PDA

View Full Version : Campionatul românesc de baschet



rasheedkpenny
26th November 2002, 17:32
Ei bine avem si noi un campionat, bun, rau dar exista! Ar putea fi cu mult mai bun daca ar exista mai multi spectatori, macar un sfert cat la fotbal. Atunci cu siguranta ca ar creste si spectacolul. Si totusi... spectacol mai exista, dar la meciuri de genul Dinamo-WestPetrom, Dinamo-Rompetrol, WestPetrom-Rompetrol... si ar mai fi si altele!

Cine credeti ca va fi campioana in acest sezon? Trei echipe par a se lupta pentru a fi campioane, cele 3 echipe mentionate mai sus!

Rompetrol 11meciuri castigate - 0pierdute
Dinamo 10meciuri castigate - 0pierdute
WestPetrom 9meciuri castigate - 1pierdut (acasa la Dinamo)

pe 7 si 14 decembrie se desfasoara ultimele meciuri din tur, in fiecare etapa fiind 2 super-meciuri; pe 7.12 Rompetrol - Dinamo iar pe 14.12 WestPetrom - Rompetrol... poate o sa le vedem si la TV!

Gabriel
26th November 2002, 17:43
Eu ,desi sunt un fanatic al NBA-ului nu stiu nimic despre campionatul nostru de basket. Nu imi place si nici nu ma uit. Ce sa vad ? Niste jucatori greoi si niste sali sumbre si sobolanii ? :(

rasheedkpenny
26th November 2002, 18:03
ok... uite o noutate!

Meciul Dinamo - Arad a fost transmis in direct la TV!

La echipa din Arad evolueaza 3 jucatori de culoare, doi de vreo 2 m si unul de 1,85m, toti cu super-detente si super-rapizi!

Per total campionatul e unul slab, dar si lipsa spectatorilor poate fi o cauza la fel si lipsa banilor!

rasheedkpenny
9th December 2002, 11:40
Etapa a XII-a Campionatul National de Baschet

SAIFCAR Alexandria - CSU ASESOFT Ploiesti 86- 79
BCM Pitesti - WEST PETROM Arad 56- 77
ROMPETROL Bucuresti - DINAMO ERBASU Bucuresti 90- 93
CSU Sibiu - RAPID ISOVER Bucuresti 113- 66
POLICARBOCHIM Cluj Napoca - CIMENTUL Fieni 103- 71
PETROM ELBA Timisoara - MURESUL Tg. Mures 95- 89
ROMRADIATOARE Brasov - POLITEHNICA Iasi 114- 89

Clasament | * - un meci mai putin jucat

1 DINAMO ERBASU Bucuresti 24
2 Rompetrol Bucuresti 23
3 WEST PETROM Arad 23
4 POLICARBOCHIM Cluj Napoca 19
5 PETROM ELBA Timisoara 19
6 CSU Sibiu* 18
7 CSU ASESOFT Ploiesti 18
8 BCM PITESTI* 17
9 ROMRADIATOARE Brasov 17
10 BC Mures Tg Mures 15
11 SAIFCAR Alexandria* 15
12 CIMENTUL Fieni* 13
13 POLITEHNICA Iasi 13
14 RAPID ISOVER 12

rady
31st December 2002, 16:23
Bc Mures... o echipa de vis...
daca ati vedea ce joc super are acasa..
singura problema e lipsa banilor! de luni de zile , jucatorii joaca fara salar, si totusi asta nu-i impiedica sa joace cu daruire
daca se va transmite vre-odata un meci la tv, merita sa-l vedeti!!

rasheedkpenny
9th January 2003, 11:05
Si Bv. are o echipa destul de talentata, pacat ca au doar distractie in cap!
Daca ar lasa-o mai moale cu distractiile probabil ar fi in mod constant intre primele 8. Apoi ar mai fi arbitrii care de fiecare data "trag" pentru echipele mari...
Cred ca echipa din Brasov are cea mai mica medie de varsta din divizia A.
Sa vedem ce o sa faca pana la sf. sezonului!

eddy_jozsa
6th February 2003, 22:56
Si Sibiul are o echipa de vis. Si spectatori, si galerie, si o sala super-frumoasa.
Chiar sambata a învins pe West Petrom Arad, cu 73-72, si pot sa va spun ca a fost un super-meci într-o super-atmosfera... sper sa ramana asa pe veci :)

Ayrton
7th February 2003, 09:41
Sibiu si BC Mures - "echipe de vis" ?!? Hai ca suna bine, nu? Dar care e Dream Team I si care Dream Team II?
Sunt echipe submediocre, nu de vis!!! Daca asa de vis, de ce nu joaca prin Cupele Europene? Singura echipa din Romania care este bunicica in acest moment este West Petrom Arad, si asta o dovedeste patrunderea in Final Four-ul cupei in care joaca (apropo, bafta! si sper sa castige!).

In ceea ce priveste campionatul intern, batalia decisiva se va da intre Dinamo si Arad, Rompetrol neavand decat rolul arbitrului prin meciurile indirecte. In clasament Dinamo are 2 puncte mai mult decat Arad si Rompetrol, fiind neinvinsa.

rasheedkpenny
10th February 2003, 10:48
Dinamo are cea mai buna echipa din campionat... cel putin asa arata rezultatele! Sper sa isi pastreze lotul(desi sunt zvonuri despre plecarea lui Carutasu) si sa "iasa" si ei in Europa.

