PDA

View Full Version : Pot Black!!!



Kyara
25th October 2005, 17:26
se anuntza a fi un turneu plin de evenimente,cu lovituri "once in a life time " dar si cu ratari pe masura.Dar cine credetzi voi ca are cele mai multe sanse de castig??
* O'Sullivan-"the rocket"
*Paul Hunter[B]-will he "hunt " down the cup ?
[B]*Jimmy White [B]-The living legend
[B]*John Higgins-care ia lasat pe totzi fara cuv. cu performantza sa de la Grand Prix
*Shaun Murphy-cea mai noua achizitzie a snookerului
*Stephen Maguire-ma abtzin..
*Matthew Stevens-mereu mi-a placut tipu`...poate are noroc:P
*Stephen Hendry-"mashinaria perfecta!"


totzi avem un preferat ..aici e locul unde va declaratzi fan unuia dintre "the masters", si-l sustzinetzi in lupta......ce dur o sunat..hehehehe.Atat.

Kyara
25th October 2005, 17:29
my favorite:

realmadrid.com
25th October 2005, 20:24
Hmm...nu ar fi trebuit deschis un nou thread :D...se putea discuta pe threadul principal :P
Dar...daca tot s-a deschis aici...hai sa vedem meciurile

Ronnie O'Sullivan - Paul Hunter
(reeditarea finalei de la Mastersul de acum 2 ani :D...cel putin a unui joc din acea finala :D)

John Higgins - Stephen Maguire

Stephen Hendry - Matthew Stevens

Shaun Murphy - Jimmy White.

Se joaca dupa sistemul "primul la 1"....deci nu este loc pt greseli...
Ronnie vine dupa ce l-a zdrobit pe Maguire, cu 6-0....si cred ca este favorit :D
Si...daca Higgins trece de Maguire si Ronnie de Hunter.....se vor intalni iarasi..si Ronnie va avea ocazia sa-si ia o mica revansa :P

Kyara
25th October 2005, 20:48
eh....eu cred ca fiecare turneu ar trebui sa aibe threadu` lui....cred ca asha se poate discuta direct pe topica,si repede il vezi pe Ronnie castigator.....poate ai parte de o surpriza:P
vedem Sambata:cool: hehehe..

realmadrid.com
25th October 2005, 21:18
Hmmm.
Eurosport transmite sambata de la ora 21:00...pana la ora 23:00....totusi, nu vad pe nicaieri sa fie Live :(

@Kyara....Ronnie este imbatabil....Hunter, vine dupa tratament, mai trebuie sa se antreneze...iar Hendry si White...nu sunt intr-o forma prea buna.

Kyara
25th October 2005, 22:09
Hmmm.
Eurosport transmite sambata de la ora 21:00...pana la ora 23:00....totusi, nu vad pe nicaieri sa fie Live :(

@Kyara....Ronnie este imbatabil....Hunter, vine dupa tratament, mai trebuie sa se antreneze...iar Hendry si White...nu sunt intr-o forma prea buna.


da mey, ce imbatabil ii,si totusi a pierdut cu diferentza mare in fatza lui Higgins, la Pot Black-si la celelalte turnee, dak stau sa ma gandesc- depinde foarte mult stare de spirit a jucatorului, forma lui....si dak Ronnie a fost intr-o forma rea o data,se mai poate intampla...si cat despre Hunter...am incredere in el,o trecut printr-o perioada grea adevarat dar cam e timpu ` sa-si revina si cum altfel decat invingandu-l pe Ronnie "the rocket":ok:

realmadrid.com
25th October 2005, 22:18
Orice e posibil :D...pt ca se joaca un singur joc :P
Ronnie poate sa aiba ghinion in acel joc...si gata, s-a dus turneul...
Pana la urma, nu este un turneu foarte important...
Ronnie, a prins o zi foarte proasta in finala de la Preston, iar Higgins a jucat foarte bine, nu a ratat deloc...si plus ca, saptamana trecuta Ronnie era foarte plictisit de snooker :D....asa se explica si infrangerea...

