PDA

View Full Version : FC Barcelona



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44

iulian_1976
13th November 2010, 23:59
Vad ca la pauza meciului se flutura batistele,....pentru Guardiola ?!:o:

Cred ca dupa meciul de la Copenhaga toate echipele incearca sa joace ca danezii,se pare ca functioneaza.:D

BlueEnergy
14th November 2010, 01:07
Frumos meci. Chiar a fost un meci superb care a avut de toate.:) Cel mai important e ca Barca a castigat cu 3-1...:)

iulian_1976
14th November 2010, 01:13
Golul 3 din off'side ...mda de asta se spune ca unele victorii sunt inselatoare:D

Mad_max
14th November 2010, 04:24
Se pare ca ai uitat de golul regulamentar anulat eronat pe motiv de offside la Pedro la scorul de 1-0.....

Patriots
14th November 2010, 09:13
Se pare ca ai uitat de golul regulamentar anulat eronat pe motiv de offside la Pedro la scorul de 1-0.....

Lasa , ca ei vad doar ce le convine. Oricum , victorie meritata pentru ai nostri :ok:

mariomax
14th November 2010, 09:36
Golul 3 din off'side ...mda de asta se spune ca unele victorii sunt inselatoare:D

nu stiu cat a fost offside, pentru ca nu s-a dat nicio reluare foarte clara...

2 lucruri de apreciat. Villareal a jucat altceva decat majoritatea echipelor pe Nou Camp, iar jucatorii Barcelonei au luptat cum rar i-am vazut sa o faca...

BlueEnergy
14th November 2010, 11:48
Intr-adevar. Unul din cele mai bune meciuri facute de Barca in acest sezon si chiar an!

adriana18p
14th November 2010, 14:43
http://i54.tinypic.com/ih8egw.jpg
Se vede clar din imagine ca nu e offside, dar as.com tb sa isi vanda ziarele cumva.

kain
14th November 2010, 23:17
Jale, astept El Clasico sa ne umiliti si pe noi ! :ok:

Catalanul
14th November 2010, 23:20
Mie mi-ar placea sezonu' asta un "el clásico" in CL sau in Cupa. :cool: M-am saturat sa va tot batem in campionat :D

Serios vorbind acum, cine nu si-ar dori macar 4 intalniri intre cele mai bune echipe din Spania? :)

kain
14th November 2010, 23:23
Vreau sa ne umiliti si-n Campionat si-n UCL, pe unde ne prindeti, dar daca nu o sa faceti chestia asta, o sa ma dezamagiti rau de tot.. :(

Sorin Blaj
14th November 2010, 23:35
Hai nu fii rau, ca in ultimii doi ani te-am bucurat de fiecare data. :)

kain
15th November 2010, 02:01
Eh.. anul asta o sa fiu dezamagit inseamna..

mariomax
15th November 2010, 19:19
kain tinerelu' a inceput sa faca pe prostul, da de ii mai trece groaza gandului la el classico...

Sir. Eko
15th November 2010, 19:23
Serios vorbind acum, cine nu si-ar dori macar 4 intalniri intre cele mai bune echipe din Spania? :)

Daca si anu asta marele derby are "calitatea" din sezonul trecut...pas :sleep:

Catalanul
15th November 2010, 23:13
OFICIAL: Afellay vine din ianuarie la Barça in schimbul a 3 milioane €.

Sorin Blaj
16th November 2010, 00:52
OFICIAL: Afellay vine din ianuarie la Barça in schimbul a 3 milioane €.

Ieftin ca braga. Nu Braga din Portugalia. :)

Catalanul
16th November 2010, 00:52
I se termina contractul in iunie 2011. Din iarna putea semna gratis cu oricine, avea oferte de la mai multe cluburi din Anglia, se pare ca Guardiola il vroia neaparat la echipa.

kain
16th November 2010, 19:27
kain tinerelu' a inceput sa faca pe prostul, da de ii mai trece groaza gandului la el classico...

Mariomax, cand vad ce puteti sa debitati pe aici, normal ca o iau razna. Mai lasa-ma cu textele gen: "ma ia groaza cand ma gandesc la El Clasico" , "noi jucam prost si voi sunteti niste zei". M-am saturat de chestiile astea, vezi-ti de Barcelona extraterestrilor tai si nu mai comenta de Real Madrid.

Stiu si eu cu ce greseste, stiu si eu cand joaca prost, stiu si eu ce se intampla in teren, cunosc acest fenomen foarte bine. N-am nevoie de indicatiile si comentariile tale, asa ca multumesc pentru activitate, dar a venit timpul sa te retragi in banca ta! :rosu:

mariomax
17th November 2010, 20:58
Messi rapune Brazilia cu un gol in pur stil messi. :yeah:

e in forma si clar va marca si in poarta astora luni. :ok:

dani.barcelona
18th November 2010, 16:02
jucam cu bilbao in cupa, un adversar dificil va fi pentru noi echipa bascilor.:(

Sir. Eko
18th November 2010, 19:37
Frumos gol a dat Messi .

El Pistolero
18th November 2010, 19:39
Ce au facut vedetele Barcei aseara pentru Spania?


Aaa,am uitat ca au incasat-o rau de tot de la Ronaldo:happy

Lordul
18th November 2010, 19:53
da da cred ca nu si-au bagat prea tare osu sa riste o accidentare

mariomax
18th November 2010, 20:02
Ce au facut vedetele Barcei aseara pentru Spania?


Aaa,am uitat ca au incasat-o rau de tot de la Ronaldo:happy

exact ca si cu Argentina, nu au jucat nimic. au ei socoteala lor.

interesant e insa ca din cauza etnobotanicelor probabil nu ai observat ca cel mai tare au incasat-o vedetele realului, pe rand xabi, ramos si casillas, oameni responsabili cu faza defensiva. :happy

Catalanul
18th November 2010, 23:05
In afara de Atheltic Bilbao avem un culoar destul de usor:

Câstigator Almería-Mallorca împotriva Câstigator Córdoba-Deportivo (1)
Câstigator Barcelona-Athletic împotriva Câstigator Betis-Getafe (2)

Cu Real Madrid putem juca doar in finala (daca e sa ajunga acolo, este pe un culoar cu Sevilla, Villareal, Valencia, Atletico Madrid si Espanyol).

kain
19th November 2010, 03:00
exact ca si cu Argentina, nu au jucat nimic. au ei socoteala lor.

interesant e insa ca din cauza etnobotanicelor probabil nu ai observat ca cel mai tare au incasat-o vedetele realului, pe rand xabi, ramos si casillas, oameni responsabili cu faza defensiva. :happy

De Busquets, Villa, Pique, Puyol nimic n-ai zice, ca la golul lui Ronaldo, Pique facea plaja si Puyol schitza dansuri po****re :D

razwan_vs
20th November 2010, 21:43
5-0 la pauza barca :o:

Catalanul
20th November 2010, 21:45
La cei 23 de ani ai sai, Messi a marcat deja golul sau cu numarul 100 in campionat.

Xaviesta
20th November 2010, 21:51
5-0 la pauza Barca:yeah: Messi 2 goluri:yeah:

Cu aceste 2 goluri l-a intrecut pe Ronaldo la golgheteri si este pe 1 cu 12 goluri, Ronaldo cu 11:yeah:

Xaviesta
20th November 2010, 22:24
GOOOLL MESSIIII 3 goluri:yeah: 7-0 Barca:yeah:

GOOOOLLL BOJANNN:yeah: BOjan 2 goluri:yeah: 8-0 Barca:yeah::happy

Catalanul
20th November 2010, 22:28
8-0 :cry:

sa mai pastreze si pentru El Clásico :D

El Pistolero
20th November 2010, 22:30
Ce aparare au astia de la Almeria:happy
Stau cu fundasii la 35 de m de poarta...in fata Barcelonei e sinucidere curata

razwan_vs
20th November 2010, 22:33
le-au dat acuma pe toate ....:D

Catalanul
20th November 2010, 22:40
Villa se pastreaza pentru etapa viitoare :D :drak:

milanezu
20th November 2010, 22:46
ce teapa ii si villa asta.
si cat plangeau fanii ca barca l-a ales pe ibra in fata lui villa.

Xaviesta
20th November 2010, 22:48
Messi genial din nou:yeah: A jucat bine toata echipa:yeah:

Catalanul
20th November 2010, 22:53
ce teapa ii si villa asta.
si cat plangeau fanii ca barca l-a ales pe ibra in fata lui villa.

singura teapa a fost ca l-am lasat pe Eto'o sa plece...

Villa joaca pentru echipa, in timp ce Ibra juca doar pentru el

milanezu
20th November 2010, 22:55
si messi pt cine joaca?
anunta-ma ca isi pune vreun coechipier in valoare.
un egoist mai mare ca el nu cred ca exista.
asa ca mai incet cu acuzele.

aLLiin
20th November 2010, 23:16
Superb! Fantastic messi...:O

YoNuTzz
20th November 2010, 23:45
8-0 wow

Catalanul
20th November 2010, 23:46
Barça nu mai castigase cu 8-0 in deplasare de mai bine de 50 de ani. Mai precis in data de 25 octombrie 1959, cand a castigat la Las Palmas cu acelasi scor, 8-0.

atdi
21st November 2010, 00:33
si messi pt cine joaca?
anunta-ma ca isi pune vreun coechipier in valoare.
un egoist mai mare ca el nu cred ca exista.
asa ca mai incet cu acuzele.

Sezonul trecut a fost al doilea pasator decisiv din primera (pase de gol). In meciul asta a dat 2 pase de gol, cand barcelona a castigat cu 6-2 la madrid pasa la primul gol al lui Henri, cel de 1-1, a fost data de Messi, asta doar asa din ce imi aduc aminte acum.

jo27
21st November 2010, 01:54
si messi pt cine joaca?
anunta-ma ca isi pune vreun coechipier in valoare.
un egoist mai mare ca el nu cred ca exista.
asa ca mai incet cu acuzele.

eu sint fan Real, si Barca mi-e antipatica rau, dar ce zici tu de Messi si Villa sint aberatii, trolling de-a dreptul. Messi nu trebuie sa puna in valoare pe nimeni, el trebuie doar sa faca ceea ce face....sa dea o caruta de goluri, si sa isi distruga adversarii cu driblingurile sale. Iar Villa, poate nu straluceste ca la Valencia, insa in niciun caz nu cred ca poate fi numit 'teapa'.

Patriots
21st November 2010, 10:17
si messi pt cine joaca?
anunta-ma ca isi pune vreun coechipier in valoare.
un egoist mai mare ca el nu cred ca exista.
asa ca mai incet cu acuzele.

Pleaca ma ratatule de aici. Nici nu te uiti la meciuri si comentezi aiurea. :rosu:
Demonstratie de forta a ambelor echipe inainte de El Clasico. Sper sa facem spectacol luni si sa aratam cine e echipa mai buna.

Sir. Eko
21st November 2010, 10:44
8-0 :groggy:

Lordul
21st November 2010, 10:49
fabulos ! 8-0 !

mariomax
21st November 2010, 13:00
m-am plictisit la meciul asta :lol:

ambele echipe arata bine, insa Barca joaca acasa si daca nu apare vreo gafa, castigam si trecem pe primul loc :ok:

Roddicted
21st November 2010, 13:37
iar baga Mourinho autobaza?

N0_NaM3
23rd November 2010, 11:53
sa fi sigur de asta :)..oricum, eu zic ca castigam cu 1 sau 2-0 .

VladC
23rd November 2010, 17:04
auzi...sa "fi" foarte sigur ...i-a zis Mourinho ieri..s-au intalnit pe strada..

