PDA

View Full Version : Cazul "Cristocea"!!!



ady51a
1st November 2005, 12:23
“Am fost prostit!”


Cristocea a refuzat să-şi prelungească contractul cu “marinarii” şi a fost trimis la echipa a doua de conducerea clubului.

Cu o zi īnaintea partidei cu Rapid, Vasilică Cristocea a fost scos din lot. Motivul oficial? Jucătorul a părăsit antrenamentul de joi seară. Mijlocaşul are, īnsă, o altă variantă.
E Vasilică, cei din club spun că ai fost trimis la Farul II din cauza unor probleme disciplinare.
e Nu este nimic adevărat, iar acest lucru poate fi confirmat şi de coechipierii mei. M-au scos din primă echipă fiindcă nu le-am permis să mă prostească.
E Cum adică?
e Am fost prostit de clubul Farul īn ultimii cinci ani. Din 2000, am un contract de “cacao”, īn valoare de 10.000 de dolari care creşte cu cāte 1.000 de dolari după fiecare sezon! A fost o bătaie de joc, dar mi-a ajuns. Sunt de şase ani la Farul, am 25 de ani, iar din banii cāştigaţi din fotbal nu am reuşit nici măcar să-mi cumpăr o casă.
E Deci nu-ţi vei prelungi contractul?
e Nu! Tocmai de aceea, am şi fost exclus din lotul primei echipe. De altfel, antrenorul Grigoraş mă avertizase īncă dinaintea meciului cu Steaua că, dacă nu mă duc la patronul Bosānceanu să semnez noul acord, o să fiu trimis la Farul II.

Va ajunge la Dinamo!
Contractul lui Cristocea cu Farul va expira la finele sezonului, după care mijlocaşul va lua drumul Bucureştiului, pentru a semna cu Dinamo. “Am mai multe oferte, dar recunosc că sunt īn tatonări cu cei de la Dinamo, iar dacă ne īnţelegem, va fi foarte bine”, ne-a declarat Cristocea, al cărui impresar este Victor Becali (foto). “Cu siguranţă Cristocea va pleca de la Farul! De doi ani el amānă, īncontinuu, prelungirea acordului, şi acum ne-a spus că vrea să plece. Sincer, nu mă interesează unde, fiindcă īn ultimul timp a făcut mai multe meciuri slabe”, ne-a spus Gheorghe Bosānceanu.

ProSport!

tchibos
1st November 2005, 14:08
eu sunt curios sa vad unde o sa ajunga, ca sa recunoastem nu e un super jucator, dar trebuia tinut la echipa pe care o cunostea destul de bine si pentru care de multe ori a facut diferenta pe tabela. Asa e -> cu cat esti mai bogat cu atat devii mai zgarcit si uiti sa recompensezi pe cei din jurul tau

Prt Cristocea am o nota proasta ptr ca paraseste Farul si una foarte buna ca stie sa isi spuna cuvantul (bebelusul care nu plange nu ii da masa sa suga), iar Grigoras ar trebui sa isi vada de partea lui nu sa fie el cel ce modereaza contractele si alte astfel de lucruri (cred ca de asta e si relatia asta speciala intre el si Bosanceanu)

ady51a
1st November 2005, 14:11
Oricum Vasilica e decis sa plece si in fond este optiunea lui sa nu mai prelungeasca contractul.

tchibos
1st November 2005, 14:15
da dar vezi ca se pune presiune asupra lui, la urma urmei de ce sa nu il bage pana nu i se termina contractul, pana acum a fost bun si acum gata nu mai e bun, eu cred ca e cel putin la fel de bun ca muti altii care dorm pe teren

ady51a
1st November 2005, 14:19
Pai asta-i situatia. S-a intamplat acum 2 saptamani si la case mai mari cu Vicenzo Iaquinta de la Udinese, care a stat pe tusa pana a semnat. Cristocea o sa stea pe tusa pana semneaza cu alta echipa. Sper ca nu la Dinamo. Mai bine afara din tara decat la Dinamo! O sa urmatorul prin Ucraina sau Rusia!

Si contractul ala "de cacao" nu l-a semnat si el? Inainte de a-l semna nu a vazut ca-i "de cacao"?:o: :mda: , de ce l-a mai semnat?:o: :mda: ???

tchibos
1st November 2005, 14:34
toti semneaza contracte de cacao ca asa-i la inceput dar in momentul in care prinzi experienta e normal sa creasca si pretentiile, asa a fost si cu Iaquinta...poti fi sigur ca in cazul lui au fost ceva modificari in contract de l-a semnat pana la urma. Stii ce ma doare cel mai tare (in fotbal si nu numai): cand cineva are sub nas o valoare si o pierde,; nu ar fi exclus sa ajunga la dinamo si acolo sa joace titular si sa intre iar in forma ca are cateva lucrui la care se pricepe pe teren si dupa aia sa vezi cum ne bagam si noi si bosanceanu unghia in gat ca nu i-a marit contractul

ps: Iaquinta a stat doar doua meciuri parca, fiindca nu a semnat contractul

ady51a
1st November 2005, 14:51
Da, 2 in campionat si unul in Champions League.
Da, dar sunt multi constanteni care nu vad in Cristocea chiar asa o mare valoare. O sa-l duca Dinu la Dinamo sa joaca volante cum ii place lui sa spuna!:D :rosu:

tchibos
1st November 2005, 15:38
ramane de vazut... nici eu nu cred ca e mare valoare asa cum nu cred de nici unul de la Farul ca e mare valoare, pe asta se si bazeaza campania de achizitie a lui Bosanceanu, ia la echipa oameni care nu sunt individualitati dar care se pot integra in echipa fara a emite mari pretentii. Mai bine ar baga Bossu mana mai adanc in buzunar daca tot vrea sa fie in lupta cu granzii

Rechinul Ucigas
1st November 2005, 18:43
gata se duce la dinamo si o sa il vezi cum canta : PANA LA MOARTE SUNT CAINE PANA LA MOARTE !!! :(((

FatFrumos
1st November 2005, 21:02
mare brinza va face la dinamo, o sa stea mai mult pe tusa.

Klingon
2nd November 2005, 01:42
Dupa ce Oleg Blohin s-a retras din activitate, un coleg de-al sau de la Dinamo Kiev a spus ca "Oleg este unul dintre acei jucatori de care iti dai seama cat de importanti sunt pentru echipa ta numai cand lipsesc din teren."

Ma tem sa nu fie si Cristocea in aceeasi categorie. Daca m-ar intreba cineva ce i-a lipsit Farului mai mult si mai mult in ultimele meciuri, as raspunde ca un numar 10. Asta fiind probabil si numarul cel mai greu de inlocuit intr-o echipa.

Seahawk
2nd November 2005, 10:07
Pana la urma e "profesionist".Si trebuie sa-l intelegem chiar daca nu ne convine... Si voi toti aici de pe forum la randul vostru daca erati in locul lui, de ce sa nu recunoasteti ca procedati la fel. Daca el stie ca poate primi un contract mai bun in alta parte... e treaba lui si noi degeaba il judecam.

Dar pe de alta parte nu cred ca Farul sta intr-un singur jucator. E foarte gresit daca ne gandim asa. Vasilica e bun, si-a fost bun pentru Farul...dar asta e. Nu am pierdut meciurile din cauza ca n-am avut un numar 10 pe teren...ci pt ca nu l-am avut nici pe Pascovici...nici pe Gurita. Vasilica singur nu face cine stie ce diferenta

tchibos
2nd November 2005, 10:12
in sfarsit doi pe "gustul" meu... a nu se intelege gresit si pe mine ma streseaza situatia si poate il vad intr-o oarecare masura ca pe un "tradator" dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa vad adevaratul vinovat in situatia asta, adica patronul

Klingon
2nd November 2005, 21:55
Soimule, eu nu-l judec pe Cristocea ca vrea sa plece. E dreptul lui, chiar daca ar fi castigat 1 milion de dolari pe an la Farul.

