PDA

View Full Version : echipa ideala din toate timpurile



alexvictor
31st March 2007, 16:47
CIao baieti.
Azi va propun un joc. Sper sa va placa. Cu toate cunostintele voastre despre fotbal, v-as ruga sa faceti o echipa ideala.
Sa zicem asa, echipa ideala din toate timpurilor a fotbalului american.
Pe cine ati pune WR, pe cine QB, pe cine RB, samd. Nu e neaparat sa spuneti toti cei 22 de jucatori (Offense + Deffense) sau chiar mai multi, daca luam in calcul si special teams.
Si ne-ar interesa si de ce l-ati pune pe X ca si QB, pe Y ca si OLB, pe Z ca si SS.
Puteti alege jucatori din orice perioada, anii 60, anii 70 samd. Adica puteti sa il puneti pe Bart Starr ca si QB (desi s-ar putea sa fie un pic depasit) si pe Walter Payton ca si RB.
Mi-a venit ideea asta urmarind The Matchup of the Millenium, un ipotetic meci intre 49ers (echipa anilor 80) si Greeen Bay Packers (anii 60). Il gasiti pe TYT daca va intereseaza. Astept Steelers 70 - Cowboys 90 (dar tare as vrea sa stiu rezultatul de pe acum, daca cineva il stie)...
O zi buna si sper sa va placa ideea mea.

Zabriskie
31st March 2007, 16:53
mai e un thread asemanator cu jucatori actuali http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=12647

eu la trecut nu ma bag ca nu cunosc suficient de bine...

alexvictor
31st March 2007, 16:55
Pe mine m-ar interesa cu jucatori in toate timpurile.
Caci fotbalul american nu se reduce doar la baietii care placheaza acum...

georgebz
2nd April 2007, 13:50
Eu sunt interesat in primul rand de echipa ofensiva in meciurile de fotbal american si daca ar fi sa ne luam dupa statistici , Ofensiva ideala ar arata astfel :

QB - Dan Marino ( 61.361 yarzi pasati , 420 pase de TD )
WR - Jerry Rice ( 22.895 yarzi receptionati , 197 receptii pentru TD )
RB - Emmit Smith ( 18.355 rushing yards , 164 rushing TD )


pentru mine insa Ofensiva ideala ar arata astfel ( fara a include nici un jucator ce este inca activ :D )

QB : Joe Montana
WR : Jerry Rice
RB : Walter Payton

alexvictor
2nd April 2007, 14:26
Daca vad ca tot v-ati urnit sa spun si eu cate ceva despre echipa ideala.

QB Joe Montana (back-up QB, Terry Bradshaw)
RB Walter Payton (Berry Sanders si chiar Larry Csonka)
WR. Jerry Rice, Lynn Swann

OL n-m nici o idee, dar ca DL as pune sigur "Steel Curtain". 6 ani la rand au fost cei mai buni, asa ca, ma intelegeti, nu pot sa nu ii pun in echipa ideala. Adica "Mean"Joe Green, LC Greenwood, Earny Holmes si Dwight White.

Sinisther
2nd April 2007, 22:59
offence:

QB: Jonny Unitas(backup Favre)
RB:Walter Payton(2nd back Barry Sanders)
FB: Larry Csonka
WR:Jerry Rice, Antonio Freeman
TE: Tony Gonzalez,John Mackey

defence

DL: Purple People Eaters(cu o mica modif Reggie White in locul lui Jim Marshall)
MLB: Mike Singletary
.....restul mai incolo ca e ora tarzie :D

little_earl
2nd April 2007, 23:52
qb: joe montana
rb: earl campbell
wr: jerry rice, cris carter
te: shannon sharpe

cb: deion sanders, rod woodson
s: ronnie lott, ed reed :P
lb: mike singletary, lawrence taylor, dick butkus
de: reggie white, deacon jones
dt: joe greene, warren sapp

Raven Jaguar
10th April 2007, 16:03
Pentru mine echipa ideala din toate timpurile ar arata asa:
Ofensiva:
QB-John Elway(un QB foarte inteligent si viclean...stiti de "hut..hut...hut-hut" de punea linia in dificultate)
RB-Barry Sanders(reusea sa penetreze apararea si prin viteza si forta),LaDainian Tomlinson(dupa parerea mea RB-ul ideal cu tot ce-i trebuie,mai putin forta dar e bine si asa)
FB-Larry Csonka(powerhouse runner,excelent la blocaj si catch)
TE-Tony Gonzalez(un TE super inteligent,forta,un bun catching si calitati fizice impresionante)
WR-Jerry Rice(o legenda in fotbal si o cariera lunga),Randy Moss(calitati fizice si tehnice impresionante),Dante Hall(poate nu asa bine cotat ca WR dar pentru mine ramane un WR ideal)
T-Kyle Turley(agresivitate cand este vorba de apararea QB si la propriu si la figurat)

