PDA

View Full Version : cel mai glorios rezultat al lui Dinamo



Romeo
24th October 2005, 08:20
pentru ca dinamovistii si-au bagat coada la ancheta mea cu cel mai bun rezultat al Stelei, va pun aceeasi intrebare: care a fost cel mai glorios rezultat al lui Dinamo.
Sugerez cateva:
1983 C1 Dinamo - Hamburger SV 3-0
1965 C1 tur 2 Dinamo - Inter Milano 2-1
1973 C1 Dinamo - Crusaders Belfast 11-0
1979 C3 Alki Larnaca - Dinamo 0-9 si Dinamo - Eintracht Frankfurt 2-0
1988 C2 Kuusysi Lahti - Dinamo 0-3
1989 C2 Dinamo - Panathinaikos 6-1
1990 C2 Partizan Beograd - Dinamo 0-2
1999 C3 FC Mondercange - Dinamo 2-6
1999 C3 Benfica Lisabona - Dinamo 0-1
2003 C3 Shakhtar Donetsk - Dinamo 2-3

t.b.
25th October 2005, 00:14
Numa` din cupele europene ii bun?

edit by ayrton: nu.

Angelina Jolie
25th October 2005, 03:09
Hai sa propun si eu 2 rezultate glorioase: Dinamo - universitatea (umilinta Cluj) 8-0, si universitatea (umilinta Cluj) - Dinamo 0-6. In campionatul '98-'99.
Multumim DINAMO!!!

george-dinamo
25th October 2005, 13:46
de cand deschid stelistii threaduri pe suporter DINAMO?

alejandro
25th October 2005, 15:24
a vrut si el sa fie mai bun cu voi:P
Pt dinamovisti cred ca 3-2 cu sahtior,cand nimeni nu prea le dadeau multe sanse/hello

adbogdan
25th October 2005, 16:05
octombrie 1981
Internazionale Milano - Dinamo 1 - 1
Dinamo - Internazionale Milano 3 - 2 (dupa prelungiri, cu 2-1 pentru Inter in minutul 95)

Cine era Internazionale pe vremea aia ? Semifinalista a CCE in editia 1980 - 81 (eliminata greu de Real Madrid, 1 - 0 si 0 - 2). In componenta echipei figurau Bergomi, Marini, Altobelli si Oriali, titulari in nationala Italiei ce in vara lui 82 va castiga Campionatul Mondial. E suficient ?

gicu
25th October 2005, 20:53
Eu sunt mandru de multe rezultate, insa deasupra tuturor stau campaniile din CCE '82-83 si cea din C3 '89-90:yeah: Au fost doua echipe adevarate de caini rosii care defilau prin Europa /hello /hello /hello

t.b.
25th October 2005, 21:10
Hai sa propun si eu 2 rezultate glorioase: Dinamo - universitatea (umilinta Cluj) 8-0, si universitatea (umilinta Cluj) - Dinamo 0-6. In campionatul '98-'99.
Multumim DINAMO!!!

Si sa nu uitam cel mai recent meci:
Dinamo - ecomax (frana) gruia 5-0, o echipa care cica avea obiectiv castigarea cupei sau calificarea intr-o competitie europeana :evil:

byby_ecomax_boy
25th October 2005, 21:40
Dinamo 8-0 studentzii din GROAPA DE GuNOI:degete:hahaha!
RESPECT DINAMO!

Rossi
26th October 2005, 06:49
edit by ayrton: lasa-i pe stelisti in pace, ca au ei threadurile lor.

Rossi
26th October 2005, 07:05
1965/1966 - Dinamo - Inter Milano 2-1

1975/1976 - Dinamo - Real Madrid 1-0

1976/1977 - Dinamo - AC Milan 0-0

1970/1971 - Dinamo - Liverpool 1-0

1981/1982 - Dinamo - Inter Milano 3-2

1990/1991 - Dinamo - FC Porto 1-1

alejandro
26th October 2005, 10:13
@achiles:se pun si egalurile?:D mari rezultate aveti:P
Ceva vreo finala europeana,n-ai nimic pe acolo?:drak:

george-dinamo
26th October 2005, 10:37
incredibil, sunt mai multe posturi de stelisti decat de caini adevarati. baieti, stati pe sesiunea voastra, macar aici nu aduceti mirosul campiilor patriei!
cel mai bun rezultat a fost 3-0 cu HSV (la momentul respectiv castigatoarea en-titre a CCE), meci la care am fost prezent :D.

Ayrton
26th October 2005, 14:44
Bey potoliti-va cu porcariile pe acest thread sau pe altele de pe subforumul Suporter Dinamo!
Nu mai scrieti off-topic ca sterg threadul. Respectati titlul si gata, fara stelisme sau clujisme ieftine pe aici, bine?

Nu poate omul sa plece in concediu si sa lipseasca un pic ca va faceti de cap in ultimul hal...

Ayrton
26th October 2005, 14:52
m-am apucat sa-l editez... dar pana saptamana viitoare cand ma intorc la serv si acolo am internet si o sa fiu mai atent de la bun-inceput.

Mie meciul cu Hamburg (3-0) mi se pare peste toate.

old lord
26th October 2005, 17:57
2005 dinamo - everton 5-1 :D

Romeo
2nd November 2005, 16:54
octombrie 1981
Internazionale Milano - Dinamo 1 - 1
Dinamo - Internazionale Milano 3 - 2 (dupa prelungiri, cu 2-1 pentru Inter in minutul 95)

Cine era Internazionale pe vremea aia ? Semifinalista a CCE in editia 1980 - 81 (eliminata greu de Real Madrid, 1 - 0 si 0 - 2). In componenta echipei figurau Bergomi, Marini, Altobelli si Oriali, titulari in nationala Italiei ce in vara lui 82 va castiga Campionatul Mondial. E suficient ?

Inter din 1981 nu mai era cel din 1965, dar poate atunci nu tineai cu Dinamo iar eu eram prea mic sa vad si sa tin minte. Cred ca cel mai bun rezultat al lui Dinamo trebuie cautat intre acel 2-1 cu Inter din 1965 si 3-0 cu Hamburger SV 1983. L-as alege pe ultimul, pentru ca l-am vazut live. Din meciurile de campionat nu am ce alege. Ori a umblat militia pe la echipa adversa, ori acestia nu au avut chef sa joace, ori au prins cea mai proasta zi din istoria lor. Inter si Hamburger erau campioane europene in cele doua meciuri de mai sus.

