PDA

View Full Version : Schimbarea numelui STADIONULUI !



Quartz@nu
6th November 2005, 21:47
Sunteti de acord cu schimbarea numelui STADIONULUI din Constanta ?

Eu unul sunt PENTRU, din 2 motive : inca de la inceput nu am fost de acord cu denumirea "GH. HAGI" exprimandu-mi parerea ca aceasta ar putea fi posibil numai post mortem & gandind ca acest nume a fost pus cu un scop ( acela ca "regele" sa INVESTEASCA la Farul sau cel putin sa ANTRENEZE) si nu s-a obtinut nici un rezultat !

dar ma consolez cu gandul : ce au facut MACHEDONII in functii de conducere in fotbalul romanesc ? ...... NIMIC chiar mai rau ....(jiji;jovani)....:jerk:

Propuneti aici un nou nume de stadion.

Mister KO
6th November 2005, 21:57
DA - sa se schimbe .
si bacauanii au schimbat denumirea stadionului dupa ce a "picat dictatura seche"!

tchibos
6th November 2005, 22:04
nici eu nu am fost pentru numirea stadionului Gh. Hagi si mi-am intarit pararea cand am vazut refuzul lui de a antrena Farul, acum ma bucur ca nu a luat Farul ca o fi fost el mare jucator dar pana acum ca antrenor nici in categoria "de duzina" nu il bag

ady51a
6th November 2005, 22:36
Eu nu sunt de acord in general cu ceva care poarta numele unei persoane care este in viata, indiferent de persoana respectiva.:no:

Klingon
6th November 2005, 23:32
Sper ca nu vreti sa revenim la "Municipal" sau "1 Mai".

Numele unui jucator sau antrenor care a facut multe pentru Farul? Cine?

Tomis e din pacate luat, o sa-l confundam cu magazinul sau cartierele.

Stadionul Farul?

Stadionul Rechinul Albastru?

Quartz@nu, crezi ca Bosanceanu nu este machidon? Si Garabet la fel, si Hasoti... Cel putin dupa nume.

Quartz@nu
6th November 2005, 23:48
Sper ca nu vreti sa revenim la "Municipal" sau "1 Mai".

Numele unui jucator sau antrenor care a facut multe pentru Farul? Cine?

Tomis e din pacate luat, o sa-l confundam cu magazinul sau cartierele.

Stadionul Farul?

Stadionul Rechinul Albastru?

Quartz@nu, crezi ca Bosanceanu nu este machidon? Si Garabet la fel, si Hasoti... Cel putin dupa nume.
bosanceanu nu este .....dar garabet . hasoti sunt sigur .
ps. cu garabet la conducere farul a facut cele mai mari blaturi si a si retrogradat odata ! asa ca la machedoni "totul pana la BANI" din pacate!

Quartz@nu
6th November 2005, 23:49
:) sa ii spunem : AQUARIUM ......ca sa fim in ton cu tot ... :)

Seahawk
7th November 2005, 02:19
Garabet era armean, nu machidon :P

Quartz@nu
7th November 2005, 07:22
da....ai dreptate, sorry!

ady51a
7th November 2005, 10:20
AQUARIUM cand o sa ploua tare si o sa fie terenul impracticabil ca Ghencea si Giulesti acum o luna si ceva.:D
Eu prefer Blue Arena!:ok:

Klingon
7th November 2005, 17:47
"Dam legatura pe stadionul acvariu" suna putin cam ciudat. Cine nu stie despre ce-i vorba o sa creada ca Farul e vreun club de piscicultura sau sporturi subacvatice (exista asa ceva?). :D

Blue Arena suna a discoteca sau cazinou in Las Vegas. :evil:

Mai aveti idei?! :rolleyes:

Stadionul Piratilor, Stadionul Popeye, Stadionul Amiral, Stadionul Ovidius, Stadionul Poseidon :P , Stadionul Euxinus, Stadionul Rechin (buna ziua stimati spectatori si bine ati venit in rechin, va rugam sa luati loc si sa va dati cu piperul pe care l-ati primit la intrare...) :evil:

Seahawk
7th November 2005, 20:41
Stadionul "marinarul" ca si asa inainte ni se zicea "marinarii" :P dar si Stadionul Piratilor mi-ar placea. Insa degeaba ne zbatem noi aici sa gasim nume ca oricum nu ne baga nimeni in seama :)

ady51a
7th November 2005, 21:45
:happy asta cam asa e!!! Parca-i concurs de idei stupide.:happy

tchibos
7th November 2005, 21:51
oricum e un koc de imaginatie si asa se nasc ideile mari si parca vezi ca se modifica numele stadionului daca il cumpara cineva si ii pune vreun nume vehiculat pe aici

ady51a
7th November 2005, 22:50
Suporterii echipei Farul doresc ca stadionul pe care evoluează formaţia constănţeană să nu mai poarte numele fostului internaţional Gheorghe Hagi, deoarece acesta va pregăti Poli Timişoara. "Propunem schimbarea numelui stadionului. Noi vom face un protest şi la partida de handbal de duminică, dintre HCM Constanţa şi Sporting Lisabona, vom afişa diferite mesaje īn acest sens", a afirmat liderul galeriei echipei Farul, Sorin Mihăilescu.GSP

Hagi este acuzat de “trădare”

Suporterii echipei Farul doresc ca stadionul pe care evoluează formaţia constănţeană să nu mai poarte numele fostului internaţional Gheorghe Hagi, deoarece acesta va pregăti Poli Timişoara. Astfel, galeria echipei Farul a dat publicităţii şi un comunicat, īn care Hagi este acuzat că a "trădat" gruparea constănţeană. "Acum, cānd noi suntem fără antrenor, cel al cărui nume īl poartă şi stadionul ne trădează īncă o dată, după ce acum trei ani spunea că ţine cu Steaua, acum se duce antrenor la o altă echipă din Divizia A. (...) Nu avem nimic cu Gheorghe Hagi! Dar nu merită ca stadionul Farului să īi poarte numele. Nu a făcut nimic pentru Farul. (...) Dacă nu se poate pune numele unei foste glorii a acestei echipe, atunci măcar să se pună numele simplu: Farul", se arată īn comunicatul citat.

Fanii constănţeni intenţionează să ceară schimbarea numelui stadionului "Gheorghe Hagi" la meciurile pe care echipa de handbal HCM Constanţa le va disputa miercuri, īmpotriva formaţiei Pandurii Tārgu Jiu, īn campionat, şi duminică, īn faţa portughezilor de la Sporting Lisabona, īn manşa secundă a turului III al Cupei Cupelor.ProSport!

adibordei
7th November 2005, 23:07
Da, este intradevar o problema, mai ales daca vine Olaroiu ca antrenor la Constranta. Cum ar fi sa fie nevoit sa joace(in calitate de antrenor) pe un stadion ce ii poarta numele celui din cauza caruia a fost indepartat de la Timisoara.

GruppoApparte
7th November 2005, 23:47
nu cred ca se va schimba , parerea mea e ca asa va ramane , uitativa si aici la voturi 2 pt , 3 impotriva :>> si citind mesajele voastre am vazut ca toti ati fost de accord sa se schimbe , da la voturi vad altceva , ce sa mai credeam ?:)

BoboCosta
7th November 2005, 23:52
Doamne ce am putut sa citesc...a scris cineva ce a facut Hagi pt Constanta...nu ii e rusine?Pai Hagi e cel cunoscut om din Romania oriunde te-ai duce si el scria ca nu merita ca stadionul sa aiba numele lui.Sa zicem ca farul ar juca in europa...cand ar vedea strainii cum se numeste stadionul automat ar fi mai interesati..sau cel putin s-ar interesa de ce.

tchibos
8th November 2005, 00:03
de ce ar trebui sa ii fie rusine cand spune un adevar.... ce a facut Hagi ptr Constanta. Ne mandrim cu el si el se poarta de parca asa ceva i se cuvine si noi constantenii suntem niste pacalici... pur si simplu nu merita... sa ajunga Farul in Europa fotbalistica mai intai si apoi sa ne facem probleme de imagine ca tu nu vezi ca suntem jalnici in campionat si stai sa vedem ce facem noi in cupa. Apropo de cupa ce as rade sa ia bataie in cupa REGELE de la Petrolul

adi_cta
8th November 2005, 00:40
Ce probleme avetzi si voi, schimbarea denumirii stadionului.

pirlinho
8th November 2005, 00:43
Numele asta a fost o idee proasta de la inceput. Pur si simplu nu denumesti stadioane cu numele unor persoane inca in viata fiindca exista posibilitatea sa-ti insele asteptarile pana la deces.

Iar Hagi a facut-o, si inca cu brio.

dragosblue
8th November 2005, 00:49
AURICA RADULESCU :ok:

GruppoApparte
8th November 2005, 01:28
Suporterii Farului doresc schimbarea numelui stadionului din "Gheorghe Hagi" în "Emanoil Haşoti", antrenorul care a promovat de 3 ori pe Farul în prima ligă. "Noi n-avem antrenor, iar Hagi se duce la Timişoara! N-a făcut niciodată nimic pentru Farul şi nu vrem ca numele arenei să fie dat de un mercenar", au declarat liderii fanilor dobrogeni.
scrie in GSP
Nu auzisem de acest antrenor dar na e o posibilitate cine stie :)

ultravioletcanada
8th November 2005, 02:04
mda, se pare ca si la voi e ca la noi (jigodelul ala de mutu e javra pina la moarte :ciocan: ). hagi a uitat unde a invatat fotbal, probabil ca se simtea mai mult stelist. nu stiu daca a facut mare lucru pentru farul, eu ca spectator "neutru" n-am auzit.
poate ca hasoti merita mai mult...

@dragosblue parca stadionul sportului studentesc s-a numit asa, nu stiu daca mai e valabila denumirea

Seahawk
8th November 2005, 02:08
Toti cei care'l contesta pe Hagi nu sunt suporteri adevarati ai fotbalului romanesc. Mai ales constantenii. Tchibos trebuie sa-ti explic eu de ce s-a dus Hagi la Timisoara?

Pai daca e asa, s-a dus pentru ca oamenii de acolo au un program mai credibil si se doreste performanta. De ce sa nu recunoastem starea lor financiara e mai buna ca a lui Bosinceanu si chiar si lotul lor este mai valoros ca al nostru.
Hagi este un simbol pentru Constanta si toti cei care il contestati imi provocati greata. Ce a facut el pentru Farul nu e important. Farul e o echipa prea mica pentru Gica si trebuie sa o recunoastem.

Si stai linistit ca daca Bosinceanu venea cu o oferta si un plan bun pentru Gica el nu ne refuza. Pana una alta ne-au luat-o timisorenii inainte si bine au facut. Noi nu-l meritam pentru ca dupa cum se vede nu-l pretuim...

Tot mentalitatea aia o aveti... Cristocea e "mercenar" ca nu vrea sa joace pe un contract de divizia B, iar Hagi e "mercenar" pentru ca a ales o echipa care din punctul lui de vedere are sanse mai bune de performanta decat Farul.

Eu daca as fi fost in locul lui Gica as fi facut la fel, m-as fi comportat ca un profesionist, si i-as fi lasat pe amatori sa ma numeasca "mercenar". Pana una alta la Timisoara sunt 20.000 de spectatori si la Constanta doar 2.000
Si aia 2.000 alta treaba n-au decat sa schimbe numele stadionului sau sa-l conteste pe cel mai bun fotbalist al tuturor timpurilor din Romania. Halal suporteri

FatFrumos
8th November 2005, 02:46
Cam votez cu seahawk aici chiar nu vad de ce trebuie schimbat numele.......asa cum toti sar duce peste mari si tari sau peste judete sa caute de munca mai bine platita asa si cu Gica tot loc de munca e, bravo lui, oricum Bosinceanu vrea prea mult pentru doi lei si pe deasupra si rest.


PS Seahawk my boys PAT's still #1 :evil:

pirlinho
8th November 2005, 04:04
Problema se pune in modul "Este Hagi un simbol PENTRU FARUL?" Nu mai pot eu daca-i un simbol pt. Constanta, cartierul Coiciu, strada cutare sau pentru Romania. Pentru suporterii Farului, este? Nu, NU ESTE. Poate pentru hibrizii faristo-stelistii care fluiera pe stadion de fiecare data cand oaspetii injura Steaua ar fi. De fapt, Hagi se trage chiar din randul acestora. Care-i contributia lui Hagi adusa Farului? Nesemnificativa. Infima comparativ cu a altora. Indeajuns de mare pentru a merita sa denumim stadionul cu numele sau? In nici un caz.

Klingon
8th November 2005, 04:26
Soimule, soimule, Farul este prea mica pentru Hagi? Pai s-o faca el mare, domnule! Sa se inteleaga cu Bosanceanu, sa devina co-proprietar sau actionar majoritar sau consilier sau ce-o vrea, si sa ajute el la cresterea Farului! Asta e "mentalitatea" care ne trebuie! Nu sa stam cu mana intinsa la niste patroni care stiu si ei despre fotbal cat au apucat sa auda la radio intre doua afaceri cu oi sau vapoare.

