PDA

View Full Version : Trofeul Carpati



aymanxp
21st November 2004, 14:34
Pană de curent la primul meci

Īn meciul inaugural al celei de-a 34-a ediţii a Trofeului Carpaţi au jucat Egiptul şi Iordania. Īn partea a doua, partida a fost īntreruptă 15 minute, din cauza īntreruperii curentului electric. Egiptenii, veniţi cu echipa a doua, au fost īnvinşi cu 26-19 (13-8). "E o victorie uriaşă, prima īn ultimii 3 ani īmpotriva Egiptului", a declarat Mobaden Mohammad, organizatorul de competiţii al Iordaniei.

aymanxp
21st November 2004, 14:36
Īn prima repriză, s-a mers "cap la cap", macedonenii intrīnd la pauză cu o diferenţă de un punct, 15-14, īn condiţiile īn care ambii portari, Rudi Stănescu şi Petar Misovski, au apărat senzaţional. Īn partea a doua a jocului, oaspeţii au continuat să conducă ostilităţile, īnsă īn ultimul sfert de oră handbaliştii romāni au trecut īn avantaj şi s-au distanţat la 5 goluri: 21-16. Pe fondul lipsei de concentrare a gazdelor, macedonenii au egalat, romānii obţinīnd abia īn ultimele secunde victoria. Cei mai buni marcatori au fost Dimache, cu 6 goluri, respectiv Mirkulovski, cu 5 reuşite.

andreiush
7th November 2005, 19:23
Federatia Româna de Handbal a stabilit si a dat publicitatii programul turneului international de handbal feminin "Trofeul Carpati“. Competitia, ajunsa la cea de-a 29-a editie, va fi gazduita de orasul de pe Somes, Cluj Napoca, si va avea loc in perioada 9-11 noiembrie. Formatiile participante in acest an sunt: Azerbaidjanul, Croatia, Slovacia si, bineinteles, România.

Turneul va avea un buget record, in valoare de 700 de milioane lei vechi, bani proveniti integral de la Consiliul Judetean Cluj. Aceasta suma este cea mai mare din istoria de 39 de ani ai competitiei.

Antrenorul echipei nationale, Gheorghe Tadici, a anuntat jucatoarele convocate pentru actiunea de la Cluj.Tadici a chemat la prima reprezentativa pentru acest turneu doar o singura "straniera", restul fiind jucatoare care evolueaza in campionatul intern. Se remarca numarul handbalistelor convocate de la echipa de club a antrenorului Gheorghe Tadici, patru, spre deosebire de alte formatii, care au cate una-doua jucatoare la lot.

Lotul complet al nationalei pentru "Trofeul Carpati“: Luminita Dinu (Krim Ljubliana), Tereza Tamas (Silcotub Zalau), Laura Poenaru (Cetate Deva), Ramona Vaduva (Tomis Constanta), Camelia Balint (HCM Baia Mare), Raluca Ivan (Silcotub Zalau), Corina Demeterca (HCM Roman), Florina Birsan ("U" Cluj), Ramona Maier (Silcotub Zalau), Elena Avadanii (Rulmentul Brasov), Dorina Jerebie (Tomis Constanta), Carmen Cartas (Cetate Deva), Daniela Crap (Silcotub Zalau), Mihaela Urcan (Rulmentul Brasov), Roxana Gatzel (Silcotub Zalau), Alina Patrache (Tomis Constanta), Adina Meirosu (Oltchim Vilcea).

Actiunea de la Cluj se doreste un bun prilej de verificare a nationalei in vederea participarii cu brio la Mondialele din Rusia, competitie programata la inceputul lunii decembrie.

Programul competitiei:

9 noiembrie - ora 16.00 : Croatia - Slovacia
9 noiembrie - ora 18.00 : Romania - Azerbaidjan
10 noiembrie - ora 16.00 : Azerbaidjan - Croatia
10 noiembrie - ora 18.00 : Romania - Slovacia
11 noiembrie - ora 17.00 : Slovacia - Azerbaidjan
11 noiembrie - ora 19.00 : Romania - Croatia

Cosmin Salajan
7th November 2005, 19:53
laura poenaru joaca la cetate deva , e gresit pe site la federatie
si programarea meciurilor e gresita , sunt de la 16 si 18 in fiecare zi , meciurile romaniei sunt transmise pe tv sport ( sala nu o sa fie plina)

andreiush
7th November 2005, 19:55
Pai nu de pe site-ul federatiei le-am luat. Esti sigur ca asa e cum zici tu? Ca atunci le modific.

