PDA

View Full Version : Propunere de desfasurare a editiei a IV-a



georgebz
30th March 2007, 15:25
Cititi cu atentie conditiile de desfasurare si exprimati-va parearea daca ati participa.


Un campionat cu 16 participanti.

Fiecare alege 2 echipe ( una din NFC si una din AFC , cu conditia ca atunci cand o alege pe a 2-a sa nu aiba meci direct cu prima ).

Programul sa fie cel din sezonul trecut al NFL ( va insemna 16 meciuri de fiecare )... nu cred ca ar fi o problema numarul mare al meciurilor , pentru ca bineinteles vom avea un timp de desfasurare al campionatului cel putin dublu de cel de pana acum ... si am vazut ca , cu unele exceptii majoritatea au jucat relativ repede meciurile si pot deduce ca au chef de joc

Ordinea de alegere a echipelor va fi 1,2,3...,15,16 iar apoi la alegerea celei de-a doua echipe 16,15,14..,3,2,1 ( am mai spus , fiecare 1 echipa din AFC si 1 din NFC ) [ daca 1 va alege primul echipa din NFC apoi in prima faza se va continua alegerea echipelor cu echipe tot din NFC , si in a 2-a faza 16 va alege primul echipa din AFC si tot asa in continuare ... sau vice-versa )


Eu zic ca ar fi un campionat mult mai atractiv si echilibrat si ce mai .. exact ca in realitate ... avantajul ca fiecare va avea cel putin 1 echipa buna cu care sa joace ( de ex eu daca cineva alege primul Colts din AFC si ultimul Detroit din NFC ... nu cred ca ar avea sanse mari cu ambele avand in vedere lotul celor din Detroit )

Nu se vor lua in considerare decat voturile celor 16 participanti si a celor ce isi declara intentia de pe acum de a participa la urmatorul.

A.k.a
30th March 2007, 15:47
Sincer nu prea vad rostul, mai bine am mai mari numarul de particianti, tot am gasi cativa de incredere. Zic ca o sa ne incurcam destul de mult cu alegera echipelor, resectarea programului, da ce iese eu joc oricum.

georgebz
30th March 2007, 15:53
pai tot zicea lumea ca vor ceva mai apropae de realitate ... sa vedem ce zic acum ... eu nu am facut decat sa iau in considerare propunerea lui Sinisther la care si eu m-am gandit la un moment dat

cojanu
30th March 2007, 15:56
e ok ideea :)

little_earl
30th March 2007, 16:08
ar fi culmea sa ajunga cineva cu ambele echipe in superbowl

georgebz
30th March 2007, 16:14
pai nu cred ca ar fi posibil , adica sa zicem ca cineva joaca cu Colts si Lions sau Seahawks si Raiders .... oricat de bine ar juca nush daca ar face fata unui sezon de 16 meciuri cu Raiders ori Lions sa prinda PlayOff ... si totusi daca ar reusi sa ajunga in PlayOff ar fi greu sa mearga pana in SB ... si daca totusi s-ar intampla lucrul asta .. ar merita sa fie recunoscut drept cel mai bun jucator :D

little_earl
30th March 2007, 16:28
pai se poate sa se aleaga echipele dupa preferinte, de ex sa aleaga cineva in prima runda pe raiders sau pe 49ers pt ca este fan, si-n runda a doua sa-mi ramana mie echipe gen ravens, pe care am vazut ca nu i-a luat nimeni acum

Sinisther
30th March 2007, 16:38
faza ii ca daca luam ordinea de draft de la campionatul asta... tu ai avea alegerea nr. 2 si 31.... nu cred ca o sa prinzi Ravens la poz 31 :D

ElectroShock
30th March 2007, 17:16
bai ati inebunit , cu 2 echipe!!! nu va mai ajunge una singura...sau aveti prea mult timp la dispozitie.....nu vad de ce ne legam la cap cu cate 2 echipe cand putem sa jucam cu 4 divizii de cate 4 echipe !!! cred ca asta e cel mai antrenant tip de campionat....8 in NFC si 8 in AFC....
dak vreti ceva si mai stimulant facem Cupa Madden ...16 echipe tragere la sorti cine cu cine joaca...si se joaca cate un meci eliminatoriu....fiind 16 se incepe direct din optimi:ok:

georgebz
30th March 2007, 17:21
majoritatea decide .... si sunt sigur ca sunt f multi ce vor mai multe meciuri ... cupa in nici un caz nu se va face ;) ... ati spus ca vreti cat mai aproape de relitate ... asta e sansa voartra :D

georgebz
30th March 2007, 17:32
dar astept si voturile celorlalti .. nu numai sa intre pe aici si sa nu contribuie la poll ;)