Tudose
3rd November 2005, 12:37
Din punctul meu de vedere, ca observator neutru, pe primul loc se afla acel 3-0 cu Hamburg din 1983, pe care l-am vazut la televizor. De meciul cu Inter din 1981 nu imi amintesc, am citit doar cronicile vremii.

Hamburg era la ora aceea campioana Europei en-titre, invinsese surprinzator pe Juventus in finala CCE, si avea un antrenor apreciat la nivel european (Ernst Happel). Probabil ca echipa creata de Mircea Lucescu la sfarsitul anilor '80 ar fi avut sansa sa depaseasca in performante pe cea din 1983-84, dar nu a fost sa fie.

miril
3rd November 2005, 12:58
De meciul cu Inter, din 1981, nu poate sa-si aduca aminte multa lume, cu exceptia celor de pe stadion, pentru ca transmisia meciului a fost intrerupta, deoarece To'asul a tinut un miting, daca memoria nu ma insala, la Baia-Mare. Atunci a rostit urmatoarea fraza pe care eu cred ca lingvistii ar putea-o analiza, inca, si astazi, desi Raposatul nu merita de loc efortul:

"Dragi To'arasi, ne aflam in Mucipiu Baia-Mare (ca si cum noi nu stiam asta). Vreau ca acum, ca aici. ca la anu, sa fiti din nou pe primul loc (toata lumea era pe primul loc, in perioada aceea), daca nu printre primii (dragut din partea lui)"!

Si aduna...tura (majoritatea fiind ********i) rapunde, in urale indelungate, prelungite "URA...aaaaaaaaaaaaa"!!!

Meciul intrase in prelungiri, daca nu ma insel, si aici s-a...rupt firul. Inter a condus cu 2-1, dar Dinamo a intors rezultatul la 3-2, in final. Daca gresesc, inseamna ca memoria...

In rest, meciul cu Hamburg este cea mai buna performanta, ei fiind castigatorii CCE, din anul precedent, iar jocul lui Dinamo, entuziasmant, in fata a 70 001 (sic) de spectatori. Prima repriza a lui Dinamo a fost devastatoare, cu Oneata si Talnar la pupitru.

Tudose
3rd November 2005, 13:12
Stiam ca transmisia cu Inter a fost intrerupta cand s-a ajuns la prelungiri si stiam si de ce. Cunosc mai multe persoane care au fost la acel meci, unul dintre forumistii de aici fiind Dorin, care ne povestea ca se scanda pe strazi "Dinamo, Dinamo, a batut pe Milano". Altcineva imi spunea cum lumea ii oprea pe strada pe cei care iesisera de la stadion si intreba uimita cum a fost posibil sa se rastoarne un 1-2 in fata unei echipe italiene.

Din ce imi amintesc eu din ce s-a scris in "Sportul", o fraza mi-a ramas intiparita in memorie: "la 1-2, ziaristii italieni incepusera deja sa scrie cronicile colorate ale victoriei".

sorinl
3rd November 2005, 13:22
dar dupa acest rezultat dinamo a dat in bolile dintotdeauna ale fotbalului roman dupa un meci bun : infatuarea si subestimarea adversarului: viitorul adversar (ifk gotteborg) era privit cu superioritate,si chiar dupa meciul tur pierdut cu 1-3 afara inca se vorbea despre sansele mari de calificare la bucuresti ,se dadea vina pe stredie care nu l-a anihilat pe nilsson sau corneliusson parca...
regula de trei simpla insa n-a functionat...ifk fara a fi inter a batut si la bucuresti
si pana la urma "schiorii" de la gotteborg au luat cupa uefa fara infrangere

miril
3rd November 2005, 17:22
A fost si gafa monumentala a lui Dinu, care intrebat, cu cine ar dori sa joace, a spus fara a clipi IFK Göteborg. Am fost in Gropa la 0-1, in retur, si i-am vazut pe "ilustrii" necunoscuti, care au uimit intrega Europa, in primavara, cei doi numiti de Sorinl, umilindu-i pe italienii, la ei acasa, cand Suedia a batut Italia, la Napoli(?) cu 3-0. Antrenorul sudez al echipei IFK Göteborg era un anumit Sven-Göran...Eriksson.

Romeo
4th November 2005, 20:04
Hamburg era la ora aceea campioana Europei en-titre, invinsese surprinzator pe Juventus in finala CCE, si avea un antrenor apreciat la nivel european (Ernst Happel). Probabil ca echipa creata de Mircea Lucescu la sfarsitul anilor '80 ar fi avut sansa sa depaseasca in performante pe cea din 1983-84, dar nu a fost sa fie.

se pare ca Mircea Lucescu are o imagine prea buna la noi. Echipa cladita in anii 1986-90, care s-a bazat in campionatul intern si pe abuzurile militiei atotputernice s-a oprit in Cupa Cupelor in fata unei 17 Nentori Tirana, apoi a unui Malines/Mechelen anonim la acel meci dar care a castigat trofeul ulterior, apoi s-a oprit in fata Sampdoriei si a lui Anderlecht. Se pare ca Dinamo nu a avut norocul necesar ajungerii intr-o finala, nici in 1984 cand a intalnit un prea puternic, Liverpool, in semifinala, nici in 1989 cu Sampdoria care s-a multumit cu acel 1-1 la Bucuresti, nici in 1990 cand Anderlechtul nu a mai putut fi eliminat. In ceea ce priveste pe Juventus, a esuat aproape mereu cand si-a dorit CCE, luata mult mai usor de echipe care nu s-au bucurat de bugetul lui Juve: Ajax, Hamburger SV, Borussia Dortmund, Nottingham Forest, etc

vlad1607
12th November 2005, 16:13
o istorie glorioasa punct.

