PDA

View Full Version : NBA SEASON 03/04



Pages : [1] 2

Baccardi
30th October 2003, 09:27
subiectu de discutie aici, meciurile de sezon din NBA, performantze interesante, mari surprize, premonitzii, suporteri, etc. In concluzie tot ceea ce tine de sezonu asta care in parerea mea personala o sa fie maretz. Va dau si motive:
1. Lebronn in primu rand si-a inceput cariera in NBA cu 25 puncte, 9 assists, 5 rebounds, 4 steals, super performantza if u ask me, omu chiar a jucat fara pic de trac, si in afara de un airball aruncat cu vreo 3 secunde inainte sa se termine meciu chiar nu cred ca a facut vreo greseala
2. Lakers au o echipa care poate rezolva NBA-ul chiar si fara kobe, lucru care chiar s-ar putea intampla daca nu se linistesc apele in vestiar. Malone si Payton sunt ambii allstars fara inele, si asta ii mananca rau de tot, parca ar avea 20 de ani amandoi asa de mult alearga si se zbat pe teren.
3.Air Canada is BACK, 39 points in primu meci si daca sta departe de accidentari, prevad un sezon frumos in toronto.
4.Si nu in ultimu rand, ma anuntz de pe acum, anu asta sunt fan Minnesota, eu ii vad ca singura echipa alaturi de kings sa faca fatza lu lakers.

Gabriel
30th October 2003, 10:46
1.Ar fi bine ca Bryant sa stea pe banca tot sezonul. Parerea mea este ca ar strica echipa.
2.Jazz incepe in fortza ! 14 puncte pentru sarbul Aleksandar Pavlovic la primul sau meci in NBA. 18 puncte si 13 pasepentru Carlos Arroyo....un jucator de care nu am auzit in viatza mea. Jazz - Blazers 99-92. Cred ca ne calificam in play-off. :)

arnie
30th October 2003, 10:46
in privinta celor de la lakers ai dreptate, minesota nu stiu daca e chiar asa, iar vince un foc de paie.

as completa lista ta cu cei de la jazz, presimt ca vom avea o surpriza din partea lor

ieppy
30th October 2003, 13:02
Sincer as vrea sa joace Bryant la lakers cu atat mai mult daca ar strica echipa :D :D :D . Air Canada is back and he is here for good, din pacate nu prea are echipa ca sa prinda play-off-ul. Kings sper sa castige in sfarsit anul asta ca altfel la anul trebuie schimbata echipa. Abia astept sa-l vad pe LeBron jucand, chiar, stie cineva daca zboara ca Jordan?

dj_jaxxx
30th October 2003, 15:44
Bai copchii bai...unde-i azur sa moara de ciuda?? :P

El care spunea ca Toronto e o echipa in cadere libera sau ceva de genu si iata ca au cazut peste NETS! :D

In rest, sezonul a inceput destul de bine.

Sonics si Clippers au jucat in Japonia azi... :D Ma uitam pa yahoo sports ieri si vad ca meciu incepe la 5:30 am ora de aici...dupa care mi-am dat seama.

domle ce bine au jucat Nuggets ieri...le-au tras-o la Spurs. Carmelo Anthony a jucat bine cu 12 puncte. Orlando deabea i-au batut pe Knicks in prelungiri iar Indiana au reusit sa-i invinga pe Detroit la 2 puncte diferenta chiar daca Ben Wallace a avut 17 recuperari si 6 suturi blocate :o

Raptor
31st October 2003, 00:46
Pai uite ca Vince Carter a dat 39 de puncte :D :D :D si LeBron 25, 6 rebounds 9 assists sau cam asa ceva. DECI... :P :P /nope/

rasheedkpenny
31st October 2003, 12:17
Nu va grabiti sa dati pronosticuri cu privire la jocul echipelor. Inca e prematur sa apreciem corect!

Zic eu...

Cypress23
31st October 2003, 16:35
Mai oameni buni....voi pe ce vedeti NBA?
Sa nu cumva sa mor ......

rasheedkpenny
31st October 2003, 18:28
Vedem NBA pe ..... NBA.com :( :( :( :(

Mai citim un articol, mai vedem o poza, mai citim o sinteza... si apoi ne dam cu parerea!

Ce zici? Tare! NU? :( :( :( :(

Azur89
1st November 2003, 00:11
...uite ca n-am murit...de ciuda! :thinkso:

Carter si ai lui siberieni sint totusi doar un foc de paie, chiar daca nu l-am mai vazut jucind cu asa multa daruire pe Carter de mult timp. Dar nici NJ n-a jucat cine stie ce meci, asa ca hai sa o lasam mai moale.

La fel ptr. Utah, eu cred ca vor avea un pick destul de bun la loteria de la anul.

LA vor fi greu de oprit, cu sau fara Bryan. Mai e sansa ca Shaq sa aiba iara vreun pitic pe creier, si atunci poate sa gaseste careva sa-i bata.

Dar deocamdata e greu de dat cu parul, asa ca cele de mai sus sint simple pareri. :D

Gabriel
4th November 2003, 11:49
Azur..sper ca urmaresti cu sufletul la gura extraordinara evolutie a celor de la Utah Jazz. 2 victorii din 3 meciuri. Au invins Portlandul si Minnesota.
Ostertag 21 de recuperari !!! Harpring 32 de puncte !!!
Cred ca vom ajunge in semifinalele Westului. Poate chiar in finala !

Let's go Jazz !

rasheedkpenny
4th November 2003, 12:21
Nu va grabiti sa dati pronosticuri cu privire la jocul echipelor. Inca e prematur sa apreciem corect!

Zic eu...

Ma repet... e prematur! Chiar si pentru UTAH! 8)

dj_jaxxx
4th November 2003, 15:52
Oricum, ciudat ca au fost atatea rezultate surpriza in vest.

Go Dallas! :D

rasheedkpenny
5th November 2003, 09:01
Un alt lucru care ma surprinde... numarul mic de puncte marcate! Sa fie un sezon in care conteaza asa de mult defensiva, chiar mai mult decat ofensiva? Hmm...

ieppy
5th November 2003, 10:48
Credeam ca sunt singurul care a observat asta. Este ceva oribil cand citesc ca sau dat 58 de puncte intr-un meci, zici ca suntem in Romania.

rasheedkpenny
5th November 2003, 12:58
De exemplu... Denver 60 - 71 Indiana! Eu stiam ca Indiana se apara destul de bine, dar puncte marcate cam putine!
Am mai observat ca echipele din vest sunt offensive-minded... majoritarea! Estul e defensive-minded! :D

dj_jaxxx
5th November 2003, 16:43
Spre exemplu, sambata trecuta Toronto a marcat 56 de puncte contra Minnesotei. Cred ca cel mai jos total pt o echipa sezonul asta, oricum a fost cel mai jos total de puncte in istoria echipei. :x

rasheedkpenny
6th November 2003, 09:07
Nu inteleg de ce esti asa de suparat... se mai intampla! Sunt meciuri in care mingea pur si simplu nu intra in cos, si sunt alte meciuri in care intra din orice pozitie.

Totusi, daca Minnesota marca 55 de puncte erai mai fericit???

Gabriel
6th November 2003, 13:16
Utah Jazz ...3 victorii din 4 meciuri....iar Azur cred ca s-a ascuns de rusine. D'aia nu mai da pe forum.

Iata cat de frumoasa este aceasta noua Utah Jazz....cu Matt Harpring pe post de mare vedeta si mare marcator.

Azur ? :P

dj_jaxxx
6th November 2003, 15:55
rasheed: daca Minnesota marca 55 insemna ca ambele echipe ar fi jucat oribil. Dar normal ca as fi fost mai fericit daca Toronto ar fi castigat. In meciul intre Raptors si Wizards, Toronto avea 12 puncte dupa prima repriza dar au castigat. Da oricum cica noul antrenor vrea ca jucatorii sa dea prioritate jocului defensiv.

Si totusi...Minnesota nu a avut decat 73 de puncte :)

eatdaworm
7th November 2003, 11:40
wussup wiz the bad start of sixers
iverson(the best) and glen are the only ones who are playing on thist team
(i think this is the beggining of a beautiful relationship)
anyways 2 wins 3 losses against average or less teams(hornets)
i know that is the start of the season and shit
but still its kinda not cool
vlad

nicioproblema
8th November 2003, 06:07
poate ca a inceput sai incurce apararea in zona :?

Azur89
9th November 2003, 18:56
Singurul care o recunoaste pina acum e McGrady, el spune ca nu stie cum sa pacaleasca "zona".

Gaby, pina te lasi dus de aparente cu Utah, ce mai zici de Golden State, ca parca ziceai ca esti suporterul lor anul asta?

Echipa frumoasa are Denver, Hornets sint o surpriza la acest inceput de an, Bucks, pe care-i credeam desfintati fara Allen, sint mai buni ca niciodata, Kings au jucat penibil in New York, iar programul NBA are ciudateniile lui.

NY Knicks au jucat, in primele 6 meciuri, cite o dubla cu Magic si Bucks. Parca as fii in play off, ca prea le joaca in serie :thinkso: .

Go Wolves! :D

eatdaworm
10th November 2003, 13:07
sixers isi continua sezonu mediocru castigand meciul al saselea
iar in meciu 7 cu indiana au condus cu 8 puncte in sfertu 4
si au pierdut
piticu' sia facut datoria 37 puncte si una de trei la sf sfertului 3(buzzer)
in schimb ceilalti "team playas" au sforait
vlad
in iverson i trust

Gabriel
10th November 2003, 15:17
Azur...eram fan Warriors pentru Jamison,Arenas si Fortson. Acum nici unul nu maievolueaza la echipa din Oakland. M-a surprins si pe mine ca au obtinut 3 victorii din 5 meciuri....la ce lot au. I-au batut chiar si pe Utah daca nu ma insel.

Jazz nu au cum sa rateze play-off-ul. Sunt prea in forma. :P

ieppy
10th November 2003, 15:22
Sunt prea in forma acum. Mai vedem in 3 luni ince forma sunt. Oricum observ ca sezonul asta e foarte echilibrat, Sunt multe echipe surprize insa in continuare ma ingrijoreaza numarul extrem de mic de puncte inscrise pe meci.

Raptor
11th November 2003, 23:22
Da, intr-adevar, punctele marcate sunt putine, cu atat mai mult cu cat reprizele sunt de 12 minute, spre deosebire de campionatul romanesc de care radeti voi in mod nejustificat pe undeva, unde reprizele sunt de 10 minute (deci 2*4 = 8 minute pierdute intr-un meci fata de NBA).

07Ex
12th November 2003, 00:27
Nu va grabiti sa dati pronosticuri cu privire la jocul echipelor. Inca e prematur sa apreciem corect!

Zic eu...

De acord. Este mult prea devreme pentru a pronostica ce se va intampla peste cateva luni.

eatdaworm
13th November 2003, 01:18
guys
voi de ce sunteti fani nba jukati sau ceva?
io jok la clasic dome in B
si am skilluri(iverson crossovers) superbe

rasheedkpenny
13th November 2003, 09:08
eatdaworm... eu joc in Campionatul Judetean Brasov!

Intrebare: pe unde se joaca baschet in Bucuresti in timpul iernii??? Prin ce sali?

Ca sa revin on topic: Bai ce prost merge Magic anul asta! Inca nu au coeziune in echipa, prea multi noi veniti! :x

Raptor
13th November 2003, 23:01
Eu joc doar streetball - in POLI, in Cuza, in Dante, pe stadionu 23 si pe Studentesc (astea 2 cateodata). Mi-ar place sa joc in mod "oficial" - numai ca n-am unde... :x :(

rasheedkpenny
14th November 2003, 08:41
In sala unde se joaca? Stii ceva? Propune un street-ball saptamana viitoare si n-am sa refuz! Doar sa nu fie in aceeasi seara cand o sa am meci la Brasov, probabil marti sau joi seara! :(

Astept....

eatdaworm
15th November 2003, 00:42
baschet in sala nu prea se joaka
io am antrenamente in fiecare zi de luni pana vineri si sambata sau duminica meci
vara e haos pe studedntesc
e locul cel mai tare din bucuresti
jur...
dar tre sa ii stii pe aia sa joci la cosul jmecher
vlad
im about to bustafree

eatdaworm
15th November 2003, 05:56
in acest moment mai sunt 35 de sec din spurs-sixers
and sixers are up by 6 97-91
fuckin dalembert missed 2 f throws(bitch)
about a minute ago iverson scored wiz a finger roll 2 points 34 till now
and duncan(hook hooker) missed 2 and made 5 pers fouls
they(sas) cant win this
iverson scores 2 ft 99-91 after a steal on duncan
duncan dunk neinteresant 99-93 19 seconds
iverson misses 2ft(damn)
ginobili makes a lucky 3 99-96 6 sec
snow 1 of 2 ft 100-96
duncan misses a shot
game over
vlad
nice end the team wiz the best leader wins
in iverson I trust

rasheedkpenny
17th November 2003, 12:54
I see... sa inteleg ca iarna e pauza! Ce pacat!
"Studentescul" asta unde este?? ... give me directions, plz! Eu locuiesc in Bucuresti de o luna! :P

Pe de alta parte te vad bucuros pt. 76-ers! Eu sunt suparat si amarat... Magic sunt pe ultimul loc in NBA! :((

Gabriel
18th November 2003, 06:59
....si tocmai au fost invinsi de Utah. :P

Baccardi
18th November 2003, 07:50
mda, se pare ca Doc Rivers o sa zboare, a avut deadline sa castige unul dintre cele 3 meciuri pe care orlando le-a jucat in deplasare si...... nu a reusit. Pacat, Orlando parea sa aiba potential, T-Mac o sa se tireze si el repede de acolo mai mult ca sigur. Baschet se juca tare in ANEFS acu vreo 5-6 ani, wow ce era acolo. Dunkuri astea, spectacol, acum am inteles ca au scos cosurile din curtea interioara deci s-a dus dreaqu.

rasheedkpenny
18th November 2003, 09:36
Totusi sa nu uitam ca meciurile astea au fost toate pierdute la diferente foarte mici... si jucānd in deplasare! Poate i se vor acorda lui Rivers circumstante atenuante!
Mie mi s-a parut o greseala mare atunci cand l-au "trimis" pe Darrell Armstrong la Hornets!!! Daca ramānea alta era coeziunea la echipa!

Hmm...

mory
18th November 2003, 14:24
Iata cum sunt cotate meciurile de la noapte pe internet :

2.70 LA Clippers v CLE Cavaliers 1.50
1.66 LA Lakers v DET Pistons 2.30
2.90 NO Hornets v NJ Nets 1.44
3.70 ATL Hawks v MIL Bucks 1.30
5.20 GS Warriors v SA Spurs 1.18
3.90 CHI Bulls v PHX Suns 1.28
4.00 MIA Heat v SEA Supersonics 1.27

8) 8) 8)

dj_jaxxx
18th November 2003, 18:14
Eu as miza pe Atlanta si Bulls :happy

Iata ca Doc Rivers a fost concediat. Pai cred ca si eu daca as fi fost antrenor as fi reusit ceva mai bine decat 1-10 cu McGrady in echipa. :(

rasheedkpenny
19th November 2003, 08:47
Eeh... nu e chiar asa! McGrady a jucat bine in ultimele 3-4 meciuri! Sa nu uitam ca a dat 51 de puncte cu Memphis parca! E vorba si de restul echipei!

Zicea Azur la un moment dat ca Rivers nu are valoare inca, cel putin in comparatie cu Larry Brown, in play-off-ul trecut!

Eu sper ca noul antrenor sa reuseasca sa-si motiveze restul echipei, ca T-Mac este motivat!
Daca echipa ar fi castigat macar un meci din ultimele 3, Doc n-ar mai fi fost dat afara si McGrady ar fi putut fi ales Player Of The Week... dar asa nu prea cred ca sunt sanse! :(

Azur89
19th November 2003, 09:24
...da, si ramin la ce am spus atunci. Dar in cazul de fata, n-are nici o legatura diferenta de experienta intre l si unul dintre antrenorii de elita din NBA, ptr. ca ultima picatura s-a pus la Utah, in fata unei echipe de amatori, inscrisa la profesionisti.

Ca sa revin la Orlando, a fost acel transfer care i-a adus acolo pe Gooden si al lui ortac, luind in schimb cel mai bun prieten al lui Tracy.La vremea aia Orlando era in primele 4 ca record in Est, dar a ajuns in play-off cu mari emotii, si acolo a continuat la fel de catastrofal, iar acum daca nu era NY, puteau sa termine sezonul fara victorie.

Am avut sansa(?!) sa vad 3 din meciurile lor, si in 2 dintre ele ar fi trebuit sa fie descalificati ptr. lipsa de combativitate. Se vrea, dar trupa e rupta in 2. De o parte Tracy, care dupa cum spuneam aici si anul trecut, e doar un copil teribil al NBA-ului, care nu intelege ca baschetul se joaca in 5, iar de cealalta, restul echipei, care n-are chef sa se streseze, fiindca oricite victorii ar reusi, meritul ar fii trecut doar in contul lui T-Mac. Dar la orizont se zvonesc tot felul de birfe, iar una dintre ele l-ar aduce pe Kobe in Orlando, la schimb cu T-Mac. Om vedea...

Altfel spus, vesnic tinarul Reggie Miller a comis-o din nou in NY, singurul loc unde se simte bine, iar Knicks a reusit o serie de 24 de puncte consecutive(!!!!!) in acel meci, din fericire fara rezultat, fiindca au gasit ei un mod de a pierde pina la urma. Din pacate nu le-a reusit trucul si in meciul urmator, si au cistigat deja al treilea meci pe anul asta. Sper sa urmeze o pauza lunga pina la urmatoarea victorie :drak: . Nu de alta, dar vreau si eu un "top pick" in NY, ca m-am saturat de antitalente.

Gabriel
19th November 2003, 10:30
ultima picatura s-a pus la Utah, in fata unei echipe de amatori, inscrisa la profesionisti.

dar ce ? au jucat si cu echipa soferilor din Utah ? sau la cine te referi ?
Jazz este o echipa in mare forma...si doar faptul ca joaca in Vest e posibil sa o priveze de play-off. Daca Utah era inscrisa in conferintza de Est...ar fi terminat pe unul din primele 3 locuri si ar fi jucat finala Estului.
Mi se pare o echipa foarte promitatoare...cu rusul,porto-ricanul si Harpring. 6 victorii din 11 meciuri. Azur....sa le recunoastem valoarea !

rasheedkpenny
19th November 2003, 15:45
Mda... ce sa mai zic! Daca ajunge Bryant la Orlando o sa fie naspa! :( Desi m-as bucura pt T-mac sa ia un titlu de campion! :D

De UTAH... eu cred ca la All Star o sa aiba mai multe meciuri pierdute decat castigate! Time will tell!

Azur89
20th November 2003, 00:44
Gabriele, daca mi-ai fi citit postul inainte sa raspunzi, poate nu sareai asa... Asa insa ti-ai dat singur cu firma in cap :D . Precum bine zici, cu portoricanul ala :? , indianul alalalt :? , afghanistanul celalalt :? , etc.... Vezi tu, acum trei ani deschideai ochii la 3 dimineata si imi spuneai echipa lor. Acum daca il trezesc pe Sloan la 3 dimineata, si nu isi cunoaste jucatorii decit dupa numerele de pe spate 8) . Ca au un record respectabil, asta e altceva.... Eu vorbeam de "autori necunoscuti" :D :D :D .