RunRun1730
27th November 2010, 19:19
jo tambè soc del Barça!
Visca Barça!
Guaniarem amb 2-0!!! Mesii Messi

Sorin Blaj
30th November 2010, 00:20
Jale, astept El Clasico sa ne umiliti si pe noi ! :ok:

Multumit? :)

kain
30th November 2010, 00:28
Da, foarte multumit sincer, mi-a placut cum a jucat Barca, noi n-am reusit, nu ne-am dorit, asa mi-au dat impresia jucatorii. Mourinho n-are nici o vina momentan :)

Sorin Blaj
30th November 2010, 00:36
Barcelona a vrut sa-i dea o lectie lui Mourinho, pentru Guardiola, si au reusit. S-a intamplat sa fie si impotriva Realului, alt "dusman" declarat. Practic a fost 2 in 1.

kain
30th November 2010, 00:39
Da si fata de alti fani, care nici nu intra pe forum, eu imi asum cu greu raspunderea unui esec, Mourinho insa n-are nici o vina, nimeni nu poate sa faca minuni in 4-5 luni de zile, Barcelona joaca in formula asta de multi ani am mai spus-o, relatiile de joc fac diferenta de fiecare data. Poti sa ai cei mai buni jucatori din lume pusi in aceeasi echipa, daca nu exista relatii de joc, se intampla ce s-a itnamplat in seara asta pe Camp Nou. Trebuie sa avem rabdare, sa mergem inainte, sa nu mai schimbam antrenorii an de an si usor usor o sa ne revenim.

dani.barcelona
30th November 2010, 01:33
mai avem mult de tras pentru castigarea La Liga, nici daca cineva imi spune ca vom castiga si returul de pe santiago b. nu as fi sigur de triumful in campionat. acum savuram acest dulce succes si de maine ne apucam iar de treaba, avem meci greu la osasuna.

milanezu
30th November 2010, 03:09
sa-i explice cineva la pique in care poarta trebuie s-o bage.
in meciul cu osasuna ma refer.

peace
30th November 2010, 03:21
Nu stiu daca cineva s-ar fi asteptat la o asemenea perversa...
Felicitari Barca pentru prestatia din aceasta seara,dar campionatul nu e gata...
Pana la urmatorul El Clasico o sa mai adunam vreo 20-25 meciuri si sper ca relatiile de joc sa fie mai bune...In rest capul jos si multa munca.

jo27
30th November 2010, 07:30
Da si fata de alti fani, care nici nu intra pe forum, eu imi asum cu greu raspunderea unui esec, Mourinho insa n-are nici o vina, nimeni nu poate sa faca minuni in 4-5 luni de zile, Barcelona joaca in formula asta de multi ani am mai spus-o, relatiile de joc fac diferenta de fiecare data. Poti sa ai cei mai buni jucatori din lume pusi in aceeasi echipa, daca nu exista relatii de joc, se intampla ce s-a itnamplat in seara asta pe Camp Nou. Trebuie sa avem rabdare, sa mergem inainte, sa nu mai schimbam antrenorii an de an si usor usor o sa ne revenim.

sincer, eu cred ca a fost vina lui Mourinho.....a cedat el posesia (cu toate ca, mai bine zis, stia ca oricum nu va putea domina la capitolul asta), dar s-a gindit ca nu e cazul sa stea chiar cu autobaza ca in semifinala de anul trecut, ca totusi Realul e echipa mare....si a fost suficient.....oricum Barcelona a jucat fabulos, insa campionatul nu e deloc jucat, sper sa se mentina lupta strinsa.

grosolan gestul lui Ramos, insa parerea mea e ca si arbitrul a gresit...vazuse deja ca frustrarea realistilor se manifesta prin intrari foarte dure, cred ca trebuia sa opreasca meciul in minutul 90 (sau macar imediat dupa gol)

Patriots
30th November 2010, 07:51
^ Arbitrul a fost depasit de nivelul acestui meci.

In alta ordine de idei , nu pot decat sa ma bucur ca Barcelona ne-a oferit o asemenea bucurie. Un meci in care rivala de moarte a fost umilita , in a doua repriza neintrand in care de mai mult de 2 ori cred. A fost meciul perfect :yeah: Mai bine de atat nu cred ca se putea. Oricum , campionatul e inca departe :D Dar macar le-am aratat din nou cine e echipa mai buna din La Liga in ultimii ani.

miril
30th November 2010, 11:30
s-a gindit ca nu e cazul sa stea chiar cu autobaza ca in semifinala de anul trecut, ca totusi Realul e echipa mare....si a fost suficient.....oricum Barcelona a jucat fabulos, insa campionatul nu e deloc jucat, sper sa se mentina lupta strinsa.

grosolan gestul lui Ramos, insa parerea mea e ca si arbitrul a gresit...vazuse deja ca frustrarea realistilor se manifesta prin intrari foarte dure, cred ca trebuia sa opreasca meciul in minutul 90 (sau macar imediat dupa gol)

Care-i definitia autobazei? Inter, o echipa mare si ea, zic eu, nu a bagat autobaza ci a cedat posesia, ceea ce este altceva. Nu poti repara o greseala comitand o alta, oprirea meciului inainte de termen. Arbitrul mi s-a parut bun. Nu-i vina lui ca Realul nu a jucat mai deloc. Frustrarile tin de atitudine, educatie, demnitate, dar daca esti umilit, creierul mic inlocuieste creierul mare, ceea ce s-a intamplat si aseara, din pacate.

Bobi Cearton
30th November 2010, 12:06
ce joaca Barcelona in 2010 atinge notiunea de perpetuum mobile. guardioliada depaseste in esenta portocala mecanica.

Bancaru
30th November 2010, 12:23
Eu ma uit la Guradiola si nu pot sa uit ca o vreme, daca nu ma insel, a impartit vestiarul cu Gica Popescu. Ma rog, e de-o varsta cu astia ai nostri din generatia de metal pretios. Intrebare: de ce ai lor pot si ai nostri nu? Hagi nici daca ar avea 3 echipe ca Barca si nu ar fi capabil sa castige in stilul asta, sau, sa fim modesti, sa faca un meci care sa te unga pe suflet.

jo27
30th November 2010, 13:08
Care-i definitia autobazei? Inter, o echipa mare si ea, zic eu, nu a bagat autobaza ci a cedat posesia, ceea ce este altceva. Nu poti repara o greseala comitand o alta, oprirea meciului inainte de termen. Arbitrul mi s-a parut bun. Nu-i vina lui ca Realul nu a jucat mai deloc. Frustrarile tin de atitudine, educatie, demnitate, dar daca esti umilit, creierul mic inlocuieste creierul mare, ceea ce s-a intamplat si aseara, din pacate.

definitia autobazei e ca stai cu toti cei 10 jucatori de cimp in preajma careului propriu, si te aperi tot meciul, ceea ce a facut Interul (ma rog, cu 9) si tot respectul pt asta...asta trebuiau sa joace si le-a iesit..parerea mea e ca Realul trebuia sa joace aseara foarte defensiv, nu sa lase atitea spatii....nu zic ca ar fi reusit mai multe, insa asa au fost condamnati din start.

eu nu contest arbitrajul, doar spun ca faza de la finalul meciului putea fi evitata..in rest de acord cu tine, privind atitudinea...

miril
30th November 2010, 13:21
Cate faze de gol a avut Barcelona pana in minutul 86, sau cand a fost, la gol? E o diferenta. Acolo si-a aratat si Guardiloa, un antrenor care-mi place mult, ca prezenta, caracter, limitele, la fel si jucatorii Barcei care faceau miuta platonica. Nu au reusit sa schimbe...expresia aia care le caracterizeaza jocul, expresie care ma enerveaza mai ales ca a intrat si in vocabularul unuia precum Becali.

kain
30th November 2010, 14:25
Eu ma uit la Guradiola si nu pot sa uit ca o vreme, daca nu ma insel, a impartit vestiarul cu Gica Popescu. Ma rog, e de-o varsta cu astia ai nostri din generatia de metal pretios. Intrebare: de ce ai lor pot si ai nostri nu? Hagi nici daca ar avea 3 echipe ca Barca si nu ar fi capabil sa castige in stilul asta, sau, sa fim modesti, sa faca un meci care sa te unga pe suflet.

Si Gigi Becali ar putea sa antreneze Barcelona, pentru ca aceasta echipa joaca singura, are formate automatismele, are jucatorii formati inca de mici, nu ai ce sa-i mai ceri, decat sa le dai indicatii, ca de partea ofensiva se ocupa singuri. Paseaza pana te innebunesc. Asa ca nu-l mai ridica in slavi pe Guardiola, ca nu-i recunosc nici un merit, cand s-o duce la o echipa gen Porto, Chelsea sau Inter sa faca ceea ce-a facut Mourinho atunci mai vorbim.

atdi
30th November 2010, 15:52
Si Gigi Becali ar putea sa antreneze Barcelona, pentru ca aceasta echipa joaca singura, are formate automatismele, are jucatorii formati inca de mici, nu ai ce sa-i mai ceri, decat sa le dai indicatii, ca de partea ofensiva se ocupa singuri. Paseaza pana te innebunesc. Asa ca nu-l mai ridica in slavi pe Guardiola, ca nu-i recunosc nici un merit, cand s-o duce la o echipa gen Porto, Chelsea sau Inter sa faca ceea ce-a facut Mourinho atunci mai vorbim.

In primul rand promovat cu Barcelona Athletic in Secunda B (acum a adus-o Enrigue in Secunda), a promovat jucatori de la Barcelona Athletic la prima echipa si continua aceasta politica, in fiecare an unu - doi jucatori fiind inclusi in echipa. A schimbat total jocul echipei. De ce nu juca la fel Barcelona si pe vremea lui Rijkaard? Mourinho pana una alta la Porto a realizat o surpriza, pe cand la Chelsea, desi a avut un buget urias nu a reusit sa prinda nici macar o finala de CL.

atdi
30th November 2010, 15:53
Inca ceva: Mourinho nu stie sa joace decat cu 2 inchizatori, el nu gandeste niciodata echipa fara 2 inchizatori.

Patriots
30th November 2010, 15:56
Si Gigi Becali ar putea sa antreneze Barcelona, pentru ca aceasta echipa joaca singura, are formate automatismele, are jucatorii formati inca de mici, nu ai ce sa-i mai ceri, decat sa le dai indicatii, ca de partea ofensiva se ocupa singuri. Paseaza pana te innebunesc. Asa ca nu-l mai ridica in slavi pe Guardiola, ca nu-i recunosc nici un merit, cand s-o duce la o echipa gen Porto, Chelsea sau Inter sa faca ceea ce-a facut Mourinho atunci mai vorbim.

Serios acum , tu vezi ce prostii debitezi aici ? Mai bine taci din gura si fii umil. Guardiola si Barcelona v-au dat o lectie aseara, ca prea sufereati de voi.

Sorin Blaj
30th November 2010, 16:15
Si Gigi Becali ar putea sa antreneze Barcelona, pentru ca aceasta echipa joaca singura, are formate automatismele, are jucatorii formati inca de mici, nu ai ce sa-i mai ceri, decat sa le dai indicatii, ca de partea ofensiva se ocupa singuri. Paseaza pana te innebunesc. Asa ca nu-l mai ridica in slavi pe Guardiola, ca nu-i recunosc nici un merit, cand s-o duce la o echipa gen Porto, Chelsea sau Inter sa faca ceea ce-a facut Mourinho atunci mai vorbim.

Kain. Lasa fotbalul, ca esti paralel cu subiectul. Barcelona joaca ce joaca acum de cand a venit Guardiola.

Crezi ca Guardiola are nevoie sa-i fie recunoscute meritele de la cineva care nu intelege fotbalul?

Sa inteleg ca Real Madrid este Avantul Ciorogarla?

Mourinho a facut ce a facut cu bani, cu multi bani. Fara banii respectiv ii era imposibil sa faca performanta la Chelsea, Inter sau Real.

El Pistolero
30th November 2010, 16:23
O sa vedem valoarea lui Pep cand o sa antreneze si alte echipe.

atdi
30th November 2010, 16:26
O sa vedem valoarea lui Pep cand o sa antreneze si alte echipe.

Tot veniti cu tot felul ineptii. Orice antrenor are nevoie de un sistem care sa plieze pe stilul lui si gandirea lui, sau sa si-l construiasca. Guardiola ar putea sa antreneze linistit echipe gen Manchester sau Arsenal, nu ar putea antrena in Italia spre exemplu. Mourinho daca ar fii la Barcelona, garantat ar juca cu Buesquets si Mascherano titulari.

atdi
30th November 2010, 16:28
Dupa parerea ta Ferguson nu are valoare? Nu a antrenat decat 2 echipe in toata cariera lui.