In rest... a inceput returul camp. de baschet!

rady
10th February 2003, 15:33
Sunt echipe submediocre, nu de vis!!! Daca asa de vis, de ce nu joaca prin Cupele Europene?
am crezut ca ai remarcat gluma mea :happy
nu joaca in CE din cauza lipsei banilor
oricum , pacat ca nu ati vazut un meci de-al lor de acasa
imi amintesc in sezonul 97-98 sau 98-99 nush sigur anul in care au promovat de au terminat playofful pe locul 4 era o atmosfera in polivalenta ca trebuia sa-i strig in ureche la ala de langa mine ca sa ma auda
la un meci cu dinamo a trebuit sa stau pe scari ca n-am gasit locuri libere, si totusi sala are vre-o 5000 de locuri...

rasheedkpenny
24th February 2003, 11:17
Sambata asta(22.02), am vost la meciul CSU Romradiatoare Brasov vs. West Petrom Arad. Trebuie mentionat faptul ca echipa din Arad are in componenta 3 americani, dintre care 2 sunt negrii - cu alte cuvinte AU DETENTA de rup locul! Cel despre care vreau sa va vorbesc este conducatorul de joc Clark Wayne(no.14), unul dintre cei 2 negrii.
Inca de la incalzire toti spectatorii din sala au observat abilitatea formidabila a acestui jucator de a sari si bineinteles de a da dunk-uri.
Desi nu a avut un joc prea spectaculos pe parcursul intregii partide - poate si datorita faulturilor indoielnice care i-au fost fluierate - acest jucator s-a remarcat prin cateva dunk-uri de senzatie, ultimul dintre ele fiind cel mai spectaculos dunk vazut de mine pana acum! Dunk-ul de care va povestesc a fost un "traffic-dunk", pentru cei neinitiati, pe o patrundere printre alti jucatori! In afara de faptul ca a sarit foarte sus a sarit si destul de departe, de la linia punctata din interiorul spatiului de 3 secunde. Sunt constient de faptul ca descrierea mea nu poate decat sa va faca o idee vaga despre spectaculosul slam-dunk pe care l-am vazut. Asta este... one image is like a 1000 words. :happy

rasheedkpenny
10th March 2003, 12:08
Nu am vazut echipa Pitestiului la Brasov dar am inteles ca are o echipa destul de buna! Au un jucator, numarul 6 daca nu ma insel care joaca altceva decat restul echipei, in sensul bun! Si antrenorul Ziguli am inteles ca face o treaba buna! De urmarit aceasta echipa!

Se pare ca incet-incet "polul" baschetului romanesc se va muta de la Arad la Bucuresti, si datorita celor 2 echipe Dinamo si Rompetrol.

Ayrton
13th March 2003, 10:22
Din pacate, se pare ca se destrama echipa Aradului, asta dupa arestarea lui Dan Boric, presedintele clubului dar si al sucursalei PETROM Arad (cea ce sponsoriza echipa de baschet WestPetrom), pentru fraude de sute de miliarde de lei... Deja Catalin Burlacu si-a depus memoriu pentru a deveni jucator liber, iar americanii se pregatesc de plecare...

Deci Rompetrol se anunta contracandidata la titlu pentru Dinamo, asta daca nu se descopera ca si ei invart bani furati, ca au denumirea tot legata de petrol...

13th March 2003, 14:10
Intr-adevar West Petrom-ul nu prea mai are sanse anu asta. Petrom-ul e prea preocupat sa-si rezolve scandalul, iar baschetul o sa treaca pe planul doi. Din ce-am auzit, americanii deja si-au facut bagajul. Jocurile se pare ca sunt facute pentru Dinamo anul asta. Rompetrolul, desi are un lot bun, are momente cand isi pierde concentrarea, iar asta intr-un meci direct cu Dinamo poate sa ii fie fatal.

mishu
4th April 2003, 16:23
nba, nba... ajunge atata nba... ce noi n-avem baschet la noi aci... eee
uite ca aradul și-a revenit... poate sa ajunga și de pe locul 2 în play-off... wayne ăla de care v-a povestit rasheed e într-adevăr senzațional... l-am vazut și eu... nu prea are alte calități... da când vine vorba de sărit... pa și la revedere... are un slam care l-a reușit la un antrenament al aradului... și-a aruncat mingea cu pământul... și când a ajuns deasupra inelului, a prins-o între coate și haț cu ea de sus... am auzit că ar fi trecut și prin globetrotters puțin... e de văzut omu... iar aradu e de departe cea mai spectaculoasă echipă de la noi... înscriu cel puțin 25-30 de puncte din slamuri... pe lângă americanii aia mai au și săritori autohtoni... lăpuște, care la 1.94 sare super bine... burlacu, rareș apostol...
bine e adevărat că în afară de dinamo și rompetrol nu prea au cu cine juca...
și uite că aradul a ajuns și în cupele europene... o să joace final four la o cupă europeană... un fel de cupa uefa, dacă nu mai slabă... dar pentru puterea noastră financiară e o realizare
Dacă o să avem la anu încă vreo câteva echipe tari pe lângă astea trei... timișoara, sibiu, cluj poate tg mureș sau ploiești ar fi o treabă...

rasheedkpenny
4th April 2003, 17:15
Cand a venit Arad-ul la Brasov, Wayne avea niste Nike Limitless in picioare care aratau cam asa

http://niketown.nike.com/img/prod/304788/304788_001_CAT-1.JPG

Faine ghete, sunt exact ca ale mele(:D :D :D), dar din pacate asemanarea dintre mine si Wayne se opreste aici... din pacate! :(

Baccardi
4th April 2003, 19:50
daca suntetzi vreunu din buc, si suntetzi la curent poate imi spunetzi si mie cina a luat cupa Sprite (licee) anu trecut, parca in octombrie s-a jucat.
Tot Spiru??? sau poate s-au mai schimbat lucrurile, am pierdut contactu de vreo 3 ani cu NCAA Romanesc ( asa zicea fostu meu antrenor de la CSS 6, ca baschetu din liceu in Romania se poate compara cu NCAA, probabil asa cum campionatu national mai are un pic si depaseste NBA-ul in audientza :ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan:

mishu
7th April 2003, 14:26
Fostul tău antrenor e cumva Fane Ionescu?... Dacă da da atunci e de înțeles afirmația... sau poate o spunea ca să vă încurajeze...
Omu a scos și el doi jucători care au ieșit cât de cât din anonimat (Helcioiu de la Rompetrol, fost la Dinamo și Popescu care a ajuns prin State la un junior college și acum joacă în Germania la Ludwisburg (nu știu dacă e scrierea corectă) - dar în rest...