Nici macar nu ma asteptam de la Hagi sa faca cine stie ce sacrificii pentru Farul. Sa se implice si el acolo putin, o modernizare a gazonului, o sala de gimnasitca, o sala de conferinte de presa, aranjarea unor meciuri amicale cu echipe mari care sa umple stadionul, ca tot ne plangem de lipsa spectatorilor (Juventus cum a ajuns la Timosoara?). Niste gesturi de bunavointa prin care sa arate ca-si aduce aminte de unde a plecat. Gesturi care fac foarte bine la imagine, oricum. Lumea le vede si le tine minte. Dar Hagi n-a facut NIMIC. :rosu:

Cred ca si Gica Popescu a facut mai mult pentru Caracal, si vorba aia, este o echipa mult mai mica decat Farul. Si exemple mai sunt. Dar sunt si exemple negative, ca Hagi. A fi un fotbalist de geniu nu te face automat nici un mare caracter, nici o mare personalitate si nici macar un mare anternor. Esti doar un fotbalist si atat.

Ce a dat Hagi constantenilor - exact aia sa primeasca inapoi: :jerk:

Seahawk
8th November 2005, 04:27
Nu se pune problema asa. Nu conteaza CE a facut Hagi pentru Farul. Noi sa zicem mersi ca un asemenea jucator a trecut si pe la noi. Ce face el in cariera de antrenor insa e treaba lui. De fapt am mai scris asta un pic mai sus...

dragosblue
8th November 2005, 05:10
Nici macar nu ma asteptam de la Hagi sa faca cine stie ce sacrificii pentru Farul. Sa se implice si el acolo putin, o modernizare a gazonului, o sala de gimnasitca, o sala de conferinte de presa, aranjarea unor meciuri amicale cu echipe mari care sa umple stadionul, ca tot ne plangem de lipsa spectatorilor (Juventus cum a ajuns la Timosoara?). Niste gesturi de bunavointa prin care sa arate ca-si aduce aminte de unde a plecat. Gesturi care fac foarte bine la imagine, oricum. Lumea le vede si le tine minte. Dar Hagi n-a facut NIMIC. :rosu:

Cred ca si Gica Popescu a facut mai mult pentru Caracal, si vorba aia, este o echipa mult mai mica decat Farul. Si exemple mai sunt. Dar sunt si exemple negative, ca Hagi. A fi un fotbalist de geniu nu te face automat nici un mare caracter, nici o mare personalitate si nici macar un mare anternor. Esti doar un fotbalist si atat.

Ce a dat Hagi constantenilor - exact aia sa primeasca inapoi: :jerk:

nici Hagi nici iuda nu vor sa bage bani in fotbal, EI VOR SA SCOATA :evil:

pirlinho
8th November 2005, 05:27
Nu se pune problema asa. Nu conteaza CE a facut Hagi pentru Farul. Noi sa zicem mersi ca un asemenea jucator a trecut si pe la noi. Ce face el in cariera de antrenor insa e treaba lui. De fapt am mai scris asta un pic mai sus...

Insa cine l-a facut pe Hagi jucator? Cine l-a gasit batand mingea in curtea scolii 23, slab si anemic de-l lua vantul? Farul. Farul l-a hranit, Farul l-a facut fotbalist. Iar Hagi cu ce ne-a rasplatit? (ma refer strict la Farul aici, doar de asta vorbim) Cu nimic. Absolut nimic.

Si conteaza ce-a facut Hagi pentru Farul. Doar i-am dat numele stadionului nostru. Degeaba.

adibordei
8th November 2005, 07:05
Ar trebui sa fiti mandri ca aveti stadion cu numele lui Hagi, daca nu place facem un schimb, ne dati noua numele si ne numim noi stadionul G. Hagi si il numiti voi pe al vostru Dan Paltinisanu :D

red dog coco
8th November 2005, 09:10
Hagi nu face multi purici la Timisoara.Ca antrenor,e zero.Asa ca,celor din Constanta nu trebuie sa le para rau.Cred ca va pleca rusinos de la Poli.Pe de alta parte,Grigoras si Olaroiu au demonstrat ceva:au stofa de antrenori.

Rechinul Ucigas
8th November 2005, 12:04
simplu : FC FARUL CONSTANTA

alejandro
8th November 2005, 12:55
nu stiu ce legatura are profesia lui de antrenor cu stadionul...de ce sa-l schimbati?de ce atunci cand era in turcia nu l-ati schimbat?

dede
8th November 2005, 13:12
constantenii nu sunt singurii din tara care au probleme de genu asta, cu jucatori crescuti acolo care uita de unde au plecat...mai sunt orase cu situatii de acestea de ex. Cluju', Pitestiu'. in legatura cu numele stadionului, e mai bine sa il schimbati...faru constanta nu sta in hagi, iar hagi nu are nici o legatura cu constanta

miril
8th November 2005, 13:23
Este parerea unui intrus. Da, trebuie schimbat, unul pentru ca este, zic eu, un gest de blasfemie si megalomanie sa numesti un stadion dupa numele unei persoane in viata, iar in al doilea rand, pentru ca Gica nu merita sa fie onorat drept fiul...marii, alegand partea materiala in detrimentul celei sentimentale. A dovedit ca de fapt nu-i pasa de clubul care l-a format. Sa ma scuzati ca am intervenit, dar ce a facut Hagi mi-a displacut total. Il credeam altfel. Se mai intampla!

ady51a
8th November 2005, 13:44
Nici noua nu ne place. Asta-i situatia. Cum o sa vina el sa joace aici pe stadiunul asta in retur cu Poli Timisoara? Asta daca-l prinde etapa a 27 a la Timisoara.

cosmin_farul
8th November 2005, 17:52
sa se numeasca stadionul; FARUL! SI atat! grigoras mereu in inima noastra! hagi:rosu:

tchibos
8th November 2005, 18:05
constantenii nu sunt singurii din tara care au probleme de genu asta, cu jucatori crescuti acolo care uita de unde au plecat...mai sunt orase cu situatii de acestea de ex. Cluju', Pitestiu'. in legatura cu numele stadionului, e mai bine sa il schimbati...faru constanta nu sta in hagi, iar hagi nu are nici o legatura cu constanta

asa e dar asta nu inseamna ca nu tre sa fim suparati. pe Gica Popescu l-au huiduit aia din oltenia de ii era frica sa isi mai arate fata pe acolo sau la tv ptr o perioada... alt tradator da stiti vorba aia... cine se aseamana se aduna... hai ca m-am incins si parca l-as mai vrea pe Sandu inca vreo cativa ani decat asa parsivi

alin70
8th November 2005, 19:42
FARUL ar fi cel mai potrivit nume,caci Hagi e un tradator!Cum a putut sa se duca la Timisoara pt.400000 de euro pe an?

s3b1_f07b4l1s7u
8th November 2005, 19:47
Numele stadionului poate fi "Petre Grigoras". Cum vi se pare ideea ?

GruppoApparte
8th November 2005, 20:58
Cel mai bine sa se numeasca Farul ... e un nume si frumos ... si se si potriveste ... si apoi nici nu se supara nimeni ca nu ia fost pus numele lui

Triphat
8th November 2005, 21:05
LOL... de ce sa se schimbe numele stadionului ? voi ar trebui sa va mandriti cu Hagi... si ce daca n-a venit la Farul ? A primit oferte ? nu cred..

ady51a
8th November 2005, 21:54
Cel mai bine e sa se gaseasca un sponsor adevarat pt club si stadion.
Ex: Allianz Arena din Munchen, Toyota Arena din Praga.

Quartz@nu
8th November 2005, 21:56
Nici noua nu ne place. Asta-i situatia. Cum o sa vina el sa joace aici pe stadiunul asta in retur cu Poli Timisoara? Asta daca-l prinde etapa a 27 a la Timisoara.
pana atunci sper sa ne intalnim in cupa si sa ii scoatem din cap fitzele de mare antrenor (are doar fitze ca de dovedit ceva pana acum este 0 in dreptul palmaresului) :jerk:

ady51a
8th November 2005, 21:59
Vad ca esti suparat tare de tot pe Hagi. Si eu am zis ca nu-l prinde la Poli meciul Farul - Poli Timisoara din etapa a 27 a.

Quartz@nu
8th November 2005, 22:03
Vad ca esti suparat tare de tot pe Hagi. Si eu am zis ca nu-l prinde la Poli meciul Farul - Poli Timisoara din etapa a 27 a.
da ....si cand te gandesti ca sunt inscris in "fun-clubul HAGI" .....dar in ala de jucator in care ramane REGELE,iar acum a dat cu batul in balta si imi pare rau...!

ady51a
8th November 2005, 22:10
:happy FAN CLUBUL CA ANTRENOR 'is empty', Tabula Rasa :D
Ca jucator : jos palaria!
Ca om: atata timp cat iese un ban frumos e bine.
La 40 ani - 40 mil euro.:evil:
Eu propun sa schimbam si subtitlul de la Suporter>Farul din

Echipa care l-a format si lansat pe Hagi in ...

Echipa care l-a format si lansat pe Hagi si pentru care Hagi nu a facut nimic.

saphicus
8th November 2005, 22:37
Propunerea suporterilor Farului pentru schimbarea denumirii stadionului, mi se pare pe cat de normala, pe atat de realista!
Si asta numai pentru faptul ca luat stricto senso Hagi nu a facut NIMIC ce ar fi putut impune CA IN TIMPUL VIETII LUI sa-i fie atribuit numele unui stadion!
Iar acum, cand ar fi avut posibilitatea sa o faca si trebuia sa vina cu o propunere, pentru cinstea care i s-a facut, a tratat totul ca o "afacere"!
Nu mai arat aici faptul, ca Steaua, echipa care l-a lansat definitv in Europa,
si care i-a oferit cca 300000 USD, a fost refuzata!
Deci "regele" a licitat pe fata, in fotbalul autohton, spunandu-si probabil in sinea sa: "cine da mai mult ,cu ala bat palma!" Sa fim realisti!!
In aceste conditii mai poate fi vorba de vre-o obligatie morala reciproca??Stadioane cu nume? Da, Santiago Bernabeu, Giusseppe Meazza, Luis Calderon si nu mai continui sa umplu pagina de exemple.
Dar n-am auzit inca de un Stadion Franz Beckenbauer, Michel Platini, sau Johann Cruiff, toti trei in viata, jucatori exponentiali ai acestui secol!
Si pentru propunerile care au fost facute de Klingon intr-unul din mesaje,
m-as opri la una, care este strict legata de frumoasa urbe de pe malul marii,
chiar daca nu are legatura directa cu fotbalul!
As spune Stadionul OVIDIUS, in memoria stralucitului poet latin exilat in anul
8 dupa Nasterea Mantuitorului Iisus, de catre Imparatul Augustus, si care a murit 9 ani mai tarziu, in anul 17 d.CH., pe aceste meleaguri, cu regretul de a nu se mai putea intoarce in Roma lui draga, scriind atunci celebrele epistole Ponticele.
Ar fi un gest, in replica, de "exil moral" pentru fiul acestor meleaguri atat de iubit si adulat, dar...nerecunoscator!!:rosu:

tchibos
8th November 2005, 23:03
IN TIMPUL VIETII LUI sa-i fie atribuit numele unui stadion!

...Dar n-am auzit inca de un Stadion Franz Beckenbauer, Michel Platini, sau Johann Cruiff, toti trei in viata, jucatori exponentiali ai acestui secol!...


numai la noi se poate intampla asa ceva

Cainele
8th November 2005, 23:20
schimbati-l pe Hagi :P

Seahawk
9th November 2005, 06:58
Se pare ca sunt singurul care il apreciaza pe Gica dintre suporterii faristi. Toti ii dati acum in cap ca de ce a plecat la Timisoara. :rolleyes: :rolleyes: Daca venea la Farul oare mai se punea problema schimbarii numelui?

Voi nu stiti ce inseamna profesionalism !!!:rosu:

ady51a
9th November 2005, 10:19
Suporterii constănţeni sunt furioşi pe „Rege“, īnsă ziarul nostru consideră că acesta nu trebuie blamat pentru că s-a dus la Timişoara

Instalarea la cārma Politehnicii Timişoara a lui Gică Hagi, cel mai bun fotbalist romān din toate timpurile, a produs furie īn rāndul suporterilor constănţeni, care l-au acuzat pe „Rege“ de „trădare“. Din această cauză, ultraşii cer ca stadionul Farului să nu mai poarte numele „Gheorghe Hagi“. Astăzi, fanii se vor reuni pentru a stabili modul viitor de manifestare, intenţionāndu-se şi organizarea unei demonstraţii. De asemenea, pe site-ul lor a apărut şi un comunicat, īn care se arată: „Cel care dă numele stadionului ne trădează īncă o dată. După ce, acum trei ani, spunea că ţine cu Steaua, acum se duce antrenor la o altă echipă din Divizia A. Tot respectul pentru ce a făcut pentru fotbalul romānesc şi pentru victoriile care ne-au īncāntat şi ne-au bucurat, dar ele au fost la nivel de echipă naţională! Nu avem nimic cu Gheorghe Hagi, dar nu merită ca stadionul Farului sa īi poarte numele. Nu a făcut nimic pentru Farul. Cerem să se renunţe imediat la această denumire! Sunt atātea şi atātea alte denumiri mai potrivite. Emanoil Haşoti este un nume de referinţă pentru clubul Farul. Antonescu sau Petcu - la fel. Sunt mulţi cei care au făcut infinit mai multe pentru acest club. Īn nici un caz Hagi. Sau, dacă nu se poate pune numele unei foste glorii a acestei echipe, atunci măcar să se pună numele simplu: Farul“.

