PDA

View Full Version : Etapa 11: Poli Iasi - Sportul



ADelPiero
24th October 2005, 00:48
Sambata, 29 octombrie 2005: Poli Iasi - Sportul, ora 15:00, Telesport
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

paranghele
24th October 2005, 02:40
daca nici cu astia nu ne merge, e nasol.
fortza poli!

iaro
24th October 2005, 04:19
Sportul nu e o echipa de subestimat! Anul trecut ne-au invins cu 3-1 in Copou fara drept de apel! Unde mai pui ca Poli merge tare greu acasa pentru ca trebuie sa construiasca si sa inscrie si nu prea are oameni pentru asta. Meci foarte dificil in care o victorie ar fi extrem de pretioasa!
Forza Poli! /hello

DanielAndrei
24th October 2005, 07:04
sportul a pierdut cu dinamo, noi jucam prost acasa, dar sper intr-un X

ce_bine_e
24th October 2005, 07:16
avem nevoie de cele 3 puncte ca de aer, daca nu castigam retrogradam, iar daca badem terminam in primele 10 :D

Rossi
24th October 2005, 07:53
cred ca iesenii vor reusii sa se impuna ..... pronostic 1

be@
24th October 2005, 09:17
Ne asteapta un meci extrem de greu. Toata lumea stie ca Sportul peste tot unde a jucat,a scos puncte.

Ultras
24th October 2005, 11:20
Sportul este o echipa care seamana cu un haiduc pe invers, ia de la saraci si da la bogati. Luam 3 puncte si la Iasi, batem si Bacaul acasa, iar apoi dam cate 3 la Steaua si Rapid, batem si la Bistrita si terminam cu +4 la adevar...
Din pacate nu reusim sa facem pasul psihologic pentru a ne bate pentru podium. Oricum, nu e rau, in conditiile in care inainte de inceperea campionatului eram creditati cu sanse mari la retrogradare...

be@
24th October 2005, 11:54
Ultras, nu fi asa de sigur ca o sa castogati la Iasi. S-ar putea sa ai o surpriza...


Totul depinde de meciul cu Sportul Studenţesc

Īn ciuda remizei obţinute la Cluj, Ionuţ Popa īi va ţine pe jucători īn cantonament toată săptămāna. “Urmează meciul din Cupă cu Vasluiul, apoi jocul din Copou cu Sportul. Dacă vor trece cu bine de aceste două partide, poate le mai reduc şederea īn cantonament”, a spus Popa. Situaţia drepturilor băneşti se va clarifica, se pare, după acelaşi meci:“Īn mod normal ar fi trebuit să primească bani după remiza cu CFR-ul, dar să vedem ce va fi cu Sportul”.

poliis
24th October 2005, 13:16
jucatorii nostri nu mai joaca pt bani...joaca pt reducerea cantonamentului :D

daca nu se vor accidenta cu vasluienii...zic ca avem sanse la un rezultat bun cu sportul

codrind
24th October 2005, 14:39
Mi-am făcut cruce şi am votat 1! :D :D
După păţania de anul trecut, cred că anul ăsta POLI IAŞI să-şi ia revanşa !
Dacă nu... e de rău!

Paul
24th October 2005, 14:50
Sportul va lua punct(ele) pierdute cu Dinamo , in baza prieteniei Dinamo - Poli Iasi

Pronostic (fara emotii) x2

Vi3rme_X
24th October 2005, 16:02
Poli va obtine cel putin un punct...

ce_bine_e
24th October 2005, 16:02
@Paul
parerea ta..nimeni nu castiga fara emotzi la Iasi, nimeni!
prietenie dintre noi si dinamo e in mintea ta perversa!

ce_bine_e
24th October 2005, 18:36
veniti vreunul la Iasi?

Dark Horror
24th October 2005, 18:45
Bafta cu Sportul.Sper sa faceti cel putin un egal ca sa avem noi mai multa liniste.

ce_bine_e
24th October 2005, 19:27
ms, sper sa castigam :P

Dark Horror
24th October 2005, 20:46
E bine shi dac o sa cashtigatzi,numai sa nu bata ei.

ce_bine_e
24th October 2005, 20:59
castiga ei...experiantza :P

be@
24th October 2005, 21:04
E bine shi dac o sa cashtigatzi,numai sa nu bata ei.

Pai normal, speri sa nu bata Sportul, ca sa treceti voi in fata lor. Nu ca te-ar interesa pe tine de Politehnica.Hai recunoaste !

Dark Horror
24th October 2005, 21:07
Recunosc.Pana acum chiar simpatizam cu Sportul,dar deja ma cam enerveaza unii de la acel club.

be@
24th October 2005, 21:13
Eu abia astept sa iau autograf de la Dan Petrescu.De mica il simpatizez... El a fost preferatul meu de la echipa nationala. Nu mai spun ce fericita am fost cand a venit la FC National.

Dark Horror
24th October 2005, 21:17
Shi mie imi placea de el ca om,dar dupa faza cand nu a vrut sa amane meciul cu noi m-am cam suparat pe el.Inca o faza care ma cam enerveaza e ca tot timpul echipa lui este furata de arbitrii.

GeKuRA
24th October 2005, 23:16
meci... GREEEEEUUUUU !!!
luam bataie..:(, n-avem nici o sansa...
cel mai greu meci de pana acum.


:D:D:D:D:D
e... nici chiar asa... sa vedem ce-o fi :P

ce_bine_e
25th October 2005, 07:16
"Popa se plīnge că ghinioanele se ţin scai de formaţia sa, pentru Miclea, Arhire şi R.Ciobanu turul īncheindu-se deja, accidentările lor fiind de durată. Alături de ei, la Poli nu vor putea juca sīmbătă, īn Copou, īn meciul cu Sportul Studenţesc (ora 15), nici Gavatorta şi Mitruc, care s-au accidentat la Cluj."

haaahaaahaahahahaha, vai de mama noastra cum ne taram, vai de noi:ok: :no: :ok: :no:

Ammadeus
25th October 2005, 09:20
sa vedeti cum va reinvia echipa lui bursucu dupa blatul ordinar cu jegul campionatului, dinamo; sa vedeti cum va alerga mazilu sa dea gol; sa vedeti cum se vor mobiliza sportivii blatisti sa ia 3 puncte

Ultras
25th October 2005, 11:04
Gura ca faci curent! Sa vad ce mai comentezi dupa meciul din Ghencea care, mai mult ca sigur, va semana cu cel cu Dinamo. Asa cum a fost si cel din returul trecut, pe care eu l-am considerat blat (la unii dintre jucatori). Sportul, oricat de greu mi-ar fi sa recunosc, nu are in obiectiv nici macar o participare in Intertoto, datorita bugetului de supravietuire. Asta este singura vina pe care i-o gasesc lui Siman. Daca am invinge Dinamo, Steaua si Rapidul unde am ajunge? Sa tragem la titlu, nu? :drak:

Revenind la subiect, o victorie la Iasi este foarte posibila, datorita absentelor numeroase din echipa lui Popa. Pentru a o obtine este nevoie de luciditate (ceea ce ne-a cam lipsit in ultimele meciuri, chiar daca per total am avut rezultate bune). Dan Petrescu foloseste o tactica buna, dupa parerea mea, dar nu o duce pana la capat. Joaca cu mingi lungi, dar cu un singur varf impins. Eu l-as scoate pe Nae si l-as pune pe Curelea langa Mazilu, Balan in spatele lor, trei mijlocasi dintre care unul la inchidere (Lazar), iar ceilalti doi la constructie (Varga si Ferfelea), iar fundasilor laterali (Rusu si Stancu) le-as da sarcini mai ofensive. Dar Petrescu stie mai bine, asa ca nu conteaza ce cred eu. Momentan, Sportul obtine rezultate mai mult datorita pregatirii fizice. Doua treimi dintre goluri le-a marcat in repriza a II-a, pe fondul oboselii adversarilor.

himi
25th October 2005, 15:30
In 2005 (tot anul!) Sportu a pierdut un singur meci oficial in afara Bucurestiului!
Cu... Cetate Suceava...

