PDA

View Full Version : Guillermo Canas vs.Novak Djokovic finala Miami 2007



Optimistul
31st March 2007, 07:22
Voteaza !

lucian_iasi
31st March 2007, 08:23
Djokovic

Optimistul
31st March 2007, 09:00
Am vazut ca sunt unii care nu considera ca pozitia reala a lui Nole in momentul de fata in clasament este de primii trei.Eu am spus-o inca de la iw dar nici eu nu credeam ca o va confirma asa de repede .
Nole a demonstrat inca odata clasa pe care o are !
Un jucator complet ,cu o buna concentrare si stabilitate psihica pe teren caruia ii place sa joace tenis asa cum o facea Nastase,Agassi .

Val
31st March 2007, 09:44
Am vazut ca sunt unii care nu considera ca pozitia reala a lui Nole in momentul de fata in clasament este de primii trei.
Nole e un jucator tanar si foarte talentat, dar nu e de locul 3 deocamdata. Nu e inca la nivelul lui Federer, Nadal, Roddick sau Ljubicic. Insa daca o tine tot asa poate sa ajunga pe locul 3 sau chiar mai mult. Chiar daca l-a executat pe Murray in semifinale, eu consider ca scotianul e peste Djokovic.
Si eu vreau sa castige Nole finala, insa se pare ca se cam pierde in meciurile cu miza.

ciprian_medias
31st March 2007, 10:41
djokovic

Optimistul
31st March 2007, 10:53
Nole e un jucator tanar si foarte talentat, dar nu e de locul 3 deocamdata. Nu e inca la nivelul lui Federer, Nadal, Roddick sau Ljubicic. Insa daca o tine tot asa poate sa ajunga pe locul 3 sau chiar mai mult. Chiar daca l-a executat pe Murray in semifinale, eu consider ca scotianul e peste Djokovic.
Si eu vreau sa castige Nole finala, insa se pare ca se cam pierde in meciurile cu miza.

E la a doua lui finala master .Prima a pierdut-o pe a doua o v-a cistiga ,ce te astepti la 19 ani ...
Daca Murray este peste Nole ar fi trebuit sa piarda la un scor mai rezonabil nu 6-1 ,6-0.Nu crezi ?
Daca l-a batut pe Nadal cu 6-3 ,6-4 cum nu e de nivelul lui ? Cu cit trebuia sa cistige ca sa fie de nivelul lui Rafa ?

Val
31st March 2007, 11:19
Cu o floare nu se face primavara. Daca Canas l-a batut pe Federer de 2 ori asta insemna ca e cel mai bun din lume la ora asta?
Eu am spus despre Djokovic ca nu are inca fata de locul 3. Cat despre meciul cu Murray, eu cred ca a fost doar un accident acest scor si daca vor mai juca 100 de meciuri sarbul nu-l va mai bate in asa hal. Daca bati un jucator o data,asta nu insemna ca esti de nivelul lui.

iuli
31st March 2007, 11:23
Djokovic dak va castiga turneul ajunge pe locul 6 ATP si dak pierde ajunge pe 7
Canas dak pierde ajunge pe 31 iar dak va castiga ajunge pe 24

Hm...dar cred ca Djokovic ajunge pe 6

vassy
31st March 2007, 12:12
Vreau sa castige Canas. Tocmai a intrat pe lista jucatorilor mei favoriti. Pacat ca a fost suspendat (cica a luat niste pastile pt dureri de gat si aveau ceva substanta interzisa). Ce mi se pare ca iese in evidenta la Canas e modul cum se apara, se lupta pentru orice minge si cateodata ajunge sa le trimita in terenul advers din unghiuri foarte dificile

Ady
31st March 2007, 12:15
(cica a luat niste pastile pt dureri de gat si aveau ceva substanta interzisa)

siiiigur ca da ... daca stau si ma gandesc bine majoritatea argentinienilor au avut dureri d-astea :mda:


hai ca m-ati facut sa caut thread-ul pe care s-a discutat la vremea respectiva despre suspendarea lui canas... ia uite ce zicea atunci ca avea :
Acesta a motivat controlul pozitiv prin utilizarea unui medicament pentru astm.

Val
31st March 2007, 12:22
Ca sa ramanen la argentinieni cu durerile sau bolile lor, om mai inconstient decat Puerta nu am vazut de cand ma uit la sport. Cat de cretin sa fii sa te dopezi de 2 ori.

Ady
31st March 2007, 12:24
ca si canas, care a mai avut o suspendare de 6 luni inainte de asta ...

