PDA

View Full Version : "Ipocritii" si "handicapatii".Deznodamantul



RedBaron
1st November 2005, 21:41
UTA se afla la un singur pas de div. C, la un singur pas de moarte clinica. De cand urmaresc indeaproape UTA am vazut doar dilentatism, amatorism, hotii, ipocrizie, demagogie, etc etc. E de ajuns sa urmariti articolele reproduse din ziarele locale din ultimele 3 sezoane.
Dupa cum am spus de nenumarate ori, UTA nu e un sac fara fund, iar acum am ajuns la fundul sacului. Toti care s-au perindat la club, au profitat, au distrus, furat (ca pana la urma asta e rodul muncii lor la club) si nu a mai ramas nimic. Fanii sunt tot mai putini si tot mai scarbiti de ce inseamna UTA azi. Asa atragem noi (aradenii) lumea la stadion? Pentru ce sa vina? Ce sa vada?

Tocmai am citit in ziar ca jucatorii de la UTA au avut tupeul si ipocrizia sa ameninte cu greva deoarece aveau o zi restanta la salar, inaintea meciului cu Gloria II, meci pierdut de altfel ca mai toate sezonul acesta. Ei bine RATATILOR va zic eu, voi ca jucatori utisti nu meritati nici rahatu de porumbel sa-l atingeti de pe statuia aia din fata stadionului, tipu' ala pe care voi nu stiti cum il cheama, ca de scris numele lui, sunt sigur ca nu puteti sa il scrieti.

Imi e rusine, am vazut vreo 2 antrenamente... Vai si amar. Nu e de mirare... Sunt total anti-fotbal acesti HANDICAPATI pe care ii numim fotbalisti ai UTA-ei. Efectiv niste handicapati (handicapat= adica le lipseste abilitatea de a... ) care nu au de-a face cu fotbalul, dar au tupeul sa isi mai ceara salar. Orice om normal stie ca nefiind performant la locul sau de munca, va fi concediat. Ei bine la noi contra-performanta se rasplateste. Cica sa nu afectam echipa, le platim salariile - opinia conducerii. Oricum jucatorii sunt afectati de lipsa de talent, caracter, fizic si mai ales de inteligenta.

Conducerea UTA-ei din 2000 incoace a fost a generat aceasta stare de fapte. Amintim doar niste nume: Locic, Dorel Popa, Sandu Ion, Chisbora, avocatu Valentin si pe 'eroii' fara nume, care au merit si mai mare probabil, alti *******i veniti sa faca bani si imagine, dar lasand cadavre in urmele lor. Vedeti ce opinie au Boruga, Ionut Popa, cum au fost ei demisi, cazul Manta, etc etc etc.

Asadar, prieteni utisti, eu zic sa nu mai reprosam nimic Timisoarei sau altora. Aradenii nostri au distrus ce a creat un om ce a tinut la acest oras, din cate stiu eu. Ce rost are sa ne batem cu caramida in piept atunci? Ar fi bine sa tacem naibii, si sa privim la TV cu joaca altii fotbal.

UTA a fost visul frumos, atitudinea romantica fata de fotbal a unui aradean ce a facut pentru orasul nostru cat nu are sa faca statul roman in 1000 de ani probabil. E vorba de baronul Neumann. Bunicii nostri sau parintii nostri au 'gustat' din visul acela. Noi am prins doar o fractiune din gloria UTA-ei, adica cate o victorie cu Steaua sau Poli, cel mult.
Nu putem sa ne reprosam nimic ca si fani, zic eu. Dar nici nu putem sa privim cu UTA se dezintegreaza de la etapa la etapa. Ce putem face? Nimic. Inchidem ochii atunci?! Cam asa... Sau luam la bataie pe care ii prindem maine la club? Parca am vrea, dar... ce obtinem? Prea putin prea tarziu.

Rostul acestui topic... nu stiu. Poate careva, daca il citeste si este in anturajul echipei, mai mult decat sunt eu, poate sa le comunice ca is niste RATATI. De la jucatori la conducere. Dar ei stiu asta. Nimica nou.
As spune eu ca aceasta nu e UTA, UTA murit practic la ultima promovare, atunci cand s-a vandut lotul acela ce cuprindea pe Hutan, Todea, Miculescu, etc.

