PDA

View Full Version : Artimon intră în pâine



Mishumacher
29th March 2007, 21:21
Alin Artimon va debuta sâmbătă în postura de antrenor principal al CFR-ului, într-un meci contra contra celor de la Industria Sârmei Câmpia Turzii. Fostul tehnician al celor de la Poli a jucat la echipa feroviară între 1994 și 1997, în cea mai bună perioadă a CFR-ului de după Revoluție. Fostul antrenor al alb-violeților speră să repete isprava și în noua postură.
"Am doar amintit placute ca jucător la CFR. Am avut o relație deosebită și cu fostul patron al echipei, domnul Simcelescu. În acel an eram foarte aproape să ajungem la baraj. Ne mai trebuiau practic doar două puncte. Ca fotbalist am avut o prioadă foarte bună, sper să se repete și din postura de antrenor", spune Artimon.

Portarul echipei de la Gara de Nord, Andrei Urai a jucat împreună cu Artimon la Poli, în sezonul 96-97, perioadă în care alb-violeții au obținut ultima victorie împotriva celor de la Dinamo: 3-0, pe stadionul Dan Păltinișanu. Din păcate pe ei, la finalul campionatului Poli avea să retrogradeze în Divizia B. "Am lucrat cu mulți antrenori pînă acuma și pot spune că Artimon este un foarte mare cîștig. Mai ales pentru cei tineri. Vine cu metode noi, moderne, însă trebuie să-l ajute și alții", declară Andrei Urai.

În cele cîteva zile pe care le-a avut la dispoziție, Artimon a reușit să-i cunoască pe nume pe noii săi elevi, avînd în vedere că singurii jucători cu care mai lucrase înainte erau Urai, Gheju și Străuț. Mai greu i-a fost să se obișnuiască cu condițiile precare de la noua sa echipă, mai ales că la Poli nu i-a lipsit mai nimic pentru marea performanță. Cea mai mare problemă este legată de terenul de lipsa unui teren de antrenament adecvat, tehnicianul luînd în calcul să facă pregătirile pe stadionul Auto.
Spre deosebire de fostul său club, CFR nu are nici măcar un autocar propriu, astfel că deplasarea în Ardeal se va face cu un vehicul închiriat.

CFR-iștii au de luat o revanșă la Cîmpia Turzii, după ce în tur au luat bătaie de la ardelenii pe teren propriu. În urma acelei înfrîngeri antrenorul de atunci a timișorenilor, Ioan Sdrobiș, a demisionat. Artimon cunoște bine Divizia B, avînd în vedere că în primele 12 etape a fost coordonatorul echipei satelit Poli II. "O idee despre ce se întîmplă în liga secundă am. Ca si coordonator la echipa satelit a politehnicii am urmărit multe jocuri. Spre exemplu, pe cei de la Cîmpia Turzii, adversarii nostri de maine, i-am văzut de trei ori", mai spune Artimon.

Onlinesport

Mishumacher
5th June 2007, 20:28
“Inca nu putem vorbi despre plecarea mea. Voi decide meciul cu Unirea Alba Iulia din ultima etapa, insa numai dupa o discutie cu presedintele clubului, domnul Silvasan. Voi pune anumite conditii pentru a ramane aici. Sunt multe probleme care trebuie rezolvat la CFR Timisoara, iar lipsa jucatorilor este una dintre ele. De exemplu, la meciul cu Baia Mare, am avut doar 14 jucatori valizi. Sunt si probleme de ordin financiar”, a declarat, pentru Onlinesport, Artimon.

Acesta a mai precizat ca trei dintre actualii jucatori ai CFR-ului, Bumbac, Gheju si Brzdanin, vor evolua la alte echipe din sezonul viitor. “Stiu ca Bumbac s-a inteles deja cu Dinamo si ma bucur pentru ca s-a transferat la o echipa mare. Gheju si-a facut si el datoria pentru club si merita sa plece la o echipa mai mare. Din cate stiu are mai multe oferte din prima liga si probabil ca va accepta una dintre ele. Brzdanin mi-a spus ca vrea sa plece si el la alta echipa pentru ca nu mai poate juca aici.”

Tehnicianul timisorean sustine ca nu se pune problema ca Dragalina, Grigore si Scarlatescu sa fie transferati la Jiul Petrosani, grupare care si-a manifestat interesul pentru cei trei. „Nu vreau ca cei trei sa plece. Sunt jucatori tineri de perspectiva si am face o mare greseala daca i-am vinde la Jiul. Nu ma intereseaza ca domnul Sdrobis ii vrea, nu sunt dispus sa renunt la ei”, a spus Artimon.

Onlinesport: Sebastian Cozma