Tudose
12th November 2005, 19:42
Romeo, marturisesc ca si eu am fost printre admiratorii lui Mircea Lucescu si am pretuit mai ales capacitatea sa de a construi echipe si de a readuce in prim plan jucatori ce pareau pierduti. Desigur, episodul 17 Nentori nu e unul de care sa ne amintim cu placere, nici cel cu Malines (aici exista scuza ca echipa belgiana a castigat mai apoi Cupa Cupelor), insa eu consider ca atunci Lucescu era abia la inceputul formarii echipei, si ce a urmat s-a vazut in perioada 1988-1990.

Atasez si eu cronicile de la meciul retur cu Hamburg, si il rog pe Romeo, daca poate, sa le caute si sa le puna aici pe cea cu Inter si pe cea de la meciul tur cu HSV.

Romeo
12th November 2005, 20:08
Romeo, marturisesc ca si eu am fost printre admiratorii lui Mircea Lucescu si am pretuit mai ales capacitatea sa de a construi echipe si de a readuce in prim plan jucatori ce pareau pierduti. Desigur, episodul 17 Nentori nu e unul de care sa ne amintim cu placere, nici cel cu Malines (aici exista scuza ca echipa belgiana a castigat mai apoi Cupa Cupelor), insa eu consider ca atunci Lucescu era abia la inceputul formarii echipei, si ce a urmat s-a vazut in perioada 1988-1990.

Dupa descurajarea intaririi Universitatii Craiova, la indicatiile pretioase ale olteanului Nicolae Ceausescu, Dinamo si Steaua au beneficiat de jucatorii pe care i-au dorit cu conditia ca ei sa fie nascuti in Romania. Au fost multi jucatori de valoare, care fara sa primeasca bani multi au facut superperformante pentru fotbalul nostru. Steaua a castigat CCE in timp ce Juventus a fugit ani de zile pentru aceasta cupa, castigata in 1985 dupa ce arbitrul i-a facut cadou un penalty transformat de Platini, pentru macelul suporterilor lui Liverpool asupra celor italieni.
Cum Lucescu si-a adus si el jucatorii pe care i-a dorit, Camataru, Balaci si jucatorii formati de el la Corvinul, as remarca mai degraba contraperformantele sale cu Dinamo, nereusind sa elimine in perioada 1985-90 o echipa cu pretentii continentale, asa cum a reusit Steaua cu Anderlecht (poate cel mai bun meci al unei echipe romanesti de club), Barcelona, IFK Goteborg. Una din legile de baza ale antrenoratului in fotbal este: nu ne lasati sa asteptam rezultate peste cativa ani, obtineti-le acum.

Tudose
17th November 2005, 00:39
Sa nu deviem de la subiect despre Lucescu si realizarile sale la Dinamo putem discuta in alta parte.
Eu am primit de la Romeo ziarele fotografiate si atasez deocamdata cronicile de la dubla cu Inter. Dupa cum se vede, tinusem bine minte: "freneticii ziaristi italieni incepusera deja sa-si bata la masinile de scris coloratele reportaje ale victoriei" (Sp19811105p1_Dinamo_2.jpg)

bob
17th November 2005, 09:45
suntem pe sectiunea "suporter dinamo". ia treceti voi la sectiunile voastre si discutati acolo.valea

inchideti dracului threadul asta. aici doar dinamovistii trebuie sa deschida subiecte.

Ayrton
17th November 2005, 11:07
Ce-ai, esti nervos? Lasa-i sa scrie, daca o fac cu bun-simt si la obiect.

Tudose
17th November 2005, 18:15
Si cronicile de la acel 3-0 cu Hamburg, vazut de mine la televizor. In momentul in care Augustin a deschis scorul, mi-am spus: "Asta o sa fie rezultatul final". Din fericire, am fost prea... pesimist. Tin minte si imaginile care il aratau pe un dinamovist (parca Multescu) cum se inchina la un moment dat, probabil nici lui nu ii venea sa creada, insa camerele TV au comutat imediat.

Ziarele fotografiate le-am primit tot de la Romeo, eu doar am decupat ce trebuia.

Ayrton
18th November 2005, 09:51
aveam doar 7 ani la vremea meciurilor cu Hamburg si nu imi mai aduc aminte decat ca tatal meu nu a vrut sa ma ia la meci zicand ca sunt prea mic si in inghesuiala aia de 80.000 de oameni sa nu patesc ceva, insa meciul l-am vazut dupa revolutie de cateva ori, inclusiv si secventele care se mai dadeau la TVR cu prilejul diferitelor emisuni si de fiecare data mi se infioara pielea si ma emotioneaza imaginile cu Oneata Augustin, cu "piticii" Orac si Talnar, cu "bombardierul" Gigi Multescu doborand portarul neamt, cu suporterii aprinzand faclii de bucurie... superbe clipe...

remy
10th December 2005, 19:39
octombrie 1981
Internazionale Milano - Dinamo 1 - 1
Dinamo - Internazionale Milano 3 - 2 (dupa prelungiri, cu 2-1 pentru Inter in minutul 95)

Cine era Internazionale pe vremea aia ? Semifinalista a CCE in editia 1980 - 81 (eliminata greu de Real Madrid, 1 - 0 si 0 - 2). In componenta echipei figurau Bergomi, Marini, Altobelli si Oriali, titulari in nationala Italiei ce in vara lui 82 va castiga Campionatul Mondial. E suficient ?

Perfect de acord cu tine pt. locul 1: 1981/1982 - Dinamo - Inter Milano 3-2, cel mai dramatic meci si cele mai fantastice si incredibile prelugiri din istoria fotbalului romanesc ! /hello
Pt. locul 2: 1983 C1 Dinamo - Hamburger SV 3-0
Pt. locul 3: 2005 UEFA DINAMO - EVERTON 5-1, mai ales repriza a doua, care a fost fantastica, unica pt. Dinamo, ca si prelungirile din meciul Dinamo - Inter Milano 3-2, cand, dupa 1-2 pt. Inter, au intors rezultatul la 3-2, pt. ca la 2-2, tot Interul era calificata !!!
O, ce timpuri erau atunci pentru Dinamo !
Cine are cumva rezumatul meciului de atunci, ca vreau sa-l revad si sa-mi readuc aminte ce am vazut atunci, ca si cel cu Hamburg, pt. ca cel cu Everton am deja tot meciul de pe Dinamo Mania.

