PDA

View Full Version : Cine in locul lui Grigoras?



ady51a
3rd November 2005, 23:10
Dupa ultimele evenimente de astazi se pare ca am ramas fara antrenor.

Pe cine vedeti antrenor principal la Farul in ultimele etape ale turului si meciul de cupa din decembrie?
Pe cine vedeti antrenor la Farul in returul campionatului?


Sa ne gandim ce antrenori sunt in tara fara angajamente!
:mda: Hagi, Panduru, Florin Marin,..... si lista ramane deschisa.
Este buna alegerea unui antrenor de afara?:mda:

tchibos
4th November 2005, 00:11
alegerea unui antrenor de afara...hmmm... pai sa vedem Sir Bobby Robson care e liber spunea la recurs ca el e obisnuit cu sume mari deci iese din calcul ca la Farul vin doar cei ce fac asta din placere nu pentru bani, apoi antrenorii din Ialia sunt cam luati de National, deci revenim la ai nostrii si vin cu o propunere soc -> Andone = mare om mare caracter cu zile numarate la Dinamo. Da stiu ca voi avea parte de aprecieri de genul "hua, ne lasi s.a.m.d." dar eu zic ca el e cel mai potrivit ca cei spurcati sunt altii de la Dinamo nu el, se stiu care nu tre sa fac nominalizari... in plus m-am cam saturat ca tot ce trece pe la Dinamo sa fie trecut pe lista ciumatilor. E adevarat ca acolo exista mult puroi dar cand e vorba de o valoare trebuie sa ne dam jos palaria nu sa il huiduim doar pentru ca e fost dinamovist, deci Andone e varianta mea, mai ales ca are si experienta prin cupele Europene unde vrem noi sa ajungem, iar la Cupa Romaniei nu tre sa faca decat un transfer, ca deja ii stie gustul.

Klingon
4th November 2005, 02:58
Tchibos, ai sa razi dar eu tot la revenirea lui Andone ma gandeam! :bere: Iar Grigoras poa' sa fie secund cat pofteste, este exact ce are el nevoie si Farul la fel. Cristocea sa ramana frumusel la locul lui si s-o luam de la capat ca in zilele bune de anul trecut. In iarna sa agatam macar un fundas dreapta, daca nu si un stopper. Oricum Andone joaca mai prudent, pe contraatac, ceea ce nu va mai lasa apararea atat de descoperita cum e acuma. Daca reuseste s-o intareasca prin niste achizitii noi atunci poate sa joace la fel de ofensiv ca Grigoras.

Panduru... tot un fel de Grigoras dar care n-are idee despre Farul. Florin Marin... a mai fost, n-a impresionat. Hagi... daca vrea sa invete meserie cu o echipa pe masura antrenorului din el, poate antrena Farul si pe gratis. Am mai zis, nu bani ii trebuie lui ci experienta. Partea buna e ca ramane in orasul natal si se poate ocupa personal de afaceri. Poate continua buna traditie de a organiza meciuri europene la Constanta, poate caza echipele vizitatoare la Iaki, si asta e cea mai buna reclama. Dan Petrescu... era mereu nemultumit de patronul de la Sportul, poate ar vrea sa mai incerce si alt decor, iar daca ne aduce un Mazilu sau un Balan nu ne suparam deloc! Rednic... poate s-a plictisit de o echipa fara nici o victorie in 11 meciuri. Hizo... are un contract pe care-l poate scurta in orice moment. Stoichita... ha ha ha, tocmai zicea ca daca apare vreo echipa romaneasca el ar veni. Acu' vad ca s-a intors si Gabriel Stan din Italia si cine stie...

Klingon
4th November 2005, 03:10
Membrii din cadrul conducerii au anunţat că până la iarnă nu vor căuta un alt tehnician: “Nu ne grăbim să numim un alt antrenor, pentru că jucătorii sunt bulversaţi şi nu dorim să agravăm lucrurile”.
http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=77177

Daca va spun eu ca astia tin locul ocupat pentru intoarcerea lui Grigoras... Se pare ca motivul plecarii lui este ca Bosanceanu nu-l lasa sa ia masuri impotriva jucatorilor:

“Am inima îndoită, însă demisia mea nu este un gest de laşitate, ci unul de onoare. Ori am eu cuţitul în mână şi tai ceea ce vreau, ori plec!”

FatFrumos
4th November 2005, 03:27
Hagi ar trebui sa ia Farul si poate dovedi ca e antrenor cum a facuto la Galata, in rest in afara de Dan Petrescu nu vad alt antrenor bun.

Nu se grabesc sefii dar sa vezi tu ca iar pierdem obiectivele ca vad ca tot se tine de cupa si poate nici la finala nu ajungem.

six
4th November 2005, 11:55
Membrii din cadrul conducerii au anunţat că până la iarnă nu vor căuta un alt tehnician: “Nu ne grăbim să numim un alt antrenor, pentru că jucătorii sunt bulversaţi şi nu dorim să agravăm lucrurile”.
http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=77177

Daca va spun eu ca astia tin locul ocupat pentru intoarcerea lui Grigoras... Se pare ca motivul plecarii lui este ca Bosanceanu nu-l lasa sa ia masuri impotriva jucatorilor:

“Am inima îndoită, însă demisia mea nu este un gest de laşitate, ci unul de onoare. Ori am eu cuţitul în mână şi tai ceea ce vreau, ori plec!”
GRIGORAS:yeah: :yeah: bosanceanu:jerk: :headbang: :rosu: .....va asteptam...SEMPRE VIOLA MAGICA

b3bito
4th November 2005, 12:53
parerea mea e k hagi ar trebui sa vina dar... nu prea cred k o sa vina el sa antreneze pe bani care s-ar putea sa ii ofere bosanceanu...despre panduru nu stiu ce sa zic dar cred k ar fi totusi o solutie shi el...dar tot cel mai bine este cu GRIGORAS

Kooler
4th November 2005, 12:59
In locul lui Grigoras ar trebuii sa vina altcineva ... de preferabil unul mai bun care sa faca treaba buna la Farul (nu pot sa dau nume pt. ca nu exista)

be@
4th November 2005, 13:10
Daca imi permiteti si mie sa-mi dau cu parerea, cred ca Gica Hagi ar fi cel mai nimerit, fiind si constantean.Ar mai fi de luat in calcul si Dan Petrescu. Lasa-i pe Andone sau Panduru ca asta nu-i antrenor !

Sunchase
4th November 2005, 14:22
Cea mai mare greseala posibila . Pacat de Grigoras

trawel_farul
4th November 2005, 15:29
http://www.fcfarul.ro/poze/grig3.jpg

tchibos
4th November 2005, 15:35
Cea mai mare greseala posibila . Pacat de Grigoras

de acord cu tine... in loc sa ne reparam greselile noi persistam in greseala

ady51a
4th November 2005, 22:24
Deci.... sa vina Grigoras!!! Poate asta-i socul de care avea nevoie echipa :D :ok:

b3bito
5th November 2005, 13:14
be@ cred k are cea mai mare dreptate aici...dar cred k dak farul va castiga cu timisoara cred k va reveni(SPER)

ady51a
5th November 2005, 14:18
A preferat jucătorii

Patronul Bosînceanu n-a vrut să renunţe la fotbaliştii cu care Grigoraş era în conflict, iar antrenorul a preferat să părăsească echipa

"Echipa are nevoie de un şoc, de-asta plec", a declarat joi Petre Grigoraş. Surse autorizate susţin însă că altul ar fi fost motivul despărţirii. "Rămîn la Farul doar dacă eu voi avea pîine şi cuţitul în mînă!", le-a mărturisit el apropiaţilor. Aceştia au povestit că între antrenor şi anumiţi jucători din lot se crease o ruptură evidentă. Grig i-ar fi cerut patronului Gheorghe Bosînceanu îndepărtarea acestora, în frunte cu Cristocea, însă şeful clubului a refuzat, deşi între el şi tehnician s-au derulat 4 runde de negocieri. Fără a avea autoritatea garantată, Grigoraş a preferat să plece. GSP

Grigoraş nu însoţeşte echipa la Timişoara

Antrenorul principal al Farului, Petre Grigoraş, a declarat, pentru „Cuget Liber“, că nu va însoţi echipa la Timişoara. „Poate absenţa mea va fi un şoc pentru băieţi“, ne-a spus Grig. Acesta a infirmat ştirile apărute în presă, cum că, joi seara, şi-a încheiat pe cale amiabilă contractul cu Farul. „Nu este nimic oficial. Rămâne să vedem ce va fi săptămâna viitoare“, ne-a precizat Grigoraş, vineri dimineaţă. În meciul cu Poli, Farul va fi condusă de pe bancă de antrenorii secunzi Marian Dinu şi Ion Răuţă. Cuget Liber!

DESPARTIRE
Nu-l pling pe Grigoras
Marinarii nu sint foarte afectati de demisia antrenorului lor, considerind ca tehnicianului i-ar fi fost imposibil sa redreseze situatia. Acestia sint la fel de neincrezatori si in privinta sanselor pe care le va avea succesorul lui Grig. Conducerea clubului intentioneaza sa aduca pe banca tehnica un antrenor din strainatate.
Demisia antrenorului Petre Grigoras inaintea partidei de la Timisoara nu este privita ca un dezastru de catre jucatorii constanteni. O mare parte dintre ei se indoiesc de faptul ca Grig ar fi reusit sa readuca formatia pe linia de plutire. "Doar rezultatele pot vorbi daca demisia lui Grigoras a fost de bun augur sau nu. Poate ca plecarea lui va avea darul sa ii motiveze pe unii dintre noi.

Oricum, ceea ce e sigur, este faptul ca Farul nu mai joaca, din pacate, acelasi fotbal de calitate ca in sezonul trecut, chiar daca lotul de jucatori a ramas intact. Problemele la echipa au inceput dupa semies ecul de la Bacau. Atmosfera s-a stricat, iar, dupa infringerea categorica cu Steaua, criza s-a acutizat si mai mult. Intre conducere, antrenor si jucatori s-a creat o prapastie, relatiile racindu-se complet. Este adevarat ca am inceput campionatul bine, insa toate victoriile le-am obtinut cu foarte mari emotii, indiferent ca am infruntat adversari mai slabi", a declarat atacantul Mihai Baicu.

"Bine ca a plecat! Dupa citeva rezultate mai bune, nu te mai puteai intelege cu el. Parca nu era decit meritul lui, nu si al nostru", a declarat unul dintre jucatorii de baza ai Farului. In ceea ce priveste numele viitorului antrenor al rechinilor, acesta se pare ca va fi cunoscut in pauza competitionala cauzata de partida echipei nationale.

Surse din cadrul clubului de pe litoral sustin ca patronul Gheorghe Bosinceanu ar dori sa aduca la cirma echipei un antrenor strain, care ar putea schimba mai usor mentalitatea jucatorilor sai. "Daca va veni un antrenor strain nu inseamna ca Farul va deveni campioana. Este important cine anume va veni si daca va fi acceptat de catre jucatori. Cu Grigoras a fost destula libertate in lot, lucru care a fost pe placul nostru, dar tot n-a iesit cum ne doream", este de parere Baicu. SportTotal!

Klingon
5th November 2005, 16:39
Aflam din Cuget Liber ca Lungu si Apostol nu joaca la Timisoara. Rupturi fibrilare. Eu am mai spus aici ca nici o echipa din divizia A nu se confrunta in turul asta cu atatea "accidentari" ca Farul. De fapt cred ca Farul a avut mai multe "accidentari" ca toate celelalte echipe la un loc. Ion Rauta (secundul) spune ca in toata viata lui de fotbalist n-a mai vazut o echipa sa aiba 7 rupturi intr-o luna.