Si nici nu zic ca daca era el in teren bateam Steaua, National si Rapid. Zic ca, daca as fi putut sa astup gaurile din echipa Farul in aceste meciuri, as fi inceput cu numarul 10.

Tchibos, de acord! Bosanceanu vrea prea multe de doi lei. Pai ala e salariu sa-l dai unui jucator care vrei sa te duca in UEFA? Poate ca acum 5 ani cand a semnat contractul Cristocea era un nimeni, dar intre timp lucrurile s-au schimbat. Faptul ca Andone a vrut sa-l ia cu el la Dinamo inca de cand a plecat inseamna ceva. Si faptul ca Margaritescu l-a scos din joc, evident intentionat, in minutul 5 din finala Cupei inseamna ceva. De obicei, numai jucatorii cheie ai adversarului sunt tratati asa.

Parca si Ilyes de la Rapid este pe final de contract dar Lucescu n-are de gand sa-l treaca la Rapid II pentru asta. De fapt ce castiga Farul daca-l tine pe Cristocea afara pana la vara? Nimic. Spera sa-l convinga in felul asta sa semneze? Numai daca n-ar avea nici oferte si nici personalitate ar face asta. Dar Cristocea le are pe amandoua.

Intr-adevar, nu este el in cea mai buna forma, dar nici nu se compara cu dezastrele din aparare. Ramane omul care poate da 2-3 pase de gol intr-un meci, exact ce ne lipseste noua.

Grigoras a spus azi o istorie interesanta in ProSport: si el a plecat in 1992 de la Farul in Bulgaria pentru ca la Farul avea un salariu de 5000 de dolari iar la bulgari a obtinut de 6 ori mai mult. Apoi a ajuns la Levski, astia de joaca impotriva cainilor, unde iar si-a dublat salariul. Deci... poate ca au si jucatorii nostri ceva dreptate cand se dau accidentati in loc sa-si indoaie oasele pentru 2 lei.

FatFrumos
3rd November 2005, 03:06
Corect din pacate Dinamo are prea multi jucatori sa poate prinda echipa o sa stea mai mult pe bara uiltate la Baltoi intra acum ceva dar sesonul trecut a stat pe bara.

tchibos
5th November 2005, 21:07
Ce a vrut sa insemne gestul lu' Cristocea dupa gol?... ca le-a inchisis gura si ca de acum ar fi ai bine sa taca?... ok asta am inteles dar.. cui?

ady51a
5th November 2005, 22:54
Probabil ca asta!! Se putea referi la timisoreni tinand cont ca nu am prea avut ocazii pana atunci si a picat golul cand nu prea se astepta nimeni.

ady51a
7th November 2005, 13:56
Mai este asta un caz?
O sa semneze Cristocea un nou contract cu Farul dupa plecarea lui Grigoras???

Seahawk
7th November 2005, 20:44
Eu nu cred. Sunt sigur ca Cristocea abia asteapta sa plece, si nu-l invinovatesc chiar deloc

Klingon
7th November 2005, 22:05
Plecarea lui Grigoras nu inseamna mare lucru pentru Cristocea daca ramane cu un contract de vanzator de seminte. Se aude, Bos? (nu-i zic Boss ca si-o ia in cap)

tchibos
7th November 2005, 22:13
:happy

eu cred ca depinde in mare masura si de cine vine la echipa ca daca vine unul sa antreneze si zice ca e om de baza Cristocea atunci Del Bosche mai scoate un ban din banca si il pune in contul lu' Cristocea

pirlinho
8th November 2005, 00:41
Las' ca acum un an am dat nas in nas cu Cristocea la o agentie de pariuri (Astra). Baga si el niste bilete din salaru' de vanzator de seminte.

Doar doar de le-ar fi bagat in niste factori de productie (puradei) pentru cresterea calitatii semintelor, alta ar fi fost treaba azi.

ady51a
9th November 2005, 11:26
Galeria constănţeană a mers ieri la stadionul "Gheorghe Hagi" pentru a avea o discuţie cu Vasilică Cristocea, considerat vinovat de plecarea lui Grigoraş. Discuţiile s-au īncins, jucătorul fiind huiduit şi īnjurat, iar fanii i-au promis că nu īl vor menaja nici la meciurile oficiale. "Ne vom potoli doar dacă vei semna prelungirea contractului", i-au zis suporterii. Galeria s-a declarat şi īmpotriva venirii unui nou antrenor, dorindu-l īn continuare la echipă pe Grigoraş.GSP

Klingon
9th November 2005, 15:44
Fix cum ma asteptam! :drak:

Toata raspunderea pentru rezultatele urmatoare ale echipei pica acum pe pucisti, cei care s-au dat la o parte pentru ca Farul sa piarda meciuri si sa plece Grigoras. La fiecare punct pe care Farul il va pierde prosteste in etapele urmatoare, pucistii vor incasa un pumn in bot de la toata lumea. Tot ce incasa inainte Grigoras, vor incasa de acum incolo ei. Eu o sa fiu primul care o sa-i critice de-o sai ia :drak:

Dupa parerea mea, daca Bosanceanu nu aduce antrenor pana la sfarsitul turului este pentru ca ia in considerare ideea de a scapa de unii dintre pucisti pentru a-l readuce pe Grigoras.

tchibos
9th November 2005, 20:13
eu cred ca suporterii din galerie sunt "mani****ti" tot de Bosanceanu

the_shark
9th November 2005, 23:27
"Ne vom potoli doar dacă vei semna prelungirea contractului", i-au zis suporterii. Galeria s-a declarat şi īmpotriva venirii unui nou antrenor, dorindu-l īn continuare la echipă pe Grigoraş.GSP

asta e prosteala pe fata, vorba lu' tchibos "galeria e mani****ta de bosanceanu" grigoras pana la sfarsitul sezonului e inapoi la farul.

Klingon
10th November 2005, 05:24
De ce credeti voi ca galeria e mani****ta de Bosanceanu?

ady51a
10th November 2005, 12:16
Ce rost aveau scandarile galeriei atunci cand echipa mergea bine Anti-Mazare si Pro-Bosanceanu, tanand cont ca aceeasi galerie merge si la meciurile echipei de handbal HCM care e finantata de Consiliul Local si oamenii lui Mazare?:mda:

ady51a
11th November 2005, 08:20
La numai 25 de ani,dezămăgit de comportamentul galeriei şi al conducerii clubului constănţean, mijlocaşul Vasilică Cristocea vrea să-şi īncheie cariera de jucător.