Val
31st March 2007, 12:27
Nu stiu exact ce pastilute interzise au folosit, insa Puerta a doua oara a luat ditamai suspendarea. Vreo 8 ani parca.

Ady
31st March 2007, 12:28
citeste thread-ul asta : http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=8145&highlight=canas

Prome
31st March 2007, 12:39
toti argentinienii astia au fost bolnavi saracii :(

vassy
31st March 2007, 13:15
Eu am zis ce am auzit la comentatorii Star Sports

Wiki:
"On August 8, 2005, Guillermo was suspended for two years and forfeit US$276,070 in prizes by the ATP for the use of a diuretic called hydrochlorothiazide, a substance with no benefits by itself, other than as treatment for hypertension, but used to cover other forbidden substances. No traces of any other forbidden substance were found in Cañas' sample, and the player assures the diuretic was in a medicament for his throat ache given to him by ATP doctors Mercader and Chinchila during the Acapulco tournament in Mexico.

Cañas vowed to fight the ban, claiming he was innocent of the charges against him. His perseverance paid off on May 23, 2006, when he was acquitted of deliberate performance enhancement through illegal substances, since the substances were in a prescription medicine. He was, however, considered careless in not checking the medicine before ingesting it. He was allowed to return to full professional activity from September 11 of 2006, and the money prizes and points acquired before the suspension shall be restored, though points expired after a full year."

Luis Garcia10
31st March 2007, 13:17
Se va impune Canas ! Si o merita :D Apropo cand e meciu`? :P

Optimistul
31st March 2007, 14:16
Cat despre meciul cu Murray, eu cred ca a fost doar un accident acest scor si daca vor mai juca 100 de meciuri sarbul nu-l va mai bate in asa hal. Daca bati un jucator o data,asta nu insemna ca esti de nivelul lui.

Stiu ,dar in nici-un caz la scorul asta-numai daca ar fi fost accidentat.
Din 100 de partide tu crezi ca Murray cistiga 51 ?

iuliandronca
31st March 2007, 14:49
Eu cred că e turneul lui Djokovic pentru că spre deosebire de Canas acesta și-a câștigat meciurile pe propriile forțe pe când argentineanul atât în meciul cu Federer cât și în cel cu Ljubicic a beneficiat de nenumăratele greșeli ale lor. Federer practic s-a bătut singur având vreo 50 de greșeli personale. În meciul de azi noapte Ljubicic a avut 7 mingi de break, toate pierdute pe când Canas a avut 3 mingi de break toate valorificate. Lui Canas nu-i va mai merge norocul și cu Djokovic un tip prea combativ care nu va fi pe placul lui Canas.

Cipri
31st March 2007, 14:50
Djokovic va castiga :D go Novak ;)

dextercioby
31st March 2007, 15:27
N-am nici un favorit in finala asta. Probabil se va impune cel care va gresi mai putin. Am votat cu Djokovic, dar la fel de bine ar putea si Canas sa cistige.

Cele 2 polluri de la SF n-au fost inchise. Inca.

Val
31st March 2007, 19:50
Din 100 de partide tu crezi ca Murray cistiga 51 ?
55

printulmiskin
31st March 2007, 22:21
Mi-ar place sa cistige Canas...El l-a batut pe Maestru de 2 ori,el merita sa cistige..

Optimistul
1st April 2007, 08:09
Puteti anticipa ce plan tactic va aborda fiecare ?

TenisFan
1st April 2007, 12:23
Puteti anticipa ce plan tactic va aborda fiecare ?Crezi ca argentinianul are vreun bagaj tehnic mega variat ca sa poate aplica diverse tactici? :o: Nu! :( Deci tacaneala si va incerca sa returneze cat mai multe mingi in terenul advers...Acum depinde si de Djokovic ce soi de tenis va juca...Ofensiv sau tacaneala cum a facut-o cu Murray...Eu zic sa joace ofensiv si sa vina la fileu...Eu zic ca-l bate daca vine la fileu dupa niste atacuri consistente... ;)

vassy
1st April 2007, 13:30
in meciurile pe care le-am vazut cu Djokovic nu mi s-a parut ca jocul lui la fileu ar fi asa bun

real23
1st April 2007, 13:37
cand e meciul ? va fi dat la tv in romania ?

Optimistul
1st April 2007, 14:21
Nici eu nu stiu cum l-ar putea bate Canas pe Nole...Cred ca-i va juca mult reverul lui Nole cu mingi liftate ,inalte,pe fundul terenului datorita prizei putin cam deschisa ...care-l dezavantajeaza pt.lift.S-ar putea sa vina Canas la fileu dar tot pe rever .
La tacaneala tine Nole...

