PDA

View Full Version : Etapa a 11-a: Otelul Galati - FC Arges



Vulturul
24th October 2005, 00:49
Sambata, 29 octombrie 2005: Otelul - FC Arges, ora 15:00
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

bobycox
24th October 2005, 01:40
2 solist. Vom recupera punctele pierdute cu Poli, fara doar si poate. Nu vom avea mila.

maxultras
24th October 2005, 10:41
Cu Poli am avut ghinion ..sper sa nu se repete si cu Otelul ..e un meci de luat la pariuri in x2...

UrsMeier
24th October 2005, 12:11
Trebuie sa recuperam punctele pierdute cu Timisoara......iar Otelul nu prea mai sperie pe nimeni.........meci de 2 solist

maxultras
24th October 2005, 15:02
victorieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee atat vrem

UrsMeier
24th October 2005, 19:42
Victorieeeeeee Arges

esku
25th October 2005, 20:32
batem cu 2-0. dak nu era eroarea lui vintila acum eram pe 3.....ata ete :D

andrei_cj
25th October 2005, 21:59
Repet Sunda pierde greu acasa....deci un X e mai degraba real!

bobycox
26th October 2005, 00:45
Repet Sunda pierde greu acasa....deci un X e mai degraba real!
Da ai dreptate, imi aduc aminte un meci in deplasare cand era antrenor la Alba Iulia, nu am reusit decat un "chinuit" 1-5.:evil: :D

esku
26th October 2005, 01:08
andrei cj, pana la urma nu joaca sunda, ci cei 11 jucatori .... si stim cu totzii ce lot subtirel are otelul..... nu`mi fac probleme pt. acest meci....3 pct.

UrsMeier
27th October 2005, 16:45
Argesul trebuie sa imvinga

Vi3rme_X
27th October 2005, 18:07
Nu conteaza cu cat castiga...doar sa castige!

maxultras
27th October 2005, 23:30
Mi-e frica sa nu fim prea optimisti...dar la cum joaca echipa avem dreptu sa speram la rezultate bune pe viitor...sper doar sa nu avem ghinion...HAI F.C Arges ....Nucleo alaturi de voi mereu

Vulturul
28th October 2005, 13:22
Cred ca vom castiga...Trebuie sa ne recuperam punctele pierdute etapa trecuta acasa..

andrei_cj
28th October 2005, 13:52
Sunda mare vulpoi...ATENTIE!

Vulturul
28th October 2005, 18:11
Bai da ne lasi cu Sunda asta al tau...Ce mari performante a avut asta de il tot lauzi asa?Doar nu o intra Sunda in teren sa joace?Si ca un scor sa zicem 2-0 pt Arges ca Otelu cica nu are nici un atacand :D

esku
29th October 2005, 00:22
vad ca suntem considerati favoriti de majoritatea celor de pe forum ..... sper sa nu ii dezamagim :P

Vulturul
29th October 2005, 10:06
Şomi ţine pumnii Argeşului
În vara acestui an, Dănuţ Şomcherechi alegea să plece de la FC Argeş, după şapte ani petrecuţi la Piteşti. Şomi nu adorit să fie prima rezervă a lui Sorin Cârţu pentru postul de fundaş central, ci a plecat la o echipă care avea nevoie de el pe teren: Oţelul Galaţi. În plus, şi contractul era puţin mai mare decât la Piteşti, astfel că la 31 de ani a simţit nevoia de o nouă provocare. În primele etape, Oţelul a avut ghinionul să întâlnească pe Dinamo, Steaua şi Rapid, plus alte echipe puternice ale campionatului. Din cauza programului greu, gălăţenii au acumulat puţine puncte, astfel că au fost schimbaţi atât antrenorul, cât şi preşedintele clubului. Cu toate acestea, Şomi a rămas jucător de bază, fiind singurul fotbalist al Oţelului care, după nouă etape, jucase toate minutele. Rezultatul de 0-0 cu Jiul Petroşani a produs o şedinţă furtunoasă, în urma căreia Dănuţ Şomcherechi, Aurelian Dumitru, Ionuţ Dragomir şi Dănuţ Matei au fost daţi afară de la echipă. Astfel, fostul căpitan al echipei FC Argeş nu poate juca împotriva formaţiei la care a debutat în Divizia A.