Si sa fim realisti. Cu 'poamele' astea retrogradam sigur. Ultima halta spre div. C va fi intersezonul, ultima (si de data asta chiar ultima) sansa de a redresa ceva. Sa fie cu noroc, dar se stie, sansa tine cu cei tari, ori aceasta UTA nu are nimic 'tare' in ea.

Chiar, de ce credeti ca a ajuns UTA in situatia aceasta? Cine ar fi de vina? Cauze directe, indirecte, etc Intrebari uzate intr-un fel, dar daca raspundeti incercati sa formulati in mai mult de o propozitie. Haideti The_Kid (+SUR), Adymax, Micutzu, Robi si care mai sunteti. Putem noi face ceva? Vorba aia, e ultima sansa.
Daca aveti si voi opinii, postatile pana nu e prea tarziu. Poate de sezonul viitor nu mai avem de ce discuta.

PS= Kidule spune si tu de ce ati plecat din peluza sambata? Nu contest actiunea voastra, daca e ceea ce cred eu, o aprob chiar, ca umilinta are si ea o limita.

marcel
1st November 2005, 22:16
nu cedati! luptati-va cu totii ,cei care iubiti uta, sa nu fie prea tarziu.! stiu ce inseamna , am patit si noi la craiova destule! uniti-va! bafta:ok:

fara quote/citat integral la mesajul precedent pls.

RedBaron
1st November 2005, 22:42
Desi or sa aiureze unii ca vreau sa ma pun bine cu oltenii (cred ca e bine sa mentionez de acum, sa nu am parte de ceva reprosuri cum se intampla de obicei), vreau totusi sa spun ca: respect un lucru in mod deosebit la voi si anume mandria care imi pare exagerata uneori, totusi a mentinut Craiova mult peste 'linia de plutire', ceea ce la Timisoara intr-o prima faza sau la Arad acum nu poate fi vorba.
Poate faptul ca la voi performantele au fost mai recente, poate si asta nu a lasat Craiova sa se autodistruga. Si pana la urma cred ca au fost si mai sunt destui inimosi in Oltenia care sprijina cumva pe "U", in cele din urma zecile de jucatori de valoare care provin din Oltenia stau marturie. In fine, orice gand bun merita un semn de multumire, asa ca multumim de incurajari si bafta si voua. Nu doresc nimanui sa aiba parte de ce avem noi acum. Vorba aia, cand crezi ca mai rau nu se poate... ajungi sa te convingi de contrariu.

Macar la noi daca ar veni ceva jucatori de talent din spate. Dar de unde... juniorii is praf. 99%. Nu stiu sa fi avut ceva performante grupele de copii si juniori mai nou. Asadar "fundatia" e putreda.. de ce? Clar de ce. Inutil sa aduc in discutie cum se mai intra la UTA la centrul de copii. Asta ca o completare la primul mesaj al meu :|

t.b.
1st November 2005, 23:29
Eh eu stiu cum e sa retrogradezi in C pentru ca am trecut prin asta, aveam niste panarame de jucatori care nici la divizia D nu faceau fata, majoritatea erau spre finalul carierei, pierdeam meci dupa meci cu echipe ca Electro Bere Craiova, Chimica Tarnaveni, Minerul Motru, antrenorii se schimbau ca sosetele, era haos total. Conducerea nu parea prea afectata de aceasta drama prin care trecea clubul, noi suporterii eram singurii care aveau cosmaruri...

Dupa ce am retrogradat ni s-a oferit un loc (gratis) in divizia B de catre Dacia Mioveni, conducatorii nu s-au aratat interesati, si desi as vrea sa cred ca a fost un gest de onoare stiu sigur ca a fost pur si simplu lipsa de interes din partea lor. Pana la urma locul Mioveniului a fost luat de catre Poli, noi urmand sa jucam pentru prima oara in istorie in divizia C, o rusine pentru un club cu traditia si palmaresul Universitatii.
Persoana care ne-a salvat pe noi a fost Nelutu Sabau, care a renuntat sa mai joace la Rapid si a venit la noi in postura de jucator-antrenor. A promovat o serie de jucatori tineri, de la echipa de juniori care era campioana nationala pe atunci, am promovat fara probleme cu o echipa a carei medie de varsta era in jur de 20 de ani.