Prome
1st April 2007, 14:30
bate novak .. intradevar canas a facut un turneu remarcabil dar nu va putea sa il castige

krydo
1st April 2007, 16:04
Sper sa se impuna Canas... Novak e doar la inceput de drum si mai are timp sa castige, oricum pt un jucator de 19 ani sa ai 2 finale de masters din 2 este ceva incredibil... Parca de Canas mi-e asa putin mila... Ma bucur ca el si-a revenit dupa faza cu dopajul, spre deosebire de Coria, care fusese la un moment dat pe 3, el decazand psihic dupa finala pierduta in 2004 la Gaudio... Tin minte ca plangea in hohote la conf de presa, spunand ca ar fi dorit enorm sa castige acel turneu sa le arate celor care l-au blamat atata timp ce poate. Si Canas cred ca ar fi foarte implinit daca ar castiga acum la Miami, totusi are 29 de ani si multe finale de masters ma indoiesc ca va mai prinde...

TenisFan
1st April 2007, 17:22
Eu sper ca voi sa aveti dreptate si sa castige Novak... ;) Dar fiti atenti sa nu-l insele Canas...Ca e mega experimentat si mega viclean... ;) Si parca iar vad ca ma rad la cate sanse de break iroseste sarbul... :ras-plans:

costeaa
1st April 2007, 19:02
transmite undeva meciul? ca vad ca numa de la ora 8 au transmisie aia de la sportklub..si meciu incepe la 7

Prome
1st April 2007, 19:32
nu prea iroseste nimic novak :D in 2 gameuri un pct nu a cedat break si serviciu la 0

Prome
1st April 2007, 20:34
instructie face novak cu argentinianu :D

TenisFan
1st April 2007, 20:35
6-3 5-2 pt Djokovic si serviciul...Probabil il bate in 3 seturi scurte... ;)

Optimistul
1st April 2007, 20:40
6-3 ,6-2 urmeaza al 3-lea set

Optimistul
1st April 2007, 20:42
Si parca iar vad ca ma rad la cate sanse de break iroseste sarbul... :ras-plans:

Nu prea ai avut de ce sa rizi pina acum...

Optimistul
1st April 2007, 20:55
1-1 mi se pare putin obosit Nole...Sper sa-si regaseasca ritmul de pina acum.

Optimistul
1st April 2007, 21:01
2-2 s-a regasit...

Cipri
1st April 2007, 21:05
Dupa ce vad acum , nush cum i-a invins Canas pe Fed si Ljubicic :(

Cipri
1st April 2007, 21:07
Dar turneul de la Valencia si de la Houston am vazut ca incep pe 9 aprilie ... asa este ?

Optimistul
1st April 2007, 21:08
e prima lui finala de master pe care simte c-o poate cistiga.Se simte ca a intrat sub 'presiune'-e prea nervos si face pauze mari intre mingi ...ca sa nu-si 'piarda ritmul '.

Optimistul
1st April 2007, 21:10
Dupa ce vad acum , nush cum i-a invins Canas pe Fed si Ljubicic :(

au jucat slab...ce vrei la 51 greseli nefortate facute de Federer ?

Optimistul
1st April 2007, 21:13
3-3 Val de ce ai votat cu sirbul ? Dimineata aveai alta parere despre Nole !

Optimistul
1st April 2007, 21:15
acum pare Canas obosit si ...accidentat

Optimistul
1st April 2007, 21:18
4-3 pt Canas .Nole nu reuseste sa-si controleze intotdeauna emotiile ,deh virsta ,lipsa de experienta se vede...

Optimistul
1st April 2007, 21:23
4-4 ce inseamna sa ai servici bun...

Optimistul
1st April 2007, 21:24
Nole numai forteaza jocul...merge pe greseala adversarului.

Optimistul
1st April 2007, 21:27
5-4 Nole serveste pt.meci.Vulpoiul de Canas il joaca mult pe rever dupa cum va spuneam dimineata...

Optimistul
1st April 2007, 21:31
emotii ...dubla greseala

Optimistul
1st April 2007, 21:33
meci!!!

Optimistul
1st April 2007, 21:39
Stofa de mare jucator acest pusti de 19 ani .Nole va ajunge in scurt timp in top 3 chiar daca Val ,PrintulMiskin si altii nu cred asta .E deja nr.7.Felicitari Nole !

printulmiskin
1st April 2007, 21:45
Felicitari sirbului...bravo lui!!!