Oqs
30th March 2007, 17:34
Sunt un fan al meciurilor multe dar cred k metoda cu 2 echipe/jucator ar fi incurcacioasa rau...iar metoda cu 4 grupe d 4 echipe nu e deloc viabila pt k se joaca prea putine meciuri....yo zic sa incercam sa strangem mai multi oameni si sa pastram metoda, dar impartind jucatorii in grupe dupa conferinta echipei pt realism

georgebz
30th March 2007, 17:39
jucatorii nu vor fi impartiti in grupe dupa conferinta pentru ca nu se va mentine echilibru ... iar daca vor fi 4 grupe de cate 4 .. se va juca cu cei 4 din grupa lui si cu 4 din alta grupa ... numai ca va fi posibil atnuci unul cu 5-2 sa nu se califice si sa mearga in locul lui unul cu 3-4 :D

A.k.a
30th March 2007, 17:47
pai asa e si in NFL. Intre conferinte ma refer

cycloneclau
30th March 2007, 19:01
Am votat nu si asta nu pt ca n-as vrea sa joc, totusi ar fi mult prea incurcat si apoi cu echipa mai slaba parca nu prea ai avea chef sa joci. Tot mai viabila mi se pare varianta cu 4 grupe si 4 echipe. Si ca sa fie mai real, in grupe sa fie echipe cel putin din aceeasi conferinta (nu neaparat ca si diviziile). Si sa jucam in deplasare si acas cu aia din grupa si inca o tura de meciuri cu echipe din alte grupe. Ca si in NFL, asa ar fi mult mai apropiat de realitate. Nu trebe sa avem toate echipele ca sa fie real ... mai improvizam :D

mtfk
30th March 2007, 19:23
damn, d unde tia venit idea cu 2 echipe p jucator? e prea complicat, uite sa zicem ca unu e mai aerian, si are meci cu echipa lui dn afc si o confunda cu echipa din nfc si is da tot sufletu sa castige meciu ala si la final vede ca a gresit echipa...
dc nu ai propus pollu pt campionatul cu 4 echipe intr-o grupa? pare mai antrenanta..si e si apropiata d realitate.
deocamdata nu votez.

ElectroShock
30th March 2007, 20:44
Sunt un fan al meciurilor multe dar cred k metoda cu 2 echipe/jucator ar fi incurcacioasa rau...iar metoda cu 4 grupe d 4 echipe nu e deloc viabila pt k se joaca prea putine meciuri....yo zic sa incercam sa strangem mai multi oameni si sa pastram metoda, dar impartind jucatorii in grupe dupa conferinta echipei pt realism

cine zice ca jucam prea putine meciuri?...chiar dak sunt 4 echipe in 4 divizii putem juca de la 1 pana la 50 de meciuri......noi stabilim cate meciuri jucam!!!
de ex putem juca tot 7 meciuri ...3 contra adversarilor din propria divizie si 4 contra altei divizii.......oricum ramane sa stabilim NOI cate meciuri o sa jucam !

georgebz
31st March 2007, 01:26
NU mie mi-a venit ideea , insa mi s-a parut foarte buna si de luat in considerare ... nu cred ca s-a nascut omul care sa confunde Colts cu Lions ori Bears cu Raiders :P ... si eu unul mi-as da sufletul sa castig cu oricare din echipe

nu am pus poll-ul acela cu 4 echipe deoarece daca nu facem acest sistem cu 2 echipe/user , voi trece oricum la 4 Grupe de cate 4 Echipe ... insa nu voi tine cont de echipe din Conferinta X , Y daca va fi sistemul acela , fiecare isi alege ce echipa vrea , si nu se va tine cont de conferintele din realitate la realizarea grupelor , va fi tot tragere la sorti ca pana acum

si nu mai spuneti toti ca vreti cat mai aproape de realitate .. pentru ca Sinisther a propus prin Ideea lui realitate 100% ... insa se pare ca nici asa nu e bine ...

oricum sunt multe pareri si nici un sistem nu va putea sa ii impace pe toti ...