Dănuţ Şomcherechi: „FC Argeş e favorită”
# Ce mai faci Şomi? Unde eşti, la Galaţi sau la Piteşti?
- Nici într-un loc, nici în altul, ci la Baia Mare, acasă. În aceste momente cel mai bine este să fii lângă familie. Aştept hotărârea Comisiei pentru Statutul Jucătorului, de marţi. Sper că-mi va da dreptate, pentru că decizia luată de cei de la Galaţi a fost abuzivă.
# Dar ce s-a întâmplat, pentru că tu erai om de bază?
- Prea bine nu ştiu ce s-a discutat în acea şedinţă, cert este că m-am trezit cu contractul reziliat. Jucasem toate meciurile, eram singurul integralist, la antrenamente dădeam totul, altfel nu aveam cum să joc, nu?... Aşa că de „indolenţă în pregătire şi joc”, cum au zis ei, nici nu poate fi vorba!
# Îţi pare rău că nu joci împotriva Argeşului?
- Sincer, şi da şi nu. Îmi pare rău că nu joc pentru că sunt fotbalist profesionist, şi îmi doresc să fiu pe teren, dar într-un fel nu-mi pare rău, pentru că mi-ar fi fost greu. Vă daţi seama, după atâţia ani petrecuţi la Piteşti, la FC Argeş, echipă care mi-a dat totul, aş fi avut emoţii mari. Am rămas cu foarte mulţi prieteni la Piteşti printre jucători, printre antrenori şi conducători. Nu m-am certat cu nimeni când am plecat, ci pur şi simplu am considerat că trebuie să schimb atmosfera.
# Cine crezi că va câştiga astăzi?
- Din ce am văzut eu la televizor, FC Argeş are o echipă bună, joacă exact şi este favorită. În plus, are unele avantaje, cel care nu poate fi neglijat fiind acela că Sorin Cârţu a fost antrenor la Oţelul. Dar, partida se joacă pe teren şi nu se poate şti niciodată ce se poate întâmpla. Mai ales că la Oţelul s-au schimbat multe în ultimul timp...
# Tu ce vei face de la 1 noiembrie?
- Indiferent de decizia Comisiei de marţi, jucător liber de contract sau repunerea în drepturi, eu oricum nu o să mai joc până la sfârşitul anului. Conform regulamentului, dacă am evoluat într-un campionat, nu o mai pot face la altă echipă, nici măcar în străinătate. O să mă antrenez acasă, după care o să-mi caut o echipă, pentru că nu îmi încheie mie cariera Marius Stan (n.r. – preşedintele Oţelului) atunci când vrea el!

Veşti bune pentru FC Argeş
Oţelul n-are atacanţi
Accidentarea lui Viorel Tănase, anunţată de ieri în cotidianul TOP, nu este singulară în lotul Oţelului Galaţi. Astfel, cu doar două zile înainte de meciul cu FC Argeş, singurul atacant valid din lotul echipei de la malul Dunării, Bogdan Aldea, a călcat strâmb şi a făcut entorsă la gleznă. În aceste condiţii, Oţelul nu are nici un atacant valid în lot, decât juniorul Bogdan Ungureanu. „Cred că va rata acest meci, aşa că va trebui să găsim o altă soluţie pentru avanposturi. Cu siguranţă nu vom juca în zece, ci vom trimite pe cineva în teren”, a spus antrenorul secund al gălăţenilor, Ion Gigi. Se pare că oţelarii vor improviza cu Ionuţ Bădescu în atac, micuţul jucător originar din Piteşti fiind singurul fotbalist cu profil mai ofensiv.
Aliat sau duşman?
Anul trecut, cu Sorin Cârţu la timonă, Oţelul Galaţi a transformat imposibilul gazon de pe stadionul Dunărea într-un atu în faţa echipelor vizitatoare. Rând pe rând, Steaua, Dinamo, Rapid şi alte echipe cu nume au pierdut la Galaţi, după care au acuzat starea proastă a terenului de joc. În acest campionat, situaţia s-a schimbat radical, Oţelul nereuşind nici o victorie în meciurile de pe teren propriu. În condiţiile în care FC Argeş a izbutit două succese în deplasare, piteştenii par favoriţi în jocul de mâine, mai ales că evenimentele din ultima perioadă sunt tot în avantajul Argeşului.