Trimite-l pe Don Chaney acolo antrenor, si ai sa vezi un record de 0-12 din 11 meciuri jucate! :D

Cele 5 victorii sint strict ale antrenorului. Imi pare rau, dar e greu sa gasesti 2 la Utah care ar avea loc in 5-ul de start la vreo alta echipa din Vest. (referitor la Est, aici e cu totul alta poveste, nu amestecam ursii cu ...rusii!!!)

Azur89
22nd November 2003, 20:25
Cind ziceam si eu de ursii cu ...rusii, acum si tu cu agronomia la ....NBA! :D

Gabriel
29th November 2003, 20:31
Si iata cum Utah Jazz nu tine cont de parerile lui Azur,care-i vedea undeva pe locul 15 al conferintei de Vest. Ca o fi antrenorul "de vina" pentru prestatia celor din Salt Lake City, ca or fi jucatorii de mare valaore....mai putin ne intereseaza.
Cert este ca Utah Jazz ocupa locul 4 in Conferinta de Vest , dupa 15 meciuri. Are 9 victorii si 6 infrangeri.
Azur...iti mai dau o sansa. Mai pronosticheaza o data ce va fi cu Utah la finalul sezonului.

Eu zic asa : Jazz il vor reintalni pe Malone in primul tur de play-off.

Apropos de Malone....a facut aseara o triple-double. Fabulos acest om la 40 de ani.

rasheed....mai rar se intalneste o echipa in NBA sa aiba 15 infrangeri consecutive !

Azur89
30th November 2003, 01:25
Gabriele, sezonul in NBA e lung. Si daca te uiti putin in jur ai sa vezi ca acel loc 8 in west la care visezi tu, s-ar putea sa fie departe de cit poate aceea echipa. Deocamdata joaca din convingere, dar fiind o echipa tinara, le vor fi suficiente 3-4 insuccese consecutive, si le scade moralul. I-am vazut si jucind un meci, si recunosc, ca fara sa exceleze, muncesc pe teren din greu. Adica exact ce nu face Magic.

Dar sa mai spun aici si despre Golden Stars (parca spuneam amindoi ca sint varza anul asta, ca au pierdut toata echipa), Memphis joaca bine, Denver e incredibila, Houston isi va lua viteza pe masura ce trece timpul (Van Gundy stie ce face), Dallas moare incet, dar cred eu ca isi vor revenii, , SA si SAC ca de obicei, LA de neoprit, iar surpriza negativa, cine altcineva decit, Suns.

Gabriel
30th November 2003, 01:34
Da,in mare parte sunt de acord cu Azur. Totusi sa recunoastem ca Utah chiar au sanse la un loc in play-off. Daca s-ar sti totul de dinainte ..nu s-ar mai juca basket, nu ?

Dar despre Indiana ce parere ai, mai Azure ? Totusi la ora actuala..ei detin cel mai bun record al ligii. Anu' asta vom avea parte de o finala clasica ? Lakers vs. Pacers ?

Apropos de Pacers....am observat ca si-au tras niste maieuri foarte urate.

Azur....tu joci la NBA Fantasy ? Eu joc. Si dupa 33 de zile ocup locul 1 in liga mea.Imi place mult acest joc pe care l-am descoperit in aceasta toamna.

PS : vad ca tocmai i-ati batut pe Hornets. bravo ! :p

eatdaworm
30th November 2003, 09:53
allen iverson 50 de puncte
din 98 phillies
asta spune tot
el e stapanu
vlad
in iverson i trust

Gabriel
30th November 2003, 10:54
stapanu' cui e Iverson ? sa vina si el la Lakers sa castige un campionat ! :p
ar fi bun sa-l bage pe final, cand mai oboseste The Glove.

Si Gasol a facut un meci bun as'noapte. 37 de puncte. Secondat de Mike Miller. Cat de bun era acest Mike Miller la Orlando..si ce fraieri au fost ca l-au dat.

vreau sa prind si eu Telesportul sa vad meciu din seara asta ! :mad:

rasheedkpenny
1st December 2003, 12:03
rasheed....mai rar se intalneste o echipa in NBA sa aiba 15 infrangeri consecutive !

Gabriele, totusi sa nu uitam ca unele meciuri au fost pierdute la maxim 5 puncte:

w. New Orleans 100-98 Orlando - T. McGrady 33
@ Denver 106-101 Orlando - T. McGrady 51
@ LA Clippers 95-92 Orlando - J. Howard 22
@ Utah 90-88 Orlando - T. McGrady 29
w. Boston 94-92 Orlando - T. McGrady 24
w. Toronto 87-86 Orlando - T. McGrady 31

Plus alte meciuri pierdute la mai putin de 10 puncte... eu zic ca e si ghinion!

Baccardi
2nd December 2003, 00:29
Trade foarte foarte prost pentru Chicago Jalen rose, Donyell Marshal si Lonny Baxter pentru Antonio Davis, Jerome Williams, si un rookie necunoscut. Chicago nici ca putea face o miscare mai proasta. Acum au vreo 7 centri si power forwards Eddy Curry, Tyson Chadler, Marcus Fizer, jucatori foarte buni, de ce dreaqu l-au adus pe Davis si pe Jerome ( e paralel complet baiatu asta cu shootingu ) nu pot sa-mi imaginez. Ah , da poate un singur motiv, Rose e un cam handicapat si face valuri tot timpu, ori acum de cand s-a intors pippen nu se mai poate accepta orice. Big up pentru Toronto, daca Bosh reuseste sa faca fatza de unul singur sub cos, ar trebui sa prinda playoffu destul de usor.

rasheedkpenny
2nd December 2003, 09:54
Nu e chiar asa de prost transferul... Antonio Davis nu e pivot, e mai degraba un power forward. Are si experienta, desi nu prea mare in play-off! Mie nu mi se pare chiar asa de prost! Oricum ideea de baza era sa plece Jalen Rose de acolo...

Gabriel
2nd December 2003, 11:15
Antonio Davis era foarte bun acum vreo 3 sezoane cand Raptors au ajuns in semifinalele conferintei. Tin minte ca a jucat si la All Star Game.

Jazz trec la pas de campiona conferintei de Est....New Jersey Nets. Acum au un record de 10 victorii si 6 infrangeri. Si asta fara porto-rican care este accidentat.
De cealalta parte...Spurs nu se regasesc. Iar ursii grizzlie continua sirul victoriilor, neincetand prin a ne surprinde.

rasheedkpenny
2nd December 2003, 13:15
As fi putut sa jur ca o sa scrii si ceva de Utah... nu stiu cum se face dar doar atunci cānd cāstiga Utah postezi pe aici...
Eu daca as posta cānd cāstiga Magic... as astepta mult si bine! Las ca pe urmatorul in cāstiga!

N-am inteles miscarea de la Toronto deoarece lucrurile se pare a mergeau destul de bine... poate ma insel! Azure, ai legatura!

Gabriel
2nd December 2003, 13:53
Pai scriu ca pana si eu sunt uimit de evolutia celor de la Utah. Toti specialistii si analistii de peste Ocean ii vedeau pe ultimul loc al Vestului. Azur ii vedea luptandu-se pentru 1st draft pick. Ce sa zic ? Mai e mult din sezon ....dar au inceput excelent. 10 victorii in 16 meciuri eu zic ca este fantastic pentru o echipa ca Utah Jazz.

Probabil ca o sa vina o perioada in care vor pierde pe rupte. Adevarul este ca pana acum au jucat mai mult acasa.

dj_jaxxx
2nd December 2003, 16:16
Nu putem spune ca transferul intre Toronto si Chicago a fost bun sau prost pana vedem cum joaca echipele cu noii jucatori. Pana una alta Bulls i-au batut pe Milwakee ieri 97-87 (Davis 11p 5r 3b, Williams 14p 10r). Sa vedem ce fac Raptors astazi in Philadelphia. Deci inainte de anul asta Toronto marcase mai putin de 70 de puncte doar de 4 ori de cand s-a infiintat echipa in 94-95. Sezonul asta deja in 5 meciuri nu au reusit sa ajunga la 70 de puncte, ceea ce inseamna ca sunt nuli in ofensiva. Jerome Williams si Antonio Davis nu s-au obijnuit cu sistemul defensiv pe care il impune Kevin O'Neal si in consecinta nu puteau sa mai ajute echipa ca in anii trecuti. Si in plus mai bine ca a plecat Davis cu salariul lui de 12-13 mil pe an, si sa nu mai spun ca nevastasa nu suporta sa-si dea copiii la scoli canadiene si a zis ca nu-i place orasu pt ca nu gaseste de munca. Da ce dreq ii trebe sa munceasca cand sotu aduce $140.000 pt fiecare seara cand joaca basket???? Si Williams avea vreo 6.5 mil pe an ceea ce e mult prea mult pt valoarea lui. Eu sper ca Toronto si Chicago se vor descurca amandoua bine in urma transferului. Acum Toronto cauta sa-l dea pe Morris Peterson pt un centru bun (Adonal Foyle de la Warriors sau Theo Ratliff de la Atlanta)

Go Raps! :great:

rasheedkpenny
2nd December 2003, 16:19
Poate il dau pe Carter... :P

dj_jaxxx
2nd December 2003, 17:04
LOL pai daca il dau pa carter o sa bage cam 20 de pct in minus pe meci pt ca inafara de Chris Bosh nimeni nu mai are o medie mai mare de 10 puncte pe meci.

asa ca....


:worship: http://www.sportalen.no/graf/vince.jpg

Azur89
4th December 2003, 23:37
Nu stiu cine l-ar lua pe Carter pe banii pe care-i face...

Am auzit una tare la radio...ziceau ca daca Utah prinde play-off-ul anul asta , Sloan ar trebui declarat antrenorul deceniului, nu al anului. Oricum, i-am vazut in meciul cu Nets, si joaca bine, nimic de zis. Tot ce as vrea sa vad la anul e Utah in 6 in finala Westului impotriva celor din LA! Sa vezi fata pe Malone.

DAr am vazut aseara Memphis si Sonics, doua echipe mici, ca sa zic asa, si ambele joaca fantastic. Cred ca daca s-ar merge strict pe valoare, ar fi 16 echipe din West in play-off, asa de rupt e echilibrul. 76-ers conduc o divizie, desi au mai multe infringeri decit victorii, si asta spune tot.

Gabriel
5th December 2003, 00:24
Cred ca este prima oara cand Azur rosteste cuvinte de lauda despre Utah. /hello

Pacat ca au pierdut in prelungiri cu Houston. Asta e. Mergem mai departe. Let's go Jazz !

rasheedkpenny
9th December 2003, 09:57
De fapt aici ar trebui sa postam ca Magic au cāstigat, in sfārsit si al doilea meci sezonul asta! :P

dj_jaxxx
9th December 2003, 17:45
Nu-l da nimeni pe Carter, Toronto au castigat 4 la rand de cand au facut transferul asa ca totul e OK momentan. Acum ne mai trebuie un centru bunicel sa-l ajute pe Bosh si suntem pe drumul cel bun. As vrea sa-l dea pe Morris Peterson sau chiar pe Alvin Williams daca e nevoie.

Bravo Magic :D Ce naspa pt Phoenix pt ca acum o sa fie cunoscuti ca fiind echipa care a oprit sirul de 19 infrangeri la rand :)

Gabriel
9th December 2003, 20:08
Iar Jazz au pierdut la scor in fatza celor de Celtics...si se afla la a 3 a infrangere consecutiva. :rolleyes:
cred ca e timpul sa-mi aleg alta echipa cu care sa tin. :p
glumesc,desigur. am zis asa sa se bucure Azur

Azur89
10th December 2003, 00:44
Nu fi trist, urmeaza Knicks, si astia sint echipa pacii...asa ca isi revine Utah...Si nu uita ca au fost la un pas de victorie in LA....

rasheedkpenny
11th December 2003, 13:26
Si uite ca Magic a pus-o si de a treia victorie in acest sezon, a doua victorie consecutiva! La mai mare!

Chiar zicea McGrady ca acum ar fi minunat ca Magic sa continue cu un winning streak de "10 in a row"! Ce frumos ar fi... dar cam imposibil! Daca de acum inainte Magic ar pierde doar o treime din meciurile ramase, adica un meci pierdut din trei meciuri jucate ar prinde chiar si play-off-ul! Dar sa nu ma "imbat cu apa rece" asa de repede! Voi fi mai mult decāt multumit daca la sfārsitul sezonului Magic o sa aiba 41-41!

GO MAGIC! Go Tracy!

Gabriel
11th December 2003, 17:58
Azur a avut dreptate. Jazz a invins pe Knicks la o diferentza de 22 de puncte. La Jazz ma nelinistesc meciuri din deplasare. 1 victorie din 8 meciuri. Acasa stau bine..avand un record de 11-2. Daca vor sa ajunga in play-off tre' sa castige si pe afara cate ceva.

Azur, mie imi plac mult de Memphis in acest sezon. Ce zici ? AU sanse la play-off ?

Azur89
12th December 2003, 19:56
Il au pe West si acesta de regula stie ce vrea. Inchipuie-ti daca nu era sa dea pick-ul nr 2 lui Detroit! Dar in play-off? Sincer, nu cred. Uita-te putin in West, unde cu exceptia lui Phoenix (cu antrenor nou acum), toate celelalte au sanse la play-off.

PS... Orlanda? 10 la rind? Asta numai daca incepe de Duminica incolo, ca astazi merge "copilu`"acolo si le fura jucariile... Cit despre 41-41....Eu as lua recordul lor de acum oricind pentru Knicks. E o sansa unica sa iei un jucator bun. Nefericitii astia din NY se incapatineaza sa viseze prostii, si cind au si ei cite un pick, ori il transfera ori il pun pe lista de accidentati. Si tot ce au bietii de ei, sint dureri de masele. Asta in cel mai rau caz. :mda:

07Ex
14th December 2003, 12:39
Nu-l da nimeni pe Carter, Toronto au castigat 4 la rand de cand au facut transferul asa ca totul e OK momentan. Acum ne mai trebuie un centru bunicel sa-l ajute pe Bosh si suntem pe drumul cel bun. As vrea sa-l dea pe Morris Peterson sau chiar pe Alvin Williams daca e nevoie.

Eu sunt de parere ca la Raptors le mai trebuie un centru bun pentru a ajunge in finala in est. Nu stiu daca tu ai fost la vreun meci la ACC dupa ultimul trade (eu nu am fost deoarece sunt plecat din tara), dar am auzit ca este o diferenta de la cer la pamant intre echipa de acum si cea de acum o luna.

rasheedkpenny
16th December 2003, 13:02
In ultimele meciuri nu prea au stralucit Raptors! Oare li s-a terminat gazul? Hmm...

dj_jaxxx
16th December 2003, 16:34
In ultimele 3 meciuri, Jalen Rose a jucat in medie 35 de min pe meci si are un total de 25 de puncte in 3 meciuri (3, 11 si 11). Si cand Carter o sa fie mai agresiv sub panou si o sa aiba mai mult de 2 aruncari libere intr-un meci atunci o sa ma inchin. Toronto nu au cum sa castige daca cei mai buni jucatori ai lor nu joaca la un nivel mai ridicat. In aceste 3 infrangeri la rand, in primul meci au pierdut 114-111 in Boston avand sansa sa egaleze la sfarsit, dupaia au pierdut 90-89 cu Miami acasa avand sansa sa castige la sfarsit iar ieri cu Dallas conduceau 63-50 in min 3 din a 3a repriza dar scorul in ultimele 21 de min de joc a fost 61-34 pt Dallas!

Eu zic ca echipa e un pic confuza pentru ca jucatorii pe care ii au sunt obijnuiti sa joace ofensiv iar O'Neal ii pune sa stea in aparare.

97SiR, n-am fost la nici un meci anul asta pt ca un bilet ca lumea e $90 si n-am de unde sa dau 200 de dolari pentru 2 ore si ceva de baschet :)

Gabriel
16th December 2003, 20:51
pai de ce 200 $ ? iti mai iei si 5 pizza super supreme si 5 beri pe langa biletul de 90 $ ?

dj_jaxxx
17th December 2003, 16:03
pai 2 bilete...ca e naspa sa mergi singur la un meci si n-am prieteni carora le place baschetul asa mult deci ar veni numa daca as plati eu biletul :)

Gabriel
17th December 2003, 19:03
Asta e problema ? Te imprietenesti tu cu vre'un negru impatimit al basketului p'acolo prin tribune.

Ce pacat ca Jazz a pierdut la Wizard...una dintre cele mai urate echipe ale momentului....fara jucatori de o prea mare perspectiva.

rasheedkpenny
18th December 2003, 09:33
pai 2 bilete...ca e naspa sa mergi singur la un meci si n-am prieteni carora le place baschetul asa mult deci ar veni numa daca as plati eu biletul :)

Hai ca vin eu.... si imi platesc si biletul! Ce zici? :))

Dupa ce Magic a luat bataie de la Bulls, noaptea trecuta imprevizbilul s-a produs! Cea mai slaba echipa din NBA in acest moment a invins cea mai buna echipa din Est, Indiana Pacers, chiar in Conseco Fieldhouse! Se stie ca Indiana e o echipa redutanila acasa mai ales datorita jocului bun in aparare! Anyway... Magic au batut!

De remarcat: Denver 99 - 98 Seattle
Denver a trecut pe locul I in Midwest si pe locul 2 in Western Conf.

Gabriel
18th December 2003, 10:03
Iar Utah se afla in cadere libere...si se pare ca timpul ii va da dreptate lui Azur. Baietzii astia de ce nu or putea invinge in deplasare ?

rasheedkpenny
18th December 2003, 12:46
Iar Utah se afla in cadere libere...si se pare ca timpul ii va da dreptate lui Azur.

Azur is always right. Never doubt Azur.

Inca nu te-ai invatat, mai Gabriele? Adevarul e ca mai sunt si exceptii, s-a intamplat ca Azur sa si greseasca, parca la niste predictii prin playoff... dar in legatura cu Jazz (spre disperarea lui Gabriel :headbang: ), Azur a avut de fiecare data dreptate! :happy :happy :happy

dj_jaxxx
18th December 2003, 16:19
Mai Nuggets astia sunt de groaza...castiga in prostie. Nu au pierdut decat 2 meciuri acasa! Iar Jazz sunt pe locul 10 in Vest dar au acelasi nr de victorii si infrangeri ca Toronto care sunt pe locul 5 in Est, deci o sa fie greu pentru Utah sa se mantina in Vest unde majoritate echipelor au unul sau mai multi asa zisi "superstaruri". Utah bate orice echipa din Est oricand (mai greu pe Indiana) dar in Vest e alta poveste.