Necazurile mijlocaşului constănţean Vasilică Cristocea au īnceput o dată cu refuzul de a semna prelungirea contractului cu Farul, care expiră la vară.
După şapte ani petrecuţi pe litoral, Cristocea, unul dintre titularii incontestabili, ar fi dorit să plece la altă echipă. Refuzul său a atras şi consecinţe: a fost ţinut rezervă, iar recent a intrat īn conflict şi cu galeria. Suporterii īi reproşează că este principalul vinovat pentru decizia schimbării antrenorului Grigoraş. Primul episod s-a derulat marţi seara. “M-au ameninţat cu bătaia şi m-au īnjurat. Probabil drept «mulţumire» pentru tot ce am făcut la Farul. Ştiu cine i-a pus să se comporte aşa. Vreau să mă retrag din activitate, sunt dezgustat, mi-ajunge!”. Cristocea susţine că a depus plāngere la Poliţie, iar de două zile nu mai participă la antrenamente. Īn plus, Cristocea este nemulţumit şi din cauza banilor, acesta afirmānd că nu i-au fost achitate primele pentru ultimele patru jocuri de campionat şi pentru unul din Cupa Romāniei, īn total aproximativ 4.000 de dolari.
Altfel, nici Tibi Moldovan nu a fost ieri la antrenamente, atacantul motivānd că este bolnav. Din cāte se pare, Tibi “s-a dat lovit” pentru că nu i-a convenit că azi ar fi trebuit să joace pentru Farul II, īn Divizia C.ProSport!

Īl vor acum!


"Cīinii" vor să-l transfere pe Cristocea şi există posibilitatea de a-l ceda la Farul pe Bălţoi

Dinamo īncearcă să dea īn aceste zile o lovitură: aducerea mijlocaşului ofensiv Vasilică Cristocea īn Ştefan cel Mare. Fotbalistului de 25 de ani īi expiră īn vară contractul cu Farul, īnsă situaţia lui īn acest moment este delicată. Acuzat de fanii constănţeni că a contribuit decisiv la īnlăturarea lui Petre Grigoraş de la echipă, Cristocea nu s-a mai prezentat ieri la antrenament, motivīnd că nu i-a fost achitată o restanţă de 3.000 de euro.

Roş-albii caută să-l transfere din această iarnă pe mijlocaşul Farului, pentru care ar putea să-l ofere la schimb pe atacantul Alex Bălţoi (23 de ani), căzut īn dizgraţia conducerii dinamoviste după partida cu Levski Sofia (0-1). Bălţoi a mai evoluat la Constanţa īntre anii 2002-2004, jucīnd 46 de meciuri şi marcīnd 13 goluri. Este posibil ca roş-albii să accepte să ofere şi o sumă modică, īn jur de 100.000 de dolari, pentru a-l achiziţiona imediat pe Cristocea.

INTERVIU
"Aş veni la Dinamo!"


- Vasilică, de ce nu ai participat la antrenament?
- Nu mi-am primit banii, deşi coechipierii mei i-au luat. Acest lucru nu mi se pare normal. Īn aceste zile, voi merge personal pentru a anunţa şefii clubului că nu mai vin la echipă. Pot să-mi dea şi 100.000 de dolari amendă, că tot nu mă mai īntorc. Mă gīndesc chiar să mă las de fotbal!

- Ştii că te vrea Dinamo?
- Cu mine nu au luat deocamdată legătura, dar dacă Dinamo se va īnţelege cu Farul, m-aş duce acolo. Eu, sincer, aş vrea să merg īn Ştefan cel Mare. Dacă nu, stau acasă pīnă īn vară şi voi vedea apoi ce o să fac.Gsp

pirlinho
11th November 2005, 16:59
Ce vrajeala cu lasatu' de fotbal. Ma mir c-au pus unii botu' la ce-a zis.

Cristocea devine alt nesimtit care n-are pic de respect pentru Farul. Oare cine l-a gasit pe la Harsova si cine a avut tupeul sa-l bage titular in echipa sa de pe la 18, 19, ani? Ah, nu, nu Farul, bineinteles.

Nu pot decat sa rad la oferta facuta de Dinamo. Un jucator mediocru si de-a dreptul stupid ca mentalitate plus trei bani aruncati acolo, s-acopere carentele lui Baltoi. Pai ori dati bani, de la 300 000 euro in sus, ori nu.

Si ce duo bun de fluierat va face Vasilica Cristocea cu un alt nemernic, unul pe care cu greu il poti intrece, Ianis Zicu.

tchibos
12th November 2005, 10:58
Si ce duo bun de fluierat va face Vasilica Cristocea cu un alt nemernic, unul pe care cu greu il poti intrece, Ianis Zicu.

:happy aici ai dreptaete

tchibos
12th November 2005, 11:05
De ce credeti voi ca galeria e mani****ta de Bosanceanu?

pai ce Bosanceanu e prost?... nu crezi ca atunci cand le da bani si le pune la dispozitie autocare pentru deplasari nu ii si "instruieste" ce sa scandeze?... pai pana acum ceva timp eu nu am auzit scandari la adresa lu' Bosanceanu, dar mai nou a devenit asa meritul subit a lu' Bosanceanu cand merge bine Farul. Te intreb de ce ii acorda galeria doar laude si de ce atunci cand Farul merge prost nu e huiduit Bosanceanu?... sunt gasiti vinovati antrenori, jucatori, dar nu patronul, in schimb cand e de bine patronul e si el printre "premiati"... nu crezi e ceva putred in Danemarca?

ady51a
14th November 2005, 10:18
Grigoras le-a spus fanilor sa nu-l mai ameninte pe mijlocasul constantean, deoarece nu din cauza lui a plecat de la echipa.
Fostul tehnician al constantenilor, Petre Grigoras, a declarat ca despartirea sa de echipa de la malul marii a fost o alegere personala, si nu in urma vreunui conflict cu jucatorii: "A fost o decizie ce imi apartine in intregime. Asa am crezut ca se poate depasi momentul mai slab. Am considerat ca echipa avea nevoie de un soc, iar schimbarea antrenorului poate avea efecte benefice pentru moralul jucatorilor".

Tehnicianul care i-a dus pe rechini pina in finala Cupei Romaniei, aceasta fiind si cea mai mare performanta din istoria clubului, este de parere ca un antrenor nu poate sa stea prea mult la o echipa in Divizia A. "Din pacate, in fotbalul romanesc este foarte greu sa ramii mai mult de 2-3 ani la conducerea unei formatii, pentru ca intervine o stare de rutina, profesionalismul jucatorilor nefiind, inca, la nivelul din campionatele puternice din Europa".

Referitor la diferendul pe care l-a avut cu mijlocasul Vasilica Cristocea, fostul antrenor al Farului a declarat ca a uitat totul si le-a transmis suporterilor sa-i mai dea o sansa talentatului mijlocas. "S-a spus ca am demisionat din cauza neintelegilor pe care le-am avut cu Cristocea. Nu este nimic adevarat. Le multumesc suporterilor pentru atasamentul aratat, dar trebuie sa-l lase in pace pe Cristocea sa-si faca meseria si sa joace cit mai bine pentru Farul", a spus Grigoras.

Acesta s-a declarat satisfacut de ceea ce a realizat la echipa constanteana si a spus ca este pregatit sa preia o alta echipa din iarna: "Acum o sa stau sa ma odihnesc, pentru ca este prima mea vacanta din ultimii 15 ani. Voi sta linistit pina in iarna, cind o sa accept una din ofertele pe care le am".
SPT

ady51a
16th November 2005, 10:44
Mijlocaşul nu a participat de o săptămānă la antrenamentele echipei, iar astăzi va afla dacă va fi lăsat să plece din iarnă la Dinamo.


