PDA

View Full Version : Euroliga 2005-2006



cristane
26th October 2005, 10:55
Saptamina viitoare incepe o noua editie a Euroligii.

www.euroleague.net

Vamos Real Madrid! :)

cristane
26th October 2005, 10:56
Group A
GHP Bamberg
Strasbourg
Climamio Bologna
Zalgiris Kaunas
Tau Ceramica
AEK Athens
Benetton Treviso
Union Olimpija

Group B
Olympiacos
Efes Pilsen
Lietuvos Rytas
Prokom Trefl Sopot
Cibona
Armani Jeans Milano
Winterthur FCB
Maccabi Tel Aviv

Group C
Montepaschi Siena
Panathinaikos
Unicaja
EB Pau-Orthez
Real Madrid
Ulker
CSKA Moscow
Partizan

cristane
26th October 2005, 10:58
Si inca ceva, in caz ca va intereseaza: Euroleague.net organizeaza un joc Fantasy Challenge pentru noua editie. Totul e gratis, sint multe premii in joc, iar marele premiu e o excursie la Final Four-ul de la Praga.
Pentru amuzament ne putem face si liga noastra, sa ne "caftim" intre noi :) Asa ca daca doriti.... register!
http://fantasychallenge.euroleague.net/

mishu
26th October 2005, 13:22
slabe sanse sa gasesti fani ai baschetului european paci... multi nu stiu... sau nu ii intereseaza... nici nu cred ca o sa se transmita ceva in afara de fazele finale... iar despre fantasy ala de pe yahoo pt nba e gata sa inceapa asa ca nici aici nu cred ca sunt amatori... sorry... dar asta e...

eddy_jozsa
26th October 2005, 19:41
mie imi place euroliga, chiar daca nu vad mult din ea sau nu stiu toti jucatorii... atmosfera in sala lui Panathinaikos de exemplu n-as da-o pe oamenii apatici din cele 30 de sali NBA impreuna!!!!!

Asa ca: Forza Panathinaikos & GHP Bamberg /OLE/

cristane
31st October 2005, 12:02
Etapa 1

Group A
Union Olimpija Vs. Zalgiris Kaunas (3 Nov. 20:45)
Tau Ceramica Vs. Climamio Bologna (2 Nov. 20:45)
AEK Athens Vs. Strasbourg (2 Nov. 19:45)
Benetton Treviso Vs. GHP Bamberg (3 Nov. 20:45)

Group B
Maccabi Tel Aviv Vs. Prokom Trefl Sopot (3 Nov. 20:45)
Cibona Vs. Lietuvos Rytas (2 Nov. 20:45)
Armani Jeans Milano Vs. Efes Pilsen (3 Nov. 20:45)
Winterthur FCB Vs. Olympiacos (3 Nov. 20:45)

Group C
Partizan Vs. Pau-Orthez (3 Nov. 20:45)
Real Madrid Vs. Unicaja (3 Nov. 19:45)
Ulker Vs. Panathinaikos (31 Oct. 20:45)
CSKA Moscow Vs. Montepaschi (2 Nov. 20:15)

Ady Micinic
31st October 2005, 14:31
Forza Barcelona!
Cu doi SG (Navarro- mama in ce forma e asta si Basile) cum are Barca in acest sezon + Fucka,Marconato,Kakiouzis si cei 2 americani cred ca sunt sanse sa revenim in primele 4 ekipe ale Europei.

cristane
31st October 2005, 14:40
Euroliga debuteaza in seara asta cu Ulker - Panathinaikos, asa ca mai sint doar citeva ore in care va puteti inscrie la Fantasy Challenge.
http://fantasychallenge.euroleague.net/
Eu m-am inscris, id: christi, daca vreti ne facem Liga.
Si poate ia vreunul dintre noi marele premiu: excursie la Final Four :)

cristane
1st November 2005, 12:15
In primul meci, Ulker - Panathinaikos 66-82.