P.S. Si mai intrati si voi sa vedeti toate pozele din istoria clubului Dinamo: http://www.fcdinamo.ro/index.php?cat=imagini&pagina=1
Si ceva comic: http://www.dinamomania.net/fun.php.
MAI ALES: http://www.dinamomania.net/video/fcsteaua.wmv . Faceti-o cunoscuta !

Lucky_OLD_G's
10th December 2005, 20:09
yoo as zice asha .....dinamo - nentori 17 tirana:d..............kiddin'........nu prea sunt la curent cu istoria ui dinamo ..da cred ca victoria cu hsv din 84 e cel mai glorios rezultat..........si sper si la o semifinala anu asta chiar daca sunt stelist................cu o conditzie.....steaua sa joace finala...........as vrea odata si odata sa le dam peste nas europei...........dinamo si steaua in finala anu asta......

Paul
10th December 2005, 20:43
Din pacate zicea remy pe undeva ca Dinamo - Everton e cel mai glorios rezultat :D ... nu aici , ci pe intern...

La varsta lui (daca are cat zice) ar fi trebuit sa vada DInamo - HSV , si atunci nu avea cum sa iasa acel porumbel :d

remy
10th December 2005, 20:58
Hopa, iar Paulica ne musca de ...
Tu iar aberezi ? Stii sa citesti?
Pt. locul 3: 2005 UEFA DINAMO - EVERTON 5-1, mai ales repriza a doua, care a fost fantastica, unica pt. Dinamo
Si pana atunci delecteaza-te cu http://www.dinamomania.net/video/fcsteaua.wmv !
Da-o mai departe ... la fanaticii tai stelisti. As mai pune altele, dar ajunge pentru azi. Prea santeti tristi anul asta, Mos Craciun nu v-a adus nimic mai de Doamne-ajuta, doar multe suspendari de terenuri, jucatori si cartonase rosii.
LA MAI MULTE !
Si aveti grija de MEME, sa nu scape iar din lant, sa muste.
Si se mai crede, chipurile, cel mai bun presedinte, dar poate, doar de ... bloc.

Romeo
26th December 2005, 19:05
"freneticii ziaristi italieni incepusera deja sa-si bata la masinile de scris coloratele reportaje ale victoriei" (Sp19811105p1_Dinamo_2.jpg)

Au fost peste 14000 de meciuri in cupele europene. Unele din acestea au mai fost castigate si de romāni. Chestia cu ziaristii care-si bateau la masina reportajele victoriei este numai una din laudele mestesugite create de imaginatia jurnalistilor romāni. Daca vom elimina din cupele europene cele doua finale jucate de Steaua, cu ce ne mai putem lauda ? Portugalia are cateva cupe ale campionilor cu Benfica si FC Porto, ei avānd de doua ori mai putini locuitori decāt Romānia, deci o medie mai buna de jucatori de valoare pe cap de locuitor sau de euro pe jucator ca fotbalul de azi se joaca pe euro. Suedia a avut si ea o cāstigatoare de Cupa UEFA inaintea noastra (IFK Goteborg care a surclasat Hamburgul in finala) si are o po****tie de 3 ori mai mica ca a noastra. Olanda are si ea o po****tie mai mica decāt a noastra, dar mult mai multe cupe si medalii decāt romānii. Sa ne mai comparam cu Bulgaria, vicecampioana olimpica, o competitie unde nu avem ce cauta, de 4 ori la rānd calificata la mondiale in 1962-74, un loc 4 in 1994, un Balon de Aur cu Stoichkov ? Asadar, noi ne bucuram cānd altii trebuiau sa-si schimbe cronicile, iar altii cucereau trofee, cam la fel si in economie, unde cred ca ii surclasam pe unguri, slovaci sau polonezi (membri UE) la numarul posturilor TV, nicidecum la nivelul de trai.

Deluxe
6th January 2006, 04:01
The number of habitants is something too relative in football. The best example is China. Do you compare China with Holland?
On the same way, you can say that Romania has 3 times the number of Olympic medals than Spain, and Spain has the double of "po****tie" than Romania. But we are talking about football here.

Honestly, Sweden can“t compare with Romania at the clubs level. Neither Bulgaria. And since when is the Balon de Aur something to measure the football level of a country? I“ve never seen a trophy more pathetic than that, and the rest of individual trophies are very capricious too. The great Puskas didn“t win the Balon de Aur for example. But if you look carefully you can see that some Romanian players could be, potentially, Balon de Aur. I mean, they had quality enough to do it (Hagi, Dobrin, Balaci...).

The matter where Romania should improve is on the National Team performances. I agree with you there. But I don“t think you should lash yourself for that my friend :)


Topic frumos by the way. I love it.

starsteel
28th February 2006, 13:33
Eu am retinut doua meciuri din istoria lui Dinamo, am avut si sansa sa le vad:
1. Dinamo - Inter 3-2 meci splendid
2. Dinamo - Hamburg 3-0 rezultat fantastic

relansat
28th February 2006, 14:49
Victoria lu` Dinamo in meciu` cu Inter e indiscutabil cea mai mare victorie !

Aurel.D
28th February 2006, 16:34
Dinamo a avut multe victorii importante in cupele europene, insa cele mai importante cred ca sunt cele din dubla cu Hamburger SV, in special cel de la Bucuresti unde a invins cu 3-0. Imi aduc aminte intodeauna, cu mare placere de acel meci: eram la Sc. Gen. 24, scoala unde invatam multi sportivi de la Dinamo si stiu ca am plecat repede de la scoala sa ajung acasa sa vad meciul, ca in acea seara mai toate tramvaiele din zona erau directionate spre stadionul 23 August. Imi aduc aminte ca eram innebunit de bucurie cand a dat Multescu golul acela si mai tarziu ca a batut Dinamo, cu toate ca nu stiam cine este Hamburg la acea ora. Stiam doar ca era o echipa din Germania, puternica, etc. (de, la 8 ani....). Imi mai aduc aminte tortele aprinse de suporteri spre sfarsitul meciului....ce frumos!!