A.k.a
31st March 2007, 02:01
Realitate ar fi fiecare cu o echipa nu cu 2

ElectroShock
31st March 2007, 10:16
bine spus!

Sinisther
31st March 2007, 11:21
era doar o propunere..... no need to get pissed about it

A.k.a
31st March 2007, 11:28
Nu m-am enervat eu am zis ca joc oricum, numa mie cel putin mi s-ar area greu cu 2 echipe. Daca erau intarzieri in sezoanele trecute acuma o sa fie si mai mari cred. De aceea ziceam ca ar fi tare daca am mai putea face rost de alti jucatori, nu neaparat 32, si poate incetu cu incetu vom ajunge si acolo.

georgebz
31st March 2007, 15:47
pai propunerea lui Sinisther chiar suna ceva de genul .. gasim 16 cu chef de joc :D .. deci nu ar fi problema cu jocurile .... oricum vad ca nu facem nimik asa .. ca orice sistem am alege nu putem multumi pe fiecare in parte ....

oricum nici sistemul cu 4 grupe a 4 echipe din care sa se califice primele 2 din grupa nu mi se pare corect ... adica s-ar putea ajunge in situatia ca unul sa termine pe 3 cu 5-2 si sa nu se califice , iar unul ce termina pe 2 cu 3-4 sa se califice in playoff ..

mtfk
31st March 2007, 17:14
asa si dak se clasifica unu cu 3-4 in playoff c e asa grav? stiu ca nu are logica dar ar fi frumos ca si cei mai slabi sa poata avea o sansa la playoff...si sa fie si concurs pt locurile 2-3 ...

ElectroShock
31st March 2007, 17:28
apropo ca lumea vrea cat mai real ...nu asa e sin realitate unele echipe mai slabe ajung in playoffs fata de altele mai bune din conferinta opusa care are mai multe echipe bune vezi cazuri NFL,NHL,NBA

georgebz
31st March 2007, 18:48
pai nu e chiar asa .. vezi cazul de anul asta cand s-au calificat 3 din NFC East ( Eagles, Giants si Cowboys ) si din celelate conferinte ale NFC doar cate o echipa , cea clasata pe primul loc ;)

A.k.a
31st March 2007, 20:58
Pai asta am zis si eu ca e diferenta dintre AFC si NFC. Cred ca electro la asta se referea si el

cristane
1st April 2007, 02:26
Eu am votat NU, pentru ca mi se pare aiurea ca fiecare sa joace cu cite 2 echipe.

Am spus-o de atunci, propunerea cu respectarea fidela a programului si sistemului NFL mi se pare excelenta. Dar asta pentru atunci cind vom fi 32 de jucatori. Asa, cu 16, nu cred ca ar fi prea bine. In general userii vor avea tendinta sa traga tare cu echipa cu care au sanse mai mari, si sa o lase mai moale cu echipa cu care ramin in urma, si nu cred ca ar fi corect.

Dar, bineinteles, ma voi supune majoritatii :)

little_earl
1st April 2007, 11:08
as dori sa-mi schimb votul, pt ca n-o sa mai am timp de luna asta sa joc asa des, si nu cred c-o sa ma descurc cu 2 echipe

georgebz
1st April 2007, 11:18
pai oricum nu mai e valabil votul pentru ca daca nu aveam cel putin 10-12 voturi DA nu adoptam sistemul ... deci cel mai probabil va ramane acelasi sistem de pana acum ...

mtfk
6th April 2007, 18:14
vreau sa organizez campionatul urmator, cu o noua metoda d disputare a meciurilor:
-2grupe impartite 4 subgrupe d cate 6 echipe.
-in fiecare grupa primele 4 echipe din prima subgrupa vor juca meciuri cu primele 4 echipe din a2a subgrupa
-cele 8 castigatoare din cele 2 grupe vor disputa meciuri intre ele
-cele 4 echipe ramase in urma meciurilor d mai devreme se vor lupta pt un loc in finala.

in total vor fi 24 d echipe inscrise.
alegerea echipelor va fi facuta in aceasi metoda ca si pt intrarea in campionatul al 3lea.
sortarea pe grupe va fi facuta prin tragere la sorti

little_earl
6th April 2007, 18:20
n-ar fi mai frumos sa votam modalitatea de disputare a campionatului?

cristane
6th April 2007, 18:20
Asta inseamna 24 de oameni, crezi ca se string?

