PDA

View Full Version : Pleaca Cartu?!



Vulturul
7th November 2005, 09:56
Se gāndeşte la demisie?
Cārţu a digerat greu insuccesul
Lui Sorin Cārţu nu i-a venit să creadă că echipa sa a putut juca atāt de prost vineri şi a pierdut trei puncte care, datorită unei conjuncturi favorabile, ar fi urcat-o pe FC Argeş pe locul al treilea al campionatului. La golul īncasat de la Armel nu a făcut decāt un gest de lehamite la adresa portarului Bogdan Vintilă, după care, la final, a rămas circa un minut pe banca de rezerve, īncercānd să rememoreze greşelile elevilor săi. Cārţu s-a ridicat īntr-un tārziu şi, cu capul īn pămānt, s-a suit direct īn autocar, refuzānd să stea de vorbă cu cineva, nici măcar cu persoanele din conducerea clubului. Pānă la plecarea mijlocului de transport din parcare, Cārţu a meditat, avānd privirea ţintuită īn gol. Ultima oară cānd a procedat aşa, Sorinaccio a demisionat de la conducerea echipei FC Argeş, gest care nu este exclus să fie repetat şi acum.

Sursa:Top

Vulturul
7th November 2005, 10:00
Mai sînteti supãrat de aceastã înfrîngere?
- Normal cã sînt. Nu mi-au trecut încã nervii. Stau si mã gîndesc cum am putut pierde acest meci. Eu înclin sã cred cã a fost un simplu accident, care se poate întîmpla si la echipe mai mari ca FC Arges.
Ce aveti sã le reprosati elevilor dumneavoastrã?
- Faptul cã au jucat foarte prost. Nu au avut starea de spirit necesarã pentru a obtine victoria. Este a doua orã cînd am pierdut sansa de a fi
pe locul trei în clasament.
Cum explicati gafa lui Vintilã?
-Este inexplicabilã. La ora actualã, la FC Arges nu existã un portar de valoare. Este o situatie de compromis. Dacã în poartã era Preda, sînt
sigur cã se întîmpla la fel. Am vorbit cu Vintilã dupã meci si îsi cerea scuze ca un copil de scoalã. Acel portar experimentat de acum cîtiva
ani a ajuns bufonul echipei.
Veti cere excluderea lui din lot?
- Oricum, el nu va mai apãra de acum încolo. Mai sînt trei etape pînã la sfîrsitul acestui tur de campionat si vom vedea ce este de fãcut. Dupã turneul din Belgia, din varã, eu am cerut conducerii un portar de valoare, dar nu mi s-a adus. S-a spus atunci cã sînt cîteva sute de mii de euro pentru transferuri si am început discutiile cu un portar serios, iar cînd am ajuns la o întelegere, acei bani de care se vorbea s-au evaporat.
Acum culegem roadele la ceea ce am semãnat.
Veti cere amendarea jucãtorilor pentru aceastã înfrîngere?
- Din ce sã îi amendeze? Conducerea nu le-a dat banii. Cînd îi dai drepturile financiare, atunci poti sã-i dai si amenzi. Consider cã echipa a jucat destul de bine în acest tur de campionat, în raport cu cîti bani au primit jucãtorii. Ce s-ar fi întîmplat dacã fotbalistii ar fi jucat în functie de cîti bani ar fi primit?
Ziarele de sport din Bucuresti au scris cã la acest meci ar fi ceva necurat...
- Nu stiu dacã a fost ceva necurat si nu pot sã vorbesc dacã nu am probe. Lumea vorbeste tot timpul. Gradul de vopsea la acest club este
unul de gros si de aceea ne agatã aceastã tinichea de gît. Suspiciunile planeazã de mult timp asupra noastrã, si niciodatã nu iese foc fãrã
fum. Dacã bãteam, nu am fi dat apã la moarã la aceste speculatii.
Veti mai rãmîne la Pitesti la finalul turului?
- Nu poti sta la o echipã unde sînt probleme financiare care nu se rezolvã. Vreau sã plec de la FC Arges. Chiar am cerut rezilierea contractului pe cale amiabilã, pentru cã m-am sãturat.Presedintele Viorel Ilinca a spus cã va discuta aceastã problemã cu factorii de decizie.

Curierul Zilei

bobycox
7th November 2005, 13:40
Dupa aprerea mea, daca pleaca si Cartu , s-a dus ultimul "bastion" de Corectitudine care mai exista la acest club. Sunt unul din cei putin care stiu ,ca e omul care a reusit sa convinga jucatorii, ca momentan meciurile sunt mai importante decat banii si ca cei din urma vor venii cu siguranata. El este garantia jucatorilor, ca isi vor vedea banii.
Dupa el ,numele care ar accepta compromisul instaurat la club , se stiu: Ion Marin, Florin Marin ............................
PS. Sa nu uitam:" Nu avem echipa, avem doar antrenor"

vladi
7th November 2005, 14:30
Cartu nu va pleca. Nu v-ati plictisit de amenintarile lui ?

esku
7th November 2005, 19:24
si daca pleaca, eu unul il inteleg....nici eu nu as putea lucra cu o asemenea conducere..... ce solutii ar mai fi in afara de la ion/florin marin??? poate grigoras sau olaroiu....dar este aproape imposibil.....