Asta s-a intamplat la noi, voua va doresc sa nu ajungeti in situatia noastra, UTA sper sa nu retrogradeze si sanse aveti pentru ca sunt echipe slabe in serie, deja una s-a retras, se pare ca o sa abandoneze campionatul si Olimpia, pentru voi sunt vitale meciurile cu contracandidatele. Nu pot sa inteleg cum ati reusit sa pierdeti acasa cu gloria 2... Sper ca macar in retur sa va reveniti si sa ajungeti pe un loc de pe care sa puteti reconstrui echipa fara sa aveti grija retrogradarii

Salvarea ar putea sa vina de la jucatorii locali, cei care joaca cu sufletul si nu doar pentru bani, daca intr-adevar au amenintat cu greva in conditiile in care echipa e pe loc retrogradabil inseamna ca nu au caracter... Un atu ar putea fi si suporterii, care pot impinge echipa de la spate

BAFTA MULTA :ok:
"U" si UTA in A cat mai curand ;)

RedBaron
2nd November 2005, 00:08
Pai vezi la voi era ceva in spate. Juniorii aceia campioni nationali. Oricum, la noi se merge din scandal in scandal, se persevereaza in incompetenta. Sunt destui jucatori aradeni, tocmai astia is lipsiti de orice caracter. Suporterii ce sa mai faca... te bate Deju pe unde te prinde, Sannicolau iti da 5 sezonu trecut, te bate CFR TM, Gloria 2, Ineul sezonul trecut cand vroia... nu se mai poate asa. Avem si noi nervii nostri. Pe astia ii bat si divizionarele C. E lipsit de sens.
Ai un om sufletist, nu unu ar fi 3, dar nici unul nu e lasat de club. Nici Tisza, nici Popa, nici Boruga. Is shmenarii aia acolo in Consiliul Director. Fiecare sapa pe fiecare. Iti zic eu, suporterii s-au saturat. Asta nu inseaman ca au plecat de langa echipa, dar sunt dezgustati efectiv.

panDUR
2nd November 2005, 16:46
Tineti-va tari...nu cedati.....si noi, Pandurii, au fost prin toate diviziile, inclusiv D si tot am reusit sa ajungem in A dupa multa munca, suferinta si lacrimi. Chiar daca nu suntem asemenea Stelei, lui Dinamo, Timisoarei, suntem acolo, in A. Nu cedati.
Respect pentru UTA. Nu aveti voie sa muriti.

six
4th November 2005, 11:38
Tineti-va tari...nu cedati.....si noi, Pandurii, au fost prin toate diviziile, inclusiv D si tot am reusit sa ajungem in A dupa multa munca, suferinta si lacrimi. Chiar daca nu suntem asemenea Stelei, lui Dinamo, Timisoarei, suntem acolo, in A. Nu cedati.
Respect pentru UTA. Nu aveti voie sa muriti.
Ce-i aici???priveghi???fiti linistiti nu va lasa-m sa muriti!.....:yeah:

RedBaron
6th November 2005, 20:30
Nimeni din partea utistilor nu zice nimic? Inseamna ca nu mai aveti nimic de adaugat sau ce? :))))) Las' ca nu picam noi asa usor, adica ne vom chinui, mai ales de ne trazneste cu datoriile alea ce le ale FC UTA, ca acu FCM-ul se pare ca ar avea si el ceva...
1-1 cu Alba, iara am scapat ieftin, ca la Salonta. :p

micutzu
7th November 2005, 09:27
Scapam noi cumva. sa batem in astea 2 care le avem acasa si saltam.

bogho
7th November 2005, 16:50
Nu cred ca UTA va muri. Cel putin asa sper.
Vineri noapte in trenul spre Sibiu am stat in compartiment cu un tip care mergea la Alba Iulia. Tinea cu UTA si se ducea sa vada meciul de acolo.
Atata timp cat are suporteri care ar face orice pentru echipa, UTA nu poate muri.