El Pistolero
30th November 2010, 17:02
Ferguson a avut rezultate timp de 20 de ani cu tot felul de jucatori si generatii.Sa vedem cat timp va avea si Guardiola.Generatia asta mai joaca cativa ani si gata.

atdi
30th November 2010, 17:11
Doar vreo 3, 4 jucatori din generatia asta mai joaca cativa ani. Pe aceea ii va inlocui treptat cu altii, cel mai greu de inlocuit va fii Xavi. Oricum va gasi solutii, pentru ca are o colaborare foarte buna cu Luis Enrique, stie ce se intampla la echipa a doua si la centrele de juniori ale clubului. Sa fii antrenor la un club de talia Barcelonei sau Real Madrid nu e usor, nu e o chestie ca asezi jucatorii in teren si ei joaca singuri, trebuie sa formezi niste automatisme prin antrenament, in asa fel incat jucatorii sa se gaseasca pe teren fara sa se uite unde paseaza mingea, sa ai un preparator fizic bun.

Cipri
30th November 2010, 17:29
O sa vedem valoarea lui Pep cand o sa antreneze si alte echipe.
Mama cum esti ! :happy:happy:happy
Tu realizezi ca Barca joaca cel mai bun fotbal din istorie , iar Guardiola are o parte din merit ?

Generatia asta mai joaca cativa ani si gata.
Dintre cei care au jucat aseara : Valdes ( 28 ) , Pique ( 23 ) , Busquets ( 22 ) , Iniesta ( 26 ) , Dani Alves ( 27 ) , Messi ( 23 ) , Pedro (23 ) , Villa ( 28 ) .
Incearca sa gandesti inainte sa debitezi astfel de prostii sau sa lasi frustrarea deoparte .

Sorin Blaj
30th November 2010, 17:32
O sa vedem valoarea lui Pep cand o sa antreneze si alte echipe.

Poti sa te iei de mana cu Kain.

atdi
30th November 2010, 17:42
Mama cum esti ! :happy:happy:happy
Tu realizezi ca Barca joaca cel mai bun fotbal din istorie , iar Guardiola are o parte din merit ?

Dintre cei care au jucat aseara : Valdes ( 28 ) , Pique ( 23 ) , Busquets ( 22 ) , Iniesta ( 26 ) , Dani Alves ( 27 ) , Messi ( 23 ) , Pedro (23 ) , Villa ( 28 ) .
Incearca sa gandesti inainte sa debitezi astfel de prostii sau sa lasi frustrarea deoparte .
Ai uitat jucatorii care au intrat pe parcurs: Bojan (20) si Jeffren (22)

El Pistolero
30th November 2010, 17:45
Mama cum esti ! :happy:happy:happy
Tu realizezi ca Barca joaca cel mai bun fotbal din istorie , iar Guardiola are o parte din merit ?

Dintre cei care au jucat aseara : Valdes ( 28 ) , Pique ( 23 ) , Busquets ( 22 ) , Iniesta ( 26 ) , Dani Alves ( 27 ) , Messi ( 23 ) , Pedro (23 ) , Villa ( 28 ) .
Incearca sa gandesti inainte sa debitezi astfel de prostii sau sa lasi frustrarea deoparte .

nu:rolleyes:

Si cu jucatorii aia enumerati ce vrei sa demonstrezi?la 27-29 de ani,cat crezi ca mai duc la un nivel ridicat?10 ani?
Aaa..si pe tanarul Puyol l-ai uitat...

Cipri
30th November 2010, 17:56
nu:rolleyes:

Si cu jucatorii aia enumerati ce vrei sa demonstrezi?la 27-29 de ani,cat crezi ca mai duc la un nivel ridicat?10 ani?
Aaa..si pe tanarul Puyol l-ai uitat...
E grav daca nu realizezi .
Pai Valdes e portar ( il excludem ca poate juca lejer pana la 34 ) . Ceilalti pot sa presteze un fotbal de inalta calitate pana la 31,32 . Daca e sa ii luam in calcul si pe cei care vin din spate ( doar 2 exemple : Bojan , Jeffren ) , iti inteleg durerea in ceea ce-i priveste pe jucatorii Barcelona ( fara pic de ironie ) .

jo27
30th November 2010, 17:56
Mama cum esti ! :happy:happy:happy
Tu realizezi ca Barca joaca cel mai bun fotbal din istorie , iar Guardiola are o parte din merit ?

Dintre cei care au jucat aseara : Valdes ( 28 ) , Pique ( 23 ) , Busquets ( 22 ) , Iniesta ( 26 ) , Dani Alves ( 27 ) , Messi ( 23 ) , Pedro (23 ) , Villa ( 28 ) .
Incearca sa gandesti inainte sa debitezi astfel de prostii sau sa lasi frustrarea deoparte .

sa nu exageram.....sincer nu cred ca dispui de atitea materiale (video in primul rind) pt a afirma cu tarie acest lucru...nu cred ca stii tu cum juca Brazilia lui Pele, Realul anilor 55-60 sau Liverpoolul din epoca sa de aur, sau Milanul olandezilor, ca sa dau numai citeva exemple...putem afirma, fara sa gresim, ca Barcelona practica cel mai bun fotbal al ultimilor 5-10 ani, insa cam atit.

cit il priveste pe Guardiola, cred ca acesta a demonstrat deja ca este un mare antrenor, sper pt binele lui sa nu se duca la Man City (am auzit niste zvonuri ca cica l-ar vrea), dar sa si plece de la Barca cit mai repede, pt binele lui Real :D

El Pistolero
30th November 2010, 17:58
Cred ca se referea la cel mai bun fotbal din istoria clubului.Daca nu,e o mare prostie afirmatia aia.

Tot n-ai inteles nimic,Cipri.

atdi
30th November 2010, 18:03
sa nu exageram.....sincer nu cred ca dispui de atitea materiale (video in primul rind) pt a afirma cu tarie acest lucru...nu cred ca stii tu cum juca Brazilia lui Pele, Realul anilor 55-60 sau Liverpoolul din epoca sa de aur, sau Milanul olandezilor, ca sa dau numai citeva exemple...putem afirma, fara sa gresim, ca Barcelona practica cel mai bun fotbal al ultimilor 5-10 ani, insa cam atit.

cit il priveste pe Guardiola, cred ca acesta a demonstrat deja ca este un mare antrenor, sper pt binele lui sa nu se duca la Man City (am auzit niste zvonuri ca cica l-ar vrea), dar sa si plece de la Barca cit mai repede, pt binele lui Real :D
Sincer cred ca nu se pot face comparatii, sunt perioade diferite din istorie si fotbalul nu mai acelasi, s-au schimbat sistemele de joc, a crescut viteza de joc. Realul a dominat anii 50, Liverpool inceputul anilor 80, Milanul a dominat sfarsitul anilor 80, inceputul anilor 90. Fiecare dintre aceste echipe la vremea lor practicau cel mai bun fotbal, dar nu se pot face comparatii intre ele.

Cipri
30th November 2010, 18:04
sa nu exageram.....sincer nu cred ca dispui de atitea materiale (video in primul rind) pt a afirma cu tarie acest lucru...nu cred ca stii tu cum juca Brazilia lui Pele, Realul anilor 55-60 sau Liverpoolul din epoca sa de aur, sau Milanul olandezilor, ca sa dau numai citeva exemple...putem afirma, fara sa gresim, ca Barcelona practica cel mai bun fotbal al ultimilor 5-10 ani, insa cam atit.

Asta e alta discutie . Normal ca nu stiu cum se juca in vremurile acelea , dar cred ca esti de acord cu mine ca nivelul jocului d p d v al rapiditatii era unul mai slab decat cel actual . Dupa parerea mea ce joaca Barcelona de azi o sa se incadreze pe viitor la ,,Cum se joaca fotbalul total ?" .

Cred ca se referea la cel mai bun fotbal din istoria clubului.Daca nu,e o mare prostie afirmatia aia.

Tot n-ai inteles nimic,Cipri.
Ma refeream la ,,cel mai bun joc al unei echipe din istorie" .
Eu cred ca tu n-ai inteles .
Sunt jucatori care la un inalt nivel pot sa duca pana la 33 de ani ( un exemplu bun este Ballack cand juca la Chelsea ) si tu spui ca echipa Barcei de acum o sa se destrame in cativa ani ! EPIC ! :cry:

jo27
30th November 2010, 18:08
Asta e alta discutie . Normal ca nu stiu cum se juca in vremurile acelea , dar cred ca esti de acord cu mine ca nivelul jocului d p d v al rapiditatii era unul mai slab decat cel actual . Dupa parerea mea ce joaca Barcelona de azi o sa se incadreze pe viitor la ,,Cum se joaca fotbalul total ?" .

corect, acum se joaca mult mai repede, insa atdi are dreptate, erau alte vremuri, altfel de fotbal, le putem totusi compara pe anumite segmente, insa este aproape imposibil sa stabilim exact care a fost mai bun....

dani.barcelona
30th November 2010, 18:11
nu:rolleyes:

Si cu jucatorii aia enumerati ce vrei sa demonstrezi?la 27-29 de ani,cat crezi ca mai duc la un nivel ridicat?10 ani?
Aaa..si pe tanarul Puyol l-ai uitat...

aseara putea sa fie si bunica.mea de 80 de ani pe teren la barcelona in echipa, tot ce conteaza e ca v.am umilit, asa ca lasa frustrarile astea:rosu:.

atdi
30th November 2010, 18:15
Asta e alta discutie . Normal ca nu stiu cum se juca in vremurile acelea , dar cred ca esti de acord cu mine ca nivelul jocului d p d v al rapiditatii era unul mai slab decat cel actual . Dupa parerea mea ce joaca Barcelona de azi o sa se incadreze pe viitor la ,,Cum se joaca fotbalul total ?" .

Ma refeream la ,,cel mai bun joc al unei echipe din istorie" .
Eu cred ca tu n-ai inteles .
Sunt jucatori care la un inalt nivel pot sa duca pana la 33 de ani ( un exemplu bun este Ballack cand juca la Chelsea ) si tu spui ca echipa Barcei de acum o sa se destrame in cativa ani ! EPIC ! :cry:
E clar ca actuala echipa va trece printr-o perioada de reconstructie la un moment dat, niciun club in lumea asta nu reuseste sa domine la infint. Mai vin si perioadele de cadere, important e sa nu-si schimbe politica si filozofia de joc. Pana la momentul acela traiesc momentele de fotbal frumos pe care mi le ofera Barcelona in prezent.

El Pistolero
30th November 2010, 18:16
Esti prost ma.Unde vezi ca am zis ca se destrama.In primul rand eu vorbeam de Guardiola.Sa vedem peste 4-5 ani,daca va avea rezultate tot cu echipa asta.Cand aia de 27 de ani vor avea 32,cand Puyol se va retrage si asa mai departe..

Cipri
30th November 2010, 18:20
Generatia asta mai joaca cativa ani si gata.


Sunt jucatori care la un inalt nivel pot sa duca pana la 33 de ani ( un exemplu bun este Ballack cand juca la Chelsea ) si tu spui ca echipa Barcei de acum o sa se destrame in cativa ani ! EPIC ! :cry:
:happy:happy:happy

dani.barcelona
30th November 2010, 18:39
Esti prost ma.Unde vezi ca am zis ca se destrama.In primul rand eu vorbeam de Guardiola.Sa vedem peste 4-5 ani,daca va avea rezultate tot cu echipa asta.Cand aia de 27 de ani vor avea 32,cand Puyol se va retrage si asa mai departe..

amice, noi acum ce ar trebui sa facem? sa plangem ca poate peste 4 ani nu vom mai avea echipa asta? tu crezi ca noua ne pasa ce va fi peste 4 ani? tot ce conteaza acum e prezentul, iar in prezent diferenta dintre noi si voi e de 5 goluri, atat si nimic mai mult. restul e gargara ieftina.

mariomax
30th November 2010, 20:11
niste wallpapers pentru istorie:

http://www.elmundodeportivo.es/gen/20101130/54078433840/noticia/los-wallpapers-del-barsa-madrid-5-0.-ya-los-tienes.html

:ok:

kain
30th November 2010, 23:21
Kain. Lasa fotbalul, ca esti paralel cu subiectul. Barcelona joaca ce joaca acum de cand a venit Guardiola.

Crezi ca Guardiola are nevoie sa-i fie recunoscute meritele de la cineva care nu intelege fotbalul?

Sa inteleg ca Real Madrid este Avantul Ciorogarla?

Mourinho a facut ce a facut cu bani, cu multi bani. Fara banii respectiv ii era imposibil sa faca performanta la Chelsea, Inter sau Real.