la licee... tot spiru... ei de vreo câțiva ani fac un fel de dream team... și nu ratează nimic...

problema e că la spiru ăia din echipa liceului nu mai au treaba cu notele, cu bacu, cu școala în general... în state, din câte știu eu te mai pun să și înveți, că altfel nu te lasă să joci (dacă e adevărat sau e doar imaginea mea despre colegii... îi rog pe baccardi sau pe azur să opineze)...

oricum ceea ce ar trebui să fie NCAA la noi, adică campionatul studențesc... e o varză... Facultatea de Sport (ANEF) câștigă de obicei în București... și se bate cu Clujul sau cu Timișoara pentru titlul național... Faza e că la unele facultăți sunt jucători de divizia A, unii peste 30 de ani... ca la noi la nimeni...

Azur89
7th April 2003, 19:31
Nu ma pot exprima la nivel inalt, dar pot sa o fac la IONA, unde baschetbalistii sint pusi sa vina la scoala, atunci cind se poate.... Dar de putut se poate cam 15-20 de zile pe semestru, adica cam o luna pe an scolar...Si asta la o scoala care a reusit o calificare in turneul final acum 3 ani, dar nu e forta in NCAA.... Poti sa iti inchipui insa ce se intimpla la un Duke, sau Carolina, Georgetown, Villanova, acolo unde scoala investeste sute de mii de dolari pe an ptr. salariul antrenorului...

Baccardi
8th April 2003, 01:31
In NCAA jucatorii trebuie sa treaca colegiul deci sa aiba cel putin 2.00 GPA un fel de 5 la noi, probabil ca la nivel inalt se aranjeaza sau daca nu se aranjeaza e normal sa se dea nota de trecere mai ales dc echipa de baschet e implicata in jocuri importante. Oricum NCAA-ul aduce foarte multi bani universitatilor( publicitate, audienta televizari) asa ca e normal sa aduci un antrenor bun pe multi bani
Apropos cica s-ar vehicula ca Larry Brown ar veni antrenor la North Carolina , dar sunt slabe sansele din moment ce el e antrenor olimpic al USA la anu si nu poti fi antrenor olimpic daca nu antrenezi in NBA.

Ayrton
14th April 2003, 12:59
In ultima etapa a campionatului intern, Rompetrol a zdrobit WestPetrom-ul la 22 de puncte, iar un jucator anonim de la bucuresteni (Lupusavei) a reusit incredibila performanta de a marca 10 cosuri de 3 puncte!

In clasament,
1.Dinamo
2.Rompetrol
3.Arad
restul nu conteaza, nu au nici o sansa la titlu!

mishu
21st April 2003, 09:16
BCM Pitesti - DINAMO ERBASU Bucuresti 70- 89
PETROM ELBA Timisoara - ROMPETROL Bucuresti 82- 79
CSU Sibiu - WEST PETROM Arad 70- 99
POLICARBOCHIM Cluj Napoca - CSU ASESOFT Ploiesti 95- 73

Primul meci din primul tur al playoff-ului din România. Surprinde înfrângerea Rompetrolului la Timișoara... după ce au bătut Aradul în ultimul meci din sezonul regulat... în rest rezultate normale
Tmișoara nu cred că o să reziste la București în meciurile următoare așa că la noi previziunile sunt mult mai ușor de făcut...
Dinamo-Cluj și Rompetrol-West Petrom Arad în semifinale...
Dinamo 100% în finală... cu Rompetrol, sper eu, că n-am mai avut o finală cu toate meciurile în București de foarte mult timp...

Azur89
21st April 2003, 09:58
tocmai de aia, sa nu stricam traditia....HAI ELBA!!!!! :yeah: :yeah: :yeah:

Raptor
29th April 2003, 02:04
Wayne Clark este considerat Vince Carterul din Europa (de est). Are 49 inchi detenta (1.24 m). Mai multe informatii aici: http://www.eurobasket.com/ROMplayer.asp?PlayerID=19441

mishu
30th April 2003, 10:02
eee și uite că totuși o supriză s-a produs și la noi... Clujul n-a mai rezistat la Ploiești în următoarele două meciuri (să fie oare o coincidență cu faptul că actualul președinte al Federației a fost ani buni antrenor la Ploiești... la câte se petrec la noi teoria conspirației e justificată...)
Drept urmare... în semifinale:
Dinamo București - Asesoft Ploiești
Rompetrol București - West Petrom Arad
sistemul best of five, 1-2-2, cu trei meciuri la București (pentru Dinamo și Rompetrol)
dacă Dinamo nu are probleme... e 100% în finală... cealaltă semifinală e de urmărit... după ce Aradul, cu Vince Carter al Europei de Est cum zicea Raprtor... a luat rușine în ultimul meci direct la București și au pierdut avantajul terenului propriu...
apropo de asta am auzit că doi dintre americani și cu alți doi jucători români de la Arad au petrecut în noaptea dinaintea meciului până pe la 4 dimineața prin barurile bucureștene... măcar la chestii dinastea să semănăm cu ce se întâmplă în NBA

eddy_jozsa
4th May 2003, 23:19
Nu-mi vine sa cred ca aradenii au chefuit prin Bucuresti. Încep sa fie un fel de U Craiova al baschetului. Pe Wayne Clark l-am vazut de 3 ori sezonul asta, de 2 ori la Sibiu si odata la Tg. Mures, îmi place foarte mult cum joaca. Daca ar fi la Sibiu... :)
Cel mai frumos meci a fost totusi primul, în februarie, la Sibiu (73-72), când Aradul avea o stralucire pe care a pierdut-o între timp. Probleme la nivelul conducerii, scandal la meciurile cu Ploiesti si Rompetrol (în play-off), pt. mine Aradul din pacate nu mai este echipa de acum câteva luni. Nici nu pot sa înteleg cum alege Berkovich jucatorii dupa culoare, chiar daca nu sunt în forma. Ar fi trebuit clar schimbati americanii dupa ce si-au dovedit forma slaba. Totusi, Aradul este echipa mea preferata dupa Sibiu si sper sa câstige campionatul.
Sper sa nu fie o finala bucuresteana, în fata a vreo 500 de spectatori (Rompetrol) sau câtiva zeci la Dinamo.

mishu
5th May 2003, 09:13
Cu spectatorii cam ai dreptate... deși la o finală s-ar aduna vreo 1000-1500 în Floreasca și vreo 500 în Dinamo (nu cred că duce mai mult)...