Gabriel
18th December 2003, 22:34
si atunci de ce a luat bataie de la Washington & New Jersey ? :(

dj_jaxxx
18th December 2003, 22:51
Daca as fi vazut meciurile as fi putut sa raspund mai bine dar asa dupa ce m-am uitat la statisticile meciulurilor, observ ca in meciul cu washington Larry Hughes a facut ravagii cu 38 de puncte, marcant 4 suturi de la 3p si 14 aruncati libere! Parerea mea este ca nu au reusit sa-i gaseasca leac sau el a avut o seara mai norocoasa. In meciul cu NJ au fost bineinteles obositi avand in vedere ca jucasera seara dinainte dar trebuie sa tinem minte ca NJ au fost in finala anul trecut si nu e o echipa rea chiar daca au inceput mai incet sezonul. In meciul cu NJ Jazz nu au inceput partida cum trebuie marcand numai 9 puncte in prima repriza si nu au bagat decat 38% din suturi. Ca sa castigi un meci trebuie in general cam 45% din suturi sa fie reusite si in plus Matt Harpring a reusit doar 4 suturi din 14! si Kirilenko 2 din 9. Cei mai buni jucatori trebuie sa joace cel mai bine dintre toti ca sa castige echipa. Si in concluzie in niciunul din cele 2 meciuri de mai sus nu a fost un jucator de la Jazz care sa marcheze mai mult de 20 de p. Cand Harpring si Kirilenko o sa bage peste 20 de p (unul sau amandoi) atunci Jazz o sa castige.

Na...am analizat :D

Azur89
19th December 2003, 00:19
De ce pierde Utah in deplasare, huh? Pai sint baieti tineri, fara experienta. Ii sperie mersul cu avionul inca si nu se pot concentra. :p

Revenind la o nota mai serioasa (oare de ce, ca nu-mi face placere :D ) i-am vazut pe Jazz de citeva ori pina acum, si vreau sa spun ca nu joaca cine stie ce, dar Kirilenko e incredibil anul acesta. Dallas si Blazers sint doua trupe in deriva, dar Nuggets joaca fenomenal. Ciudat, au pierdut in NY, dar iarasi vorbim de tineri fara experienta, in fata a 20000 de oameni. Poate un alt antrenor (Van Gundy) ar fi facut mai multe acolo.

Orlando? As face pariu ca undeva pe parcursul sezonului Orlando va declansa o cursa de urmarire, ceva cu 15-16 victorii din 20 de meciuri. Oricum vor fi in play-off, dar ei sint la mina unui jucator. Care e putin cam plictisit in ultimul timp, dar undeva se va produce scinteia. E cel mai talentat din Est, daca ar avea si vointa :mda: .

Ny? Chiar vreti sa cititi si despre ei? Cica de abia asteapta sa ii prelungeasca contractul lui McDyess, dar asta nu e tot. Ii vor oferii si maximul posibil (13 mil, cred). Asta in timp ce Thomas a fost retrogradat pe banca. Un jucator care face 5-6 mil, aflat si el in ultimul an, si care, cel putin ptr. moment, e peste Dyess. Partea proasta e ca se cistiga prea multe meciuri. Sper sa se mai accidenteze din ei, ca vreau un pick bun la anul. :p

PS...Sa nu uit Wolves...echipa mea de anul asta....Vor fi campioni! O sa vedeti!
(cu conditia ca Sacramento sa-i bata pe Lakers :ciocan: )

Baccardi
19th December 2003, 08:39
he he, azur ma copiaza, io m-am declarat fan wolves de la inceputu topicului asta. Glumesc bineinteles, orice om capabil de a intelege NBA ul cat de cat trebuie sa acorde o sansa minnesotei; doar daca citesti line-up ul deja suna a campioni :):):):):), dar va fi greu, vestu e incredibil de greu.
IN EST IO TOT SPER SA VAD TORONTO DIN NOU IN SEMIFINALE, POATE CHIAR FINALA, ACUM CU JALEN ROSE SI DONNY MARSHAL (CARE E IN FOCURI MARI)

Si of course my second team Cavs, sunt looseri in continuare si dupa trade, da parca se misca un pic mai bine, au condus chiar cu 7 puncte cand mai erau 5 minute de joc, ceea ce e premiera in sezonu asta.:):) Lebbron is gonna be bi credeti-ma, very big. (de fapt este big la propriu, are bratele aproape cat ale lu malone, la 18 ani, omu a jucat fotbal american inainte sa se apuce de baschet, cand dreaqu a mai avut timp si de asta nu stiu, doar daca a inceput pe la 10 ani ) Apropos stiati ca si-a scos autobiografie deja!!!!!!!! Ce dreaqu o fi scris acolo, ce belea a fost la gradinitza!!!!!! Ha Ha Ha, Penibil!!!!!!!!!!!!!!

Azur89
19th December 2003, 10:27
De copiat m-am lasat de prin liceu. IAr fan Wolves am devenit in ziua cind Spree a fost dat acolo.... :yeah:

In rest iti dau dreptate...Cind te gindesti ca au 4 jucatori de calibru accidentati, si ei joaca cu 3 staruri si un grup de jucatori taiati de celelalte echipe :O , devine inspaimintator. Pentru LA Fakers, nu ptr. mine. Totusi in meci direct, LA e mai buna. Dar cu o mina de ajutor de la Kings, sau poate chiar Spurs(care joaca mult peste valoarea lotului), orice e posibil.

Toronto in semifinala? Esti simpatic! Eu ma bucur daca cistigati macar un meci mai mult decit NY, macar ptr. loterie. :D

JAmes big? LA ora asta merg pe mina lui Carmello....Mult mai echilibrat si mai matur in joc(poate si virsta e un factor).

Toate cele bune.

rasheedkpenny
19th December 2003, 11:56
Dupa cum zice si Azur... James e "pui" inca in NBA... desi vad ca e puternic impins de la spate de marketing-ul lui Stern! Oare de ce?

Trebuie ca el sa se maturizeze si jocul lui sa atinga un alt nivel pāna sa ajunga in play-off! Talent exista, sa vedem daca e canalizat cum trebuie!Aici se vede importanta colegiului! D'aia Carmelo Anthony "i-a dat peste nas" lui James pe unde l-a prins! :D

Despre Minnesota, numa' de bine... daca nu i se mai "cupleaza biscuitii" lui Garnett pe vreun coechipier sau altul... au sanse sa ajunga in turul 2 si chiar mai sus! O sa vedem... pe NBA.com, ca la TV, nici o sansa!

Gabriel
19th December 2003, 12:27
apropos de Garnett...in meciu de ieri contra celor de la Dallas...a jucat pivot. asa am vazut la box-score pe nba.com
35 puncte, 10 pase , 10 recuperari !
de departe cel mai bun om in NBA la ora actuala ! un jucator complet !

dj_jaxxx
19th December 2003, 15:24
Nu intleg de ce Azur sare imediat la concluzii in ceea ce priveste cine o sa ia ce loterie :) Sau oare esti una dintre rudele lui Nostradamus la fel ca un alt membru al forumului care prezice viitorul pe Fotbal Intern :D Toata lumea (la tv, radio, ziare, etc) zice acum ca Toronto o sa termine pe 4,5 sau 6 iar Azur crede ca o sa fie in ultimele 3 echipe. Eu tin minte cand lumea pe acest forum a prezis ca Jazz o sa aiba primul pick in draftul urmator si chiar comantatori sportivi de la ESPN au spus ca daca Utah castiga 20 de meciuri o sa fie o minune dar iata ca toti cei de mai sus s-au inselat.

Apropo, Azur, daca Toronto au cel putin 2 meciuri cartigate mai mult ca NY inseamna ca nu ai avut dreptate da? Si daca termina pe locul 5 (+- un loc) in Est eu am avut dreptate da? OK! :D

In ceea ce priveste echipa din Dallas care arunca bine de la 3 puncte si in somn, sunt in deriva numai in deplasare (3-9) avand in vedere ca au pierdut doar un meci din 13 acasa. Eu nu ma nelinistesc pentru Mavs pt ca sunt convins ca nu vor sa joace tare si sa castige 60 de meciuri dupa care sa fie eliminati in 4 meciuri.

Cat despre NJ, cica e mare cearta in vestiar. Adica un fel de rascoala contra antrenorului, pornita bineinteles de Jason Kidd care momentan se crede buricul planetei si daca el zice sa-l dea afara pe Scott atunci astia o sa-l dea dar avand in vedere ca o schimbare de antrenor ar fi privita ca o dovata de instabilitate a echipei de catre potentiali cumparatori (ai echipei), Scott nu v-a fi dat afara decat dupa ce se termina sezonul. Singura modalitate ca sa-si pastreze postul de antrenor va fi sa ajunga iar in finala ceea ce nu prea pare posibil la ora actuala.

Si ca sa vb si de Knicks, cica ar fi Toronto interesati de Kurt Thomas posibil pt Morris Peterson (Ma rog plus alti jucatori).

p.s. Toronto 13-12 ----- NJ 12-12 :D

Azur89
19th December 2003, 23:12
Apropo, Azur, daca Toronto au cel putin 2 meciuri cartigate mai mult ca NY inseamna ca nu ai avut dreptate da? Si daca termina pe locul 5 (+- un loc) in Est eu am avut dreptate da? OK! :D



Prima conditie sa ajungeti acolo ar fi sa cistigati si voi cite un meci la doua saptamini macar....Cind a fost ultima victorie a voastra, ca imi scapa? Se pare ca atentati recordul lui Magic. Si stiu ca peste citeva ore vine Knicks acolo, dar nu bag mina in foc ca puteti trece nici macar de ei. Cind o sa inteleaga presa din Toronto(probabil la ei te referi cind vorbesti de locul 4-5, nu :D ) ca V. Carter e un tip "cu toane" la fel ca si al lui var din Orlando. Diferenta dintre ei e de talent. Motiv ptr. care va fi Orlando in fata lui Raptors la sfirsitul anului! :yeah:


Referitor la Nets, cred ca am fost primul care a scris aici despre conditiile lui Kidd inainte de semnarea contractului "ori el, ori eu". Scandalul e mare in acel vestiar, si asta nu e ceva nou...Sint prea multe personalitati...Mai lipseste Garnett si Rasheed Wallace si ar avea tacimul complet. Kidd si Jeferson sint separati....Martin are propria lui individualitate. Scott e un Piturca in varianta americana. Pina acum au dictat jucatorii (vezi plecarea lui Horn din cauza lui MArtin, a lui Mutombo din cauza lui Kidd, si mai recent a lui Mourning din cauza ;lui Martin, iarasi). De ce s-ar schimba acum lucrurile? De regula, in sportul american, un antrenor nu e lasat in ultimul an de contract dace se doreste ca el sa fie pastrat. Ceea ce nu e cazul in NJ. DAr cum sa dai afara un antrenor care te-a dus de doua ori in 3 ani in finala NBA? Si nu vorbim de Celtics sau LAkers, ci de Nets... Siberia baschetului american!

Baccardi
19th December 2003, 23:23
Carmelo nu i-a dat peste nas lu lebronn delco, denver i-a dat lu cleveland, alta mancare de peste. De acord mai are de crescut, if u ask me the boy can't dribble, probabil pentru ca e prea mare pentru PG ceea ce joaca el, dar paseaza incredibil in schimb, atletic e slava domnului, sper sa-l vad in slam dunk contest la ASG, incepe sa isi imbunatatzeasca si shootingul, free throws n-are prea mari probleme. Si are 18 ani!!!!!!!! Dc Cleveland mai fac un trade 2, si cu un second or third pick in draft :D :D :D :D la anu o sa mishte poate la playoff.

Azur89
20th December 2003, 06:11
Precum spuneam, Toronto s-a tirit pe burta cu Knicks, Carter a ajuns la meci de abia in prelungiri, iar atmosfera din sala e mai ceva ca la Alexandria... Mai ramine sa inceapa Rose cu mutrele lui, si e situatia rezolvata. Poate daca l-ar lua pe Thomas ar avea si ei pe cineva cu nerv, ca asa sint ca o trupa de Van Horni (sau Carteri, ca e tot aceeasi supa).

In alta ordine de idei, s-a scris istorie in NBA...M-ai intii R.Miller a trecut pe locul 14 in NBA in topul marcatorilor. In al doilea rind, Cleveland a batut in deplasare. Si unde pui ca Magic a desfiintat Golden State? Dar Gooden cu vreo 30 de puncte marcate? Trebuie ca a fost luna plina :D :D :D .

Predictie...in LA joaca Denver...e primul sfert, e 21-17 ptr. LA.... Dar cistiga Denver, ce ziceti? :yeah:

Azur89
20th December 2003, 11:27
uuffffff... :headbang: soooo close!!!!!!!!

OK, ptr. cei interesati, un articol captivant....

http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=story&cid=678&e=2&u=/usatoday/20031218/sp_usatoday/12074239

rasheedkpenny
21st December 2003, 15:07
uuffffff... :headbang: soooo close!!!!!!!!

Azur was WROOOOOOOONNNNNNNNNNNGGGGGGGGGGGGGGG? The world is coming to an end! :O

Just kidding!

rady
22nd December 2003, 20:09
vroiam sa incep un topic nou, dar am zis ca pentru 2 persoane nu merita, asa ca am postat aici.

Urmeaza un comunicat care mi-a transformat cea mai nasoala zi a vietii mele, in ziua anului!

Astazi, 22 decembrie 2003, Managerul General al echipei New York Knicks, Scott Layden a fost demis, in locul lui fiind angajat Isiah Thomas !!

Ii urez mult succes, sper ca Chaney va fi urmatorul pe lista, si ca Thomas nu va incerca sa devina si antrenor, decat daca a invatat din greseli :ok:

Eu tocmai mi-am primit cadoul de la mos craciun, voi??

/OLE/

Azur89
22nd December 2003, 22:05
:headbang: :headbang: :headbang: Si care-i vestea buna? :headbang: :headbang: :headbang:

Isiah, huh? :O :O :O . Se putea si mai rau? Un tip mai problematic n-au gasit? Pe unde a trecut baiatul asta, nici AIDS nu mai exista, ca a distrus el tot deja. :mad:

rasheedkpenny
23rd December 2003, 15:19
O schimbare... inseamna mai bine sau mai rau! Ramāne de vazut!

Ce mi se pare deosebit in NBA, in prezent: toate echipele din Midwest au un procentaj de peste 50% in meciurile jucate! Ultima echipa din Midwest este Utah cu 15-13...

La polul opos se afla ori divizia Atlantic, cea mai buna echipa de acolo(oarecum la egalitate New Jersey, Philly si Boston), in prezent are/au un procentaj de 50%.
Sau am putea considera la polul opus divizia Pacific, unde, in afara de Lakers si Kings, toate echipele sunt sub 50%!

rady
23rd December 2003, 20:33
din cate tin eu minte, thomas pe vremea cand era la toronto i-a draftat pe stoudamire, camby si mcgrady.
imposibil sa fie mai praf ca layden, ganditi si voi in perspectiva. ar fi grav daca ar prelua el locul lui chaney, dar sper ca-l va aduce pe rivers

Azur89
23rd December 2003, 22:49
Da, dar aici nu e Toronto... Acolo daca pierzi sau cistigi, nu conteaza, important e sa participi. Aici i se cere play-off-ul anul acesta...Adica adio loterie, adio talente. Si atunci unde e reconstructia? Sau iti inchipui ca incepind de miine Van Horn se transforma in Tim Duncan sau macar Pedrag Stoiakovic? In NY e nevoie de un antrenor (si cind spun asta nu ma gindesc la Rivers, Doamne fereste). Un antrenor care stie sa pregateasca o aparare. Si apoi e nevoie de inca un an la loterie, dar de data asta sa luam ceva ce putem folosi.

Pina una alta, iti dau dreptate, mai rau ca Layden nu poate fi nimeni, asa ca e un pas inainte. Dar daca Thomas nu e antrenor pina la inceputul lui februarie, ar fi mare minune. :mda:

Gabriel
24th December 2003, 03:07
Azur...sa inteleg ca la NY e nevoie de cineva gen Jerry Sloan , nu ? /hello

Azur89
29th December 2003, 23:53
Nu mai e nevoie de nimic...Nu vezi ca a venit asta si incurca lucrurile? In loc sa pierdem si noi vreo 20 la rind, am inceput sa batem la scor? Adio loterie...Asta miroase a turul 1 sau 2 in play-off, si acolo pierdem in 4 cu NJ sau Indiana, si la anul tot astia sintem. Asta numai reconstructie nu e! :headbang:

Ce mai zic prietenii din Toronto? Sinteti in reculegere? Ca vad Chicago, nu prea regreta multe! :)

Gabriel
30th December 2003, 12:16
De ce ti-ai pus avatar cu Sprewell la NY ? Nu ai aflat inca ca joaca la Timberwolves ? :p

De cand nu or mai fi dat Knicks 114 puncte intr-o singura pardita ? De obicei punctele astea le dadeau in 2 meciuri !

Bravo si pt. Jazz care au inscris 106 puncte contra celor de la 76'ers !
Ce zici,Azur ? Mai prindem play-off-ul ?

Gabriel
31st December 2003, 12:50
Azure, ai adormit ? :D
Mi se pare mie sau Keith Van Horn a inceput sa joace basket ?

Azur89
31st December 2003, 20:12
VAn Horn? Si cit crezi ca il tine? :D

Utah in play-off? Pune problema invers...Uita-te in West si numeste echipele care nu vor prinde play-off-ul...Vezi daca poti sa eviti Jazz-ul! :D

In alta ordine de idei, La Multi Ani tie si celorlalti pasionati de baschet!

Gabriel
1st January 2004, 20:45
La multi ani tuturor ! Sa castige cine vreti voi in NBA...si voi sa vreti Lakers sau Jazz. :ok:

Azur, nu mi-ai raspuns ce e cu avatarul tau. :p

Azur hai sa iti fac lista cu echipele din Vest care nu vor prinde play-off :


Denver Nuggets
Houston Rockets
Memphis Grizzlies
Golden State Warriors
LA Clippers
Phoenix Suns


O, ce surpriza ! Utah nu e printre ele. Deci inseamna ca va merge in play off. :p

Spurs au 13 victorii consecutive. :O

Azur89
2nd January 2004, 00:12
Inlocuieste Houstonul cu o alta echipa...In rest sint de acord cu lista ta. Dar Denver termina anul in fata lui Utah.

Spree? He is my guy!

Gabriel
3rd January 2004, 15:58
Utah si Lakers vad ca nu se regasesc. :(
E posibil sa ai dreptate cu Nuggets...si sa fie ei in play off si Utah sa fie afara.

Pune-ti avatar cu Spree de la lupi ! :D

rady
3rd January 2004, 19:30
Denver Nuggets va fi in playoffs, daca nu se accidenteaza camby, si melo & miller isi pastreaza jocul bun

Azur89
5th January 2004, 01:37
Camby, huh? DAca ai observat, e accidentat chiar acum. Si rezultatele se vad.
:)

rady
5th January 2004, 11:09
http://sports.espn.go.com/nba/boxscore?gameId=240103007
28 de minute cam mult pentru un accidentat, nu?
camby a jucat in ultimele 2 meciuri - victoria cu portland si infrangerea cu atlanta - si a lipsit doar pe 31 la meciul cu clipps

Gabriel
5th January 2004, 13:08
Ati vazut ce varza sunt Lakers fara Shaquille si Malone ? Ii bat oricine !
Apropos..Malone cat mai sta bolnav? Ca el n-a fost in viatza lui bolnav.

rady
5th January 2004, 16:23
ai dreptate, e pentru prima data cand sta mai mult de 2 meciuri accidentat:

http://www.sunspot.net/sports/basketball/bal-sp.nba01jan01,0,2372098.story?coll=bal-sports-basketball?track=rss

rasheedkpenny
5th January 2004, 19:26
Sta pe IL pāna ii trece... te asteptai la asemenea raspuns? Cred ca acum e cam frustrat! Oricum LAKERS vor juca la 100% in play-off! Probabil!

rady
5th January 2004, 19:56
FUCK ME!!!!