Ma faci sa rad si mai ai si 41 de ani.. Ok daca nici eu nu mai inteleg fotbalul inseamna ca tu nu stii ca exista. Cand tu o sa intelegi fotbalul mai bine ca mine si o sa-l joci mai bine ca mine, mai vorbim, pana atunci taci din gura te rog frumos, ca nu stii ce vorbesti. M-ai si enervat "atotcunoscatorule" ! Ia-te de antrenorat ca tu le stii pe toate. :rosu:

atdi
30th November 2010, 23:39
Ma faci sa rad si mai ai si 41 de ani.. Ok daca nici eu nu mai inteleg fotbalul inseamna ca tu nu stii ca exista. Cand tu o sa intelegi fotbalul mai bine ca mine si o sa-l joci mai bine ca mine, mai vorbim, pana atunci taci din gura te rog frumos, ca nu stii ce vorbesti. M-ai si enervat "atotcunoscatorule" ! Ia-te de antrenorat ca tu le stii pe toate. :rosu:

Sa stii ca sunt destui pe forum care se pot lauda cum joaca fotbal, sau care stiu sa-l joace, dar nu ne da dreptul sa evaluam calitatiile unui antrenor, mai ales dintr-o lume care este total diferita ca filozofia de mocirla fotbalului romanesc. Spre exemplu si Ferguson in primii 8 ani la Manchester nu a luat decat o cupa a angliei in primul an ca antrenor si nu l-au dat afara. Atunci ai fii zis ca Ferguson e un antrenor slab, in fine. O intrebare: ai cumva licenta de antrenor categoria a 4-a cel putin, de crezi ca le stii pe toate?

Catalanul
30th November 2010, 23:43
Imi plac persoanele care isi dau cu parerea despre viitorul Barçei :) :lol: Inainte de a da cu bâta-n balta mai bine va uitati la ce jucatori de viitor avem la Barça B (momentan pe loc de play-off in Segunda) si cati dintre ei au castigat titluri mondiale si/sau europene cu selectionatele Spaniei (de la sub 21 in jos), sa nu mai vorbesc de finalele jucate :ok:

kain
1st December 2010, 00:13
Sa stii ca sunt destui pe forum care se pot lauda cum joaca fotbal, sau care stiu sa-l joace, dar nu ne da dreptul sa evaluam calitatiile unui antrenor, mai ales dintr-o lume care este total diferita ca filozofia de mocirla fotbalului romanesc. Spre exemplu si Ferguson in primii 8 ani la Manchester nu a luat decat o cupa a angliei in primul an ca antrenor si nu l-au dat afara. Atunci ai fii zis ca Ferguson e un antrenor slab, in fine. O intrebare: ai cumva licenta de antrenor categoria a 4-a cel putin, de crezi ca le stii pe toate?

Nu am spus ca le stiu pe toate, dar cand vad ca vine unul si-mi zice mie, care iubesc fotbalul si ma consum atata pentru el, il joc si-l inteleg, ca deaia sunt bun si-mi pare rau ca nu m-am apucat de fotbal. Insa intr-o tara atat de corupta ca a noastra ajungeam probabil un ratat, daca ma apucam de fotbal. Nu le stiu pe toate, nimeni nu le stie, insa sunt sigur, foarte sigur de ceea ce spun in legatura cu Barcelona. Si cand vad ca cineva ma critica si-mi spune ca n-am vreo treaba cu fotbalul, normal ca nu imi convine. Acum te-ai bagat si tu in seama, nu n-am licenta pentru ca n-am dat-o, daca as da-o probabil as lua-o, dar nu-mi trebuie :)

Sorin Blaj
1st December 2010, 01:56
Ma faci sa rad si mai ai si 41 de ani.. Ok daca nici eu nu mai inteleg fotbalul inseamna ca tu nu stii ca exista. Cand tu o sa intelegi fotbalul mai bine ca mine si o sa-l joci mai bine ca mine, mai vorbim, pana atunci taci din gura te rog frumos, ca nu stii ce vorbesti. M-ai si enervat "atotcunoscatorule" ! Ia-te de antrenorat ca tu le stii pe toate. :rosu:

Nu stiu ce e mai grav, sa spui enormitatile pe care le spui sau sa crezi ca esti un mare cunoscator al fotbalului la 20 de ani.
Poti sa joci fotbal cat vrei, la ce spui, vad ca nu intelegi nimic din el. Nu-mi mai raspunde ca m-am lamurit cat te duce capul in domeniul asta.
Traieste in lumea ta si lasa-i pe altii in pace, sa fii sigur ca n-au nevoie de cunostintele tale de fotbal.


Acum serios, pentru "prostii" care habar n-au de fotbal si prefera sa-l priveasca de placere:

Sa spui ca Guardiola n-are nicio contributie in jocul Barcelonei este prostia secolului 21.

Asa, ca informatie generala, cand Guardiola a preluat Barcelona, aceasta era in plina criza, venind dupa un sezon ratat cu Rijkaard la timona, iar modul in care acesta a gandit jocul echipei a reiesit cel mai bine din raspunsul la intrebarea pusa de un ziarist: ce rol va avea Ronaldinho in reconstructia echipei? Raspunsul lui Guardiola a fost unul dezarmant: niciun rol, pentru ca Ronaldinho nu intra in planul de viitor al Barcelonei.

Se lasase linistea in sala de conferinte la prezentarea lui Guardiola.

Ca si completare, aceeasi atitudine a avut-o Guardiola si in privinta unor jucatori ca Deco, Zambrotta, Edmilson, Giovanni, Santi, Oleguer sau Thuram.

Imi aduc aminte de unele titluri ale unor ziaristi de clasa, nu forumisti care se uita si ei la un meci si au impresia ca inteleg fotbalul ca si Ferguson sau a unor fani orbiti de fanatismul lor pentru o echipa sau alta: sinucidere, Barcelona pierde cei mai buni jucatori, cine este Guardiola? un antrenor fara experienta, ce curaj pe Laporta etc.


Timpul i-a dat dreptate si lui Laporta si lui Guardiola.


Revenind.

Multi uita ce sezon a avut Messi in 2007-2008, unul dezastruos, cu accidentari peste accidentari. Ce s-a intamplat intre timp cu Messi? A fost reinventat, a primit mai multa libertate, joaca mult mai central. Efectul: a ajuns poate cel mai mare jucator al lumii in ultimii ani.

Dar hai ca va plictisesc si poate aveti altceva de facut in loc sa cititi "prostiile" mele. :)
Chiar va rog, nu le cititi.

PS: Ca sa nu mai vorbim de startul dezastruos de sezon 2008-2009, incheiat cu cea mai mare performanta a unui antrenor din istoria fotbalului, la care Mourinho nici macar n-are curaj sa viseze, dar sa mai si realizeze asa ceva.

PPS: Sa nu fiu inteles gresit, in opinia mea, Mourinho este printre cei mai mari antrenori ai lumii si probabil ca mai va reusi multe in fotbal, dar jocul echipelor lui este departe de a fi pe placul meu. Chestie de gusturi in materie de fotbal. :)

PPPS: Am deschis ochii in fotbal cu Johann Cruyff si Universitatea Craiova. Apropo, Guardiola a fost numit ca antrenor al Barcelonei la recomandarea lui Cruyff.

BlueEnergy
1st December 2010, 02:23
Despre meciul de aseara...cuvintele sunt de prisos! Ceva de neuitat si povestit copiilor!:)

jo27
1st December 2010, 08:22
PS: Ca sa nu mai vorbim de startul dezastruos de sezon 2008-2009, incheiat cu cea mai mare performanta a unui antrenor din istoria fotbalului, la care Mourinho nici macar n-are curaj sa viseze, dar sa mai si realizeze asa ceva.




sint de acord cu tot ce ai scris in postul anterior, cu exceptia frazei subliniate mai sus. Mourinho, daca nu pleca de la Inter in vara, avea sanse extrem de ridicate sa realizeze in decembrie 2010 ce a realizat Guardiola cu un an inainte....deja 3 trofee (cele mai importante, si mai greu de obtinut, si care le conditionau practic pe celelalte) fusesera cistigate.

kain
1st December 2010, 15:51
@Sorin Blaj

Ronaldinho a plecat de la Barcelona pentru ca se certase cu Eto'o si apoi cred ca si cu Puyol. Reactia? A fost urmatoarea, inlaturarea lui din familia blaugrana. Cine voiai sa plece? Eto'o? Care era acolo de mai multi ani sau Ronaldinho care venise dar o luase pe un drum gresit, din cauza iesirilor sale nocturne, din cauza ca a luat in greutate, din cauza ca nu mai juca ce juca la inceput. Aceasta decizie probabil o lua si alt antrenor, pentru ca era fortat sa o faca.

In legatura cu jocul Barcelonei: Johan Cruyff este principalul om care a vrut si a reusit sa implementeze la aceasta echipa acest stil de joc de azi numit de presa "tiki-taka". Bineinteles, a durat 20-30 de ani ca aceasta filozofie sa fie invatata si sa intre in sangele pustilor de la scolile de fotbal din Barcelona. Si uite ca astazi s-a ajuns la un rezultat, jumatate daca nu trei sferturi din echipa catalana este un produs 100% al scoalii de juniori.

Si ca argument la ce-ai spus tu, Barcelona juca "tiki-taka" si-n era lui Rijkaard cu Ronaldinho in echipa, avea la fel posesie enorma, si pana la urma Rijkaard a promovat pe Messi, Bojan.. El a avut incredere in aceasta echipa, el l-a adus pe Ronaldinho, brazilianul dupa parerea mea contribuind decisiv la castigarea locului de titular in echipa al lui Messi. Daca observati la acea vreme, multe pase de gol veneau din partea lui pentru pusti, el il scotea in evidenta, si se intelegeau perfect intre ei, daca nu era Ronaldinho, Messi poate ca oricum ajungea titular, insa nu asa de repede ;)

Frank Rijkaard - olandez, Johan Cruyff - olandez . Chiar crezi ca Rijkaard n-a avut nici o contributie la acest stil practicat de Barcelona? Eu zic ca echipa si acum mai evolueaza datorita acestui antrenor, care si-a facut treaba senzational la echipa. Guardiola nu vreau sa-i limitez din merite, e un foarte bun psiholog, o fosta glorie a echipei, insa este deabia intrat in cariera de antrenorat si a avut norocul ca sa prinda 6 trofee intr-un singur an cu Barca, de ce oare? Din cauza ca nu prea a avut parte de accidentari ale pieselor principale din echipa si din cauza ca joaca in formula asta de ani buni.

Sorin, inteleg ca si pe tine te doare cand cineva iti spune ca nu te pricepi la fotbal, asa ca nu-ti mai da cu parerea despre mine, ca nu ma cunosti si nu stii ce stiu eu despre fotbal. Ce e in mintea mea cand spun ce spun, dar acum ti-am argumentat de ce am spus acele chestii. Poate ca am fost prea dur, insa acum sunt chiar obiectiv.

PS: Ma uit la fiecare meci al Realului si ma uit la multe meciuri stai linistit :ok:

atdi
1st December 2010, 17:23
sint de acord cu tot ce ai scris in postul anterior, cu exceptia frazei subliniate mai sus. Mourinho, daca nu pleca de la Inter in vara, avea sanse extrem de ridicate sa realizeze in decembrie 2010 ce a realizat Guardiola cu un an inainte....deja 3 trofee (cele mai importante, si mai greu de obtinut, si care le conditionau practic pe celelalte) fusesera cistigate.