Mai multă precauţie
„Nu cred că mă mai poate surprinde în vreun fel sau altul Galaţiul după ce am antrenat acolo, ci mai mult mi-e teamă de starea de spirit a jucătorilor mei. S-a văzut şi în meciul cu Poli că nu au încredere în ei”, a declarat înainte de meci Sorin Cârţu. Acesta a cerut la ultimele antrenamente ale echipei mai multă precauţie din partea jucătorilor săi, conştient fiind că Oţelul va încerca absolut totul pentru a obţine prima victorie acasă, în acest campionat. Chiar şi Sorinaccio va risca mai puţin, renunţând la sistemul 4-3-3 pe care l-a folosit în partida câştigată cu 1-0 în Cotroceni, în favoarea unui 4-4-2, în care este posibil să-şi facă apariţia Marius Sava, cu rolul de a menţine posesia balonului.

Oţelul Galaţi - FC Argeş
Galaţi. Stadion: „Dunărea”. Sâmbătă, ora 15. Netelevizat
Formaţii probabile
OŢELUL: Urai – Ghidarcea, Zeciu, D. Munteanu, Izvoreanu – Balauru, Mărginean, Macare, Crăciun – Aldea, I. Bădescu. Antrenor: Aurel Şunda
FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, M. Radu, Rohat, Poenaru – Dobre, Prepeliţă, M. Sava, Murgan – C. Tănasă, Năstăsie. Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Marian Salomir - Miklos Nagy şi Gero Szabo (toţi din Cluj-Napoca)
Arbitru de rezervă: Daniel Deca (Brăila)
Observatori: Florin Verigeanu (Rm. Vâlcea) şi Mircea Neşu (Oradea)

Sursa:Top

Vulturul
29th October 2005, 11:35
"Cârţu nu mai ştie echipa, ci doar terenul Oţelului!"

"Secundul" Ion Gigi, optimist la întâlnirea cu "Sorinaccio"

* Echipa gălăţeană de primă divizie joacă azi cu FC Argeş, de la ora 15.00, în etapa a XI-a a Diviziei A * Principalul adversar al gălăţenilor, tehnicianul Sorin Cârţu, nu prezintă secrete pentru tabăra locală - susţine antrenorul secund al "roş-alb-albaştrilor", Ion Gigi

Cel mai apreciat antrenor al ultimilor ani în Galaţi revine astăzi în oraşul în care accepta în decembrie 2003 să lucreze alături de Nicolai Boghici (ex-preşedinte al Oţelului). Sorin Cârţu, o "piesă" importantă din celebra "Craiova Maxima", a reuşit în scurta perioadă petrecută la Dunărea de Jos să joace cu Oţelul o finală de Cupa României şi să părăsească ţara în interes de serviciu, în preliminariile Cupei UEFA. Acum, "Sorinaccio" - poreclit astfel pentru abnegaţia cu care aplică legile apărării totale - le este adversar "roş-alb-albaştrilor", iar în fotbal, atunci când îţi întâlneşti foştii colaboratori, se spune că ai cel puţin un atu. Antrenorul secund al gălăţenilor, Ion Gigi, nu este însă de acord cu această ipoteză: "N-am lucrat cu domnul Cârţu, dar îi cunosc calităţile. Nu cred că are vreun avantaj în meciul de sâmbătă (n.r. - azi), deoarece echipa noastră nu mai seamănă cu cea din perioada petrecută de el la Galaţi. Este schimbată aproape de tot, ştie numai terenul, atâta tot. Şi, în vremurile noastre, când poţi procura foarte uşor casete cu orice adversar, cred că nu mai există secrete. I-am studiat pe cei de la FC Argeş şi suntem gata să facem totul pentru a lua cele trei puncte", a afirmat Ion Gigi. El este convins că victoria din Cupă, 2-0 cu Pandurii Tg.Jiu, poate declanşa revirimentul trupei dunărene: "Sper să fie un semn bun victoria de la Mogoşoaia şi să începem să câştigăm şi pe teren propriu". Oţelul a disputat în actuala stagiune cinci meciuri în propriul fief, scoţând doar trei
puncte din tot atâtea remize.

