PDA

View Full Version : Se poate intinde racordajul rachetei?



Dante
4th April 2007, 22:11
Vreau sa intind (rigidizez) racordajul rachetei. Este prea slab. Merge intins la masina de racordat si pus la ce tensiune vreau eu? Sau trebuie sa schimb racordajul?

delaparis
4th April 2007, 22:37
Din cate stiu eu si imi amintesc trebuie schimbat ...

dar poate ca azi sunt solutii diferite pentru problema asta

DJ Klaus
5th April 2007, 03:47
Racordajul odata pus nu mai poate fi intins. Doar daca pui altul. Recomand insa incepatorilor un racordaj mai moale fiind extrem de dificil pentru un amator sa loveasca cu o tensiune mare (peste 30 kg). Iti zic eu ca-ti blestemi zilele. In plus de asta se rupe mai usor cu o tensiune mare.

Dante
5th April 2007, 08:41
nu mai sunt chiar incepator. am jucat cu un Babolat Contest SI la tensiunea de 27 kg. Acum mi-am luat Babolat Aeropro Drive si vreau sa-l pun tot pe 27 kg deoarece racordajul este f slab, adica il pot misca cu usurinta cu degetul ceea ce la cea veche nu se intampla. Am o nedumerire klauss. Daca pe racheta scrie ca suporta 23-29 kg pot sa trec peste specificatii ? Adica cum ai spus tu- 30 kg sau chiar mai mult?

Optimistul
5th April 2007, 11:29
Daca Dj Klaus intirzie cu raspunsul datorita diferentei de fus orar imi permit sa-ti dau citeva sfaturi referitoare la tensiunea racordajului.
Pe scurt:
Avantajele unei tensionari slabe :viteza mingii din racheta este mare
-nu-ti rupe mina
Dezavantaje:pierzi din precizie
Avantajele unei tensionari puternice sunt pe inversul celor de mai sus.
Important :Incadreaza-te in parametri de tensionare pe care le da racheta.

Exista experti in lume care se ocupa numai de aceasta stiinta a racordarii !
De ce e atit de complicat ? Pt. ca in formula de racordare a unei rachete intervin multe variabile si trebuie gasita varianta cea mai optima :tipul rachetei,stilul de joc al posesorului,tipul racordajului,umiditatea aerului,temperatura exterioara ,suprafata de joc,greutatea si tipul mingii s.a.
Nu-ti mai spun ca si tensionarile difera de la un fir la altul , cu mici diferente bineinteles,incepind de la centrul rachetei spre exterior.
E destul de complicat nu-i asa ?
Sfatul meu este sa testezi pe mai multe demo-uri cu tensionari diferite dar pe acelasi tip de racheta ,bineinteles daca poate magazinul sa ti le puna la dispozitie...Testeaza aceeasi racheta pe toate loviturile :servici,de pe fundul terenului si fileu. Este foarte probabil sa fi avantajat cu o anumita tensiune la loviturile de pe fundul terenului dar sa nu ai un " confort" bun la fileu.
Trebuie sa stii ca asa cum nu exista racheta perfecta care sa te avantajeze la toate genurile de lovituri nu exista nici racordajul si tensionarea perfecta.
Succes, si sper ca te-am ajutat cumva !

BMW Power
20th April 2007, 23:30
Chiar maine vreau si eu sa ma duc sa-mi racordez o racheta. Am o nedumerire. Racordara se face la aceeasi tensiune si pe orizontala si pe verticala, sau exista vreo diferenta intre racordajul de pe orizontala si cel depe verrtical. Care este acea diferenta.??

Optimistul
21st April 2007, 02:13
Chiar maine vreau si eu sa ma duc sa-mi racordez o racheta. Am o nedumerire. Racordara se face la aceeasi tensiune si pe orizontala si pe verticala, sau exista vreo diferenta intre racordajul de pe orizontala si cel depe verrtical. Care este acea diferenta.??

Diferenta exista si poate ajunge si la 2 kg in functie de head size , dar asta nu e treaba ta daca ai un priceput care ti-o racordeaza.

BMW Power
22nd April 2007, 12:49
Deja am si racordat-o. Mc ptr explicatie...;)

BMW Power
22nd April 2007, 12:50
Mi-a facut-o cineva priceput de, ca doar....nu o dadeam pe mana oricui

ursul11
23rd April 2007, 17:16
Intrebarea mea este cand sti ca trebuie refacut racordajul?