Diferenta e ca Murinho a reusit performanta de a castiga tot in al doilea sezon la Inter, dar e drept ca si transferurile importante le-a facut tot in al doilea sezon, pe cand Guardiola a avut nucleul important de jucatori inca din primul sezon.

messi19
2nd December 2010, 04:51
@Sorin Blaj

Ronaldinho a plecat de la Barcelona pentru ca se certase cu Eto'o si apoi cred ca si cu Puyol. Reactia? A fost urmatoarea, inlaturarea lui din familia blaugrana. Cine voiai sa plece? Eto'o? Care era acolo de mai multi ani sau Ronaldinho care venise dar o luase pe un drum gresit, din cauza iesirilor sale nocturne, din cauza ca a luat in greutate, din cauza ca nu mai juca ce juca la inceput. Aceasta decizie probabil o lua si alt antrenor, pentru ca era fortat sa o faca.



esti sigur???:rosu::rosu:

de ronaldinho ca se certa cu eto'o se tot zicea in fiecare an. dar rijkaard nu a renuntat la niciunu. deci decizia asta nu o lua orice antrenor:rosu:

deco,zambrotta sau thuram cu cine se certasera??? ca si la ei a renuntat. si nu cred ca a facut asta pt ca erau niste fosti mari jucatori care devenisera inutili echipei. si nu isi mai dadeau interesu pt echipa asta.

si la eto'o a vrut sa renunte pep exact in momentul in care a renuntat la ceilalti. numai ca nu prea a reusit sa scape de el.

daca ma uit un pic la jucatorii la care a renuntat cred ca sunt cei care stricau vestiarul sau aveau o viata extrasportiva dezordonata si nu mai faceau pe teren ce ar fi trebuit sa faca.

acuma na... zic si eu. eu unu nici nu joc prea grozav fotbal nici nu ma pricep asa bine .........:headbang:

miril
2nd December 2010, 10:08
L-a dat, in cele din urma, pe Eto'o si la luat pe Ibra. Cred ca altele au fost criteriile.

mariomax
3rd December 2010, 12:37
http://www.elmundodeportivo.es/gif/20101203/e__archivo_graphic_10_1_2_20101203_YKAP03.eps.jpg

Xaviesta
4th December 2010, 23:41
Osasuna - Barcelona 0-3:yeah::yeah: Pedro (Messi), Messi (Villa), Messi din penalty... A jucat bine Messi:yeah: pase de gol si 2 goluri. Trece iar pe 1 in clasamentul golgheterilor cu 15 goluri.

BlueEnergy
5th December 2010, 04:05
http://www.youtube.com/watch?v=J4P_cpoKaws

BlueEnergy
6th December 2010, 15:21
Sa moara dusmanii de ciuda!!!

http://www.youtube.com/watch?v=dNofNdj4eX0

:))))

One6o6
6th December 2010, 15:33
Messi - 4 prezente, in total si consecutive, pe podium. Nu stiu daca a mai reusit cineva asta in istoria Ballon D'Or. Asta demonstreaza ca este cel mai bun si cel mai constant fotbalist contemporan (si are doar 23 de ani!).

Anul acesta va castiga Xavi sau Iniesta, datorita prestatiei Spaniei la Cupa Mondiala, dar personal cred ca Messi este la ani lumina in fata oricarui jucator de pe planeta. Si pana la urma este un premiu individual, nu colectiv. Performantele echipelor fiind un criteriu nejustificat.

atdi
6th December 2010, 15:40
Messi - 4 prezente, in total si consecutive, pe podium. Nu stiu daca a mai reusit cineva asta in istoria Ballon D'Or. Asta demonstreaza ca este cel mai bun si cel mai constant fotbalist contemporan (si are doar 23 de ani!).

Anul acesta va castiga Xavi sau Iniesta, datorita prestatiei Spaniei la Cupa Mondiala, dar personal cred ca Messi este la ani lumina in fata oricarui jucator de pe planeta. Si pana la urma este un premiu individual, nu colectiv. Performantele echipelor fiind un criteriu nejustificat.

Daca nu joci intr-o echipa buna nu poti sa te afirmi. Deci depinde pana la urma si de echipa. Eu personal as dori sa castige Xavi, care e cel mai bun pasator din lume in prezent si cred ca e ultima lui sansa de a castiga acest trofeu, tinand cont de faptul ca deja are 30 de ani.

EonLockz
6th December 2010, 15:47
Messi - 4 prezente, in total si consecutive, pe podium. Nu stiu daca a mai reusit cineva asta in istoria Ballon D'Or. Asta demonstreaza ca este cel mai bun si cel mai constant fotbalist contemporan (si are doar 23 de ani!).

Anul acesta va castiga Xavi sau Iniesta, datorita prestatiei Spaniei la Cupa Mondiala, dar personal cred ca Messi este la ani lumina in fata oricarui jucator de pe planeta. Si pana la urma este un premiu individual, nu colectiv. Performantele echipelor fiind un criteriu nejustificat.

Care Ballon D'Or? Nu mai exista asa ceva pentru ca s-a bãgat FIFA. Lipsa lui Sneijder din top 3 (în favoarea lui Messi, cel mai probabil) e pe același loc cu Qatar 2022.

One6o6
6th December 2010, 16:17
@atdi: De acord. Nu poti fi luat in considerare pentru acest premiu daca joci la o echipa modesta, dar eu ma referam la faptul ca performantele clubului si performantele jucatorului ar trebui diferentiate. Ele sunt interdependente, dar ar trebui privite si independent atunci cand se ofera un premiu INDIVIDUAL. In aceste conditii, valoarea individuala a jucatorului nu ar trebui negata sau neglijata de faptul ca echipa la care evolueaza nu obtine performante importante.

@EonLockz: Tot Ballon D'Or (http://www.francefootball.fr/FF/Ballon_Or_home.html) se numeste. Da, s-a unit cu FIFA, dar decizia finala nu e in totalitate a acestora. (Ca si in cazul WC2022).

EonLockz
6th December 2010, 16:20
@atdi: De acord. Nu poti fi luat in considerare pentru acest premiu daca joci la o echipa modesta, dar eu ma referam la faptul ca performantele clubului si performantele jucatorului ar trebui diferentiate. Ele sunt interdependente, dar ar trebui privite si independent atunci cand se ofera un premiu INDIVIDUAL. In aceste conditii, valoarea individuala a jucatorului nu ar trebui negata sau neglijata de faptul ca echipa la care evolueaza nu obtine performante importante.

@EonLockz: Tot Ballon D'Or (http://www.francefootball.fr/FF/Ballon_Or_home.html) se numeste. Da, s-a unit cu FIFA, dar decizia finala nu e in totalitate a acestora. (Ca si in cazul WC2022).
Nu, acum se numește FIFA Ballon d'Or si oricum nu ma refeream la nume. Daca am pune la egalitate UCL și WC atunci Sneijder ar avea o victorie și o finala, Xavi și Iniesta o victorie și o semifinala iar Messi o semifinala și sferturi.

One6o6
6th December 2010, 16:54
Nu stiu ce tot ai cu Sneijder. A castigat totul cu Inter anul trecut, dar a luat campionatul in ultima etapa, iar cu Barcelona a castigat dintr-un offside (http://www.youtube.com/watch?v=y1zHzhiJFnw). Ca sa nu mai zic ca meciul s-a jucat marti, dupa o calatorie cu trenul a oaspetilor care jucasera cu Espanyol sambata, in vreme ce gazdele apucasera sa se si odihneasca dupa meciul de campionat pe care il disputasera vineri!. Acel 3-1 a fost o intamplare. La CM Olanda a intalnit adversari accesibili in afara de Brazilia si Spania.

Si sa-ti mai repet ca e vorba de performante individuale? Daca iei performantele cluburilor, Inter e pe nicaieri in acest sezon. Barcelona e tot sus. Iar individual, Sneijder nu a castigat nici premiul pentru cel mai bun jucator din UCL in sezonul trecut (http://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_Club_Footballer_of_the_Year#2009.E2.80.9310:_ Diego_Milito) si nici Balonul de Aur la Cupa Mondiala (http://en.wikipedia.org/wiki/FIFA_World_Cup_awards#Golden_Ball). Forlan a fost cel mai bun in Africa cu toate ca nu a castigat finala. Tot Forlan a mai castigat Super Cupa Europei (contra lui Inter si cu Sneijder in teren), pe langa Europa League si semifinala cu Uruguay.

Sneijder este un jucator foarte bun, dar nu il poti considera, obiectiv, (lasand la o parte competitiile castigate de echipa) mai bun decat Xavi... ca sa nu mai vorbesc de Messi. Oricum cine voteaza, o face subiectiv si fiecare avem o parere diferita.

jo27
6th December 2010, 17:32
Nu stiu ce tot ai cu Sneijder. A castigat totul cu Inter anul trecut, dar a luat campionatul in ultima etapa, iar cu Barcelona a castigat dintr-un offside (http://www.youtube.com/watch?v=y1zHzhiJFnw). Ca sa nu mai zic ca meciul s-a jucat marti, dupa o calatorie cu trenul a oaspetilor care jucasera cu Espanyol sambata, in vreme ce gazdele apucasera sa se si odihneasca dupa meciul de campionat pe care il disputasera vineri!. Acel 3-1 a fost o intamplare. La CM Olanda a intalnit adversari accesibili in afara de Brazilia si Spania.

Si sa-ti mai repet ca e vorba de performante individuale? Daca iei performantele cluburilor, Inter e pe nicaieri in acest sezon. Barcelona e tot sus. Iar individual, Sneijder nu a castigat nici premiul pentru cel mai bun jucator din UCL in sezonul trecut (http://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_Club_Footballer_of_the_Year#2009.E2.80.9310:_ Diego_Milito) si nici Balonul de Aur la Cupa Mondiala (http://en.wikipedia.org/wiki/FIFA_World_Cup_awards#Golden_Ball). Forlan a fost cel mai bun in Africa cu toate ca nu a castigat finala. Tot Forlan a mai castigat Super Cupa Europei (contra lui Inter si cu Sneijder in teren), pe langa Europa League si semifinala cu Uruguay.

Sneijder este un jucator foarte bun, dar nu il poti considera, obiectiv, (lasand la o parte competitiile castigate de echipa) mai bun decat Xavi... ca sa nu mai vorbesc de Messi. Oricum cine voteaza, o face subiectiv si fiecare avem o parere diferita.

Sneijder nu e mai bun ca Messi...a fost doar anul asta mai bun ca el. Messi in meciurile importante nu a facut nimic..a se vedea dubla cu Inter, sau sferturile campionatului mondial. daca ma intrebi pe mine iti voi spune deschis, Messi este cel mai bun jucator de pe planeta, doar ca anul acesta nu cred ca merita Top3 la balonul de aur.

Lordul
6th December 2010, 17:34
castiga Andres Iniesta pentru ca a marcat golul finalei World Cup 2010 si in general la acordarea balonului de aur conteaza daca ai marcat intr-o finala de Cupa Mondiala

One6o6
6th December 2010, 17:47
Nimic in meciuri importante? A se vedea ultimele 2 meciuri contra lui Real Madrid. A se vedea 4 goluri in SFERTURI (nu meci de grupa) cu Arsenal (nu CFR Cluj). Cine a mai reusit asta in actualul format CL? Sneijder presupun. Si sa revezi sfertul cupei mondiale cu Germania sa vezi ca Messi a jucat chiar bine. A fost fortat de germani sa coboare prea mult, vizionarul tactician/cheerleader Maradona e insa zero ca antrenor. Cu Spania (http://www.youtube.com/watch?v=o7bgotz_hOE) si Brazilia (http://www.youtube.com/watch?v=hASkOlY9fAY), sub comanda lui Batista, Messi a fost la fel de bun ca la Barcelona. Amicalurile nu sunt meciuri importante, dar echipele sunt de top.

Toata lumea stie ca UCL reuneste cei mai buni jucatori din lume. Cupa Mondiala e o competitie in care Geroge Best sau Giggs nu au putut ajunge. Messi a fost golgheterul competitiei in ultimele doua editii.

Meritele lui Sneijder in castigarea triplei nu sunt cu nimic mai presus celor ale lui Julio Cesar (http://www.youtube.com/watch?v=hEcYrl7toZg), Lucio sau Eto'o. Ca sa nu-i mai pun la socoteala pe Milito si Mourinho.

BlueEnergy
6th December 2010, 18:05
Dupa mine Forlan a fost mai bun ca Sneidjer la Mondiale. Si in fond au votat cei mai buni jurnalisti sportivi si cei 202 conducatorii de federatii afiliati la FIFA....daca nici astia nu stiu fotbal, ma refer la jurnalistii sportivi, pai cine puii mei mai stie?! Astia scriu articole sportive zi de zi si vad meciurile de fotbal...comentariile sunt de prisos. Si da, Messi merita sa fie in top 3...uitati-va ce pase i-a dat lui Villa contra Realului...si Messi are viziunea jocului insa are tot timpul sa se maturizeze. Messi are insa in plus fata de Xavi viteza si tehnica. Un mic plus. Oricum personal as vrea sa`l ia Xavi premiul

jo27
6th December 2010, 18:10
Nimic in meciuri importante? A se vedea ultimele 2 meciuri contra lui Real Madrid. A se vedea 4 goluri in SFERTURI (nu meci de grupa) cu Arsenal (nu CFR Cluj). Cine a mai reusit asta in actualul format CL? Sneijder presupun. Si sa revezi sfertul cupei mondiale cu Germania sa vezi ca Messi a jucat chiar bine. A fost fortat de germani sa coboare prea mult, vizionarul tactician/cheerleader Maradona e insa zero ca antrenor. Cu Spania (http://www.youtube.com/watch?v=o7bgotz_hOE) si Brazilia (http://www.youtube.com/watch?v=hASkOlY9fAY), sub comanda lui Batista, Messi a fost la fel de bun ca la Barcelona. Amicalurile nu sunt meciuri importante, dar echipele sunt de top.