In mod normal nu pierdem la Iasi!

GeKuRA
25th October 2005, 15:57
In 2005 (tot anul!) Sportu a pierdut un singur meci oficial in afara Bucurestiului!

ar fi timpul sa vina unul si in campionat.. :ok:

vantian5
25th October 2005, 16:14
accidentati multi, toti arbitri fluiera impotriva noastra(nu tot tp; doar cand trebuie) jocul iasului de acasa e destul de slab avem meci si miercuri
mai stii poate dumnezeu ne uraste


BATEM SIGUR

ultras_sportul
25th October 2005, 16:54
Am vrea sa venim vreo 2-3 la Iasi dar trebuie sa vedem ce banca ne da bani pentru deplasarea asta ;)

be@
25th October 2005, 17:03
Revenind la subiect, o victorie la Iasi este foarte posibila, datorita absentelor numeroase din echipa lui Popa.

Eh, lasa ca ne descurcam noi. In mare, noi avem un lot destul de echilibrat valoric, nu sunt jucatori care sa faca diferenta in teren. Singurul de care imi pare rau ca n-o sa joace e Miclea. Si sper sa-l recupereze pe Gavatorta, care s-a accidentat usor.

ce_bine_e
25th October 2005, 18:02
si eu sper sa isi revina Gava si Mitruc si Branet(care nu au probleme f serioase), si chiar Miclea, cred ca Romulus isi va reveni pana la meciul de la petrosani( parerea mea)

be@
25th October 2005, 18:35
Eu cred ca o sa-l mai vedem pe Romulus in teren de-abia in retur.

rhadoo
25th October 2005, 19:08
la cum joaca in deplasare sportu cred ca va bate la iasi.
depinde cum abordeaza popa acest joc

be@
25th October 2005, 19:10
Pai cum sa-l abordeze ? Pentru el e mai important meciul cu Sportul, decat cel de maine , cu FC Vaslui.

rhadoo
25th October 2005, 19:18
Sa Nu Se Arunce Pe Ei De La Inceput
Sa Ii Lase Pe Ei Sa Domine Jocul Si Sa Ii Prinda Pe Contraatac

andrei_cj
25th October 2005, 19:48
Eu zic ca bate sportu sunt intr-o forma buna si cred ca merg la victorie!

esku
25th October 2005, 20:55
X.....doua echipe echilibrate

ce_bine_e
25th October 2005, 21:23
s-ar putea sa te inseli, s-ar putea sa ai dreptate...in privintza pronosticului :P

Bergero
25th October 2005, 21:36
Poli va cistiga daca va folosi arma contraatacului . Sportul nu se descurca cind domina.

GeKuRA
25th October 2005, 21:55
parem o echipa slaba... dar in teren, cand incepe meciul... jucam bine de obicei.
asa ca ... nu se stie... sa vedem ce face Popa..:ok:

andrei_cj
25th October 2005, 21:56
La cluj ne-ati facut-o poate le-o faceti si sportului....oricum meci echilibrat dupa cum spunea si altcineva mai sus!

radcom
25th October 2005, 22:17
Cashtigam sigur!!!!!, ca eu sunt in culmea rabdarii, shi de fiecare data cand sunt asha iese cate o victorie pt. POLI.:)

GeKuRA
25th October 2005, 22:41
vezi sa iasa si cu Vasluiul :D

ce_bine_e
26th October 2005, 16:40
a iesit si cu vs :D

old lord
26th October 2005, 18:02
1-0
atat trebe iasului

ce_bine_e
26th October 2005, 18:06
asa sa fie! :)

DanielAndrei
26th October 2005, 20:28
o sa batem...la scor :rolleyes:

Cra10veanu
27th October 2005, 04:45
Mazilu 3 bucati, victorie Sportu

be@
27th October 2005, 08:36
Auzi, te consideram un om serios...

GeKuRA
27th October 2005, 12:38
noi ne temem mai mult din cauza meciului de anul trecut in care am pierdut acasa cu 3-1.
dar sa nu uitam ca atunci era Simionas antrenor... echipa trecea printr-o perioada grea.
nu zic ca nu se poate repeta... dar cred ca va fi un meci echilibrat :ok:

be@
27th October 2005, 14:12
Incredibil !!!....L-au delegat pe Serea.Asta nu ne-a furat niciodata pana acum.
Craciunescule, V A L E A !!!!!

codrind
27th October 2005, 14:58
Incredibil !!!....L-au delegat pe Serea.


Suntem blestemaţi!!
Cred că Boca trebuie să se implice mai cu scandal, că ăsta - olteanul crăchinescu - ne vānează rău de tot!

dede
27th October 2005, 15:03
castiga sportu cu 1-0, gol marcat de mazilu

codrind
27th October 2005, 15:11
castiga sportu cu 1-0....

PIEI satană! :D Puşchea pe limba ta!! :P
Dar poate că Mazilu va fi "mazilit" īn primele minute, şi....:evil:

ce_bine_e
27th October 2005, 15:35
Serea, Corpodean, oricare altul, daca castigam sambata eu sunt fericit ;)

dede
27th October 2005, 15:49
PIEI satană! :D Puşchea pe limba ta!! :P
Dar poate că Mazilu va fi "mazilit" īn primele minute, şi....:evil:
huo...nu cred ca am ajuns chiar satană...:o: loooool. mi se pare mie sau nu mai are nimeni voie sa-si spuna parerea ca e facuta satană? :mda:

Ultras
27th October 2005, 16:05
Incredibil !!!....L-au delegat pe Serea.Asta nu ne-a furat niciodata pana acum.
Craciunescule, V A L E A !!!!!

Stai calma, draga! Mi-ai cam luat replica din gura... Un lucru e cert, ca si in cazul lui Corpodean: va fura! Ramane de vazut pe cine... Pe Poli sau pe Sportul...

bizarr
27th October 2005, 17:13
meci greu cu sportul dar sper sa luam cele 3pct

baez
28th October 2005, 02:01
PIEI satană! :D Puşchea pe limba ta!! :P
Dar poate că Mazilu va fi "mazilit" în primele minute, şi....:evil:
adica? in sensul ala zis de popa? sa vina cu bucati de adversar in gura? daca iau partea care trebuie... nu-i bai, numa' c-o sa fie geloase "pamelele" lor:D
daca-i rupetzi shtutzu lui Mazilu si va da Curelea trei, fac iu cinste:ok:

Cra10veanu
28th October 2005, 02:28
Incredibil !!!....L-au delegat pe Serea.Asta nu ne-a furat niciodata pana acum.
Craciunescule, V A L E A !!!!!
e momentul sa simtiti si voi ce-am simtit noi anul trecut in cupa cu farul si nu numai :mda:

ce_bine_e
28th October 2005, 09:13
'Oficialii din Copou speră īn perspectiva īntīlnirii de mīine (ora 15), de pe teren propriu, cu Sportul (va arbitra Ionică Serea), īn recuperarea măcar a lui Gavatorta, accidentat sīmbătă la Cluj. Ei sīnt convinşi că īi aşteaptă un joc foarte dificil, fie şi numai pentru faptul că studenţii lui Dan Petrescu nu au cunoscut gustul īnfrīngerii la meciurile din deplasare īn acest campionat. "Aş fi foarte bucuros dacă vom reuşi să cīştigăm īn faţa bucureştenilor, deşi ştim prea bine că ne va fi foarte greu. Cred chiar că ne aşteaptă un meci mai greu decīt cele cu Steaua sau Dinamo, spre exemplu. Dar ne vom juca şansa noastră, indiferent de aspectele pe care le implică o asemenea partidă", a conchis preşedintele lui Poli."

mai greu ca la meciul cu steaua si dinamo :happy

"La finalul acestei partide, Serea a părăsit terenul de joc sub protecţia jandarmilor, fiind acuzat că a stricat jocul atāt de antrenorul Ionuţ Popa, cāt şi de primarul municipiului Iaşi, Gheorghe Nichita. Īn jocul cu CFR Cluj, Serea a tolerat jocul dur al ardelenilor, elimināndu-l la final pe Bogdan Onuţ pentru o presupusă lovitură cu cotul a lui Adrian Anca. La mai bine de un an de zile distanţă, Serea va reveni īn Copou, taman īntr-o perioadă īn care fotbaliştii ieşeni au fost dezavantajaţi de deciziile brigăzilor de arbitri. Chiar şi aşa īnsă, preşedintele clubului din Copou, Sorin Boca, a declarat că nu se teme de arbitrajul lui Serea şi că speră ca partida cu Sportul să nu fie marcată de astfel de probleme. "Nu mă tem de arbitrajul lui Ionică Serea şi am īncredere că acesta poate duce la bun sfārşit jocul. Īn plus, sper să putem cāştiga cu Sportul detaşat, ca să nu mai intre īn discuţie vreo problemă de arbitraj", a spus ieri Sorin Boca. Dincolo īnsă de delegarea lui Ionică Serea, devine foarte interesant modul īn care sunt delegaţi arbitrii la meciurile ieşenilor. Practic, īn această ediţie de campionat, Poli a avut parte la partidele de pe teren propriu doar de arbitri FIFA, cunoscuţi pentru intransigenţa lor, īn timp ce, īn deplasare, jocurile Politehnicii au fost arbitrate de cavaleri ai fluierului debutanţi sau din eşalonul doi, uşor influenţabili de grupările gazdă."

Serea e albitru Fifa? :o: :drak:

codrind
28th October 2005, 13:19
e momentul sa simtiti si voi ce-am simtit noi anul trecut


:rosu: :rosu: :rosu:

Nici măcar la chestia aia: cu capra vecinului nu poate fi încadrată postarea de mai sus!
Se ştie că POLI IAŞI a fost DEZAVANTAJATĂ în "n" partide anul ăsta, şi ca să vii tu cu... postarea de mai sus, dovedeşte multă-multă .....gândire oltenească :ciocan: :ciocan: :ciocan:

be@
28th October 2005, 16:42
Probleme in lotul Iasiului

Antrenorul lui Poli Iasi, Ionut Popa, a declarat, intr-o conferinta de presa, ca este ingrijorat de starea lotului.
"Ne confruntăm cu mari probleme de efectiv. Pe lângă Miclea, Arhire şi Ciobanu, care nu ştiu dacă vor mai evolua în acest tur de campionat, nici Gavatorta nu va putea evolua cu Sportul, având mai multe contuzii la piciorul drept, după partida de la Cluj. În ceea ce-l priveşte pe Mitruc, acesta este incert pentru partida de sâmbătă", a spus Ionuţ Popa.
Tehnicianul ieşean a precizat că adversarul de sâmbătă este unul foarte puternic, dar speră să câştige toate cele trei puncte: "Sportul este o echipă foarte bună. Nu a pierdut nici un meci în deplasare în acest campionat şi s-a văzut că, după o înfrângere pe teren propriu, a recuperat punctele în deplasare. Sportul este oechipă puternică, imprevizibilă, care se bazează pe trei jucători foarte buni: Lazăr, Bălan şi Mazilu. Probabil că voi sacrifica doi jucători pentru a face marcaj la Bălan şi Mazilu. Oricum, sper să fim primii care cîştigă pe teren propriu în faţa formaţiei Sportul Studenţesc".

Paul
28th October 2005, 19:39
Bafta , Sportul ...

Pana acu moldovenii au 0p cu echipele din Bucuresti ...
Continuati traditia !

Ammadeus
28th October 2005, 21:09
1-2 mazilu revine dupa pauza fortzata

Rossi
29th October 2005, 02:49
Bafta Poli Iasi ...sper sa castigati ... egalul obtinut la Cluj imi da sperante ca puteti castiga :ok:

be@
29th October 2005, 09:00
Multumim , Achile. :ok:


Avancronica meciului:

Fotbaliştii ieşeni vor răzbunare
Opriti seria de victorii in deplasare !

La un an de zile după meciul din campionatul trecut, cānd Sportul Studenţesc a produs adevărate cutremure īn fotbalul ieşean, fotbaliştii lui Ionuţ Popa au astăzi şansa să-şi ia revanşa īn faţa trupei pregătite de Dan Petrescu. Reamintim că īn ediţia de campionat 2004-2005, pe data de 18 octombrie, Sportul Studenţesc a īnvins la Iaşi cu scorul de 3-1 şi a provocat debarcarea antrenorului Vasile Simionaş şi plecarea pentru cāteva săptămāni a fostului preşedinte Marius Stan. Īntre timp, nici unul dintre cei doi oameni de fotbal nu mai sunt la Iaşi, dar fotbaliştii pregătiţi de Ionuţ Popa nu au uitat umilinţa suferită īn faţa studenţilor bucureşteni. Mai mult decāt atāt, nici meciul de astăzi nu vine īntr-un moment foarte potrivit, Politehnica adunānd doar 4 puncte pe teren propriu īn cele 5 partide disputate īn Copou. Tocmai de aceea, ieşenii au nevoie de un succes astăzi, care să īncununeze evoluţia bună din ultimele zile concretizată īn egalul scos la CFR Cluj şi mai ales īn calificarea īn sferturile de finală ale Cupei Romāniei. Pentru această partidă īnsă, antrenorul Ionuţ Popa nu poate conta pe patru jucători, toţi titulari la Politehnica. Este vorba despre mai vechii accidentaţi Arhire, Ciobanu şi Miclea, dar şi despre Alejandro Gavatorta, mijlocaşul argentinian urmānd să fie indisponibil pentru cel puţin două săptămāni, din cauza unor hematoame la piciorul drept.