De la un fotbalist nelipsit din primul “11” al Farului īn ultimele patru sezoane, Vasilică Cristocea a ajuns acum să boicoteze antrenamentele “marinarilor”.
După ce a refuzat să-şi prelungească contractul cu formaţia de pe litoral, jucătorul s-a şi certat cu fostul antrenor Petre Grigoraş, a fost retrogradat la echipa a doua, a intrat īn conflict cu suporterii, iar luni după-amiază s-a dus la cantonamentul echipei, şi-a strāns lucrurile şi a plecat acasă. “Un lucru e clar: eu la Farul nu mă mai īntorc! Nu am mai fost plătit de peste trei luni, am de īncasat 4.000 de dolari din prime de joc, plus o rată contractuală”, ne-a spus, supărat, Cristocea.
“De acum există trei posibilităţi: să fiu amendat de Farul, deşi nu prea au din ce să mă amendeze din moment ce nu mi-am primit banii, să fiu suspendat pānă la sfārşitul contractului, care expiră īn vară, sau să fiu lăsat să plec īn iarnă. Sincer, cred că se va concretiza ultima variantă. De altfel, directorul executiv Florentin Chiforeanu mi-a zis să ne vedem māine (n.r. – azi) ca să-mi comunice suma pe care Farul o cere pentru transferul meu”, ne-a spus Cristocea.
Aşa cum ProSport a dezvăluit īncă din luna septembrie, mijlocaşul va ajunge la Dinamo prin intermediul impresarului Victor Becali, care īl reprezintă.
Cristocea ameninţase, la un moment dat, că renunţă şi la activitatea de fotbalist dacă nu este lăsat să plece de la Farul.ProSport!

ady51a
22nd November 2005, 09:23
Cristocea va fi suspendat
Īn Adunarea Generală a clubului, care va avea loc sīmbătă, se va propune suspendarea lui Vasilică Cristocea, care nu s-a mai prezentat de 12 zile la antrenamentele echipei. Contractul mijlocaşului cu Farul expiră īn vară, dar este posibil ca el să ajungă la Dinamo īn această iarnă, urmīnd ca roş-albii să plătească o sumă de bani īn schimbul său.GSP

Klingon
23rd November 2005, 21:10
In urma cu ceva vreme, pe cand Petre Grigoras mai era inca antrenor al Farului, acesta a intrat intr-un conflict deschis cu fotbalistul constantean Vasile Cristocea, reprosandu-i comportamentul sau nesportiv. Cearta a luat proportii, deoarece Cristocea nu a mai dorit sa se prezinte la lot, ruptura dintre cei doi fiind definitiva prin declaratiile lui Grigoras de la ultima sa conferinta in calitate de "principal". Fostul tehnician afirma pe atunci ca nu il mai intereseaza soarta jucatorului si ca nu face concesii oamenilor cu un astfel de comportament. Oricum, in jurul lui Cristocea s-a speculat foarte mult, existand zvonuri care il dadeau ca sigur la Dinamo Bucuresti (zvonuri alimentate si de faptul ca jucatorul nu mai doreste sa-si prelungeasca contractul cu gruparea de pe litoral), toate infirmate de catre conducerea clubului, aceasta tinand sa asigure ca Vasile este inca fotbalistul Farului. Se pare ca gruparea din "Stefan cel Mare" il doreste de mult pe constantean si ca se pregateste achizitionarea sa in iarna, contra unei sume vehiculate la aproximativ 100.000 de euro. Iata insa ca o data cu anuntarea deciziei de schimbare a numelui stadionului "Gheorghe Hagi", oficialii constanteni au ridicat "valul" si de pe "cazul" Cristocea, anuntand ca fotbalistul va fi cel mai probabil suspendat, deoarece acesta nu s-a mai prezentat la antrenamente de 12 zile. Aceasta decizie se va lua in cadrul Adunarii Generale a clubului Farul, care va avea loc sambata, 26 noiembrie.
Cristian TENTU
Ziua de Constanta

ady51a
23rd November 2005, 21:17
Cristocea se antreneaza singur prin parc. Probabil ca alearga prin Tabacarie cu cei care vor sa mai dea cateva kilograme jos.

ady51a
28th November 2005, 07:57
Adunarea generală a FC Farul, desfăşurată, sāmbătă, la sediul clubului, l-a suspendat pe mijlocaşul Vasilică Cristocea pānă la finele contractului (scadent īn vară) şi a validat hotărārea consiliului director de schimbare a numelui stadionului din „Gheorghe Hagi“ īn „Farul“.

Mihai Daraban, vicepreşedinte al consiliului director, a sintetizat, pentru „Cuget Liber“, conţinutul discuţiilor īn „cazul Cristocea“: „Jucătorul refuză să se reintegreze īn echipă. I s-a adus la cunoştinţă convocarea la adunare (făcāndu-i-se şi notificare scrisă, cu semnătură de primire), īnsă a refuzat să vină, ba, mai mult, chiar a sfidat invitaţia. Luānd notă de toate aceste etape, parcurse īn mod legal de departamentul juridic al clubului, adunarea generală a hotărāt, conform regulamentului, suspendarea jucătorului din activitatea competiţională, cāt mai are contract cu FC Farul. Hotărārea adunării generale va fi ratificată de federaţie. Cristocea se poate odihni liniştit pānă la vară şi cu asta basta. Dacă va primi eventuale oferte sau dacă va dori să mai joace fotbal pānă la vară, clubul va hotărī ce se va īntāmpla. FC Farul a produs suspendarea, tot el este cel care i-o poate ridica“.
Cuget Liber!

tchibos
3rd December 2005, 09:47
Tratative cu Cristocea?

Exclus din lotul echipei Farul Constanţa, mijlocaşul īn vārstă de 25 de ani ne-a declarat că şi-ar dori să īmbrace tricoul roş-albastru din vară.

Eduard ZELGIN
Andrei CĂLIN
Curtat atāt de Dinamo, cāt şi de Steaua, Vasilică Cristocea a spus că, dacă ar fi nevoit să aleagă īntre echipa din Şoseaua Ştefan cel Mare şi cea din Ghencea, ar alege-o pe cea din urmă.
Surse autorizate pretind că jucătorul a avut deja o discuţie de principiu cu preşedintele Marius Lăcătuş.
Din cauza faptului că fotbalistul n-a vrut să īşi prelungească contractul cu “marinarii”, scadent īn vara anului viitor, Cristocea a ajuns īn situaţia de a se pregăti īn acest moment prin parcuri. “Pentru a rămāne la un nivel acceptabil, īmi menţin forma fizică pregătindu-mă de unul singur”, ne-a declarat fotbalistul. Deşi se află īn această postură, mai mult decāt neplăcută, Vasilică Cristocea se regăseşte pe listele de achiziţii ale celor două rivale din Capitală, Steaua şi Dinamo. Ambele echipe sunt īn căutarea unui mijlocaş de creaţie pe stilul lui Cristocea.
“M-aş bucura dacă aş putea avea īnţelegere să īmi reziliez angajamentul īn această iarnă şi să revin cāt mai repede pe terenul de joc”, şi-a exprimat dorinţa jucătorul. Deşi īn ultima vreme destinaţia cel mai des vehiculată a fost Şoseaua Ştefan cel Mare, Vasilică Cristocea este cel care ar putea schimba īn mare măsură datele problemei.
“Dacă aş fi nevoit să aleg īntre a evolua la Steaua sau la Dinamo, aş prefera să merg īn Ghencea”, a subliniat mijlocaşul. Este foarte posibil ca această afirmaţie să reprezinte un pas important al lui Cristocea către echipa campioană, care īşi va putea asigura semnătura acestuia din ianuarie, cānd va intra īn ultimele şase luni de contract cu Farul Constanţa. El va avea voie să evolueze īnsă pentru Steaua doar la īnceputul campionatului viitor.