Balauru: "Nu contează cine marchează golul 700"
Am căutat în arhivă ultimul meci susţinut de Sorin Cârţu la Galaţi, acel 0-0 cu Universitatea Craiova (26.11.2004), şi i-am dat dreptate, Oţelul de acum un an având o cu totul aură. Atunci existau Rohat şi Nanu în apărare, acum se mizează pe Zeciu, Ghidarcea şi Şomodean, în poartă a trecut Urai în locul stelistului Cernea, în timp ce atacul Victoraş Iacob - Dănuţ Oprea a fost schimbat cu "tandemul" Bădescu - Aldea. Unul dintre jucătorii care au sosit la Galaţi după plecarea lui "Sorinaccio", mijlocaşul Dan Balauru, este de părere că victoria nu-i mai poate ocoli şi de data aceasta pe elevii lui Aurel Şunda. Totodată, Balauru crede că golul 700 al Oţelului în întreaga sa istorie de Divizia A va fi înscris, cu siguranţă, în disputa de astăzi. "O să marcăm şi, cel mai important lucru, o să şi câştigăm. Nu contează cine înscrie, important este să luăm cele trei puncte", a spus mijlocaşul, când l-am întrebat dacă îl interesează să puncteze golul cu pricina. "Viaţa Liberă" va premia cu un medalion special autorul "boabei" cu numărul 700.
* Echipa probabilă a Oţelului pentru disputa de azi: Urai - Balauru, Ghidarcea, Zeciu, D.Munteanu, Şomodean - Macare, C.Mărginean, Izvoreanu - R.Oprea, Bădescu.
Dănuţ Lungu

Sursa: Viata Libera - Galati
http://www.vlg.sisnet.ro

Vulturul
29th October 2005, 11:36
Izvoreanu isi infrunta mentorul

Silviu Izvoreanu va trebui sa invinga astazi echipa antrenata de Sorin Cirtu, antrenorul care l-a adus din diviziile inferioare, unde juca pe terenuri comunale, in nationala de tineret a Romaniei.

Meciul de astazi cu FC Arges reprezinta, probabil, cel mai important test pentru actuala echipa a Otelului. Jucatorii, care au fost catalogati ca alcatuiesc cea mai slaba formatie din istoria echipei, trebuie sa demonstreze ca sint un grup ce poate face fata rigorilor din Divizia A. In meciul de astazi, ce va incepe la ora 15.00, pe stadionul "Dunarea", Izvoreanu si ai lui va trebui sa obtina prima victorie pe teren propriu din actualul sezon, sa inscrie un gol dupa mai bine de 450 de minute - care de altfel este si a 700-a reusita a clubului pe prima scena - si, nu in ultimul rind, sa redreseze pozitia formatiei in clasament. Otelul se afla in acest moment pe un ingrijorator loc 13, cu -8 in clasamentul adevarului. Pentru a realiza toate aceste obiective Otelul trebuie sa invinga echipa fostului antrenor al formatiei, Sorin Cirtu, care a reusit ceea ce Sunda nu este in stare, adica sa creeze, intr-un timp scurt, cu jucatori mai putin cunoscuti, o echipa care sa faca fata rigorilor primei divizii. Pentru a reaminti de rezultatele muncii lui Cirtu pe malul Dunarii trebuie doar sa spunem ca antrenorul oltean este cel care l-a adus pe Silviu Izvoreanu la Otelul. In urma cu aproape doua sezoane Cirtu il remarca pe inaltul jucator al “Dunarii” intr-un meci amical intre Otelul si fosta echipa a lui Izvoreanu. La finalul meciului Cirtu declara ca este pacat ca un jucator talentat al Galatiului sa nu fie adus la Otelul si sa ramina in diviziile inferioare. Astfel au inceput negocierile care l-au adus pe Izvoreanu in prima divizie si mai apoi in nationala de tineret a Romaniei. Izvoreanu a ajuns intre timp sa fie unul dintre cei mai doriti jucatori din prima divizie, fiind curtat asiduu de Poli Timisoara, dar si de Steaua.

