PDA

View Full Version : Cine este mai bun: Schumacher sau Alonso?



Lordul
1st April 2007, 20:49
Poate parea o intrebare stupida insa :

Atat Schumacher cat si Alonso au castigat titluri de campioni mondilai in noul mileniu . Dar cine e mai bun ? Fosti piloti de formula 1 dau verdictul :

Niki Lauda ,, E greu de spus cine e mai bun pentru ca avem practic doua generatii luptandu-se intre ele dar esential este asta : Michael a aparut ca un ,,produs " complet , si cand peste produse trece timpul , incep sa apara problemele . Ceea cu ce s-a confruntat Michael in 2006 ce se numeste ,,managementul riscului" .Cand imbatranesti si singurul lucru decent pe care-l poti face sa contracarezi riscul cu experienta -si acesta a fost un domeniu unde el nu excela .Datorita varstei sale , pentru Alonso riscul nu e un factor determinant si s-ar putea sa-i bata germanului toate recordurile pnetru ca ,,managementul riscului " intervine duoa 30 de ani. Alonso mai are mult pana acolo.
Gerhard Berger : ,,Prefer sa nu compar pilotii asa . Dar te poti uita la statistici si acestea nu mint niciodata : Michael e cel mai mare pilot din toate timpurile pentru ca are 7 titluri de campion ! Alonso insa este foarte tanar si foarte posibil sa mai castige multe tiluri asa ca trebuie sa asteptam si sa vedem "
Jean-Pierre Jabouille ,,Rezultatele - 7 titluri de campion pentru Michael -iti spun ca e cel mai bun .OK-rezultatele nu sunt totul si cred ca nivelul de pilotaj e la acelasi neivel ambii .DAR in 2006 Michael a fost mai util pentru echipa si inginerii sai decat Fernando pentru Renault .S-ar putea ca acest lucru sa se datoreze experientei in plus , dar pentru aportul adus monopostului cred ca Michael e mai bun decat Fernando "
Nelson Piquet ,,Ambii sunt foarte buni si i-as pune la acelasi nivel .Cand vine vorba de setarea masinii si a cauciurilor Alonso e la acelasi nivel cu Michael "
Ivan Capelli ,, Daca te uiti ce a realizat Michael in ultimii 13 ani , nu e nici o indoiala ca e un pilot mai bun decat Fernando . N-ar trebui sa te mai uiti ca , in prima perioada la venirea la Ferrari masina nu era grozava si totusi castiga curse . Mi-aduc aminte de un GP al Spaniei , pe ploaie -fantastic ! in ultimii 2 ani Fernando . a fost de asemenea foarte bun . dar masina sa a fost mereu ceea mai buna .Inainte de asta , cand Renault-ul nu era maximuul , Fernando era inconstant -curse bune si curse rele "
Keke Rosberg ,,Cine e mai bun Michael sau Fernando ? E o intrebare cu un raspuns foarte simplu : Michael este pentru ca are 7 titluri mondiale ,iar Fernado 2 . In F1 ,,cel mai bun" se masoara in rezultate .Si in acest moment , Michael le are pe cele mai multe ! Dar daca vrei sa afli care e persoana cea mai placuta , raspunsul e iarasi foarte evident : EU ! Dintre toti campionii campioni mondiali eu sunt cel mai placut .
Voi ce credeti ? Spunteti-va parerea ! Michael sau Fernando ?

Sorin Blaj
1st April 2007, 22:17
Te credeam serios, dar se pare ca m-am inselat.

Val
2nd April 2007, 00:16
Nu vad rostul acestui thread. Nu stiu daca un om normal ar vota cu Alonso.

oaspetele
2nd April 2007, 07:52
sint curios cine a scris articolul. cumva data de 1 aprilie ??

Sasuke Uchiha
2nd April 2007, 14:29
:happy :happy

Lordul
2nd April 2007, 14:59
articolul e preluat din suplimentul AutoShow formula 1 2007

dardar_3
2nd April 2007, 15:11
Nu vad rostul acestui thread. Nu stiu daca un om normal ar vota cu Alonso.

Mda... replica ta ma lasa rece... :cya:


PS: Oricum threadul e pus aiurea... E ca si cum ai compara pe Senna cu Massa...;)
Unul consacrat, si celalalt e in drumul spre glorie...:ok:

georg40
2nd April 2007, 16:08
Mda, ce se poate spune? Unul este deja in...pensie, celalalt concureaza inca. Daca e sa ne luam dupa cifrele existente atunci MS este clar mai bun, iar Alonso trebuie sa bea inca mult lapte pentru a-l ajunge pe Schumacher.
Cred ca aici threadul poate fi considerat rezolvat si poate fi inchis.

aphelyon
9th April 2007, 21:53
--->>Keke Rosberg ,,Cine e mai bun Michael sau Fernando ? E o intrebare cu un raspuns foarte simplu : Michael este pentru ca are 7 titluri mondiale ,iar Fernado 2 . In F1 ,,cel mai bun" se masoara in rezultate .Si in acest moment , Michael le are pe cele mai multe<<---

Rosberg are mare dreptate
mai asteapta ani buni pana sa faci comparatia asta