PDA

View Full Version : hello,DJ Klaus



joanaM
1st November 2005, 14:00
Adresez acest mes. lui DJ KLAUS ciau,ma cheama Oana si am 11 ani.Joc tenis de la 7 ani si am si clasament la frt.Am urmarit discutiile de pe forum legate de tenis si multe din inregistrarile video as fi vrut sa le vad si eu dar nu stiam cum .Vreau sa ajung o mare tenismena ,ma pregatesc intr-o grupa dar am si antrenor particular si profesor de pregatire fizica.Vreau sa stiu tot ce trebuie facut ca sa-mi indeplinesc visul si ma bucur ca existi .Am intampinat si eu tot felul de profesori care spuneau de exemplu ca daca nu esti nr. 1 national pana la 12 ani nu ai nici o sansa sa devii un mare campion.Eu am o problema .Cand m-a dus mama la antrenorul cu care fac individual acesta mi-a schimbat toate loviturile (m-a invatat liftul) si racheta(mi-am cumparat wilson hammer 4) si nivelul meu a scazut vizibil.Acum cand stapanesc deja toate acestea am impresia ca racheta e de vina (are 252g) si ca pur si simplu reduce viteza mingei.As vrea tare mult sa aflu parerea ta.Multumesc

Apolini
3rd November 2005, 18:06
Nu sunt DJ Klaus dar si eu joc tenis de cam de la 8 ani jumate si pot sa iti dau un sfat, stiu ca nu sunt antrenor dar eu iti spun parerea mea:
-Nu este adevarat ca daca nu ai ajuns locul 1 la 12 ani nu ai nici o sansa. Eu la inceput am vazut cum se joaca tenis la tv. Prima data am vazut un meci intre Capriati si Hingis si de atunci am vrut sa invat sa joc tenis. Am inceput la Scoala Sportiva Mircea Eliade ( maine implinesc 6 ani de cand am facut primul antrenament de tenis :D). Am cunoscut un antrenor grozav acolo si el m-a invatat un tenis excelent, doar ca intre timp au inceput sa vina jucatoare din topul clasamentului: Dospinoiu, Damaschin, Cadantu (nu stiu daca ai auzit d ele). Si de mine a uitat. El le antrena numai pe ele si eu cam 1 an am batut doar la perete si incepusem sa joc mult mai prost. Anul trecut m-am mutat la Baza Sportiva ,,Progresul" sau Arenele B.N.R. (acolo unde s-a tinut Open Romania. Am dat de un antrenor grozav aici, care a fost o data un jucator de tenis foarte bun si pentru mine inca mai este. Si in tot timpul asta eu nu am fost niciodata pe locul 1 nici macar pe 10. Am ajuns o data pe locul 33 dar mai mult nu. Abia acuma la 16 ani incepe tenisul adevarat. Nu vreau sa spun ca la 10 ani nu se joaca tenis, doar ca pe la 16 ani trebuie sa tragi de tine mai mult daca iti doresti sa ajungi sa castigi Wimbledon sau alte turnee mari. Eu am inceput sa joc tenis pentru ca imi placea atat de mult si acuma inca mai imi place. Asta este si cel mai important: Sa iti placa ceea ce faci, ca daca te obliga parintii si defapt tie nu iti place nu are nici un rost (asta cred eu). Am vazut la meciuri parinti care intra pe teren si isi bat copilul pentru ca a pierdut primul set.
Astept sa primesti si parerea lui DJ Klaus, el este un antrenor si are multa experienta, cred ca si tu si eu si multa multa lume are ceva de invatat de la el si de la elti antrenori buni (mai ales ca el e din America).