RedBaron
7th November 2005, 20:10
asa e, nu va muri, sunt unii care vor tine cu UTA (in cazul acesta) orice ar fi... insa degeaba echipa traieste in amintirea suporterilor, daca ea nu exista pe teren...
'club de traditie cautam conducere profesionista' era un slogan al galeriei UTA-ei

micutzu
8th November 2005, 09:30
Si inca nu am terminat cu cautarea.
vad ca ai mai revenit. Lipsish o vreme :D

Nu ma cheama asa :)))

RedBaron
15th November 2005, 22:03
am mai luat o gura de oxigen dupa victoria de sambata cu Minerul Lupeni, dar parca a fost un meci in care puteam pierde la fel de usor. la noi am vazut in sfarsit un jucator (Bota). restul... oricum Lupeniul o formatie solida care a iesit la joc doar dupa ce a luat gol. daca procedau altfel poate plecau mai castigati de la Arad. :|
urmeaza Olimpia. alte 3 puncte vitale, mai ales ca meciul e tot acasa!

redneck
22nd November 2005, 07:30
Hai sa facem o colecta pentru UTA! Toti cei iubesc UTA, aradeni din tara si din strainatate...hai sa donam noi pentru UTA...sa aprindem o flacara a sperantei...fiecare cit poate...
Sa vedem ce-o iesi !


Hai UTA ! Hai Aradul !

micutzu
22nd November 2005, 10:44
Fratele meu mai intai cei din Arad "sa doneze" venind la meci. Daca nici macar 50.000 nu au (adica 100.000 pe luna) atunci ce sa mai zici. Cine sa doneze, ce sa doneze? Poate voi cei de afara. Aici marea majoritate au salarii de pana la 200 EUR (240 USD) si nu prea au ce si cat sa doneze.
Daca nu vin la meci numai 500-600, adica cei fideli, de la restul ce vrei sa mai ceri. Astia di Arad sa vina la meciuri, daca ar fi in medie 5000 (sa nu zic mai mult) ar fi 500.000.000 pe luna si s-ar mai scoate macar deplasarile. Asta ar fi modul cel mai bun pentru a dona pentru UTA si modul cel mai frumos, si altcumva joaca o echipa cu suporteri in spate si altfel cu un stadion aproape gol.

six
22nd November 2005, 10:48
pe langa ca sunteti slabi saraci vaisamar a-ti votat cu sandu?????RUSINE:ciocan: :headbang: :mda: :jerk: :drak: :rosu: ....:no:

micutzu
22nd November 2005, 10:52
De unde stii cu cine am votat? :cool:
Ai fost la vot? :jerk:
Te iei dupa fitzuica aia de GS. :ciocan:
Nu l-am vazut pe Duckadam cu mana sus nci la Sandu nici la Popescu. Tu ce ai vazut? :o:
Oricum mai rau ca voi nu suntem, adica in C. :drak: :happy

RedBaron
22nd November 2005, 15:48
@06
si daca am votat cu sandu e bai? votam cu cine vor muschii nostri. unde ne e interesu, acolo votam. cred ca voi ati fi ultimi la a comenta la altii cand fac compromisuri ;)

@micutzu & redfighter
amandoi aveti dreptate, dar as mai completa eu asa:
degeaba dai bani, donezi, daca nu sunt oameni care sa stie cum sa-i foloseasca mai eficient. degeaba dai, daca altii iau, si UTA nu primeste nimic. degeaba ceri publicului sa vina... ca nu are de ce. nu are ce sa vada. nu are unde sa stea, nu are... deci nu e de condamnat. UTA are exact atati suporteri cati merita la ora actuala. nici unul mai mult.

six
23rd November 2005, 11:08
aveti dreptate...promit ca nu va mai deranjez doar stati mai bine ca noi .. nu!!!!????doar atat va mai spun cu o asa mentalitate sunteti ULTRAPENIBILI ADIO:no: :headbang: .........:yeah:

Kidu
26th November 2005, 00:42
Vaya con Dios !