Kyara
25th October 2005, 22:42
plictisit sau nu...nimanui nu-i place sa fie invins, ,mai ales unuia de talia lui O'Sullivan, tipic ptr fanii lui sa bage faptul ca so "plictisit" ca o scuza....si dak so plictisit, infrangerea cred ca a luato ca pe o palma care l-a trezit la realitate...oricat de bun ar fi acum, it can't last for ever....si dak vrea sa-si apere tronul ar trebui sa fie mai concentrat...si nu ma indoiesc ca asha va fi...pana la urma trebuie sa recunos ....e bun, bun rau...e doar ca m-o "iritat" comentariul sau cum ca so plictisit de snooker.Atat

realmadrid.com
25th October 2005, 23:25
Da, declaratia aia a suparat pe multi :D
Oricum, nu cred ca a vorbit serios, a mai zis si dupa jocul cu Ebdon de la mondiale ca anul acesta nu va participa...si uite-l...intr-o forma buna :P
Cat despre Higgins...nu stiu daca ar fi avut cineva puterea sa-l bata pe Higgins in acea seara :ok:

Tess
26th October 2005, 01:20
nu stiu ce sanse are Hunter, dat fiind faptul ca la turneul precedent a fost invins surprinzator de rory mcleod...oricum acest turneu este for fun, dovada si unicul joc care se disputa...io ma astept la orice :D

@.com: stiu 2 jucatori care, in alte conditii ar fi reusit :P da` unu` era fara chef de snooker, iar celalalt si`a cam iesit din mana :D

Kyara
26th October 2005, 11:46
eu tzin cu Hunter orice ar fi, asta inseamna a fi fan pana la urma, dak castiga...super:D, dar dak pierde ma multzumesc cu faptul ca l-am vazut jucand,imi place de el ca chiar iubeste acest sport...nu ca altzii:P, hehehe, scuze acuma ca ma tot iau de O'Sullivan, dar pana imi trece supararea n-am ce-i face:P

let there be peace:P...lol

realmadrid.com
26th October 2005, 11:55
@Tess
Daca te referi la Ronnie....chiar daca avea chef de snooker, nu cred ca ar fi trecut de Higgins :D...a jucat prea bine..
Si..daca te referi si la Hendry...nu cred ca avea nici o sansa...Ronnie si plictisit il batea pe Hendry :D

Intradevar, turenul asta este pt distractie...adevarata valoare se va veea la UK Championship :D...

Kyara
26th October 2005, 16:09
abia astept:D:D:D

Tess
27th October 2005, 00:52
si io :D

@.com: da, ma refeream la ronnie si... la mark williams :P

Kyara
29th October 2005, 23:07
<<STEVENS TAKES BLACK POT TITLE

The world No 4 from Carmarthen beat Shaun Murphy in the final of the one-frame knockout event at the Royal Automobile Club in London, gaining a small measure of revenge for defeat to the same player in the World Championship final.

It was a framented final frame, both players knocking in impressive long pots but unable to build a decisive contribution. It came down to the colours in an tense finish, Stevens knocking in a crucial mid-range pot on the yellow and clearing to the pink for victory.

"We both made a few mistakes but that adds to the excitement in a one-frame event like this. I was pleased to knock that yellow in," said Stevens, who took his second title of the season having won the Northern Ireland Trophy in August.

"I've only had to play three frames to win this but it's always nice to win any tournament. It's a fantastic venue, it's been a great day and I really hope this will be a regular event."
Earlier, Murphy had made a 111 in his opening tie against Jimmy White, the highest break ever made in Pot Black. He went on to beat Grand Prix champion John Higgins in the semi-finals.

Stevens saw off Stephen Hendry then beat close friend Paul Hunter in the semis>>

Mi-o placut mult admosfera ,jucatorii erau relaxatzi,chiar faceau glume(e prima oara cand l-am vazut pe Hendry ca face o gluma:P),nu ma asteptam sa imi placa atat de mult, a fost cam ciudat sa vad jucatorii atat de relaxatzii ,se vedea ca sunt acolo doar de placere .Frumos....

