PDA

View Full Version : Accident mortal ......



grande
6th April 2007, 09:34
Doi voleibaliști de la VCM Rm. Sărat și o tînără au murit în urma unui grav accident de circulație. Altul se zbate între viață și moarte. Erau bucuroși. Tocmai cîștigaseră cu 3-1 meciul din play-outul Diviziei A, contra formației Explorări Baia Mare. Grijile retrogradării dispăruseră și se pregăteau de sărbătorile de Paște. Împrumutați de la Dinamo, voleibaliștii Gabriel Trandafir (25 de ani), Lucian Mocanu (22 de ani) și Cristian Porumbescu (22 de ani) au plecat imediat după meci spre București, cu mașina ultimului, o Skoda Octavia. "I-am rugat să mai rămînă, să mănînce liniștiți, dar se grăbeau. Nu au stat decît să-și ia primele pentru victorie", povestește Gheorghe Lăpuște, președintele de la VCM Rm. Sărat.

Tragedia s-a întîmplat la intrarea în comuna Căldărușani, din județul Buzău. "La volan era Cristian Porumbescu. Nu știu dacă aveau sau nu viteză. Cert e că mașina a prins acostamentul cu partea dreaptă, șoferul a pierdut controlul volanului și au intrat pe contrasens", a povestit Lăpuște. Un tir i-a lovit în plin din spate, apoi lateral. Trandafir, Mocanu, dar și prietena lui Porumbescu, aflată și ea în mașină, au murit pe loc. Singurul care a scăpat cu viață e chiar Cristian Porumbescu, dar acesta se află în comă profundă la Spitalul de Urgență din București, starea sa fiind critică.

"Fata a mai trăit zece minute, după care a decedat în mîinile unui băiat care încerca să o țină în viață. Poliția a venit foarte repede, în două minute, nici nu am apucat să-i sunăm, dar ambulanța după o jumătate de oră", a declarat AlexandraLazăr, martor la accident. Aceasta a precizat că șoferul a "rezistat eroic", deși nu era conștient !

Airbagurile nu s-au deschis.....
Mașina în care se aflau cei patru a fost dusă pentru expertiză la un service din Buzău. Deși impactul cu tirul a fost violent, airbagurile de la șofer și pasagerul din față nu s-au deschis. "Lovitura a fost din lateral și nu a afectat partea din față a autoturismului. Din cauza asta nu s-au deschis airbagurile. În plus, autoturismul nu avea și airbaguri laterale. Chiar dacă ar fi avut însă, nu ar fi crescut șansele de a scăpa cu viață", a declarat un membru al comisiei de expertiză.

Viteză și lipsă de experiență.....
Agentul șef Ionel Olaru, de la Poliția Buzău, a declarat că una dintre cauzele accidentului este viteza mare pe care o avea mașina. "Viteza foarte mare și lipsa de experiență a șoferului, acesta avînd carnet de conducere de doar patru luni, au dus la această tragedie", a declarat Olaru.

masina in care se aflau ....

23982 23983

dumnezeu sa-i odihneasca pe cei decedati si insanatosire grabnica pentru cel aflat in coma !

YoYoyOi
6th April 2007, 10:09
Sa le fie tarana usoara :(
Cei doi sportivi erau imprumutati doar la Rm Sarat, ei de fapt erau jucatorii echipelor Steaua si Dinamo.(cel putin asa am inteles eu de la stiri)
Dumnezeu sa-i ierte.

am corectat ;)

dextercioby
6th April 2007, 10:15
La Rimnicul Sarat, YoYoyOi...

raul97
7th April 2007, 09:00
Doliu în lumea voleiului
7-04-2007



Miercuri, 4 aprilie 2007, începînd cu ora 17.00 a avut loc în localitatea Rîmnicu Sărat jocul oficial din cadrul Ligii Naționale de Volei între echipele VCM Rîmnicu Sărat și CȘ Știința Explorări Baia Mare. După încheierea jocului trei dintre jucătorii echipei din Rîmnicu Sărat, Mocanu Lucian de 22 ani, Trandafir Gabriel de 26 ani și Porumbescu Cristian de 22 ani, precum și prietena jucătorului Porumbescu au plecat spre București pentru a-și petrece sfintele sărbători de Paște.

Din nefericire, în apropiere de municipul Urziceni conducătorul autoturismului marca Skoda (Porumbescu Cristian) a pierdut controlul volanului izbîndu-se violent de un autocamion ce venea din sens opus. În urma impactului jucătorii Mocanu Lucian și Trandafir Gabriel, precum și prietena lui Porumbescu Cristian au decedat pe loc. Tot ca urmare a impactului, jucătorul Porumbescu se află în stare critică, internat la un spital din București la terapie intensivă, medicii fiind sceptici în privința șanselor de supraviețuire.

Lumea voleiului este profund șocată de tragicul eveniment, lumea voleiului este mai săracă cu doi jucători, cu doi colegi, cu doi prieteni.

Din păcate nu putem decît să transmitem sincere condoleanțe familiilor îndoliate și să fim alături de colegii noștri de la Rîmnicu Sărat în aceste momente de durere.

Dumnezeu să-i odihnească în pace!

Conducerea și echipa CS Știința Explorări Baia Mare