Stephon Marbury + Penny Hardaway pentru Ward, McDyess si Eisley !!
nu-mi vine sa cred ca am scapat de contractul lui eisley, cu toate ca-mi va fi dor de charlie...

http://www.nydailynews.com/front/breaking_news/story/152034p-133927c.html
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=1700818

Gabriel
5th January 2004, 22:45
o..pai e bine de tot. v-ati scos. Marbury se va simtzi bine in NY. O sa ajunga un mare marcator.
de Penny nu stiu ce sa zic. de ce oare s-a stricat jucatorul asta ? n-a mai aratat nimic de pe vremea cand era cu O'Neal la Magic si ajungeau in finala NBA.

rasheedkpenny
6th January 2004, 09:36
o..pai e bine de tot. v-ati scos. Marbury se va simtzi bine in NY. O sa ajunga un mare marcator.
de Penny nu stiu ce sa zic. de ce oare s-a stricat jucatorul asta ? n-a mai aratat nimic de pe vremea cand era cu O'Neal la Magic si ajungeau in finala NBA.

Dupa ce McDyess a stat accidentat un sezon... acum este dat!
Marbury o sa joace bine. Penny o sa isi aduca si el contributia... dar sa nu uitam ca are si el o vārsta + o groaza de accidentari! D'aia nu mai e ca la Magic! :(

In rest sunt curios ce o sa zica Azur! Notez ca seria f. proasta a celor de la Phoenix a inceput dupa ce au jucat cu Magic si le-au intrerupt acestora seria de 19 meciuri consecutive pierdute! :D

Gabriel
6th January 2004, 13:33
rasheed, ce te-am invatat eu pe tine referitor la "quote" ?
---
Utah a batut pe Dallas. Si nici nu joaca Harpring. Cu Raja Bell in mare forma.
Kirilenko nu ar trebui sa lipseasca de la All Star Game ! Azure, sa-l votezi !

rady
6th January 2004, 18:27
se pare ca thomas incearca sa scape de toate contractele lui layden, nu stiu daca ati observat:
Spoon, Dice, Lampe, Vranes, Eisley, Vujanic.
Vor urma sweetney, shandon, si doamne fereste williams

Curatenie generala

rasheedkpenny
6th January 2004, 18:33
Nu se incarca chiar asa de tare! Nu stiu de ce traiesti cu impresia asta! In fine!

Referitor la acest trade: f. important e faptul ca Knicks au renuntat la doua first round draft pick-uri! Important mai e si faptul ca Marbury nu prea se intelegea cu Van Horn pe vremea cānd erau coechipieri la Nets! Oare la Knicks va fi altfel?

rady
6th January 2004, 19:21
asa e, nu-l prea inghitea pe vremea aia, si chiar dupa ce a plecat la suns, continua sa-i critice jocul, si mai e si faptul ca pe marbury il intereseaza mult mai mult statisticile decat victoria
cat despre pickuri, face rost thomas de ele inapoi :)

rasheedkpenny
7th January 2004, 08:38
Super-Timberwolves vs. Lakers...

Cassell 26 pct.
Garnett 26 pct.
Sprewell 30 pct.

the 3 headed monster! :D

SKIP
7th January 2004, 10:02
Bai fratilor voi vedeti NBA la televizor :( ...are vreunu' dintre voi ALLSTARGAMEu' de anu trecut sau de acum 2 ani pe caseta...cumpar nu-i problema :cool: ...Merci!!!

rasheedkpenny
7th January 2004, 12:32
NBA dau pe TeleSport! Sau cel putin astia au cumparat drepturile! Nu sunt pe grilele operatorilor de cablu! :(

Am pe 2 CD-uri All-Star-Game-ul de anul trecut! dar nu e tot! E luat de pe DSF si e MPEG-2... d'aia si ocupa 2 CD-uri! N-am sfertul 3 si 4(cele mai faine) deoarece DSF-ul nu le-a dat! :(

---

Revenind la sezonul '03-'04 a aparut pe NBA.com un poll:

How will New York's addition of Stephon Marbury affect the East playoff race?
1. Knicks win East,go to NBA Finals
2. Knicks win Atlantic
3. Knicks seeded 3-6 in East playoffs
4. Knicks battle for one of East's final spots - eu asa zic! :D
5. It won't; Knicks back in lottery

Pe de alta parte cam penibili Lakers fara Shaq! Acum se vede Bryant... din parti!

Gabriel
7th January 2004, 12:54
Bine ca se vede McGrady al tau care da 43 de puncte...dar tot degeaba. :p

Si de la Lakers...nu lipseste doar Shaq...ci si Malone. E normal sa pierzi cand ii inlocuiesti pe acesti monstrii sacrii cu Horest Grant si Stanislav Medvedenko.
Totusi laudabila performantza lui Brian Cook (prima oara aud de el)..autor a 16 puncte, 7 din 13 actiune.

Si eu zic ca NY se va bate pt. un loc in play-off...dar probabil vor termina pe 9. Mi-ar place sa vad pe Miami in play off. Lamar Odom e in mare forma.

rasheedkpenny
7th January 2004, 12:59
LA Lakers il mai are si pe Gary Payton! :P Dupa cum am mai spus Malone mi-a devenit simpatic de cānd e la Lakers! Din acest motiv imi pare rau ca e accidentat! Sper sa revina cāt mai repede, la fel si Shaq! Totusi sper ca Magic sa-i bata pe Lakers!

McGrady a dus echipa in play-off de unul singur... Kobe n-ar putea sa faca asa ceva! Ce s-a intāmplat in play-off... nu cred ca mai conteaza! :(

De NY... o sa intre pe locul 8 si nu o sa mai mearga la draft! :P Spre disperarea lui Azur!

Azur89
7th January 2004, 19:24
Dezastru in NY! Isiah are mina libera, dar nu stiu daca se intelelge el pe el, ca eu unul nu pricep ce face zimbaretul asta. :O

A venit aici, a schimbat tot ce nu era nevoie, dar a pastrat tot ce e mai rau in acesta echipa. :O DON CHANEY! :O Si nu numai ca il pastreaza, dar il si sustine. E greu sa explic aici tot ce se intimpla, (mi-ar lua prea mult spatiu, si vedeti ca GAbriel vesnic are problema cu spatiul folosit :p ), dar felul in care face schimbarile in timpul jocului, modul in care gindeste el baschetul, etc, ma face sa il declar cel mai bun antrenor de ski din NBA! CA la baschet n-are valoare. Recordul vorbeste despre el, oricum, dar acum n-are rost sa mai vreau la loterie, fiindca s-au dus pickurile pe 2 ani, si nici un loc 7-8 in play-off nu ma incalzeste, fiindca echipa asta nu bate NJ sau Indiana. Asa ca planul e de la 6 in sus. Pai in cazul asta nu ai voie sa pierzi cu Cleveland, o trupa de copii, cind tu te lauzi cu cei mai buni guarzi din Est.

RAdy, despre care pickuri vorbesti ca le aduce Thomas inapoi? :headbang:

Nici nu vreau sa ma gindesc cind se inchide Stephon in carapacea lui, sa vezi atunci show. Houston, Shandon, Van Horn, HArdaway si Stephon, toti fac max. money! Fir-ar sa fie daca macar unul dintre ei e superstar! :headbang:

Trupa asta n-are nici o sansa sa mai schimbe ceva ptr. urmatorii 2 ani! Tot ce mai au de valoare, e Kurt Thomas(agent liber la sfirsitul anului) si Frank Wiliams, un point guard care nu v-a mai prinde mai mult de 4-5 minute de jucat in vreun meci. Haos Thomas, haos! :headbang:

Sper sa vad un antrenor nou in NY in mai putin de 2 saptamini, fiindca altfel totul se transforma in pulbere. MAcar pina acum citeva zile, eram mai bucuros cind cistiga Orlando si pierdea NY(ptr. loterie). Dar in cazul de fata, trupa asta de multimilionari ar face bine sa inceapa sa cistige niste meciuri. Nu cred ca exista vreo scuza. NY are cel mai bun 5 (pe hirtie) din NBA, si probabil si cele mai bune 3 rezerve!

Wolves, huh? Sa nu spuneti ca nu vi-am zis! :p

Kobe si Payton, huh? Superstaruri, huh? :D Shaq nu are nimic, dar asa are el toane in fiecare an. Daca va uitati si in anii precedenti, de acum si pina dupa all star game, va fi mai mult afara decit pe teren. Interesant e daca participa la all-star. Ca doar anul asta e in LA.

rasheedkpenny
8th January 2004, 13:12
Charlie Ward - a fost inlaturat de la Suns dupa transferul de sapt. trecuta... Knicks ar vrea "sa-l semneze", dar cele mai mari sanse se pare ca le au San Antonio si Dallas!

Ce ziceti de Nuggets 113-91 Lakers (fara Shaq si Malone)?
Ce ziceti de Sonics 104-93 Kings? Sonics joaca bine cu echipele mari... si au probleme cu echipe gen Grizzlies, Atlanta, Miami!

Azur89
9th January 2004, 05:09
Ward s-a decis ptr. San Antonio.

Cit despre NY.... :O , dezastrul continua. :headbang: :headbang: :headbang:

Apropo, sa nu uit...intr-un interviu, Isiah a declarat ca are nevoie de talent. Nu conteaza daca are 7 guarzi, zice el ca si Lakers au Payton si Kobe, iar ptr. a deveni campioni noi trebuie sa avem mai mult talent ca ei! Va zic eu ca asta maninca produse expirate si ciuperci de padure. Ce ar fi sa incercam o victorie cu Cleveland mai intii, si apoi sa vedem de campioni.

Gabriel
13th January 2004, 20:29
Ia uite, Azure...121 de puncte pt. NY ! Si asta nu in doua meciuri asa cum obisnuiau ei.
Marbury 38 puncte si 14 pase decisive. Penny Hardaway..19 puncte ! Pai astia ajung in finala ligii ! Ce mai ai de zis ? Ti-ar placea o finala Wolves - Knicks ?
Pacat ca Mutombo nu mai e ce a fost. Oare de ce e asa slab acum ?

Azur89
14th January 2004, 00:18
Haide mai Gabriele, te credeam mai adincit in fenomen....

Cu Dallas si o echipa de colegiu marcheaza o suta de puncte. Ei nu joaca nici o aparare, in schimb prefera sa marcheze mai mult ca tine. Aveau suta de puncte dupa 3 sferturi, 70 la pauza. S-au culcat pe o ureche la final, iar NY a marcat 6 puncte in 3 secunde, si asa s-a ajuns la prelungiri. DAr nici alea nu s-au incheiat fara ca sala sa scandeze "afara Chaney".

Mutombo, acum o saptaminala ai sai 60 de ani a egalat recordul Knicks, cu 12 blocaje intr-un meci. (mai mult decit a reusit vreodata Ewing!), dar nu stie Chaney sa il puna in valoare. E fara discutie in primii 3 pivoti din Est, pacat ca i-a cam trecut vremea.

Acum iara vine Orlando, iara batem la vreo 30 de puncte, si iarasi ramine Chaney inca o saptamina. :headbang:

/hello

rasheedkpenny
14th January 2004, 11:35
Neah... bate Orlando! Dupa prelungiri! :D

Azur89
14th January 2004, 18:28
Se pare ca indiferent de rezultatul acelui meci, Knicks vor avea un antrenor nou astazi. Se aude Mike Fratello, dar nu e 100% inca. Oricum, nu e nimic sa scrii acasa parintilor, dar mai rau ca Chaney nu poate sa fie nimeni. :rolleyes:

Azur89
15th January 2004, 00:47
Cha :mda: ney out, Lenny Wilkens in! Macar e mai bine decit Fratello. Sper!

rasheedkpenny
15th January 2004, 09:09
Mda... Wilkens e chiar bun! Se va vedea o diferenta in aparare la Knicks in curānd! :D

Lakers 97 -71 Nuggets in conditiile in care Shaq, Kobe si Malone n-au jucat!

Gabriel
15th January 2004, 10:22
Iar Knicks a devenit una dintre cele mai ofensive echipe din Liga. Numai de la 120 in sus dau. :ok:
Nu inteleg ce mai vrea Azur. Numai vedete de all star game : Marbury, Houston, Van Horn, Hardaway...etc.
Poate una dintre cele mai frumoase echipe ale NBA-ului. :p

rasheedkpenny
15th January 2004, 13:08
Cu Wilkens pe banca o sa devina mai defensivi! :D Adevarul e ca au o echipa destul de buna cei de la Knicks! :D

rady
15th January 2004, 13:24
wilkens... probabil o prima greseala din partea lui thomas. nu prea inteleg, wilkens nu e un antrenor tocmai bun. sigur, e singurul antrenor care mi se pare ca a castigat un titlu fara vre-o mare vedeta, dar Fratello era omul ideal pentru acest post. wilkens, e tot un chaney. putin mai bun, dar tot acolo e
nu inteleg de ce i-a concediat pe ceilalti asistenti.
in fine, herb williams a facut un meci mare impotriva lui magic, poate ar fi fost mai bine sa ramanem cu el.
ok, si acum ca echipa e gata, ar fi cazul sa facem playoff-ul, asta daca nu reuseste thomas sa mai faca un blockbuster. din cate am inteles, e iunca interesat de wallace

dj_jaxxx
15th January 2004, 22:14
Deabea astept sa vad ce o sa faca Wilkens mai bine in NY decat in Toronto. 3 ani a stat cu Raptors si a fost din ce in ce mai rau: anul 1 runda 2 in playoffs, anul 2, runda 1 in playoffs, anul 3 a 4a alegere in draft!

Go Lenny!

rasheedkpenny
16th January 2004, 08:51
La Toronto au fost niste conditii speciale... iti intra frigul in oase, alea-alea! In plus au mai fost si unele mini-scandaluri: Carter - Oakley

Pe lānga astea a mai fost si accidentarea lui Carter! Nu?

dj_jaxxx
16th January 2004, 21:16
Ma rog eu raman la parerea ca Lenny Wilkens nu mai este antrenorul care era. Are cele mai multe meciuri castigate ca antrenor dar si cele mai multe meciuri pierdute. Nu putem sti daca Toronto ar fi reusit sa intre in playoffs anul trecut chiar si cu Carter sanatos. Jucatorii de la Toronto pur si simplu nu-l placeau pe Wilkens. Sa vedem daca e altfel in NY care au acum o echipa de playoffs indiferent de cine e antrenorul.

Azur89
17th January 2004, 07:06
OK, dj, si cum iti explici ca noul antrenor a facut curat in Toronto? Departe de mine gindul ca Lenny este asa de bun, dar experienta lui e un mare plus. Mai ales intr-un colectiv ca si Knicks, unde un coleric (gen Carslrie, de ex) ar putea face jucatorii sa vina inarmati la antrenamente sau meciuri oficiale. Daca te uiti pe hirtie, la numele jucatorilor, NY ar trebui sa joace finala la vara, cu Wolves. Dar de la hirtie la realitate e un drum lung. Oricum, un inceput frumos, victorie convingatoare azi (30 de puncte de la un cap la altul, pina au iesit "vedetele"), dar Sonics au fost un dezastru. O trupa de aruncatori de 3 puncte, si nimic altceva. Azi nu le-au intrat prea multe, si consecinta s-a vazut. Urmeaza Chicago si Toronto, meciuri care n-ar trebui sa creeze probleme, iar primul test e de abia saptamina viitoare la Houston. Un amanunt, Marbury....17 pase decisive!

Gabriel
18th January 2004, 12:53
Lakers i-au batut pe Clippers. Pivotul titilar a fost celebrul Jamal Sampson, autor a 9 puncte si 10 recuperari. De unde l-o mai fi scos si pe asta eu nu stiu. De asemenea trebuie remarcate extraordinarele prestatii ale lui Stanislav Medvedenko, care in ultimele meciuri numai de la 20 in sus da.

Doresc sa-l intreb pe Azur ce mai stie de Malone. se va mai face vreodata bine ?

Azur89
18th January 2004, 18:37
Inca cel putin 2 saptamini. Probabil dupa all-star game vin toti inapoi si incep sa joace. De fapt Shaq si Kobe revin inainte, ca ei vor juca la all-star, spre deosebire de alti ani, cind evitau "sa fie sanatosi" cu ocazia meciului. Cit despre Clippers, au avut ocazia sa cistige cu o aruncare in ultima secunda, dar n-a fost sa fie.

Detroit si Indiana sint dezlantuite. Rockets au spalat pe jos cu Wolves. Apararea lui Van Gundy da roade peste tot. Wolves aveau 20 de puncte marcate si mai erau 2 minute din prima jumatate. Garnett a ramas cu un cosmar dupa acest meci. Cit despre NY, dupa un meci slab, Van Horn a rezolvat dilema in 2 minute. Dar in stilul asta incaruntesc inainte de vreme,

Baccardi
18th January 2004, 21:07
na gabriele ca ti-i i-au trosnit pe ai tai jazz chiar "penalii" de cavs si fara james in OT. Incet, incet incepe sa se formeze o echipa acolo, potential au destul slava domnului, boozer care joaca bine de la inceputul sezonului, lebbron, care n-are decat un sprained ankle (pfiu, ce-am transpirat) si stati asa sa-si revina dajuan, sezonu trecut pe la jumate era first rookie in PPG vreo 20 si ceva. Daca mai adaugam si un D Miles care de pe banca joaca mai bine ca titular paoate facem cele 30 de victorii care cica ar fi necesare ca sa prindem un playoff.
Pacat de trade-ul ala imbecil, inca nu-l inteleg :headbang: :headbang: :headbang:

Azur89
19th January 2004, 04:35
Pai ti-l explic eu! :p Nu aveau destule reflectoare ptr. 2 vedete, asa ca au hotarit sa omoare una. Si cu o astfel de gindire, nu-mi ramine decit sa va urez bafta la un pick bun. T-Mac dupa atitia ani inca nu stie ca baschetul e sport de echipa. Ce te face sa crezi ca James va invata lucrul asta mai repede? Plus ca, tot circul NBA nu face decit sa ii dauneze. Aminteste-ti cum l-au scos din cursa pe Carter, pe care l-au facut sa se creada vreun superstar, ptr. ca o data ajuns in play-off sa se trezeasca ca un om dezbracat "pusca" pe aeroport in LA. In cazukl respectiv a fost NY Kennedy, dar tot aia e. Mai bine uita-te spre Denver...Liniste, modestie, fara ingimfare, fara jucatori valorosi dati afara sau tintuiti pe banca (vezi Milles) care sa fure din lumina vedetei. Vara trecuta Van Gundy a fost primul antrenor la interviu in Cleveland, si conditia nr 1 i s-a pus sa accepte ca acolo e Lebron, si apoi restul lumii. A plecat Gundy tot in fuga. Echipa are talent, imi place, dar nu poti face performanta bazata pe un singur jucator. Nu e posibil, si nici sanatos. :yeah:

rasheedkpenny
19th January 2004, 09:37
Sa intelegem Azure ca esti fanul baschetului european? Tocmai asta era ideea in NBA... one-on-one match-ups! Asta bineinteles ca nu implica ca restul echipei sa nu joace nimic(vezi Magic! :( )

Baccardi
19th January 2004, 22:48
Mda, asa e lebron e deja "The King" si el nici macar printisor nu e. Faza e ca la cavs nu il <beep><beep><beep>e nimeni la cap sa castige meciuri, e un fel de strategie : baietzi azi intram pe teren si vedem ce facem (sau mai degraba vedem ce face lebron). Iar Silas e ca un puppy, nu scoate o vorba ce l-ar putea deranja pe micul printz. Oricum sunt curios sa vad cum joaca cavs maine (fara lebron sper) pentru ca am un feeling ca o sa joace mult mai relaxati. Go Boozer!!!! He should be in the All Star game, m-am saturat sa-l vad pe varzaru ala de O'neal in fiecare an ( care mai face si fault in ultima secunda de joc si ii strica meciu lu jordan):):):)

Gabriel
21st January 2004, 19:48
Cat de greu ne este fara Kirilenko si Harpring. (ambii accidentati). 2 victorii consecutive la echipe pe care le puteam bate fara probleme. Denver Nuggets erau de batut in Salt Lake City. :(

rasheedkpenny
22nd January 2004, 08:51
Greu, greu... las ca prindeti draftul! :D

The Portland Trail Blazers have acquired Guard/Forward Darius Miles from the Cleveland Cavaliers for Guard Jeff McInnis and Center Ruben Boumtje Boumtje.