„Cuget Liber“ respectă punctul de vedere al suporterilor constănţeni, īnsă este de părere că Hagi nu trebuie blamat pentru că s-a dus la Timişoara. Fiecare este liber să-şi aleagă locul de muncă şi destinul īn viaţă. Nu mai funcţionează iobăgia şi legarea de glie. Profesionismul īşi are regulile sale, uneori dure sau de neīnţeles pentru unii. Apoi, nimeni nu poate certifica că ar fi fost mult mai bine cu Hagi la Farul, aşa cum au cerut ultraşii. Iar la Politehnica, numai timpul va dovedi cāt de inspirată a fost instalarea sa şi ce roade va aduce. Pānă acum, pe unde a activat ca antrenor, la echipa naţională, la Bursaspor şi la Galatasaray, Hagi nu a avut rezultatele pe care toţi le aşteptau, pe măsura renumelui său şi a imaginii de fost mare fotbalist.

Gică Hagi este unul dintre simbolurile Romāniei, iar ziarul nostru, care, prin colegul Liviu Bruckner, a iniţiat acţiunea de atribuire a numelui lui Hagi stadionului Farului, este de părere că nu trebuie să ne lepădăm aşa de uşor de asemenea imagine strălucitoare. Cānd „Cuget Liber“ a pus problema ca arena „rechinilor“ să primească numele „Regelui“, iniţiativa a fost primită pe plan local cu entuziasm de marea majoritate a celor contactaţi. Graţie lui Hagi, Romānia şi Constanţa sunt cunoscute peste tot īn lume. „Regele“ a făcut pentru oraşul nostru mai mult decāt oricare dintre noi!

Cuget Liber!

Klingon
9th November 2005, 15:34
Nu soimule, daca Hagi venea la Farul si incerca sa faca treaba nu se mai punea problema schimbarii numelui... pana la aparitia unui nou Hagi din Constanta :D

Putea sa nici nu vina la Farul, ci doar sa se implice putin, cum am zis, si tot n-as fi cerut schimbarea numelui. De exemplu, daca Hagi si-ar fi folosit po****ritatea (care mie personal mi-a deschis porti, fara sa vreau, la mii de km distanta de Romania) sa aduca o firma care sa faca un gazon ultramodern pe stadionul Farului, acesta i-ar fi purtat numele fara probleme. Un gazon ultramodern ar fi adus nationala la Constanta multi ani de-acum incolo si ar fi fost mai usor sa organizam amicale cu echipe mari, sau chiar turnee cum faceam odata. Si aici Hagi ne putea ajuta. Daca Mutu a adus Juventus la Timisoara, Hagi nu putea aduce macar Galatasaray la Constanta, sa nu mai zic de Barcelona sau Real Madrid? /hello

Si sa nu uit iar un amanunt absolut esential: sunt 101% sigur ca, daca Hagi ar fi devenit antrenorul Farului, ar fi aparut din senin cel putin 50 firme si companii constantene care s-ar fi batut sa sponsorizeze Farul. Crezi ca numai Balkan Petroleum vrea sa-si vada sigla la TV pe pieptul lui Hagi? Sau ca in judetul Constanta nu sunt companii puternice care sa fi investit sute de mii sau chiar milioane de dolari pentru onoarea respectiva? :evil:

Asta era de fapt ce am asteptat eu, efectul lui Hagi de catalizator pentru ca tot judetul sa acorde mai multa atentie fotbalului. Pentru ca Hagi e probabil mai bun de catalizator decat de antrenor. Companiile ar fi sponsorizat, oamenii ar fi venit la stadion, clubul Farul crestea pe toate planurile. Iar Hagi ar fi castigat si el pe toate planurile, inclusiv, cred eu, mult mai mult respect de la toata suflarea fotbalistica romaneasca decat prin alegerea lui de a merge la un club deja crescut de altii, chiar umflat cu pompa (arata Timisoara ca o echipa in care s-au bagat 10 milioane??), unde doar s-a asezat pe un fotoliu comod de culoarea dolarului, smuls fara jena de sub fundul altui antrenor tocmai cand echipa lui incepuse sa mearga. :rosu:

tchibos
9th November 2005, 20:28
si eu tot asta asteptam... o lovitura de imagne ca altfel s-ar fi vorbit de Farul daca venea Hagi aici si granzii ne-ar fi luat in serios, insa daca ca jucator Hagi a fost mare ca antrenor e nul.... sa ia exemplu de la Lucescu senior care trage peste tot jucatori romani dupa el si peste tot unde merge se gandeste sa mai faca si cate un amical cu Rapidul

the_shark
9th November 2005, 23:06
eu zic, ca hagi e un mare nesimtit si sunt bucuros ca ma numar printre cei 2000 de suporteri/hello care vin la meci.

GruppoApparte
10th November 2005, 01:45
Hagi răspunde Constanţei
După ce suporterii constănţeni au anunţat că nu mai sînt de acord ca stadionul să poarte numele lui Gică Hagi, tehnicianul a ţinut să-şi precizeze poziţia. "Constanţa e în inima mea. Respect locul în care m-am născut, dar acum muncesc la Timişoara pentru că aici am fost dorit foarte mult. Probabil, cei de acolo nu m-au dorit la fel de mult. Nu trebuie să se supere", a spus Hagi. "Le-am zis eu să dea numele meu stadionului? E opţiunea lor! Aşa cum l-au pus, pot să-l şi ia. Îl punem acasă la mine", a glumit el.
GSP

Klingon
10th November 2005, 05:21
Hagi chiar crede ca mai e cineva care nu s-a prins ca discutia hotaratoare a avut loc inca de la amicalul cu Brazilia? Si ca el a stat pe bara luni de zile asteptand rabdator finalizarea acelei intelegeri secrete cu Iancu? Farul nu-i putea face atunci o oferta, deoarece echipa mergea bine cu Grigoras, si Bosanceanu pare macar putin mai decent ca Iancu. Poate ca Hagi s-o fi asteptat ca si Farul sa-i dea un sut in fund lui Grig dupa o victorie, cum a facut Iancu. Asta ar fi fost o dovada ca Farul l-a dorit pe Hagi? Plus un salariu macar egal cu cel de la Poli, desigur?

Hai ba Gica, lasa vrajeala, nu-ti mai imbraca lacomia in cuvinte potrivite. Recunoaste ca te-a interesat mai mult un salariu gras decat un stadion cu numele tau si respectul oamenilor din orasul tau.

Oricum, ma bucur ca sugereaza chiar el, cu multa usurinta, schimbarea numelui stadionului. Eu zic ca asta ar trebui sa ne fie suficient ca s-o facem.

Seahawk
10th November 2005, 06:15
Ce lacomie mah? Esti nebun :happy vrei sa spui ca pe Gica il mai intereseaza banii? :happy Si chiar daca l-ar interesa nici nu s-ar numi lacomie. Lacomie ar fi daca le-ar cere el mai mult...ceea ce e greu de crezut ca a facut.
Eu cred ca salariul pe care l-a primit il merita iar cei de la Timisoara i l-au propus asa...din bun simt. I-au oferit detaliile pe tava iar el a semnat direct...Sa nu-mi zici acum ca daca ii ofereau 180-200 de mii pe an ii refuza !!! :mda:
Poli stau financiar mult mai bine decat noi si au si spectatori mai multi. Chiar si lotul e mai valoros. Deci are mai multe sanse sa aibe succes la Timisoara decat la Constanta. De'asta s-a dus acolo..chiar nu intelegi?
Iar daca Bosinceanu il vroia trebuia sa-i faca oferta nu sa astepte ca Gica sa se autopropuna (Ce idiotenie!)
Faza cu schimbatul numelui deja ma lasa rece. A-ti readus-o in discutie doar pt. ca Hagi n-a venit la Farul. E greu, chiar foarte greu pentru voi sa intelegeti un om. Klingon stiu sigur ca nu te-ai pus si in locul lui... tu ce-ai fi facut?!

Dar ma rog... deja stiu ce ai sa raspunzi :sleep: :sleep: :sleep:

Klingon
10th November 2005, 07:54
Soimule, arata-mi un milionar (in dolari) pe care nu-l mai intereseaza banii. Si, bineinteles, puterea. Gica s-a dus la cine a dat mai mult. Bani, adica. Si putere, pentru el si gasca lui de Becalisti.

Tu chiar crezi ca Bosanceanu are banii BKP-ului? Eu nu cred. Deci nu cred ca putea face o contra-oferta viabila in cash. Dar avea un stadion cu numele lui. Si un oras al lui.

De fapt, de unde are frate BKP-ul zeci de milioane sa bage intr-o echipa de fotbal romaneasca? Suma mi se pare deplasata, opulenta pentru tara noastra, ma ia ameteala. Nu ca o companie petroliera n-ar face banii astia, dar ownerii si actionarii companiilor nu accepta nicaieri in lume investitii cu atatea zerouri in coada fara justificari pe masura. Care-i justificarea aici? Care-i castigul? Imaginea? Cum se materializeaza ea in bani la o companie petroliera? Eu nu cunosc alti petrolisti in Europa care sa se mai dea in stamba in fotbal. Pe cine sponsorizeaza Shell? Exxon? British Petroleum? Gazprom? TotalFina? Pe nimeni. Ca n-au de ce. Poate la Formula 1 ar merge, ca e oarecum in domeniu. Si daca tot vroiau sa bage sume d-astea in fotbal, isi gaseau sigur un campionat mai evoluat decat divizia A romaneasca. Si atunci ce vrea BKP-ul asta?! Singura explicatie care-mi vine in minte, si la care s-a mai gandit cineva pe aici, este spalarea banilor. Cred ca Poli AEK a ajuns masina de spalat bani a acestei companii. N-ar fi primul caz in care banii murdari se spala prin sport. Vad ca e o intreaga discutie pe tema BKP-Poli-RAFO Onesti
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=5970

Azi roata se invarte ca unsa, dar Hagi si Poli ii calca pe coada pe unii de la FRF, de la cluburile bucurestene, etc. Si Gigi Becali, alt sac de bani care parea fara fund, i-a calcat pe unii mari pe coada si uite unde a ajuns. Nu va trece mult timp pana BKP-ul va beneficia de aceeasi atentie. Si atunci vom mai vorbi de lacomia unora care n-au mai avut rabdare sa intrebe de unde vin milioanele care li se imping in palma. Il bag aici si pe Craciunescu, de care Iancu facea misto acum doar o luna ca nu e in stare sa se pronunte asupra unor faze simple de fotbal in care Timisoara parea furata de arbitri. Acum Craciunescu a devenit garantul ca astfel de faze n-or sa se mai repete. Ce ironie, ce oameni mici care se vand pe sume mari! Dar oricine are un pret, nu-i asa? :evil:

Seahawk
10th November 2005, 10:34
Hai ca deja o intorci ca la Ploiesti cu BkP si alte basme cu Ileana Cosanzeana :rolleyes: Care poate sunt adevarate... poate nu (chiar nu imi pasa)
And yes, evident ca money = power. Si toti cei care au "putere" vor si mai si mai multa... dar in cazul asta daca ai reusi sa gandesti obiectiv (dar se pare ca e cam greu pt faristi sa faca asta in cazul de fata) ai vedea ca Hagi a ales varianta mai buna pentru cariera lui.
Insa ...deh e greu pentru faristi sa vada lucrul asta.
Prin urmare ajungeti sa va luati de cel mai bun jucator din istoria fotbalului romanesc care a trecut si pe la Farul...vreti sa schimbati num stadionului....incepeti si o dati in BkP spalare de bani bla bla blaaa :rolleyes:
Sunteti doar suparati ca echipa nu merge bine si n-aveati pe cine sa va varsati naduful.
Daca deocamdata nu a facut nimic pentru club nu inseamna ca trebuie sa-l facem cu ou si cu otet... mai e vreme stati linistiti.

Ca antrenor tanar si ne'experimentat...De ce sa preiei o echipa care a pierdut 3 meciuri la rand cu jucatorii care se cearta intre ei si cu 1 mie - 2 suporteri pe meci in ciuda unei echipe in forma, cu un lot superior...stare financiara mai buna si suporteri mult mai multi?

Gandeste-te...Gica e inca tanar...iar decizia de a prelua pe Poli si nu Farul mi se pare cea mai potrivita din punctul lui de vedere.

Acum desigur ca si eu as fi preferat sa vina la Farul, dar nu s-a putut... asta e. Eu inteleg omul si decizia care a facut-o inspre binele carierei lui de antrenor (nicidecum o decizie bazate pe partea materiala a contractului)


p.s. sunt suporter al Farului si numai al Farului de cand m-am nascut. Am fost la meciuri cand jucau alde Ciurea, Popovici si Dennis Serban... Am fost pe stadion si cand jucau Rosoaga, Culeafa si Pitu...Cand am putut am fost in deplasari la Focsani (in div B cu Diplomatic) si pe Ghencea cu Steaua....iubesc Farul de cand ma stiu, si totusi n-am nici cel mai mic motiv sa il judec pe Gica pentru decizia care a luat-o.
Va las pe voi sa o faceti... desi mi se pare absurd sa ne luam de el si sa vrem sa schimbam numele doar pt ca nu s-a "autopropus" sa antreneze pe Farul :rolleyes:

Klingon
10th November 2005, 17:35
Da mai, toti suntem cu Farul pe aici, si eu am vazut la lucru multe foste glorii. Singura diferenta e ca la unii merge adaptata zicala aia "Farul, Farul, dar branza-i pe bani!" Adica suntem cu Farul pana dam de unul cu un cont mai gras. In acel moment, fiind "profesionisti" de felul lor, unii merg la ala mai barosan si lasa Farul pentru mai tarziu.