RedBaron
9th December 2005, 20:58
Utistii sunt cu banii la zi
Conducerea clubului UTA a achitat, în cursul zilei de ieri, salariile fotbalistilor pe luna octombrie, revenind astfel la zi cu banii. Spre finalul lunii se vor plăti si banii pe noiembrie, astfel că vacanta utistilor va fi într-adevăr linistită din acest punct de vedere. Oricum, la nivelul lotului încă mai există nemultumiri legate de blocarea primelor, însă în acest caz fotbalistii nu au dreptate, deoarece, conform Regulamentului de Ordine Interioară, nu aveau pentru ce să primească bonusuri, deoarece echipa nu era clasată în primele sase locuri.Imbecilii, mai au tupeu sa ceara prime??? Ma intreb pentru ce... :headbang: Poate pentru acel 3-0 sec care le-a fost administrat de ultima clasata Corvinul sau poate pentru meciul cu Unirea Dej de acas'... sau poate pentru bataia incasata acasa de la Gloria BistritaII. Niste ipocriti...
Mare "bulan" au avut la Oradea ca au castigat, mare bulan ca au scos un punct la Salonta sau acasa in prima etapa cu ISCT. 5 puncte cu mult "bulan"... :jerk:

RedBaron
9th December 2005, 23:18
Aldea - în colimatorul conducătorilor de la UTA

Managerul general de la FCM UTA, Helmuth Duckadam este destul de iritat de ceea ce s-a întâmplat până acum la echipă, iar - pe alocuri - situatia persistă. La salariul dat joi, cinci jucători au fost penalizati, din diferite motive, alti trei au fost pusi pe liber, doi sunt în colimatorul antrenorului, dar mai sunt si altii care îi supără pe conducători.

Primul pe listă este Aldea, fundasul UTA-ei care este accidentat de o bună bucată de vreme. Duckadam este nemultumit de faptul că nu vede nici un interes din partea jucătorului, pentru a reveni la antrenamente, iar asta pentru simplul fapt că are un contract bun, iar salariul vine de la sine. „Dacă nu va începe pregătirea de iarnă si zice că-i tot accidentat, noi nu mai avem nevoie de el, asa că îl vom pune si pe el pe lista de transferuri. Dacă nu ne ajută nici în retur, când ne arde buza, atunci când o va face?” - spune Duckadam.

RedBaron
14th January 2006, 01:08
Situatia bazelor sportive din Arad este o problemă de zeci de ani, la care nimeni nu a reusit să-i dea de capăt. De la venirea în Primărie, primul edil al orasului, Gheorghe Falcă nu a simpatizat deloc sportul, iar cea mai neagră pată pe fata sportului arădean, care i se datorează chiar primarului, este dărâmarea stadionului „Astra-CFR”, de care nu ne mai despart decât câteva săptămâni. Încoltit din mai multe părti, Falcă a declarat că dă din banii primiti pe vânzarea terenului de pe „Banu Mărăcine”, atât pentru UTA, un milion de euro, iar apoi si pentru renovarea completă a stadionului „Motorul”, ca ACU să aibă unde să se mute.

Lovit, îndeosebi de presă, dar scăzând si în ochii iubitorilor de fotbal din Arad, căci nu se vedea nimic din ceea ce făcea, totusi, pentru bazele sportive din oras, primarul a organizat, ieri, la orele prânzului, o Conferintă de presă, în care a arătat ce a făcut, dar si ce va face pentru bazele sportive, nu mai putin de un milion de euro având destinatie precisă, de când e în functie.

UTA va primi doar 215.000 de euro

Probabil că atunci când a spus că din banii de la ACU, un milion de euro merg la UTA, Falcă era grăbit si a scăpat „golumbul” din gură, fără să vrea. Dacă spunea, de la început, că acesti bani se vor investi în baze sportive, dar si în sportul scolar, atacurile nu erau asa de dure si vehemente la adresa lui, asta e sigur. Din păcate pentru el, acum a venit si confirmarea, deoarece în anul 2006 UTA va primi doar 215.000 de euro, 55.000 urmând să fie „mâncati” de moder-nizările terenului ICRTI, care va fi o bază pentru Centrul de copii si juniori. Ceilalti bani ar putea să mergă - în marea lor majoritate - într-un loc, adică la tribuna a II-a, care trebuie refăcută în totalitate.

ACU s-a ales cu un stadion decent

După ce conducătorii clubului au cedat în fata amenintărilor primarului, destul de subit, ACU a fost „aruncată” în Aradul Nou, pe „Motorul”. Falcă nu a avut ce face, după ce a ajuns, totusi, la un consens cu reprezentantii clubului si le-a promis un stadion nou. Nu mai putin de 2,5 miliarde de lei vechi au fost deja „băgati” în stadionul din Aradul Nou, iar în 2006 sunt alocati 5,65 miliarde lei vechi, căci trebuie să se finiseze lucrările, din retur urmând ca ACU să evolueze la „noua adresă”, dacă lucrările vor fi finalizate, lucru foarte posibil, dacă vremea tine cu muncitorii.