Cu alte cuvinte Darius Miles pleaca din "regatul" lui JamesLeBron... prin asta probabil Cavs vor sa-i creasca cota, sa-l oblige sa traga mai tare, de unul singur!

Gabriel
22nd January 2004, 10:10
Darius Miles trebuia sa ramana la Clippers. Impreuna cu Lamar Odom si ELton Brand si Olowokandi. Ce echipa frumoasa isi facusera. De ce draq s-or fi destramat ?

Dupa cum merg..cred ca si Lakers vor prinde draftu, nu doar Utah.

PS: ia uite Azure, ti-am deschis subiect sa te laud. http://www.onlinesport.ro/Forum/showthread.php?t=1660 :p

Azur89
22nd January 2004, 10:11
De cite ori ridica unul ochii in Cleveland, dupa 2 zile e pe aeroport cu valizele in mina. Astept rindul lui Boozer...Dar sper ca el aterizeaza la NY! Si Lebron... :evil: Oare stie baiatul ca dupa ce echipa adversa marcheaza un cos, el va avea nevoie cel putin de un coechipier ca sa repuna mingea in joc? Sau poate de aia l-au luat pe Bosduri-Bosdduri ala, sau cum il cheama, ca e prea complicat de pronuntat numele si or sa se limiteze toti la Lebron-James-James-James-Lebron-Lebron-jumpeeeer----nooooo goooood! :D :D :D

rasheedkpenny
22nd January 2004, 15:00
Azure, se pune Gabriel bine cu tine, poate ii oferi de pe acum niste tips-uri la pariurile din play-off! :D Sau poate, eventual, vrea sa te faca sa spui ca Utah va prinde play-off-ul! Doar asa au sanse reale... :cool:

Which one is it, Gabriel? :p

Pe de alta parte simt nevoia sa-l remarc pe Michael Redd de la Milwaukee! 40 de puncte ieri seara vs. Magic + ca l-a limitat pe T-Mac la 20 de puncte! De cānd au plecat marile vedete(Allen, Cassell, Robinson, Payton) de la Milwaukee, eterna rezerva Michael Redd a avut cale libera pentru a se afirma! :D
Are mari sanse sa fie Most Improved Player sezonul asta! Este pe locul 7 la PPG(22,0), la egalitate cu Duncan si Bryant!

sezonul 00-01: 2,2 PPG
sezonul 01-02: 11,4 PPG
sezonul 02-03: 15,1 PPG
sezonul 03-04: 21,6 PPG - sezon in curs de desfasurare!

Alti jucatori mai necunoscuti, dar de o f. mare importanta pentru echipele lor:

Zach Randolph (Portland) - 21,4 PPG
Corey Maggette (LA Clippers)- 20,2 PPG
Larry Hughes (Washington) - 19,1 PPG
Rashard Lewis (Seattle) - 18,7 PPG
Richard Hamilton (Detroit) - 18,3 PPG

dj_jaxxx
22nd January 2004, 16:26
Azure...incerci sa zici ca Lebron James nu paseaza? De aia are o medie de 6 pase pe meci? :) Din punct de vedere pase este la egalitate cu Payton si peste McGrady si Pierce.

Nici McGrady nu paseaza...hai sa ne luam de el...ah stai ca are 26 de puncte pe meci...deci e ok :)

rasheedkpenny
22nd January 2004, 18:51
James Lebron 6,2 APG... McGrady 5,8 APG!

Daca e sa consideram ca un assist duce la 2-3 puncte, plus un eventual un fault, atunci 0,4 APG, adica diferenta dintre cei doi nu conteaza asa de mult! Nu? Pe cānd diferenta de 6 PPG e mult mai importanta! :D

Acum nu zic ca McGrady e perfect... dar spre deosebire de Lebron nu e asa de rasfatat! :P

Ideea la Cleveland e ca s-au "stresat" toti(Ricky Davis, Darius Miles) anul trecut sa cāstige primul loc la draft, ca acum sa fie trimisi pe la alte echipe!

dj_jaxxx
22nd January 2004, 20:44
Sa nu uitam ca McGrady a vrut sa iasa la pensie pentru ca se plictisise de joc cand Magic erau 1-16 sau ceva de genul. Toti superstarii sunt rasfatati. Si Carter, si Kobe...toti.

N-am vrut sa zic ca LeBron e mai bun ca McGrady, am vrut doar sa contrazic faptul ca nu paseaza.

Azur89
22nd January 2004, 22:51
dj, ca de obicei pe linga subiect. :D

In primul rind amesteci rechinii cu piersicile....Adica Lebron (point guard, conducator de joc, nu cunosc expresia in franceza, dar sper ca intelegi si asa) cu o armata de shooting guards( astia-s aia care joaca ca Raducioiu, rateaza, rateaza, si eventual mai si marcheaza). :D
Daca ai prea mult timp liber la dispozitie, si vrei sa-l omori cu statisticile din NBA (care, doar ca fapt divers, nu ma pasioneaza, apreciez jucatorul si nicidecum cifrele, asta-i baschet nu aritmetica), compara-ti vedeta cu alde Kidd, Biby, Marbury, Snow, Payton, Cassel, Mark Jackson, etc. Si sa nu omiti cumva sa pui si minutele jucate pe meci (48 in cazul lui Lebron, 30-35 ptr. marea parte a celorlati). Nu cred ca e macar un argument care sa merite timpul pe care l-am pierdut cu toate explicatiile astea. Probabil era indicat, inainte sa te arunci in balta de rechini cu numerele alea, sa citesti postul lui Baccardi... Baiatul e acolo, meci de meci, zi de zi....Daca eram gresit informat ar fi fost primul in masura sa o spuna, si singurul in fata caruia nu puteam sa argumentez. Fiindca e acolo...si vede!

Si bineinteles, in ultimul tau mesaj, o ti pe aceiasi linie....In primul rind (si am sa repet asta pina in ziua cind o vei intelege) CARTER NU E UN SUPERSTAR!!!! NBA I-A PROMOVAT FIGURA DE SUPERSTAR FIINDCA ALTFEL BASCHETUL MUREA INTR_UN ORAS AL HOCHEIULUI!!!! Sper ca ai inteles acum. Daca vrei sa mergi in urma si sa te uiti la toate ply-of-urile starului tau, ai sa gasesti meciuri in care a marcat cite 4-5 puncte. Nu merita sa fie nici macar in primul 5. Si nu te contrazice, fiindca il chem pe Spree sa te lamureasca. :D Si am terminat si cu asta.

In sfirsit, in ultimul rind, McGrady a declarat ca vrea sa se retraga inainte de 1-16, de fapt a facut-o cu mult inainte de inceputul sezonului. El considera ca faptul ca a fost cel mai bun marcator in NBA, ca e starter la All-starr, ca poate marca 50 de puncte ori de cite ori doreste, e suficient si chiar mai mult decit si-a propus. E tinar, are bani, Orlando e oribil ca loc de jucat baschet (atmosfera gen Floreasca), jucatorii care-l inconjoara n-au valoare in ochii lui(si daca ar avea tot n-ar face mare diferenta), asa ca el s-a gindit sa faca si el un titlu-doua in ziare, si a reusit. Personal, eu cred ca era mai bine sa se retraga decit sa joace ce joaca anul asta. :mad:

Toate cele bune.

Azur89
23rd January 2004, 23:24
Ce surpriza.... :O Cavaliers au jucat mai bine fara "leushorul" lor, decit cu el. :D Probabil azi s-au miine toata echipa va fi transferata la Orlando in schimbul lui Magis(minus T_MacMac, bineinteles), ptr. ca toti sa fie tot o varza si-un pamant. Sau poate vreun schimb cu Romradiatoare, sau CSU, ori Elba....Macar atunci ar fi toata lumea multumita in Ohio State!

PS....LA Fakers? :D 70 de victorii? :D Phil Jackson, mare( :happy ) antrenor? :D Daca era box sau lupte libere, aseara ar fi fost descalificati ptr. inferioritate! :D Phil trebuia sa arunce prosopul in primul sfert, dar i-a fost frica ca la atitea vedete in lotul sau, nu-l va prinde nimeni, si e pacat sa se murdareasca si prosopul, ca blazonul e.... :D :D :D

Gabriel
24th January 2004, 01:45
ce ma oftic ca nu vad NBA ! Azure nu vrei sa comentam hockey ? ca am vazut Florida vs. Colorado. mare meci. :ok:
Au condus Panthers cu 3-0, pt. ca la final cei din Denver sa invinga cu 6-5.

Iar ce zici despre Lakers nu sunt de acord. Ce vrei sa faca daca sunt aia accidentati ? Fii tu antrenor si bate-i pe Dallas avand o echipa compusa din Luke Walton, Ime Udoka si Brian Cook. Stii bine ca Lakers nu discuta cu nimeni...doar Shaq de unu singur sa intre.

Hai..mai bine spune-mi cu cine votezi pt. All Star Game la rezerve, in cazul in care sa zicem...tu,Azur...esti antrenor la New Jersey Nets. Sa-ti auzim voturile. Vezi ca n-ai voie sa bagi pe Kidd...ca e de la tine din echipa. :p

Baccardi
24th January 2004, 03:20
Da, Cavs super, tot respectu, joaca super bine de vreo 3 meciuri chiar daca pierd sunt acolo, in meci pana la final unde nu au experientza necesara de a finaliza. Toti par mult mai super relaxati pe teren fara lebron. Poate se supara Mr Gund si face un trade lebronn -kidd huh ce zici azure, ce bun ar fi un kidd acu la cavs.
For dj jaxx: I like the Raptors man seriously, da nu cred ca o sa faca mai multe meciuri ca cleveland, carter reacidentat, rose was a character oriunde s-a dus, singuru care stie de acolo e donnie marshall. Oricum estu zic io ca o sa se complice un pic, knicksii ataca playoffu, la fel si cavs (zice io asa cu juma de gura) :):):):):): :yeah: :yeah: :yeah: :yeah:

Azure l-ai vazut pe marbury aseara pe TNT? "We gotta go to a next level...... aaaaa... and then to a next level.....aaaa and we need three more levels to beat them. HAHAHAHAHHAHAHAHHAHAH

rasheedkpenny
24th January 2004, 14:51
Rezultate surprinzatoare:

Nets 64-85 Heat : trupa din New Jersey a avut o seara grea, au ratat mult! :P In schimb Miami a jucat bine...

Kings 95-109 Grizzlies : O seara incredibila pentru jucatori din Memphis, un Mike Miller in mare forma! unul dintre cei mai in forma jucatori albi din NBA, in prezent! Nu degeaba a cāstigat "Best Rookie"

Azur89
24th January 2004, 23:13
Rasheed, poate n-ai observat cind a pierdut Memphis ultima oara... :p

Cit despre Nets, Rasheed, poate n-ai observat cind au cistigat ei ultima oara.... :p

Pai se poate ?:D

In New Jersey se pregateste terenul ptr. schimbarea lui Scott (asa-i cind ai Kid-si neascultatori acasa). Iar vinzarea echipei in Brooklyn va spun ca nu aduce nimic bun. Kidd comenta asta vara ca nu are de gind sa se mute cu echipa (era vorba atunci de Long Island, un fel de periferie, dar o zona de instariti), si cu o jumatate de gura i s-a promis atunci ca echipa va fi vinduta, dar va ramine in NJ. Asa ca de aici incolo, multe lucruri bune nu se vor intimpla dincolo de Hudson River.

Inca ceva...a observat cineva ce echipa si-a facut Phoenix? Cu McDyess in IR, cu Stoudamire tinindu-i companie, si cu Marion si o trupa de copii nebuni bat tot ce apuca, si cit pe ce sa-i arda pe SA aseara. (Barbosa se anunta un mare talent acolo) .Aseara a debutat si Lampe, dar a jucat precum ii e si numele, ca o lampa.

Asaca, Rasheed, daca tot vroiai sa mentionezi o surpriza, iti apreciez modestia :p , dar singura (a jucat si Utah ieri, stie cineGabriel? :D ) surpriza de ieri a fost victoria lui T-Mac in Philadelphia (care, fie vorba intre noi, nici nu m-a bucurat :D ...putin!).

Gabriel
24th January 2004, 23:15
Azur, de ce te faci ca nu-mi vezi posturile ? Ai ceva personal cu mine ?

Azur89
25th January 2004, 00:53
Nu Gabriele, dar n-am vrut sa ma iau chiar de toata lumea de o data....nu e bine sa te pui rau chiar cu toti... :ciocan: :D Dar daca "trouble " cauti, trouble gasesti! :D In primul rind referitor la LA Fakers, priveste te rog echipa lui Phoenix care a pierdut aseara cu SA, dar a cistigat 4 "straight" anterior, si compara-i cu Payton & co. Daca mai pui si faptul ca LA i-a orice 40 -60 % call in favoarea sa de la arbitrii ai sa intelegi ce vreau sa zic. Phil Jackson, in opinia mea, e un antrenor de duzina, sau cel mai bun antrenor de cricket din...NBA :D . Alde Medvedenko si Fisher nu-s chiar de colea (asta ultimul are vreo 3-4 verighete cred), plus George si lista poate continua. Nu le plinge de mila, ca n-ai cui. Nici macar nu sint competitivi... Acum doua seri, cu Dallas, Walker parea sosia lui Michel Jordan!

All-star zici? Whooo cares!!! N-am mai fost de mult de circ, si nici macar acolo nu alegeam eu clovnii. De ce as face-o acum? Ma uit la meci, ptr. ca imi place baschetul, dar acolo nu se ajunge pe merit, si nici nu se joaca pe bune. Carter cel mai bun din East? La ce? La golf? :mad: Il voteaza toata Canada, si uita-te la el, iar se infoaie splina in el. Webber all-star? Alonso Mourning? Si as putea continua la infinit. Pai daca Martin(NJ) nu-i preda baschetul lui Carter cu lingurita, inseamna ca eu nu stiu cite puncte se acorda la un cos. Asa ca am sa trec peste all-star, si astept play-of-ul. Sa vad care din astia doi o sa-l vada ca mine, din fotoliu! :D Ghici ciuperca....

Hochei...probabil ca nu e locul aici, dar doar ptr. a iti raspunde, urmaresc si hocheiul, imi place, tin cu NY Islanders, dar nu ma uit la alte meciuri cu exceptia echipelor din NY si a play-of-ului. Motivul? Simplu! Cu toata tehnica secolului 21, si cu ditamai ecranul, si tot nu pot sa deslusesc cind doi se bat ptr. puc sau ptr. public. Noroc cu sirena sau cu comentatorii, ca anunta golurile, ca altfel... :mad: . Imi amintesc in urma cu ceva ani, nu foarte multi, o televiziune(nu mai retin care a fost) au incercat un experiment, si anume au pus un punct mare, usor vizibil, rosu , peste puc. Si asa puteai sa urmaresti meciul cu adevarat. Dar din motive care-mi scapa, au renuntat la idee.

Asadar Gabriele, n-am nimic cu tine, te compatimesc chiar.....Ti-am spus sa ramii cu Detroit....Daca ma ascultai, filozof erai. Asa fugi dupa doi iepuri (Utah si LA), unul mai impiedicat ca celalalt. :)

Weekend placut.

Gabriel
25th January 2004, 02:20
Asa. credeam ca esti suparat pe mine. 10x pt. raspunsuri !

referitor la hockey...noua ne tot baga un promo cu 2 care se uita la hockey si unu dintre ei se plange ca nu vede pucul. si celalalt ii spune : "pai ce ? la fotbal te uiti dupa minge ? " si il sfatuieste sa se uite dupa jucatorul cu 2 maini pe crosa si crosa pe gheatza. ca la ala e pucu. asa sa faci si tu ! :p
hockey rulez ! :ok:

dar sa revenim la basket. in urmatorul mesaj spune-mi cine va juca finala Vestului. eu te trec in agenda...si la momentul respectiv vom vedea ce ai facut. ca mereu ne iei fatza cu ghicirile tale...dar pana la urma nu se adeveresc...si noi uitam ce ai spus...si tot asa. acum imi voi nota. deci doresc sa aud...intre ce echipa se va juca finala vestului ?

Azur89
25th January 2004, 07:23
E imposibil sa ma pronunt acum....dar cred ca vor fi 2 din urmatoarele 5... LA, SA, SAC, TWL si Rockets...conteaza mult cine e si cit de sanatos e....mai e si perioada de transferari, se incheie de abia pe 19 luna viitoare....cine stie...dar daca tot vrei sa scrii una, scrie! UTAH NU MERGE IN PLAY-OFF!

Gabriel
25th January 2004, 10:08
pai stiu ca nu merge. nu vezi ca ii bat si LA ? :headbang:

Baccardi
27th January 2004, 04:42
Watch out for dajuan wagner baby!!!!!!!!!
Cavs castiga foarte greu cu orlando (T-Mac arata in continuare ca il doare fix in gaoz de echipa sa, el e kobe de anu trecut, joaca doar la spectacol si sa-l placa lumea, mai bine ca si-a rupt glezna sa stea pe banca sa ne lase, de fapt sa se retraga spre binele tuturor :headbang: :headbang: :headbang: )
Pe de alta parte Dallas is going nutz 8in a row, victorie cu kings duminica.

rasheedkpenny
27th January 2004, 09:15
Sa fim seriosi, daca T-Mac nu se accidenta nu cred ca echipa ta, Cleveland, mai cāstiga meciul! T-Mac a inscris 34 de puncte pāna la halftime! A egalat recordul de 8 cosuri de 3 puncte marcate intr-o jumatate!

Byron Scott a fost dat afara de la Nets(probabil e māna lui Azur :D)...