Trei adversari redutabili
Peste toate, adversarul de astăzi al ieşenilor nu a pierdut nici un joc disputat īn deplasare īn această ediţie de campionat. Mai mult decāt atāt, elevii lui Dan Petrescu şi-au făcut un obicei de a cāştiga partida care urmează după o īnfrāngere pe teren propriu. Cum īn runda trecută Sportul a pierdut īn Regie, scor 0-2 cu Dinamo Bucureşti, Bălan şi compania vor veni la Iaşi cu intenţia clară de a cāştiga toate cele trei puncte. De acest lucru este conştient şi antrenorul Ionuţ Popa, care a spus īnsă că aşteaptă īn sfārşit o victorie din partea elevilor săi. "Din păcate avem mari probleme de efectiv, după jocurile din ultimele zile, şi īmi este iarăşi greu să alcătuiesc primul unsprezece. Avem īnsă nevoie de o victorie cu Sportul Studenţesc, deşi echipa din Regie are trei jucători foarte buni, poate cei mai buni din ţară, pe posturile lor. Este vorba despre Lazăr, la īnchidere, Bălan, coordonator de joc şi Mazilu, vārful momentului īn Romānia", a spus Ionuţ Popa. Pentru acest joc conducerea clubului din Copou va pune īn vānzare, astăzi dimineaţă, cu īncepere de la ora 9.00, la cele patru case din jurul stadionului, un număr de 6.500 bilete. Ca şi la meciurile de pānă acum, un bilet la peluză costă 50 mii lei (5 lei noi), iar unul la tribune 100 mii lei (10 lei noi). Accesul īn arenă va fi permis cu două ore īnainte de startul partidei, adică la ora 13.00. Meciul dintre Politehnica Iaşi şi Sportul Studenţesc va fi arbitrat de focşăneanul Ionică Serea, ajutat la cele două tuşe de arbitrii asistenţi Nicolae Megheşan şi Dorin Mudura, īn timp ce arbitru de rezervă a fost delegat băcăuanul Cristian Sava. Observatorii jocului de astăzi sunt Octavian Goga, pentru meci şi Mircea Salomir, pentru brigada de arbitri.

Şapte victorii pentru Poli
Īn meciurile disputate la Iaşi, īntre Politehnica şi Sportul Studenţesc, bilanţul īntālnirilor este net favorabil fotbaliştilor din Copou. Astfel, īn cele 13 partide jucate la Iaşi, Politehnica a obţinut 7 victorii, patru meciuri s-au īncheiat la egalitate, consemnāndu-se doar 2 īnfrāngeri pentru ieşeni. Īn schimb, īn palmaresul general al īntālnirilor dintre cele două echipe, situaţia stă tocmai invers, Sportul cāştigānd nu mai puţin de 12 partide, din totalul de 26 jocuri programate de-a lungul timpului. Practic, ieşenii nu au reuşit niciodată să cāştige īn deplasare, scoţānd doar trei remize īn Regie. Primul meci īntre cele două echipe s-a disputat pe data de 12 august 1973, īntr-un meci disputat la Iaşi, īn care gazdele au cāştigat cu scorul de 1-0. Scorul maxim s-a īnregistrat īn capitală, 11 ani mai tārziu, cānd Sportul a īnvins cu scorul de 5-0. Ultima victorie a studenţilor la Iaşi este consemnată pe data de 18 octombrie 2004, scor 1-3, şi coincide cu ultimul joc disputat īntre cele două echipe pe Stadionul Emil Alexandrescu.
Arbitru dubios

Penalizata cu patru penaltiuri in campionat si unul in Cupa, privata de un penalty in etapa trecuta, la Cluj si plingindu-se mereu de modul in care e arbitrata (e drept, doar cu jumatate de gura, niciodata oficial!), Politehnica Iasi este pusa iarasi la incercare de delegarile facute de Ion Craciunescu. Dupa ce in meciul trecut din Copou a fluierat Cristi Balaj, etichetat de Adrian Porumboiu drept omul de casa al adversarei de atunci a Politehnicii, Gloria Bistrita, astazi va oficia la Iasi controversatul Ionica Serea. Readus din divizia C dupa ce a facut praf un meci de Cupa, Dinamo - FC National, focsaneanul a avut prestatii slabe in actualul sezon, fiind criticat si dupa meciul Pandurii - Gloria Bistrita, dar si dupa partida din runda precedenta dintre FC Vaslui si Otelul. Totusi, Serea, care a inflamat serios spiritele ori de cite ori a oficiat in Copou, la ultima aparitie in Iasi (anul trecut, cu CFR Cluj) fiind scos de pe teren cu ajutorul jandarmilor, a primit un nou cec in alb, tradus printr-o noua delegare, la un meci important al etapei.
Un meci de "1, X, 2" tinind cont de "pedigree-ul" combatantelor: o formatie care se chinuie pe teren propriu si una care zburda in deplasare. De acest lucru e constient si antrenorul gazdelor, Ionut Popa: "Sportul n-a pierdut in deplasare in acest sezon si ori de cite ori a luat bataie acasa, a batut afara in etapa urmatoare. Noi, care si asa ne chinuim acasa, nu putem conta pe 4 piese de baza, Arhire, Miclea, Ciobanu si Gavatorta, meciul devenind astfel si mai greu". Antrenorul Politehnicii a recunoscut ca ar putea sacrifica doi jucatori pentru marcarea a doua dintre piesele de baza ale oaspetilor, Mazilu si Balan, socotiti de Popa, alaturi de Lazar, drept lideri interni pe posturile lor: virf si mijlocasi de constructie, respectiv defensiv. (Ovidiu MINEA)

Sugubatul Popa
Ieri, antrenorul Politehnicii, Ionut Popa a oferit iarasi citeva declaratii in stilul sau. Despre sfatul sefului Comisiei de Antrenori, Mircea Radulescu, care a recomandat tehnicienilor sa nu mai apeleze la ironii ori cuvinte dure, Popa a spus: "De acum vorbesc in versuri de Eminescu ori citate din Maiorescu ori Caragiale. Sau o sa vorbesc despre dulciuri, ciocolata ori baclavale, nu despre singe si transpiratie". Popa a insistat: "Nu conteaza ce aud jucatorii, ci oamenii care le vorbesc. La Rapid - Steaua nu s-a spus nimic dur si ati vazut ce a iesit si in tribune, dar si pe teren. In schimb, la Poli - Steaua, cind s-a facut atita caz pe declaratiile mele, a fost liniste ca la catedrala. Eu nu am nici o legatura cu violenta. Sint pasnic de felul meu, dar nu cred ca gresesc daca dau putina culoare cuvintelor pe care le adresez jucatorilor.“ ]"
Intrebat daca nu ar fi tentat sa citige Cupa Romaniei, Popa a spus ca, pentru a juca in cupele europene, Iasul ar trebui sa vinda Primaria: „Cupa Romaniei? Nu. Nu ma intereseaza. Am pierdut o data cu UTA finala in fata Rapidului si, de atunci, participarea in Cupa Romaniei imi lasa un gust amar. Cum sa cistigam Cupa? De unde bani de participare in Cupa UEFA? Ah, daca vindem Primaria si Palatul Culturii, poate asa vom avea bani...“
Popa l-a etichetat pe Bilba, care a ratat mult in Cupa, cu Vasluiul, drept "un prost, dar un prost de mare viitor" si i-a luat apararea lui Branet, care a fost acuzat ca pierde bani in cazino: "Eu stiu si cu ce mina tin furculita prietenele jucatorilor. Branet nu a calcat in cazino!"
Antrenorul Politehnicii a mai spus ca a renuntat la gindul de a-si rade mustata: "Bunicul meu mi-a spus ca oamenii seriosi au mustata si il ascult in continuare, pentru ca el a fost modelul meu in viata. Oricum, sint singurul antrenor din divizia A cu mustata si ar fi pacat sa renunt la acest lucru".