Restul primei etape se joaca miercuri si joi.

marinike
1st November 2005, 18:55
am citit cronica de la Ulker - Panathinaikos 66-82 de pe eurobasket.com si am zambit putin cand am vazut ca de la 62-41 pt greci in sfertul 3 ulker a revenit la 70-60 cu 5 min inainte de final. ce, doar asesoftul sa o comita? :P

cristane
4th November 2005, 10:37
Etapa 1, rezultate

Group A
Union Olimpija Vs. Zalgiris Kaunas 75-78
Tau Ceramica Vs. Climamio Bologna 77-69
AEK Athens Vs. Strasbourg 73-71
Benetton Treviso Vs. GHP Bamberg 76-68

Group B
Maccabi Tel Aviv Vs. Prokom Trefl Sopot 95-68
Cibona Vs. Lietuvos Rytas 68-57
Armani Jeans Milano Vs. Efes Pilsen 66-71
Winterthur FCB Vs. Olympiacos 86-70

Group C
Partizan Vs. Pau-Orthez 57-82
Real Madrid Vs. Unicaja 88-77
Ulker Vs. Panathinaikos 66-82
CSKA Moscow Vs. Montepaschi 69-74

cristane
4th November 2005, 10:41
Cea mai mare surpriza este, evident, infringerea acasa a campioanei Europei, CSKA Moscova, cu Montepaschi. Sezonul e la inceput, rusii au toate sansele sa se califice (merg mai departe primele 5 din grupe de 8, plus un loc 6), dar nu-i vad in stare sa repete performanta de anul trecut.

Trebuie sa remarc startul exceptional al trio-ului spaniol Real - Barcelona - Tau Ceramica, toate cistigind. Singurii spanioli invinsi in prima etapa sint cei de la Unicaja, care au pierdut la... Real Madrid.

Foarte convingatoare e si victoria lui Pau Orthez, la scor urias in Iugoslavia, cu Partizan.

Seba
4th November 2005, 13:14
Cea mai mare surpriza este, evident, infringerea acasa a campioanei Europei, CSKA Moscova, cu Montepaschi. Sezonul e la inceput, rusii au toate sansele sa se califice (merg mai departe primele 5 din grupe de 8, plus un loc 6), dar nu-i vad in stare sa repete performanta de anul trecut.

Trebuie sa remarc startul exceptional al trio-ului spaniol Real - Barcelona - Tau Ceramica, toate cistigind. Singurii spanioli invinsi in prima etapa sint cei de la Unicaja, care au pierdut la... Real Madrid.

Foarte convingatoare e si victoria lui Pau Orthez, la scor urias in Iugoslavia, cu Partizan.


Maccabi e campioana europei nu CSKA ;), dar oricum e o surpriza.

Seba
4th November 2005, 13:15
Maccabi e campioana europei nu CSKA , dar oricum e o surpriza.

cristane
4th November 2005, 14:03
Maccabi e campioana europei nu CSKA , dar oricum e o surpriza.

Sorry, my bad :)

Ca veni vorba de Maccabi, si ei au inceput excelent. Victorie acasa la scor.

cristane
6th March 2006, 13:14
Propun sa reinviem subiectul asta, mai ales ca Euroliga se apropie cu pasi repezi de fazele finale. In plus, Sport Klub (pentru norocosii care-l receptioneaza) transmite live saptaminal meciuri din Euroliga.
S-a ajuns in faza a doua a grupelor (4 de cite 4 echipe), iar joi e un mare derbi: Barcelona - Olympiakos.

Cit despre Cupa ULEB (un fel de divizie secunda a Euroligii), miine se joaca returul sferturilor de finala, toate meciurile fiind transmise de Eurosport 2!

Avem asa:
07.03, 19.00, Hapoel Jerusalem - Virtus Roma (LIVE)
07.03, 21.00, Aris Salonic - Adeco Asvel (LIVE)
07.03, 22.45, Dynamo Moscova - Steaua Rosie Belgrad (DELAYED)
08.03, 17.00, Reggio Emilia - KK Vrsac (DELAYED).

