PDA

View Full Version : Despre comunism, maoism, dadaism si alte "isme"



Vladek
31st March 2007, 00:23
Parerea mea este ca problema infiintarii echipelor Steaua si Dinamo a fost dezbatuta si rasdezbatuta pana la epuizare. Au fost nu stiu cate discutii despre cine, cand si cum s-a infiintat, despre "cadavrele" (de ziceai ca s-a jucat cu mitraliera in spate, nu alta) peste care ar fi trecut Steaua si Dinamo, despre cum ar fi trebuit ele desfiintate dar au scapat, etc, etc.

Aproape ca nu exista thread legat de Steaua sau Dinamo unde sa nu apara vreo cativa obsedati, care sub jalnicul pretext ca "prezinta adevarul despre infiintarea cluburilor comuniste", etc, etc, incearca de zor sa denigreze aceste echipe si sa reia vreunul din subiectele de mai sus. Un fel de ... Steaua si ... Dinamo deghizate sub steagul luptei antifasciste si antiimperialiste :D .

Eu unul m-am saturat de razboaiele astea inutile, care e clar ca nu se vor termina niciodata. Propun in consecinta stergerea fara avertisment de acum inainte a posturilor legate de astfel de subiecte. Eventual, s-ar putea infiinta un thread sau mai multe (unul de echipa) numite "Istoria echipei X", unde amatorii de astfel de activitati sa se dueleze pana in 2050 daca le face placere.

Alte pareri ?

Vadim
31st March 2007, 00:41
De ce nu scrii pe www.sportstar.ro ?

YoYoyOi
31st March 2007, 00:43
Eu chiar m-am plictisit de subiect, de aceea nici nu m-am implicat. Oricum n-o sa se ajunga la un consens :(
Doar povestim gateje si avioane, in rest nici o tabara nu o convinge pe cealalta. Si daca nu s-au lamurit reciproc in 1997 sau 2007, nici in 20777 nu vor face asta.

Benny
3rd April 2007, 15:21
De acord. Propun aceiasi masura si pentru subiectele legate de palmaresul lui Poli.

Kainsashiki
3rd April 2007, 15:33
palmaresul lui poli este un subiect de actualitate.

Benny
3rd April 2007, 15:49
Hai sa nu exageram. De altfel actualitatea nu a fost nicicand un argument in acest thread. Argumentele noastre (initiatorul threadului si cu mine respectiv alti adepti ai acestei idei) sunt:
- m-am saturat de razboaiele astea inutile
- m-am plictisit de subiect
- incearca de zor sa denigreze aceste echipe
- a fost dezbatuta si rasdezbatuta pana la epuizare

Aurel.D
3rd April 2007, 15:51
De aceea am unificat ieri threadul "Ia sa vedem cum este cu clonele" creat de Toshiro pe Intern, cu "De ce nu s-au desfiintat....."
Este un subiect discutat si rasdiscutat, care nu aduce decat jigniri, infractiuni si asa mai departe....

Benny
3rd April 2007, 15:53
Si eu am propus unirea unor thread-uri de genul asta.

Deci sunteti de acord?

Cucu
3rd April 2007, 16:05
libertatea de opinie trebuie respectata ... chiar daca nu suntem noi deacord ... dar totul in limitele bunului simt si trebuie sa fie la subiect
daca joaca steaua cu dinamo ... referintele la comunism nu isi au locul (desi amandoua echipe poarta rosu :) )
acelasi lucru e valabil pentru Poli si palmaresrul s.a.m.d.
dar ... daca cineva deschide threaduri despre istoria cluburilor ... cred ca au tot dreptul la o opinie ... fie ea cat de aberanta sau adevarata.

Vladek
6th April 2007, 00:17
libertatea de opinie trebuie respectata ... chiar daca nu suntem noi deacord ... dar totul in limitele bunului simt si trebuie sa fie la subiect
daca joaca steaua cu dinamo ... referintele la comunism nu isi au locul (desi amandoua echipe poarta rosu :) )
acelasi lucru e valabil pentru Poli si palmaresrul s.a.m.d.
dar ... daca cineva deschide threaduri despre istoria cluburilor ... cred ca au tot dreptul la o opinie ... fie ea cat de aberanta sau adevarata.

Dom'le eu nu zic sa le punem pistolul la tampla si sa le lichidam libertatea de opinie. Dar deja e prea mult. Cautati prin threadurile legate de meciurile Stelei sau ale lui Dinamo cu Rapid, Craiova sau Timisoara (ca se pare de la astea trei vin cei mai multi obsedati).
Cat se discuta despre meci ? Cat se bate campii ? N-am numarat, asa ca e o cifra data cu "ochiometrul", dar cred ca 70-80% din mesaje sunt dedicate "luptei anticomuniste" si de-abia 20% amintesc de jucatori, antrenori, tactici, etc. Asta ca sa nu mai zic ca majoritatea postarilor din prima categorie nu argumenteaza sau dezbat ceva ci urla la luna despre nedreptatea strigatoare la cer din 90, cand nu s-au desfiintat Steaua si Dinamo. Iar asa-zisele "dovezi" si "informatii" constau in copy/paste al acelorasi texte pe care majoritatea cred ca le stim de-acum pe de rost ...

Despre palmaresul lui Poli nu zic mai mult decat ca mi se pare o problema ce-i priveste strict pe timisoreni. Evident, nu inseamna ca restul nu au si ei dreptul la opinie, dar cred ca threadul respectiv ar trebui mutat pe suporter si mentinut unic - adica orice thread nou se sterge iar postarile se muta pe cel original.

Ce naiba, vrem sa vorbim despre fotbal sau sa aiuram cu totii la infinit ?

Bumbescu
6th April 2007, 02:39
Si care e problema ta mai? Oricum am impresia ca de "aiurat"-misto cuvant, stai in Voluntari?:D "aiurezi "doar tu.

Inteleg ca nu te intereseaza trecutul dar poate ca pe altii ii intereseaza...iti dau un sfat:despre ce nu intelegi sau te depaseste ...mucles:D