Eu am un HEAD Titanium 3200 si joc cu ea de aprox. 2 ani - nu am facut nici o schimbare pana acum la racordaj.

In ultimul timp insa am incaput sa simt ca nu imi mai accelereaza mingea cum trebuie si am si dureri in incheietura mainii.

E problema de la racordaj sau de la grip?

Ady
23rd April 2007, 18:24
nu are cum sa fie de la grip ... si daca ma gandesc bine nici de la racordaj ... de lovit lovesti bine mingea? executi loviturile cum trebuie?

ideea e ca oricum trebuie sa schimbi racordajul ... asta trebuie schimbat o data la 3, maxim 6 luni ... dupa 3 luni oricum nu mai sunt la tensiunea la care le-ai facut initial ...

BMW Power
23rd April 2007, 19:45
Intrebarea mea este cand sti ca trebuie refacut racordajul?


Eu am schimbat racordajul fiindca imi era rupt. Legat de momentul in care ar trebui sa-l schimbi....nu pot sa te ajut cu nimic, din pacate.

BMW Power
23rd April 2007, 19:48
In ultimul timp insa am incaput sa simt ca nu imi mai accelereaza mingea cum trebuie si am si dureri in incheietura mainii.

E problema de la racordaj sau de la grip?

Vreau si eu sa te intreb, daca nu te superi. La inceput, aveai dureri la inceheietura mainii.
Te intreb de asta, fiindca cu putin timp in urma, jucam cu un Dunlop-o racheta mai veche un pic, si la fel aveam dureri la incheietura (mai exact, la articulatiile degetelor, ma durea articulatiile degetelor) si nu-mi dau seama de ce? As vrea si eu sa stiu motivul asta, daca poate cineva sa-mi zica. Mc.

Ady
23rd April 2007, 20:19
incearca sa-i pui un antivibrator, vezi dc te mai doare ...

ursul11
24th April 2007, 10:31
La inceput nu aveam dureri la mana au aparut ulterior si apar doar cand joc mai mult de 2 ori pe saptamana/ 2 ore de fiecare data. Nu este febra musculara ci pur si simplu incep sa resimt dureros vibratiile din racheta.

Sunt incepator dar lovesc destul de corect iar pozitia rachetei si lovitura am intotdeauna grija sa fie cat mai corecte. Folosesc lovituri puternice incat spre exemplu la serva am si as impotriva unor jucatori medii.

De durerea la degete m-a avertizat antrenorul meu ca poate aparea daca strang cu forta racheta si fac priza pe maner prea jos. Asta poate face ca sa fi fortat sa trangi racheta mult mai ferm ca sa poti controla unghiul dar si creste vibratiile si efortul. Tot timpul zicea ca " controlul vine din pozita corp-mana-racheta si nu din forta"

Ady - am pus un antivibrator dar parca nu mai simteam lovitura la fel asa ca l-am scos.

Azi ma duc sa schimb racordajul si o sa va tin la curent cum o sa simt racheta dupa.

Multumesc mult pentru opinii si sfaturi.

Optimistul
24th April 2007, 18:08
Vreau si eu sa te intreb, daca nu te superi. La inceput, aveai dureri la inceheietura mainii.
Te intreb de asta, fiindca cu putin timp in urma, jucam cu un Dunlop-o racheta mai veche un pic, si la fel aveam dureri la incheietura (mai exact, la articulatiile degetelor, ma durea articulatiile degetelor) si nu-mi dau seama de ce? As vrea si eu sa stiu motivul asta, daca poate cineva sa-mi zica. Mc.

Vezi ca difera marimea minerului fata de racheta veche daca e vorba de articulatiile degetelor.

ursul11
27th April 2007, 12:13
Salut

Am luat racheta de la racordaj si....e alta viata.
Am pus un fir ieftin cu elasticitate crescuta si viata medie si tot se simte o imbunatatire substantiala.
Controlul mingii s-a imbunatatit dar mai ales nu se mai resimt asa tare vibratiile si a scazut efortul pentru a-i adauga forta la lovitura.

In concluzie - Racordajul e foarte important.

BMW Power
27th April 2007, 13:28
Ce fel de racordaj i-ai pus si unde ai racordat-o?