Vulturul
8th November 2005, 15:51
Răbdare!
Directorul executiv al clubului FC Argeş, Viorel Ilinca, va discuta astăzi cu Sorin Cârţu şi va încerca să-l convingă să nu plece de la echipă. Legat de clubul piteştean până în 2007, Cârţu poate să părăsească gruparea alb-violetă doar dacă pică la o înţelegere cu conducerea sau face dovada că nu a fost plătit. Ca să nu se ajungă la comisiile Ligii, ambele părţi speră la o discuţie bărbătească, în care una dintre părţi va ceda. Adică, va mai face un compromis... Se pare că oficialul piteştean îşi leagă speranţele de păstrare a lui Sorinaccio la Piteşti de faptul că în cele trei etape rămase de disputat din acest tur se va reglementa şi situaţia financiară de la club.
Viorel Ilinca: „E normal ca Sorin să fie supărat”
# L-aţi convins pe Sorin Cârţu să nu plece de la FC Argeş?
- Am vorbit cu el prin telefon şi a rămas să mai discutăm mâine (n.r. - astăzi), atunci când va reveni la echipă. Era supărat, normal că e supărat în continuare pentru meciul de vineri. Dar nu numai Sorin Cârţu e supărat, ci toată lumea. Însă nu trebuie să facem o tragedie din asta, doar suntem la +1 în clasamentul adevărului! A zis şi el nişte vorbe la nervi...
# Ce nervi, că la două zile după meci era la fel de supărat şi la fel de convins să plece...
- E de înţeles până la urmă, fiecare antrenor din lumea asta vrea condiţii foarte bune, rezultate, stabilitate financiară, loturi complete... Fiecare doreşte să lucreze în linişte, dar din păcate lucrurile se aşează mai greu la noi: în Divizia A, la FC Argeş... Probabil că lui e frică de instabilitatea financiară de aici.
# Cu Vintilă se va lua o decizie?
- Antrenorul va hotărî ce se va întâmpla cu Vintilă. Acum, ce să îi facem? În 12 etape, el a apărat şapte meciuri, iar Preda cinci. Au greşit amândoi. Nu e momentul unei despărţiri de nici unul dintre ei, pentru că mai sunt meciuri şi nu ştii ce-ţi oferă viitorul.
# S-a reglementat situaţia financiară de la FC Argeş?
- E aceeaşi pe care v-am expus-o, doar că jucătorii stau mai bine acum, în sensul că şi-au primit o parte din bani. De la începutul acestui campionat ne-am descurcat şi noi cum am putut, numai cu soluţii extra-fotbalistice, ca să zic aşa. Cu împrumuturi, banii din drepturi de televizări, vânzări de jucători şi cu ajutorul unor oameni sufletişti care au oferit cât au putut...
# Vine Neţoiu sau nu la FC Argeş?
- Neţoiu a dat o declaraţie la finalul meciului cu Pandurii că e interesat să vină ca acţionar majoritar la FC Argeş, dar depinde numai de el, eu nu pot să dau vreun verdict. Dar, părerea mea este că nu va putea să ţină echipa singur, îi va fi foarte greu de unul singur. Nici la Craiova nu a rezistat mai mult de doi ani. Trebuie sprijinit şi de alţi oameni de afaceri, dar mai ales de autorităţi: cele judeţene şi cele locale. Dacă toţi se vor pune de acord, FC Argeş va avea în sfârşit stabilitatea financiară pe care o cere nu numai Sorin Cârţu, ci toată lumea.

Sursa:Top

Cristi`
15th November 2005, 10:41
Doamne fereste sa plece Cartu

bobycox
15th November 2005, 14:52
Daca pleaca Cartu e cazul sa inchidem si sa bagam un card de vaci pe teren . Este cel mai bun antrenor din 90 incoace si clubul nu-i poate asigura minimul de conditii.
Citesc si nu-mi vine sa cred ce declaratii da Ilinca : "ne-am descurcat şi noi cum am putut, numai cu soluţii extra-fotbalistice, ca să zic aşa. Cu împrumuturi, banii din drepturi de televizări, vânzări de jucători şi cu ajutorul unor oameni sufletişti care au oferit cât au putut..."
Pai actionarii ce rol au ? Onorific? Vreau si eu sa ma numeasca presedinte la club si sa nu dau nici un ban .

PS . Cine nu ar vrea.