Klingon
5th December 2005, 08:08
Reporter: Cristocea a fost suspendat, dar este curtat de Dinamo şi Steaua...

Bosanceanu: Nu va apuca să şi semneze cu ei, fiindcă am cerut suspendarea lui pentru şase luni. Eu sper că īn luna decembrie Vasile să-şi limpezească gāndurile şi să revină la sentimente mai bune faţă de Farul. Altfel, vom cere suspendarea sa pentru doi ani, fiindcă a refuzat să se prezinte la antrenamente deşi este sub contract cu noi.

ProSport
http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=82245

pff
5th December 2005, 11:28
pai da ce`o sa faca acum ...... normal ca o sa revina la sentimente mai bune fata de farul .. asa cum a revenit si pascovici .. care facea la fel acum ceva timp :)) si nici suporterii nu o sa`l mai fluiere si huiduie ca sa nu se supere bossu nu ?:))

ady51a
5th December 2005, 11:31
Din cate se pare Cristocea este hotarat sa plece de la Farul.

pff
5th December 2005, 11:36
unde sa plece ?:) din moment ce e suspendat pt 6 luni ....... si o sa fie dupaia pentru 2 ani .. unde sa plece ?:D doar prin parcuri .. eh .. oricum sezonu` asta nu a facut mai nimik :)

ady51a
5th December 2005, 11:39
Se vor intelege. Cristocea este ofertat de Dinamo si Steaua si a declarat ca doreste sa joaca in Ghencea, probabil o sa fie lasat sa plece.

pff
5th December 2005, 11:41
nu cred ca bosanceanu` o sa`l lase ... pai daca`l lasa pe asta .. se supara si pascovici ca nu a fost lasat sa plece .. si daca mai vrea vreunu sa plece ......... face la fel .. si nu cred ca bosanceanu` o sa lase sa existe un precedent .... parerea mea

ady51a
5th December 2005, 11:54
Mihai Gurita a declarat ca mijlocasul Vasilica Cristocea nu ar fi trebuit sa fie inlaturat asa usor de la echipa. "In alte campionate, jucatorul este lasat sa joace pina in ultima zi de contract. Nu este obligat sa semneze si nu este suspendat daca nu isi prelungeste contractul. Cristocea ne-ar fi putut ajuta foarte mult in acest final de campionat, pentru ca este un jucator foarte valoros, care, daca va fi serios in continuare, poate ajunge si in echipa nationala", a spus Gurita.

Klingon
6th December 2005, 06:51
Finantatorul Gigi Becali a obtinut ieri acordul Farului de a-l transfera pe talentatul mijlocas-coordonator. Jucatorul va evolua din retur in tricoul ros-albastrilor si va avea un rol important in echipa care va fi antrenata de Cosmin Olaroiu. Constanteanul ar fi terminat contractul cu marinarii in vara anului viitor.

Ros-albastrii au inceput in forta campania de transferuri, reusind sa aduca in Ghencea un jucator pe care il doreau de foarte mult timp. In urma cu o zi, stelistii au obtinut acordul lui Cristocea de a imbraca tricoul Stelei. Acesta a fost principalul transfer cerut de viitorul antrenor al Stelei, Cosmin Olaroiu, finantatorului Gigi Becali. Oli a cerut sa fie adus urgent un mijlocas coordonator, jucator care lipsea din lotul Stelei inca de cind a plecat Marian Aliuta la Rapid.

Improvizatiile din linia mediana au dat totusi roade, atit Zenga, cit si Protasov folosind insa perechi de mijlocasi centrali fara valente ofensive. Astfel, daca Walter s-a bazat pe cuplul Dorinel Munteanu - Sorin Paraschiv, Oleg a folosit tandemul Mirel Radoi - Sorin Paraschiv, ambii antrenori mizind din cind in cind si pe Florin Lovin. Aflati de mai mult timp in cautari pentru un coordonator, ros-albastrii nu reusisera sa aduca pe nimeni.

Pe lista conducerii steliste au existat numele unor jucatori ca Mihaita Plesan, Andrei Prepelita, Gabriel Caramarin sau ca Tibi Balan, dar preturile piperate ale acestora au facut ca niciunul dintre ei sa nu ajunga in Ghencea. Cum politica de transferuri a clubului din ultimul timp s-a axat pe aducerea fotbalistilor liberi de contract sau aflati la finalul intelegerii cu echipa lor, Steaua s-a orientat spre un jucator valoros, dar care nu costa foarte mult, fiind la final de contract.

Vasilica Cristocea este fotbalistul care va evolua pentru ros-albastrii incepind din returul acestui campionat. Gigi Becali a ajuns deja la un acord cu patronul Farului, Gheorghe Bosinceanu, pentru transferul talentatului mijlocas, suma pe care o va plati fiind de circa 150.000 de euro. Stelistii au obtinut si acceptul jucatorului care ar fi urmat sa termine contractul cu Farul in vara anului viitor.

Discutii si cu Dinu Todoran
Oficialii din Ghencea au mai pus ochii si pe alti jucatori de la Farul. Dupa Cristocea, un alt fotbalist dorit de Steaua este Dinu Todoran, cu acesta purtindu-se deja unele discutii. "Da, asta este un fotbalist bun. Poate ca il vom aduce. Cine stie?", a zis Gigi Becali.
Sport Total
http://www.spt.ro/?section=1&subsection=20&articol=3255

Iata ca si Bosanceanu are pretul lui. :mda: Macar acum are bani sa ia un antrenor bun si sa-i dea un salariu cat are Andone la Dinamo.

ady51a
6th December 2005, 10:54
Se vor intelege. Cristocea este ofertat de Dinamo si Steaua si a declarat ca doreste sa joaca in Ghencea, probabil o sa fie lasat sa plece.
Reporter: Cristocea a fost suspendat, dar este curtat de Dinamo şi Steaua...

Bosanceanu: Nu va apuca să şi semneze cu ei, fiindcă am cerut suspendarea lui pentru şase luni. Eu sper că īn luna decembrie Vasile să-şi limpezească gāndurile şi să revină la sentimente mai bune faţă de Farul. Altfel, vom cere suspendarea sa pentru doi ani, fiindcă a refuzat să se prezinte la antrenamente deşi este sub contract cu noi.


Se pare ca orice minune dureaza o zi.

pff
6th December 2005, 10:55
dar e sigur ca a semnat deja ? .... au zis pe la televizor la stiri a aparut berbecali sa se dea mare ?

ady51a
6th December 2005, 10:58
Dar nu iese fum fara foc. Eu cred ca nu va mai juca la Farul niciodata Cristocea.

pff
6th December 2005, 11:03
nu iese fum fara foc ?:) cum a fost cu vialli ?:))

ady51a
6th December 2005, 11:05
Pai acolo a fost impresarul acela "Ciorba" sau mai nou as spune "Ciorba de Varza" care a vrut sa se bage si el in seama. :no: :rosu:

pff
6th December 2005, 11:08
pai poate si aici a vrut sa se afirme vreun ziarist .. in prosport si gsp nu am vazut stirea asta

ady51a
6th December 2005, 11:13
Este adevarat inca nu a aparul stirea despre transfer realizat 100%, dar au aparut inca de saptamana trecuta ca si zvon.

tchibos
6th December 2005, 22:01
am inteles ca pana la urma opteaza ptr Steaua si ca a refuzat varianta Dinamo, iar daca Steaua chiar il vrea "Bosun" o sa ramna cu pielea ...