Ady Micinic
6th March 2006, 13:24
Ambele ekipe (Barcelona si Olympiakos) au cate 2 victorii din 2 meciuri in aceasta faza, deci sun sanse ca ambele sa se califice. La Olympiakos joaca Tyus Edney, dupa parerea mea cel mai bun jucator american din Euroliga in ultimii 7-8 ani. A jucat si in NBA, dar fizicul nu l-a ajutat deloc. La Barcelona este o ekipa extrem de experimentata. Cu tunarul Basile the best 6th man in the league.

cristane
7th March 2006, 11:48
Daca azi Eurosport 2 da toata seara meciurile din Cupa ULEB, miercuri si joi vine rindul Euroligii, pe Sport Klub.

Programul transmisiunilor:

Miercuri, 8 martie:
21.45 Tau Ceramica - Lietuvas (LIVE)
23.45 Panathinaikos - Efes Pilsen (DELAYED)

Joi, 9 martie:
21.45 Climamio - Maccabi (LIVE)
23.45 Ulker - Real Madrid (DELAYED)

Ady Micinic
7th March 2006, 12:15
TAU Ceramica Baskonia :) este o ekipa grozava, ma duc pe mana lor anul asta. Chiar daca l-au pierdut pe Calderon, cel care trebuia sa-l inlocuiasca croatul Ukic cam sta pe banca, titularul postului de fundas fiind Pablo Prigioni, anul trecut rezerva lui Calderon. Din punct de vedere statistic cred ca e pe primul loc la APG. Dar jucatorul numarul 1 la TAU este argentinianul Luis Scola, o extrema-pivot de exceptie, preferatul meu in Euroliga. O ekipa foarte buna pentru basci, cu Travis Hansen, Serkan Erdogan, Casey Jacobsen, David Kornel, Tiago Splitter(care cred ca merge in NBA dupa mondiale),Lionel Chalmers. O ekipa solida.

cristane
8th March 2006, 11:01
Ma mira faptul ca doar eu si cu Ady urmarim baschet european. Stiu, nu e spectacolul din NBA, dar totusi, sint cele mai bune echipe ale Europei, iar meciurile se dau la TV... Prefer sa vad Euroliga sau chiar Cupa ULEB decit sa nu ma uit la nimic.
Anyway... ieri a fost returul sfeturilor Cupei ULEB. Am vazut 3 meciuri, 2 live si unul inregistrat. Hapoel a facut instructie cu Roma, super meci, spectacol, atmosfera, tot ce vrei. Apoi Aris Salonic a scos niste francezi, dar nu m-a impresionat cu nimic. In fine, in al treilea meci, Dynamo Moscova s-a distrat cu niste sirbi, Steaua Rosie, care au fost in multe momente penibili. A patra semifinalista de o alta echipa din Iugoslavia, Vrsac.

Azi si miine, Euroliga. Din pacate inca nu prind Sport Klub :( :(

marinike
8th March 2006, 12:24
Ma mira faptul ca doar eu si cu Ady urmarim baschet european. Stiu, nu e spectacolul din NBA, dar totusi, sint cele mai bune echipe ale Europei, iar meciurile se dau la TV

te-ai gandit ca multi dintre noi nu prindem posturile pe care te uiti tu? (banuiesc ca tu urmaresti meciurile pe eurosport2 si sportklubb)

Cosmin Salajan
8th March 2006, 12:29
eu nu nprind nici unul din cele 2 posturi , daca as prinde cred ca nu m-ar mai dezlipi logodnica de la televizor :d

Razvan P
8th March 2006, 14:13
Abia astept Panathinaikos - Efes Pilsen (au cam comis-o Panathinaikos) si Ulker - Real Madrid, dar sa-i revad pe si pe Tau. Parca baschetul european e mai pamantean. Totusi o vad favorita pe CSKA in Final-4 (Maccabi nu mai are forta de anul trecut). Desi, dupa cum se desfasoara competitia europeana (in Final-4) cu cate un meci decisiv pt. semifinala si finala (nu ca si play-off-ul NBA), orice poate fi posibil. E unul dintre motivele pentru care cred ca e mai palpitant Final 4-ul european.