De ce este acest meci cel mai de referinta pt. Dinamo?
1. Pt. ca a eliminat campioana europeana din acel moment, mai ales dupa un meci spectaculos, cel de la Bucuresti.
2. Pt. ca la Hamburg, desi erau condusi cu 3-0 (ce gafe a facut Tete!!!), si erau aproape de eliminare, au avut taria sa revina si sa inscrie 2 goluri. Cred ca dpdv. psihic este foarte greu sa faci asta, in conditiile date.

Un alt rezultat care ar fi putut fi glorios (exceptand meciul cu Inter, care trebuie si el mentionat), ar fi putut fi in meciul cu Liverpool din deplasare (in turul urmator), daca nu tragea Augustin in bara si daca englezii nu marcau acel gol miselesc, ca la acea lovitura libera, arbitrul s-a trezit cu mingea in poarta si a aratat direct centrul terenului, desi spusese ca doar la fluierul lui.. Dar "daca" asta este mare...

Utilizator
15th March 2006, 16:40
Multumim Tudose de interventie, isi bagase dracu' coada pe aici :D

On-topic: Ia vedeti aici ce echipa avea Inter Milano cand a fost eliminata de catre Dinamo:

4.11.1981-Bucuresti
DINAMO Bucuresti-INTERNAZIONALE Milano 3-2(1-0,1-1)
Stadion:,,Dinamo’’.Spectatori:20 000
Au marcat:D.Georgescu:30;Augustin:101;Orac:107;Altobe lli:47;Prohaska:97.
DINAMO:Moraru-I.Marin,Dinu,Bumbescu,Stanescu-Augustin,Custov(91 Multescu),Dragnea(65 Stredie)-Talnar,D.Georgescu,Orac.
INTER:Bordon-Bergomi,Baresi(107 Serena),Centi-Bachlecher,Marini,Bagni,Prohaska,Altobelli,Oriali, Becallosi.
Arbitru:R.Schoetters(Belgia)

Da' si cainii sunau bine :D
Ma uit la aparare si parca numar caramizile dintr-un zid de netrecut, iar in atac parca-i vad pe adversari gafaind sa-i ajunga pe Talnar si pe Orac sau incercand zadarnic sa pareze fantastica lovitura de cap a lui Dudu (avea si o detenta excelenta). Custov era omul cu tunul, daca nu ma insel el a infipt-o la Milano in tur. Multescu era unul dintre cei mai buni coordonatori de joc pe care i-am vazut vreodata, avand in plus si o tehnica excelenta (datorita careia i-a insirat pe hamburghezi la ei acasa ceva mai tarziu)

Universal
20th March 2006, 12:15
Hopa, iar Paulica ne musca de ...
Tu iar aberezi ? Stii sa citesti?
Pt. locul 3: 2005 UEFA DINAMO - EVERTON 5-1, mai ales repriza a doua, care a fost fantastica, unica pt. Dinamo
Si pana atunci delecteaza-te cu http://www.dinamomania.net/video/fcsteaua.wmv !
Da-o mai departe ... la fanaticii tai stelisti. As mai pune altele, dar ajunge pentru azi. Prea santeti tristi anul asta, Mos Craciun nu v-a adus nimic mai de Doamne-ajuta, doar multe suspendari de terenuri, jucatori si cartonase rosii.
LA MAI MULTE !
Si aveti grija de MEME, sa nu scape iar din lant, sa muste.
Si se mai crede, chipurile, cel mai bun presedinte, dar poate, doar de ... bloc.


Cel mai bun rezultat a fost cel cu Hamburger Sportverein in 1981,de ce? Pai,cine a devenit campion atunci in Germania? Eu? Inter? de care ziceai de acel 3-1..?
Everton aprins un inceput slab de sezon anul trecut, afost o intamplare omule ca au batut, nu au avut jucatori englezii ,altfel erati terminati va batea cu 2-1 ,dar ati avut noroc si jucatori.

remy
20th March 2006, 13:26
Tu ce cauti pe aici, copile ?
Si de ce umpli Forumul cu posturi fara sens ? Nu stii de butonul Edit, nu vezi ca pui dubluri aiurea ?

CA SA-TI RASPUND, RECITESTE CE AM SPUS MAI INAINTE, ACUM CATEVA LUNI:


Perfect de acord cu tine pt. locul 1: 1981/1982 - Dinamo - Inter Milano 3-2, cel mai dramatic meci si cele mai fantastice si incredibile prelugiri din istoria fotbalului romanesc ! /hello
Pt. locul 2: 1983 C1 Dinamo - Hamburger SV 3-0
Pt. locul 3: 2005 UEFA DINAMO - EVERTON 5-1, mai ales repriza a doua, care a fost fantastica, unica pt. Dinamo, ca si prelungirile din meciul Dinamo - Inter Milano 3-2, cand, dupa 1-2 pt. Inter, au intors rezultatul la 3-2, pt. ca la 2-2, tot Interul era calificata !!!
O, ce timpuri erau atunci pentru Dinamo !
Cine are cumva rezumatul meciului de atunci, ca vreau sa-l revad si sa-mi readuc aminte ce am vazut atunci, ca si cel cu Hamburg, pt. ca cel cu Everton am deja tot meciul de pe Dinamo Mania.
P.S. Si mai intrati si voi sa vedeti toate pozele din istoria clubului Dinamo: http://www.fcdinamo.ro/index.php?cat=imagini&pagina=1
Si ceva comic: http://www.dinamomania.net/fun.php.
MAI ALES: http://www.dinamomania.net/video/fcsteaua.wmv . Faceti-o cunoscuta !

Universal
20th March 2006, 14:57
Tu ce cauti pe aici, copile ?
Si de ce umpli Forumul cu posturi fara sens ? Nu stii de butonul Edit, nu vezi ca pui dubluri aiurea ?

CA SA-TI RASPUND, RECITESTE CE AM SPUS MAI INAINTE, ACUM CATEVA LUNI:



Am citit,insa nu ai bagat nimic nou .Punct.

remy
20th March 2006, 15:07
VREI SA REPET, SAU ESTI MAI GREU DE CAP ? ESTI STELIST, CE SA MAI ZIC ALTCEVA !