Sharkie
30th October 2005, 10:28
Io n-am vazut turneul,m-am uitat ca prostu la un film pe calc.....poate il vad in reluare.
Ronnie a fost invins de Paul,preferatul tau Kyara,si vad ca n-ai zis nimic :P
Ma bucur pt. Paul ca incepe sa-si revina.Dar sper ca Ronnie sa castige UK-u...
Congrats to Stevens ! :ok:

Kyara
30th October 2005, 12:58
Io n-am vazut turneul,m-am uitat ca prostu la un film pe calc.....poate il vad in reluare.
Ronnie a fost invins de Paul,preferatul tau Kyara,si vad ca n-ai zis nimic :P
Ma bucur pt. Paul ca incepe sa-si revina.Dar sper ca Ronnie sa castige UK-u...
Congrats to Stevens ! :ok:

nu am zis nimic dar abia ashteptam sa il aduc careva in discutzie:rolleyes: ..hehehe..
mi-o placut mult cum o jucat si l-a un moment dat am crezut ca nu va cashtiga dar mi-o aratat din nou de ce imi place asha de mult de el, mi-o placut ca a avut si mult faire play , l-a jocul cu Stevens, acesta a ratat la bila verde si Hunter a cedat jocul:D , defapt totzi jucatori au facut faire play.Mi-o placut admosfera mey ,ce fain o fost nu erau stresatzi de loc,nu ca la World Championship, in viatza mea nu am vazut atatea lovituri ratate[hahahahha] si jucatorii n`aveau nici o treaba glumeau pe seama ratarilor:P.O fost super, o fost altfel, ii vezi altfel pe jucatorii,nu stiu daca este si reluare dar daca este sa te uitzi merita, este prima oara cand vad Pot Black si abia astept sa vad cupa Pot Black 2006:evil:
si eu ma bucur sa incepe sa-si revina....ma intristeaza faptul ca el defapt inca nu e vindecat...eu inca ii tzin pumnii.Si sa evit discutzile ,stiu ca la Pot Black este vorba de noroc pana la urma dar nu ma pot abtzine sa nu ma bucur ca a cashtigat Paul Hunter.(ma refer la disputa dintre el si O'Sullivan).Atat.(ptr moment:P)

realmadrid.com
30th October 2005, 13:05
Nu am vazut meciurile...din pacate :D
Dar...cum a fost Ronnie :D ?...la fel de glumetz ca ceilaltzi, sau...serios ca de obicei :D

Kyara
30th October 2005, 13:57
Nu am vazut meciurile...din pacate :D
Dar...cum a fost Ronnie :D ?...la fel de glumetz ca ceilaltzi, sau...serios ca de obicei :D

mah...what the fuck nimeni nu so uitat la Pot Black....:o: ..:P

o fost serios ca de obicei....dar sa stii ca nici Paul Hunter nu a prea zambit in meciul cu el, cu Stevens o mai lasat un zambet sa se arate....,nu stitzi ce atzi pierdut , serios ..niciodata nu am vazut jucatorii intr-o astfel de postura...adik glumetzii ,relaxatzii....dak ii reluare uitatzi va:ok:

realmadrid.com
30th October 2005, 13:59
Hai mai, crezi ca nu mi-am luat masuri de precautie :P ?
Moderatorul de la snook..a inregistrat meciurile :P...deci tot o sa le vad :D

Tess
30th October 2005, 14:00
...io l`am inregistrat...poate ma uit azi :D

ionute,stii adresa :P
:kiss:

Kyara
30th October 2005, 14:06
Hai mai, crezi ca nu mi-am luat masuri de precautie :P ?
Moderatorul de la snook..a inregistrat meciurile :P...deci tot o sa le vad :D


bun asha ....uitate atunci si hai sa analizam meciurile:P

Tess
30th October 2005, 16:11
Despre Pot Black...