Formatiile probabile
Poli: Branet - Toma, Onut, Ilie, Bordeanu - Onofras, Bernard, Gavatorta, Rednic - Pacurar, Bilba.
Sportul: Stancioiu - Stancu, Secareanu, Ratiu, L. Rusu - T. Balan, C. Lazar, Ferfelea, D. Varga - M. Nae, Mazilu.

ce_bine_e
29th October 2005, 12:14
s-ar putea sa castigam azi :rolleyes:
:ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:

eu ma car la stadion, afara este f frIg si inourat dar nu cred ca e semn de ploaie,
deci sunt f racit nimik nu ma va opri sa savurez victoria gazdelor, fortza POLI!!!

ce putina lume este la stadion, cu o ora jumate e gol stadionu :(

Rossi
29th October 2005, 17:06
imi doream sa bata Poli Iasi ..

Bravo Poli !!!!!!!!!!!!!!!!!:ok:

codrind
29th October 2005, 17:10
s-ar putea sa castigam azi....

NU "S-AR PUTEA" , ci DA - AM CÂŞTIGAT - !!! :D
ŞI... am rupt clasamentul în două ! /hello

Grisha
29th October 2005, 17:44
Cum a jucat Poli? Ca o echipa ce evolueaza in deplasare, pe contra-atac sau a controlat jocul ?

ce_bine_e
29th October 2005, 17:52
a jucat f bine, a controlat jocul si eu zic ca a avut 2 penaltyuri neacordate, a mai fost o faza dar care a fsot fault in careu sau nu, dar oricum Serea nu a dat nimik!
eu zic ca vom termina mult mai sus campionatul!
bv baietzi!

is belea astia de la tv, dau de aia de la tg jiu si de vasluieni, ce mai au dat imagini de la toate meciurile disputate, dar de noi nimik!
bv POLI! victorie la Petrosani! ;)

phlo
29th October 2005, 19:07
a jucat f bine, a controlat jocul si eu zic ca a avut 2 penaltyuri neacordate, a mai fost o faza dar care a fsot fault in careu sau nu, dar oricum bou de Serea nu a dat nimik!
eu zic ca vom termina mult mai sus campionatul!
bv baietzi!


eu nu am vazut meciul deci o sa ma iau dupe ce zici tu ca nu a acordat 2 penaltyuri.

ACUM am si eu o intrebare pt desteptii aia care tot zic ca dinamo cumpara arbitrii si anume: SPORTUL A CUMPARATA ARBITRUL AZI??? CHIAR SUNT CURIOS CE MAI RASPUNDETI ACUM

be@
29th October 2005, 19:07
DAN PETRESCU:"Poli Iaşi a meritat victoria"

Dan Petrescu, antrenorul echipei Sportul Studenţesc, a declarat după meciul din deplasare cu Poli Iaşi (0-1) că formaţia pregătită de Ionuţ Popa a meritat victoria, deoarece a avut o evoluţie mai bună.

"Mă gāndeam că vom pierde la un moment dat īn deplasare. Poli Iaşi a jucat mai bine astăzi şi a meritat victoria. Jucătorii mei nu s-au dăruit la fel ca īn alte meciuri. Ieşenii au dat dovadă de multă determinare şi agresivitate īn joc. Noi nu ne-am regăsit după īnfrāngerea cu Dinamo", a spus Petrescu.


POPA: "Sunt mulţumit de rezultat"

Antrenorul Ionuţ Popa a lăudat evoluţia jucătorilor săi īn meciul cu Sportul Studenţesc, cāştigat de Poli Iaşi cu scorul de 1-0, şi a apreciat că echipa sa a obţinut o victorie meritată.

"Sunt mulţumit de rezultat şi de evoluţia jucătorilor. Remarc puterea lor de luptă īn meciul de astăzi. Nu am ce face, dar de data asta trebuie să-i laud. Am decis chiar să le dau o zi liberă. Astăzi au evoluat jos pălăria. Au jucat bine din toate punctele de vedere. Este o victorie meritată, obţinută īn faţa unei echipe care nu pierduse pānă acum īn deplasare", a spus Popa.

Ionuţ Popa a precizat, īn glumă, că este puţin supărat pe Tincu, deoarece i-a spus acestuia să īnscrie două goluri, iar jucătorul nu l-a ascultat. "Tincu este o revelaţie şi se vede la el o evoluţie de la un joc la altul. Sper să continue pe acest drum bun. Mă bucură īn primul rānd faptul că Tincu este un produs al centrului de juniori din Iaşi", a adăugat Popa.



Intr-adevar, victoria este meritata, fiindca am avut mai multe ocazii decat Sportul.
Bravo baieti si asteptam o victorie cu Jiul !!
A fost o faza a lui Onofras, in care se putea acorda penalty. Dar de-acum ne-am obisnuit sa se arbitreze impotriva noastra.
Important e ca dupa meciul asta m-am facut cu un autograf de la Dan Petrescu si cu un tricou de la un jucator al Sportului,pe care scrie "Opriti violenta". :D Deci a meritat sa inghet de frig. :P
Remarcati:in primul rand apararea:Onut (n-a trecut nimic de el/hello ) , Bordeanu ,Toma, dar si Ilie cu Tincu.
Daca ar fi jucat si Miclea cu Gavatorta.....

codrind
29th October 2005, 19:44
.............Pana acu moldovenii au 0p cu echipele din Bucuresti ...
Continuati traditia !

bistriţene - ca īntotdeauna :ciocan: :ciocan: :no:
Dar lasă că te-ai scos, eşti suporter de bucale - "dă bine" la consătenii tăi :evil:
Iată că "tradiţia" a fost "ruptă". Sportul la prima īnfrāngere "afară"! :ok:

Paul
29th October 2005, 19:56
zici ca ati batut pe Real Madrid :P

ce_bine_e
29th October 2005, 20:01
tot 11 jucatori sunt si la Real Madrid, am batut pe Sportul dar urmeaza jiul, vasluiu, argesu si nationalu :happy

GeKuRA
29th October 2005, 20:16
yeee !

ce_bine_e
29th October 2005, 21:06
1-2 mazilu revine dupa pauza fortzata
@Ammadeus , dc ai mintit? :D

Paul
29th October 2005, 21:09
tot 11 jucatori sunt si la Real Madrid, am batut pe Sportul dar urmeaza jiul, vasluiu, argesu si nationalu :happy

mai intai bateti marmota !

ce_bine_e
29th October 2005, 21:16
am batut azi bursucu:D, urmeaza si marmota :D
si ce ti se pare asa greu sa invingi echipele mai sus enumerate?
sau ai auzit u prin plan local in BN, la agentzia judetzeana de fotbal AJF?:evil:

Bergero
29th October 2005, 21:32
Poate pentru prima data intr-un meci din acest campionat Sportul nu si-a creat nici o ocazie clara de gol. Si asta spune totul!!!!

ce_bine_e
29th October 2005, 21:43
si anume ca suntem THE BEST!

DanielAndrei
29th October 2005, 21:47
toate compartimentele au evoluat astazi fara greseala, cu exceptia lui Balba, care a jucat ca de fiecare data, prost.

