PDA

View Full Version : David contra Goliat: Confruntarile de pe teren german



Timm
5th November 2005, 08:26
Deschid acest subiect avand in vedere ca vor urma doua incitante confruntari romano-germane, ambele in deplasare:
14 decembrie
VfB Stuttgart-Rapid

15 decembrie
Hertha Berlin - Steaua

Este posibil (ce bine ar fi!) ca la ora aia una sau chiar ambele echipe romanesti sa fie calificate. Oricum, si pozitia conteaza asa ca prevad doua meciuri interesante.
Avand in vedere ca rar am invins echipe germane (jucam si in deplasare) zic ca acest topic ar fiu interesant de tratat de sine statator.
Deci, ce parere aveti?

Paul
5th November 2005, 09:50
Total fals !
Echipele germane sunt vulnerabile ...

Bayer Leverkusen eliminata de CSKA Sofia
Stuttgard se califica greu , dupa ce pierde in deplasare in turul I al UEFA (nu mai stiu echipa)
Herta Berlin bate greu pe Halmstad

Echipele germane nu mai sperie pe nimeni ...
Treaba e alta ...

In mod normal la ora meciurilor Herta - Steaua , respectiv Stuttgard - Rapid , cele 2 echipe vor fi calificate .
Daca Steaua bate pe Halmstad , respectiv Rapid scoate un punct la Sahtior (doar e meci in familie si egalul convine ambelor parti) , si bate acasa pe PAOK , problema e ca si rezolvata ...

Meciurile cu germanii s-ar putea sa le pierdem intentionat ...
Explicatie:

Locul 1 din grupele UEFA , joaca in faza urmatoare contra unei echipe de pe locul III din Grupele UEFA

Locul 2 joaca contra unei echipe de pe locul III din Grupele CHampions League.

Din grupele Champions League e posibil sa pice niste monstrii :
Din acea grupa cu Chelsea , Liverpool si Betis , una pica in UEFA ... indifirent cine e , ar fi de evitat

Din Grupa Milanului , e posibil sa pice Milan ...
Din grupa lui Manchester ... Manchester , Benfica , Villareal ... oricare pica e de evitat


Concluzie : Sa evitam locul II in Grupa.
Ori locul I ori Locul III.

Eh , Steaua are o sansa buna la locul 1 ... bate pe Halmstad la scor ,si cu Herta s-ar putea sa`i fie suficient un egal ...

Altfel , daca nu , s-ar putea sa se predea la Herta , si sa termina pe locul III care e mai avantajos decat locul I !

------------
Rapid...
Acolo e mai complicata povestea

Rennes - este ca si eliminata ;
Sahtior - ca si calificata ;

Rapid , PAOK si Stuttgard se bat pentru 2 locuri ...
Ideal ar fi ca Rapid si STuttgard sa bata pe PAOK , caz in care calificarea e rezolvata ...

SI atunci Stuttgard - Rapid nu mai conteaza decat pentru clasament

Dorin
5th November 2005, 11:16
Interesante calcule Paul . Interesante. Dar aici e vorba de complexul nostru imptriva echipelor germane, italiene, sarbesti. Si clasica desconsiderare a celor din Scandinavia, Bulgaria, Ungaria, Cehia. Fotbalul evolueaza si vechile repartizari de forte nu mai sint adevarate. Doar banii sint mai multi in tarile asa zise monstrii ai fotbalului.Si cu echipe formate din jucatori de la asa zisele echipe slabe. Cel mai uluitor exemplu este Porto , care a castigat CC, dar tot "slabi" sint. Si Chelsea inca nu a castigat nimic dar .... Sigur ca se poate discuta despre asta dar "ideea "este ceea ce eu ma refer. Si la cati din Europa le pasa de Steaua din 86 si inca o finala un pic mai tarziu?:yeah: D

Paul
5th November 2005, 11:57
Inca e bine sa fim noi desconsiderati ...
Insa va venii vremea cand vom avea in Europa statutul de care se bucura acum echipele din Ucraina , Cehia sau Turcia care nu sunt mai bune ca noi ...

Adik de nuci tari , si vom fi luati in serios...

Si atunci un Feyenoord- Rapid , sau STeaua - Lens s-ar juca cu cutitele pe masa din partea ambelor parti si atunci sansele noastre ale romanilor vor scadea


Pe de alta parte , referitor la complexul german , nici nu am jucat suficient cu ei , ca sa`i putem dovedi .

De ex. cu englezii am jucat pe unde i-am prins , si avem chiar avantaj in fata lor ...
INsa cu englezii am tot jucat ... Liverpool de 2 ori , Manchester, Southampton , West Ham , Aston Villa , EVerton , etc

Toate complexele si diferentele vor disparea cand vom juca constant in Liga Campionilor, chiar daca la inceput , e posibil ca echipa gen Barcelona , Milan sau Juve sa ne dea chiar si cate 4-5 boabe pana ne obisnuim ...

ADelPiero
5th November 2005, 16:34
14 decembrie
VfB Stuttgart-Rapid X

15 decembrie
Hertha Berlin - Steaua X


se va termina nedecis :D ... va fi remiza :D

Timm
5th November 2005, 19:23
Hertha Berlin - FC Kaiserslautern 3-0

Hertha Berlin, adversara Stelei în grupa C a Cupei UEFA, a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, formaţia FC Kaiserslautern, într-un meci din etapa a XII-a a campionatului Germaniei.
Golurile au fost înscrise de Marcelinho '6, Pantelici '48 şi Rafael '52

Tehnicianul formaţiei Hertha Berlin, Falko Gotz, a trimis pe teren următorii jucători: Fiedler - A. Friedrich, Van Burik, Madlung, Fathi - Dardai - O. Schroder (N. Kovaci '71), Cairo (Neuendorf '78) - Marcelinho - Pantelici (Okoronkwo'67), Rafael.

Timm
8th November 2005, 16:53
Stie cineva a aparut vreo oferta pentru meciul Hertha Berlin - Steaua?
Aveti idee ce agentie se ocupa de meciuri?

Timm
2nd December 2005, 20:34
E adevarat ca suntem calificati (si Steaua si Rapid)
Da tare bine ar prinde un loc 1 pana la urma, nu?
Asa ca miza tot va fi chit ca toate 4 echipele sunt calificate (ma rog cu conditia sa nu piarda Hertha)

Nexus
3rd December 2005, 08:33
Draga Timm.

Avind in vedere rezultatele de anul acesta si clasamentul actual eu vad ca David sunt echipele germane. Rapid si Steaua sunt 10-11 in Europa.