PDA

View Full Version : Ne mai pleaca jucatori? Ne mai vin?



Pages : [1] 2 3 4

georgemp
3rd November 2005, 00:54
cine mai vine...cine mai pleaca...in primavara

miril
3rd November 2005, 08:09
Thwaite pare ca este pe punctul de plecare, in strainatate. Ersin s-ar putea sa se intoarca la Poli, avand in vedere ca McKain nu a rupt gura targului. Simple speculatii.

miril
3rd November 2005, 09:14
Ar trebui sa se spuna si care este statutul jucatorilor Lopez, Shore si care este situatia medicala alui Manta(?). Poate juca sau nu, mai este "in carti" la noi sau nu.

Bancaru
3rd November 2005, 09:27
Salut George! Cica: salut! Sunt George si tocmai m-am mutat! Ca in recalama aia. Bine ai venit!
Si pe mine ma intereseaza tare mult situatia lui Lopez. In primul rand ca este urias. Intotdeauna mi-au placut varfurile cu un fizic percutatnt. Nu stiu ce poate ca tehnica, dar e bine sa ai un buldozer. Aduceti-va aminte ca nici Mitro nu a rupt gura targului in primii doi ani. Sper sa plece Bad. Am si eu un of. Poate vine Dolha. Alt of. Of, of...!
Ersin nu o sa plece, decat daca si cei de la Timisoara au axelasi cuvant ca cei de la Rapid, care au imprumutat dupa care au luat. Termenul nu trecuse. E imprumutat pe un an... la vara il vor lua. Daca il iau pe Bad eu il fac cadou si pe Ersin.
Probabil ca vor mai veni, dar nu se stiu cine si in ce conditii. Am o intrebare. Cine stie unde este George Negura? Negura este un mijlocas, zice-se, tare bun, care are vreo 19 ani si a venit la noi de la Apullum acum aproape un an.

miril
3rd November 2005, 09:32
Pai daca iti plac uraisii de ce vrei sa fii..., stii tu cum, si sa-l trimiti pe MM "cu primul tren", dupa retur, inapoi? Asta-i un jucator de pastrat, relativ tehnic, mobil pentru 1,95, se intelege bine cu...(H)igena, eu l-as pune pe lista de cumparari, daca va continua asa. Tu nu, Bancus?

Bancaru
3rd November 2005, 09:48
Miril, eu am spus ca imi place cum se descurca varfurile cu fizic impunator in fata portii. Apoi imi place sa fiu cat mai cinstit. Nu sunt selectiv cand mi se fac cadouri. Iar daca trimiterea lui Bad choice for us inapoi la Cimisoara inseamna sa ne patam pastrandul pe Ersin, pe motiv ca e mai bun, atunci il trimitem si pe Ersin. Si pe Oprea. Au venit impreuna sa plece impreuna. Daca Ersin e de vanzare, foarte bine. Il cumparam. Cu ce... Nu stiu.
Raman la parerea ca Olaroiu si-a cam batut joc de noi cand ne-a trimis si ciurucuri. Mai bine nu mai dai nimic. E ca si cum te duci cu ajutoare, haine, dar sunt rupte si murdare, pe care oricum le aruncai. Cred ca Bad juca acum la CFR Timisoara, daca ramanea in judet. Asa joaca la mitici. Una pste alta Flavius Bad e un jucator care la noi nu a convins. Dar deloc. Ingrosand obrazul (a cata oara??) spun chiar ca e prost.

miril
3rd November 2005, 09:53
...la fotbal. Sa nu ma intelegi gresit, caci eu te inteleg, si sunt, pe deasupra, si de acord. Ce-i corect sa fie corect, de aceea eu am zis ca sa-l cumparam pe Ersin, cu ce, cu ne ce, daca vrem sa mergem in UEFA, ar trebui si cu ce...va jucatori. Noi ii facem, de fapt un...rau, lui Bad, tinandu-l mai mult pe tusa, caci ar trebui sa joace regulat intr-o echipa care i se potriveste, gen CFR Timisoara.

Bancaru
3rd November 2005, 10:01
Nu ii facem noi rau. Ii facem Bad. Ne ranim reciproc. Miril, Bad e departe de a mai fi o speranta, chiar daca are 25 de ani. Sperante sunt astia de 19 - 20. Chiar 18. In plus nu ma intereseaza pe mine, ca progresist, de soarta lui fotbalistica. Sa il trimita la Timisoara CFR Olaroiu si Gherman. Si daca stau sa ma gandesc nu ii faceam noi chiar asa mare rau ca are grija Catalin sa-l bage meci de meci.

miril
3rd November 2005, 10:13
S-ar putea sa fie si factori psihologici, la mijloc, poate joaca bine in pregatire si o festeleste la oficiale. Incerc sa inteleg, eu nu cred ca avem vreo conventie cu Poli sa-l "tinem cald". In rest, cum zici si tu, nu-i fotbalistul nostru, nu ne intereseza, sa se duca inapoi de unde a venit.

krapulax
3rd November 2005, 16:59
Cine stie unde este George Negura?

negura cred ca e chiar mai mic de 19 ani. posibil sa fie la mogosoaia.

Bancaru
3rd November 2005, 21:30
Stai domnu' Krap, ca l-am luat de un an si ceva. Pai ce, era de ţâţă? Si ce daca nu are 19 ani? Foarte bine. Andrei Ionescu de la Craiova cat are? 17.

miril
3rd November 2005, 21:33
Deci, asupra cazului se lasa...negura sau conducerea ne lasa-n...ceata? Cand va apare Soare(le) si pe la noi, cu alte cuvinte? Mai era si unul Campeanu sau ma insel eu?

Bancaru
3rd November 2005, 23:17
Asta era achizitionat (sau imprumutat) acum, la inceputul sezonului.

georgemp
4th November 2005, 12:21
stiati ca Gonzalo Lopez a dat gol intr-un meci amical cu poli iasi?sper sa il vedem in primavara...

Platanu
4th November 2005, 12:30
Si sper sa-si rezolve actele alea o data!

miril
4th November 2005, 12:40
Cand, George, in vara sau acum, de curand?

be@
4th November 2005, 12:51
In vara, cand echipele se aflau in pregatire.A catigat Poli atunci cu 2-1.

miril
4th November 2005, 12:53
Stiu, dar vroiam o confirmare, sau mai bine zis, mi as fi dorit, de fapt, sa fii marcat intr-un amical din saptamana asta.

Bancaru
4th November 2005, 13:07
Nu inteleg de ce nu i se da o sansa acestui baiat... Este un tip cu o mentalitate de pro, asa ca macar sa incerci sa-l bagi si tot ar fi ceva. Sa nu uitam ca celalalt argentinian nu a dezamagit cat timp a jucat titular. Daca il vindem pe Thwaite (pe un ban bun) sunt convins ca isi face loc in prima echipa. Ca tot vorbim de argentinini trebuie sa remarcam ca si Gavatorta de la Iasi e un jucator bun. Au si ei fotbalul in sange.

miril
4th November 2005, 13:18
1 (un) milion de...coco! Sunt pro...argentinieni si cangurieni si mai vreau si cativa macaronari care si ei sunt fotbalisti prosange, pardon, pursange.

be@
4th November 2005, 13:21
Ca tot vorbim de argentinini trebuie sa remarcam ca si Gavatorta de la Iasi e un jucator bun. Au si ei fotbalul in sange.
Confirm cele spuse de Bancaru. :P

miril
5th November 2005, 12:33
Despre profilul lui Negura, vedeti topicul FC National-Otelul, de pe Intern. Cand se va antrena si cu echipa de seniori?

Bancaru
10th November 2005, 11:54
Miril, nu am vazut nimic legat de Negura pe topicul respectiv. Ce era de vazut?

miril
10th November 2005, 12:02
De pe Intern, cred ca am uitat sa adaug. Del Piero dixit!

Bancaru
10th November 2005, 12:44
Aha! Ca e la juniori si nu joaca. Pai din cate stiu eu au dat 30.000 Euro pe el. De ce naiba nu il obisnuiesc cu meciurile tari? Asta este o politica defectuoasa. Sa bagi bani in niste jucatori si sa ii rulezi pe cei veniti gratis caer sunt pe picior de plecare. Unii mai sunt si prosti.

miril
10th November 2005, 12:45
...fooly...cooly...Bad!

Bancaru
15th November 2005, 21:50
Eu cred ca odata cu schimbarile de la Timisoara vor mai veni. Depinde si de viitoarea destinatie a lui Olita. In mod normal ne trebuie portar si un varf. Daca Baresi are dreptate, adica Lopez are probleme cu permisul de munca, atunci nu ramane decat sa speram ca Mos Craciun o sa aiba grija.

krapulax
30th December 2005, 06:18
uite ca cipriotul ala de pe forumul saitului oficial auzise bine

Liţă īn Cipru?
Căpitanul "bancarilor", Cătălin Liţă, a primit o ofertă de la Apollon Limassol, echipă aflată pe primul loc īn campionatul cipriot. Mijlocaşul īn vīrstă de 30 de ani a mai evoluat la această echipă īn urmă cu trei sezoane, timp de 6 luni, cīnd antrenor era Ilie Dumitrescu, şi a fost cel mai bun jucător. "Nu am discutat cu nimeni despre pretenţiile mele, pentru că vreau să se īnţeleagă īntīi cluburile īntre ele", a mărturisit Liţă, al cărui contract cu FC Naţional expiră īn vara anului 2006. Corina Marinaş- gsp

be@
30th December 2005, 07:55
Si daca nu se inteleg cluburile intre ele , ce te faci , pantero? Ai sa pleci la vara , si asta e...Jucatori sunt destui in Romania , avem de unde aduce altii .

miril
30th December 2005, 09:41
N-ar fi o pierdere majora daca Lita ar pleca. Avem tineri care sub bagheta magica a lui Iozefini...Bergodi, ma refer la Sapunaru, Iancu, Chiacu sau Herea, printre altii, pot face saltul definitiv in fotbalul mare, adica vor juca regulat, indiferent de meci.

Bancaru
30th December 2005, 10:56
Nu ar fi o pierdere Lita. Nu ar fi o pierdere Zeno. Nu ar fi o pierdere Bazzi. Nici Nae, ca si el are oferte din Cipru. Si totusi.... Cred ca ii vor da drumul lui Lita, dar nici Lita nu mai are varsta incercarilor.

krapulax
30th December 2005, 15:12
nene, ma doare căpăţāna cand ma gandesc de cata vreme il stiu pe liţă. era o vreme cand vorba 'internet' nu-mi spunea nimic. nea nicu vacaroiu era premier. progresul lua jucatori de la poli (craciun si stoicov). televiziunea prin cablu era mai mult un zvon. cea mai mare bancnota cred ca era aia de 5000, cu avrămuţ. mateianu traia, iar dupa meci l-am auzit spunand ca dintre noutatile acelui sezon, numai liţă e valoare autentica.
sigur ca nu mai are varsta incercarilor. cu toate astea, cred ca va mai fi around ceva vreme.

be@
30th December 2005, 16:04
progresul lua jucatori de la poli (craciun si stoicov).

Eh, ce vremuri, krap. Ce vremuri ! ! :D

Bancaru
30th December 2005, 17:45
Lita a mai fost in Cipru. O fi lasat impresie buna. Ma intreb cine naiba are contract cu noi. Toti au pe perioade mici, de parca sunt cu bagajele facute non stop. Daca nu e asa inseamna ca presa mananca *****. Stau si ma intreb ce mare valoare e Lita ca sa il cumpere ocupanta locului 1 din Cipru, la varsta de 31 de ani. Duca-se... !

miril
31st December 2005, 19:28
Sper sa nu-i sara...lita, la miezul noptii, sa nu-si piarda orientarea prin intuneric. Ii spun eu de pe acum, ii dau coordonatele: Azimut: Parcul cu platani, Cod: tip Kra****x, actiune: secreta, dar o stim cu totii. Sa le facem Cu Pa, la toti! HAI PROGRESUL!

Bancaru
31st December 2005, 20:38
Piturca analiza azi la teve plecarea lui Andone in Cipru, ca fiind un pas inapoi, din punct de vedere profesional. Daca Lita are oferta probabil ca va pleca. Nu mai are la ce sa spere. El sa zica mersi ca a fost primit la noi. Are o varsta... Daca ca pleca e clar ca nu o va face peste capul conducerii. El are o datorie morala fata de National.

krapulax
9th January 2006, 18:10
chiacu la dinamo? era si cazul, doar acolo are unchiul. iacov se pare ca nu prea are nepoti.

Bancaru
9th January 2006, 18:14
Iacov se pare ca e depasit. In ritmul asta asteptam sa ne cedeze ceva Pandurii si cu Vasluiul. Ori poate ne milogim de Mitica sa ne ia la Valcea. Eu zic sa nu mai consumam banii aiurea cu deplasarile. Farul e in finala, iar meciurile de acasa le jucam in curtea scolii. Oricare ar fi ea.
Noapte buna, FC National!

Bancaru
10th January 2006, 12:14
Faptul ca pleaca o serie de jucatori, nu discut despre performantele lor aici, nu face decat sa ma ingrijoreze in perspectiva posibilei intoarceri a lui Bergodi. Jucatorii care erau cand a venit sunt motivatiile in plus pe care un angajat le primeste, sa zicem, la o firma cand incepe munca - masina, telefon, bonuri de masa, etc. Daca dupa vacanta de intorci si vezi ca iei jumate din bonuri, ca telefonul ti-l platesti tu iar masina e la sefu' ce naiba faci? Iti cauti de lucru in alta parte, iar intre timp mai muncesti, fara spor, unde esti, ca sa nu stai degeaba. Cel mai recent caz - LANDI. S-a intamplat lafel.
Acum am revazut si mesajul de ieri cand am zis ca Iacov ca e depasit. Poate e depasit, dar se zbate. Ii cer scuze, nu cred ca citeste, dar macar incearca.

miril
10th January 2006, 12:24
Da si nu, Landi a facut o declaratie dezamagitoare pentru mine, unde s-a declarat atasat de cel mai bun presedinte din tara, Gino, nimic de comentat, si de singurul om de fotbal, adevarat de la noi, in opinia lui, pre numele lui Giovani Becali. Personal, daca as fi Iacov si suita as aduce imediat la lot jucatorii de mare perspectiva si i-as spun lui Bergodi sa faca din ei...zmei, unii vor manca jar si vor iesi fotbalisti din ei, fotbalisti marca FCN, altii vor face gastrita hemoragica din...arsura si asta este. Perioada de pregatire va fi hotaratoare, eu aducand vreo 5-6 tineri de perspectiva, din pepiniera plus strainii aflati mai mult prin tribune, in tur. Cam atat.

georgemp
12th January 2006, 20:18
FOTBAL
Wisla Cracovia este interesata de John Wayne Srhoj
Presedintele Consiliului de Administratie al FC National, Constantin Iacov, a declarat, joi, ca nu a fost contactat de gruparea poloneza.
"Nu avem nici o veste de la Wisla in ceea ce-l priveste pe Srhoj. Se poate sa fie interesati, dar nu ne-a contactat nimeni", a declarat Iacov.

Cotidianul Gazety Krakowskiej noteaza ca Wisla, echipa pregatita de romanul Dan Petrescu, vrea sa-l achizitioneze pe mijlocasul lui FC National, John Wayne Srhoj, un alt jucator australian, dupa ce si-a asigurat serviciile fundasului Michael Thwaite.


Autor: Sport Total
Publicat pe www.spt.ro Joi, 12 Ianuarie 2006

Bancaru
14th January 2006, 19:36
Care sa fie faza cu Shroj? Oare cat mai are asta contract? Daca nu se iau niste masuri cu Thwaite se creaza precedente. Niciodata nu mi-au placut precedentele. Pana la urma il vor si pe Shroj sau nu?

Bancaru
14th January 2006, 21:48
Am gasit cateva poze amarate cu Manta. Nu stiu cat este de bun ca atacant, dar fizic pare construit pentru asa ceva. Belodedici nu e un tip scund. Si totusi...

krapulax
14th January 2006, 22:58
petrus manta poate fi admirat la http://www.fcutarad.as.ro/ , un sait neactualizat de vreo 3 ani. santejudean a dat 2 goluri in tur. un sait uta la zi este http://fcuta.zoom.ro/index.php , poate aflati mai multe de acolo

Bancaru
15th January 2006, 12:12
Krap, eu nu vreau sa il admir. As vrea sa ma uit cu admiratie daca da si goluri. La inaltimea lui... sper sa fie si percutatnt, daca vine.

miril
15th January 2006, 12:25
Nu cred ca trebuie sa mai contam pe el, daca articolul din Gardianul spune adevarul.

krapulax
15th January 2006, 15:20
despre posibilul viitor transfer, santejudean

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=385351&postcount=24

be@
15th January 2006, 18:39
Noutate -Dan Balauru

http://www.romaniansoccer.ro/players/b/balauru_dan.shtml

miril
15th January 2006, 18:58
Si asta pare din curtea lui...Netoiu. Sper sa nu fie. Daca l-am lua pe Florentin Dumitru, nu stiu pe ce "criterii", va fi aglomeratie la mijloc. Se pregatesc, poate, si alte transferuri din acesta zona? Ma gandesc la Bundea.

Bancaru
15th January 2006, 19:26
Miril, si Florentin Petre a jucat pe semnatura. Cred. Adica nu stiu daca a semnat, dar era terminat. Adi Ilie asisderea. Probleme la ficati. Asa e si cu Manta. Cred ca la vremea aia nu se stia de hepatita astuia.
Am vazut si eu faza cu Florentin Dumitru, ca ar putea sa vina la noi. Ar fi bine. Bine ar fi sa vina si Petre Marin. Dar cred ca Oli o sa-l prefere lui Nesu. Sa vedem. Sa aiba Olita remuscari si ne mai da si noua? Florentin Dumitru e mijlocas de banda. Nu cred ca se calca cu Bundea pe bataturi.

miril
15th January 2006, 20:03
Vroiam doar sa spun ca buba-i in atac. Poate-l re...reprofileaza pe Sapo.

be@
15th January 2006, 20:32
Florentin Dumitru nu vine la noi . Doar s-a antrenat la sala de forta .

miril
15th January 2006, 20:35
Ce nu-i ajungea cea a lui Gigi?

krapulax
15th January 2006, 20:44
Vroiam doar sa spun ca buba-i in atac. Poate-l re...reprofileaza pe Sapo.

putin probabil. avem doar 2 fundasi centrali, fara thwaite. ne trebuie neaparat un fundas dreapta, unul central, un mijlocas ofensiv (mai ales ca bundea cica s-ar duce in germania, la kickers offenbach, dupa cum ne anunta cineva pe forumul fcn.) si eventual si un atacant, desi ar fi ceva noutati pe aicea (alin marcu??, poate san juan, poate manta)

later- m-am mai gandit... am uitat de shore si ducu la capitolul fundasi

inter
15th January 2006, 20:55
mai bine iar da ai vostrii , mana libera lui Landi sa aduca din Italia cativa "ragazzi" care vor sa confirme ... si ce i-ati incurca pe altii!

miril
15th January 2006, 21:37
Vrei sa zici Bergodi. Sunt de aceiasi parere cu tine, Inter. Se pare ca asta incearca si Iacov, dar...sa vedem!

be@
15th January 2006, 21:39
Acuma , pe bune . Oare Bad de ce n-a venit ?

miril
15th January 2006, 21:41
Bad...boy! But, a...good sign! Macar asa, Bancaru nu mai este nervos!

krapulax
15th January 2006, 21:43
pe bune, nu cred ca presa putea sa dea 100% corect componenta lotului. o scapare o fi fost... poate bad. sau poate e si el strain... de futbol, desigur. poate a ajuns la u cluj, la vreun schimb al lui poli. cine stie? eu, pe bune ca nu.

inter
15th January 2006, 22:31
Vrei sa zici Bergodi.

:( , sorry ... mai greseste omul!:headbang:

Bancaru
15th January 2006, 23:42
Nu cred ca problema va fi atacul. Problema va fi apararea daca nu mai vine cineva. Si la mijloc cred ca se va rezolva. Nu pleaca Bundea nicaieri. Cred ca a mai fost la aia. Ii dau drumul, iar il vor, iar ii dau drumu... Dar ce sunt aia, omul de la munte? Cum te prinde cum te... iti mai da drumul prin curte, iar te prinde...samd.

be@
16th January 2006, 09:19
Ati vazut ce de-a jucatori tineri sunt in lot ? Daca mai raman vreo doi ani , ne facem echipa , nu gluma ! Si apropo de jucatori tineri , se pare ca Alin Marcu vine de la juniori . Krap , tu nu stii nimic despre el ?

miril
16th January 2006, 10:11
Eu spun raspicat, Iacov si-a dat seama ca singura posibilitate sa fim independenti este sa ne bazam pe pepiniera noastra si pe lansarea de jucatori tineri, necunoscuti din divizii inferioare sau din strainatate. Sper sa avem cautatori de talente bine platiti de noi, nu ca Ma(r)cel asta, si ca antrenorii de la juniori sunt competenti si sustinuti bine financiar. Numai asa va veni si soarele pe strada noastra iubita, Dr. Lister. Mie inca imi mai place si Dr. Staicovici si cartierul plin de...doctori. Sa nu credeti ca-i vreo boala ascunsa, ci doar patima pentru culorile bleu-albastre. HAI PROGRESUL! Sa ne ajute Dumnezeu!

Bancaru
16th January 2006, 11:16
Be@, normal ca stie Krap ceva, doar e soimul internetului. A si pus 2 link-uri despre baiatul asta. Numai ca nu stim germana, desi putem sa traducem pe net. Se pare ca vine din strainatate. Atacant. A jucat undeva in Marea Britanie la juniori. Sau in Irlanda... ? Afara, oricum. Cati de Alin Marcu fotbalist pot exista?
M-am mai informat. Nu stiu exact daca e acelasi. Nu inteleg, si nici internetul nu m-a ajutat, ce inseamna TORWART. Sa nu fie vorba de un portar. TOR inseamna usa , poarta. Poate o fi altceva, dar eu nu pot decat sa presupun. Cu atat mai mult cu cat paragraful e plin de expresii si cuvinte greoaie, cuvinte compuse, pe care un translator online nu le poate descalci. In alta ordine de idei se pare ca ...
MI S-A CONFIRMAT. E PORTAR. Sa vedeti. O sa vedeti.., deci nu e aceasi. In plus a fost grav accidentat. Sa nu se fi reprofilat...
Priviti:

be@
16th January 2006, 12:01
N-are cum sa fie portar . Trebuie sa fie o coincidenta de nume .



Portari: Eugen Nae, Radostin Stanev
Fundasi: Daniel Ghindeanu, Emil Ducu Ninu, Cristian Sapunaru, Ovidiu Burca, Cirpian Mozacu, Roberto Iancu
Mijlocasi: Zeno Bundea, Mihai Panc, Hristu Chiacu, Mircea Oprea, Eugen Riosanu, Ovidiu Herea, Dan Balauru (Otelul Galati)
Atacanti : Marian Savu, Petrus Manta, Alin Marcu (de la juniori), Adrian Cimpeanu

Bancaru
16th January 2006, 12:13
Da, nu e cel despre care vorbeam ieri. Atacant... O fi chiar asa bun asta? Sau e chiar asa de prost Lopez de nu face fata unui junior? Daca nu e bun de ce naiba il tin? Daca nu e bun de ce naiba l-au luat?

miril
16th January 2006, 12:29
Asa se face cam peste tot, la inceput de sezon, chiar si in pauzele de sezon, sunt chemati toti, inclusiv cei de persepctiva, pentru a forma lotul definitiv. Concluzia, este mai degraba un mod de a face inventarul decat o dovada ca avem posturi deficitare, chiar daca ar fi si asa.

Bancaru
16th January 2006, 13:04
Miril, la un moment dat asa au venit toti: Lita, Coman, Ovidiu Petre, Iancu, Herea... si care or mai fi fost.

miril
16th January 2006, 13:05
Pai sa-l ia si pe Visan, sa se simta bine si el printre cei mari.

be@
16th January 2006, 13:08
Asa se face cam peste tot, la inceput de sezon, chiar si in pauzele de sezon, sunt chemati toti, inclusiv cei de persepctiva, pentru a forma lotul definitiv. Concluzia, este mai degraba un mod de a face inventarul decat o dovada ca avem posturi deficitare, chiar daca ar fi si asa.

Exact. Asa se intampal si la Poli. Popik va lua in pregatire si cativa dintre tinerii jucatori care evolueaza la satelit , in divizia C , unde sunt pe primul loc. Vrea mai intai sa-i observe mai bine , si daca vor confirma , atunci vor ramane la echipa mare.


In alta ordine de idei . Tineti minte ce am scris pe site-ul oficial, ca transferul lui Bazzi a cazut ?Iata si confirmarea:

"Directorul general al gălăţenilor, Marius Stan, intenţionează să renunţe la transferul argentinianului Elias Bazzi de la FC Naţional. Deşi era aşteptat să vină la Galaţi īncă de joi acesta va sosi īn Romānia abia īn cursul zilei de azi.
Unul din motivele anulării transferului lui Bazzi este achiziţionarea unui alt jucător de bandă stīngă, ex-dinamovistul Dorin Semeghin (foto, 26 de ani), care evoluează din toamnă īn Israel la Hapoel Petah-Tikva. " (GSP)

carlo
16th January 2006, 13:18
Ce nu-i ajungea cea a lui Gigi?
Ba da,dar gigi l-a pus sa plateasca intrarea!

alamar
16th January 2006, 14:28
Nu va agitati prea devreme. Sa-i dam credit lui Bergodi, a zis ca pana in martie este destul timp sa vada cum si ce...si sa gaseasca 11 jucatori sa-i bage in teren. Problema va fi pentru adversari in momentul in care se va decide. Am inteles ca a lasat o lista cu jucatorii indispensabili si cu jucatorii dispensabili. Asa s-a transferat Lita si Bazzi (cu el mai vedem daca ramane transferat sau nu), dar si a tipat tare, Iacov, cand a auzit de I. Savu.

Bancaru
16th January 2006, 14:42
Cica vor fi si surprize. Sper ca nu vine Andreea Marin. Doi din tara, astia ar cam fi surprizele si 5 de afara. Unul pare sa fie fratele lui Abiodun, venit in probe. Poate e chiar Abiodun si zice ca e frate-sau geaman. Eu as vrea sa il ia si pe Shore in pregatiri. In al doile rand sa se incerce "legarea de glie" asa cum a facut Mihai Viteazaul. Sa-i ia pe toti juniorii astia si sa le dea contracte beton pentru varsta lor. Normal, celor care merita. Si ii legi de club de nu au aer. In felul asta ei au bani pentru familie iar noi avem viitor asigurat. Daca ceea ce banuim noi ca se dovedesc a fi planurile lui Iacov, il vad mai bun decat multi care chiar au fost fotbalisti.

alamar
16th January 2006, 14:53
Sa vina balerinele...Nu prea vad contracte mari la Progresul. Iacov nu a putut sa-i faca o oferta mai buna lui Thwaite. Interesant cu gemenii. O repriza joaca unul si in a doua intra celalalt si nu se prinde nimeni. Hai ca-i facem...

Bancaru
16th January 2006, 16:07
Alamar, eu nu ma refeream la contracte mari pentru jucatori cu pretentii, pentru ca nu putem. DAr poti sa oferi contracte mari la junirori cu perspective. In loc sa ii dai 30 000 lui Thwaite, care se uita cu jeg la banii astia, mai bine ii dai 20 000 lui ... Visan, sa zicem, dar semneaza nea Visan pe 7 - 8 ani. Adica are 18 ani il ai pana la 24 cand e un jucator copt. Daca e cazul. Intre timp, daca vrea sa plece pleaca pe bani buni.
La noi in campionat, inafara Stelei, nu cred ca mai sunt echipe care sa aiba jucatori cu contracte mai mari de 2 ani.

alamar
17th January 2006, 08:03
Da, asta cam asa e, ai dreptate. Dar despre Thwaite tot imi vine sa-l bag undeva. Nici nu stia sa alerge cand a venit prima oara la noi si acum...cacaciosul naibii. In C cu el.

krapulax
17th January 2006, 19:30
se pare ca tames ar putea ajunge la noi... ala de ne-a dat gol in finala cupei. il primim cu 1 conditie.

miril
17th January 2006, 19:38
Sa le-o dea inapoi cainilor. Iar se face vreo inginerie cu Chiacu, etc.

corto
17th January 2006, 19:42
... La noi in campionat, inafara Stelei, nu cred ca mai sunt echipe care sa aiba jucatori cu contracte mai mari de 2 ani.

M-am ratacit pe aici :P dar daca tot am ajuns ... la Craiova, titularii au contracte pe 5 ani.

Si deci vine Yorke la voi cu niste amici, huh? Parca vad ca luati campionatul anul asta :P (chiar nu vreau sa fiu rautacios).

miril
17th January 2006, 19:59
Nici nu te sfatuiesc. Noi suntem realisti. Vrem sa ajungem in finala Cupei si apoi...mai vedem noi!

corto
17th January 2006, 20:02
Am vazut ca va tot ciodaniti cu faristii pe cupa. Oare ce-or zice cand l-or vedea pe Yorke la centrul terenului? Eu unul va tin pumnii.

miril
17th January 2006, 20:21
Merci si voua!

carlo
17th January 2006, 20:49
M-am ratacit pe aici :P dar daca tot am ajuns ... la Craiova, titularii au contracte pe 5 ani.

Si deci vine Yorke la voi cu niste amici, huh? Parca vad ca luati campionatul anul asta :P (chiar nu vreau sa fiu rautacios).
Este vorba de Dwight Yorke,cel care a jucat pe la Aston Villa,Manchester United si Blackburn Rovers?Cred ca ar fi cea mai tare achizitie facuta vreodata in Romania!:ok:

miril
17th January 2006, 21:26
Da, despre el este vorba. Ar veni dupa o alta achizitie de marca...Inter-National-a, dupa venirea lui Zenga in Cotroceni!

Bancaru
17th January 2006, 21:49
Nu inteleg. De unde ati scos-o si pe asta? Miril, iar tre-ai molipsit de la Alamar? Nu e rau...

miril
17th January 2006, 22:01
Bancaru, tu nu te molipsesti nici de tarnafes. Iarta-mi gluma aviara, ba, cabalina. Ne bucuram si noi...de necaz, dupa ce presa...buzarina ne-a a...buzat si descreditat, tot timpul, in ultima vreme. Cum a spus si Krap, soimul stii tu la ce, facatura nu este posibila pentru ca astia nu ajung in cantonamente si, in plus, avem o multime de straini. Dar stirea zvon a existat, am auzit-o cu urechile mele la Radio Total Sport, inclusiv de la impresarul jucatorilor in cauza.

Bancaru
17th January 2006, 22:12
Fa-ma sa inteleg: am inteles ca s-a pus in discutie venirea astuia. Dar am senzatia ca voi discutati de o destinatie concreta. Nici nu vreau sa ma gandesc.
Ce e aia tarnafes? hahahahaha.... Serios, ce e?

Bancaru
17th January 2006, 22:17
Cu alte cuvinte, Miril, give me Fyve.

miril
17th January 2006, 22:22
Un fel de infectie respiratorie, contagioasa la cai, daca nu ma insel. Eu ti-as da vreo doua, pardon, doi si cu York... Zvonite, prietene, dar ne-am distrat si noi bine dupa o dimineata gretoasa provocata de pizza adusa de Buzarin.

Bancaru
17th January 2006, 22:30
Pai eu nu stiu cat e de distractie, pentru ca se pare ca Yorke trebuie sa aiba jocuri in picioare pentru CM. Avand in vedere ca si la stiri s-a pomenit de Popescu, cel care i-a adus pe McKain, Shroj si Thwaite, adica avand o oarecare legatura.
Plus asta:

Dwight Yorke ar putea juca la FC National
Component al nationalei statului Trinidad Tobago, fostul atacant al lui Manchester United evolueaza, in prezent, pentru australienii de la FC Sydney.
Jucatorii lui FC Sydney, Dwight Yorke (Trinidad Tobago), Iain Fyfe, David Carney si Sasho Petrovski (Australia) ar putea ajunge in Divizia A la echipa bancara.

Formatia australiana va incheia campionatul Australiei in martie si vrea sa ii imprumute pe cei patru in Romania, pentru ca acestia sa aiba jocuri in picioare in perspectiva Cupei Mondiale din Germania de la vara, acolo unde vor fi implicati cu nationalele lor.
www.spt.ro

miril
17th January 2006, 22:37
Draga Bancaru, stirile astea sunt...fumate deja. Acum vorbind serios, daca ai fi citit ce am scris si eu, inclusiv pe topicul FC National, ai fi constatat acelasi lucru. Sa vedem ce va iesi din toate aceste fumuri. Macar un foc mic, mic, ca sa-i arda (re)turul panatalonilor lui Buzarin si...nu numai.

Bancaru
17th January 2006, 22:49
Eu nu va mai inteleg. Adica pana la urma pentru voi e un soi de LSD. Ca tot le fumam. E ceva adevar, sau e vrajeala?

miril
17th January 2006, 22:51
Intre. Marcel Popescu a spus-o cu gurita lui, inainte de a merge in Cotroceni pentru dezbateri, in cazul Thwaite. Omul pare asezat si argumenteaza fara...roccoco-uri.

Bancaru
17th January 2006, 22:56
Ce a spus cu gura lui? Eu nu am vazut. Sau: eu nu a vazut?

miril
17th January 2006, 23:03
A spus ce am zis pe topicul deschis cu York, ca acesta ar putea juca in Romania in pauza competitionala din Australia, pentru a avea meciuri in picioare la CM, Romania fiind aleasa si pentru el si pentru trei coechipieri de ai lui de la Sydney FC, toti candidati sa joace CM, pentru ca jucatorii australieni au fost bine primiti aici si au crescut in valoare. Eu nu cred ca se referea la McBreid ala de la Craiova sau mai stiu eu cine, ci la...ciuperca. Ma intelegi? A zis-o cu gurita lui si auzit de mine, la Totalsport, pe la ora 15.00, ora Romaniei. Multumit?

Bancaru
17th January 2006, 23:07
Rar sunt multumit. AICI. Am gasit cuvantul asta. Ce inseaman aici? Aici, in tara sau aici, la club? Cred ca sunt obosit.

miril
17th January 2006, 23:13
In Romania, dar numai ca nu zicea FC National. Si un ultim hint si te las si pe tine si pe mine sa ne odihnim in (ne)liniste:

"La baza sportiva din Cotroceni a fost prezent si mijlocasul Stelei, acesta plecind insa inaintea sedintei de pregatire a bancarilor.
Singura noutate in lotul bancarilor este Dan Balauru, venit de la Otelul Galati. Miercuri insa, conform spuselor unui apropiat al clubului, vor mai veni la FC National alti sapte fotbalisti: "Nu va pot spune numele lor, dar va asigur ca veti avea citeva mari surprize. Tot ceea ce va pot spune este faptul ca doi jucatori provin din campionatul intern, iar restul sint straini".

Noapte buna, somn usor, vise...Yorkeze!

Bancaru
17th January 2006, 23:18
Asisderea. Vezi ca ai darul sa ne ametesti cu vorbele. Ai mai facut-o atunci cu Spurs. Nu zic ca nu a fost ... inaltator. Oricum, give me Fyve, Yorke, Petrov (sau cum il cheama...)

miril
17th January 2006, 23:24
Lasa ca merge si cu :kiss: ...4U! Aia cu Spurs era luata de pe site de la un user din Polonia ca mine si tine, aici insa era vorba de impresarii jucatorilor.

be@
18th January 2006, 13:40
Radok Milenosici, īn vārstă de 18 ani, este romān, evoluează pe postul de portar şi a semnat un contract pe cinci ani .

Bancaru
18th January 2006, 17:08
E romān, roman sau rromān? Scrie roman, dar dupa nume e... nordic.

miril
18th January 2006, 17:20
Radokul Mamii!

georgemp
18th January 2006, 18:20
Daca zvonul este adevarat inseamna ca pe postul asta stam bine!

Bancaru
18th January 2006, 20:15
George, il cunosti? Ia uite! Cand o zbura porcu'...

be@
18th January 2006, 20:30
N-a observat nimeni ? Lopez , Shore si Bazzi n-au fost astazi la vizita medicala . Primul am aflat ca va fi imprumutat pana in vara la Ceahlaul .

miril
18th January 2006, 20:37
Sa tragem concluzia ca sunt prea multi... Bazzi este pe cale de tranfer la FC Arges.

krapulax
18th January 2006, 21:05
pai nici ghinda n-a fost (la vizita). nici ducu, rioseanu, campeanu, marcu& balahure,

in alta ordine de idei, istoria nationalului in documente scrise- gardianul de maine

Posibila sosire in Divizia A, la FC National, a celebrului Dwight Yorke il poate scoate din necazuri pe internationalul australian Michael Thwaite. Conducerea lui FC National trebuie sa revina la sentimente mai bune fata de Thwaite pentru ca oficialii de la FC Sydney sa-i directioneze pe Fyfe, Carney, Petrovski si Yorke spre Cotroceni.

Bancaru
18th January 2006, 22:27
Astazi trebuia sa aflam cele 7 surprize. Sau erau cele 7 pacate ... ? Nu stiu, dar nu am aflat nimic. Deci apropiatul clubului a mancat rahat? Apropo, un apropiat al clubului, Goga, isi facea cumparaturile in jur de ora 22.00 la Billa in Drumul Taberei. Nu mi-a zis nimic. Am zis asa...

georgemp
18th January 2006, 23:55
Daca zvonul este adevarat inseamna ca pe postul asta stam bine!
Nu,nu-l cunosc,ma gandeam doar ca avem 3 portari!

be@
19th January 2006, 15:22
Manta , doi ani īn Cotroceni

Fostul atacant de la Rocar, U Craiova şi UTA, Petruş Manta, va juca īncepīnd din retur pentru "bancari", după ce a primit avizul medicilor. "Am semnat īn vară un contract pe doi ani, dar am o clauză conform căreia īnţelegerea este valabilă din momentul īn care primesc acceptul medicilor", a explicat Manta. Fotbalistul īn vīrstă de 27 ani a fost descoperit īn urmă cu trei ani ca fiind purtător al virusului hepatic de tip C.

Bancaru
19th January 2006, 21:25
Ca sa fiu putin cinic, iata ce nu va vedea Thwiate la vara, daca ne luam dupa articolul din SPT.
Australia va avea cantonamentul la Zweiflingen
Reprezentativa Australiei va avea cantonamentul la Zweiflingen, in sud-vestul Germaniei, in timpul Cupei Mondiale din perioada 9 iunie-9 iulie, au anuntat, joi, oficialii australieni.

Delegatia australiana va locui la Zweiflingen, la hotelul Wald und Schlosshotel Friedrichsruhe.

Australia, echipa antrenata de olandezul Guus Hiddink, va folosi pentru antrenamente bazele clubului Ohringen, orasul cel mai apropiat de Zweiflingen.

Australia va juca in grupa F a competitiei, cu Japonia la Kaiserslautern, pe 12 iunie, cu Brazilia la Munchen, pe 18 iunie, si cu Croatia la Stuttgart, pe 22 iunie.
SPT
Si cateva imagini idilice. Mmmmmmmmmmmmm....

krapulax
22nd January 2006, 19:38
vad ca pe acest sait apare la posibile veniri marius dumitru de la valcea, mijlocas. o fi mihai dumitru? baiatul lui bolborea, care plecase nu mai stiu unde (rapid 2, intergaz?).

Bancaru
22nd January 2006, 22:16
Pai in cazul asta, pe ala il cheama pe numele lui mic Bolborea?

krapulax
22nd January 2006, 22:24
asta este una dintre marile enigme ale vietii mele: de ce pe fiul lui bolborea il cheama mihai dumitru?!? da' il stiti voi, a prins vreo 2-3 meciuri la echipa mare, acu 2-3 ani.

Bancaru
23rd January 2006, 10:23
Eu nu il stiu. Oricum, e prea frig...

Platanu
23rd January 2006, 13:28
Stie cineva ce e cu Shore?Ca vad ca i-au scos poza pe site-ul nostru.

miril
23rd January 2006, 13:32
Se pare ca la canguri nu le mai prieste, brusc, in Parcul cu Platani. Lasand gluma(?) la o parte, nu stiu ce s-a intamplat cu el. Daca am inteles bine de la interviul lui Iacov la Totalsport, jucatorii care inca nu intra in lotul mare sunt evaluati la o echipa precum Clinceni. Nu stiu daca acesta a fost cazul lui Shore.

Bancaru
23rd January 2006, 15:26
Cum adica sunt evaluati la o echipa precum Clinceni? Care ar fi aia, ca pare sa nu fie Clinceni?

miril
23rd January 2006, 15:57
S-a vorbit de echipa a treia, Clinceni, desi nu am inteles ca am avea mai multe, de aceea m-am exprimat voit evaziv.

Bancaru
23rd January 2006, 16:14
Kra****x pomenea ceva de echipa a 2-a ca fiind Mogosoaia. Mai este?

miril
23rd January 2006, 16:44
Macar de am avea una si buna, desi imi suna bine...Thwaite trimis la echipa a treia. Dar sa nu ne bucuram de raul altuia!

Bancaru
23rd January 2006, 16:55
Pai nu ne bucuram. Dar mie mi se pare ca asa e drept. Pai noi ce sa luam ca l-am facut jucator de nationala? Praful de pe toba numai ca asa vrea Dan? Daca Petrescu hoaraste asa pentru Thwaite iar el e destul de bou sa accepte... Clinceni.

miril
23rd January 2006, 17:16
Sa vedem ce se intampla pana la urma. Adevarul este ca Thwaite si-a epuizat din start orice posibilitate de discutie pe picior de egalitate si normalitate cu clubul la care este inca legitimat. Eu zic inca ceva, gestul lui, probabil "sfatuit" de altii, reflecta o aroganta nedisimulata, cand semneaza din vara cu o alta echipa si are pretentia sa fie inteles de clubul actual ca trebuie sa plece inca de pe acum acolo, ca deh, acolo are un antrenor care are ce sa-l invete si o echipa la care sa joace in cupele euroopene. Aceste declaratii ascund o serie de aluzii rautacioase si niste neadevaruri, ca implicit, nu are ce invata de la Bergodi si ca nu poate juca la o echipa care nu merge in cupele europene, desi, culmea, acesta echipa si cu contributia lui poate foarte bine, desi nu foarte probabil, eventul. Atunci care-i diferenta intre FC National si Wisla, avand in vedere si ca Iacov, daca este adevarat, i-a oferit un contract mai avantajos decat cei de la Wisla, ca eu nu o vad? Vad mai degraba o serie de dezavantaje, lucruri care se pot vedea si din Sidney si din Clinceni si din Stockholm cu o conditie, sa ai capu pe umeri si sa gandesti independent. Thwaite, CM din Germanai te astepta! De la televizorul instalat in Clinceni!

Bancaru
23rd January 2006, 17:31
Eu nu inteleg de ce Wisla nu a dezmintit faptul ca a oferit 50.000 dolari pe Thwaite? De ce nu a dezmintit Thwaite faptul ca a primit contract triplu fata de cat are si mai mare decat a oferit Wisla? Sunt numai doua intrebari pe care mi le pun. Repet, nu cred ca Iacov a spus 100% adevarul, dar nici de la partea adversa nu aud propuneri concrete sau dezmintiri.

Se pare ca Thwaite va avea meciuri serioase la Clinceni. Echipe puternice. O sa fie coleg cu Mugurel Vrabete de la Holograf? Vad ca e un puncher remarcabil acest Vrabete.

Bancaru
23rd January 2006, 18:36
Ia te uita! Acum am vazut 2 chestii. Daca nu a avut el sansa sa ajunga la Poli in A poate ajunge la Poli in C. Si nu e aia "fake". A aia pe bune. Chinezu', sau cum ii zicea...
Si a doua faza e ca il pot vedea pe Thwaite la meciul cu Chitila, ca e la o aruncatura de bat de Piata Chibrit unde habitez. Iar daca fac un mic efort auto si il combin cu o iesire la un gratar pot sa il vad si la Mogosoaia.
Nu e asa ca ma invidiati?

miril
23rd January 2006, 18:57
Sau la Lehliu, in gara, la doi mici si-o bere. Mmm, chiar ca te invidiez!

Bancaru
23rd January 2006, 19:21
Nu stiu unde e asta, Lehliu.

miril
23rd January 2006, 19:58
In drum spre Constanta, de unde ne vom califica in finala Cupei! Se poate?!?!

Bancaru
23rd January 2006, 20:58
E si o expresie: Lehliu gara. Eu vreau la Pasarea...

be@
24th January 2006, 12:18
Chiacu rămīne la FC Naţional

Dinamo şi FC Naţional şi-au retras memoriile depuse la LPF īn cazul internaţionalului de tineret Hristu Chiacu situaţie īn care jucătorul va juca īn continuare la echipa din Cotroceni pīnă la terminarea contractului .


Gazeta Sp.

miril
24th January 2006, 13:02
Iete-te! Ce sa intelegem din asta? Sper csa nu fie...pupat Piata Independentei! Acum sa vedem cum tratam Debandada asta de jucator pre numele lui Chiacu.

be@
24th January 2006, 13:10
Sa intelegem ca Iacov a avut dreptate , si a facut elegant pace cu Becali .

miril
24th January 2006, 13:51
Cam asa.

herculis
24th January 2006, 15:14
Mai curand este un armistitiu ?!? Sunt convins ca Becali va folosi prima ocazie sa se "razbune", prin metoda sa favorita = cutit in spate....

Este uimitor cum un fost bisnitar poate ajunge presedinte la clubul MAI. Cine zice ca nu este o mare diferenta in hoti si (anumiti) politisti nu greseste prea mult..
Be@, vorbeai undeva cu cineva despre Sergiu Radu. Cu Cry, mi se pare. Ce e cu Sergiulica?

Bancaru
25th January 2006, 21:12
Herculis, te cam contrazici. Mie nu mi se pare deloc uimitor. E ceva firesc.
Becali a plasat pisica. Nu vedeti ca acum se face mult tam-tam pe chestia asta:
NATIONALUL IL PASTREAZA PE CHIACU, DAR FRATE-SAU A OMORAT O FEMEIE.
Daca il lua Dinamo era vai si amar. Chiacu a ajuns, in sfarsit la Dinamo. Iacov mai are de carat multe pizza pana sa invete.

be@
25th February 2006, 10:38
Nu stiu daca ati observat (mie mi-a atras atentia kra****x) ca pe site-ul oficial au mai aparut niste nume noi . E vorba de Catalin Samoila (portar) si Ciprian Stanciu (atacant) . Primul este jucator al echipei nationalei "under 15" .

http://www.frf.ro/presa/aprilie2005/21.04.2005_copy(1).htm

Viitorul suna bine. :P

miril
25th February 2006, 10:40
Cred, nu sunt foarte sigur, ca sunt de la Centrul de copii si juniori Nucet si, atunci, sunt adusi de Liviu Galan. Daca nu, fac parte din genearia de exceptie -92. Poate Georgica ne ajuta. Am calculat ulterior si nu se...incadreaza, cei doi trebuie sa aibe cel putin 16 ani sau s-a produs o greseala de...introducere a datelor, pe site-ul clubului.

be@
25th February 2006, 11:29
Da, cam asa trebuie sa aiba . In jur de 16 ani . Acea pagina pe care am gasit-o eu e din 21 aprilie 2005.

georgemp
26th February 2006, 00:02
Cred, nu sunt foarte sigur, ca sunt de la Centrul de copii si juniori Nucet si, atunci, sunt adusi de Liviu Galan. Daca nu, fac parte din genearia de exceptie -92. Poate Georgica ne ajuta. Am calculat ulterior si nu se...incadreaza, cei doi trebuie sa aibe cel putin 16 ani sau s-a produs o greseala de...introducere a datelor, pe site-ul clubului.
Poate o sa intreb luni,dar dupa nume nu imi par cunoscuti!

be@
22nd March 2006, 12:45
O noua achizitie :

Liviu Nicolae RUSU

Name: Liviu Nicolae RUSU
Date of birth: 16.04.1981
Place of birth: Bucureşti
Height: 180 cm
Weight: 75 kg
Nationality: Romanian
Position: left back

'Career

First match in Divizia A: 03.08.2001 • Sportul Studenţesc - Petrolul Ploieşti 3-0

1999-2000 Sportul Studenţesc 3B 8 0
2000-2001 Sportul Studenţesc 1B 15 0
2001-2002 Sportul Studenţesc 13A 16 0
2002-2003 Sportul Studenţesc 15A 20 0
2003-2004 Sportul Studenţesc 1B 25 0
2004-2005 Sportul Studenţesc 7A 19 0
2005-2006 Sportul Studenţesc A

'Matches

Divizia A 55 matches - 0 goals
Divizia B 48 matches - 0 goals

Alexis65
23rd March 2006, 00:53
Cei doi jucatori Ciprian Stanciu si Catalin Samoila au 16 ani ,sunt crescuti de FC National si actualmente fac parte din lotul de juniori "90 care se pregatesc la Mogosoaia

miril
23rd March 2006, 07:36
Merci Alexis65. Sper sa revii printre progresisti.

Bancaru
24th March 2006, 19:49
Cine e Liviu Rusu, asta? E titular acum la Sportul? Cine e? Left back? Asta e pe postul lui Cipi, care eu zic ca isi face treaba cu brio. In ciuda frezei...

miril
24th March 2006, 19:52
Am vrut sa spuna ca The Russian is...left back to...USSR!!!

Bancaru
6th June 2006, 17:17
http://www.gsp.ro/index.php?a=45042&shift=1
Dar sa nu vada multi...

krapulax
6th June 2006, 17:34
ooo...liviu rusu... ce o mai fi cu el? ar fi trebuit sa joace in amicalul ala cu sportul. fundas lateral- chiar ne trebuie,

Bancaru
6th June 2006, 20:17
Mie nu imi place de el. E minoritar. Pardon, sa nu ma acuze de rasism, e minotaur.

krapulax
6th June 2006, 20:37
minoritatea rusă?

Bancaru
6th June 2006, 22:23
Găgăuţă

georgemp
6th June 2006, 22:24
minoritatea rusă?
Krap,ce vrea sa zica avatarul tau?

Bancaru
6th June 2006, 22:26
Zica ca, adica intreaba: SE DESFIINTEAZA ECHIPA PROGRESUL?
Iar eu rasound, in locul lui Optimistul (Alamar):NU, SE INFIINTEAZA.

Bancaru
4th July 2006, 14:58
FC NAŢIONAL
Florentin Dumitru - doi ani la FC Naţional!
Fostul jucător al Stelei, Florentin Dumitru, o să joace din sezonul viitor la FC Naţional. Dumitru a evoluat ultima dată la Jiul. Naţional joacă în prima etapă cu Dinamo
www.mazeta.ro

miril
6th July 2006, 15:13
Abiodun şi Shroj nu au plecat în Austria

"Bancarii" Abiodun şi Shroj nu au plecat cu FC Naţional în cantonamentul din Austria pentru că impresarul lor, Marcel Popescu, a făcut la LPF o cerere prin care solicită certificarea faptului că aceştia sînt liberi de contract. Popescu doreşte să-i transfere pe cei doi la alte echipe

Mana lui Dragomir se simte si aici, daca va da cartea verde jucatorilor. Sa vedem motivele incriminate de acest ******** deghizat, fost contopist FRF, Marcel Popescu, om obisnuit cu comisioane grase.

miril
6th July 2006, 18:55
Herea n-a semnat (GSP)

Mijlocaşul Ovidiu Herea nu a semnat contractul cu Poli, deşi trebuia să negocieze ieri cu reprezentanţii bănăţenilor. "A discutat tatăl meu termenii contractului, dar n-am semnat nimic. Eu mă antrenez în continuare cu Naţionalul şi, în cazul în care se va rezolva cu Timişoara, voi merge să semnez", a explicat Herea. Transferul jucătorului a intrat în impas după ce vicepreşedintele "bancarilor", Răzvan Mihalache, a anunţat că se opune plecării mijlocaşului.

miril
7th July 2006, 20:32
Mitica a balbait ceva la Pro Tv ca Sapunaru nu a semnat, conform registrului de la LPF, cu Rapid. A facut si tam-tam pe discutabila clauza din contractului fotbalistilor transferati la Rapid. Chiar daca nu-i dau dreptate, nu mi se pare normal ca asemenea cauze sa existe in campionatul plin de suspiciuni de blat din liga lu' Mitica. S-ar crea un prejudicat periculos. Noi nu suntem copti pentru asemnea clauze, datorita coruptiei institutionalizate, de la noi.

miril
8th July 2006, 12:54
Shroj şi Abiodun spre Ghencea?

Marcel Popescu, impresarul fotbaliştilor Abiodun şi Shroj, spune că situaţia celor doi jucători se va lămuri săptămâna viitoare. “Nu eu i-am dat jos din autocar pe Shroj şi Abiodun. Luni sau marţi vom avea o discuţie cu conducerea clubului pentru a încerca să clarificăm situaţia celor doi”, a spus impresarul. Se pare că ce doi “bancari” sunt vizaţi de Cosmin Olăroiu pentru un transfer în Ghencea

Bancaru
8th July 2006, 23:03
Duca-se... !

miril
11th July 2006, 16:23
CSJ a amânat verdictul în cazurile Srhoj şi Abiodun

Comisia pentru Statutul Jucătorului (CSJ) a amânat cu o săptămână, la cererea grupării FC Naţional, pronunţarea în cazul situaţiei contractuale a fotbaliştilor John Wayne Srhoj şi Abiodun Agunbiade, a declarat, marţi, preşedintele Consiliului de Administraţie al clubului bancar, Constantin Iacov.

"CSJ a acordat o săptămână de termen pentru aducerea de probe a impresarului, dacă pot să-i spun aşa, Marcel Popescu, cel care dirijează, acest conflict. În loc să trimită actele către CSJ a FRF, ele sunt trimise către Comisia Juridică a LPF. E clar că au dat acest termen ca să scape de o povară, pentru că săptămâna viitoare se vor schimba Comisiile", a spus Iacov.

Jucătorii Abiodun Agunbiade şi John Wayne Srhoj nu au făcut deplasarea în cantonamentul din Austria alături de echipa bancară, deoarece impresarul lor, Marcel Popescu, doreşte să-i transfere liberi de contract.

Iacov consideră că Dumitru Dragomir se află în spatele acestui scandal. "Bucuria mea cea mai mare este că un ziar central a descoperit o altă construcţie ilegală de-a lui pe malul lacului Hersătrău. Voi face o plângere la nou înfiinţata Agenţie Naţională de Integritate, pentru că Dragomir este dimineaţa parlamentar, la prânz om de afaceri, iar seara preşedinte de Ligă. Nu vreau să se ajungă ca în Grecia, când au fost suspendaţi din cauza implicării politicului în fotbal", a completat preşedintele bancar.

La rândul său, impresarul Marcel Popescu, a declarat că FC Naţional a solicitat amânarea cauzei cu o săptămână, pentru a avea timp să traducă şi să legalizeze unele acte. "În cazul lui Abiodun nu există contractul în limba română, iar Naţional trebuie să-l traducă legalizat. Din punctul meu de vedere lucrurile stau simplu.

Contractul lui Srhoj se termină la 1 iulie 2006, iar Naţional avea opţiune de prelungire dacă notifica jucătorul cu şase luni înainte", a spus Popescu, care a precizat că a avut parte doar de sprijin logistic din partea preşedintelui LPF, Dumitru Dragomir, prin convocarea Comisiei.

miril
11th July 2006, 16:23
Chiacu a semnat cu Wisla Cracovia

Hristu Chiacu atacantul formatiei FC National a semnat un contract pe un sezon cu gruparea antrenata de Dan Petrescu, Wisla Cracovia. Chiacu, in virsta de 19 ani isi poate prelungii contractul pentru inca patru ani. La echipa lui Dan Petrescu mai evolueaza Emilian Dolha si Norbert Varga. Chiacu a mai evoluat la Electromagnetica, Unirea Urziceni si Dinamo Bucuresti.

BrasovFans
11th July 2006, 16:32
Pai Chiacu era la final de contract sau ia dat drumul Constantin Iacov?

miril
11th July 2006, 16:44
Dupa cate stiu avea contract pana in 2009. Probabil ca s-a rezolvat cu firma Becali. Iacov vrea sa scape de toti fotbalistii cu contract din timpul lui Iorgulescu. Pacat, mai ales australienii sunt buni, dar au un impresar hulpav, Marcel Popescu.

BrasovFans
11th July 2006, 16:47
Pai si ce jucatori va aduce? Sau FC Natioanl va aduce jucatori in ultimul moment care vor da randament la FC Natioanl... asa cum s-a intamplat si anul trecut.

miril
11th July 2006, 16:57
Am luat ceva jucatori: Rusu de la Sportul, Cursaru, Lincar, Florentin Dumitru, Claudiu Dragan, Ilin de la Dinamo via Jiul si inca doi tineri de 22 respectiv 19 ani de la Slatina.

BrasovFans
11th July 2006, 17:01
De Rusu nu stiam ca a semnat cu FC National! :o:

Iar de restu jucatorilor stiam ca au semnat cu FC National.

Bancaru
11th July 2006, 17:30
In primul meci amical din Austria au jucat 2 cu numele Rusu, dar cu prenume diferite: L si M. Liviu si M.... ?

miril
11th July 2006, 20:28
Transferul lui Săpunaru este în regulă (GSP)

Incertitudinea în cazul transferului fundaşului Cristian Săpunaru de la FC Naţional la Rapid a luat sfârşit astăzi, clubul giuleştean depunând actele la LPF, astfel că, ex- "bancarul" este al Rapidului. Dumitru Dragomir declarase zilele trecute că transferul lui Săpunaru este ilegal şi că jucătorul trebuie să se întoarcă la FC Naţional.
Noua achiziţie a Rapidului s-a arătat surprins ieri, la sosirea pe aeroportul Henry Coandă, de speculaţiile apărute cum că ar fi încă jucătorul lui FC Naţional, declarând: "Nu ştiu nimic despre acest subiect, eu am fost plecat, nu ştiu ce s-a anunţat, ştiu doar că Victor Becali are o foaie de la Federaţie cu semnătura domnului Iacov prin care mă pot transfera la Rapid. Nu ştiu de unde discuţia asta că aş fi al Naţionalului. Eu sunt jucătorul Rapidului"

Bancaru
11th July 2006, 20:42
Slava Domnului! L-a luat Rapidul. Ce bine! Era ceva daca il luau pe Vasilache. E bun jegosul.

miril
14th July 2006, 09:57
Declaratiile lui Griffiths in Propsort:

Atacantul Ryan Griffiths, prezent la stadionul Giuleşti - Valentin Stănescu, a dezminţit informaţiile conform cărora ar avea unele probleme la spate. "Nu este nicio problemă cu mine. Sunt sută la sută apt. După un meci din cantonamentul din Elveţia am avut ceva probleme, am fost la patru medici, dar acum totul este în regulă. Rapid a vrut să se asigure că a meritat să investească în mine, lucru pe care îl înţeleg, este foarte corect, dar acum sunt gata să joc. Eu eram pregătit să joc azi, dar nu am fost trecut pe listă pentru că Rapid a vrut să se asigure că sunt pregătit. Mi-ar fi plăcut foarte mult să joc, dacă jucam cu siguranţă aş fi marcat câteva goluri. Însă, sunt gata să joc cu Steaua în Supercupă", a spus Griffiths. Echipa Rapid Bucureşti a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 5-0 (5-0), formaţia Sliema Wanderers, în prima manşă a turului întâi preliminar al Cupei UEFA. Returul va avea loc la 27 iulie în Malta.

Bancaru
14th July 2006, 11:29
Declaratii contradictorii. Asa cum am zis ma bazez pe faptul ca Razvan il doreste si ca odata ce i-a fost adus nu il va pierde. Daca va fi sa plece, poate isi prelungeste contractul cu noi, desi Thwaite e un exemplu bun (prost) ca poate face "performanta" si in alta parte, chiar daca freci duda o perioada.

miril
14th July 2006, 11:32
Se poate specula foarte mult, dar un lucru este clar, Griffiths nu i s-a permis sa joace in acest meci, deci...fum.

miril
14th July 2006, 13:43
S-ar putea sa fie o perdea de fum, a propos de finala Supercupei, mai importanta decat...soimii maltezi.

miril
14th July 2006, 15:11
Mica mea teorie cade. Am incurcat saptamana cu Supercupa. Iata si ultimele stiri:

Probleme cu transferul lui Griffiths

Atacantul australian Ryan Griffiths nu a făcut deplasarea cu restul lotului rapidist în Franţa.
Antrenorul alb-vişiniilor s-a arătat nemulţumit de absenţa australianului, specificând însă că aceasta nu este problema antrenorului, ci a conducerii. Lucescu jr îl aşteaptă pe Griffiths în Franţa în zilele următoare după ce jucătorul va avea o discuţie astăzi la Crowne Plaza cu cei din conducerea Rapidului.
"Conducerea mi-a promis că Griffiths va fi al Rapidului, nu ştiu nimic despre problemele legate de transfer, dar ştiu că nu s-a încheiat".
Lucescu jr a ţinut să repete că are nevoie de Griffiths pe care l-a caracterizat ca fiind "un jucător inteligent, disciplinat, de care Rapidul are nevoie, dar care se va adapta în timp." Antrenorul giuleştean a reamintit că atunci când a decis să continue la Rapid, una dintre condiţii a fost ca Griffiths să ajungă în Giuleşti.
Zvonurile că australianul ar fi accidentat au fost infirmate de Lucescu jr.

SILVIU99
14th July 2006, 15:21
vati intarit la mijloc prin aducera lui fl.dumitru si lincar dar sunteti slabi in aparare.bafta sin prima etapa cel mai bun sa castige:ok:

miril
14th July 2006, 15:34
Merci, Silviu! Va fi un meci echilibrat intre noi. Cum zici si tu, cel mai bun sa castige!

Jerry20cm
14th July 2006, 15:41
Miril, Twaite ala a ajuns la Wisla Crakovia pana la urma?

miril
14th July 2006, 15:44
Yes! Daca ramanea la noi, in iarna, juca poate CM si ajungea in Anglia sau Olanda unde a avut oferte. Asa se ia cu Chiacu de mana si merg cu Dacia papuc poloneza ca sa se antreneze cu Dan Petrescu. Inteleapta strategie!

Jerry20cm
14th July 2006, 15:46
Yes! Daca ramanea la noi, in iarna, juca poate CM si ajungea in Anglia sau Olanda unde a avut oferte. Asa se ia cu Chiacu de mana si merg cu Dacia papuc poloneza ca sa se antreneze cu Dan Petrescu. Inteleapta strategie!

Vb ta a renuntat la Cupa Mondiala pt. Wisla Crakovia :o:.......

miril
14th July 2006, 15:52
Asa l-a invatat Marcel Popescu si mai nou vad ca si pe Shroj, daca nu respectivul nu cumva si-a bagat coada si in transferul lui Griffiths! Si pentru ca tot se plange Duna de fundasi "Ne mai trebuie un fundas central. Sper sa cumparam un jucator de acest profil cit mai repede", ii fac eu o recomandare, pentru mai tarziu:

Miu, liber de contract (GSP)

Iulian Miu se afla in aceste zile in tara dupa ce si-a reziliat contractul cu Bursaspor. Fundasul este in recuperare dupa o accidentare la glezna si inca nu stie la ce echipa va evolua din sezonul urmator: "Nu exclud o revenire in Liga 1, dar deocamdata nu am putut sa negociez cu nimeni din cauza accidentarii. Discutii au mai fost si cu echipe din tara si din strainatate, dar intai trebuie sa ma refac."

Miu s-a aflat pe lista lui Dinamo in iarna atunci cand inca evolua in Turcia, si cum Dinamo se afla in cautarea unui aparator, cel poreclit "Jimmy" este inca in atentia alb-rosiilor.

Iulian Miu are 30 de ani si a mai evoluat la Steaua, FCM Bacau si, din 2003 pana in vara acestui an, la Bursaspor.

Bancaru
14th July 2006, 16:11
Lasa, fara Miu! Eu sunt satul de "plei boi". Asta nu o sa faca altceva decat o sa fie cu gura mare si cu talente. Prefer jucatori tineri, fara prea multa experienta, dar care au o alta mentalitate. Miu este un ratat. Chiar daca e crescut la noi, nu ma mai intereseaza. Normal, nu ma intreaba pe mine cineva, dar asta e parerea mea. Eu as putea sa mai aduc dovezi in defavoarea lui Miu si sa probez ca e un golan.

miril
14th July 2006, 17:08
Ma cam pripesc in ultima vreme, Este si accidentat pe deasupra. Iata ca ceva se intampla cu transferul lui Griffiths. Sa fie vreo rocada, cu Steaua implicata sau...pur si simplu ramane la noi?

Cristea la Rapid în locul lui Griffiths!

Intrarea în impas a transferului australianului Ryan Griffiths de la FC Naţional la Rapid nu mai pare deloc întâmplătoare! Giuleştenii sunt aproape de a aduce un alt atacant, pe Andrei Cristea. Acesta nu mai este dorit de Steaua şi are avantajul de a fi mai ieftin decât Griffiths, pentru care Rapid se înţelese să plătească la FC Naţional 1.450.000 de euro! În schimb, Cristea este cotat la 500.000 de euro. Foarte probabil, fostul stelist va semna un contract pe 2 ani cu Rapid, în schimb Griffiths nefiind exclus să poposească la Steaua sau Poli Timişoara, care se interesaseră de el înainte!

Bancaru
14th July 2006, 17:28
Nu ma intereseza cine ajunge la Rapid. Daca ramane la noi e bine. Numai sa nu fie mana lui Dragomir cu o imbarligare in masa. Nu ma pronunt, inca.

miril
14th July 2006, 17:32
Cred ca Marcel Popescu l-a momit pe Copos, ca sa le faca loc lui Griffiths si Shroj, in alta parte, poate Steaua. Intresant este cumva justifica Rapid netranferul, iar daca Iacov tace...

be@
14th July 2006, 23:00
Hmmm. Ma uitam la mijlocul folosit de Duna in ultimul amical :
Fl. Dumitru Bundea Lincar Herea
Not very bad ...

Daca aveam jucatorii astia acum cativa ani , cand erau in mare forma....

Cu Alin Stoica ce s-a mai intamplat ? Parca se intelesese cu o echipa , si apoi a picat tot . Poate il aducem inapoi la FCN , pe un contract serios , 2-3 ani. Pe el , si pe Miu l-as mai vrea. Desi amandoi sunt cam petrecareti....

Bancaru
15th July 2006, 08:19
Be@, bine ai venit din concediu, sau vacanta. Miu e golan mare. Stoica sa vina. Pana la Stoica avem neaparat nevoie de un fundas central.

miril
17th July 2006, 13:16
GSP dezinformeaza. Da un titlu de articol ca pe un verdict deja luat.

Srhoj şi Abiodun sînt liberi de contract

În continuare probleme la FC Naţional cu actele semnate pe vremea lui Gino Iorgulescu. Impresarul Marcel Popescu anunţă că John Wayne Srhoj şi Agunbiade Abiodun sunt jucători liberi de contract pentru că nu au fost anunţaţi de nici o prelungire a înţelegerii.

„Actele semnate pe vremea lui Gino Iorgulescu stipulează faptul că pentru al doilea an de contract îi putem notifica pe jucători până în ultimele şase luni ale celui de-al doilea an. Astfel, avem timp până la 1 ianuarie 2007 să le spunem că şi anul acesta joacă la noi”, a spus Iacov.

Impresarul jucătorilor, Marcel Popescu susţine însă că aceasta este o greşeală şi va merge marţi la Comisia pentru Statutul Jucătorului pentru a obţine actul conform căruia fotbaliştii sunt liberi de contract.

„Din punctul meu de vedere, acesta este doar un alt episod din războiul cu Dumitru Dragomir. Din păcate, actele sunt şi acum de partea noastră”, a încheiat preşedintele Constantin Iacov.

Bancaru
17th July 2006, 13:43
Da-i in COPRO... prietate!

miril
17th July 2006, 16:08
Rezolvare, rezolvare, dar s-o stim si noi!

Cazul ”Griffiths” rezolvat! (GSP)

Jucătorul australian Ryan Griffiths a rămas la Rapid !!!
Cele două cluburi, Rapid şi FC Naţional, s-au înţeles în privinţa lui Griffiths, atacantul urmând să plece în această seară, la ora 20.00, în Franţa, pentru a se alătura lotului.
În acest moment jucătorul australian se află la Crowne Plaza, unde discută cu George Copos şi cu Dinu Gheorghe ultimele probleme legate de contractul său

miril
17th July 2006, 16:10
Raspunsul vine de la Prosport

Copos spune că Rapid l-a transferat pe Griffiths

Preşedintele onorific FC Rapid, George Copos, a declarat, luni, că transferul atacantului Ryan Griffiths la gruparea giuleşteană "s-a rezolvat", precizând că suma pe care clubul o va plăti este mai mică decât cea anunţată iniţial.

"Transferul lui Griffiths s-a rezolvat, va fi o sumă mai mică decât cea anunţată iniţial. Nu pot să spun cât vom plăti, dar acest lucru se va anunţa mâine, într-o conferinţă de presă", a spus Copos.

George Copos a precizat că în această noapte va sosi la Bucureşti şi un alt atacant străin care va semna cu FC Rapid.

Referitor la acuzaţiile lui Jean Valvis privind realizarea auditului FC Rapid, Copos a menţionat că acesta a fost efectuat. "Am făcut auditul, nu este adevărat ceea ce spune domnul Valvis, nu ştiu cum poate să spună astfel de lucruri. Felul în care m-a făcut dovedeşte că este de cea mai josnică...", a spus Copos, evitând să continue.

Întrebat dacă în urma auditului s-a descoperit că gruparea giuleşteană are datorii, George Copos a răspuns: "Sunt datorii, se ştie exact, dar sunt mici, undeva în jur de un milion, dar nu pot să spun cu exactitate".

Impresarul Marcel Popescu a confirmat realizarea transferului lui Griffiths la FC Rapid, el sosind în jurul orei 15.30 la hotelul Crowne Plaza pentru a se întâlni cu preşedintele executiv Dinu Gheorghe. "În proporţie de 99 la sută transferul este rezolvat. Rapid s-a înţeles cu FC Naţional. Griffiths va pleca la ora 20.00 în Franţa, pentru a se alătura echipei", a explicat Popescu.

Conform unor surse din interiorul clubului, impresarul jucătorului urma să încaseze în urma transferului lui Ryan Griffiths un comision de 150.000 de euro, precum şi jumătate din comisionul atacantului australian, de 200.000 de euro. În urma negocierilor de luni, George Copos a reuşit să scadă valoarea acestor comisioane.

miril
17th July 2006, 16:15
Daca nu este mai putin decat pe Sapunaru este bine. Eu zic ca este in jur de 1,1 milioane de euro, adica suma initiala minus 25%.

krapulax
17th July 2006, 16:20
sa fi luat si mistocarul asta de mariner un fundas in contul diferentei de banuti. sau o fi d-asta care zice "ce, ma iau eu dupa duna? duna n-are banii mei => duna nu se pricepe la futbol mai bine ca mine"

miril
17th July 2006, 16:24
N-auzi ca Razvan nu are decat 17 jucatori. Sa tratam cu Poli T pentru Canu sau Mehme, desi cred ca ne cer si barca...marinerului, in schimb.

krapulax
17th July 2006, 16:34
aia sunt prea scumpi. nu s-o gasi unu prin b, prin egipt?

miril
17th July 2006, 16:37
..prin Liban, mai degraba.

Bancaru
17th July 2006, 16:43
Vii?

krapulax
17th July 2006, 16:43
vin, da' putin mai incolo

Bancaru
17th July 2006, 16:44
Nu tu!

miril
17th July 2006, 16:50
Ce te bagi, Kra****x! Pregatiti masina pentru...Urziceni (in proportie de 75%).

Bancaru
17th July 2006, 17:04
Dar de ce pentru Urziceni? Acolo se muta centrul de greutate? Sau e aeroport?

miril
17th July 2006, 17:08
Krap, nu fii trist, fii progresist! Nu, e etapa pe 9 septembrie. Deci, ca si cu Copos, cazul meu este...rezolvat in proportie de...74,(9)%. Vin vineri spre sambata 25 august. Sa ne vedem cu bine si pe primul loc, daca nu...printre primii. HAI PROGRESUL!

krapulax
17th July 2006, 17:17
la fix pentru meciul cu otelul. 3-1 pentru noi, goluri cursaru (2) si 1 autogol.

miril
17th July 2006, 17:28
Tot este planificat...74,(9)%. Autogolul il da Marin, nu soferul!

miril
17th July 2006, 19:57
Copro..pietatea (Prosport):

Iacov: "FC Naţional a ieşit în avantaj"

Preşedintele CA al FC Naţional, Constantin Iacov, a declarat, astăzi, după întrevederea pe care a avut-o cu acţionarii FC Rapid privind situaţia transferului atacantului Ryan Griffiths, că gruparea bancară a ieşit în avantaj, obţinând peste un milion de euro, dar şi coproprietea jucătorului.

"Renegocierea transferului n-a fost în minus pentru noi. Prin această renegociere cu domnul Copos, FC Naţional a ieşit în avantaj. Acum avem şi o sumă de bani, peste un milion de euro, şi coproprietate de 50 la sută asupra jucătorului. Suntem pe plus, pentru că să ai 50 la sută dintr-un jucător ca Griffiths, care evoluează în cupele europene pentru Rapid, e ceva. Pentru această coproprietate trebuie să-i mulţumesc domnului Copos, pentru că dânsul a finalizat acest transfer. Este o înţelegere în avantajul ambelor părţi", a spus Iacov.

Preşedintele FC Rapid, Dinu Gheorghe, a afirmat că el şi antrenorul Răzvan Lucescu l-au dorit foarte mult pe Griffiths la echipă. "Transferul s-a încheiat cu bine, am ajuns la o înţelegere cu cei de la FC Naţional. Preţul final o să apară pe site-ul clubului, ca de altfel toată situaţia transferurilor Rapidului. Pe Ryan Griffiths l-am dorit foarte mult şi eu, şi Răzvan Lucescu, dar trebuie să recunosc că un rol determinant l-au avut acţionarii minoritari. Rapid este mulţumit de cum s-a finalizat această renegociere", a precizat oficialul rapidist.

Atacantul Ryan Griffiths s-a declarat mulţumit de perfectarea transferului său. "Sunt uşurat că s-a rezolvat transferul şi că mă pot reîntoarce la fotbal. Acum sper să joc în Supercupă împotriva Stelei. Nu ştiu care a fost problema transferului, dar sunt fericit că mă voi alătura echipei", a declarat Griffiths, care va pleca luni seară, de la ora 20.10 spre Paris, unde se va alătura lotului echipei Rapid, aflat în cantonament în Franţa.

Impresarul Marcel Popescu consideră că s-a exagerat foarte mult pe tema acestui transfer. "Este ca şi când Auxerre ar spune că preţul lui Niculae este prea mare, dar aceasta ar fi o părere personală, pentru că Niculae este jucătorul lui Auxerre. În realizarea acestui transfer a contat enorm atitudinea lui Răzvan Lucescu, el a discutat permanent cu Griffiths şi i-a spus că va juca la Rapid. Pentru mine este prima oară când un antrenor intră în conflict deschis cu proprietarul şi preşedintele clubului pentru un jucător pe care vrea să-l aibă în lot", a menţionat Popescu.

Întrebat dacă va încasa vreun comision în urma transferului, Popescu a negat acest lucru. "În calitate de agent eu am dreptul să reprezint doar una dintre părţi. Dacă asistam Rapidul la transferul unui jucător care nu era sub contract cu mine, atunci totul era legal, dar eu, reprezentând jucătorul şi neavând niciun raport juridic cu Rapid, nu am niciun comision", a spus Popescu, dezminţind şi faptul că Griffiths ar urma să încaseze vreun procent din suma de transfer.

miril
18th July 2006, 08:18
Abiodun şi Srhoj spre Cluj sau Timişoara (GSP)

Astăzi se va judeca situaţia fotbaliştilor Agunbiade Abiodun şi John Wayne Srhoj, care ar putea fi declaraţi liberi de contract. Ambii jucători sînt pe lista de priorităţi a două cluburi din Liga 1, CFR Cluj şi Poli Timişoara, dar şi a unor grupări din străinătate. Cei doi susţin (vor sa zica Marcel Popescu) că angajamentele cu clubul din Parcul cu Platani le-au expirat, semnăturile pe contractele prelungite fiindu-le falsificate. (Eduard Apostol)

Intr-un alt cotidian, Iacov afirma ca vom pierde astazi pentru ca presedintele Comisiei este Pro...Mitica, dar ca vom castiga la recurs. El spune mai peste tot, ca acolo unde este implicat Marcel Popescu se ivesc complicatii.

Bancaru
18th July 2006, 10:20
Sa intelegem ca pana la urma tot Ion Becali e cel mai tare impresar? Sau frate-sau, daca nu el.
Da-i in ma-sa, sa plece! Or fi frati? Ca in Forrest Gump.

miril
18th July 2006, 10:23
Si eu zic la fel, dar n-ar fi rau ca FC National sa ia ceva bani pe ei sau/si ceva jucatori la schimb, fundasi spre exemplu.

Bancaru
18th July 2006, 10:28
Lincar a jucat central. Eu i-am zis lui Kra****z ca poate sa faca asta si mi se pare normal, pentru ca joaca ce joaca acum Radoi la Steaua, sau ce mai joaca, mai bine zis, mijlocas la inchidere. Asa si Shroj poate fi folosit central.
La iarna pleaca si Bundea. Sa vedeti...

miril
18th July 2006, 10:54
Nicio pierdere.

Bancaru
18th July 2006, 11:52
O sa fie o pierdere. Pierdem, ca numar, un jucator. Sper pentru el sa ajunga la iubirea lui de o viata, Craiova. Daca asta e iubirea. Ca cine stie cu cine pacatuieste el in gand, ca noi toti, dealtfel.

bluesky
18th July 2006, 12:00
la national cam citi jucatori sau perindat li sa pierdut si numarul si acuma iacov asta vinde si asta jucatorii pe banda rulanta ca si nenea gino.pacat ca se vind jucatori asa de usor

Bancaru
18th July 2006, 12:03
Trebuie sa recunosti ca pe Griffith's l-a vandut mai greu.
Sa speram ca o face pentru o cauza nobila.

miril
18th July 2006, 12:20
De data asta am vandut pe bani grei, doi jucatori si la vedere, in comparatie cu perioada lui Gino, unde banii au mers...off shore (si retur).

bluesky
18th July 2006, 12:38
da dar acuma pleca abiodun si celalt australian ii naspa

miril
18th July 2006, 12:41
Nu-i naspa. Ambii au jucat...nimic, in retur, iar in pregatiri am jucat fara ei, avand un lot de 22 de jucatori. Facit, doua victorii si doua mecuri egale, cu echipe din prima liga ceha si poloneza, printre altele. Sper ca Marcel Popescu sa o ia in bot si sa luam ceva pe ei.

bluesky
18th July 2006, 12:45
ce crezi ca iacov asta ii asa de curat,eu nu prea cred din cate se vede eu spun ca in spatele lui iacov se ascunde cineva care ii spune ce sa faca,prea mult tupeu la iacov

herculis
18th July 2006, 12:50
Draga Bluesky, chiar daca ar avea pe cineva in spate, ce conteaza?
Problema care se pune este: are sau nu are dreptate? Pentru ca daca are (si eu cred ca are) restul nu sunt decit detalii.

miril
18th July 2006, 12:52
Are pe cineva in spate care are dreptate. Asa-i drept! HAI PROGRESUL!

miril
21st July 2006, 12:11
O stire intre titlul acestui topic si off...topic, a propos de fundasi.

Stoican şi Bărcăuan - refuzaţi de Poli şi Dinamo

Stoican şi Bărcăuan au fost propuşi şi la Poli Timişoara, însă bănăţenii nu au fost interesaţi de serviciile foştilor dinamovişti: "Avem suficienţi jucători în apărare".

Antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic, a refuzat transferurile celor doi apărători de la Şahtior, motivînd că echipa din Ştefan cel Mare are acoperite posturile pe care evoluează Stoican şi Bărcăuan, fundaş dreapta, respectiv fundaş central.

Bancaru
21st July 2006, 12:18
Stoican ar fi bun, dar joaca extrema, din cate stiu eu. Iar Barcauan joca... clovn.

miril
21st July 2006, 12:27
Ei si tu, extrema, fundas lateral. Sau...

miril
26th July 2006, 08:04
Averea da o explicatie fara sa dea...explicatii.

Comisia lui Turculeanu nu stie engleza!

ALTA AMANARE. Incredibil, dar adevarat! Cazul jucatorilor Shroj si Abiodun nu s-a rezolvat nici acum! Comisia pentru Statutul Jucatorului a amanat a doua oara cazul celor doi fotbalisti pe motivul ca hartiile acestora n-au fost traduse din limba engleza. Shroj si Abiodun au pierdut perioada de pregatire, ei nefacand deplasarea in Austria cu Nationalul si chiar daca mai sunt doua zile pana la inceperea campionatului situatia lor ramane incerta. Cei doi urmau sa fie declarati jucatori liberi de contract, iar amintita amanare vine in sprijinul Nationalului care in acest moment are cele mai mari sanse sa-i pastreze, chiar daca neantrenati.

georgemp
26th July 2006, 09:25
Dupa ce ca era cazut rau din forma abiodun,acum a mai si pierdut pregatirea,nu stiu ce sa cred despre el.Poate nu juca bine de la stres,si s-a odihnit.