Rompetrolul a câștigat primul meci al semifinalei...
din ce am auzit (nu am avut cum să ajung la meci) s-au bazat un pic pe arbitrii (5% pentru gazde, nu?...) dar americanii au fost slabi, Wayne Clark numai patru puncte... iar Berkovich l-a ținut destul de mult pe Burlacu pe bancă, ba mai mult nici nu l-a băgat în starting line up... Burlacu chiar a declarat după meci că nu s-ar fi supărat dacă echipa din teren ar fi mers bine... dar așa nu înțelege atitudinea lui Ofer Berkovich
Dacă Rompetrolul ciupește un meci la Arad... seria e gata... dacă nu presiunea s-ar putea să fie mare pentru Rompetrol, la București, a must win situation, iar West Petromul are jucători totuși mai experimentați și mia hârșâiți...

Dincolo, Dinamo a câștigat destul de greu cu Ploieștiul... cel puțin după scor... dar, repet, nu au probleme...

mishu
12th May 2003, 12:48
uite că Ploieștiul a ciupit un meci cu Dinamo (1-2) dar urmează 2 la București... a fost meci tensionat cu capete în gură și în alte părți (ce credeți că numa Horry lovește in the groin)

Presiunea de care vorbeam va fi asupra Rompetrolului (2-1 pentru Arad, dar 2 meciuri la București)... mă bucur că îi voi mai vedea odată pe cei 3 americani la București... dar sper sa presteze și Clark ceva... că în ultimul meci a fost scoreless...

Văd că mă cert singur aici... nici măcar cei din țară nu mai urmăresc campionatul intern...

rasheedkpenny
12th May 2003, 15:36
Eu m-as duce la meciurile din play-off, dar din pacate CSU Romradiatoare Brasov are o echipa care are alte prioritati, nu performanta.
Se tot promite ca de la anul o sa fie altfel si ca Brasovul o sa fie in play-off. Eu sper, desi intrarea in playoff e conditionata de ramanerea lui Liviu Dumitru, jucator fara de care Brasov ar fi probabil in zona retrogradarii!!!

Vom vedea!

As mai vrea sa-l vad si eu pe Wayne inca o data live... poate la anul, daca nu pleaca de la WestPetrom Arad!

Ayrton
12th May 2003, 17:34
O sa incerc si eu sa merg la meciul de vineri dintre Dinamo si Asesoft, dar numai daca scap de la scarbici mai repede...
Oricum, la finala merg sigur!

mishu
13th May 2003, 08:24
Dacă o să joace iar de la ora 12... cât de repede să poți să pleci de la servici...
Io nu știu oare oamenii ăștia chiar nu gândesc... se plâng că nu vine lumea la sală... dar pun meciurile la ora 12... bine, sâmbata poate au o justificare... dar în timpul săptămânii???

rasheedkpenny
13th May 2003, 10:13
you are so right, mishule!

PRO:
- probabil sala nu este iluminata prea bine, si vor sa beneficieze de lumina naturala

CONTRA:
- caldura asta mare
- putinii oameni care pot sa ajunga la sala la ora 12

mishu
15th May 2003, 09:40
pentru cine are drum prin București...

Vineri:

Dinamo București-Asesoft Ploiești (2-1; sala Dinamo, ora 12)
Rompetrol București-West Petrom Arad (1-2; sala Floreasca, ora 17)

Sâmbătă (if necessary):

Dinamo București-Asesoft Ploiești (sala Dinamo, ora 12)
Rompetrol București-West Petrom Arad (sala Floreasca, ora 12)

rasheedkpenny
15th May 2003, 09:47
mah Ayrton, cum o sa mergi sigur la finala daca o sa fi una Arad - Ploiesti ? :D

Stai calm ca sunt constient ca nu e posibil asa ceva...

mishu
15th May 2003, 11:02
Fundasul american Wayne Clark din lotul campioanei West Petrom Arad a fost suspendat temporar de conducerea echipei, ca urmare a unor acuzatii la adresa bãncii tehnice dupã meciul doi al semifinalei cu Rompetrol Bucuresti. "Ne-a spus cã el are valoare mai mare decît cele 9-10 minute, cît a fost în teren. Nu credem cã e treaba unui jucãtor sã spunã cine si cît intrã pe teren", a explicat secundul arãdean Adrian Budurean. West Petrom a plecat în aceastã dimineatã spre Bucuresti, pentru meciurile 4 si 5 ale semfinalei, fãrã Clark, în privinta cãruia se va lua o decizie la revenirea acasã.

Mai puțin spectacol, probabil mai multă eficiență...

mishu
19th May 2003, 08:44
finala: Dinamo București - West Petrom Arad, trei meciuri la București, două la Arad
meciul 1, sâmbătă 24 mai, sala Dinamo (ora nu se cunoaște încă, probabil 12)

Ayrton
19th May 2003, 11:12
Ai avut dreptate cu ora 12... s-au grabit si dinamovistii sa castige in 4 meciuri...
Nu-i nimic, merg sambata la primul meci al finalei, unde sper ca Dinamo sa castige!