================================================== ==========================
Pt. locul 1: 1981/1982 - Dinamo - Inter Milano 3-2, cel mai dramatic meci si cele mai fantastice si incredibile prelugiri din istoria fotbalului romanesc ! /hello
Pt. locul 2: 1983 C1 Dinamo - Hamburger SV 3-0
Pt. locul 3: 2005 UEFA DINAMO - EVERTON 5-1, mai ales repriza a doua, care a fost fantastica, unica pt. Dinamo, ca si prelungirile din meciul Dinamo - Inter Milano 3-2, cand, dupa 1-2 pt. Inter, au intors rezultatul la 3-2, pt. ca la 2-2, tot Interul era calificata !!!
================================================== ==========================

TINE CONT, MECIUL CU EVERTON E PE LOCUL 3, NU PRIMUL CA IMPORTANTA !
IAR DACA TU N-AI VAZUT SAU AUZIT MECIUL CU INTERUL DE ACUM 25 DE ANI, NU TE MAI BAGA IN SEAMA ATATA.

Universal
20th March 2006, 15:17
Mai Remy..am zis eu ca ma bag in seama..de fapt tu incerci sa repari unele lucruri tare stuoide aici pe care le.-ai facut...
eu vorbeam de Dinamo-Hamburg si tu de Inter....eu zic ca Dinamo-Hamburg tre sa fie pe unuu...tu intelegi altceva..na ,..dinamovost mai esti:happy :happy si acum intelegi..ca esti dinamovost:happy :happy :headbang: maturizeaza-te,si da, aj vazut Dinamo-Inter-dar si Dinamo-Hamburg-dramatic al doilea ,dar ..nu au trecut in faza urmatoare...:evil: au :sleep: in rest in celalat sezon,cu Hamburg au defilat-eu denumez spectacol cand o echipa joaca la victorie nu ,cand se incurca greu-greu de tot ..si acest lucru nu ai cum sa-l intelegi fiindca esti fanatic si nu ai habar de foarte multe lucruri.

Punct.Sah mat.
:rosu:



VREI SA REPET, SAU ESTI MAI GREU DE CAP ? ESTI STELIST, CE SA MAI ZIC ALTCEVA !

================================================== ==========================
Pt. locul 1: 1981/1982 - Dinamo - Inter Milano 3-2, cel mai dramatic meci si cele mai fantastice si incredibile prelugiri din istoria fotbalului romanesc ! /hello
Pt. locul 2: 1983 C1 Dinamo - Hamburger SV 3-0
Pt. locul 3: 2005 UEFA DINAMO - EVERTON 5-1, mai ales repriza a doua, care a fost fantastica, unica pt. Dinamo, ca si prelungirile din meciul Dinamo - Inter Milano 3-2, cand, dupa 1-2 pt. Inter, au intors rezultatul la 3-2, pt. ca la 2-2, tot Interul era calificata !!!
================================================== ==========================

TINE CONT, MECIUL CU EVERTON E PE LOCUL 3, NU PRIMUL CA IMPORTANTA !
IAR DACA TU N-AI VAZUT SAU AUZIT MECIUL CU INTERUL DE ACUM 25 DE ANI, NU TE MAI BAGA IN SEAMA ATATA.

remy
20th March 2006, 15:22
Cred ca e timpul sa ne parasesti, ca deja devii stupid, aberant.
Hai, na, vrei tu acum, stelist fiind, sa spui Dinamovistilor pe ce loc e cel mai cel mai glorios rezultat al lui Dinamo ?
Dupa ce ca ai 22 de ani, mai ai si tupeul sa ne jignesti, dandu-te tu obiectiv, dar nevrand decat sa mai ai si tu ceva posturi in plus, sa te dai mare.
Ce rost a avut ce ai scris tu mai sus ?
Chiar ca incep sa cred altceva despre tine.
Daca esti stelist, tine-ti parerile dubioase pt. tine. Ce stii tu despre Dinamo ? Ai vazut vreun meci din trecut al lui Dinamo ?
Cred ca nici macar de-al lui Steaua !

Ayrton
20th March 2006, 15:22
Universal dar si remy, va rog potoliti-va cu provocarile reciproce!

remy
20th March 2006, 15:28
Vezi cine se baga in seama aiurea, ca n-are ce scrie pe alte sectiuni despre Steaua:

Universal (http://www.onlinesport.ro/forum/member.php?u=15016)
Cel mai bun rezultat a fost cel cu Hamburger Sportverein in 1981,de ce? Pai,cine a devenit campion atunci in Germania? Eu? Inter? de care ziceai de acel 3-1..?
Everton a prins un inceput slab de sezon anul trecut, a fost o intamplare omule ca au batut, nu au avut jucatori englezii ,altfel erati terminati va batea cu 2-1 ,dar ati avut noroc si jucatori. [CE SA INTELEGEM DIN FRAZELE ASTEA FARA SENS ???]

Cum poate un stelist sa vorbeasca pe tonul asta, mai ales ca nu e in tema.
Eu am fost penalizat pt. orice balarie, iar asta se baga in seama aiurea.
Aici sant mai importante si obiective parerile dinamovistilor, nu ale unui stelist care se baga in seama, ca replica la faptul ca Steaua a devenit jalnica cu Olaroiu, si nu-i mai poate lauda.
Mai arunca si el fumigene, dar n-are rost, e mai bine sa-l ignoram !

Ayrton
20th March 2006, 15:39
Ok, il ignoram, dar sa nu facem aici dictatura care e pe "Suporter Steaua" ... lasa-l sa scrie... il rog si eu sa fie ontopic si sa nu mai discutati direct, aveti pm la dispozitie.

Ayrton
30th August 2006, 10:08
Calaul din meciul cu Anderlecht a murit in urma cu doua zile
De ce a furat Blankenstein pe Dinamo in semifinala din '90

DISCRIMINAT. Centralul olandez s-a simtit jignit de oficialii de atunci ai "cainilor" din cauza orientarilor sale sexuale. Si a arbitrat in consecinta.

Au fost multe momente in fotbalul romanesc cand echipele de club sau nationala au fost furate ca in codru de arbitri. Sa ne amintim numai campania de calificare pentru Euro 2004, cand "oamenii in negru" au fluierat impotriva noastra in trei partide. Lubos Michels, Urs Meier sau Valentin Ivanov au fost insa mici copii pe langa olandezul John Blankenstein, cel care a condus returul semifinalei Cupei Cupelor dintre Dinamo si Anderlecht, din primavara anului 1990. Antrenati pe atunci de Mircea Lucescu, "alb-rosiii" aveau de surmontat pe fostul "23 August" un handicap minim, fiind infranti cu 1-0 la Bruxelles. Pe langa ghinionul imens, "cainii" trimitand de cateva ori balonul in bara, Blankenstein a facut jaf. I-a privat pe romani de trei penaltiuri si a permis un joc al belgienilor extrem de dur. Acest lucru l-a facut pe Raducioiu (caruia i s-a si anulat un gol valabil) sa-i dea o palma si sa-l ia de gat pe central.

Arbitrajul rusinos de la Bucuresti nu i-a afectat cariera lui Blankenstein, care a devenit unul dintre cei mai respectati oameni din fotbalul olandez.

Adevaratul motiv
S-a vorbit atunci ca maniera scandaloasa in care a condus olandezul partida s-a datorat faptului ca era conational cu antrenorul lui Anderlecht, Aad de Moss. Adevarul a fost altul. Asa cum se obisnuia pe plaiurile mioritice, si inca se mai obisnuieste, in noaptea dinaintea meciului Blankenstein a fost "scos in oras" de Vasile Ianul, presedintele lui Dinamo. Dupa o masa copioasa, i-au fost prezentate doua "studente" dornice sa-l cunoasca. Ce le scapase insa dinamovistilor era faptul ca arbitrul era homosexual, fiind printre primii oameni din sport care au recunoscut acest lucru. "Nu multumesc! Prietenul meu a ramas la Amsterdam", a spus suparat John, care a doua zi s-a razbunat pe "alb-rosii".
@averea 30.08.06

the lion king
30th August 2006, 10:14
tare faza desi nu prea cred ca din cauza asta a pierdut dinamo...daca din cele 3 bari ,una era bara -gol nu se mai ajungea aici.

Utilizator
30th August 2006, 11:08
Lion king: a fost si un gol nevalidat; danezul Andersen, fundasul lui Anderlecht de atunci, a scos o minge ce intrase in poarta deja. Prima jumatate de ora a acelui meci a fost una dintre cele mai frumoase prestate de o echipa romaneasca. A fost o presiune fenomenala, belgienii erau groggy, s-a jucat numai in preajma careului lor de 16m. Daca ar fi picat primul gol sunt convins ca fara 4-5 nu scapau. Insusi antrenorul lor declara dupa meci ca in viata lui n-a simtit asa ceva si nu s-a simtit mai neputincios ca atunci.

Un alt meci frumos pe care l-am vazut a fost cel cu Hamburg, detinatoarea en-titre la acea vreme a CCE (batuse pe Juventus cu 1-0 in finala, meci arbitrat de romanul Rainea). A fost 3-0 la Bucuresti, cu 3 goluri unul mai frumos decat celalalt marcate de Oneata Augustin cu capul, Multescu cu un sut de pe la 35m si Orac care a recuperat pe pressing la Kaltz. Meciul retur a fost de poveste, un final senzational starnit de intrarea lui Talnar care de altfel a inscris primul gol al dinamovistilor. Driblingul in lant al lui Multescu incununat cu gol ne-a implinit bucuria unei calificari spectaculoase.

the lion king
30th August 2006, 11:11
pai da,de-aia se numeste dinamo campioana unei mari iubiri....hai,mai,senzational....driblinguri....as ta in urma CRAIOVEI....MAXIMA...

Utilizator
30th August 2006, 11:42
Lion king: cred ca poti vedea inca meciurile si golurile pe dinamomania. nu exagerez cu nimic, meciurile au fost senzationale.
Respect pentru performanta Craiovei care a fost privata de finala datorita faptului ca venea din Est. Stromberg a jucat in returul semifinalei cu Benfica desi nu avea drept de joc. Craiova a fost prima echipa romaneasca in semifinala unei competitii europene.
Dinamo a fost prima echipa romaneasca in semifinala CCE si mai tarziu in semifinala Cupei Cupelor. A mai fost un sfert de finala UEFA cu Samdoria ('88/'89), 1-1 la Bucuresti (gol pe final al lui Vialli pe greseala lui Sandu Nicolae) si 0-0 la Genoa, alte meciuri de referinta. Sampdoria avea la acea vreme superechipa, antrenor era Boskov si jucatori Pagliuca, Vierchowod, Vialli, Mancini, Cerezo, Luca Pellegrini, Beppe Dossena.

pe situl UEFA este mentionat aportul decisiv al lui Vialli in acea campanie: "Vialli goals fuel Sampdoria's challenge
Their opponents in the Berne final were Sampdoria UC, led by former Real Madrid CF coach, Vujadin Boskov, and spearheaded by the attacking duo of Gianluca Vialli and Roberto Mancini. After eliminating IFK Norrköping and FC Carl Zeiss Jena, they needed the away goals rule to overcome CS Dinamo Bucuresti in the quarter-finals. That brought them face-to-face with the defending champions, KV Mechelen. After going 2-0 down in Belgium, Vialli scored a crucial away goal and, in Genoa, three goals in the last 22 minutes clinched their place in a final which attracted a crowd of 40,000."

the lion king
30th August 2006, 11:49
esti corect ca intotdeauna,Utilizator.te respect pt asta esti unul dintre dinamovistii cu care poti sta de vorba .pt mine e o placere.te salut.

Utilizator
30th August 2006, 12:25
Lion King: sunt convins ca se poate discuta civilizat intre suporteri ai echipelor rivale si banuiesc ca si tu esti la fel. Putem sa ne contram amical oricand dar in limitele civilizatiei. Am prieteni buni ce tin cu alte echipe si ne intepam reciproc destul de des pe tema fotbal dar nu-mi permit luxul sa ma cert cu ei pentru asa ceva. Castigam mai mult respectandu-ne decat injurandu-ne pentru pasiunile noastre.

Si revenind la subiect: e pacat ca cele doua performante ale Craiovei si Dinamo sunt trecute cu vederea. In opinia mea a reprezentat pucntul de cotitura in fotbalul romanesc de club. Sunt cu atat mai valoroase cu cat s-au realizat in perioada in care arbitrajele ne erau permanent ostile, echipele din Est nu erau dorite in top. Craiova cu Benfica, Dinamo cu Anderlecht si Liverpool au fost private de finala si datorita arbitrajelor. La Liverpool in semifinala, Souness (recunoscut ca jucator extrem de dur) i-a rupt maxilarul lui Movila si n-a primit nici un avertisment. Trebuia eliminat si poate ca altul era rezultatul.

the lion king
30th August 2006, 12:42
atunci de ce atata ura intre cele 2 echipe?bine,stiu ca dinamo era echipa departamentala,politie securitate.....dar cum e de urata in OLTENIA nu e nicaieri.

Utilizator
30th August 2006, 13:07
probabil ca erau si motive politice, probabil ca era si rivalitatea dintre echipele mari (vezi Milan cu Inter cu Juventus ca e cam la fel).
Cred ca ura asta recenta e amplificata datorita maleficului Netoiu care a facut numai bine pe unde a trecut. Lumea are impresia ca Dinamo a profitat nespus de manevra lui de la Craiova dar de fapt a facut un rau si pentru Dinamo. Aparent a adus jucatori sa intareasca echipa, practic i-a adus sa le ridice cota si sa-i vanda in interes prorpiu. Netoiu a adus la Dinamo iarmarocul de jucatori si asta ne-a privat sa avem o echipa performanta.

Revenind la trecut, respectiv pana in '90, la Dinamo au venit de la Craiova Camataru si Balaci. Din cate cunosc eu niciunul n-a fost luat cu japca, Balaci era la vremea aia deja terminat de accidentarea care l-a stopat prea devreme.
In aceeasi perioada au fost luati la Steaua: Lung, Ungureanu, Gica Popescu (care de altfel a si fugit inapoi la Craiova). Hagi trebuia sa ajunga si el la Craiova dar a fost deturnat de echipele fratilor Ceausescu care l-au si plimbat intre ele.
Cu toate astea Dinamo a adunat ura tuturor iar ceilalti erau sa zicem binisor vazuti in zona (ceea ce se intampla si astazi de altfel).
Cred ca exista si multa relativitate in sentimentele astea, ostilitatea fiind accentuata si de legende si de fani. Astazi e o moda sa urasti Dinamo iar la adapostul acesteia se intampla multe alte matrapazlacuri nesemnalizate sau trecute usor cu vederea de public. Mi-e teama ca atunci cand lumea se va trezi va realiza ca fotbalul romanesc a devenit afacere mult mai restransa decat era in trecut si ca poate altii sunt cei care au realizat asta. Dar ma rog, e alegerea fiecaruia, ca dinamovist mi-am asumat si greselile si lucrurile bune facute de echipa mea favorita si voi ramane alaturi de ei in continuare. :)

Sincer, eu nu pot sa tin ura impotriva cuiva si mai ales din asa ceva. Am pireteni olteni, sotzie din Oltenia si jur ca nu ne uram unii pe altii. :)
Si daca e sa fim corecti cred ca se poate spune ca nu din cauza de Dinamo nu e echipa tare la Craiova. Inclusiv Netoiu a ajuns acolo pe fondul neimplicarii altora si din cate mi-aduc aminte impreuna cu Balaci si Gheara. Inainte fusese si fratele Paunescu, dupa a venit nea Staicu (care se vroia si antrenor si care de altfel a retrogradat echipa).

Sezione
22nd September 2006, 23:38
De departe DINAMO _ HAMBURGER SV 3-0) cu atat mai valoros cu cit a urmat u 2-3 si o calificare.. CHIAR ASA SA NU VA CUNOASTETI ISTORIA ??? HSV ERA detinatoarea CCE ... dupa ce a invins neasteptat in finala Pe Juventus -( ce echipa- cu 1-0 cu Platini, Boniek samd )

Seldon
23rd September 2006, 18:10
... Un alt meci frumos pe care l-am vazut a fost cel cu Hamburg, detinatoarea en-titre la acea vreme a CCE (batuse pe Juventus cu 1-0 in finala, meci arbitrat de romanul Rainea). A fost 3-0 la Bucuresti, cu 3 goluri unul mai frumos decat celalalt marcate de Oneata Augustin cu capul, Multescu cu un sut de pe la 35m si Orac care a recuperat pe pressing la Kaltz. Meciul retur a fost de poveste, un final senzational starnit de intrarea lui Talnar care de altfel a inscris primul gol al dinamovistilor. Driblingul in lant al lui Multescu incununat cu gol ne-a implinit bucuria unei calificari spectaculoase.

Da, si pe finalul meciului de la Hamburg, Movila a avut in varful bocancului golul de 3 - 3. Nu a fost sa fie si, cu scorul general de 5 - 3, Dinamo a mers mai departe - in ciuda a ceea ce crede un domn ceva mai tanar, care, cu o postare cam alambicata, s-a aratat de parere ca victoria asupra lui Hamburg nu ar fi fost incununata si de o calificare

gabiloves
1st July 2007, 00:18
dinamo nu exista in europa

100%rapidist
1st July 2007, 00:24
nu exista dar poate acuma cu transferurile astea va fi cea mai buna din europa dintre romani,chiar daca Steaua are prima sansa!!!Eu zic sa asteptam cu cine pica si sa commentam dupa aia daca exista sau nu!!:p

Rossi
1st July 2007, 02:29
nu exista , dar poate acuma cu transferurile astea va fi cea mai buna din europa dintre romani

Cupa Campionilor

- sfertfinalista in 1982/1983
- semifinalista in 1983/1984

Cupa Cupelor

- sfertfinalista in 1988/1989
- semifinalista in 1989/1990

Cupa UEFA

- sfertfinalista in 1981/1982

ps: shhhhhhhhh:evil:

fanatic88
1st July 2007, 17:29
dinamo nu exista in europa

hai du-te si fa-ne sa ne fie dor de tine

caine19
3rd July 2007, 23:59
Cupa Campionilor


- semifinalista in 1983/1984



Cu siguranta meciul asta cu Liverpool:yeah:

fanatic88
4th July 2007, 22:19
sper ca in viitorul apropiat sa mai avem parte de astfel de rezulatate :D