PDA

View Full Version : Cupa Intertoto-noul format



SORENSEN
24th October 2005, 22:02
"Noul format al cupei UEFA Intertoto

Incepand din sezonul 2006-2007, numarul de tururi va fi redus de la 5 la 3, iar invingatoarele vor intra in cu un tur mai devreme in cupa UEFA, adica in al doilea tur preliminar. A fost redus si numarul de echipe participante - de la 61 la 49.

Turul 1: 26 de echipe
Turul 2: 13 echipe din primul tur + 15 echipe
Turul 3: 14 echipe din al doilea tur + 8 echipe

Cele 11 castigatoare vor intra in tragerea la sorti pentru al doilea tur preliminar al cupei UEFA.:ok:

Fiecare tara are o reprezentanta. Daca raman locuri libere, vor fi redistribuite, dar nici o tara nu va avea mai mult de 2 echipe in competitie.

Reprezentanta Romaniei va intra in competitie din primul tur care se va desfasura la jumatatea lunii iunie. Pentru fiecare tur la care participa, cluburile vor primi 50.000 de franci elvetieni. Participarea le va fi permisa doar echipelor care termina in primele 4 locuri aflate imediat sub cele care asigura calificarea in cupa UEFA (locurile 4 - 7 pentru Divizia A).:ok:

Turul 1: Ungaria, Romania, Suedia, Slovacia, Slovenia, Cipru, Bosnia-Hertegovina, Letonia, Finlanda, Moldova, Georgia, Lituania, Islanda, Macedonia, Irlanda, Belarus, Armenia, Malta, Albania, Estonia, Irlanda de Nord, Tara Galilor, Luxemburg, Azerbaidjan, Insulele Feroe, Kazahstan

Turul 2: Belgia, Scotia, Turcia, Cehia, Rusia, Austria, Ucraina, Israel, Serbia si Muntenegru, Polonia, Elvetia, Norvegia, Bulgaria, Croatia, Danemarca

Turul 3: Spania, Anglia, Italia, Franta, Germania, Portugalia, Olanda, Grecia"OLS

Participarea le va fi permisa doar echipelor care termina in primele 4 locuri aflate imediat sub cele care asigura calificarea in cupa UEFA (locurile 4 - 7 pentru Divizia A):ok: :ok: :ok:
Asta mi se pare cel mai bine pt noi sa nu mai vina o Gloria B sa faca figuratie pe acolo de pe locul 10-12 era stupid.
Asa poate veni o echipa care are o valoare mult mai mare si poate face o figura macar egala cu cea a CFR-ului din Cluj(desi sezonul trecut cred ca s-au clasat sub Gloria:o: )

nicu26
25th October 2005, 12:52
Ai idee cum se calculeaza in ce tur va intra fiecare tara? Se tine cont de coeficientul UEFA cumva?

PS Ai dreptate ca este mai bine sa nu se mai permita inscrierea unor echipe gen Gloria B, dar ce se intampla daca echipele clasate pe locurile 4-7 refuza participarea? Eu tot cred ca echipele romanesti vor trata aceasta competitie ca o verificare a jucatorilor veniti in probe, cu toate ca ar trebui sa o considere o competitie in adevaratul sens al cuvantului.

Ultras
25th October 2005, 13:08
E bine ca se dau si ceva banuti. Astfel creste interesul echipelor de a participa in Intertoto. Ramane totusi problema programarii la jumatatea lunii iunie care poate da peste cap pregatirea de vara...

SORENSEN
25th October 2005, 14:41
Ai idee cum se calculeaza in ce tur va intra fiecare tara? Se tine cont de coeficientul UEFA cumva?

PS Ai dreptate ca este mai bine sa nu se mai permita inscrierea unor echipe gen Gloria B, dar ce se intampla daca echipele clasate pe locurile 4-7 refuza participarea? Eu tot cred ca echipele romanesti vor trata aceasta competitie ca o verificare a jucatorilor veniti in probe, cu toate ca ar trebui sa o considere o competitie in adevaratul sens al cuvantului.
Coeficientul se i-a in calcul la prima intrebare
Daca refuza echipele 4-7 de la noi se intreaba o alta tara incepand cu cea mai valoroasa "in coeficient":D (se ia pe rand tarile pana se va gasi una ,cu o cond o tara sa nu aiba mai mult de 2 reprezentante)

Paul
25th October 2005, 18:42
excelent acest sistem;

Daca stau bine si ma gandesc , peste 1 sezon reprezentanta Romaniei va intra in Turul II , deci si Intertoto va devenii o tinta (din INtertoto mergi in UEFA dupa 2 tururi jucate ... )

Daca treaba merge bine la sf sez. 2006-2007
Locul 1 ... turul III prel UCL
Locul 2... turul II prel UCL
Locul 3.... turul II prel UEFA
Castigatoarea Cupei ... turul II UEFA

Daca castigatoarea CUpei conincide cu Locurile 1-2, atunci merge finalista.
Daca finala Cupei se joaca intre locurile 1-2 , se joaca baraj intre semifinaliste pentru locul in UEFA.

Daca castigatiarea Cupei e locul 3 (sau finalista e locul 3) atunci locul 4 merge in UEFA.

Locul 4 sau 5 dupa caz , merge in Turul II intertoto ... unde va fi cap de serie ...

Astfel are de jucat 4 meciuri si intra in UEFA ...

Nu ar fi exclus cu 5 echipe in Europa... SDR , Poli , CFR sau Farul dupa caz ...

fia
25th October 2005, 19:04
Cred ca ne intindem prea mult cu visatul. pentru ce zici tu aici tre sa ajunga SDR in primavara anu asta, si elvetienii sa o beleasca rau de tot.

Paul
25th October 2005, 19:12
E realista.

Thun e in grupa cu Ajax , SParta praga si Arsenal ... sa speram ca va fi eliminata

Grashoppers ... a pierdut meciul de acasa din UEFA , e ca si eliminata ... face maxim 2p

Basel ... e in grupa mortii cu Roma , Steaua Rosie si Strasbourg

De ex. elvetienii fac 7 p , noi facem 8p (3 victorii si 2 egaluri ... victorii ... Rapid - PAOK , Steaua Halmstad , si inca una care se nimereste + 2 egaluri).

Steaua oricum merge in primavara , face si acolo 2p si am depasit Elvetia ...

babalau
4th November 2005, 20:53
puteti sa-mi dati si mie un link unde pot vedea coeficientul uefa?:headbang:

fia
5th November 2005, 04:17
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/

babalau
5th November 2005, 13:38
multumesc mult :ok:

ADelPiero
5th November 2005, 16:35
Juve pe 10 ... Steaua pe 43 :D