PDA

View Full Version : CM de handbal masculin din 2011 in ROMANIA?



resita
5th April 2007, 21:34
Romania ar putea sa organizeze Campionatul Mondial de handbal masculin din 2011, dupa ce a ratat gazduirea editiei din 2009 in favoarea Croatiei, dar numai daca pana atunci va fi definitivat proiectul Arena Bucurestilor, in valoare de 50 milioane euro si va fi extinsa sala de la Brasov.
Romania si-a depus, recent, candidatura pentru organizarea Campionatul Mondial de handbal masculin din 2011, a declarat agentiei MEDIAFAX presedintele Federatiei Romane de Handbal (FRH), Cristian Gatu.
El a mai precizat ca si Ungaria s-a aratat interesata de acest eveniment, existand posibilitatea ca intrecerea sa fie gazduita in comun de ambele tari.
Romania a solicitat, anul trecut, Federatiei Internationale de Handbal, sa organizeze Campionatul Mondial din 2009, prezentand in acest sens proiectul de construire a complexului Arena Bucurestilor.
Initiativa privind Arena Bucurestilor a fost blocata insa la nivelul Consiliului General al Municipiului Bucuresti, astfel ca Romania a pierdut organizarea evenimentului, in favoarea Croatiei.

Intentia de construire a complexului a fost reluata de catre Primaria Municipiului Bucuresti, care va concesiona, in acest scop, un teren din zona Tineretului unor investitori privati. Acestia vor fi selectati prin licitatie si vor derula lucrarile de executie, asigurand totodata finantarea proiectului, estimat intre 49 milioane si 51 milioane euro, au declarat agentiei MEDIAFAX reprezentanti ai municipalitatii.

Investitorii interesati sa participe la construirea Arenei Bucurestilor isi pot depune candidaturile pana la 14 mai. Lucrarile de executie sunt estimate sa dureze circa doi ani.

Complexul va avea o suprafata desfasurata de peste 26.000 metri patrati si va cuprinde o sala multifunctionala cu 16.000 de locuri, unde vor putea fi desfasurate activitati sportive si culturale.sursa onlinesport

CE PARERE AVETI? credeti ca Romania are forta financiara necesara unui asemenea proiect

YoYoyOi
18th April 2007, 10:43
nu cred ca inca putem vorbi de o forta financiara pentru asemenea proiecte, dar faptul ca exista intentie si ca se lucreaza in acest sens e un semn bun.
Si daca s-ar atrage mai multi investitori spre acest sport, pana la urma, in viitor vom putea gazdui astfel de competitii.

tchibos
18th April 2007, 13:31
daca s-ar implica si statul cred ca nu numai ar fi posibil, dar chiar si necesar.. ar fi un real castig pentru tara noastra

YoYoyOi
18th April 2007, 16:32
dar uite ca nu se implica... si cand te gandesti ca handbalul a adus cu mult mai multe titluri si medalii internationale... pe cand fotbalul mai nimic... o cupa europeana si o supercupa... iar handbalul aproape in fiecare anu aduce tarii un trofeu, chiar daca e la echipe sau la nationale, chiar daca e la feminin sau masculin....

daniella
18th May 2007, 10:22
Eu am raspuns NU, datorita slabei organizarii si implicari a responsabililor de la noi din tara. Nu cred ca se vor mobiliza sa faca ceva bun. Nu am incredere deloc in ei.

mArIuSeL
26th July 2007, 15:39
Nop! Nu cred ca este posibil!! Desi ar fi extraordinar sa organizam un campionat mondial la noi in tara!!:)