Bergero
29th October 2005, 21:47
Ei, nu chiar THE BEST dar oricum peste locul din clasament.

ce_bine_e
29th October 2005, 21:51
da mai sunt de acord cu tine, nu am jucat, stiu Doamne, perfect azi, am jucat bine pot zice, si as fi foarte bucuros, daca in toate meciurile vom juca la fel :)

DanielAndrei
29th October 2005, 21:52
in plan indepartat se observa "galagioasa" galeria a Sportului. Oricum, felicitari si respectul meu, ca au venit pana la Iasi si au indurat frigul care a fost la ora meciului. :ok: :ok:

Bergero
29th October 2005, 21:53
toate compartimentele au evoluat astazi fara greseala, cu exceptia lui Balba, care a jucat ca de fiecare data, prost.
Cred ca toata echipa a jucat bine cu citeva exceptii care au jucat peste media echipei (Onut, Adi Ilie, Tincu, Rednic). Altfel nu am fi cistigat astazi!!Bilba a jucat cred in nota echipei adica bine. S-a zbatut mult, a tinut linga el doi jucatori. e adevarat ca nu a iesit f. mult in evidenta, dar prin jocul fara minge i-a incomodat vizibil pe aparatorii Sportului. Dupa pauza a cam disparut din joc si fireste a fost schimbat. Cu Pacurar care, ca intotdeauna, nu a rupt gura tirgului! Oricum Bilba mi se pare singura solutie mai de Doamne-ajuta din atacul lui Poli ca de restul atacantilor adica de Pacurar si Vrajitoarea nu are rost sa mai zic ceva....Trebuie neaparat macar un atacant valoros!!

DanielAndrei
29th October 2005, 21:58
Trebuie neaparat macar un atacant valoros!!

si acel atacant valoros il avem deja, e imprumutat la Cetate Suceava, a marcat saptamana asta 4 goluri, 2 cu rapid si 2 azi in Div B. In plus e tanar si produs al propriei pepinieri. ;) --- Palimaru

ce_bine_e
29th October 2005, 22:01
da Palimaru, dar e crud inca, dar e binevenit, daca reuseste sa bage si pt POLI mngea in plasa adversarului ;)

Bergero
29th October 2005, 22:18
Crezi ca Ionut Popa nu a auzit de el? Daca va considera ca Palimaru este pregatit pentru focurile div. A fii sigur ca-l va chema ,,sub arme''!!

DanielAndrei
29th October 2005, 22:20
il va chema cu siguranta. ar putea sa o faca si acum...dar il lasa pana in iarna.

Bergero
29th October 2005, 22:24
E bine sa fie concurenta, nu de alta dar sa nu creada Bilba ca poate juca oricum si oricind. Poate asa va face saltul calitativ de care Ionut Popa crede ca este in stare!

ce_bine_e
29th October 2005, 22:25
va veni si timpul lui, daca este serios in ceea ce face;)
daca nu valea !

saphicus
29th October 2005, 23:14
Felicitari echipei din Dealul Copoului pentru succesul repurtat in fata unei formatii cu un mare apetit de gol si realizari pe terenuri straine!
Tineti-o tot asa!!:ok: :ok: :ok:

ce_bine_e
29th October 2005, 23:17
multumim, multumim, asa o tzinem, si o sa te facem mandru de noi si la petrosani :D

ultras_sportul
30th October 2005, 00:08
Poli a jucat foarte bine azi si tin sa-i felicit sincer deoarece si-au creat cel putin 4 ocazii clare de a marca. Sportul a avut o ocazie buna la sutul milimetric din prima repriza al lui Balan si la ocaziile din minutele 90 si 93 ale lui Ferfelea (cap din 7 metri peste) si Secareanu (minge scoasa inspirat de Branet de pe linia portii cu pieptul).
Publicul din Iasi a fost ca de obicei la inaltime creind o atmosfera extrem de calda in repriza a doua.
Dupa finalul meciului la vestiare am observat-o pe Be@ strangand autografe dar nu m-am prins ca este ea decat dupa ce am plecat cu echipa catre Bucuresti.
O sa pun niste poze de la acest meci cat de curand.
Am fost doi oameni veniti de la Bucuresti, cu un intercity ce a plecat la 6.46 din Bucuresti si a ajuns in Iasi la 14.36 abia avand timp sa ajungem la stadion.
Frigul a fost la fel de crancen ca si Bucuresti la plecare iar in autocar jucatorii Sportului au fost destul de tristi dupa aceasta infrangere care cu putin noroc putea fi evitata. Nu trebuie sa uitam ca la gol Stancioiu intai a prins mingea apoi a scapat obiectul naravas in poarta ;)

ce_bine_e
30th October 2005, 00:10
eram si eu al vestiare, trebuia sa ne vedem :(

ultras_sportul
30th October 2005, 00:12
Am facut o poza cu suporterii gazdelor din peluza oaspetilor ;)

ce_bine_e
30th October 2005, 00:12
bv mai, dar eu am fost pe la vestiare, am fost peste tot, trebuia sa ne vedem :D

andrei_cj
30th October 2005, 00:24
Poli si-a rezolvat un final linistit de tur fleicitari iar Sportu' se pare ca a cam obosit!

ultras_sportul
30th October 2005, 00:30
Hai sa vedem pozele sa ne lamurim cum a fost meciul ;) si publucul /hello

ultras_sportul
30th October 2005, 00:34
Multe poze au iesit neclare din pacate.

In alta ordine de idei: am inceput jocul cu Balan avand mana in ghips si l-am sfarsit avand inca un jucator in aceasta neplacuta ipostaza, Alin Ratiu care se pare ca are o fractura la incheietura mainii (a cazut in mod ghinionist la un duel aerian si a jucat 70 de minute cu incheietura fixata cu o atela). Cum a ajuns la Bucuresti el a mers urgent la Spitalul Municipal sa-si faca o radiografie.

andrei_cj
30th October 2005, 00:37
Frumoase poze!

Paul
30th October 2005, 10:15
Multe poze au iesit neclare din pacate.

In alta ordine de idei: am inceput jocul cu Balan avand mana in ghips si l-am sfarsit avand inca un jucator in aceasta neplacuta ipostaza, Alin Ratiu care se pare ca are o fractura la incheietura mainii (a cazut in mod ghinionist la un duel aerian si a jucat 70 de minute cu incheietura fixata cu o atela). Cum a ajuns la Bucuresti el a mers urgent la Spitalul Municipal sa-si faca o radiografie.

Deci Balan nu joaca contra Stelei ?

ultras_sportul
30th October 2005, 11:00
Randamentul lui in joc avand mana in ghips este destul de slab fata de potential dar eu cred ca va juca in continuare. Pana la meciul cu Steaua probabil va da ghipsul jos.

Dark Horror
30th October 2005, 11:50
Felicitari Poli Iasi.Ati obtinut rezultatul dorit de mine.Bravo!

be@
30th October 2005, 11:55
Multumim mult ultras_sportul pentru poze, si felicitari celor care au facut deplasarea la Iasi.Sper ca v-ati simtit bine la noi.De altfel, vad ca v-ati si imprietenit cu cativa din suporterii ieseni.
Am pus si eu cateva poze luate de pe site-ul oficial.Nu sunt facute de mine, ci de altcineva.

