PDA

View Full Version : SUA-Spania Cupa Davis



iuli
3rd April 2007, 22:19
SUA-Spania NC, SUA Hard-Indoors

SUA: Roddick, Blake, M. Bryan, B. Bryan
Spania: Robredo, Ferrer, Verdasco, Lopez

Ady
3rd April 2007, 22:31
spaniolii au numai jucatori iesiti din forma ... nici americanii nu stau foarte bine, dar paraca nici ca spaniolii ...

Alberto
3rd April 2007, 22:55
cand se joaca meciurile ? weekend-ul asta?

Ady
3rd April 2007, 23:32
dap

Sasuke Uchiha
4th April 2007, 06:04
sper sa se califice sua

Val
4th April 2007, 10:06
Intalnirea va fi transmisa de Telesport.

lucian_iasi
4th April 2007, 10:13
SUA cu 4-1

Cipri
4th April 2007, 12:36
Sua 5-0

dextercioby
4th April 2007, 12:37
Americanii cistiga. Spania fara Nadal e cam nula pe ciment.

Optimistul
4th April 2007, 18:21
Eu nu zic ca Spania are jucatori de hard ,dar nu vedeti ca Blake si Roddick sunt la vale chiar pe hard ? E greu sa dau un pronostic aici...

krydo
4th April 2007, 19:25
Nu stiu...eu zic ca o sa fie un meci echilibrat. Daca ne uitam in echipa Spaniei vedem ca oricare din jucatorii convocati ar putea juca fara probleme la simplu. In plus la americani (eu cred ca e bine pt ei) nu mai joaca Roddick. L-au chemat in locul sau pe Mardy Fish, al carui joc in momentul de fata este intr-o usoara crestere, mai ales dupa rezultatul bun de la Australian Open...

Ady
5th April 2007, 10:33
acu' roddick zice ca isi revine pana maine si ca va juca

iuli
5th April 2007, 13:15
Dak nu joaca Roddick chiar este o mare problema pt americani

ady_str
5th April 2007, 17:57
Americanii sunt favoriti certi mai ales ca andy poate evolua ;). Sa nu uitam ca pana acum in confruntarile directe, scorul general e 4-3 pt gazde. Insa p suprafata rapida, conduc cu un 3-0 sec ! Pe zgura spaniolii s-au impus tot de 3 ori, dar si SUA a castigat odata, chiar la madrid (ce-i drept, in 1972, la barcelona :P). Lipsa lui nadal este una destul de importanta, rafa jucand anul acesta destul (chiar foarte) bine pe hard, castigand si masters-ul de la indian wells. Doar rafael nadal avea scor pozitiv in meciurile directe cu vreun jucator al americanilor (2-1 cu roddick, ultima victorie, in sferturi la indian wells, 64 63). Un alt factor important este ca in meciurile de pe teren propriu, americanii au castigat ultimele 9 din 10 partide (ultima infrangere, in 2005, in fata croatiei, 2-3). Ultima intalnire dintre cele doua tari s-a consumat in 2004, chiar in finala, atunci spaniolii impunandu-se cu 3-2 la sevilla. Sincer, mai mult de un punct, spania nu are cum sa ia, IN MOD NORMAL ! Insa surprize au mai fost in cupa davis...

ady_str
5th April 2007, 18:32
Ady_Einstein
Moderator Join Date: Feb 2005
Location: Bucuresti
Age: 21
Posts: 3,002

spaniolii au numai jucatori iesiti din forma ... nici americanii nu stau foarte bine, dar paraca nici ca spaniolii ...



Pai de ce sunt iesiti din forma spaniolii ??
Uita-te putin aici:
SPANIA:

David ferrer a jucat in optimi la miami (57 36 cu RODDICK - adversarul din meciul de cupa davis) si in sferturi la indian wells, 36 46 cu novak djokovic... Pluuuus sa s-a impus la auckland, finala castigata in fata compatriotului sau, tommy robredo ;).

Tommy Robredo, ce-i drept nu evolueaza prea grozav... a pierdut in primul tur la indian wells la gilles simon, dar la ultimul masters, miami, a pierdut in sferturi la canas, 67 16. Incepuse fff bn anul, cu finala la auckland si sfert la aussie open, tot sfert si la rotterdam (infrangere cu djokovic), dar apoi doua eliminari consecutive, la dubai, in primul tur (cu santoro) si in turul secund la indian wells, cum am mai spus.

Cea mai buna performanta a lui Fernando Verdasco este chiar un sfert de finala in SUA, la las vegas ;)). La ultimele doua masters-uri a cedat in turul 3 (la indian wells, cu nadal) si la miami in turul 2 la florian mayer (care a poi a pierdut la un alt spaniol, robredo !).

Dupa un inceput mai ezitant de sezonFeliciano Lopeza ajuns la o forma chiar foarte buna de joc, la miami a pierdut in turul IV la viitorul invingator, sarbul djokovic, iar la indian wells, in turul 2, la roddick ! Cu o saptamana in urma atingand si el sferturile de finala la las vegas (infrangere cu hewitt, TOT VIITOR CASTIGATOR !)

SUA:

Andy Roddick a jucat aproape perfect in acest inceput de sezon, ajungand la 4 din 5 turnee pana in semifinale (din care o finala la memphis cu haas) + ca la miami s-a accidentat si a trebuit sa abandoneze la murray, in sferturi. Nuj daca putea salva primul set, fiind condus cu 5-3, dar ma rog... .

Din lotul Americii, James Blake,este cam singurul care traverseaza o perioada extraordinar de proasta ! Sa te bata serra in turul 2 la miami... (cu doua saptamani inainte, la indian wells, in primul tur il invinsese pe francez, dar a cedat apoi la bennteau !). La las vegas, nu a reusit sa treaca de grupe, dupa infrangerea la nr 99 mondial, rusul evgeny korolev 26 46 !! (ce-i drept, turneul a fost pe zgura... dar totusi, nr 99 mondial... !)

Fratii Bryan nu ii luam in calcul la simplu decat in cazul in care americanii vor fi calificati fara un meci decisiv... Iar la dublu, gemenii, au fost infranti doar intr-o singura partida in cupa davis, 63 67 46 46 cu ancic si ljubicic (atunci consemnandu-se si ultima infrangere pe teren propriu).

Optimistul
6th April 2007, 18:16
Nu trebuie sa iei in considerare meciurile directe ca te poti pacali.Cupa Davis e altceva .Am votat Spania.Ramine de vazut...
Apropo meciurile incep la ora 21.00 pe Telesport.

Optimistul
6th April 2007, 21:30
A inceput primul meci.V-a putea Blake sa sustina ritmul asta pina la sfirsit ?
Robredo nu va avea probleme cu pregatirea fizica dar nu garantez pt. Blake deoarece meciul e lung....

krydo
6th April 2007, 22:02
Sincer si eu tin cu Robredo, dar problema e ca el greseste mult in momentele importante. De aceea a pierdut si primul set, dar sper totusi ca meciul sa fie cat mai lung si sa vedem care rezista mai mult...

Optimistul
6th April 2007, 22:12
Eu nu tin cu Robredo-caut sa fiu realist...
Sunt mai fan pt. Blake deoarece a avut o viata incercata :problemele lui de sanatate si moartea tatalui.E unul dintre putini jucatori care a absolvit o facultate.
Urmareste-i mobilitatea spatelui la torsiune . Cred ca inca are probleme cu spatele...

Optimistul
6th April 2007, 23:22
A cistigat Blake in 3 seturi.

Val
6th April 2007, 23:33
Palida replica lui Robredo. Cred ca spaniolii o sa o fure cu 5-0.

