PDA

View Full Version : Australian Open va avea alta suprafata ?



Optimistul
3rd April 2007, 09:25
Dupa acuzatii facute de-a lungul timpului de catre Hewit asupra organizatorilor de la A0 cum ca suprafata e prea lenta pt. a putea cistiga si el acest mare slem ,se pare ca incepind cu 2008 A0 va avea alta suprafata de joc .
Deocamdata sunt mai multe propuneri dar cea care cred ca va inlocui Rebound Ace va fi Decoturf 2 ,o suprafata similara cu a US open.
Cu alte cuvinte concursurile de mare slem vor avea doar 3 suprafete diferite .
De ce ? Fara sa fiu din nou circotas ,cred ca este la mijloc politica americana pt. a mai putea taia din elanul tenisului european care prefera suprafetele lente...
Cum comentati ?

printulmiskin
3rd April 2007, 09:58
Mie mi se pare pe undeva normal sa urmaresti sa avantajezi din pct asta de vedere compatriotii tai..Insa din pacate pentru Aussies,Hewitt are infime sanse sa mai cistige vreun turneu de mare slem vreodata..Nu il vad in stare sa depaseasca toata cohorta asta de tineri talentati flaminzi de trofee,ca sa nu mai vorbesc de "vechea"garda:Federer,Nadal,Canas..etc

Ady
3rd April 2007, 09:59
se auzea la un moment dat ca o schimba de anul asta, chiar vazusem cateva poze pe net ...

Val
3rd April 2007, 10:37
Daca au facut-o de dragul lui Hewitt, sunt chiar penibili oamenii. Poata o sa vedem ca si cei de la Wimbledon vor schimba iarba cu cimentul, asa ar avea Murray mai multe sanse sa castige, iar Federer ceva mai multe sanse sa piarda.

lucian_iasi
3rd April 2007, 10:56
Mie mi se pare pe undeva normal sa urmaresti sa avantajezi din pct asta de vedere compatriotii tai..Insa din pacate pentru Aussies,Hewitt are infime sanse sa mai cistige vreun turneu de mare slem vreodata..

Aici iti dau dreptate in totalitate :( :( :( :no: :no: :no:

Hewitt a avut o sansa imensa de a castiga Australian Open in 2005,dar a pierdut rusinos in fata lui Safin:( .Tot in 2005 a mai jucat o finala la US Open fiind umilit de federer cu 2 seturi la 0 din 3...Plus o semifinala la Wimbledon.Nu cred k va mai face asemenea rezultate prea curand :( :( :no:

Optimistul
3rd April 2007, 11:02
Cum americanii decid in genere soarta tenisului mondial eu cred ca e o modificare cu conotatii americane...Ginditi-va citi bani au pierdut americanii de cind a disparut Sampras ,Agassi si n-au mai ramas decit Roddick si Blake doi jucatori care dupa parerea mea vor iesi anul asta din top 10 ?!
Se pare ca americanii impreuna cu australienii au luat aceasta decizie disperata ca sa peteceasca in continuare problemele grave pe care le au in formarea tinerilor jucatori.
Mare lucru daca nu vom vedea peste citiva ani ca vor naturaliza tinere talente din toata lumea...

printulmiskin
3rd April 2007, 12:27
Cum americanii decid in genere soarta tenisului mondial eu cred ca e o modificare cu conotatii americane...Ginditi-va citi bani au pierdut americanii de cind a disparut Sampras ,Agassi si n-au mai ramas decit Roddick si Blake doi jucatori care dupa parerea mea vor iesi anul asta din top 10 ?!
Se pare ca americanii impreuna cu australienii au luat aceasta decizie disperata ca sa peteceasca in continuare problemele grave pe care le au in formarea tinerilor jucatori.
Mare lucru daca nu vom vedea peste citiva ani ca vor naturaliza tinere talente din toata lumea...

Ca exista o problema cu tenisul american si australian,este cert..o recunosc si ei deschis,de altfel.Cauta sa gaseasca explicatii,ca dupa aceea sa gaseasca si solutiile.Gaselnita asta cu suprafata nu cred ca face parte din solutii.Eu unul cred ca una din principalele cauze ar fi ca tinerii americani nu mai au motivatia sa o ia de mic cu munca asta titanica de a deveni campion in tenis..Se poate sa ma insel,dar asta cred ca ar fi principala cauza..

Cipri
4th April 2007, 12:48
Dupa acuzatii facute de-a lungul timpului de catre Hewit asupra organizatorilor de la A0 cum ca suprafata e prea lenta pt. a putea cistiga si el acest mare slem ,se pare ca incepind cu 2008 A0 va avea alta suprafata de joc .
Deocamdata sunt mai multe propuneri dar cea care cred ca va inlocui Rebound Ace va fi Decoturf 2 ,o suprafata similara cu a US open.
Cu alte cuvinte concursurile de mare slem vor avea doar 3 suprafete diferite .
De ce ? Fara sa fiu din nou circotas ,cred ca este la mijloc politica americana pt. a mai putea taia din elanul tenisului european care prefera suprafetele lente...
Cum comentati ?
Asa cred si eu ... americanii si-au bagat nasul pe aici :D se stie ca jucatorii europeni sunt mai buni pe suprafetele lente decat pe cele rapide :) era bn si inainte ... nu vad dc sa fie o alta suprafata mai rapida ? doar ca vor americanii si austrlienii ? :))

dextercioby
4th April 2007, 12:51
Cel mai frumos ar fi sa fie ca-n anii '70, RG pe zgura si restul 3 pe iarba.