P.S.:Sa stiti ca asa se incurajeaza la fiecare meci jucatorii Iasului.Gestul asta l-am vazut si la cei de la National.

ce_bine_e
30th October 2005, 12:16
@ultras_sportul, ce oficiali au venit de la voi?
zi si u daca nu jucam un fotbal mai bun ca mineri din Petrosani? :evil:
@Dark Horror, ms, si felicitari si voua pt victoria de la Bacau, sper sa ii zdrobitzi pe oitze etapa viitoare;)
@ be@, cum ai reusit pana la urma sa te infiltrezi?:happy

be@
30th October 2005, 12:22
@ be@, cum ai reusit pana la urma sa te infiltrezi?:happy
Dupa mai multe certuri cu un ******* de jandarm, care nu voia sub nici o forma sa ma lase sa trec. :mda: :no:
Dar pana la urma tot am reusit sa iau autografe de la Dan Petrescu si Ionut Mazilu. :P Din pacate, Tibi Balan n-a putut sa-mi dea...

P.S. ultras_sportul, si eu te-am vazut, sa stii.

Dark Horror
30th October 2005, 12:23
@Dark Horror, ms, si felicitari si voua pt victoria de la Bacau, sper sa ii zdrobitzi pe oitze etapa viitoare;)


Multzumim pentru urarile adresate.Sper si eu sa ii batem pe oamenii lui Jiji si sa ne apropiem de ei in clasament.

area51
30th October 2005, 12:40
@bea poti sa dai ce poze vrei....doar de aia le-am facut:) ...oricum am eu grija sa nu apar in ele:P

andrei_cj
30th October 2005, 13:59
Multumim pt urarile de bine!

ultras_sportul
30th October 2005, 14:35
De la Sportul nu prea au fost oficiali prezenti la meci, doar staful tehnic. Daca stau sa ma gandesc bine singurul oficial de la noi este Vasile iar el este ca omul invizibil sau ca omul paianjen, niciodata nu stii unde este :))


@ultras_sportul, ce oficiali au venit de la voi?
zi si u daca nu jucam un fotbal mai bun ca mineri din Petrosani? :evil:



Poli Iasi chiar a jucat bine cu noi si Farul, dar nu inteleg de ce nu au jucat la fel cu Gloria si Otelul :rolleyes:

ce_bine_e
30th October 2005, 14:41
facem alergie la echipele jalnice din acest campionat, cum sunt cele 2 mai sus enumerate(gloria si otzelu), altele ar mai fi: dinamo, steaua, rapid:evil:

be@
30th October 2005, 14:44
Cu echipele care joaca fotbal, de exemplu Farul sau Sportul, jucam si noi altfel. Asa au explicat fotbalistii lui Poli cand au fost invitati la emisunile sportive de pe televiziunile locale.

ultras_sportul
30th October 2005, 14:51
Toata lumea in tribune era dotata cu fulare in culorile echipei si multi oameni au abonamente la meciurile echipei.
La noi din pacate nimeni de la club nu vrea sa inteleaga ca e nevoie sa faca ceva din acest punct de vedere.
Totusi ma asteptam la cel putin 6000 de spectatori in tribune chiar daca cele 5 grade de afara au tinut multi oameni in casa langa soba ;)

ce_bine_e
30th October 2005, 14:55
sa sti ca nici la noi marketingul nu straluceste, atata avem fanioane, poze, fulare, si mai nou sapci, oricum se munceste :)..mai sunt, pixuri, insigne mici misto:D, brichete, vrajeli de astea
un orash ca Iasu, merita mult mai mult decat un loc 10 :)
nu? :P

be@
30th October 2005, 15:04
Toata lumea in tribune era dotata cu fulare in culorile echipei si multi oameni au abonamente la meciurile echipei.
La noi din pacate nimeni de la club nu vrea sa inteleaga ca e nevoie sa faca ceva din acest punct de vedere.
Totusi ma asteptam la cel putin 6000 de spectatori in tribune chiar daca cele 5 grade de afara au tinut multi oameni in casa langa soba ;)

Au fost in jur de 5000 de spectatori, in conditiile in care afara era foarte frig,iar pretul biletelor destul de marisor.5 si 10 RON.Oricum, atmosfera a fost frumoasa,nu?

@ce_bine_e:ai uitat de tricouri. :P

ce_bine_e
30th October 2005, 15:22
alea tricouri? nici la fund nu m-as sterge cu ele :D

be@
30th October 2005, 16:07
Hai, mai....Decat deloc, sunt bune si alea.

codrind
30th October 2005, 22:54
Cred că trebuie SĂ FELICIT īncă o dată pe POLI IAŞI care alături de Poli AEK sunt singurele echipe care au cāştigat acasă!
Şi dacă marinarii se forţau puţin era o etapă completă pt. PROVINCIE īn lupta cu "bucalienii".
E bine şi aşa! :ok:

be@
31st October 2005, 13:24
Jos palaria !
Politehnica Iaşi – Sportul Studenţesc 1–0 (0–0)


Stadion "Emil Alexandrescu"; teren bun; timp friguros; spectatori, circa 5.000;
A înscris: D.Rednic (’70);

Poli (antrenor I.Popa): Brăneţ – Toma, Bernard, Onuţ, Bordeanu – Mitruc – Onofraş (’79 Bogdanovic), Tincu, Ad.Ilie, D.Rednic (’90+2 Ciubăncan) – Bîlbă (’65 Păcurar);

Sportul (antrenor D.Petrescu): Stăncioiu – S.Stancu, Raţiu, Secăreanu, Rusu – T.Bălan, C.Lazăr, Ferfelea, Varga (’72 Curelea), Nae (’62 Oae, ’76 Nicola) – Mazilu;

Au arbitrat satisfăcător I.Serea (Focşani) – N.Megheşan (Tîrnăveni) şi D.Mudura (Oradea);

Cartonaşe galbene: Bîlbă (’17), Onofraş (’76), C.Lazăr (’67).
Filmul meciului

• Min 4: D.Rednic şutează din unghi, dar Stăncioiu respinge • Min 5: T.Bălan şutează din alergare de la 25 de metri peste Brăneţ, puţin ieşit, dar şi pe deasupra porţii • Min 12: Onofraş centrează periculos prin faţa porţii, dar un fundaş bucureştean respinge în corner • Min 29: Ferfelea deviază din careu, pe lîngă vinclu • Min 36: acelaşi Onofraş şutează în forţă de la 20 de metri, dar Stăncioiu respinge în lateral • Min 40: Mitruc şutează bine de la 30 de metri la colţul lung • Min 49: Brăneţ se opune şutului de la distanţă expediat de Ferfelea • Min 69: Mitruc şutează din nou, de la marginea careului, dar mingea este deviată în corner • Min 70 (1-0): Onofraş centrează pentru D.Rednic, care îl învinge pe Stăncioiu cu un şut de la 10 metri, lîngă bară • Min 90+4: Brăneţ salvează victoria ieşenilor la lovitura de cap din careu a unui fotbalist bucureştean.
Succes tactic
După ce acum o săptămînă a smuls un punct nesperat înaintea meciului, la Cluj, iar miercuri a eliminat Vasluiul din Cupa României, tehnicianul Ionuţ Popa a găsit din nou o mutare tactică de succes. De această dată în faţa singurei formaţii care nu cunoscuse înfrîngerea în acest sezon în deplasare, Sportul Studenţesc, prin anihilarea a două dintre piesele sale de bază. Evoluţiile atente şi exacte ale lui Bernard şi Ad.Ilie au făcut din Mazilu şi T.Bălan nişte anonimi. Aşa că singurul pericol pentru buturile lui Brăneţ a rămas conducătorul de joc Ferfelea, prin două apariţii imprevizibile în atac. În rest, Poli a controlat destul de clar jocul, deşi unicul gol a venit destul de tîrziu, extremele Onofraş şi D.Rednic făcînd mare risipă de energie pentru a susţine singurul vîrf împins al gazdelor. În afara ultimilor doi, o evoluţie excelentă a mai avut Ad.Ilie, şi de această dată extrem de sigur în intervenţii şi cu apariţii surprinzătoare şi curajoase în ofensivă. Studenţii lui Dan Petrescu nu au avut antidot pentru prestaţia bună a moldovenilor, găsind cu mare greutate culoare de pătrundere spre poarta unui Brăneţ şi el destul de inspirat în partida de sîmbătă. Una peste alta, Poli a obţinut trei puncte extrem de preţioase, în faţa unui adversar redutabil, care se întorsese cu puncte de la Timişoara, Constanţa şi Piteşti, dar care nu s-a prea descurcat în faţa unei formaţii bine aşezate pe teren de Ionuţ Popa. Victoria este cu atît mai importantă cu cît menţine Iaşul pe un loc lipsit de griji în clasament, rezultatele înregistrate de candidatele la retrogradare avantajîndu-i mult pe ieşeni.

Minutul 91
• Ionuţ Popa (antrenor Poli): "Sînt mulţumit de rezultat, dar şi mai mult m-a satisfăcut evoluţia echipei, care a luptat admirabil. După ce miercuri au jucat prelungiri în Cupa României, şi în faţa Sportului băieţii au făcut o mare risipă de efort şi merită lăudaţi. Au evoluat foarte bine şi tehnico-tactic, în faţa unei formaţii puternice, iar victoria este pe deplin meritată. Dacă prestaţiile se vor menţine pe aceeaşi linie ascendentă, vom putea spune fără teama de a greşi că Poli se poate bate cu orice adversar din prima divizie".
• Dan Petrescu (antrenor Sportul): "Iaşul are o echipă bine aşezată pe teren şi foarte agresivă, pe care numai ghinionul a privat-o de rezultate bune cu Steaua şi Dinamo. Mă gîndeam că odată tot o să pierdem şi noi în deplasare, iar victoria Politehnicii este meritată, nouă lipsindu-ne dăruirea din alte partide; meciul din Copou n-a fost unul dintre cele mai reuşite din deplasare. Am pierdut pe o greşeală de portar; opt dintre cele zece goluri primite de el au fost parabile. Dacă pînă acum mi-am asumat responsabilitatea înfrîngerilor, de data aceasta vina aparţine echipei, în frunte cu Stăncioiu. Gazdele au obţinut cele trei puncte datorită determinării şi agresivităţii avute, Poli părînd cea mai motivată echipă pe care am întîlnit-o în acest sezon".

Popa cere deblocarea primelor
După ce a anunţat că le oferă o zi liberă în plus fotbaliştilor, pentru victoria şi evoluţia avută cu Sportul, tehnicianul ieşean Ionuţ Popa cere şi deblocarea primelor de joc. "Trebuie să le dăm nişte bani băieţilor după acest succes, deoarece, sincer să fiu, m-aş fi mulţumit înaintea partidei şi cu un rezultat de egalitate. Nu puteam să le spun asta jucătorilor, deoarece eu încerc să-i motivez că fiecare meci poate şi trebuie cîştigat", a declarat antrenorul principal al Politehnicii. Popa era foarte bucuros după meci că echipa sa a obţinut încă trei puncte importante. Mai ales că înainte de joc fotbaliştii erau îngrijoraţi că în debutul sezonului s-au pierdut puncte pe teren propriu cu multă lejeritate. "Aveam mare nevoie de cele trei puncte, care sper să ne aducă liniştea atît de necesară obţinerii şi a altor succese pînă la sfîrşitul turului", a mai precizat antrenorul ieşenilor.
Soţia şi fiica i-au purtat noroc
Ajunse în Iaşi vineri seară, pentru a fi alături de el la meciul cu gruparea din Regie, soţia şi fiica lui Ionuţ Popa au urcat la tribuna oficială cu două minute înaintea primului fluier al arbitrului Serea. Şi, se vede treaba, i-au purtat noroc. De altfel, cele două au şi fost felicitate de către primarul Gheorghe Nichita după terminarea partidei. "Le-am spus să nu vină la stadion, deoarece este foarte frig. Nu m-au ascultat, iar acum, pentru că mi-au adus victoria, trebuie să le premiez. Sînt tare curios să văd care dintre ele îmi va cere mai mult", a mai spus Ionuţ Popa.

Vand vise
31st October 2005, 13:58
sportul.. o echipa de pluton :P
poli era favorita.. era normal sa castige :D

be@
31st October 2005, 14:02
Echipa de pluton ce nu pierduse in deplasare, si care are jucatori de echipa nationala precum Mazilu,Tibi Balan sau Lazar ? :drak:

Vand vise
31st October 2005, 14:11
asta e parerea mea :P
era sa uit .. felicitari pt. victorie :D

be@
31st October 2005, 14:15
Multumim.O sa vezi tu ce echipa de pluton e Sportul cand o sa vina la voi. Stii, nici astia nu-s obisnuiti cu multi spectatori, deci si ei o sa se simta ca acasa la voi. :drak:

ultras_sportul
31st October 2005, 20:27
In minutul 20 al meciului de la Iasi jucatorul Sportului Alin Ratiu si-a fracturat incheietura mainii drepte si a reusit totusi sa termine jocul strangand din dinti.

Astazi am aflat ca va sta cu mana in ghips 6 saptamani si va reveni in teren abia in retur... of of of of:headbang:

ce_bine_e
31st October 2005, 20:30
imi pare rau :P

albak
31st October 2005, 21:08
Multiple salutari, de la un iesean pripasit pe continentul de peste marea balta (Ocean)!
I bleed blue and white, fratilor -- Haide Poli!!!!!

Daca mai aveti/veti face poze cu Poli, postati-le, rogu-va frumos!

btw, salutari suporterului de la Sportul!

ultras_sportul
31st October 2005, 22:07
Sper sa fie un sezon bun pentru echipa mea cat si pentru cea din Iasi ;)

be@
31st October 2005, 22:30
Multiple salutari, de la un iesean pripasit pe continentul de peste marea balta (Ocean)!
I bleed blue and white, fratilor -- Haide Poli!!!!!

Daca mai aveti/veti face poze cu Poli, postati-le, rogu-va frumos!

Salutari si tie.Daca ti-e dor de Politehnica, de ce nu te inscrii pe www.politehnicaiasi.ro ? Gasesti acolo album foto,chat, poti sa faci si pariuri la fiecare etapa....Acum sunt putin peste 2000 de utilizatori inregistrati.

sarmak
1st November 2005, 09:57
nu prea e actualizat site-ul ala :mda: administratorii nu prea se ocupa :no:

bizarr
1st November 2005, 10:50
http://www.politehnicaiasi.ro/forum/viewtopic.php?t=945
POZE CU SUPORTERII SI ECHIPA IASULUI

Gigel Sportul
2nd November 2005, 00:28
un orash ca Iasu, merita mult mai mult decat un loc 10 :)
nu? :P
Evident ca merita, si o spun din pozitia celui care a vut de-a lungul "istoriei" ocazia sa cunoasca pe indelete orasul. Pe de alta parte, nu inteleg de ce isi dau cu parerea pe aici toti franarii: pe Somes istoria fotbalului se scrie in alb si negru.

iaro
4th November 2005, 04:41
Bravo Poli!