Otelul vrea suporteri

Unul dintre atuurile prin care Otelul poate cistiga partida cu FC Arges il reprezinta sustinerea venita din partea publicului. Public care a venit intr-un numar foarte mic la stadion in ultimul timp. Asa cum de altfel remarca si presedintele clubului Marius Stan, la meciurile Otelului vin asa de multi oameni, incit presedintele Otelului ar putea da mina cu toti spectatorii. La ultimul meci pe teren propriu, cu Jiul Petrosani, de-abia daca erau in tribunele stadionului “Dunarea” 200 de suporteri. Astazi se doreste ca tribunele sa fie mai po****te, iar jucatorii sa fie impulsionati de scandarile galeriei si ale publicului. Din pacate nu sint multe perspective in acest sens, jocul slab al echipei, pozitia in clasament si vremea friguroasa urmind a tine o buna parte dintre galateni departe de stadion. Meciul nu va putea fi urmarit decit pe stadion, pentru ca partida cu FC Arges nu va fi televizata.

Principala problema cu care se confrunta conducerea tehnica pentru meciul de astazi este alcatuirea unei linii de atac competitive, care sa perforeze poarta argesenilor. Dupa mai vechea accidentare a lui Marian Alexandru, care il tine pe tusa pe atacant, si Aldea s-a accidentat si era dat indisponibil de conducerea tehnica. In cazul lui Aldea mai este posibila o recuperare de ultima ora, astfel incit sa fie apt de joc la ora partidei. Nu va fi prezent pe teren nici capitanul Tanase, accidentat la menisc, astfel incit Otelul va avea astazi un nou capitan. Cea mai probabila solutie este cea cu Danut Munteanu, insa nu este exclus nici ca Izvoreanu sa poarte banderola de capitan in meciul de astazi.

Sursa: Monitorul de Galati
http://www.monitoruldegalati.ro

Vulturul
29th October 2005, 12:11
Vintilă rămâne în poartă
Deşi mulţi l-au văzut principalul vinovat pentru greşeala de la golul primit în meciul cu Poli Timişoara pe portarul Bogdan Vintilă, Sorin Cârţu nu este întru totul de acord. Antrenorul Argeşului a studiat cu atenţie faza în care Mansour s-a ciocnit cu Rohat şi Vintilă şi a descoperit cu a fot o greşeală în lanţ, şi ar fi incorect să-l considere pe Vintilă singurul vinovat. Astfel, apărătorul piteştean va rămâne în poartă şi la meciul cu Oţelul Galaţi, unde va avea posibilitatea să se revanşeze scăparea de la golul lui Moldovan care a privat echipa de trei puncte meritate în meciul cu Poli Timişoara.

Negoiţă are şanse minime să joace
Unul dintre cei mai constanţi jucători de la FC Argeş, Liviu Negoiţă, are şanse destul de mici să evolueze mâine, împotriva Oţelului. El a suferit o accidentare în partida cu Poli, fiind schimbat de către Dobre. În partea a doua a săptămânii, Negoiţă a efectuat doar antrenamente la intensitate scăzută. El va face deplasarea la Galaţi, dar un verdict al medicului va fi dat doar în ziua meciului. În cazul în care ploieşteanul nu va putea să intre în teren, pe postul său va juca Andrei Prepeliţă, iar mijlocaş dreapta va evalua Cornel Dobre, adică exact aşezarea Argeşului din meciul cu Poli Timişoara, de după ieşirea de pe teren a lui Negoiţă.

Salomir, din nou la Oţelul – FC Argeş
După ce a condus la centru o partidă la Mioveni, miercuri, clujeanul Marian Salomir a fost desemnat să arbitreze meciul de sâmbătă al Argeşului, cu Oţelu Galaţi. Salomir va fi ajutat la cele două linii de Miklos Nagy şi Gero Szabo, de asemenea din Cluj-Napoca, iar arbitru de rezervă va fi Daniel Deca, din Brăila. Observatorii partidei sunt Florin Verigeanu (Rm. Vâlcea) şi Mircea Neşu (Oradea). Culmea este că Salomir a condus ultimul meci oficial dintre FC Argeş şi Oţelul Galaţi, disputat în acest an, la Piteşti, în returul campionatului trecut, întâlnire terminată cu scorul de 1-1. În acest sezon, Salomir a purtat noroc piteştenilor, care au smuls un egal, 1-1, în Giuleşti.