DJ Klaus
4th November 2005, 07:17
ma cheama Oana si am 11 ani.Joc tenis ....
Buna Oana. Sa stii un lucru... daca vrei ...si daca iti pui toata ambitia sa devii o buna jucatoare .... atunci nimeni si nimic nu-ti va sta in cale. Nici macar un antrenor sau mai stiu eu ce mare profet. Insa ... iti va fi mult mai usor tie daca vei gasi un antrenor care sa aiba incredere in tine si sa te invete tot ce stie el despre tenis si sa fie alaturi de tine si cand castigi si mai ales cand pierzi. Pentru ca drumul spre profesionism nu e taman usor si vei pierde foarte multe meciuri la inceput. Si cand spun foarte multe sa stii ca nu glumesc. Infrangeri care te vor descuraja. Ei bine din acele infrangeri va trebui sa inveti si fiecare infrangere sa te ambitioneze. Iar acel antrenor va trebui sa stie sa-ti vorbeasca si sa-ti arate ce trebuie sa vezi in acele momente. Acestia sunt antrenorii adevarati. Va veni vremea ,cand dorinta si ambitia ta laolalta cu un antrenament serios si mai ales cu un psihic cladit bine , toate aceste vor face diferenta si vei incepe sa castigi in fata unor jucatoare care altadata te bateau frecvent. Va veni si vremea victoriilor cladite pe acele infrangeri de care iti spuneam la inceput.
Oana draga, eu iti dorec din tot sufletul sa auzim de tine mai intai in tuneele futures, apoi challangersi apoi Marile Slamuri nu-i asa ? Bafta si tie si lui "tennisprogirl" careia ii este si ei adresat acest mesaj.

PS: Referitor la racheta Wilson Hammer 4... mie mi se pare cam grea pt tine. Dar acest lucru ar trebui sa-ti creasca viteza mingei. Iata cativa factori care cresc pueterea sau viteza mingei:
-daca racheta este mai lunga atunci viteza creste dar devine mai greu manevrabila
-daca capul rachetei creste atunci si viteza (puterea) creste deoarece corzile sunt mai lungi iar efectul de tamponare mai mare. Dar manevrabilitatea iar scade deoarece marirea capului rachetei creeaza o rezistenta mai mare la vant.
-daca duritatea rachetei creste viteza creste si ea
-cu cat capul rachetei este mai greu cu atat viteza creste dar daca capul rachetei este mai usor decat manerul atunci viteza scade considerabil (poate fi cazul rachetei tale)

Dupa cum vezi sunt o multime de factori de luat in considerare ...si totusi toti acesti factori nu fac 2 bani daca nu probezi mai multe rachete sa vezi cu care te impaci mai bine. Dupa care o alegi cea pe care crezi ca ti se potriveste cel mai bine si o mai probezi odata jucand cateva meciuri bune. Abia dupa aceea te poti gandi daca sa o cumperi sau mai incerci alta. Alegerea rachetei este foarte importanta. Racheta poate imbunatati sau strica jocul unui jucator.

Sper sa iti fi raspuns la majoritatea "grijilor" si anunta-ma cum iti mai merge. Ma mai puteti contacta si pe adresa de mail : klaus1415@yahoo.com sau pe messenger (mai greu) cu userul: klaus1415
Iti multumesc si tie si lu' "tennisprogirl" pt aprecieri.
S-auzim numai de ...tenis :)

Apolini
4th November 2005, 08:34
Multumesc pentru raspuns si sfaturi, avem amamdoua inca muuulte de invatat. Cat despre racheta eu joc cu Hammer 6 si inainte sa cumpar racheta am testat si hammer 4, dar mi s-a parut cam greu. @oana: daca tu simti mingea bine cu racheta aia nu cred ca va fii obligatoriu sa o schimbi in urmatorul an.

joanaM
6th November 2005, 09:31
Multumesc pentru incurajari si pentru sfaturi!Acum as vrea sa aflu care ar fi programul de antrenament la varsta mea.Care dintre cele doua tipuri de antrenamente (individual si la grupa) sunt mai importante si daca trebuiesc facute simultan.Tactica nu se face deloc de ex.Intreb toate acestea fiindca sunt foarte scumpe facute amandoua deodata si pe deasupra cum a spus si tennisprogirl sunt favoriti care sunt promovati tot timpul iar restul..........