Este posibil ca unii din "accidentatii" vechi, care reintra la Timisoara, ca si unii din cei care au tratat cu fundul ultimele 3 partide desi au fost in teren, sa fie contestatarii lui Grigoras. Ei si-au bagat picioarele pentru a-l forta pe Grigoras sa plece. Am vazut din articolul SportTotal postat de ady aici ca unii jucatori doreau plecarea lui Grigoras. Dar Lungu si Apostol au jucat destul de bine in comparatie cu altii, de aceea cred ca "accidentatii" noi (Lungu si Apostol) sunt sustinatorii lui Grigoras, care nu vor ca echipa sa aiba un rezultat bun la Timisoara, pentru a forta rechemarea lui Grigoras. Mai ales ca Grigoras a declarat tot in Cuget Liber ca sunt false zvonurile din presa privind demisia lui. Nu e nimic oficial, vedem saptamana viitoare.

Cred ca echipa este impartita in doua tabere (pro si contra Grigoras). Dupa cum au jucat, tabara pro ar fi Apostol, Lungu, Todoran. Tabara contra ar fi Cristocea, Liviu Mihai, Pascovici, Barbu, Schiopu, Curca. Ar fi si o tabara aproximativ neutra: Moldovan, Florea, Gurita, Apostu, Farmache, Senin. Ne mai lamurim noi care cum e dupa cum joaca la Timisoara.

Oricum ar iesi pana la urma cu Grigoras, unii vor fi nemultumiti.

tchibos
5th November 2005, 18:59
Moldovan ori e contra ori e neutru si joaca prost ca doar asa stie

ady51a
5th November 2005, 23:03
Corect Klingon. eu sincer nu am inteles mare lucru din cele 3 articole. Special le-am postat pe toate 3, unul dupa altul, erau total contradictorii.
Cugetul sustine ca nu a demisionat Grigoras, ci doar nu merge la timisoara pt a crea un soc.
Si eu cred ca-s 3 tabere in echipa exact cum ai spus si tu mai sus si oricum legea o fac garda veche.

Lungu este clar jucatorul lui Grigoras, cu el a avut cele mai bune prestatii la Farul.

Florea si Farmache au jucat la fel de prost si cu si fara Grigoras!

La fel si Todaran dar in extrema cealalta, dupa parera mea.

Klingon
6th November 2005, 04:01
Pai cred ca ne-am lamurit. La Farul are loc un putsch al vechii garzi impotriva lui Grigoras. Vechea garda si-a bagat picioarele in echipa, unii accidentandu-se subit iar altii facand figuratie pe teren, pentru a forta schimbarea antrenorului. Acesta a vrut sa replice prin spargerea gastii revoltate trimitand la echipa a II-a 4-5 jucatori dar Bosanceanu n-a fost de acord asa ca antrenorul a scos din buzunar demisia, facand astfel jocul vechii garzi.

Dupa cum a a jucat la Timisoara, Todoran este mai degraba in tabara neutra. A facut zilele astea o declaratie pro-Grigoras dar cred ca prefera sa-si vada de joc, indiferent unde si cu cine. Un exemplu care ar trebui urmat si de Curci si Barbi. Lui Cristocea nu pot sa-i zic sa-si vada de joc, ca Grigoras nu-l mai baga in echipa. Dar pot sa-i zic sa-si mai tzina naibii gura, ca e mare si proasta! Inteleg sa-ti spui opinia in presa, dar fara mistouri ieftine!

Raman doar doi jucatori pro-Grigoras: Lungu si Apostol. De altfel s-a vazut: Lungu a dat golul cu Rapid iar Apostol a ratat singura ocazie mai rasarita in acel meci, cu un sut sub bara. Iar acum ambii se dau accidentati, ceea ce confirma ipoteza.

Motivele exacte ale putschistilor nu le stim. Din presa reiese doar ca vechea garda e nemultumita de pretentiile lui Grigoras ca ar fi meritul lui pentru rezultatele bune ale Farului de anul trecut. Asta sa fie tot? Poate unii vor sa fie solidari cu Cristocea? Altceva? Trebuie sa ai motive puternice sa lupti impotriva unui antrenor care lasa libertate in lot.

ady51a
6th November 2005, 12:50
Acum e momentul sa incerce Bosanceanu ceva cu Hagi daca-l vrea antrenor la Farul. Sa-l puna pe acesta sa aleaga intre Poli si Farul.

S-a alaturat si Olaroiu pe lista antenorilor fara angajament.:evil:


Devine Farul o "roata de rezerva" pt alte echipe???:rolleyes:

tchibos
6th November 2005, 19:47
vine Olaroiu la Farul sau e doar un zvon?... asa am auzit si daca e asa e super misto... isi revine farul ca Olaroiu chiar e un anteror mare:ok:

ady51a
6th November 2005, 20:44
Poate ne spui si unde ai auzit?

Seahawk
6th November 2005, 21:32
vine Olaroiu la Farul sau e doar un zvon?... asa am auzit si daca e asa e super misto... isi revine farul ca Olaroiu chiar e un anteror mare:ok:

Antrenor mare? Poate de statura :ok:
Cam care ar fi perfomantele "marelui' Olaroiu? :thinkso:

tchibos
6th November 2005, 21:53
la un jandarm care zicea ca a auzit ceva la televizor

eu cred ca Olaroiu chiar poate face treaba la farul ca e mare antrenor in sensul ca stie bine ce face, mie personal mi-a placut cum a antrenat la National, iar la Timisoara presiunea e mare si toti se cam cred vedete pe acolo... fac pariu ca si cu Hagi nimic nu se va intampla acolo -> 2-3 meciuri bune si dupa aia gata, iar in pluton ca asa se intampla iar Hagi iar o sa vina cu cfirmatii de genul ca orice lucru cere timp bla bla bla si dupa vre un an - doi o sa apara si rezultatele doar ca jocul o sa fie lamentabil

Seahawk
6th November 2005, 22:51
:happy Olaroiu? A mai fost si pe la Steaua, acum la Timisoara. E un antrenor "de duzina" cum le zici tu.
Hagi chiar daca nu ar face cine stie ce treaba acum la inceput, ar aduce muuuult mai mult respect clubului asta.
Mai lasa-ne cu Olaroiu tau... el face performante doar la echipe lipsite de griji (National, sau Poli tim anul trecut in retur cand n-aveau un obiectiv clar, ci doar sa scape de retrogradare)
Wow, felicitari lui Olaroiu pt ce a reusit la National si ca i-a salvat de la retrogradare pe Timisoara!!!! CE ANTRENOR BUN!!! hai sa ne ingenuchem domnului Cosmin Olaroiu !!!
Cred ca pe Poli pana si eu ii salvam anul trecut draq :happy

De perioada de la Steaua ai uitat? Cum este sub presiune cedeaza. Olaroiu NU ESTE UN ANTRENOR MARE! Period.

tchibos
6th November 2005, 23:45
bun si ce Farul daca are un obiectiv clar si ne indreptam in cu totul alta directie e bine?. Cu Olaroiu jucatorii nu si-ar mai permite sa faca ce au facut cu Grigoras

adi_cta
7th November 2005, 13:28
Venirea lui Olaroiu ar da un plus Farului si am avea un retur fulminant.

Seahawk
7th November 2005, 20:45
Un retur fulminant si atat. Olaroiu n-a reusit nici o performanta notabila pana acum. E un antrenor ca toti ceilalti...

tchibos
7th November 2005, 21:24
exista un inceput pentru toate, si eu cred ca e un antrenor bun

ady51a
7th November 2005, 21:54
Directorul executiv al clubului Farul Constanta, Florentin Chiforeanu, a declarat, luni, ca nu exclude posibilitatea ca noul antrenor sa devina fostul tehnician al echipei Poli Timisoara, Cosmin Olaroiu.
"In citeva zile se va decide numele antrenorului. Este de competenta Consiliului Director sa decida noul antrenor, eu nu am primit nici o insarcinare. Nu este sigur cine va fi antrenor. S-ar putea sa apara Olaroiu, dar poate sa fie si altcineva. Pina una alta si Grigoras mai are relatii contractuale cu Farul Constanta", a subliniat Chiforeanu.
Spt

Klingon
7th November 2005, 21:55
Soimule, daca ne gandim bine nici Grigoras n-a reusit vreo performanta pana acum. A ridicat-o pe Farul de pe locul 9 pe locul 5 (ca acolo am incheiat campionatul trecut) si am ajuns in finala cupei. Asta-i tot. Cam atat a facut si Olaroiu cu echipele lui.

E adevarat ca Farul joaca foarte bine cand vrea ea, dar performanta adevarata nu a aparut inca. Au aparut in schimb tot felul de probleme cu majoritatea jucatorilor: ba i-a batut, ba se cearta cu ei, ba se accidenteaza toti odata, ba merg echipa a II-a... Continuand asa, n-o sa apara performanta niciodata.

Olaroiu este o personalitate mult mai echilibrata. Echipele lui nu prea joaca spectaculos, dar poate isi mai adapteaza si el stilul la Farul, pe care a tot spus ca o admira pentru ca nu se inchide in aparare nici cand are avantaj in deplasare.

Ma distreaza ca Olaroiu are cel putin 2-3 jucatori care vor veni cu el, si nu este exclus sa le faca concurenta pe posturi chiar pucistilor nostri, sa vezi atunci ce o sa mai planga ei dupa Grigoras, care se purta aiurea dar macar ii baga in teren meci de meci. :evil:

tchibos
7th November 2005, 22:07
unii chiar nu meritau sa intre meci de meci

ce m-as bucura sa vina Oli cu vreo cativa jucatori sa le mai dea peste nas vedetelor de la noi

pirlinho
8th November 2005, 00:44
Il astept pe Olaroiu. Si poate il preseaza pe Bosanceanu sa arunce cu niste bani in directia FC National, pt. un kil' de Thwaite, o sticla de Abiodun, etc.

Seahawk
8th November 2005, 02:44
FARUL
"Oli, Magiun sau un străin
Locul rămas vacant după plecarea lui Petre Grigoraş ar putea fi ocupat de Cosmin Olăroiu, dat afară de Timişoara, de Marin Barbu, acum la Ceahlăul, sau de un tehnician străin. În vederile constănţenilor se află un antrenor sîrb şi unul german. / Ionuţ Coman (Constanţa) -- GSP"



NU MAGIUN!!! Sa vina Olaroiu numa pe Barbu sa nu-l vad ca ne strica echipa!! Dar din moment ce Farul e in relatii bune cu Ceahlaul :rolleyes: De fapt acum ne dam seama ce vrea Bosinceanu de la echipa asta. Scoate oare banii sa aduca un antrenor bun sa facem performanta? Sau pleaca iar jucatorii si ne batem la retrogradare :headbang: :headbang: :headbang:

pirlinho
8th November 2005, 03:56
Marin Barbu in NICI UN CAZ!

Stiu dintr-o sursa foarte sigura cum merg lucrurile in culise la Ceahlaul. Nebunie curata.

Klingon
8th November 2005, 04:33
Ba, daca-mi aduce antrenor din divizia B eu ma fac suporter al Gloriei Bistrita, am mai zis asta. :sleep:

ady51a
8th November 2005, 10:57
Fostul tehnician al bănăţenilor se află în pole position pentru a prelua banca tehnică a echipei constănţene.

După plecarea lui Petre Grigoraş de la Farul Constanţa, incertitudinea persistă. Printre numele vehiculate pentru a prelua echipa sunt cele ale lui Cosmin Olăroiu şi Marin Barbu (Ceahlăul), din campionatul intern.
De asemenea, pe lista conducerii se află şi doi tehnicieni din străinătate: un german care în sezonul trecut a antrenat în Danemarca şi un sârb. Directorul executiv al “marinarilor”, Florentin Chiforeanu, a precizat că numele noului antrenor va fi cunoscut în câteva zile: “Orice hotărâre trebuie bine chibzuită. La ora asta, legăturile cu Cosmin Olăroiu sunt zero, dar ce va fi mâine sau poimâine nu se ştie niciodată!”. La rândul său, fostul tehnician al bănăţenilor nu a dorit să comenteze sub nici o formă o posibilă preluare a echipei de la malul mării.
În schimb, numirea lui Gheorghe Hagi ca tehnician al timişorenilor nu este deloc digerată de suporterii constănţeni. “Ni se pare o jignire maximă ca Hagi să meargă la Poli Timişoara, în condiţiile în care Farul Constanţa nu are antrenor. Ar fi trebuit să se autopropună şi să vină la echipa de unde a pornit în fotbalul mare. Stadionul degeaba îi poartă numele, se vede că nu-l interesează soarta formaţiei care l-a lansat”, ne-a spus preşedintele Ligii Suporterilor constănţeni, Sorin Mihăilescu. ProSport!