Viorel Tănase nu va juca
Căpitanul echipei Oţelul Galaţi, Viorel Tănase, nu va juca împotriva echipei FC Argeş. Fostul fotbalist alb-violet în campionatul 2003-2004 a fost supus unei intervenţii chirurgicale de menisc şi va fi indisponibil aproximativ o lună şi jumătate. El s-a accidentat în partida de campionat cu FC Vaslui (0-0) şi a lipsit la meciul de cupă cu Pandurii (2-0). În aceste condiţii, banderola de căpitan al echipei va fi preluată de Dănuţ Munteanu. Conducerea clubului gălăţean a hotărât ca în urma egalului de la Vaslui şi a calificării în sferturile de finală ale Cupei României să fie deblocate primele de joc. „Credem că echipa se află într-un progres şi, pentru a stimula jucătorii, s-a luat această decizie în speranţa ca meciul de sâmbătă cu FC Argeş să aducă şi prima victorie pe teren propriu în acest campionat”, a declarat directorul general adjunct Cătălin Tofan. Oţelul a blocat primele şi a dat patru oameni afară, inclusiv Daniel Şomcherechi, după scorul de 0-0 înregistrat în meciul de la Galaţi, cu Jiul Petroşani

Top

Marquise MGP
29th October 2005, 13:59
Echipa probabilă a Oţelului pentru disputa de azi: Urai - Balauru, Ghidarcea, Zeciu, D.Munteanu, Şomodean - Macare, C.Mărginean, Izvoreanu - R.Oprea, Bădescu.

pronosticul meu ... prima victorie acasa a otelarilor in sezonul asta :D

Cristi`
29th October 2005, 17:39
otelu - Fc Arges 0-1 Bilasco min 87,penalti , iar pe sfarsit de mesci numai sa ne tina pe noi in suspans...

suntem pe 4 momentan

Vulturul
29th October 2005, 19:50
O victorie importanta ....Cu o echipa care cedeaza greu puncte pe teren propriu..Primul gol al lui Bila in acest sezon,sper ca va continua sa marcheze incepand din aceasta etapa asa cum facea pana acum...Ne asteapta un meci acasa cu Pandurii in care nu avem voie sa pierdem cele trei puncte..

Marquise MGP
29th October 2005, 20:49
pt otelul astazi s-a adeverit zicala "la omul sarac nici boii nu trag" (oricine ar fi acesti "boi" ) ... un meci slab facut de ambele echipe , atat argesul cat si otelul tragand sperante pt un meci egal ... dupa cum il stim pe sorinaccio a incercat sa inkida jocul,terenul prost favorizand o "balacareala" la mijlocul terenului care a fost decisa in final,in favoarea argesului, printr-o lovitura de pedeapsa ... mult asteptata victorie acasa intarzie si sper sa vina macar pana la finalul turului.

:(

esku
29th October 2005, 21:41
bv baieti....f importante aceste 3 pcte.....pt ca am ne`am revansat dupa rezultatul nedrept cu timisoara.....
Am inteles ca terenul a fost extrem de slab, lucrul acesta a afectat mult spectacolul fotbalistic ..... cartu a obtinut cele 3 puncte dupa un meci slab, in sfarsit avem si noi sansa dupa cateva rezultate nedrepte.....

Vulturul
29th October 2005, 23:20
Stati voi linistiti ca nu pica Otelul...Sunt altii care au sanse sa pice...in nici un caz nu vor pica otelarii...

UrsMeier
30th October 2005, 16:57
Daca era un antrenor bun era si el la o formatie cat de cat buna.

vladi
30th October 2005, 18:10
.........Argesul are doar doua meciuri pierdute sezonul asta...din care o furaciune cu Steaua si unul pe bune, cu Farul. Cred ca asta spune multe. E bine ca inca lumea nu se teme de noi si putem face surprize:-)

Marquise MGP
30th October 2005, 18:23
Daca era un antrenor bun era si el la o formatie cat de cat buna.

