PDA

View Full Version : De ce suntem in B?



vasi_florescu
6th November 2005, 22:51
Trebuie sa ne punem aceasta intrebare.Cauzele sunt mai multe si daca intram in divizia A cu aceleasi carente vom reveni in divizia B si o sa ajungem sa ni se spuna si noua precum Rapidului,dupa numele celebrei formatii ABBA.
Am ajuns aici in primul rand pentru ca oamenii cu bani din Craiova,in loc sa isi uneasca resursele financiare pentru a face o echipa mare de divizia A,au preferat sa isi faca fiecare echipa lui de doi bani de divizia B sau C.Au preferat cu alte cuvinte sa arunce de la 100.000 euro in sus pe echipe de duzina,in loc sa stranga 1.000.000 de euro,bani care ar fi fost mult mai utili Universitatii .S-ar fi adus jucatori de valoare,s-ar fi platit prime,etc.
Fara bani nu poti face performanta.
Personal cred ca se va face performanta numai in ziua cand nu se va mai spune despre Stiinta ca este echipa lui Dinel,Mititelu sau al altui Icsulescu.
Cu alte cuvinte trebuie mai multi oameni cu bani la echipa si niciunul nu trebuie sa fie actionar majoritar,in asa fel incat parerea fiecaruia sa conteze.
Decat sa arunci bani in zece buzunare,mai bine un singur buzunar plin,cam acesta ar trebui sa fie principiul dupa care sa se ghideze oamenii cu bani din Craiova.
Si sunt convins ca performanta va atrage si sponsori.

spinU
6th November 2005, 22:58
Despre mercenarii care ne-au retrogradat nu se poate spuine ca nu aveau bani...La Craiova erau printre cele mai mari contracte din div A...Si erau si platiti la zi...
Dar daca joci numai cu gandul la ziua in care trebuie sa-ti ridici banii de la casierie si nu pui deloc suflet pt echipa nu faci nimic...

Che Guevara
6th November 2005, 23:05
@Spinu: corect :yeah:

In primul rand ca pe oamenii de afaceri din Craiova nu-i intereseaza fotbalul. Nu au astfel de ambitii personale. Oltenii sunt prin firea lor niste oameni zgarciti.

In al doilea rand ca Netoiu sau Puanescu nu erau olteni decat cu numele, ei fiind stabiliti in Bucuresti si avadn relatii si interese acolo nicidecum aici.

Ilinca nu a avut putere financiara la nivelul Diviziei A, iar Staicu a fost obligat sa ia aceast echipa atunci cand nu o mai voia nimeni.

Mititelu este o pasare rara fiindca este craiovean, iubeste fotbalul si sunt convins ca si-ar da si viata pentru Universitatea Craiova. Premisele sunt bune. Important este ce vom face de acum incolo. Cum vom sti sa gestionam aceasta echipa si bogatia de talente existenta la Craiova.

vasi_florescu
6th November 2005, 23:11
Nu este adevarat ca erau cu banii la zi.Zeno Bundea este un exemplu.
Nu trebuie sa le spui neaparat mercenari.Termenul corect este "militieni".Problema care o ridic eu priveste oamenii cu bani din Craiova si din restul Olteniei.
Iar oamenii de fotbal din Craiova(fostii fotbalisti)ar trebui sa nu se mai rezume la a lingusi orice individ cu pusculita plina,indiferent daca vrea sa faca performanta sau nu la Craiova.

Che Guevara
6th November 2005, 23:21
Termenul "mercenari" este adresat fostilor jucatori de la Craiova nu ex-patronilor.

In alta ordine de idei: Bundea a fost lasat fara bani intentionat ca sa putem scapa de el ca nu mai voia sa plece de aici. Si era o hahalera.

vasi_florescu
6th November 2005, 23:24
Nu cred ca fostii jucatori erau mercenari.Ce,Papura a fost mercenar?
Si ce inseamna pana la urma termenul de mercenar?Daca Lung,Crisan sau Stefanescu au venit la Craiova pentru faima si bani inseamna ca sunt mercenari,pentru simplul motiv ca nu erau olteni get beget?

Che Guevara
6th November 2005, 23:43
Gresit. Lung, Stefanescu, Crisan, Tilihoi sau Beldeanu nu au fost mercenari. Au fost lei adevarati. Si super profesionisti. au venit din alte parti ale tarii dar au dorit sa faca performanta aici si si-au rupt picioarele pentru orasul asta.

In schimb oameni ca Lutu sau Papura au fost olteni si nu se gandeau decat la ziua de salariu. Intrau pe teren ca sa faca act de prezenta decat. Astia au fost mercenari.

Asta nu inseamna ca oltenii sunt mercenari. Exista exemple de olteni adevarati care au fost profesionisti: Oblemenco, Balaci, Ungureanu, Camataru, Badea, Cristescu etc. Dar nu cei care au facut parte din lotul Craiovei anul trecut. Aia au fost niste mameluci incepand cu Guso si terminand cu Vigariu sau Borbely.

vasi_florescu
6th November 2005, 23:50
Pana la urma Lutu sau Papura nu stiu sa pretuiasca nici banii si nici fotbalul.Dar nu stiu daca merita acum sa improscam cu noroi in Guso,care pentru mine cel putin,a demonstrat ca este un portar adevarat,un profesionist.Pai atunci ce sa mai spunem despre portarii pe care i-am avut inaintea lui,adusi de la Resita sau Bacau,care faceau niste gafe de te imbolnaveau de inima?
Borbely sau Vigariu nici nu stiu ce cautau la echipa si nici ei nu cred ca stiau.

BornWild
6th November 2005, 23:59
Dar nu stiu daca merita acum sa improscam cu noroi in Guso,care pentru mine cel putin,a demonstrat ca este un portar adevarat,un profesionist

din informatiile pe care le am, se pare ca Bornescu e mult peste musulman:drak:

Che Guevara
7th November 2005, 00:02
Guso era un mare prefacut si un om extraordinar de alunecos. Un fel de Mircea Rednic in varianta musulmana.

Bornescu este cu mult peste Guso la ora asta. Cu siguranta. /hello

vasi_florescu
7th November 2005, 00:13
Bornescu este un portar mare.Ramane sa il vedem si in divizia A ca sa putem face comparatie cu Guso.
Desi s-ar putea compara si acum,daca tinem cont ca Guso freaca banca de rezerve la echiputa unde este acum.

BornWild
7th November 2005, 00:17
ce mai regreta el Craiova......dar Dumnezeu e sus si ii vede.
Plesan va termina rau de tot cariera........

vasi_florescu
7th November 2005, 00:30
Cum a terminat-o si GP.Nu poti avea demnitate daca lingi picioare de machedon.

Che Guevara
7th November 2005, 12:09
Viata nu iarta pe nimeni si da fiecaruia exact ceea ce merita. Nu este nevoie sa tradezi de 2 ori. O faci o data si toata lumea intelege ce e cu tine. Credeti ca Romania acorda sanse infinite tuturor? Deloc. Este o tara prea mica unde totul se afla imediat. In plus, pentru fiecare trdator ce pleaca exista mereu cel putin 5-6 oameni de onoare gata sa ii ia locul. :yeah: