PDA

View Full Version : "Power" Rankings - Top 10



Seahawk
2nd November 2005, 07:48
Am "furat" ideea de pe nfl.com...
Pentru cine vrea, si cine are timp :P thread'ul asta l-am facut pentru ca fiecare in parte sa ne alcatuim un clasament cu primele 10 echipe din NFL in ordinea pe care o consideram noi (+ o mica argumentare in dreptul fiecareia) etapa de etapa.

Am sa incep eu. Asadar dupa 9 saptamani de NFL top 10'ul meu arata asa:


1. Indianapolis Colts - Recordul lor (7-0) spune totul.
2. Pittsburgh Steelers - au o echipa completa, cred ca ei alaturi de Denver sunt singurele echipe din AFC care pot pune probleme Coltsilor
3. Denver Broncos - desi cred ca au echipa si mai "completa" decat a lui Pittsburgh inca am dubii vis-a-vis de apararea lor pe final de meciuri. Dar overall sunt o nuca tare in NFL in momentul de fata.
4. Cincinnati Bengals - Carlson Palmer o sa fie in Hawaii la pro-bowl cel mai probabil, iar apararea lor contra paselor e de-a dreptul ucigatoare. Unde mai pui ca-l mai au si pe Chad Johnson.
5. Carolina Panthers - Am impresia ca apararea lor o sa poata face fata running game'ului lui Falcons si ei o sa iasa NFC South Champs. Steve Smith e incredibil.
6. New York Giants - Daca apararea lor joaca macar la 70% din ce au reusit contra lui Washington, Giants merita sa fie chiar mai sus. Meciul trecut au jucat pentru Wellington Mara (ownerul lor care a decedat). Sa vedem daca nu o sa se culce pe o ureche in continuare insa.
7. Seattle Seahawks - Chiar daca Hamlin e out for the season, avem echipa buna zic eu. Inca suntem NFL's top ranked offense, si noi ca si Giants la fel daca reusim sa jucam in aparare asa cum am facut-o in ultimul meci avem posibilitati mari de tot.
8. Atlanta Falcons - Ar fi mai sus daca Vick ar reusi sa paseze mai mult coechipierilor lui si nu adversarilor.
9. Tampa Bay - Prin accidentarea lui Brian Griese au mai pierdut din forta ofensiva, dar apararea lor o sa-i tina mereu in joc.
10. Dallas Cowboys - Se stie ca echipele lui Bill Parcells mereu au o aparare buna si running game dezvoltat. Dallas nu e o exceptie. Daca Bledsoe nu mai face greseli ca-n meciul cu Seattle... Dallas could go up big time.

NY_giants05
2nd November 2005, 21:23
Ok...here's my top 10 NFL teams :

1. Colts
2. Broncons
3. Bengals
4. Steelers
5. Falcons
6. Giants ..oh yeaaah ! :D ...giants are on fire !
7. Seahawks
8. Patriots
9. Buccaneers
10. Eagles

codrutc
3rd November 2005, 01:25
Da, dar pe ESPN nu functioneaza asa. Power Rankings este rodul contributiei mai multor ziaristi de pe ESPN. Asa ca propun ca, imediat ce fiecare ne dam cu parerea, sa publicam un Power Rankings al Onlinesport Romania :)

Seahawk
3rd November 2005, 02:20
Nu neaparat. Am vazut pe nfl.com Vic Carucci de exemplu isi face poll'ul lui mai mereu... iar pe ESPN e altcineva (imi scapa numele).

codrutc
3rd November 2005, 17:30
Ei polul da, asa face si Peter King de pe SI dar ala nu e Power Ranking.
Eu as zice asa:
1. Colts
2. Denver
3. Steelers
4. Giants
5. Seahawks
6. Cincinnati
7. Dallas
8. Carolina
9. San Diego
10. Jacksonville

Acum va rog sa nu va puneti cu tunurile pe mine, de la locul 4 in jos, sincer le-as fi putut pune in orice ordine.

Seahawk
13th November 2005, 06:09
A mai trecut o saptamana, iar topul meu inainte de week 10 arata asa :


1. Indianapolis
2. Steelers
3. Denver
4. Carolina
5. Seahawks ;)
6. Giants
7. Atlanta
8. Bengals
9. Dallas
10. Chicago :ok:

NY_giants05
13th November 2005, 09:46
aha...deci punem top-ul inaintea fiecarei saptamani....
ok...now here's my top 10 before week 10 :

1. Colts ...astia sunt tari...mi-ar placea sa vad un meci cu Indianapolis. cred k fac spectacol aia p-acolo.
2. Broncos
3. Steelers
4. Bengals
5. Seahawks
6. Giants
7. Panthers
8. Chargers
9. Cowboys
10. Falcons

codrutc
14th November 2005, 23:26
Dupa week 10 , inainte de MNF

1. Colts
2. Denver
3. Steelers
4. Carolina
5. Seahawks
6. Cincinnati
7. San Diego
8. Dallas
9. Giants
10. Jacksonville
11 Tampa Bay
12 Chicago
13 New England
14 Philadelphia
15 Atlanta
16 Kansas City
.........de pe la locul 6 in jos mi-e destul de greu

Seahawk
18th November 2005, 22:21
Inainte de Week 11:

1. Indianapolis
2. Denver
3. Seahawks
4. Carolina
5. Pittsburgh
6. Cincinnati
7. Dallas
8. Giants
9. Chicago
10. Tampa Bay

codrutc
24th November 2005, 06:37
Inainte de Week 12:

1. Colts
2. Denver
3. Steelers
4. Seahawks
5. San Diego
6. Cincinnati
7. Dallas
8. Carolina
9. Giants
10. Jacksonville

Seahawk
6th November 2006, 08:03
It's that time of the year... In care eu ma apuc sa-mi fac Top-10'ul echipelor din NFL. Nu neaparat dupa record dar si din perspectiva accederii in play-offs...


1. Baltimore Ravens.

Cum de ce? Au cea mai buna aparare din NFL, si joaca incantator. Defense wins championships. Remember?

2. Indianapolis Colts.

Simplu, pentru ca ii au pe Peyton Manning, Marvin Harrison si Reggie Wayne

3. Chicago Bears.

O sa-si revina dupa experienta asta nefericita cu Delfinii si o sa aiba un cuvant de spus in playoffs anul asta.

4. New Orleans Saints.

Simplu, pentru ca domina una din cele mai tari divizii din NFL...si si-au revenit perfect dupa cateva sezoane in care au facut figuratie. Drew Brees e "comeback player of the year", alaturi de Javon Walker, care speaking of...

5. Denver Broncos.

Echipa asta pare ca e mereu acolo in frunte nu-i asa? Cred ca asta e ultima sansa a lui Jake Plummer totusi...

6. New England Patriots.

Tom Brady isi va reveni... fiti siguri de asta.


7. San Diego Chargers.

Phillip Rivers va produce lucruri frumoase in anii ce urmeaza in statul lui Schwarzenegger. Dar nu cred in ei anul asta. Probabil ca un wild card game should do it for the Chargers.


8. New York Giants.

Pentru ca greul abia urmeaza pentru G-men.


9. Atlanta Falcons.

sunt intr-o panta descendenta... insa probabil ca o sa ajunga in wild card game.

10. Seattle Seahawks.

Aici oscilez intre hawkshii mei si Kansas City, insa din 3 motive Seahawks :

1. Matt Hasselbeck si Shaun Alexander o sa revina chiar inainte de play-offs.

2. Noi avem o divizie mult mai usoara decat ei...

3. Avem si schedule-ul mai usor decat ei...


si evident faptul ca sunt subiectiv, dar deh ce sa-i faci :D



Astept sa vad si opiniile voastre :) Argumentate evident ;)


Dar evident ca sunt mai mult de 4-5 echipe care pot in orice saptamana sa intre aici in top-10. Asta e doar asa...parerea fiecaruia vis-a-vis de forma momentului si de play-off "picture"...si astfel se intocmeste un astfel de "clasament".

Oricum multe echipe nu si-au spus inca ultimul cuvant...si se mai pot intampla muuuuuuuuuuulte pana la sfarsitul sezonului...asa ca fiti pe faza:)