Defensiva:
DT-Reggie White(The Minister of Defense),un abil aparator cu calitati fizice deosebite,excelent atat ca DT cat si ca DE),Marcus Stroud(excelente calitati fizice si bune abilitati de aparator)
DE-Dwight Freeney(viteza,forta de penetrare prin linia ofensiva,tehnica),Jason Taylor(un DE foarte inteligent,tehnic,un veteran cu viteza si abilitati tehnice impresionante),Richard Seymour(calitati fizice superbe) pe partea stanga Jevon Kearse(un vulpoi inteligent cu viteza deosebita si foarte tehnic) si Trevor Pryce(forta si tehnica individuala foarte buna)
LB-Mike Singletary(bun tackler,viziune in meci,in defensiva,calitati fizice bune),Takeo Spikes(forta,viteza si bun tackler),
OLB-LaVar Arrington(viteza,forta si viziune in defensiva)
ILB-Tedy Bruschi(abilitati de aparator foarte bune)
MLB-Ray Lewis(forta,viteza,viziune in defensiva,tackling feroce,rautate in meci,sufletist pentru echipa,personalitate puternica si dominanta in defensiva),Brian Urlacher(calitati fizice impresionante,viziune in defensiva)
CB-Ronnie Lott(bun atat ca CB cat si ca FS si SS),special hard-hitting style dar si cover,reusind sa acopere zonele foarte bine,calitati fizice impresionante),Champ Bailey(viteza,tackling si viziune in secondary extrem de bune),Nate Clements(forta si viteza,viziune si abilitati bune in secondary dar cat si in sustinerea de stop-run),DeAngelo Hall(tanar dar cu abilitati fizice impresionante,viziune in joc,un posibil CB star in defensiva in viitor)
FS-Brian Dawkins(agresivitate in joc,viziune in defensiva,forta si viteza,buna sustinere in stop-run)
SS-Ed Reed(viziune in defensiva,acoperire in zone exceptionala cat si sustinere in stop-run,calitati fizice superbe,inteligenta in joc)
P-Todd Sauerbrun
K-Adam Vinatieri

Daca sunt mai multi jucatori din generatia actuala,dupa parerea mea,jucatorii din zilele noastra sunt mult mai dotati fizic si tehnic decat cei din vechile generatii cu cateva exceptii bineinteles....totul evolueaza iar jucatorii la fel,iar acesti atleti de talie internationala ne uimesc cu calitatile individuale fizice si frumusetea jocului practicat.:)

Seahawk
11th April 2007, 13:01
Interesant thread-ul :D

QB- Peyton Manning
RB-Sweetness, LT
FB-Larry Csonka evident
WR- Jerry Rice, Marvin Harrison

ii voi scrie si pe restul mai incolo :D



p.s. Raven_Jaguar ... Kyle Turley abia mai face fata in NFL :P saracul... nici vorba de echipa ideala ALL TIME :P

Raven Jaguar
11th April 2007, 15:12
...acum asa este...dar acum cativa ani era un bun tackler.....asa daca compari(poate nu este tocmai potrivita comparatia!) Jerry Rice....a avut perioada de glorie...si in ultimii ani inainte de retragere.....nu a mai fost asa de bun ca in tinerete....bine....acum nici nu se poate compara Turley cu Rice dar sa stii ca in todeauna linemanii au ramas in umbra......gloria au avut-o receiverii,QB sau RB....fara linemani greu te poti descurca....asa puteam sa-l pun pe Johnatan Ogden,Walter Jones,Kevin Mawae(C),etc......dar in vremea lui cand il apara pe Aron Brooks(QB),era si agresiv si bun lineman....bine...parerea mea poate fi subiectiva,dar in viziunea mea Turley ramane un lineman de baza chiar daca acum "a apus":)

Seahawk
11th April 2007, 18:27
Stiu foarte bine ca linemenii sunt eclipsati mereu de QB sau RB, e si normal.
Daca permiteti o comparatie :) un linemen este cameramanul, iar running-back'ul, QB si WR sunt actorii. Unii fara altii nu pot exista...

Comparatia cu Jerry Rice vs Kyle Turley insa nu-si are rostul, Rice este hall of famer, a castigat Superbowl'ul (si nu odata) in vreme ce Turley a ajuns un jucator de duzina.
Deci, nu contest faptul ca-l placi pe Turley, esti subiectiv... e de inteles insa Turley pe langa un Ogden, Walter Jones, Orlando Pace e departe rau.

Ca a fost bun cativa ani la rand langa Aaron Brooks intr-o echipa mediocra asta e altceva.
Cu alte cuvinte e diferenta maaare intre Pro-Bowler si ALL Time 1st team... ca am inteles ca pe asta se bazeaza thread-ul.

Parerile sunt intr-adevar subiective, dar putine dezbateri pe teama alegerilor fiecaruia nu strica, nu-i asa? :D

Raven Jaguar
11th April 2007, 18:42
Asa e Seahawk:) .....chiar daca exista subiectivitate,parerile sunt impartite.....si este bine sa avem dezbateri pe diferite teme,oricum....intr-adevar....Rice..este Rice.....Turley...a fost si ce este acum...asta e!....dar de ceilalti jucatori?...ce zici?esti si tu de acord cu cativa dintre cei pe care ii vad eu in All Time First Team?....apropo.....care ziceti ca este diferenta intre generatiile din anii 70'..80'..90'...si cei de acum?.....cei de acum sunt mai puternici,rapizi,tehnici?....luat la general nu la nivel individual,jucatori talentati au existat si o sa existe intodeauna....:D ....eu zic ca cei de acum sunt cu mult peste cei din vechiile generatii dar si in viitor or sa apara atleti si mai competitivi.....bine.....sa nu uitam de Montana,Rice,Sanders,White,etc...fiecare jucator este unic in felul lui si isi pastreaza originalitatea.:D

little_earl
11th April 2007, 18:53
jucatorii din anii 2000 sunt mai buni atleti, mai puternici, mai rapizi, tot ce vrei
cel mai bun exemplu: Anthony Munoz , considerat unul din cei mai buni Offensive Tackle din istorie cantarea 278lbs, in timp ce Shawne Merriman cantareste 272lbs si este unul din cei mai rapizi linebackeri
de precizat ca Munoz a jucat intre 1980-1992, inaintea lui au fost si linemen mai mici

Seahawk
15th January 2008, 01:49
Trebuie adaugati ... Favre,Tom Brady, Montana, John Elway, Randy Moss, Lawrence Taylor. Si mai continuati si voi :)