In afara de faptul ca sint 4 subgrupe de 6 echipe, n-am inteles nimic din sistem. Cum adica, in fiecare grupa joaca primele 4 din fiecare subgrupa? Si celelalte 2 ce fac? Si cum adica cele 8 "castigatoare din cele 2 grupe"? Pai ori sint 2 castigatoare daca consideri grupele, sau 4 daca consideri subgrupele. Castigatoare a ce?

mtfk
6th April 2007, 18:28
hm..uitate la poza asta, sper sa intelegi acum.
o echipa are 5 meciuri cu cei din subgrupa in care se afla, apoi se trece la ce vedeti in poza


btw si pt editia a3a sa propus un poll pt modalitatea d disputare a meciurilor si ..am jucat ca in primele 2 camp.
si prin metoda p care o propun e mai usor d jucat, dak cineva nu mai poate juca no sa mai astepte 7 oameni dupa el. si o sa fie automat mutat p ultimu loc in subgrupa lui

georgebz
6th April 2007, 19:25
n-ar fi mai frumos sa votam modalitatea de disputare a campionatului?

pai asa ar fi cel mai bine ... dar sa fie 2-3 propuneri ... ca pana acum , 4x4 , 4x6 .. cum vreti

georgebz
6th April 2007, 19:26
i think i'll take over this, dar o sa am nevoie de tine, dak vrei/poti, sa pui rezultatele p site si alte chesti legate d campionatele noastre d madden.

am zis .. o sa va ajut cu orice ;)

mtfk
6th April 2007, 20:37
in loc sa fim 16 si 3 sa fie dati afara mai bn sa fim 24 si ..vedem cati or fi dati afara din cauza nerespectarii prog

little_earl
6th April 2007, 20:55
pai rationamentul ar fi: daca 16 useri n-au reusit sa-si joace jocurile, cum o vor face 24?
ps: de unde adunam 24?

mtfk
6th April 2007, 21:19
24 d oameni care vor sa joace madden se gasesc dont worry. intr-o sapt doua, gasesti atatia sau chiar mai multi..
care 16 oameni nu siau putu juca meciurile? 3 nu si leau putut juca.

ElectroShock
6th April 2007, 21:56
4 x 4 all the way

little_earl
6th April 2007, 22:39
24 d oameni care vor sa joace madden se gasesc dont worry. intr-o sapt doua, gasesti atatia sau chiar mai multi..
care 16 oameni nu siau putu juca meciurile? 3 nu si leau putut juca.

pai da, din 16 oameni 3 n-au putut sa joace, daca jucam 24 atunci 4,5 n-or sa joace :P

mtfk
7th April 2007, 00:27
da, dar priveste partea buna, no sa mai stea 6-7 oameni dintro sg grupa dupa 1-2, o sa stea 4-5 dintro subgrupa. si sunt mai multe sanse d a ti juca toate mecirule din subgrupa ta..

georgebz
13th April 2007, 22:12
am mutat aici propunerea lui MTFK de disputare a editiei urmatoare .. si fiecare sa isi dea cu parerea despre cum vrea sa fie organizat

eu unul sunt pentru 16 participanti , restul nu ma intereseaza in mod special desfasurarea ... dar daca va fi 4x4 si ii va multumi pe unii eu sunt de acord

cristane
18th April 2007, 15:07
Si mie mi-e cam indiferent sistemul, cit timp fiecare are o echipa, si la final avem un bowl :D Cum se ajunge acolo, mi-e cam totuna.

Btw, cind incepem? :D

A.k.a
18th April 2007, 15:29
Pai s-a terminat sezonu 3?

cristane
18th April 2007, 17:58
Pentru mine da :D

georgebz
18th April 2007, 19:57
mai sunt de jucat semifinalele si finala ... in maxim 2 zile eu zic ca se va termina si editia aceasta ...

mtfk
20th April 2007, 22:20
DECI:
Cum vreti sa jucam 4 grupe de cate 6 sau 4 grupe de cate 4?

georgebz
20th April 2007, 22:51
pai ar fi o solutie sa se faca intai inscrierile , si apoi in functie de nr celor inscrisi sa se imparta in 4 grupe ...

mtfk
21st April 2007, 11:51
hm..putem sa facem si asa, mai intai inscrierile si apoi grupele, ca sa nu fie limitat nr d jucatori, dar dak sunt nr impar, cum facem?