Marian Dinu îl urmează pe Grigoraş

Marian Dinu, secundul lui Petre Grigoraş, a declarat, pentru „Cuget Liber“, că nu va rămâne la Farul, dacă se produce plecarea lui Grig din funcţia de antrenor principal.

„Am venit amândoi la echipă şi n-aş putea să continuu în altă formulă. Am nişte principii pe care le respect“, ne-a precizat Dinu.Cuget Liber!

s3b1_f07b4l1s7u
8th November 2005, 11:39
Farul este echipa de inceput a lui HAGI. HAGI este un nerusinat. Ar trebui schimbat numele stadionului si ar trebui sa vina OLAROIU. Face o treaba foarte buna. A facut cu Steaua, FC National, si Poli Timisoara. O sa faca si cu FARUL, daca vine. Grigoras a facut ce era bine ptr echipa, din punctul sau de vedere. Si mie car farist imi pare rau de asta, dar asta-i viata. Farul nu are antrenor. Hagi a fugit imediat la Poli Timisoara, ca piratul dupa comoara. Fiti atenti!!

FARUL este o echipa de pirati cinstiti, care sunt in lupta ptr Cupa si Campionat. Din partea mea, ii urez lui Hagi, sa retrogadeze cu Timisoara, sa fie demis cat mai repede si sa se duca afara, ca aici singurele lui amintire, le are cu FARUL, SPORTUL si STEAUA.

HAIDE FARUL!!!! HAIDE OLI!!!!!!!! /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello

ady51a
8th November 2005, 13:09
Fostul tehnician al „albvioletilor“, Cosmin Olaroiu, a declarat, ieri, ca nu se simte tradat de conducerea Timisoarei si nici nu-i poarta pica lui Hagi, inlocuitorul sau. „Am pus mult suflet la Timisoara si e normal sa-mi para rau, intr-un fel, ca plec, pentru ca eu am luat totul de la zero cand am venit aici si am construit ceva. Nu m-am simtit tradat, pentru ca un patron poate face asa cum considera de cuviinta, si nici nu pot spune ca Hagi a influentat in vreun fel plecarea mea. Ma bucur ca Gica va continua munca mea. Eu am pus bazele, Hagi va perfectiona echipa. Referitor la viitorul meu, voi lua o decizie dupa pauza de iarna. Pana acum am avut o discutie numai cu Ioan Neculaie, de la FC Brasov. Am si o oferta de la Timisoara, pentru postul de director general, la care mai reflectez“, a precizat Oli. Cu toate acestea, Oli va fi noul antrenor al Farului, presedintele „marinarilor“, Florin Chiforeanu, sustinand ca instalarea sa e o chestiune de zile.Atac!

tchibos
8th November 2005, 18:20
zonuri si iar zvonuri... vrem ceva concret... sa apara Oli la stirile din sport si sa zica "DA m-am inteles cu cei de la Farul si vreau sa fac acolo ce nu am reusit la Poli"

Dark Horror
8th November 2005, 21:34
Ar fi o varianta buna Olaroiu.

ady51a
8th November 2005, 22:02
zonuri si iar zvonuri... vrem ceva concret... sa apara Oli la stirile din sport si sa zica "DA m-am inteles cu cei de la Farul si vreau sa fac acolo ce nu am reusit la Poli"
Ai dreptate. Pana acum nu a declarat nimic despre Farul. Poate asteapta sa vina Grigoras cu demisia.
Acesta (Olaroiu) a mai mentionat ca nu a primit nici o oferta de a antrena formatia Farul Constanta si ca acum merge acasa sa se odihneasca.Totalsport!

PS! Ati auzit ceva de o oferta pt Grigoras de la Litex Loveci?:mda:

adi_cta
9th November 2005, 22:20
Sa-i fie primita. Acolo sa antreneze.

ady51a
10th November 2005, 12:27
:D

După ce marţi seara s-a oficializat despărţirea de Grigoraş, patronul Gheorghe Bosînceanu i-a anunţat pe jucători că noul antrenor va fi unul străin. Prin intermediul lui Marios Lefkaritis, preşedinte de onoare al clubului de pe Litoral, se încearcă aducerea unui tehnician neamţ. Gsp!


PS: Sa vie oare Marin Barbu, din judetul Neamt?:D

Klingon
10th November 2005, 17:59
Probabil ca Bosanceanu a plecat urechea la ce i-a spus Grigoras, ca jucatorii sunt idisciplinati si isi fac de cap. Si ce antrenor ar putea sa-i disciplineze mai bine decat un herr Gunter? :drak:

tchibos
10th November 2005, 18:05
:o: tre sa invatam nemteste:happy ..cum se spune oare in limba germana "cu farul pana la moarte"?...;)

ady51a
14th November 2005, 12:51
Tehnicianul a pregatit pina acum a doua echipa a clubului, care evolueaza in Divizia C.
Conducerea gruparii de pe Litoral a decis sa-l numeasca pina la finalul turului in functia de antrenor principal pe Lucian Marinof. Fost jucator al Farului in anii '80, acesta a pregatit in ultimul an FC Farul II, echipa a doua a marinarilor.SPT

Klingon
14th November 2005, 23:15
:mda:
Si cam atat am de spus. ProSport zice ca sta pana la sfarsitul sezonului, nu al turului. Sper sa se insele.

Ma intreb in ce fel va fi mai bun acest antrenor, un prieten al lui Grigoras din cate inteleg, decat Grigoras.

ady51a
15th November 2005, 11:32
- Ce se mai aude cu oferta de la Farul?
- Am avut o discuţie cu patronul Gheorghe Bosînceanu, una preliminară, a rămas să mai discutăm. Probabil, ne mai vom întîlni să vorbim. Asta e la ora actuală.

ady51a
28th November 2005, 07:56
Mihai Daraban a declarat că, în cadrul adunării generale, s-a discutat şi despre aducerea unui nou tehnician la Farul. „Noi suntem în căutări, se ştie că domnul Marinof este interimar. În orice caz, vă pot spune că nu va fi un antrenor din România. Da, este foarte posibil să fie din Germania. Însă, nu sunt hotărâri definitive, nu avem ţări ţintă, nu ne-am propus să fie neapărat din Germania sau din altă ţară. Totul este în funcţie de oferte şi de discuţii“, a punctat Mihai Daraban.
Cuget Liber!

Klingon
28th November 2005, 14:10
Chestia asta cu noul antrenor nu va fi din Romania, adica. Inca n-am auzit o explicatie rationala pentru aceasta brusca obsesie pentru importuri.

Pana se trezesc bosanceii astia sa faca o oferta clara, singurii antrenori disponibili vor ramane cei din Malta si Tadjikistan. Vad ca Olaroiu e cu un picior la Steaua iar Dan Petrescu e cu unul la Otelul si celalalt la Nottingham Forest (ce picioare lungi are asta!). Optiunile noastre se reduc simtitor.

Adevarul e ca, in cazul in care Farul pierde in iarna o jumatate din echipa de baza cum se aude, orice antrenor ar veni n-ar prea conta. Cel putin anul asta si anul urmator ne-am abona la locul 9.

tchibos
28th November 2005, 22:26
o fi vre un profesor de sport din Germania dar si ala stagiar ca sa nu ceara prea mult:D

Klingon
29th November 2005, 03:03
Directorul executiv al clubului constănţean, Florentin Chiforeanu, a asistat sîmbătă, la Gelsenkirchen, la meciul Schalke - Bremen (2-1). Surse din cadrul clubului susţin că Farul doreşte să aducă pe banca tehnică, în această iarnă, pe unul dintre tehnicienii lui Schalke. Legătura dintre "rechini" şi gruparea germană s-a făcut prin intermediul unui sponsor comun, firma Ruhrgas. Vicepreşedintele Comitetului Director al Farului, Mihai Daraban, a confirmat sîmbătă că viitorul antrenor al lui Guriţă & Co. nu va fi român.
Ionuţ Coman (Constanţa)
GSP

Chiar ma intrebam unde a disparut Chiforeanu de l-au bagat la inaintare pe adjunctul lui (Daraban) sa vrajeasca presa? Omul era pe teren, spiona in spatele frontului german. :D

Gata, eu v-am dat informatia, acu' vreau sa-mi aduceti dosarele tuturor "tehnicienilor de la Schalke" (cati tehnicieni au astia?!) sa-l alegem pe cel mai bun. Apoi ii transmit eu lui Bosanceanu ce are de facut. /hello

Klingon
29th November 2005, 19:56
Deja s-a deschis un thread pe tema asta, asa ca dau linkul:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=10265

Eu incep sa inteleg din ce in ce mai putin ce se petrece in spatele usilor inchise. Bosanceanu lasa o jumatate de echipa sa plece dar il trimite pe Chiforeanu sa-si faca instructia la nemti si il vrea antrenor pe Vialli?! :shock:

E clar ca ne scaldam in zvonuri. Poate unul din scopurile acestei prelungite incertitudini cuplata cu lansarea de barfe contradictorii in presa este de a atrage atentia?

Domnul asta cu vaporasele este mai ambitios si mai imprevizibil decat credeam... incep sa pricep de ce imi aminteste de Basescu. :evil: Oricum, dupa atata agitatie, cred ca varianta ca ar umbla sa vanda echipa cade. Intrebarea, marea intrebare, eterna si fascinanta intrebare, misterioasa si metafizica intrebare, socratica si revelatoarea intrebare, ramane cat naiba malai este dispusa capitania sa macine la moara noastra?! :D

desdemona
29th November 2005, 20:02
Domnul asta cu vaporasele este mai ambitios si mai imprevizibil decat credeam... incep sa pricep de ce imi aminteste de Basescu. :evil:
Pentru ca cine se aseamana se aduna? :P Serios acum, pe langa faptul ca domeniul de activitate ii aseamana oarecum :D ... ei sunt si prieteni, in sensul ca de exemplu acum, pe Bosanceanu nu-l mai sustine chiar nimeni dintre autoritatile locale (nu vorbesc de primarie, unde se stie de muuuult)... dar in general a ramas aproape singur (cu unele exceptii)... in schimb beneficiaza cel mai serios sustinator: Basescu :cool: Se compenseaza, deh :D

Klingon
29th November 2005, 22:20
Eh, ce l-am nimerit. :cool:

Dar primaria si ceilalti ce au, le-a intrat apa in urechi?! Sunt vechile bisericute politice de vina sau altceva?

Afacerea Vialli pare ca deja incepe sa se desumfle. Bosanceanu isi face reclama vehiculand zvonuri. Mare pisicher acest Basescu doi. :evil:

Vialli mai e dorit si de altii, iar el personal cica ar vrea sa se intoarca pe banca de antrenor, dar nu cred ca e de nasul nostru.
http://sport.scotsman.com/index.cfm?id=2225422005

ady51a
29th November 2005, 22:41
Eu cred ca sunt doar zvonuri lansate de de impresarul acela Dumitru Tudor zis "Ciorba" Citesc si eu acum pe ProSport :nah: :o: si ma minunez:
Oricum pare o stire de senzatie:
Gianluca Vialli la Farul Constanţa

Fosta mare glorie a fotbalului italian şi a formaţiei engleze Chelsea Londra, Gianluca Vialli, va sosi joi în România pentru a discuta cu oficialii formaţiei Farul Constanţa despre o eventuală colaborare. Tehnicianul italian a câştigat Cupa Angliei şi a ajuns în sferturile de finală ale Ligii Campionilor cu Chelsea, echipă la care a antrenat între 1998 şi 2000, însă în sezonul imediat următor a fost dat afară deoarece a câştigat un singur meci în primele 5 etape.