Bineinteles, este dreptul lor sa mearga unde vor, relatia cu Farul nu-i o casatorie oficializata la primarie ca sa-i putem acuza de adulter sau preacurvie, dar este si dreptul nostru sa spunem ca nu ne place atitudinea lor. Ei cu drepturile lor, noi cu ale noastre.

Iti spun a treia oara, poate de data asta nu mai uiti: faza cu mersul la Timisoara cand Farul avea nevoie de antrenor este numai picatura care a umplut paharul. Hagi putea sa faca multe lucruri pentru Farul, cu multi ani inainte, cand era jucator sau antrenor la alte echipe. Ti-am dat o gramada de exemple. Dar el a ales sa nu faca nimic. Repet, e dreptul lui sa nu faca nimic. Dar si dreptul nostru sa spunem ca altii au facut ceva pentru echipele de unde au plecat, si nu ne place ca el nu face nimic si de aia nu consideram ca stadionul Farului ar trebui sa-i poarte numele deocamdata. Poate mai tarziu, vorba ta. Timp mai este. Si pentru el, si pentru noi.

Cat despre BKP, cum sa nu te intrebi mai de unde vine tot puhoiul ala de bani care face restul echipelor romanesti sa para niste cersetori la marginea drumului?! Asta e o atitudine de "profesionist" pe care n-o inteleg. Niste bani care trebuiesc spalati sunt niste bani murdari, adica furati de la altii, ilegali. Citeste articolele postate de colegii nostri de forum sa vezi ce groasa e treaba cu BKP-ul asta, merge pana la Hrebenciuc si Adrian Nastase. Asteapta numai sa explodeze buba, si va rasuna mai tare ca Bancorexul. Sigur, iar o sa zici ca daca nu mergea Hagi acolo nu ma deranjau banii lor murdari, dar asta nu schimba cu nimic lucrurile. Daca nu ma deranjau pe mine ii deranjau pe altii, poate pe rapidisti daca Mircea Lucescu alegea acum Timisoara in locul Rapidului. In orice caz, banii murdari ii vor deranja pe cei de la care au fost furati. In definitiv, sunt banii lor.

tchibos
10th November 2005, 18:24
la urma urmei e vorba de principii umane vs. unor principii materiale... consideratie/respect vs. bani, daca ar fi fost un om sarac poate l-as fi inteles ca a ales banii (numai ca unde e saracie e mai multa loialitate, bun simt, respect) , dar cand ai bani sa iti pui si in cap, nu pot intelege. POate nu ar trebui schimbat numele stadionului, poate ar trebui doar adaugat la numele actual inca ceva... de exemplu TRADATORUL

Klingon
10th November 2005, 21:38
Eh, eu nu l-as numi tradator. Este pur si simplu un fost fotbalist al Farului care trateaza echipa de unde a plecat exact cum trateaza orice alta echipa: daca-mi cumpara serviciile ma implic, daca nu - nu. O atitudine care poate fi numta profesionista, de acord, dar in nici un caz nu se potriveste cu denumirea stadionului Gheorghe Hagi in timpul vietii individului.

Bine ca ne-am lamurit cu cine avem de-a-face, si de acum incolo vom avea asteptari realiste de la el. El cu ale lui (bani mai mult sau mai putin curati de la BKP, putere de manager general, Becali, jucatori scumpi), noi cu ale noastre (Stadionul Farul, antrenor neamt sau de care o fi, Bosanceanu, jucatori ieftini). Nici o problema, neamule! A fost greseala noastra ca am avut asteptari nerealiste, dar acum ne-am invatat lectia. Domnule Hagi, ce mai faceti, bine ati venit pe Stadionul Farul, va uram un sejur placut pe litoral, la revedere, ne vedem in retur! Suntem si noi profesionisti, ce, numai el?

FatFrumos
11th November 2005, 04:46
Si daca venea Hagi la Farul ce crezi ca Bosinceanu scotea banul gros pentru jucatori buni?......oricare dintre noi care ar avea o oferta mult mai buna ar pleca oriunde, asa ca tot nu vad de ce trebuie schimbat numele stadionului, vorba aia tara arde baba se piaptana.

Klingon
11th November 2005, 07:29
Da domnule, de acord. Un antrenor profesionist se duce unde are conditii mai bune. Ti-am dat dreptate. Multumit?

Pe de alta parte, un club profesionist nu isi boteaza stadionul cu numele unui fost jucator al sau inca in viata, mai cu seama daca acesta nu are nici o legatura actuala cu acel club. Imi dai si tu dreptate?

Deci, eu zic ca clubul Farul a actionat pripit si sentimentaloid (adica neprofesionist) cand si-a botezat stadionul Gheorghe Hagi. Omul Hagi nu este un sentimental ci un profesionist, si asa ar trebui sa fie si clubul Farul fata de el. Asta inseamna ca, deoarece numele curent al stadionului are o justificare neprofesionista, ceea ce reprezinta un gest neprofesionist fata de Hagi si nu numai el, numele stadionului trebuie schimbat.

adibordei
11th November 2005, 20:29
Poate ca era mai bine daca Hagi nu se intorcea in Romania, poate trebuia sa se duca in Tazmania ca sa nu mai fie nevoit nimeni sa se certe de ce face una sau alta, ma tot gandesc ce se v-a intmapla cand Gica va incepe sa gandeasca si el asa. Ati vazut ca nu a avut mare succes in europa pana acum ca si antrenor, de ce sa nu il sustinem sa poata sa ajunga acolo sus si in calitate de profesor caci ca si student a avut numai de 10.
Cautati si voi pe net niste filmulete cu golurile lui hagi si va garantez ca veti fi mandri ca stadionul vostru ii porta numele. respect pt. Farul

ady51a
11th November 2005, 21:18
Galeria echipei Farul a pus un banner cu numele "Stadionul Farul" peste sigla cu denumirea arenei constănţene, "Gheorghe Hagi".
De asemenea, suporterii echipei Farul vor afişa, la meciul de handbal HCM Constanţa - Sporting Lisabona, cu lungimea de 25 metri, pe care va fi scris, pe un fond de culoare albă cu īnsemnele albastre, mesajul: "Schimbaţi denumirea stadionului". Meciul de handbal se va disputa duminică, īn manşa secundă a turului III al Cupei Cupelor.

Fanii protestează, astfel, faţă de decizia fostului selecţioner Gheorghe Hagi de a antrena echipa Poli Timişoara.
ProSport!

ady51a
12th November 2005, 08:26
Au acoperit numele Regelui!


Suporterii constănţeni au protestat ieri din nou faţă de menţinerea denumirii stadionului “Gheorghe Hagi”.


După ce īn urmă cu cāteva zile galeria Ultra Marina a iniţiat un comunicat prin care Hagi era acuzat de trădare prin alegerea sa de a antrena Poli Timişoara, ieri, un grup de susţinători a acoperit cu un banner sigla arenei.
“Am īnaintat conducerii Farului o cerere oficială prin care solicităm Consiliului Director un alt nume pentru această arenă. Nu am primit un răspuns, drept urmare vom recurge la noi proteste, precum a fost cel de astăzi”, a spus preşedintele Ligii suporterilor constănţeni, Sorin Mihăilescu. Altfel, galeria “marinarilor” se va deplasa astăzi īn Bucureşti, unde se va alătura fanilor dinamovişti care vor protesta pentru eliberarea suporterilor arestaţi īn Bulgaria. Ieri, pe site-ul susţinătorilor constănţeni a fost iniţiat un sondaj de opinie cu privire la schimbarea denumirii arenei. 88% dintre cei chestionaţi au fost de acord, numai 12 procente opunāndu-se acestui lucru. Stadionul poartă numele Regelui din anul 2000.

"Nu avem nimic cu Hagi. Este īnsă anormal ca un antrenor al unei adversare să dea numele stadionului nostru. Noi vrem un nume simplu: Farul. Vom continua protestele, pentru că nimeni nu ne-a băgat īn seamă deocamdată."
Sorin Mihăilescu, preşedintele Ligii suporterilor FC Farul

Prosport!

tchibos
12th November 2005, 10:56
chiar cred ca nu o sa reuseasca schimbarea numelui, dar e bine ca se fac tot felul de "rezistente" fata de atitudinea lu' Hagi ca in felul asta poate se va simti si el cum se simt suporterii Farului (marea lor majoritate), asta daca mai are ceva bun simt in el:rolleyes:

desdemona
14th November 2005, 01:44
Un antrenor profesionist se duce unde are conditii mai bune. Ti-am dat dreptate. Multumit?

Pe de alta parte, un club profesionist nu isi boteaza stadionul cu numele unui fost jucator al sau inca in viata, mai cu seama daca acesta nu are nici o legatura actuala cu acel club. Imi dai si tu dreptate?

Deci, eu zic ca clubul Farul a actionat pripit si sentimentaloid (adica neprofesionist) cand si-a botezat stadionul Gheorghe Hagi. Omul Hagi nu este un sentimental ci un profesionist, si asa ar trebui sa fie si clubul Farul fata de el. Asta inseamna ca, deoarece numele curent al stadionului are o justificare neprofesionista, ceea ce reprezinta un gest neprofesionist fata de Hagi si nu numai el, numele stadionului trebuie schimbat.
Chiar daca nu sunt suporter al Farului, vroiam sa-mi spun punctul de vedere. Din ce am citit pana acum, a cam spus Klingon tot :P tot ce vroiam sa spun si eu, adica aceleasi idei. N-are rost sa le repet, am dat numai quote la unul dintre mesaje :D
Cu singura deosebire ca, in conditiile mai sus enuntate, eu nu cred ca numele stadionului trebuie schimbat. Sau mai precis... daca a fost pus, de ce sa fie schimbat acum? Doar pentru ca Farul traverseaza o perioada dificila si Hagi a ales sa antreneze o alta echipa din primul esalon fotbalistic romanesc, alta decat Farul?
Care e faza cu bunul simt pe care nu il are Hagi, tchibos? Nu mi-o lua in nume de rau, doar intreb.. Vrei sa spui ca tu, daca ai primi o oferta de lucru care din anumite motive crezi ca te avantajeaza (dupa parerea ta, tin sa precizez ca fiecare cantareste o situatie din punctul lui de vedere, nu impune nimeni "ce e mai bine" pentru celalalt), chiar daca vine de la o asa zisa "concurenta", ai refuza-o doar pentru ca ai ...bun-simt? Ce-are una cu alta.... ala e doar un "job"... E o treaba clara (sau nu e?) ca un profesionist isi vede de treaba fara a fi tras mereu in trecut de sentimentalisme... Unde scrie ca ar fi o obligatie ca, atunci cand alege o echipa romaneasca, aceea sa fie musai echipa din zona in care s-a nascut? Sau scria mare, la stadion, si chestia asta trebuia sa-l oblige cumva? Pai ... asta nu mai e pretuire sincera si neconditionata pentru cel mai mare jucator roman, mandria constantenilor pentru ca se trage din zona lor.... suna mai degraba a santaj sentimental planificat :P Daca va supara atat de tare faptul ca s-a dus in alta parte, trebuia sa va fi gandit ca la un moment dat se va intampla si asta... sa fi pus colo o clauza.... "numele stadionului va fi asta cat timp respectivul nu ne lasa noua impresia ca ne tradeaza, antrenand o echipa romaneasca, alta decat Farul". Sau problema e de fapt a momentului in care s-a intamplat? Fac pariu ca nu se mai gandea nimeni la "tradari" si alte d-astea daca, sa presupunem, Farul ar fi fost pe locul 1 in campionat in acest moment si cu o evolutie care sa dea garantii (?) ca sunt sanse sa si-l pastreze si in retur, cu Grigoras ca antrenor ...sau cu altul (nu asta conteaza).... nu se mai facea atata tam-tam...
Dar asa.... la momentul actual, cu nervii intinsi la maxim mai ales in ultimul timp, tradarile sunt din ce in ce mai evidente si mai "dureroase"... Parca ar fi prins bine clubului un gest milostiv, facut din bun-simt... nu???? :)

Mult zgomot pentru nimic, parerea mea. Numele stadionului e bun asa cum e, a fost dat asa in cinstea lui Hagi si omul asta nu a gresit cu nimic ca sa-i acoperiti numele, de parca v-ar fi rusine cu el........ Ca nu trebuia dat asa de la bun inceput, ca e mult mai bine ca numele unei persoane publice sa denumeasca un obiectiv dupa moartea respectivului, cand i se poate analiza mai bine activitatea in intregime si pot fi trase concluziile, i se pot cinsti meritele, fara teama ca maine va dezamagi "beneficiarii"... numelui sau......... asta e alta poveste.
Acum faptul e consumat, ce atata alba-neagra... de ramane senzatia ca altii sunt lipsiti de bun-simt... Ca sa explic: poate ca a fost bine ca s-a intamplat asa, chit ca i se retrage omului cinstea acordata (de parca ne permitem sa ne jucam cu cinstea asta ca si cu un lucru de nimic).... au realizat si altii grabiti sa-si aroge niste drepturi.. ca nu pot fi toate cum ne-am dori in viata. Trebuia insa sa-si fi analizat cu atentie motivatiile atunci... ca sa nu isi acopere singuri gestul frumos de altadat' cu invidiile bazate pe interes de acum. Ca daca nutreau de la bun inceput speranta ca gestul va obliga pe cel pe-al carui nume il cinsteau.... poate ca nu mai era vorba de nici o cinstire, ci doar de interese de la bun inceput din partea respectivilor. Si-atunci... cum de isi permit sa acuze tocmai ei de "interes" pe celalalt?