Toata lumea stie ca UCL reuneste cei mai buni jucatori din lume. Cupa Mondiala e o competitie in care Geroge Best sau Giggs nu au putut ajunge. Messi a fost golgheterul competitiei in ultimele doua editii.

Meritele lui Sneijder in castigarea triplei nu sunt cu nimic mai presus celor ale lui Julio Cesar (http://www.youtube.com/watch?v=hEcYrl7toZg), Lucio sau Eto'o. Ca sa nu-i mai pun la socoteala pe Milito si Mourinho.

Interesant cum privesti meritele lui Sneijder in cadrul propriei echipe, si pe ale lui Messi in cadrul propriei echipe...se cheama dublu standard, ma rog, chiar tu ai zis ca fiecare avem propria opinie, si mai ales argumentat asa cum o faci tu, chiar nu are rost sa le combatem...

Patriots
6th December 2010, 18:54
Comparati si voi statistica lui Messi si a lui Sneijder de sezonul trecut. Nu poti spune ca Messi nu merita sa fie acolo , mai ales ca are 30+ goluri in campionat si vreo 8 in UCL , desi la mondial a jucat destul de slab.

One6o6
6th December 2010, 19:10
Destul de slab incat sa fie considerat intre primii 10 (http://www.bettingpro.com/category/World-Cup/World-Cup-2010-Golden-Ball-Nominees-Announced-2010070900167/).

Sir. Eko
6th December 2010, 19:28
"Finala" ar trebui sa fie clar ,intre Messi si Sneijder ,cu Sneijder castigator ,dar nu ai la ce sa te astepti de la FIFA.....

El Pistolero
6th December 2010, 19:31
Comparati si voi statistica lui Messi si a lui Sneijder de sezonul trecut. Nu poti spune ca Messi nu merita sa fie acolo , mai ales ca are 30+ goluri in campionat si vreo 8 in UCL , desi la mondial a jucat destul de slab.

Pai mondialul conteaza enorm.Cannavaro cum a castigat in 2006.Tot datorita mondialului.
Sneijder merita clar trofeul.A avut un an fabulos la Inter plus un mondial aproape perfect.:ok:

BlueEnergy
6th December 2010, 21:48
Frustratii de la Real, plini de invidie si oftica o trag sus si tare cu Sneijder :). Lasa...pana una alta voi va contraziceti in pareri si argumente pro sau contra si uitati-va ca cei trei jucatori in finala sunt Xavi, Iniesta si Messi...acum roadeti`va unghiile linistiti:D

mariomax
6th December 2010, 22:27
Sneijder, un an bunicel si s-a intors inapoi in mediocritate. Pe cand Xavi o tine tot asa de vreo 3-4 ani...

BlueEnergy
7th December 2010, 11:56
Si pentru cei care tot o tineti sus si tare cu parerile pro si contra Sneidjer sau alti jucatori care meritau sa fie in top3...voturile pentru Balonul de Aur sunt date de...

"Cei trei nominalizati pentru prestigiosul trofeu au fost desemnati dupa insumarea voturilor tuturor capitanilor echipelor nationale si selectionerilor din intreaga lume, atat la nivelul fotbalului masculin cat si feminin, precum si a unui grup international de jurnalisti selectati de France Football."

Deci....comentariile sunt de prisos:D

miril
7th December 2010, 15:27
Asta arata de ce Owen a luat titlul odata, adica se bazeaza pe subiectivism, pe ochi si chiar si ceva sprancene. Daca se trece la lucruri concrete, palbabile, adica titluri, trofee, lucrurile stau clar, Sneijder trebuia sa intre pe podium, alaturi de Xavi, cel care poate va lua trofeul, si de Iniesta care desi jumatate de sezon a fost accidentat si-a facut pe deplin datoria in finala. Messi nu a castigat nimic, in acest an, deci nu trebuia nominalizat, in opinia mea sau, daca ar fi fost nominalizat ar fi trebuit sa o faca in locul lui Iniesta.

raulmad
7th December 2010, 17:26
Frustratii de la Real, plini de invidie si oftica o trag sus si tare cu Sneijder :). Lasa...pana una alta voi va contraziceti in pareri si argumente pro sau contra si uitati-va ca cei trei jucatori in finala sunt Xavi, Iniesta si Messi...acum roadeti`va unghiile linistiti:D

Nu stiu cine este frustrat in toata chestia asta dar Messi nu are ce cauta in acest an in discutia despre Balonul de Aur.

Xavi si Iniesta au castigat Campionatul Mondial - corect au tot dreptul. Cat despre Sneijder - cum poate sa nu fie macar pe podium un jucator care a castigat CL, campionatul in Italia si a jucat finala CM?

Miril,

Owen a castigat atunci Cupa UEFA cu Liverpool + Cupa Ligii + Cupa Angliei asa ca....ani de zile m-am enervat ca nu a castigat Raul in acel an dar titlurile castigate de Owen in 2001 se pare ca au contat mai mult.

BlueEnergy
7th December 2010, 17:55
Nu stiu cine este frustrat in toata chestia asta dar Messi nu are ce cauta in acest an in discutia despre Balonul de Aur.

Xavi si Iniesta au castigat Campionatul Mondial - corect au tot dreptul. Cat despre Sneijder - cum poate sa nu fie macar pe podium un jucator care a castigat CL, campionatul in Italia si a jucat finala CM?

Miril,

Owen a castigat atunci Cupa UEFA cu Liverpool + Cupa Ligii + Cupa Angliei asa ca....ani de zile m-am enervat ca nu a castigat Raul in acel an dar titlurile castigate de Owen in 2001 se pare ca au contat mai mult.

Imi place cum spui "Messi nu are ce cauta in acest an...". Nu stiu cum sa va spun dar voi puteti sa spuneti ca avea/sau nu ce cauta insa 100 de forumisti nu faceti nici cat unul din jurnalistii care au avut dreptul de vot! Indiferent de ce a fost, balonul de aur se acorda jucatorului care a fost constant si a evoluat cel mai bine tot anul...repet, tot anul, asa ca...

Pe mine ma amuza parerile contra si cat de hotarati spuneti ca NU avea ce cauta...si pe cuvant despre tema asta e ultima oara cand postez. Au facut-o cei mai in masura sa o faca si consider ca au ales cei mai in forma 3 fotbalisti la ora actuala. Punct!:)

raulmad
7th December 2010, 18:07
BlueEnergy,

Fiecare are dreptul de a-si spune parerea, nu? Sau tu ai cumva impresia ca detii adevarul absolut? Jurnalistii sunt si ei oameni deci subiectivi ca mine sau ca tine. Deci parerea lor nu e litera de lege. In alta ordine de idei: daca se merge pe criteriul cine a castigat mai multe trofee in acest an atunci Messi nu are ce cauta in acest clasament (poate exprimarea nu e tocmai fericita dar alta mai buna nu gasesc in acest moment). Avand in vedere ca sunt fan Real Madrid poate ai impresia ca nu-mi place Messi si de aia spun ca nu merita sa fie nominalizat. Ei bine, te inseli. Faptul ca tin cu Real nu ma impiedica sa-mi placa de acest jucator. Doar ca nu consider ca trebuia nominalizat. Parerea mea nu conteaza in desemnarea castigatorului cum nu conteaza nici a ta. Dar mi-am exprimat-o. Sau nici asta nu am voie?

El Pistolero
7th December 2010, 18:12
Tu daca te uiti doar la meciurile Barcei e si normal sa nu stii ce a facut Sneijder la Inter.
Sneijder a fost un jucator decisiv la Inter sezonul trecut.A castigat campionatul,cupa,CL si a jucat finala mondiala unde a dat si 5 goluri.Messi a castigat doar un trofeu,si a facut un mondial slab.
Tot timpul trofeele au contat mult.
Anu' asta chiar ca s-a luat o decizie hilara...:sleep:

One6o6
7th December 2010, 18:32
Balonul de Aur a devenit un fel de premiu Oscar sau premiu Nobel pentru Literatura, in sensul ca si-a pierdut demult credibilitatea. Si cum ar putea fi credibil universal atunci cand laureatul este ales de un grup restrans de oameni?

Nu este important cine castiga sau cine este nominalizat, ci este important sa-i vedem pe cei trei de la Barcelona jucand in fiecare saptamana si castigand impreuna, deoarece este un sport de echipa. Daca fotbalul este, asa cum le place unora sa spuna, un mijloc de exprimare artistica, atunci Messi este preferatul meu. Asa cum unora le place Rembrandt sau alltora Van Gogh. Nu poti compara talentul. Fiecare il are, dar fiecare se exprima diferit. Premiile si distinctiile individuale sunt inutile atata vreme cat fotbalul este un sport de echipa. Nimeni nu face singur diferenta. Nici Maradona in 86 nu castiga singurl mondialul daca ceilalti coechipieri stateau ca niste jaloane.

Discutiile pe tema asta si pe tema "care este cel mai bun jucator din istorie" sunt inutile si irelevante. Ronaldo, Pele sau Maradona nu au castigat niciodata Champions League, dar cu toate acestea sunt considerati printre cei mai buni. In final fiecare va ramane cu propria lui parere, indiferent de argumentele pe care i le-ai aduce.

Sorin Blaj
12th December 2010, 23:49
Spectacol facut de Messi la golul 4: Barcelona - Real 5-0, Real Sociedad. :)

mariomax
12th December 2010, 23:52
barca. spectacol. recorduri. messi. :ok:

marca: MANITA A LA REAL CON DOBLETE DE UN MESSI DE MUSEO

delaparis
13th December 2010, 00:20
Echipa asta inventeaza un nou fotbal

Catalanul
13th December 2010, 01:12
in ultimele 6 meciuri oficiale (4 in campionat + 2 in CL) avem golaveraj de 26-0 :ok:

aLLiin
13th December 2010, 01:51
Barcelona,a dus fotbalul la nivel de arta...si credeti-ma ca nu sunt fan barca.

mariomax
13th December 2010, 16:49
http://www.elmundodeportivo.es/gif/20101213/e__archivo_graphic_10_1_2_20101213_YKAP13.eps.jpg

dani.barcelona
13th December 2010, 19:33
suntem pe val, sper ca perioada de recul sa vina cat mai tarziu:ok:.

http://www.youtube.com/watch?v=fRxaUalYkB4

http://rutube.ru/tracks/3868472.html?v=c34230450bdbe63a17d64841a5bcbfca

urmariti felul in care sarbatoreste messi marcarea golurilor(absolut superbe amandoua) si modul gretos in care se bucura manelistul dupa ce inscrie. si se mai mira unii de ce este huiduit prostul asta pe toate stadioanele. din ce am citit prin presa se pare ca nu va mai face multi purici pe la madrid, e in conflict cu mai multa lumea pe acolo. nu ar fi o pierdere prea mare, un ***** din asta nu face cinste unui club ca real madrid:rosu:.

mariomax
13th December 2010, 22:00
chiar ca reactioneaza ca un prostalau. oricum, e varza mai nou. noroc cu loviturile libere...maaaaare spectacol :lol:

lucian_iasi
18th December 2010, 23:07
Espanyol - Barcelona 1-5 (Osvaldo /Pedro 2,Villa 2,Xavi)

mariomax
18th December 2010, 23:27
1-5, otra manita. tare m-a satisfacut acest rezultat, i-au linistit si pe taranoii de la Espanyol...

Catalanul
18th December 2010, 23:30
Impresionant cum l-a primit publicul de la Espanyol pe Iniesta, jos palaria :ok:

Partial de 31-1 in ultimele 7 meciuri disputate, urmeaza meciul din cupa cu Athletic Bilbao.