Pe de alta parte Rockets invinsi de Heat si Spurs invinsi de Bucks! Interesant!

dj_jaxxx
27th January 2004, 16:20
Hai ca am gasit si eu ceva spus de Azur cu care sa fiu de acord :)

All Star Game in NBA este o mare bataie de joc, avand in vedere ca fanii voteaza. Lumea inca il voteaza pe Carter pt ca spera ca o sa joace la dunk contestsi pt ca inca tin minte ce a facut acu 4 ani sau cand a fost. Posturile de radio din Toronto il taie pe Carter in bucati si chiar ar vrea sa-l vada plecat de aici. Singurul motiv pentru care eu il apar pe Carter este pentru ca joaca pentru Toronto si ca fara el suntem varza, dar in ultimele meciuri s-a dovedit ca si cu el suntem tot cam varza. Intr-un ziar am citit un articol in care se cere concedierea GMului si autorul articolului se intreaba daca "liderul echipei" (sa presupunem ca vroia sa zica Carter) are coaie. (scuzati vocabularul) Am vorbit cu cineva in Chicago nu de mult si mi-a spus ca tre sa cauti in fundul magazinelor de sport ca sa mai gasesti un maieu cu Carter dar totusi este #1 la votari pt all star.

Si nu cred ca l-a votat numai Canada. SUA are mult mai multa influenta la voturi avand invedere ca po****tia este de 9 ori mai mare iar basketul este un sport mult mai po****r in state. Sa nu uitam ca din 30 de echipe sau cate sunt in NBA, 29 sunt in america si in Canada nu se prea vorbesete despre basket inafara de Toronto.

Vreti sa stiti care e opinia mea despre Carter: este un bibelou care daca nu il impachetezi in hartie se sparge si nu mai poti sa-l refaci nici daca-i dai 17 mil pa an. Toata liga rade de Carter pt ca se prabuseste la cea mai mica chestie. Daca mai tineti minte cand intr-un meci s-a impiedicat de Stan Van Gundy (un antrenor) si a stat latit pe jos latrand de durere. Eu nu vreau sa-l transfere pe Carter dar macar sa aduca un Centru adevarat in Toronto si sa-l lase pa VC sa-si faca damblaua si sa traga numa de la distanta cate 40 de suturi pe meci.(the end)

Go Raps! :)

Azur89
27th January 2004, 18:57
Hai ca am gasit si eu ceva spus de Azur cu care sa fiu de acord :)



Vrei sa spui prima pe care o recunosti? :drak:

Acum 2 saptamini era superstar...s-a topit? Cit despre voturi, iti garantez, Canada il voteaza, si nimeni altcineva (sau, ma rog un nr. foarte mic). In USA Carter nu mai reprezinta mare lucru de cind i-a pus Spreewel mina in cap si l-a transformat din vedeta in anonim. Dar nu e cazul sa-ti faci mustrari de constiinta, Alonso Morning e si mai si... La fel Shaq anul trecut...Si exemplele pot continua. Interesant e ca, China este blocata la votat. Apropo, din Romania se poate?

Sa trecem la Nets...Scriam acum 3 zile parca (de atunci puneam la cale Gabriele, ma intelegi :D ) despre schimbarea lui Scott.... Dar ce n-am realizat atunci a fost ca Miami s-a apucat de baschet. Victorii cu Nets, Knicks si Rockets, acasa la scor, in NY mai greu, dar cu un lot care nu spune nimic, fara vreun jucator cu o statura de baschetbalist (exceptie chinezul lor :D ), cu un antrenor tinar, bat la usa play-off-ului. Toronto e in cadere libera, si despre asta scriam cu mult in urma... Carter e un mofturos, inca nu s-a nascut un antrenor care sa-l inteleaga in NBA, au mai facut si timpenia cu trade-ul cu Chicago, plus ca au cistigat deja mai multe meciuri decit Orlando sau Cavs vor cistiga tot anul. Asadar un pick 6-7, nu pare un motiv de bucurie! Totusi, Nets a devenit o gluma proasta! Cum poti sa fi pe primul loc, dupa 2 finale NBA si sa ti se arate usa? De ce n-o fi asteptat Isiah inca 2 saptamini? :mad:
Si acum cit ii trebuie lui Kidd pina se satura si de asta nou? Am ascultat un interviu cu GM lui Nets...Deplorabil e tot ce pot spune. Se temea ca nu prinde play-off-ul! Asta da motiv! :D
Orlando si T-Mac-Mac sint pe topogan intentionat...Vineaza un pick bun...Nu prea se vede nici un mare talent sa vina la anul in NBA, dar mai rau de ce are acum Orlando, nu poate sa fie. I-a mincat Hill!

Si a cistigat si Utah...Primul meci pe anul asta cred... :D Acusa era gata Ianuarie si ei nu mai cistigau un meci! :p

dj_jaxxx
27th January 2004, 19:16
Eu tot sper ca tot omul ca Toronto sa se califice in playoffs ca doar si fanii Leeds United spera sa ramana in Premiership chiar daca nu au decat 5 puncte din 17 sau 18 meciuri jucate :)

GMul lui Toronto s-a facut de ras cu catava faze. L-a semnat pe Michael (Yogy) Stewart in 98 si a dat 24 de mil pa el si a jucat vreo 3 min in total in cei 3-4 ani in care a incalzit un loc pe tusa, imbracat la costum. Eu inca nu pot sa cred ca l-a dat pe Raefer Alston care acum joaca destul de bine in Miami. Nu zic ca asta e cauza din care Raptors au ajuns cum au ajuns dar o multime de lucurui de ganul asta ne-au adus unde suntem acum. Si nu stiu de unde scoate Grunwald (GMul) toti necunoscutii astia care nici la colegiu nu i-ar lua nimeni. Ca sa nu zic de Carlos Arroyo care acum este titular in Utah si are mai multe pase pe meci ca Jalen Rose. Chris Jeffries, Lindsey Hunter, Nate Huffman, Mengke Bateer, Jerome Moiso si contractul lui Hakeem Olajowan au fost o parte din greselile GMului nostru care va fi dat afara chiar daca Raptors merg sau nu in playoffs. Daca merg, atunci Raptors nu vor avea nicio alegere in prima runda din draft din cauza tranferului lui Stewart la Cleveland, deci cleveland va avea 2 alegeri in runda1 si raptors 2 alegeri in runda a 2a, iar daca raptors nu merg in playoffs atunci nu o sa aiba nici macar un lottery pick :(

Cred ca o sa devin fan al echipei din Sacramento ca si-asa jucaotrul meu favorit joaca acolo: Sojoacovic. Sa ma uit cat costa un maieu :D

Gabriel
27th January 2004, 21:22
Ehehe, Azure...cand iti ziceam eu ca Miami trag la locu 8 anu asta.....radeai cu gura pana la urechi de mine. Si cum nu au jucator cu aliura de basketbalist ? L-ai uitat pe Lamar Odom.

Cam i-a pus Spree mana lui Carter in cap ? Despre ce vorbesti ? Povesteste-mi si mie pls !

rasheedkpenny
29th January 2004, 09:24
Dupa ce Heat devenisera "hot" s-au racit brusc cu Cleveland, si au pierdut 93-94, cam la fel s-a intāmplat si cu Grizzlies in meciul cu Blazers!
Mavericks "si-au dat cu firma-n cap" si au pierdut tocmai cu Jazz! Gabriel petrece la ora asta! :D
Iar Warriors i-au "gonit" pe Timberwolves...

---------------------------------------------------------------------------------

"I feel like I am in a zone," McGrady said. "I have that swagger back, a lot of confidence and my shots are falling."
"Both teams needed the win," McGrady said, "but I imposed my will on the game. I feel like I am playing the type of basketball that I played last year. My shot is a lot better and my knee is healthy."

Oare cāt il va tine? :P

Gabriel
29th January 2004, 09:37
ce folos ca ii batem pe Dallas cand pierdem la echipe stupide precum Washington sau Milwaukee ?

performnatza serii cred ca vine din partea lui Marcus Camby. 24 de recuperari. mai rar in zilele noastre un numar asa mare de rebounds.

Azur89
29th January 2004, 19:19
Idee n-ai ce plinge mass-media din NY in ultimul timp din cauza lui Camby...Dar ma intreb retoric, oare ce spune Toronto, ca GM-ul lor a declarat prin 98 ca Marcus nu e si nu va fi vreodata un jucator de baza in NBA! Pacat ca e asa fragil, ca altfel... :)

Gabriel
29th January 2004, 19:29
Uitandu-ma mai bine pe stats imi dau seama ca performantza serii trecute vine din partea lui Kevin Garnett. 20 puncte, 20 recuperari, 10 pase decisive.
Dar,oricum..Azur nu pune asa mare accent pe stats. El e cu strategiile, cu alte chestii. :)

votantul
29th January 2004, 22:43
Go Warriors !!! Nu stiu alta echipa mai 'periculoasa' decat asta. II bat pe Lakers si Kings de le suna apa in cap, acu pe Minnesota si apoi iau 10 batai la rand. Dar unde e mai frumos decat in Oakland? (cu vesta antiglont pe tine).
Go Warrioooos. Go Shaaaaarks (macar acolea sintem primii). Baftoi.

Azur89
30th January 2004, 01:42
yep! :D Cind mai treci pe aici mai spune-ne si alte amanunte! :D Parca mai era unul cu 76-ers, si nici pe ala nu-l mai vad. :rolleyes:

rasheedkpenny
30th January 2004, 09:50
Malone pe Injured List pāna pe la mijlocul lunii martie! Sper sa-si revina pāna la play-off! Poate ia si el un inel... macar acum! :D

Meci de angajament San Antonio 91 - 96 Sacramento! A fost "seara oaspetilor" in NBA!
Tim Duncan: 35 puncte, 18 recuperari

Azur89
30th January 2004, 18:18
"I feel like I am in a zone," McGrady said. my shots are falling."
. I feel like I am playing the type of basketball that I played last year. My shot is a lot better and my knee is healthy."

Oare cāt il va tine? :P

Asta a fost cu o zi inaine.....A doua zi n-a mai fost sanatos...6-20 cu Nets. :D

dj_jaxxx
30th January 2004, 18:23
ALL-STAR STARTERS
EASTERN CONFERENCE
F - Vince Carter, Toronto
F - Jermaine O’Neal, Indiana
C - Ben Wallace, Detroit
G - Allen Iverson, Philadelphia
G - Tracy McGrady, Orlando
Coach: Rick Carlisle, Indiana
WESTERN CONFERENCE
F - Tim Duncan, San Antonio
F - Kevin Garnett, Minnesota
C - Yao Ming, Houston
G - Kobe Bryant, L.A. Lakers
G - Steve Francis, Houston
Coach: Flip Saunders, Minnesota


Yay....Shaq nu e titular!!! In Est Vince Carter nu trebuia sa fie acolo... 4 ani la rand a avut cele mai multe voturi si este pe locul 2 dupa michael jordan care 9 ani a fot votat de cei mai multi fani.

Anyway...ma supara faptul ca nu l-au pus pa Sam Cassell in locul lui Francis si ce cauta Bryant ca titular? Nashpa...mai bine il bagau pe Peja Sojacovic Da lasati ca o sa dea clasa la concursul de 3pt. Sper macar ca Carter sa participe la dunk contest daca tot a fost selectionat...

Gabriel
30th January 2004, 20:05
cred ca a votat intreaga China..de a ajuns titular Yao. Houston..2 titulari in echipa Vestului. cam naspa. :(
fanii voteaza aiurea...dar asta e.
Peja e extrema..si nu e peste Garnett & Duncan...asa ca nu aveau cum sa-l bage.

In locul lui Bryant...cred ca-l bagam pe Nash. nu ?

dj_jaxxx
30th January 2004, 20:31
Eh cu niste pile puteau sa-l bage pe Peja la Guard :)

Mda Nash ar fi meritat sa fie titular. Tot timpul joaca vointa si da tot ce poate.

votantul
30th January 2004, 21:46
Stati sa vedeti pe Richardson in concursul de dunk. Acolo show. The game? damn boring.

Azur89
31st January 2004, 05:51
Dar ce, este si concurs de dunk acolo? :O Pai daca meciul e "boring" pai ce saracie mai e si chestia cu dunk-ul? Si mai au niste timpenii, cu o fata si un baiat....

Gabriele, Nash e point guard cred, asa ca zic eu trebuia sa fie in locul lui Francis. Cit despre Yao, la cita po****tia de origine chineza este in NY, Chicago si LA, e suficient sa-l fi pus si pe Jhu-Jhu in primul 5 din est. :D Dar vorbind realist, cel putin ptr. cei ce urmaresc NBA, Yao e acolo unde merita. Shaq a jucat prea putin ptr. a emite pretentii... Cit despre Pedrag, el trebuia sa-i i-a locul lui Kobe....Cred ca joaca aceiasi pozitie....cel putin pe teren!
Asa se poate continua la infinit, e greu sa pui 5 jucatori in fata celorlalti atita timp cit nu exista niste criterii bine definite... Puneti un italian aici, si la po****tia lor, sigur intra in primul 5. :mad:

Revenind la baschetul adevarat, am aflat cu stupoare ca in NBA sint inca 30 de echipe in afara de razboinicii (cu vesta antiglont :happy ) din Oakland. Printre ele, una e in cadere libera, dupa ce in ultimii 2 ani a trecut la mustata pe linga titlul estului. Celtic, despre ei vorbeam, a fost azi de departe cea mai slaba echipa de care imi amintesc sa o fi vazut vreodata intr-un meci oficial de NBA.

Kobe Bryant are garaj!!!! Wow! Ghinion! Kobe face curat singur in garajul lui! Sau cel putin asa sustine! Cica a "bagat " degetul ( :D ) in niste sticle (nu va ginditi la prostii, e degetul aratator :ok: ) si acum e in vacanta. Si de n-ar fi? In LA e vara, e soare, fetitele la mare, numai sa nu-l duca nevoia prin Colorado, ca iara isi lasa DNA-ul acolo.

PS...Knicks sint la un pas (sau doi) de locul 6 in EST! Si sint 6 meciuri sub 500! Cred ca si Romradiatoare prindea play-off-ul in Est. :yeah:

votantul
31st January 2004, 08:52
Romradiatoare Miami sau Chicago?
Estul joaca de placere si Westul pe bani. Vezi ownerul de la Dalas cum se agita si cati bani a bagat. E ca un Gigi Becali de la Steaua, pastrand proportiile si turma de oi. Sper sa vad o finala Kings-Mavs, iar Shaq si Payton sa-l viziteze pe Kobe (no cobesc) la bibilica.
Peace.

Azur89
31st January 2004, 11:51
Cum se agita Cuban vad, dar citi bani a bagat in ce? In sala si in avion? Ca daca e sa vorbim de bani la jucatori, oricare doi din NY fac cit o echipa intreaga din NBA :D . Numai ca Dolan nu se agita, daca asta ai vrut sa spui. Referitor la finala, te referi la finala vestului cred...Dar nici acolo nu mai prinde Mavs un loc prea curind. Si asta tot din cauza ca se agita Cuban asa mult. (van exel, anybody?)

Baccardi unde esti? Ti-am vazut podoaba aseara...Toata seara l-au laudat pe ESPN, si la final si-a dat singur cu firma in cap....Un minut ramas, 5 puncte avantaj Bucks, James rateaza una de trei, Cavs recupereaza, James iara ptr. trei....si reuseste sa se arunce intr-un aparator. Wow....3 aruncari libere...1...missed...2...missed....3...missed again! Superb copilul asta! Ma intreb daca era un meci cu ceva presiune, un game 7 in play-off (in Est, unde joaca astia de placere, fara lovele :yeah: ), probabil rata James 4 din 3 posibile! Sa nu uit.....pina in momentul ala era 4 din 4, sau 5 din 5...nu ratase nimic!

LA Fakers? Sprewell? Garnett? Cassell? 21 din ultimele 26! Si asta fara Sczerbiak! :ciocan: Asta da finala Westului!

Baccardi
1st February 2004, 21:42
Lasa mah, uite-l ca s-a suparat azi cu wizards, 38 puncte. Ce vrei are si el 19 ani ,mai are de crescut pana o sa inceapa sa prinda evolutii constante. Io am zis doar ca omu e foarte talentat, scoate ceva pase si cosuri destul de nonconformiste pentru NBA ( nemaivazute pana acum, cel putin dunku ala al lui gen tomahawk dar pe laterala :) , no??? ) Si cel mai important io zic ca pune suflet pentru echipa, desi incepe sa acapareze echipa si inca e copilash.
Oricum atata timp cat e Boozer acolo in spatele lui cand el rateaza io zic ca, Cavs se bat la un loc 6-7 la playoff.

Am zis :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah
PS: A cam inceput sa nu-mi mai placa Baccardi :bere: :bere: :bere: :bere:

Gabriel
4th February 2004, 12:41
Andrei Kirilenko, va juca la All Star Game. Imi pare foarte bine. :)

rasheedkpenny
4th February 2004, 15:04
Knicks 97 - Pacers 90: Gotta' love the Knicks... au cāstigat ultimile 7 meciuri din 10, toate cu noul antrenor Lenny Wilkens. Un super joc de echipa, apararea Knicks-ilor si-a facut datoria, doar 90 de puncte primite de la o alta echipa defensiva, Indiana!

76ers 80 - Raptors 93: Un joc destul de bun al lui Carter, o reeditare a meciurilor de play-off de acum cātiva ani! Ce schimbata e componenta celor 2 echipe in comparatie cu echipele de atunci! :p Philadeplhia... o echipa plata, fara "adāncime"...

Pistons 82 - Cavaliers 85: Surprinzator, nu? Anul trecut daca as fi spus asa ceva, mi s-ar fi raspuns ca sunt cel putin nebun! Anul asta s-au schimbat multe, inclusiv Cleveland... in bine, in rau? Hmm... decideti voi! AU plecat multi jucatori buni ca sa-i faca loc lui "TheKing"! S-a vazut ce bun a fost cu Detroit... Lebron who? Mai bine Boozer, sau Ilgauskas! Mai imi pare rau de Wagner, era foarte promitator anul trecut! Probabil il vor trimite la alta echipa! :(

Timberwolves 113 - Magic 100: Desi ma doare ca Orlando a luat bataie, iar, trebuie sa recunosc ca Timberwolves sunt o super-echipa in prezent! "The Three-headed-monster" a jucat bine ... din nou! Si de parca n-ar fi de ajuns... mai si lipsesc Wally Szcerbiak si Troy Hudson! Oricum la fiecare meci se gaseste cāte cineva din echipa sa mai contribuie cu 10-15 puncte! F. frumos!

Azur89
5th February 2004, 03:51
Excelent rezumat! :)

Gabriel
5th February 2004, 10:22
Utah Jazz - Chicaho Bulls 79-85. Mi-a adus aminte de cele doua finale NBA. Atunci cand imi era lumea mai draga Utah pierdea fara explicatie...desi intregul meci se aflase la timona jocului. Nu inteleg de ce nici acum nu ii batem pe Bulls. Uitandu-ma peste cele doua echipe am realizat ca doar Greg Ostertag a prins acele vremuri de glorie pt. Utah si pe. basket in general.

rasheedkpenny
5th February 2004, 10:53
+ Pippen... pacat ca nu a jucat, fiind accidentat! Oricum ma intreb daca atāt poate UTAH in absenta lui Matt Harpring?