Imediat după ce îşi încheie contractul cu Chelsea, italianul se decide să urmeze un curs pentru antrenori. La începutul sezonului 2001-2002 semnează cu echipa de primă divizie engleză Watford, însă la finalul lunii iunie este dat afară deoarece echipa termină pe locul 14 în campionat, în ciuda invetiţiilor masive care au avut loc în acel sezon.

Din 2002 şi până astăzi, Vialli a fost comentator sportiv pentru canalul italian de sport SKY ITALIA.ProSport!
Vialli ar putea antrena Farul
Fostul international italian Gianluca Vialli vine joi in Romania si simbata va urmari, la Constanta, meciul dintre Farul si CFR Cluj.
Intre timp el va discuta preluarea echipei de pe litoral care in prezent este pregatita de Lucian Marinof. Sport Total!


Propun sa ne tundem la zero toti si sa ne punem o mustata mica "a la Vialli" si sa mergem sambata la stadion la meciul Farul-CFR Cluj.


Revenind la lucruri serioase:
Cert e ca pana acum cei de la club (Chiforeanu, Bosanceanu, Daraban) nu au dat nici o declaratie oficiala ceea ce ma faca sa cred ca nu este nimic adevarat; mai stau asa sa creada lumea ca vor da lovitura si sa fie o lovitura de imagine. Ma gandesc ca daca erau intr-adevar interesati de Vialli ieseau iei in fgata cu ceva declatati. era suficient un "DA, Il dorim pe Vialli si o sa vina joi la Constanta".
Se mai vorbeste de dorinta lui Gianfranco Zola de a veni in Romania sa antreneze o echipa si sa fie si jucator la echipa respeciva? Ma intreb si eu de unde se scot astfel de stiri?:mda:

ady51a
29th November 2005, 22:59
Revin cu inca un post. Iata cum trebuie sa aratam sambata la meciul cu CFR.:D


Iata textul din caricatura:

"My Players they are very tired, especially the six new players that did not play against AC Milan, because they got tired just watching AC Milan. I also believe the conflicy in East Timor and Hurricane Floyd affected our performance"

LA cine se refera? Liviu Mihai, Farmache, Barbu ???

tchibos
30th November 2005, 00:12
threandul asta ar trebui redenumit in zvonuri hilare

ady51a
30th November 2005, 00:27
* Directorul executiv Florentin Chiforeanu nu confirmă zvonistica privind aducerea antrenorului italian la echipa de pe litoral



Gazetarii din presa centrală îl vor musai pe Gianluca Vialli instalat pe banca tehnică a Farului. Altfel nu se explică zvonul care a circulat, ieri, prin mass-media bucureşteană, care anunţa sosirea în România a antrenorului italian, cu scopul de a prelua trupa „rechinilor“. Ediţiile on-line ale principalelor cotidiene naţionale de sport şi jurnalele tv s-au întrecut, aseară, în a furniza date (inclusiv salariul pe un sezon al tehnicianului - chipurile 200.000 euro!!!) despre „marea lovitură“ a Constanţei fotbalistice.

Numai că - surpriză: atunci când i-am întrebat pe conducătorii grupării din strada Primăverii despre „varianta Vialli“, oficialii Farului, cei mai în măsură să ofere informaţiile exacte, au declarat fără ezitare: „Nu se confirmă!“. Afirmaţia făcută pentru „Cuget Liber“ îi aparţine lui Florentin Chiforeanu, directorul executiv al FC Farul. Conducătorul clubului constănţean a mărturisit că a fost sunat, ieri, pe acest subiect, de ziarişti din toată ţara: „Am primit pe telefonul mobil peste 20 de apeluri şi mi-au fost puse întrebări care mai de care mai năstruşnice. Tuturor le-am dat acelaşi răspuns: nu se confirmă!“

Dar, care să fie oare explicaţia acestui zvon? Să fie vorba de faptul că Florentin Chiforeanu a efectuat, în week-end-ul trecut, o deplasare în Germania, unde a avut întrevederi cu reprezentanţii clubului Schalke 04, unul dintre subiecte dezbătute fiind „importul“ unui antrenor străin? Să se fi făcut o conexiune eronată? Şi dacă se pune problema unui „stranier“, de ce Vialli şi nu Marcel Răducanu sau Rudi Voller la Farul?
Cuget Liber!

FatFrumos
30th November 2005, 02:13
Vialli poate vrea sa reintre iar in fotbal cred ca nu ii place sa fie comentator si nu poti lua echipe puternice fara vreo experienta si in plus nu are Farul bani de Voller daca tot erau dispusi sa dea bani buni pe antrenor eu ii luam pe Oli si bursucul secund plus stricam Sportul luind jucatori.

desdemona
30th November 2005, 02:38
Dar primaria si ceilalti ce au, le-a intrat apa in urechi?! Sunt vechile bisericute politice de vina sau altceva?
Pai vechile bisericute au temelii serioase... nu se darama asa cu una cu doua... :) Dar hai sa ne oprim aici, ca nu are rost sa spunem mai multe... :ok:

Klingon
30th November 2005, 04:53
GSP publica fotocopia si traducerea emailului/faxului trimis de Vialli impresarului Tudor. Urmeaza niste declaratii, Dan Petrescu, Pascovici, Gurita si... Curca. Pe asta din urma l-am scris cu litere la fel de mici ca bunul simt si realismul din declaratia lui, mai ales daca luam in considerare prestatia sa din ultimele meciuri.
http://www.gsp.ro/index.php?a=28334&shift=1

SPT ofera detalii naucitoare: impresarul-minune i-ar fi pus sub nas lui Bosanceanu 3 nume: Conti, Paolo Rossi si Vialli! :o: Bossul a ales Vialli apoi s-a carat din tara, ca de obicei, lasand chibitii sa bata campii, vanturile, valurile... Vialli vine sa vada Farul-Cluj apoi negociaza un salariu de 150-200K. Gurita isi exprima bucuria si in acest ziar, si la fel face Grigoras intr-o declaratie balbaita de editor.
http://www.spt.ro/?section=1&subsection=20&articol=2976

ProSport a scos complet din schema articolul despre aceasta poveste, desi ieri era top story.

tchibos
30th November 2005, 08:40
sunt dezorientat!!!... care e scopul unor astfel de zvonuri?... ii mobilizeaza pe jucatori in felul asta sau nu stiu cum sa faca publicitate echipei si au zis sa mai arunce ceva pastile?...

ady51a
30th November 2005, 10:24
ProSport a scos complet din schema articolul despre aceasta poveste, desi ieri era top story.

Prosport nu a scos articolul despre Vialli. Scriu si ei in ton cu celelalte 2 ziare.

Vialli pe litoral?!?

Impresarul Dumitru Tudor susţine că fostul tehnician al lui Chelsea este ofertat de oficialii constănţenilor şi că acesta va sosi mâine în România pentru a negocia cu echipa dobrogeană


Imediat după ce despărţirea de antrenorul Petre Grigoraş a fost oficializată, conducătorii Farului au anunţat că, din iarnă, vor aduce un tehnician străin la Constanţa.
Deşi de la instalarea sa în funcţia de interimar, Lucian Marinof a avut două victorii în două meciuri, aceste rezultate nu au fost de ajuns pentru a schimba opţiunea oficialilor dobrogeni în privinţa angajării unui antrenor străin. Astfel, patronul Gheorghe Bosânceanu a avut în ultimele două săptămâni, mai multe discuţii cu impresarul Dumitru Tudor, iar în final, cei doi s-au oprit asupra unui nume, care după Walter Zenga ar putea fi cel mai cunoscut personaj din fotbalul mondial care a lucrat în Divizia A: Gianluca Vialli!
„Iniţial, pe lista celor de la Farul erau trei nume pentru preluarea postului de antrenor principal: Bruno Conti, Paolo Rossi şi Gianluca Vialli. În cele din urmă, am decis să-l abordăm pe Vialli, fiindcă era singurul disponibil“, ne-a spus Dumitru Tudor. Acesta a dezvăluit şi motivul pentru care fostul internaţional italian şi tehnician al lui Chelsea este tentat să lucreze în Divizia A. „După aventurile reuşite ale lui Zenga şi Landi la Steaua, respectiv
FC Naţional, în Italia există referinţe bune despre România. Şi Vialli a spus
că i-ar plăcea să lucreze aici, dar deocamdată, joi vine în România pentru a vedea Farul la ultimul joc de campionat, sâmbătă ci cu CFR Cluj“, ne-a mai spus impresarul.

Ce spun jucătorii
„Ar fi o onoare pentru Farul şi pentru fotbalul românesc să vină Vialli la Constanţa. Eu chiar am ceva din stilul lui. Sunt agresiv, insistent.“
Mihai Guriţă, atacant Farul

„Când mi-a spus cineva că e posibil să antreneze Vialli Farul, am crezut că îmi face o farsă. Ar fi extraordinar dacă ar veni la Constanţa, fiindcă a fost un mare jucător şi a antrenat Chelsea“
Cosmin Paşcovici, mijlocaş Farul

„Nu vine Vialli la noi. El câştigă milioane de dolari numai comentând meciurile de fotbal, iar după ce a condus Chelsea, nu cred că va lucra vreodată în România“
Liviu Mihai, atacant Farul

Vrea să reintre în circuit
Dumitru Tudor spune că Gianluca Vialli nu este un antrenor scump şi sunt şanse ca el să devină antrenorul Farului. „Deocamdată nu s-a discutat despre valoarea contractului care i se va oferi la Farul, dar un lucru este cert: Gianluca Vialli nu vine în România pentru bani! El este destul de bogat şi nici atunci când juca fotbal nu avea nevoie de banii din contract. Vialli este interesat de preluarea Farului pentru că vrea să reintre în circuit. Vrea să antreneze din nou după ce în ultimii ani, nu a mai avut nici un angajament“, ne-a declarat cel poreclit „Ciorbă“.

Nu a găsit bilete de avion
Iniţial, Gianluca Vialli trebuia să sosească, astă-seară, în România. Totuşi italianul a fost nevoit să-şi schimbe planurile. „Mi-a trimis un e-mail în care mi-a spus că nu şi-a găsit bilete de avion. Mi-a zis că va ajunge în România joi seară, iar sâmbătă va fi la Constanţa pentru a vedea meciul Farul - CFR Cluj, urmând să evalueze lotul de jucători de care dispun constănţenii“, ne-a mai spus Dumitru Tudor. Contactat telefonic, directorul executiv al dobrogenilor, Florentin Chiforeanu, nu a putut furniza, ca de obicei, nici o informaţie utilă. „Nu pot să confirm venirea lui Vialli“, a spus oficialul Farului.

Plătit regeşte de Sky Italia
Născut într-o familie de aristocraţi italieni, contele Gianluca Vialli a fost unul dintre cei mai în vogă atacanţi din anii 80-90. S-a consacrat la Sampdoria. În perioada în care a evoluat la Juventus, a fost acuzat că ar fi folosit substanţe interzise pentru creşterea masei musculare. După ce a câştigat Liga Campionilor cu Juve, l-a urmat pe Ruud Gullit la Chelsea. În 1998 a fost numit antrenor-jucător la echipa londoneză, înlocuindu-l pe Gullit. Vialli a fost concediat la începutul sezonului 2000-2001. Din 2002, el este comentator la postul de televiziune Sky Italia, primind un milion de dolari, pe an. ProSport!

DJTUDO
30th November 2005, 10:27
of ce trist!!! dupa ce patron chitros avem parca tot pe Florin Marin sau ceva de genul o sa avem ""antrenor"":(

Klingon
30th November 2005, 16:12
Prosport nu a scos articolul despre Vialli. Scriu si ei in ton cu celelalte 2 ziare.

Vialli pe litoral?!?
Asa e, articolul asta a aparut dupa ce am postat eu mesajul precedent. Iar acum cateva minute a aparut altul, tot la ProSport, care ne trezeste la realitate. Eu nu cred neaparat explicatiile lui Tudor asta, pana la urma el este singurul care a lansat toata povestea in presa. Nici clubul Farul nici Vialli nu au confirmat-o. Nu cred insa nici ca Tudor a facut asta fara acordul partilor. Vialli a vrut probabil sa transmita lumii fotbalistice ca doreste sa revina, iar clubul Farul a vrut probabil sa-si faca reclama. Pare o operatiune de marketing mutual avantajoasa.