Rechinul Ucigas
14th November 2005, 12:50
ai dreptate desde , daca am fi fost pe primul loc nu ne mai pasa ce face hagi , dar zic eu ca si hagi ar fi trebuit sa faca ceva pt farul chiar daca nu antrena , macar sa investeasca sau ceva sa se vada ca isi ajuta echipa de unde a plecat si ca face ceva pt orasul lui , asa ce a facut ? si-a facut el hotel si mai stiu eu ce pt el pt c-ta nu a facut nimik !

ady51a
14th November 2005, 13:05
Eu sincer m-am saturat de subiectul asta. Gata greseala a fost atunci cand s-a numit stadionul Hagi, atata timp cat persoana este inca in viata.
Hagi are dreptul sa aleaga unde vrea sa antreneze si poate nu a ales Farul ca nu a avut oferta de a prelua pe Farul. Tot atat de adevarat este ca atunci cand era antrenor la Galatasaray putea sa aduca echipa sau macar ce mai ramane din echipa, tinand cont de meciurile inter tari, intr-o pauza de campionat sa joace un amical cu Farul si nu a facut-o. Banaiesc ca era o nimica toata pt el din toate punctele de vedere (distanta dinte orase, cazare s.a.m.d).
Pt mine stadionul este stadionul din Constanta (stadionul echipei Farul) si atat, la fel cum este si Sala sporturilor si atat, s.a.m.d. Maine ne trezim ca vrem ma punem nu stiu ce nume Sala Sporturilor Nicusor Constantinescu din Constanta sau nu mai stiu cum.

tchibos
14th November 2005, 18:47
e clar ca daca se intampla in alte conditii alta era reactia, dar tocmai aici se vede caracterul (la nevoie), iar bunul simt tocmai atuci iese la iveala cand nu esti obligat cu nimic dar tu faci un gest si sensibilizezi pe altii prin gestul tau. Stai linistita desdemona ca nu suporterii au dat numele asta stadionului iar Hagi nu e huiduit pentru prima oara la Constanta. Treaba cu profesionalismul e ca daca dintre doi oameni imi fac doua oferte iar la unul am o datorie de suflet atunci clar aleg pe cel cu datoria de suflet... asa sunt eu facut si in asta consta bunul simt. Pana acum Hagi nu a facut nimic pentru Constanta in mod exclusiv ca si cum i s-ar cuvine asa ceva. ei bine nu e chiar asa; daca au fost unii suporteri (nu ma numar printre ei dar le sustin modul de exprimare) au acoperit numele stadionului la propriu, sa stii ca la figurat Hagi si-a acoperit singur numele (dat stadionului) cu un banner.

ps: sper ca nici tu nu mi-o iei in nume de rau asa cum nici eu u am de ce sa iti port dusmanie in vre un fel pentru ca ti-ai spus parerea

ady51a
20th November 2005, 13:55
Salvamari si prosti

Acum, cind sezonul estival este intarcat si nu mai e nimic de ciordit de pe plaja sau de prin hoteluri ori parcari, niste locuitori din Constanta sau de prin imprejurimi, care in timpul liber, adica in totalitatea timpului lor, lucreaza ca suporteri ai echipei Farul, au pus neuron linga neuron si au produs o mica scinteie sub forma de idee.

Intensitatea curentului astfel produs fiind destul de mica, ideea respectiva s-a dovedit a fi absolut cretina. Galagiosii cu pricina, pe care, la meciurile Farului, abia de ii numeri pina la cite clase au absolvit ei impreuna, au hotarit ca numele stadionului din localitate nu mai merita sa fie cel al marelui Gica Hagi.

Motivul ar fi ca acesta a acceptat sa antreneze pe Politehnica Timisoara si, vezi Doamne, ar fi tradat proverbialul patriotism tomitan. Cica, in acest scop, desi ma intreb daca sint in stare sa puna litere pe hirtie, au inceput sa adune si niste semnaturi. Sper ca municipalitatea are mai multa carte decit guvizii astia si-l pastreaza pe Hagi stadion.


Editorial Florin Calinescu - Sport Total


Cum a ajutat Hagi pe Farul Constanţa
Gică Hagi a mărturisit ieri că nu e supărat pe demersul constănţenilor de a schimba numele stadionului: "Cred că suporterii sīnt manevraţi de cineva care are interese. Nu trebuie să fie ofensaţi că am venit la Poli. De la Farul n-am avut nici o ofertă īn ultimii 5 ani, dar am ajutat clubul. Īntrebaţi-l pe Pavel Peniu, să vă spună ce am făcut eu pentru Constanţa". Peniu, fost preşedinte la Farul, a explicat aseară: "Īn vara lui 2000, cīnd echipa retrogradase īn B, nimeni nu mai dorea să finanţeze clubul. Nici Primăria, nici Consiliul Local, nici marii oameni de afaceri din oraş. Atunci a intervenit Hagi, care ne-a scos la liman". Iată cu ce a ajutat Hagi:
- 40.000 de dolari
- 4 rīnduri de echipament
- un raft plin cu ghete de fotbal

ady51a
20th November 2005, 14:27
Consiliul director al FC Farul Constanţa a decis, astăzi, cu doar două voturi īmpotrivă şi o abţinere, schimbare denumirii stadionului "Gheorghe Hagi" īn "Farul". Decizia a fost luată ca urmare a repetatelor acţiuni de protest ale suporterilor, dar şi īn baza celor 1751 de semnături adunate de la constănţeni. Stadionul formaţiei de la malul mării poartă numele de "Gheorghe Hagi" din 26 aprilie 2000, acesta urmānd să fie īnlocuit la finalul acestui tur de campionat.ProSport!

Klingon
20th November 2005, 15:42
Pacat ca s-a creat aceasta situatie atipica si cam aiurea. Greseala facuta cand s-a botezat stadionul cu numele unui individ in viata (chiar, oare Pele, Maradona, Cruyff, Platini, Matthaus au vreun stadion cu numele lor?) a pus clubul in situatia de a alege intre doua rele: a pastra numele unui antrenor al unei echipe rivale sau a face un gest nu prea elegant care incearca sa stearga cu buretele greseala de care vorbim.

Sper ca stadionul nu va mai fi numit niciodata Hagi cat timp omul Hagi este activ in fotbal, indiferent ce va face pentru Farul. A propos la ce spune Peniu, eu auzisem doar de echipamentul donat de Hagi. Pana la urma traditia de a imprumuta unei institutii sau constructii numele unei celebritati numai dupa trecerea acelei celebritati intr-o lume mai buna pare a avea justificari practice foarte clare: pana atunci pot apare tot felul de conflicte de interese si situatii dubioase.

Florin Calinescu este doar un actor ratat care, ca multi alti actori ratati din lumea larga, s-a reprofilat in showbiz si apoi cronicar sportiv. Mergand pe aceleasi cai batatorite, urmatorul pas pentru acest individ scund cu frustrari inalte ar fi politica. Probabil nu i-a trecut prin cap ca un actor este la fel de bun gazetar pe cat de convingator ar fi un gazetar in rolul Regelui Lear.

Ca actor, rolul care i s-a potrivit cel mai bine lui Calinescu a fost, dupa parerea mea, Gigi din Asfalt Tango - un bisnitar vorbitor de franceza care-si facea mana la export de marfa umana feminina romanesca pentru cluburile de noapte din Paris. Adica un eufemism pentru "peste". Din cand in cand incerca s-o puna si el de una mica in apartamentele fetelor, si nu s-a sfiit sa plateasca niste pierde-vara pentru a "aranja" un sot insistent care incerca sa-si recupereze sotia din autocarul nespalat pus la dispozitie de Gigi.

Tirada lui Calinescu impotriva suporterilor Farului se reduce la "niste inculti, niste analfabeti". Iata deci ca frustratul are si complexe - de superioritate, cum altfel? Maine pot sa inscriu in galeria Farului un individ cu studii cu doua ordine de marime peste Calinescu, si care ar vota pentru schimbarea numelui stadionului. Ce-ar mai ramane atunci din pelteaua ta, timisoreanule?

Florin2004
20th November 2005, 17:02
Personal eu nu stiu daca Hagi are de pierdut la schimbarea numelui stadionului. Ba dimpotriva cred ca de pierdut are chiar formatia Constanteana. Noi romanii suntem maestri in a ne calca si arunca la gunoi valorile. Asa cum a declarat Hagi nu a primit in ultimii 5 ani nici o oferta de acolo si nici el nu a pus pe nimeni sa puna numele ala la stadion. Hagi oricum va ramane o legenda a fotbalului romanesc fie ca are sau nu un stadion cu numele lui, dar asa ca idee pt. imaginea echipei de pe litoral si a orasului, viitoarele generatii de romani ar fi avut un indiciu sa stie de unde a plecat marele Hagi pe drumul spre succes. Ar fi asociat astfel numele lui cu Constanta, la fel punandu-se problema si pe plan international cand mai joaca echipa nationala acolo...mai invata lumea cate ceva despre locurile lui de bastina. Credeti-ma ca peste 50 de ani romanii vor stii ca Hagi a jucat la Barca si Real sau ca a dus nationala in sferturi la mondiale, vor stii de golul lui din meciul cu Columbia sau ca este cel mai bun fotbalist roman din toate timpurile dar nu stiu sigur daca vor stii ca el a plecat la drum din judetul Constanta.In concluzie eu nu cred ca Farul sau Constanta il face celebru pe Hagi insa eu zic ca renumele marelui nostru fotbalist ar face cu siguranta cinste acelui oras si acelei echipe. Ca doar un Hagi avem.

PS: In contextul lumii profesioniste a fotbalului de azi mi se pare infantila decizia de a schimba numele stadionului pt ca Hagi a ales sa antreneze Timisoara. Hagi e inca tanar si are destul timp sa revina si pe litoral in plus el e al tuturor romanilor. Ma intreb daca il puneau turcii antrenorul nationalei lor inainte de a-l pune noi, azi ii renegam nationalitatea?

S2K
20th November 2005, 17:22
Mai oameni buni ... nu sunteti in toate facultatile mintale cu dorinta asta a voastra ... gata a semnat Hagi cu Timisoara si schimbati numele? De ce nu l-ati schimbat cand a preluat Bursaspor sau Galatasaray?

Ce, daca Hagi s-a nascut la voi in judet, trebuie sa faca munca voluntara la voi?

desdemona
20th November 2005, 17:34
Pacat... Raman la parerea mea... orgoliile astea prostesti afecteaza imaginea constantenilor in general ....

Klingon
20th November 2005, 18:26
@desdemona: Da, ne strica imaginea. Si nu este frumos ce s-a intamplat, si eu stramb din nas. Dar cred ca a fost raul cel mai mic. Si-apoi se pare ca fiecare centru fotbalistic din Romania are ceva care-i strica imaginea. Noi de ce sa n-avem, suntem mai fraieri? :evil:

@07.05.1986: Dar daca Hagi s-a nascut la noi in judet suntem obligati sa-i punem numele pe stadion?

@Florin2004: Mie mi s-a parut infantila decizia de a-i da stadionului numele lui Hagi cat acesta este inca in activitate. Repet, unde-i stadionul Pele, Maradona, Cruyff si ceilalti?

Si nu vad nici o asemanare intre un gest simbolic ca acesta si retragerea cetateniei cuiva. Analogia nu este valida. In treacat fie spus, stii ca Germania, ca si alte tari civilizate, nu iti permite sa mai ai o alta cetatenie in afara de cea germana? Daca esti roman si vrei cetatenie germana, trebuie sa renunti la cea romana. Daca esti german si vrei cetatenie romana, trebuie sa renunti la cea germana. Asta arata ca nici in acest domeniu nu este tolerata loialitatea ambigua (dubla) si potentialele conflicte de interese care deriva din ea.

miril
20th November 2005, 18:46
Klingon, nu ai dreptate in ceea ce priveste cetatenia, in majoritatea tarilor UE cetatenia dubla este regula si nu exceptia, acesta fiind...acum masura... civilizatiei. In rest, repet, s-a intrat in normalitate acum, caci denumirea unui stadion nu poate fi data unei persoane in viata si, in plus, aflata in plina activitate.

tchibos
20th November 2005, 18:51
nu se termina Farul la Hagi ce tot atatea discutii... e stadionul Constantei si oamenii de aici fac ce vor, ce le dicteaza sufletul. Suporterii sunt cei care vin acolo, si ei ar trebui sa decida, nu Florin Calinescu care ar trebui sa stie, daca ar fi citit cartea vietii mai bine (care e singura citita de el dupa ineptiile pe care le scrie) ca printre suporteri se afla si oameni scoliti care ii dau clasa in multe domenii... sunt persoane printre suporteri care au ani de scoala cat nu are el de notorietate. Cred ca trebuie sa citesti mai mult ca sa devii gazetar, nu pui pe oricine care face mistouri (cum a facut la Chestiunea Zilei -> singurul lucru bun pe care l-a facut Dl. Calinescu si nici ala nu l-a facut singur) sa scrie la un ziar. Cine e Calinescu si ce a facut el pentru sport... l-a pupat undeva pe Jiji care la uns cu una alta, acum pe Hagi ca poate ii mai iese ceva. Un linguitor ATAT e Calinescu, iar faptul ca scrie la un ziar si face o emisiune la un post TV nu inseamna ca o face pe merit, de prea mult talent... eu unul cand ma gandesc la sport imi vin in minte nume precum Topescu, Ioanitoaia, Tolontan, si multi altii, dar Calinescu NU. Pana una alta sa isi vada Hagi de treaba si sa lase Farul in pace ca nu ii datoreaza nimic iar cartea lui de vizita nu aduce chiar nici un beneficiu echipei si celor care chiar tin la ea.

Klingon
20th November 2005, 19:09
Eu cunosc o chinezoaica aflata in Germania de... 12 ani, intr-un loc select si cu o functie inalta. Ea este casatorita cu un german nativ care lucreaza de-a dreptul pentru guvern, pe o functie si mai inalta. Cu toate astea, ea nu si-a putut pastra cetatenia chineza cand a luat-o pe cea germana. Situatia cu cetatenia dubla in Germania e descrisa p-aici:
http://www.germany-info.org/relaunch/info/consular_services/citizenship/generalinformation.html

Iar cea din China p-aici:
http://www.china-embassy.org/eng/xw/t187211.htm

Uite ca si India cu miliardul ei de locuitori care rezolva problemele pietei muncii din Statele Unite si Marea Britanie are o politica asemanatoare. E adevarat, vor s-o schimbe din motive economice, pentru a atrage investitiile celor plecati (vezi mirile, nu prea multa "civilizatie" in motivatia lor):
http://immigration.about.com/library/weekly/aa010803a.htm

Philippine permite cetatenia dubla, dar exista si exceptii. Ultimul paragraf spune asta intr-un mod interesant, bazat pe constitutie, dar fara sa defineasca exceptiile:
Dual citizenship usually creates dual allegiance, which our Constitution describes as "inimical to the national interest." A dual citizen is like a man with two wives, one he loves and the other he needs. Some occasions may occur when he will have to choose between sentiment and convenience.
http://news.inq7.net/opinion/index.php?index=2&story_id=57015&col=61

Oricum, discutia a deraiat de la subiect. Bine ca s-a reintrat in normal cu stadionul Farul, iar dupa ce Hagi se retrage din fotbal... mai discutam. :D Bineinteles, daca intre timp devine proprietarul clubului n-are decat sa schimbe numele cum vrea, si la club si la stadion.

FatFrumos
20th November 2005, 19:39
Klingon nu este ce reguli au tarile respective legate cu dubla cetatenie ci intelegerea dintre cele doua tari, un exemplu toti romanii din state au dubla cetatenie dar nu toti emigrantii au acelasi beneficiu, iar cu stadionul se uita un singur lucru Farul e al Constantei iar Hagi mindria Constantei nu al Farului, schimbarea stadionului arata ca inca nu avem fata de Europa.

Klingon
20th November 2005, 21:15
Pai da, ca Gigi Becali are o fata de Europa... si mai ales o limba de Europa! :P Sau cei doi veri ai lui de la Dinamo care te fac de la brau in jos imediat ce-i superi. Eh, unde sunt vremurile cand galeria dinamovista striga "Becali, vinde-o pe ..." (stiti voi) :evil:

Cred ca exageram importanta numelui stadionul. Am ajuns sa invocam nationalitati, cetatenii, mandria nationala... E doar un nume de stadion. Semnificatia lui este pur simbolica. Si numele echipei s-a tot schimbat, ba Farul, ba FC Constanta, acum FC Farul Constanta... acum auzim de Steaua Crestina, Steaua Romaniei, am mai avut Selena Bacau, divizia Burger si tot felul de creatii d-astea artistice. Daca ne scandalizam pentru fiecare schimbare de nume...

Sunt de acord ca noile generatii de romani care nu stiu de unde vine Hagi ar fi aflat imediat din numele stadionului. Asta e, decizia nu este perfecta, exista dezavantaje. Dar ea ramane o reintrare in normal.

miril
20th November 2005, 21:40
Gestul imatur s-a produs cand s-a dat numele stadionului unei persoane aflate in viata si activitate. Ca sa exemplific un motiv major, printre altele, este ca nu putem stii evolutia sociala a persoanei respective, dupa incetarea activitatii care l-a facut celebru. Sa presupunem ca persoana respectiva care poarta numele unui stadion se face vinovata ulterior de pedofilie sau/si omor, spre exemplu, cum ne-am descurca in fata Europei, atunci? Asta subliniaza de ce persoanele in viata, in afara de alte motive, nu trebuie sa li se atribuie numele unor institutii. Hagi a fost un jucator extraordinar, dar un om ordinar, obisnuit si un caracter asisiderea, iar despre antrenorul Hagi vom mai vedea, daca nu, cumva, am si vazut deja...tendintele.

Klingon
20th November 2005, 21:56
Perfect de acord. Am zis si eu azi acelasi lucru in fraza asta: "Pana la urma traditia de a imprumuta unei institutii sau constructii numele unei celebritati numai dupa trecerea acelei celebritati intr-o lume mai buna pare a avea justificari practice foarte clare: pana atunci pot apare tot felul de conflicte de interese si situatii dubioase."

Unde prin "lume mai buna" am vrut sa zic desigur lumea cealalta.

Chiar mi se pare ciudata invocarea motivului "Europei" pentru a pastra numele stadionului, cand in Europa nu exista practica asta de a folosi numele persoanelor in viata. Mai degraba ar fi putut invoca Europa cei care au cerut schimbarea!

Nici nu e nevoie ca Hagi sa capete dosar penal, pot exista si situatii mai simple care arata de ce lumea nu da numele stadioanelor dupa persoane inca in viata. De exemplu, poate Hagi vrea la un moment dat sa cumpere un club de fotbal din Romania, altul decat Farul, si sa-i puna numele sau, cum a pus si Gica Popescu numele acelei scoli de fotbal. Sau poate vrea sa-si infiinteze o echipa in judetul Satu Mare si s-o mute la Constanta, dupa modelul invatat la Poli AEK :evil:



Gestul imatur s-a produs cand s-a dat numele stadionului unei persoane aflate in viata si activitate. Ca sa exemplific un motiv major, printre altele, este ca nu putem stii evolutia sociala a persoanei respective, dupa incetarea activitatii care l-a facut celebru. Sa presupunem ca persoana respectiva care poarta numele unui stadion se face vinovata ulterior de pedofilie sau/si omor, spre exemplu, cum ne-am descurca in fata Europei, atunci? Asta subliniaza de ce persoanele in viata, in afara de alte motive, nu trebuie sa li se atribuie numele unor institutii. Hagi a fost un jucator extraordinar, dar un om ordinar, obisnuit si un caracter asisiderea, iar despre antrenorul Hagi vom mai vedea, daca nu, cumva, am si vazut deja...tendintele.

Benny
21st November 2005, 11:28
In treacat fie spus, stii ca Germania, ca si alte tari civilizate, nu iti permite sa mai ai o alta cetatenie in afara de cea germana?
Asta este dorinta statului national german. Si totusi sunt destui cetateni germani, care au si alte cetatenii, de exemplu cea romana. Stiu destule exemple concrete.

pirlinho
21st November 2005, 18:42
Pacat ca s-a creat aceasta situatie atipica si cam aiurea. Greseala facuta cand s-a botezat stadionul cu numele unui individ in viata (chiar, oare Pele, Maradona, Cruyff, Platini, Matthaus au vreun stadion cu numele lor?)

Argentinos Juniors joaca pe stadionul Diego Armando Maradona.

tchibos
21st November 2005, 22:59
Argentinos Juniors joaca pe stadionul Diego Armando Maradona.

pai.. maradona e trei sferturi mort:happy

pirlinho
22nd November 2005, 02:32
Si-a revenit spectaculos. Doar ca-n Argentina Maradona e un zeu, i se iarta orice ar face. Din fericire pentru noi sunt destui romani care stiu sa diferentieze intre Hagi fotbalistul (legenda), Hagi omul (ma abtin de la comentarii) si Hagi antrenorul (zero deocamdata).

Oricum, si aia tot ca noi; Hagi tine cu Steaua, Maradona cu Boca.

ady51a
23rd November 2005, 15:49
Scrisoare deschisa catre Hagi


Nu a-ti spus niciodata nimic de Farul, abia acum dupa ce Comitetul Director al clubului a hotarat schimbarea numelui stadionului a-ti inceput sa vorbiti despre Farul. Stadionul nu se mai numeste Gheorghe HAGI si va doare. Este primul sentiment adevarat fata de stadionul care INCA va poarta numele .Dar binenteles ca nu este de bine. A-ti inceput sa acuzati ca suporterii au fost manevrati, incercand sa sugerati ca in spatele acestei manevre vazute doar de d-voastra se afla Gheorghe Bosinceanu. Nu era treaba noastra sa reactionam. Insa dupa incercarea de a induce in eroare opinia publica, cand la emisiunea « RECURSUL ETAPEI » a-ti vrut, prin interventia avuta, sa faceti opinia publica sa creada ca cei care au facut posibila schimbarea denumirii stadionului au fost niste copii manevrati de seful galeriei, Sorin Mihailescu. Va aducem la cunostinta ce simtim de fapt si care au fost motivele adevarate pentru care am cerut schimbarea denumirii stadionului si trebuie sa intelegeti

ca suntem oameni in toata firea si tocmai de aceea nu am aruncat acuze la adresa nimanui si am incercat intr-un mod civilizat sa ne facem auziti. De ce totusi va scriem abia acum ? Pentru ca acum dupa acuzele aduse la conferinta de presa de la sfarsitul meciului de la Galati si dupa interventia de la « RECURSUL ETAPEI » ne vedem nevoiti sa va raspundem, dar sa o luam pe rind :

1) Noi am fost de acord cu denumirea doar la inceput. Atit. Am fost de acord cu ideea initiala prin care se incerca sensiblizarea domniei voastre fata de clubul care v-a creat si crescut. Ce greseala !!! Haideti sa ne aducem aminte cind a fost dat numele d-voastra stadionului. Acest lucru s-a intimplat la meciul Romania – Cipru disputat pe 26 aprilie 2000 cind un oras intreg ( si nu numai ) a incercat sa participe la meci PENTRU GHEORGHE HAGI. Ne-am calcat in picioare ca sa fim prezenti la acel meci, am facut o multime de bannere special pentru acel meci din care unul special pentru d-voastra GICA HAGI – INTOTDEAUNA SUPERIOR ( eram cumva manevrati de d-voastra ?) si ca multumire pentru modul cum in care a-ti fost tratat, pentru ca am strigat numele d-voastra si a-ti primit numele stadionului A-TI INTORS SPATELE TRIBUNELOR (la propriu) SI NICI MACAR NU A-TI AVUT BUNUL SIMT SA SALUTATI SUPORTERII CARE VENISERA SPECIAL PT D-VOASTRA. Suntem noi de vina pentru comportamentul d-voastra ? Noi doar am venit sa va vedem pentru prima si ultima oara, jucind pentru noi, acasa la Constanta, ca idol si nu ca adversar ( binenteles dupa plecarea de la sfirsitul campionatului 1982 – 1983 ) si am fost extrem de dezamagiti de felul in care am fost tratati. Ce se intimpla daca faceati acelasi lucru la GALATASARAY ?

2) Acum 2 ani a fost un sondaj pe site-ul suporterilor daca mai meritati cinstea de a da numele stadionului dupa numele d-voastra . Va mai aduceti aminte motivul ? Declarati peste tot pe unde aveati ocazia ca sunteti stelist. Nimic de Farul. Nu va intereseaza soarta Farului si nu vrem sa va intereseze. Nimeni nu are cum si nu poate fi obligat sa simta ceva anume, asta ar trebui sa simtiti d-voastra, dar din pacate nu simtiti asa ceva. Singurul club din Romania pe care il iubiti este Steaua. Acum 2 ani cind initiasem acel sondaj , propuneam sa dea Steaua numele d-voastra stadionului. Credeti ca ar fi facut Steaua vreodata asa ceva ? Dar acum ? Sa fim seriosi ! Atunci eram manevrati de cineva ? Atunci din pacate am renuntat prea usor. Trebuia sa schimbam numele stadionului inca de atunci. Erati stelist declarat si lucrul cel mai important nu se pot da numele unor persoane in viata unor edificii. Nu este vina d-voastra, a fost o greseala care am incercat si atunci si acum sa o reparam. Atit. D-voastra a-ti luat aceasta actiune de atunci ca si cea de acum ca un atac la adresa d-voastra. Sa va spunem ca atunci aveati doar 3% din voturi pentru pastrarea denumirii de Gheorghe Hagi. Iar rezultatul votului era clar pentru schimbare. Stiti cine s-a opus vehement schimbarii ? Gheorghe Bosinceanu. Cel pe care il acuzati acum. Este de acuzat, este patronul si trebuia sa tina cont de suporterii echipei pe care o patroneaza.... El avea puterea sa schimbe totul ! Era dator sa o faca. Dar nu a facut asa ceva. Corb la corb nu-si scoate ochii.

3) MARADONA SAU PELE AU VRE-UN STADION CARE SA LE POARTE NUMELE ?

4) Cum explicati faptul ca in acest tur de campionat desi va aflati in Constanta nu a-ti venit la nici un meci al Farului, chiar pe stadionul care va purta numele ? Nu aveati bani de benzina ? Sau nu stiti unde este stadionul ? Trebuia sa ne anuntati ca doriti sa veniti si plateam noi taxiul.