Apolini
6th November 2005, 10:23
Chestia asta cred ca depinde si de nivel. Daca e vorba despre cineva care nu prea are habar de tenis, adica are loviturile mecanice (nu simte lovitura) cred ca e mai bine individual. Dar nu cred ca e cazul tau, daca esti deja la categaria de 12 ani si ai clasament destul de bun cred ca e mai bine sa faci cu inca 1,2 sau 3 copii in grupa. Mie imi place sa mai fac si antrenament individual, ca imi inbunatatesc loviturile dar cand facem antrenament in grup mi se pare de fiecare data ca celalalt copil da mai bine de cat mine si eu incerc sa dau si mai bine. In plus si meciurile la antrenament ajuta. Daca mai esti cu inca cineva in grupa poti sa faci mai multe teme: dreapta cross, rever cross, optarul e.t.c. Si cred ca e impotant si sa te intelegi cu ei, daca sunteti buni prieteni intr-o grupa si tineti impreuna o sa progresati mult. Eu am fost timp de un an in grupa cu o fata de varsta mea, m-am inteles grozav cu ea, doar ca tatal ei spunea ca sunt prea slaba pentru ea (desi noi jucam aproape de la egal la egal). Tatal meu a zis ca prefera sa ii lanseze el mingi din cos de cat sa faca antrenament cu mine si cu antrenorul nostru.
Eu nu prea stiu multe despre astea.... joc tenis de 6 ani :D, nu sunt atrenor. DJ Klaus o sa poata sa iti spuna mult mai multe, sper ca o sa raspunda curand.

Tactica nu am prea facut-o nici eu. Si eu as vrea sa aflu mai multe despre tactica!

_LuCaS_
6th November 2005, 17:53
Tactica nu am prea facut-o nici eu. Si eu as vrea sa aflu mai multe despre tactica!
Tactica poti deprinde si singura uitandu-te la meciuri din wta sau asistand la diverse turnee ITF de 10k cum sunt la noi prin tara.
Conteaza fizicul foarte mult. In functie de cum esti cladita te orientezi. IN ziua de azi se practica tenisul in forta (vezi Sharapova, Vaidisova, Ivanovic) dar nu e neaparat.
O alta chestie o reprezinta suprafata de joc. La noi zgura cat vezi cu ochii. Din pacate asa nu se poate face performanta, te poti specializa doar pe suprafata asta. Si e pacat pentru ca talente in Romania exista, avem f multe junioare de viitor (Olaru, Niculescu, Szatmari, Gojnea, etc ). Avem 2 finale consecutive la RG Juniori (04 si 05) Sorana si Raluca.
Sfatul meu neprofesionist este sa va placa ceea ce faceti si sa munciti. Cand spun asta nu ma refer strict la antrenament. Uitati-va la meciuri din wta. IN special la turneele pe zgura. Aveti ce invata. Apoi restu vine de la sine. Ar mai fi multe de zis, dar deocamdata nu intru in detalii. Inca ceva, invatati sa ganditi tenisul, studiati-va adversarul. Variati loviturile. Jucati sah pe teren. Nu loviti mingea cat puteti de tare in jumatatea adversa cum se practica. Eram o data la un meci intre 2 junioare la Iasi. La un moment dat dupa ce pierde primul set una dintre ele se duce inspre banca cu ochii in lacrimi si se uita la taica-su (care normal ca era suparat) si spune "Nu pot lovi mai tare de atat" Halal tactica

Ady
6th November 2005, 19:15
Tactica poti deprinde si singura uitandu-te la meciuri din wta sau asistand la diverse turnee ITF de 10k cum sunt la noi prin tara.

Eu sunt de parere ca daca vrei sa ajungi undeva sus trebuie sa platesti un antrenor care sa te invete si loviturile si tactica , nu sa stai sa te uiti la TV . Pentru a face performanta trebuie sa te antrenezi cateva ore pe zi , nu sa urmaresti eurosport :P . De fapt cred ca nici un jucator nu sta sa urmareasca meciuri de tennis la TV . Tin minte ca Pavel la un moment dat zicea ca dupa ce pierde intr-un turneu nu il mai intereseaza ce se intampla . Si mi se pare si normal , cred ca numai de tennis nu le mai arde lor si timpul liber vor sa il ocupe cu altceva .
Si in plus un copil nu prea stie ce sa urmareasca intr-un meci de tennis , trebuie neaparat sa fie cineva langa el sa ii explice .