Luis Garcia10
6th April 2007, 23:42
Ma tem ca ai dreptate :( Ar fi pacat! Dar totusi ...Hai Verdasco! :D

Sasuke Uchiha
7th April 2007, 02:51
2-0 si spania aproape eliminata

krydo
7th April 2007, 23:11
Nu meritau bai frate sa se califice americanii!! :( Fratii astia Bryan parca sunt prea roboti...nu fac greseli nefortate (cum sa faci numa' 7 erori nefortate in 3 seturi), si daca nu le intra prima serva is varza...anyway M.Bryan/B.Bryan - F.Verdasco/F.Lopez 7-5 6-3 3-6 7-6 (5). Stima dublului spaniol insa pe care nimeni nu cred ca dadea doi bani! Au reusit sa demonstreze ca doi jucatori buni de simplu pot oricand sa formeze un dublu spectaculos.

Sasuke Uchiha
8th April 2007, 04:03
bravo sua !!!
spania acasa :D :D

ana888
8th April 2007, 10:37
Bravo pt americani..am vazut meciul de aseara de la dublu...nu foarte spectaculos(asa cum sunt meciurile in care joaca Pavel:D:D:D) dar...FELICITARI:)

Optimistul
8th April 2007, 11:03
"Masina americana" m-a impresionat din nou...Au stiut sa scoata din jucatori maximul necesar ca sa-i poata bate lejer pe spanioli .Felicitari ! Membrii FRT-ului si-au luat notite ?

iuli
8th April 2007, 11:51
Nu au jucat cine stie ce fratii, insa sunt de departe cei mai buni din lume, nici nu cred ca au fortat.

PS. nu va fi 5-0 cu siguranta ca ii va baga pe frati la simplu azi :P si sunt | |

Optimistul
8th April 2007, 12:02
Nu au jucat cine stie ce fratii, insa sunt de departe cei mai buni din lume, nici nu cred ca au fortat.

PS. nu va fi 5-0 cu siguranta ca ii va baga pe frati la simplu azi :P si sunt | |

Chiar crezi c-o sa cistige americanii Cupa Davis 2007 ?
Dupa parerea mea vremurile acelea au apus de mult si ce-i mai rau e ca nu au jucatori care sa vina 'din spate'.

Prome
8th April 2007, 12:33
mie mi-ar place sa castige suedia :D

Cipri
8th April 2007, 19:39
Sua 5-0
Se pare ca sunt aproape de pronostic :))))))))))))))))) :D Rodick o sa il bata pe Robredo si Blake pe Verdasco si o sa imi iese pronosticul :) , daca nu cumva americanii vor baga pe altcineva ;)

Optimistul
8th April 2007, 21:07
Robredo era asul spaniolilor ,si daca a pierdut asa de usor in primul meci ...cred ca baietii s-au demoralizat prea devreme...

krydo
9th April 2007, 10:48
Tommy Robredo - Bob Bryan 6-4 6-4
James Blake - Feliciano Lopez 6-3 7-6 (3)
SUA invinge Spania cu 4-1... mi-a placut cum joaca Lopez, are lovituri frumoase la fel ca Robredo (e misto ca dau reverul cu o singura mana - ceea ce le permite sa trimita lovituri mai frumoase, precise, dar totusi nesigure)... Pacat ca nu sta si mental atat de bine Lopez. Daca ar juca constant cat de bine poate ar fi in top 10.

Cipri
9th April 2007, 12:37
Lopez e intr-o revenire de forma :) sa speram ca va juca din ce in ce mai bn :X si mie imi place cum loveste :|

Optimistul
9th April 2007, 23:25
Lopez a fost antrenat intr-o academie din Madrid si paradoxal pt. un spaniol prefera suprafata rapida ,de fapt se vede dupa stilul lui de joc ca nu 'scrie pe el 100% made in Spania' -cred ca a avut sau are un antrenor deosebit.

lucian_iasi
9th April 2007, 23:32
SUA cu 4-1

:D :D Pronostic exact :yes: :D

Optimistul
9th April 2007, 23:35
:D :D Pronostic exact :yes: :D

Felicitari ! Nu credeam ca americanii vor cistiga asa de usor...

praf_de_stele
1st May 2007, 17:23
americanii si-au dovedit inca o data capacitatea de la juca la cel mai inalt nivel.