Tudor: "Vialli nu mai vine la Farul"

Impresarul Dumitru Tudor a afirmat că antrenorul Gianluca Vialli a renunţat la ideea de a prelua conducerea tehnică a echipei Farul Constanţa.

"După ce a apărut ştirea la televizor marţi seara, l-au sunat ziariştii români, italieni, şi chiar şi unii oameni din fotbal din ţară şi i-au spus că în România e mafie şi aşa mai departe. Au fost discuţii urâte despre fotbalul românesc", a explicat Tudor refuzul tehnicianului italian.

Impresarul a mai spus că nici Gianfranco Zola nu mai doreşte să vină să antreneze în România. "Acum în Italia este o modă ca antrenorii să vină în România ca să reintre în circuit", a precizat Tudor.

Dumitru Tudor susţine că Vialli intenţiona să ajungă la Bucureşti joi, la ora 22.00, pentru a discuta oferta Farului Constanţa.

Petre Grigoraş a demisionat de la Farul la începutul lunii noiembrie, formaţia constănţeană fiind condusă apoi de secundul Marin Dinu, pentru ca din 14 noiembrie să fie instalat Lucian Marinof care se va ocupa de echipă până la finalul turului de campionat.

ProSport

ady51a
30th November 2005, 19:07
Si poate mai vroia si Tudor asta sa-si mai faca si el personal ceva reclama ca de la transferul lui Neaga nu a mai facut nimic. Sa ne mai aminteaza si noua ca mai exista si el.:no: :jerk:

Klingon
1st December 2005, 03:20
Impresarul cu porecla culinara continua sa faca valuri in propriul castron afirmand ca treaba era serioasa si s-ar fi realizat daca nu interveneau... agenturili straine, romanesti si martiene. Ce ma minuez eu este de unde stie mos lingura cine l-a sunat pe Vialli si ce i-a spus? De la Vialli? De la acei binevoitori in persoana? Mare dandana...

Vialli: ''Nu ma mai intereseaza Romania''

Procuratorul Dumitru Tudor spune ca un 'mare antrenor' din tara l-a avertizat pe Vialli sa nu vina in Romania. Dan Petrescu, elevul si coechipierul lui Gianluca Vialli la Chelsea, a vorbit ore in sir la telefon cu italianul in noaptea de marti. Oare ce sfat i-a dat lui Vialli 'Bursucul', dupa ce anuntase ca va parasi campionatul Romaniei daca nu iese Gica Popescu presedinte la FRF?

'De doua saptamani discut cu Vialli. Si acum am in fata ochilor raspunsurile sale trimise prin mail. Totul era ok dar, aseara, (n.r. marti) niste "oameni binevoitori" din Romania l-au anuntat ca la noi e mafie mare in fotbal si toata lumea se cearta pentru putere, asa ca de dimineata (n.r. ieri) Vialli mi-a transmis ca trebuie sa-i mai las timp de gandire pentru a decide daca vine sau nu in Romania. N-am dormit toata noaptea, sunt socat!', au fost primele cuvinte ale impresarului Dumitru Tudor.

Curtat de Farul, Vialli trebuia sa ajunga joi in tara pentru a urmari pe viu evolutia 'marinarilor' in jocul de sambata cu CFR Cluj.

'Nu stiu cine i-a spus toate rautatile astea, cert e ca un mare antrenor de la noi a decretat ca nu ne mai trebuie tehnicieni si jucatori straini. Nu de alta, dar le iau painea de la gura romanilor. O prostie!', a rabufnit Tudor, refuzand sa dea numele persoanei respective.

'Daca Dan Petrescu l-a avertizat pe Vialli de situatia din campionatul nostru? Am vorbit marti zece ore cu Dan despre propunerea pe care i-am facut-o italianului si nu cred ca el i-a spus sa nu mai vina. Marti, pe la 11 noaptea, Dan Petrescu l-a sunat pe Gianluca si, din ce mi-a zis mie, i-a transmis lui Vialli ca e norocos daca preia Farul pentru ca aceasta este o echipa buna. Apoi mi l-a descris pe Vialli drept un tip extrem de meticulos, care nu se grabeste atunci cand are de luat o decizie importanta', a continuat Dumitru Tudor.

'Vialli nu venea pentru bani. Era curios sa vada ce fotbal se joaca in Romania pentru ca in Italia s-a lansat moda ca antrenorii fara angajament sa-si incerce norocul in campionatul nostru. Doar nu eram eu nebun sa spun ca-l aduc pe Vialli asa aiurea. Cert e ca acum nu mai vine. Asta si din cauza ziaristilor italieni, care l-au sunat pe Vialli si l-au ironizat cand au aflat ca vrea sa antreneze la noi. S-a enervat atat de tare incat m-a anuntat sec: "Nu ma mai intereseaza Romania", a incheiat cel poreclit 'Ciorba'.

Antrenorul Sportului si totodata prietenul lui Gianluca Vialli din perioada Chelsea, Dan Petrescu a avut ieri telefonul inchis.

OLS

Klingon
1st December 2005, 03:35
Continua defilarea marilor vedete ale fotbalului european pe litoralul romanesc al imaginatiei impresarilor. Inca o saptamana in ritmul asta, si vom putea face echipa celebritatilor despre care s-a zvonit ca vin sa antreneze Farul. Echipa care ar avea sanse sa ne duca mintenas in Liga Campionilor...

Vialli nu mai vine
Ionuţ Iordache
GSP

Fostul internaţional italian a anunţat că respinge ideea de a antrena Farul

După ce marţi Dumitru Tudor a anunţat cu surle şi trîmbiţe că a primit acceptul lui Gianluca Vialli (foto) de a veni în România să discute cu conducerea Farului, "Ciorbă" a întors-o ieri: "Imediat după ce a apărut la televizor că Vialli vine la Constanţa, el a fost sunat de mai mulţi «oameni de bine» din fotbalul românesc, care i-au spus că aici este mafie şi că nu are ce căuta în România. Marţi noapte, la 11 jumătate, am primit un telefon de la reprezentatul său, care mi-a spus că totul a picat".

După ce varianta Vialli a picat, a apărut una nouă, Alain Giresse, însă conducerea Farului a negat totul: "Alţii vor să ne dea un antrenor mai mult decît vrem noi unul. De cînd a plecat Grigoraş, mulţi impresari încearcă să-şi facă reclamă pe spatele nostru. Vom lua o decizie după meciul de miercuri cu Jiul, din Cupă", a declarat ieri Mihai Daraban, vicepreşedintele Comitetului Director de la Farul.

"Gata. De acum nu mai anunţ nimic înainte să fie totul stabilit. Din cauza unora, imaginea mea are de pierdut"
Dumitru Tudor, impresar

Klingon
1st December 2005, 03:46
Cine nu-l vrea pe Vialli?

Mult dezbatuta venire a lui Gianluca Vialli in Romania pentru a antrena Farul este foarte probabil sa nu se mai intimple. Agentul Dumitru Tudor spune ca italianul a fost contactat de niste persoane care l-au convins ca ar face o mare greseala. Fostul antrenor al lui Chelsea ar trebui sa ajunga astazi in tara, la ora 22:00.

Ca orice lovitura de dimensiuni uriase, venirea lui Gianluca Vialli in Romania, pentru a prelua pe Farul, intimpina foarte multe probleme. Toata povestea a luat o amploare extrem de mare si in presa din Peninsula. Vialli, dupa ce si-a anuntat venirea, ar fi fost contactat, prin intermediul unor ziaristi italieni, de niste persoane care au facut o reclama negativa echipei constantene, si mai ales, fotbalului romanesc.

Cuvinte ca "mafie" sau "coruptie", l-ar fi pus pe ginduri pe fostul mare atacant, care a mai cerut niste timp pentru a reflecta. "Exista niste oameni rau-voitori, chiar din Romania, care au niste interese ascunse. Venirea lui Vialli in fotbalul nostru nu este dorita chiar de toata lumea, din mai multe motive", a declarat impresarul Dumitru Tudor, omul care a facut posibil sa se vorbeasca despre aceasta mutare.

E-mail-urile intre fostul antrenor al lui Chelsea si agentul roman spun clar ca Vialli accepta sa vina pentru a lua contact cu fotbalul autohton, si pentru a discuta detaliile unei eventuale colaborari cu Farul. Fosta glorie a lui Juventus si a lui Chelsea i-a transmis lui Tudor ca va ateriza astazi, la ora 22:00. Pina atunci, totul ramine la nivel de speculatie.

Povestea unui jucator de legenda, care a cistigat tot ce se putea cistiga la nivel de club, component de baza al Squadrei Azzurra, sa vina sa-i antreneze pe Gurita si compania pare deocamdata o gluma. Toate discutiile si declaratiile din ultimele zile nu vor avea nici o valoare pina in momentul in care, pe Otopeni, isi va face aparitia el, Gianluca. De acolo va putea incepe cu adevarat totul. Nimic nu este imposibil, dar pentru ca o poveste sa nu fie doar simpla fictiune trebuie dovezi palpabile, iar in acest caz, singura dovada este Vialli in carne si oase.

Todoran crede ca e o gluma

Mijlocasul Dinu Todoran, este circumspect in legatura cu posibila venire a lui Vialli la cirma Farului. "Momentan cred ca sosirea lui Vialli este o gluma. Daca va sosi intr-adevar, ar fi un lucru extraordinar pentru noi. Am avea un moral foarte bun si fiecare dintre noi ar incerca sa dea tot ceea ce are mai bun in el. Atunci ar insemna ca la Farul se vor intimpla lucruri minunate", a declarat Todoran.

Petre Grigoras are incredere in viitorul echipei constantene

Trebuie schimbari
Fostul tehnician al Farului, Petre Grigoras, a declarat ca pentru obtinerea de mari performante, Farul are nevoie de bani. "La Constanta trebuie investitii majore atit in cadrul lotului de jucatori, a tot ceea ce inseamna infrastructura, cit si in schimbari la nivelul conducerii administrative, acolo unde este nevoie de oameni cu adevarat de fotbal, nu pionieri. Daca va veni un om ca Vialli vor fi obligati sa schimbe multe lucruri. Doar nu o sa-l lase sa se bata la retrogradare", a declarat Grigoras.

Va veni un antrenor strain
Vicepresedintele Mihai Daraban, a confirmat faptul ca pe adresa clubului a sosit un fax din partea lui Dumitru Tudor in care erau propuse citeva nume. "Pe lista noastra se aflau mai multi antrenori din Germania, Olanda si din Italia, urmind sa ne decidem asupra caruia ne vom opri, in functie de negocieri. La partida cu CFR este foarte posibil ca in tribuna sa se afle si un antrenor strain, care sa vada echipa, insa nu pot spune despre cine este vorba si daca va sosi cu certitudine".

SPT

tchibos
1st December 2005, 10:42
ne-am facut de kkt in toata tara si mai nou si in strainatate... acum chiar daca vor aduce un antrenor strain tot nu o sa mai creada nimeni pana nu va fi acolo langa banca

pff
1st December 2005, 11:59
eu cre` ca n`o sa gaseasca pe nici unu si o sa ramana marinof :)) si asa zicea el ca vrea sa stea 40 de ani :)))

Klingon
1st December 2005, 14:46
Tchibos, stai linistit ca nu e asa grav. Reclama are si parti bune. Farul a ajuns timp de o zi pe prima pagina a ziarelor, poate chiar in ziare italiene care au auzit de noi abia acum. Unii fac lucruri mai rele decat lansarea de zvonuri pentru a ajunge acolo.

Farul a transmis un mesaj in fotbalul romanesc: uite ce antrenori cautam noi! Clubul si-a crescut cota prin asocierea temporara cu numele lui Vialli. Acum antrenorii si jucatorii romani isi pun altfel problema, nu ca n-ar fi Farul destul de bun pentru ei ci poate nu sunt ei destul de buni pentru Farul.