5) Daca a-ti ales Timisoara ( o decizie pe care o respectam ) de ce nu a-ti spus atunci nimic de Farul ? NU CREDETI CA AVETI O DATORIE MORALA FATA DE TOTI SUPORTERII FARISTI CARE VIN MECI DE MECI SA ISI URMEARSCA ECHIPA FAVORITA PE UN STADION CARE PURTA NUMELE D-VOASTRA ?

6) Credeti ca este intimplator ca atit dumneavostra cit si cumnatul d-voastra sunteti renegati de echipele unde a-ti crescut ? Nu este !

7) Cum se face ca la meciurile in care vi se striga numele suporterii sunt extraordinari si cum nu va convine ceva devin brusc manevrati sau manevreaza chiar ei. De ce ? Credeti ca toti pun banii mai presus de orice cum faceti d-voastra ?

Noi mergem pe stadioane de 15 – 20 -25 de ani ( dupa caz) si mergem cu dragoste si din dragoste pentru Farul. Pe noi ne doare cu adevarat ce se intimpla cu acest club si nu ne intereseaza daca va deranjam pe d-voastra. NOI nu cerem nimic nimanui asa cum insinuati. Acum in urma acestui scrisori aveti ocazia sa spunti daca stiti vre-un moment CIND GALERIA FARULUI A FOST CONDUSA SAU MANEVRATA DE CINEVA. PAUL PENIU ESTE PRIETENUL D-VOASTRA, IAR CRISTOCEA ESTE SUB CONTRACT CU BECALI. DACA STIU CEVA SA SPUNA. NOI AVEM O DEVIZA » GALERIE ADEVARATA NICIODATA CUMPARATA « . ACUM AVETI OCAZIA SA NE CONTAZICETI. SPUNETI CE SIMTITI PENTRU FARUL SI DE CINE ( SAU CIND ) SUNTEM ( SAU AM FOST ) MANEVRATI ? Stiti cumva domnule Hagi ca cei din comitetul director erau timorati de ideea de a schimba numele stadionului stiind ca este posibil sa iasa presedinte al federatiei cumnatul d-voastra ? Stiti cumva rezultatele sondajului realizat pe site-ul suporterilor faristi ? 90 % au fost pentru schimbarea numelui d-voastra si mesajele trimise pe site ( la comentariu sau pe forum) nu sunt deloc magulitoare la adresa d-voastra .S-a ajuns pana acolo incat intr-un mesaj se cerea sa punem numele stadionului Tibor Moldovan pentru ca se explica in acel mesaj la fel de multe a-ti facut pentru Farul si unul si celalalt. Clar ? Va dorim sa va mearga bine si sa nu mai interpretati gresit intentiile noastre. Tot ce am facut am facut cu grija sa nu ni se interpreteze in vre-un fel sau altul intentiile . Clubul ne dadea jos bannerele la maxim o ora dupa ce le puneam si nu am facut scandal. Intelegeti oare ca am incercat sa tratam si chiar am tratat acest subiect cit am putut noi de delicat pentru a nu supara nici clubul si nici pe d-voastra. Faptul ca acuzati clubul ca ar fi in spatele unor manevre ne face sa il disculpam dupa ce il acuzam de atitudine pro-Hagi, mai ales ca stiam ca acum 2 ani nu au tinut cont de parerea noastra. Acum va intrebam in incheiere, pe cine acuzati de fapt si care sunt dovezile pentru afirmatiile facute ? Le asteptam. Am scris aceste rinduri in speranta ca veti intelege motivele care ne-au facut sa cerem schimbarea denumirii dar mai presus de orice vrem sa aduceti dovezi pentru afirmatiile facute. UN SINGUR CLUB – O SINGURA IUBIRE – FARUL CONSTANTA ! ASTIA SUNTEM NOI !!!


Cu stima , Liga Suporterilor Constanteni
sursa : site oficial al galeriei fariste

vagus
23rd November 2005, 17:53
Nu stiu ce interese sunt pe-acolo si nici nu ma-ntereseaza, dar din exterior tot circul asta creat artificial de catre suporterii farului se vede cam asa:

Din ce-a spus Hagi, nu el a cerut sa i se dea numele lui stadionului. Cineva din Constanta l-a intrebat daca este de-acord si el a spus ca nu-l deranjeaza.
... cam asta a fost toata istoria acestei povesti.
Si in virtutea acestei povesti frumoase, Hagi a mai spus ca nu-l deranjeaza nici daca stadionul nu mai poarta numele lui ... :happy Tot ce a vrut Hagi a fost ca numele lui sa nu fie tarat in circuri ieftine care pe el nu-l intereseaza.
Si exact asta face galeria farului, care scoate un comunicat in care-l invita pe Hagi la polemica (!?!)...
Asta este ceea ce se vede din exterior ...
Concluzia ... tot din exteriorl, este ca:
1 Suporterii farului sunt frustrati rau de tot ca nu sunt bagati in seama de Hagi si atunci se baga-n seama ei ca sa-si dea importanta. Dar o fac intr-un mod urat si arata ca n-au personalitate.
2 In comunicat au scris ca ei au fost de-acord la inceput sa se dea numele lui Hagi stadionului pentru ca sa-l sensibilizeze pe Hagi, adica din interes si nici decum din motive firesti, gen respect pentru simbolul Hagi, adica cel mai bun fotbalist roman, care se-ntampla sa fie din orasul vostru. Si cu asta si-au cam dat cu firma-n cap rau de tot ...

Dupa cum se vad lucrurile din exterior, parerea mea ... Nu trageti ...:happy

krapulax
23rd November 2005, 17:57
vedeţi că îs cam multe greşeli ortografice în scrisoarea aia. mă rog, e pe înţelesul lu' regele.

Klingon
23rd November 2005, 18:36
Kra****x, ai dreptate. Scrisoarea are nivelul literar al unor absolventi de liceu care preferau sa-si fumeze tigarile in timpul orelor de romana. Sunt si greseli, si repetitii, si pasaje inutile... Insa din punct de vedere logic este acceptabila si da cateva informatii interesante, cum ar fi aceea ca s-a mai propus o data schimbarea numelui si nu s-a facut, desi voturile au fost.

Vagus, daca Hagi nu vroia polemica trebuia sa nu toarne gaz pe foc spunand ca suporterii Farului sunt manevrati de altii, cu anumite interese. Indiferent daca acest lucru este adevarat sau nu, in momentul in care faci o asemenea declaratie trebuie sa te astepti ca vei enerva multa lume.

Apoi, sa stii ca polemica asta nu-i facuta numai de constanteni, vezi de exemplu articolul lui Florin Calinescu (intamplator, un timisorean) plin de mistouri de nivel scazut tot la adresa suporterilor Farului. Polemica se naste de fapt pentru ca avem prea multe jurnale, jurnalisti si chibiti fata de cate evenimente notabile se intampla in fotbalul romanesc, asa ca multi isi umplu paginile si ne umplu timpul cu sotiile si amantele fotbalistilor si tot felul de barfe de strada ridicate la rangul de breaking news. Am ajuns sa avem cronici de meci din care nu-ti poti da seama care a fost scorul, atat de mult ii intereseaza fotbalul pe acesti scribi de ocazie...

pirlinho
23rd November 2005, 18:37
dar din exterior tot circul asta creat artificial de catre suporterii farului se vede cam asa:


Asta-i parerea ta, nu ce se vede din exterior. Altii din exterior vad altceva - vezi sondajul.



1 Suporterii farului sunt frustrati rau de tot ca nu sunt bagati in seama de Hagi si atunci se baga-n seama ei ca sa-si dea importanta. Dar o fac intr-un mod urat si arata ca n-au personalitate.


Mda, si toti rapidistii sunt *****i. Lasa generalizarile deoparte te rog.



adica cel mai bun fotbalist roman, care se-ntampla sa fie din orasul vostru.


Exact, "din orasul vostru". In orasul asta nu sta nimeni dupa po****tie cu mitarliera la tampla, ca sa tina cu Farul. Mai sunt si stelisti, si rapidisti, dinamovisti (din pacate :D), persoane care tin cu Galata/Fener/Besiktas, etc. Insa pe acel stadion joaca FC Farul Constanta, pentru care Hagi n-a facut mare branza, desi mai multa decat Tibi Moldovan. :P Primaria Constanta poa' sa-i arate cat respect vrea, insa FC Farul Constanta nu-i datoreaza nimic (de fapt Hagi ar fi dator, daca stam sa ne gandim bine).

Liga suporterilor trebuia sa ingroape toata treaba nu sa trimita scrisorele pan' la Timisoara. Insa tare-as vrea sa citesc raspunsul lui Hagi. (care este) :D

krapulax
23rd November 2005, 18:59
Kra****x, ai dreptate. Sunt si greseli, si repetitii, si pasaje inutile... Insa din punct de vedere logic este acceptabila si da cateva informatii interesante, cum ar fi aceea ca s-a mai propus o data schimbarea numelui si nu s-a facut, desi voturile au fost.


asta nu se discuta. total de acord cu ideea scrisorii. am si votat aici acum cateva zile.

ASIGURATORUL
23rd November 2005, 20:01
Numele trebuie dat de suporteri caci ei sunt care traiesc bucuriile si necazurile acolo si pentru asta mai si platesc. Bravo suporterilor pentru scrisoarea deschisa adresata lui HAGI. E o relitate a sufletului de suporter care indiferent cine esti trebuie s-o respecti. Inca o data: FELICITARI VOUA SUPORTERI ADEVARATI

ady51a
23rd November 2005, 20:18
Scrisoarea nu este scrisa de mine. Eu doar am preluat-o, fara sa o corectez de pe site-ul "oficial" al suporterilor.

desdemona
23rd November 2005, 20:19
Interesanta, dar nu au avut si eu ideea sa o dea la corectat inainte de a o face publica? :D
e plin de "a-ti" in loc de "ati", "a fost o greseala care am incercat si atunci si acum sa o reparam", in loc de "pe care.....", "vre-un"


2 In comunicat au scris ca ei au fost de-acord la inceput sa se dea numele lui Hagi stadionului pentru ca sa-l sensibilizeze pe Hagi, adica din interes si nici decum din motive firesti, gen respect pentru simbolul Hagi, adica cel mai bun fotbalist roman, care se-ntampla sa fie din orasul vostru. Si cu asta si-au cam dat cu firma-n cap rau de tot ...

Dupa cum se vad lucrurile din exterior, parerea mea ... Nu trageti ...:happy

Asta scrisesem si eu intr-un mesaj acum cateva zile, asta e si parerea mea. Deci eu nu trag :D

Nu stiam ca a mai fost facut un sondaj acum 2 ani... asta schimba putin lucrurile... dar oricum, raman la parerea mea: au aratat un respect interesat, nu real fata de cel mai bun fotbalist roman. Nu-mi plac oamenii interesati... iar circul asta mi se pare penibil.
Insa, cum zicea cineva mai sus, daca ei nu se simt bine sa il onoreze pe Hagi (si inteleg ca el e obligat sa-i onoreze pe ei... mai mult decat o face prin faptul ca e originar de aici...).. asta e... sa fie sanatosi si sa se simta bine platind bilet pe stadionul Farul si nu Gheorghe Hagi.

tchibos
23rd November 2005, 20:23
vedeţi că īs cam multe greşeli ortografice īn scrisoarea aia. mă rog, e pe īnţelesul lu' regele.

ai pus punctul pe i:ok:

vagus
23rd November 2005, 21:17
Daca scrisoarea aia a fost scrisa doar pentru a raspunde la spusele lui Hagi despre mani****rea suporterilor (care nici macar n-au fost spuse sub forma de acuze, pentru ca lui Hagi ii este indiferent daca stadionul poarta sau nu numele lui, deci nu poate fi vorba de asa ceva).... atunci trebuia raspuns la obiect si nu dat in balarii cu chestii ieftine care pe Hagi nici nu-l intereseaza sau la interesat vreodata. Hagi a spus ca bannerele au fost puse de galeria farului pe incinta stadionului cu ajutorul celor de la Farul care a dat voie galeriei sa puna acele bannere. Ceea ce este logic, doar n-au fentat portarul sau au fost invizibili ... :happy. Iar punerea bannerelor pe incinta stadionului nu se putea face decat cu acceptul celor din conducerea Farului, si asta este TOT ce-a spus Hagi.
Cine s-a atacat prosteste, nu stiu ... dar acel comunicat aiurea in care se scriu unele lucruri ce nu fac cinste suporterilor Farului nu face altceva decat sa scoata la suprafata unele lucruri urate de-acolo.
Parerea mea ... vazuta din exterior fara subiectivism. Si tot parerea mea, Hagi nu va da 2 bani pe ce scrie in acea scrisoare, asta daca se va incumeta sa o citeasca, si nu va intra in polemica creata de suporterii Farului ...

