PDA

View Full Version : gripuri si overgripuri



Cneazul
31st March 2007, 15:01
aici va puteti spune parerea despre aceste lucruri de nelipsit pentru un jucator de tenis

Cneazul
3rd April 2007, 11:45
mi-am cumparat gripuri head:happy

Ady
3rd April 2007, 16:57
si ce e asa amuzant?

Cneazul
6th April 2007, 17:01
pai ma gandeam ca daca n-a scris nimeni pe thread sa vorbesc cu mine insumi:D oricum, a vazut cineva articolul despre gripuri din nr 2 al revistei "tenis partener" ?

Optimistul
6th April 2007, 21:20
Hai ca 'vorbesc'eu ca sa nu te plictisesti...Ce vrei sa vorbim ?

Cneazul
8th April 2007, 11:04
1. ce gripuri folosesti?
2. care sunt dezavantaje daca nu folosesti un overgrip?
3.ai vazut articolul despre gripuri din revista Tenis partener?

Optimistul
8th April 2007, 11:24
1. Folosesc gripuri Wilson micro-dry feel cumparate din State de sora mea la sugestiile mele dupa multe alte teste cu alte gripuri care nu mi-au placut.
2. Nu cred ca pot fi numite neaparat dezavantaje, dar folosirea unui overgrip te poate ajuta "sa simti"mai bine racheta atunci cind marimea ideala pt. minerul care ti se potriveste cel mai bine pt.mina ta nu exista-este una intermediara si atunci se ia dimensiunea inferioara dupa care "se incarca" cu overgrip.
Un alt avantaj este ca poate fi mai usor de schimbat in timpul unui meci cind nu ai timpul necesar, decit un grip.
3. Din pacate nu m-am abonat dar am s-o fac.Despre ce e vorba acolo ?

Cneazul
8th April 2007, 19:34
nr 1 al revistei l-am citit pe net. nr 2 l-am cumparat! numai nr 1 il poti descarca de pe net. oferta a fost doar la primul numar! este o revista care apare o data la luni(nu neaparat) si mi s-a parut foarte interesanta. in nr 2 a prezentat toate turneele pana la indian wells. rezultate, interviuri, curiozitati( de exemplu, cati kilometri de racordaj s-au folosit la australian open). apoi mai este un interviu cu luncanu! zice cum s-a antrenat cu federer..., mai este prezentat si "secretul lui federer". mi se pare o revista utila:D

Optimistul
8th April 2007, 20:55
Te-am intrebat despre ce scrie in articolul referitor la racordaj din revista "Tenis Partener".
Am sa cumpar si eu numarul 2.de la un ghiseu Rodipet-am tot uitat sa ma abonez...Sunt abonat la o alta revista mai tare :"Tennis" din USA care de altfel e f. ieftina (~ 1 $/bucata) dar costa transportul.
Informatiile care ti le-am dat despre overgripuri sunt suficiente ?

Cneazul
9th April 2007, 10:53
nush ce sa spun! eu am jucat 3 ani cu o racheta fara grip si overgrip! ma rog, avea ceva material, dar iti aluneca mana! abia acum am gasit si eu in zalau gripurile head si le-am cumparat! overgripuri nu am vazut nicaieri! asa ca nu ma pronut! d`aia am facut threadul, sa aud mai multe pareri despre overgrip in special! in afara de avantajele pe care le-ai prezentat la un overgrip mai are si altele? sau are si dezavantaje?

Optimistul
9th April 2007, 23:56
Tot nu mi-ai spus ce scrie in 'Tenis partener' despre gripuri si overgripuri.
Da are un dezavantaj overgripul :iti aluneca mina mai mult pe miner,mai ales cind iti transpira ( poate n-am gasit eu overgripul potrivit ca doar nu le-am incercat pe toate) dar e de 4 -7 ori mai ieftin decit gripul.
Sa fi atent cind iti pui gripul,are si el 'melicul' lui...

vassy
10th April 2007, 00:46
in Tenis partener este un articol despre alegerea rachetei, aici este si un subarticol de un sfert de pagina despre marimea gripului in care sunt notiuni elementare despre grip (ce este, marimi, overgrip).

akybo
8th March 2008, 14:39
Poate parea un pic prosteasca intrebarea dar overgrip vine de la faptul ca-l pui efectiv peste grip sau ca este mai gros decat gripul si nu mai este necesar sa ai si gripul dedesubt?

luma
8th March 2008, 15:02
Overgripul are singurul scop de a asigura o aderenta mai buna intre palma si manerul rachetei. Se pune peste grip si se inlocuieste dupa cateva folosiri.