Acu' nu zic ca trebuie sa aprofundam teoria loviturilor de imagine, una-doua ajung. Pe an. :evil:

Klingon
1st December 2005, 14:49
Contele s-a sucit!

Conform impresarului Dumitru Tudor, Vialli i-a refuzat pe constănţeni, speriat de mafia din România

Amir KIARASH
Larisa CALISTRU
ProSport
Lucian Marinof poate fi liniştit. Locul său nu mai este ameninţat de Gianluca Vialli, care a renunţat să mai vină în România pentru a antrena Farul. Impresarul Dumitru Tudor, cel care anunţase că fostul tehnician al lui Chelsea va sosi diseară la Bucureşti, a explicat de ce Vialli s-a sucit pe ultima sută de metri. “Gianluca spune că şi-a amânat vizita, dar ce să mai, e clar că nu mai vine! La ce i s-a spus despre România şi despre Divizia A nici nu e de mirare”, ne-a spus Tudor cu tristeţe în glas. “Marţi seară, între orele 19:45 şi 23:30, s-au petrecut lucruri urâte de tot. Vialli a fost realmente bombardat de telefoane din România, dar şi din Italia. Anumiţi oameni din lumea fotbalului, anumiţi antrenori care erau ameninţaţi de venirea unui tehnician cunoscut în ţară precum Vialli, i-au transmis italianului să nu facă greşeala de a accepta oferta Farului. I-au zis că fotbalul românesc este dominat de mafie şi de jocuri de culise. Omul s-a speriat. A fost surprins în mod neplăcut de cele auzite, iar la ora 23:38, m-a sunat secretara lui şi mi-a transmis că planurile s-au schimbat, iar deocamdată, Vialli nu poate da nici un răspuns la propunerea constănţenilor”, ne-a mai declarat cel poreclit “Ciorbă”.

Petre Grigoraş critică conducerea
Fostul tehnician al “marinarilor”, Petre Grigoraş, a trimis o serie de “săgeţi” către staff-ul administrativ al clubului de pe litoral. “La nivelul conducerii administrative trebuie aduşi oameni cu adevărat de fotbal care să ştie ce trebuie să facă. Oameni precum Ion Crăciunescu sau Paul Cazan. Asta deoarece acum la Farul, la acest nivel, este o perioadă de pionierat”, ne-a spus Grigoraş. În acest moment, deoarece patronul Gheorghe Bosânceanu este ocupat cu afacerile sale, directorul executiv, Florentin Chiforeanu, cel care are cunoştinţe destul de limitate despre sportul rege, se ocupă de problemele echipei.

FatFrumos
1st December 2005, 14:52
Interesting point of view Klingon i'm impressed.

Klingon
1st December 2005, 23:07
Proapat intors din ucenicia din tara berii si a carnatilor cu mustar, presedintele executiv Chiforeanu tine sa ne infiga temeinic picioarele in pamantul pe care-l parasisem zilele trecute, cand ne-am permis sa visam ca zburam european. Executivul ne spune atat in Cuget Liber cat si in SPT ca Farul de fapt nici nu cauta antrenor, si nici nu conteaza daca vreun antrenor strain va asista sau nu la meciul cu Cluj. Farul are antrenor, spune Chiforeanu. Numele lui este Marinof si este foarte probabil sa-l avem si la primavara si in vecii vecilor, amin.

Restul numelor care se vehiculeaza in presa sunt doar incercarile altora de a ne gasi noua antrenori, ceea ce nu ne trebuie si nu ne intereseaza, incheie Chiforeanu mandru de auto-suficienta sa.

A uitat proaspat-instruitul ca nu mai devreme de saptamana asta ne repeta adjunctul sau in aceleasi ziare ca Marinof este doar interimar, pana gasim un antrenor strain...

Declaratia lui Grigoras incepe sa-si dovedeasca autenticitatea: niste amatori. Bosanceanu ar trebui obligat sa tina o conferinta de presa saptamanala, opiniile lui fiind, probabil, singurele care conteaza.

ady51a
1st December 2005, 23:49
Din cate se observa viitorul apropiat al echipei Farul se va decide la meciul de cupa cu Jiul. Daca ne calificam aducem un antrenor daca nu (Doamne Fereste) ramane Marinof 40 ani de acum in colo.:rolleyes:

pff
1st December 2005, 23:57
lol si cum ziceam .. clar ramane marinof ... cel putin pana`n vara .. nu avem ce face ... asta e .. poate face si murinhiof asta ceva ... si castigam si noi cupa :D

ady51a
2nd December 2005, 00:07
* Directorul executiv al FC Farul, Florentin Chiforeanu, crede că tevatura iscată de „venirea“ lui Vialli ca antrenor al „rechinilor“ este demnă de 1 Aprilie



Florentin Chiforeanu, directorul executiv al FC Farul, a tratat în termeni ironici toată vâlva creată de anunţata venire (de către impresarul Dumitru Tudor) a celebrului italian Gianluca Vialli ca antrenor al „rechinilor“, mişcare ce s-a dovedit a fi un simplu fâs.

„În ultimele zile, au apărut o grămadă de semnale de destindere, de bucurie, specifice zilei de 1 Aprilie. Foarte multă lume are grija antrenorului nostru. Noi nu o avem, alţii însă da. Ei nu şi-au rezolvat problema asta, au avut tot felul de speranţe“, a sunat înţepătura lui Chiforeanu. Întrebat dacă gruparea sportivă l-a mandatat pe Dumitru Tudor, zis „Ciorbă“, să trateze cu Vialli sosirea sa la Constanţa, directorul executiv al Farului a răspuns: „La şcoala la care am învăţat, îi comentam pe Ion Creangă, pe Eminescu, fel de fel de autori. În clasa a doua, aveam chiar şi o poezie intitulată «Cârmaciul». Pe domnul acesta nu l-am studiat. Nu vă supăraţi pe mine că nu-i comentez discursurile“.



Mulţumiţi de Lucian Marinof

Florentin Chiforeanu a precizat că aducerea unui nou antrenor intră în atribuţiile consiliului director, „iar nouă, conducerii executive, ne e limpede un singur lucru: astăzi este antrenor Lucian Marinof, căruia, după cum am mai spus de câteva zeci de ori, îi acordăm credit şi sprijin total. Pe noi, oamenii care ne ocupăm de gestionarea situaţiei de la club în acest moment, nu ne interesează acest aspect, al unui nou antrenor sau dacă un tehnician străin va fi prezent la meciul cu CFR Cluj, să vadă echipa. Pe noi ne preocupă partida de sâmbătă, din campionat, şi cea din Cupă, cu Jiul. Facem tot posibilul ca aceste două meciuri să decurgă cât mai bine şi să obţinem rezultate favorabile. Marinof a scos şase puncte din şase de când conduce echipa, plus un joc bun, pe linia sarcinilor trasate de el. Sunt şanse foarte mari să fie antrenor şi din primăvară, fără discuţie. Abordăm colaborarea cu el ca şi cum nu ar fi interimar, ci ar sta aici pe termen nedeterminat. Clubul este mulţumit de serviciile lui Lucian“. Marinof a ţinut să precizeze şi el vizavi de acest aspect: „Eu nu ţin neapărat să rămân antrenor principal al Farului. E foarte important pentru mine să-mi fac datoria acolo unde sunt, fie că activez la copii, la juniori, la echipa a doua sau la formaţia mare. Contează doar să-mi fac treaba şi rezultatele să fie de partea mea“.
Cuget Liber!

Klingon
5th December 2005, 07:28
In sfarsit citim in presa si altceva decat Chiforenisme. Patronul a dat un interviu mai lung in ProSport:
http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=82245

In el se refera, printre altele, la Vialli si problema antrenorului:

Reporter: Vorbind despre viitorul antrenor al Farului, s-a pus vreodată problema venirii lui Gianluca Vialli la Constanţa?

Bosanceanu: Niciodată. Eu l-am împuternicit pe preşedintele de onoare al Farului, Marios Lefkaritis, să caute un tehnician străin. Numai că unii impresari te sună insistent cum simt miros de “carne”, adică de comision. Aşa s-a întâmplat şi cu Dumitru Tudor, care m-a sunat de zeci de ori şi până la urmă a trebuit să vorbesc cu el. I-am dat numărul de fax al lui Lefkaritis şi i-am zis să ia legătura cu el. Eu am fost plecat în ultimele zile din ţară. Când m-am întors, soţia mi-a arătat ziarele cu pagini întregi despre venirea lui Vialli la Farul. M-am amuzat, dar până la urmă a fost o reclamă bună pentru clubul nostru.

Reporter: Şi totuşi cine va conduce echipa din retur?

Bosanceanu: Cert este că miercuri, la jocul din Cupă, un antrenor german va fi în tribune. Mâine (n.r. - azi) voi afla şi eu numele său de la Marios Lefkaritis.

Klingon
5th December 2005, 07:39
Online Sport lanseaza la apa un nume pentru misteriosul antrenor german:
http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=7021

'Echipa va fi supervizata de un tehnician german, care va sosi zilele acestea in Romania. Nu stiu daca este cunoscut sau nu, pentru ca nu ma pricep la fotbalul international. Mario Lefkaritis (n.r. membru al Comitetului Executiv al UEFA si presedintele Federatiei de Fotbal din Cipru, care colaboreaza cu Farul) mi l-a propus si am incredere in el'.

Ziaristii ciprioti afirma ca este posibil ca in Romania sa soseasca Rainer Raufmann (38 de ani), german naturalizat cipriot, fost jucator in nationala Insulei Afrodita, retras de la Omonia Nicosia, acum antrenor fara angajament.

Probabil este vorba despre el:
http://www.omonia.net/limassol/foto/raufphenomen.jpg
Rainer Rauffmann, OMONOIA'S prolific scorer was born on February 16, 1967. He was recently married in Cyprus. While the goal stats say it all, Rauffmann is also a truly dedicated professional, having missed just two games in four seasons. He has only been shown the yellow card five times, and has never been sent off. He was shown two yellow cards each in the 1997/98, 1998/99 and 1999/00 seasons. Rauffmann's goal tally has reached a staggering 141 goals. In total, he has played for 9,145 minutes in 102 games. His goal-scoring average per game is 1.40. In the 1997/98 season he was substituted in just two games and was not included in the line-up in the last game. He netted a total of 42 goals five from the penalty spot. In the 1998/99 season he played in all 26 games, and was substituted four times. He netted 35 goals, 11 from the penalty spot. In the 1999/2000 season Rauffmann did not miss a single minute of the 26 games played. He scored 34 goals (eight from the penalty spot), being OMONOIA'S penalty taker. He also scored against all teams, and put his name on the scoresheet in both games against ANORTHOSI, APOLLON,APOP,ALKI and ENOSI. In the 2000/2001 season he played in 25 games, and was substituted only one time. He netted 30 goals, 5 from the penalty spot. Here is a breakdown of Rauffmann's goals: 44 volleyed shots, 32 short-range tap-ins, 29 penalties, 32 headers, 4 free kicks. He has once scored eight goals in a game, five goals twice, four goals four times and ten hat tricks. He has further scored two goals in twenty-five games and 1 goal in 27 games. He has scored in 69 out of the 102 matches he has played in so far. Rauffmann won the Golden Boot award for the fourth season. But OMONOIA'S Soteris Kaiafas retains the record number of Golden Boot awards, having been crowned top scorer in eight seasons (1971-2, 1973-74, 1975-76, 1976-77,1978-79, 1979-80, 1980-81, 1981-82). Both Kaiafas and Rauffmann scored the most goals during their time (Kaiafas netted 44 in the 1976-77 season, while Rauffmann scored 42 goals in the 1997-98 season). While Soteris Kaiafas has been described as the greatest Cypriot player of the 20th century, Rauffmann still has a long way to go and could become an equally legendary player.
http://www.omonia.net/limassol/interv/phenomenon.htm

In concluzie, un atacant excelent pentru nivelul din Cipru, golgeter, foarte constant, calm si profesionist, dar un antrenor tanar (38 de ani) si fara experienta.

ady51a
5th December 2005, 11:33
Bosanceanu: "Ne respectam suporterii dar asa cum trebuie sa crestem jucatori, tot asa trebuie sa crestem si antrenori"

Klingon
5th December 2005, 23:05
Pai da Bosanceanule, fii tu gradinita de antrenori si ai sa depasesti locul 5 cand o zbura vaporul! Cu atatia antrenori de valoare in cautare de echipa, el vrea sa-l "creasca" pe unul din divizia C. :pace: Ce scuza slaba pentru incercarea deja evidenta (si jenanta) de a concura cu un buget de 2 milioane impotriva unor echipe cu bugete duble sau chiar mai mari! :mda:

Cineva ar trebui sa-l indoape pe iubitul nostru conducator cu niste imbucaturi de intelepciune po****ra: "Sunt prea sarac ca sa-mi arunc banii pe lucruri ieftine." spune una, iar alta zice "Doi lei dai - doi lei face."

ady51a
5th December 2005, 23:45
Parca este un Copos2 ca si ala cu declaratii de tot felul, cand e Rapidul farmecul vietii cand este vai de capul lor.:D

ady51a
5th December 2005, 23:52
Wolfgang Frank îi supervizează în Cupă pe „rechini“

FC Farul va fi urmărită din tribune în partida cu Jiul de un antrenor german, Wolfgang Frank, clubul constănţean fiind în continuare în căutarea unui tehnician din străinătate. În vârstă de 54 de ani (este născut pe 21 februarie 1951), Frank a antrenat, până acum, în Germania, la SpVgg Unterhaching (din 2002; locul 1, în 2003), MSV Duisburg (2000), FSV Mainz 05 (1995-1997; 1998-2000; locul 4 în 1997), Rot-Veib Essen (1994-1995; finalistă în Cupă, în 1994), în Austria, la Austria Viena (1997-1998), şi în Elveţia, la FC Winterthur (1992-1993), FC Wettingen (1991-1992), FC Aarau (1989-1991) şi FC Glarus (1984-1988).

Ca jucător, a evoluat la VfB Stuttgart (1970-1972), Alkmaar AZ (Olanda, 1972/1973), Eintracht Braunshweig (1973-1977; locul trei în campionat, în 1977), Borussia Dortmund (1977-1980), 1. FC Nurnberg (1980-1982; finalist al Cupei, în 1982). A disputat 241 de meciuri în Bundesliga, înscriind 101 goluri. Are 7 meciuri jucate în Cupa UEFA şi 6 prezenţe în Naţionala divizionară a Germaniei. A absolvit şcoala de antrenori de la Koln.

Wolfgang Frank va fi însoţit la meci de doi înalţi oficiali ai Farului: Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al clubului, şi Marios Lefkaritis, preşedintele de onoare al consiliului director, cel care s-a ocupat de aducerea antrenorului german. Cuget liber!

ady51a
6th December 2005, 00:29
Am gasit si o mica poza:

Klingon
6th December 2005, 06:15
Daca a auzit pana si ProSport de el, inseamna ca totusi e bun! :evil:
http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=82390
În Germania, a lucrat şapte sezoane în divizia secundă şi unul în al treilea eşalon. Cea mai bună performanţă a carierei de antrenor a lui Wolfgang Frank a fost calificarea în finala Cupei Germaniei în 1994, cu Rot Weiss Essen, acolo unde echipa sa a fost învinsă de Werder Bremen cu 3-1.
http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/12/06/divizia-a/131971385556d8b85e41c_250_200_.jpg

Gazeta pune si ea umarul la propasirea mandriei constantene:

Noul antrenor al constănţenilor ar putea fi neamţul Wolfgang Frank. Acesta va sosi miercuri în România, pentru a-i urmări la lucru pe Paşcovici şi compania în meciul cu Jiul din "sferturile" Cupei României. Tehnicianul, în vîrstă de 54 de ani, este liber de contract după ce a pregătit pînă în octombrie formaţia din liga a patra germană, Sachsen Leipzig, fiind dat afară pentru rezultate slabe. El a fost contactat prin intermediul preşedintelui de onoare al grupării de pe Litoral, Marios Lefkaritis.

"Vine să vadă echipa şi să purtăm discuţii în privinţa numirii sale ca antrenor", a declarat patronul constănţenilor, Gheorghe Bosînceanu. Cea mai mare peformanţă din palmaresul germanului este disputarea unei finale a Cupei Germaniei în 1994, pierdută de echipa sa, Rot WeiB Essen, cu 3-1 în faţa lui Werder Bremen. Wolfgang Frank a urmat şcoala de antrenori din Koln şi a început cariera la echipe mici din liga a doua elveţiană.
http://www.gsp.ro/index.php?a=28805&shift=1

Mai luati doua imagini, daca-l vedeti pe strada macar sa-i dati Gutu-te-n tag si din partea mea:
http://www.lucky-zebras.de/images/frank.jpghttp://www.lucky-zebras.de/images/w_frank.jpg

haihui
6th December 2005, 09:30
Klingon, am observat cam in toate mesajele tale vehementa cu care ii acuzi "zgarcenia" lui bosinceanu. pana una, alta, omul asta a bagat milioane de dolari in clubul asta si a reusit sa faca dintr-o formatie care devenise un fel de ABBA, o trupa respectata si temuta de mai toti in campionat si care a ajuns anul trecut in finala Cupei, pentru prima data in istoria clubului. Incerc sa va inteleg pe toti cei care doriti mai mult, mai repede si mai "scump" si vad cat de darnici sunteti pe banii altuia... nu stiu cat de zgarcit este bosinceanu, poate ca este, dar este pe banii lui. stiti voi pe altul care vrea sa preia farul si sa bage bani mai multi in club? poate mazare:mda:

cat despre frank, sa vedem daca vine si daca da, sa vedem ce poate. nu inteleg sublinierile tale, vor sa ne arate cat de slab este? hmm, sapte sezoane in liga secunda a germaniei pot insemna mai mult decat ne dam noi seama. ca a fost data afara pentru rezultate slabe? hehe, hai sa il luam pe luxemburgo ca si asta a fost data afara pentru acelasi motiv si nici ancelotti nu este prea departe. astia doi ar corespunde criteriilor tale?

hai sa ne gandim si cum arata farul acum 5 ani si cum arata acum si pe urma sa aruncam cu pietre.

krapulax
6th December 2005, 09:33
e foarte bun asta, vedeti-va de treaba. numai faptul ca e neamt si e deja foarte mult. iar 7 ani in divizia a doua din germania fac cat 70 in divizia a ursus.

pff
6th December 2005, 10:39
e foarte bun asta, vedeti-va de treaba. numai faptul ca e neamt si e deja foarte mult. iar 7 ani in divizia a doua din germania fac cat 70 in divizia a ursus. bai .. trebuie sa recunoastem ..... ca antrenor bun nu e ... si e divizia burger :)) oricum nush ce o sa faca si asta daca vine ... nu`mi inspira prea multa incredere .. :evil:

ady51a
6th December 2005, 15:02
Si eu sunt de parere ca un an in Liga secunda germana face cat 2 sezoane in div A de la noi de pana acum.
Am gasit rezultatele echipei Unterhaching din sezonul 2003-2004, antrenta de "prietenul" nostru. Iata-le (o parte) mai jos alaturi de linia de clasament:


13. Unterhaching 34 11 10 13 41 - 46 43

Greuther Furth Unterhaching 2 - 4
Unterhaching MSV Duisburg 1 - 0
Lubeck Unterhaching 0 - 2
Unterhaching Arminia Bielefeld 1 - 0
Trier Unterhaching 2 - 1
Unterhaching Union Berlin 1 - 1
Aachen Unterhaching 5 - 1
Unterhaching Nurnberg 1 - 1
Osnabruck Unterhaching 2 - 1
Unterhaching Oberhausen 1 - 4
Ahlen Unterhaching 2 - 2
Unterhaching Karlsruhe 3 - 0
Burghausen Unterhaching 0 - 2
Unterhaching Mainz 05 1 - 1
Cottbus Unterhaching 3 - 1
Unterhaching Erzgebirge 1 - 2
MSV Duisburg Unterhaching 0 - 1
Unterhaching Lubeck 0 - 1
Regensburg Unterhaching 1 - 0
Unterhaching Trier 0 - 0
Union Berlin Unterhaching 0 - 0
Unterhaching Aachen 1 - 1
Nurnberg Unterhaching 3 - 0
Unterhaching Osnabruck 2 - 1
Oberhausen Unterhaching 3 - 1
Unterhaching Ahlen 0 - 0
Karlsruhe Unterhaching 0 - 1
Unterhaching Burghausen 1 - 2
Mainz 05 Unterhaching 2 - 0
Unterhaching Cottbus 2 - 0
Erzgebirge Unterhaching 3 - 3

Klingon
6th December 2005, 17:16
Hai mai haihui, nu te agita. Scriiturile mele de aici se vor mai mult satirice decat critice. Daca ar exista o Academia Catavencu pentru fotbal, as fi primul abonat. Prea isi dau importanta acesti domni care invart milioanele cum invart eu creioanele. Fiecare cu invartelile lui, nu? :evil:

Recunosc ca nu esti primul care imi vede pana ca fiind prea ascutita; incerc s-o mai domolesc. Uneori imi iese, alteori nu.

In cazul de fata, are si Bosanceanu o vina ca mi-a creat niste asteptari foarte inalte cu obiectivele lui de sezon (locurile 1-2 sau castigarea cupei). Ma uit la echipele care sunt acum pe locurie 1-2 si cele care castiga cupele si imi dau seama ca ne desparte un hau de ele, iar haul asta poate fi umplut, din pacate, numai cu bani.

In ce-l priveste pe Mozart, ma ingrijoreaza ca n-a antrenat macar un an in prima liga germana si ca s-a tot mutat de la o echipa la alta: nu stiu daca a apucat sa construiasca el o echipa sau a fost doar o manta de vreme rea pentru toate.

ady51a
6th December 2005, 20:43
Directorul executiv al clubului Farul Constanta, Florentin Chiforeanu, a declarat ca in aceasta seara este asteptat antrenorul german Wolfgang Frank, care ar putea prelua conducerea tehnica a echipei pe Litoral.
"Venirea unui antrenor german va insemna in primul rind o sursa de unde sa invatam fotbal european de calitate", a mentionat Chiforeanu, care a mai precizat ca nu poate spune daca acesta va prelua sau nu conducerea tehnica a Farului.

Antrenorul german va urmari meciul din cadrul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei, dintre Farul Constanta si Jiul Petrosani, ce se va disputa, miercuri, la Mogosoaia, cu incepere de la ora 13.00. Decizia de stabilire a viitorului antrenor intra in atributiile comitetului director. Ulterior se vor purta discutii si se va stabili daca va fi antrenor sau nu.

Fundasul Cosmin Pascovici spune ca a auzit ca este posibil ca echipa sa fie pregatită de un tehnician german. "Prezenta lui ar insemna schimbarea mentalitatii si sa incepem sa ne apropiem si noi de cerintele fotbalului german", a spus Pascovici.

"Inca nu ne intereseaza acest aspect. Noi ne concentram si ne intereseaza meciul de Cupa de miercuri. Daca acesta va veni la Constanta este un plus in privinta disciplinei", a mentionat Mihai Gurita.
Autor: Sport Total



PS1: A scapat Gurita pasarica? La ce disciplina se refera? La disciplina tactica sau la disciplina in sensul cuvantului? Este inca un semnal ca la Farul au fost ceva probleme in turul asta de campionat.:no:
PS2: Am auzit eu bine sau Grigoras a semnat cu FC Brasov?

tchibos
6th December 2005, 21:41
... Scriiturile mele de aici se vor mai mult satirice decat critice. Daca ar exista o Academia Catavencu pentru fotbal, as fi primul abonat. .

off topic: chiar exista un ziar nou (imi scapa pentru moment numele) care se vrea un fel de alternativa la Catavencu care facea recrutari in toate domeniile acum vre doua saptamani... vezi pe best jobs neogen sau e jobs (nu mai stiu sigur

Klingon
7th December 2005, 16:42
Antrenorul german Wolfgang Frank a fost astazi in tribune la meciul Farului si a vorbit dupa calificarea "marinarilor".