Cānd laudam si eu Minnesota... au luat bataie de la Atlanta! :(
Mai remarcam meciul dintre Lakers si Cavaliers! Baccardi, cum fu?

dj_jaxxx
5th February 2004, 16:18
Toronto - Orlando 110-90 si Carter a marcat doar 11 p :D

Orlando a jucat fara McGrady si de aia a fost diferenta asa mare. Dar Donyel Marshall a marcat 32 de puncte, a reusit 12 suturi din 18 din care 3/3 de la 3p si a adaugat si 9 recuperari. Avand in vedere ca Chris Bosh e ranit, Jerome Moiso ( :rolleyes: ) a fost titular si a marcat 10 puncte adaugand 12 recuperari...o surpriza frumoasa. Se vede ca Magic fara McGrady nu prea se descurca. 2 la rand pt Raptors! :)

Baccardi
5th February 2004, 23:28
laker- cavs : meci bun cavs au avut ocazia sa-l inchida in regulation dar s-a mers din nou pe mana lu lebron la ultima aruncare care nu are inca experientza necesara sa inscrie un buzzer beater si din fade away, si de la linia de 3 puncte ( auzi la el tupeu :):):):) ). Oricum povestea e scurta si cuprinzatoare SHAQ SHAQ SHAQ si cate un payton pe ici pe colo care mai ridica un pic tempo-ul cand se culca pe o ureche shaqie. Oricum remarc revenirea unuia dintre cei mai mari prostituati :happy :happy :happy din lumea NBA-ului, Rick Fox care sincer nu stiu cum a ajuns pe terenul de baschet. A avut o noapte apoteotica, 5 puncte, 6 fouls, l-a facut Eric Williams muci, de fapt asa a si reusit cavs sa tina aproape de lakers. A fost lasat mai liber decat shaq in perimeter si tot nu a reusit mai mult de un cos din vreo 10 incercari. La mai mare, sper ca o sa joace titular !!!!!! Go Fakers.

Sa-i vedem in seara asta cu Sixers dupa ce a scos Iverson cutzitu pe masa.

rasheedkpenny
6th February 2004, 10:43
Rick Fox si-a continuat seara magica si vs. Sixers! 0 din 6... adica 0 puncte!
Sa nu uitam totusi ca Fox revine dupa o accidentare ce la tinut departe de teren vreo 3 luni!

76ers 96 - Lakers 73 Sixers au jucat bine, Lakers au fost penibili... Payton a fost "ejectat" dupa 9-10 minute! Fara jucatori care sa contribuie in mod decisiv(Malone, Bryant, Payton) Lakers a avut un joc modest! Probabil o sa se trezesca la un moment dat... inainte de play-off!!!

dj_jaxxx
6th February 2004, 16:38
Fox a jucat 26 de minute!! Cum sa nu marchezi niciun punct?? Macar daca era faultat si tot marca prin aruncari de pedeapsa. Si Payton in alea 9 minute care a jucat n-a facut nimic. Oricum Iverson i-a facut varza cu 39 de puncte. Acuma se vede ca Lakers nu au jucatori de rezerva de loc.

Azur89
6th February 2004, 18:59
Daca va mai uitati o data pe lista de rezerve, o sa vedeti ca au jucatori.... nu la valoarea vedetelor, dar la un nivel decent de NBA. Ce le lipseste e un antrenor care stie ce face, si nu unul care pune jocul in mina lui Jordan, Shaq or Kobe si apoi culege aplauze.

dj_jaxxx
6th February 2004, 21:00
Cu siguranta ai dreptate dar faptul ca LA ne-a obijnuit cu tandemul Shaq - Kobe si mai nou PAyton si cu Malone, rezervele au fost in umbra. Probabil ca daca ar fi fost rezervele unei echipe cu mai putin talent s-ar fi dezvoltat mai bine. Si lumea compara jocul rezervelor cu jocul echipei cand sunt toti sanatosi si normal ca nimeni nu se asteapta ca Lakers sa marcheze doar 73 de puncte intr-un meci. Adevarul este ca multi prefera sa fie al 10lea jucator la Lakers decat sa fie al 6lea la alta echipa. Cert este ca nu rezervele vor castiga inca un eventual campionat ci tot vedetele o sa trebuiasca sa joace la un nivel superior.

Gabriel
6th February 2004, 22:01
daca ar veni Jerry Sloan la Lakers...ar termina sezonul regulat cu 80-2 si play off-ul fara infrangere. Asta vrea sa sublinieze Azur.

Azur89
7th February 2004, 05:29
Va zic eu ca sint echipe in NBA care nu au starteri la nivelul rezervelor din LA. 5 ptr. 5, Chicago, Boston, Miami, Phoenix, Orlando, LAC, etc. Fox, Medvedenko, Fisher, Grant, George, Russell...Luati unul de aici ptr. primul 5, si apoi adaugati ca rezerve K.Rush si M.Carter, ii dam pe mina lui Popovich (Spurs) si avem o echipa competitiva in NBA.

Gabriele, vesti proaste...Malone se pare ca recupereaza anul asta tot ce n-a lipsit pina acum. Personal eu ma gindesc ca o face intentionat, ceva in genul lui Mourning in NJ. Oricum acum se pune problema DACA mai revine anul asta. Si mai e si Kobe, despre care ESPN spune ca ar trebui sa o lase balta anul asta si sa-si rezolve problemele personale (eventual sa-si termine de curatat garajul cu ocazia asta :D ).

Intre timp ESPN ma omoara cu Lebron al lor....Toata seara au aratat imagini cu cosurile lui in Minesota, ma gindeam ca iara are vreo 40. La final avea 14! :rosu: 6 din 18...Care rookie mai are 18 aruncari? Si 45 de minute? Urmatorii 2 au 38 de minute. Baccardi, fara suparare, dar daca GM-ul conduce echipa, sau daca totul e in jurul unui om (`bron), Cavs nu prind play-off-ul. Asta nu e tenis de cimp, si nici de masa. Din pacate nu vor prinde nici macar un pick bun...Locul 9 sau 10 in est nu-i ajuta cu nimic.

PS..Orlando, penibila fara T_mac_mac, NJ fantastica fara Byron.
Mac-mac are probleme cu spatele...am aflat si motivul.....bijuteriile pe care le poarta au cel putin 5 Kg(ceasul) plus vreo 6 (lantul), e logic ca sciatica e acolo. Cu podoaba aia pe el, cred si eu ca nu mai are vreo motivatie sa-si rupa gleznele de dragul a 200 de pensionari din Orlando. :p

Gabriel
9th February 2004, 08:41
O nopate a superlativelor in NBA, in prim plan cu Marbury. 42 puncte, 15 din 20 actiune, 4 din 5 de la trei. Kurt Thomas 28 puncte. NY totalizeaza 110. Ce echipa de mare ofensiva sunt Knicks acum. Unde e echipa care rar trecea de 90 puncte ?
Azure...sa vezi de nu o sa aiba avantajul terenului in primul tur de play-off.

Am vazut ieri niste faze din Grizzlies vs. Bucks. Si m-am bucurat sa vad ca Jason Williams a ramas acelasi pusti rebel. Am vazut cel putin 3 pase pe care numai el le poate da.
Iar azi vad ca i-au batut pe Wolves. JW ...12 pase decisive.
Merita si ei play-off. In premiera.

Azure ce ne potzi spune despre Pau Gasol ? E asa bun cum pretind cunoscatorii ?

dj_jaxxx
9th February 2004, 18:08
Ma uitam azi la statistici pe nba.com si am remarcat ca Toronto sunt ultimii la puncte marcate cu 85.3 de puncte pe meci dar sunt pe locul sase la puncte acordate (87 pe meci).

Cei mai buni in ofensiva sunt Sacramento cu 104.9 pe meci si Dallas cu 103.5 dupa care se coboara la 97.7 pentru echipa de pe locul 3:)

La capitolul aparare, San Antonio sunt cei mai buni, acordand doar 83.7 puncte pe meci, urmati de Houston si Indiana.

Si m-am crucit cand am vazut ca Boston, care este pe locul 8 acum in Est, ar fi clasata pe 13 daca ar juca in Vest! Daca vestul nu bate la cel putin 10 puncte la all-star ma supar :)

p.s. Rezervele de la Lakers au batut echipa de pe ultimul loc din NBA doar la 2 puncte diferenta :)

Azur89
10th February 2004, 01:11
A batut LA pe naiba.... A fost Orlando care a virat brusc, n-aveau nici un interes sa cistige, ei trag la loterie....Dar a fost mac-mac-show-time, i-a bagat putin in sperieti pe Fakers, si gata....Acuma iara se da lovit Mr. Mac vreo luna, doua.

Gasol zici? Pacat ca nu e la NY. E fantastic, trage trupa aia dupa el aproape singur. Din pacate nu e apreciat la valoarea lui reala.

Knicks? Miercuri seara voi sti mai multe. Deocamdata i-a avantajat programul, exceptia fiind meciul cu Indiana. Dar totusi 10-3 in ultimele 13 meciuri nu e de neglijat. Urmeaza Dallas si New Orleans, ambele in deplasare...Daca fac jumi-juma` eu zic ca e un pas inainte. Dar daca pierd ambele? Mai e si Houston, care e "out", dar tocmai asta pare motivul ptr. care se cistiga atitea jocuri. In sfirsit, cum spuneam, 2 teste concludente saptamina asta.

Kurt Thomas reusise 14 aruncari din actiune consecutive! Destul de aproape de recordul de 19 al lui Knicks. Interesant ca cele 14 au fost toate de la distanta, iar prima ratare a fost un lay-up asa de usor.... :mad:

Am inteles ca Toronto a tinut Golden State la numai 4 puncte in ultimul sfert?

Azur89
10th February 2004, 01:14
Hei, n-au fos 4, au fost 2!!!!! Scorul ultimului sfert 18-2! Trebuie sa fie un record!

rasheedkpenny
10th February 2004, 09:01
Transferuri intre Portland si Atlanta:

The Portland Trail Blazers have acquired former NBA All-Stars Forward Shareef Abdur-Rahim and Center Theo Ratliff as well as Guard Dan Dickau from the Atlanta Hawks in return for Forward/Center Rasheed Wallace and Guard/Forward Wesley Person.

Eu zic ca Portland au mai mult de cāstigat de aici... Atlanta depinde acum de "fumurile" lui Hasheed! :)

Gasol e super-bun si e si destul de inalt! Toti l-au luat drept rookie cānd a ajuns in NBA, dar de fapt el venea dupa cātiva ani buni de baschet in Europa, la Barcelona mi se pare! Asa ca avea acel joc all-around european la care a adaugat forta si stilul american! Parerea mea...

rasheedkpenny
10th February 2004, 10:07
Revin asupra trade-ului Portland Atlanta:

Portland au mai mult de cāstigat deoarece au adaugat un "scorer" la echipa lor, desi s-ar putea ca Shareef sa se cam incurce cu Zach Randolph deoarece au un joc asemanator! Important in acest trade este si Theo Ratliff, un jucator cu valente defensive evidente! Ceva in genul lui Mutombo doar ca e mai bine "legat"! Un excelent shot-blocker!

Atlanta au de cāstigat din acest trade doar salary-cap: contractele celor 2 jucatori se vor incheia la anul, si astfel Atlanta va avea bani pentru a achizitiona jucatori importanti, asta daca nu ii semneaza pe cei doi, fapt ce este putin probabil! :D

rasheedkpenny
10th February 2004, 11:53
Gabriele, muta tu, daca vrei, ultimele doua thread-uri, cele referitoare la transferuri in thread-ul Transferuri, iar mesajul asta poti sa-l stergi!

Multam!

dj_jaxxx
10th February 2004, 16:57
Azur, a fost incredibil meciul cu Golden State de duminica. Warriors conduceau cu 16 puncte dupa 3 reprize si nu au reusit decat 2 puncte in a 4a. Intradevar este record pentru cele mai putine puncte marcate intr-o repriza.

Morris Peterson a bagat un sut de 3p cand mai ramaneau 3 sec in prelungiri si au castigat 84-81 :)

Gabriel
10th February 2004, 21:59
rasheed, la ce threaduri te referi ? da si tu link !

dj_jaxxx
10th February 2004, 22:55
Cele doua posturi in care vorbeste despre transferrul intre Portland si Atlanta. Vrea sa fie mutate in threadul pentru transferuri si vrea ca mesajul in care a cerut sa fie mutate, sa fie sters.

Azur89
11th February 2004, 00:47
Intrebare....daca sint transferuri, nu fac parte din sezonul NBA? Si atunci ce rost are sa-l deranjezi pe Gabriel? Nu vezi ca sta ascuns de cind cu Utah la loterie? Sau acum e el "suparat" pe mine? :p
Despre trade, fiecare si-a atins scopul, singura care a pierdut e NY Knicks. Noi visam la Rasheed, dar n-a fost sa fie..inca! Vorba e ca Rasheed a declarat ca e dispus sa semneze la vara ptr. minimum si sa ajunga in felul asta in NY. Vreau sa o vad si pe asta... :D
Atlanta incearca sa faca curatenie, poate ii astern patul lui ...Kobe? :) Portland oricum nu l-ar fi semnat pe Rasheed, asa ca macar au luat ceva de valoare in schimb. Sa vedem ce se mai intimpla in ultima saptamina de transferuri... Despre Knicks se scrie o lista de cel putin 10 jucatori (printre care Walker :O :mad: si Dampier), dar e greu de crezut ca se mai intimpla ceva. Thomas e tot ce avem ramas "de dat" si sper ca aia sa nu se intimple. De fapt Isiah a spus ca tine cu orice pret sa-l semneze, dar parca tocmai asta ma pune pe ginduri. :drak:

rasheedkpenny
11th February 2004, 09:59
Sorry, ma refeream la mesajele mele referitoare la transferuri din acest thread! Ma gāndeam ca ar fi fost mai bine sa fie in thread-ul transferuri! :D In fine... mea culpa, nu m-am exprimat cum trebuie!

dj_jaxxx a prins ideea... :p

dj_jaxxx
11th February 2004, 16:49
Azure...de cand joaca Othella Harrington 41 de minute intr-un meci? :D Sau vor New Yorkezii sa-l arate la lume? Eu ce am auzit aici in Toronto e ca s-ar putea sa fie transferat la Raptors dar n-am idee pentru cine. In orice caz nu cred ca Harrington ne va duce departe in playoffs :) Acu si Jalen Rose are un deget rupt dar totusi Raps au castigat 2 in deplasare! Daca ii bat si pe Seattle maine...ma mai linistesc un pic :)

Si in alta ordine de idei...New Jersey au castigat 9 la rand, din care 8 de cand si-au schimbat antrenorul. Indiana, New Jersey si Detroit se distreaza in Est si de aia sper ca Toronto sa termine pe 4 sau 5 ca sa nu joace cu una dintre ele. In vest incep sa se clarifice lucrurile. Echipa de pe 1 este doar 5 meciuri inainte echipei de pe 5; 6,7,8 sunt la egalitate iar restul sunt la 3 meciuri sau mai mult in spate. Parca nu-mi vine sa cred ca Portland nu vor fi in playoffs, si daca Denver continua tot asa...nici nu o sa fie.

Azur89
11th February 2004, 19:06
Se pare ca ti-a scapat "amanuntul" ca Thomas i-a "pasat" un cap in figura unui rookie de la Dallas, motiv ptr. care a fost "exmatriculat" :D . Unde pui ca Othela a luat si startul in locul lui Mutombo (cica alearga mai repede, dar iti zic eu ca nu-i asa :evil: ) ) si asa a ajuns la 41 de minute irosite pe teren. Ce pot sa zic, daca Toronto il ia, ma bucur daca capatam inapoi macar un sac de cartofi sau ceva, ca nu-i paguba mare. Partea proasta e ca am inceput anul cu o armata de PF (Thomas, Othela, Sweetney, McDyes, Weatherspoon) si aseara n-am avut nici macar unul. Dar trebuie sa-i facem loc lui Rasheed, al carui agent a confirmat ca Rasheed este dispus sa semneze la vara ptr. mid-exception (parca 2 milioane) ptr. a veni in NY.

Si daca tot sintem la capitolul birfe, am una tare (neadevarata :D ) Alan Houston ptr. Chris Webber!!! Nici nu stiu daca mi-ar place sau nu, dar cred eu ca ar fii un cherleader bun ptr. noi! :D Cica Sacramento s-a saturat de fitele lui si ii cauta echipa. Si cine sa i-a un contract de 100 milioane daca nu Knicks? Webber e platit aproape un milion ptr. fiecare meci jucat de cind a semnat contractul si pina acum. De cealalta parte, Houston, are deja vreo 3 operatii la un genunchi, si dupa cea mai recenta nu pare OK de loc. Dar nu cred ca The Kings ar avea nevoie de Allan, fiindca il au pe Pedrag, care e cel putin la fel de bun, dar la jumatate de pret! Deocamdata.

rasheedkpenny
12th February 2004, 10:46
New Jersey: Trebuie sa remarc seria buna a echipei din NJ! 10-0 dupa victoria vs. Cleveland(105-85)! James Lebron 2 din 13! :D
Oare cu un antrenor mai titrat la Nets care ar fi rezultatele? Can you spell, again, NBA FINALS?

Rockets KO Lakers (102-87): Lakers cu O'Neal, Bryant si Payton in teren! Cu Malone prezent, alta ar fi fost situatia! Rokcets au facut un joc bun si i-au depasit pe Lakers la toate capitolele!
Shaq on Yao: "He's a big guy and has a soft touch, but I don't think he ever will be able to play me 1-on-1. Ever, ever, ever."

Utah 66-77 Minnesota: Scor mic, poor shooting! Utah sunt din ce in ce mai penibili fara Harpring, sau mi se pare mie? Daca se pune Dallas-ul pe treaba intr-o seara, marcheaza cāt ambele echipe la un loc! :D

Despre Orlando: "This season is pretty much downhill for us," McGrady said. "There's no way, we're out of the playoff run, so we have to play for other things." Cu alte cuvinte ... trebuie sa ne concentram pentru loterie, cum ar zice Azur! :( Daca ajungi sa pierzi cu Miami(111-98), loteria e singura solutie pentru Orlando! :( Poate mai spera la vreun Mike Miller! :(

SKIP
13th February 2004, 13:05
SALUT!Baieti poate puteti sa inregistrati ALL STAR GAME-u de anu asta de pe net pe CD sau poate aveti rude sau prieteni afara spuneti-le sa il inregistreze...va platesc daca faceti rost de el oricum cred ca si voi sunteti la fel de disperati ca mine...MERCI!!

dj_jaxxx
13th February 2004, 19:08
nu era nevoie sa scrii acelasi lucru de 2 ori... :ciocan: :p

Azur89
15th February 2004, 23:11
Happy (after) Valentine!

The New York Knicks have completed a three-way trade involving the Milwaukee Bucks and Atlanta Hawks, ESPN's Stephen Smith reports.