nu sunt destule ekipe bune in div. A pt toti antrenorii :D

Vulturul
31st October 2005, 13:30
Cârţu a înecat spectacolul în Dunăre
Trei puncte mari de la nişte amărâţi
Aproximativ 500 de gălăţeni au venit sâmbătă pe stadionul Dunărea să asiste la meciul cu FC Argeş, poate ultimul pe care oţelarii îl vor juca pe gazonul de Divizia C pe care s-au chinuit mai bine de un an de zile. Era clar pentru toată lumea că acest meci cu FC Argeş era cel mai greu dintre toate pentru că, pe lângă indisponibilităţile lui Şunda, Oţelul întâlnea o echipă pregătită de Sorin Cârţu, cel care îi ştia pe roş-albaştri ca pe propriile buzunare. De ce le-a fost frică gazdelor, nu au scăpat. Timp de 90 de minute s-au chinuit să ajungă la poarta lui Vintilă, dar nu au reuşit acest lucru decât de două ori: odată printr-o centrare periculoasă, şi ultima oară în minutul 91, atunci când a fost consemnat de altfel şi singurul şut pe poartă al oţelarilor! E adevărat că nici oaspeţii nu au excelat în ocazii, doar Năstăsie pironindu-l în prima repriză pe Urai cu un şut pe care trebuia să scrie gol...
Pe 4! Cine-ar fi crezut?
În rest, pe teren a existat o singură echipă, FC Argeş! De data aceasta, piteştenii nu au mai zburdat pe teren, ca în meciurile de la Petroşani şi din Cotroceni, ci au preferat să distrugă construcţia gălăţenilor şi să menţină mingea departe de poarta lui Vintilă. Pe final, când gazdele au dat semne de oboseală, Cârţu l-a introdus în teren pe Costescu, un atacant foarte tehnic, şi acesta a rezolvat meciul: a luat o minge pe cont propriu, a intrat în careu şi a fost faultat de Zeciu. Pentru Bilaşco, transformarea penalty-ului nu a fost decât o simplă formalitate, astfel că FC Argeş realizează a treia victorie în deplasare în acest campionat, a doua consecutivă, şi urcă până pe locul patru al clasamentului Diviziei A, cel puţin până la disputarea meciurilor de duminică! Cine ar fi crezut?

Oţelul Galaţi - FC Argeş 0-1 (0-0)
Bilaşco (88-penalty)
OŢELUL: Urai – Ghidarcea (81 Crăciun), Zeciu, D. Munteanu – Balauru, Mărginean, Macare, Şomodean, Izvoreanu - Aldea, I. Bădescu (64 Ungureanu). Antrenor: Aurel Şunda
FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, M. Radu, Rohat, Poenaru – Dobre (69 Crivac), Prepeliţă, Murgan – Bilaşco, C. Tănasă (86 Costescu), Năstăsie (80 Ad. Ionescu). Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Marian Salomir - Miklos Nagy şi Gero Szabo (toţi din Cluj-Napoca)
Cartonaşe galbene: Ghidarcea, Zeciu

Norocul lui Salomir
Arbitrul clujean Marian Salomir a purtat încă o dată noroc lui FC Argeş, acest lucru fiind observat la finalul meciului chiar de preşedintele clubului, Viorel Ilinca. Cu Salomir la centru, în acest campionat, FC Argeş a marcat de două ori decisiv în minutul 88! Prima oară s-a întâmplat în etapa a doua, pe Giuleşti, când Ciprian Tănasă a înscris cu capul, aducând Argeşului un egal nesperat, iar a doua oară la Galaţi, când Bilaşco a marcat din penalty. Deşi a fost contestat de gălăţeni atunci când a arătat punctul cu var, Marian Salomir a primit la vestiare confirmarea corectitudinii deciziei luate chiar de la împricinat: Marian Zeciu. „Aşa este, m-am repezit în el. A fost un gest reflex, pe care îl regret. A fost penalty”, a spus gălăţeanul.
La începutul meciului, Marian Salomir a vrut să arbitreze cu o banderolă albă pe braţ, ca protest la adresa deciziei de a-l demite pe Crăciunescu, dar cum o decizie definitivă nu fusese luată de Comitetul Executiv (ce se va întruni abia marţi), clujeanul a renunţat a grevă.