Njock
21st May 2003, 01:09
Sper sa castige W. Petrom finala. Sa ne "scoatem" si noi macar cu baschetul, ca la fotbal am dat chix...

rasheedkpenny
21st May 2003, 09:45
Nu cred ca o sa aiba Arad sanse sa ia campionatul. Am vazut ambele echipe cum joaca, in meciurile vs. Brasov si Arad-ul este de departe cea mai spectaculoasa echipa, dar Dinamo este insa mult mai eficienta! Eficenta este peste spectacol, zic eu!

mishu
21st May 2003, 10:41
îi dau dreptate lui Rasheed. Dinamo are o apărare mult mai organizată. În cazul în care nu se trezește vreunul de la West Petrom on fire... să nu poată să-l apere Dinamo... atunci s-ar putea întoarce roata... Ar putea fi Haskins sau Lăpuște. Pe alții nu-i văd...

Ayrton
21st May 2003, 13:25
Dar ce, Dinamo nu are jucatori ce pot decide singuri soarta unui meci? Ex-aradeanul Marijanovici e cel mai bun jucator din liga! Dar acum e la Dinamo, s-a adaptat, si pun pariu ca va avea o medie de 30 de puncte in finala!

Njock
23rd May 2003, 10:45
FORZA WEST PETROM!!! Si succes maine!!! Cel mai bun sa castige(dar fara arbitri)

rasheedkpenny
23rd May 2003, 10:52
FORZA ARAD! FORZA WAYNE, HASKINS, HASLETT, BURLACU, APOSTOL, ... !!!

Eu zic ca o sa castige Dinamo, ca doar trebuie sa ia si ei un titlu anul asta, dupa ce au pierdut la masa verde titul la rugby, iar la fotbal, handbal si polo le-a luat-o Rapid inainte!

Njock
23rd May 2003, 11:42
rasheedkpenny: In fata mea ramai un gunoi. Credeam ca daca esti din Brasov, esti mai "versace" dar... tu nu vezi ca nu mai posteaza nimeni pe topicul rapid? Si cand o mai face cate unu o face, o face pentru a-ti critica stilul tau "dictatorial comunist" Tu nu ai vazut ca nu esti capabil? Nu esti dorit !!! Da-ti demisia de onoare...arata-ne ca ai caracter.

rasheedkpenny
23rd May 2003, 12:12
Si sa inteleg ca ai postat aici ca sa te razbuni pe mine??? Daca astea sunt limitele tale... imi pare rau ca nu poti sa te abtii de la injurii si jigniri. Oricine ar fi sters mesajele tale rasiste de pe thread-ul suporterilor rapidisti!

Sa nu uitam ca thread-ul asta e dedicat baschetului românesc!

Ayrton
23rd May 2003, 15:35
Mai subtire fratilor cu atacurile la persoana, va rog frumos...

Rasheed, la handbal nu ne-a luat-o Rapid inainte, ca nu avem echipa feminina, si nici voi una masculina!

Njock
24th May 2003, 00:14
airton- daca mergi la meci, te rog sa postezi scorul si cum sa jucat, Merci!

Raptor
25th May 2003, 03:16
Am fost astazi (sambata) la meciul Dinamo - West Petrom si i-au furat pe aia de la West Petrom arbitrii LA GREU. Au fluierat un fault cand mai erau 4 secunde si diferenta de 3 puncte in favoarea West Petrom si a marcat (nu mai stiu cine exact) unu de la Dinamo si apoi a ratat intentionat si au sarit doi la recuperare (mi se pare ca Lapuste sau Haslett si inca cineva de la Dinamo (Carutasu cred)) si s-a fluierat iarasi fault si le-a dat pe amandoua si au egalat, pe urma au urmat doua reprize de prelungiri si pana la urma 105-100 pentru Dinamo. Oricum, am vorbit cu Szijarto si Burlacu si amandoi se plangeau de arbitraj... si aveau si de ce... Cat despre Wayne Clark... si slamurile lui... las-o dreq de treaba, ca ala sare mai mult decat Vince Carter! Si e si mai mic (1.92). A dat un Windmill si unu cand si-a bagat mana pana la cot in cos si asta in timpul meciului!!! A, si a mai dat un slam peste unii de la Dinamo, cand a ratat Lapuste si a cazut pe parchet si a sarit Wayne si era sa rupa inelu! Oricum, clar e ca sare mai mult decat Vince Carter, pacat ca la overall game nu se compara. Oricum, din ce am vazut azi, West Petrom porneste favorita la Arad, sigur.

mishu
26th May 2003, 06:52
1. A fost de departe cel mai spectaculos meci din România, în ultimii 10 ani... nu fac comparație cu ce-a fost mai înainte... pe vremea lui Vinereanu, a lui Ermurache sau a lui Netolitzchi și Cernat...aia era altceva
2. Până în momentul în care Marcel Popescu (președintele clubului Dinamo) s-a dus la masa arbitrilor în pauza mare a meciului, reproșându-le cred singura fază controversată (un goaltending, fluierat în favoarea Aradului) a fost unul dintre cele mai bune arbitraje din acest sezon, dacă nu chiar cel mai bun... chiar și după aceea s-a arbitrat bine până în momentele de final, când a fost acea fază extrem de controversată de sub panoul Aradului
3. Husslet, unul dintre cei trei americani de la Arad, care a jucat dezastruos în celelalte două meciuri pe care le-am văzut la București în sezonul regulat, acum a fost senzațional... a marcat de unde a vrut el, mai ales în momente nasoale pentru Arad (6 de 3, 27pct)
4. Căruțașu (Dinamo) deși a început extrem de prost, și a ratat o grămadă de libere (ca de altfel întreaga echipă, cred că au adunat vreo 17-18 libere ratate) a reușit să-i bage pe Dinamo de două ori în OT (liberele, la sfârșitul timpului regulat, și un jump shot cu 1 sec înainte de sfârșitul primului OT) plus o intercepție vitală în finalul celui de-al doilea OT
5. Deși a fost dezavantajată clar de arbitri în prelungiri, Aradul putea să câștige în finalul meciului când conducea cu trei puncte și a ratat un contraatac, printr-o pasă proastă a lui Veres (pg)
6. Dacă Wayne Clark avea și alte calități în afară de detentă, juca în momentul ăsta în NBA... show-ul pe care l-a făcut la încălzire, tip-dunk-ul windmill, dacă ați mai pomenit așa ceva... (mingea era mult sub nivelul inelului și la vreo juma de metru de el)... celălalt slam (în meci a dat numai două... tipdunk-ul și încă unul pe pătrundere, cu două mâini)... la tipdunk sala a luat foc... nu știu câți din sală au mai văzut așa ceva live... nu conta că erau susținători ai lui Dinamo... a fost o isterie...
7. Nu trebuie să uit că și Lăpuște a reușit un dunk (plus fault nefluierat) când l-a trimis pe Căruțașu, dincolo de linia de aut, în spatele panoului...
8. Într-un cuvânt, tot meciul a fost SENZATIONAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ayrton
26th May 2003, 10:57
Dinamo-WestPetrom 105-100 (2 OT)