Klingon
24th November 2005, 04:32
Credeam ca s-a terminat discutia asta, dar vad ca are viata lunga. Pe semne ca aceia care se plang ca e prea multa polemica vor sa faca polemica :rolleyes:

Am o rugaminte la tabara pro-Hagi: nu mai cereti de la suporteri si clubul Farul ceea ce nici Hagi nu a putut da. Ma refer la "respectul dezinteresat", sau cum i-ati mai zis voi pe aici. :evil:

Cat de "dezinteresat" a fost Hagi cand s-a dus la cel cu portofelul mai gros, in loc sa vina la echipa lui de bastina care n-avea antrenor? 0% dezinteres, 100% interes. Voi numiti asta "profesionism", si nu va contrazic. Atunci sa fim cu totii profesionisti! Insa mi se pare ca profesionismul vostru functioneaza numai pe partea lui Hagi, in timp ce clubul Farul trebuie, in opinia voastra, sa faca gesturi sentimentaloide, dezinteresate, care numai profesioniste nu pot fi numite. Mai exact, cum puteti contesta dreptul clubului Farul de a pune numele stadionului sau intr-un anumit fel pentru a-l sensibiliza pe Hagi?! Este acel gest mai "interesant" decat "profesionismul" de care a dat dovada Hagi cand s-a dus la Timisoara? Hagi vroia banii lui Iancu si s-a dus la Timisoara. Farul vroia banii sau influenta lui Hagi si si-a botezat stadionul asa. Care-i problema? N-ati mai auzit de institutii botezate cu numele sponsorului principal?! Mai mult, in general sponsorul incepe prin a semna ca da banii, iar botezul institutiei se face dupa aceea. Numai clubul Farul a fost suficient de naiv sa creada ca merge si invers.

Repet: ori suntem profesionisti cu totii, ori nu suntem. Nu mai judecati cu doua masuri, una pentru Hagi si alta pentru Farul. Cei care judeca cu doua masuri nu se numesc profesionisti, ci altfel.

P.S. Nu vad care este problema daca ingrijitorii stadionului au dat voie suporterilor sa puna niste bannere. Nu este normal asa? Nu aceiasi suporteri sunt cei care, meci de meci, pun bannere prin care sustin Farul, Steaua, Romania sau oricine vine sa joace la Constanta? Bannerele sunt perfect legale, si gestul suporterilor la fel. Ar trebui cumva sa instauram si cenzura la stadionul din Constanta tot din "respect dezinteresat" pentru interesatul Hagi? Poate ar trebui sa facem asa la intrarile stadionului: "Va rugam bannerele la control, stimati suporteri faristi... asta e bun, asta e bun, si asta e bun, ahhh, dar astea nu sunt bune pentru ca sunt impotriva lui Hagi, ne pare rau, nu permitem asa ceva pe stadion..." Cei nascuti cu suficienti ani inaintea lui '89 vor intelege mai bine ce vreau sa spun.

vagus
24th November 2005, 06:35
Credeam ca s-a terminat discutia asta, dar vad ca are viata lunga. Pe semne ca aceia care se plang ca e prea multa polemica vor sa faca polemica :rolleyes:

Am o rugaminte la tabara pro-Hagi: nu mai cereti de la suporteri si clubul Farul ceea ce nici Hagi nu a putut da. Ma refer la "respectul dezinteresat", sau cum i-ati mai zis voi pe aici. :evil:

Cat de "dezinteresat" a fost Hagi cand s-a dus la cel cu portofelul mai gros, in loc sa vina la echipa lui de bastina care n-avea antrenor? 0% dezinteres, 100% interes. Voi numiti asta "profesionism", si nu va contrazic. Atunci sa fim cu totii profesionisti! Insa mi se pare ca profesionismul vostru functioneaza numai pe partea lui Hagi, in timp ce clubul Farul trebuie, in opinia voastra, sa faca gesturi sentimentaloide, dezinteresate, care numai profesioniste nu pot fi numite. Mai exact, cum puteti contesta dreptul clubului Farul de a pune numele stadionului sau intr-un anumit fel pentru a-l sensibiliza pe Hagi?! Este acel gest mai "interesant" decat "profesionismul" de care a dat dovada Hagi cand s-a dus la Timisoara? Hagi vroia banii lui Iancu si s-a dus la Timisoara. Farul vroia banii sau influenta lui Hagi si si-a botezat stadionul asa. Care-i problema? N-ati mai auzit de institutii botezate cu numele sponsorului principal?! Mai mult, in general sponsorul incepe prin a semna ca da banii, iar botezul institutiei se face dupa aceea. Numai clubul Farul a fost suficient de naiv sa creada ca merge si invers.

Repet: ori suntem profesionisti cu totii, ori nu suntem. Nu mai judecati cu doua masuri, una pentru Hagi si alta pentru Farul. Cei care judeca cu doua masuri nu se numesc profesionisti, ci altfel.

P.S. Nu vad care este problema daca ingrijitorii stadionului au dat voie suporterilor sa puna niste bannere. Nu este normal asa? Nu aceiasi suporteri sunt cei care, meci de meci, pun bannere prin care sustin Farul, Steaua, Romania sau oricine vine sa joace la Constanta? Bannerele sunt perfect legale, si gestul suporterilor la fel. Ar trebui cumva sa instauram si cenzura la stadionul din Constanta tot din "respect dezinteresat" pentru interesatul Hagi? Poate ar trebui sa facem asa la intrarile stadionului: "Va rugam bannerele la control, stimati suporteri faristi... asta e bun, asta e bun, si asta e bun, ahhh, dar astea nu sunt bune pentru ca sunt impotriva lui Hagi, ne pare rau, nu permitem asa ceva pe stadion..." Cei nascuti cu suficienti ani inaintea lui '89 vor intelege mai bine ce vreau sa spun.
Faceti ce vreti cu stadionul vostru ca-i treaba voastra nu treaba altora, sau a lui Hagi. Asa ca nu va mai atacati singuri pentru ca apoi sa va justificati aiurea. Oricum nu intereseaza pe nimeni ...
Pentru mine a fost o discutie amicala dar daca tu ai inteles ca am intrat in polemica cu cineva ... este treaba ta. Nici nu-i de mirare ca sunteti maestri in a crea conflicte artificial ... :happy
Iar ce-ai scris mai sus :headbang: ... este clar ca intelegem lucrurile diferit. In fine, este opinia ta ...

Klingon
24th November 2005, 16:05
Ani intregi l-as cauta,
L-as gasi si ti l-as da...
(Angelea Similea)

Dar ce s-a intamplat aici, ca nici n-am apucat sa citesc (felicitari moderatorului pentru promptitudine)? Alt timisorean cu sindromul Calinescu? :D Sper sa nu fie o epidemie...

Un cont creat pe forum pentru a injura pe threadul Farului. Mai, mai, mai, cata energie consumata pentru un scop nobil. Precis nu este vorba de o clona...

Nu prea inteleg ce mai vor domnii acestia de bine de la noi. Pe Hagi l-au luat, noi tot cu interimar din divizia C am ramas. Ei - locul 3, noi - locul 8. Ei - cu bani, noi - fara bani. Si tot ei sunt nemultumiti si ne injura prin ziare si pe forum... Care-i buba, stimati tovarasi? Cu ce va mai putem servi? Pascovici pane cu inele de ceapa? Gurita prajit cu garnitura asortata? Apa de mare cu mustar Dijon? Altceva nu prea mai este, ne pare rau, se apropie ora inchiderii... :sleep:

Poate un gest cu talc din partea BKP-ului ar fi sa numeasca Gheorghe Hagi stadionul lui Poli AEK. De ce nu? Ar fi o palma morala data Constantei, carcotasii aia, miticii, "guvizii" lui Calinescu, "analfabetii", "suporterii de profesie", cei care n-au destula carte sa inteleaga ca goana dupa bani a lui Hagi se numeste "profesionism" iar goana dupa bani a Farului se numeste "rusine" si "interes".

ady51a
24th November 2005, 16:11
O sa-i servim cu un 4-0 la gheata ca anul trecut cand aveau acelasi nume. Probabil ca atunci nu era echipa lor. Era aia a lu" ala Zambon sau jambon cum ii spuneau chiar ei, sau vocea lor (FloCa).

tchibos
28th November 2005, 22:28
Farul va juca pe Stadionul... "Farul'



Sîmbătă a avut loc Adunarea Generală a clubului FC Farul, în cadrul căreia s-a validat decizia luată în urmă cu o săptămînă de Consiliul Director privind schimbarea denumirii stadionului "Gheorghe Hagi" în stadionul "Farul". Principalul argument adus în favoarea acestei modificări a fost acela că Hagi este în viaţă şi antrenează pe Poli Timişoara. Totodată s-a decis suspendarea lui Cristocea pe toată durata contractului, adică pînă în vara anului viitor, pentru absenţă nemotivată de la pregătiri. Referitor la numirea unui nou antrenor principal începînd din returul campionatului, vicepreşedintele Consiliului Director, Mihai Daraban, a confirmat faptul că oficialii Farului sînt în căutarea unui antrenor străin.



Ciprian MIHAI

Telegraf

Klingon
2nd December 2005, 05:15
Cu toul si cu totul intamplator mi-a atras atentia titlul acestui articol din ProsPort. Iar dupa ce l-am citit in intregime (mai ales ultimul paragraf, foarte important, nu-l pierdeti), mi-am dat seama ca nimic nu este intamplator.

Ma abtin sa fac morala cuiva sau sa zic ca unii stiau bine ce vorbesc iar altii n-aveau idee. De fapt ma abtin sa comentez in vreun fel acest artiol. Sunt sigur ca fiecare suporter il va intelege singur. Mai ales constantenii, dar si restul, poate chiar si... florincalinescienii, descoperitorii guvizilor de meserie din orasul nostru. :evil: :pace:

Benfica este dispusă să cedeze numele stadionului pentru 5 milioane de euro

Clubul Benfica Lisabona este pregătit să vāndă dreptul asupra numelui stadionului său pentru cel puţin cinci milioane de euro pe an, pentru a-şi putea plăti datoriile, a anunţat directorul general al grupării, Domingos Soares.

"Ofertele pe care le-am primit pānă īn prezent sunt interesante, dar valoarea lor nu este suficientă pentru a īncepe negocieri avansate. Cinci milioane de euro pe an - aceasta ar fi o sumă rezonabilă", a spus Soares la finalul unei reuniuni a responsabililor clubului din Lisabona.

Benfica are o datorie de peste 60 de milioane de euro, ca urmare a construirii īn 2003 a stadionului "Estadio da Luz", al cărui cost s-a ridicat la 162 de milioane de euro. Arena, care a găzduit finala Campionatului European din 2004, are o capacitate de 65.000 de locuri şi este cea mai mare din Portugalia.

Īn luna august, Benfica a fost nevoită să garanteze cu cinci jucători plata datoriei. Īn urma unui contract semnat cu firma de lucrări publice, Somague, aceasta va deveni proprietara jucătorilor īn cazul īn care clubul nu-şi va putea plăti datoria.

Īn ultimii ani a devenit o practică des īntālnită ca grupările de fotbal, ce se confruntă cu dificultăţi financiare, să-şi vāndă drepturile asupra numelui arenei. Īn această situaţia s-au aflat Borussia Dortmund, care, pentru 5 milioane de euro pe an, a cedat acest drept unui grup de asigurări. De asemenea, clubul Bayern Munchen joacă meciurile pe Allianz-Arena, după numele firmei de asigurări, Hamburg SV evoluează pe AOL-Arena, după numele furnizorului de servicii de internet, īn timp ce stadionul echipei Wolfsburg se numeşte Volkswagen-Arena, după numele firmei constructoare de automobile, care deţine 80 la sută din acţiunile clubului.

ady51a
2nd December 2005, 08:17
Cel mai bine e sa se gaseasca un sponsor adevarat pt club si stadion.
Ex: Allianz Arena din Munchen, Toyota Arena din Praga.
Pai cam asta am spus si eu cu ceva timp in urma.

pff
2nd December 2005, 10:48
asa ar fi normal ... dar nu cred ca ar veni vreun sponsor sa dea bani la Farul ca sa ii poarte numele la firma ... poate doar sa se numeasca Histria Arena .. sau eu stiu ce firme mai are Bosanceanu..:evil: asta e .. mai bine se numeste FARUL ARENA si gata .. iar pt aia mai sus care comentau de hagi .. cum ar fi sa vina Hagi sa joace impotriva Farului Constanta pe stadionul GHEORGHE HAGI ... din CONSTANTA ...

tchibos
3rd December 2005, 09:50
.. iar pt aia mai sus care comentau de hagi .. cum ar fi sa vina Hagi sa joace impotriva Farului Constanta pe stadionul GHEORGHE HAGI ... din CONSTANTA ...

asta am incercat si eu sa demonstrez fara succes insa:headbang:

Klingon
9th December 2005, 20:29
Mutu vrea să cumpere FC Argeş

Atacantul lui Juventus, Adrian Mutu, intenţionează să cumpere pachetul majoritar al clubului FC Argeş. “Vreau să mă implic īn salvarea clubului care m-a lansat īn fotbal. O să pun la bătaie 1.500.000 de euro pentru 51% din acţiuni. Controlul asupra grupării va fi exercitat de tatăl meu, Spiridon Mutu, de primarul oraşului, Tudor Pendiuc, şi vicepreşedintele Dacia-Renault, Constantin Stroe. O decizie finală va fi luată săptămāna viitoare”, a declarat pentru ProSport internaţionalul romān.

ProSport

pff
9th December 2005, 21:21
pf .. lasa ma ca si hagi a cumparat un rand de ghete pt faru =)))))))

ady51a
10th December 2005, 00:02
Vechea inscripţie a stadionului, īndepărtată

Panoul cu inscripţia „Stadionul Gheorghe Hagi“, de la intrarea īn sediul administrativ al FC Farul, a fost dată jos de angajaţii clubului, īn urma hotărārii Adunării Generale a grupării sportive de schimbare a denumirii stadionului din „Gheorghe Hagi“ īn „Farul“. Adunarea a ratificat, pe 26 noiembrie, decizia adoptată de consiliul director pe 20 noiembrie.