"Farul are o echipa de oameni tineri si asta imi place cel mai mult. Nu pot sa spun altceva despre Farul sau fotbalul romanesc, inca", a spus tehnicianul german Wolfgang Frank, aflat aproape sa preia echipa de la malul marii.
OnlineSport

Eu sper ca i-a spus cineva ca tinerele vlastare pe care le-a admirat el azi zburdand pe pajiste sunt rezervele :D Oricum, daca el e multumit de rezerve, inseamna ca titularii il vor face chiar fericit.

@tchibos: stai mai, eu ziceam ca as vrea sa citesc Academia Catavencu a fotbalului, nu s-o scriu. Daca as fi fost jurnalist m-as fi gandit precis s-o scriu.

Klingon
7th December 2005, 18:47
Tehnicianul german Wolfgang Frank, prezent în România pentru a negocia cu gruparea Farul preluarea postului de antrenor principal, a declarat la finalul jocului pe care formaţia constănţeană l-a disputat cu Jiul, că echipa pregătită în prezent de Lucian Marinof este una solidă.

"Farul este o echipă solidă, cu jucători buni. Astăzi a avut parte de un joc foarte dificil şi este bine că a învins, Cupa României fiind importantă pentru club", a spus Frank, după ce a asistat pentru prima dată la un joc al formaţiei constănţene.

Tehnicianul german nu ştie dacă va prelua formaţia de la malul Mării Negre, dar şi-a arătat disponibilitatea. "Rămâne de văzut în viitorul apropiat dacă voi prelua Farul. Eu sunt disponibil pentru că mi-am încheiat contractul pe care îl aveam în Germania. Urmează însă discuţii cu cei din conducerea clubului", a conchis Frank, în vârstă de 54 de ani.

Finanţatorul FC Farul, Gheorghe Bosânceanu, s-a arătat optimist în privinţa ajungerii la un acord cu Frank. "Vom discuta cu el, însă eu sper că va veni la Constanţa. Pentru primă dată am avea şi noi un antrenor german, care are o experienţă de 17 ani în breaslă", a declarat Bosânceanu.
ProSport

Klingon
8th December 2005, 04:23
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=453346#post453346

Grigoras, inceput de telenovela

Etapa a VI-a: Multescu pleaca, vine Manea. Etapa a XIII-a: revine Multescu. Sfirsit de tur: pleaca Multescu, vine Grigoras.

Cum tocmai a venit vacanta de iarna si schimbarile la echipe sint in mare verva, FC Brasov nu s-a lasat mai prejos. Desi se anuntau modifica ri numai la nivelul lotului de juca tori, primul vizat a fost antrenorul Gheorghe Multescu, care a fost inlocuit din motive pe care nimeni nu vrea sa le comenteze. Cert este ca vine Petre Grigoras, fostul principal al Farului. Hotarirea a fost luata in cadrul sedintei Consiliului de Administratie, care avea pe ordinea de zi numirea unui nou antrenor.

Presedintele Ioan Neculaie a fost cel care a dorit aceasta schimbare, el fiind cel care a avut o discutie cu Grigoras. Asta in conditiile in care Gigi Multescu a spus ca vrea sa isi continue munca la FC Brasov si ca nu se pune problema sa plece. Suparat si jignit de hota rirea luata de Consiliu, Multescu a afirmat pe un ton iritat: "Nu ma intrebati pe mine de aceasta schimbare, intrebati-i pe cei din conducere, ei stiu".

De cealalta parte, Grigoras a recunoscut ca si-a dat acordul si ca, in urmatoarele zile, va semna un contract cu gruparea stegarilor. "Este o oferta tentanta si deja mi-am dat acordul verbal, in citeva zile voi semna un contract", a declarat noul tehnician.

NICOLAE MANEA, (fost antrenor la FC Brasov):" Poate sa vina si Capello, ca Brasovul tot nu promoveaza cu echipa pe care o are. Imi pare rau de Multescu pentru ca nu merita asta."

Autor: Simona Danciu
Publicat pe www.spt.ro Joi, 8 Decembrie 2005, aparut in ziarul Sport Total Numarul 169.

Klingon
8th December 2005, 04:25
'Rechinii' intra acum in vacanta si asteapta 'ungerea' ca antrenor principal a neamtului Walfgang Franck :evil: , cu care, se pare, patronul Gheorghe Bosanceanu a ajuns deja la un acord.
http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/cupa%20romaniei/index.php?meniuId=49&viewCat=379&viewItem=7118

Klingon
8th December 2005, 04:47
Cătălin Gheorghiu (Mogoşoaia)
Gazeta Sporturilor

Sub privirile viitorului antrenor, constănţenii au învins şi îşi continuă drumul spre obiectivul fixat de conducere: cîştigarea Cupei

Cu indisponibilităţi şi de-o parte, şi de alta, Farul a reuşit să se impună, după o partidă cu un nivel sub aşteptările audienţei. Prezenţa germanului Wolfgang Frank în tribunele arenei de la Mogoşoaia i-a ambiţionat şi mai mult pe jucătorii Farului, aceştia dorind să-i demonstreze neamţului că îşi merită posturile de titulari.

Constănţenii au luat la foc continuu poarta hunedorenilor din start. Liviu Mihai (5) a executat o lovitură liberă, parată de Hotoboc, iar la faza imediat următoare, lovitura sa de cap a trecut puţin pe lîngă (6). "Marinarii" au continuat să atace, dar nici Voiculeţ (10), nici Guriţă (29) nu au înscris. Acelaşi Guriţă (45) a modificat tabela cu o lovitură de cap, dar "centralul" a anulat golul pe motiv de fault în atac. Reveniţi de la cabine, minerii şi-au făcut şi ei simţită prezenţa prin Drăgan (46) şi Marinică (51), dar fără rezultat. Viorel Gheorghe (68) a adus victoria constănţenilor şi menţine Farul în competiţie, dar nu şi pe antrenorul Marinof, care va fi înlocuit cu Wolfgang Frank.

"Mă bucur că prin golul meu Farul a cîştigat şi că le-am făcut cadou fanilor de Sărbători calificarea în semifinale"
Viorel Gheorghe

Nemţul a stat lîngă Bosînceanu
La partida de la Mogoşoaia a fost prezent şi neamţul Wolfgang Frank (foto, dreapta), antrenorul care ar putea să preia pe Farul în această iarnă. El a stat alături de Gheorghe Bosînceanu (foto, stînga), cu care a discutat pe tot parcursul meciului. Tehnicianul în vîrstă de 54 de ani a plecat împreună cu patronul constănţenilor, urmînd să se hotărască în cîteva zile dacă acceptă oferta Farului. "Sperăm ca Frank să vină la noi, pentru că avem nevoie de experienţa sa cîştigată într-un campionat aşa de puternic cum este cel al Germaniei", a spus la final Bosînceanu. / Ionuţ Iordache, Corina Marinaş
http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/12/28959/0502-132126191b1a7526ee773_600_400_.jpg

"Echipa are potenţial"

- Domnule Frank, ştiaţi ceva de Farul înainte să veniţi în România?
- Sincer, nu. Nici despre fotbalul din România nu pot spune că ştiu prea multe, în afară de jucători ca Hagi şi Dorinel Munteanu, pe care îi cunoaşte toată lumea.

- Cum vi s-a părut echipa?
- Domnul Bosînceanu mi-a spus că Farul a avut mai mulţi indisponibili astăzi, dar cei care i-au înlocuit, s-au mişcat bine. Şi mă bucur că s-au calificat în semifinale.

- Aşadar, vă plac rechinii?
- (rîde) Da, ştiu, acesta este simbolul echipei. Din ce am văzut azi, pot spune că echipa aceasta are potenţial.

- Putem spune că Farul şi-a găsit antrenor?
- Dacă vă referiţi la mine, încă nu. Dar veţi afla zilele următoare.

EXPRES
SCANDĂRI /În minutul 90, cînd crainicul stadionului a anunţat că echipa lui Hagi, Poli Timişoara, este condusă cu 3-2 de Petrolul, galeria Farului a explodat în urale şi a strigat: "Hagi, ia mai lasă-ne!".

SPECTATORI / La meci a asistat managerul general al Stelei, Mihai Stoica, însoţit de Teia Sponte. Cei doi au părăsit tribuna în minutul 86 pentru a evita aglomeraţia.

DECLARAŢIE / "I-am dominat tactic, dar s-a văzut că am avut toată linia mediană lipsă. Cu 4 jucători de rezervă la mijloc este foarte greu să cîştigi cu Farul", a spus la finalul întîlnirii antrenorul Jiului, Ionuţ Chirilă.

ady51a
8th December 2005, 12:06
PS2: Am auzit eu bine sau Grigoras a semnat cu FC Brasov?


Se pare ca auzisem eu ceva bine:

Întrunit de urgenţă, miercuri seara, Consiliul de Administraţie a decis îndepărtarea lui Gigi Mulţescu şi amendarea tuturor jucătorilor pentru faptul că ocupă doar locul 3 în Seria I. Favorit pentru preluarea postului de antrenor este fostul tehnician al Farului Constanţa, Petre Grigoraş. O decizie în acest sens urmează a se lua la începutul săptamânii viitoare.ProSport

ady51a
8th December 2005, 16:01
Finantatorul gruparii Farul Constanta a declarat ca tehnicianul german Wolfgang Frank va fi noul antrenor al echipei din luna ianuarie a anului viitor pentru o perioada de un an si jumatate.
"Dupa meciul de Cupa cu Jiul am discutat cu el si am stabilit toate detaliile contractuale. Din punctul meu de vedere el este noul antrenor al Farului, pentru o perioada de un an si jumatate. A ramas sa ne dea un raspuns definitiv la inceputul saptaminii viitoare, insa atita timp cit am stabilit data reunirii, pe 9 ianuarie, turneul de pregatire, care va avea loc in Cipru, practic toate detaliile, raspunsul nu poate fi altul decit pozitiv", a declarat Bosinceanu.

Wolfgang Frank, in virsta de 54 de ani, este liber de contract dupa ce a pregatit pina in aceasta toamna formatia din liga a patra germană Sachsen Leipzig. El a fost contactat de conducerea echipei constantene prin intermediul presedintelui de onoare al gruparii de pe Litoral, cipriotul Mario Lefkaritis.


Autor: SPORT TOTAL

Klingon
8th December 2005, 20:34
Petre Grigoras a declarat ca reusita fostei sale formatii, Farul Constanta, in semifinalele Cupei Romaniei se datoreaza muncii sale.

"Am avut un rol esential in formarea acestei echipe. Ii felicit si ii urez mult succes noului antrenor german. Sint convins ca Gheorghe Bosinceanu a avut o mina buna cind l-a ales pe Wolfgang Frank", a adaugat Grigoras.

Fostul antrenor al constantenilor a ajuns la un acord cu conducatorii divizionarei B FC Brasov pentru a prelua postul de antrenor principal al echipei: "Am discutat cu cei de la FC Brasov si voi prelua formatia, avind obiectiv atingerea barajului si incercarea promovarii in Divizia A. Este greu sa mai remontam avantajul pe care Ceahlaul il are in acest moment, insa avem sansa barajului si ne-o vom juca", a spus Grigoras.

Gigi Multescu a fost demis, miercuri, pentru a doua oara in acest campionat de pe banca tehnica a formatiei FC Brasov. "Nu mai inteleg nimic. Prima data cind m-au dat afara au recunoscut ca au gresit. Am revenit la echipa, am mai remontat din avantajul pe care Ceahlaul il avea fata de noi, iar acum ma dau din nou afara. Conducerea este lipsită de fair-play", a declarat Multescu.

Sport Total

Vad ca Grigoras invata greu din greseli. Inca isi mai aroga toate meritele pentru rezultatele (deocamdata nespectaculoase) ale Farului. Pacat. Si, din ce s-a intamplat in ultima vreme la Brasov, nu cred ca e grozav sa fii antrenor acolo in momentul asta.