER:FRA 18:13
CRO:HUN 13:16