Patriots
25th December 2010, 10:49
Craciun fericit tuturor catalanilor de pe forum :rasc:

Catalanul
6th January 2011, 01:09
1-1 la Bilbao si ne-am calificat in sferturi :yeah:

sincer imi era dor sa mai traiesc un meci cu asa intensitate, nici la El Clasico nu am "transpirat" ca azi :D

Abidal a marcat primul sau gol pentru Barça, al 2-lea din toata cariera lui de jucator profesionist :happy

maine aflam cu cine jucam in sferturi, Betis sau Getafe.

Lordul
6th January 2011, 08:46
pai si Thuram a dat 2 goluri in toata cariera lui de profesionist :happy

Razor
6th January 2011, 19:35
Oricum Barca are parcurs destul de lejer pana in finala (Betis in sferturi , Almeria/Deportivo in semifinala) fata de Real (Atletico/Espanyol in sferturi , Valencia/Sevilla in semifinala).

lucian_iasi
9th January 2011, 00:52
Deportivo - Barcelona 0-4 (Villa,Messi,Iniesta,Pedro) :ok:

YoNuTzz
9th January 2011, 01:34
doamne ce scoruri da barca in spania...
in toate meciurile de la 4 in sus...
cred ca anul asta sigur fac peste 100 de puncte...

Shinnok
9th January 2011, 04:04
doamne ce scoruri da barca in spania...
in toate meciurile de la 4 in sus...
cred ca anul asta sigur fac peste 100 de puncte...

la ce in forma sunt, tot ce se poate

Lucian86
9th January 2011, 10:30
Ce echipa !!! :groggy:

N0_NaM3
9th January 2011, 10:47
Ce echipa, ce prestatie...!!! :D

Lordul
9th January 2011, 11:08
ce executie a reusit Messi /OLE/ /OLE/

BlueEnergy
9th January 2011, 15:24
Si Barca nu e in forma maxima....de vreo cateva meciuri nu joaca la ceea ce ne asteptam de la ei. Conteaza insa ca e o echipa care joaca de multi ani impreuna....te uiti la un meci, ca aseara de ex...stai 15-20 de min si parca adormi la jocul de pase al Barcelonei si pe urma boooom....vine golul.

Sir. Eko
9th January 2011, 15:28
Vine meciu cu noi :(

Lordul
9th January 2011, 20:57
maine Iniesta ia Balonul de Aur !

N0_NaM3
9th January 2011, 22:32
Eu sper ca Xavi, macar ptr intreaga lui cariera si ptr faptul ca de cativa ani, joaca la acelasi nivel inalt.

bigbluelyon
10th January 2011, 13:22
Si eu sper ca Xavi sa fie castigator are si 30 de ani . Iniesta poate mai are sanse sa castige Balonul de Aur tinand cont ca are 26-27 de ani. Oricum ar trebui ca amandoi sa castige trofeul, fac un cuplu magnific la mijlocul terenului.

Xaviesta
10th January 2011, 19:57
Xavi sau Iniesta castiga...As vrea Messi dar nu cred ca are sanse.

Razor
10th January 2011, 21:03
Cred ca Xavi merita cel mai mult sa castige.

Catalanul
10th January 2011, 21:06
Pana la urma a castigat Messi.

Sincer ma asteptam sa fie Xavi sau Iniesta, insa daca stai sa te gandesti ca voteaza antrenori si capitani de echipa din tari precum Sri Lanka sau alte tari de genul asta era de asteptat...

Ceea ce conteaza este ca podiumul este ocupat in intregime de jucatori formati de Barça :ok:

BlueEnergy
10th January 2011, 22:06
Si eu preferam sa castige Xavi insa....cum premiul se acorda pentru performantele individuale pe tot parcursul anului trecut si Messi a facut niste meciuri senzationale, de ex cel cu Arsenal, Valencia etc...per total cred ca e bine si asa.Multa lume se tot invarte dupa Campionatul Mondial...cel mai bun jucator de acolo a fost Forlan...si atat. In fine...astept turul cu Arsenal:d

Catalanul
10th January 2011, 22:32
Pana la meciul cu Arsenal mai e :D

Luna asta avem in fiecare saptamana cupa + campionat. La inceputul lui februarie se va sti deja finala cupei, ar fi fain un Barça - Real Madrid :D

BlueEnergy
10th January 2011, 22:54
Pana la meciul cu Arsenal mai e :D

Luna asta avem in fiecare saptamana cupa + campionat. La inceputul lui februarie se va sti deja finala cupei, ar fi fain un Barça - Real Madrid :D

Si sa castige Barca iar!!!:D

Ce meci...la pauza Hercule - Atletico Madrid 4-0:happy

Catalanul
11th January 2011, 00:09
si sa se joace iar pe Mestalla :yes:

dani.barcelona
11th January 2011, 01:02
si sa se joace iar pe Mestalla :yes:

daca se vor califica in finala si vor juca cu real vin si eu la meci, asta daca gasesc bilet:D. stadionul ala nou de la iesirea din oras cum se mai prezinta? mai au de lucrat la el?

messi merita sa castige, e cel mai bun din lume si basta.

Catalanul
11th January 2011, 01:05
bilet va fi greu daca nu chiar imposibil sa gasesti, acu' 2 ani cand a fost finala cu Bilbao (tot in Valencia) au avut acces la bilete doar suporterii celor doua finaliste (trebuia sa fii 'socio') :( dar oricum, atmosfera in oras a fost superba alaturi de suporterii catalani :D :yes:

In ceea ce priveste noul stadion, in vara se implinesc 2 ani de cand nu se mai construieste nimic :D criza financiara a clubului a facut sa se ajunga aici din pacate :( daca ar fi castigat Spania candidatura pentru mondialul din 2018 probabil s-ar fi inceput lucrarile, asa insa mai avem de asteptat destul cred eu :rolleyes:

N0_NaM3
11th January 2011, 01:08
Nu e adevarat, brazilienii de ex., l-au votat pe Messi. ;)

YoNuTzz
11th January 2011, 01:39
adevarul este ca iniesta nu merita sa castige balonul de aur ptr ca a marcat un gol...
astfel ramanea intre messi si xavi...si e evident cine e mai bun...

deci alegerea a fost corecta...

dani.barcelona
11th January 2011, 02:15
bilet va fi greu daca nu chiar imposibil sa gasesti, acu' 2 ani cand a fost finala cu Bilbao (tot in Valencia) au avut acces la bilete doar suporterii celor doua finaliste (trebuia sa fii 'socio') :( dar oricum, atmosfera in oras a fost superba alaturi de suporterii catalani :D :yes:

In ceea ce priveste noul stadion, in vara se implinesc 2 ani de cand nu se mai construieste nimic :D criza financiara a clubului a facut sa se ajunga aici din pacate :( daca ar fi castigat Spania candidatura pentru mondialul din 2018 probabil s-ar fi inceput lucrarile, asa insa mai avem de asteptat destul cred eu :rolleyes:

in vara se fac tot 2 ani de cand nu am mai fost pe acolo, inseamna ca stadionul a ramas asa cum il stiu :(, chiar imi spunea un prieten ca daca spania castiga organizarea c.m. l.ar fi terminat mai repede. stiu ca finala cu atletic a fost pe mestalla, fularul meu a vazut meciul ala live :D, il am de la un amic spaniol de.al prietenului meu care e socio. sa ajungem noi in finala cu aia si sa castigam cupa, orgasmul fotbalistic va fi la fel de intens ca cel de pe 29 nov.:lol:

Catalanul
11th January 2011, 16:09
adevarul este ca iniesta nu merita sa castige balonul de aur ptr ca a marcat un gol...
astfel ramanea intre messi si xavi...si e evident cine e mai bun...

deci alegerea a fost corecta...

daca e sa mergem pe criteriul asta atunci nici cannavaro nu-l merita in 2006 :rolleyes:

BlueEnergy
11th January 2011, 20:20
http://www.sport.ro/video/video-cum-au-sarbatorit-messi-xavi-si-iniesta-in-avion-dupa-gala-fifa.html

mariomax
11th January 2011, 21:49
http://www.fundacionleomessi.org/index.php

spre deosebire de altii, in primul rand Oameni.

de ex Mourinho, care minte ca nu le-a ordonat jucatorilor sa ia cartonase desi a facut-o, care pretinde ca s-a bucurat in fata bancii celor de la Villareal deoarece acolo era fiul sau, care minte ca nu a ajuns la conferinta de la Zurich deoarece i-a intarziat avionul, desi e clar ca nu voia sa se intalneasca acolo cu Xavi, Messi, Iniesta, Pep si del Bosque...

BlueEnergy
11th January 2011, 23:35
http://www.youtube.com/watch?v=eCUaZ_17bVA

No 1 :)

Catalanul
13th January 2011, 01:00
FC BARCELONA - Betis 5-0 (hatrick Messi, Pedro si Keita)

Putem sa ne gandim deja la semifinale unde ne asteapta Depor sau Almeria.

YoNuTzz
13th January 2011, 01:21
puteti sa va ganditi deja la finala...

N0_NaM3
13th January 2011, 01:32
mi`au placut cei de la betis, au jucat bine, mai ales in prima repriza, cand au avut benzina.

Catalanul
13th January 2011, 01:55
asa e, una din putinele echipe care au venit pe Camp Nou sa joace fotbal, nu sa bage autobuzul in poarta :)

mariomax
13th January 2011, 14:34
De apreciat cei de la Betis, in prima repriza doar ghinionul fiind de vina ca n-au marcat. Pe de alta parte, Barca dupa ce inscrie primul gol, parca e nebuna...
Messi....ce sa mai zic....

BlueEnergy
16th January 2011, 21:58
Almeria - Real 1-1! Incepe meciul cu Malaga. O victorie ne duce la 4 puncte de Real! Hai Barca!:)

Xaviesta
16th January 2011, 22:14
1-0 deja...:yeah: Iniesta:yeah:

in min 18...2-0 VIlla:yeah:

Lordul
16th January 2011, 22:33
deja 2-0 Andres Iniesta si Villa :ok:

Lordul
16th January 2011, 22:43
3-0 Pedro /OLE/ /OLE/

Sorin Blaj
16th January 2011, 23:31
Iniesta, Villa, Pedro. Cine lipseste? :)

BlueEnergy
16th January 2011, 23:58
4-1! Terminam turul cu 52 de puncte din 57 posibile si batem si recordul de meciuri fara infrangere. Incredibil!

YoNuTzz
16th January 2011, 23:59
BARCA 17 1 1
doamne fereste !

TeBat
17th January 2011, 00:00
doamne fereste !

...-i pe Arsenal!

Xaviesta
17th January 2011, 10:34
Barca nu a pierdut nici un meci in deplasare. /OLE/
Le-a castigat pe toate pana acum. Sper sa continue la fel.:ok:

vladut13
18th January 2011, 10:04
28 de meciuri fara infrangere in toate competitiile pentru Barca.

Lordul
19th January 2011, 08:16
record absolut pentru o echipa din Spania....

si au sanse sa bata si recordul de goluri marcat intr-un sezon 107 detinut de Real

BlueEnergy
19th January 2011, 19:01
Cica pleaca Mourinho din vara de la Real....

Lordul
19th January 2011, 19:02
asa se aude daca nu-i aduce Perez un atacant

Xaviesta
19th January 2011, 21:47
Sa plece...vrea sa incerce in alt campionat cu alta echipa.:sleep: pana acum nu avea o scuza buna ca sa plece si acum gata...Daca nu ii aduce Perez atacantul pleaca.:sleep:

Lordul
19th January 2011, 21:49
pai sa-l ia pe Mutu ca e ieftin

Catalanul
19th January 2011, 21:51
mutu nu prea vinde tricouri asa ca nu-i bun :D

Lordul
19th January 2011, 21:52
pai nu-l mai imprumuta pe togolez

El Pistolero
19th January 2011, 23:19
2-0 pentru Betis min.20:shocked:

El Pistolero
19th January 2011, 23:38
Game over.:(

Catalanul
19th January 2011, 23:45
doar nu aveai sperante ca o sa ne elimine ? :D

BlueEnergy
19th January 2011, 23:55
Eu unul ma bucur ca pleaca Milito...a gafat la 2 din golurile primite. Keita e de departe unul din cei mai slabi in seara asta. De fapt cam toata echipa joaca mediocru. Un mic plus pentru Messi la faza golului si Afellay care macar incearca si el ceva acolo. Sunt curios ce surprize ne ofera repriza a 2 a insa sunt sanse f mari ca in seara asta recordul Barcei de invincibilitate sa se opreasca aici. To bad!:(

mariomax
19th January 2011, 23:55
Se vede faza ca is doar 3 titulari, cate unul in aparare, la mijloc si in atac. nici nu-i de mirare ca nimic nu pare sa functioneze...

blue, recordul deja a fost doborat si e foarte bine sa fie terminat in seara asta intr-un meci fara miza la o infrangere acceptabila. acest sir de invincibilitate e doar o povara in plus, iar Barca nu are nevoie de asa ceva.