PS : Bine ai venit pe forumul OLS :ok:

_LuCaS_
6th November 2005, 19:25
Eu sunt de parere ca daca vrei sa ajungi undeva sus trebuie sa platesti un antrenor care sa te invete si loviturile si tactica , nu sa stai sa te uiti la TV . Pentru a face performanta trebuie sa te antrenezi cateva ore pe zi , nu sa urmaresti eurosport :P . De fapt cred ca nici un jucator nu sta sa urmareasca meciuri de tennis la TV . Tin minte ca Pavel la un moment dat zicea ca dupa ce pierde intr-un turneu nu il mai intereseaza ce se intampla . Si mi se pare si normal , cred ca numai de tennis nu le mai arde lor si timpul liber vor sa il ocupe cu altceva .
Si in plus un copil nu prea stie ce sa urmareasca intr-un meci de tennis , trebuie neaparat sa fie cineva langa el sa ii explice .

PS : Bine ai venit pe forumul OLS :ok:
mersi ;)
Ady ideal este cum spui tu. Insa eu ma indoiesc ca avem antrenori in Romania care sa nu ceara o carutza de bani si care sa te invete tactica de cel mai inalt nivel. Majoritatea racnesc la tine daca nu stii sa servesti cum vor ei sau daca lovesti moale.
Antrenamentul este obligatoriu evident, insa daca vrei sa stii ceva in plus te uiti si la meciuri. Pavel este la un nivel la care stie ce are de facut si are dreptate. Si cand ma refeream la tv, ma refer la junori care stiu cat de cat ce vor in tenis si nu la clasa I :d

Ady
6th November 2005, 19:35
Antrenori probabil avem , dar tinand cont de faptul ca de obicei parintii pustilor interesati de tennis nu au bani sa ii plateasca corespunzator si serviciile lor devin indoielnice . Adica in loc sa il invete pe copil despre tennis il trimite la un perete sau schimba cateva mingi cu el in timp ce sa gandeste cum o sa plateasca intretinerea sau factura la telefon sau mai stiu eu ce ... Ideal ar fi ca cei care vor sa faca performanta sa isi gaseasca un antrenor pe care sa il plateasca si sa fie alaturi de ei pe toata durata carierei , cum s-a intamplat spre exemplu cu Hanescu si Tomai . Dar aici intervine si norocul , pentru ca Victor a fost norocos ca si-a gasit sponsor . Am mai vorbit noi pe aici despre colegi de generatie ai lui Hane , care la un moment dat erau mai buni ca el , dar nu au reusit sa isi gaseasca sponsori ...

Apolini
8th November 2005, 08:01
@ Lucas: se poate invata ceva si de la meciurile wta, atp de la tv , si de la meciurile de 10000 de la noi din tara. In legatura cu antrenorii din Romania, am si eu o experienta de povestit: Cam acum 2 ani au inceput sa apara ,,vedetele'' la baza unde jucam eu. Antrenorul nu se mai ocupa de mine asa ca am cautat altul. Am fost la Tc2000, Herastrau ... si in final la Progresul unde am si ramas. Dar inainte sa ajung aici am intalnit 2 lucruri inadmisibile: 1. un antrenor i-a spus tatalui meu ca daca ii da 4000 dolari pe an, intr-un an ajung campioana la 12 ani. Normal ca nu am acceptat! 2. La toate bazele de tenis pe unde s-au mai tinut turnee am fost intrebata unde ma antrenez acuma. Cum au auzit de Progresul am primit raspunsuri de genul: ,, Vai, daca mai stai mult acolo o sa uiti sa ti racheta in mana!'' , ,, Aualeu! pleaca repede de acolo!'' e.t.c. Daca stie cineva ceva despre zvonurile 'antiprogresul' sa ma anunte, pt ca antrenamentele aici sunt grozave si antrenorul meu nu cere o caruta de bani si chiar ii pasa de jucatorii, jucatoarele lui!