Marea bubuială
Rugat să comenteze meciul care tocmai se încheiase, antrenorul Aurel Şunda a fost scurt şi la obiect: „O bubuială continuă a balonului”. Partida a fost urâtă, dar un mare merit îl are şi terenul de joc, unul execrabil, pe care cei 22 de jucători s-au chinuit să calce corect, ca nu cumva să facă vro entorsă în brazdele de pe suprafaţa de joc. Cârţu a speculat excelent faptul că gălăţenii nu au avut o „minte limpede”, aglomerând jumătatea de joc cu un presing continuu şi atac permanent al adversarului. Astfel, în lipsa lui Viorel Tănase care le aranja jocul gălăţenilor, Oţelul a bubuit toate mingile spre careul lui Vintilă, care nici cu ochii închişi nu avea cum să greşească de această dată. La finalul meciului, ambele tabere au recunoscut că partida nu a fost una încântătoare, dar scopul a scuzat mijloacele.
Sorin Cârţu: „A fost o revedere cât se poate de plăcută cu Galaţiul, mai ales că pentru mine s-a încheiat şi cu un rezultat super. Îmi pare rău de Oţelul dar asta e viaţa. Sigur, când dai gol în ultimele minute ale meciului atunci e vorba de noroc”.


CULISE
# Şapte vulturi. Doar şapte suporteri au venit de la Piteşti pentru a asista la meciul cu Oţelul Galaţi. Aceştia s-au urcat repede, de dimineaţă, într-un tren, atunci când au aflat că varianta cu autobuzul nu mai e de actualitate. Deşi au fost în inferioritate numerică, glasul lor s-a făcut auzit, deoarece nici gazdele nu au po****t tribunele...
# Recuperare. Sorin Cârţu şi-a ţinut jucătorii la vestiare timp de o oră, pentru recuperare. Antrenorul piteştean a vrut să câştige o zi, deoarece meciul următor se dispută vineri. Cei care nu au ştiut acest lucru au crezut că piteştenii sărbătoresc prelungit victoria în vestiare.
# Pe ce loc suntem? Imediat după ce a acordat interviurile pentru care a fost aşteptat aproape 60 de minute de jurnaliştii locali, Sorin Cârţu s-a interesat de celelalte rezultate. După ce a aflat de înfrângerea Sportului la Iaşi şi victoria Clujului la Bacău, Cârţu a zis ca pentru el: „E bine, sutem pe patru”.
# Opriţi violenţa! Jucătorii ambelor formaţii au ieşit de la vestiare cu nişte tricouri albe, pe care scria „Opriţi Violenţa”, aluzie la ultimele evenimente extrem de grave petrecute pe patru stadioane mari ale ţării. Puţinii spectatori au zâmbit la vederea lor, şi au comentat la final că acele tricouri ar fi trebuit să le dea de gândit chiar jucătorilor, să nu mai omoare fotbalul!
# Doi conducători. Doar doi conducători de la FC Argeş s-au aflat în tribuna oficială, la meciul de la Galaţi: Viorel Ilinca şi Răzvan Tunaru. Ei s-au întreţinut un timp cu Dănuţ Şomcherechi, cel care cu o zi înainte partidei cu Oţelul declarase în cotidianul TOP că FC Argeş este fvorită şi că va învinge sigur.

Adio Dunăre!
Pentru Oţelul, s-ar putea ca acest meci cu FC Argeş să fi fost ultimul disputat pe stadionul Dunărea, o gazdă care în acest sezon s-a dovedit a fi neprimitoare cu fotbaliştii roş-albaştri. În turul de campionat 2004-2005, atunci când Oţelul lui Cârţu a venit pentru prima oară pe Dunărea, deoarece începuseră lucrările de modernizare ale stadionului Oţelul, lucrurile au stat cum nu se poate mai bine. Din opt meciuri au fost câştigate şapte, printre care şi cele cu Dinamo şi Steaua, iar unul singur s-a terminat la egalitate. În acest campionat însă, Oţelul nu a câştigat niciodată, a pierdut de trei ori şi s-a afundat în clasament pânăpe penultimul loc! Prin urmare, deşi revenirea pe stadionul Oţelul era programată abia la primăvară, se pare că terminarea lucrărilor vor grăbi întoarcerea acasă a siderurgiştilor.

Sursa:Top