eddy_jozsa
8th March 2006, 14:51
pacat ca nu dau astia meciul lui PAO in direct, ci numa delayed :(

Ady Micinic
8th March 2006, 19:56
La pauza Cibona Zagreb distruge un mare nume in baschetul europen Benetton Treviso. Scor 50-30. Croatii se pare ca vor obtine a treia victorie din trei meciuri si se indreapta cu pasi repezi spre sferturile de finala ale competitiei. Sunt multe ekipe puternice, e foarte greu de prevazut cine va prinde primavara tarzie (this time:)) de la Praga.

EDIT:

S-a terminat meciul, victorie clara pentru "horvati", scor final 91-80, dupa ce la capatul a trei sferturi scorul era 71-50. Cibona are 3 victorii din tot atatea meciuri, iar Benetton ramane cu o victorie. Italienii s-ar putea sa ramana fara ekipa in sferturi.

Danila
8th March 2006, 21:50
fratilor...la ce sunteti abonati de vedeti programele astea?

krydo
8th March 2006, 22:17
E grav fratilor...dak nu isi revine Panathinaikos iese (este sfarsitul sf 3 si e 56-51 pt Efes la Atena) din calculele pt calificare. Culmea cum au reusit echipele astea mici sa se mobilizeze (Cibona, Olympiakos) si sa treaca si sa lase granzii afara (Panathinakos f.probabil, Unicaja sau Zalgiris).
Poate one day ajungem si noi :D

cristane
9th March 2006, 08:14
fratilor...la ce sunteti abonati de vedeti programele astea?

Eu sint la RCS Bucuresti, unde se prinde Eurosport 2 (care da ULEB Cup), dar inca nu se prinde Sport Klub, care da NCAA si Euroliga. Din cite stiu, in multe orase din tara la RCS se prinde si Sport Klub, deci am sperante sa nu mai dureze mult nici la mine :)

Ady Micinic
9th March 2006, 08:41
In Oradea, Timisoara, Arad si Resita la operatorul de cablu RCS se prinde Sport Klub, dar Eurosport 2 nu este in grila de programe.

eddy_jozsa
9th March 2006, 11:31
RCS Sibiu -> Sport Klub este in grila de programe, chiar in pachetul BAZA, insa Eurosport2 nu.

P.S. Spre fericirea mea, ieri, cand am vrut si eu prima oara sa inregistrez/vad un meci (PAO vs. EFES), nu mergea Sport Klub :headbang: si nu merge nici acum

Ady Micinic
9th March 2006, 13:28
A fost scos din grila in toata tara. Sau cel putin in toata zona asta a tarii. Am fost anuntati azi dimineata. :(

Ady Micinic
9th March 2006, 21:44
Gata. S-a remediat chestia cu Sport Klub.

Real Madrid conduce in Turcia si se pare ca vor castiga din nou, la fel ca si Cibona vor avea 3 victorii. Meci tare intre Zalgiris Kaunas si Unicaja Malaga scor la pauza 31-32

cristane
26th April 2006, 16:39
In acest weekend are loc Final Four-ul. Vineri sint semifinalele. Sper sa cistige Tau Ceramica.

Black Mamba
26th April 2006, 23:20
Ceva sanse sa vedem meciurile la TV sunt?

cristane
27th April 2006, 11:39
Da. Pentru norocosii care au Sport klub. Ei au licenta pentru Euroliga.

MT
28th April 2006, 12:56
Deseara sunt semifinalele...

Seba
28th April 2006, 20:32
Maccabi sunt uriasi! Vor castiga pt a treia oara consecutiv.

cristane
29th April 2006, 16:54
Asadar finala e Maccabi - TSKA Moscova.

cristane
1st May 2006, 14:42
TSKA Moscova e noua campioana a Europei!!

Atit ea, cit si finalista - Maccabi - si-au cistigat dreptul de a participa la NBA Europe Live, in octombrie, la Koln.