Atlanta center Nazr Mohammed and Bucks forward Tim Thomas will go to New York and the Knicks will send Keith Van Horn to Milwaukee. Also, New York's Michael Doleac and Bucks center Joel Przybilla will head to Atlanta as part of the deal. /hello

rasheedkpenny
16th February 2004, 10:02
Si uite asa scapa Azur de Keith van f*&#ing Horn! :D Esti multumit acum tinere? Tim Thomas se misca chiar bine... :P

Azur89
16th February 2004, 19:52
Si uite asa a scapat NY de toti albii din echipa. Nu ca ar fi prea multi in liga, dar se stie ca Thomas are probleme de "culoare". I se trage de unul numit Bird, parca? :D
Despre trade, pare buna. Echipa e mai tinara, si contractul lui Tim mai scurt (2 ani, fata de 4). Dar dincolo de aparente, NY va simti lipsa lui Van Horn meci de meci, incepind de miine seara. Motivul real al tranzactiei? Se pare ca e pe bune....Rasheed v-a semna la vara cu Knicks, si i se pregateste locul in echipa.
Si in loc de concluzie....acum vreo 3 luni, unul mic cu capul mare afirma ca New York nu are jucatori transferabili, datorita contractelor, etc. Numele lui? Scott Layden. In 6 saptamini Isiah a lichidat 10 din acei netransferabili. :D

Azur89
16th February 2004, 23:37
Allan Iverson pare a fi pe cale de disparitie din Philadelphia, in timp ce Baker e pe cale de aparitie in ...NY! Asta daca reuseste sa iasa de sub contractul lui Celtic. De fapt e invers, e Celtic care incearca sa scape de contractul lui Baker.

rady
22nd February 2004, 13:45
pai din cate stiu eu, celtics l-au inlaturat pe baker, si cum trade deadline-ul a trecut, ma intreb ce se va intampla cu el? mai poate fi achizitionat de catre cineva?
eu unul ma bucur cu echipa ce o are acum NY - chiar daca nu sunt intocmai deacord cu plecarea lui van horn, si cu faptul ca denver au fost mai agili si l-au luat inaintea lui zeke pe doleac - si am sperante la o finala de conferinta :rolleyes:

Baccardi
22nd February 2004, 23:09
he he, slabe sanse rady, eshti un pic cam optimist.

Azure iar v-am batut mah ce dreaqu, "ratatu" asta de lebron sa-l faca pe starbury???? he he. Glumesc ca era sa ne-o luam pe final, da oricum un lucru e cert NYK are de lucrat, cred ca isaiah tre sa incerce cu alt coach, wilkins asta e prea urs (doarme pe el tot meciu). Plus ca daca strategia echipei e sa traga starbury de 40 de ori la cos, sunteti mancati.
In alta ordine de idei Isaiah face curatenie cu toti albii din echipa. Van Horn era mult prea alb si titular pe deasupra. Are el ceva pitici pe creier de cand cu Larry Bird.

In alta ordine de idei azure ce zici de lebron in New York, pustiu e terminat dupa NY, a zis ca si-ar dori dar nu cred ca e posibil prea curand.

Adrian
24th February 2004, 00:19
Scarbit de fotbalul din Oltenia natala, ma mai incalzesc cu jocul celor de la Pacers, din statul adoptiv:). Defilam in Eastern Conference!

rasheedkpenny
24th February 2004, 09:07
Ce-as vrea sa ma mai incalzesc si eu prin Orlando... privindu-i pe Magic cum iau bataie meci de meci! In prezent au "3 in a row"... wins... that is! Hai baietii si cu nr.4, ca oricum nu mai prindem play-off-ul! :(

Azur89
24th February 2004, 11:04
Rind pe rind...

In primul rind Van Baker...El inca poate fi achizitionat, dar se pare ca Isiah nu vrea sa infiinteze un centru de dezalcoolizare la MSG. Dar daca mai jucam 2 meciuri cum am jucat cu Cleveland si Utah, probabil si Baker si Ewing si Clyde Frasier vor fi in primul 5! :mad:
Chestia cu jucatorii albi am spus-o, n-are rost sa ma repet. Se pare totusi, ca macar de ochii lumii Thomas intentiona sa-l aduca pe Doleac inapoi. De fapt el s-a si exprimat asa, a spus ca a fost un deal....3 ptr. 1. Cu mentiunea ca dealul prevedea ca Atlanta sa-i dea drumul lui Doleac. Dar orice echipa sub "cap" are prioritate la jucatorii liberi. Asta a fost cazul si aici, Denver s-a ales cu Doleac. Nu-i mare paguba, zau asa.. :D
Cleveland? Ce pot sa spun? Daca n-ar fi James ar fi in primele 6. De fapt, ce am remarcat pozitiv, este ca James a facut pasul inapoi. Arunca mai putin si n-o mai face pe starul. Iar noi avem probleme cu Ilskauzas....Asta a marcat in 3 meciuri cu noi cit tot anul la un loc. E prea agil ptr. Mutombo.
Stiati ca....cinciul de start al lui Utah face in total 5 milioane? Adica cu 7 mai putin decit Starbury, sau cu aproape 10 sub A. Houston?
Apropo, Rady, ai pierdut poza cu Houston? Era si cazul! :D
Indiana? Nu stiu in ce conferinta danseaza, ca din Est tot New Jersey iese. Cit despre NY in finala estului? La ce joaca Miami, Cleveland si Toronto (cam greu fara Carter), eu zic ca ar fii bine daca prindem play-off-ul. Sintem la mina lui Houston. Daca revine si e sanatos, ne scoatem. Altfel, cu Tim Thomas si Mohamed sintem cea mai tare trupa de sheptica din NBA. :D

Gabriel
24th February 2004, 11:30
cel mai lung sir de wins din conferintza de vest il au Memphis Grizzlies. nici nu mai stiu de cand n-au mai pierdut. urmaresc de fiecare data statisticile lor si sunt uimit de aceasta echipa care pana mai ieri era abonata la ultimul loc din Vest. vad ca au numai jucatori de mare perspectiva. aseara i-au invins pe Nuggets. daca nu dau jucatori cred ca in 2-3 ani finala Vestului va fi Grizzlies vs. Nuggets.

rasheedkpenny
24th February 2004, 12:04
Grizz au 5 meciuri consecutive cāstigate, si pasesc pe un teren necunoscut de echipa in intreaga ei istorie din 94 sau 95 incoace!!! Incredibil ce poate face o schimbare de peisaj, de la Vancouver la Memphis!
Sa nu uitam ca in meciuc vs. Danver a lipsit o piesa importanta de la Grizzlies... Mike Milller!

-------------------------------------------------------------------

Sunt curios unde o sa se opreasca New Jersey? 13 in a row! :D

-------------------------------------------------------------------

Faceam o comparatie intre Melo Anthony si James LeBron... amāndoi au 2,03! Melo are 99 kg, cam putin pt. un Forward, in schimb James LeBron are aproape cu 10 kg in plus dar joaca guard! Nu e ciudat? Sunt curios cum s-ar descurca LeBron ca Forward! :D

-------------------------------------------------------------------

Azure, ce parere ai, daca ramānea Darrell Armstrong (a.k.a. Heart & Hustle) la Magic, oare se mai afla Orlando in situatia penibila de acum! Eu zic ca nu... :)
Plus absentele lui Pat Garrity - un excelent 3 pointer si Grant Hill - no comment!

Azur89
25th February 2004, 01:06
La Orlando nu cred ca e componenta lotului cea care face diferenta. E in primul rind atitudinea lui T-Mac_Mac fata de sezonul asta (ce-i drept, el e partial tamponat, atit de accidentari, cit si declaratia de anul trecut din timpul play-off-ului). Apoi, atitudinea lui Mac-Mac a dus la demiterea unui antrenor care a obtinut rezultate foarte bune cu o trupa nu chiar asa de buna. Actualul antrenor nu are mare control asupra situatiei de la echipa, el este la mina jucatorilor. Prea putin ptr. NBA, mai ales daca nu ai in echipa un Kidd, Martin, Jefferson, etc. Ce ma deruteaza este faptul ca i-a apucat baschetul tocmai cind ar trebui sa iasa la plaja mai des. Aveau sanse la primul pick, iar ei se apuca sa bata Pistons in Detroit, adica echipa care viseaza la titlu NBA anul asta.

Gabriel
25th February 2004, 10:43
Utah au achizitionat un fraier pe nume Gordan Giricek. In meciul de aseara a avut 0 din 10 din actiune. O asa performantza mai rar. Nu stiu de unde achizitioneaza asemenea jucatori si in ce scop.
Bine ca pana la urma i-am batut pe Sonics.

rasheedkpenny
25th February 2004, 14:26
Dupa cum scriam la "Transactions" :

Utah acquired Gordan Giricek from Orlando for DeShawn Stevenson and a conditional second-round draft pick.
Note: Giricek should step into Stevenson's starting role, although Raja Bell will continue to get minutes.

rasheedkpenny
25th February 2004, 15:25
Pe vremea cānd era Doc Rivers antrenor la Orlando, Gordan Giricek era titular, pe buna dreptate!

2002-03 Memphis | 49 meciuri in care a jucat | 35 meciuri in care a fost titular | 11.2 ppg
2002-03 Orlando | 27 meciuri in care a jucat | 27 meciuri in care a fost titular | 14.3 ppg
2003-04 Orlando | 48 meciuri in care a jucat | 25 meciuri in care a fost titular | 10.2 ppg
2003-04 Utah | 2 meciuri in care a jucat | 0 meciuri in care a fost titular | 3.0 ppg

Omul e bun dar trebuie jucat! In ultima vreme nu prea mai juca pentru orlando si e cam "ruginit"!

Azur89
25th February 2004, 19:10
Giricek? Daca ar fi cite unul ca el in fiecare echipa m-as apuca sa ma uit la biliard sau golf, decit la baschet. E oribil. Orlando a facut prostia cind l-a expediat pe Miller si l-au luat pe acest Giricek, dar e un Van Horn (ca si mentalitate) cu valoare de NCAA. Acuma daca si Utah a gresit, asta e alta poveste, considerind virsta lui Giricek, acesta e probabil free agent la sfirsitul anului, asa ca asta e smecheria.
Referitor la victorie, Gabriel, asta nu e Divizia A. Aici ori mergi la victorie ori invers, trebuie sa te hotaresti. Utah nu are nici un motiv sa se mai forteze, ci dimpotriva.
Inca ceva, e adevarat ca va fi primul an din istoria Jazzului cind nu prind play-off-ul? :O Asta cred ca era unicat!

Gabriel
25th February 2004, 19:24
nu e primul an. e primul an dupa vreo 20. parca de pe vremea cand erau de prin New Orleans sau de unde au fost inainte. pacat ca l-au dat pe Deshawn.
si nu prind play off pt. ca au accidentat omul lor de baza. Harpring. lasa...ca sunt in constructie si ei. la anu sau peste doi ani are sa fie mai bine.

rasheedkpenny
26th February 2004, 09:24
Giricek? Daca ar fi cite unul ca el in fiecare echipa m-as apuca sa ma uit la biliard sau golf, decit la baschet. E oribil. Orlando a facut prostia cind l-a expediat pe Miller si l-au luat pe acest Giricek, dar e un Van Horn (ca si mentalitate) cu valoare de NCAA.

Cred ca pata lui isiah Thomas i s-a transmis si lui Azur... vad ca e impotriva celor mai multi "albi" din NBA. Azure, esti cumva negru? :D

De Giricek... n-as zice ca nu juca bine la Orlando, ideea e ca are un joc f. european, adica nespectaculos! Sa nu uitam ca n-are numele si nici salariul lui VanHorn... :cool:

Despre Utah, probabil ca se vor orienta sper loterie, desi nu se vad niste talente deosebite la orizont pantru anul asta! Right?

Gabriel
26th February 2004, 10:50
ce loterie mah ? ca Jazz lupta pt. locul 8. iar i-au batut pe Sonics, de data asta la ei acasa. Gordan Giricek autor a 12 puncte.
stie cineva cand revine Harpring ?
dar Malone...mai revine sezonul asta ?

rasheedkpenny
26th February 2004, 12:34
Ziceam asa ca sa te stresez putin...Ti-am mai spus de cand au plecat Hornacek, Stockton si Malone imi plac mai mult Jazz-ii! :D

Ai avzut ca incet-incet Giricek isi revine? La mai mare!

Baccardi
26th February 2004, 18:54
Giricek e un jucator de duzina clar, nu te astepta la mai mult de 10 puncte pe meci gabriel, plus ca e paralel cu defensiva. Si asta nu pentru ca are joc european, uita-te la Ginobili, mai european ca el nici ca se poate (desi e din argentina :):) ).

In alta ordine de idei, Estu se complica atat de tare ca e imposibil de facut previziuni, o sa fie lupta pana la ultimu meci.

Lakers incep sa redevina fakersii de anu trecut, castiga meci in denver in ultimele 3 secunde, aruncare de 3 puncte Kareem Rush , assist Luke Walton ( wow ce tandem, viitorul suna bine Connex :ciocan: :ciocan: ). Foarte nederapta victorie, Denver a condus tot meciul chiar la diferente bunicele, cu Melo intr-o forma de zile mari.

Azur89
26th February 2004, 19:32
Si de arbitrii nu spui nimic? :rosu: :mad: Halal Fakers!

Gabriele, zau asa, nu te mai enerva ca tot la loterie merge Utah. :) Harpring era dat "out for the seazon".

Gabriel
28th February 2004, 15:25
au batut Utah cea mai buna echipa din liga sau mi se pare mie ? *p
ce scor categoric. 102-97.
Kirilenko..24 puncte, 14 recuperari.

rasheedkpenny
29th February 2004, 12:18
Asta e scor categoric? :) 5 puncte inseamna f. putin! 5 puncte inseamna un atac ratat(fara cos) coroborat cu 2 atacuri reusite ale echipei adverse!

Gabriel
29th February 2004, 13:25
cand o bate Orlando pe Kings la Sacramento...atunci sa imi spui ce inseamna scor categoric. :p

rasheedkpenny
29th February 2004, 16:15
S-a infuriat Gabriel! :D
Acum Minnesota sunt pe primul loc... oricum sa nu uitam ca de la Kings au lipsit Chris Webber, Bobby Jackson, Brad Miller! Oricum Kings au condus pe tot parcursul jocului, si au luat bataie la sfārsit din cauza oboselii (avusesera meci cu Lakers)!!!

Gabriel
29th February 2004, 18:33
iar de la Utah sa nu uitam ca a lipsit Matt Harping. si Utah erau f. obositzi. avusesera meci la Seattle si castigasera in prelungiri. Momentan Utah au 30 victorii si 30 infrangeri. O figura destul de frumoasa in acest sezon in care specialistii ii vedeau abonatzi la locul 14 al Vestului.

rasheed..Kings au ramas pe primul loc. au 42-15. Wolves au 43-16....adica cu 0.08 procente mai putin.

Tot 43-16 are si Indiana. Ar trebui sa-i bage si pe astia in Vest...ca sunt prea buni pt. Est. Iar despre Nets...nici nu am observat cand au pierdut. cine le-a intrerupt sirul de victorii ?

Baccardi
29th February 2004, 20:52
Iar despre Nets...nici nu am observat cand au pierdut. cine le-a intrerupt sirul de victorii ?

Viitorii campioni nba cine altii: Timberwolves!!!

Faker-ul de Phil Jackson incepe sa faca loc pentru kobe in echipa. Payton a jucat excelent in prima jumatate a sezonului aducand in LA ceva ce ei nu am mai avut de pe vremea lui Magic, viteza. Jocul in viteza il prinde perfect pe payton, si lakers mergeau bine. Numa ca acum a venit bulangiu de kobe si probabil ca si-a scos ifosele la Phil Jackson. Parca mi-l si imaginez: "Dc nu sunt eu actorul principal in echipa semnez cu spurs la vara"
Halal jucator.

Raptor
29th February 2004, 22:43
Nu vorbi fara sa stii, nu hali mereu ce auzi de la altii, etc etc etc. Nu mai aberatzi ma, daca Kobe joaca marfa (si joaca marfa) - ca tocmai a reusit un triple-double, atunci give him the ball. Simplu. Ca si lu MJ.

Baccardi
1st March 2004, 02:11
Dinozaurule, exista o mica diferentza intre ce juca MJ si ce joaca kobe, si ea se numeshte SHAQ. Check this out: la Lakers sunt 4 vedete practic si singura posibilitate ca echipa sa mearga e sa joace toti si sa fie sanatosi. Kobe nu o sa aiba triple double in fiecare seara asa ca poti sta linistit. Dc kobe a prins 1,2,3 seri bune asta nu inseamna ca gata am schimbat strategia, si payton sare din schema ( normal ca se ataca omu, ca doar joaca de vreo 15 ani in liga si nu e un oarecare ). Hai sa-ti dau ca exemplu Timberwolves, mai concret Garnet, si acolo au venit 2 vedete Cassell si Spree, oare aia cum de se inteleg fara ifose si fara mofturi. Simplu Garnet e un om de echipa si isi vede interesu adica sa castige echipa. Interesu lu kobe = sa-l intreaca pe MJ la puncte, assists, rebounds, etc, etc!!!

Azur89
1st March 2004, 04:28
dinozaur, huh? :D Mi-ai luat vorba din gura. :p Si de unde le stii tu raptore pe toate, mai ceva ca un om mare.... :cool:
Vorbiti de interesul lui Kobe...Vi-l zic eu, ca sa nu va mai certati. SA NU FACA PIRNAIE! :headbang:
Cit despre ce joaca, si cit joaca, balaure lasa-te de sfaturi si jigniri, care e ultimul meci pe care l-ai vazut al lui Fakers? De fapt, care e ultimul meci pe care l-ai vazut? Romradiatoare-Dinamo? Era Kobe acolo? Stii ca acum 3-4 zile, Lakers down by 2, cu Shaq in the paint, sub cos, catastrofa de Kobe a aruncat una de trei? AIRBALL!!!! Nici macar panoul, ce sa vorbim de inele. :D
Ce sa mai zic, concentreaza-te mai mult asupra programelor de detenta, sau incearca sa iti dai cu parerea, nu sa sari la gitul cuiva.

Orlando s-a apucat de jucat, Fakers au spalat pe jos cu Nets (vai si amar de cele 14 la rind), iar Miami, cind sa faca pasul in primele 8 l-au pierdut pe Wade iarasi. Asa ca Stern isi freaca miinile de bucurie (dupa ce termina cu ale lui, i le freaca si pe ale lui baccardi), fiindca Lebron merge in play-off. Ce mai rating, ce mai bani... Hai Baccardi, iti rid ochii, spune drept. :D
Dar sa nu uiti de Boston, care dupa 3 saptamini de pus la cale loteria, au realizat ca daca cistiga un meci sint in play-off. Si l-au cistigat! Pierce uraste sa piarda. Pacat ca e singurul de acolo in situatia asta. Luati exemplu, Stackhouse! Wizards vor loterie, asa ca Jerry a plecat "tai", vacanta, Tahiti, here I come! :D

rasheedkpenny
3rd March 2004, 13:44
Va ca s-a pus Payton pe treaba... dar Lakers au pierdut la un punct diferenta ... cu Atlanta! Fara Kobe, ce-i drept... si fara Malone! Oare cānd o sa revina Malone? Doara sa mai poate remedia Lakers ceva din sezonul asta!

dj_jaxxx
3rd March 2004, 16:24
Intrebarea e: oare mai revine Malone? La varsta lui o sa se faca bine mai greu si daca o sa revina o sa-i trebuiasca ceva timp sa-si intre in ritm din nou. Nu o sa fie usor pentru Lakers si in niciun caz nu cred ca vor castiga campionatul anul asta.

rasheedkpenny
4th March 2004, 10:06
Stii ca acum 3-4 zile, Lakers down by 2, cu Shaq in the paint, sub cos, catastrofa de Kobe a aruncat una de trei? AIRBALL!!!! Nici macar panoul, ce sa vorbim de inele. :D


What about last night, @ Houston? :O