Paul
6th December 2005, 22:21
sincer nu ma prea impresioneaza Cristocea asta.
Mi se pare mai potrivit pentru Steaua un Todoran , mai "tapan" pe picioare ...

ady51a
6th December 2005, 22:24
Clar ca-i mai bun Todoran dar cred ca va puneti pofta in cui si va multumiti doar cu Cristocea, sa va mai exaspereze si pe voi cu loviturile de colt batute aiurea direct pe portar:no: :D .

ady51a
6th December 2005, 22:38
Cristocea speră să joace din retur la Steaua
Mijlocaşul Vasilică Cristocea a declarat că speră ca patronul grupării Farul Constanţa, Gheorghe Bosānceanu, să ajungă la o īnţelegerea cu oficialii stelişti, pentru a putea juca din retur la echipa Steaua. „Am avut cāteva runde de negocieri cu Steaua, eu sunt acum la părinţii mei la Hārşova şi sper ca Bosānceanu să se īnţeleagă cu Gigi Becali. Voi mai avea o rundă de discuţii cu Bosānceanu, dar sper ca cele două părţi să ajungă la o īnţelegere, iar din iarnă să mă transfer la Steaua şi să prind primăvara europeană”, a afirmat Cristocea. Cristocea nu a dorit să-şi prelungească īnţelegerea cu Farul, iar, pe 26 noiembrie, Adunarea Generală a clubului a decis suspendarea mijlocaşului pānă la finalul contractului acestuia cu gruparea constănţeană, respectiv pānă la finalul ediţiei 2005/2006 a Diviziei A.GSP

ady51a
7th December 2005, 14:23
Finantatorul Stelei, Gigi Becali a declarat ca in proportie de 99 la suta, mijlocasul constantean Vasilica Cristocea va fi transferat in aceasta iarna la gruparea din Bulevardul Ghencea.
Cristocea nu a dorit sa-si prelungeasca intelegerea cu Farul Constanta, iar Adunarea Generala a clubului a decis suspendarea mijlocasului pina la finalul contractului, respectiv pina la finalul editiei 2005/2006 a Diviziei A. Jucatorul s-a inteles cu oficialii stelisti, urmind acum ca gruparile sa ajunga la un acord.
spt

Klingon
7th December 2005, 18:48
Dupa meciul castigat de Farul in Cupa Romaniei, Gigi Becali a anuntat ca Vasile Cristocea a semnat cu Steaua.

"Am spus de dimineata ca el este 99% la Steaua. Acum va pot spune ca a semnat", a declarat Becali.

OnlineSport

Klingon
8th December 2005, 04:38
După ce a obţinut acordul Farului īn privinţa lui Cristocea, conducerea campioanei este foarte aproape de a-l transfera şi pe fostul mijlocaş al Petrolului

Steaua vinde jucători la Timişoara, dar şi cumpără. Ieri, Gigi Becali a anunţat că "īn proporţie de 99 la sută, Cristocea va veni īn Ghencea din retur. El va fi la reunirea echipei din ianuarie". Pe līngă finalizarea discuţiilor cu Cristocea, campioana este foarte aproape de a-l transfera de la Farul şi pe Dinu Todoran, care a īmplinit īn septembrie 25 de ani

Chiar dacă fotbalistul este sub contract cu constănţenii pīnă īn vara lui 2007, conducerea roş-albaştrilor a obţinut acordul de principiu al jucătorului. Acum urmează discuţiile dintre cele două cluburi, o primă rundă avīnd loc marţi seara, la īntīlnirea dintre Gigi Becali şi Gheorghe Bosīnceanu.

"Am auzit că ar fi nişte discuţii, īnsă nu e treaba mea să mă implic īn tranzacţie. Eu sīnt acum fotbalistul Farului"
Dinu Todoran

6,50 este media notelor
obţinute de Dinu Todoran din partea Gazetei īn acest sezon, fiind cel mai bun dintre toţi jucătorii constănţeni

Gazeta Sporturilor

ady51a
8th December 2005, 16:06
Referindu-se la ofertele Stelei in privinta jucatorilor Cristocea si Todoran, Bosinceanu a precizat ca doar primul va ajunge la echipa campioana, insa din vara. "Todoran nu este transferabil atita timp cit am ajuns in semifinalele Cupei Romaniei, deci avem si noi un obiectiv de indeplinit si nu putem sa dam drumul celor mai buni jucatori. In privinta lui Cristocea, acesta poate fi jucatorul Stelei, din vara", a declarat finantatorul FC Farul.


Din cate se vede se tine tare Bosanceanu in ceea ce priveste situatia lui Cristocea fiind hotarat sa-l tina la Farul si probabil pe tusa, pana la vara, sau poate este pe placul lui Frank si ii explica bossului ca-n Germania chiar si in liga a doua cei care termina contractul joaca pana in ultima zi.

Klingon
8th December 2005, 17:50
Unele ziare il dadeau ca sigur pe Cristocea la Steaua inca din iarna, si pe Todoran "foarte probabil" tot de atunci. Acum Bosanceanu zice Cristocea la vara, Todoran deloc... Pe cine sa mai crezi?

Dupa cum stim, Cristocea are contract cu Farul pana la vara. Daca Steaua il vrea mai devreme, normal ar fi sa plateasca. S-a vehiculat suma de 150.000, dar nu stim daca Becaliotul chiar a dorit s-o scoata din buzunar. Poate l-a vrut pe Cristocea gratis, ca si cum ar fi deja liber de contract. L-o fi luat pe Bosanceanu cu "Hai ma' Gheorghita, ca Vasilica oricum nu mai vrea sa joace la voi, da-mi-l moca." La care Bosanceanu i-a aratat pupa. Speculez si eu, ca toata lumea.

Klingon
8th December 2005, 20:36
Comisia de Disciplina a Federatiei Romane de Fotbal a decis, joi, suspendarea lui Vasilica Cristocea pina la 1 iulie 2006.

Decizia a fost luata in urma memoriului depus de clubul Farul Constanta in vederea sanctionarii jucatorului pentru neprezentare la antrenamente.

Autor: SPORT TOTAL

pff
8th December 2005, 21:27
poate acum ca a venit W F asta .... o sa`si schimbe atitudinea si amaratu ala de cristocea .. si sa joace pt farul .. chiar daca nu isi prelungeste contractul .. macar pana in vara ..

ady51a
8th December 2005, 21:46
Probabil nu sta Bosanceanu in aia 150.000 de euro ai lui JJ. Dar ma gandesc ca decat sa-l tina pe Cristocea pe bara tot returul poate scoate ceva de la Becali si mai aduce la Farul un jucator.

b3bito
9th December 2005, 14:05
ce vraja are shi asta(cristocea)in el cik nici nu avea degand sa se duk la dinamo...k ii uraste... nici nu stie sa minta macar...ce crede el k dak se duce la steaua nu`l vom mai ura la fel de mult...nu`l vom uita niciodata pt ceea ce ne`a facut (a fost unu dintre cei mai buni jucatori ai farului in ultimi 10 ani dar asta nu se pune...)

Aurel.D
9th December 2005, 14:58
"Nu m-as fi dus la Dinamo nici daca mi-ar fi dat un salariu mai mare si nici nu voi juca vreodata acolo!"
Vasilica Cristocea.