Bancaru
26th July 2006, 10:12
Averea... Va rog prieteneste sa nu mai prezentam opiniile acelor ziare. Abiodun stresat? De ce? Nu s-a prins bronzul uniform, sau de ce?

georgemp
26th July 2006, 10:20
Temperaturile,dor de tara,ce stiu eu?Dar se poate...

miril
26th July 2006, 10:28
S-a notat, Sefu! Era singura stire de astazi si era si ceva mai...neutrala, prin comparatie cu altadata.

Bancaru
26th July 2006, 11:53
Eu am incetat sa mai citesc. Le dau apa la moara. Le fac jocul. Si nu vreau.

miril
26th July 2006, 12:00
Ai mare dreptate, dar este bine sa aflam si ce...gandeste dusmanul si, mai ales, cine ne este dusmanul, chiar daca de cele mai multe ori il intrezarim.

miril
27th July 2006, 13:12
Srhoj ar putea ajunge la Steaua (GSP)

Steaua ar putea sa-l achizitioneze pe australianul John Wayne Srhoj, sustine cotidianul Ziarul. Aflat in conflict cu FC National, mijlocasul australian asteapta decizia Comisiilor Ligii Profesioniste de Fotbal. In cazul in care va fi declarat jucator liber, Srhoj ar putea veni la Steaua fara ca Gigi Becali sa plateasca nici un ban pentru transfer.
Antrenorul Stelei, Cosmin Olaroiu, il cunoaste bine din perioada in care i-a antrenat pe "bancari", australianul fiind unul din preferatii lui Oli.

Jerry20cm
27th July 2006, 13:14
Da pare destul de plauzibila stirea asta, dar sa vedem care vi decizia ligii.
Ce se mai aude, ii vor lasa liberi de contract ???

PS: Nu vreau sa par ipocrit fiindca stiu ca e neplacut sa pierzi un jucator in asemenea conditii sunt doar curios.

miril
27th July 2006, 13:19
Decizia a fost amanata pentru traducerea din lb. engleza a actelor.

Jerry20cm
27th July 2006, 13:20
Decizia a fost amanata pentru traducerea din lb. engleza a actelor.

lol , vb serios?
nu e nimeni la liga care sa poata traduce acel contract?

miril
27th July 2006, 13:29
Trebuie traducator autorizat. Intr-unul din cotidiene, ieri, se comenta ca amanarea deciziei ar fi in favorea Nationalului, fara sa explice de ce.

Jerry20cm
27th July 2006, 13:29
Trebuie traducator autorizat. Intr-unul din cotidiene, ieri, se comenta ca amanarea deciziei ar fi in favorea Nationalului, fara sa explice de ce.

ms de raspuns.

Bancaru
27th July 2006, 14:00
Ieri, la lansarea lotului, mai exact dupa ce au fost anuntati toti jucatorii si dei din echipa tehnica a-s zis ca in lotul de jucatori figureaza si Abiodun si Hoj (adica Shroj) dar din motive obiective ei nu au fost la prezentarea lotului. Asa s-a spus. Poate a fost o incordare de muschi din partea lui Iacov, poate stie el ceva sau poate ... Cert este ca ambii jucatori erau la stadion in tinute lejere.
Sper sa nu ajunga la Steaua. Nici eu nu vreau sa par ipocrit dar imi este greata de Jiji Becali. Numai dupa chilipiruri umbla. Eu nu zic ca nu toti ar vrea jucatori liberi, dar el numai d'astia cauta. El si cu mm parca sunt hiene. Adulmeca starvurile.
Becali a zis ca a dat 1,5 mil. pe transferuri. Pe care? Sa nu imi zica mie ca a dat, sa zicem o treime, pe Drida si il lasa sa joace la Jiul. Vrajeala de 3 lei.
Si ce ma deranjeaza cel mai rau e ca dorinta lor de a-l lua pe Shroj nu e ca urmare a posibilitatii ca el sa devina liber de contract si e tocmai invers, el poate deveni "liber" pentru ca si-au aratat interesul. In plus contractul lui e ca un mediu propice pentru microbi.

krapulax
27th July 2006, 15:57
shroj ca shroj, dar de ce nu aduce iacov un fundas central? chiar asa, in tot lotul sa avem numai 2? si asta e un post important, unde nu e indicat sa vii cu improvizatii,

Bancaru
27th July 2006, 17:49
Lasa ca o sa aduca. Avem (ei nu noi), deci avem 3,5 milioane de euroi buget. Canavaro a fost 5. Cred ca macar unul de la Newcastle ne permitem.

miril
27th July 2006, 18:56
Srhoj şi Abiodun sancţionaţi
Corina Marinaş

Aflaţi în litigiu cu gruparea din Parcul cu Platani, Srhoj şi Abiodun au fost singurii care au lipsit de la show-ul în care a avut loc prezentarea oficială a echipei. "Nu au vrut să participe pentru că sînt sfătuiţi prost de impresarul lor, Marcel Popescu, dar ei sînt jucătorii noştri. Pentru că au refuzat să vină vor fi sancţionaţi", a anunţat Constantin Iacov, preşedintele Consiliului de Administraţie.

miril
28th July 2006, 09:43
Abiodun, spre Bega (GSP)

Bănăţenii sunt interesaţi de nigerian, aflat în conflict cu FC Naţional.

Vali SILAGHI
Gabi ZAMFIRESCU
Agunbiade Abiodun rămâne un jucător interesant pentru echipele de prima ligă. Poli Timişoara pare foarte atrasă de mijlocaşul nigerian, în ciuda faptului că acesta are un diferend cu FC Naţional şi nu prea s-a antrenat în această vară.
Chiar dacă verdictul în cazul nigerianului nu a fost dat, conducerea din Cotroceni consideră că jucătorul se află sub contract până în vara lui 2007 cu echipa din Parcul cu Platani. “Nu am primit nicio ofertă pentru Abiodun din partea Timişoarei sau din partea altei echipe”, au spus conducătorii “bancari”. În ciuda acestei afirmaţii, cei din Cotroceni nu ar spune “nu” unei oferte de 300.ooo-400.000 de dolari, mai ales că nigerianul nu are nicio şansă să prindă măcar lotul de 18 la FC Naţional.
“Există o prevedere în contractele lui Abiodun şi Shroj, care spune că FC Naţional poate prelungi unilateral contractele cu încă un an, cu condiţia să anunţe acest lucru cu şase luni înainte. Clubul nu a făcut acest anunţ şi atunci mi se pare normal ca fotbaliştii să ceară să devină liberi de contract”, a spus impresarul jucătorilor, Marcel Popescu. În afară de Poli, care l-ar dori pe Abiodun, mai sunt cluburi interesate de ambii jucători aflaţi în litigiu cu clubul “bancar”, impresarul celor doi refuzând, pe moment, să dea detalii.

Bancaru
28th July 2006, 12:48
Eu zic asa. Prima optiune, ca sa pastram limitele limbajului de *****, o are ... Clinceniul. Iar eu cred ca e cel mai potrivit club. Iacov a zis ca are planuri mari cu Clinceniul.
Marcelinho Popescovici are nevoie disperata de bani. Ce sa zica si el. Isi lauda marfa. Ca aia de la care am luat eu rosii INIMA DE BOU, si aveau gust de ... rinichi. E bine ca nu are loc nici in lot la noi, dar e dorit la Poli. Tres bien!

miril
28th July 2006, 12:59
Eu cred ca asta-i si planul lui Iacov. A propos de Cliniceni, era o gluma, a propos unde ar putea ajunge cei doi, ca si Thwaite, sau chiar a spus asta Iacov la deschidere sau in...alta parte?

Roxas
28th July 2006, 14:15
dar pana marti perioada de transferuri nu se incheie? sau jucatorii liberi pot semna cand vor ei?

miril
28th July 2006, 14:36
Pe undeva s-ar putea ca s-au taraganat lucrurile ca sa treaca perioada de transferari si astfel sa se faca mai dificila transferul lor ulterior daca vor fi declarati liberi. Ar trebui sa joace la o echipa de divizie inferioara a sa poata fi ntransferati la o echipa de prima liga, cel putin asa stiu eu.

Bancaru
28th July 2006, 15:41
Felul in care ei actioneaza dovedeste cat de destepti sunt, cat de mult isi vad interesul si ce baiat bun e impresarul. O sa faca tusa pana o sa li se lungeasca urechile. Ma intreb cine naiba ii mai baga in echipa dupa ce au frecat tziparul toata vara.

miril
28th July 2006, 15:57
Si cu Clinceni cum este? Era o gluma?

Bancaru
28th July 2006, 16:19
La valoare lor de acum, nepregatiti, Clinceniul le-ar veni manusa. Daca mai au contract pana in 2007 inseamna ca la jumatatea actualului sezon pot semna cu altii. De prelungiri nu se poate pune problema. Deci eu ma gandesc ca vor juca la Clinceni. Bineinteles daca mai e Clinceniul echipa satelit. Se duc si astia in ... Clinceni cu satelitul. Mai e vreun jucator cu contract de la Gino?

miril
28th July 2006, 16:29
Dupa calculele mele, nu! Asta-i bine! Il vom putea judeca pe Iacov pe...bune, de acum incolo.

Bancaru
28th July 2006, 21:37
Am vazut ca am adus o tarla de jucatori dar nu am dat niciun ban, iar bugetul anuntat este de 3,5 milioane Euro ♀♂ ♪ ♥♠♣
La ce se vor folosi banii aia?

miril
28th July 2006, 21:57
Bugetul trecut a fost de 3 milioane, deci o diferenta de 0,5 milioane. Am luat 1,5 milioane pe vanzari, iar Asociatia FC National 2000 SA a fost gasit datoare, prin vanzarea lui McKain cu aprox 1 milion, deci... Ma rog, eu nu ma prea pricep la contabilitate, dar se pare ca o echipa ca Nationalul se tine cu 3-3,5 milioane pe sezon. Sa speram ca avem si bucurii din suma asta, cam cum a...ilustrat Bancaru.

miril
31st July 2006, 12:08
Dan Petrescu despre Wisla Cracovia, in Prosport:

Care sunt relatiile cu sefii clubului?

Conducerea a fost întotdeauna alaturi de mine, dar, din pacate, nu am putut sa fac achizitiile pe care mi le doream din cauza lipsei de bani. Toti jucatorii care au venit în aceasta vara au ajuns aici liberi de contract. Imi doream sa îl aduc si pe Thwaite de la FC National, însa clubul bucurestean se opune tranzactiei.

miril
31st July 2006, 18:42
Constantin Iacov, în conflict cu impresarul lui Srhoj (GSP)

Aflat în litigiu cu FC Naţional, australianul Wayne Şhroj nu s-a prezentat la meciul cu Dinamo, deşi fusese trecut pe foaia de joc.

„Unde apare Marcel Popescu, apar probleme cu jucătorii”, a spus Constantin Iacov despre impresarul australianului.

„Sînt avocatul fotbaliştilor, nu al clubului”, a fost replica impresarului, care a acuzat atitudinea preşedintelui bancar în relaţia cu jucătorii.

Constantin Iacov l-a acuzat dur pe impresarul lui Srhoj, după ce australianul a refuzat să se prezinte la stadion pentru meciul cu Dinamo

„Acest personaj ori acţionează la comanda lui Mitică, ori are ceva cu FC Naţional, pentru că e inadmisibil să-i spui unui jucător plătit la zi să nu intre . Este păcat că astfel de oameni prestează pentru jucători, fiindcă aduc deservicii majore”

Contactat telefonic de Realitatea TV, Marcel Popescu a replicat

„Sînt avocatul jucătorilor, nu al clubului..Contractul a expirat la 1 iulie.”

Atât Shroj, cât şi nigerianul Abiodun aşteaptă decizia de marţi a Comisiei pentru Statutul Jucătorului.

Cei doi vor deveni liberi de contract dacă vor avea câştig de cauză în litigiul pe marginea prelungirii angajamentelor cu FC Naţional.

Bancaru
31st July 2006, 23:32
Sa plece, da-i in rahat. Daca raman AFC scrie pe ei. La pariu.