TenisFan
1st April 2007, 21:46
Optimistule eu n-as fi asa de optimist... ;) Mai bun decat Nadal pe zgura nu poate fi...Pe Fedex nu poate sa-l intreaca iar numarul 3 care este?Roddick parca...Nici pe asta nu stiu daca-l bate... ;) A avut cateva saptamani bune spre foarte bune dar sa mai asteptam o tzara pana sa tragem concluzii dintr-astea extreme... :shocked: Oricum felicitari pt primul Masters din cariera... ;)

iuli
1st April 2007, 21:48
Locul 8 este Novak acum...am gresit eu atunci cand am zis...in fine.
Abia acum vad ca si sport klub a transmis meciul, am dat la 19:05 si era fotbal si i-am injurat putin...dar bine ca am gasit ceva pe net si a fost destul de rapid, era doar cateva puncte in urma, dar era bun comentatorul american :)

Zicea opitimistul ceva de djokovic ca va ajunge in top 3...bine ca nu am zis nimic la acel moment, sincer sa fiu, nici nu il urmarisem prea mult pana la acest meci. Joaca un tenis foarte bun, foarte solid, greseste putin iar pe zgura nu e foarte rau.

Bravo Djokovic, un meci excelent. Ai un nou fan dupa acest meci :ok:

Optimistul
1st April 2007, 21:58
Optimistule eu n-as fi asa de optimist... ;) Mai bun decat Nadal pe zgura nu poate fi...Pe Fedex nu poate sa-l intreaca iar numarul 3 care este?Roddick parca...Nici pe asta nu stiu daca-l bate... ;) A avut cateva saptamani bune spre foarte bune dar sa mai asteptam o tzara pana sa tragem concluzii dintr-astea extreme... :shocked: Oricum felicitari pt primul Masters din cariera... ;)

oi fi eu optimistul dar stai linistit ca nu o fac pt. oricine ...Pe pustiul asta il urmaresc de un an jumatate si de la inceput 'l-am mirosit' ca are stofa de campion.
Cit despre Rodick ...e la vale rau...N-a demonstrat pe hard tenis si crezi ca o va face pe zgura ?

Cipri
1st April 2007, 21:59
Felicitari lui Novak :) Ma asteptam sa il bata pe Canas :D

iuli
1st April 2007, 22:23
Dar turneul de la Valencia si de la Houston am vazut ca incep pe 9 aprilie ... asa este ?

da, asa este, la sfarsitul saptamanii este cupa davis

Val
1st April 2007, 23:29
Stofa de mare jucator acest pusti de 19 ani .Nole va ajunge in scurt timp in top 3 chiar daca Val ,PrintulMiskin si altii nu cred asta .E deja nr.7.Felicitari Nole !
Am zis ca nu are fata de locul 3 in acest moment. Am mai zis ca peste ceva timp poate ajunge pe locul 3 sau chiar mai sus.

Optimistul
2nd April 2007, 16:01
Am zis ca nu are fata de locul 3 in acest moment. Am mai zis ca peste ceva timp poate ajunge pe locul 3 sau chiar mai sus.

In acest moment cind nu are fata de primii 3, Nole e pe locul 2 in clasamentul Race la -atentie- doar 4 puncte de Federer ...dupa ce l-a batut la Miami pe Nadal (nr. 2) .

http://www.lequipe.fr/Tennis/TennisClassementATP.html

dextercioby
2nd April 2007, 16:12
Djokovic este pe val, dar sa vedem ce va face in urmatoarele 2 luni jumatate pe zgura. Poate fi de la foarte bine la foarte prost. Eu nu m-arunc acum sa spun ca va fi in primii 3 ATP, sau ca-l va bate in sfirsit pe Federer, fiindca n-am de unde sti lucrurile astea.
Oricum, acum in top 10 sint cel putin 4 jucatori ce nu-s in forma: Roddick, Gonzo, Davydenko si Robredo. Asa ca totusi sa ajungi in top 3 nu-i chiar o utopie, devreme ce contracandidatii tai sint praf si pulbere, pe moment, evident...

Optimistul
3rd April 2007, 09:03
Stai linistit ,repet e un jucator complet ,se descurca f.bine si pe zgura.Dupa RG prevad ca va intra in top 3.
Va asigur ca asa cum a patit @iuli , o sa-l indragiti din ce in ce mai mult...

printulmiskin
3rd April 2007, 10:01
Nu l-am vazut pe sirb jucind pe zgura,insa cred ca se descurca bine,luind in calcul stilul sau..INsa ramin la parerea mea ca inca e devreme sa cadem in extaz in fata sa..