18 licee si scoli generale vor primi bani

Peste 11 miliarde de lei vechi vor merge la 18 unităti de învătământ, toti în acest an. Se are în vedere amenajarea de terenuri de sport (handbal si baschet, unul minifotbal), ori asfaltarea celor care necesită doar acest lucru. Cei mai multi bani au fost alocati la Scolile Generale 9 si 10, adică 1,3 miliarde de lei vechi.

Un milion de euro, în madatul Falcă

Cu banii investiti la UTA în anii 2004 si 2005 (1,65 miliarde lei vechi, respectiv 4,3 miliarde lei vechi), cei de la „Motorul”, în anul 2005 (2,4 miliarde lei vechi) si investitiile din acest an, la stadioanele celor două cluburi si banii ce vor fi dati la unitătile de învătământ, se ajunge la un total de 37 mi-liarde de lei vechi, deci un milion de euro, exact banii de care vorbea Falcă, dar care s-au dus în mai multe zări, nu la UTA. „Ati văzut că milionul se regăseste undeva. Nu toti la UTA, dar în sportul arădean există, deci se poate spune că m-am tinut de cuvânt. Si să stiti că si anul viitor vor exista bani pentru bazele sportive, nu le vom lăsa în paragină. O investitie începută solicită altele, asa că vom continua să ajutăm miscarea sportivă din Arad” - a spus primarul Falcă.

Pistă de atletism si terenuri pentru UTA

Din trioul prezent la întâlnirea cu reprezentantii mass-media, Falcă-Dekany-Bognar, primii doi au fost în dimineata zilei de ieri „pe teren”, pentru a vedea dacă se poate face ceva cu terenurile „Sega” si „Indagrara”. Au fost întâlniri cu reprezentantii lui AS Romvest, Marin Lupas si Ioan Ienciu, dar si cu preotul paroh Pop, care detine terenul din Bujac. Se au în vedere investitii majore, cele două obiective urmând să devină baze sportive moderne, la „Sega” urmând să se mute Romvest, care a rămas fără terenul „Strungul”, dar să aibă acces si juniorii si copiii de la UTA, iar „Indagrara” ar urma să fie locul de pregătire al primei echipe de la UTA. Pentru „Sega” se vorbeste despre o investitie de 350.000 de euro, însă e greu de presupus că într-un teren izolat, fără posibilităti de extindere, se vor băga atâtia bani. Primarul Falcă a vorbit si despre o pistă de atletism, cu 4 ori 6 culoare, care ar urma să fie fixată la Colegiul National „Moise Nicoară”. În acest an investitiile totale se cifrează la suma de 28,5 miliarde de lei vechi, bani care vor trece de votul consilierilor pe data de 19 ianuarie. falca... se incadreaza la acest topic :D

UTA 4 EVER
15th January 2006, 09:30
Bine ca UTA nu trebuie sa-i dea bani lui falca. mai calcula putin si cine stie ce ii iesea... :ciocan:

bihoreanul
15th January 2006, 23:00
E pacat ca nu se investestc banii doar la stadionul UTA,dar probabil ca daca exista mai multe destinatii a 'euroilor' se pot trage mai multe comisoane.Asa e peste tot cand e vorba de banul public.Se vad investitiile facute la stadionul Motoru?Sau la celelalte stadioane? Bine macar ca ii investesc tot in sport si nu in alte 'proiecte' revolutionare,gen Aqualand sau mai stiu eu ce.Asa e la la noi.Pe langa faptul ca nu sunt destule baze sportive, le mai distrugem si pe alea pe care le avem,iar banii ii f***m cu taraita ,de nu se vede nicaieri nici un progres. In loc sa-i bagi toti intr-un loc,ii bagi 10 locuri si nicaieri nu se vede vreun progres. Ma gandeam ca doar la noi la Oradea este asa (de 2 ani tot lucreaza la stadion si nu-l mai termina) ,dar vad ca si la Arad e la fel. Se zice ca la noi in Ardeal sunt bani mai multi,dar aici stadioanele si bazele sportive sunt in ultimul hal,iar in Moldova si in sud se pot invest bani in infrastructura.Ne meritam soarta.........