Doamne, cata ipocrizie si parsivenie la baiatul asta!:rosu:
Imediat cum ajunge unul in Ghencea, incepe: "nu m-as fi dus niciodata la Dinamo sau Rapid, iubesc Steaua de mic, visul meu era sa dorm in tribunele din Ghencea, etc..."
Mi se face greata cand vad din astia: nici nu se usuca bine cerneala pe contractele lor si gata devin instant mari stelisti! Ce cred ei ca fac cu asta? Impresioneaza fanii stelisti? Vax.
Pe de alta parte, sa spui ca nu vei juca niciodata la o anume echipa este extrem de riscant. Daca dupa 2-3 ani nu mai are loc la Steaua sau cade in dizgratia lui Gigi si are ocazia sa joace la Dinamo, ce face? Nu se duce? Hai sa fim seriosi...
In sfarsit, astia sunt oamenii.:ciocan:

sandilau
9th December 2005, 17:01
"Nu m-as fi dus la Dinamo nici daca mi-ar fi dat un salariu mai mare si nici nu voi juca vreodata acolo!"
Vasilica Cristocea.

Doamne, cata ipocrizie si parsivenie la baiatul asta!:rosu:
Imediat cum ajunge unul in Ghencea, incepe: "nu m-as fi dus niciodata la Dinamo sau Rapid, iubesc Steaua de mic, visul meu era sa dorm in tribunele din Ghencea, etc..."
Mi se face greata cand vad din astia: nici nu se usuca bine cerneala pe contractele lor si gata devin instant mari stelisti! Ce cred ei ca fac cu asta? Impresioneaza fanii stelisti? Vax.
Pe de alta parte, sa spui ca nu vei juca niciodata la o anume echipa este extrem de riscant. Daca dupa 2-3 ani nu mai are loc la Steaua sau cade in dizgratia lui Gigi si are ocazia sa joace la Dinamo, ce face? Nu se duce? Hai sa fim seriosi...
In sfarsit, astia sunt oamenii.:ciocan:

Foarte corect spus! Plus neprofesionalism as adauga eu.

pff
9th December 2005, 17:45
de unde atata profesionalism cand e vb de bani ...

Klingon
9th December 2005, 19:46
Mesajul lui Quittaro a ajuns pe prima pagina a OLS, unde autorul este descris asa: "Quittaro, un fan al Farului, ..." :evil:
http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=7152

ady51a
9th December 2005, 20:20
Rau am ajuns! Daca ne reprezinta Quittaro!:happy :headbang:

pff
9th December 2005, 20:22
=)) nici nu scrie mare acolo in dreapta echipa favorida DINAMO BUCURESTI :))

remy
10th December 2005, 04:57
Nu-l lasati la Steaua, ca se rateaza, cum s-au ratat multi acolo !
JIJI parleste tot: jucatori, antrenori, suporteri.
Si nu in ultimul rand, stiu ca e jucatorul lui Giovanni Becali. Daca-l lasa la Steaua, inseamna ca familia s-a reunit deja.

ady51a
10th December 2005, 16:10
Pai a terminat omul contractul cu Farul si nu mai vrea. Se duce unde doreste el. Farul poate sa-l lase acum sau sa-l blocheze pana la vara cand oricum pleca.

ady51a
10th December 2005, 16:37
SACRIFICIU

Vasilica Cristocea a fost suspendat de Farul, dar ar renunta pina si la statutul de profesionist ca sa vina in Ghencea.
Aflat in ultimele sase luni de contract cu formatia de la malul marii, Vasilica Cristocea este curtat cu insistenta de oficialii Stelei. Patronul Farului ii pune bete in roate mijlocasului si nu vrea sa-i dea drumul din aceasta iarna decit in schimbul unei sume frumusele. Joi, Cristocea a fost suspendat de Comisia de Disciplina a FRF pina la data de 1 iulie 2006, la cererea clubului constantean. Motivul ar fi acela ca fotbalistul nu s-a mai prezentat la sedintele de pregatire ale echipei.

"Este adevarat ca nu m-am mai dus la antrenamente, dar am avut motivele mele. Eram sigur ca asa se va proceda si ca voi fi suspendat. Fanii m-au amenintat cu bataia la comanda unor oameni din interior. Nu vreau sa dau nume, pentru ca ar iesi un scandal monstruos", a spus ieri Cristocea. In eventualitatea in care ros-albastrii l-ar transfera pe jucator din aceasta iarna, pentru ca el sa se poata pregati alaturi de echipa, ar trebui sa renunte la statutul de fotbalist profesionist si sa treaca la amatori.

Asa ceva s-a mai petrecut la Steaua, atunci cind Paduret a venit de la Sportul. "Nu cunosc exact procedura, dar pot sa spun ca as face orice ca sa ajung sa joc in Ghencea", a adaugat Vasilica. Problema este ca atit Gigi Becali, cit si patronul Farului tin foarte mult la suma de transfer. "Bosinceanu imi cere 250 de mii de euro, iar eu nu vreau sa dau mai mult de 150. Cristocea este deja stelist, m-am inteles cu el si nu am de ce sa platesc o suma atit de mare clubului din Constanta", a afirmat finantatorul Stelei.

Vasilica Cristocea:" Steaua este un club la care orice fotbalist din Divizia A si-ar dori sa ajunga. Sper ca in cele din urma aceasta situatie sa se rezolve, deoarece vreau sa joc aici. Nea Gigi este un om deosebit si nu-mi place sa-l dezamagesc."
Autor: Mihai Calin
Publicat pe www.spt.ro Sambata, 10 Decembrie 2005, aparut in ziarul Sport Total Numarul 171.

Toreador_24
18th December 2005, 00:47
Cristocea ? - Cel Mai Mare Lingau !

tchibos
1st January 2006, 22:38
am vazut ca s-a terminat si povestea lu' Cristocea, nea Jiji declarand ca s-a inteles cu Bosanceanu sa ii dea pentru Cristocea suma de 250.000 de USD pentru perioada de contract ramasa pana in vara

Paul
1st January 2006, 22:54
Mi se pare o suma uriasa , si risc un pronostic... lucrurile nu vor ramane asa
In conditiile in care Jiji nu prea a investit in achizitii (marii jucatori i-a luat gratis sau pe sume de nimik: Hamutovsky , Iacob , Bostina- gratis ; Ogararu , Paraschiv , Nesu - de la juniori ; Radoi - 100.000 ; Ghionea 150.000 ; Dica 250.000 ; Nicolita 250.000)
Adica cei 11 jucatori titulari au costat 750.000 $.
Ma indoiesc ca da 250 k , pe Cristocea care fie vorba intre noi e sub Todoran , care intr-adevar ar merita 250.000 :)

ady51a
1st January 2006, 23:12
250.000 pt un jucator care oricum pleca liber la vara. Practic JJ a platit doar pt a-l avea pe Vasilica (LA MULTI ANI!!!) cu 6 luni mai devreme. Destept Bosanceanu la faza asta.

tchibos
1st January 2006, 23:12
sincer nici eu nu cred ca o sa dea ca Jiji al vostru vorbeste mult si dupa aia se intoarce, dar cine stie poate ca a vazut el ceva si vrea neaparat sa il ia sa il invete cu echipa ca poate se gandeste ca poate sa il vanda in Europa pe ceva mai multi bani.... iar dintre Todoran si Cristocea personal cred Cristocea are sclipiri mult mai mari decat Todoran, chiar nu stiu de cand a ajuns Todoran asa mare valoare si de ce toti il lauda asa. In momentele lui bune Cristocea facea un meci impreuna cu Liviu Mihai si cred ca daca i se da o sansa are posibilitate sa devina mare Cristocea. Desi multi o sa ma injure eu cred ca Cristocea o sa ajunga un mare jucator si ca dintr-o ambitie stupida l-am pierdut. Asta e traim, vedem ce se intampla

Paul
1st January 2006, 23:16
250.000 pt un jucator care oricum pleca liber la vara. Practic JJ a platit doar pt a-l avea pe Vasilica (LA MULTI ANI!!!) cu 6 luni mai devreme. Destept Bosanceanu la faza asta.