Din pacate, n-am reusit sa ma trezesc sa merg la sala la ora 12 (oare or mai pune mult meciurile la orele astea imposibile???), insa am vorbit cu tata, care a fost la meci, si mi-a zis ca nu a mai vazut demult asemenea meci, poate de 20 de ani.
A fost si el impresionat de americani, a recunoscut ca Arad-ul putea castiga, ca arbitrii au avantajat pe Dinamo in prelungiri in cateva faze, dar si ca au arbitrat pro-Arad in prima repriza...

Eu vreau sa ma refer insa doar la faza din finalul timpului regulamentar, cand s-a dat fault pentru Dinamo la acea recuperare, care a dus meciul in prelungiri: am vazut faza la pro-tv, filmata din partea opusa bancilor de rezerve, si se vede clar cum un aradean intinde tricoul dinamovistului ce sare la recuperare pana la genunchi... A fost fault clar, si asta a fost faza care a inflamat tabara aradeana, dar nu au dreptate...

Insa sunt sigur ca la Arad arbitrii vor acorda favoruri echipei gazde, caci nu am uitat cum au castigat meciul decisiv al finalei de anul trecut, cu arbitrii, meci in urma caruia insusi presedintele FRB a declarat ca echipa campioana a fost stabilita de arbitraj.

Poate ar trebui arbitrii straini si in baschet...

rasheedkpenny
27th May 2003, 18:35
Si eu am auzit ca ar fi fost furaciune la ultima faza din timpul regulat. Nu am fost la meci, unii care au fost spun ca a fost fault altii ca nu. Oricum faultul cred ca i s-a dat lui Haslett pe recuperare. Am auzit ca altcineva ar fi faultat! Ciudat!
Arbitrii probabil o sa traga pt. Arad in urmatoarele 2 meciuri(amândoua la Arad).

Astept sa vedem(auzim)!

Azur89
27th May 2003, 23:27
Vedeti, nu auziti...

Conducerea Federatiei Romane de Baschet a anuntat, ieri dimineata, ca a cazut de acord cu staff-ul postului national de televiziune TVR2 in vederea transmiterii ultimelor meciuri din cadrul finalei Campionatului National de baschet masculin, act in care se confrunta echipele West Petrom Arad si Dinamo-Erbasu Bucuresti. Conform grilei de programe, TVR 2 va transmite ultimele patru meciuri (n.n. - finala se joaca dupa sistemul cel mai bun din cinci intalniri, scorul general fiind de 1-0 in favoarea Dinamo-Erbasu) dupa urmatorul program: vineri, ora 18, in direct - West Petrom Arad - Dinamo-Erbasu; sambata, ora 23.30, inregistrare - West Petrom Arad - Dinamo-Erbasu; vineri, 6 iunie, ora 13, in direct - Dinamo-Erbasu - West Petrom Arad; sambata, 7 iunie, ora 13, in direct - Dinamo-Erbasu - West Petrom Arad

rasheedkpenny
28th May 2003, 10:22
Am aflat stirea cu transmiterea meciurilor pe TVR2 dupa ce am postat pe forum!

Sa inteleg Azure ca iti pare rau ca nu vezi meciuri din finala Dinamo Bucuresti - West Petrom Arad ?

Azur89
28th May 2003, 10:48
Nici nu-ti imaginezi, mai ales de cind am citit ca profesorii de dunk ai lui Vince Carter joaca in Romania :drak: . Probabil si Larry Brown a demisionat de la 76-ers fiindca AI a refuzat transferul la Erbasu, unde urma sa faca pereche cu Kobe... :D

mishu
29th May 2003, 10:03
"In al treilea rand, corectitudinea arbitrajelor asigurate de arbitri care au arbitrat gratuit aceste meciuri". Exprimare a președintelui Federației Române de Baschet, într-un comentariu apărut pe pagina oficială a FRB, frbaschet.ro... no comment...

mishu
2nd June 2003, 08:43
West Petrom Arad-Dinamo București 2-1... arădenii s-au folosit din plin de avantajul terenului propriu... au fost la fiecare meci ceva mai mult de 2500 de spectatori (pentru cei neavizați... e o cifră uriașă, sunt meciuri de divizia A și cu 20-30 de spectatori...)
Ambele meciuri au avut cam aceeași desfășurare, cu Dinamo conducând jocul în prima parte și cu Arad-ul revenind pe final... din nou datorită lui Hasslett care până acum are o medie 27.3 ppg în finală...
Bineînțeles că n-au lipsit iar scandalurile... Dinamo a acuzat arbitrajul din primul meci, când s-a intrat iar în prelungiri pe un fault dubios... de data asta neacordat pentru Dinamo, la Fometescu... Apostol înscriid pentru Arad coșul de 71-71...
Dincolo de toate acestea au fost iarăși două meciuri de baschet adevărat în cea mai mare parte a lor (au existat și câteva momente de apatie... în care jocul semâna cu un meci de juniori III...) și în afară de câteva greșeli inerente s-a arbitrat chiar bine... Clark a avut iarăși minutele lui de glorie... în primul meci a reusit un nou tipdunk, răsărind în mijlocul apărării dinamoviste și corectând traseul mingii care se afla undeva la extrema panoului (ODIOS...) iar în al doilea meci a dat un aley-oop... coș anulat de arbitri pentru că Lăpuște fusese faultat în momentul pasei... Lăpuște a reușit și el câteva faze tari de tot... și cred că este cel mai complet jucător de la Arad, all around clar... are și șut de trei, are și pătrundere bună are și detentă... e destul de masiv să joace pf dar și destul de agil să joace f sau chiar sg...

Și încă ceva... legat de faptul că ai noștri jucători se plâng tot timpul de arbitraje sau de stilul de arbitraj... am văzut niște meciuri din Grecia (pe canalul ERT Sat, sâmbata sau duminica seara de obicei...) pei tată... la cum se apără aia, aici ar ieși la 5 greșeli în 5 minute... e o apărare crâncenă... iar stilul de arbitraj e mult mai lejer, se lasă jocul mai liber... iar jucătorii nu zic nici pâs... decât rareori... probabil că asta e unul dintre motivele pentru care grecii bat naționala noastră de seniori chiar și cu tineretul lor...

rasheedkpenny
2nd June 2003, 10:48
Am vazut si eu meciurile de la Arad... f. placut sa te uiti la baschet la TV dupa atata fotbal!

Arbitrajul a fost in limitele normale, adica cu faulturi controversate, etc. Parca vineri arbitrii nu au lasat asa de liber meciul cum s-a intamplat sâmbata. Scorul o dovedeste!

Daca ar juca Wayne pe bune si nu doar la spectacol ar fi super! In rest nu pot sa nu remarc talentul jucatorilor români. Spre deosebire de fotbal, in baschet nu prea facem "valuri" afara... pacat! Poate incepem incet-incet sa ne afirmam si pe afara cu jucatorii nostri. Ar da mai multa valoare echipei nationale!

rasheedkpenny
6th June 2003, 15:37
meciul 4: Dinamo Erbasu Bucuresti 100 - 74 West Petrom Arad.

Dinamo a condus ostilitatile; destule faulturi antisportive la Arad, doar unul singur la Dinamo.

Burlacu(pivot) de la Arad a dat 4 de 3 puncte! Clark Wayne(~1,90m) i-a pus un capac de zile mari lui Simunovici(~2,10m) in momentul in care acesta incerca un dunk. I-a "trântit" capacul de la spate, a atins doar mingea... f. spectaculos.

Si cam atat. DInamovistii si-au facut norma. De mentionat ca aradenii au jucat in sfertul IV cu rezervele!

Azur89
6th June 2003, 23:43
Judecind dupa scor, parca ar fi jucat tot meciul cu rezervele...

mishu
7th June 2003, 09:35
eu n-am înțeles de ce berckhovic a reunuțat așa repede la meciul ăsta... dacă Burlacu nu făcea o imensă prostie după ce îi băgase pe Arad din nou în meci... io zic că Aradul puteau să revină și să evite un meci decisiv care s-ar putea să nu le aducă titlul... Revenind la Burlacu... după ce a trânti două de trei consecutiv... una cu fault... s-a certat cu arbitrul la o faza total lipsită de importanță (un aut acordat aiurea...) și și-a luat tehnic... liberă marcată, posesie Dinamo... coș Dinamo... și de aici Berckhovic a început să bage rezerve deși mai erau vreo 2-3 minute din sfertul 3...

meciul de azi o să fie super greu pentru toată lumea... jucători, antrenori, arbitri... de mult n-a mai fost o finală așa de disputată și s-a putea să vedem un meci prost din cauza presiunii meciului decisiv...

să vedem e impropriu spus... într-o sală de 500 de locuri, cu indulgență zic 500 (da, posibila campioană a României joacă într-o astfel de sală, și cei din București știu despre ce e vorba...) au intrat ieri cam 1000 de oameni care au stat efectiv (trăiască sandra stoicescu...) ciorchine, unii peste alții, în picioare (locurile pe scaune nu știu dacă sunt mai multe de 150-200)... într-o atmosferă de saună... dacă afară erau 30 de grade... închipuiți-vă ce era în sală... spectatorii erau la fel de transpirați ca și jucătorii... ca să nu mai vorbim că cei care au ajuns cam cu un sfert de oră înainte de meci... nu au mai putut intra în sală deoarece gardienii nu le-au mai dat voie pe motiv că sala era prea plină... (nu vreau să mă gândesc ce se poate întâmpla dacă doamne ferește ia foc ceva... tragedie e puțin spus)... am văzut meciul în picioare... de la balcon (pentru cei ce știu sala sau au văzut-o la TV) și la un moment dat făceam un adevărat joc de picioare, stânga-dreapta, pentru a putea vedea ce se întâmplă și unde este mingea... ORGANIZARE PENIBILĂ... mai ales că pentru prima oară presa chiar a venit la meci... s-a scris în aproape toate ziarele (nu numai în cele de sport)... meciul s-a transmis în direct...

Welcome to DIVIZIA A FINALS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Njock
8th June 2003, 15:20
PACAT!!! de West Petrom... nu a fost sa fie ptr. Arad.

mishu
9th June 2003, 09:44
Da... nu a fost să fie... pentru mine rămâne încă un mister atitudinea arădenilor... parcă nu au vrut să câștige finala...
Într-adevăr au fost niște decizii ale arbitrilor care i-au enervat... unele dintre ele penibile (cu Mocanu aruncând de la 9 metri, total aiurea, la patru secunde rămase din atac... și arbitrul a fluierat crezând că s-a terminat timpul... arădenii au protestat pentru că recuperaseră mingea și declanșaseră contraatacul... iar arbitrul a dat 1 la 1...)
Dar Aradul nu a știut să treacă peste frecușurile astea... au ratat mult... în timp ce Dinamo a făcut recital de la 3 pct și semidistanță...
Hasslet a încercat din nou să-i țină pe arădeni în meci... dar pe final... curios... coechipierii săi l-au ocolit cu pasele... după două coșuri consecutive de trei puncte... asta după ce Burlacu aruncase în scârbă din apropiere de centru când mai erau vreo patru minute... în semn de protest la deciziile arbitrilor... ȘI CUI I-A FOLOSIT?... mentalitate românească... în timp ce Dinamo era pe val, în sfertul patru, aproape toți arădenii au cedat psihic... asta a fost...

Gândirea îngustă, explicabilă într-un club unde se judecă după gradele de pe umăr, a născut încă odată o fază memorabilă... la intrare fiecare spectator a primit o invitație (o foaie A6, scrisă la calculator) probabil pentru a permite pătrunderea doar a unui anumit număr de spectatori... pentru a nu se repeta îmbulzeala de la meciul 4... până la urmă măsura nu a avut nici un efect... în sală fiind aceeași aglomerație... aceeași atmosferă imposibil de respirat (imaginați-vă o saună de vreo 500 de locuri)... iar până la urmă într-un gest tardiv și la presiunea presei... și suporterii arădeni au fost lăsați să intre în sală și au fost înghesuiți într-un colț al unei peluze... înconjurați de jandarmi...

PĂCAT că pentru cea mai frumoasă finală de după 1989, organizarea meciului la București a fost un fiasco aproape total...

În rest bucurie normală a dinamoviștilor, care au sărbătorit cu șampanie chiar pe terenul de joc primul titlu după 5 ani... un gest "pentru TV" al lui Markovici care a îmbrățișat mingea, în genunchi... la fel ca MJ în 96... tăiatul plaselor... și o cupă care abia se vedea... cred că poate participa la concurusul "cel mai mic trofeu acordat unei campioane"...

Deși sunt stelist... și cu titlul ăsta Dinamo a egalat performanța de 21 de titluri a Stelei (ultimul succes al roș-albaștrilor datează din 1990)... a fost într-adevăr o finală extraordinară...

Aud că Antonio Alexe ar dori să organizeze un all-star românesc la Cluj... ar fi o chestie beton... mai ales dacă mai rămân și americanii pe aici până atunci (prin august-septembrie)... un concurs de slam cu Wayne Clark... care deține, din câte am auzit, titlul de Mr. Dunk în Europa... ar fi ceva... apropo de Clark... a dat-o la încălzire pe aia a lu Vince... cu cotul în inel... incredibil de ușor... la 1.92... e un fenomen...

Njock
10th June 2003, 20:48
mishu- poate a fost ordin de sus...ca si mie mi-sa parut totul cam "naspa"

PS-cu epoletii /fu/ nu te joci...

mishu
1st July 2003, 08:37
Pentru cei din România:
Știe careva ce s-a întâmplat la All Starul de la Oradea... din câte știu eu a fost vineri seara... la urechile mele n-a ajuns nimic până acum...
în afară de niște informații dinainte... că mai mulți jucători au lipsit motivat sau mai puțin... Helcioiu și Burlacu la un camp în Italia, cei de la Rompetrol în cantonament la mare...

rasheedkpenny
1st July 2003, 10:14
Mishule, am cautat pe net, cum probabil ai facut si tu, dar n-am gasit nimic. Pacat! Nici pe site-ul federatiei nu a aparut nimic nou. Daca aflu ceva voi posta aici. Daca afla altcineva sper sa posteze aici...

Thanks!

Ayrton
18th July 2003, 12:53
Se pare ca pentru viitorul sezon, ASESOFT Ploiesti este marea favorita la titlu, facand numeroase transferuri de marca, incepand cu antrenorul Petricevici si terminand cu Paul Helcioiu si Antonio Alexe...

rasheedkpenny
18th July 2003, 14:46
Tot la Ploiesti se pare(din surse neoficiale) ca au ajuns principalii marcatori ai Brasovului de anul trecut: Liviu Dumitru, Octavian Morariu si Adrian Blidaru(doar la 18ani...). Dintre acesti 3 jucatori, ultimii doi au fost chemati intr-un turneu cu Nationala.

La ploiesti au mai ajuns si Levente Szijarto si Rares Apostol ambii de la Arad, precum si Nicolae Toader de la Rompetrol.

Asesoft Ploiesti se pare ca si-au impus ca obiectiv, pe langa castigarea campionatului si clasarea intre primele 4 echipe din Europa prin participarea in FIBA Euro Cup. Sa speram ca vor reusi!

Ce se mai aude la Arad? Au plecat americanii???

MadSkillz
13th April 2004, 22:49
Iata ca dream team`ul ploiestean nu se ridica inca la pretentiile miliardarului proprietar Sebastian Ghita, si mai are ceva de asteptat pana sa fie forta cu care sa iesim in Europa.
Pana atunci insa s-ar putea sa apara neintelegerile si scandalurile cu care ne-au obisnuit echipele romanesti, indiferent de sport. :mda:

nic23
28th February 2005, 23:02
Ce m-am bucurat ca am gasit ceva despre baschetbal, dar m-am trezit cam tarziu, pentru ca vad ca mesajele sunt foarte vechi.
Mai caut, pentru ca vreau sa vorbesc cu cineva si n-am cu cine...
Nic

thekobe
1st March 2005, 00:29
uite ca sa nu vorbesti singur te ajut eu
incearca aici :
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=211734#post211734