RedBaron
15th January 2006, 23:50
In loc sa-i bagi toti intr-un loc,ii bagi 10 locuri si nicaieri nu se vede vreun progresin ultimu timp multe adevaruri se spun aci pe subforumu UTAei deci invit pe oricine sa citeasca sau sa bage de seama macar...
as concluziona eu: UTA va primi un pumn de praf in ochi... si 2 straturi de vopsea alba pe portile stadionului. bine ar fi sa nu fie asa si sa fiu eu pesimist doar.

RedBaron
18th January 2006, 00:10
Cândva, o mândrie
Unii, poate au rămas surprinşi de gestul lui Gigi Borugă de a-i testa, mai zilele trecute, inopinant, la capitolul cultură fotbalistică, pe actualii jucători ai clubului fanion al Aradului. Dar testul, cât se poate de elocvent, a scos în evidentă câteva adevăruri dureroase...

Trecând peste pedepsele - unele - (ne)ortodoxe aplicate de „profesorul” Borugă, constatăm cu amărăciune că sunt destui jucători din actualul lot care nu rea-lizează că evoluează sub culorile celei mai titrate echipe din provincie. Cândva o mândrie, purtarea echipamentului alb-roşu al UTA-ei, astăzi pare a nu mai conta. Pentru majoritatea jucătorilor primează banul şi mai putin tricoul pe care îl îmbracă. Sunt precum nişte roboti, fără suflet, care vin la serviciu, putin le pasă de rezultate, dar strâmbă din nas la aflarea veştii că ziua de leafă întârzie. „Durutul în cot” îi caracte-rizează, a ieşit în evidentă (şi) din „lectia” predată de Borugă. Este trist, dar adevărat: unii jucători nu cunoşteau câte puncte a adunat echipa la care joacă în turul campionatului, ce pozitie ocupă în clasament şi nici numărul de goluri marcate ori primite. Inutil să vă mai spunem că la capitolul istorie - a clubului - , numărul „repetentilor” a crescut îngrijorător. Şi-atunci, nu vi se pare normală decizia lui nea Gigi, de a fixa ziua de salar a jucătorilor în data de 32 a fiecărei luni, până la readucerea corabiei la mal ? Pentru că indolentei trebuie să i se răspundă pe măsură. Nu de alta, dar se răsucesc în morminte Nicolae Dumitrescu, Zoltan Farmati ori Ladislau Broşovszky, când - de-acolo, din Ceruri - constată cât pret pun actualii jucători ai „Bătrânei Doamne” pe sfintele tricouri alb-roşii. Cândva, o mândrie...

RED&WHITE
18th January 2006, 00:29
Articole scrise doar ca sa fie, de fapt nu ati ghicit? Cine altul decat daniel scridon :ciocan: :ciocan:. Oricum a fost doar prima lectie, urmeaza altele se ocupa JJ de ei ( Apostu stieeeeeee)
p.s. mai nimereste si scridon cateodata adevarul asa ca orbu ata in ac:happy :happy :happy

Mr Smith
6th May 2006, 14:23
Eu unul in aceste momente traiesc o stare confuza. Pe de-o parte imi pare rau ca picati in C, mie unul placandu-mi meciurile Poli - UTA, da rnu pot sa uit momentele cum va hlizeatzi si sareatzi de bucurie cand Poli a trecut prin aceleasi momente si sa simt o mica satisfactie.
Si ma uit si la Duckadam, care singura lui realizare in timpul mandatului la UTA e un fan club Steaua in Arad......asta mi se pare o rusine MUUUUULT mai mare decat retrogradarea
E o vorba:" Nu rade de raul altuia ca ti s-ar putea intampla si tie" Uite ca se aplica

Kidu
6th May 2006, 16:53
Mai du-te in **** mea de papagal.
Grija voastra si calculele fanteziste pe care le faceti referitor la ce vom face noi in C, denota frustrarea voastra. Va simtiti cu musca pe caciula, ***** violete ce sunteti.

Vom merge in C cu onoare si vom reconstrui totul de la 0.