YoNuTzz
19th January 2011, 23:56
barca - almeria in semi in cupa...

Catalanul
20th January 2011, 00:02
Eu unul ma bucur ca pleaca Milito...a gafat la 2 din golurile primite. Keita e de departe unul din cei mai slabi in seara asta. De fapt cam toata echipa joaca mediocru. Un mic plus pentru Messi la faza golului si Afellay care macar incearca si el ceva acolo. Sunt curios ce surprize ne ofera repriza a 2 a insa sunt sanse f mari ca in seara asta recordul Barcei de invincibilitate sa se opreasca aici. To bad!:(

Nu mai pleaca Milito.

Intr-adevar, in seara asta el e cel mai slab, se vede ca nu a mai jucat in ultima vreme.

BlueEnergy
20th January 2011, 00:51
3-1 ptr Betis. Mediocru meci facut de Barca!

dani.barcelona
20th January 2011, 01:37
ne permitem:cool:.
o infrangere venita la momentul oportun :D. nu ne afecteaza cu nimic meciul asta pierdut, sper.

Lordul
21st January 2011, 09:09
Barca a jucat cu multe rezerve....

BlueEnergy
21st January 2011, 20:10
Dorit de miliardarii de la Manchester City, fundasul brazilian Daniel Alves nu a ajuns inca la un acord cu actualul sau club, FC Barcelona, in privinta prelungirii contractului ce expira in vara anului viitor. Potrivit presei spaniole, Alves cere cu doua milioane de euro mai mult decat este dispusa sa dea Barcelona, oficialii catalani nefiind de acord sa strice echilibrul salarial al echipei.​

O fi bine...o fi rau...

mariomax
21st January 2011, 23:22
eu sunt convins ca Barca poate gasi un fundas care sa-l faca uitat. niciodata nu mi-a parut de neinlocuit, ca Xavi sau Messi de ex.

Catalanul
22nd January 2011, 11:19
Alves cere mai mult decat Xavi sau Iniesta de exemplu, asa ca e de inteles postura clubului catalan.

Lordul
22nd January 2011, 17:39
ar fi bine totusi sa ramana Alves

El Pistolero
22nd January 2011, 21:06
Gol in min.1:lol:

Lordul
22nd January 2011, 21:09
Pedro

Xaviesta
22nd January 2011, 21:37
Gol Messi din penalty...2-0:yeah:

El Pistolero
22nd January 2011, 21:37
Dumnezeule ce simulare.Villa ar trebui suspendat pentru asa ceva.:sleep::rosu:

El Pistolero
22nd January 2011, 21:56
Un gol din offside si unul venit dupa o simulare care se vedea si de pe Luna.

Lordul
22nd January 2011, 21:56
si uite asa Barca e la 7 puncte de Real.....Mourinho cred ca se da cu capu de pereti

Lordul
22nd January 2011, 22:37
3-0 Iniesta

BlueEnergy
22nd January 2011, 23:24
Un gol din offside si unul venit dupa o simulare care se vedea si de pe Luna.

Simulare? Ai nevoie de ochelari! Clar! Cand termini sa-ti rozi unghiile de la unghii poti sa incepi cu cele de la picioare.:D

Xaviesta
22nd January 2011, 23:33
Nu a fost deloc simulare.;)

Sir. Eko
22nd January 2011, 23:36
simulare? Ai nevoie de ochelari! Clar! cand termini sa-ti rozi unghiile de la unghii poti sa incepi cu cele de la picioare.:d

:d:d

BlueEnergy
23rd January 2011, 00:00
Da da...unghiile de la maini Mr Eko...:) . De abia astept dubla cu Arsenal! Parerea mea e ca orice e posibil intre Barca si Arsenal. Va fi f greu....

Sir. Eko
23rd January 2011, 00:40
Da da...unghiile de la maini Mr Eko...:) . De abia astept dubla cu Arsenal! Parerea mea e ca orice e posibil intre Barca si Arsenal. Va fi f greu....

Nu avem sanse.

mariomax
23rd January 2011, 01:20
Nu avem sanse.

neplacuta postura, dar mai sanatoasa. nu crezi tu 100% ce zici, abia astepti surpriza ;)

atdi
23rd January 2011, 04:41
Nu avem sanse.

Asta vom vedea dupa primul tur. Arsenal e o echipa imprevizibila si daca prinde o zi buna va fii foarte greu pentru Barcelona.

El Pistolero
23rd January 2011, 08:21
Nu a fost deloc simulare.;)

Nu,a fost doar un plonjon.

atdi
23rd January 2011, 15:08
Nu,a fost doar un plonjon.

Amice, astia de la as.com (http://www.as.com/futbol/articulo/puntos-medio-gas/20110123dasdaiftb_41/Tes) zic ca a fost penalty clar: "Una internada de Villa le desmontó la cadera y el brasileño, que tres años después de su llegada al Barça sólo ha logrado jugar 45 minutos como culé en un stage en Inglaterra, derribó al asturiano provocando un claro penalti"
Nu cred ca ii poti acuza pe cei de la As ca ar fii ziarul Barcelonei.

jo27
23rd January 2011, 15:40
Amice, astia de la as.com (http://www.as.com/futbol/articulo/puntos-medio-gas/20110123dasdaiftb_41/Tes) zic ca a fost penalty clar: "Una internada de Villa le desmontó la cadera y el brasileño, que tres años después de su llegada al Barça sólo ha logrado jugar 45 minutos como culé en un stage en Inglaterra, derribó al asturiano provocando un claro penalti"
Nu cred ca ii poti acuza pe cei de la As ca ar fii ziarul Barcelonei.

eu am vazut doar o reluare, si mi s-a parut penalty... insa nu bag mina in foc...repet, doar o reluare la stiri.....si offside la gol mi s-a parut, si acolo tot cu o vizionare....

atdi
23rd January 2011, 17:33
eu am vazut doar o reluare, si mi s-a parut penalty... insa nu bag mina in foc...repet, doar o reluare la stiri.....si offside la gol mi s-a parut, si acolo tot cu o vizionare....

Eu doar de penalty m-am legat si de asta i-am citat pe cei de la As. Offside la primul gol si eu zic ca a fost.

N0_NaM3
23rd January 2011, 20:11
Gata, facem memoriu impotriva arbitrilor ca i`au furat pe cei de la Racing, care fara aceste greseli, castigau fara drept de apel.

BlueEnergy
23rd January 2011, 23:03
Nu,a fost doar un plonjon.

Lasati-l pe Raul ca el s-a uitat la alt meci. :D

Catalanul
27th January 2011, 00:05
Sezonul asta am marcat pana acum (in meciurile oficiale) 101 goluri, cu tot cu cele 4 de azi.

BlueEnergy
27th January 2011, 01:08
Mi-as dori sa batem recordul de goluri din Primera Division. Adica sa ajungem la cota 108 goluri!

dani.barcelona
27th January 2011, 13:18
busquets ramane la echipa pana cel putin in 2015, cea mai buna veste pe ziua de azi, e cel mai bun din lume pe postul lui:ok:.
cred ca ajungem lejer la 150 de goluri sezonul asta, forta atacului este impresionanta:evil:.

Catalanul
27th January 2011, 14:19
MVP (Messi - Villa - Pedro) au marcat deja 70 de goluri :D

mariomax
27th January 2011, 14:21
MVP (Messi - Villa - Pedro) au marcat deja 70 de goluri :D

raportat la MVP, CR7 e gradinita :D

Razor
27th January 2011, 17:15
Raportat la M.V.P separat , tot CR7 are mai multe goluri. (cel putin in campionat) :D

Sir. Eko
27th January 2011, 17:23
busquets ramane la echipa pana cel putin in 2015, cea mai buna veste pe ziua de azi, e cel mai bun din lume pe postul lui:ok:.


Exagerezi.Ii bun,dar nu e cel mai bun.

atdi
28th January 2011, 01:38
Exagerezi.Ii bun,dar nu e cel mai bun.

E cel mai bun pe postul lui pentru stilul de joc al Barcelonei :D.

Catalanul
28th January 2011, 02:46
La varsta lui (doar 22 de ani) nu stiu cata lume juca asa de bine cum o face el acum. Are tot timpul din lume sa devina cel mai bun pe postul sau.

Apropo, meciul din cupa cu Almeria a fost al 8-lea in care am marcat minim 5 goluri in acest sezon :D

atdi
28th January 2011, 11:45
La varsta lui (doar 22 de ani) nu stiu cata lume juca asa de bine cum o face el acum. Are tot timpul din lume sa devina cel mai bun pe postul sau.

Apropo, meciul din cupa cu Almeria a fost al 8-lea in care am marcat minim 5 goluri in acest sezon :D

E un jucator foarte bun, totusi, faptul ca e cel mai faultat jucator de la Barcelona in sezonul asta spune ceva.

Xaviesta
29th January 2011, 21:44
GOOOOOLLL PEDRO!!:yeah:

El Pistolero
29th January 2011, 21:49
1-0 nemeritat la pauza.Hercules a jucat mai bine in prima repriza.

Xaviesta
29th January 2011, 22:44
Gol Messi.:yeah: ce gol!!:yeah:

Xaviesta
29th January 2011, 22:46
GOOL MESSI din nou:yeah:

El Pistolero
29th January 2011, 22:48
Mda.A trebuit sa joace aia in 10 ca sa va puteti distanta.Oricum mi-a placut de Hercules.

mariomax
29th January 2011, 22:58
Mda.A trebuit sa joace aia in 10 ca sa va puteti distanta.Oricum mi-a placut de Hercules.

fals. in ultimele 10 minute au iesit la joc, in speranta unui 1-1. ce te faci ca alte echipe tocmai cand raman in 10 joaca mai bine, dar probabil te uiti de ieri la fotbal.

una peste alta lasa frustrarea la o parte, si grija mare maine, o alta boacana la pamplona si...

meci foarte greu, dar Barca a jucat si cu trac in meciul asta, Hercules nu putea emite pretentii, poate ceva miracole.

Messi mai are un gol pana sa-l ajunga pe gelat, Barca etapa viitoare poate depasi recordul de victorii consecutive. cred ca cel mai bun cuvant pentru a descrie echipa asta e RECORD.

app. l-am urmarit pe Bousquet meciul asta, avand in vedere discutiile despre el in ultimele zile: magistral.

urmeaza un antrenament in cupa si un meci usor cu atletico in camp. :cool:

BlueEnergy
29th January 2011, 23:06
1-0 nemeritat la pauza.Hercules a jucat mai bine in prima repriza.

Eu cred ca glumesti. Scrii doar ca sa te afli in treaba. Inainte sa scrii prostii uita-te la statistica la pauza la suturi spre poarta si pe poarta; posesie; cornere si tot tacamul. Eu te inteleg ca esti ofticat ca nu a pierdut Barcelona...:D

El Pistolero
29th January 2011, 23:10
Nu is ofticat,dar nu tin minte vreo ocazie de a voastra in prima repriza.Poate am scapat eu ceva.:D
Oricum cam dur scorul.
De la alte echipe ma astept sa va incurce,nu de la Hercules.

mariomax
29th January 2011, 23:13
mai tare cred ca l-a ofticat ca a dat Messi 2 pe final. asa patesc si io cu CR7...

N0_NaM3
30th January 2011, 20:50
Nu is ofticat,dar nu tin minte vreo ocazie de a voastra in prima repriza.Poate am scapat eu ceva.:D
Oricum cam dur scorul.
De la alte echipe ma astept sa va incurce,nu de la Hercules.

Cred ca ai vazut meciul in vis, daca l`ai vazut.Adevarul e ca, trebuia sa ne bata Hercules, cu 2 suturi pe poarta, din care doar cel a lui Treze` a fost mai periculos.
Bafta!

jo27
30th January 2011, 21:54
Felicitari pt un nou titlu..