georgebz
21st April 2007, 15:10
o sa pui pe cineva sa joace un meci de baraj ... sau te gandesti la o solutie :D

eu o sa deschid threadul pentru inscrieri ... dar sa anunti pana la ce data se pot face inscrierile ...

si o sa fac si clasamentul pe coeficienti pentru a sti apoi ordinea in care se aleg echipele ...

mtfk
21st April 2007, 17:51
pana pe 2 mai sa se faca inscrierile, la fel ca pt sezonu asta primi 8 aleg primi iar ultimi opt in ordine inversa + dupa asta se vor mai adauga si noi venitii
o sa se inceapa campionatul cam la 2-3 zile dupa ce se termina inscrierile, in functie de cati jucatori sunt se va stabilil un termen limita pt meciuri,
cei care nu isi respecta programul vor primi 3 avertizari (1 cand se termina termenul limita, al-2lea la 2zile dupa termenul limita de desfasurare al meciurilor, iar la al3lea va fi dat peste inca 2 zile, dak nu isi va face meciurile pt sapt respectiva va fi dat afara automat)
o sa se pastreze cam aceleasi reguli, numa ca bagam o regula nou in overtime se poate da onside kick doar dak e egalitate sau esti in dezavantaj

little_earl
21st April 2007, 17:52
pana pe 2 mai sa se faca inscrierile, o sa se pastreze cam aceleasi reguli, numa ca bagam o regula nou in overtime se poate da onside kick doar dak e egalitate sau esti in dezavantaj
pai n-ai cum sa fi in dezavantaj in overtime ca se joaca sudden death

mtfk
21st April 2007, 17:58
nu asta incercam sa zic ci dak la sf4 e egalitate dupa coin toss aveti voie sa dati onside kick numa dak e egalitate sau esti in dezavantaj

mtfk
26th April 2007, 01:30
..

Cum doriti sa se faca alegerea echipelor p grupe/subgrupe? cum sa facut pana acum, cu tragere la sorti? sau grupate cum sunt si in nfl, p afc si nfc?
deocamdata avem 7 echipe inscrise din nfc si 4 din afc

Sinisther
26th April 2007, 11:50
din curiozitate....cati s-au strans pana acuma???

georgebz
26th April 2007, 12:09
cred ca 18 ;)

mtfk - eu raman la parerea ca impartirea in grupe trebuie facuta dupa criterii "valorice" si nu dupa AFC - NFC , pentru ca sa fie echilibrat ...

little_earl
26th April 2007, 12:13
..

Cum doriti sa se faca alegerea echipelor p grupe/subgrupe? cum sa facut pana acum, cu tragere la sorti? sau grupate cum sunt si in nfl, p afc si nfc?
deocamdata avem 7 echipe inscrise din nfc si 4 din afc

ma, eu zic ca tot mai bine e cu tragere la sorti, 2 grupe de cate 8, ca pana acum

mtfk
26th April 2007, 12:15
si cum aflii criteriile valorice d care zici?
ne mai tre inca 2 pers ca sa facem un campionat cu 5 echipe intr-o grupa, asa ca sa fie 4 grupe

georgebz
26th April 2007, 13:11
pai in primul rand ....

georgebz
zabriskie
cojanu
aka
little_earl
oqs
mtfk
cristane

astia 8 .. capi d serie , daca vor fi 4 grupe sa fie repartizati cate 2 din acestia in fiecare grupa

apoi...

panda
cycloneclau
mast3r_p
patriots_4_ever
dumboss_yo

din acestia cate 1 in fiecare grupa , iar cel ce vor ramane "la gramada " cu ceilalti pentru a completa grupele ...

Sinisther
27th April 2007, 01:20
daca ajungeti cumva la 23 de oameni...sau daca mai aveti nevoie de un om ca sa puteti face imparteala...ma bag si eu... dar numai in cazul asta extrem

mtfk
27th April 2007, 01:50
sinisther deocamdata tre sa trecem pragul d 20 d oameni ca sa putem impartii calumea in 4 grupe ca asa mi se pare cam aiurea la cati oameni sunt inscris sa facem 2 grupe d cate 9, arata mai frumos 4 grupe decat 2:P
dar in situatia in care suntem acum nu teai baga? u+inca 1 pers si putem incepe frumos campionatul:P

Sinisther
27th April 2007, 11:28
sa inteleg ca sunteti 18...da...uite daca mai gasiti inca un om ma bag si eu sa fie 20 si sa faceti un 4x5... il las chiar sa aleaga inaintea me echipa :D