Cosmin Salajan
7th November 2005, 20:30
www.ucluj.ro , www.ujolidon.tk sau chiar si www.frh.ro
intra si vezi

andreiush
7th November 2005, 20:38
Acum cred si sper ca e bine.
Am impresia ca voi vedea doar un singur meci :( Cel de miercuri cu Azerbaidjanul.

SORENSEN
7th November 2005, 22:55
mda mari echipe anul asta , dar la "VALOAREA NOASTRA"

andreiush
9th November 2005, 23:16
Rezultatele de azi:

Croatia - Slovacia 33-32
Romania - Azerbajian 32-24

Iata si cateva poze facute la meciul Romaniei :)

andreiush
9th November 2005, 23:17
Si inca o tura de poze

Cosmin Salajan
9th November 2005, 23:22
am castigat 2 pariuri , am pus 2 pariuri cu o jucatoare care a jucat azi si le-am castigat yupiii ce beau !!!
andreiush eu maine stauca si azi acolo unde sunt ziaristii la tribuna a 2 a , intreaba de cosmin :)

andreiush
9th November 2005, 23:34
Maine nu pot sa ma duc... am laboratoare la faculta... si astia nu tin greva :mad: Iar vineri plec acasa, in Baia Mare, deci si acele meciuri le pierd. Eu am stat in colturi jos, ca sa fac poze :D

PS Cam scump biletu, 50.000 ...

SORENSEN
9th November 2005, 23:34
Romania - Azerbaidjan 32-24
Meci slab , dar daca tot multe vor fi rezerve nu inteleg de cce nu au jucat mai cu ambitie ...

SORENSEN
10th November 2005, 23:54
Romania - Slovacia 27-26 (14-11)
Croatia-Azerbaidjan 30-32 (15-15)
Am jucat foarte prost in atac (mai ales pe contratac si pe faza a doua) iar pe final am jucat slab si in aparare.La 23-20 pt noi antrenorul slovac suparat pe arbitraj(desi nu au fost mari probleme zic eu) a vrut sa retraga echipa de pe teren dar a fost rapid calmat...

andreiush
11th November 2005, 00:08
Asa greu am castigat? :o: N-am vazut meciul... nici la sala si nici la tv...

andreiush
12th November 2005, 00:34
Romania-Croatia 44-25 (23-10)
Slovacia- Azerbaidjan 27-17
N-am vazut meciurile , dar se pare ca Romania a jucat mai bine , iar Croatia a jucat slab

Trofeul Carpati la handbal masculin

Īn perioada 25-27 noiembrie, la Timisoara, se va disputa Trofeul Carpati la handbal masculin.
Programul jocurilor: 25 noiembrie: Turcia - Italia (ora 17.00); Romānia - Olanda (19.00 - TV Sport) • 26 noiembrie: Olanda - Turcia (17.00); Romānia - Italia (19.00, TV Sport) • 27 noiembrie: Italia - Olanda (10.00); Romānia - Turcia (12.00, TV Sport). Pentru acest turneu, antrenorii Lucian Rīsnitã si Nicolae Munteanu au convocat urmãtorii jucãtori: Ionut Stãnescu, Mihai Popescu, Mihai Timofte, Marius Stavrositu, Laurentiu Toma, Florin Nicolae, Ionut Sãulescu, Sandu Iacob (HCM Constanta); Sorin Bārzã, Valentin Ghionea, Rares Jurcã, Leonard Bibirig, Marian Cozma (Dinamo Baumit), Alin Sania, Marius Novanc (Steaua), Ionut Georgescu (Uztel Ploiesti), Marian Filip (Lignitul Tīrgu Jiu), Gheorghe Irimescu (Univ. Resita).