Bosanceanu e destept ca cere atata , insa nu cred ca Jiji a asa prost sa dea banii astia...
Sa nu uitam ca perioada de transferuri dureaza 2 luni .... pretul lui Cristocea scade pe zii ce trece cu 1500 $ :D

-----

In momentele lui bune Cristocea facea un meci impreuna cu Liviu Mihai si cred ca daca i se da o sansa are posibilitate sa devina mare Cristocea. Desi multi o sa ma injure eu cred ca Cristocea o sa ajunga un mare jucator si ca dintr-o ambitie stupida l-am pierdut. Asta e traim, vedem ce se intampla
Sansa lui e alta.
Steaua nu are un Mijlocas coordonator , momentan joaca cu 2 inchizatori ...deci daca stie fotbal , ar putea intra direct in primul 11

Insa cred ca 150.000 $ e pretul corect pentru un fotbalist care in vara poate fi luat gratis...
Uitati-va la Cassano... in vara era evaluat la 25 mil (17 mil + Mutu ultima oferta) , iar acum ROma cere 6 mil si Real da 3 mil :)

ady51a
1st January 2006, 23:17
Si eu zic ca-i jucator bun dar in conditiile de fata Bosanceanu a scos maximul din afacerea asta. Oricum Vasilica nu se mai intorcea la Farul.

Paul
1st January 2006, 23:19
sa vedem ce parere au Oli si MM ...

tchibos
1st January 2006, 23:26
oricum Jiji se lauda ca va face el salariile asa de mari ca o sa rupa gura targului, de ce nu ar da pe Cristocea 250???... iar MM e un pupa fund si daca Jiji zice asa nu o sa comenteze nimic, iar Oli e la inceput, nu cred sa comenteze prea mult mai ales ca are nevoie de om pe post

Paul
1st January 2006, 23:31
mah aseara dupa ce bausem un kil de vin poate am promis si eu ca-mi deschid discoteca in Bistrita si ca la toti prietenii le dau de baut :D (ZILNIC)
de revelion omu promite multe ... :D

tchibos
1st January 2006, 23:35
da ma dar tu nu ai zis pe post ca il iei pe Cristocea la steaua... asa si eu zic multe la bautura iar la Jiji revelionul e zilnic daca intelegi ce vreau sa zic

ady51a
2nd January 2006, 00:25
Gata cu jj, gata cu Steaua. Cristocea fuse si se duce. Deja discutia trebyuie a se mute pe Steaua. Paul de ce nu deschizi acolo subiectul, sa-si spuna stelistii parerea despre Vasilica al nostru?

tchibos
2nd January 2006, 00:32
Vasilica al lor de acum :D

GruppoApparte
2nd January 2006, 00:34
las ca sta bine aici subiectu ... jucator bun zic eu , da cred ca o sa fie mai mult rezerva

tchibos
2nd January 2006, 00:39
depinde numai de el...daca i se da o sansa si arata ca merita s-ar putea sa prinda echipa, mai ales ca omul vrea sa demonstreze ca trebuia sa ii ofere Farul ceva mai multi bani si ca face o greseala ca renunta la el

ps: fac eu la voi acum un threand... cazul Cristocea part II

remy
2nd January 2006, 02:24
Sa nu fie iar vreo vrajeala, o abureala de-a lui JIJI. Pana nu incepe campionatul, nu esti sigur de nici un transfer la Steaua.
Si ce naiba, parca se discuta de cel mai mare transfer din tara de anul asta !
Nu se merita atata efort pentru un jucator obisnuit.

tchibos
2nd January 2006, 14:19
nu cred ca e vrajeala... poate doar suma de transfer sa fie, in rest uite:

Cristocea: "De mic visam să ajung la Steaua"

Mijlocaşul Vasilică Cristocea a declarat, luni, că şi-a īmplinit un vis, după ce oficialii grupărilor Farul Constanţa şi Steaua s-au īnţeles īn privinţa transferului său la echipa din Bulevardul Ghencea.

Cristocea: "De mic visam să ajung la Steaua, iar acest vis mi s-a īmplinit. Pentru mine pot să spun că anul 2006 a īnceput foarte bine. Sunt foarte fericit că am ajuns la Steaua şi aştept să evoluez şi īn cupele europene".

Mijlocaşul a afirmat că va sosi la Bucureşti pe 6 sau 7 ianuarie, deoarece pe 8 ianuarie este reunirea echipei Steaua, iar atunci va semna şi noul contract. "Nu mai contează pe ce perioadă voi semna, unu, doi, cinci sau zece şi nici pentru ce sumă", a afirmat Cristocea.

Finanţatorul Gigi Becali şi patronul Gheorghe Bosānceanu s-au īnţeles īn privinţa transferului lui Cristocea la Steaua īn noaptea dintre ani, mijlocaşul urmānd să joace pentru stelişti īncepānd din retur.

PROSPORT

Paul
2nd January 2006, 14:38
lasa`l mai pe ramy ... el mai spera ca ajunge la Dinamo , ca stiu ca ei tot in cauta de 2 ani :D

ady51a
4th January 2006, 14:53
George CĪRSTEA - Observator de Constanta

Aflat parcă de cānd lumea la formaţia-fanion a Constanţei, micuţul mijlocaş a reuşit, īn sfārşit, să-şi vadă visul cu ochii şi să ajungă la o echipă din Bucureşti.

Dorit cu insistenţă de granzii Capitalei īncă din sezoanele trecute, Cristocea a rămas fidel culorilor alb-albastre, aşteptānd cuminte să-i expire contractul şi să plece pe o sumă de transfer relativ mică. După ce a ratat mereu transferuri, dar a jucat măcar bine pentru F.C. Farul, sezonul de toamnă a fost cu adevărat dezamăgitor. Evoluţiile slabe şi refuzul de a-şi prelungi contractul l-au transformat pe Cristocea din idol īn persoana non-grata pe litoral. Huiduit de tribune şi criticat de toată lumea, mijlocaşul a hotărāt să renunţe definitiv la Constanţa şi să dea curs ofertelor venite din alte zări. A refuzat să mai vină la antrenamente, susţinānd neplata unor restanţe financiare, şi a fost suspendat cu mare tam-tam de club. Suspendarea nu l-a afectat prea mult şi ofertele au venit imediat, un jucător cu calităţile lui Cristocea şi īn vārstă de doar 25 de ani fiind greu de găsit. Preţul său a fost un alt motiv pentru care fostul decar al Farului nu a rămas fără echipă pānă īn vară. Steaua a fost cea mai rapidă şi a obţinut acceptul jucătorului şi clubului pentru un transfer chiar din această iarnă. Cu o indemnizaţie de transfer derizorie, faţă de sumele vehiculate īn alte cazuri, formaţia bucureşteană a luat un jucător care, īn Capitală, poate să-şi arate adevărata valoare. E bine pentru Steaua, care va avea soluţii la mijloc, e bine pentru Cristocea, care va putea astfel să cāştige şi nişte trofee, nu numai bani, e bine şi pentru F.C. Farul, care ar fi obţinut o sumă mult mai mică īn vară pentru jucător.

ciorbicafaristu
4th January 2006, 15:20
am inceput anul bine...am scapat de tigan si am mai luat si bani pe el...avem bani de antrenor acum...sa speram ca urmeaza farmache