...editia din acest an, a fost prima dupa o intrerupere de 14 ani.

Primul castigator al turneului a fost Ray Reardon, care l`a invins in finala din 1969 pe John Spencer cu 88 - 29.
"Pot Black helped take snooker out of the doldrums and put it in the public spotlight.
"But to be honest when the idea was first mentioned to me I felt a bit of trepidation. At the time we were playing really long frame matches and suddenly we were being asked to play a one-frame tournament."
"Your involvement wasn't going to be very much if you got knocked out in the first round. You might turn up, make a bad break off, not pot a ball and be on your way home.
"But it was great fun and always played in good spirit"
"It really is a toss of a coin. I don't think you can have any special tactics. It's simply down to who pots the most balls." (ray readon)

In perioada in care competitia a fost lansata, BBC--ul incepea emiterea in culori, iar jocul de snooker reprezenta o ocazie de a exploata acest lucru. Succesul turneului a fost rapid si imediat, devenind al doilea cel mai po****r program pe bbc2. Meciurile se incheiau mereu prin introducerea bilei negre, care, intr`un joc obisnuit este deseori `uitata`.
Aceasta competitie a contribuit la transformarea snookerului dintr`un sport oarecare, intr`unul dintre cele mai po****re sporturi din UK.

Se spune ca `Pot Black` a generat una dintre cele mai faimoase `perle` din istoria bbc-ului; Ted Lowe, constient de faptul ca nu toti telespectatorii aveau televizoare color, a spus:
"Steve is going for the pink ball - and for those of you who are watching in black and white, the pink is next to the green." :D
(wikipedia.org)


Iata si fianlistii...
1969--Ray Reardon--John Spencer--88 - 29 (points)
1970--John Spencer--Ray Reardon--88 - 27 (points)
1971--John Spencer--Fred Davis--61 - 40 (points)
1972--Eddie Charlton--Ray Reardon--75 - 43 (points)
1973--Eddie Charlton--Rex Williams--93 - 33 (points)
1974--Graham Miles--John Spencer--147 - 86 (points from 2 frames)
1975--Graham Miles--Dennis Taylor--81 - 27 (points)
1976--John Spencer--Dennis Taylor--69 - 42 (points)
1977--Perrie Mans--Doug Mountjoy--90 - 21 (points)
1978--Doug Mountjoy--Graham Miles--2 - 1 (frames)
1979--Ray Reardon--Doug Mountjoy--2 - 1 (frames)
1980--Eddie Charlton--Ray Reardon--2 - 1 (frames)
1981--Cliff Thorburn--Jim Wych--2 - 0 (frames)
1982--Steve Davis--Eddie Charlton--2 - 0 (frames)
1983--Steve Davis--Ray Reardon--2 - 0 (frames)
1984--Terry Griffiths--John Spencer--2 - 1 (frames)
1985--Doug Mountjoy--Jimmy White--2 - 0 (frames)
1986--Jimmy White--Kirk Stevens--2 - 0 (frames)
1991--Steve Davis--Stephen Hendry--2 - 1 (frames)
2005--Matthew Stevens--Shaun Murphy--53 - 27 (points)

realmadrid.com
3rd November 2005, 21:28
Lumea nu a uitat de Pot Black...dovada este media de audienta - 1,8 milioane....cu un varf de 2,1 mil. telespectatori....reprezinta o cota de 19% :ok:

Kyara
26th November 2005, 22:09
si ptr a inchide acest thread ......poze:D
http://www.worldsnooker.com/interactive_photo_gallery(display2_page1_player0_t ourn0_).htm
http://www.worldsnooker.com/interactive_photo_gallery(display2_page5_player0_t ourn0_).htm
http://www.worldsnooker.com/interactive_photo_gallery(display2_page9_player0_t ourn0_).htm

Kyara
26th November 2005, 22:14
hmmm..nu merg pozele:headbang:
imi cer scuze ca am postat de doua ori la rand , dar iata mai bine atasate: